Yeni Şafak Kitap Eki Haberleri

Şen sofraların asırlık tarifleri

Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı kitabı bizi binlerce yıldır bu toprakların mutfağında pişen tariflerle buluşturuyor. Kitabın sayfalarını karıştırırken ben de her tarifle birlikte kendi çocukluk ve ilk gençlik günlerimin sofralarına doğru bir yolculuk yaptım.

Yediğin içtiğin senin olsun

Güç dengelerinin, ihtişam gösterilerinin mideye doğru giden yolunu gösteren kitap, sadece yemek tarihi araştırmacıları için değil, dönem dizileri yapanlar, prosopografik araştırma yapmak isteyenler ve yemeğin sadece yemek olmadığını bir defa daha anlamak isteyenleri davet ediyor. Sumru Toydemir’in özenli notlandırması araştırmacılar için ilham veren pencereler açıyor.

10 bardakta 10 kitap: Çay mı istersiniz kahve mi?

Çay içmeden gün geçmez diyen “çaykolik”lerden misiniz, yoksa kokusu bile yeter diyen “kahve tiryakileri”nden mi? Tarafımız hangisi olursa olsun, her ikisi de kültürümüze öyle güçlü kök salmış durumda ki, şimdiye kadar çayın demli muhabbetine hiç kapılmamış, keder kadar koyu kahve telvesinin semtine uğramamış olanımız yok denecek kadar azdır muhtemelen. Bu sayımızda hem çaya hem de kahveye meftun olanları mutlu edecek bir kitap listesi hazırladık. İncebel bardaktan çayınızı yudumlarken veya enfes...

İki kadının hikayesi

Cihan Aktaş son romanı Şair ve Gecekuşu’nda Osmanlı’nın son dönemine tanıklık etmiş iki kadının hikayesinden yola çıkıyor. Çankırı’da yaşamış Atkaracalarlı şair Cevriye Banu’nun hayatı ilk kez bir roman üzerinden de olsa ele alınıyor. Nimet Gecekuşu ise İstanbul’dan Anadolu’ya göç eden bir ailenin öğretmenlik yapan kızının yaşadıklarını anlatıyor.

Erken cumhuriyet döneminde moda ve edebiyat

Erken Cumhuriyet devrinde Bobstil modanın Türk edebiyatına yansımaları üzerine bir çalışma yapan İbrahim Özen’in Kısa Pantol Bol Caket Bobstile Maşallah adlı çalışması moda ve edebiyat üzerine okuru bir yolculuğa çıkarıyor. Ötüken Yayınları arasında çıkan kitap, bir dönemi moda akımları üzerinden okuyor.

Bir yemek telaşıdır gidiyor

İlk matbu yemek kitabımız Melceü’t-Tabbâhîn’in çok beğenilip çeşitli baskılar yaptığını söyleyen M. Sabri Koz, bu eserin sonraki matbu yemek kitaplarının da öncüsü olduğunun altını çiziyor.

Tarihi yeniden çocuklar yazacak

Tarihi Yazan Çocuklar Projesi 100 kitaplık seriden oluşuyor. Seride 20 lider, 20 bilim insanı, 10 gönül eri, 11 millî mücadelenin halk kahramanı, 22 edebiyatçı ve 17 büyük sanatçı ve sporcu yer alıyor.

Romancının sofrası

Nihan Abir, Siniden Masaya Türk Romanında Sofra adlı çalışmasında Tanzimat’tan 2010’a kadar Türk edebiyatında dönemleri temsil edebileceğini düşündüğü romanlar üzerinden çeşitli sofra biçimlerini inceliyor. Bu türden çalışmalarda çokça gördüğümüz teorik arka planın küçük temaslar dışında metne müdahale etmemesi dikkate değer.

Abdulrazak Gurnah: Kayıp vatan

Nobel Edebiyat Ödülü’nün sahibi Afrika’dan İngiltere’ye göç etmiş bir yazar olan Abdulrazak Gurnah’a verildi. Gurnah ile birlikte gözler yeniden göçe ve sömürgeciliğe çevrildi. Çünkü Gurnah romanlarında iki temel unsura vurgu yapar. Birincisi sömürgeci Batı’nın vahşi yüzü diğeri ise biz de masum değiliz göndermesi… Zaten son yıllarda yazılan göç romanlarının önemli bir kısmı sömürgecilik sonrası sömürge ülkelerden sömürgeci ülkelere yapılan göçleri anlatır.

Yemek kültürü bir tüketim objesi değil

Yemek kültürü araştırmacısı ve yayıncısı Musa Dağdeviren, yemek kültürüyle ilgili çalışmaları bir araya getirecek bir merkezin şart olduğunu söyledi. Dağdeviren, “Yemek kültürü bir tüketim objesi değildir. Ancak popülerliğin parçası yapmaya çalıştığınızda bu kültürü ayaklar altına alırsınız” diyor.

Eskiden yemek işi küçümsenirken şimdi ön planda

Sayısız önemli araştırmaya ve kitaba imza atan yemek kültürü araştırmacısı Priscilla Mary Işın, farklı alanlarda çalışan akademisyenlerin yemek kültürüne önem verdiğini belirterek, “Dünyada da bilim insanları yemek konusunu eskiden küçümserken şimdi ön plana çıkarmaya başlamışlardır” diyor.

‘Kurtuba uzakta tek başına’

Yirminci yüzyılın en büyük şairlerinden sayılan Federico Garcia Lorca sadece şiirleri ile değil yazdığı tiyatro oyunlarıyla da İspanyol edebiyatını yücelten yazarların ön saflarında yer alır. Lorca’nın şiirleri ağırlıklı olarak ‘Aşk ve Ölüm’ teması üzerine kuruludur. İspanyol halkının çeşitliliğinden kaynaklanan zengin folklor, Lorca’nın şiirlerinde kendini açığa çıkarır.

Hempher mi John mu çöz evlat

“Müslümanlar ve Türkler nerede bir hıyanete uğramışsa, altında mutlaka İngiltere vardır” diyor Nuh Albayrak İçten Dıştan Entrikalar kitabında. Ama İngilizleri tanımak hiç de kolay değil. Çünkü karşınıza hangi kimlikle çıkacakları muamma. Bir bakarsın mezhep kuran Hempher olur, bir bakarsın İbrahim Zeki kıyafetiyle dolaşan John. Sonra Arap Baharı, 15 Temmuz, Gezi kalkışması derler, altından Haçlı ittifakı çıkar.

Hem ismen hem ilmen ferid: Ömer Ferid Kam

Tasavvuf, felsefe, şiir ve edebiyata alanlarında yaptığı çalışmalarla ismi öne çıkan Ömer Ferid Kam’ın eserleri Büyüyenay Yayınları arasında yeniden okurla buluştu. Aynı zamanda Kam’ın dergilerde yazdığı yazılarda toplanarak kitaplaştırıldı.

40 yılın yazıları

Ali Karaçalı’nın Hece Yayınları arasında çıkan Gün Karşı Tepeden adlı kitabında yazıları bir araya getirilmiş. Gün Karşı Tepeden’in girişinde Ali Karaçalı, kitabı oluşturan yazıları, “Hayatımın kırk yılının yazıya dökülmüş kayıtlarından küçük bir seçki” diyerek okuruna sunuyor.

Bu ayın kitapları

Omar Mohamed’in hayat hikayesinin Victoria Jamieson’ın çizimleriyle hayat bulduğu çizgi roman yüzeysel de olsa mültecilik meselesine değinmesi, yaptığı “Sende bir yetenek var ve Allah sana bir yetenek verdiği zaman senin görevin onu kullanmaktır.” vurgusu ve umut dolu bir anlatı sunması bakımından kıymetli.

Her kademeden okuru yakalamaya çalışıyorum

Yazar Melih Tuğtağ’a çocuk edebiyatı ile ilgili sorularımızı yönelttik. Tuğtağ, “Karmaşık bir anlam dünyasını sade bir dille ve herkesi kucaklayacak şekilde yazmak, bir de üstüne mesajları fark edilmeyecek kadar gizlemek tatlı bir çaba” diyor.

Babamın Kitaplığı 3 - Türkleri Uzaya çıkaran yazar: Ali Nar

Arılar Ülkesi ve Uzay Çiftçileri kitaplarıyla çocuk okurların yakından tanıdığı Ali Nar aynı zamanda klasik ve modern edebiyattan pek çok çeviri yapmış bir isimdir. Gülçin Durman bu ay babasının vesilesiyle çocuk yaşta kitaplarıyla tanıştığı Ali Nar’ın portresini kaleme aldı.

Osmanlı’da cülus ve veraset törenleri üzerine bir çalışma

Osmanlı’da Cülus, Veraset ve Meşruiyet adlı kitapta Prof.Dr. Ali Akyıldız, Osmanlı’da 600 yıllık bir geleneği ele alıyor. Akyıldız, belgeler eşliğinde ayrıntılı olarak Osmanlı padişahlarının tahta çıkışı ile buna bağlı olarak gerçekleşen bazı uygulama ve törenlerle, cülus ve veraset sisteminin geçirdiği değişim ve dönüşümü tüm yönleriyle ele alıyor.

Türküler beni şiire hazırlamış

Daha önce şiirleri Söğüt, Yedi İklim, Edebiyat Ortamı, Fayrap, Yalnız Sanat gibi dergilerde yayımlanan Fatma Aksu’nun ilk kitabı Ötüken Yayınları’ndan çıktı. Aksu, “Babacığım bağlama çalan, beni ve kardeşlerimi Anadolu’nun en güzel türkülerini, deyişlerini söyleyerek uyutan, avutan müziksever bir adamdı. Ondan duyduğum güfteler beni o kadar etkiliyordu ki kendi kendime onlara benzer şeyler üretmeye çalışıyordum. “Al Fadimem” türküsüyle yol aldığım uykular beni şiire hazırlıyormuş meğer” diyor.

Anadolu’nun lezzetleri buluştu

Ömür Akkor’un Ketebe Yayınları etiketi taşıyan kitabı Türkiye Gastronomi Atlası birkaç ay önce okurla buluştu. Yoğun ilgi gören eser, Anadolu’daki lezzetlerine ait haritalar ve anlatımlar barındırıyor.

‘Gökte güneş kararmış bir portakal’

İlk şiir kitabından bu yana şiirinde yalınlığı kaybetmemiş usta bir şairdir Ömer Erdem. Onun şiirinin doğasını oluşturan en önemli unsurlardan biri doğa ise diğerleri mekân, tarih ve medeniyettir. Şairin son kitabı Güneş Kalır Bir Başına da güçlü imgeler okurun kalbini güneş gibi kamaştırır.

Tevfik Fikret’e yüz yıllık bakışlar

Koç Üniversitesi Yayınları’nın Armağan Kitaplar serisinin ilki olan Tevfik Fikret kitabı şairin ölümünden günümüze kaleme alınan onlarca yazıyı bir araya getiriyor. Fikret’in şiir ve düzyazılarından bir çeşitlemeye de yer veriliyor. Karikatür, resim ve desenlerle örülü görsel malzeme çalışmaya zenginlik katıyor.

Yol, türkü ve hikâye

Mehmet Şeker’in insana ve hayata dokunan hikâyeleri bizi ‘uzun ince’ yollara oradan da ‘içli’ türkülere sürüklüyor.

Yemek kültürümüzü yansıtan ev mutfağıdır

Başta İstanbul’un Lezzet Tarihi olmak üzere yemek kültürümüzle ilgili değerli bir külliyat ortaya koyan Artun Ünsal, çalışmalarında yemek tariflerinin arka planında yatan zenginliği ve birikimi yansıtıyor.

Harekette bereket var

Prof. Dr. İsmail Aydoğan, “Bir Dava Adamı/Nurettin Topçu” adlı kitabında şu ifadeleri kullanır: “Nurettin Topçu, kelimenin tam anlamıyla Müslüman bir insandır. Ne tarihin kulvarında zedelenerek gelen istismar edilmiş din algısına, ne de yeniçağın yaldızlı söylemlerine kapılan bir insandır. Onun hareket savaşı, ruhun içindeki aklın, aklın içindeki vicdanın, vicdanın sesi olan aşkın haykırılmasıdır.”

‘Geç Kalan’ın yüzleşmesi

Tarık Tufan’ın “Geç Kalan”, hayata ve ölüme farklı bir açıdan bakan ve okurunu kendi içinde bir yüzleşme yapmaya hazırlayan özel bir novella. Farklı bir dil ve üslup denemesini başarıyla gerçekleştiren Tufan, kendi hayatına bile yabancılaşan kahramanının olabildiğince ertelediği yüzleşmesinden kaçınamadığı noktaya dikkat çekiyor.

Erhan Genç öyküsü üzerine notlar

Erhan Genç’in Dergah Yayınları arasında çıkan Kimsenin Atlamadığı Balkonlar adlı öykü kitabının ana temasını teknolojiye maruz kalan birey olarak öne çıkarabiliriz. Kurguya önem veren yazar öykülerinde okurunu şaşırtmayı seviyor.

Bir kitap bizde yoksa üzülürdüm

Uğur Ozan Özen’i, Bursa tarihi ve özellikle Bursa’nın tiyatro geçmişi üzerine hazırladığı kitaplarla tanıyoruz. Yazılarının pek çoğu Bursa dergilerinde çıkmış. Özen, birkaç ay önce yayımladığı Bursa’daki Kitapçıların Son Yüzyılı ile sözlü tarih çalışmalarının dikkat çekici bir numunesi olarak Bursa araştırmalarını sürdürüyor.

Kütüphanede “Arkitekt” var

Ketebe Yayınlarının yeni serisi Arkitekt, mimarlık üzerine düşünen ve üretenler için birbirinden önemli eserleri okurla buluşturmaya başladı. Serinin ilk iki eseri ise Mimarlar Neden Bachelard Okur? ve Zaha Hadid: Bütün Eserleri.

İdam edilen bir başbakanın ardından

“Menderes bir fikirdir” diyen Mustafa Armağan kaleme aldığı Ezan Şehidi Menderes kitabında şöyle tarif ediyor onu: “Menderes, yalnız, idam fotoğraflarıyla zihinlerimize kazınmış mazlum Başbakan değildir. Usta bir polemikçi, sözünü budaktan esirgemeyen bir hatip, cesurca değerlendirmeleri bulunan bir siyasi düşünürdür”

Türkiye ile Moritus arasında köprü kuran alimin hayatı kitap oldu

Tarihçi Bhuglah, bu çalışmasında İmam Sobdar’la Moritus Müslümanları arasında başlayan Osmanlı Hilafetine karşı muhabbetin Sultan Abdülhamid döneminde zirveye çıktığını belgeleriyle ortaya koymaktadır. Assad’ın çalışmaları tarihçilere kaynak sunmakla birlikte Moritus- Türkiye diplomatik ilişkilerine önemli bir yol haritası çizmektedir.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+