Yeni Şafak Kitap Eki Haberleri

Meraklı minikler için doğa kitaplığı

Çevre ve doğa sevgisini çocuklara küçük yaşlarda kazandırmak mümkün. Bu farkındalığı kazandırmaya yönelik, üstelik okuma keyfi de yüksek olan çocuk kitapları var. Bu ay birbirinden güzel çevre ve doğa kitaplarını meraklı minikler için bir araya getirdik.

İlk kitap ilk heyecan: Ersin Yılmaz

Kitabımı görünce korktum...

Deli Orman’dan Pazarcık’a

Emel Özkan yeni kitabı Deliorman’dan Çıktım Yola’da ailesine ait hatıraları bir araya getiriyor. Balkanlar’dan Bilecik’e uzanan bu hikaye aynı zamanda Osmanlı’nın son dönemleri ve genç cumhuriyete ait bir çok olayı da bölge insanın gözüyle görmemizi sağlıyor. Hatıratın ana anlatısı ise Özkan'ın dedesi olan 1934 doğumlu Temel Gümüş.

Bizim Anadolu’dan seslenen bir dava adamı

“Ağabey”lik vazifesi yapmış bir isim olan Mehmet Emin Alpkan’ın hayatı ilk defa bir kitaba konu oldu. Milli Dava Adamı Mehmet Emin Alpkan ismiyle raflardaki yerini alan kitap, 1917 yılında Konya’nın Taşkent ilçesinde başlayıp 29 Haziran 1990 tarihinde son bulan çileli, mücadelerle dolu bir hayatın sergüzeştini ihtiva ediyor.

Ay ışığında kelimeler

Ali Ural’ın yeni kitabı Ay Tiradı Şule Yayınları etiketiyle raflardaki yerini aldı. Tek bölümden oluşan Ay Tiradı, şiirsel dili ve zengin imgelemiyle akıp giden bir nehir gibi. “Kendi kendiyle konuşmanın bir delilik göstergesi olduğunu düşünenler yanılıyor,” diye başlıyor Ay Tiradı, “kendi kendiyle konuşamamaktan doğuyor cinnet.”

Yazılı müzik kaynakları mecmualarla başladı

Akademisyen ve bestekar Gönül Paçacı Tunçay, Türk makam müziğinin bilinmeyenlerini neşrettiği ‘Neşriyât-ı Mûsıkî: Osmanlı Müziğini Okumak’ isimli kitabını zenginleştirerek iki cilt halinde VakıfBank Kültür Yayınları aracılığıyla okuruna sundu. Osmanlı’da yazılı müzik kaynaklarının öncü örneklerinin güfte mecmuaları olduğunu kitaptan okuyoruz.

Sorularla Türk sineması

Ketebe Yayınları ilk sinema kitabı 40 Soruda Türk Sineması’nı okurla buluşturdu. Akademisyen-yazar Mesut Bostan’ın hazırladığı kitap daha önce Türk öyküsüne, Türk romanına, postmodern edebiyata dair derlemelere yer verilen “Kırk Soruda Dizisi”nin yeni halkası olarak tasarlandı. Bostan’ın kapsamlı soruşturması sinemamızın kuruluşundan bugüne kat ettiği yolu, dönüm noktalarını, genel eğilimlerini, aykırı seslerini, bitmeyen tartışmalarını gündeme getiriyor.

Bu fırtına ne zaman dinecek?

Mustafa Kutlu’nun yeni kitabının ismi “Fırtınayı Kucaklamak”. Dergâh Yayınları’nın Türk Edebiyatı- Deneme dizisindeki 41. kitabı. 41 kere maşallah. Her deneme, aynı zamanda bir hikâye barındırıyor. Ayrıca her başlık üstünde bir fotoğraf var ki, yazılanların özeti niteliğinde.

İsmet sahibi bir allâme

Ebülûla, “İstanbullu” diye bahsediyor Sâib Efendi’den. Evet, doğum yeri Erzurum olmasına rağmen küçük yaşta İstanbul’a gelmiş ve bir daha bu şehirden ayrılmamıştır. İsmâil Sâib Efendi’nin muazzam birikiminden istifadeye gelenler arasında her türden ilim yolcusu vardır. Bu konuda ünü ülke sınırlarının aşmış, kıtalar arası bir özellik kazanmıştır.

Osmanlı âlimleri yahut ‘bu nice okumaktır?’

Prof. Dr. İsmail E. Erünsal, yeni baskıda hacmi iki katına çıkan Osmanlı Kültür Tarihinin Bilinmeyenleri’nde Osmanlı hukuk ve eğitim tarihiyle ilgili problemler çerçevesinde kaleme alındığı makalelerle pek çok yanlışı düzelterek okurlarını doğru kaynaklara doğru sorular sormaya yönlendiriyor.

Şair Karcı’dan tadına doyulmaz türkü sohbeti

Mehmet Ragıp Karcı’nın yeni kitabı olan Türkü Dinleme Temrinleri, okuyucusundan belli bir edebiyat birikimi ve şiir hafızası istemektedir. Aksi takdirde kitaptan alacağınız zevk ve fayda azalacaktır. Karcı’nın türkülerimize bakarken önce çıkardığı iki kavram ise melâl ve ümmîlik.

8 konuya 88’er cevap

Sürekli soru üreten insan zihni dini konularda da çalışmaya devam ediyor. Özellikle güncel konuların yer aldığı Beyan Yayınları etiketli 8 kitaplık seride İslâm Tarihi, Kur’an ve Tefsir, Tasavvuf, Mezhepler, Fıkıh, Siyer, Hadis, İnanç hakkında bilinmesi gereken 88 soru ve cevap buluyor.

İslâm şiirinde Doğu Afrika tarafı

Şairlerde ve şiirlerinde şahit olduğumuz özgüven, büyük bir ihtimalle öbür insanlarda da vardır. Şiirin terbiye eden, yücelten, kişiliği pekiştiren ve ama kalbi yumuşak tutucu özelliği değil midir varlığının sebebi? Müslüman toplumlarda şiir her çağda yeni sürgünler vermiş görünüyor. Önemli olan çağdaş İslâm şiirini bir küll halinde tadabilmektir.

Heidegger’i okuma kılavuzu

Alfa Yayınları tarafından yayımlanan Martin Heidegger’in felsefe tarihinin en çok tartışılan, en çok hesaplaşılan ve en önemli metinlerinden olan Varlık ve Zaman’ının çevirmeni, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Felsefe Bölümü öğretim üyesi Kaan H. Ökten’in Heidegger’in eserine eşlik etmesi amacıyla kaleme aldığı Varlık ve Zaman-Bir Okuma Rehberi yine Alfa Yayınları tarafından okuyucuya sunuldu.

Türk edebiyatında Çanakkale hikâyeleri

Türk hikâyecisinin Çanakkale cephesinde yaşananlara dair tuttuğu kayıtlar Kalp Kalesi adıyla derlendi. Aralarında Ömer Seyfeddin, Halide Edib, Ahmed Hikmet Müftüoğlu, Reşad Nuri Güntekin gibi önemli isimlerin bulunduğu bu kitap, zaferin yıldönümünde edebiyatın kadirşinaslığını gösteriyor.

Sosyalizmden Türkçülüğe

Prof. Dr. Ahmet Kanlıdere’nin titiz çalışması sonucu Kazanlı Ayaz İshakî’nin Rusya günleri, Türk düşüncesine katkıları, makaleleri ve Avrupa’daki faaliyetleri bir arada okunabilecek. Ötüken Neşriyat’ın okura sunduğu “Sosyalizmden Türkçülüğe Kazanlı Ayaz İshakî” Türk dünyasıyla ilgili çalışmalara katkı sunuyor.

Peşin hükümler değişecek

Romanları kadar hatırat eserleriyle de edebiyatımıza katkı sunan Halit Ziya’nın eserleri Prof. Dr. Abdullah Uçman tarafından yayına hazırlandı. Hatıratlar sayesinde Halit Ziya’nın İslâm ve Türklük düşmanı Avrupa’ya karşı duruşunu ve toplumun dini değerlerine yabancı kalmadığını göreceğimizi belirten Uçman, anlatıların peşin hükümleri değiştirecek mahiyette olduğunu söylüyor.

Spinoza ile insanı tanımak

Aklın Islahı Üzerine Bir Deneme de Spinoza’nın amacı insanın doğal kuvvetini bütün nitelikleriyle tanımak ve eksiksiz bir yöntem keşfederek onu doğruya ulaştıracak bir mantık haritası çizmek.

Mit ve gerçeklik arasında Timbuktu el yazmaları

Mali’nin 2012 yılında yaşadığı darbenin ardından Timbuktu’da kültür mirası el yazmalarının yakıldığı haberleri, basında uzun sayılabilecek bir süre gündemde kaldı. Charlie English’in bu süreci ve el yazmalarının akibetini aktardığı “Timbuktu El Yazmaları” kitabı aynı zamanda Avrupa sömürgeciliğinin de bir tarihi niteliğinde.

Bâbıali’de 150 yıllık bir gelenek: Kitapçılık

Osmanlı’nın son yıllarından itibaren Bâbıali’de boy göstermeye başlayan kitapçılık sektörünün 150 yıllık bir geçmişi var. Bugün canlılığını yitiren Bâbıali, aslında basın, yayın ve kitap dünyamızın ortak hafızası. Bâbıali’yi mesken tutan ilk yayıncılardan yola çıkarak kitapçılık tarihimizi masaya yatırdık.

Toprağı yeniden hatırlatan çiçekler

“En iyisi kırlara çıkmak” diyen Nuri Pakdil, Müslüman bir yazar olarak tabiatı Allah’ın ayetlerinden biri olarak görür ve onu en titiz, en ince bir biçimde okumanın yollarını arar. Çünkü tabiat, insanı Mutlak Varlık’a götüren sembollerle doludur.

Said Halim Paşa Külliyatı yeniden

Bugüne kadar defalarca basılan Said Halim Paşa Külliyatı ilk defa hem Arap hurufatıyla hem de Latin harfleriyle bir arada yayımlandı. Vahdettin Işık’ın yayına hazırladığı, lügat ve kısmen notlar eklediği kitap İttihat ve Terakki içerisinde bir devlet adamının mensup olduğu dünyaya getirdiği eleştiri ve teklifleri yeniden görmemize imkân sağlıyor.

Erdemli insanın pusulası

Erdemli İnsanın Yol Haritası, günümüzden bin yıl önce yaşamış, Endülüslü âlim İbn Hazm’a ait, insanlık halleri üzerine, hacim olarak küçük olsa da önemli bir eser.

Çocuklar sizi çok seviyor

Çocukların gönlünü fetheden her gün yeni bir kitap raflarda yerini alıyor. Peki bu kitaplardan geleceğin edebiyat dünyasına hangi kitaplar kalacak. Geçtiğimiz yıl okurla buluşan 10 dikkat çekici çocuk kitabını sizin için seçtik.

Baltar hakkında bir roman

E. Şule Köklü’nün Baltar isimli romanı köy yaşamını tüm canlılıyla okuruna aktaran bir roman. Baltar ve çevresindeki diğer kangal köpekleri etrafında dönen roman, okura pek çok mesaj da sunuyor.

Kelimeler çocukların torbasında

Çocuk edebiyatının önemli isimlerinden biri olan Mevlâna İdris’in çocuklar ve hatta büyükler için yazdığı 7 masaldan müteşekkil Ütüsüz Ayakkabılar isimli kitabı, Vakvak Yayınları tarafından basıldı. Sıra dışı düşünmeye aşina olan okuyucuyu hedef alan Ütüsüz Ayakkabılar’ın çizimleri Dağıstan Çetinkaya’ya ait.

Karınca sessizliğinde

Türk Edebiyatı Vakfı Yayınları’ndan çıkan Şimdilik Havadisler Bunlar okurla buluştu. İnsana dokunan öyküler yazmayı merkeze alan Erhan Genç, on dokuz öyküyle okurunu selamlıyor.

Tedirginliğimi muhafaza ediyorum

Soner Karakuş, ilk kitap ilk heyecan...

Gidecek yeri olmayanlar

Son yıllarda dünyanın en önemli sorunu haline gelen mültecilik ve göçmenlik konusunda çok sayıda eser üretildi. Sharon Bala’nın “Mülteciler” kitabı da bunlardan biri. Uzun süre çok satanlar arasında yer alan roman, genç yazarın ilk kitabı.

Kalbi yeniden yapılandırmak

Uzun zamandır Türkçeye çevrilmesi beklenen Hamza Yusuf’un Kalbin Simyası isimli eseri Timaş Yayınları etiketiyle 2019’un ilk günlerinde raflarda yerini aldı. Bu kitabın dönüşüm arifesindeki kalplere bir mesajı var.

İslam dünyası ile kültür köprüsü Türkiye Arapça Kitap ve Kültür Günleri

İslâm dünyasında Türkiye’ye yönelik turist artışı, İslâm dünyasından Türkiye üniversitelerinde eğitim alan ve sayıları yüzbinleri bulan öğrenciler bu kültür kodlarını yeniden uyandırıyorlar, bağlıyorlar.İşte, bu alanda büyük bir boşluğu dolduran ve yurt içi ve yurt dışında çok yönlü irtibat sağlayan Uluslararası Türkiye Arapça Kitap ve Kültür Günleri.

21. Yüzyıla yeni tehdit: Devlet dışı silahlı aktörler

2003 yılında Irak’ın ve Afganistan’ın işgali, bölgedeki kaotik süreci hızlandırır ve derinleştirirken, 2010 yılında Tunus’ta başlayan “Arap Baharı” diye bilinen süreç, etkileri bugüne kadar sürecek kanlı bir dönemin kapılarını açtı. Bu sürecin en önemli sonuçlarından birisi ise “Devlet Dışı Silahlı Aktörlerin (DDSA)” oluşmasına ve yaşamasına imkan sunacak münbid bir ortamın yeşermesiydi.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.