HayatHayat
Bu besinleri kemoterapi ilaçlarıyla almayın
Bu besinleri kemoterapi ilaçlarıyla almayın
Kanser tedavisi için kemoterapi alan hastaların bu dönemde kesinlikle alternatif tıp ürünlerine giren zerdeçal, keten tohumu, propolis, reisha mantarı gibi besinleri kullanmamaları gerektiği belirtildi.
Tıbbi ürünler market raflarından kalkıyor
Tıbbi ürünler market raflarından kalkıyor
Sağlık Bakanlığı İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, tıbbi cihaz satış ve tanıtımına düzenleme getirdi. Yara bandı, pamuk, diş macunu, nefes açıcı burun bantlarının arasında olduğu 10 kalem dışındaki tıbbi ürünler marketlerde, internette ya da bu alanda ruhsatlandırılmayan başka bir iş yerinde satılamayacak.
Peyniri böyle saklayın
Peyniri böyle saklayın
Günün her saati sofralarımızı süsleyen, yemeklerimize renk ve lezzet katan vazgeçilmez gıdamız peyniri uygun koşullarda saklamayı biliyor musunuz?
Burnu kesilen Afgan kadın tedavi için Ankara'da
Burnu kesilen Afgan kadın tedavi için Ankara'da
Afganistan'da burnu eşi tarafından kesilen ve üzerine kuma getirilen 22 yaşındaki Reza Gül, tedavisi için Ankara'ya getirildi. Evliliğinden bu yana 6 yıldır şiddet gören Gül, yaşadıklarını gözleri dolarak anlattı.
Masum sigara diye bir şey yok
Masum sigara diye bir şey yok
Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Türk Toraks Derneği Tütün Kontrolü Çalışma Grubu Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Oğuz Kılınç, sigaranın kadın içicilerde 23 yıl, erkeklerde ise 28 yıl ömürden çaldığını söyledi.
Kansersiz bir hayat için bunları yiyin!
Kansersiz bir hayat için bunları yiyin!
Henüz kesin tedavisi bulunamayan kanser, asrın en tehlikeli hastalıklarının başında gelse de belli gıdaları tüketerek bu hastalığa yakalanma riskini büyük oranda düşürmek mümkün.
Günde 30 dakika yeterli
Günde 30 dakika yeterli
Kardiyoloji Uzmanı Dr. Turgay Burucu 30 dakikalık spor amaçlı yürüyüşün kalp krizi riskini yarı yarıya indirdiğini belirtti. Kalp sağlığını korumak için illa ki spor salonlarında saatler geçirmek gerekmediğini söyleyen Dr. Burucu, tempolu ve düzenli yürüyüşü tavsiye ederek ideal yürüyüş süresinin haftada 150 dakika olduğunu kaydetti.
Maganda kurşunuyla ölen çocuk hayat kurtardı
Maganda kurşunuyla ölen çocuk hayat kurtardı
İzmir'de 10 çocuklu ailenin en küçüğü ve 5 yıl boyunca haftada 3 gün diyaliz merkezine giderek yaşama tutunan 16 yaşındaki Seyfullah Erkul, İstanbul'da maganda kurşunuyla ölen 11 yaşındaki Mehmet Yasin Turhan'ın bağışlanan böbreğiyle adeta yeniden dünyaya geldi. İstanbul ve Ankara'da uygun alıcı bulunamayınca İzmir'de başarılı bir operasyon ardından sağlığına kavuşan Erkul, taburcu edildi.
Türk müziğindegidenin yeri boş
Türk müziğinde gidenin yeri boş
1924-25 yıllarında yedi sayı yayınlandıktan sonra Türk müziğinin yasaklanmasıyla rafa kaldırılan Darülelhan Mecmuası Gönül Paçacı Tunçay öncülüğünde 92 yıl sonra yeniden okurla buluşmaya devam ediyor. Türk müziği üzerine yayınlanan eserlerin ve süreli mecmuaların çok az olduğunu söyleyen Tunçay "Türk müziğinde gidenin yeri hala boş" dedi.
Amerikalılar Ertuğrul Bey'e hayran
Amerikalılar Ertuğrul Bey'e hayran
TRT1'in reyting rekorları kıran Diriliş Ertuğrul dizisinin Ertuğrul Bey'i Engin Altan Düzyatan, ABD’li gazeteci Adriana Aristizabal ile röportaj yaptı. Gazeteci Aristizabal Düzyatan'ın oyunculuğunu överek, “Oyunculuğunuz bana Marlon Brando’yu hatırlattı" dedi.

19 Mart Pazartesi reyting sonuçları açıklandı
19 Mart Pazartesi reyting sonuçları açıklandı
19 Mart 2018 reyting sonuçları belli oldu. Çukur ile Söz dizileri arasında çekişme yaşandı. Çukur dizisi Total'de, AB ve ABC puan türlerinde zirvede yer aldı. İşte 19 Mart 2018 Söz ve Çukur'un reyting sonuçları...
Diriliş Ertuğrul 111. bölüm 2. fragmanı yayınlandı
Diriliş Ertuğrul 111. bölüm 2. fragmanı yayınlandı
Son bölümüyle izleyenleri ekranlara kilitleyen Diriliş Ertuğrul 111.bölüm 2.fragmanı yayınlandı. Yine heyecan dolu bir bölümle izleyici karşısına çıkacak olan Diriliş Ertuğrul'da savaş yeniden başlıyor. İşte Diriliş Ertuğrul 2. yeni fragmanı...
En iyi oyuncu ödülü Erkan Kolçak Köstendil'e verildi
En iyi oyuncu ödülü Erkan Kolçak Köstendil'e verildi
Okan Üniversitesi’nin düzenlediği Okan’da Yılın En’leri 2017 Ödülleri’nin töreni 19 Mart Pazartesi günü gerçekleştirildi. 18 kategoride ödüllerin sahiplerini bulduğu törende 'Çukur'un 'Vartolu'su Erkan Kolçak Köstendil'e yılın en iyi erkek dizi oyuncusu ödülü verildi.
Polonya'da bir ilk: 'Şekerleme Kafe' açıldı
Polonya'da bir ilk: 'Şekerleme Kafe' açıldı
Polonya'da gündelik hayatın temposundan yorgun düşenler için 50 dakika uyuyabilecekleri 'şekerleme kafe' açıldı. Müşterilere özel olarak havalandırılan odada, sakinleştirici müzik eşliğinde "şekerleme" imkanı sunan kafede hamaklarda kestirmenin fiyatı ise yaklaşık 20 euro.
Çin Paris’i birebir kopyaladı
Çin Paris’i birebir kopyaladı
Fransız fotoğrafçı François Prost, Işıklar Şehri’nin birebir taklidi olan Çin’deki Tianducheng bölgesini fotoğraflayarak, iki kentin karşılaştırmasını yaptı.
UMED İstanbul'da Sinema Akademisi açıyor
UMED İstanbul'da Sinema Akademisi açıyor
Uluslararası Medya ve Enformasyon Derneği, İstanbul’da Medya Okulunun ardından Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle Sinema Akademisi düzenliyor.
Felluce gibi  olmasın
Felluce gibi olmasın
Musul’u DAEŞ’ten kurtarmak için operasyon hazırlıkları sürüyor ancak bunu kimlerin yapacağı tartışmalı. Bölgenin kadim kentinin akıbetini Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Dış İlişkiler Sorumlusu Hemin Hawrami’ye sorduk.
Trump’ı ıslah edecekler
Trump’ı ıslah edecekler
ABD’yi tanımadan dünyayı tanımak ve anlamak mümkün değil. Alev Alatlı ile 2016 yılı başında yaptığımız ‘Kelebek Etkisi’ programlarında en önem verdiğimiz konulardan birisi ABD idi. ABD’nin 45. Başkanı seçilirken “Amerika’nın vasilerinin çizdiği yön değişebilir mi?” sorusu üzerinden turbo kapitalizm çerçevesinde pek çok konuya değindik. Turbo kapitalizm değişebilir miydi? Seçim yarışının yeni başladığı günlerde, 25 Şubat’ta Alev Alatlı, Trump’ın kazanacağı ve bunun da o kadar kötü bir şey olmadığı öngörüsünde bulunmuştu. Trump’ın ‘neocon’ değil ‘yerlici’ olduğunu söylemişti. Ve o tarihlerde çok da şans tanınmayan Trump kazandı. Alatlı ile bu öngörüsünün dayandığı sebepleri konuştuk. Ancak daha derin bir röportajı sonraya saklıyoruz.
Mehmet Şanver: Üst rütbeler devşirildi
Mehmet Şanver: Üst rütbeler devşirildi
15 Temmuz'da darbecilerin kızının düğününü basıp rehin aldığı Korgeneral Mehmet Şanver Yeni Şafak'a konuştu. Darbeci askerler tarafından derdest edilerek helikopterle kaçırılan emekli Korgeneral Mehmet Şanver, FETÖ’nün Silahlı Kuvvetler içinde çok gizli hareket ettiğini belirterek “Bazı çocukların daha askeri okullara girmeden ele geçirilmesi söz konusu. Yüksek rütbede olanların bir kısmının ise sonradan devşirildiklerini değerlendiriyorum. Belirli ikballe kandırıldıklarını; buna göre de her yolu mübah gördüklerini ve tuzaklar kurduklarını görüyoruz” dedi.
28 Şubat'ta direniş yazıları yazdık
28 Şubat'ta direniş yazıları yazdık
Yeni Şafak gazetesinin ilk kurulduğu yıl yayın yönetmeni koltuğuna oturan Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, tirajı iki katına çıkarmayı hedeflediğini ancak imkansızlıklar yüzünden gazeteden ayrıldığını söylüyor ve ekliyor:”28 Şubat döneminde patronlar geldi ve gazeteye yazılarımla destek vermemi istediler. Tekrar Yeni Şafak’ın arka sayfasında köşe yazmaya başladım. 28 Şubat'ın karanlık günlerinde yazıldığı için bu yazılar çok dokunaklı direniş yazılarıdır.”
1930’ların antisemit Avrupası gibi
1930’ların antisemit Avrupası gibi
Sosyolog ve göç tarihçisi Profesör Leo Lucassen, Avrupa’nın bugünkü iklimini antisemitizmin başladığı 1930’lu yıllara benzediğini söyledi. Prof. Lucassen, “Antisemitizmin kullanımı ve şu anda terörizmin öne sürülmesi aynı şey. Karşıdakini başkalaştıran bir tavır, 1930’larda Yahudilere yapılanlar gibi. Bunlar üçüncü dünya savaşına sebep olabilecek şeyler” dedi.
Irkçıların sesi çok çıkıyor
Irkçıların sesi çok çıkıyor
Yeni Şafak, Hollanda’da yükselen ırkçılığı araştırdı. Yazarımız Ayşe Böhürler, Leiden Belediye Başkanı Henri Lenferink, İslamofobiye Karşı Çağrı Merkezi kurucusu Marianna Vorthooren, Sosyolog Prof. Hein de Haas ve Leiden Belediye Meclis Üyesi Vahit Köroğlu ile konuştu. Leiden Belediye Başkanı Henri Lenferink, ülkede İslamofobiklerin azınlıkta olsa bile seslerinin çok yüksek çıktığını söyledi.
Beyaz Baretliler7 şehit verdi
Beyaz Baretliler 7 şehit verdi
Suriye’deki savaş boyunca şimdiye dek onbinlerce kişiyi enkaz altından kurtaran ve saldırılarda yaralılara yardım eden Beyaz Baretliler, İdlib’de 7 şehit verdi.
Teröre 200 TIR daha!
Teröre 200 TIR daha!
ABD’nin, DEAŞ’la mücadele gerekçesiyle terör örgütü PKK/PYD’ye askeri yardımları devam ediyor.
Sürgününacısınıyaşayanlara
Sürgünün acısını yaşayanlara
Fransız yazar François-Rene de Chateaubriand’un kısa romanı Son İbn Sirac’ın Başından Geçenler, bir aşk hikayesi etrafında şekilleniyor. Fakat yazarın asıl meselesi, savaş ve yıkım sonucu topraklarını terk etmek zorunda kalan insanların hikayesi.
En büyük inkılaptır aşk
En büyük inkılaptır aşk
Televizyon programcısı ve şair Serdar Tuncer'in "Sermayem Yok Derdimden Başka" adlı kitabı Ketebe Yayınevi arasından okurla buluştu. Kitabında hayatımızın olmazsa olmazının Allah'ı tanımak olduğunu ifade eden yazar, yanlışlıkları ve eksikliklerimizi aşksızlığa ve samimi olmayışımıza bağlayarak pek çok başlık altında konuyu irdeliyor.
CNR Kitap Fuarı’nda aşkla okuyoruz
CNR Kitap Fuarı’nda aşkla okuyoruz
Kitapseverlerin 5 yıldır merakla takip ettiği Uluslararası CNR Kitap Fuarı 10 Mart’ta başlıyor. “Oku” temasıyla binlerce okuru ağırlayacak fuar, söyleşilere, imza günlerine ve çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapacak. 20 ülkeden 350 yayınevi birbirinden seçkin kitapları okurla buluşturacak.
Rodin’in zihnine yolculuk
Rodin’in zihnine yolculuk
Düşünce Kıvılcımları, Rodin hakkında bildiklerimizi zenginleştirmek için bir kaynak. Sayfalar arasında hem onun sanatla ilgili fikirleri var, hem de hayatının ayrıntılarına dair ipuçları.
Çalıkuşu'nu yeniden yazıyorum
Çalıkuşu'nu yeniden yazıyorum
Bir dönem gazetecilik yapan Kemal Tahir, bir röportaj için Ada’da oturan Reşat Nuri’nin peşine düşer. Orada onu bulur ve iskele başındaki denize nazır gazinolardan birinde bir araya gelirler. Kemal Tahir’in Tan gazetesi okuyucuları için sorduğu soruya şu cevabı verir romancı: “Doğru, Çalıkuşu’nu yeniden yazıyorum.”
Gülde mendil sesleri
Gülde mendil sesleri
“Eskiden sevgililer mendil diliyle haberleşir, duygularını, arzularını bu dille ifade ederlerdi. Ucu yanık bir mendil göndermek ateşli bir aşkı temsil eder. Sadabat eğlencelerinde, mesire yerlerinde yere düşürülen mendil buluşmayı haber verir. Mendil sallamak “peki” anlamına gelir. Tanzimat döneminde beyaz mendile kan tükürüp yere düşürmek, aşkından verem oldum demektir.”
Kutlu ilmihal
Kutlu ilmihal
Türk edebiyatının usta hikayecisi Mustafa Kutlu, 2018'e İlmihal Yahut Arzuhal isimli deneme kitabıyla giriş yaptı. Bu ilmihalde ne var? Elbette Kutlu var. Ben varım, sen varsın; hayatın içinde ne varsa o var. Yanısıra kitap, abdest, namaz, oruç, zekat, hac, gusül, ezan, cami, cuma, ahlak, vicdan, tevbe, şükür, kanaat, nasip, niyet, haya, tevekkül, rahmet ve merhamet var. Ekmeği bölüşmek var.
Yeni Şafak Kitap'ın Mart sayısı çıktı
Yeni Şafak Kitap'ın Mart sayısı çıktı
Yeni Şafak Kitap'ın Mart sayısı çıktı. Kitap ekinin bu ayki sayısında, tarihten ve günümüze ait edebi eserlere ilişkin önemli analizler var. Mustafa Kutlu'dan Alev Alatlı'ya, Auguste Rodin'den Robert Seethaler'e... Yayın hayatına atılan 'Ketebe' ve CNR fuarına da geniş yer yerilen kitap ekinde, okurlara yeni bir okuma ve etkinlik listesi de sunuluyor.
Görev için çağırsalar yine gönüllü giderim
Görev için çağırsalar yine gönüllü giderim
Kalk Gidelim dizisiyle yıldızı parlamaya devam eden Rus oyuncu Andrey Polyanin, İstanbul'da 66. Mekanize Piyade Tugayı Barış Gücü Komutanlığı’nda askerlik yaptığını söyledi. Polyanin, "Benim için çok güzel bir tecrübeydi. Görev için yine çağırsalar yine gönüllü giderim" diyor.
Çocukluk hayalimi gerçekleştiriyorum
Çocukluk hayalimi gerçekleştiriyorum
2008'den beri Lübnan müzik çevrelerinde Lübnan'ın yeni yıldızı olarak kabul edilen Hiba Tawaji Victor Hugo'nun ölümsüz eseri Notre Dame'ın Kamburu'ndan uyarlanan Notre Dame de Paris müzikalinde Esmeralda rolünü oyunuyor. Tawaji, bu müzikalin çocukluk hayali olduğunu söylüyor.
15 yıla Saray'dan bakmak
15 yıla Saray'dan bakmak
Sultan II. Abdülhamid’in 36 bin 585 kare fotoğraftan oluşan Yıldız Sarayı Fotoğraf Koleksiyonu belgesele konu oldu. 'Saraydan Bakmak' isimli belgesel Osmanlı’nın gücünü ve modern yüzünü tüm dünyaya gösteren koleksiyonun hikayesini anlatıyor. Belgesel aynı zamanda izleyenleri 150 yıl öncesine tarihi bir yolculuğa çıkarıyor.
Kanseriyazarakatlattım
Kanseri yazarak atlattım
Yazar ve ressam Özge Günaydın, kanserle mücadelesini kazanan ve bu süreci satırlara taşıyan bir kadın. Hastalığa yakalandığı zaman bunu kabullendiğini ifade eden Günaydın, "Çok dua ettim ve Rabbime sığındım. Kendimi motive ederek bu hastalıktan da bir ders çıkartmak için var gücümle uğraştım"diyor.
İstanbul kareleri Hırvatistan'a taşındı
İstanbul kareleri Hırvatistan'a taşındı
62 ülkede yürüttüğü faaliyetlerle Türk dilini, kültürünü ve sanatını dünyaya tanıtan Yunus Emre Enstitüsü, Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’de İstanbul’un en özel mekânlarını objektifine yansıtan Fotoğraf Sanatçısı M. Refik Tekinalp’in, “İstanbul: Geçmişten Geleceğe” adlı kişisel sergisini sanatseverlere sundu.
Sonsuzluk idealinebir ömür adadılar
Sonsuzluk idealine bir ömür adadılar
Mehmet Genç, Hüseyin Küçükkalay ve Ahmet Tabakoğlu hayatlarını ilim öğrenmeye ve öğretmeye adamış üç büyük şahsiyet. Onların ilim yolculuğunu yakından takip eden Mesud Küçükkalay, “Bu insanlar aşkın ruhlar, sonsuzluk sevgisi ile sonsuzluğa, yani Allah'ın hikmetini keşfetmeye kendilerini adamışlar”diyor.
Ardından şiirleri kaldı
Ardından şiirleri kaldı
Kurulduğu günden bu yana Yeni Şafak kadrosunda yer alan ve ekimizin bulmaca sayfasını hazırlayan şair Selman Cahit Öztaş, aramızdan ayrıldı. Ondan geriye namusu gibi gördüğü şiirleri kaldı.
İnsan olmayıncadoğa özgürleşiyor
İnsan olmayınca doğa özgürleşiyor
Çalışmalarını Berlin’de sürdüren sanatçı Ali Mahmut Demirel’in “Ada” sergisi insanlar tarafından terkedilmiş, fonksiyonlarını yitirmiş mimari yapılara odaklanıyor.
Bir başkadır eski İstanbul
Bir başkadır eski İstanbul
Eserleriyle, konumuyla, isimleriyle, doğasıyla bir rüya şehir, İstanbul... Eski İstanbul'a ait çok eski fotoğraflar ortaya çıktı. 1920'li ve 30'lu yılların İstanbul'una baktığımızda yıllar içindeki değişimi görebiliyoruz. İşte o fotoğraflar...
Ne ağlayabiliyor ne gülebiliyor
Ne ağlayabiliyor ne gülebiliyor
Koç Üniversitesi'nde kütüphane sorumlusu olan Engin Akkaya'nın hayatı 10 yıl önce geçirdiği beyin kanaması ile değişti. Akkaya, beyninde oluşan hasar nedeniyle son 10 yıldır ne ağlayabiliyor ne de gülebiliyor.
Emine Erdoğan: Sağlıklı nesiller için çok önemli bir adım atıldı
Emine Erdoğan: Sağlıklı nesiller için çok önemli bir adım atıldı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, nişasta bazlı şeker kotasının yüzde 5'e indirilmesinin sağlıklı nesiller için çok önemli bir adım olduğunu ifade etti.
Yeşilçam oyuncusu Ulvi Doğan yoğun bakımda
Yeşilçam oyuncusu Ulvi Doğan yoğun bakımda
Altın Ayı’ ödüllü ‘Susuz Yaz’ filminin yapımcısı ve başrol oyuncusu Ulvi Doğan, bir süredir hastanede yaşam mücadelesi veriyor. 86 yaşında olan Ulvi Doğan, Yakacık Sanatçı Yaşım Evi'nde yaşayan ve 3 yıldır kimsenin ziyaret etmediğini Doğan'ın sağlık sorunları devam ediyor.
Dünyanın en gizemli kitabındaki sırrı Türk dil bilimci çözdü
Dünyanın en gizemli kitabındaki sırrı Türk dil bilimci çözdü
600 yıl önce yazılan ve sırrı çözülememiş 10 tarihi eser arasında yer alan Voynich'in kitabı hakkında önemli bir gelişme yaşandı. Türk dil bilimci Ahmet Ardıç, el yazmasında çözümledikleri kısımların sezeryanla ilgili olduğunu ifade etti.
Türk ve Suriyeli öğrencilerden Afrin koreografisi
Türk ve Suriyeli öğrencilerden Afrin koreografisi
Gaziantep'te Türk ve Suriyeli öğrenciler, Zeytin Dalı Harekatı kapsamında teröristlerden temizlenen Afrin'le ilgili kareografi yaptı. Çalışmada Suriyeli mülteci öğrenciler de görev aldı.
Türk Kızılayı'nın yardımları Afrin'e ulaştı
Türk Kızılayı'nın yardımları Afrin'e ulaştı
Türk Kızılayı'nın savaş mağduru için götürdüğü yardımlar, terörden temizlenen Afrin'e ulaştı. Hayatın normale dönmeye başladığı bölgede insani yardım faaliyetleri de hız kazandı.
İbrahim Eren'in acı günü
İbrahim Eren'in acı günü
TRT Genel Müdürü İbrahim Eren'in amcası Hacı Hasan Halil İbram vefat etti. 81 yaşında hayatını kaybeden Hacı Hasan Halil İbram'ın cenaze namazı bugün Gümülcine'de kılınacak.
Şahan Gökbakar'dan sürpriz karar: Her sene bir tane çekecek
Şahan Gökbakar'dan sürpriz karar: Her sene bir tane çekecek
Şahan Gökbakar, televizyonda canlandırdığı tüm karakterleri sinemaya uyarlama kararı aldı. Bülent Binbaş, Engin Jurnal, Hayri Gülle gibi karakterleri televizyonda izleyici ile buluşturan Şahan Gökbakar, her yıl bir filmle beyazperdede olacak.
90. Oscar Ödülleri adayları açıklandı
90. Oscar Ödülleri adayları açıklandı
90. Oscar Ödülleri adayları açıklandı. En iyi kadın oyuncu adayları, Sally Hawkins Frances McDormand Margot Robbie Saoirse Ronan Meryl Streep; en iyi erkek oyuncu adayları Timothee Chalamet Daniel Day-Lewis Daniel Kaluuya Gary Oldman Denzel Washington; en iyi yönetmen adayları Jordan Peele, Get Out Christopher Nolan, Dunkirk Greta Gerwig, Lady Bird Paul Thomas Anderson, Phantom Thread Guillermo del Toro, The Shape Of Water oldu.
Miyazaki'nin hayatı belgesel oluyor
Miyazaki'nin hayatı belgesel oluyor
Van'da 9 Kasım 2011'de yaşanan 5,6 büyüklüğündeki depremde, kaldığı otelin enkazında hayatını kaybeden Japon yardım gönüllüsü Atsushi Miyazaki'nin belgeseli çekiliyor.
Miyazaki'nin hayatı belgesel oluyor
Miyazaki'nin hayatı belgesel oluyor
Van'da 9 Kasım 2011'de yaşanan 5,6 büyüklüğündeki depremde, kaldığı otelin enkazında hayatını kaybeden Japon yardım gönüllüsü Atsushi Miyazaki'nin belgeseli çekiliyor.
Semih Kaplanoğlu: Film dağıtım sektöründe tekel var
Semih Kaplanoğlu: Film dağıtım sektöründe tekel var
Yönetmen Kaplanoğlu, Türk film sektöründe sorunun dağıtım kısmındaki tekelden kaynaklandığını belirterek, "Yaklaşık 2 bin sinemanın bin 800'ü bir grubun elinde. Benim bu filmim ancak 40 salona girebildi" dedi.
Erdoğan hayatını anlatacak filme izin vermedi
Erdoğan hayatını anlatacak filme izin vermedi
Cumhurbaşkanı Erdoğan, hayatından kesitlerin anlatılacağı "Dede Sultan" adlı filmin yapımına, çekimine ve gösterimine muvafakat vermedi. Erdoğan'ın avukatı Hüseyin Aydın, filmin hazırlıklarını sürdüren İstanbul'da Baran Medya şirketine "ihtarname" gönderdi.
Oscar Ödülleri'nin kazananları belli oldu
Oscar Ödülleri'nin kazananları belli oldu
2018 Oscar ödülleri sahiplerini buldu. İşte Oscar 2018 ödüllerini kazanan oyuncular ve filmlerin tam listesi...
Ünlü oyuncunun Oscar ödülü çalındı
Ünlü oyuncunun Oscar ödülü çalındı
En iyi kadın oyuncu Oscar'ını alan Frances McDorman'ın ödülü çalındı. Törenden sonra düzenlenen kutlama partisinde ödülü çalarak video çeken zanlı yakalandı ve ödül sahibine geri verildi.
Sen Anlat Karadeniz'deki hata sosyal medyanın diline düştü
Sen Anlat Karadeniz'deki hata sosyal medyanın diline düştü
ATV'de yayınlanan Sen Anlat Karadeniz dizisinin dün akşam ekrana gelen bölümündeki hata izleyicinin gözünden kaçmadı. Bir sahnede ormanda oğlunu arayan ve üstü başı çamur içinde kalan Nefes karakteri, kısa süre sonra aynı kıyafetlerle tertemiz görüntülenince sosyal medyanın diline düştü.
Diriliş Ertuğrul böyle reyting görmedi
Diriliş Ertuğrul böyle reyting görmedi
TRT 1 ekranlarının reyting rekortmeni dizisi Diriliş Ertuğrul geçtiğimiz hafta yayınlanan yeni bölümüyle izleyicileri ekran başına kilitledi. Daha önce AB grubunda en fazla 20.54 reyting payına sahip olan dizi 21.24 ile kendi rekorunu kırdı.

Şevkat Yerimdar final yapıyor
Şevkat Yerimdar final yapıyor
Fox Tv'de yayınlanan Şevkat Yerimdar başladığı ilk günlerde reytinglerde üst sıralarda yer alıyordu. Cuma akşamları yayınlanan dizi reytinglerde düşüş yaşayınca kanal diziyi bitirme kararı aldı.
'Gülizar' final yapıyor
'Gülizar' final yapıyor
Çağan Irmak imzalı dizi 'Gülizar' final yapma kararı aldı. Başrollerini Farah Zeynep Abdullah ve Berk Cankat'ın paylaştığı dizi 10. bölümde izleyicisine veda edecek.
14 Mart Çarşamba reyting sonuçları: Sen Anlat Karadeniz mi Diriliş Ertuğrul mu?
14 Mart Çarşamba reyting sonuçları: Sen Anlat Karadeniz mi Diriliş Ertuğrul mu?
14 Mart Çarşamba reyting sonuçları açıklandı. Sen Anlat Karadeniz, Total grubunda birinci olurken Diriliş Ertuğrul AB ve ABC1’de birinci oldu ve en yakın rakibi Sen Anlat Karadeniz’e fark attı. İşte 14 Mart Çarşamba reyting sonuçları...
İmamlı papazlı hahamlı nikah tepki çekti
İmamlı papazlı hahamlı nikah tepki çekti
Show Tv'de yayınlanan Yeni Gelin isimi dizide skandal bir sahneye yer verildi. Dizide imam nikahı kıyılırken şahitler haham ve papaz oldu. "Dinlerarası propagandasını" anımsatan sahne sosyal medyada da tepki çekti.
Payitaht Abdülhamid yeni bölüm fragmanı yayınlandı
Payitaht Abdülhamid yeni bölüm fragmanı yayınlandı
Dizinin yayınlanacak olan yeni bölümünde Sultan Abdülhamid, keskin zekasıyla Parvus’un oyununu bozarak, büyük bir katliamın olmasını engelledi. İşte Payitaht Abdülhamid dizisinin yeni bölüm fragmanı...
'Mehmed: Bir Cihan Fatihi' İstanbul'un fethinden uzun sürdü
'Mehmed: Bir Cihan Fatihi' İstanbul'un fethinden uzun sürdü
Mehmed: Bir Cihan Fatihi isimli sezonun en iddialı yapımlarından biri olan dizi, bir türlü başlamadı. Yönetmen, oyuncu, senaryo değişiklikleri nedeniyle ekrana gelmesi birkaç ay uzayan dizinin ilk fragmanları da geçtiğimiz haftalarda yayınlandı. Yarın ilk bölümüyle izleyici karşısına çıkacak dizi için "İstanbul'un fethinden uzun sürdü" yorumları yapıldı.
Mühendislik harikası 2 bin yıllık eşsiz kale
Mühendislik harikası 2 bin yıllık eşsiz kale
Kommagene uygarlığı tarafından 2 bin yıl önce yapılan mühendislik harikası Eski Kahta Kalesi'nin (Yeni Kale) yeni odalarının ortaya çıktığı ikinci etap restorasyonu tamamlandı.
Skyroad 1 yaşında
Skyroad 1 yaşında
"Yaşarken gez, gezerken yaşa!" sloganıyla yayın hayatına devam eden Skyroad Dergisi birinci yılını kutluyor. 2015 Kasım ayından bu yana seyahat ve kültür rehberliği yapan Skyroad, okuyucularına dünyanın ve Türkiye'nin dört bir yanından ilgi çeken manzaralar sunmaya devam ediyor.
Cumalıkızık’a turist akını
Cumalıkızık’a turist akını
UNESCO'nun dünya kültür mirasına dahil ettiği Bursa'nın tarihi Cumalıkızık köyünde turistlerin kahvaltı edebilmek için verdikleri uğraş görenleri şaşırtıyor. Tarihi Cumalıkızık evlerinde köy kahvaltısı yapabilmek için kilometrelerce yol gelen turistler, köyün otantik havasında keyifli bir gün geçiriyor.
Hasankeyf sular altında kalacak
Hasankeyf sular altında kalacak
Ilısu Barajı'nda çalışmaların tamamlanmasıyla 2019 yılında tamamen su altında kalacak olan Batman’ın Hasankeyf ilçesi ziyaretçi akınına uğruyor. İlçeyi su altında kalmadan önce görmek isteyen yerli ve yabancı turistler, Hasankeyf’e en hareketli günlerini yaşatıyor.
İshak Paşa Sarayı kışın bir başka güzel
İshak Paşa Sarayı kışın bir başka güzel
Osmanlı mimarisinin en seçkin eserlerinden olan İshak Paşa Sarayı, her mevsim farklı güzelliklere bürünüyor. İshak Paşa Sarayı'nı, 2016 Ocak-Kasım döneminde 57 bin 541 yerli ve yabancı turist ziyaret etti.
Afrika'nın Avrupa'ya açılan penceresi
Afrika'nın Avrupa'ya açılan penceresi
Cebeli Tarık Boğazı'nın esintisinin hissedildiği bölgede, doğal güzelliğiyle büyüleyen Herkül Mağarası, her gün yüzlerce ziyaretçiyi ağırlıyor. İspanya'ya sadece 14 kilometrelik mesafede yer alan Fas'ın Avrupa'ya en yakın kenti Tanca'daki mağara, adeta Afrika'nın Avrupa'ya açılan bir penceresi vazifesi görüyor.
THY'den istihdam duyurusu
THY'den istihdam duyurusu
Türk Hava Yolları ihtiyaç olan bazı departmanlara personel alımı yapılacağını duyurdu.
Dünyanın en büyük yeraltı şehri Nevşehir'de
Dünyanın en büyük yeraltı şehri Nevşehir'de
Nevşehir'de 4 yıl önce başlayan Nevşehir Kalesi ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Projesi sırasında dünyanın en büyük yeraltı yerleşimi keşfedilmişti. Temizlik çalışmaları süren yeraltı şehrinin büyük bölümünün ne zaman açılacağı açıklandı.
Putin 2018 seçimlerindene vadediyor?
Putin 2018 seçimlerinde ne vadediyor?
Putin 2018 seçimlerinde başkan olmak için aday olurken hala yayınlamış bir programa sahip değildir. Her yıl geleneksel olarak yaptığı büyük basın toplantıda verdiği cevaplar Putin’in 2018 programın ipuçları olarak algılanıyor. Rusya’nın Batı tarafından uygulanan yaptırımlara rağmen 2017 yılını tek rakamlı düşük enflasyonla kapatması da Putin’in başarısı olarak gösteriliyor.
Derinleşme Dönemi: Türkiye ve Sudan İlişkileri
Derinleşme Dönemi: Türkiye ve Sudan İlişkileri
Almanya’dan PKK terörüne ölüm sessizliği
Almanya’dan PKK terörüne ölüm sessizliği
Almanya devlet aygıtının işleyişini ve Alman yakın tarihini bilenler araçsallaştırılan örgütlere, ulusal menfaatler doğrultusunda bitirilen veya büyütülen terör yapılarına şaşırmazlar. Zehiri de panzehiri de kendi bünyesinde üreten bir yapı ile karşı karşıyayız. Irkçı terör gruplarının devlet aygıtı içerisindeki rolleri ve hareket alanları ile PKK terör örgütünün rol ve hareket alanı birbiri ile paralellikler gösteriyor. Alman istihbaratının bu iki terör örgütü ile ilişkisi yakından takip edilmeli.
Böyle savunma bütçesine şahin bakan: Pompeo
Böyle savunma bütçesine şahin bakan: Pompeo
Trump, ABD tarihinde ilk kez bir bakanın görevden alınışını sosyal medyadan duyurarak bir dizi krizi tetikledi. Trump’ın kararı, Ortadoğu’dan İngiltere’ye kadar geniş bir jeostratejik alandaki fay hatlarında kırılmaya yol açtı. Şimdi o fay hatlarında biriken gerilim NATO’nun yeniden sahneye döndüğü bir krizin yanısıra Suriye’deki belirsizlikleri canlandırdı.
Hakikat arayışından vazgeçmek
Hakikat arayışından vazgeçmek
İslam dünyası toplumları, halkları, hiçbir dilin tanımlamaya güç yetiremeyeceği, açıklayamayacağı, değerlendiremeyeceği kötülükler ve zulümler karşısında bulunuyorken, İslam dünyası ülkeleri, ortak anlam ve amaçlar etrafında stratejik davranma bilincine/sorumluluğuna ihtiyaç duymuyor, stratejik davranma basireti gösteremiyor.
Yeni yönetim sistemine sendikalar hazır(lıklı) mı?
Yeni yönetim sistemine sendikalar hazır(lıklı) mı?
Doğu Akdeniz’de enerjinin hukuksal boyutu
Doğu Akdeniz’de enerjinin hukuksal boyutu
GKRY okyanus bölgesinde yer alıyormuş edası ile kendisine 200 deniz mili hak tesisini meşru görerek, Mısır ile 2003’te yaptığı MEB anlaşmasında ortay hat ilkesini sadece dikkate alması ve ilgili veya özel durumları görmezden gelerek sınırlandırma çizgisi oluşturması neticesinde Türkiye’nin batı bölgesini ihlal etti. Ayrıca yürüttükleri tüm bu çabalarda Kıbrıs Türklerinin haklarını gasp etme yoluna gittiler.
İşgalci İsrail Filistin’i öldürüyor
İşgalci İsrail Filistin’i öldürüyor
Batı Şeria ve Gazze’nin dışında Filistin kimliğinin görülebildiği nadir yerlerden biri Kudüs. Eski şehir, mallarını Arapça satmaya çalışan yaşlı adamların ve kadınların sesiyle çınlıyor; Araplılığımızla ve Filistinliliğimizle hala gurur duyuyoruz. Bu kadar şiddetle ele geçirilen Hayfa, Celile ve diğer şehirlerden farklı olarak, Filistin kelimesini dile getirmek bile artık devrimci bir hareket olarak algılanıyor. Bu, İsrail’in Filistinlilere karşı İsrail vatandaşlığıyla ilgili 50’den fazla ayrımcı yasa uygulamasının bir yan ürünüdür.