Yeni Şafak Kitap Eki Ağustos sayısı çıktı

Klasikleri nasıl bir yöntemle yayınlarsa okurlar için daha faydalı olur sorusunu irdeleyen Yeni Şafak Kitap Eki’nin yeni sayısı bugün bayilerde. Özel içerikleriyle her sayısı merakla beklenen Kitap Eki, bu ay okuma listelerinin gerekli mi yoksa gereksiz mi olduğunu tartışmaya açıyor. Yaz bitmeden hem yetişkinlerin hem de çocukların birlikte okuyabileceği macera dolu kitapların listesi de sizler için derlenmiş.

Yıldızların altında bir yerim var benim!

Şu Acayip Şeyler ve Merak Ediyorum serileri ile tanıdığımız Özkan Öze’nin son kitabı “Çaylak ile Filozof” Uğurböceği Yayınları’ndan çıktı. Beklenmedik bir olayla hayatı değişen Çaylak’ın Filozof ile çıktığı fikir yolcuğuna şahitlik ettiğimiz kitabın keyifli çizimleri de Nurcan Karabağ Yılmaz’a ait.

Yaz bitmeden kitapları sevdirin

Yaz tatili bitmeden mutlaka okunması gereken kitaplardan bir seçki yaptık. Macera dolu kitaplar arasında dostluklar, yardımlaşma, dünya turu, iyiler ve kötüler arasındaki savaşlar var.

Kara kalemden futbolun hikayesi

İngiliz karikatürist David Squires futbola olan düşkünlüğünü, siyasi ve ekonomik yorumlarla harmanladığı, ironik, eleştirel ve espirili üsluba sahip “Çizgilerle Dünya Futbol Tarihi” kitabında buluşturuyor. Squires, “Batı merkezli” bir anlatımla futbol dünyasının kimi kritik dönemeç, olay ve aktörlerine farklı bir bakışla yaklaşmamızı ve hatırlamamızı sağlıyor.

Eleştirel realizmin gör dediği

Toplumu Açıklamak: Sosyal Bilimlerde Eleştirel Realizm isimli kitap, sonu gelmez meta-teorik ve felsefî tartışmaların ötesine geçip, bu yaklaşımın metodolojik içerimlerini tartışıyor. Okuyucularına eleştirel realizmin temel ilkelerinin bazı metodolojik içerimlerinin genelleme, bilimsel çıkarımlar, teorinin rolü gibi meselelerde yarattığı farklılıkları gösteriyor.

Hakikati arayan Hippi

Paulo Coelho’nun 70’lere saygı duruşu niteliğindeki son romanı Hippi, yazarın kendi yaşam öyküsünün bir bölümünü anlatıyor. İstanbul’da sufilerle tanışan yazarın edebiyatına yön veren tasavvuf öğretilerinin kaynağı bu kitapla gün yüzüne çıkıyor.

Söylenmemiş söze dair

Klasik Avrupa Merkezci açısından uzak bir tutumla, muvahhid bir Hristiyan olarak Avrupa merkezli bakış açısını sorgulayan Hodgson, Avrupa’nın ve modernliğin dünya tarihindeki yerini irdeler. Şayet modernlik ilk kez İslam dünyasında ortaya çıkmış olsaydı, modern dünyanın eşitlikçi eğilimlerinin de yüksek olacağını iddia eder.

Tarihî bir lezzet hazinesi

Memlük dönemine ait bir yemek kitabı, “Treasure Trove of Benefits and Variety at the Table” adıyla dünyanın önde gelen İslam mutfak tarihçilerinden Nawal Nasrallah tarafından Arapçadan İngilizceye tercüme edilerek Brill Yayınevi tarafından yayımlandı.

10. yüzyıldan bir işârî tefsir: İbn Atâ Tefsiri

İbn Atâ Tefsiri’nin birinci bölümünde İbn Atâ’nın hayatı anlatılıyor. O, son derece âbid bir tefsir ve hadis âlimi, ciddî bir sûfîdir. Hallâc ve Zünnûn-ı Mısrî’nin yakın arkadaşıdır.

Felsefi sistemitaçlandıran Hakimiyet

Hilmi Ziya Ülken’in biyografilerinde rastlanan fakat yayımlanmayan eseri Hakimiyet, yıllar sonra günyüzüne çıktı. Ali Utku tarafından hazırlanan eser, Ülken’in felsefi sistemini taçlandıran bir siyaset felsefesi metni. Utku, “Yakın dönem düşünce tarihimizde böylesine özgün, kapsamlı ve bütünlüklü bir siyaset teorisi yok” diyor.

Bayazıt’a dair konuşmalar

Erdem Bayazıt… O güzel insanın ahirete intikalinin 10. Yılında Ketebe Yayınları’ndan çıkan Erdem Bayazıt ile Sana Bana Vatanıma Dair Konuşmalar, sağlığında kendisiyle yapılmış röportajlardan derlemeler şeklinde okuyucuyla buluşuyor. Yaşamı, hayat mücadelesi, yazıya ve şiire olan aşkını biraz da Kahramanmaraşlılık ile bezeyen Bayazıt’ın, insanların gönlünde nasıl taht kurduğu kendisinin naif söylemlerinde gizli. Şair… Münevver… Kahramanmaraşlı… Vatan sevdalısı…

Bir el kitabı:Medeniyet tarihinde kütüphaneler

Dillere destan bir kütüphanesi olan ve o dönemde gazetelerde kendisiyle ilgili röportajlar da yayınlanan Tahir Harimi Balcıoğlu’nun kaleme aldığı Tarih-i Medeniyette Kütüphaneler kitabı 1931 yılında yayınlandığında büyük ses getirmişti. Bu önemli eser Büyüyenay Yayınları arasında yeni eklemeler de yapılarak yeniden okurla buluştu.

Kültürler arası etkileşim: Kapadokya

Kaya kiliseleri, yer altı şehirleri, peribacaları, doğa harikası vadileri ve kaleleriyle bir masal şehrine dönüşen Kapadokya’nın gizemi, Taş Kapıdan Taçkapıya’yla biraz olsun aralanıyor.

Bitlis: Bal, tütün ve kar

Kadim bir şehir olan Bitlis’in adı, rivayetlere göre, Büyük İskender’in kumandanlarından Badlis tarafından kurulmuş olmasından gelir. Evliya Çelebi’den Fransız seyyah Tavernier’ye, Hommaire de Hell’e, Kotschy’e, Deyrolle’a, İranlı seyyah ve şair Nasır-ı Hüsrev’e pekçok gezgin Bitlis’ten övgüyle bahsetmiştir.

İnsanlığın gizemli tarihi

Farklı kültürlerin benzer noktalarından yola çıkarak insan davranışlarını, dini yönelişleri, şiddet olaylarını yorumlayan René Girard, modernizm öncesi toplumlara kadar uzanmaktadır.

Ardâvirâfnâme’nin yolculuğu

Edebiyata ait bir tür olmasına rağmen inanç tarihi açısından da son derece ilginç öğeler barındıran Ardâvirâfnâme, metafizik yolculukların belki de en özelidir. İslam öncesi İran Edebiyatı’nda Sasaniler döneminden kalma, tamamen bu dünya hayatının dışında, rüya âleminde ve metafizik bir ortamda gerçekleşmiş iki seyahatten söz edilir.

Bir kütüphane oluşturmak ya da okuma listeleri

Herkesin kendine göre bir okuma listesi olmalıdır. Kuşkusuz her yazar, okur bireysel bir okuma serüveni yaşar, kendi okuma listesini oluşturur. İsmet Özel’in deyişiyle, “Çünkü kitaplar insanı kitaplara götürür. Kitapların kendileri zenginliklerini ve yetersizliklerini ele verirler. Okumanın rehberi okumaktır.”

Titreşim içinde bir dünya

Merve AkbaşMüzisyen Isabel Mellado’nun romanı Titreşim, Ketebe etiketiyle raflarda yerini aldı. Mellado, bize Clara adlı kahramanının hikayesini anlatıyor. Sert ve net bir dille. Bir müzisyen olarak kendisiyle ve aynı şekilde bir müzisyen olan kahramanıyla çıktığı bu ezgi dolu yolcuğunda bizlere keyif dolu okumalar bırakıyor.

Medeniyetimizin köklerinden yükseldik

7 Ağuston 1978 tarihinde biraraya gelen 14 yazar tarafından kurulan Yazarlar Birliği bugün 40 yaşında. Kurucularından D. Mehmet Doğan, 40 yıllık hikayelerinin çıkış noktasını şöyle anlatıyor: “Yazarlar Birliği kendi medeniyet köklerimiz üzerinde kültürel açılımlar sağlamak ve kalıcı kültür politikaları oluşturulmasına zemin hazırlamak amacıyla yola çıktı ve sürekli faaliyetlere yöneldi.”

“Yabancı bir dilden çeviri yapmak Osmanlıca’dan daha kolay”

N. Ahmet Özalp klasiklerin üç yöntem üzerinden günümüz okuruyla buluşturulduğunu söylüyor. Akademik çevrelerde sık kullanılan çeviri yazı ve sadeleştirme ilk iki yöntem. Üçüncü metod ise metinlerin güncelleştirilmesi yani eserleri günümüz diliyle yeniden yazmak.

Klasiklerimiz nasıl yayımlanmalı?

Türk klasiklerinin dilleri sadeleştirilerek yeniden okurlara sunuluyor ve oldukça da ilgi görüyor. Peki metinlerin dilini bozmadan bu eserleri yeniden yayına hazırlamak ne kadar mümkün?

Kemal Tahir’in tefrika romanları

Pek çok başka yazarımız gibi Kemal Tahir de eserlerini eski harflerle yazmaya devam etmiştir. Arap harfli metni Latin harflerine aktaran dizgicilerin ilgisizlik, bilgisizlik, dikkatsizlik gibi sebeplerle zaman zaman metni yanlış okuyup dizdikleri görülmüştür. Bazen aynı kelimeyi farklı okudukları bile olmuştur.

Sabahattin Ali: Marko Paşa’ya doğru

Necmettin TurinaySabahattin Ali için, korkunç bir zekâ cambazı denilse yeridir. Ani yaratmalar, daldan dala sıçramalar, iki zıt durum arasında beklenmedik ilişkiler kurma becerisi onun bu yanını ortaya koyar. Konuşmaları sırasında sık sık başvurduğu zekâ gösterilerine ince ironiler de eklenince, varın gerisini siz düşünün!

Gaspıralı’nın eğitim anlayışı

İsmail Gaspıralı ve Rusya Türklerinde Millî Uyanış Usul-i Cedid Eğitim kitabı Selçuk Türkyılmaz’ın doktora tezinden yola çıkılarak yazılmış. Rusya Müslümanlarının ve 19. asır Türkçülüğünün önemli isimlerinden İsmail Gaspıralı’nın usul-i cedid eğitim diye adlandırılan eğitim anlayışı bu kitabın esas meselesi.

Türkiye'nin son 15 yılınaakademik bakış

Adalet ve Kalkınma Partisi ( AK Parti) Türkiye siyasi hayatında demokratik dönemin başlamasından bugüne en uzun süre iktidarda kalan parti olma özelliği taşıyor. Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA)’da AK Parti'nin 15 yıllık iktidar sürecini Siyaset, Dış Politika, Ekonomi ve Toplum başlıkları altında mercek altına alıyor.

Bir kitapla devri alem

Evliya Çelebi’yi Osmanlı topraklarının dışına çıkaran neydi? Ferdinand Macellan, Büyük Okyanus’u neden araştırdı? Peki Kristof Kolomb Hindistan’da ne arıyordu da kendini Amerika kıtasında buldu, yeni bir kıta keşfettiğinden habersiz..?

İnsanın kişisel kıyameti

Cemile Sümeyra’nın Derin Dalış’ında arayış teması yoğun biçimde işleniyor. Hayat dediğimiz şeyin başlı başına bir arayış, bulduk dediğimiz cevapların da kişiden kişiye değişen keşiflerimiz olduğunu öğreniyoruz. Şule Yayınları’ndan çıkan kitabın yazarını geçtiğimiz yıl kaybetmiştik.

Freud: Gerçek mi efsane mi?

İş Bankası Kültür Yayınları’ndan çıkan Freud Belgeleri: Psikanaliz Tarihi Hakkında Bir İnceleme adlı kitabın temel tezi, psikanalizin güçlü kesinlik sunan bir bilim olmak yerine birçok “efsane”ye dayandığıdır.

Edebiyatçılar ile aynı masadayız

Prof. Dr. Handan İnci tarafından hazırlanan “Tahkikat-ı Edebiye” Midhat Cemal Kuntay’ın 1910 yılında 17 edebiyatçıyla yaptığı ve Servet-i Fünun’da yayımlanan anketlerden oluşuyor. Mehmed Akif’ten Rıza Tevfik’e, Halide Edip’e uzanan anketler, yazarların edebi anlayışlarını birinci ağızdan duymak için güzel bir fırsat.

Adım Müslüman diyen şair

Maraş'ta dünyaya geldi (1939). Çocukluğu, babasının zabıt kâtibi olarak görev yaptığı Kayseri’nin Pınarbaşı ilçesinde geçti. Yöre, çocuk şair Erdem’in kafasında çılgın bir doğa sevgisinin yeşermesinin ortamını hazırladı. Çobanların söylediği türkülerden, halk ozanlarının deyişlerinden etkilendi. Çocukluğundan kalan izlenimle Bingöl Çobanları şiirini sevecektir. Çoban Çeşmesi şiiri, onun şiir muhayyilesinde, başka kimsede olmadığı kadar yüklü ve zengin çağrışımlar uyandıracaktır. Doğa meftunluğu ...

Balkanlardan gelen sıcak edebiyat dalgası

Kim Mehmeti’nin dilimize kazandırılan romanı “Üsküp Dilencileri”, derinlikli bir dünya kurarak gerçeği kurgulamayı başarıyor. Balkanlar’da yaşananları dilencilerin yüzyıllardır yaşattıkları gizli cemiyetinin üzerinden anlatıyor.

‘Benim adım Muzaffer pislikbir köleyim’

Necad İbrişimoviç’in Uğursuz adlı romanı, on dokuzuncu yüzyıl Bosna’sında yozlaşmış bir bey ailesinin durumunu, kendi aralarında düştükleri çatışmayı ve iktidar mücadelesini görülmüş şüphelerin en yetişkini etrafında konu ediniyor.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.