Hayat Hayat

Hayat Haberleri

Maganda kurşunuyla ölen çocuk hayat kurtardı
Maganda kurşunuyla ölen çocuk hayat kurtardı
İzmir'de 10 çocuklu ailenin en küçüğü ve 5 yıl boyunca haftada 3 gün diyaliz merkezine giderek yaşama tutunan 16 yaşındaki Seyfullah Erkul, İstanbul'da maganda kurşunuyla ölen 11 yaşındaki Mehmet Yasin Turhan'ın bağışlanan böbreğiyle adeta yeniden dünyaya geldi. İstanbul ve Ankara'da uygun alıcı bulunamayınca İzmir'de başarılı bir operasyon ardından sağlığına kavuşan Erkul, taburcu edildi.
Günde 30 dakika yeterli
Günde 30 dakika yeterli
Kardiyoloji Uzmanı Dr. Turgay Burucu 30 dakikalık spor amaçlı yürüyüşün kalp krizi riskini yarı yarıya indirdiğini belirtti. Kalp sağlığını korumak için illa ki spor salonlarında saatler geçirmek gerekmediğini söyleyen Dr. Burucu, tempolu ve düzenli yürüyüşü tavsiye ederek ideal yürüyüş süresinin haftada 150 dakika olduğunu kaydetti.
Kansersiz bir hayat için bunları yiyin!
Kansersiz bir hayat için bunları yiyin!
Henüz kesin tedavisi bulunamayan kanser, asrın en tehlikeli hastalıklarının başında gelse de belli gıdaları tüketerek bu hastalığa yakalanma riskini büyük oranda düşürmek mümkün.
Masum sigara diye bir şey yok
Masum sigara diye bir şey yok
Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Türk Toraks Derneği Tütün Kontrolü Çalışma Grubu Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Oğuz Kılınç, sigaranın kadın içicilerde 23 yıl, erkeklerde ise 28 yıl ömürden çaldığını söyledi.
Burnu kesilen Afgan kadın tedavi için Ankarada
Burnu kesilen Afgan kadın tedavi için Ankara'da
Afganistan'da burnu eşi tarafından kesilen ve üzerine kuma getirilen 22 yaşındaki Reza Gül, tedavisi için Ankara'ya getirildi. Evliliğinden bu yana 6 yıldır şiddet gören Gül, yaşadıklarını gözleri dolarak anlattı.
Peyniri böyle saklayın
Peyniri böyle saklayın
Günün her saati sofralarımızı süsleyen, yemeklerimize renk ve lezzet katan vazgeçilmez gıdamız peyniri uygun koşullarda saklamayı biliyor musunuz?
Tıbbi ürünler market raflarından kalkıyor
Tıbbi ürünler market raflarından kalkıyor
Sağlık Bakanlığı İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, tıbbi cihaz satış ve tanıtımına düzenleme getirdi. Yara bandı, pamuk, diş macunu, nefes açıcı burun bantlarının arasında olduğu 10 kalem dışındaki tıbbi ürünler marketlerde, internette ya da bu alanda ruhsatlandırılmayan başka bir iş yerinde satılamayacak.
Bu besinleri kemoterapi ilaçlarıyla almayın
Bu besinleri kemoterapi ilaçlarıyla almayın
Kanser tedavisi için kemoterapi alan hastaların bu dönemde kesinlikle alternatif tıp ürünlerine giren zerdeçal, keten tohumu, propolis, reisha mantarı gibi besinleri kullanmamaları gerektiği belirtildi.
Padişahların gizli yolu ziyaretçilerini bekliyor
Padişahların gizli yolu ziyaretçilerini bekliyor
Osmanlı padişahlarının Tebdil-i kıyafet ile meydanlara inip halkın sorunlarını dinlediği, saraydan atı ile çıktığı gizli yol, Topkapı Sarayı’nda ziyaretçilere açıldı.
Aydında yer alan Aziz Nikolaos Kilisesi turizme kazandırılacak
Aydın'da yer alan Aziz Nikolaos Kilisesi turizme kazandırılacak
Aydın'da yer alan ve 13'üncü yüzyılda yapılan Aziz Nikolaos Kilisesi yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya. Tarihi kilisenin restore edileceğini bildiren Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Umut Tuncer, bölgeye değer vereceklerini belirtti.
Joker 2 filmi için Joaquin Phoenix’e 50 milyon dolar teklif edildi
Joker 2 filmi için Joaquin Phoenix’e 50 milyon dolar teklif edildi
ABD’li oyuncu Joaquin Phoenix, Joker filmiyle bu yıl En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar ödülünün kazananı olmuştu. Joker 2 ve Joker 3 filmleri için Phoenix'e 50 milyon dolar teklif edildiği iddia edildi.
Köpe ailesinin tanıklıklarıyla Osmanlıda savaş ve mütareke yılları
Köpe ailesinin tanıklıklarıyla Osmanlı'da savaş ve mütareke yılları

SALT'ın yeni sergisi, Osmanlı’nın modernleşme sürecine ve tarih sahnesinden çekilmesine tanıklık eden Köpe ailesinin anılarına dayalı "İmparatorluklar Arasında, Sınırlar Ötesinde" SALT Beyoğlu'nda açıldı. Osmanlı’nın modernleşme sürecine ve tarih sahnesinden çekilmesine tanıklık eden Köpe ailesinin anılarına dayalı İmparatorluklar Arasında, Sınırlar Ötesinde sergisi, II. Meşrutiyet, I. Dünya Savaşı ve mütareke döneminden detaylı arşiv kayıtlarıyla görsel bir anlatıyla sunuyor.

Yasak kalktı: Pandemi döneminde çöküşe geçen tiyatrolar perde açacak
Yasak kalktı: Pandemi döneminde çöküşe geçen tiyatrolar perde açacak
Koronavirüs salgını nedeniyle açık alanlarda konser, tiyatro, festival gibi etkinlikler geçtiğimiz günlerde yasaklanmıştı. Sanatçılar duruma tepki gösterirken Tiyatro Kooperatifi özel tiyatroların pandemi döneminde perde açamadığı için çöküşe geçtiğini açıklamıştı. Kültür ve Turizm Bakanlığı yaptığı yazılı açıklamayla tiyatro gösterimleri ile opera ve bale temsillerinin il hıfzıssıhha kurullarının kararları dışına alındığı bildirildi.
Hiç tiyatro oyunu izlememiş 12 bin çocuk: Devlet Tiyatroları aracılığıyla yaz tiyatroyla buluştu
Hiç tiyatro oyunu izlememiş 12 bin çocuk: Devlet Tiyatroları aracılığıyla yaz tiyatroyla buluştu
Hayata geçirdiği iki projeyle sanatseverleri yeni tip koronavirüs sürecinde yaz aylarında da yalnız bırakmayan, Devlet Tiyatroları, "Kamyon Tiyatrosu" 23 il, 19 merkez ve 38 ilçede perde açarak hiç oyun izlememiş yaklaşık 12 bin çocuk için 5 çocuk oyunu sahneledi. 4 ilde açık havada yetişkinler için de perdelerini açan Devlet Tiyatroları, ilk kez gerçekleştirdiği "Açık Hava Yaz Oyunları" projesiyle 7 bin 418 seyirciye ulaştı.

Göbeklitepe ritüelleri 102 yaşındaki Ayşe ninenin dilinden belgesel oldu
Göbeklitepe ritüelleri 102 yaşındaki Ayşe ninenin dilinden belgesel oldu
UNESCO Dünya Miras Listesi'nde ikinci yılını geride bırakan Şanlıurfa'daki "tarihin sıfır noktası" olarak nitelendirilen Göbeklitepe, kitap, film, dizi ve animasyon filmlerine konu olmaya devam ediyor. Göbeklitepe'de tarihi alandaki ritüelleri konu alan "Göbeklitepe Sakinleri" belgeseli çekildi. Belgesel, ilk görücüye çıktığı 39. İstanbul Festivalinde finale kalmasıyla da dikkati çekti.
Altın Portakal Film Festivalinde sağlık çalışanları unutulmadı
Altın Portakal Film Festivalinde sağlık çalışanları unutulmadı
Yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) kahramanca mücadele eden sağlık çalışanları 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde de unutulmadı. 3-10 Ekim'de gerçekleştirilecek festival için bu yıl iki afiş belirlendi. Afişlerin birinde sinema sanatçısı Fatma Girik, diğerinde ise sağlık çalışları olacak.
Bizim gözümüz hep Türkiyede
Bizim gözümüz hep Türkiye'de
Malezya’da bir süre sonra başbakanlık görevini Mahathir Muhammed’ten devralacak olan Enver İbrahim, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İslam dünyasının sözcüsü olduğunu söyledi. Bir dönem Türkiye’deki “Malezya mı oluyoruz?” tartışmasını hatırlattığımız İbrahim şu cevabı verdi: Türkiye, Malezya mı olacak, diye tartışıyorsunuz, ama bizim gözümüz hep Türkiye’de. Örnek ülke Türkiye.
Sömürge ve Para Kavga Pranganın yazarı R. Levent Işık: İslam dünyasında liderliği Türkiye üstlenmeli
Sömürge ve Para Kavga Pranga'nın yazarı R. Levent Işık: İslam dünyasında liderliği Türkiye üstlenmeli
Doğa en mükemmel tasarım
Doğa en mükemmel tasarım
Multi-disipliner sanatçı Arik Levy’nin Türkiye’deki en kapsamlı sergisi “Varoluş Kavşağı” Pilevneli Dolapdere’de ziyarete açıldı. Dünya, doğa, evren, tasarım gibi farklı kavramlara atıfta bulunana Levy, “Doğa ve doğal tasarım, görebileceğimiz en harika şeylerden biri. Biz insanlar ise bunun sadece çok küçük bir parçasıyız” diyor.
Şiir ve öykü atbaşı gider
Şiir ve öykü atbaşı gider
Şair ve yazar Suavi Kemal Yazgıç’ın şiirleri kadar öyküleri, kitap tanıtımları, söyleşileri de edebiyat dergileri ve kitap eklerinde yer alıyor. Kısa öykülerini “Dünyanın Çekmeceleri” adıyla bir araya getiren Yazgıç, “Bende şiir ve öykü atbaşı gider” diyor.
İstanbul’un kalbinde kitaba yer açıyoruz
İstanbul’un kalbinde kitaba yer açıyoruz
Bu yıl ilk kez düzenlenecek “Avrasya Kitap Festivali” cumartesi günü kapılarını açıyor. 200 yayınevini ağırlayacak festivalin onur konuğu Mustafa Kutlu, teması ise “Bir Uzun Hikaye” olacak. Yönetim Kurulu Başkanı Emrah Kısakürek, “İstanbul’un kalbinde bir kitap festivali, buyurun gelin ve Uzun Hikâyenize buradan devam edin” dedi.
Yazmasam vebali büyük olurdu
Yazmasam vebali büyük olurdu
10. İstanbul Edebiyat Festivali’nde roman dalında Dünya Bir Gelindir kitabıyla ödül alan Mehmet Sabri Genç, kitabının edebi bir tarih kitabı olduğunu söyledi. Ailesinin hikâyesi üzerinden bu toprakların 100 yıllık tarihini anlattığını belirten Genç, “Yazmasam vebali büyük olurdu” dedi.
Türk valslerini dünya dinleyecek
Türk valslerini dünya dinleyecek
Keman sanatçısı Cihat Aşkın, Türk müzik tarihindeki valslerden bir albüm hazırladı. Dede Efendi’den Sezen Aksu’ya uzanan besteler 15 Şubat’taki konserle dinleyiciyle buluşacak.
Polisiye bugünün toplumsal romanı
Polisiye bugünün toplumsal romanı
Münih Komplosu, Kavuran Soğuk gibi romanların yazarı Wolfgang Schorlau’ya göre polisiye edebiyat bugünün toplumsal romanı niteliğinde… Schorlau, “Polisiye bize hem hayattan hem de edebiyattan beklediğimiz sürükleyiciliği veriyor. Polisiye romanın bugün toplumsal roman olduğunu düşünüyorum” diyor.
Kitaplar arasından salgın hastalıklara
Kitaplar arasından salgın hastalıklara
Dünden bugüne salgın hastalıklarından ilhamla dünya edebiyatının en çok okunan romanları kaleme alınmıştır. Bu romanların bir kısmı gerçek hikayelerden yola çıkmıştır. Öte yandan salgınla nasıl başa çıkılması gerektiğini anlatan güvenilir pek çok kitap da son dönemde raflarda yerini aldı. Geçmişten bugüne salgın hastalıkların ele alındığı 20 kitaplık bir okuma listesi çıkardık.
Bir şifa kaynağı olarak edebiyat
Bir şifa kaynağı olarak edebiyat
Niçin yazarız ya da niçin okuruz? Bu sorular etrafında kaleme alınan denemelerden ortaya çıkan Edebiyatın İyileştirici Gücü adlı kitapta Ahmet Sarı özetle şunu söyler: Yazar ve okuru buluşturan ortak derttir, yaradır. Yazar kalemiyle o yarasını sarmaya çalışırken okur da okuyarak merhemini arar.
Epigenetik ne söyler
Epigenetik ne söyler
Epigenetik konusundaki ilk Türkçe telif eser Esra Kartal Soysal imzasıyla Ketebe Yayınları arasından çıktı. “Gen Ötesi - İnsan Sonrası: Epigenetik Felsefesine Giriş” çağımızın en önemli araştırma konularından olan gen hakkında yeni teklifleri üzerine düşünmeyi teklif ediyor.
Önce kalbimebastırdım sonra alnıma götürdüm
Önce kalbime bastırdım sonra alnıma götürdüm
İlk imzamı Üsküdar Kitap Fuarı’nda, ilk kez bir yazara kitap imzalatan arkadaşımın 10 yaşındaki yeğeni Büşra için imzaladım. İkimiz için de ilk olması hasebiyle çok özeldi.
İnsanlık hallerimizin hikayesi
İnsanlık hallerimizin hikayesi
Pozitif bilimin ışığında, insanın insana ayna olduğu, daha yaşanılabilir bir hayattan bahsetmek mümkün. İnsan Halleri programında, ruhu donatacak erdemleri ele alan Prof. Dr. Kemal Sayar ve Rukiye Karaköse’ nin diyaloglarından oluşan aynı adlı kitap, Türkiye Diyanet Vakfı Yayınları arasında okurla buluştu.
Rusların fantastik dünyası Türkçe’de
Rusların fantastik dünyası Türkçe’de
İlk cildi okurla buluşan Rus Halk Masalları, VBKY etiketiyle yayımlandı. Kitaptaki masallarda Rusya kırsalında her şey taşrada yaşanan taşrada kalır misali kentlere hiç taşınmadan bir anda mucizevi bir şekilde çığırından çıkabiliyor ve yine her şey aniden kontrol altına alınabiliyor. Rus halkının ruhunu bu masallarda görmek mümkün.
Lütfi Ömer Akad’a saygı
Lütfi Ömer Akad’a saygı
Cümle Yayınları arasında okurla buluşan Lütfi Ö. Akad/Bir Anlatı Ustası adlı biyografi kitabı Mücahid Gündoğdu imzasını taşıyor. Kitap bir portre çalışması olsa da aynı zamanda okura Yeşilçam Sineması hakkında da önemli bilgiler veriyor.
Bir Şekercibaşı’nın gözünden Osmanlı’da şekercilik
Bir Şekercibaşı’nın  gözünden Osmanlı’da şekercilik
Şekercibaşı Friedrich Unger’in Atina’dan İstanbul’a gelerek doğudaki şekercilik ve helvacılık hakkında bilgi sahibi olmak ister. 1837’de Atina’dan İzmir’e oradan da İstanbul’a varan Unger, rehber eşliğinde İstanbul’daki şekerci esnafını gezer. Osmanlı’da mutfak kültürü üzerine çalışan Mary Işın’ın yayına hazırladığı kitap oldukça keyifli ve alanında önemli bir eser.

Mısır’dan limon turşusu
Mısır’dan limon turşusu
Dünya mutfağında kurulan turşulardan denediniz mi? Bu hafta İngiliz ve Alman usulü iki turşu tarifinin yanında yine geleneksel yöntemlerin dışına çıkmak isteyenlere Mısır’dan limon turşusu yapımını paylaşıyoruz.
Afrika gülümse çekiyorum
Afrika gülümse çekiyorum
Bir iyilik hareketinin etrafında Afrika’ya başlayan 15 yıllık yolculuk, o topraklardaki günlük hayata, kültüre, doğal zenginliğe kadar uzanarak Afrika Masumiyet adlı bir kitaba dönüştü. Fotoğraf sanatçısı Coşkun Aydın bir Afrikalı dostunun “bizi ihtiyaç sahibi gibi gösterme” uyarısına kulak vererek kitap için çektiği fotoğrafları şöyle anlatıyor: “Afrika’da vizöre yansıyan tüm karelerde yoksulluğu görmemek neredeyse imkansızdır. Buna rağmen onların gülen, sevinen, seven, zengin ruhunu yansıtmaya çalıştım hep.”
Ödüllü eğlenceli yemek kitabı: Café Fernando
Ödüllü eğlenceli yemek kitabı: Café Fernando
Özlediği yemeklerin tariflerini yapıp blogunda paylaşınca bir anda dikkatleri üzerine çeken ve bu tariflerden yola çıkarak hazırladığı yemek kitabıyla uluslararası ödülleri toplayan Cenk Sönmezsoy’un Cafe Fernando/Bir pasta yaptım yanağını dayar uyursun” kitabı Mundi Yayınları arasında Türkçe basıldı.
Dergilerde aranan kimlikler
Dergilerde aranan kimlikler
İnişli çıkışlı, bir o kadar da hararetli uzun bir yazın ardından Eylül’e ulaştık. Her şey böyle kendi akışında sürüp giderken; kültür, sanat ve düşünce hayatında bunun bir karşılığını görür müyüz diye düşündüm. Kitap ve yayın dünyasında ya da düşünce hayatında? Belki daha erken sayılır. Fakat buna rağmen de iki hususa dikkatinizi çekmek istedim.
Müzikal mirasa saygı
Müzikal mirasa saygı
Beethoven’ın doğumunun 250.yılını kutlayan İstanbul Müzik Festivali besteciyi Osmanlı tınılarıyla buluşturdu. Festivalin siparişi olarak Turgay Erdener tarafından hazırlanan eser, Beethoven döneminde yaşamış Osmanlı bestecilerinin eserlerinden seçilen temaları harmanlıyor ve geleneksel müzik ile klasik batı müziği çalgılarını buluşturuyor. Erdener, “Müzikal mirasımızın bu yapıtta görünmesini sağlamak istedim” diyor.
Dergi dünyası Asım’ı unutmadı
Dergi dünyası Asım’ı unutmadı
Dergi dünyasında yaptığı hizmetlerle adı öne çıkan yazar ve eğitimci Asım Gültekin vefatının ardından dostları tarafından unutulmadı. Edebiyat dergileri son sayılarını Asım Gültekin’e ayırdı.
Karagöz’ü sevenler Taksim’e
Karagöz’ü sevenler Taksim’e
Karagöz oyununu sonraki kuşaklara sevdiren Ragıp Tuğtekin’in özel koleksiyonu “Karagözüm İki Gözüm” adıyla sergileniyor. Küratörlüğünü Cengiz Özek’in yaptığı sergi Yapı Kredi Kültür Sanat Merkezi’nde 7’den 77’ye herkesi bekliyor.
GazetemizinOsman Amcasıydı
Gazetemizin Osman Amcasıydı
Yeni Şafak gazetesine el yazısıyla not ettiği köşe yazısılarıyla önce arkadaşımız Enes Keskin’in yanına gelir dikkatli bir şekilde yazısını dizdirir, yazısı bitince her servise uğrar, hepimize selam verir sohbet ederdi. Bizim servisten ise kucak dolusu kitapla sevinçle ayrılırken “Beni kitaplarımla gömün” diye vasiyet ederdi.
Sehiv secdesini yapmayı unutan kişinin ne yapması gerekir?
Sehiv secdesini yapmayı unutan kişinin ne yapması gerekir?
Sehiv secdesi, namazda yanılma, unutma veya dalgınlık gibi durumlar yüzünden namazın sonunda yapılan secdedir. Peki sehiv secdesini yapmayı unutan kişinin ne yapması gerekir? Haberimizde sehiv secdesini yapmayı unutan kişinin ne yapması gerektiğinin yanıtını bulabilirsiniz.
Kazaya kalan namazlar cemaatle kılınabilir mi?
Kazaya kalan namazlar cemaatle kılınabilir mi?
Kur’an’da vaktinde kılınamayan namazların kaza edilmesi ile ilgili olarak açık bir ifade bulunmamakla birlikte, Hz. Peygamber (s.a.s.) vaktinde kılamadığı namazları kaza etmiş ve ashabına da bunu tavsiye etmiştir. Peki kazaya kalan namazlar cemaatle kılınabilir mi? İşte Diyanetin yanıtı...
Nazar duası! Nazar için hangi sureler dualar okunur? Peygamberimizin nazardan korunma duası
Nazar duası! Nazar için hangi sureler dualar okunur? Peygamberimizin nazardan korunma duası
Nazardan nasıl korunulur, nazar duası var mıdır? Nazarın mahiyeti ve nasıl olduğu kesin olarak bilinmemekle beraber, bazı kimselerin bakışlarıyla olumsuz etkiler meydana getirebildikleri dinen de kabul edilmektedir. Kur’an-ı Kerim'de, "İnkâr edenler Kur’an’ı dinlediklerinde, neredeyse seni gözleriyle yıkıp devireceklerdi" (Kalem, 68/51-52) buyurulmaktadır. Peki nazar duası var mıdır? Nazardan nasıl korunulur, nazardan korunmak için hangi sureler, dualar okunur? Nazar değen bebeğe hangi dua okunur? Peygamber efendimizin nazardan korunma duası nasıldır?

Sevdiklerinizle paylaşacağınız en güzel ve en anlamlı cuma mesajları
Sevdiklerinizle paylaşacağınız en güzel ve en anlamlı cuma mesajları
Müslümanların en güzel bayramlarından olan cuma günü, birbirlerine atılan mesajla sevgi bağlarını güçlendiriyor. İşte en güzel ve en anlamlı cuma mesajları en güzel resimli cuma mesajları haberimizin detaylarında. Sizler için hazırladığımız haberimizi sevdiklerinize, sizlerden mesaj bekleyen tanıdıklarınıza SMS olarak gönderebilir, sosyal medya hesaplarınız Twitter, Instagram ve Facebook'tan paylaşabilirsiniz.
İkindi namazının vakti ne zaman başlar ve ne zaman sona erer?
İkindi namazının vakti ne zaman başlar ve ne zaman sona erer?
İkindi namazının vakti ne zaman başlar ve ne zaman sona erer? sorusunun yanıtı merak ediliyor. Ergenlik (bulûğ) yaşına ve belli bir akli olgunluk düzeyine gelmiş her müslümanın namaz kılması farz-ı ayındır. 4 rekat sünnet, 4 rekat farz olan ikindi namazının ikindi namazının vaktinin ne zaman başlayıp, ne zaman sona ereceği bazı vatandaşlar tarafından araştırılıyor. Haberimizde Diyanetin yanıtını bulabilirsiniz.
Namaz ibadeti Hz. Peygamberden (s.a.s.) önce de var mıydı?
Namaz ibadeti Hz. Peygamber'den (s.a.s.) önce de var mıydı?

İslam’ın 5 şartından birisi olan namaz kılmak, önem verilmesi gereken konularından başında geliyor. Ergenlik (bulûğ) yaşına ve belli bir aklî olgunluk düzeyine gelmiş her müslümanın namaz kılması farz-ı ayındır. Peki namaz ibadeti Hz. Peygamber'den (s.a.s.) önce de var mıydı? Haberimizde Diyanetin yanıtını bulabilirsiniz.

Cumaya gitmeyen kadın veya erkekler Cuma namazı kılınmadan önce öğle namazı kılabilirler mi?
Cumaya gitmeyen kadın veya erkekler Cuma namazı kılınmadan önce öğle namazı kılabilirler mi?
Cumaya gitmeyen kadın veya erkekler Cuma namazı kılınmadan önce öğle namazı kılabilirler mi? sorusunun cevabı bazı vatandaşlar tarafından araştırılıyor. Haberimizde cumaya gitmeyen kadın veya erkekler Cuma namazı kılınmadan önce öğle namazı kılabilirler mi? sorusunun yanıtını bulabilirsiniz.
Öğle namazı nasıl kılınır, kaç rekattır?
Öğle namazı nasıl kılınır, kaç rekattır?
Öğle namazı kaç rekattır ve nasıl kılınır? Namaz kılmak İslam'ın 5 şartından birisidir. Ergenlik (bulûğ) yaşına ve belli bir akli olgunluk düzeyine gelmiş her müslümanın namaz kılması farz-ı ayındır. Öğle namazı nasıl kılınır, öğle namazı kaç sünnet kaç farzdır? sorusunun cevabı da namaza yeni başlayanlar tarafından merak ediliyor. Peki öğle namazı kaç rekattır, kaçı sünnet kaçı farzdır? İşte adım adım öğle namazının kılınışı...
Sucuktaki hileye dikkat: Gözle görülmüyor
Sucuktaki hileye dikkat: Gözle görülmüyor
Gıda Mühendisleri Odası (GMO) İzmir Şube Başkanı Uğur Toprak, sucukta hile yapıldığına dikkat çekerek, tüketicileri uyardı. Toprak, "Sucuğun hilesi ne yazık ki gözle algılanmıyor. Pişmemiş bir sucuk kesildiği zaman içerisindeki yağların mozaik olarak dağılmış olması gerekiyor" dedi.
Tarlada bulduğu taşı yatak odasında saklıyor
Tarlada bulduğu taşı yatak odasında saklıyor
Sivas’ın Altınyayla ilçesinde yaşayan Muhsin Mermer isimli bir vatandaş, buğday tarlasında bulduğu 56 kilogramlık ilginç taşı göktaşı olabileceği umuduyla bir aydır saklıyor. Akademisyenler tarafından taşın değerli olabileceğinin söylenmesi aileyi ve ilçe halkını heyecanlandırdığı için Mermer, taşı yatak odasında muhafaza ediyor.
Rüyasında gördüğü şahmeranı 23 yıldır resmediyor
Rüyasında gördüğü şahmeranı 23 yıldır resmediyor
Mardin'de, bakır işleme ustası Emrah Özcan, ilkokul döneminde rüyasında görüp konuştuğu, efsaneye göre Anadolu'da yaşadığı düşünülen yılan gövdeli kadın 'Şahmeranı 23 yıldır bakır ve cama resmediyor. Şahmeran resmetme sanatına bir rüyayla başladığını anlatan Özcan, "Küçükken Mardin'in eski kültürlerini yansıtmak amacıyla bir proje yapmak istedim. Bir şahmeran tablosu buldum. Babama bunun ne olduğunu sordum, bana hikayesini anlattı. Çok etkilendim. Gece uyuduğumda rüyamda şahmeranı görüp konuştum" dedi.
Mazhar Alansondan kanser tedavisi gören Özkan Uğur açıklaması
Mazhar Alanson'dan kanser tedavisi gören Özkan Uğur açıklaması
MFÖ'nün solisti Mazhar Alanson, geçtiğimiz gün İstinyePark AVM'de muhabirlerin objektifine takıldı. Salgın önlemi aldığı görülen Alanson, ekip arkadaşı Özkan Uğur'un sağlık durumu ile ilgili bilgi verdi. Alanson, ''Durumu gayet iyi, şimdi hep beraber single çalışması hazırlıyoruz'' dedi.
Şeyh Hamdullah’ın yazdığı “Leyla vü Mecnun” Berlin’de ortaya çıktı
Şeyh Hamdullah’ın yazdığı “Leyla vü Mecnun” Berlin’de ortaya çıktı
Türk hat ekolünün kurucusu kabul edilen ve 1436-1520 yılları arasında yaşadığı bilinen Şeyh Hamdullah’ın nesih hattı ile yazdığı Hamdullah Hamdi’nin “Leyla vü Mecnun” adlı eseri Almanya’nın başkenti Berlin’de ortaya çıktı. Bu önemli eser, Doç. Dr. Güler Doğan Averbek’in Berlin Devlet Kütüphanesinde yaptığı araştırmalar kapsamında geçen yıl tespit edildi. Daha önce de Bitlisli Şükri diye ünlenen 16. yüzyıl tarihçisinin kayıp divanını bularak yayınlayan Averbek, Avrupa’daki en eski Osmanlı temliknamesini de Berlin’de ortaya çıkarmıştı.
Halil Sezaiden skandal savunma: Odun mu olalım, yoksa çiçek gibi mi olalım?
Halil Sezai'den skandal savunma: Odun mu olalım, yoksa çiçek gibi mi olalım?
Tuzla’da 67 yaşındaki komşunu darp eden Halil Sezai, çıkarıldığı mahkemece “silahla kasten yaralama” suçundan tutuklandı. Sezai, mahkemedeki sorgusunda, “Ben o sırada eskiden onunla masalarda sohbetimizdeki şakalaşmalardan mülhem olarak bahçeden odun almak istedim. Amacım bununla müştekiye ‘odun mu olalım, yoksa çiçek gibi mi olalım, aramız nasıl olsun’ diye takılmaktı. Tümüyle espiri amaçlıydı. Bu odunla kesinlikle müştekiye vurmadım" dedi.
Sosyal medya fenomenlerinden Youtuber Meriç İzgi tutuklandı
Sosyal medya fenomenlerinden Youtuber Meriç İzgi tutuklandı
Youtuber Meriç Ezgi, yasadışı yollardan sahiplendiği üçüncü maymuna da el konulduktan sonra tutuklandı. Maymun ise hayvanat bahçesi yetkililerine verildi.
Cuma hutbesi: Bereket, manevi bolluk
Cuma hutbesi: Bereket, manevi bolluk
Cuma namazı bu hafta da büyük bir katılımla kılınacak. Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğünün hazırladığı 18 Eylül Cuma Hutbesinin konusunu "Bereket, manevi bolluk" olarak belirledi.
Pedofili içeren Minnoşlar filmi kamuoyunda büyük tepkilere yol açmıştı: Netflix abonelik iptallerinde patlama yaşandı
Pedofili içeren 'Minnoşlar' filmi kamuoyunda büyük tepkilere yol açmıştı: Netflix abonelik iptallerinde patlama yaşandı
Dijital yayın platformu Netflix’in içeriği olan “Minnoşlar” adlı filmde 11 yaşındaki kızların müstehcen dansları ve kıyafetlerinin pedofili içermesi nedeniyle kamuoyu, platforma büyük tepki göstermişti. Skandal yapım konusunda Türkiye tedbirini erken almıştı. RTÜK, film yayına çıkmadan önce "çocuk istismarı sahneleri" nedeniyle Minnoşlar'ın Türkiye kataloğundan çıkarılması gerektiğini kararlaştırmıştı. Öte yandan abonelik analiz sitesi Antenna'nın verilerine göre, Netflix'in söz konusu yapımı yayımlama ısrarı abonelik iptallerinde patlamaya neden oldu.
Bir bitmediniz: Oscar Ödüllerine En İyi Film için LBGT kriteri getirildi
Bir bitmediniz: Oscar Ödülleri'ne En İyi Film için LBGT kriteri getirildi
Çeşitliliğe yer vermediği için yıllardır eleştirilen Amerikan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi, her ödül töreni sonrası “Oscar çok beyaz” kampanyalarına maruz kaldı. Hiç de haksız olmayan bu eleştiriler karşısında yenilik yapma yoluna giden akademi, Oscar Ödülleri için 4 temel kriter getirdi. Fakat bu kriterler ile yeni bir eleştirinin de fitili ateşlendi. Hem ekran önünde hem de kamera arkasında uyulması gereken dört yeni ‘çeşitlilik kriteri’ akıllara durgunluk verecek cinsten. LGBTİ'lileri barındırmayan filmler 'En İyi Film' olamayacak.
Bir felaket senaryosu daha: Greenland: Son Sığınak 25 Eylülde vizyonda
Bir felaket senaryosu daha: 'Greenland: Son Sığınak' 25 Eylül'de vizyonda
Yönetmenliğini Ric Roman Waugh yaptığı Gerard Butler, Morena Baccarin ve Roger Dale Floyd'un rol adlığı aksiyon filmi Greenland: Son Sığınak 25 Eylül’de vizyona girecek. Film dünyada meydana gelen korkunç bir felaket karşısında bir ailenin hayatta kalma çabasını konu ediniyor.
Hint sinemasının ünlü aktörü Aamir Khan, yeni filminin bir kısmını Demirkazıkta çekecek
Hint sinemasının ünlü aktörü Aamir Khan, yeni filminin bir kısmını Demirkazık'ta çekecek
Hint sinemasının dünyaca ünlü aktörü Aamir Khan, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle Hindistan'da yarıda kalan "Laal Singh Chaddha" adlı yeni filminin Türkiye'de çekilecek bir kısmını Niğde'deki Demirkazık Dağı'nda gerçekleştirecek.
Obama ve eşinin birlikte izledikleri ilk film: 31 yıl önce polis şiddeti beyazperdede
Obama ve eşinin birlikte izledikleri ilk film: 31 yıl önce polis şiddeti beyazperdede
Farklı zamanlarda çeşitli biçimleriyle karşımıza çıkan ırkçı ayrım son olarak yine ABD’de kendini gösterdi. George Floyd’un polis tarafından öldürülmesinden ardından ülkenin dört bir yanında artan protestolar devlet tarafından engellenmeye çalışırken bir siyahi daha polis tarafından öldürüldü. Siyahilere uygulanan ırkçılık ve şiddet birçok filme konu oldu. Onlardan biri de 1989 yılında yapılan Doğruyu Seç (Do the Right Thing). Filmin günümüz ise benzerliği ise Radio Raheem isimli karakterinin 31 yıl önce George Floyd gibi polis şiddeti sonucunda hayatını kaybediyor olması. Bu film Barack Obama ve eşi Michelle Robinson da ilk buluşmalarında izledikleri film.
Görevimiz Tehlike 7’nin çekimleri eylül ayında başlıyor: 2021de vizyonda olacak
Görevimiz Tehlike 7’nin çekimleri eylül ayında başlıyor: 2021'de vizyonda olacak
Koronavirüsten nasibini alan Görevimiz Tehlike 7 çekimleri durmuştu. 21 Temmuz olan vizyon filmin vizyon tarihi ertlenmişti. Eylül ayında yeniden çekilmeye başlayacak olan film 19 Kasım 2021’de vizyona girecek.
Genç sinemacılar evde kısa film çekti: Kısa Filmler de Eve Sığar
Genç sinemacılar evde kısa film çekti: Kısa Filmler de Eve Sığar
Hassan bin Sabit Sinema Akademisi öğrencileri evde kalmanın önemini vurgulamak için "3+1" adlı bir kısa film çekti.Yeni koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında eğitimlerini online olarak devam ettiren genç sinemacılar "Kısa Filmler de Eve Sığar" sloganıyla filmin çekimlerini evlerinde yaptı.
Türkiye’nin ilk rap filmi: Birçok ünlü rapçi konuk oyuncu
Türkiye’nin ilk rap filmi: Birçok ünlü rapçi konuk oyuncu
Killa Hakan, Patron, Şehinşah, Ati242, Canbay & Wolker, Rozz Kalliope, Sansar Salvo gibi birçok ünlü rapçinin de konuk oyuncu olarak yer aldığı Türkiye’nin ilk rap filmi Kovala, ilginç hikayesiyle sinemaseverlerin şimdiden en merakla beklediği filmler arasında yer aldı.
Erol Mütercimlerin sözlerine RTÜKten ağır ceza
Erol Mütercimler'in sözlerine RTÜK'ten ağır ceza
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Erol Mütercimler’in katıldığı bir programda "İmam hatipten mezun olmuş olanlar karşımıza bakın ne olarak çıkıyor? Cinsi sapık, sahtekar, ahlaksız" ifadelerini yayınlayan kanala program durdurma ve idari para cezası yaptırımı uyguladı.
“MasumlarApartmanı” bu akşam yayında
“Masumlar Apartmanı” bu akşam yayında
Yeni sezona bomba gibi girmeye hazırlanan TRT 1’in yeni dizisi “Masumlar Apartmanı” ekran yolculuğuna başlıyor.
14 Eylül reyting sonuçları: İşte en çok izlenen diziler ve programlar
14 Eylül reyting sonuçları: İşte en çok izlenen diziler ve programlar
14 Eylül reyting sonuçları açıklandı. Sonuçların açıklanmasının ardından total sıralamada ilk sıralara yerleşen yapımlar merak ediliyor. Vatandaşlar dün yayınlanan yarışma programlarından ve dizilerden hangisi birinci oldu diye aratıyor. İşte, 14 Eylül 2020 Pazartesi reyting sonuçları...
Masumlar Apartmanı’ndan Yeni Fragman
Masumlar Apartmanı’ndan Yeni Fragman
Birbirinden iddialı yapımlarla yeni yayın dönemine hazırlanan TRT 1’in yeni dizisi “Masumlar Apartmanı”, 15 Eylül Salı günü izleyiciyle buluşmaya hazırlanıyor. Dizinin ilk bölümüyle ilgili bu akşam yayınlanan yeni fragman büyük ilgi gördü.
Netflix çocuk istismarı yaptığı Minnoşlar filmini savundu: Güçlü bir hikayesi var, bir şans verin
Netflix çocuk istismarı yaptığı Minnoşlar filmini savundu: Güçlü bir hikayesi var, bir şans verin
Dijital yayın platformu Netflix’de yayınlanması planlanan “Minnoşlar” adlı filmde 11 yaşındaki kızların müstehcen dansları ve kıyafetleri çocuk istismarı tartışmalarını başlatmıştı. Büyük tepki toplayan filmin kaldırılması için imza kampanyası başlatılmıştı. Şirket, çocukları cinsel obje haline getiren afiş için özür dilemiş, ancak filmin yayınını durdurmamıştı. Yaşanan gelişmelerin ardından Netflix'ten skandal bir açıklama geldi. Minnoşlar'ı savunan şirket, filmin ‘güçlü bir hikâyesi olduğunu’ söyledi.
TRTnin yeni dizisi Uyanış Büyük Selçukluda haşhaşilerin lideri Hasan Sabbahı ünlü oyuncu canlandıracak
TRT'nin yeni dizisi Uyanış Büyük Selçuklu'da haşhaşilerin lideri Hasan Sabbah'ı ünlü oyuncu canlandıracak
İzleyicinin heyecanla beklediği TRT'nin yeni dizisi Uyanış Büyük Selçuklu'nun ilk fragmanı 23 Ağustos'ta yayınlanmış ve halk tarafından yoğun ilgi görmüştü. 28 Eylül'de izleyiciyle buluşacağı açıklanan dizinin yeni fragmanı yayınlandı. Fragmanda oldukça tanınan birçok isim görülürken Hasan Sabbah'ı canlandıracağı belirtilen ünlü oyuncu şimdiden büyük ilgi gördü.
RTÜKten Netflixe Minnoşlar yaptırımı geldi
RTÜK'ten Netflix'e 'Minnoşlar' yaptırımı geldi
Dijital yayın platformu Netflix’de yayınlanması planlanan “Minnoşlar” adlı filmde 11 yaşındaki kızların müstehcen dansları ve kıyafetleri çocuk istismarı tartışmalarını başlatmıştı. RTÜK, Netflix'te yer alan çocuk istismarı görüntüleri içeren “Minnoşlar”'katalogdan çıkarılacağını açıkladı.
Kuruluş Osman dizisine yeni bir transfer daha: Bozdağ Film duyurdu
Kuruluş Osman dizisine yeni bir transfer daha: Bozdağ Film duyurdu
İkinci sezon bölümleriyle seyirci karşısına çıkmaya hazırlanan Kuruluş Osman dizisi, bombaları art arda patlatmaya devam ediyor. Usta oyuncu Cüneyt Arkın'ın ardından genç oyuncu Seçkin Özdemir’in de Kuruluş Osman’ın kadrosuna katıldı.
Venedike giriş artık ücretli
Venedik'e giriş artık ücretli
İtalya'nın her yıl milyonlarca turisti ağırlayan tarihi kenti Venedik'e giriş Temmuz 2020'den itibaren ücretli olacak. Venedik Belediye Meclisi ikametgahı kentte olmayanlardan 3 ila 8 euro giriş ücreti alınmasına karar verdi.
Türkiyeden iki şehir listede
Türkiye'den iki şehir listede
Mastercard’ın gelenekselleşen Hedef Şehirler Endeksi raporuna göre İstanbul dünyada en çok ziyaret edilen 8. şehir oldu. Bangkok'un birinci sıraya yerleştiği listeye Türkiye'den İstanbul ve Antalya girdi. İstanbul'un ziyaretçi sayısı 13.4o milyon, Antalya'nın ise 12.41 milyon olarak açıklandı.
Instagramdan Van Gölü Ekspresi sürprizi
Instagram'dan Van Gölü Ekspresi sürprizi
Van Gölü Ekspresi'nin, Ankara-Tatvan-Van seferi sırasında çekilen bir fotoğrafı Instagram’ın resmi hesabından paylaşıldı. "#HelloFrom" etiketiyle yapılan paylaşım çok kısa süre içerisinde yarım milyondan fazla kişi tarafından beğenildi.
Siz inn Resort Otel
Siz inn Resort Otel
Kaçırılmayacak Fırsat
Hac&Umre
Hac&Umre
İkram Turizm
2018in En Popüler Seyahat Rotaları
2018'in En Popüler Seyahat Rotaları

En iyiler listelerinden düşmeyen popüler kitapların, ünlü spor müsabakalarının ve günden güne artan tatil odaklı Instagram paylaşımlarının seyahat alışkanlıkları üzerindeki etkisi çok büyük elbette!

Sonbaharda İstanbula yakın gezilecek 15 yer
Sonbaharda İstanbul'a yakın gezilecek 15 yer
Zaman zaman trafiğine ve gürültüsüne mahzur kaldığımız İstanbul yine de dünyanın sayılı şehirlerinden biri. Fakat İstanbul'dan günübirlik ve ya birkaç günlük ayrılmak istiyorsanız bir iki saat yolculuk yaparak ulaşabileceğiniz birçok yer var. Sıcak yaz günlerinden kurtulup sonbahara adım atmaya hazırlanırken İstanbul'a oldukça yakın tatil yerlerini sizler için derledik. İşte sonbaharın güzelliğini doyasıya yaşayacağınız İstanbul'un hemen yakınında 15 yer.
Su kuyusu
Su kuyusu
Akdeniz stratejisi ve Fransa
Akdeniz stratejisi ve Fransa
Akdeniz’in Fransa için öneminde enerji, Çin’in ‘Tek Kuşak, Tek Yol Girişimi’ ile değişen deniz ticaret rotası ve Afrika öne çıkan başlıklardır. Fernand Braudel’in “Akdeniz birleşik bir bölgedir” ifadesinde tanımlandığı gibi Akdeniz, son dönemde bu faktörlerin etkisiyle Doğu Akdeniz ile son dönemde daha öne çıkmaktadır. Kara hakimiyet teorisini kaleme alan Halford Mackinderde Doğu Akdeniz’i kalpgâh yani merkezi bölgeye giden deniz ticaretinin odak noktası olarak tanımlayıp teorisinde önemli bir yere koymaktadır.
Macron’un Türkiye kabusu ya da kayıpların ‘Fransa’sı
Macron’un Türkiye kabusu ya da kayıpların ‘Fransa’sı
Toplumların kök hücresi aile:  AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş yazdı
Toplumların kök hücresi aile: AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş yazdı
Aile; milletin kurucu unsuru, devletin yapı taşıdır. Eğer biz kök hücre mahiyetinde olan aileyi sağlam bir şekilde sürdürür, koruyabilir, desteklersek diğer toplumsal çözülmeleri de onarabilecek şifayı toplumun içerisinde canlı tutmuş oluruz.
Almanya’nın Doğu Akdeniz politikası
Almanya’nın Doğu Akdeniz politikası
Almanya’nın ve Türkiye’nin yaptığı açıklamaların büyük ölçüde birbiriyle benzerlik göstermesi, Almanya’nın Doğu Akdeniz’de konumlanmasına ilişkin önemli mesajlar içermektedir. Türkiye’nin verdiği mesajlarda Libya’nın inşası anlamında Türkiye ve Libya hükümetinin diplomatik görüşme ve anlaşmalarla bulundukları ortak zemine dahil olan Katar, İtalya ve Malta’ya Almanya’nın da eklenmesiyle ortak zeminin genişletilme çalışmalarının sürdüğü değerlendirilebilir.
Siyonist-Körfez işbirliğinin ilk adımı: İsrail-BAE normalleşmesi
Siyonist-Körfez işbirliğinin ilk adımı: İsrail-BAE normalleşmesi
İsrail “ortak düşman” ve “ortak dost” etrafında birleşebileceği Arap devletleri ile uzlaşı arayışı bir gerçeklikken Arap devletlerini bir bütün olarak değil tek tek ele almaktadır. İsrail’in bugüne kadar başarmış olduğu şey de budur. Uyguladığı diplomasinin etkin olup olmamasının ötesinde Arap devletlerini kendisine karşı yekpare olarak düşman ya da dost algısı oluşturmak yerine devletlerin tek tek çıkarlarına odaklanmalarını sağlamak İsrail’e mevzi kazandıran stratejidir. Böylelikle Filistin davasının Arap dünyası içerisinde toplu bir şekilde savunulmasının güçleştiği açıktır.
Doğu Akdeniz’de son kriz: Türkiye’nin pozisyonu
Doğu Akdeniz’de son kriz: Türkiye’nin pozisyonu
Türkiye bölgede tırmanmanın getireceği risklerin farkındadır ancak riskler Yunanistan ve Mısır için çok daha büyüktür. Bu riskleri AB’nin kontrol etmesinin zor olduğu yaşanan son krizde Avrupa diplomasisinin yalpalamasından, AB içi bölünmelerden görülmektedir. Keza Brüksel’in Ankara karşısında elinde fazla havuç ve sopa yok. Tüm bu hususlara rağmen Ankara kararlı ama sağduyulu bir tavır sergilemektedir.
Beyrut patlaması ve Lübnan halkının açmazları
Beyrut patlaması ve Lübnan halkının açmazları
Bu aşamada sorulması gereken soru şu: Lübnan halkı patlamayla birlikte son haddine ulaşan toplumsal krizi gerçek bir siyasi değişim için kullanmayı başarabilecek mi? Zira mezhepçiliğin ne olursa olsun Lübnan toplumunun damarlarına işlemiş olması bir yana, iç savaşın yeniden doğmasından çekinilerek kanlı çatışmalardan uzak durulması toplumun yumuşak geçiş taraftarı olduğunu gösteriyor.
İsrail’in Suriye iç savaşında oyun planı
İsrail’in Suriye iç savaşında oyun planı
İsrail’in salt güvenlik endişeleri ile Suriye savaşına müdahil olmadığı ortadadır. İsrail’in Körfez ülkeleri ve Suudi Arabistan ile olan ilişkilerindeki pozitif ivmenin Suriye savaşındaki tutumu ile doğru orantılı olarak yükseldiği düşünülünce İran karşıtlığı üzerinden Suriye ve Lübnan topraklarına yapmış olduğu müdahaleler yeni ortaklıkların kapısını açmıştır. Öte yandan İsrail’in ana söylemi Suriye-Lübnan aksından İran’ı çıkartmak olsa da gözardı edilmemesi gereken pragmatist bir yaklaşım söz konusudur.
Peynirli kıymalı ve patatesli 7 börek tarifi
Peynirli kıymalı ve patatesli 7 börek tarifi
Davet ettiğiniz misafirlerinize çayın yanında ikram edebileceğiniz çeşitli börekler, ikram edilebilecek en lezzetli ve en pratik tariflerden. Misler gibi tadı olan ağzınızı şenlendirecek börek tarifleri için tarifimize buyurun. İşte peynirli kıymalı ve patatesli 7 börek tarifi...
Mercimek köftesi tarifi: Pratik mercimek köftesi nasıl yapılır?
Mercimek köftesi tarifi: Pratik mercimek köftesi nasıl yapılır?
Sevmeyen var mı mercimek köftesini? Biz hiç görmedik de... Gün sofralarının, misafir davetlerinin olmazsa olmaz ikramıdır kendisi. O olmazsa sanki hep bir şeyler eksiktir. Yerini kimi zaman kısır doldurmaya çalışır, kimi zaman ise çiğ köfte. Nafile, tutmaz yerini hiçbir şey bu lezzetli mercimek köftelerinin. Tazecik marulla, yeşillikle ikram edilir, üzerine bolca limon yakışır hatta isteyene nar ekşisi... Peki, mercimek köftesi nasıl yapılır? İşte tarifi...
Pankek tarifi: Pankek nasıl yapılır?
Pankek tarifi: Pankek nasıl yapılır?
Tarihi tarım tarihinden eski olan fırınsız evlerde bile kolayca pişen doyurucu ve sabah kahvaltılarının en güzel sürprizlerinden Pankek nasıl yapılır? İşte tarifi...
Cheesecake tarifi: Limonlu cheesecake nasıl yapılır?
Cheesecake tarifi: Limonlu cheesecake nasıl yapılır?
Mutfağınızdan asla eksik etmeyeceğiniz bir cheesecake tarifimiz var. Hem de dışarıdakilerin aynısı, hafif mi hafif, leziz mi leziz. Üzerindeki limon sosunu da kaşık kaşık yemek isteyeceksiniz. Peki limonlu cheesecake nasıl yapılır? İşte tarifi...
Bat yemeği nasıl yapılır? Bay yemeği tarifi ve malzemeleri
Bat yemeği nasıl yapılır? Bay yemeği tarifi ve malzemeleri
Karadeniz'in engin mutfağından bol mercimekli, bol ekşili Bat yemeğini yapmaya ne dersiniz? Tokat'ta çok sık yapılan Bat yemeğinin yanında asma yapraklarıyla da servis yapabilirsiniz. İşte dillere destan Bat yemeği tarifi...
Kıymalı yemek tarifleri: Birbirinden lezzetli 2 kıymalı yemek tarifi
Kıymalı yemek tarifleri: Birbirinden lezzetli 2 kıymalı yemek tarifi
Mis gibi ağzınıza layık kıymalı yemekleri sizler için derledik. Akşam sofranızı süsleyecek bu enfes yemeklere bayılacaksınız. İşte birbirinden lezzetli 2 kıymalı yemek tarifi...
Kısır tarifi: Kısır nasıl yapılır?
Kısır tarifi: Kısır nasıl yapılır?
En pratik kısır tarifi geldi. Bugün, gün tabaklarının en lezzetli tarifini veriyoruz, kısır yapılışını. Okuldan eve gelince duyulan kısır kokusu, o günün yorgunluğunu alıp götürür bir anda. Misafirden kalanlar tırtıklanır, tazecik çay eşliğinde kolayca mutlu eder insanı. Peki kısır nasıl yapılır? İşte tarifi...
Krep tarifi: Krep nasıl yapılır?
Krep tarifi: Krep nasıl yapılır?
Krep malzemelerini ve pratik krep tarifini adım adım anlattığımız bu tariften böyle lezzetin keyfini sabah, öğle, akşam ya da beş çayında keyfini sürebilirsiniz. Günün her vaktinde hem tatlı hem tuzlularla yakışan, kısa sürede hazırlayacağınız lezzetli krep tarifimiz sizlerle. Peki krep nasıl yapılır? İşte mis gibi krep tarifi...
...ve DEAŞ’lı tiyatro sahnede
...ve DEAŞ’lı  tiyatro sahnede
Suriyeli Arap, Türkmen ve Kürt muhaliflerin giderek kan kaybettiği bir ortamda uzun yıllardır özenle hazırlanmış iki örgüt, sahipleri tarafından aktive edildi: FETÖ ve IŞİD.
Esed kalsın Erdoğan ve Mursi gitsin
Esed kalsın Erdoğan ve  Mursi gitsin
17 Mayıs 2013'te Beyaz Saray'daki bu masada nelerin konuşulduğu hala sırrını koruyor.
Anaların zaferi
Anaların zaferi
Terör örgütünün elebaşı Abdullah Öcalan, 15 Şubat 1999’da, Kenya’da tarihe geçen bir operasyonla yakalandı. Türk siyaseti üzerinde önemli etkiler bırakan olayı dönemin Başbakanı Bülent Ecevit açıkladı. Türkiye’nin terörle mücadelesinde bir dönüm noktasına işaret eden haberi Yeni Şafak ‘Anaların zaferi’ başlığıyla duyurdu.
Büyük macerabüyük çöküş
Büyük macera büyük çöküş
Mesut Barzani’nin Irak’ı fiilen bölmeyi hedefleyen referandum adımına Türkiye’de ilk karşı çıkan gazete Yeni Şafak oldu. Irak’ı bölüp ardından bu bölgeyi Suriye’de PKK işgalindeki koridorla birleştirmeyi hedefleyen ABD-İsrail, Türkiye’yi kuşatma projesinde başarıya ulaşamadı. 25 Eylül’de giriştiği büyük macera Barzani’nin büyük çöküşüyle sonuçlandı. Ankara, Bağdat ve Tahran’ın dünyadan izole ettiği Erbil, 16 Ekim’deki süpürme harekâtı sonrası yıllardır nüfus oyunlarıyla etkinlik kurmaya çalıştığı Kerkük’ü de ‘ebediyen’ kaybetti. Ankara’ya ihanet eden Bölgesel Yönetim, Habur’a alternatif Ovaköy’le birlikte bedel ödemeye devam edecek.
Suriye hepimize çok şey öğretti
Suriye hepimize çok şey öğretti
Nüfusu 23 milyondu. 2011 Mart ayında 40 yıllık hanedana karşı silahlı isyan başladı. Birkaç ayda bitmesi öngörülen süreç, Esed ailesini iktidarda tutarak kaosun devamını isteyen güçlerce uzatıldı. Vekâlet savaşlarının en kirlisine sahne olan Suriye topraklarında kaç kişinin öldüğü tam olarak bilinmiyor; belki 500 bin, belki 1 milyon... Zaten zulüm sıradanlaşınca ölümler de ancak bir istatistik olarak kalıyor. Yine kaydını tutalım biz: Evlerinden kovulan 6 milyona yakın insan, ülke içinde başka yerlere göç etti. Yaklaşık 4 milyonu Türkiye’ye geldi. 2 milyonu ise başka ülkelerde. Aradan geçen 8 yılda işkencenin, silahın ve ölümün her türlüsüne şahit olduk
Akdeniz’eçıkış yok
Akdeniz’e çıkış yok
Fırat Kalkanı Harekâtı sonrası Türkiye’nin ikinci hedefi, burnunun dibinde PKK tünellerinin bulunduğu Afrin oldu. 20 Ocak 2018 günü 7 bölgede 108 hedef, Fırat Kalkanı şehitlerine ithafen 72 uçağın katıldığı harekâtla aynı anda vuruldu. ‘Zeytin Dalı’ adı verilen ve 18 Mart’ta Afrin kent merkezine girilmesiyle tamamlanan harekât süresince 4 bin 600’e yakın PKK’lı imha edildi. 54 Mehmetçik ve 120’nin üzerinde ÖSO savaşçısının şehid olduğu harekât, ABD-PKK ittifakının ‘Akdeniz’e açılacak koridor’ hayallerini bitirdi.
Terörün ve teröristlerin izini sürüp deşifre ettik
Terörün ve teröristlerin  izini sürüp deşifre ettik
Türkiye’nin terörle mücadelesinde en büyük destekçilerinden biri olan Yeni Şafak, terör örgütlerinin kirli planlarını ve bağlantılarını deşifre etti. PKK/PYD-YPG gibi örgütlerin provokasyonlarına karşı sağduyu çağrısında bulunan Yeni Şafak, her platformda ‘birlik ve beraberlik’ vurgusunu ön plana çıkardı.
İşgalci çeteye cevap
İşgalci çeteye cevap
Suriye’de 2014’ten 2016 yılı ortalarına dek çok şeye şahit olduk. Rejimin günbegün güçlendiğini, muhaliflerden tamamen vazgeçen ABD’nin PKK/PYD’ye sarıldığını, IŞİD’in Irak-Suriye kuzey hattını birleştirip Türkiye’yi güneyden tamamen kuşatmak için PKK’ya ‘anahtar teslim’ topraklar verdiğini ve dünyada kendilerine kucak açan pek kimse kalmamış mazlumlardan 3,5 milyonunun ülkemize geldiğini gördük.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.