Hayat Hayat
plastik-deyip-gecmeyin-kansere-diyabete-ve-kalp-hastaliklarina-yol-aciyor
Plastik deyip geçmeyin: Kansere, diyabete ve kalp hastalıklarına yol açıyor
15 Aralık 2019, 03:00
Prof. Dr. Elif Demirkan, vatandaşları aldıkları ürünlerin plastik kaplarındaki numaralara bakmaları hususunda uyardı.
muminlerin-miraci-namaz
Müminlerin miracı: Namaz
13 Aralık 2019, 11:00
Bugün cuma namazı öncesi hutbede Peygamber Efendimizin 'gözümün nuru' diyerek anlattığı, sevdiği, sevdirdiği namaz anlatılacak.
bizi-uyutup-sabah-kadar-ders-calisirdi
Bizi uyutup sabah kadar ders çalışırdı
12 Aralık 2019, 04:00
50 yaşındaki Zübeyde Mutlu, açıköğretimden tamamladığı ortaokul ve lise eğitiminin ardından üniversiteyi bitirip yüksek lisans da yaparak, kat görevlisi olarak çalıştığı eğitim kurumunda yönetici oldu. Sosyal medyada başörtüsü yüzünden 'torpilli' diye linç edilen kadını oğlu Hüseyin Erdi Mutlu anlattı: Bizi uyutup sabaha kadar ders çalışırdı.
otobus-soforunun-yardimseverligi-yurekleri-isitti
Otobüs şöförünün yardımseverliği yürekleri ısıttı
07 Aralık 2019, 12:00
Zincirlikuyu'da sabah saatlerinde seferini yapan otobüs şoförü, soğukta üşüyen bir köpeği içeri aldı.
guzel-sehir-istanbul-en-cok-ziyaret-edilen-100-sehir-listesinde-ilk-10da
Güzel şehir İstanbul, En çok ziyaret edilen 100 şehir listesinde ilk 10da.
06 Aralık 2019, 11:00
duvara-yapistirilmis-muza-120-bin-dolar
Duvara yapıştırılmış muza 120 bin dolar
05 Aralık 2019, 04:00
Duvara yapıştırılmış muza 120 bin dolar verildi.
sigarada-bir-devir-kapaniyor
Sigarada bir devir kapanıyor
04 Aralık 2019, 12:00
Tek tip paket uygulaması yarından itibaren başlayacak. Siyah renkli sigaralar raflardaki yerini alacak.
youtube-ceosu-bile-cocuklarina-sinirsiz-youtube-icerigi-izletmiyor
YouTube CEOsu bile çocuklarına sınırsız YouTube içeriği izletmiyor
04 Aralık 2019, 12:00
Çocuklarıma YouTube Kids'ten video izleme izni veriyorum ama platformda geçirecekleri süreyi oldukça kısıtlı tutuyorum. Bence hiçbir şeyin fazlasından hayır gelmez.
Maganda kurşunuyla ölen çocuk hayat kurtardı
Maganda kurşunuyla ölen çocuk hayat kurtardı
İzmir'de 10 çocuklu ailenin en küçüğü ve 5 yıl boyunca haftada 3 gün diyaliz merkezine giderek yaşama tutunan 16 yaşındaki Seyfullah Erkul, İstanbul'da maganda kurşunuyla ölen 11 yaşındaki Mehmet Yasin Turhan'ın bağışlanan böbreğiyle adeta yeniden dünyaya geldi. İstanbul ve Ankara'da uygun alıcı bulunamayınca İzmir'de başarılı bir operasyon ardından sağlığına kavuşan Erkul, taburcu edildi.
Günde 30 dakika yeterli
Günde 30 dakika yeterli
Kardiyoloji Uzmanı Dr. Turgay Burucu 30 dakikalık spor amaçlı yürüyüşün kalp krizi riskini yarı yarıya indirdiğini belirtti. Kalp sağlığını korumak için illa ki spor salonlarında saatler geçirmek gerekmediğini söyleyen Dr. Burucu, tempolu ve düzenli yürüyüşü tavsiye ederek ideal yürüyüş süresinin haftada 150 dakika olduğunu kaydetti.
Kansersiz bir hayat için bunları yiyin!
Kansersiz bir hayat için bunları yiyin!
Henüz kesin tedavisi bulunamayan kanser, asrın en tehlikeli hastalıklarının başında gelse de belli gıdaları tüketerek bu hastalığa yakalanma riskini büyük oranda düşürmek mümkün.
Masum sigara diye bir şey yok
Masum sigara diye bir şey yok
Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Türk Toraks Derneği Tütün Kontrolü Çalışma Grubu Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Oğuz Kılınç, sigaranın kadın içicilerde 23 yıl, erkeklerde ise 28 yıl ömürden çaldığını söyledi.
Burnu kesilen Afgan kadın tedavi için Ankarada
Burnu kesilen Afgan kadın tedavi için Ankara'da
Afganistan'da burnu eşi tarafından kesilen ve üzerine kuma getirilen 22 yaşındaki Reza Gül, tedavisi için Ankara'ya getirildi. Evliliğinden bu yana 6 yıldır şiddet gören Gül, yaşadıklarını gözleri dolarak anlattı.
Peyniri böyle saklayın
Peyniri böyle saklayın
Günün her saati sofralarımızı süsleyen, yemeklerimize renk ve lezzet katan vazgeçilmez gıdamız peyniri uygun koşullarda saklamayı biliyor musunuz?
Tıbbi ürünler market raflarından kalkıyor
Tıbbi ürünler market raflarından kalkıyor
Sağlık Bakanlığı İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, tıbbi cihaz satış ve tanıtımına düzenleme getirdi. Yara bandı, pamuk, diş macunu, nefes açıcı burun bantlarının arasında olduğu 10 kalem dışındaki tıbbi ürünler marketlerde, internette ya da bu alanda ruhsatlandırılmayan başka bir iş yerinde satılamayacak.
Bu besinleri kemoterapi ilaçlarıyla almayın
Bu besinleri kemoterapi ilaçlarıyla almayın
Kanser tedavisi için kemoterapi alan hastaların bu dönemde kesinlikle alternatif tıp ürünlerine giren zerdeçal, keten tohumu, propolis, reisha mantarı gibi besinleri kullanmamaları gerektiği belirtildi.
Gazze’ye 23 yıl sonra sinema
Gazze’ye 23 yıl sonra sinema
1996 yılında kapanan Amir Sineması’nın duvarları boyandı ve salonun yıkıntıları arasında film gösterimi düzenlendi. Festival Hazırlık Komitesi üyesi Suud Ebu Ramazan, “Festivalle 2 milyon kişinin Gazze’de abluka altında yaşadığı mesajını vermek istiyoruz” dedi.
Tutunamayanlar’ın bileşkesi Selim’dir
Tutunamayanlar’ın bileşkesi Selim’dir
Oğuz Atay vefatının 42. yıldönümünde Beyoğlu’nda bir dönem yaşadığı ve Tutunamayanlar’ı yazdığı apartmanın önünde anıldı. Atay Türk aydınını eleştiren romanını anlatırken,”Selim Işık, birçok tutunamayanın bileşkesidir” diyordu.
Oğuz Atayın Tutunamayanları yazdığı eve tabelası asıldı
Oğuz Atay'ın Tutunamayanlar'ı yazdığı eve tabelası asıldı
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) Tanpınar Araştırmaları Merkezi'nin "İstanbul'un Edebiyat Coğrafyası" projesi kapsamında, yazar Oğuz Atay'ın "Tutunamayanlar" romanını yazdığı Beyoğlu'ndaki evine bilgilendirme tabelası asıldı.
Aman Reis Duymasın filminin galası yapıldı
'Aman Reis Duymasın' filminin galası yapıldı
Yapımcılığını Sinehane’nin üstlendiği, yönetmen koltuğunda ise Onur Tan’ın oturduğu ‘Aman Reis Duymasın’ filminin galası önceki gün Kanyon AVM Cınemaxımum 'da yapıldı. Çok sayıda davetlinin katıldığı gecede oyuncular toplu halde basının karşısına çıktılar. Basının sorularını yanıtlayan ekip film sürecini anlattı. 'Aman Reis Duymasın' 13 Aralık’ta Türkiye’de Sinemaseverlerle buluşacak.
Anadolu kadınlarının hikayesi İstanbul’da sahnelenecek
Anadolu kadınlarının hikayesi İstanbul’da sahnelenecek
Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu bünyesindeki Türk Tarih Kurumu tarafından hazırlanan “Anadolu Kadınları Bir Bâcıyân-ı Rûm Hikayesi” adlı tiyatro oyunu 16 Aralık’ta İstanbul’da seyirciyle buluşacak.
Geleneksel Türk Okçuluğu UNESCO listesinde: Kamuoyuna tanıtılması yönünde adımlar atmaya devam edecek
'Geleneksel Türk Okçuluğu' UNESCO listesinde: Kamuoyuna tanıtılması yönünde adımlar atmaya devam edecek
Dışişleri Bakanlığınca, Geleneksel Türk Okçuluğu adaylık dosyasının UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi'ne kaydedildiği bildirildi. Yapılan yazılı açıklamada,

"Ülkemiz UNESCO çerçevesinde çalışmalarını yoğun şekilde sürdürmeye ve bu bağlamda kültür varlıklarımızın uluslararası kamuoyuna tanıtılması yönünde adımlar atmaya devam edecektir" ifadelerine yer verildi.

Özgün Kafkas dillerinden Ubıhçanın izinde bir ana dil belgeseli: Bir Rüya Gördüm Anlatsam Anlamazsınız
Özgün Kafkas dillerinden Ubıhça'nın izinde bir ana dil belgeseli: Bir Rüya Gördüm Anlatsam Anlamazsınız
Kafkas halklarından biri olan Ubıhların konuştuğu Ubıhça dilini ve ana dilinin kaybolmaması için dili son konuşan kişi olan Tevfik Esenç’in hayatı boyunca verdiği mücadeleyi konu alan ‘Bir Rüya Gördüm Anlatsam Anlamazsınız’ belgeseli, ulusal ve uluslararası festivallerde beyazperdeye taşınmaya devam ediyor. Yönetmenliğini Tevfik Esenç’in torunu Burcu Esenç ve Cantekin Cantez’in üstlendiği belgesel, yaklaşık 15 bin kilometrelik bir yolculuğun hikâyesini anlatıyor.
65 sanatçıyla eve dönüş
65 sanatçıyla eve dönüş
Şükrü Karakuş’un düzenlediği “Eve Dönüş / Karşılama” sergisi Galeri Diani’da açıldı. 65 sanatçının 169 eseri İspanya, Fransa, Portekiz’i dolaştı ve yuvasına döndü. Avrupa’yı gezen eserlerin geçen yıl bir kısmı Eve Dönüş sergisiyle sanatseverler ile buluşmuştu. Bu yıl ise tamamı geldi ve geçen yılki sanatçılar eserleriyle eve dönenleri karşıladı.
Bizim gözümüz hep Türkiyede
Bizim gözümüz hep Türkiye'de
Malezya’da bir süre sonra başbakanlık görevini Mahathir Muhammed’ten devralacak olan Enver İbrahim, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İslam dünyasının sözcüsü olduğunu söyledi. Bir dönem Türkiye’deki “Malezya mı oluyoruz?” tartışmasını hatırlattığımız İbrahim şu cevabı verdi: Türkiye, Malezya mı olacak, diye tartışıyorsunuz, ama bizim gözümüz hep Türkiye’de. Örnek ülke Türkiye.
Sömürge ve Para Kavga Pranganın yazarı R. Levent Işık: İslam dünyasında liderliği Türkiye üstlenmeli
Sömürge ve Para Kavga Pranga'nın yazarı R. Levent Işık: İslam dünyasında liderliği Türkiye üstlenmeli
Doğa en mükemmel tasarım
Doğa en mükemmel tasarım
Multi-disipliner sanatçı Arik Levy’nin Türkiye’deki en kapsamlı sergisi “Varoluş Kavşağı” Pilevneli Dolapdere’de ziyarete açıldı. Dünya, doğa, evren, tasarım gibi farklı kavramlara atıfta bulunana Levy, “Doğa ve doğal tasarım, görebileceğimiz en harika şeylerden biri. Biz insanlar ise bunun sadece çok küçük bir parçasıyız” diyor.
Şiir ve öykü atbaşı gider
Şiir ve öykü atbaşı gider
Şair ve yazar Suavi Kemal Yazgıç’ın şiirleri kadar öyküleri, kitap tanıtımları, söyleşileri de edebiyat dergileri ve kitap eklerinde yer alıyor. Kısa öykülerini “Dünyanın Çekmeceleri” adıyla bir araya getiren Yazgıç, “Bende şiir ve öykü atbaşı gider” diyor.
İstanbul’un kalbinde kitaba yer açıyoruz
İstanbul’un kalbinde kitaba yer açıyoruz
Bu yıl ilk kez düzenlenecek “Avrasya Kitap Festivali” cumartesi günü kapılarını açıyor. 200 yayınevini ağırlayacak festivalin onur konuğu Mustafa Kutlu, teması ise “Bir Uzun Hikaye” olacak. Yönetim Kurulu Başkanı Emrah Kısakürek, “İstanbul’un kalbinde bir kitap festivali, buyurun gelin ve Uzun Hikâyenize buradan devam edin” dedi.
Yazmasam vebali büyük olurdu
Yazmasam vebali büyük olurdu
10. İstanbul Edebiyat Festivali’nde roman dalında Dünya Bir Gelindir kitabıyla ödül alan Mehmet Sabri Genç, kitabının edebi bir tarih kitabı olduğunu söyledi. Ailesinin hikâyesi üzerinden bu toprakların 100 yıllık tarihini anlattığını belirten Genç, “Yazmasam vebali büyük olurdu” dedi.
Türk valslerini dünya dinleyecek
Türk valslerini dünya dinleyecek
Keman sanatçısı Cihat Aşkın, Türk müzik tarihindeki valslerden bir albüm hazırladı. Dede Efendi’den Sezen Aksu’ya uzanan besteler 15 Şubat’taki konserle dinleyiciyle buluşacak.
Polisiye bugünün toplumsal romanı
Polisiye bugünün toplumsal romanı
Münih Komplosu, Kavuran Soğuk gibi romanların yazarı Wolfgang Schorlau’ya göre polisiye edebiyat bugünün toplumsal romanı niteliğinde… Schorlau, “Polisiye bize hem hayattan hem de edebiyattan beklediğimiz sürükleyiciliği veriyor. Polisiye romanın bugün toplumsal roman olduğunu düşünüyorum” diyor.
Dünya duvarına ‘dostluk’ yazan Bilge’ye
Dünya duvarına ‘dostluk’ yazan Bilge’ye
Arif Ay bu ay Fethi Gemuhluoğlu’na mektup yazıyor. Mektubunda “Kapısı üstünde ‘Dostluk’ levhası asılı, okullar üstü bir okuldunuz. Her meşrepten, her meslekten, her yaştan öğrencileriniz vardı. Ben de birkaç dersinizi dinleme mutluluğuna erişmiştim. Bu birkaç dersin bile, dünyaya bakışımda, kimliğim üzerinde derin etkileri olmuştu” diyor.
Kuramlar arası annelik
Kuramlar arası annelik
Anneliği kuramlar arasında gezinerek daha iyi anlamak mümkün mü? Bu sorunun cevabını Ketebe Yayınları’ndan çıkan Melek Arslanbenzer imzalı Anneliğin Kitabı- Kuramlar Arası Bir Gezinti’de bulabiliriz. Kitap bizi, anneliğin en ideal donanımının sevgi olduğu sonucuna götürüyor.
Akif’i ancak çevresiyle birlikte anlayabiliriz
Akif’i ancak çevresiyle birlikte anlayabiliriz
Safahat şairine dair son yıllarda yayınlanan pek çok yeni belge ve fotoğrafı borçlu olduğumuz Mehmet Ruyan Soydan ile Âkif Salnâmesi’ni ve “Mehmet Akif’in Şehirleri” başlıklı 10 kitaplık yeni projelerini konuştuk.
Talihiyle kederli tarihiyle efsanevî
Talihiyle kederli tarihiyle efsanevî
Murat Özkan imzasını taşıyan Türkistan’ın Keşif Çağı: Rus Seyyah Burnaşev’in Gözünden Buhara isimli kitap okurla buluştu. Yalnız bir Türk tarihçisinin değil Türk dili ve edebiyatı üzerine araştırmalar yapan, 18. yüzyıl Türkistanının sosyal ve kültürel hayatına merak duyanların da ilgi göstereceği önemli bir eser.
Annemin gölgesikitapların dünyası
Annemin gölgesi kitapların dünyası
Çobanoğlu’nun trajik destansı şiirleri
Çobanoğlu’nun trajik destansı şiirleri
Süleyman Çobanoğlu’nun Tamgalar adlı şiir kitabı ve onun şiir dili için şunu rahatlıkla söyleyebiliriz:”O bir yönü ile de Yahya Kemal’i andırmaktadır. Bildiğiniz gibi Yahya Kemal klasik şiirimizi yenilemek istemişti. Çobanoğlu da içinden çıkıp geldiği eski kültürümüzü, onun dilini ve şiirini tecdit etmek ister gibi bir yolda buluyor kendini. Bunu bilinçli yapıyor.”
Haymatlos bir alimin portresi
Haymatlos bir alimin portresi
Son devrin önemli İslam alimlerinden olan Muhammed Hamidullah’ın ilim dünyasına ayna tutan Muhammed Hamidullah/Modern Bir Müslüman Alimin Portresi adlı eser Ketebe Yayınları arasında okurla buluştu.
Bir aile olma hikâyesi
Bir aile olma hikâyesi
İclal Aydın’ın Artemis Yayınları’ndan çıkan son romanı “Kalbimin Can Mayası” bir ailenin yaşantısından kesitler sunuyor. Tam da hastalık havalarının çıkageldiği bir mevsimde raflarda yerini alan bu hikâye, reçetelerde yer almayı hak eden o güzel hislerle dolduruyor okurun içini.
Herkes ekmek yapabilir
Herkes ekmek yapabilir
Kendi ekmeğinizi kendiniz yapmak ister misiniz? SALT’ın Kolektif Fırın iş birliğiyle geçen Temmuz ayında başlattığı, herkesin katılımına açık ekmek atölyeleri devam ediyor.
155 yıllık tarifle kabak tatlısı
155 yıllık tarifle kabak tatlısı
Bal kabağı en tatlı haliyle masalarımıza gelmeye hazır. 155 yıldır misafirlerine kendilerine has tariflerle tatlılar sunan Hafız Mustafa’da bal kabaklı pasta, bal kabaklı muhallebi ve klasik kabak tatlısı yemek mümkün.
Meşhur pekmez Gezo’ya kavuştuk
Meşhur pekmez Gezo’ya kavuştuk
Bitlis’in meşhur ‘’gezo’’ pekmezi, yöredeki meşe ağaçlarının yaprakları üzerinde bulunan ve bal tadındaki renksiz ve yapışkan şıradan elde ediliyor. Sadece 10 yılda bir yapılabilen gezo pekmezini bu yıl bulmak mümkün.
Sanat eseri 10 milyon dolar etmez
Sanat eseri 10 milyon dolar etmez
25 yıldan bu yana sanat yaşamını İspanya’da sürdüren ressam Şükür Karakuş, postmodern tartışmalar sayesinde önünün açıldığını söylüyor. Karakuş, “Bu tartışmalarla Avrupa’nın dışından da bir sanatçı çıkabileceğini anladık. Asıl cesaretimizi biz o zaman kazandık.”ifadelerini kullanıyor. Duvara yapıştırılan muz sanat eseri olmayacağını dile getiren Karakuş, “Orada mutlaka kapitalist sistemin bir provokasyonu vardır. Yoksa bir sanat eseri 10 milyon dolar niye etsin ki.” diyor.
Ödül denilince katliamı hatırlayacağız
Ödül denilince katliamı hatırlayacağız
Katliamın tanığı iki Bosnalı yazar için artık Nobel Ödülü demek Srebrenitsa Katliamı anlamına geliyor. Muya Begiç savaş sırasında evi Sırp askerleri tarafından ateşe verilmiş, ailece bin 201 gün kuşatma altında aç ve susuz kalmış. Goran Simiç ise katledilen masum halkın tanığı olarak ömür boyu adalet için mücadele edeceğini belirtti.
30 bin şehidin haberi4 yıl sonra geldi
30 bin şehidin haberi 4 yıl sonra geldi
Tarihçi Tuncay Öğün, Sarıkamış üzerine kapsamlı çalışmalarda bulundu. Öğün, facianın detaylarının ilk kez 4 yıl sonra halka ulaştığını söylüyor. Tarihimizin en acı olaylarından biri olan Sarıkamış faciasının üzerinden 105 sene geçti. Türk ve Rus kaynaklarını inceleyen Prof. Dr. Tuncay Öğün, olay üzerine ilk yazının 4 yıl sonra yayınlandığını, 6 yıl sonra ise 25 bölümlük kapsamlı bir yazı dizisinin basında yer aldığına dikkat çekiyor.
550 Türk reçetesine yemek Nobel’i
550 Türk reçetesine yemek Nobel’i
Yemek kültürü araştırmacısı Musa Dağdeviren’in yurtdışında yayımlanan Türk yemekleri kitabı, gastronomi dünyasının Nobel’i sayılan Gourmand Cookbook Ödülü’nü aldı. Kitapta tarhanadan musakkaya 550 reçete yer alıyor.
Bantlı Muz kapitalizmin oyunu
Bantlı Muz kapitalizmin oyunu
Ressam Şükrü Karakuş, geçtiğimiz günlerde 120 bin dolara satılan ‘bantlı muz’un sanatsal bir değeri olmadığını söylüyor ve ekliyor: “Sanat eseri olabilmesi için bir felsefesinin ve bir dünya görüşünün, estetik değerlerinin olması gerekir. Yoksa orada mutlaka kapitalist sistemin bir provokasyonu vardır. Yoksa normal bir şey değil. Sanat eseri 120 bin dolar niye etsin ki, bir de ulaşabilir olması önemli. 120 bin dolarlık esere kim ulaşacak.”
Nefessiz kalan köpeği kalp masajıyla hayata döndürdü
Nefessiz kalan köpeği kalp masajıyla hayata döndürdü
Kocaeli'nin Başiskele ilçesinde tasmasının sıkışması nedeniyle nefessiz kalan köpek, kalp masajıyla hayata döndü.
Kitapları özetlenemez: Rasim Özdenören, 60 yıllık dostu Nuri Pakdili anlattı
Kitapları özetlenemez: Rasim Özdenören, 60 yıllık dostu Nuri Pakdil'i anlattı
Nuri Pakdil'in kendisini her zaman devrimci olarak lanse ettiğini vurgulayan Yazar Özdenören, "Hayatında öyle olduğu gibi mematında da bu devrimciliğini, biricikliğini göstermiş oldu. Nuri Pakdil'in kitapları özetlenemez. Tıpkı şiirlerde olduğu gibi. Onun yazıları başlangıcından son zamanlarına kadar açıklıktan git gide muğlaklığa doğru seyretmiştir. Özellikle sükut döneminin ardından kendi şahsiyetini biricikliğini koruyarak simgesel, imgesel üslubunu arttırdı. Hatta diyebilirim ki giderek kelimesizleşmeye doğru bir seyir izledi" dedi.
Sigara içen sürücüye yapay zekayla takip
Sigara içen sürücüye yapay zekayla takip
Aracında sigara içen sürücülere yönelik önlemler yapay zeka yardımıyla da artacak. İstanbul Teknik Üniversitesi Otomotiv Teknolojileri Araştırma Geliştirme Merkezi (İTÜ OTAM), İTÜ ARI Teknokent’te yer alan teknogirişim şirketi PIXSelect ile önemli bir geliştirdi.
İlber Ortaylıdan Nobel Edebiyat Ödülü eleştirisi: Nobelin de hiçbir anlamı yok
İlber Ortaylı'dan Nobel Edebiyat Ödülü eleştirisi: Nobel'in de hiçbir anlamı yok
Prof. Dr. İlber Ortaylı, Srebrenitsa'da yaşanan soykırımı inkar eden ve Sırp savaş suçlularını savunan Avusturyalı yazar Peter Handke'ye Nobel Edebiyat Ödülü verilmesine ilişkin, "Maalesef büyük bir edebiyat ödülü kasabalılaşmış. Bu yüzden ona verilen Nobel'in de hiçbir anlamı olmaz" dedi.
Dünyaca ünlü Lennon’un gözlüğü 170 bin Euro’ya satıldı
Dünyaca ünlü Lennon’un gözlüğü 170 bin Euro’ya satıldı
Dünyaca ünlü İngiliz rock grubu The Beatles’ın gitaristi John Lennon’un gözlüğü 1960’lı yıllarda şoförlüğünü yapan Alan Herring tarafından 170 bin Euro’ya satıldı. Harrison ait olan bir kolye ise 12 bin Euro’ya satıldı.
Gümüşhanede bulunan Karaca Mağarasını 120 bin kişi ziyaret etti
Gümüşhane'de bulunan Karaca Mağarası'nı 120 bin kişi ziyaret etti
Gümüşhane'de dünyanın sayılı damla taş mağaralarından olan, 150 milyon yıllık olduğu belirtilen Karaca Mağarası, yaz turizm sezonunda 120 bin ziyaretçiyi ağırladı.
Usta oyuncu Hale Akınlı hayatını kaybetti
Usta oyuncu Hale Akınlı hayatını kaybetti
Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu Hale Akınlı dün hayatını kaybetti. 78 yaşında yaşamını yitiren sanatçı, bir süredir akciğer rahatsızlığı yaşıyordu. Oyuncu Goncagül Sunar, Hale Akınlı'nın ölüm haberini sosyal medya hesabından paylaştı.
Ucuza tatil nasıl yapılır?: Düşük bütçe ile hayalinizdeki tatile sahip olmanın 7 yolu
Ucuza tatil nasıl yapılır?: Düşük bütçe ile hayalinizdeki tatile sahip olmanın 7 yolu
Evde oturmak mı tatile çıkmak mı desek hepimiz tatili seçeriz ancak bütçesini düşününce bazen gözümüz korkmuyor değil. Evde oturmaktan daha fazla bütçeye ihtiyaç olsa da de fiziksel ve zihinsel olarak ara vermek gerektiğini unutmayın. Tatil planlarında önemli noktalardan biri olan masrafları kısmanın 7 yolunu deneyebilirsiniz.
Vizyona girecek filmler: Mafya dizinden komedi filmine
Vizyona girecek filmler: Mafya dizinden komedi filmine
Türkiye'deki sinema salonlarında bu hafta 4'ü yerli 7 film vizyona girecek. "Güzelliğin Portresi" , "Aman Reis Duymasın", "Elma Dersem Çık", "Jumanji: Yeni Seviye", "Hain", "Sevimli Sihirbazlar" ve "Güzel Aşk" filmleri vizyona girecek. Yeraltı mafya camiasının çıktığı bir tatili konu edinen Aman Reis Duymasın filmi, Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisinden tanıdığımız karakterlerin başına gelen olayları konu ediniyor.
Yılın en çok izlenen filmleri belli oldu: İlk üçü yerli yapım
Yılın en çok izlenen filmleri belli oldu: İlk üçü yerli yapım
Yılın 11 ayında sinemaseverlerin yoğun ilgi gösterdiği filmler arasında ilk 3 sırayı yerli yapımlar aldı. Kubilay Tat'ın senaryosunu kaleme aldığı "7. Koğuştaki Mucize" 5 milyon izleyici sayısına yaklaşırken "Organize İşler Sazan Sarmalı" ve "Recep İvedik 6" da en çok izlenen filmler arasında ilk 3'e girdi.
Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy: Sinema sektörüne 38 milyon lira destek sağladık
Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy: Sinema sektörüne 38 milyon lira destek sağladık
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, bu yıl sinema sektöründe 179 farklı projeye toplam 38 milyon lira destek sağladıklarını bildirdi. Ersoy "Bu desteklerin neticesinde gelinen nokta ise çok sevindiricidir. Bakınız 2004'te vizyona giren yerli film sayısı sadece 18 idi. 2018'de 180 yerli film seyirciyle buluştu. Türk sineması yapımlarının seyirci sayısı, 11 milyondan 44 milyon seviyesine çıktı" açıklamasında bulundu.
İsrail ve Suud’un festival dostluğu
İsrail ve Suud’un festival dostluğu
Suudi Arabistan ile İsrail arasındaki yakınlaşma sinemaya yansıdı. İsrail’deki “Kadın Film Festivali”, Suudi kadın yönetmen Hayfa El Mansur’un “The Perfect Candidate” filmiyle açılacak. Gelişmeyi Twitter hesabından duyuran İsrail Dışişleri Bakanlığı filmin Suudi Arabistan’ın Oscar adayı olduğuna da vurgu yaptı.
Naim Süleymanoğlu:Hasret ve vuslatla geçen bir ömür
Naim Süleymanoğlu: Hasret ve vuslatla geçen bir ömür
Önce halter sporu için çocukluğunu ve doyamadığı ailesini geride bıraktı; büyüdü şampiyon oldu, bu kez de Bulgaristan’da soydaşlarımıza yapılan, neredeyse hiçbir ülkenin haberdar olmadığı zulmü var gücüyle anlatıp çözüm sağlamak için hayatını hiçe sayarak anavatanı Türkiye’ye iltica etti. Naim Süleymanoğlu’nun kısacık yaşamı hep hasret ve vuslatla geçen bir destandı. Dijital Sanatlar’ın yapımcılığını üstlendiği, Özer Feyzioğlu’un yönettiği “Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu”, 22 Kasım’da vizyona giriyor.
Kahraman futbolcuların hayatları belgesel oluyor: Onlar 1. Dünya Savaşı’nın şehit ve gazileri
Kahraman futbolcuların hayatları belgesel oluyor: Onlar 1. Dünya Savaşı’nın şehit ve gazileri
Birinci Dünya Savaşı sırasında hem cephede vatan savunması yapıp hem de futbol kulüplerinde top peşinde koşan kahraman futbolcuların hikâyesi belgesel oluyor. Garguş Medya Yapım şirketi tarafından hayata geçirilecek olan “İdmancılar” adlı belgesel film, şehit ve gazi futbolcuların hiç anlatılmamış hikâyelerini beyaz perdeye taşıyacak.
Türkiye’de sinema salonlarında çok izlenen 30 bilim kurgu filmi
Türkiye’de sinema salonlarında çok izlenen 30 bilim kurgu filmi
Türkiye’de Box Office verilerine göre sinemada en çok izlenen bilim-kurgu filmleri arasında ilk 30'a girenleri sıraladık. İlk üç film yerli yapım iken Avatar, 2012, Matrix ve Star Wars gibi adını sinema tarihine yazdıran filmler ilk 10'da yer alıyor.
Box Office verilerine göre Türkiye’de bugüne kadar en çok izlenen 25 film
Box Office verilerine göre Türkiye’de bugüne kadar en çok izlenen 25 film
Box Office'nin 30 yıllık verilerine göre Türkiye’de sinema salonlarında en çok izlenen ilk 25 filmin tamamı yerli yapım. Yabancı yapımlardan Hızlı ve Öfkeli 7 listeye 26’ncı sıradan girerken Titanik 27. sırada bulunuyor.
Kuruluş Osman dizisindeki hata gözlerden kaçmadı
Kuruluş Osman dizisindeki hata gözlerden kaçmadı
Reyting rekorları kıran Kuruluş Osman dizisinde Burak Özçivit'in beline sıkıştırdığı cep telefonu unutulması ve görüntülerde telefonun görünmesi sosyal medyanın diline düştü. Yaşanan tatsız durum fenomen dizi Game of Thrones dizisinde unutulan kahve bardağına benzetildi.
Payitaht Abdülhamid dizisinden 100. bölümü özel kutlama
Payitaht Abdülhamid dizisinden 100. bölümü özel kutlama
TRT 1 ekranlarında ilgiyle izlenen "Payitaht Abdülhamid" dizisinin oyuncuları ve set ekibi, 100. bölümü pasta keserek kutladı. Dizinin yapımcısı Yusuf Esenkal,"Halkımız bu işe karşılık gösterdi, teveccüh etti. Yurt dışında bu kadar ilgi açıkçası bizi çok mutlu etti. Ekibimizin çok güzel bir enerjisi var" dedi.

RTÜKten Netflixe teşekkür
RTÜK'ten Netflix'e teşekkür
Netflix'in, Türkiye'deki yayınlarında ebeveyn kontrollerini güçlendirme kararı alarak, PIN kodu ile koruma uygulamasına geçtiğini duyurmasının ardından RTÜK yaptığı açıklamayla Netflix'e teşekkür etti. Yapılan açıklamada, "Ülkemizin milli güvenliğiyle genel ahlaka aykırı ve çocuklarımızın ruhsal ve fiziksel gelişimlerine olumsuz etki edebilecek yayın içeriklerine dair gösterdiğimiz tavrı aynı hassasiyetle karşılayan yayıncılarımıza teşekkür ediyoruz. Netflix yetkilileriyle yürüttüğümüz dirsek temasımızın olumlu sonuçlar vermesinden son derece mutluyuz" denildi.
Burak Özçivitin partneri belli oldu
Burak Özçivit'in partneri belli oldu
Artık ATV ekranlarında yayınlanacak olan ve Burak Özçivit'in başrol olarak devam edeceği Kuruluş Osman'da Özçivit'e eşlik edecek oyuncu Aslıhan Karalar oldu.
Bakan Soyludan dizi eleştirisi: Çukur ve Adana Sıfır Bir çocukları zehirliyor
Bakan Soylu'dan 'dizi' eleştirisi: Çukur ve Adana Sıfır Bir çocukları zehirliyor
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Lanet bir dizi var 'Çukur' diye. Onun kadar olamıyorsak yazıklar olsun. Bir de 'Adana Sıfır Bir' diye dizi var. İkisinin etki alanı kadar etki alanı oluşturamıyorsak yandık. Bu iki dizi, çocuklarımızı zehirliyor. İnsanımızı kendi kültüründen uzaklaştırıyor" dedi.
Türkiye-Malezya-Pakistanın İslamofobiyle mücadele için kuracağı ortak kanal BBC tarzı olacak
Türkiye-Malezya-Pakistan'ın İslamofobi'yle mücadele için kuracağı ortak kanal BBC tarzı olacak
Pakistan Başbakanı İmran Han, Türkiye-Malezya-Pakistan üçlüsünün kuracağı kanalın İngiliz BBC televizyonuna benzeyeceğini söyledi. Han, kanalda Müslümanlara ilişkin konulara yer verileceğini belirterek "Toplantımızda Müslümanların meselelerinin altını çizmenin yanında İslamofobi'yle de mücadeleye ilişkin yayınlar yapacak BBC tipi İngilizce kanal kurmaya karar verdik" ifadelerini kullandı.
Yeni medya ile haberciliğin bitip bitmediğini göstereceğiz
Yeni medya ile haberciliğin bitip bitmediğini göstereceğiz
Yeni Medya Ekranı” sloganı ile yeni yayın dönemine 30 Eylül Pazartesi günü başlayacak olan TVNET, birbirinden farklı programlar, renkli içerikler ve özel konuklar ile seyirciye yeniden merhaba demeye hazırlanıyor. Alanında usta isimlerin sunacağı programlardan biri de gazeteci Erem Şentürk’ün haber yorumları olacak. Hafta içi her sabah ‘Nerede Kalmıştık’ isimli program ile haberciliğin bitip bitmediği gözler önüne sereceklerini söyleyen Şentürk, “Yeni medya anlayışını aslında yanlış anladık. Biz haberciliğin değişeceğini zannediyorduk. Teknolojiyle beraber değişen mecra oldu. TVNET de dünyanın şu an hazırlandığı omnichannel medyacılığa yatırım yaptı” dedi.
Haluk Bilginer Şahsiyet ile Uluslararası Emmy adayı
Haluk Bilginer "Şahsiyet" ile Uluslararası Emmy adayı
Haluk Bilginer Şahsiyet dizisindeki performansıyla 25 Kasım'da verilecek Uluslararası Emmy Ödülleri'nde En İyi Erkek Oyuncu kategorisinde aday gösterildi.
Venedike giriş artık ücretli
Venedik'e giriş artık ücretli
İtalya'nın her yıl milyonlarca turisti ağırlayan tarihi kenti Venedik'e giriş Temmuz 2020'den itibaren ücretli olacak. Venedik Belediye Meclisi ikametgahı kentte olmayanlardan 3 ila 8 euro giriş ücreti alınmasına karar verdi.
Türkiyeden iki şehir listede
Türkiye'den iki şehir listede
Mastercard’ın gelenekselleşen Hedef Şehirler Endeksi raporuna göre İstanbul dünyada en çok ziyaret edilen 8. şehir oldu. Bangkok'un birinci sıraya yerleştiği listeye Türkiye'den İstanbul ve Antalya girdi. İstanbul'un ziyaretçi sayısı 13.4o milyon, Antalya'nın ise 12.41 milyon olarak açıklandı.
Instagramdan Van Gölü Ekspresi sürprizi
Instagram'dan Van Gölü Ekspresi sürprizi
Van Gölü Ekspresi'nin, Ankara-Tatvan-Van seferi sırasında çekilen bir fotoğrafı Instagram’ın resmi hesabından paylaşıldı. "#HelloFrom" etiketiyle yapılan paylaşım çok kısa süre içerisinde yarım milyondan fazla kişi tarafından beğenildi.
Siz inn Resort Otel
Siz inn Resort Otel
Kaçırılmayacak Fırsat
Hac&Umre
Hac&Umre
İkram Turizm
2018in En Popüler Seyahat Rotaları
2018'in En Popüler Seyahat Rotaları

En iyiler listelerinden düşmeyen popüler kitapların, ünlü spor müsabakalarının ve günden güne artan tatil odaklı Instagram paylaşımlarının seyahat alışkanlıkları üzerindeki etkisi çok büyük elbette!

Sonbaharda İstanbula yakın gezilecek 15 yer
Sonbaharda İstanbul'a yakın gezilecek 15 yer
Zaman zaman trafiğine ve gürültüsüne mahzur kaldığımız İstanbul yine de dünyanın sayılı şehirlerinden biri. Fakat İstanbul'dan günübirlik ve ya birkaç günlük ayrılmak istiyorsanız bir iki saat yolculuk yaparak ulaşabileceğiniz birçok yer var. Sıcak yaz günlerinden kurtulup sonbahara adım atmaya hazırlanırken İstanbul'a oldukça yakın tatil yerlerini sizler için derledik. İşte sonbaharın güzelliğini doyasıya yaşayacağınız İstanbul'un hemen yakınında 15 yer.
Su kuyusu
Su kuyusu
Nobel insanlığı dinamitledi
Nobel insanlığı dinamitledi
Bir zamanlar Alfred Nobel’in sahibi olduğu BOFORS silah devinin bugün hala Nobel ödüllerinin verildiği İsveç’in en büyük silah şirketi olması, ödülün sakladığı gerçeği bize göstermektedir. Bugün olan “prestijli” bir ödül ile soykırımın karartılması, savaş suçlularının Peter Handke özelinde aklanmasıdır. “Barış” diye en çok bağıran Batı medeniyeti, barışın kökünü dinamitlemeye devam ediyor.
Avrupa’nın makbul göçmenleri!
Avrupa’nın makbul göçmenleri!
Bugün, Ege Denizi sularında ömürlerini tamamlayanların tamamına yakını nitelikli olmayanlar olduğundan, hatta Suriyeli mültecilere dair insanlık dışı eylemlerinin Nazi Almanya’sı dönemi uygulamalarına benzer şekilde toplama kamplarında tutulmalarına uzanacak formüller geliştirmelerinden anlaşılıyor ki Avrupalı siyasetçilerin makbul göçmen anlayışı gerçeklik kazanmaktadır.
NATO’ya bir haller oluyor
NATO’ya bir haller oluyor
Her geçen gün daha görünür hale gelen çok-kutuplu dünya düzeninde birçok ülke gibi NATO üyeleri de çok-taraflı ve çok-boyutlu dış politikalar takip ediyor. NATO gibi ikili zıtlıklar üzerine bina edilmiş, net ‘dost ve düşman’ tanımlarına sahip ortak savunma örgütlerinin bu çağda yaşayabilmeleri durmaksızın dönüşmelerine ve esnemelerine bağlı. Devamlı dönüşen ve esneyen bir NATO’nun ise ne kadar askeri güvenlik örgütü ne kadar siyasi bir konuşma kulübü olduğu belirsizleşiyor.
Bölgesel ilişkiler ve iç sorunlar dönemecinde Abiy Ahmed
Bölgesel ilişkiler ve iç sorunlar dönemecinde Abiy Ahmed
Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed’in Nobel ödülü alması kendisine özgüven kazandırmış, var olan kararlı politikalarının daha da pekişmesini sağlamıştır. Tüm bu gelişmelere rağmen önümüzdeki yıl yapılacak seçimlere en güçlü aday olarak girecek olsa da önünde duran iç ve dış sorunlar genç başbakanın önümüzdeki dönemde önemli kırılmalar ve kararlar almasını hızlandırmasına vesile olacak gelişmelere ön ayak olacaktır.
Brexit çıkmazı Aramco’yu vurdu
Brexit çıkmazı Aramco’yu vurdu
Brexit tartışmalarının ve onun ortaya çıkardığı derin siyasi bölünmelerin kaotik doğası, bir zamanlar İngiltere’yi istikrarlı olarak gören krallığın karar vericilerini ve tedavül piyasasını şaşırtmış durumda. Önceden, Londra (City of London bölgesi) Aramco için en iyi uluslararası finans merkezi olarak görülürken şimdilerde Tokyo’nun daha iyi bir seçim olarak ortaya çıkma ihtimali üzerine duruluyor.
Türkiye’de faizsiz finans sistemi
Türkiye’de faizsiz finans sistemi
Kuzey Kutup Bölgesi’nde jeopolitik rekabet
Kuzey Kutup Bölgesi’nde jeopolitik rekabet
Rusya ve ABD arasında Soğuk Savaş döneminin küresel nükleer savaş tehlikesi olmadığı için, günümüzde Rusya’nın bölgedeki askeri politika ve stratejisi egemenliğinin sağlanması; doğal kaynaklar ve ulaşım yolları üzerinde ekonomik çıkarlarının korunması ve muazzam askeri kapasiteye sahip bir dünya gücü imajı vermek gibi amaçlar üzerine odaklanmıştır.
Afrika zirveleri nasıl okunmalı?
Afrika zirveleri nasıl okunmalı?
Afrika ülkeleri ile düzenlenen zirvelerin, bölgesel ve/veya küresel aktörlerin nüfuzlarını arttırma girişimlerinin bir parçası olduğu açıktır. Bu nedenle bölgesel ve/veya küresel güç olma iddiasındaki devletler, Afrika’nın ekonomik potansiyelinden olduğu kadar siyasi potansiyelinden de yararlanmak istemekte ve bu amaç doğrultusunda politikalarını şekillendirmektedirler.
...ve DEAŞ’lı tiyatro sahnede
...ve DEAŞ’lı  tiyatro sahnede
Suriyeli Arap, Türkmen ve Kürt muhaliflerin giderek kan kaybettiği bir ortamda uzun yıllardır özenle hazırlanmış iki örgüt, sahipleri tarafından aktive edildi: FETÖ ve IŞİD.
Esed kalsın Erdoğan ve Mursi gitsin
Esed kalsın Erdoğan ve  Mursi gitsin
17 Mayıs 2013'te Beyaz Saray'daki bu masada nelerin konuşulduğu hala sırrını koruyor.
Anaların zaferi
Anaların zaferi
Terör örgütünün elebaşı Abdullah Öcalan, 15 Şubat 1999’da, Kenya’da tarihe geçen bir operasyonla yakalandı. Türk siyaseti üzerinde önemli etkiler bırakan olayı dönemin Başbakanı Bülent Ecevit açıkladı. Türkiye’nin terörle mücadelesinde bir dönüm noktasına işaret eden haberi Yeni Şafak ‘Anaların zaferi’ başlığıyla duyurdu.
Büyük macerabüyük çöküş
Büyük macera büyük çöküş
Mesut Barzani’nin Irak’ı fiilen bölmeyi hedefleyen referandum adımına Türkiye’de ilk karşı çıkan gazete Yeni Şafak oldu. Irak’ı bölüp ardından bu bölgeyi Suriye’de PKK işgalindeki koridorla birleştirmeyi hedefleyen ABD-İsrail, Türkiye’yi kuşatma projesinde başarıya ulaşamadı. 25 Eylül’de giriştiği büyük macera Barzani’nin büyük çöküşüyle sonuçlandı. Ankara, Bağdat ve Tahran’ın dünyadan izole ettiği Erbil, 16 Ekim’deki süpürme harekâtı sonrası yıllardır nüfus oyunlarıyla etkinlik kurmaya çalıştığı Kerkük’ü de ‘ebediyen’ kaybetti. Ankara’ya ihanet eden Bölgesel Yönetim, Habur’a alternatif Ovaköy’le birlikte bedel ödemeye devam edecek.
Suriye hepimize çok şey öğretti
Suriye hepimize çok şey öğretti
Nüfusu 23 milyondu. 2011 Mart ayında 40 yıllık hanedana karşı silahlı isyan başladı. Birkaç ayda bitmesi öngörülen süreç, Esed ailesini iktidarda tutarak kaosun devamını isteyen güçlerce uzatıldı. Vekâlet savaşlarının en kirlisine sahne olan Suriye topraklarında kaç kişinin öldüğü tam olarak bilinmiyor; belki 500 bin, belki 1 milyon... Zaten zulüm sıradanlaşınca ölümler de ancak bir istatistik olarak kalıyor. Yine kaydını tutalım biz: Evlerinden kovulan 6 milyona yakın insan, ülke içinde başka yerlere göç etti. Yaklaşık 4 milyonu Türkiye’ye geldi. 2 milyonu ise başka ülkelerde. Aradan geçen 8 yılda işkencenin, silahın ve ölümün her türlüsüne şahit olduk
Akdeniz’eçıkış yok
Akdeniz’e çıkış yok
Fırat Kalkanı Harekâtı sonrası Türkiye’nin ikinci hedefi, burnunun dibinde PKK tünellerinin bulunduğu Afrin oldu. 20 Ocak 2018 günü 7 bölgede 108 hedef, Fırat Kalkanı şehitlerine ithafen 72 uçağın katıldığı harekâtla aynı anda vuruldu. ‘Zeytin Dalı’ adı verilen ve 18 Mart’ta Afrin kent merkezine girilmesiyle tamamlanan harekât süresince 4 bin 600’e yakın PKK’lı imha edildi. 54 Mehmetçik ve 120’nin üzerinde ÖSO savaşçısının şehid olduğu harekât, ABD-PKK ittifakının ‘Akdeniz’e açılacak koridor’ hayallerini bitirdi.
Terörün ve teröristlerin izini sürüp deşifre ettik
Terörün ve teröristlerin  izini sürüp deşifre ettik
Türkiye’nin terörle mücadelesinde en büyük destekçilerinden biri olan Yeni Şafak, terör örgütlerinin kirli planlarını ve bağlantılarını deşifre etti. PKK/PYD-YPG gibi örgütlerin provokasyonlarına karşı sağduyu çağrısında bulunan Yeni Şafak, her platformda ‘birlik ve beraberlik’ vurgusunu ön plana çıkardı.
İşgalci çeteye cevap
İşgalci çeteye cevap
Suriye’de 2014’ten 2016 yılı ortalarına dek çok şeye şahit olduk. Rejimin günbegün güçlendiğini, muhaliflerden tamamen vazgeçen ABD’nin PKK/PYD’ye sarıldığını, IŞİD’in Irak-Suriye kuzey hattını birleştirip Türkiye’yi güneyden tamamen kuşatmak için PKK’ya ‘anahtar teslim’ topraklar verdiğini ve dünyada kendilerine kucak açan pek kimse kalmamış mazlumlardan 3,5 milyonunun ülkemize geldiğini gördük.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.