Hayat Hayat
Maganda kurşunuyla ölen çocuk hayat kurtardı
Maganda kurşunuyla ölen çocuk hayat kurtardı
İzmir'de 10 çocuklu ailenin en küçüğü ve 5 yıl boyunca haftada 3 gün diyaliz merkezine giderek yaşama tutunan 16 yaşındaki Seyfullah Erkul, İstanbul'da maganda kurşunuyla ölen 11 yaşındaki Mehmet Yasin Turhan'ın bağışlanan böbreğiyle adeta yeniden dünyaya geldi. İstanbul ve Ankara'da uygun alıcı bulunamayınca İzmir'de başarılı bir operasyon ardından sağlığına kavuşan Erkul, taburcu edildi.
Günde 30 dakika yeterli
Günde 30 dakika yeterli
Kardiyoloji Uzmanı Dr. Turgay Burucu 30 dakikalık spor amaçlı yürüyüşün kalp krizi riskini yarı yarıya indirdiğini belirtti. Kalp sağlığını korumak için illa ki spor salonlarında saatler geçirmek gerekmediğini söyleyen Dr. Burucu, tempolu ve düzenli yürüyüşü tavsiye ederek ideal yürüyüş süresinin haftada 150 dakika olduğunu kaydetti.
Kansersiz bir hayat için bunları yiyin!
Kansersiz bir hayat için bunları yiyin!
Henüz kesin tedavisi bulunamayan kanser, asrın en tehlikeli hastalıklarının başında gelse de belli gıdaları tüketerek bu hastalığa yakalanma riskini büyük oranda düşürmek mümkün.
Masum sigara diye bir şey yok
Masum sigara diye bir şey yok
Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Türk Toraks Derneği Tütün Kontrolü Çalışma Grubu Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Oğuz Kılınç, sigaranın kadın içicilerde 23 yıl, erkeklerde ise 28 yıl ömürden çaldığını söyledi.
Burnu kesilen Afgan kadın tedavi için Ankara'da
Burnu kesilen Afgan kadın tedavi için Ankara'da
Afganistan'da burnu eşi tarafından kesilen ve üzerine kuma getirilen 22 yaşındaki Reza Gül, tedavisi için Ankara'ya getirildi. Evliliğinden bu yana 6 yıldır şiddet gören Gül, yaşadıklarını gözleri dolarak anlattı.
Peyniri böyle saklayın
Peyniri böyle saklayın
Günün her saati sofralarımızı süsleyen, yemeklerimize renk ve lezzet katan vazgeçilmez gıdamız peyniri uygun koşullarda saklamayı biliyor musunuz?
Tıbbi ürünler market raflarından kalkıyor
Tıbbi ürünler market raflarından kalkıyor
Sağlık Bakanlığı İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, tıbbi cihaz satış ve tanıtımına düzenleme getirdi. Yara bandı, pamuk, diş macunu, nefes açıcı burun bantlarının arasında olduğu 10 kalem dışındaki tıbbi ürünler marketlerde, internette ya da bu alanda ruhsatlandırılmayan başka bir iş yerinde satılamayacak.
Bu besinleri kemoterapi ilaçlarıyla almayın
Bu besinleri kemoterapi ilaçlarıyla almayın
Kanser tedavisi için kemoterapi alan hastaların bu dönemde kesinlikle alternatif tıp ürünlerine giren zerdeçal, keten tohumu, propolis, reisha mantarı gibi besinleri kullanmamaları gerektiği belirtildi.
Cevdet’ten geriye kalanlar kıymetli
Cevdet’ten geriye kalanlar kıymetli
Derya Kılıçlar, Mavi Marmara’da şehit olan eşi gazeteci Cevdet Kılıçlar’ı, “Cevdet - Bir Şehidin Hikâyesi”nde anlattı. Kitap, Türkiye Yazarlar Birliği’nin 10. İstanbul Edebiyat Festivali’nde ‘ilk kitap’ ödülüne layık görüldü. Kılıçlar, “Ondan geriye kalanlar kıymetli. Adım adım şehadete nasıl gittiğini anlatmak istedim” diyor.
Kubbe-i Hadrayenileniyor
Kubbe-i Hadra yenileniyor
Mevlana Müzesi’nin en çok dikkati çeken bölümü Kubbe-i Hadra’yı süsleyen turkuaz renkli çinilerin, 1960 yılından bu yana en kapsamlı tamiratı yapılacak.
Türkiye yeni kitap üretiminde dünyada söz sahibi
Türkiye yeni kitap üretiminde dünyada söz sahibi
Kocatürk, Çukurova 12. Kitap Fuarı kapsamında geldiği Adana'da, yaptığı açıklamada, okuma alışkanlığının arttırılması açısından fuarların önemine değindi. Kocatürk, "Türkiye'deki bağımsız yayıncılık, 2017'de 60 bin yeni kitap üretti. Bununla yeni kitap basma ve üretme konusunda dünya yayıncılığında 6. sıraya yükseldik" dedi.
Devlet Tiyatrolarından dünya klasiklerine özel hafta
Devlet Tiyatrolarından dünya klasiklerine özel hafta
DT Genel Müdürü Mustafa Kurt, bu hafta gerçekleştirilecek klasikler haftasına ilişkin değerlendirmede bulundu. Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğünün farklı bölgelerinde sahnelenen dünyaca ünlü yazarların 8 klasik oyunu, 21 Ocak'a kadar 45 temsille Ankara seyircisiyle buluşacak.
Göbeklitepe 1 milyon turiste hazır
Göbeklitepe 1 milyon turiste hazır
Dünya Kültür Mirası Göbeklitepe, turizmde "Göbeklitepe Yılı" ilan edilmesinin ardından 1 milyondan fazla turist için hazırlıklarını tamamladı. Şanlıurfa Müzesi Müdürü ve Göbeklitepe Kazı Heyeti Başkanı Celal Uludağ, Göbeklitepe'ye ilginin arttığını belirterek "Şimdiden bunun etkilerini görmeye başlıyoruz. Birçok turizm acentesi tarafından bağlantılar kurulmaya başlandı" dedi.
FrankensteinBağdat’ın yıkık sokaklarında
Frankenstein Bağdat’ın yıkık sokaklarında
Iraklı yazar Ahmed Saadavi’nin tüm dünyada ses getiren romanı “Frankenstein Bağdat’ta” Türkçe’de. ABD’nin paramparça ettiği Bağdat sokaklarındaki cesetleri konuşturan Saadavi, “Frankenstein’in Ortadoğu’nun gerçekliğini temsil ettiğini düşünüyorum” diyor.
Eleştirmenler Roma dedi
Eleştirmenler Roma dedi
Meksikalı yönetmen Alfonso Cuaron’un “Roma” filmi ABD’de 24. Eleştirmenlerin Seçimi Film Ödülleri’nde “En İyi Film ve En İyi Yabancı Film” dahil, 4 ödül kazandı.
Tarihi konak 'Adana Mutfak Müzesi' olacak
Tarihi konak 'Adana Mutfak Müzesi' olacak
Adana Büyükşehir Belediyesince restore edilen 19. yüzyıldan kalma konakta, Çukurova'nın zengin mutfak kültürü gelecek nesillere aktarılacak. Son rötuşların ardından tarihi yapının, Çukurova'nın zengin mutfak kültürü Adana Mutfak Müzesi olarak düzenlenecek.
Polisiye bugünün toplumsal romanı
Polisiye bugünün toplumsal romanı
Münih Komplosu, Kavuran Soğuk gibi romanların yazarı Wolfgang Schorlau’ya göre polisiye edebiyat bugünün toplumsal romanı niteliğinde… Schorlau, “Polisiye bize hem hayattan hem de edebiyattan beklediğimiz sürükleyiciliği veriyor. Polisiye romanın bugün toplumsal roman olduğunu düşünüyorum” diyor.
DEAŞ'tan Iraklı polislere pusu: 8 ölü
DEAŞ'tan Iraklı polislere pusu: 8 ölü
Terör örgütü DEAŞ, Bağdat-Kerkük otoyolunda kurdukları pusu sonucu 8 polis hayatını kaybetti.
Teröre 200 TIR daha!
Teröre 200 TIR daha!
ABD’nin, DEAŞ’la mücadele gerekçesiyle terör örgütü PKK/PYD’ye askeri yardımları devam ediyor.
Beyaz Baretliler7 şehit verdi
Beyaz Baretliler 7 şehit verdi
Suriye’deki savaş boyunca şimdiye dek onbinlerce kişiyi enkaz altından kurtaran ve saldırılarda yaralılara yardım eden Beyaz Baretliler, İdlib’de 7 şehit verdi.
Irkçıların sesi çok çıkıyor
Irkçıların sesi çok çıkıyor
Yeni Şafak, Hollanda’da yükselen ırkçılığı araştırdı. Yazarımız Ayşe Böhürler, Leiden Belediye Başkanı Henri Lenferink, İslamofobiye Karşı Çağrı Merkezi kurucusu Marianna Vorthooren, Sosyolog Prof. Hein de Haas ve Leiden Belediye Meclis Üyesi Vahit Köroğlu ile konuştu. Leiden Belediye Başkanı Henri Lenferink, ülkede İslamofobiklerin azınlıkta olsa bile seslerinin çok yüksek çıktığını söyledi.
1930’ların antisemit Avrupası gibi
1930’ların antisemit Avrupası gibi
Sosyolog ve göç tarihçisi Profesör Leo Lucassen, Avrupa’nın bugünkü iklimini antisemitizmin başladığı 1930’lu yıllara benzediğini söyledi. Prof. Lucassen, “Antisemitizmin kullanımı ve şu anda terörizmin öne sürülmesi aynı şey. Karşıdakini başkalaştıran bir tavır, 1930’larda Yahudilere yapılanlar gibi. Bunlar üçüncü dünya savaşına sebep olabilecek şeyler” dedi.
28 Şubat'ta direniş yazıları yazdık
28 Şubat'ta direniş yazıları yazdık
Yeni Şafak gazetesinin ilk kurulduğu yıl yayın yönetmeni koltuğuna oturan Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, tirajı iki katına çıkarmayı hedeflediğini ancak imkansızlıklar yüzünden gazeteden ayrıldığını söylüyor ve ekliyor:”28 Şubat döneminde patronlar geldi ve gazeteye yazılarımla destek vermemi istediler. Tekrar Yeni Şafak’ın arka sayfasında köşe yazmaya başladım. 28 Şubat'ın karanlık günlerinde yazıldığı için bu yazılar çok dokunaklı direniş yazılarıdır.”
Mehmet Şanver: Üst rütbeler devşirildi
Mehmet Şanver: Üst rütbeler devşirildi
15 Temmuz'da darbecilerin kızının düğününü basıp rehin aldığı Korgeneral Mehmet Şanver Yeni Şafak'a konuştu. Darbeci askerler tarafından derdest edilerek helikopterle kaçırılan emekli Korgeneral Mehmet Şanver, FETÖ’nün Silahlı Kuvvetler içinde çok gizli hareket ettiğini belirterek “Bazı çocukların daha askeri okullara girmeden ele geçirilmesi söz konusu. Yüksek rütbede olanların bir kısmının ise sonradan devşirildiklerini değerlendiriyorum. Belirli ikballe kandırıldıklarını; buna göre de her yolu mübah gördüklerini ve tuzaklar kurduklarını görüyoruz” dedi.
Doğu edebiyatıparlıyor
Doğu edebiyatı parlıyor
Dünya kitap piyasasında uzun yıllar Batı edebiyatından eserler ön plana çıktı ve daha fazla okura ulaştı. Ancak son yıllarda ibrenin yönü değişti. Hem Ortadoğulu hem Asyalı yazarların kitapları sayısız dile çevriliyor, ödüller alıyor. Peki Türkiye’de durum ne? Hatice Saka Arap, Seray Şahinler Demir ise Uzak Doğu’dan yansımaları araştırdı.
Gerçekten ben elma mıyım?
Gerçekten ben elma mıyım?
Bir romancıyla filozofun on beş farklı söyleşisinden oluşan kitapta Riccardo Manzotti’nin yeni bir düşünme önerisi diyebileceğimiz teorisi kadar Tim Parks’ın soruları da dikkat çekici. Filozof konuşurken yeni fikirlere de yol alıyor. Bununla birlikte karmaşık, anlaşılması güç felsefesini, daha anlaşılır ifadelere kavuşturuyor. Zihnin Ucu Bucağı biraz da bu amaçla hazırlanmış.
Emperyalizme volkan gibi patlayan şiir
Emperyalizme volkan gibi patlayan şiir
Yan yana adalarda Endonezya ve Malezya sağlam klasik şiirden, çağdaş ve modern bir şiire gitmeyi başarmışlardır. Türkiye, Suriye, Mısır, Irak, İran, Pakistan’daki gibi şiir capcanlıdır. Malezya şiirinde Lâtif Muhiddin, Muhammed H. Salleh, Usman Awana, Zurinah Hassan, Kemala, Vahab Ali, Ömer M. Nur ve niceleri şiir varlığını temsil etmektedirler.
O şiir söyleyenbir ailenin çocuğu
O şiir söyleyen bir ailenin çocuğu
İslamın ve Hz. Muhammed’in şiir ve şaire bakışını “Şiir, Şair ve Peygamber’e Dair” adlı kitabında inceleyen Prof. Dr. İsmail Güleç, Hz. Peygamber’in tevhidi öven ve yayan, zalimi eleştiren şiir ve şairleri koruduğu ve desteklediğini söylüyor.
Hareket’ten Dergâh’a Türkiye tarihi
Hareket’ten Dergâh’a Türkiye tarihi
Ezel Erverdi’nin Nurettin Topçu Dünden Kalanlar ve Geleceğe Umutlar isimli kitabı Dergâh Yayınları etiketiyle okurla buluştu. Üç kısma havale edilen kitabın her bir başlığında Erverdi’nin hafızasına ve çalışma disiplinine tanıklık ediliyor. Sayısız fotoğraf, mektup, belge, gazete ve dergi kapakları kitabın görsel kimliğini oluşturuyor.
Sesimizin gizi
Sesimizin gizi
Nuri Pakdil’in Ş ve U’yu aramaya çıkanlara dair mütevazı kılavuzuna başvurdum. “Şu”nun en belirgin, en keskin vasfı suçortağı olmamış olması. Bulma işi burada zorlaşıyor işte. Suçortağı olmamış “Şu” bulmak, hele de bu çağda, öyle zor ki... Peki, suç nedir ki suçortağı bu kadar çok? Suç: “Büyük Giz”in inkarı.
Sokaknâme yahut Santurnâme yahut Sedadnâme
Sokaknâme yahut Santurnâme yahut Sedadnâme
“Bir sokak müzisyeni neden kitap yazar?” sorusuyla kitabına başlayan Sedat Anar, sokak müziğinin ülkemizdeki macerası hakkında bilgi verdikten sonra, “Siz hiç içinden çöp arabası geçen sahne gördünüz mü?” sorusunu yöneltiyor. “Bu çalışmada aranmasını istediğim tek şey samimiyettir” cümlesini okurken “Sedat”ın aslının Arapça “sedâd” olduğunu hatırladım.
Bilimin mistisizmle buluştuğu nokta
Bilimin mistisizmle buluştuğu nokta
Fritjof Capra daha önce yayımladığı Tao of Phsiycs ve Turning Point kitaplarıyla Doğu ve Batı düşüncesini harmanlayarak kitleleri yeni bir düşünce aşıladı. Yeni Çağın Sıradışı Bilgeleri’nde ise yazdığı bu iki kitabın öyküsünü ve o sırada görüştüğü seçkin düşünürlerle olan diyaloglarını otobiyografik olarak dile getiriyor.
Barabartürkü söylüyoruz
Barabar türkü söylüyoruz
Ünlü oyuncular Serkan Keskin, Taner Ölmez ve müzisyen Fırat İkisivri’nin öncülüğünde kurulan yeni müzik grubu Barabar, ilk albümü ‘Memleket Nere?’yi yayınladı. Üçlü ile bir araya gelip müzik ve tiyatro hakkında konuştuk.
Karne başarısındasizin de payınız var
Karne başarısında sizin de payınız var
Nihayet karne günü geliyor! Uzmanlar ebeveynleri karnedeki başarıya veya başarısızlığa verecekleri tepkiyle ilgili uyarıyor. Uzman klinik psikolog Gökhan Ergür, “Anne ve babalar bu dönemde çocuklarını destekleyici, kucaklayıcı ve yol gösterici konumda olmalılar” derken, Türkiye Özel Okullar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı F. Nurullah Dal ise karnede anne ve babanın da payı olabileceğini vurguluyor.
Bestekardan çok icracıya muhtacız
Bestekardan çok icracıya muhtacız
Münip Utandı, berrak, ender rastlanan sesi ve icrasıyla solistlik geleneğinin son temsilcilerinden biri biri. Çok uzun yıllar Devlet Klasik Türk Müziği Korosu’nda solistlik yapan Utandı, “Bestekardan çok icracıya ihtiyaç var. Benim görevim bu kıymetli eserleri doğru bir şekilde icra edip geleceğe taşımak. Bugün iyi bestekarlarımız var ama iyi icracı çok az” diyor.
Arapmirası için hareketegeçtiler
Arap mirası için harekete geçtiler
Irak, Suriye, Yemen ve Libya’da yıllarca süren savaşta tarihi eserler de büyük zarar gördü. Tahrip edilen, yağmalanan, kaçırılan binlerce eserden bahsediyoruz. İşte bu eserlerin kurtarılması ve yaşatılması için küçük de olsa adımlar atılıyor. Irak’ın Musul kentindeki Büyük El Nuri Camii yeniden inşa ediliyor, Almanların başını çektiği bir grup tarihi mirasın yaşatılması için Lübnan ve Irak’ta projeler başlattı. Yine Irak’ta genç bir sanatçı yok olan eserlerin heykellerini yaptı.
Yeni nesil fuar
Yeni nesil fuar
Kitapseverlerle yazarları aynı sahnede buluşturmayı amaçlayan ‘Yeni Nesil Kitap Fuarı’ olarak adlandırılan ‘1. Kitap Fuarı İstanbul’ Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde (PSM) kitapseverleri ağırlıyor.
Ortaçağ’ı seyyahlardanokuduk
Ortaçağ’ı seyyahlardan okuduk
Akademik alanda bir boşluğu doldurmak için yola çıkan Ortaçağ Araştırmaları Dergisi yayın hayatına başladı. Tarihe bakış açısının toplumdan topluma değiştiğine değinen dergi editörü Doç. Dr. Pınar Ülgen, “Ortaçağ’da tarih seyyahlar ve olayın tanıkları tarafından yazılan kronikler vasıtasıyla günümüze aktarılmıştır. Batı’da ise ilk tarih yazıcılığı keşişler tarafından yapılmaktaydı” dedi.
Japonları kurtarışımızı masalsı anlattım
Japonları kurtarışımızı masalsı anlattım
Yuvaya Dönüş filmi , İran-Irak savaşı sırasında 215 Japon vatandaşın Tahran’dan Türkiye’ye getirilişini konu alıyor. Film, ilk olarak 2019’un ‘Türkiye Yılı’ ilan edildiği Japonya’da gösterime girecek. Filmin yönetmeni Hakan Kurşun, “Gerçek bir kahramanlık hikayesini aşk üzerinden masalsı bir dille anlattım”diyor.
Yıllarca kuru fasulyeden utandık
Yıllarca kuru fasulyeden utandık
Sosyal medyada paylaşılan yemekler pop-mutfak kültürünü ortaya çıkardı. Şef Yunus Emre Akkor ise beğeni kazanmak ve farklı olmak için yapılan yeniliklere isyan ediyor. Kuru fasulyeden utanan şeflerin olduğuna değinen Akkor; “Yapılan yeniliklerin birçoğu katkılı ürünlerle yemeği basit hale getirmek ve insan sağlığına zararlı şeyler üretip bunu halka yedirerek hastalıklı bir toplum yaratmak çabasından başka hiç bir şey sağlamaz” diyor.
Öğrenci Meclisi Başkanları Ankara'da buluştu
Öğrenci Meclisi Başkanları Ankara'da buluştu
ÖNDER İmam Hatipliler Derneği tarafından organize edilen ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteklediği Türkiye Öğrenci Meclisi Başkanları Buluşması başladı. Gençlik ve kültür politikalarının tartışılacağı programa Türkiye’nin 81 ilinden bin 400 imam hatip lisesinin öğrenci meclis başkanı katılıyor.
Müşerref Akay: Binali Yıldırım'a kurban olayım
Müşerref Akay: Binali Yıldırım'a kurban olayım
Usta sanatçı Müşerref Akay, katıldığı canlı yayında yerel seçimlerde Binali Yıldırım'ı desteklediğini söyleyerek "Ona kurban olayım, inşallah başkanımız olur" dedi.
İbrahim Tatlıses annesini son yolculuğuna uğurladı
İbrahim Tatlıses annesini son yolculuğuna uğurladı
İbrahim Tatlıses'in dün, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren annesi Leyla Tatlı son yolculuğuna uğurladı.
Tunceli'de görüldüler: Nesilleri tükenmek üzere
Tunceli'de görüldüler: Nesilleri tükenmek üzere
Tunceli'de doğa fotoğrafçısı Malik Kaya, Pülümür Vadisi'nde nadir görülen ve koruma altına bulunan su samuru ile çil kekliklerini görüntüledi.
Yönetmen Orçun Benli’nin annesi defnedildi
Yönetmen Orçun Benli’nin annesi defnedildi
Antalya’nın Alanya ilçesinde yolun karşısına geçmek isterken otomobilin çarpması sonucu hayatını kaybeden film yönetmeni Orçun Benli’nin annesi Ferahnaz Benli gözyaşları arasında toprağa verdi.
YouTube bazı videoları yasakladı
YouTube bazı videoları yasakladı
Video paylaşım sitesi YouTube, platformda tehlikeli veya duygusal açıdan acı verici "şakaları" tanımlayan kliplerin yasaklandığını bildirdi.
Gamze Özçelik 'Türkiye ile ilgilen' diyen Selda Alkor'a cevap
Gamze Özçelik 'Türkiye ile ilgilen' diyen Selda Alkor'a cevap
Geçtiğimiz günlerde tesettüre giren ve dernek kurup yardım faaliyetlerini artıran oyuncu Gamze Özçelik, Selda Alkor'un "Türkiye ile ilgilensin" eleştirilerine cevap verdi. Özçelik, "Allah bize ömür ve kuvvet verdikçe ülkemiz başta olmak üzere milyonlarca yetimin başı boş kaldığı topraklarda umuda koşmaya, Türk bayrağımızı sallandırmaya devam edeceğiz" dedi.
Türkiye’de ilk kez bir imam hatip okulu TEDx’te etkinlik yapacak
Türkiye’de ilk kez bir imam hatip okulu TEDx’te etkinlik yapacak
Bilet tartışmasında mutlu son: Recep İvedik 6 için anlaştı
Bilet tartışmasında mutlu son: Recep İvedik 6 için anlaştı
Mısır-bilet tartışmaları nedeniyle vizyona gireceği tarihte belirsizlik yaşanan 'Recep İvedik 6' filmi, CGV Mars dağıtım şirketini değiştirerek UIP ile anlaştı. Film, 8 Şubat'ta vizyona giriyor.
Yapımcıya sahip çıktılar: İstediğiniz rakamı veririz cesaretli olun
Yapımcıya sahip çıktılar: İstediğiniz rakamı veririz cesaretli olun
Mars Grup ve yapımcılar arasındaki kriz devam ederken, pazarın yüzde 56'lık kısmına sahip olan Avşar Film ve Cinemapink yapımcılara çağrıda bulundu. Her iki grup da çağrısında, "İstediğiniz rakamı veririz. Yapımcı cesaretli olsun" dedi.
Bakan Ersoy: Promosyon eşitliği bozuyor
Bakan Ersoy: Promosyon eşitliği bozuyor
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, bilet hasılatı konusunda yaşanan anlaşmazlığa yönelik açıklama yaptı. Ersoy, "Promosyonla bilet fiyatını aşağı çekerseniz hasılatta eşitliği bozmuş olursunuz. Bizim önerdiğimiz şekilde yasa geçerse sinemada bilet tartışması kalmaz" dedi. Bakan Ersoy, daha önce de tüm sinema salonlarında geçerli olacak bir yazılımın sorunu çözeceğini ifade etmişti.
Mars Grup dediğini yaptı: Yeni Cem Yılmaz'ı buldu
Mars Grup dediğini yaptı: Yeni Cem Yılmaz'ı buldu
Yapımcı ve sinema işletmecileri arasındaki tartışmada geri adım atılmazken Mars Grup'un "yeni Cem Yılmaz'lar çıkarırız" ifadesi gündeme oturmuştu. 18 Ocak'ta Cem Yılmaz'ın Karakomik Filmler'i vizyona girecekti. Filmi geri çeken Cem Yılmaz'ın yerine yeni bir yapım getirildi. O tarihte Üç Harfliler: Adak isimli film izleyici ile buluşacak.
Müslüm açık arttırmada
Müslüm açık arttırmada
Müslüm Gürses’in hayatını konu alan “Müslüm” filminin imzalı afişi engelliler ve şehit çocuklarına destek için açık arttırma ile satılacak. 82 milyon hasılata ulaşan filmi bugüne kadar 6 milyondan fazla kişi izledi.
Çok okunan romanlar beyaz perdede
Çok okunan romanlar beyaz perdede
Bu hafta Türkiye'deki 2'si yerli, 8 film vizyona girecek. İçlerinden en dikkat çekenler ise Cannes Film Festivali'nde "En İyi Senaryo Ödülü"nü kazanan "Üç Hayat" filmi ile Ali Doğançay'ın yazdığı Cem Sürücü'nün yönettiği "Bekarlığa Feda" filmleri. Beyaz perdede bu hafta bir de dünya edebiyatın da önemli bir yere sahip olan iki eser beyaz perdeye taşındı. Henüz bebekken terk edilmiş olan Remi'nin hikayesini anlatan Fransız yazar Hector Malot'un Kimsesiz Çocuk Remi kitabı ile Richard Ford'un Yangın Yeri isimli romanı Türk seyircisinin beğenisine sunuluyor.
Yerli filmler 2018'de rekor kırdı
Yerli filmler 2018'de rekor kırdı
Geçen yıl yerli film izleyici sayısı 43 milyon, yerli film izleyici oranı ise yüzde 63,5 ile tüm zamanların en yüksek rakamına ulaştı. Yerli film izlenme oranında 7 yıldan bu yana Avrupa birincisi olan Türkiye'yi, yüzde 37 ile Fransa ve İngiltere, yüzde 24 ile Rusya, yüzde 23 ile Almanya takip etti.
Sinema krizine Kültür ve Turizm Bakanlığı el attı
Sinema krizine Kültür ve Turizm Bakanlığı el attı
Film yapımcıları ile sinema salonu işletmecileri arasında yaşanan krize bakanlık el attı. Bakanlık “Sinema Kanun Teklifi” hazırladı. Yapımcılar gişe ile ilgili verilerin ne kadar güvenli olduğunu sorguluyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye’deki tüm salonlarda kullanılması zorunlu olan bir arayüz geliştirerek kullanıma açacak. Bu sayede günlük bilet satış rakamları otomatik olarak gün sonunda sistemden alınarak yapımcı ve dağıtımcıyla paylaşılacak.
Osmanlı Netflix'de dizi oluyor
Osmanlı Netflix'de dizi oluyor
Fatih Sultan Mehmet'in hayatını anlatacak olan Ottoman Rising (Osmanlı Yükseliyor) dizisi Netflix'de 6 bölüm şekline yayınlanacak. Dizinin yapımcısı Karga Seven Pictures'ın kurucu ortaklarından Emre Şahin, ana hikayenin İstanbul'un fethi olacağını söyledi.
TRT'nin sevilen dizisi Elimi Bırakma'ya iki ödül
TRT'nin sevilen dizisi Elimi Bırakma'ya iki ödül
Ünlü dijital televizyon platformu 1001 TV, geçtiğimiz gün okurları için düzenlediği ankette 2018 yılının 'EN’lerini belirledi. TRT'nin sevilen dizisi Beni Bırakma iki ödül birden aldı.
Palu ailesi cinayeti itiraf etti
Palu ailesi cinayeti itiraf etti
Müge Anlı Palu ailesi ile ilgili yeni bir gelişmeyi aktardı. Anlı, ailenin cinayeti itiraf ettiğini duyurdu. Müge Anlı, "İzleyicilerimize çok teşekkür ediyorum. Komşu ailenin bağlanması. Diğer izleyicilerimizin bağlanması, Kocaeli Emniyetinin büyük bir gayretle ortaya koyması sonucu bu cinayet ortaya çıktı. Ben sadece aracıyım" dedi.
RTÜK gündüz kuşağı programlarını mercek altına aldı
RTÜK gündüz kuşağı programlarını mercek altına aldı
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) aile içi şiddet, taciz ve tecavüz vakalarının sıklıkla yer aldığı gündüz kuşağı programlarını mercek altına aldı. Son günlerde yaşanan olaylar, televizyon izleyicisinde ciddi oranda rahatsız etti. RTÜK'e ulaşan yaklaşık bin izleyici şikayeti nedeniyle gündüz programları kaldırılabilir.
Netflix Hakan Muhafız'ın yeni sezonlarını onayladı
Netflix Hakan Muhafız'ın yeni sezonlarını onayladı
Başrollerini Çağatay Ulusoy, Hazar Ergüçlü, Ayça Ayşin Turan ve Okan Yalabık'ın üstlendiği, 190 ülkede gösterilen Netflix'in ilk Türk dizisi 'Hakan: Muhafız'ın üçüncü ve dördüncü sezonları da onaylandı.
TRT Belgesel yeni yayın dönemine başladı
TRT Belgesel yeni yayın dönemine başladı
TRT Belgesel yeni yayın döneminde dün Sirkeci Garı'nda gerçekleştirilen törenle başladı. 38 ülkede 44 yapım, 400 bölüm insan hikayesini izleyici ile buluşturacak olan TRT Belgesel, "insanı anlamak hayatı anlamaktır" sloganı ile yoluna devam edecek.
Ünlü diziden altı oyuncu birden ayrıldı
Ünlü diziden altı oyuncu birden ayrıldı
Kanal D ekranlarında yayınlanan 'Bir Litre Gözyaşı' dizisinde Sanem Çelik'ten sonra beş oyuncu daha diziye veda etti. Nur Sürer, Goncagül Sunar, Melis Hacic, Nur Berfin Çiroğlu ve Erdal Bilingen de diziden ayrıldı.
RTÜK Yemekteyiz'e acımadı
RTÜK Yemekteyiz'e acımadı
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), "Gerçeğin Peşinde" ve "Yemekteyiz" programlarında çocuk istismarı yapılması, çocuk gelişimine uygun olmayan ve şiddet içeren davranışların ekrana getirilmesi gerekçeleriyle TV 8'e idari para cezası verilmesini kararlaştırdı.
2018'in En Popüler Seyahat Rotaları
2018'in En Popüler Seyahat Rotaları

En iyiler listelerinden düşmeyen popüler kitapların, ünlü spor müsabakalarının ve günden güne artan tatil odaklı Instagram paylaşımlarının seyahat alışkanlıkları üzerindeki etkisi çok büyük elbette!

Sonbaharda İstanbul'a yakın gezilecek 15 yer
Sonbaharda İstanbul'a yakın gezilecek 15 yer
Zaman zaman trafiğine ve gürültüsüne mahzur kaldığımız İstanbul yine de dünyanın sayılı şehirlerinden biri. Fakat İstanbul'dan günübirlik ve ya birkaç günlük ayrılmak istiyorsanız bir iki saat yolculuk yaparak ulaşabileceğiniz birçok yer var. Sıcak yaz günlerinden kurtulup sonbahara adım atmaya hazırlanırken İstanbul'a oldukça yakın tatil yerlerini sizler için derledik. İşte sonbaharın güzelliğini doyasıya yaşayacağınız İstanbul'un hemen yakınında 15 yer.
Su kuyusu
Su kuyusu
Her Ramazan ayında mutlaka gerçekleştirmeniz gereken 6 köklü geleneğimiz
Her Ramazan ayında mutlaka gerçekleştirmeniz gereken 6 köklü geleneğimiz
On bir ayın sultanı Ramazan aynı zamanda birlik, beraberlik ve yardımlaşma demek. Büyüklerimizin yanı sıra küçüklerimizi de sevindirdiğimiz, iftar sofralarında dostlarımızla bir araya geldiğimiz bu önemli ayda köklü Ramazan geleneklerimizi yeniden canlandırmak hem bu gelenekleri gelecek kuşaklara aktarmak hem de unutulmaz bir Ramazan ayı geçirmek için bire bir.
Dünyanın en büyük yeraltı şehri Nevşehir'de
Dünyanın en büyük yeraltı şehri Nevşehir'de
Nevşehir'de 4 yıl önce başlayan Nevşehir Kalesi ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Projesi sırasında dünyanın en büyük yeraltı yerleşimi keşfedilmişti. Temizlik çalışmaları süren yeraltı şehrinin büyük bölümünün ne zaman açılacağı açıklandı.
THY'den istihdam duyurusu
THY'den istihdam duyurusu
Türk Hava Yolları ihtiyaç olan bazı departmanlara personel alımı yapılacağını duyurdu.
Afrika'nın Avrupa'ya açılan penceresi
Afrika'nın Avrupa'ya açılan penceresi
Cebeli Tarık Boğazı'nın esintisinin hissedildiği bölgede, doğal güzelliğiyle büyüleyen Herkül Mağarası, her gün yüzlerce ziyaretçiyi ağırlıyor. İspanya'ya sadece 14 kilometrelik mesafede yer alan Fas'ın Avrupa'ya en yakın kenti Tanca'daki mağara, adeta Afrika'nın Avrupa'ya açılan bir penceresi vazifesi görüyor.
İshak Paşa Sarayı kışın bir başka güzel
İshak Paşa Sarayı kışın bir başka güzel
Osmanlı mimarisinin en seçkin eserlerinden olan İshak Paşa Sarayı, her mevsim farklı güzelliklere bürünüyor. İshak Paşa Sarayı'nı, 2016 Ocak-Kasım döneminde 57 bin 541 yerli ve yabancı turist ziyaret etti.
ABD’den sonraİran’ın Suriye açmazı
ABD’den sonra İran’ın Suriye açmazı
ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’den geri çekilme kararı, bölge içi ve dışındaki aktörler tarafından tartışılırken, çekilme sürecinden sonra bir sonraki hedefin İran mı olacağı konusu akıllardaki en önemli soru. Bu bağlamda Tahran yönetiminin nasıl bir strateji izleyeceği de tartışma konusu. Washington’un son dönemde İran’ı hedef alan açıklama ve eylemleri de, Tahran’ın bölgede kartlarını doğru oynaması gerektiğini göstermekte.
Yüzde 100 yerli tohum ıslahı şart
Yüzde 100 yerli tohum ıslahı şart
Akça Tohumculuk Arge A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Metin Yerlikaya, Türkiye’nin tohumculukta esas eğilmesi gereken meselenin yüzde 100 yerli tohum ıslahı olduğunu söyledi. Tohumda kafa karışıklığı ve bilgi kirliliği olduğuna dikkat çeken Yerlikaya, “Türkiye, üretim ile ıslah arasındaki farkı ayırt etmeli. Yüzde 100 yerli tohum ıslahı yapanların payı yüzde 1-2 civarında. 100 yerli tohum ıslahına eğilmeliyiz. Bu yerli otomobil hedefiyle özdeştir. Ancak bu şekilde dışa bağımlılığa son verebiliriz” dedi.
İnsani yardımda değişen paradigma
İnsani yardımda değişen paradigma
Türkiye’nin insani yardım sektörüne getirdiği temel değişim, insani krizlerin güvenlik temelli değil insanlık temelli çözülmesi tezi oldu. Gazze Şeridi’nden Suriye’nin kuzeyine Yemen’den Afganistan’a ve hatta Somali’ye kadar geniş bir coğrafyaya yayılan tecrübe aktarımları yeni politikalar üretilmesine imkân sağlıyor.
181 yıllık yasağı kaldıran Somalili
181 yıllık yasağı kaldıran Somalili
Çin Suriye’de ne düşünüyor?
Çin Suriye’de ne düşünüyor?
ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’den çekilmesi Çin’de de geniş yankı buldu. Pekin yönetimi ve medyası, ABD’nin kararının Asya Pasifik bölgesine yönelimin bir neticesi olduğunu vurgularken, Türkiye’nin de bölgede elinin rahatladığının altını çizdi.
Kuşaklararası kopuşun yakın tarihi
Kuşaklararası kopuşun yakın tarihi
Yemen’e barış aramak
Yemen’e barış aramak
İsveç müzakerelerinde, Hudeyde Limanı ve Sana Havalimanının Husiler tarafından meşru hükümete teslimi konusu, gerek müzakereleri gerekse sahadaki reel durumunu etkileme konusunda kilit rol oynamaktadır. Bu maddeler üzerindeki anlaşmazlık İsveç görüşmelerinin seyrini olduğu kadar Yemen’deki savaşın geleceğini de belirleyecek iki ana faktör olarak değerlendirilmekte.
Kızıldeniz bloğunun hedefi Türkiye mi?
Kızıldeniz bloğunun hedefi Türkiye mi?

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.