Yeni Şafak Kitap Eki Haberleri

Türk ordusu bir asır önce de Tel Abyad ve Rasulayn'ı işgalden kurtardı

Türk ordusunun Milli Mücadele döneminde, hukuksuz işgal edilen Tel Abyad ve Rasulayn'ı ülke sınırlarının güvenliği için kontrol altına aldığı, tarihi belgelere yansıdı. Arşivlerde yer alan belgelere göre, Türk ordusu ve Kuvayımillliye'nin Tel Abyad'ı Fransız işgalinden kurtardığına dair Diyarbakır'dan Ankara'daki karargaha harp raporu gönderildi.

Dünyamızı adımlamak

Ortadoğu ve Arap dünyası üzerine çalışmalarıyla tanıdığımız Taha Kılınç gezi yazılarını bir araya getirdi. Ketebe Yayınları etiketi taşıyan Coğrafyamızı Adımlarken Hatırda Kalanlar isimli kitabında Kılınç, bir müslümanın 40 yaşına kadar gezmesi gereken beş coğrafyayı okuruna anlatıyor.

Bir yazarın ‘bütün eserleri’ nasıl hazırlanıyor?

Yazarların külliyatları basıldığında çok yönlü tartışmalar yaşanır. Peki bu tartışmalara külliyatları yayına hazırlayan editörler ne diyor? Yazarların bütün eserlerini hazırlama sürecinde dikkat edilen hususları editörlerden dinledik.

ÖTEYE MEKTUPLAR - 5 Büyük sevdaların adamına

“Sevgili Ağabeyim, dün sizi ahiret yurduna uğurladık. Hacı Bayram-ı Veli Camii öyle kalabalıktı ki… Mescid-i Aksa’da omzunuza aldığınız Filistinlilerin direniş sembolü poşuyu (Kufiyye) tabutunuzun başucuna koyduk. Rasim Özdenören, Hikmet Kuşcu ve Hasan Seyithanoğlu yanı başınızdaydı. Tabii, İdris Hamza’yı söylememe gerek yok. Yardımcınız Ayşe Hanım’ın gözyaşları dünden beri hiç dinmedi.”

Kırım cennet gibi hayallerde

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) 1944 Kırım Tatar Sürgünü’nün 75. yılı için bir belgesel kitap neşretti. Kitap 1944’te vatanlarından sürgün edilmiş olan Kırım Tatarları ile yapılan 238 mülakata dayanıyor. İnsanların vatanları Kırım’ı nasıl bir cennet gibi hayallerinde tuttukları ve nesillerine aktardıkları, Kırım Tatarlarının kendi anlatımlarında tecessüm etmiş adeta.

Gitmenin ve vazgeçmenin bildungsromanı

Güray Süngü’nün son kitabı olan Az Kalan Gölge İz Yayıncılık etiketiyle okurla buluştu. Süngü bu romanı bir karakterin baştan sona bütün bir ömrünün anlatıldığı bildungsroman tekniğiyle yazmış. Süngü, Az Kalan Gölge’de sadece kahramanlarının hikayesini anlatmıyor, aynı zamanda okuru farklı mekanlarda ağırlıyor. Okurunu şaşırtmayı, kendine sorular sordurtmayı da unutmuyor.

İLK KİTAP İLK HEYECAN: Yayınevi bana sürpriz yapmış gibi

Aydın ilk kitap heyecanını şu cümlelerle aktarıyor: “Kitapelime geçince uzun bir zamandır beklemiyormuşum da yayınevi bana sürpriz yapmış gibi hissettim. Bir süre yalnız kalmak istedim.

Babıali kitap cennetiydi

Kitap fuarının bu yıl onur yazarı 50 kuşağının temsilcilerinden öykücü Adnan Özyalçıner. Babıali dünyasıyla İstanbul Erkek Lisesi’nde okurken tanıştığını söyleyen Özyalçıner, “Bir kitap cennetiydi o yokuş” diye anlatıyor.

Artık bebekler de kütüphanede

Türkiye’de 0-3 yaş arasındaki bebeklerin kitaba ulaşma imkanı oldukça az. Ancak buna rağmen güzel gelişmeler bu oranı her an biraz daha arttırıyor. Çocuk edebiyatı üzerine çalışan yayınevlerinin okul öncesi dönem için hazırladıkları kitaplar oldukça önemli. Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınları’nın Havuç Kurdu ve Minik Damla’nın Çok Kolay serisi son dönemde çıkan önemli çalışmalardan.

Türkiye’nin en eski kitap dergisi Kitap ve Kitapçılık

Türkiye’nin en eski kitap dergilerinden biri olan Kitap ve Kitapçılık 1936-1937 yılları arasında Hakkı Tarık Us tarafından çıkarılıyor. 30 sayı devam eden dergide Mehmet Akif’in damadı Ali Riza Doğrul’un imzasını da görsek asıl yükü çeken 1930’ların genç şairi Refik Ahmet Sevengil diyebiliriz. Dergide kitap ve kitapçılık üzerine dönemin oldukça kıymetli isimlerinin yazılarını okumak mümkün.

Sevimli bir aile hikâyesi

Okul öncesi kitapları, çocuğa hem cazip gelecek görsellerle hem de eğitici, öğretici bir hikâyeyle işlenmiş olmalı. Öyle ki çocuk, sıkılmadan, eğlenceli vakit geçirerek hem bilgi yönünden hem de ahlâkî yönden zenginleşebilsin. İşte, Akide Şekeri Yayınları’ndan çıkan Minik Mirket, tam da bu evsafta bir çocuk kitabı.

Dünyayı dolaşan kitaplar

Küçük Prens, Pinokyo, Andersen Masalları ve daha nicesi.... Bu eserler onlarca farklı dile çevrilmiş, dünyayı dolaşan çocuk kitaplarından sadece bazıları. İçlerinde öyleleri var ki, dünyada adım atmadıkları bir yer dahi bırakmamışlar.

Gelenek ve gelecek buluşuyor

Özenle seçilen görseller ve renkli grafikler, dokun-hisset sayfaları ve çocukların tüm duyularını harekete geçiren tasarımıyla Robot Lagari Okul öncesi Eğitim Setleri, çocukların yeni eğitim döneminde öğretmenleri ve arkadaşlarıyla birlikte eğlenceli bir eğitim yılı geçirmelerine imkân tanıyor.

Yüreği çocuk kalanlara masallar

Çocukların biricik dostu hayvanlarla empati kuracakları harika bir başka kitap ise Behiç Ak imzasını taşıyor. Günışığı Yayınları arasında çıkan “Tavşan Dişli Bir Gözlemcinin Notları” adlı kitapta yazar doğayı ve hayvanları yok etmek isteyenleri eleştirirken küçük bir çocuğun buna karşı duran masum yüreğine de göz kırpıyor.

38. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı Etkinlik programı

38. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı Etkinlik programı (2-10 KASIM 2019)

Ortadoğulu kadın yazarların yükselişi

Son günlerde Arap dünyasının kadın yazarları aldıkları ödüllerle ön plana çıkmaya başladılar. Ummanlı Jokha Alharthi, Man Booker’ı kazandı, bu yılın Uluslararası Arap Roman Ödülü’nü Lübnanlı Hoda Barakat aldı. Ortadoğulu yazarların yükselişinde kadınların öne çıkmasının altında sosyolojik, kültürel, tarihi ve daha birçok sebep sayılabilir. Bu analizlere girmeden 10 kadın yazarı sizin için yazdık.

Kum toprağa akar çünkü

2019 Dayton Edebiyat Barış Ödülü’nü kazanan Bizden Geriye Kalanlar, İran İslam Devrimi sonrasında ailesinden ve köklerinden kopmak zorunda kalan Nahid’in hikayesini anlatıyor. Bir solukta okunan romanda, yaşadığı tüm zorlukları aşan bir kadının kansere yakalandığında hissettiği öfkenin tüm evrelerine tanıklık ediyorsunuz.

Felsefî problemler tarihi

Elmalılı M. Hamdi Yazır’ın Fransızca’dan tercüme ettiği, içine özel notlar eklediği Gabrieal Seailles ve Paul Janet imzalı felsefe tarihi kitabı “Metalib ve Mezahib” hem yazarları hem de çevireni açısından oldukça kıymetli bir çalışma. Asım Cüneyd Köksal tarafından orijinal nüshasından da karşılaştırılarak eser yeniden günümüz okuruyla buluştu. Köksal giriş yazısında iki yazarın bilindik bir felsefe tarihini değil felsefi problemler tarihini ele aldıklarını önemle vurguluyor.

Kadının rolüne yeni bir Bakış

İngiliz yazar Jessie Greengras’ın ilk romanı “Bakış” Timaş Yayınları etiketiyle okura sunuldu. Yazar akıcı üslubuyla anne olmak ve çocuk olmak, doğmak ve ölmek ekseninde meseleye yeni bir pencere açıyor ve kadın mücadelesini bir kimlik mücadelesine dönüştürüyor.

Tevfik Fikret’i ne kadar anladık

Türk edebiyatının iki ünlü şairi Tevfik Fikret ve Mehmet Akif’in arasındaki siyasi düşmanlık kendilerinden sonraki nesillerde de devam etmiştir. Duruşunun Akif’ten yana olduğunu belirten Beşir Ayvazoğlu, Tevfik Fikret’i bugünün üzerinden belgeler ve mektuplarla yeniden anlamaya okurunu davet ediyor.

Tanzimat romanında yeni bir ses

Pakize, Tanzimat kanonu içerisindeki romancıların varlıklarını sürdüğü, kimisinin hayata veda ettiği bir dönemde yazılmış. Kitabı kaleme alan Türk edebiyatının ilk kadın çevirmen ve yazarlarından Behice Ziya Kollar. En son Hakkı Tarık Us’un düzenlediği jübileye mektup gönderen Kollar’ın vefat bilgisi de yok.

Dokuz gün dokuz gecelik kitap şenliği

38.Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı kapılarını açtı. TÜYAP ve Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliğince hazırlanan fuarın bu yıl onur yazarı Adnan Özyalçıner ana teması ise “Edebiyatımızda 50 Kuşağı”. Dokuz gün boyunca devam edecek olan kitap fuarına gitmeden önce kendinize bir okuma ve takip edeceğiniz etkinliklerden oluşan bir liste hazırlamayı unutmayın!

Ölümsüzlük peşinde bir seyahat

Cengin Han’ın Ölümsüzlük Arayışı adlı kitap, Taoist Simyacı Ch’ang Ch’un en yakın müritleriyle birlikte Cengiz Han’ın otağına ulaşmak için yaptıkları yolculukta elde ettiği izlenimleri anlatan bir seyahatname. Uzun yıllar sonra bir manastırda bulunan bu seyahatname o günlere ışık tutan gerçekçi bir belge gibi.

Başkalarının sevgisinde vicdanlarını çitileyenler

“Beni Kör Kuyularda” Hasan Ali Toptaş’ın son kitabı. Romanında büyük kentlerdeki yoksulluğu, kimsesizliği, başkalarının sevgisinde vicdanlarını çitileyenleri, soğuğu ve tüm bunların peşi sıra gelen duyguları etkili bir dille anlatıyor. Bir aileyi karanlık kuyulara iten kötülüğün çıkış noktasını öğrenme işini ise okuyucuya bıraktık.

Bir yaşam modeli olarak kültür

Terry Eagleton kültür ve uygarlık kavramlarını karşılaştırarak “Kültür” adlı kitabında yeni bir tartışma açar. Uygarlık toplumların zenginleştikçe gelişen maddi yönünü temsil eder, kültür ise toplumun manevi değerini oluşturmaktadır. Eagleton kültürü öne çıkarsa da uygarlık olmadan tek başına kültürü ayakta tutmak zordur. Kültür ve uygarlık üzerine okuru düşündüren kitap, farklı ve derinlikli bir bakış açısı sunuyor.

19 Mayıs ezberini bozalım

Murat Bardakçı’nın kaleme aldığı Bir Devlet Operasyonu:19 Mayıs adlı kitabı piyasada küçük bir fırtına kopardı. Bardakçı’nın iddiası aslında geçmişte iki farklı iddianın ortak noktasıydı: Samsun’a çıkış kararını askerler almış, hükümet tasdik etmiş, kararname kanunların gereği olarak zamanın padişahına arz edilmiş ve padişah da kendisine gönderilen tayin kararını 30 Nisan 1919’da onaylamıştır.

Tezâkiri Cevdet’ten öğreneceklerimiz

Ahmed Cevdet Paşa, dil ve edebiyat alanında da önemli hizmetlerde bulunmuştur. Eskiden yeniye geçişte Türk dilinin sadeleşmesi ve yaygınlaşmasında hizmet etmiş, Türk edebiyatının kendi içinde olgunlaşması hareketine yeni bir ciddiyet getirmiş bir devlet adamıdır.

Maksim Gorki’den hikâyeler

Rus edebiyatının ünlü yazarı Maksim Gorki'nin öyküleri yeniden dilimize çevrildi. Gorki'nin, ideolojik bir hareketin tam ortasında olmasına rağmen sadece ideolojinin peşinde koşan bir edebiyatı doğru bulmadığına dikkat çeken Alim Kahraman, yazarın yeteneğinin Çehov ve Tolstoy tarafından hemen fark edildiğini söylüyor.

İLK KİTAP İLK HEYECAN: Güzel bir şey olunca yürümek isterim

Atasever, “Ben güzel bir şey olunca sokaklarca yürümek isterim aslında. Güzel şeyin içinde, hissi geçivermesin diye belki… O nereye gidecekse onunla birlikte yürümek… İlk şiirim “Türkçe Bir Yüz İçin” yayınladığında da böyle olmuştu” diyor.

Hitler ve Churchill’in Avrupa satrancı

Ketebe Yayınları tarihçi John Lukacs’ın bir eserini daha Türkçe’ye kazandırdı. Hitler ve Churchill Düellosu isimli kitap, okurunu İkinci Dünya Savaşı’nın önemli günlerine geri götürüyor. Aykırı tarihçi Lukacs, bu kez de iki Avrupalı liderin 80 günlük satranç oyununu andıran savaşına kafa yoruyor ve zihnimizi önyargılardan arındıyor.

İş yerinde merhametin işlevi

Monica C. Worline ve Jane E.Dutton imzalı “İş Yerinde Mermamet” kitabı Albaraka Yayınları arasında okurla buluştu. Kitap iş yerinde merhamet duygusunun nasıl inşa edilmesi gerektiğini sorguluyor ve bunun sosyal mimarisi için ana hatları gösteriyor.Merhametin özellikle iş yeri için neden önemli olduğunu da sorgulayan Worline ve Dutton işletmelerin sürdürülebilirliğinin merhametle sağlayacağını ileri sürüyorlar.

Tarihçiler arasında karizmatik olanı aramak

Türk tarihi alanında öncü çalışmalara imza atan Zeki Velidi Togan’ın “Tarihte Usul” adlı eseri, İş Bankası Kültür Yayınları tarafından okura sunuldu. Farklı ülkelerde yaptığı araştırmalar, bakış açısı ve belgeci yönüyle özgün bir isim olan Togan bizi el değmemiş konularla karşılaştırıyor.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.