Yeni Şafak Kitap Eki Haberleri

Şiirimizin derin damarı

Ali Asker Barut’un Kendimle Konuşmalar adlı kitabı geçtiğimiz Eylül ayında okurla buluştu. Almanya’da yaşayan şair Ali Asker Barut kitabında edebiyatımıza dair duygu ve düşüncelerini büyük bir samimiyetle okuruyla paylaşıyor.

Mevlid geleneğimize önemli bir katkı: Gelin Mevlidi

Fethi Gedikli, asıl nüshası kayıp olan Gelin Mevlidi’nin fotokopi edilmiş 38 sayfa ve 314 beyitten ibaret bir el yazmasını Gaziantep’te çarşı içinde sahaflık yapan merhum Said Gökbulut’tan temin ederek yayına hazırladı. Kitap Zeytinburnu Belediyesi Kültür Yayınları arasında okurla buluştu.

Şiirin matematiği matematiğin şiiri

Şiirin Matematikselliği adlı kitap İbrahim Eryiğit imzalı. Aynı zamanda matematik öğretmeni olan şair İbrahim Eryiğit ezber bozan bir çalışma ortaya koymuş. Eryiğit şiir ve matematik arasındaki bağa farkı açılardan ayna tutuyor.

Canım öğretmenimi anlatıyor

Öğretmenler Günü vesilesiyle çocukların öğretmenleriyle ve okullarıyla ilişkilerini konu alan beş kitabı bu ay sizin için derledik. Farklı coğrafyalardan farklı yazarların kaleme aldığı öğretmen öğrenci ilişkini anlatan kitaplarda her çocuk kendinden bir şeyler bulacaktır.

Karabağ hikayeleri

Savaş meydanı ve siyasette elde edilen başarının, başarısızlığın edebiyat ve sanatta yer bulmasının kıymeti büyüktür. Ganire Paşayeva ile İmdat Avşar’ın hazırladığı “Azerbaycan Edebiyatında Karabağ Hikâyeleri” yaşanan acıların insani boyutunu aşk, cesaret, adalet konularıyla gözler önüne seriyor.

Hadislerle ışıldamak

Zekiye Çoban’ın yazdığı ve Büşra Nur İslamoğlu’nun illüstrasyonlarıyla katkı sunduğu “Hikâyelerle 33 Hadis Işıltısı” eğlenirken öğretmeyi hedefliyor. Kitabın her sayfasında, birbirinden renkli hikâyelerle desteklenen hadis-i şeriflerle çıkılan ışıltılı bir yolculuk çocukları bekliyor.

Arayışlar dönemin terike-i fikriyyesi

Çizgi Yayınları tarafından okurla buluşan Osmanlı Felsefe Çalışmaları serisi 65 kitabı geride bıraktı. Serinin son beş kitabı sanattan bilime düşünce ve fikir dünyasının temelini oluşturan eserleri yeniden gün yüzüne çıkarıyor.

Kitap aşığı iki kadının 48 saatlik fuar yolculuğu

Ellerinde tıka basa kitaplarla dolu bavullarla 48 saat süren otobüs yolculuğuyla Almanya’ya kitap fuarına giden Ayla Ağabegüm ve Belkıs İbrahimhakkıoğlu’nun 33 yıl önceki fuar ve yolculuk izlenimleri.

Fuarlar okurla yazarın dostluk köprüsü

Pandemi nedeniyle ertelenen, iptal edilen kitap fuarları yazar ve okuruyla buluşacağı günü bekliyor… Her yıl kitap fuarıyla özdeşleşen kasım ayında bu kez yazarların penceresinden baktık ve fuarla ilgili ilk deneyimlerini, anılarını dinledik. Yazarlara göre fuar sadece imza günleri ve kitap satışlarının düzenlendiği yer değil, aynı zamanda okurların birbirleriyle, yazarlarla dostluklar kurduğu fikir alışverişi sağlayan bir platform.

Üç Krallık Savaşları’yla fikirsel aydınlanma

Düşünce tarihinin önemli isimlerinden İngiliz filozof Thomas Hobbes’un “Behemoth ya da İngiltere İç Savaşının İçyüzü” kitabı VBKY tarafından Türkçe’de ilk kez yayımlandı. Hobbes bu eserinde, tarihte “İngiliz Devrimi” olarak da bilinen, İngiltere, İskoçya ve İrlanda savaşlarının gelişmelerini değerlendiriyor, bireysel düşüncenin doğuşunu aydınlatıyor.

Ebüzziya ailesinin ya da Türk basınının hikayesi

Türk basın tarihi Zeytinburnu Kazlıçeşme Sanat Galerisi’nde açılan “Kültür ve Sanat Hayatımızda Ebüzziya Ailesi” adlı sergide üç kuşağın üzerinden anlatılıyor. Sergiyle birlikte aynı adı taşıyan hem aileyi hem de aile hakkında yazılmış yazıların yer aldığı bir kitap da hazırlandı.

Bitmeyecek bir beste: Bekir Sıtkı Sezgin

Türk musikisinin büyük ustalarından Bekir Sıdkı Sezgin’in hayatı üç yazarın kaleminden kitap olarak hazırlandı. Sezgin’in musikiye adanmış hayat hikayesi aynı zamanda yakın dönemin müzik tarihine de kısa bir yolculuk.

Hâfız divanı üzerine düşünceler

Hafız Divanı bu defa İsmail Söylemez’in yaptığı çeviriyle bir kez daha okurla buluşuyor. Her çeviriyle şiirleri biraz daha zenginleşen Hafız 14.yüzyıl şairi. Hafız’ın hem doğu hem da batıda pek çok şairi etkilediğini söylemek mümkün. Hâfız’ın büyüklüğü, kendinden önce kurulan, kendinden sonra da kaldırılmayan sofrada, unutulmayacak izler bırakmasındadır.

Harita üzerine derin sohbet

Haritalar her zaman insanın merakını gıdıklar. Simon Garfield yeni kitabıyla işte tam da bunu yapıyor. Daha önce “Tam Benim Tipim” ile font evreninde bizi yolculuğa çıkartan İngiliz yazar, şimdi de haritalarla bir seyahate çıkartıyor. Tarih ve coğrafyayı, birbirinden ilginç anekdotlarla süsleyen yazar bize haritacılığın tarihini anlattığı kadar haritaların işlevine ilişkin de bir muhasebeye davet ediyor ve teknolojinin hayatımızı nasıl haritalandırdığına kadar geniş bir çerçeveyi “Harita üzerind...

Kavramlarla Türkiye’nin modernleşme tecrübesi

Poetik ve Politik, kültürel sürekliliği teklif eden, Türkiye’nin son yirmi yılındaki uygulamaları aksayan yönleriyle tartışan, “Türkiye’nin Batı hayranları da Batı düşmanları da yüzeyseldir.” diyerek körlüğün açtığı çatlaklara işaret eden, modernlik tecrübesini modernleşme kıskacında tüketen toplumların kavramlarla hikâyesini anlatan bir kitap.

İçinden şiir geçen öyküler

Şenler Yıldız’ın öykü kitabı “Mısır Tarlasında Bir Eksik” Dergah Yayınları’ndan çıktı. Öyküyle şiiri başarılı bir şekilde harmanlayan Yıldız, geleceğin önemli yazarlarından biri olacağını bu ilk kitabıyla müjdeliyor.

Kapağı açmaya cesaret edemedim

Yazmanın asıl iklimi zamanla değil mekânla ortaya çıkıyor. Sessiz mekân ile sesli mekân, karanlık mekân ile aydınlık mekân, kendine ait mekânla umuma ait mekân… Gece ve gündüz de öyle, kütüphanedeki birkaç saat ile evdeki on saat eşit mi? Akşamleyin yemek sonrası ev sesleri arasında hangi ilham güçlü kalabilir?

Kayıp hayatların anlatısı

Dip ve Taşın Dediği kitaplarından sonra üçüncü kez okur karşısına çıkan Recep Kayalı, “Kamburuma Üç Sebep”te her gün karşımıza çıkan olağan insanlara odaklanıyor.

Endülüs’e selam olsun

Ortaçağ kültür ve tarihi çalışmalarının tanınmış ismi Maria Rosa Menocal’in “Dünyanın İncisi Endülüs” adlı eseri Avrupa topraklarında kurulan en güçlü islam medeniyeti tarihine ışık tutuyor. Kitapta anlatılanlar Müslümanların bu muhteşem döneme çok daha fazla ilgi göstermesi gerektiği gerçeğini ortaya koyuyor.

Pandemi dönemi öyküleri

Fatma Barbarosoğlu’nun pandemi günlerini anlattığı on bir öyküden oluşan “Hatıra Kadar Narin Hafıza Kadar Zalim” kitabı okurla buluştu. Profil Kitap’tan çıkan eser, geçmişten şimdiye dönüşen insanımızı ve yeni normalin toplumu savurduğu noktayı ustaca anlatıyor.

Narrative terapi ile yolda olmak üzerine

İnsanın taşıdığı birikim üzerine eğilen Narrative Terapi, kişinin kendi hayatını değil uzmanın kişinin hayatını daha çok bilebileceği iddiasının komikliğine tepki olarak doğdu. Türkiye’de alanındaki ilk kitaplardan olan Narrative Terapi Uygulamaları, Ketebe Yayınları arasından çıktı. Kitap, türün daha iyi anlaşılması için bir rehber niteliğinde.

Hayat damarlarını dolaşan şiir: Tahirülmevlevi’nin Molla Câmî tercümesi

Tahirü’l Mevlevi’nin Molla Cami’den yaptığı iki tercüme eser Büyüyenay Yayınları tarafından kitap olarak basıldı. Mustafa Kirenci’nin yayına hazırladığı kitaptaki ilk tercüme Besmele Risalesi diğeri ise Mir’atü’l-Akaid. Bu iki eserin tercümesi sırasıyla 1946 ve 1950 yıllarında ilk defa İslam Mecmuası’nda tefrika edilmiştir.

İslâm tarihini okuma denemesi

Arap dili ve İslâm alanında uzman olan Thomas Bauer’in “Müphemlik Kültürü ve İslam: Farklı Bir Tarih Okuması” kitabı Türkçe’de. Dini metinlerin yanı sıra edebiyattan da faydalanan yazar, farklı bir İslâm tarihi okuması sunuyor.

Kitaplarımızı kaybetmek

Alberto Manguel’in Kütüphanemi Toplarken adlı kitabı Türk okurla buluştu. Kitap Arjantin asıllı yazarın uzun süre yaşadığı Fransa’dan ayrılırken ahırdan bozma kütüphanesini toplama macerasından yola çıkarak kitaplarını anlatıyor.

Okur/yazar/editör gözünden kitap fuarları

Öğrenciyken okur olarak gittiği kitap fuarına yıllar sonra Anadolu’daki kitap fuarlarını gezen bir yazar olarak katıldı. Okur, yazar ve editör gözlüğünden dünden bugüne kitap fuarlarına dair izlenimler.

Şair Arnold’un eleştirel yaklaşımları

Matthew Arnold’un başyapıtı sayılan Culture and Anarchy 150 yıl sonra Ferit Burak Aydar’ın tercümesiyle Vakıfbank Kültür Yayınları arasında çıktı. Geçtiğimiz ay kitapla ilgili bir tanıtım yazısı girmiştik. Bu ay ise aynı kitapla ilgili farklı okuma notları paylaşıyoruz.

Göz ucuyla bakıp işime devam ettim

İçindekiler bölümünü açıp ismi dikkatini çeken hikâyeden başlayabilir. Ben genellikle böyle yapıyorum. Okumak çok başka bir eylem, genel manada duygu ve düşüncelerimizden o an içinde bulunduğumuz ruh haline kadar değişiklik gösterebilen bir şey.

Kafaya takılanlara cevap veren kitap

Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınları arasında çıkan Kafama Takılanlar kitabı özellikle gençlerin günlük hayatta sıklıkla kafasını meşgul eden dini hayatla ilgili dini sorularına cevap veriyor. Prof. Dr. Cağfer Karadaş’ın sorulara cevaplar aradığı kitap özellikle genç okurların ilgisini çekecek.

Nezihe Meriç: Günümüz hikâyeciliğinin anası

Cumhuriyet kuşağının ilk kadın yazarı olarak anılan Nezihe Meriç’le yapılan söyleşiler “Kimse Hikâyeyle Aramda Geçenleri Anlamıyordu” başlıklı bir kitapta toplandı. Söyleşileri okurken Meriç’in Anadolu’da geçen çocukluk günlerinden kadın yazarlara uzanan hikayesine tanıklık ediyoruz.

Kültür olmadan toplum güçlenmez

İngiliz kültür eleştirmeni Matthew Arnold’ın başyapıtı “Kültür ve Anarşi: Siyasal ve Toplumsal Eleştiri Alanında Bir Deneme”, yayımlanmasından 150 yıl sonra Türkçe’de okurla buluştu. VBKY’den çıkan kitapta Arnold, kültürün kusursuzluk arayışı olduğunu ve kültüre önem vermeden toplumun ulvi birlikteliğinin sağlanamayacağını savunuyor.

Okur kitabı eline alınca hemen açmasın

Gece ile gündüzü ayıramıyorum. Buna daha çok içinde bulunduğum imkânlar karar veriyor, çok ka-labalıkta da sakinlikte de yazabiliyorum. Ama tepe çakralarımı gündüz de gece de uyutmam. Bana bıraksalar zamandan öte yola çıktığım anlarda yazıverirdim.

Sıkı bir ilk roman: Bitemeyen

Aysun Ellidokuzoğlu’nun ilk romanı Bitemeyen, Dergâh Yayınları tarafından okura sunuldu. Roman, Türk toplumunda geleneğin izlerinin tartışılabileceği en temel kurumlardan biri olan aileyi merkeze alıyor. Kaçış, ihanet, intihar, yalnızlık temalarına, olaylara incelikle dâhil edilebilmiş batı toplumlarının sesi eşlik ediyor. Bitemeyen, bitip tükenmeyecek birey-toplum çatışmasının romanı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+