Hayat Hayat
Bu besinleri kemoterapi ilaçlarıyla almayın
Bu besinleri kemoterapi ilaçlarıyla almayın
Kanser tedavisi için kemoterapi alan hastaların bu dönemde kesinlikle alternatif tıp ürünlerine giren zerdeçal, keten tohumu, propolis, reisha mantarı gibi besinleri kullanmamaları gerektiği belirtildi.
Tıbbi ürünler market raflarından kalkıyor
Tıbbi ürünler market raflarından kalkıyor
Sağlık Bakanlığı İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, tıbbi cihaz satış ve tanıtımına düzenleme getirdi. Yara bandı, pamuk, diş macunu, nefes açıcı burun bantlarının arasında olduğu 10 kalem dışındaki tıbbi ürünler marketlerde, internette ya da bu alanda ruhsatlandırılmayan başka bir iş yerinde satılamayacak.
Peyniri böyle saklayın
Peyniri böyle saklayın
Günün her saati sofralarımızı süsleyen, yemeklerimize renk ve lezzet katan vazgeçilmez gıdamız peyniri uygun koşullarda saklamayı biliyor musunuz?
Burnu kesilen Afgan kadın tedavi için Ankara'da
Burnu kesilen Afgan kadın tedavi için Ankara'da
Afganistan'da burnu eşi tarafından kesilen ve üzerine kuma getirilen 22 yaşındaki Reza Gül, tedavisi için Ankara'ya getirildi. Evliliğinden bu yana 6 yıldır şiddet gören Gül, yaşadıklarını gözleri dolarak anlattı.
Masum sigara diye bir şey yok
Masum sigara diye bir şey yok
Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Türk Toraks Derneği Tütün Kontrolü Çalışma Grubu Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Oğuz Kılınç, sigaranın kadın içicilerde 23 yıl, erkeklerde ise 28 yıl ömürden çaldığını söyledi.
Kansersiz bir hayat için bunları yiyin!
Kansersiz bir hayat için bunları yiyin!
Henüz kesin tedavisi bulunamayan kanser, asrın en tehlikeli hastalıklarının başında gelse de belli gıdaları tüketerek bu hastalığa yakalanma riskini büyük oranda düşürmek mümkün.
Günde 30 dakika yeterli
Günde 30 dakika yeterli
Kardiyoloji Uzmanı Dr. Turgay Burucu 30 dakikalık spor amaçlı yürüyüşün kalp krizi riskini yarı yarıya indirdiğini belirtti. Kalp sağlığını korumak için illa ki spor salonlarında saatler geçirmek gerekmediğini söyleyen Dr. Burucu, tempolu ve düzenli yürüyüşü tavsiye ederek ideal yürüyüş süresinin haftada 150 dakika olduğunu kaydetti.
Maganda kurşunuyla ölen çocuk hayat kurtardı
Maganda kurşunuyla ölen çocuk hayat kurtardı
İzmir'de 10 çocuklu ailenin en küçüğü ve 5 yıl boyunca haftada 3 gün diyaliz merkezine giderek yaşama tutunan 16 yaşındaki Seyfullah Erkul, İstanbul'da maganda kurşunuyla ölen 11 yaşındaki Mehmet Yasin Turhan'ın bağışlanan böbreğiyle adeta yeniden dünyaya geldi. İstanbul ve Ankara'da uygun alıcı bulunamayınca İzmir'de başarılı bir operasyon ardından sağlığına kavuşan Erkul, taburcu edildi.
8 bin yıllık kaya resimleri ziyaretçileri büyülüyor
8 bin yıllık kaya resimleri ziyaretçileri büyülüyor
Muğla Milas'taki Latmos harabelerinde Alman arkeolog Aneliese Peschlow'un 1994'te rastlantı sonucu keşfettiği 8 bin yıllık kaya resimleri ziyaretçilerini büyülüyor.
Türk ve İslam Eserleri Müzesi 01.30'a kadar açık
Türk ve İslam Eserleri Müzesi 01.30'a kadar açık
Sultanahmet Meydanı'ndaki Türk ve İslam Eserleri Müzesi (TİEM), ramazan ayı boyunca saat 01.30'a kadar ziyarete açık olacak.
Geçmişe teknolojiyle bakıyoruz
Geçmişe teknolojiyle bakıyoruz
İngiliz sanatçı Mat Collishaw’un sanal gerçeklik sergisi “Eşikler” İstanbul’da… Ziyaretçileri 1839’da Birmingham’da açılan dünyanın ilk fotoğraf sergisine sanal gerçeklikle götüren sanatçı “Geçmişe yeni teknolojiyle bakıyoruz” diyor.
Macaristan'da Osmanlı festivali
Macaristan'da Osmanlı festivali
Macaristan'ın Tata kentinde Macar-Osmanlı Günü Festivali düzenlendi. Festivalde Macar ve Osmanlı askerlerinin kıyafetlerini giyen vatandaşlar büyük ilgi gördü.
Amatör sinemacıların Cannes hayali gerçek oldu
Amatör sinemacıların Cannes hayali gerçek oldu
İzmir'de amatör olarak film çeken bir arkadaş grubunun kendi imkanlarıyla çektiği, çocuk gelinleri ve çocuk anneleri anlatan film, 71. Cannes Film Festivali'nde kısa film seçkileri arasına girmeyi başardı.

Hedef 10 milyonun üzerinde ziyaretçi sayısı
Hedef 10 milyonun üzerinde ziyaretçi sayısı
İstanbul'daki müzelerin hedefi, 10 milyonun üzerinde ziyaretçi sayısına ulaşmak. İstanbul Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, "Bugüne kadar en yüksek ziyaretçi sayısına sahip olan 2015'i geçeceğimizi ve 2018'de 10 milyonun üzerinde müze ziyaretçisinin olacağını düşünüyoruz." dedi.
İstanbul içinkitap vakti
İstanbul için kitap vakti
Türkiye Diyanet Vakfı tarafından bu yıl 37. kez düzenlenen Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı’nın İstanbul’daki resmi açılışı dün yapıldı.
Eserleriyenidenyayımlanıyor
Eserleri yeniden yayımlanıyor
Yazar Oktay Akbal’ın romanları ve öyküleri, 95. doğum yılında tekrar yayımlanıyor. Kitapların editörlüğünü üstlenen Sevengül Sönmez, “Akbal, günümüz okurunun yeniden tanıması gereken bir yazar” diyor.
Trump’ı ıslah edecekler
Trump’ı ıslah edecekler
ABD’yi tanımadan dünyayı tanımak ve anlamak mümkün değil. Alev Alatlı ile 2016 yılı başında yaptığımız ‘Kelebek Etkisi’ programlarında en önem verdiğimiz konulardan birisi ABD idi. ABD’nin 45. Başkanı seçilirken “Amerika’nın vasilerinin çizdiği yön değişebilir mi?” sorusu üzerinden turbo kapitalizm çerçevesinde pek çok konuya değindik. Turbo kapitalizm değişebilir miydi? Seçim yarışının yeni başladığı günlerde, 25 Şubat’ta Alev Alatlı, Trump’ın kazanacağı ve bunun da o kadar kötü bir şey olmadığı öngörüsünde bulunmuştu. Trump’ın ‘neocon’ değil ‘yerlici’ olduğunu söylemişti. Ve o tarihlerde çok da şans tanınmayan Trump kazandı. Alatlı ile bu öngörüsünün dayandığı sebepleri konuştuk. Ancak daha derin bir röportajı sonraya saklıyoruz.
Mehmet Şanver: Üst rütbeler devşirildi
Mehmet Şanver: Üst rütbeler devşirildi
15 Temmuz'da darbecilerin kızının düğününü basıp rehin aldığı Korgeneral Mehmet Şanver Yeni Şafak'a konuştu. Darbeci askerler tarafından derdest edilerek helikopterle kaçırılan emekli Korgeneral Mehmet Şanver, FETÖ’nün Silahlı Kuvvetler içinde çok gizli hareket ettiğini belirterek “Bazı çocukların daha askeri okullara girmeden ele geçirilmesi söz konusu. Yüksek rütbede olanların bir kısmının ise sonradan devşirildiklerini değerlendiriyorum. Belirli ikballe kandırıldıklarını; buna göre de her yolu mübah gördüklerini ve tuzaklar kurduklarını görüyoruz” dedi.
28 Şubat'ta direniş yazıları yazdık
28 Şubat'ta direniş yazıları yazdık
Yeni Şafak gazetesinin ilk kurulduğu yıl yayın yönetmeni koltuğuna oturan Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, tirajı iki katına çıkarmayı hedeflediğini ancak imkansızlıklar yüzünden gazeteden ayrıldığını söylüyor ve ekliyor:”28 Şubat döneminde patronlar geldi ve gazeteye yazılarımla destek vermemi istediler. Tekrar Yeni Şafak’ın arka sayfasında köşe yazmaya başladım. 28 Şubat'ın karanlık günlerinde yazıldığı için bu yazılar çok dokunaklı direniş yazılarıdır.”
1930’ların antisemit Avrupası gibi
1930’ların antisemit Avrupası gibi
Sosyolog ve göç tarihçisi Profesör Leo Lucassen, Avrupa’nın bugünkü iklimini antisemitizmin başladığı 1930’lu yıllara benzediğini söyledi. Prof. Lucassen, “Antisemitizmin kullanımı ve şu anda terörizmin öne sürülmesi aynı şey. Karşıdakini başkalaştıran bir tavır, 1930’larda Yahudilere yapılanlar gibi. Bunlar üçüncü dünya savaşına sebep olabilecek şeyler” dedi.
Irkçıların sesi çok çıkıyor
Irkçıların sesi çok çıkıyor
Yeni Şafak, Hollanda’da yükselen ırkçılığı araştırdı. Yazarımız Ayşe Böhürler, Leiden Belediye Başkanı Henri Lenferink, İslamofobiye Karşı Çağrı Merkezi kurucusu Marianna Vorthooren, Sosyolog Prof. Hein de Haas ve Leiden Belediye Meclis Üyesi Vahit Köroğlu ile konuştu. Leiden Belediye Başkanı Henri Lenferink, ülkede İslamofobiklerin azınlıkta olsa bile seslerinin çok yüksek çıktığını söyledi.
Beyaz Baretliler7 şehit verdi
Beyaz Baretliler 7 şehit verdi
Suriye’deki savaş boyunca şimdiye dek onbinlerce kişiyi enkaz altından kurtaran ve saldırılarda yaralılara yardım eden Beyaz Baretliler, İdlib’de 7 şehit verdi.
Teröre 200 TIR daha!
Teröre 200 TIR daha!
ABD’nin, DEAŞ’la mücadele gerekçesiyle terör örgütü PKK/PYD’ye askeri yardımları devam ediyor.
DEAŞ'tan Iraklı polislere pusu: 8 ölü
DEAŞ'tan Iraklı polislere pusu: 8 ölü
Terör örgütü DEAŞ, Bağdat-Kerkük otoyolunda kurdukları pusu sonucu 8 polis hayatını kaybetti.
Modern Çağ’ın sonunda bir hasar tespiti
Modern Çağ’ın sonunda bir hasar tespiti
John Lukacs’ın Türkçe’ye kazandırılan bu büyük eseri, içinde bulunduğumuz çağda bir terslik olduğunu sezenler için bilimden felsefeye, sanattan siyasete her alanda insanlık olarak nerede durduğumuzu ya da duramadığımızı anlama rehberi.
Rusya'dan yola çıkan esir askerlerimiz
Rusya'dan yola çıkan esir askerlerimiz
Yazar, Adnan Şenel Rusya’nın öteki ucundaki Vladivistok’tan “Heymeymoro” adlı gemiye binen, bini aşkın askerimizin hüzünlü yolculuğunu anlatıyor. Şenel, tarihin tozları arasında kalmış ve görünmez hâle gelmiş bu gerçek olayı görünür kılıyor.
İçli, acılı ve zarif şiirler
İçli, acılı ve zarif şiirler
Hasan Bozdaş, davasını dile getirirken, sesini yükseltmiyor, bağırıp çağırmıyor; sakin, güvenli bir sesle konuşuyor, zaman zaman fısıldıyor sanki ve sık sık birtakım şeyleri muhatabının bilgisine, kültürüne, sezgisine bırakarak ima ile geçiyor.
Asırlık birikimleriemanet eden dergi
Asırlık birikimleri emanet eden dergi
İslâmın Nuru sayfaların çevirirken, orada yayınlanmış dini makalelerin kalp ve ruhu, düşünceyi aynı anda tatmini ile karşılaşıyor, buna nedense şaşırıp kalıyoruz. Sayfaları çevirirken bir de hatırımıza şu geliyor: Dini idrak biçimiz, ahlâk telâkkilerimiz o yollara göre ne kadar da değişmiş?
Hadis ilmine kadın bakışı
Hadis ilmine kadın bakışı
Şefika Kaya Meriç, kırk hadis geleneğine farklı bir boyut kazandırmış, sadece kırk hadisleri ifade etmekle ve toplamakla yetinmemiş, her hadisi bir konu ile izah etme yoluna gitmiş. Özellikle kadınlarla ilgili sosyal konulara ışık tutacak şekilde açıklamaların yer aldığı kitap, kırk farklı konudan oluşuyor.
Allah, çocuk ve ramazan
Allah, çocuk ve ramazan
Mübarek ramazan ayına özel çocuklara dini en doğru şekilde öğretecek bir kitap seçkisi hazırladık. Allah'ı tanımaları, ibadet etmenin anlamı ve çocukların dinle ilgili kafasına takılanlar bu kitaplarda anlatılıyor.
Her mola bir başlangıç
Her mola bir başlangıç
Yazar Halit Bekiroğlu, hayatının son on yılında verdiği kısa dinlenceleri “Düşünce Mola” adlı kitabında topladı. Yolculuk hikayelerini okurla paylaşan yazar, her molanın hayata yeniden başlamak için bir fırsat olduğuna değiniyor.
Beynimiz bize oyun oynuyor
Beynimiz bize oyun oynuyor
Beynimizin Parmak İzleri adlı kitabında Lisa Feldman Barrett, klasik duygu kuramına bir itiraz getiriyor ve “Kurgulanmış Duygu Teorisi” dediği bir teoriyi örneklerle açıklıyor. Klasik duygu kuramına bir itiraz getiriyor ve “Kurgulanmış Duygu Teorisi” dediği bir teoriyi örneklerle açıklıyor.
Evini çöpeçevirme
Evini çöpe çevirme
Bêa Johnson, yılından beri ailesiyle birlikte çöpleri günlük hayatlarından çıkardılar. Ambalajlı ürünlerin hiçbirini evlerine sokmadılar. Yılda sadece bir kavanoz kadar atık çıkarıyorlar. Sıfır Atık gurusu Jonson, “Sıfır Atık evimizde mutlak mutluluğa dönüştü. Deneyimlere dönük bir hayat yaşıyoruz” diyor.
Hastalara umut dağıtıyor
Hastalara umut dağıtıyor
20 yaşında kanser teşhisi konan Muşlu Salih Yüce, hastalığunı yendi ve hayatını kanser hastalarına adadı. Yüce, bilim adamları ve binlerce gönüllüyle birlikte kapı kapı dolaşarak bu hastalığı herkese anlatıyor.
Holywood’da Müslümanlara yer yok
Holywood’da Müslümanlara yer yok
Genç yaşta tasavvufa yönelerek bu alanda pek çok sinema filmi ortaya koyan yapımcı ve yönetmen Ovidio Abdullatif Salazar, filmlerinde İslam kültürü ve medeniyetini ortaya koyuyor. Kendini Holywood göçmeni olarak tanımlayan Salazar, “Babam ve kız kardeşim Holywood’da oyunculuk yapıyor. Ben de BBC ile İslam dünyası hakkında pek çok çalışma yapmıştım ama 11 Eylül’den sonra biz Müslüman sinemacıların işi epey zorlaştı” diyor.
Babıali’nin hafızasıkitap sokağı olsun
Babıali’nin hafızası kitap sokağı olsun
Geçmişi yüz elli yıl öncesine uzanan Türk basın ve yayıncılık tarihinin kalbi olan Babıali her geçen gün yalnızlığa terkediliyor. Geçtiğimiz hafta İstanbul Kültür Çalıştayı’nda Babıali’nin ruhunu canlandırmak adına daha önce Kültür Şurası’nda da dile getirildiği gibi bir kitapçılar sokağının açılması gündeme geldi.
İnandığı yolda tek başınayürüdü
İnandığı yolda tek başına yürüdü
Akif Emre’nin vefatının birinci yılında eşi Dürdane Emre konuştu: Akif bağımsız bir gazeteci olmayı hep çok önemsedi. Gittiği yolda önünde oluşan yollardan değil kendi çizdiği yoldan gitmeyi önemsedi öyle de yaptı. Cenazede de onu arkadaşları seksenlerde nerede bıraktıysa 2017’de de orada buldular.
Bana şehitannesi de!
Bana şehit annesi de!
Filistin’deki protestolarda şehit olan Fadi Ebu Salah’ın annesi İntisar Ebu Selma oğlunun şehit olduğu gün kendisini ziyaret ettiğini söyledi ve ”2008 yılında İsrail saldırılarında bacaklarını kaybetmesine rağmen her eyleme katılan oğlumla hep gurur duydum. İnsanlar artık adımı söylemiyor. Bana şehit annesi diyorlar”şeklinde konuştu.
BM mahkemeleritiyatro sahnesi gibi
BM mahkemeleri tiyatro sahnesi gibi
ABD’nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasıyla birlikte İsrail askerleri bu karara direnen 62 Filistinliyi şehit ederek katliamlarına bir yenisini ekledi. İnsancıl hukuk alanında çalışmalar yürüten ve Filistinlilerin haklarıyla ilgili Birleşmiş Milletler Mahkemesi’nde danışmanlık yapan Prof. Dr. John B.Quigley, “BM’de Filistin davalarının tartışıldığı mahkemelerde tam bir tiyatro sahnesi kuruluyor. Tutanaklar okununca içim acıyor” diyor.
Fransa’dabüyüyen İranlı birsürgünüm
Fransa’da büyüyen İranlı bir sürgünüm
İran devrimi, Fransa’ya kaçış sonra Tahran’a geri dönüş. İki dil ve kültür arasında kalan bir çocuk. İranlı yazar Maryam Madjidi, kendi kişisel tecrübelerini bir romanda topladı ve ödül aldı. “Fransa’da büyüyen İranlı bir sürgünüm” ifadelerini kullanan Madjidi, “Paris benim evim. Ancak kendimi hiçbir kimliğe ait hissetmiyorum”diyor.
Erdoğan'ı savunan Zeki Bulduk'a taksiciden bıçaklı saldırı
Erdoğan'ı savunan Zeki Bulduk'a taksiciden bıçaklı saldırı
Yazar Zeki Bulduk Facebook hesabından yaptığı paylaşımla bir taksicinin, sadece Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı savunduğu için kendisine bıçak çektiğini anlattı. Zeki Bulduk," Tuttu bıçak çekti. Bıçak çekerken de 'niyetliyim' dedi. Az kalsın kurban edecekti beni" ifadelerini kullandı.
Diriliş Maduro!
Diriliş Maduro!
Beğeniyle izlenen ve dünyanın dörtbir yanında hayranları olan Diriliş Ertuğrul dizisinin bir hayranı da Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro çıktı. Maduro börk takıp, Kayı boyu bayrağıyla fotoğraf çektirdi ve dizinin yapımcılarına selam gönderdi.
Diriliş Maduro!
Diriliş Maduro!
Beğeniyle izlenen ve dünyanın dörtbir yanında hayranları olan Diriliş Ertuğrul dizisinin bir hayranı da Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro çıktı. Maduro börk takıp, Kayı boyu bayrağıyla fotoğraf çektirdi ve dizinin yapımcılarına selam gönderdi.
Salih Mirzabeyoğlu son yolculuğuna uğurlandı
Salih Mirzabeyoğlu son yolculuğuna uğurlandı
Kamuoyunda "Salih Mirzabeyoğlu" olarak tanınan Salih İzzet Erdiş, son yolculuğuna uğurlandı. Beyin ölümü 7 Mayıs'ta gerçekleşen Mirzabeyoğlu, önceki gün hayatını kaybetmişti.
Yeşilçam oyuncusu Kazım Aktan hayatını kaybetti
Yeşilçam oyuncusu Kazım Aktan hayatını kaybetti
Sinema oyuncusu Kazım Aktan, Erzincan'ın Refahiye ilçesindeki evinde çıkan yangında hayatını kaybetti, dumandan etkilenen kızı ise hastaneye kaldırıldı.
Köpeğe sarılıp uyuya kaldı
Köpeğe sarılıp uyuya kaldı
Taksim'de bir çocuk köpeğine sarılarak uyuduğu görüntü sosyal medyaya düştü. AKM'nin önünde köpeğe sarılarak uyuyan çocuğu görenler cep telefonlarıyla fotoğraf çekti.
Kazım Aktan kimdir?
Kazım Aktan kimdir?
Yeşilçam’da bir çok filmde karateci ya da karate hocası olarak rol alan oyuncu Kazım Aktan evinde çıkan yangında hayatını kaybetti.
İsrail'e 'akademik boykot' için imza kampanyası
İsrail'e 'akademik boykot' için imza kampanyası
Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasına karşı İsrail'e karşı akademik boykot çağrısı yapmıştı. Çağrının ardından İsrail'e akademik boykot uygulanması için imza kampanyası başlatıldı.
Sinema sektörüne 31 milyon lira destek
Sinema sektörüne 31 milyon lira destek
Kültür ve Turizm Bakanlığınca "ilk filmini gerçekleştirecek yönetmen", "uzun metrajlı kurgu film yapım" ve "yapım sonrası" başlıklarında 40 projeye 31 milyon 100 bin lira destek sağlandı.
Tarihi filmleremilyonluk destek
Tarihi filmlere milyonluk destek
Bakanlık, Türkiye’nin kahramanlık dolu tarihini anlatan filmlere 31 milyon lira destek verdi. İran-Irak savaşında Japonları kurtaran Türklerin hikayesi ‘Tahran’dan Kaçış’a, Kanije Zaferi’ni işleyen ‘Kanije 1601’e, Osman Sınav’ın ‘Yalnız Kurt’una, Atalay Taşdiken’in ‘Turagay’ına, Mesut Uçakhan’ın ‘Hadim’i ile Yavuz Özkan’ın ‘Efsane’sine birer milyon ödenecek.
Mehmet Bozdağ: Kut'ül Amare'de casusların savaşını anlatıyoruz
Mehmet Bozdağ: Kut'ül Amare'de casusların savaşını anlatıyoruz
"Mehmetçik Kut'ül Amare" dizisinin yapımcısı ve senaristi Bozdağ, Kut'ül Amare üzerinden Ortadoğu'da var olan casuslar savaşını anlatıyoruz. Bugün de casuslar savaşı kaldığı yerden tüm hızıyla devam ediyor" dedi.
'Bal Kaymak' 18 Mayıs'ta vizyona girecek
'Bal Kaymak' 18 Mayıs'ta vizyona girecek
Çekimleri Makedonya'da yapılan, Ömer Tan'ın yönetmenliğini yaptığı Bal Kaymak filmi 18 Mayıs'ta vizyona girecek. Bir çocuğun babaanne ve dedesi arasında kalmasını anlatan filmin ekibi, 7'den 77'ye izleyicinin ilgisini çekmeyi hedefliyor.
Şahan'dan Recep İvedik 6 müjdesi
Şahan'dan Recep İvedik 6 müjdesi
Ünlü oyuncu Şahan Gökbakar, gişe rekorları kıran Recep İvedik serisinin altıncısını çekeceğini "Yeni macera yolda" notuyla açıkladı. Recep İvedik 6, 2019'da vizyona girecek.
Cannes'da Türkiye standı da yer alacak
Cannes'da Türkiye standı da yer alacak
Ana yarışmasına Nuri Bilge Ceylan'ın son filmi "Ahlat Ağacı"nın katılacağı 71. Cannes Film Festivali kapsamında açılacak Avrupa Film Pazarı'nda, Türkiye standı da yer alacak.
Keloğlan geri dönüyor
Keloğlan geri dönüyor
1970'li yıllara damga vuran Keloğlan, 40 yıl sonra yeni oyuncularıyla vizyona giriyor. Filmde Keloğlan karakterini Atilla Doğulan Türkyılmaz, kadın başrol rolünü ise Söz dizisinin Su karakteri Yağmur Ün oynayacak.
Nuri Bilge Ceylan, Cannes'da dakikalarca ayakta alkışlandı
Nuri Bilge Ceylan, Cannes'da dakikalarca ayakta alkışlandı
Nuri Bilge Ceylan'ın yeni filmi Ahlat Ağacı, Cannes gösterimi sonrası yaklaşık 15 dakika boyunca ayakta alkışlandı. Ahlat Ağacı'nın da yakın olduğu Altın Palmiye, 19 Mayıs’taki kapanış gecesinde sahibini bulacak.
Kim Milyoner Olmak İster'de sürpriz misafir
Kim Milyoner Olmak İster'de sürpriz misafir
Dün akşam 737. bölümüyle ekrana gelen Kim Milyoner Olmak İster yarışmasında ilginç anlar yaşandı. Siyah bir kedi stüdyoya girip biraz dolandıktan sonra gitti.
Diriliş Ertuğrul’a dört yeni oyuncu
Diriliş Ertuğrul’a dört yeni oyuncu
Önümüzdeki haftalarda ileri bir tarihe atlayacak olan TRT 1'in efsane dizisi Diriliş Ertuğrul'un kadrosuna 4 oyuncu katıldı. İşte Diriliş Ertuğrul'un yeni karakterleri...
Diriliş Ertuğrul'un ikinci fragmanı izleyiciyi çıldırttı: Bitirin artık!
Diriliş Ertuğrul'un ikinci fragmanı izleyiciyi çıldırttı: Bitirin artık!
Geçtiğimiz hafta Halime Sultan'ın ölümüyle ekrana gelen Diriliş Ertuğrul, tepkiye neden olmuştu. Halime'nin yıllar sonra ölmesi gerektiğine dikkat çeken izleyiciler bu hafta yayınlanan ikinci fragmanda başka bir kadın oyuncunun Ertuğrul Bey ile anılmasına çok kızdı. Sosyal medyada yüzlerce yorum yapan izleyiciler, "bitirin artık" diyor.
Diriliş Ertuğrul'a soğuk duş: Sen Anlat Karadeniz yine birinci
Diriliş Ertuğrul'a soğuk duş: Sen Anlat Karadeniz yine birinci
Aylardır devam eden Diriliş Ertuğrul ve Sen Anlat Karadeniz arasındaki reyting mücadelesi devam ediyor. Haftalarca Total grubunda ikinci olan Diriliş Ertuğrul birkaç hafta önce ele geçirdiği birinciliği yine kaybetti. Halime Hatun'un ölümü diziyi olumsuz etkiledi.
Diriliş Ertuğrul'da düşmanla karşı karşıya
Diriliş Ertuğrul'da düşmanla karşı karşıya
İlgiyle izlenen Diriliş Ertuğrul dizisinin bu hafta yayınlanacak 118. bölümünde Ertuğrul Bey ve can düşmanı Noyan karşı karşıya geliyor. İşte Diriliş Ertuğrul 118. bölüm fragmanı...
Diriliş Ertuğrul 118. bölüm 2. fragmanı yayınlandı
Diriliş Ertuğrul 118. bölüm 2. fragmanı yayınlandı
TRT1 ekranlarında yayınlanan Diriliş Ertuğrul yeni bölüm fragmanı ile Noyan ve Ertuğrul Gazi arasında bir kez daha yüzleşme gerçekleşeceğini gösterdi. Ormanlık alanda karşılaşan ikili birbirlerine yeniden meydan okuyacak. İşte Diriliş Ertuğrul'un 118. bölüm 2. fragmanı...
Diriliş Ertuğrul'da büyük düşüş
Diriliş Ertuğrul'da büyük düşüş
Dün akşam ekrana gelen Diriliş Ertuğrul ve Sen Anlat Karadeniz dizisi arasındaki reyting savaşı sezon sonuna kadar devam ediyor. Diriliş Ertuğrul, Total grubunda Sen Anlat Karadeniz'e yenildi. Ayrıca sezon ortalarında yüzde 39'a kadar yükselen reyting oranında Diriliş, bu hafta yüzde 25'e düştü.
Venezuela Devlet Başkanı Maduro Diriliş Ertuğrul hayranı çıktı
Venezuela Devlet Başkanı Maduro Diriliş Ertuğrul hayranı çıktı
Dünyanın dört bir yanında milyonlarca hayranı olan Diriliş Ertuğrul'un yankısı 4 yıldır sürüyor. Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro da Diriliş Ertuğrul hayranı çıktı. Nicolas Manduro, Kayı Boyu bayrağı ile fotoğraf çektirerek diziye selam gönderdi.
Mühendislik harikası 2 bin yıllık eşsiz kale
Mühendislik harikası 2 bin yıllık eşsiz kale
Kommagene uygarlığı tarafından 2 bin yıl önce yapılan mühendislik harikası Eski Kahta Kalesi'nin (Yeni Kale) yeni odalarının ortaya çıktığı ikinci etap restorasyonu tamamlandı.
Skyroad 1 yaşında
Skyroad 1 yaşında
"Yaşarken gez, gezerken yaşa!" sloganıyla yayın hayatına devam eden Skyroad Dergisi birinci yılını kutluyor. 2015 Kasım ayından bu yana seyahat ve kültür rehberliği yapan Skyroad, okuyucularına dünyanın ve Türkiye'nin dört bir yanından ilgi çeken manzaralar sunmaya devam ediyor.
Cumalıkızık’a turist akını
Cumalıkızık’a turist akını
UNESCO'nun dünya kültür mirasına dahil ettiği Bursa'nın tarihi Cumalıkızık köyünde turistlerin kahvaltı edebilmek için verdikleri uğraş görenleri şaşırtıyor. Tarihi Cumalıkızık evlerinde köy kahvaltısı yapabilmek için kilometrelerce yol gelen turistler, köyün otantik havasında keyifli bir gün geçiriyor.
Hasankeyf sular altında kalacak
Hasankeyf sular altında kalacak
Ilısu Barajı'nda çalışmaların tamamlanmasıyla 2019 yılında tamamen su altında kalacak olan Batman’ın Hasankeyf ilçesi ziyaretçi akınına uğruyor. İlçeyi su altında kalmadan önce görmek isteyen yerli ve yabancı turistler, Hasankeyf’e en hareketli günlerini yaşatıyor.
İshak Paşa Sarayı kışın bir başka güzel
İshak Paşa Sarayı kışın bir başka güzel
Osmanlı mimarisinin en seçkin eserlerinden olan İshak Paşa Sarayı, her mevsim farklı güzelliklere bürünüyor. İshak Paşa Sarayı'nı, 2016 Ocak-Kasım döneminde 57 bin 541 yerli ve yabancı turist ziyaret etti.
Afrika'nın Avrupa'ya açılan penceresi
Afrika'nın Avrupa'ya açılan penceresi
Cebeli Tarık Boğazı'nın esintisinin hissedildiği bölgede, doğal güzelliğiyle büyüleyen Herkül Mağarası, her gün yüzlerce ziyaretçiyi ağırlıyor. İspanya'ya sadece 14 kilometrelik mesafede yer alan Fas'ın Avrupa'ya en yakın kenti Tanca'daki mağara, adeta Afrika'nın Avrupa'ya açılan bir penceresi vazifesi görüyor.
THY'den istihdam duyurusu
THY'den istihdam duyurusu
Türk Hava Yolları ihtiyaç olan bazı departmanlara personel alımı yapılacağını duyurdu.
Dünyanın en büyük yeraltı şehri Nevşehir'de
Dünyanın en büyük yeraltı şehri Nevşehir'de
Nevşehir'de 4 yıl önce başlayan Nevşehir Kalesi ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Projesi sırasında dünyanın en büyük yeraltı yerleşimi keşfedilmişti. Temizlik çalışmaları süren yeraltı şehrinin büyük bölümünün ne zaman açılacağı açıklandı.
Bilinçli kötülükler
Bilinçli kötülükler
Müslüman halkların tarihsel/yapısal-kronik sorunlarıyla ilgili etkili/samimi/derinlikli/kuşatıcı çözümlemeler yapılmıyor. Bugünün dünyasında, seküler dayanışma, ideolojik dayanışma hiç bir alanda hiç bir boşluk bırakmaksızın sürdürülürken, İslami dayanışmanın, Ümmet dayanışmasının yerinde yeller esiyor. İslam dünyası toplumlarında kültürsüzlük/ufuksuzluk/basiretsizlik/duyarsızlık kol geziyor.
Kıbrıs’a deniz ve hava üssü açılmalı
Kıbrıs’a deniz ve hava üssü açılmalı
Türkiye Cumhuriyeti ve KKTC bir askeri antlaşma yaparak Mağusa bölgesinde Kocatepe Deniz Üssünü, Geçitkale’de ise Cengiz Topel Hava Üssünü açması gerekmektedir. Bu adım hem askeri hem stratejik ve hatta jeopolitik anlamda ciddi avantaj ve kabiliyet sağlayarak bölgesel güvenliğin tesisini gerekse enerji güvenliğinin tedarikinde bölge barış ve istikrarının korunmasında denge unsuru olacaktır.
Petro-yuan petro-doların sonu mu olacak?
Petro-yuan petro-doların sonu mu olacak?
Çin’in ham petrol göstergesinin piyasaya sürülmesi, petro-doların sonunun başlangıcına işaret edebilir. Elbette ABD, bu potansiyel tehdidi sineye çekmeyecektir. Petro-yuanın küresel petrol ticaretine hâkim olmasıyla, Çin yuanının gelecek on yıl içinde dünyanın en yüksek rezerv para birimi olarak ortaya çıkması muhtemeldir. Bu, ABD açısından nükleer savaşı aratmayacak bir gelişme.
İslami bilincin özgürleşmesi
İslami bilincin özgürleşmesi
Müslüman halkların tarihsel/yapısal-kronik sorunlarıyla ilgili etkili/samimi/derinlikli/kuşatıcı çözümlemeler yapılmıyor. Bugünün dünyasında, seküler dayanışma, ideolojik dayanışma hiç bir alanda hiç bir boşluk bırakmaksızın sürdürülürken, İslami dayanışmanın, Ümmet dayanışmasının yerinde yeller esiyor. İslam dünyası toplumlarında kültürsüzlük/ufuksuzluk/basiretsizlik/duyarsızlık kol geziyor.
Bizim için de Erdoğan’la devam
Bizim için de Erdoğan’la devam
Türkiye Cumhuriyeti, hem dünyadaki Müslümanlar açısından hem demokrasi ve hürriyet açısından, çok önemlidir. Fakat bize göre daha önemli olan başımız dik olarak geçmişimiz ile barışık bir şekilde dünya insanına ab-ı hayat vermeye en güçlü aday olduğumuza kendimizin inanması ve aşağılık komplekslerinden kendimizi kurtarmaktır. İşte Recep Tayyip Erdoğan, dünyaya bu konuda bizim de var ve belirli değerlere sahip olduğumuzu haber vermiştir.
Avrupalı Türklerin ahdi: Erdoğan’ı başkan yapacağız
Avrupalı Türklerin ahdi: Erdoğan’ı başkan yapacağız
UETD’nin Saraybosna’da Genel Kurul yapması ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın buradan yurt dışında yaşayan Türklere ve dünya Müslümanlarına seslenmesi, son yıllarda artan İslam düşmanlığı ve ırkçılık gerçeği göz önünde bulundurulduğunda başlı başına bir mesaj taşıyor.
İslami farkındalığın derinliğini kaybetmesi
İslami farkındalığın derinliğini kaybetmesi
Avrupa’da Türkiye karşıtı propaganda: Siyasi-medyatik-toplumsal histeri
Avrupa’da Türkiye karşıtı propaganda: Siyasi-medyatik-toplumsal histeri
Avrupa, reel siyasetin güç ve menfaat dengelerindeki değişim ve kaymalardan doğan siyasi krizleri insan hakları, demokrasi, basın ve ifade özgürlüğü gibi söylemler üzerinden kamuoyuna yansıtmakta ve bazı çevrelerde rahatsızlık yaratabilecek agresif Türkiye siyasetini meşrulaştırmaya çalışmaktadır. Bu çerçevede Erdoğan liderliğindeki Türkiye’de kötücül bir yönetimin var olduğu algısı yaftacı ve sembolik bir dil (diktatör-islamcı-otoriter) üzerinden pekiştirilmeye çalışılmaktadır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.