HayatHayat
Bu besinleri kemoterapi ilaçlarıyla almayın
Bu besinleri kemoterapi ilaçlarıyla almayın
Kanser tedavisi için kemoterapi alan hastaların bu dönemde kesinlikle alternatif tıp ürünlerine giren zerdeçal, keten tohumu, propolis, reisha mantarı gibi besinleri kullanmamaları gerektiği belirtildi.
Tıbbi ürünler market raflarından kalkıyor
Tıbbi ürünler market raflarından kalkıyor
Sağlık Bakanlığı İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, tıbbi cihaz satış ve tanıtımına düzenleme getirdi. Yara bandı, pamuk, diş macunu, nefes açıcı burun bantlarının arasında olduğu 10 kalem dışındaki tıbbi ürünler marketlerde, internette ya da bu alanda ruhsatlandırılmayan başka bir iş yerinde satılamayacak.
Peyniri böyle saklayın
Peyniri böyle saklayın
Günün her saati sofralarımızı süsleyen, yemeklerimize renk ve lezzet katan vazgeçilmez gıdamız peyniri uygun koşullarda saklamayı biliyor musunuz?
Burnu kesilen Afgan kadın tedavi için Ankara'da
Burnu kesilen Afgan kadın tedavi için Ankara'da
Afganistan'da burnu eşi tarafından kesilen ve üzerine kuma getirilen 22 yaşındaki Reza Gül, tedavisi için Ankara'ya getirildi. Evliliğinden bu yana 6 yıldır şiddet gören Gül, yaşadıklarını gözleri dolarak anlattı.
Masum sigara diye bir şey yok
Masum sigara diye bir şey yok
Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Türk Toraks Derneği Tütün Kontrolü Çalışma Grubu Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Oğuz Kılınç, sigaranın kadın içicilerde 23 yıl, erkeklerde ise 28 yıl ömürden çaldığını söyledi.
Kansersiz bir hayat için bunları yiyin!
Kansersiz bir hayat için bunları yiyin!
Henüz kesin tedavisi bulunamayan kanser, asrın en tehlikeli hastalıklarının başında gelse de belli gıdaları tüketerek bu hastalığa yakalanma riskini büyük oranda düşürmek mümkün.
Günde 30 dakika yeterli
Günde 30 dakika yeterli
Kardiyoloji Uzmanı Dr. Turgay Burucu 30 dakikalık spor amaçlı yürüyüşün kalp krizi riskini yarı yarıya indirdiğini belirtti. Kalp sağlığını korumak için illa ki spor salonlarında saatler geçirmek gerekmediğini söyleyen Dr. Burucu, tempolu ve düzenli yürüyüşü tavsiye ederek ideal yürüyüş süresinin haftada 150 dakika olduğunu kaydetti.
Maganda kurşunuyla ölen çocuk hayat kurtardı
Maganda kurşunuyla ölen çocuk hayat kurtardı
İzmir'de 10 çocuklu ailenin en küçüğü ve 5 yıl boyunca haftada 3 gün diyaliz merkezine giderek yaşama tutunan 16 yaşındaki Seyfullah Erkul, İstanbul'da maganda kurşunuyla ölen 11 yaşındaki Mehmet Yasin Turhan'ın bağışlanan böbreğiyle adeta yeniden dünyaya geldi. İstanbul ve Ankara'da uygun alıcı bulunamayınca İzmir'de başarılı bir operasyon ardından sağlığına kavuşan Erkul, taburcu edildi.
Kayıboyu Camisi'ni tomruk işleyerek tamamlamaya çalışıyorlar
Kayıboyu Camisi'ni tomruk işleyerek tamamlamaya çalışıyorlar
Bilecik'te, zemininde açılan marangozhaneden üretilen tomruk ve keresteden sağlanan gelir ve hayırseverlerin desteğiyle yapılan Kayıboyu Camisi, tamamlanmaya çalışılıyor.
Çevrilmez kitaba büyük ödül
Çevrilmez kitaba büyük ödül
James Joyce’un yazılması ve çevirisi en zor kabul edilen Finnegans Wake adlı eserini Türkçe'ye kazandıran çevirmen yazar Fuat Sevimay’a İKSV tarafından ödülü takdim edildi. Sevimay, üç yılda çevirdiği kitabı tamamladığında üzerindeki yorgunluğun kalktığını söyledi.
Bu toprağın bienalini yapıyoruz
Bu toprağın bienalini yapıyoruz
İlk geleneksel sanatlar bienali Mart'ta başlıyor. 600’ün üzerinde yerli ve yabancı sanatçıyı bir araya getirecek Yeditepe Bienali'nin küratörü Serhat Kula, yerel kodlarla bir bienal düzenlediklerini kaydediyor.
Türkiye iş üretenlerin ülkesi
Türkiye iş üretenlerin ülkesi
Prof. Dr. İlber Ortaylı, ilk biyografi kitabı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün tanıtımında, Türkiye'nin iş arayan, iş üreten ülke haline geldiğini belirterek, kimsenin cüret edemeyeceği, cesaret edemeyeceği bir Türkiye olduğunu söyledi. Prof. Dr. İlber Ortaylı, değişmek isteyen toplumlar içinde en başarılı kavmin Türkiye olduğunu ifade etti.

Ressam Dartar'ın Külliye sevinci
Ressam Dartar'ın Külliye sevinci
Erzincanlı ressam Serdar Dartar'ın kara kalem çalışması Genel Kurmay Başkanlığınca düzenlenen yarışmada yer aldı. PKK'ya yönelik operasyonda tahliye edilen küçük bir çocuğun resmini çizen ressam Serdar Dartar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hediye ettiği resmi Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde görünce mutlu olduğunu söyledi.
Sokak hayvanlarına konforlu barınak
Sokak hayvanlarına konforlu barınak
Malatya Büyükşehir Belediyesince 128 dönüm arazi üzerine kurulan Sokak Hayvanları Bakım Merkezi ve Doğal Yaşam Alanı, hayvanlara sunduğu konforla dikkati çekiyor. Malatya Belediye Başkanı Çakır, barınağa alınan hayvanların sağlık kontrollerinin yapıldığını, Avrupa standartlarına uygun barınak yapıldığını söyledi.
Fotoğraf arşivleriyle İslam'a hizmet
Fotoğraf arşivleriyle İslam'a hizmet
Sanatçı Orhan Durgut, 'İslam Şehirleri' projesi ile ortak noktalara vurgu yapmak istiyor. 17 kez Türkiye turu yapan sanatçı Durgut , 81 ili fotoğrafladı. İslam tarihinde önemli olaylara mekan olmuş şehirlerin fotoğraflarını çekmek isteyen sanatçı Durgut, asıl amacın İslam'a hizmet, gelecek nesillere belge bırakmak olduğunu söyledi.
Babam benim ustam
Babam benim ustam
Usta oyuncu Altan Erkekli’nin oğlu Efe Erkekli, İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun yeni oyunu “Tamamen Doluyuz” ile sahnede. Genç oyuncu, “ Babam çok büyük bir usta, ben ise yolun başında olan bir oyuncuyum. Onu ustam olarak görüyorum” diyor.
Felluce gibi  olmasın
Felluce gibi olmasın
Musul’u DAEŞ’ten kurtarmak için operasyon hazırlıkları sürüyor ancak bunu kimlerin yapacağı tartışmalı. Bölgenin kadim kentinin akıbetini Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Dış İlişkiler Sorumlusu Hemin Hawrami’ye sorduk.
Trump’ı ıslah edecekler
Trump’ı ıslah edecekler
ABD’yi tanımadan dünyayı tanımak ve anlamak mümkün değil. Alev Alatlı ile 2016 yılı başında yaptığımız ‘Kelebek Etkisi’ programlarında en önem verdiğimiz konulardan birisi ABD idi. ABD’nin 45. Başkanı seçilirken “Amerika’nın vasilerinin çizdiği yön değişebilir mi?” sorusu üzerinden turbo kapitalizm çerçevesinde pek çok konuya değindik. Turbo kapitalizm değişebilir miydi? Seçim yarışının yeni başladığı günlerde, 25 Şubat’ta Alev Alatlı, Trump’ın kazanacağı ve bunun da o kadar kötü bir şey olmadığı öngörüsünde bulunmuştu. Trump’ın ‘neocon’ değil ‘yerlici’ olduğunu söylemişti. Ve o tarihlerde çok da şans tanınmayan Trump kazandı. Alatlı ile bu öngörüsünün dayandığı sebepleri konuştuk. Ancak daha derin bir röportajı sonraya saklıyoruz.
Mehmet Şanver: Üst rütbeler devşirildi
Mehmet Şanver: Üst rütbeler devşirildi
15 Temmuz'da darbecilerin kızının düğününü basıp rehin aldığı Korgeneral Mehmet Şanver Yeni Şafak'a konuştu. Darbeci askerler tarafından derdest edilerek helikopterle kaçırılan emekli Korgeneral Mehmet Şanver, FETÖ’nün Silahlı Kuvvetler içinde çok gizli hareket ettiğini belirterek “Bazı çocukların daha askeri okullara girmeden ele geçirilmesi söz konusu. Yüksek rütbede olanların bir kısmının ise sonradan devşirildiklerini değerlendiriyorum. Belirli ikballe kandırıldıklarını; buna göre de her yolu mübah gördüklerini ve tuzaklar kurduklarını görüyoruz” dedi.
28 Şubat'ta direniş yazıları yazdık
28 Şubat'ta direniş yazıları yazdık
Yeni Şafak gazetesinin ilk kurulduğu yıl yayın yönetmeni koltuğuna oturan Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, tirajı iki katına çıkarmayı hedeflediğini ancak imkansızlıklar yüzünden gazeteden ayrıldığını söylüyor ve ekliyor:”28 Şubat döneminde patronlar geldi ve gazeteye yazılarımla destek vermemi istediler. Tekrar Yeni Şafak’ın arka sayfasında köşe yazmaya başladım. 28 Şubat'ın karanlık günlerinde yazıldığı için bu yazılar çok dokunaklı direniş yazılarıdır.”
1930’ların antisemit Avrupası gibi
1930’ların antisemit Avrupası gibi
Sosyolog ve göç tarihçisi Profesör Leo Lucassen, Avrupa’nın bugünkü iklimini antisemitizmin başladığı 1930’lu yıllara benzediğini söyledi. Prof. Lucassen, “Antisemitizmin kullanımı ve şu anda terörizmin öne sürülmesi aynı şey. Karşıdakini başkalaştıran bir tavır, 1930’larda Yahudilere yapılanlar gibi. Bunlar üçüncü dünya savaşına sebep olabilecek şeyler” dedi.
Irkçıların sesi çok çıkıyor
Irkçıların sesi çok çıkıyor
Yeni Şafak, Hollanda’da yükselen ırkçılığı araştırdı. Yazarımız Ayşe Böhürler, Leiden Belediye Başkanı Henri Lenferink, İslamofobiye Karşı Çağrı Merkezi kurucusu Marianna Vorthooren, Sosyolog Prof. Hein de Haas ve Leiden Belediye Meclis Üyesi Vahit Köroğlu ile konuştu. Leiden Belediye Başkanı Henri Lenferink, ülkede İslamofobiklerin azınlıkta olsa bile seslerinin çok yüksek çıktığını söyledi.
Beyaz Baretliler7 şehit verdi
Beyaz Baretliler 7 şehit verdi
Suriye’deki savaş boyunca şimdiye dek onbinlerce kişiyi enkaz altından kurtaran ve saldırılarda yaralılara yardım eden Beyaz Baretliler, İdlib’de 7 şehit verdi.
Teröre 200 TIR daha!
Teröre 200 TIR daha!
ABD’nin, DEAŞ’la mücadele gerekçesiyle terör örgütü PKK/PYD’ye askeri yardımları devam ediyor.
Binbir Gece Masalları’nın keşfi
Binbir Gece Masalları’nın keşfi
Binbir Gece Hikâyeleri'ne ait bir nüsha yaklaşık bir asırdır yurdumuzun en önemli yazma eser kütüphanesinde muhafaza edilirken Türkler'in değil Alman tarihçilerin ilgisini çekmesi hayli üzücüdür. Bir Alman şarkiyatçı tarafından keşfedilen, Alman ve İngiliz şarkiyatçılar tarafından Almanca ve İngilizceye tercüme edilen bu eserin Türkçe'ye kazandırılması en büyük temennimizdir.
Yapay tarihin esiri oluyoruz
Yapay tarihin esiri oluyoruz
Sarayla ilgili en tartışmalı konulardan biri haremdir. Prof. Dr. Ali Akyıldız, “Haremin Padişahı/Valide Sultan” kitabında somut bir bakış sunuyor. Bireysel ve toplumsal kimliğin geçmişteki başarılar üzerine inşasının ‘tarihe sığınma’yı gerektirdiğine değinen “Birey veya toplum kendi yarattığı “yapay tarih”in hem esiri hem de muhafızı oluyor” diyor.
Kayıp yüzyıl
Kayıp yüzyıl
Nuri Pakdil, başını alıp giden yirminci yüzyılı kişileştirir adeta. Onu, kendini yarı yolda bırakan bir dava arkadaşının yerine koyar ve yakasından tutup sarsmak, hesap sormak ister. Yüzleşmekten kaçınmaz. Onu yoğun bir biçimde eleştirir.
Şairin sorumluluğu ayna olmaktan vazgeçmemek
Şairin sorumluluğu ayna olmaktan vazgeçmemek
Şiiri hayatına temel olarak gören A. Ali Ural, Mara ve Öteki Şiirler’de hem yeni şeyler deniyor hem de kadim izleri takip ediyor. Her mısrayı nefesi tükenene kadar su altında kalmaya benzeten Ural, “Şairin sorumluluğu ayna olmaktan vazgeçmemek. Kırılsa bile” diyor.
Niyetimiz Tanpınar okurlarına bir yol haritası çizebilmek
Niyetimiz Tanpınar okurlarına bir yol haritası çizebilmek
Prof. Dr. Handan İnci, Tanpınar Merkezi’ndeki seminerlerin felsefe, resim, sinema, edebiyat, eleştiri, İstanbul gibi anabaşlıklar altında Tanpınar’ın mevcut ya da müstakbel okurlarına bir yol haritası çizebilmek niyeti taşıdığını söylüyor.
Çağın dilini öykü yansıtır
Çağın dilini öykü yansıtır
Yıllarını öykücülüğe adayan Necip Tosun, “Öyküyü Sanat Yapanlar”ile karşımıza çıkıyor. “Farklı izleklerde, farklı biçimlerde, farklı coğrafyalarda giderek zenginleşen, gelişen, kendini yenileyen modern öykü, artık bir ‘ara tür’algısını çoktan geride bırakmış, şiir ve romanın yanında işlevsel bir tür olarak edebiyattaki saygın yerini almıştır” diyor.
Sözdeki hikmetler
Sözdeki hikmetler
Büyüyenay Yayınları arasından çıkan Nuhbetü’l-Emsâl -Mesel Kitabı, deneyimlerle sabit kılınan olayların kısa ve öz bir şekilde cümle halini alma hikayesini anlatıyor. Uğur Boran’ın hazırladığı çalışmada Türk ve Arap kültürüyle ilgili ipuçları da yer alıyor.
Çocuklar şiirle büyüsün
Çocuklar şiirle büyüsün
Küçük büyük herkesin ruhuna hitap eden şiirler, en çok da çocukların hayal dünyasında yer eder. Çocuklarımıza yapacağınız en büyük iyiliklerden biri, onları şiirle tanıştırmaktır. Ninni, şiirlerle büyüttüğümüz çocuklarımızın kütüphanelerinde de şiir kitapları için esaslı bir yer açmalı.
Yevmiyelipapazaranıyor
Yevmiyeli papaz aranıyor
İstanbul Bulgar Cemaati Başkanı Vasil Liaze, cemaatlerinin giderek küçüldüğüne dikkat çekiyor. Liaze, "Cemaat olarak 600-700 kişiyiz. Zaten bir tane papazımız var. O da Şişli 'deki merkezkilisemizde. Eğer o da giderse Bulgaristan'dan papaz davet edeceğiz. Yevmiyesini ödeyeceğiz" şeklinde konuşuyor. Liaze, Bulgar Kilisesi'nin önemini ise şöyle anlatıyor: "Buradaki Rum Patrikhanesi Bulgarlar'ın kilise açmasına müsaade etmiyordu. Bugünkü kilise ile beraber Bulgarlar kendi kiliselerine kavuştular. Burası demirden yapılan ilk ve tekkilise. Dünyada başka bir örneği yok."
Bisiklet kokulu öyküler
Bisiklet kokulu öyküler
Bisiklet tutkunu Gökhan Kutluer'in ilk öykü kitabı "Bulut Fabrikası" okurla buluştu. Kutluer, "Bisikletten hem maddi hem de manevi anlamda beslendim ve hayatıma böylesine derin izlerle kazındığı için onun uğruna bir şey yapmak istedim. Gerçek yaşam öykülerinin içine bisikleti serpiştirdim" diyor.
Zaman yolculuğuna çıkacaklar
Zaman yolculuğuna çıkacaklar
İş Sanat’ın geçtiğimiz yıldan bu yana kapalı gişe oynayan ve çok sevilen çocuk oyunu Fantastik Hikâyeler Makinesi Ocak ayında bir kere daha sahnede olacak.
Terkedilmiş hayvanlar fotoğraf karelerinde
Terkedilmiş hayvanlar fotoğraf karelerinde
Tepe Nautilus, sokak hayvanları için Çevre ve Sokak Hayvanları Derneği ile işbirliğinde özel bir sergiye ev sahipliği yapıyor.
İranlılar kibarTürkler dobra
İranlılar kibar Türkler dobra
On bir yıldır Türkiye'de yaşayan İranlı ressam Maryam Salahi, F Sanat Galerisi'ndeki yedinci sergisi 'Kimlikler Lütfen' ile kimlik, aidiyet duygularına gönderme yapıyor. İranlıların fazla kibarlık ettiklerini söyleyen Salahi, Türkleri de fazla dobra olarak tanımlıyor.
Alimlerin torunlarıizlerinden gidiyor
Alimlerin torunları izlerinden gidiyor
İslam alimleri, yaşadıkları döneme gerek hayat tarzlarıyla gerekse ilimleriyle damga vurdular. İşte bu alimlerinin torunları da dedelerinin yolunu rehber edindiler. A.Cüneyt Köksal, M. Tahir Büyükkörükçü, Ertuğrul Ökten, Sadullah Yıldız, Fatmanur Babalı ve Şeyma Bulut dedelerini anlattı.
Elli yıl hiçyoruldumdemedi
Elli yıl hiç yoruldum demedi
Ömrünü ilim yoluna vakfeden Alman Tasavvuf Araştırmacısı Annemarie Schimmel’in kendi kaleminden okuyacağınız “Doğudan Batıya” adlı kitap raflarda yerini aldı. 81 yaşında dünyadan ayrılan Schimmel’i Prof. Dr. Mustafa Kara’dan dinledik. Tasavvuf kültürüyle ilgili kapsamlı bir çalışmaaya imza atan Shimmel için Kara, “Elli yıl hiç yoruldum demedi” ifadelerini kullanıyor.
Lezzetiuzaktaaramı
Lezzeti uzakta aramı
Grandma Nişantaşı, fırın kafe konseptiyle hizmet veren küçük ama bir o kadar sıcak bir mekan. Ekşi maya ekmeklere insanlar kolayca ulaşabilsin diye açılan mekan gün arasında atıştırmak ve lezzetli mi lezzetli tatlı yemek isteyenlerin uğrak yeri.
Emrah Serbes'in raporu tamam: Tek kusurlu o
Emrah Serbes'in raporu tamam: Tek kusurlu o
İzmir- Aydın Otoyolu'nda, 3 kişinin öldüğü trafik kazasından sonra tutuklanan ve 'bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne sebep olmak' suçundan 22.5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istenen yazar Emrah Serbes'in yargılanacağı davada, mahkeme heyeti süreci hızlandıracak bir adım attı. Henüz duruşmalara başlanmadan, yeniden bilirkişi raporu hazırlatıldı. Raporda, Serbes'in asli kusurlu olduğu, diğer aracın sürücüsü Ayhan Özçelik'in ise kusurunun bulunmadığı belirtildi.
Oyuncu tarafından darp edildi: Bakanlık devreye girdi
Oyuncu tarafından darp edildi: Bakanlık devreye girdi
Sunucu Eda Pera Küçük, “Baba Candır” dizisinde rol alan oyuncu Tolga Pancaroğlu’nun kendisini üç kez döverek hastanelik ettiği fotoğrafları sosyal medyada paylaşarak yardım istedi. Eda Pera Küçük için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı devreye girdi.
Mahmut Tuncer’in halay capsleri gerçek oldu
Mahmut Tuncer’in halay capsleri gerçek oldu
Halay denilince akla gelen isimlerden ünlü türkücü Mahmut Tuncer, kendisi için yapılan ‘Halay Komutanı’, ‘Halay yeri inceleme’ gibi caps’ler sonrası, 2018’i Halay Yılı, kendisini de 21. Halay Komutanı ilan etti. Tuncer, Türkiye'yi şehir şehir gezerek haziran ayında Antalya'da binlerce halay meraklısını bir araya getirecek.
Haluk Levent 16,5 yıl hapsi istenen davada beraat etti
Haluk Levent 16,5 yıl hapsi istenen davada beraat etti
Şarkıcı Haluk Levent, “yağma, “tehdit”, “çek-senet tahsilatı”olaylarına karıştığı iddiasıyla 16,5 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davada beraat etti.
Kudüs direnişinin sembolü Cüneydi Payitaht'ta
Kudüs direnişinin sembolü Cüneydi Payitaht'ta
İsrail askerleri tarafından gözleri bağlı şekilde götürülürken çekilen fotoğrafıyla Kudüs direnişinin son sembol ismi olan Fevzi el-Cüneydi, Payitaht dizisinin oyuncuları ile bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile gurur duyduklarını söyleyen Cüneydi, "İftihar duyacağımız bir tarihimiz var. İnşallah bu tarihimiz tekrar Filistin’e geri gelir" dedi.
Pitbull 3 yaşındaki kızı öldürdü
Pitbull 3 yaşındaki kızı öldürdü
ABD'de babasının 5 gün önce bir arkadaşından alıp eve getirdiği pitbull cinsi köpek, 3 yaşındaki kıza saldırarak ölümüne sebep oldu. Eve geldiğinde kızını ağır yaralı bulan baba, polislere "Onu öldürün yoksa ben yapacağım" dedi.
Usta oyuncu Özdemir son yolculuğuna uğurlandı
Usta oyuncu Özdemir son yolculuğuna uğurlandı
İstanbul'daki evinde geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden sinema ve tiyatro oyuncusu Turan Özdemir'in cenazesi, Muğla'nın Yatağan ilçesinde toprağa verildi.
Eşi tarafından ihanete uğradı 56 milyon lira dolandırıldı
Eşi tarafından ihanete uğradı 56 milyon lira dolandırıldı
Esra Erol’da programına konuk olan Rabia Kuru eşi tarafından ihanete uğradığını ve 56 milyon lira dolandırıldığını iddia etti.
'Ölüm Odası' 5 Ocak'ta vizyona girecek
'Ölüm Odası' 5 Ocak'ta vizyona girecek
Dan Bush'un yönetmenliğini üstlendiği film, gerilim ve korku türü severleri sinema salonlarına çekmeyi hedefliyor. 5 Ocak'ta izleyici ile buluşacak olan filmin senaristliğini ve yönetmenliğini Dan Bush üstlendi.
Singapur'da Filistin filmine yasak
Singapur'da Filistin filmine yasak
Singapur Bilgi İletişim Medya Geliştirme İdaresi (IMDA), Filistin-İsrail arasındaki çatışmayı anlatan belgesel filmin gösterime girmesini yasakladı. Amerikalı Jesse Roberts'ın yönettiği filmde, İsrail işgali altındali Filistinlilerin yaşamından bahsediliyor.
Bu hafta 4 film vizyona girecek
Bu hafta 4 film vizyona girecek
Türkiye'deki sinema salonlarında bu hafta ünlü komedyen Cem Yılmaz'ın yeni filmi "Arif v 216" ile birlikte 3 yabancı film vizyona girecek.
400 filmi izleyen uzmanlar en psikopat karakteri buldu
400 filmi izleyen uzmanlar en psikopat karakteri buldu
3 yıl boyunca 400 filmi inceleyen Belçikalı psikiyatrlar, en psikopat film karakterlerini belirledi. Birinci 'İhtiyarlara Yer Yok' (No Country For Old Men) filminde Javier Bardem'in canlandırdığı Anton Chigurh seçildi. Elm Sokağı Kâbusu'ndaki Freddy Krueger'in yeterince psikopat olmadığına karar verildi.
Müslüm Gürses'in çocukluğunu Şahin oynuyor
Müslüm Gürses'in çocukluğunu Şahin oynuyor
Bir yarışma programındaki performansıyla konuşulan Şahin Kendirci, Müslüm Gürses'in hayatını konu alan filmde usta sanatçının çocukluğunu oynayacak. 2013'de vefat eden Müslüm Gürses'i, Timuçin Esen beyazperdeye taşıyacak.
İbn-i Heysem Sinema Okulu başlıyor
İbn-i Heysem Sinema Okulu başlıyor
Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın destek verdiği 'İbn-i Heysem Sinema Okulu' başlıyor. 'İbn-i Heysem Sinema Okulu'na 15-25 yaş arasındaki gençler, sinema okulunun internet sitesinden, 10 Ocak'a kadar başvurabilecek.
Cem Yılmaz'a şok: Ariv V 216 hakkında suç duyurusu
Cem Yılmaz'a şok: Ariv V 216 hakkında suç duyurusu
Sigaraya açtığı savaşla bilinen Prof. Dr. Orhan Kural, “Arif v 216” filminin gençleri tütün ve diğer bağımlılıklara özendirdiği iddiasıyla Cem yılmaz hakkında suç duyurusu yaptı. Prof. Dr. Orhan Kural, daha önce de Cem Yılmaz hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.
Gişede şoku yaşadı
Gişede şoku yaşadı
Başrollerinde Mehmet Günsür, Bige Önal ve Timuçin Esen gibi isimlerin oynadığı Martıların Efendisi filmi gişede beklenen başarıyı yakalayamadı. Film yalnızca 59 bin kişi tarafından izlenince yapımcı büyük şok yaşadı.

Jülide Ateş istifa etti
Jülide Ateş istifa etti
2015 tarihinden bu yana Show Ana Haber Bülteni'ni sunan Jülide Ateş, sosyal medya hesabından paylaştığı uzun bir veda notuyla kanaldan ayrıldığını duyurdu.
Çukur'daki hatayı izleyici fark etti
Çukur'daki hatayı izleyici fark etti
Pazartesi günlerinin sevilen dizisi Çukur'daki hatayı dikkatli izleyici anında yakaladı. Vartolu'nun belinde unutulan mikrofon detayı kameraya yakalandı. İzleyicilerden bazıları ekran görüntüsü alıp sosyal medyadan paylaştı.
Esra Erol Black Mirror'da oynadı
Esra Erol Black Mirror'da oynadı
Geçtiğimiz günlerde 4. sezonu yayınlanan ve diğer sezonları gibi çok beğenilen Netflix'in orijinal yapım dizisi Black Mirror'un Türkiye reklamında Esra Erol oynadı.
Diriliş Ertuğrul'da 2 veda birden
Diriliş Ertuğrul'da 2 veda birden
Ekranların sevilen dizisi Diriliş Ertuğrul, bu hafta 102. bölüm fragmanı yayınlandı. Gelecek bölümde sürpriz bir gelişme yaşanacak. Samsa'nın ardından 2 oyuncu daha Diriliş Ertuğrul dizisine veda edecek. Sancar ve Bahadır Bey'in senaryo gereği ayrılması bekleniyor.
Yalaza final yapıyor
Yalaza final yapıyor
TRT Genel Müdürü İbrahim Eren, kanalın sevilen dizisi Yalaza'nın final yapacağını söyledi. Dizinin devam etmesi için çok direndiklerini söyleyen Eren, "Çok güzel bir diziydi. İkinci 'Ekmek Teknesi' olur diye başladım. Bütçe nedeniyle final yapmak zorundayız" dedi.
Söz izleyiciyi ekrana kilitledi: Yavuz Komutan'dan kötü haber
Söz izleyiciyi ekrana kilitledi: Yavuz Komutan'dan kötü haber
Yayınlandığı akşam zirveyi kimseye kaptırmayan Söz dizisi dün yeni bölümüyle ekrana geldi. Yavuz Komutan'ın babası Agah ile olan mücadelesi izleyiciyi ekran kilitledi. Dizinin yeni bölümünden ilk sahnesi de paylaşıldı. Görevinden istifa eden Yavuz Komutan, hapse düştü.
Türkiye'ye en çok para kazandıran dizi belli oldu
Türkiye'ye en çok para kazandıran dizi belli oldu
Türk televizyonlarında yayımlanan diziler, 140’ın üzerinde ülkeye ihraç edilerek, yıllık 350 milyon doların üzerinde ihracat rakamına imza atarak başarılı bir ivme çizdi. En fazla ihraç edilen diziler arasında en çok hasılat getiren dizi Kara Para Aşk oldu. Diriliş Ertuğrul, en fazla kazanan dizi listesinde yer almadı.
TRT KURDİ artık “HD” yayında
TRT KURDİ artık “HD” yayında
Türkiye'nin ilk Kürtçe kanalı TRT Kurdi HD yayınına geçti. 24 saat yayın yapan aile kanalı TRT Kurdi, dizi, belgesel, muzik eğlence, din, kültür gibi programlar ile izleyicisiyle buluşacak.
Sükûnetin adresi 'Gito Yaylası'
Sükûnetin adresi 'Gito Yaylası'
Rize'nin Çamlıhemşin ilçesi sınırlarında bulunan 2 bin 400 rakımlı Gito Yaylası, barındırdığı doğal güzellikler ile doğa tutkunlarının ilgisini çekiyor. Çok sayıda yerli yabancı ziyaretçi ağırlayan yayla, Kaçkarlar'ın görkemli manzarasını seyretme imkanı sunuyor.
Mühendislik harikası 2 bin yıllık eşsiz kale
Mühendislik harikası 2 bin yıllık eşsiz kale
Kommagene uygarlığı tarafından 2 bin yıl önce yapılan mühendislik harikası Eski Kahta Kalesi'nin (Yeni Kale) yeni odalarının ortaya çıktığı ikinci etap restorasyonu tamamlandı.
Skyroad 1 yaşında
Skyroad 1 yaşında
"Yaşarken gez, gezerken yaşa!" sloganıyla yayın hayatına devam eden Skyroad Dergisi birinci yılını kutluyor. 2015 Kasım ayından bu yana seyahat ve kültür rehberliği yapan Skyroad, okuyucularına dünyanın ve Türkiye'nin dört bir yanından ilgi çeken manzaralar sunmaya devam ediyor.
Cumalıkızık’a turist akını
Cumalıkızık’a turist akını
UNESCO'nun dünya kültür mirasına dahil ettiği Bursa'nın tarihi Cumalıkızık köyünde turistlerin kahvaltı edebilmek için verdikleri uğraş görenleri şaşırtıyor. Tarihi Cumalıkızık evlerinde köy kahvaltısı yapabilmek için kilometrelerce yol gelen turistler, köyün otantik havasında keyifli bir gün geçiriyor.
Hasankeyf sular altında kalacak
Hasankeyf sular altında kalacak
Ilısu Barajı'nda çalışmaların tamamlanmasıyla 2019 yılında tamamen su altında kalacak olan Batman’ın Hasankeyf ilçesi ziyaretçi akınına uğruyor. İlçeyi su altında kalmadan önce görmek isteyen yerli ve yabancı turistler, Hasankeyf’e en hareketli günlerini yaşatıyor.
İshak Paşa Sarayı kışın bir başka güzel
İshak Paşa Sarayı kışın bir başka güzel
Osmanlı mimarisinin en seçkin eserlerinden olan İshak Paşa Sarayı, her mevsim farklı güzelliklere bürünüyor. İshak Paşa Sarayı'nı, 2016 Ocak-Kasım döneminde 57 bin 541 yerli ve yabancı turist ziyaret etti.
Afrika'nın Avrupa'ya açılan penceresi
Afrika'nın Avrupa'ya açılan penceresi
Cebeli Tarık Boğazı'nın esintisinin hissedildiği bölgede, doğal güzelliğiyle büyüleyen Herkül Mağarası, her gün yüzlerce ziyaretçiyi ağırlıyor. İspanya'ya sadece 14 kilometrelik mesafede yer alan Fas'ın Avrupa'ya en yakın kenti Tanca'daki mağara, adeta Afrika'nın Avrupa'ya açılan bir penceresi vazifesi görüyor.
THY'den istihdam duyurusu
THY'den istihdam duyurusu
Türk Hava Yolları ihtiyaç olan bazı departmanlara personel alımı yapılacağını duyurdu.
Yeni küresel para düzeni ve savaş
Yeni küresel para düzeni ve savaş
Çin-ABD arasında bir kur savaşı ve küresel dünya para sistemi savaşı olarak başlayan mücadele bir büyük sıcak savaşa doğru hızla ilerlemektedir. Bu savaşta muhtemelen ticari engeller, hackerlar, bitcoin vb şifre paralar ve hatta nükleer silahlar dahi kullanılabilir.
ABD’nin yeni stratejisi: Saldırgan caydırıcılık
ABD’nin yeni stratejisi: Saldırgan caydırıcılık
Trump Amerika’nın en az yarısına dış ve güvenlik politikasını “çok çok kötü adamlarla”, “çok, çok iyi ve de çok, çok güçlü adam” arasındaki mücadele olarak anlatıyor. Çok iyi ve güçlü olan, tabii ki 'Tanrısal' bir ilhamla hareket ederek, kendisine zarar vermek için var olan çok çok kötü adamları cezalandırıyor. Trump’ın benimsediği üslup neredeyse Evangelist bir kovboy filmi senaryosu havasında.
Suudi-Türk ilişkileri ve Başbakan Yıldırım’ın ziyareti
Suudi-Türk ilişkileri ve Başbakan Yıldırım’ın ziyareti
İki ülke arasında ekonomik işbirliği G-20 üyeleri olmaları hasebiyle günden güne gelişmektedir. İki ülke bölgedeki en büyük iki iktisadi güce sahip olup, aralarındaki işbirliğinin iki kardeş halkın çıkarlarına müsbet yansıyacağı kesindir.
ABD’nin 21. Yüzyıldaki silahı: Donald Troll
ABD’nin 21. Yüzyıldaki silahı: Donald Troll
Amerika Birleşik Devletleri, 2. Dünya Savaşı sona ererken kullandığı atom bombası ile Soğuk Savaş’a 1-0 önde başlamıştı. Washington’un 2050 yılı büyük stratejik hedefleri için daha güçlü bir silah mı yoksa uzay yarışında akıllara gelmeyecek bir atak mı yapacağı sorularına yanıt aranırken sandıktan çıkan gizli silah şaka mı gerçek mi olduğu bir yıllık başkanlık performansı her gün sorgulanan Donald Trump oldu.
Strateji belgesinde müphem vaat
Strateji belgesinde müphem vaat
Trump ise bir yandan, Amerika’nın ötekisi saydığı cılız ama rahatsız edici aktörlere (İran-Kuzey Kore) fazla bir şey önermek istemiyor çünkü Obama’dan biraz farklı olarak uzaktan idare edebileceği mekanizmaları devlet dışı aktörlerden devlet aktörlerine kaydırarak güçlendirmek istiyor; bu yüzden de İran ve Kuzey Kore gibi tehditlerin (silah, ideoloji, füze kapasitesine sahip) varlığını kullanmaya ihtiyacı var.
Türkiye’nin Kudüs’te diplomasi atağı
Türkiye’nin Kudüs’te diplomasi atağı
Bir yanılsamadır sürüp gidiyor
Bir yanılsamadır sürüp gidiyor
Bugün, İslam toplumları da dahil olmak üzere bütün toplumlarda, ilgilerimiz, dikkatimiz, hassasiyet ve bağlılıklarımız ya da karşıtlıklarımız hep maalesef medya zamanına-mantığına göre şekilleniyor. Medya zamanı, bir anda olup biten, bir anda tüketilen bir zamandır.
Terörle mücadelede taktik istihbarat
Terörle mücadelede taktik istihbarat
15 Temmuz’daki darbe girişiminden sonra FETÖ militanlarının uzaklaştırılması terörle mücadelede ihtiyaç duyulan istihbarat desteğinin artmasını ve başarılı sonuçların alınmasını beraberinde getirmiştir. Türkiye’nin teröristle mücadele noktasında ulaştığı tecrübe ve elde ettiği başarı oldukça değerlidir. Bundan sonraki süreçte, teröristle mücadelede elde ettiğimiz başarının uzun vadeli kazanımlara dönüştürülebilmesi gerekmektedir.