Hayat Hayat
Maganda kurşunuyla ölen çocuk hayat kurtardı
Maganda kurşunuyla ölen çocuk hayat kurtardı
İzmir'de 10 çocuklu ailenin en küçüğü ve 5 yıl boyunca haftada 3 gün diyaliz merkezine giderek yaşama tutunan 16 yaşındaki Seyfullah Erkul, İstanbul'da maganda kurşunuyla ölen 11 yaşındaki Mehmet Yasin Turhan'ın bağışlanan böbreğiyle adeta yeniden dünyaya geldi. İstanbul ve Ankara'da uygun alıcı bulunamayınca İzmir'de başarılı bir operasyon ardından sağlığına kavuşan Erkul, taburcu edildi.
Günde 30 dakika yeterli
Günde 30 dakika yeterli
Kardiyoloji Uzmanı Dr. Turgay Burucu 30 dakikalık spor amaçlı yürüyüşün kalp krizi riskini yarı yarıya indirdiğini belirtti. Kalp sağlığını korumak için illa ki spor salonlarında saatler geçirmek gerekmediğini söyleyen Dr. Burucu, tempolu ve düzenli yürüyüşü tavsiye ederek ideal yürüyüş süresinin haftada 150 dakika olduğunu kaydetti.
Kansersiz bir hayat için bunları yiyin!
Kansersiz bir hayat için bunları yiyin!
Henüz kesin tedavisi bulunamayan kanser, asrın en tehlikeli hastalıklarının başında gelse de belli gıdaları tüketerek bu hastalığa yakalanma riskini büyük oranda düşürmek mümkün.
Masum sigara diye bir şey yok
Masum sigara diye bir şey yok
Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Türk Toraks Derneği Tütün Kontrolü Çalışma Grubu Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Oğuz Kılınç, sigaranın kadın içicilerde 23 yıl, erkeklerde ise 28 yıl ömürden çaldığını söyledi.
Burnu kesilen Afgan kadın tedavi için Ankara'da
Burnu kesilen Afgan kadın tedavi için Ankara'da
Afganistan'da burnu eşi tarafından kesilen ve üzerine kuma getirilen 22 yaşındaki Reza Gül, tedavisi için Ankara'ya getirildi. Evliliğinden bu yana 6 yıldır şiddet gören Gül, yaşadıklarını gözleri dolarak anlattı.
Peyniri böyle saklayın
Peyniri böyle saklayın
Günün her saati sofralarımızı süsleyen, yemeklerimize renk ve lezzet katan vazgeçilmez gıdamız peyniri uygun koşullarda saklamayı biliyor musunuz?
Tıbbi ürünler market raflarından kalkıyor
Tıbbi ürünler market raflarından kalkıyor
Sağlık Bakanlığı İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, tıbbi cihaz satış ve tanıtımına düzenleme getirdi. Yara bandı, pamuk, diş macunu, nefes açıcı burun bantlarının arasında olduğu 10 kalem dışındaki tıbbi ürünler marketlerde, internette ya da bu alanda ruhsatlandırılmayan başka bir iş yerinde satılamayacak.
Bu besinleri kemoterapi ilaçlarıyla almayın
Bu besinleri kemoterapi ilaçlarıyla almayın
Kanser tedavisi için kemoterapi alan hastaların bu dönemde kesinlikle alternatif tıp ürünlerine giren zerdeçal, keten tohumu, propolis, reisha mantarı gibi besinleri kullanmamaları gerektiği belirtildi.
Genç okurlar yeniyi seviyor
Genç okurlar yeniyi seviyor

Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı bugün sona eriyor. ‘Hayatı Edebiyatla Kuşatmak’ temalı fuarda gençler yeni çıkan kitapları, genç yazarları tercih etti. Beyaz Zambaklar Ülkesinde ve Satranç gibi klasikler ise ilgi görenler arasında yer aldı.

Unesco’ya müziğimizle adayız
Unesco’ya müziğimizle adayız
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde bugünlerde Uluslararası Geçmişten Günümüze Urfa’da Müzik sempozyumu düzenleniyor.
Tiyatro bizibirleştiriyor
Tiyatro bizi birleştiriyor
İstanbul Tiyatro Festivali İtalyan Piccolo Teatro’nun sahneleyeceği Komik Tiyatro oyunuyla başlıyor. 18. yüzyıla ait oyunu güncel yorumuyla sahneye taşıyan yönetmen Roberto Latini, “Klasikler, görünürlüğün ve görünmezliğin birleşimidir. Tiyatro ise bir arada tutmaya yetkindir” diyor.
El arabasıyla arşiv kurtardı
El arabasıyla arşiv kurtardı
Gazeteci yazar Sadık Albayrak için yapılan saygı gecesinde Albayrak’ın dostları buluştu. Akademisyen Durali Yılmaz, “Sadık Albayrak’ı elinde bir el arabasıyla yarısı çürümüş arşiv belgelerini kurtarmaya çalışırken tanıdım. Bugün Bab-ı Meşihat belgeleri onun sayesinde var” dedi.
Bir garip şair: Orhan Veli
Bir garip şair: Orhan Veli
Türk edebiyatının en özgün ve yenilikçi şairlerinden Orhan Veli Kanık, 68 yıl önce bugün 36 yaşında hayata gözlerini yumdu. Şiirlerinin yanı sıra hikaye, deneme, makale ve çeviri alanında birçok eser ortaya koyan usta şair, "Ağlasam sesimi duyar mısınız mısralarımda", "İstanbul’u dinliyorum gözlerim kapalı", "Gün olur alır başımı giderim" isimli şiirleriyle adından günümüzde de sıklıkla bahsettiriyor.
Hattuşa Antik Kenti'nde bulunan bu küpler 3800 yıllık
Hattuşa Antik Kenti'nde bulunan bu küpler 3800 yıllık
Çorum'un Boğazkale ilçesinde bulunan Hattuşa Antik Kenti'nde bazı kült ritüellerde kullanıldığı tahmin edilen yapının iki ayrı bölümünde 3500 ve 3800 yıllık küpler bulundu. Küplerde baklagiller, hububat ve sıvı yağların saklandığı tahmin ediliyor.
Dünya sinemasıMalatya’da yarışıyor
Dünya sineması Malatya’da yarışıyor
8. Malatya Uluslararası Film Festivali film gösterimleri ve söyleşilerle sürüyor. Uluslararası Uzun Metraj Yarışmasında ise dünya sinemasından öne çıkan filmler var. “Süleyman Dağı”, “Turunç Günleri”, ”Aşırı Küçük Bir Nesne” gibi çarpıcı filmlerin yarıştığı festivalin kazananı yarın belli olacak.
Efsanelere konu olmuştu Elazığ'da ortaya çıkarıldı
Efsanelere konu olmuştu Elazığ'da ortaya çıkarıldı
Elazığ’ın tarihi Harput Mahallesinde gün yüzüne çıkartılan Ejderha olduğu ve taşa dönüştüğü dilden dile anlatılan 800 yıllık geçmişe sahip "Ejderha taşı" ortaya çıkarılarak koruma altına alındı.
DEAŞ'tan Iraklı polislere pusu: 8 ölü
DEAŞ'tan Iraklı polislere pusu: 8 ölü
Terör örgütü DEAŞ, Bağdat-Kerkük otoyolunda kurdukları pusu sonucu 8 polis hayatını kaybetti.
Teröre 200 TIR daha!
Teröre 200 TIR daha!
ABD’nin, DEAŞ’la mücadele gerekçesiyle terör örgütü PKK/PYD’ye askeri yardımları devam ediyor.
Beyaz Baretliler7 şehit verdi
Beyaz Baretliler 7 şehit verdi
Suriye’deki savaş boyunca şimdiye dek onbinlerce kişiyi enkaz altından kurtaran ve saldırılarda yaralılara yardım eden Beyaz Baretliler, İdlib’de 7 şehit verdi.
Irkçıların sesi çok çıkıyor
Irkçıların sesi çok çıkıyor
Yeni Şafak, Hollanda’da yükselen ırkçılığı araştırdı. Yazarımız Ayşe Böhürler, Leiden Belediye Başkanı Henri Lenferink, İslamofobiye Karşı Çağrı Merkezi kurucusu Marianna Vorthooren, Sosyolog Prof. Hein de Haas ve Leiden Belediye Meclis Üyesi Vahit Köroğlu ile konuştu. Leiden Belediye Başkanı Henri Lenferink, ülkede İslamofobiklerin azınlıkta olsa bile seslerinin çok yüksek çıktığını söyledi.
1930’ların antisemit Avrupası gibi
1930’ların antisemit Avrupası gibi
Sosyolog ve göç tarihçisi Profesör Leo Lucassen, Avrupa’nın bugünkü iklimini antisemitizmin başladığı 1930’lu yıllara benzediğini söyledi. Prof. Lucassen, “Antisemitizmin kullanımı ve şu anda terörizmin öne sürülmesi aynı şey. Karşıdakini başkalaştıran bir tavır, 1930’larda Yahudilere yapılanlar gibi. Bunlar üçüncü dünya savaşına sebep olabilecek şeyler” dedi.
28 Şubat'ta direniş yazıları yazdık
28 Şubat'ta direniş yazıları yazdık
Yeni Şafak gazetesinin ilk kurulduğu yıl yayın yönetmeni koltuğuna oturan Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, tirajı iki katına çıkarmayı hedeflediğini ancak imkansızlıklar yüzünden gazeteden ayrıldığını söylüyor ve ekliyor:”28 Şubat döneminde patronlar geldi ve gazeteye yazılarımla destek vermemi istediler. Tekrar Yeni Şafak’ın arka sayfasında köşe yazmaya başladım. 28 Şubat'ın karanlık günlerinde yazıldığı için bu yazılar çok dokunaklı direniş yazılarıdır.”
Mehmet Şanver: Üst rütbeler devşirildi
Mehmet Şanver: Üst rütbeler devşirildi
15 Temmuz'da darbecilerin kızının düğününü basıp rehin aldığı Korgeneral Mehmet Şanver Yeni Şafak'a konuştu. Darbeci askerler tarafından derdest edilerek helikopterle kaçırılan emekli Korgeneral Mehmet Şanver, FETÖ’nün Silahlı Kuvvetler içinde çok gizli hareket ettiğini belirterek “Bazı çocukların daha askeri okullara girmeden ele geçirilmesi söz konusu. Yüksek rütbede olanların bir kısmının ise sonradan devşirildiklerini değerlendiriyorum. Belirli ikballe kandırıldıklarını; buna göre de her yolu mübah gördüklerini ve tuzaklar kurduklarını görüyoruz” dedi.
Trump’ı ıslah edecekler
Trump’ı ıslah edecekler
ABD’yi tanımadan dünyayı tanımak ve anlamak mümkün değil. Alev Alatlı ile 2016 yılı başında yaptığımız ‘Kelebek Etkisi’ programlarında en önem verdiğimiz konulardan birisi ABD idi. ABD’nin 45. Başkanı seçilirken “Amerika’nın vasilerinin çizdiği yön değişebilir mi?” sorusu üzerinden turbo kapitalizm çerçevesinde pek çok konuya değindik. Turbo kapitalizm değişebilir miydi? Seçim yarışının yeni başladığı günlerde, 25 Şubat’ta Alev Alatlı, Trump’ın kazanacağı ve bunun da o kadar kötü bir şey olmadığı öngörüsünde bulunmuştu. Trump’ın ‘neocon’ değil ‘yerlici’ olduğunu söylemişti. Ve o tarihlerde çok da şans tanınmayan Trump kazandı. Alatlı ile bu öngörüsünün dayandığı sebepleri konuştuk. Ancak daha derin bir röportajı sonraya saklıyoruz.
İslami Psikoloji için mücadele ediyoruz
İslami Psikoloji için mücadele ediyoruz
Psikoloji alanında sık duyduğumuz isimlere ve kavramlara yenilik getiren İslami Psikoloji, kaynağını Kur’an, sünnet ve hadislerden alıyor. Psikoloji, ekonomi gibi farklı konulara İslâmi bakış getirmenin İslamofobi’nin önüne geçeceğine değinen Rasjid Skinner, “İslami Psikoloji’yi dava olarak görüyoruz” diyor.
Dininizi kullandırmayın!
Dininizi  kullandırmayın!
Beyan Yayınları arasında çıkan Müslümanlarda Yanlış Din Anlayışı ve Tarihin ve Dinin İstismarı adlı iki önemli çalışma okurlarına FETÖ gerçeğini tüm çıplaklığıyla gözler önüne seriyor. Kitapların yazarları İhsan Süreyya Sırma ve Adnan Demircan toplumdaki din algısı üzerinden oynanan oyunu anlatıyor.
Osmanlı Donanması’nın seyir defteri
Osmanlı Donanması’nın seyir defteri
Ünlü Fransız Osmanlı tarihçisi Daniel Panzac’ın 2009’da Fransızca olarak yayınlanan eserinin Türkçesi, orijinal baskıdan 9 yıl sonra “Osmanlı Donanması (1572-1923)” adıyla nihayet elimizde. Kitap Osmanlıların denizlere ulaşmasından Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna kadar uzun bir dönemi anlatıyor.
Tasavvufaçoklu bakış
Tasavvufa çoklu bakış
İslâm ve tasavvuf araştırmacısı Annemarie Schimmel’in “Tasavvuf Notları” adlı eseri meraklı okura bir yol haritası sunuyor. Alman yazar hem Doğu hem de Batı’dan birçok alimin tasavvufa bakışlarına yer veriyor. Schimmel’in bazen okuduğu bir mısraya bazen yüz yüze tanıştığı bir alimle hatırasına tanık oluyoruz.
Hayat ve sanat arasında: Fikret Ürgüp
Hayat ve sanat arasında: Fikret Ürgüp
Deliler Dünyasında Bir Marjinal, klasik anlamda bir monografi değil. Tüzer’in akademik çalışmalarına aşina olanlar onun edebiyat teorisine dair yazılan metinleri yakından takip ettiğini bilirler. Bu kitapta da, Ürgüp’ün hayatına ve eserlerine yorumlar getirirken felsefeden, sosyolojiden ve psikolojiden meydana gelen geniş bir okuma serüveni içerisine girdiğini görüyoruz.
İslam medeniyetinde bilim eğitimi
İslam medeniyetinde bilim eğitimi
İslam bilim tarihçisi Dr. Sonja Brentjes, son kitabı “Teaching and Learning the Sciences in Islamicate Societies”de İslam medeniyetinde bilimin gerilediğini ya da tamamen kaybolduğunu iddia eden eski tarih yazımının aksine doğa, gökler, insan vücudu, sayılar, yüzeyler ve katılar hakkındaki soruların birçok İslam toplumunda 19. yüzyıla kadar öğretilmeye ve öğrenilmeye devam ettiğini vurguluyor.
Tarih ve tanıklar eşliğinde bir kadro hareketi
Tarih ve tanıklar eşliğinde bir  kadro hareketi
Yakın tarihin İslamcı, Milliyetçi-Muhafazakar tabanı olan teşkilatları anlamak için geriye dönük pek çok harekete bakmak gerekecektir. Bugün Ülkücü Hareket’in, MTTB’nin, Akıncıların konuşulup üzerinde pek çok çalışma yapılıp, yazılıp çizildiği bir evrede Mücadele Birliği hakkında sınırlı sayıda bir şeyler yazıldığını görüyoruz. Ekin Kadir Selçuk’un “Mücadeleciler” Mücadele Birliği (1964-1980) isimli eseri bu boşluğu kapatacak bir çalışma.
Eleştiri yerine edebiyat yapıyorlar
Eleştiri yerine edebiyat yapıyorlar
“Eleştiri Terimleri Sözlüğü” akademisyen Prof. Dr. Ömer Faruk Huyugüzel tarafından hazırlandı. Edebiyat eleştirisi yapmanın kolay olmadığını söyleyen Huyugüzel, “Bir kısım eleştiriciler de edebî bir dil kullanma özentisi yüzünden eser hakkında sağlam bir fikir vermek, sağlam bir yargılama yapmak amacından uzaklaşmakta ve eleştiri değil de bir çeşit edebiyat yapmaktadırlar” şeklinde konuşuyor.
Mutlu olmaya vaktimiz yok
Mutlu olmaya vaktimiz yok
İlk gösterimini Berlin Uluslararası Film Festivali’nde yapan ve jüri özel ödülünü alan Pooya Badkoobeh’nin Terbiye (Dressage) isimli filmi 8. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali kapsamında gösterildi. İnsanların daha iyi bir yaşama sahip olmak için daha çok çalıştıklarını söyleyen yönetmen Badkoobeh, “Ama daha iyi ve mutlu bir yaşama çalışmaktan vakit bulamıyorlar. Terbiye de böyle bir aileye mercek tutuyor” diyor.
Yazıyor 100 yıllık havadisler yazıyor
Yazıyor 100 yıllık havadisler yazıyor
100 yıl önce gazetelerde hangi haberler yer alıyordu? Bu sorunun cevabını “Havadis 100 Yıl Önce” sergisinde bulabilirsiniz. 1917-1918 yıllarına odaklanan sergi, o günlerin gazete haberlerini meraklılarına sunuyor. Osmanlı halkının neler yaşadığını, yani neler konuştuğunu bu haberleler gözler önüne seriyor.
Sağlık için nâfile oruç
Sağlık için nâfile oruç

Hayatımızda kimyasallar arttıkça, beslenmemizde hazır gıdalara ayırdığımız yer genişledikçe bozulmaya yüz tutan sağlığımız, stres, kötü hava koşulları da eklendiğinde çok daha büyük bir riskin altına giriyor. Ayda bir kez iki günlük oruç ve doğru bir iftar, doğru bir sahur yemeği ile vücudumuzun hücrelerini yenileyebilir, kanserden, yaşlanma belirtilerinden ve diğer hastalıklardan korunabiliriz.

Selahaddin’i ilkAbdülhamid hatırladı
Selahaddin’i ilk Abdülhamid hatırladı
Müslüman öncüler arasında hem fiili cihadı hem de fikri uyanışı sağlayan Selahaddin Eyyubi’nin hayatı şair yazar Ali Emre tarafından “Selahaddin Şark’ın Kartalı” adıyla kitaplaştı. Selahaddin’in 1300’lü yıllardan sonra unutulduğuna değinen yazar, “Siyasi bağlamda ise onu ilk kez öne çıkartan kişi İttihad-ı İslâm fikrini geliştiren II. Abdülhamid’dir” diyor.
Kahraman ya da kurban değiliz
Kahraman ya da kurban değiliz
Filistin Kültür Bakanlığı Sinema Bölümü Direktörü Lina Bokhary, ülkelerinde sinemanın 2000’li yıllardan bu yana dünyaya açıldığını söylüyor. Bokhary, ”Artık filmlerde meselemizi kahraman ya da kurban olarak değil, tüm gerçekliğiyle yansıtmayı başardık” diyor.
Sultanahmet için aykırıyız
Sultanahmet için aykırıyız
Turizmin gelişmesiyle kitapçıların çekildiği Sultanahmet ve Cağaloğlu bölgesinde açılan Poika Cafe, minimalist tasarımı ve sakin atmosferiyle dikkat çekiyor. Mekan sahibi Ahmet Celiloğlu, “Burası bizim için biraz cahil cesareti oldu. Poika, yeni Sultanahmet için aykırı bir mekân” diyor.
Deliler’in ruhu hiç kaybolmadı
Deliler’in ruhu hiç kaybolmadı
Türk tarihinde aykırı bir yere sahip olan Deliler’in Balkan sınırlarındaki kahramanlık hikayesi “Deliler – Fatih’in Fermanı” filminde beyazperdeye aktarıldı. Oyuncu Cem Uçan, “Burada tankın önüne yatan kişiyle Filistin’de tekerlekli sandalyesinden taş atıp İsrail’e direnen kişiye baktığımızda şehadete koşma duygusu Balkanlar’dan Ortadoğu’ya bizde hep var. Siyasi olarak tartışır konuşuruz ama 15 Temmuz’da 600 sene önceki Deliler ruhunu hiç kaybetmedik” diyor.
Amerika: Kabusların ve rüyaların ülkesi
Amerika: Kabusların ve rüyaların ülkesi
Dost İslâm’a Hizmet Ödülü sahibi akademisyen yazar Prof. Dr. Omid Safi, Amerika'da İslam araştırmaları konusunda otorite olarak kabul ediliyor. Son yıllarda Trump’ın başkan olmasıyla artan Müslüman karşıtlığını konuştuğumuz Safi, Amerika’ya karşı iki yaklaşımın altını çizerek “Malcolm X ve Martin Luther King’in dilinden konuşmak gerekirse Amerika hem güzel bir rüya hem de bir kabus” dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Diyanet'e destek mesajı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Diyanet'e destek mesajı
2018 Yılı Mevlid-i Nebi Haftası Açılışı'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Diyanet İşleri Başkanlığımızı, siyasi tartışmaların malzemesi yapma girişimlerini tasvip etmediğimi belirtmek istiyorum" açıklamasını yaptı.
Top oynayan çocuk kanalizasyona düştü
Top oynayan çocuk kanalizasyona düştü
Kayseri'de kaçan topunu almak isteyen 7 yaşındaki çocuk 3 metrelik kanalizasyon çukuruna düşerek ağır yaralandı. Yakınlarının kurtarma çalışmalarını gözyaşları içerisinde seyrettikleri kızın hayati tehlikesi olduğu öğrenildi.
Türk dizilerindeki reklam ücretleri el yakıyor
Türk dizilerindeki reklam ücretleri el yakıyor
Türkiye’de en çok izlenen dizilere verilen bant reklam teklifleri el yakıyor. Sekiz saniye olarak planlanan reklamlarda en yüksek fiyatın Diriliş Ertuğrul’a ait olduğunu saptandı.
Mağarada şarkı söyledi yarasalardan özür diledi
Mağarada şarkı söyledi yarasalardan özür diledi
Dünya ünlü Ballıca Mağarasını gezmeye giden ses sanatçısı Gökhan Ay, Cem Karaca’nın Islak Islak şarkısının bir bölümünü seslendirip mağaranın akustik ortamına kendisini kaptırdı. Sosyal medya hesabında paylaşımda bulunan Ay, şarkının bitiminde "Tüm yarasalardan verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür diliyoruz" diye konuştu.
Paradan mont yaptı: Yürümekte zorlanıyor
Paradan mont yaptı: Yürümekte zorlanıyor

Gaziantep'te Esat Kaplan, montunu farklı ülkelere ait paralarla kapladı. Kaplan'ın montunu giyen vatandaşlar ise şaşkına uğradı. Yolda yürümekte zorluluk çeken ve bütün kışı bu montla geçirmeyi planladığını söyleyen Kaplan, "Para ruhumuzu ısıtmadı, bari bedenimizi ısıtsın" dedi.

Prof. Dr. Orhan Kural: Cem Yılmaz terapi görsün
Prof. Dr. Orhan Kural: Cem Yılmaz terapi görsün
Prof. Dr. Orhan Kural, komedyen Cem Yılmaz ile mahkemelik olduğunu açıkladı. Prof. Dr. Kural, "Benim için terapi görsün. Benim gayet aklım başımda" dedi.
Emniyet müdürünün kızına ceza yazdı ödül aldı
Emniyet müdürünün kızına ceza yazdı ödül aldı
Tekirdağ Emniyet Müdürü Mustafa Aydın, araba kullandığı sırada telefon ile konuşan kızına ceza yazan trafik polisine takdirname verdi. Aydın, yaptığı açıklamada, trafik kurallarına herkesin uyması gerektiğini belirterek, "Kızıma ceza yazan polise takdirname verdim. Arkadaşımız görevini yapmış" dedi.
Derin dondurucudan 44 köpek cesedi çıktı
Derin dondurucudan 44 köpek cesedi çıktı
ABD'nin New Jersey eyaletinde bulunan Shamong kasabasında cesetleri derin dondurucuya saklanmış 44 ölü köpek bulundu. Çevredekilerin kötü kokudan rahatsız olmasının ardından yaptıkları şikayetle olay ortaya çıktı.
Cem Yılmaz’ın yeni filminde Celil Nalçakan da var
Cem Yılmaz’ın yeni filminde Celil Nalçakan da var
Komedyen Cem Yılmaz'ın 'Karakomik Filmler' serisinin üçüncüsü 'Emanet'te Celil Nalçakan da yer alıyor. Cem Yılmaz, Twitter’dan paylaştığı mesaj ile oyuncunun filminde rol alacağını duyurdu.

Müslüm'den bir rekor daha: 3 milyon barajını aştı
Müslüm'den bir rekor daha: 3 milyon barajını aştı
Beş yıl önce yaşamını yitiren Müslüm Gürses'in hayat hikayesini beyazperdeye aktaran Müslüm bir rekora daha imza attı. Film 3 haftada 3 milyon seyirci barajını aşmayı başardı ve Türkiye'de tüm zamanların en çok izlenenler listesinde yerini aldı.

Müslüm Avrupa’da da vizyona girdi
Müslüm Avrupa’da da vizyona girdi
Vizyondaki üçüncü haftasında yaklaşık 3,5 milyon kişiye efsanevi sanatçı Müslüm Gürses’in hayatının bilinmeyen yönlerini anlatarak derinden sarsan Müslüm filmi, Avrupa’da sekiz ülkede vizyona girdi.
Müslüm filmi gişeyi salladı
Müslüm filmi gişeyi salladı
2013 yılında yaşamını yitiren usta sanatçı Müslüm Gürses'in hayatını anlatan 'Müslüm' filmini, 17 günde yaklaşık 3,5 milyon kişi izledi. 18 milyon bütçeli yapım, 17 günlük sürede 46 milyon 150 bin 473 TL hasılat elde etti.

Cem Yılmaz Emanet'in çekimlerine başladı
Cem Yılmaz Emanet'in çekimlerine başladı
2019'da Karakomik Filmler ile sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanan Cem Yılmaz, serinin üçüncü filmi Emanet'in çekimlerine başlandığını sosyal medya hesabından paylaştığı fotoğrafla duyurarak kadrosunu açıkladı.
Müslüm filminden bir rekor daha: 2 milyonu geçti
Müslüm filminden bir rekor daha: 2 milyonu geçti
'Arabeskin Babası' Müslüm Gürses'in hayatını anlatan Müslüm filmi, ikinci hafta sonunda seyirci sayısını yüzde 31,3 artırdı ve gişedeki liderliğini sürdürdü. Müslüm, 300 bin seyircinin üzerinde açılış yapan filmler arasında, ikinci hafta sonunda en iyi artış oranını yakalayan ikinci film oldu.
Diriliş Ertuğrul'da geceye damga vuran sahne
Diriliş Ertuğrul'da geceye damga vuran sahne
Tüm dünyada ses getiren ve 85'in üzerinde 25 dile çevrilen, reyting rekoru kıran TRT'nin Diriliş Ertuğrul dizisi dün akşam 122. bölümü ile ekrana geldi. Ertuğrul Bey'in büyük oğlu Gündüz Alp farkında olmadan faiz işine karıştı. Durumu öğrenen Ertuğrul Bey Gündüz Alp'e tokat attı. Babasının rızasını almak isteyen Gündüz Alp'e Ertuğrul Bey, "Allah'ın rızasını alamayan bizim rızamızı hiç alamaz oğul" diyerek gitti. Baba oğul arasında geçen bu sahne geceye damgasını vurdu.
21 milyonluk Müslüm filmi 29 milyon hasılat yaptı
21 milyonluk Müslüm filmi 29 milyon hasılat yaptı
'Müslüm' filmi bu yıla damgasını vurdu diyebiliriz. Aylardır merakla beklenen film vizyona girdiği gün seyircinin gönlünü fethetmeyi başardı. 26 Ekim'de vizyona giren film, 2 milyon kişi tarafından izlenerek 29 milyon hasılat yaptı. Film, 21 milyona mal olmuştu.
Ünlü sanatçı Güldür Güldür kadrosuna katıldı
Ünlü sanatçı Güldür Güldür kadrosuna katıldı
Uzun bir aradan sonra ekranlara dönmeye hazırlanan şov programı Güldür Güldür'e bir sürpriz isim daha dahil oldu. Şarkıcı ve oyuncu Emre Altuğ, yeni sezonda izleyici karşısına çıkacak.
14 Kasım reyting sonuçları: Zirvenin sahibi Diriliş Ertuğrul
14 Kasım reyting sonuçları: Zirvenin sahibi Diriliş Ertuğrul
14 Kasım Çarşamba reyting sonuçları açıklandı. Beşinci sezonun ikinci bölümüyle ekrana gelen Diriliş Ertuğrul tüm reyting gruplarında birinci oldu. Diriliş Ertuğrul ABC puan türünde yüzde 38 izlenme oranıyla rekor kırdı. Diriliş Ertuğrul'u reytinglerde Sen Anlat Karadeniz izledi.
Diriliş Ertuğrul'un İlbige'si: Ertuğrul'dan etkilenmemesi bir ihtimal olamaz
Diriliş Ertuğrul'un İlbige'si: Ertuğrul'dan etkilenmemesi bir ihtimal olamaz
Diriliş Ertuğrul, beşinci sezonuna bomba gibi başladı. Yepyeni oyuncuları ve dekoruyla izleyici ile buluşan dizinin kadın oyuncularından biri olan Hande Soral, "İlbige Hatun"u canlandırıyor. Ertuğrul'un yeni sezonda aşık olacağı daha önce dizi ekibi tarafından açıklanmıştı. O kişinin İlbige Hatun olması bekleniyor. Soral, yeni sezonla ilgili tüyo vermek istemese de, "İlk bölümde Ertuğrul’un bakışlarından bir şeyler sezildi gibi. Kaldı ki İlbilge’nin Ertuğrul’dan etkilenmemesi gibi bir ihtimal de olamaz" diyor.
Kim Milyoner Olmak İster'deki matematik sorusu sosyal medyayı karıştırdı
Kim Milyoner Olmak İster'deki matematik sorusu sosyal medyayı karıştırdı
ATV ekranlarından Murat Yıldırım'ın sunduğu Kim Milyoner Olmak İster'in 12 Kasım Pazartesi akşamı yayınlanan yeni bölümündeki ilginç matematik sorusu sosyal medyayı karıştırdı. 'Bir çikolata ve bir sakızın toplam fiyatının 11 lira olduğu markette, çikolata sakızdan 10 lira daha pahalıysa sakızın fiyatı nedir?' sorusuna yarışmacı doğru cevap veremedi. Soru, saatlerce Twitter'da konuşuldu.
Diriliş Ertuğrul yeni sezon başladı: 122. bölümde ne oldu?
Diriliş Ertuğrul yeni sezon başladı: 122. bölümde ne oldu?
Diriliş Ertuğrul 122. bölümü ile yeni sezona başladı. Ertuğrul Bey'in tüm zorluklara rağmen obasını ve evlatlarını tehlikelerden korumak için savaştığı sahneler izleyici tarafından takdir topladı. Reytingleri sallayan Diriliş Ertuğrul'un 122. bölümünde ne oldu? İşte Diriliş Ertuğrul yeni bölüm özeti...
Diriliş Ertuğrul reytingleri yıktı: Özeti rakibinden fazla izlendi
Diriliş Ertuğrul reytingleri yıktı: Özeti rakibinden fazla izlendi
7 Kasım Çarşamba reyting sonuçları açıklandı. Dün akşam yeni sezonun ilk bölümüyle ekrana gelen Diriliş Ertuğrul reytingleri adeta salladı. ABC ve AB grubunda yeni bölümü ilk, özeti ikinci sırada yer alan Diriliş Ertuğrul, geçtiğimiz yıl reyting oranlarında kendisine yaklaşan en yakın rakibi Sen Anlat Karadeniz'i, özetiyle bile solladı.
Necati Şaşmaz ekranlara geri dönüyor
Necati Şaşmaz ekranlara geri dönüyor
Pana Film, Necati Şaşmaz yapımcılığındaki dizi için hummalı bir çalışma sürdürüyor. Kadrosu sır gibi saklanan yeni dizi Nöbet için Elmalı Belediye Başkanı Ümit Öztekin’in de katkılarıyla Antalya’da adeta yeni bir kasaba inşa edildi. Dizi Show Tv'de ekrana gelecek.

Yeni sezonda Diriliş Ertuğrul'da ünlü isimler
Yeni sezonda Diriliş Ertuğrul'da ünlü isimler
Aylardır merakla beklenen Diriliş Ertuğrul beşinci sezonuyla bu akşam ekrana gelecek. Kadrosu ve dekorunda önemli değişikliklerin beklendiği dizinin yeni oyuncuları da Facebook hesabından paylaşıldı. İşte Diriliş Ertuğrul'un yeni bölüm fragmanı ve yeni sezon oyuncuları.
2018'in En Popüler Seyahat Rotaları
2018'in En Popüler Seyahat Rotaları

En iyiler listelerinden düşmeyen popüler kitapların, ünlü spor müsabakalarının ve günden güne artan tatil odaklı Instagram paylaşımlarının seyahat alışkanlıkları üzerindeki etkisi çok büyük elbette!

Sonbaharda İstanbul'a yakın gezilecek 15 yer
Sonbaharda İstanbul'a yakın gezilecek 15 yer
Zaman zaman trafiğine ve gürültüsüne mahzur kaldığımız İstanbul yine de dünyanın sayılı şehirlerinden biri. Fakat İstanbul'dan günübirlik ve ya birkaç günlük ayrılmak istiyorsanız bir iki saat yolculuk yaparak ulaşabileceğiniz birçok yer var. Sıcak yaz günlerinden kurtulup sonbahara adım atmaya hazırlanırken İstanbul'a oldukça yakın tatil yerlerini sizler için derledik. İşte sonbaharın güzelliğini doyasıya yaşayacağınız İstanbul'un hemen yakınında 15 yer.
Su kuyusu
Su kuyusu
Her Ramazan ayında mutlaka gerçekleştirmeniz gereken 6 köklü geleneğimiz
Her Ramazan ayında mutlaka gerçekleştirmeniz gereken 6 köklü geleneğimiz
On bir ayın sultanı Ramazan aynı zamanda birlik, beraberlik ve yardımlaşma demek. Büyüklerimizin yanı sıra küçüklerimizi de sevindirdiğimiz, iftar sofralarında dostlarımızla bir araya geldiğimiz bu önemli ayda köklü Ramazan geleneklerimizi yeniden canlandırmak hem bu gelenekleri gelecek kuşaklara aktarmak hem de unutulmaz bir Ramazan ayı geçirmek için bire bir.
Dünyanın en büyük yeraltı şehri Nevşehir'de
Dünyanın en büyük yeraltı şehri Nevşehir'de
Nevşehir'de 4 yıl önce başlayan Nevşehir Kalesi ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Projesi sırasında dünyanın en büyük yeraltı yerleşimi keşfedilmişti. Temizlik çalışmaları süren yeraltı şehrinin büyük bölümünün ne zaman açılacağı açıklandı.
THY'den istihdam duyurusu
THY'den istihdam duyurusu
Türk Hava Yolları ihtiyaç olan bazı departmanlara personel alımı yapılacağını duyurdu.
Afrika'nın Avrupa'ya açılan penceresi
Afrika'nın Avrupa'ya açılan penceresi
Cebeli Tarık Boğazı'nın esintisinin hissedildiği bölgede, doğal güzelliğiyle büyüleyen Herkül Mağarası, her gün yüzlerce ziyaretçiyi ağırlıyor. İspanya'ya sadece 14 kilometrelik mesafede yer alan Fas'ın Avrupa'ya en yakın kenti Tanca'daki mağara, adeta Afrika'nın Avrupa'ya açılan bir penceresi vazifesi görüyor.
İshak Paşa Sarayı kışın bir başka güzel
İshak Paşa Sarayı kışın bir başka güzel
Osmanlı mimarisinin en seçkin eserlerinden olan İshak Paşa Sarayı, her mevsim farklı güzelliklere bürünüyor. İshak Paşa Sarayı'nı, 2016 Ocak-Kasım döneminde 57 bin 541 yerli ve yabancı turist ziyaret etti.
Amerika’nın Amerika’yla kavgası
Amerika’nın Amerika’yla kavgası
Ara seçimler bitti. ‘Herkes kendi süpermarketine döndü’ denecek bir süreç yaşamadı ABD. Trump, artık daha çetin bir dinleyici kitlesiyle karşı karşıya. Tabii bu kitleyi, kendi rejimi için tehlike haline getirerek diğer Amerika’yı kendi etrafında kenetlenmeye de çağırabilir. Gerçekten bir Üçüncü Dünya hikayesine döndü Amerikan siyaseti ve büyük ihtimalle elitler düzeyinde başlayan Amerika’nın Amerika ile kavgası daha alta, popüler düzeye de inecek.
Trafik güvenliğinde doğru seçim
Trafik güvenliğinde doğru seçim
Emniyet Genel Müdürlüğü kaza istatistiklerinden lastiğin doğrudan veya dolaylı ilgili olduğu kaza oluş şekilleri üzerinden yapmış olduğumuz değerlendirmede, yaralanmalı / ölümlü trafik kazalarının yaklaşık %77’si lastikle doğrudan veya dolaylı olarak ilgilidir. Meydana gelen ölümlerin, yaralanmaların ve maliyetin de yine yaklaşık olarak %77’sinin doğrudan-dolaylı nedeni doğru zamanda doğru lastiğin kullanılmaması olduğu düşünülmektedir
Gerçekliği sorgulamak, gerçekliğe direnmek
Gerçekliği sorgulamak, gerçekliğe direnmek
Çin’in ‘ikinci devrimi’ ve Deng Xiaoping
Çin’in ‘ikinci devrimi’ ve Deng Xiaoping
21. yüzyılın başlamasıyla birlikte Çin küresel GSYH’ye en fazla katkı sağlayan ülke haline geldi. Çin’in toplam mal ithalat ve ihracatı 2017’de 4,1 trilyon dolara ulaşarak, 1978’in 783 kat üzerine çıktı. 1949-1978 arasında toplamda sadece 200 bin Çinli yurtdışına seyahat edebilmişken, bugün artık her yıl 100 milyondan fazla Çinli bu imkana sahip duruma geldi. Bu gelişmenin gerçek mimar ise Deng Xiaoping’ten başkası değildir.
Ermenistan içinçember daralıyor
Ermenistan için çember daralıyor
Ermenistan Dağlık Karabağ’ı işgal ederek komşuları ile sınırlarının kapanmasına neden olmuştur. Paşinyan’ın kendisi de bunu itiraf etmektedir: “İran’la sınırlarımız İran-ABD krizi nedeniyle kapanabilir, Azerbaycan ve Türkiye ile sınırlarımız kapalı ve Gürcistan’la ise yarı kapalıdır.” Bu açıklama Ermenistan’ın Karabağ meselesini çözmekten başka şansı olmadığını ortaya koymaktadır.
Pardus’u başarmanın kodları
Pardus’u başarmanın kodları
Türkiye olarak biz kesinlikle “Milli İşletim Sistemi” Pardus projesini başarıya ulaştıracak her türlü imkâna sahibiz. Eğer gücümüzü boşa harcamaz, gerçek mânâda liyakatli ve yetişmiş iş gücünden faydalanarak doğru adımları kararlı bir şekilde atarsak, devrim niteliğindeki bu projeyle dünyaya örnek olacak büyük başarılara imza atabiliriz.
Türkiye’ye ‘Siper’ olacak
Türkiye’ye ‘Siper’ olacak
HİSAR ailesinin son üyesi ise Uzun Menzilli Hava Savunma Sistemi “HİSAR-U” namı diğer “SİPER”dir. 01 Ocak 2018 tarihinde start alan SİPER’in projelendirme safhası sürüyor. Tıpkı HİSAR-A/O gibi, SİPER de tüm hava soluyan hedefleri etkisiz hale getirmek için tasarlanan bir hava savunma sistemi olup; menzilinin takribi 90 km olması bekleniyor.
Yemen:Enkazda barışı arayan halk
Yemen: Enkazda barışı arayan halk
Merkezi Ortadoğu’daki krizlere odaklanılmasına rağmen yeni süreçte muhtemelen Aden Körfezi daha fazla konuşulmaya başlanacaktır. Zira bölgede Suudi Arabistan, İran, BAE gibi bölgesel aktörlerin yanında Çin, Japonya, Fransa, ABD ve İngiltere’nin askeri üsler inşa faaliyetlerini bölgenin geleceği açısından önemli veri olarak kabul etmek gerekir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.