Yeni Şafak Kitap Eki Haberleri

Kitaplar arasından salgın hastalıklara

Dünden bugüne salgın hastalıklarından ilhamla dünya edebiyatının en çok okunan romanları kaleme alınmıştır. Bu romanların bir kısmı gerçek hikayelerden yola çıkmıştır. Öte yandan salgınla nasıl başa çıkılması gerektiğini anlatan güvenilir pek çok kitap da son dönemde raflarda yerini aldı. Geçmişten bugüne salgın hastalıkların ele alındığı 20 kitaplık bir okuma listesi çıkardık.

Bir şifa kaynağı olarak edebiyat

Niçin yazarız ya da niçin okuruz? Bu sorular etrafında kaleme alınan denemelerden ortaya çıkan Edebiyatın İyileştirici Gücü adlı kitapta Ahmet Sarı özetle şunu söyler: Yazar ve okuru buluşturan ortak derttir, yaradır. Yazar kalemiyle o yarasını sarmaya çalışırken okur da okuyarak merhemini arar.

Epigenetik ne söyler

Epigenetik konusundaki ilk Türkçe telif eser Esra Kartal Soysal imzasıyla Ketebe Yayınları arasından çıktı. “Gen Ötesi - İnsan Sonrası: Epigenetik Felsefesine Giriş” çağımızın en önemli araştırma konularından olan gen hakkında yeni teklifleri üzerine düşünmeyi teklif ediyor.

Önce kalbime bastırdım sonra alnıma götürdüm

İlk imzamı Üsküdar Kitap Fuarı’nda, ilk kez bir yazara kitap imzalatan arkadaşımın 10 yaşındaki yeğeni Büşra için imzaladım. İkimiz için de ilk olması hasebiyle çok özeldi.

İnsanlık hallerimizin hikayesi

Pozitif bilimin ışığında, insanın insana ayna olduğu, daha yaşanılabilir bir hayattan bahsetmek mümkün. İnsan Halleri programında, ruhu donatacak erdemleri ele alan Prof. Dr. Kemal Sayar ve Rukiye Karaköse’ nin diyaloglarından oluşan aynı adlı kitap, Türkiye Diyanet Vakfı Yayınları arasında okurla buluştu.

Rusların fantastik dünyası Türkçe’de

İlk cildi okurla buluşan Rus Halk Masalları, VBKY etiketiyle yayımlandı. Kitaptaki masallarda Rusya kırsalında her şey taşrada yaşanan taşrada kalır misali kentlere hiç taşınmadan bir anda mucizevi bir şekilde çığırından çıkabiliyor ve yine her şey aniden kontrol altına alınabiliyor. Rus halkının ruhunu bu masallarda görmek mümkün.

Lütfi Ömer Akad’a saygı

Cümle Yayınları arasında okurla buluşan Lütfi Ö. Akad/Bir Anlatı Ustası adlı biyografi kitabı Mücahid Gündoğdu imzasını taşıyor. Kitap bir portre çalışması olsa da aynı zamanda okura Yeşilçam Sineması hakkında da önemli bilgiler veriyor.

Bir Şekercibaşı’nın gözünden Osmanlı’da şekercilik

Şekercibaşı Friedrich Unger’in Atina’dan İstanbul’a gelerek doğudaki şekercilik ve helvacılık hakkında bilgi sahibi olmak ister. 1837’de Atina’dan İzmir’e oradan da İstanbul’a varan Unger, rehber eşliğinde İstanbul’daki şekerci esnafını gezer. Osmanlı’da mutfak kültürü üzerine çalışan Mary Işın’ın yayına hazırladığı kitap oldukça keyifli ve alanında önemli bir eser.

Öldükten sonra da yaşayan insan: Malcolm X

Malcolm X’in hayatı üzerine yaptığı araştırmaları bir kitapta toplayan gazeteci Peter Goldman’ın Malcoml X:Yaşamı ve Ölümü adlı kitap Türkçe’ye çevrildi. Dünyada büyük merak uyandıran ve defalarca baskısı yapılan kitap Malcoml X ile ilgili bilinmeyen pek çok konunun da kapısını aralıyor.

Pepe’den dostluğu öğrenmek

Kitabın daha ilk satırlarından itibaren, sizi bir sıcaklık sarıyor. İtalyan yazar Gabriele Clima’nın dilinden ve kitaba konu olan özel canlardan kaynaklanan bir sıcaklık bu. Çevirmenimizi de unutmayalım, o kadar başarılı ki yazarını bilmeseniz, Türkçe bir metin sanabilirsiniz.

Edebiyat dergilerimiz öykücülere emanet

Edebiyat Ortamı dergisinin çıkardığı Öykü Yıllığı 2020 aynı zamanda tek öykü yıllığı olarak bu yıl da okurla buluştu. Yıllıktan yola çıkarak ele alınan dergilere baktığımızda eski yıllardan farklı olarak artık dergi yönetiminde öykücülerin şairlerden çok daha etkili olduğunu söyleyebiliriz.

Yunus Anadolu’daki İslam hakikatidir

Yunus Emre’nin farklı dönemlerde hazırlanmış Divanlarını karşılaştırarak Yunus Emre’nin şiirleri üzerine bugüne kadar en kapsamlı çalışmaları yapan Mustafa Tatçı “Yûnus’un Anadolu’daki karşılığı İslâm’ın hakikatidir” diyor ve şöyle devam ediyor: “Yûnus nefis terbiyesinden geçerek, seyr ü sülûk çıkararak aşk ve irfan ile elde ettiği ledünnî bilgiyi söylemiş bir erendir. Yûnus bu topraklarda bir masdar, bir metod, bir çıkış noktası, bir numune, bir model, bir insan- ı kâmil, yeni bir dil ve yaşaya...

Çocuk dünyaya getirmiş bir anne gibi sevindim

Aslında kitabın içeriğini oluştururken bu konuya dikkat ettim. O yüzden de okuyucu ilk hangisini okumalı sorusunu içindekiler bölümünü düzenleyerek cevaplamış oldum. Kitap, Araba İlanı adlı öyküyle başlıyor. Okuyucunun seveceğini düşünüyorum.

Tanpınar aynasında Selim İleri

Yaşadınız Öldünüz, Bir Anlamı Olmalı Bunun, Selim İleri’nin son kitabı. Bir türe dâhil edemediğim için kitap diyerek geçiştirmek işimi kolaylaştırmış olabilir. Türk romanının büyük taşıyıcılarından Selim İleri’nin son eserini roman diye tanımlayanlar bu bakımdan haksız sayılmazlar. Ancak roman demek, bu baş döndürücü kitabı anlatmaya yetmiyor.

Türk şiirinde bellek metaforları

Gökhan Tunç’un Türk şiirinde bellek metaforları alt başlığıyla yayımlanan kitabı Şiir ve Bellek, Cumhuriyet’ten günümüze farklı poetik kimlikleriyle kabul görmüş şairlerin bellek yorumlarına dayanıyor. Kitap, bilinen bazı şiirlerin yeniden yorumlanmasının da önünü açıyor.

Hüsrana çeyrek kala

Ülkemizde 1990’lı yıllardan itibaren özel televizyon kanalları aracılığıyla hayatımıza giren popüler vaizler üzerine yüksek lisans tezi hazırlayan İsmihan Şimşek şimdi de bu tezinden yola çıkarak Popstar Vaizler kitabını okurla buluşturdu. Kitap, ekranlardaki popüler vaizler üzerinden din ve medya ilişkisini ele alıyor.

Öteye Mektuplar / 14 Dünyanın en zengin insanına

“İnsanları bilinçlendirmek adına bazı sanat ve düşünce adamlarının yazılarını fotokopiyle çoğaltıp dağıtırdın. Üzerine “Sen istersen tekrarı hayal değildir.” diye yazdığın, Osmanlı haritasını dağıtırken duyduğun mutluluğu da anlatmam. Bütün çaban “Ümmmet-i Muhammed’i bölen sınırların” kalkması içindi.”

Yunus Emre’nin izini kitaplarda aramak

Anadolu’nun gönül mayasını hikmetle ve sevgi ile yoğuran Yunus Emre, sesi, nefesi çağlar ötesine taşınmış sayısız isimden birisidir. Bugün nefesi sadece Anadolu coğrafyasına değil, gönül coğrafyamızın ulaştığı her yere uzanan Yunus Emre’nin yazdıkları, söyledikleri bugün edebiyata, sanata, fikir ve düşünce dünyamızı ilham olmuştur.

Yazdıklarım bir evde toplandılar

İlk kitabımı ortanca kızım Elif Hande’ye imzaladım. Kitabı ona kıymetli bir çeyiz gibi sundum, ama dokuz yaşındaki bir çocuğun benim ona yüklediğim anlamı şu an için aynıyla algılamadığının farkındayım.

Beyin coğrafyasını anlamak

Harvard Üniversitesi’nden nörobilim uzmanı John E. Dowling, “Beyni Anlamak” adlı kitabında beyni bütün olarak anlamak isteyenler için temel bir rehber sunuyor. Beyne kısa bir giriş niteliğindeki bu kitapta beynin yapısı, nasıl iş gördüğü, bilgiyi nasıl depoladığı ve nasıl arızalandığı derli toplu olarak ortaya konuyor.

Ayasofya’yı kitaplardan okumak

86 yıllık bir hasretin son bulduğu Ayasofya Camii için Türkçe eser literatürünün yok denecek kadar azlığı, söylemden, bilgi ve bilince geçemediğimizi göstermektedir. Öyleyse şimdi yeni okumalar yapma ve bilinç oluşturma zamanı…

Değişimin hikâyesine bakmak

Yunus Emre Özsaray, “Hikayeden Öyküye Toplumsal Değişim” adlı kitabında politika ve darbenin topluma etkilerini hikaye temelinde inceliyor. 80 sonrasındaki gelişmeleri Türk edebiyatındaki hikâyeler üzerinden anlamlandırma çabasındaki Özsaray, yeni bakışlar sunuyor.

Tüm açılardan Adnan Adıvar

Onu Halide Edip’in eşi olarak mı hatırlıyorlar? Yoksa İlim ve Din kitabının yazarı olarak mı? Doktorluğu, İkinci Dünya Savaşı öncesi Tıp Fakültesi’ndeki müdürlüğü veya Hilal-i Ahmer’deki önemli faaliyetleriyle hatırlayanlar da olabilir. Bunların hepsi yerindedir. Ancak orada kalmaz.

Sosyoloji: Mazeret kültürü mü yoksa hakikat mi?

Fransa’nın en önemli sosyologları arasında sayılan Bernard Lahire tarafından hazırlanan “Sosyoloji ve Sözde Mazeret Kültürü” adlı kitabı Türk okurlarıyla buluştu. Lahire sosyolojinin mazeret kültürü üretip üretmediği üzerine yapılan eleştirilerden yola çıkarak yeniden toplum insan ilişkisinin çerçevesini çiziyor.

James Joyce kılavuzu ve İstanbul

Fuat Sevimay, roman ve öykülerinin yanısıra Türkiye’de James Joyce çevirmeni olarak tanınıyor. Joyce’un anlaşılması güç metinler yazdığına dair eleştirilerle sıklıkla karşılaşan ve kendisinden Joyce kılavuzu yazması beklenen Sevimay bu beklentiyi bir romanla yerine getiriyor. Benden’iz James Joyce bu amaçla yazılsa da hem roman teorisi hem de İstanbul edebiyatı açısından ayrıca konuşulmayı hak ediyor.

Kitabevlerini iyi okur yaşatır

Gençler ve her yaştan sıkı okur için kıymetli birer liman olan kitabevlerinin çehresi gün geçtikçe değişiyor. Taşınanlar, internet satışına dönenler, dükkana kafe bölümü ekleyenler, kapananlar... Sosyal medya, akıllı telefon, dijital dönüşüm derken gençlerin dağılan ilgisinden yakınan kitabevlerinden bazıları teknolojiye direnmeye devam ediyor.

Tasavvuf dünyasında bir kadın evliya

İslam tasavvuf dünyasının önemli isimlerinden olan Rabia El Adeviyye üzerine bir çalışma ortaya koyan M. Medim Tan, Rabia Adeviyye’nin diğer sufilar arasında nasıl öne çıktığını aydınlatırken aynı zamanda ona atfedilen sözler, şiirler ve menkıbeler eşliğinde bir portre ortaya koyuyor.

Çocuklar okuyarak büyüyor

Çocukların severek okuyacağı farklı alanlardan kitap setleri seçtik. Gündemimizi meşgul eden virüsten baş etmenin yolunu Eloise Macgregor hazırladığı seride anlatıyor. Evde yapılacak etkinlikler için ise Hatice Kübra Tongar’ın renkli bir seti var. Eğlenerek öğrenmeyi seven çocuklar için Sue Tarksky tarafından hazırlanmış iki kitabını tavsiye ediyoruz. A. Fatih Aktaş’ın kaleme aldığı yazarların çocukluğunu anlatan serisi ise çocukları edebiyatı sevdiriyor.

Zeytinburnu’ndan kültür sanata bakış

Eskiden edebiyat dünyasında yıllıkların önemli bir yeri vardı. Bu gelenek gittikçe zayıfladı. ZKS Kültür Sanat Yıllığı 2020 bu anlamda önemli bir boşluğu da doldurdu diyebiliriz. Artık her yıl böyle bir yıllığın okurla buluşacağı bilgisini de paylaşalım.

Lâle ne der?

Lâle Der ki adlı kitap Kamil Büyüker imzasını taşıyor. Büyüker, okurunu bir medeniyet yolculuğuna çıkarıyor ve şehir medeniyetin izlerini sürerken geçmişiyle de yüzleştiriyor. Bir devri laleler üzerinden anlatırken aynı zamanda bir medeniyetin zerafetli dünyasını farklı pencerelerden de göstermeyi ihmal etmiyor.

Trump ve çağın yalanları üzerine

ABD’de yaşananları ibretle izliyoruz. Geçtiğimiz yıl Doğan Kitap yayınları arasında çıkan Michiko Kakutani imzalı Hakikatin Ölümü ABD’de yaşananları Trump’ın yalan sanatı üzerinden ele alıyor. İki yılda 2 bin 140 defa yanlış ve yanıltıcı bilgi veren Trump’ın bu verileri aslında yalan bir çağ içinde dünyanın nasıl çürütüldüğüne işaret.

Gelenek denizinden çağdaş yakamozlar

Bilal Kemikli’nin Kıyıya Vuran Deniz adlı şiir kitabı Çıra Yayınları arasında okurla buluştu. Kemikli şiirlerini söylerken geniş bir coğrafyanın kültür birikiminden faydalanıyor. Anadolu’da yeşeren binlerce yıllık kültürün ve İslam geleneğinin getirdiği zenginliği harmanlayarak kendi şiirini oluşturuyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+