Hayat Hayat

Hayat Haberleri

kim-demis-her-seyin-bitisi-olum
Kim demiş her şeyin bitişi ölüm
20 Şubat 2020, 11:00
Şehit Ömer Halisdemir'i 46'ncı doğum gününde bir kez daha minnetle ve rahmetle anıyoruz
turk-halkinin-yuzde-63une-gore-evlilik-olmazsa-olmaz
Türk halkının yüzde 63üne göre evlilik olmazsa olmaz
17 Şubat 2020, 04:00
Metropoll anketine göre Türk halkının yüzde 63'ü evliliğin olmaz olmaz olduğunu düşünüyor.
avrupanin-en-temizi-bosnaklar-ve-turkler
Avrupanın en temizi Boşnaklar ve Türkler
17 Şubat 2020, 02:00
Gallup International araştırmasına göre Avrupa'nın en çok hijyene dikkat eden iki ülkesi Bosna Hersek ve Türkiye.
sayilarla-turkiyede-yaslilik
Sayılarla Türkiyede yaşlılık
13 Şubat 2020, 04:00
Areda'nın "Türkiye'de yaşlılık" konulu anketine göre katılımcıların yüzde 74,2'si yaşlandığında kendilerine çocuklarının bakmasını istiyor.Katılımcıların yüzde 90,6'sı yaşlıların ev içinde huzursuzluklara yol açabileceğini düşünüyor.
yilin-vahsi-yasam-fotograf-odulu-istasyon-kavgasina-gitti
Yılın vahşi yaşam fotoğraf ödülü İstasyon Kavgasına gitti
13 Şubat 2020, 08:00
Londra'da metro istasyonunda iki farenin kavgasını görüntüleyen fotoğrafçı Sam Rowley, yılın 'Vahşi Yaşam Fotoğrafı' ödülünü kazandı.
prof-dr-ali-erbas-bir-kez-daha-soyluyorum-sigara-haramdir
Prof. Dr. Ali Erbaş: Bir kez daha söylüyorum sigara haramdır
10 Şubat 2020, 09:00
'Sigaranın pis olmadığını söyleyen hiç kimse yok. Allah'ın yeryüzündeki halifesi olarak yaratılan insanı, aciz bir varlık haline getiren SİGARANIN HARAM OLDUĞUNU BİR KEZ DAHA buradan söylüyorum.'
sigara-her-yil-8-milyon-fazla-kisinin-yasamina-mal-oluyor
Sigara her yıl 8 milyon fazla kişinin yaşamına mal oluyor
09 Şubat 2020, 04:00
Dünya genelinde 1.1 milyar kişi sigara bağımlısı. Türkiye nüfus oranlı sigara kullanımında yüzde 26 ile 40'ıncı sırada.
cumhurbaskani-erdoganin-koronavirus-onlemi
Cumhurbaşkanı Erdoğanın koronavirüs önlemi
05 Şubat 2020, 10:00
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Coronavirus'e karşı özel bir tedbirim yok. Vücudu güçlü tutacağız. Her sabah bir kaşık Erzurum'dan gelen dut pekmezi alırım. Çünkü kan yapar.
Maganda kurşunuyla ölen çocuk hayat kurtardı
Maganda kurşunuyla ölen çocuk hayat kurtardı
İzmir'de 10 çocuklu ailenin en küçüğü ve 5 yıl boyunca haftada 3 gün diyaliz merkezine giderek yaşama tutunan 16 yaşındaki Seyfullah Erkul, İstanbul'da maganda kurşunuyla ölen 11 yaşındaki Mehmet Yasin Turhan'ın bağışlanan böbreğiyle adeta yeniden dünyaya geldi. İstanbul ve Ankara'da uygun alıcı bulunamayınca İzmir'de başarılı bir operasyon ardından sağlığına kavuşan Erkul, taburcu edildi.
Günde 30 dakika yeterli
Günde 30 dakika yeterli
Kardiyoloji Uzmanı Dr. Turgay Burucu 30 dakikalık spor amaçlı yürüyüşün kalp krizi riskini yarı yarıya indirdiğini belirtti. Kalp sağlığını korumak için illa ki spor salonlarında saatler geçirmek gerekmediğini söyleyen Dr. Burucu, tempolu ve düzenli yürüyüşü tavsiye ederek ideal yürüyüş süresinin haftada 150 dakika olduğunu kaydetti.
Kansersiz bir hayat için bunları yiyin!
Kansersiz bir hayat için bunları yiyin!
Henüz kesin tedavisi bulunamayan kanser, asrın en tehlikeli hastalıklarının başında gelse de belli gıdaları tüketerek bu hastalığa yakalanma riskini büyük oranda düşürmek mümkün.
Masum sigara diye bir şey yok
Masum sigara diye bir şey yok
Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Türk Toraks Derneği Tütün Kontrolü Çalışma Grubu Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Oğuz Kılınç, sigaranın kadın içicilerde 23 yıl, erkeklerde ise 28 yıl ömürden çaldığını söyledi.
Burnu kesilen Afgan kadın tedavi için Ankarada
Burnu kesilen Afgan kadın tedavi için Ankara'da
Afganistan'da burnu eşi tarafından kesilen ve üzerine kuma getirilen 22 yaşındaki Reza Gül, tedavisi için Ankara'ya getirildi. Evliliğinden bu yana 6 yıldır şiddet gören Gül, yaşadıklarını gözleri dolarak anlattı.
Peyniri böyle saklayın
Peyniri böyle saklayın
Günün her saati sofralarımızı süsleyen, yemeklerimize renk ve lezzet katan vazgeçilmez gıdamız peyniri uygun koşullarda saklamayı biliyor musunuz?
Tıbbi ürünler market raflarından kalkıyor
Tıbbi ürünler market raflarından kalkıyor
Sağlık Bakanlığı İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, tıbbi cihaz satış ve tanıtımına düzenleme getirdi. Yara bandı, pamuk, diş macunu, nefes açıcı burun bantlarının arasında olduğu 10 kalem dışındaki tıbbi ürünler marketlerde, internette ya da bu alanda ruhsatlandırılmayan başka bir iş yerinde satılamayacak.
Bu besinleri kemoterapi ilaçlarıyla almayın
Bu besinleri kemoterapi ilaçlarıyla almayın
Kanser tedavisi için kemoterapi alan hastaların bu dönemde kesinlikle alternatif tıp ürünlerine giren zerdeçal, keten tohumu, propolis, reisha mantarı gibi besinleri kullanmamaları gerektiği belirtildi.
500 bin dolarlık ’saray saati’ görücüye çıktı: En büyük saat Allah’a ibaret etmektir
500 bin dolarlık ’saray saati’ görücüye çıktı: En büyük saat Allah’a ibaret etmektir
2’nci Abdülhamit Han dönemine ait 500 bin dolar değerindeki saray saati kapılarını bugün açan Sanat ve Antika Fuarı’nda sergileniyor. Saray saati hakkında bilgi veren Antikacı Ercan Tepe, "Saat 2’nci Abdülhamit Han döneminde eski Haliç’te yapılmıştır. Bunun benzeri ve bir ufak boyu Londra’da 900 bin paundun üzerinde satıldı. Bizde burada alıcısını bekliyoruz. Bu saat için 500 bin dolar istiyoruz. İçindeki yazı şöyle diyor, ’’Saattin efhamı taattir. Saat encamı saadettir. En büyük saat Allah’a ibaret etmektir. Saatin sonu saadettir ve mutluluktur’’ dedi.
Arkadaşının evini ararken 1800 yıllık lahit buldu
Arkadaşının evini ararken 1800 yıllık lahit buldu
Çanakkale'de arkeoloji bölümü öğrencisi Özlem Karakaşoğlu, Kemel Köyü yakınlarında bir arkadaşının evini ararken yanlış yola girince ormanlık alanda bir lahit buldu. Yapılan incelemenin ardından lahidin Roma dönemine ait 1800 yıllık olduğu belirlendi. Bunun üzerine Koruma Kurulu, lahidi koruma altına alıp tescil işlemi başlattı.
Elazığ depreminde 4 bin yıllık geçmişe sahip tarihi yapılar etkilenmedi
Elazığ depreminde 4 bin yıllık geçmişe sahip tarihi yapılar etkilenmedi
Elazığ'ın Sivrice ilçesinde 24 Ocak'ta meydana gelen, 41 kişinin yaşamını yitirdiği 6.8 büyüklüğündeki depremde birçok mahallede binalarda hasar oluşurken, kentin 4 bin yıllık geçmişe sahip tarihi Harput Mahallesi'ndeki yapılara ise zarar görmedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan Millet Kütüphanesinin açılışında konuştu: İstanbulu kıskandıracak bir kütüphane olacak
Cumhurbaşkanı Erdoğan Millet Kütüphanesi'nin açılışında konuştu: İstanbul'u kıskandıracak bir kütüphane olacak
Türkiye’nin en büyük kütüphanesi olma özelliği taşıyan Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’nin açılışı gerçekleşti. Açılışta konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya'daki aşırı sağ terör saldırısı ile ilgili, "Büyükelçiliğimiz olmak üzere ilgili tüm birimlerimiz süreci hassasiyetle takip ediyor. Hayatını kaybeden gurbetçi vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, ailelerine sabır diliyorum. Alman makamlarının tüm boyutlarıyla aydınlatmak için her türlü çabayı göstereceğine inanıyorum" dedi. Erdoğan, "Açılışını yapacağımız Millet Kütüphanesi ile külliyemizi tamamına erdirmiş oluyoruz. Burası İstanbul'u kıskandıracak bir kütüphane olacak. Millet Kütüphanesi'nin bir benzerini de İstanbul'a inşa edeceğiz. Rami Kışlası'na inşa ettiğimiz kütüphaneyi de hizmete sunacağız" ifadelerini kullandı.
İstanbulda iki bina arasında sıkışan 16 asırlık tarih: Günümüzde kaidesi kalan sütun yok olma tehlikesiyle karşı karşıya
İstanbul'da iki bina arasında sıkışan 16 asırlık tarih: Günümüzde kaidesi kalan sütun yok olma tehlikesiyle karşı karşıya
Fatih'te bulunan 5. yüzyılda Doğu Roma İmparatoru Arkadios döneminde çıkan isyanın bastırılması üzerine, zaferi taçlandırmak üzere dikilen, günümüzde kaidesi kalan sütun yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. İki bina arasında sıkışmış halde duran üzerindeki motifleri de kaybolan Arkadios Sütununda derin çatlaklar görülüyor. Osmanlı döneminde kadın esirlerin satıldığı Avrat Pazarı'nın ortasında kaldığı için "Avrat Taşı" adıyla da anılıyor.
Türkiye’den kaçırılan eserler Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde
Türkiye’den kaçırılan eserler Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde
Türkiye'den yasa dışı yollarla götürülen, İngiltere'de tespit edilen ve Kültür ve Turizm Bakanlığının girişimleri sonucunda iade süreci tamamlanan Isparta kökenli Sidamara tipi lahit ile milattan önce 3000-2000'e tarihlenen iki boğalı kağnı eseri, ülkeye getirildi.
Tarihi bina Şura-i devlet 54 milyon TL’ye yeniden yapılacak
Tarihi bina 'Şura-i devlet' 54 milyon TL’ye yeniden yapılacak
İstanbul Valiliği, 1869’da yapılan ve bir yangın sonucu 1911 yılında tamamen yanan Şura-i Devlet binasını yeniden yapacak. Bab-ı Ali kompleksinin orta kısmında yer alan, Şura-i Devlet binasının yeniden yapımı 53 milyon 803 bin 175 TL’ye ihale edildi.
Siirt’te 750 yıllık alem muhafaza ediliyor
Siirt’te 750 yıllık alem muhafaza ediliyor
Siirt Ulu Cami’de 750 yıllık alem, müftülük tarafından muhafaza ediliyor. Muhafaza edilen alem, onarımı tamamlandıktan sonra tarihi eserler müzesine nakledilecek. Selçuklulardan kalma alemin tarihe ışık tuttuğunu belirten Siirt İl Müftüsü Ahmet Altıok, "Siirt’imizin müzesine yerli yabancı turistlerin, ziyaretçilerin dikkatine sunmak için müzemize vermeyi uygun görüyoruz" dedi.
Bizim gözümüz hep Türkiyede
Bizim gözümüz hep Türkiye'de
Malezya’da bir süre sonra başbakanlık görevini Mahathir Muhammed’ten devralacak olan Enver İbrahim, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İslam dünyasının sözcüsü olduğunu söyledi. Bir dönem Türkiye’deki “Malezya mı oluyoruz?” tartışmasını hatırlattığımız İbrahim şu cevabı verdi: Türkiye, Malezya mı olacak, diye tartışıyorsunuz, ama bizim gözümüz hep Türkiye’de. Örnek ülke Türkiye.
Sömürge ve Para Kavga Pranganın yazarı R. Levent Işık: İslam dünyasında liderliği Türkiye üstlenmeli
Sömürge ve Para Kavga Pranga'nın yazarı R. Levent Işık: İslam dünyasında liderliği Türkiye üstlenmeli
Doğa en mükemmel tasarım
Doğa en mükemmel tasarım
Multi-disipliner sanatçı Arik Levy’nin Türkiye’deki en kapsamlı sergisi “Varoluş Kavşağı” Pilevneli Dolapdere’de ziyarete açıldı. Dünya, doğa, evren, tasarım gibi farklı kavramlara atıfta bulunana Levy, “Doğa ve doğal tasarım, görebileceğimiz en harika şeylerden biri. Biz insanlar ise bunun sadece çok küçük bir parçasıyız” diyor.
Şiir ve öykü atbaşı gider
Şiir ve öykü atbaşı gider
Şair ve yazar Suavi Kemal Yazgıç’ın şiirleri kadar öyküleri, kitap tanıtımları, söyleşileri de edebiyat dergileri ve kitap eklerinde yer alıyor. Kısa öykülerini “Dünyanın Çekmeceleri” adıyla bir araya getiren Yazgıç, “Bende şiir ve öykü atbaşı gider” diyor.
İstanbul’un kalbinde kitaba yer açıyoruz
İstanbul’un kalbinde kitaba yer açıyoruz
Bu yıl ilk kez düzenlenecek “Avrasya Kitap Festivali” cumartesi günü kapılarını açıyor. 200 yayınevini ağırlayacak festivalin onur konuğu Mustafa Kutlu, teması ise “Bir Uzun Hikaye” olacak. Yönetim Kurulu Başkanı Emrah Kısakürek, “İstanbul’un kalbinde bir kitap festivali, buyurun gelin ve Uzun Hikâyenize buradan devam edin” dedi.
Yazmasam vebali büyük olurdu
Yazmasam vebali büyük olurdu
10. İstanbul Edebiyat Festivali’nde roman dalında Dünya Bir Gelindir kitabıyla ödül alan Mehmet Sabri Genç, kitabının edebi bir tarih kitabı olduğunu söyledi. Ailesinin hikâyesi üzerinden bu toprakların 100 yıllık tarihini anlattığını belirten Genç, “Yazmasam vebali büyük olurdu” dedi.
Türk valslerini dünya dinleyecek
Türk valslerini dünya dinleyecek
Keman sanatçısı Cihat Aşkın, Türk müzik tarihindeki valslerden bir albüm hazırladı. Dede Efendi’den Sezen Aksu’ya uzanan besteler 15 Şubat’taki konserle dinleyiciyle buluşacak.
Polisiye bugünün toplumsal romanı
Polisiye bugünün toplumsal romanı
Münih Komplosu, Kavuran Soğuk gibi romanların yazarı Wolfgang Schorlau’ya göre polisiye edebiyat bugünün toplumsal romanı niteliğinde… Schorlau, “Polisiye bize hem hayattan hem de edebiyattan beklediğimiz sürükleyiciliği veriyor. Polisiye romanın bugün toplumsal roman olduğunu düşünüyorum” diyor.
İsmet Özel sürekli yeniden okunacak
İsmet Özel sürekli yeniden okunacak
Hüseyin Etil’in İsmet Özel ve Partizan kitabı yayımlandı. Etil, “Özel’i ortaya çıkaran koşullar ortadan kalkmadığı sürece sürekli yeniden okunacağını göreceğiz. Türkiye’nin krizine Özel’in verdiği sahici tepkilerin yeniden yorumlanacağını ve etik-politik bir eylem kılavuzluğuna dönüştürüleceğini bu yüzyıl içinde göreceğimizi düşünüyorum” diyor.
Edebiyatımızın kedileri
Edebiyatımızın kedileri
Bir kediyle yazmak, kitap okumak, yaşamak... Kediler sayısız yazarın hayatına ortak oldu. Kimisi onların yazı masasına kıvrılıp uyudu, kimisi kitaplara konu oldu. Kuşku yok ki bu ilginç canlılar edebiyata da bir sıcaklık kazandırdı.
Okurunu arayan şiirler
Okurunu arayan şiirler
Lacivert Sürgün’ün hem sezgi gücü güçlü, hem de kültürel donanımlı okuyuculara ihtiyacı var. Şiirlerin Semerkant’tan Endülüs’e uzanan geniş coğrafyası bunu gerektiriyor. Son yıllarda özlemini çektiğimiz, kültürel derinliğe sahip şiir kitaplarından biri oldu Lacivert Sürgün.
Değişimi medya üzerinden okumak
Değişimi medya üzerinden okumak
Akademisyen John B. Tpompson Medya ve Modernite kitabı üzerinden dünyadaki küresel değişimi sorguluyor. Yazar medya üzerinden bireyin ekonomik, siyasal gibi kimliğinin nasıl değiştirildiğini ele alıyor.
Anlamda putperestlik üzerine
Anlamda putperestlik üzerine
İngiliz yazar, düşünür, eleştirmen Owen Barfield imzalı “Görünüşleri Kurtarmak” raflarda yerini aldı. Ketebe Yayınevi’nce okura sunulan kitapta Barfield din, doğa, evrim ve bilinç kavramları arasında insan düşüncesinin tarihiyle birlikte destansı bir yolculuk vaat ediyor.
Kediler kültürümüzün parçası
Kediler kültürümüzün parçası
Kedi Edebiyatı: Türk Edebiyatının Kedileri ve Kedicileri isimli kitabı hazırlayan Şerife Çağın, sanatçı kedi ilişkisi, kadın kedi ilişkisi gibi pek çok açıdan kedileri kitaba dahil ediyor. Yazar Çağın kültürümüzde, edebiyatımızda kedinin zengin bir yaşama alanı, anlam dünyası olduğunu belirtiyor.
Riyâzü’s-Sâlihîn bize ne vadediyor
Riyâzü’s-Sâlihîn bize ne vadediyor
Semerkand Yayınları, İmam Nevevi’nin Riyâzü’s-Sâlihîn adlı eserini aslı ve tercümesiyle birlikte yeniden okurla buluşturdu. Eser, hem yaşanan dinî-ahlakî sıkıntılara âyet ve hadislerin ışığında çözümler sunması hem de ihtiyaç duyulan bilgiye doğru yoldan ulaşabilme anlamında biz Müslümanlar için büyük bir çözüm önerisi niteliğinde.
İlhan Berk’in kendini bulamayışı
İlhan Berk’in kendini bulamayışı
İlhan Berk’in yazıları Yalçın Armağan tarafından hazırlanarak Şiirin Çizdiği Edebiyat ve Şiir Üzerine Yazılar isimli kitapta bir araya geldi. Berk’in şiir yazıları geleneğinden soyutlanmış, köklerinden koparılmış, modern bir Türk şairinin sancılarıyla doludur.
Kula’nın şekerli pidesi
Kula’nın şekerli pidesi
Yeraltı zenginliği kadar tarihi ve doğal güzelliğiyle de dikkat çeken Manisa’nın mutfağı da oldukça zengindir. Bu hafta Kula’nın meşhur şekerli pidesi tarifiyle sofranızı şenlendirebilirsiniz.
Mutluluk vadeden yiyecekler
Mutluluk vadeden yiyecekler
Sigarayı bırakanlar için hem sağlıklı hem mutluluk verici atıştırmalıkları listeledik. Beyne mutluluk veren bazı yiyecekler aynı zamanda sizi fazla kilolardan da koruyacaktır. İşte uzmanından altın değerinde tavsiyeler.
Cumhuriyet gemileri Koç Müzesi’nde
Cumhuriyet gemileri Koç Müzesi’nde
Rahmi M. Koç Müzesi, ‘Zaman Yolcusu Vapurlar’ sergisinin ikinci bölümünde 1922-1936 yılları arasında deniz taşımacılığı yapan ilk buharlı, çelik-demir gövdeli gemilerin aslına uygun tablolarına ev sahipliği yapıyor.
Bahar önce şarkılarla gelir
Bahar önce şarkılarla gelir
Çok sayıda dizi ve film müziğine gitarıyla renk veren Dinçer Öztürk, yeni dijital albümü Bahar’ı müzikseverlerin ilgisine sundu.
Dünyanın gözü aslında halıda
Dünyanın gözü aslında halıda
Oscar töreninde yine önde kırmızı halıydı. Bu yılki kırmızı halı tercihleri birçok eleştirmen tarafından olumsuz not alsa da, gündemdeki etkisinden bir şey kaybetmedi. Ödüllerin kimlere gittiği kadar kırmızı halıda ne giyecekleri merak edilen ünlüler seçtikleri kostümlerle gelecek yılın gece elbisesi, makyaj ve saç trendlerine yön verebiliyorlar.
Müzik ve mimaride his kaybı var
Müzik ve mimaride his kaybı var
Müzik ve mimari arasındaki serüvene göre rotasını ayarlayan Alihan Sağlam, yolculuğunu tamamladı. Eskinin ruhuyla anlayışlara göre dört ülkede, dört yapı, dört müzisyen üzerine çalışan genç mimar, “Barkod okuyarak bile müzik yapılabiliyor bugün. Genel olarak mimari ve müzikte his kaybımız var. Verilen önem de kayboldu. İmkanlar kısıtlı olduğunda bir şeye o kadar önem vermeye başlıyorsunuz” diyor.
Gülmeyi unutana ŞakaŞuka
Gülmeyi unutana ŞakaŞuka
Tiyatronun birleştirici gücüne inanan Şakaşuka Doğaçlama, farklı mesleklerden kırk beş yaş üstü ekibiyle en zor dallardan biri olan doğaçlamanın örneklerini sunuyor. Üç yıldır tanışan ŞakaŞuka ekibiyle buluşup hikayelerini dinledik.
Beethoven sahnede
Beethoven sahnede
İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, E.C.A. sponsorluğundaki 48. İstanbul Müzik Festivali, 2-25 Haziran tarihleri arasında sanatseverlerle buluşacak. Festival bu yıl Beethoven’ın Aydınlık Dünyası temasıyla bestecinin ikonik eserlerine, yeni eser siparişlerine ve ondan esinlenen yeni projelere yer veriyor. Aynı zamanda müzik festivali Beethoven’in tüm eserlerini yorumlayıp kaydeden dünyadaki tek piyanist İdil Biret’in yanı sıra Evelyn Glennie, Konzerthausorchester Berlin&Vikingur Olafsson, Beethoven&David Bowie ‘Rabel Rabel’, ‘Bebeklere Beatles’, Wiener Akademie, Borodin Quartet gibi heyecan verici konserlere ev sahipliği yapacak.
Millet Kütüphanesi ilk gün doldu taştı
Millet Kütüphanesi ilk gün doldu taştı
Beştepe’de içinde 4 milyon eser bulunan Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi, ilk gün ziyaretçi akınına uğradı. Vatandaşlar, 7 gün 24 saat hizmet verecek kütüphane binasını gezdi ve kitapları inceledi.
Bakan Selçuk’tan Atakan Kayalar için sağduyu çağrısı
Bakan Selçuk’tan Atakan Kayalar için sağduyu çağrısı
Türkiye'nin gündemine oturan 10 yaşındaki 'Filozof Atakan' ile ilgili bakanlık harekete geçti. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Atakan Kayalar için sağduyu çağrısı yaparak, aileye pedagojik yönlendirme ve rehberlik hizmeti verilmeye başlandığını duyurdu.
Cuma hutbesi: Üç ayların manevi iklimine yaklaşırken
Cuma hutbesi: Üç ayların manevi iklimine yaklaşırken
Cuma namazı bu hafta da büyük bir katılımla kılınacak. Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğünün hazırladığı 21 Şubat Cuma Hutbesinin konusunu "Üç ayların manevi iklimine yaklaşırken" olarak belirledi.
Genç gezgin seyahatlerini hayra dönüştürmeye devam ediyor: Hindistan’a yardım götürecek
Genç gezgin seyahatlerini hayra dönüştürmeye devam ediyor: Hindistan’a yardım götürecek
Haktan Albayrak, geçen yıl Tanzanya’daki yetimlere yaptığı yardımla adını duyurmuştu. Genç gezgin bu kez, “Give Back Season” kampanyasıyla Hindistan’daki yetimhenenin borçlarını ödeyecek, medikal yardımda bulunacak ve 5 sınıf yaptıracak.
Küçük filozof tek kişilik sınıf istiyor
Küçük filozof tek kişilik sınıf istiyor
Okuduğu felsefe kitaplarıyla ilgili yaptığı yorumlarla sosyal medyada günün en çok konuşulan isimlerinden biri olan 10 yaşındaki Atakan Kayalar, iyi bir eğitim görmek için destek isteyerek, "47 kişilik bir sınıfta öğretmen gelip de bana 'Merhaba çocuğum iyi misin burada kesirler var' diyemez. 47 çocuğa aynısını yapmaya çalışsa ve hepsi bir dakika sürse ders bitiyor. İstediğim eğitim şekli tek başına olmak" dedi.
Türkiyenin Otomobili’ni çizen otizmli Mesut: Volkswagenin teklifini reddetti
Türkiye'nin Otomobili’ni çizen otizmli Mesut: Volkswagen'in teklifini reddetti
Zeytinburnu 100. yıl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde 10. sınıf Bilişim Bölümünde Tam Kaynaştırma öğrencisi olan 16 yaşındaki Mehmet Mesut Uygun, asperger tanılı bir otizmli. Kendi otomobil tasarımlarıyla dünyaca ünlü tasarımcıların beğenisi kazanan Uygun’un çizdiği Türkiye’nin Otomobili de Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubunun resmi Twitter sayfasında paylaşıldı.
5 milyon kitaplık kütüphane bugün açılıyor
5 milyon kitaplık kütüphane bugün açılıyor
Türkiye’nin en büyüğü olma niteliği taşıyan “Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi” bugün törenle açılıyor. 7 gün 24 saat hizmet verecek kütüphanede 4 milyon basılı, 120 milyonun üzerinde elektronik yayın ile 550 bin e-kitap ve nadir eser bulunuyor. Tarihteki 16 Türk devletini temsilen 16 sütunun bulunduğu Cihannüma Salonu’nda ise tüm ülkelerden getirilen kitaplar yer alıyor.
Ahmet Kural trafik kazası yaptı: Alkollü olduğu ortaya çıktı
Ahmet Kural trafik kazası yaptı: Alkollü olduğu ortaya çıktı
Altunizade’de 4 aracın birbirine girdiği zincirleme trafik kazası meydana geldi. Araçlardan birinin ünlü oyuncu Ahmet Kural’a ait olduğu öğrenilirken, Kural’ın alkollü olduğu ortaya çıktı.
Nalet Bebe ismiyle tanınan Ömer Başdoğanın Şahane Hayaller filmi vizyonda
Nalet Bebe ismiyle tanınan Ömer Başdoğan'ın 'Şahane Hayaller' filmi vizyonda
Sosyal medyada 'Nalet Bebe' takma ismiyle tanınan Ömer Başdoğan'ın ilk sinema filmi 7 Şubat'ta vizyona girdi. Filmin başrol oyuncusu olan Başdoğan, senaryoyu da kardeşi Furkan Başdoğan ile birlikte kaleme aldı.
Yeşilçamın Ömerciki Ömer Dönmez hayatını kaybetti
Yeşilçam'ın 'Ömercik'i Ömer Dönmez hayatını kaybetti
Yeşilçam'ın ünlü isimlerinden biri olan ve "Ömercik" filmiyle bilinen Ömer Dönmez evinde hayatını kaybetti. Dönmezin cenazesi öğlen namazına müteakip Üsküdar Selimiye Camii'nden kalkacak. Teyze kızı Ayşecik’le birlikte oynadığı ‘Yedi Cüceler ve Pamuk Prenses’i ‘Ayşecik’le Ömercik’, ‘Hayat Sevince Güzel’ gibi yapımlar onu sinemanın adı unutulmayacak çocuk yıldızları arasına soktu.
Beyoğlu Belediyesi Sinema Akademisini açıyor
Beyoğlu Belediyesi 'Sinema Akademisi'ni açıyor
Gençlere yeni olanaklar sağlayan, yeteneklerini keşfetme ve geliştirme fırsatı sunan Beyoğlu Belediyesi, alanında uzman kişilerin desteğiyle sinema akademisini açıyor.
Yeşilçamın usta ismini üzen hastalık: Eşinin başından bir an olsun ayrılmıyor
Yeşilçam'ın usta ismini üzen hastalık: Eşinin başından bir an olsun ayrılmıyor
Türk sinemasının emektar oyuncularından Ahmet Mekin zor günler geçiriyor. Kanser tedavisi gören 63 yıllık hayat arkadaşı oyuncu Kumral Şükran Kurteli'nin hastanedeki odasında başından ayrılmayan Mekin, "Allah'tan ümit kesilmez, bekliyoruz. Sağ olsunlar tüm hastane yönetimi, doktorlar ve sağlık çalışanları eşimle güzel ilgileniyor" diyor.
Naim: Cep Herkülü Avrupa yolcusu
"Naim: Cep Herkülü" Avrupa yolcusu
Türk spor tarihine damga vuran Naim Süleymanoğlu'nun hayatını beyaz perdeye taşıyan "Naim: Cep Herkülü" filmi, 2 Ocak'ta Avrupa'da vizyona girecek.
‘Türkler Geliyor: Adaletin Kılıcı’ filmi vizyona girmeden müziğiyle büyük beğeni topladı
‘Türkler Geliyor: Adaletin Kılıcı’ filmi vizyona girmeden müziğiyle büyük beğeni topladı
Yapımcılığını Mehmet Bozdağ’ın üstlendiği ve 17 Ocak’ta vizyona girecek olan ‘Türkler Geliyor: Adaletin Kılıcı’ filmden yeni bir tanıtım paylaşıldı. ‘Dombra’ ile Türkiye ve dünyada şöhrete ulaşan Arslanbek Sultanbekov’un seslendirdiği ‘Türkler Geliyor’ bestesinin yer aldığı tanıtım, kısa sürede seyirciden büyük beğeni aldı.
Rafadan Tayfa Göbeklitepe tüm zamanların izleyici rekorunu kırdı
'Rafadan Tayfa Göbeklitepe' tüm zamanların izleyici rekorunu kırdı
TRT Çocuk'un sevilen çizgi dizisi Rafadan Tayfa'nın ikinci sinema filmi "Rafadan Tayfa Göbeklitepe", animasyon türünde tüm zamanların açılış rekorunu kırdı. Geçen yıl gösterime giren "Rafadan Tayfa Dehliz Macerası"nın devam filmi olan yapım, vizyona girişinin ilk üç gününde 586 bin 963 kişi tarafından seyredildi.
Eleştirmenlere göre 2019un en iyi filmleri: Parazit zirvede
Eleştirmenlere göre 2019'un en iyi filmleri: 'Parazit' zirvede
Sinema, televizyon, müzik gibi alanlarda yazılmış eleştirileri derleyen Metacritic, her yıl olduğu gibi bu alanlarda yıl sonu derlemelerini yayınladı. Eleştirmenlere göre 2019'un en iyi filmlerinde birinci sırada Parazit yer alıyor.
Erdoğan, Kim Milyoner Olmak İsterdeki Gülsümle görüştü: Ankaraya davet etti
Erdoğan, Kim Milyoner Olmak İster'deki Gülsüm'le görüştü: Ankara'ya davet etti
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kim Milyoner Olmak İster" adlı yarışma programına katılan konuşma engelli Ümmü Gülsüm Genç ile görüştü. Erdoğan, Genç'i ve ailesini, fırsat bulduklarında Ankara'da ağırlamak istediğini kaydetti.
TRTnin yeni dizisi Tutunamayanlar 7 Ocakta ekranda
TRT'nin yeni dizisi 'Tutunamayanlar' 7 Ocak'ta ekranda
Doğu Demirkol, Ece Çeşmioğlu, Zafer Algöz ve Asuman Dabak'ın oyuncu kadrosunda olduğu TRT 1'in absürt komedi tarzındaki yeni dizisi 'Tutunamayanlar'ın her bölümü 60 dakika olarak yayınlanacak. İlk bölüm ise 7 Ocak'ta seyirci ile buluşacak.
Kim Milyoner Olmak İsterde Sabri Sarıoğlu sorusu seyirciyi kızdırdı
Kim Milyoner Olmak İster'de Sabri Sarıoğlu sorusu seyirciyi kızdırdı
ATV'de yayımlanan Kim Milyoner Olmak İster'in 855. bölümü yayımlandı. Bu hafta futbolcu Sabri Sarığolu'nun içinde bulunduğu soru damga vurdu. Galatasaraylı eski futbolcu Sabri Sarıoğlu'nun bir sorunun şıklarının içinde yer alması sosyal medya kullanıcıları adeta isyan ettirdi.
Bir Medeniyete Adanan Ömür: Fuat Sezgin belgeseli TVNET ekranlarında
Bir Medeniyete Adanan Ömür: Fuat Sezgin belgeseli TVNET ekranlarında
Türkiye'nin yeni medya ekranı TVNET'ten arşivlik bir belgesel daha. Serdar Tuncer'in seslendirmesi ile Bir Medeniyete Adanan Ömür: Fuat Sezgin belgeseline TVNET ekranlarından ve YouTube hesabından ulaşabilirsiniz.
Bir Demet Tiyatro 25 yıl sonra aynı sahnede
Bir Demet Tiyatro 25 yıl sonra aynı sahnede

Demet Akbağ, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda müjdeyi verdi… 90’ların efsane gösterisi Bir Demet Tiyatro’dan yepyeni bir seçki BKM’nin 25. kuruluş yılı kapsamında 31 Aralık Salı akşamı izleyiciyle buluşacak.

YouTubedan TVNETe sansür: Bağımsız medyayı bekleyen büyük tehlike
YouTube'dan TVNET'e sansür: Bağımsız medyayı bekleyen büyük tehlike
Dünyanın en yaygın sosyal medya platformlarından YouTube, bağımsız medya yayıncılığını engelleyen bir adım atarak TVNET canlı yayınını engelledi. YouTube temsilcileri TVNET yetkililerine, engellemenin spesifik olarak hangi görüntü ya da yayından ötürü olduğunu bilmediklerini açıkladı. Adeta kendi hukuk sistemini oluşturan YouTube, özgür basın ve yayıncılık açısından geleceğe dair soru işaretlerini de beraberinde getiriyor.
Kuruluş Osman dizisindeki hata gözlerden kaçmadı
Kuruluş Osman dizisindeki hata gözlerden kaçmadı
Reyting rekorları kıran Kuruluş Osman dizisinde Burak Özçivit'in beline sıkıştırdığı cep telefonu unutulması ve görüntülerde telefonun görünmesi sosyal medyanın diline düştü. Yaşanan tatsız durum fenomen dizi Game of Thrones dizisinde unutulan kahve bardağına benzetildi.
Payitaht Abdülhamid dizisinden 100. bölümü özel kutlama
Payitaht Abdülhamid dizisinden 100. bölümü özel kutlama
TRT 1 ekranlarında ilgiyle izlenen "Payitaht Abdülhamid" dizisinin oyuncuları ve set ekibi, 100. bölümü pasta keserek kutladı. Dizinin yapımcısı Yusuf Esenkal,"Halkımız bu işe karşılık gösterdi, teveccüh etti. Yurt dışında bu kadar ilgi açıkçası bizi çok mutlu etti. Ekibimizin çok güzel bir enerjisi var" dedi.

Venedike giriş artık ücretli
Venedik'e giriş artık ücretli
İtalya'nın her yıl milyonlarca turisti ağırlayan tarihi kenti Venedik'e giriş Temmuz 2020'den itibaren ücretli olacak. Venedik Belediye Meclisi ikametgahı kentte olmayanlardan 3 ila 8 euro giriş ücreti alınmasına karar verdi.
Türkiyeden iki şehir listede
Türkiye'den iki şehir listede
Mastercard’ın gelenekselleşen Hedef Şehirler Endeksi raporuna göre İstanbul dünyada en çok ziyaret edilen 8. şehir oldu. Bangkok'un birinci sıraya yerleştiği listeye Türkiye'den İstanbul ve Antalya girdi. İstanbul'un ziyaretçi sayısı 13.4o milyon, Antalya'nın ise 12.41 milyon olarak açıklandı.
Instagramdan Van Gölü Ekspresi sürprizi
Instagram'dan Van Gölü Ekspresi sürprizi
Van Gölü Ekspresi'nin, Ankara-Tatvan-Van seferi sırasında çekilen bir fotoğrafı Instagram’ın resmi hesabından paylaşıldı. "#HelloFrom" etiketiyle yapılan paylaşım çok kısa süre içerisinde yarım milyondan fazla kişi tarafından beğenildi.
Siz inn Resort Otel
Siz inn Resort Otel
Kaçırılmayacak Fırsat
Hac&Umre
Hac&Umre
İkram Turizm
2018in En Popüler Seyahat Rotaları
2018'in En Popüler Seyahat Rotaları

En iyiler listelerinden düşmeyen popüler kitapların, ünlü spor müsabakalarının ve günden güne artan tatil odaklı Instagram paylaşımlarının seyahat alışkanlıkları üzerindeki etkisi çok büyük elbette!

Sonbaharda İstanbula yakın gezilecek 15 yer
Sonbaharda İstanbul'a yakın gezilecek 15 yer
Zaman zaman trafiğine ve gürültüsüne mahzur kaldığımız İstanbul yine de dünyanın sayılı şehirlerinden biri. Fakat İstanbul'dan günübirlik ve ya birkaç günlük ayrılmak istiyorsanız bir iki saat yolculuk yaparak ulaşabileceğiniz birçok yer var. Sıcak yaz günlerinden kurtulup sonbahara adım atmaya hazırlanırken İstanbul'a oldukça yakın tatil yerlerini sizler için derledik. İşte sonbaharın güzelliğini doyasıya yaşayacağınız İstanbul'un hemen yakınında 15 yer.
Su kuyusu
Su kuyusu
Devrim otomobilinden devrin otomobiline
Devrim otomobilinden devrin otomobiline
O doğduğunda 7-8 yaşlarında olanlar söz sahibi oldu ülke yönetiminde. Ustanın yarım bıraktığı rüyayı gerçekleştirmek için kolları sıvadı. Yanına beş babayiğit aldı. Ve Devrin Otomobilini yaptılar. Estetik, ekonomik, teknolojik. Bu satırların yazarı ve onun nesli Devrim Otomobiline binemedi ama Devrin Otomobiline bineceği günleri iple çekiyor...

Çin’in enerji ithalatında can damarı: Hürmüz Boğazı
Çin’in enerji ithalatında can damarı: Hürmüz Boğazı
İran ile petrol alımı noktasında ticaretini düşüren Çin, diğer taraftan bu düşüşü telafi etmek için Suudi Arabistan seçeneğini değerlendirmiş ve Riyad’dan ithal ettiği petrolü 2019’da rekor seviyeye çıkarmıştır. Bu noktada altı çizilmesi gereken nokta; Suudi Arabistan’ın Çin’e ihraç ettiği petrolün yine Basra Körfezi – Hürmüz Boğazı üzerinden ikmal ediliyor olmasıdır.
CHP’nin tek tip medya hayali
CHP’nin tek tip medya hayali
AK Parti’nin Türkiye vizyonunu savunan bir ismin en ufak bir hatasını gazeteciliğine mal olduracak kadar linç kampanyasına dönüştürebilen bu acımasız güruh söz konusu Rahmi Turan gibi sorumsuz, iftira ve yalan odaklı haberciliğe sahip isimlere fosilleşene kadar sahip çıkmasını ihmal etmiyor. Eskiden müesses nizam eliyle doğrudan medyayı dizayn eden CHP, demokratikleşen Yeni Türkiye’deki gayrimeşru imtiyazlarını kaybettikçe yan yollara başvuruyor.
Hz. Mevlana ve eğitim
Hz. Mevlana ve eğitim
Mevlana’ya göre akıl ve eğitim birbiriyle ilişkilidir. Eğitimde aynı zamanda sevgi dili kullanmalı, sevdirerek öğretmek gerekmektedir. Eğitim insanın eksiklerini gidermek, Allah’a yaklaştırmak, insanı mükemmel hale getirmeye çalışmaktır. Eğitim yolu ile kişiler daha iyi insan olabilirler. Aynı zamanda eğitimde değişim önemlidir.
Barışı bitiren barış: Trump’ın Filistin rüyası
Barışı bitiren barış:  Trump’ın Filistin rüyası
Filistin devletinin İsrail için en pasifize edilmiş şekilde kurulması, İsrail’in Necef’in Sina’ya komşu ve kendisi için güvenlik endişesi oluşturan birkaç bölgede toprak takasına gidiyor olması haricinde çok da alışılmadık şeyler içermeyen plan yer yer Filistin devletinin bağımsız(!) ve müreffeh(!) olacağını vaat etse de Filistin halkının meşru haklarını ve self-determinasyon ilkesini alelen çiğnemektedir.
Fransız Macron’un cüzdanı
Fransız Macron’un cüzdanı
Türk dış politikasını anlamak: Doğu Akdeniz stratejisi
Türk dış politikasını anlamak: Doğu Akdeniz stratejisi
Türkiye’nin son dönemde Doğu Akdeniz’de kendisine yönelik AB ve ABD patentli çevreleme kuşağının etkisini sınırlama stratejisi, esnek ortaklıklara dayalı günümüz jeopolitiğini iyi anladığını gösteriyor. Ankara, Libya ile yaptığı deniz yetki anlaşması örneğinde olduğu gibi kimi zaman rakiplerine kendisiyle birlikte hareket etmenin getireceği kazancın şimdiki kayıplarından çok daha fazla olacağını gösteriyor.
İngiltere’de “kimlik politikası”: Brexit vs. Megxit
İngiltere’de “kimlik politikası”: Brexit vs. Megxit
Tüm dünya, Kraliçenin ülkesinin Brüksel saatiyle 31 Ocak gece yarısı itibariyle büyük umutlarla üyesi olduğu Avrupa Birliği’nden ayrılmasına şahit olurken “kimlik politikası” yine tüm gerçekliğiyle bir ülkenin kaderini değiştirmiş oldu. Muhtemelen, bu boşanma olayına şahit olmayı en çok arzulayan kişi Charles de Gaulle olurdu.
...ve DEAŞ’lı tiyatro sahnede
...ve DEAŞ’lı  tiyatro sahnede
Suriyeli Arap, Türkmen ve Kürt muhaliflerin giderek kan kaybettiği bir ortamda uzun yıllardır özenle hazırlanmış iki örgüt, sahipleri tarafından aktive edildi: FETÖ ve IŞİD.
Esed kalsın Erdoğan ve Mursi gitsin
Esed kalsın Erdoğan ve  Mursi gitsin
17 Mayıs 2013'te Beyaz Saray'daki bu masada nelerin konuşulduğu hala sırrını koruyor.
Anaların zaferi
Anaların zaferi
Terör örgütünün elebaşı Abdullah Öcalan, 15 Şubat 1999’da, Kenya’da tarihe geçen bir operasyonla yakalandı. Türk siyaseti üzerinde önemli etkiler bırakan olayı dönemin Başbakanı Bülent Ecevit açıkladı. Türkiye’nin terörle mücadelesinde bir dönüm noktasına işaret eden haberi Yeni Şafak ‘Anaların zaferi’ başlığıyla duyurdu.
Büyük macerabüyük çöküş
Büyük macera büyük çöküş
Mesut Barzani’nin Irak’ı fiilen bölmeyi hedefleyen referandum adımına Türkiye’de ilk karşı çıkan gazete Yeni Şafak oldu. Irak’ı bölüp ardından bu bölgeyi Suriye’de PKK işgalindeki koridorla birleştirmeyi hedefleyen ABD-İsrail, Türkiye’yi kuşatma projesinde başarıya ulaşamadı. 25 Eylül’de giriştiği büyük macera Barzani’nin büyük çöküşüyle sonuçlandı. Ankara, Bağdat ve Tahran’ın dünyadan izole ettiği Erbil, 16 Ekim’deki süpürme harekâtı sonrası yıllardır nüfus oyunlarıyla etkinlik kurmaya çalıştığı Kerkük’ü de ‘ebediyen’ kaybetti. Ankara’ya ihanet eden Bölgesel Yönetim, Habur’a alternatif Ovaköy’le birlikte bedel ödemeye devam edecek.
Suriye hepimize çok şey öğretti
Suriye hepimize çok şey öğretti
Nüfusu 23 milyondu. 2011 Mart ayında 40 yıllık hanedana karşı silahlı isyan başladı. Birkaç ayda bitmesi öngörülen süreç, Esed ailesini iktidarda tutarak kaosun devamını isteyen güçlerce uzatıldı. Vekâlet savaşlarının en kirlisine sahne olan Suriye topraklarında kaç kişinin öldüğü tam olarak bilinmiyor; belki 500 bin, belki 1 milyon... Zaten zulüm sıradanlaşınca ölümler de ancak bir istatistik olarak kalıyor. Yine kaydını tutalım biz: Evlerinden kovulan 6 milyona yakın insan, ülke içinde başka yerlere göç etti. Yaklaşık 4 milyonu Türkiye’ye geldi. 2 milyonu ise başka ülkelerde. Aradan geçen 8 yılda işkencenin, silahın ve ölümün her türlüsüne şahit olduk
Akdeniz’eçıkış yok
Akdeniz’e çıkış yok
Fırat Kalkanı Harekâtı sonrası Türkiye’nin ikinci hedefi, burnunun dibinde PKK tünellerinin bulunduğu Afrin oldu. 20 Ocak 2018 günü 7 bölgede 108 hedef, Fırat Kalkanı şehitlerine ithafen 72 uçağın katıldığı harekâtla aynı anda vuruldu. ‘Zeytin Dalı’ adı verilen ve 18 Mart’ta Afrin kent merkezine girilmesiyle tamamlanan harekât süresince 4 bin 600’e yakın PKK’lı imha edildi. 54 Mehmetçik ve 120’nin üzerinde ÖSO savaşçısının şehid olduğu harekât, ABD-PKK ittifakının ‘Akdeniz’e açılacak koridor’ hayallerini bitirdi.
Terörün ve teröristlerin izini sürüp deşifre ettik
Terörün ve teröristlerin  izini sürüp deşifre ettik
Türkiye’nin terörle mücadelesinde en büyük destekçilerinden biri olan Yeni Şafak, terör örgütlerinin kirli planlarını ve bağlantılarını deşifre etti. PKK/PYD-YPG gibi örgütlerin provokasyonlarına karşı sağduyu çağrısında bulunan Yeni Şafak, her platformda ‘birlik ve beraberlik’ vurgusunu ön plana çıkardı.
İşgalci çeteye cevap
İşgalci çeteye cevap
Suriye’de 2014’ten 2016 yılı ortalarına dek çok şeye şahit olduk. Rejimin günbegün güçlendiğini, muhaliflerden tamamen vazgeçen ABD’nin PKK/PYD’ye sarıldığını, IŞİD’in Irak-Suriye kuzey hattını birleştirip Türkiye’yi güneyden tamamen kuşatmak için PKK’ya ‘anahtar teslim’ topraklar verdiğini ve dünyada kendilerine kucak açan pek kimse kalmamış mazlumlardan 3,5 milyonunun ülkemize geldiğini gördük.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.