Yeni Şafak Kitap Eki Haberleri

Fetih ve Fatih romanlarında ideolojik etkiler

Türk Romanında Fetih Ve Fatih adlı kitabı Akçağ Yayınları arasında çıkan akademisyen yazar Hakan Değirmenci, Osmanlı’dan bugüne kaleme alınan fetih Ve Fatih romanlarından bir seçki yaptı. Değirmenci, seçkisindeki romanlardan yola çıkarak geçmişten bugüne fethe ve Fatih’e ideolojik olarak nasıl yaklaşıldığına dikkat çekiyor.

Şiblî Numânî’nin İstanbul, Mısır ve Suriye Seyahati

İslam tarihçisi Şibli Numani, İstanbul, Suriye ve Mısır’a doğru yaptığı yolculuğu anlattığı seyahatnamesinde İstanbul’un tarihini ve kültürel hayatına ayrıntılı olarak yer verir. Türklerin misafirperverliklerinden giyim kuşamlarına yeme içme kültüründen evlerin düzeni ve tanzimine kadar gündelik hayata dair pek çok malumat dikkat çeker.

İlahi Komedya’nın temsil ettiği zihniyet

Nesiller boyu çevirisi yapılan ve ilgi gören İlahi Komedya’nın çevirileri bugüne kadar farklı zamanlarda farklı isimler tarafından yapıldı. Everest ve Alfa Yayınları’ndan çıkan son iki çeviriden yola çıkarak şu soruyu soralım: İlahi Komedya dünya edebiyatı ve Türk okuru için aslında ne ifade ediyor?

Bir şehir tasarlamak bir şiir yazmak

Şair Cahit Koytak’ın yeni eseri Şehrin Kitabı okurla buluştu. Bir bütünün şiirini yazan Koytak bu defa okuruna şehrin birbirinden farklı hallerinden, insanlarından, olaylarından bahsediyor. Kitabın her sayfası zihnimizde yeni bir şehri, yani Koytak’ın şehrini inşa ediyor.

'Ben de buradayım' diyen sevgili okura!

Mesut Koçak’ın editörlüğünde Ketebe Yayınları’ndan çıkan Hayat Oyun Kayboluş: Tutunamayanlar Kitabı on üç farklı yazı, küçük bir sözlük ve bir de bibliyografyadan oluşuyor. Koçak, bu çalışmayla Tutunamayanlar’ın anlatı ormanlarına girmek isteyen okura yolunu kaybetmeden ilerleyebilmesi ve adeta bir hazine olan eserin sırlarını keşfetmesi için rehberlik etmeyi amaçlıyor.

Şairin Romanı: Kırık Ayna

Şair ve yazar Memduh Atalay’ın Kırık Ayna romanı okuru sahici bir dünyaya davet ediyor. Kırık Ayna’da bizi fikirde ve idealde birlikteliği, kardeşlik bağının üstüne çıkaran insanlar karşılıyor. Hüsnü Cemal Hoyrat ve arkadaşları, Türk topraklarının asırlardan beri gelen ruhunu bir kere daha filizlendiriyorlar.

Bir devrin tanıklığı ve muhasebesi

Ülkemizin hatırı sayılır alimlerinden olan ve 2016 yılında kaybettiğimiz Bekir Topaloğlu’nun günlükleri vefatından tam 5 yıl sonra okurla buluştu. Topaloğlu’nun günlükleri 1975-2016 yıllarını kapsıyor.

Kurtla yaşayan ulumayı öğrenir mi?

Hamdi Akyol’un Kurt Gölgesi adlı romanı Kapı Yayınları arasında okurla buluştu. Kitap içerdiği gizem, dil ve gerçek bir kişiliğin verdiği ilhamla kaleme alınmış.

İstanbul öykülerinde bahar

Öykü dünyasında İstanbul’da bahar anlatılırken, hem ilk gençlik, diriliş, rüya ve coşku imgeleri etrafında hem de somut olarak bir mevsim olarak gündeme getirilmiştir. Öykülerde bahar herkes için hasrettir, hayaldir, güzelliktir. Bu yüzden hep umutları ve rüyaları çağrıştırır. Öykülerinde bu ay İstanbul’da baharın izini sürdük.

Lale bu coğrafyanın çiçeğidir

Osmanlı çiçek kültürüyle ilgili metinleri özgün dilleriyle yayınlayan Dr. Seyit Ali Kahraman bu çalışmalar sonunda 5 bin 289 adet çiçek ismi tespit ettiğini belirtiyor.

Tüm şiirleriyle Edgar Allan Poe

Poe 40 yaşındayken öldüğünde 28 yaşındaki Baudelaire Poe’nun eserleriyle tanışmıştı:”Başlangıçta “zengin ve mutlu” biri olarak yanlış tanıdığı Poe’nun gerçek yaşamını trajik ölümünü öğrendikçe bu kanaatiyle gerçek arasındaki bu ironik karşıtlık Baudelaire’in yüreğinde dayanılmaz bir sızıya dönüşmüştü.”

Hatıralar ışığında nereden, nereye?

Nuriye Çakmak Çelik’in GZT için gerçekleştirdiği ‘Doğduğum Ev’ başlıklı sözlü tarih röportajları okuru toplumun değer verdiği, kanaat önderi olarak benimsediği isimlerin çocukluk ve gençlik hatıraları eşliğinde sosyolojik anlamda yaşadığımız değişimin ve iklim krizinin neleri elimizden aldığını görmeye çağırıyor.

İnsan yazdıklarının okuyucusu olabiliyor

Epeydir beni bu denli mutlu eden bir kargoyu elime almamıştım. Kargo paketinin içinden bir kitabımı çıkardım ve o an uzun uzun baktım. İnsan, yazdıklarının da okuyucusu olabiliyor bazen diye düşünmüştüm.

Zengin bir çiçek kültürümüz var

Osmanlı sanatı çalışmalarıyla çiçek ve bahçe merakını birleştirerek “Hasbahçe” adlı bir kitap yazan Prof. Dr. Nurhan Atasoy’a göre en çok sevilen çiçekler arasında gül, lale, sümbül ve zeren çiçekleri geliyor.

Yeni nesil masallar

Çocuklar masalla büyür. Çocukların severek okuyacağı masallardan bu ay için yaptığımız seçkiler.

Cevat Rüştü: Ne çiçeksiz ne kitapsız

Çocukluğundan beri tanıdığı sevdiği komşuları Ahmet Midhat’ın öğüdünü tutarak 1911’de Fransa’ya giden Cevat Rüştü dört yıl sonra ülkesine ziraat metühassısı olarak döndü. Günümüzde Rüştü’yü 20. yüzyılın ilk çeyreğinde çiçekler ve edebiyatımızda çiçeklerin yeriyle ilgili yazdığı yazılarla tanıyoruz. Yazıları çiçek edebiyatı, çiçek dili, Doğuda ve Batıda çiçeklere meraklı ünlü yetiştiricileri anlatıyor.

İngilizler Avrupalılardan nasıl ayrıştı?

Tarihçi ve antropolog Alan Macfarlane’in yazdığı “İngiliz Bireyselciliğinin Kökenleri”, VakıfBank Kültür Yayınları imzasıyla yayımlandı. Bu akademik çalışmada, özgürlüğü temel alan haklar açısından hızla değişen İngiliz toplumunun diğer Avrupa toplumlarından neden ve nasıl farklılaştığını sorgulan Macfarlane, Marx, Maine, Tonnies ve Weber gibi önemli düşünürlerin görüşlerine de genişçe yer veriyor.

'Burası dünyaymış meğer' Abdullah Harmancı hikayesi üzerine

Abdullah Harmancı’nın hikayelerinde kişiler değişir; yazar, öğretmen, karma ortaokulda hademe, askerden yeni gelmiş bir genç olabilir. Hatta mekanlar da değişir bazan. Fakat onları insan kılan ayırdedici bazı özellikler aralarında pay edilmiştir.

Müslüman duruşu üzerine düşünmek

Akif İnan’ın Mirası Kuşanmak adlı kitabında 1978-1986 yılları arasında Yeni Devir gazetesinde çıkan yazıları bir araya getirilmiş. İnan, yazılarında bir Müslüman olarak görevimizin neler olduğunu hatırlatıyor ve bir müslümanın yaşadığı çağa karşı duruşunun nasıl olması gerektiği hususunda önemli uyarılarda bulunuyor.

Elli yıllık ilmî birikimin çalışması

Ahkâmü’l Kur’an Tefsirini yayına hazırlayan Karatay Ü. İslâm İktisadı ve Finans Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hamdi Döndüren elli yıllık ilmi birikimin sonunda ortaya koyduğu çalışma hakkında bilgi verdi. Prof.Dr. Döndüren, “Gerek ayetlerin birbiri ile gerek Hz. Peygamber’in uygulamasıyla, yani hadislerle birlikte yorum yapılmadan sağlam bir tefsirden söz edilemez” diyor.

Okumayı sevdirmek için yazıyorum

Mustafa Orakçı’nın eserleriyle tanışan çocuklar okuma serüvenlerine yazarın diğer kitaplarını da dâhil etmek istiyor. “Çocuklara okumayı sevdiren yazar” olarak bilinen Mustafa Orakçı’ya yazı serüveniyle ilgili sorularımızı yönelttik.

Bir Anadolu Çocuğunun Ormanı: Bak Bahar Gelmiş

Bak Bahar Gelmiş kitabı yazar Alim Kahraman’ın doğup büyüdüğü topraklara bizi götürüyor. Büyüyenay Yayınları arasında çıkan kitaptaki öyküler sıcacık insan hikayeleriyle okurunu sarıyor. Kahraman’ın çocukluğuna, doğduğu köye ve oradan Anadolu insanının birbirinden renkli dünyasına uzanan hikayeleri akıcı bir dille kaleme alınmış.

Şeref Bilsel’in şiir dersleri

Şiire Giriş Dersleri, Şeref Bilsel’in Varlık dergisinde genç şairin şiiri üzerine kaleme aldığı yazılarını bir bütünün parçaları olarak bir araya getiriyor. Ancak bu bir el kitabı, şiir reçetesi ya da kişiler üzerine yazılmış metinler toplamı değil. Şiirle geçen otuz yılın semeresi.

Hayatın içinden geçen öyküler

Gülhan Tuba Çelik için Onlar ve Köpekleri kitabındaki öyküleri ile kendi “tutunamayan” larını doğurduğunu da söyleyebiliriz, kaleminin gücünü kullanarak. İlk öykü “Sınır” dan başlayarak hayata tutunmak için mekanla bütünleşmeye çalışan kahramanları görüyoruz kitapta.

Sokrates’in ölümü üzerine tartışma

Sokrates’in ölümünü çeşitli yönleriyle ele alan ve tartışma konusu yapan eser oldukça azdır. Daha çok Sokrates’ten aktarılan görüşler tartışılır. Emily Wilson, “Sokrates’in Ölümü- Kahraman, Hain, Geveze, Aziz” adlı kitabında Sokrates’in ölüme uzanan yönünü çeşitli açılardan ele almakta.

Bu ayın kitapları

Bu ay sizlere David Litchfield’ın Waterstones Ödüllü kitabı “Ayı ile Piyano”yu, Ketebe Çocuk’tan çıkan “Gölgem ve Ben”i ve Cem Kızıltuğ’un yazıp resimlediği “Leylek Pom”u tanıtacağız.

‘Üstü Açık Denizler’in Şiiri

Yunus Karadağ’ın ilk şiir kitabı “Gökyüzü Koşarken” adını taşıyor. Karadağ, bir iç yolculuğun şiirini yazıyor bir bakıma. Bu bir hayat yolculuğudur: “taş denizleri” aşmayı gerektirir. Şaire özgü gibi görünen bu yolculukta hepimiz varız; çünkü, hayat hepimizindir, hepimiz dünya denilen bir gemide yol almıyor muyuz?

Beklediğim biri gelmiş gibiydi

Yayınevinden aradıklarında daha telefonu açmadan mutlu sonun geldiğini hissetmiştim. Uzun süredir beklediğim biri gelmiş gibiydi. Mutluluğumu ve heyecanımı ailemle ve yakınlarımla paylaşmak istedim. Yanımda kızlarım Ekin ve Çiğdem vardı. İlk onlarla paylaştım.

Doğu’dan geliyorum

Kitaptaki ilk şiirde, Sezai Karakoç’un “Hızırla Kırk Saat” adlı kitabında yer alan ; “Sonra bir boşluğa varıldı/ Hızla bitmişti Burak’ın saati” dizeleri, “ol bu suç” adlı şiirin başlığıyla okuyucuya merhaba diyor.

Veba geceleri: salgın ve kaos

Orhan Pamuk’un son kitabı Veba Geceleri her ne kadar bir roman olsa da pek çok tarihi olay üzerinden siyasi bir hınçla kaleme alındığını söyleyebiliriz. Veba salgınını işlediği Beyaz Kale’deki bakış açısıyla Veba Geceleri’ndeki bakış açısının epey açıldığı, oradaki kısmen nesnel, insani, incelikli yaklaşımların burada daha sert bir tavra, bir hınca dönüştüğünü görürüz.

Masallar bize ne söyler

Parmaksız “Uyku öncesi çocuklara okunan hayal unsurlarıyla dolu metinler dizini” olarak tanımlanan masal türünü daha girift metotlara dayandırarak da okunabileceğini gösteriyor.

Ülkü Tamer’le sanat ve edebiyata yolculuk

Ülkü Tamer’in düz yazılarından oluşan iki kitap Ketebe Yayınları arasında okurla buluştu. Sanatın ve Edebiyatın Dayanılmaz Hafifliği ve Sanat Yolculukları adlı bu iki kitap bir şairin kaleminden çıktığı için son derece keyifli ve bir o kadar da öğretici yazılardan oluşuyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+