Yeni Şafak Kitap Eki Haberleri

Ayasofya'yı dert edinen bir evde büyüdüm

Ayasofya'yı dert edinen bir evde büyüdüm Yazar İlknur Koç Aytaç'a çocuk edebiyatı ile ilgili sorularımızı yönelttik. Aytaç, son kitabı Hayale Uçan Kuşlar'la ilgili olarak "Ben Ayasofya'nın cami olmayışından hüzün duyulan bir evde büyüdüm. Hayale Uçan Kuşlar işte bu çocukluğun meyvesi" diyor.

Koşmak İstedim

Mert Mevlüt Gökçe’nin şiirlerini daha önce Şiirleri Dergâh, İtibar, Hece, Yedi İklim, Türk Edebiyatı, Sözcükler, Yasakmeyve, Fayrap ve Şiir Versus dergilerinde gördük. İlk şiir kitabı olan Hakkımda Kaç Yemin Edilmiştir?’i de Dergâh Yayınları okurla buluşturdu. Gökçe, ilk eserinin yayınlandığı haberini aldığında sokağa çıkıp, koşmak istediğini söylüyor.

Müstesna bir âlim, mefkûreci bir aydın: Osman Turan

Özellikle Selçuklu Tarihi ile ilgili bir mevzubahis olduğunda ya da Türk Kültürü, Türk Cihan Mefkûresi ile ilgili bir kayıt düşüldüğünde ilk hatırlanacak isimlerden birisi olan Osman Turan vefatından yaklaşık yarım asır sonra bir armağan kitapla anılıyor.

Okuma notları: İkindiyazıları

İkindiyazıları diye bir dergi vardı. Ücretsizdi. Edebiyat dergisi olmasına rağmen iki bin okuyucuya ulaşmıştı. Tıpkıbasımı yapılıp tek ciltte toplanan efsâne dergi artık elimizin altında..

Karabatak kitaplar

İtalyan yazar Giorgio van Straten, Kayıp Kitapların İzinde’de Ernest Hemingway’dan Nikolay Gogol’e, Walter Benjamin’den Sylvia Plath’a sekiz ünlü isme ait kayıp eserin peşine düşüyor, gizemli macerasına bizi ortak ediyor.

Türkçede Northrop Frye

İkili Görüş’te Northrop Frye insanların ilgileri üzerinden iki gruptan bahseder. Birincil ilgiler “gıda, cinsellik, mülkiyet ve hareket özgürlüğü gibi şeylerdir.” İkincil ilgiler ise, “siyasi, dini ve diğer ideolojik bağlılıklar”dır. Frye verdiği konferansta günümüzde birincil ilgilerin ikincil ilgileri geri plana attığını masaya yatırır.

Çocuklarla İslam şehirlerine doğru

Yeryüzünde eşi benzeri olmayan, güzelliği ve zenginliğiyle tarih boyunca toplumların ilgisini çeken İslam Medeniyeti’nin şehirleri “Kardeş Şehirler” kitabıyla çocuklara anlatılıyor. Çocuklar, Mekke’den Şam’a, Bosna’dan Tebriz’e güzide şehirlerimizdeki camilerin, medreselerin, kervansarayların, çeşmelerin diliyle İslam şehirlerine doğru yolculuğa çıkıyor.

Türk modernleşmesine basın üzerinden bir bakış

Cem Sökmen, Tarihî ve Mekânsal Değişimiyle İstanbul Gazeteciliği adlı çalışmasında, Babıali’de başlayıp medya plazalarına yayılan gazeteciliğin değişimini mekân merkezli bir okumaya tâbi tutuluyor. Kitapta, Babıali dönemi gazeteciliğinin kapsamı, haber kaynakları, ilişkileri, çevresel ve sosyal koşulları ile medya plazalarına taşınan gazeteciliğin 1990’lardan itibaren basın endüstrisine dönüşümünü gözler önüne seriliyor.

Yeniden: Bostan ve Gülistan

Sadî-i Şîrâzî’nin “Bostan ve Gülistan”ı hem kendi hatıralarını, tecrübelerini, hem de edindiği bilgi ve bilgelikleri derlediği bir kitaptır. Bizzat yaşadığı ve karşılaştığı olaylardan hareketle yazdığı için bu kitaptaki öğütler, asla yabana atılmamalı.

Hatıraların izinde 1980 kuşağı

Şair, eleştirmen, yayıncı, editör Metin Celâl, 1980’leri, kendi kuşağının hatıralarıyla Bir Şiirdi Geçen Yıllar’da anlatıyor. Edebiyat tarihlerinin, incelemelerinin mahrum bıraktığı ara sokakları, olayları, insanları ile. Okudukça, bu kuşağın diğer sanatçılarının da hatıralarını yazmasını umuyoruz.

Osmanlı Şeyhülislamı Kemalpaşazade

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nde Türk Tarih Kurumu ve TÜBİTAK’ın destekleriyle gerçekleştirilen sempozyumda 130 akademisyen, Kemalpaşazade’nin bilim, düşünce, edebiyat ve tarih konularındaki görüşlerini ve yaklaşımlarını inceleyen bildiriler sunmuştu. Bu bildirilerin bir kısmı, iki cilt halinde basılan Uluslararası Kemalpaşazade (İbn Kemal) Sempozyumu Bildirileri kapsamında, proje olarak hazırlanan diğer kısmı ise Kemalpaşazade Felsefe-Din-Edebiyat Araştırmaları adlı iki cilt kitap olara...

Hayatı okşayan öyküler: Debbağ

Birgül Yangın Aslanoğlu öykü kitabı Debbağ’da okuru zengin dünyasına davet ediyor. Farklı dünyalardan kahramanlarının yer aldığı hikayelerde Aslanoğlu akıcı bir dil kullanıyor. Kitap Hece Yayınları arasından raflarda yerini aldı.

Başka birinin kitabıymış gibi

İlk öykü kitabını Ketebe Yayınları etiketiyle okurla buluşturan Asil Çam’ın öykülerini daha önce Varlık, Kafkaokur ve Post Öykü’de okumuştuk. Çam kitabını ilk eline aldığı anı anlatırken “Başka birinin kitabıymış gibi davranmak istiyor zihin” diyor.

Türkçenin dünü bugünü ve yarını

Anadolu’da, Türkçe edebiyatın büyük başlangıcını yapan Yunus Emre’nin vefatının 700. yılını UNESCO anma programlarına almış, geçtiğimiz yıl da yayınlanan genelgeyle “Yunus Emre ve Türkçe Yılı” olarak ilan edilmişti.

Yazarın eşyası da esere dahil: Benden sonra sevenlerime emanet

“Yazma ritüeline eşlik eden eşyalar yazarın eserinin bir parçası olabilir mi? Peki bu nesneler onlardan sonra kime emanet?” Arif Ay, Cihan Aktaş, İhsan Deniz, Mario Levi, Nazlı Eray ve Adnan Özer’e bu soruyu yönelttik.

Kraliçe’nin İslam dünyasıyla kurduğu ilişkiler

Jerry Brotton’ın Sultan ve Kraliçe adlı çalışmasında Osmanlı döneminde İngiltere’nin Türk, Arap ve Müslüman dünyasıyla kurduğu ilişkilerin perde arkasını kaleme almış. Yazar bu ziyaretlerin dost mu düşmanca mı olduğunun altını önemle izerken 1. Elizabeth İngiltere’sinin siyasetini, ekonomisini, ticaretini ve çehresini de gözler önüne seriyor.

Bedenimizin ve zihnimizin muhteşem coğrafyası

Maddie Mortimer’ın Muhteşem Bedenlerimizin Coğrafyası adlı ilk romanı 2022 Booker Edebiyat Ödülü ile Goldsmith Ödülü’ne aday gösterilip, ardından Desmond Elliott-Erken Başarı Ödülü’ne layık görüldü. Böylece henüz 26 yaşındaki yazar ilk romanıyla edebiyat dünyasına muhteşem bir giriş yapmış oldu.

Şinasi Tekin’den Osmanlıca dersleri

Prof. Dr. Şinasi Tekin’in iki ciltlik Osmanlıca El Kitabı gözden geçirilerek Yeditepe Yayınları tarafından yeniden yayımlandı.

Bir Yahudi Günlüğü’nde Suriye

“Şamlı Bir Yahudi’nin Günlüğü” Suriyeli yazar İbrahim Al Jabin’in çok ses getiren roman üçlemesinin ilk kitabı.

Sezai Karakoç’un ardından: Tam bir yıl oldu

Sezai Karakoç’un ardından yazılan yazılar, düzenlenen sempozyumlar üzerine eleştirilerini dile getiren Mustafa Kirenci, Karakoç hayattayken gündeme getirilen “Üniversitede bir Sezai Karakoç Kürsüsü” teklifini yeniden hatırlatıyor ve soruyor: Karakoç’a fahri doktora unvanı veren İstanbul Üniversitesi bunu niçin yapmıyor?

“Sevgi aranızda yarısı söylenmiş bir söz”

Cemil Meriç’in ‘Marks, Osmanlı’yı ondan öğrendi’ dediği meşhur tarihçi Hammer’in Osmanlı Tarihi, ilk kez bütün olarak Türkçeye aktarılıyor. Daha önce de Jorga ve Zinkeisen’i çeviren Nilüfer Epçeli, “Jorga, Zinkeisen ve Hammer’in 2000’li yıllara kadar çevrilmemiş olmasını tarihçiliğimiz açısından izah edemeyiz” diyor.

20. yüzyıla ‘kısa’ bir bakış

John Lukacs, Yirminci Yüzyılın Kısa Tarihi’nde Güney Amerika’dan Uzak Doğu’ya tüm dünyayı kapsayan bir bakış açısıyla ele alıyor. Lukacs, 20. yüzyılın tarihine ekonomik, kültürel ve siyasi güçler üzerinden değil de tartışmalı ve tarihe yön vermiş isimler üzerinden okura sunuyor.

Şiirimizin ufku

Turan Güler’in “Modern Türk Şiirinde Avrupa / Şehirler ve İnsanlar” adlı kitabı Çizgi Yayınları arasında okurla buluştu. Güler, medeniyetlere, Avrupa’ya ve Avrupa halkına bakışımızı şairlerimiz ve eserleri üzerinden ele alıyor.

Bu ayın kitapları

'Bu ayın kitapları' başlığına konu olanlar "Çocuklar İçin Siyer" ve "Dünyanın Çocukları" kitapları.

İnternetsiz bir dünyaya hazır mısınız?

İngiliz yazar Frank Cottrell-Boyce’un son romanı İnterneti Bozan Çocuk, insanlar arası iletişimin internetsiz bir dünyada da mümkün olduğunu hatırlatan, heyecan dozu bir an bile düşmeyen, tam gaz bir macera.

Türkçeye seyahat

Mertol Tulum’un makale ve kitap hacmindeki eserleri Ketebe Yayınları tarafından Mertol Tulum Kitaplığı başlığıyla peyderpey yayımlanıyor. Son altmış yılda yazılmış on dokuz yazıyı bir araya getiren Türkçe Ülkesinde Gezinti okurla buluştu. Kitapta Orhun Yazıtları’ndan İstanbul Türkçesine, Osmanlı şiir ve nesir dilinden Dede Korkut Oğuznameleri’ne Türkçenin çeşitli meseleleri tartışılıyor.

Bilge köpeğin serüveni

Yeni bir eve taşınmak belki de o kadar kötü bir şey değildir. Yazar Meg Rosoff ile çizer Grace Easton’ın ortak imzasını taşıyan “Bilge Köpek” serisi yepyeni bir hikâyeyle yoluna devam ediyor.

Kâğıt krizi Orhan Pamuk’u nasıl etkiledi?

Uzak Dağlar ve Hatıralar, Orhan Pamuk’un 14 yıldır hemen her gün cep defterlerine aldığı notlardan ve yaptığı resimlerden bir seçki.

Hasibe Çerko öykücülüğü: Buzmavisi

İlk öykü kitabını 39 yaşında çıkaran Hasibe Çerko, aslında çocuk yaşlarından itibaren yazan biridir. Felsefe diliyle temas eden bir yazardır ancak ortaya koyduğu metinleri öz itibarıyla felsefî değil hikmetyüzlüdür.

Türk musikisi hizmetinde bir ömür: Etem Ruhi Üngör

Orhan Araslı’nın yıllar önce kayda aldığı ve daha sonrasında deşifre ederek yayına hazır hâle getirdiği Etem Ruhi Üngör’ün anıları kitap olarak okurla buluştu. Türk musikisine gönül veren Üngör ömrünü Türk musikisinin değerlerini ortaya çıkarmak için harcamış çok önemli bir sanat adamı.

Evlerine sığmayan kütüphaneler kurdular: Kitapları bize emanet

Kitapsever mi desek kitap delisi mi bilmiyoruz ama dosyamızda adı geçen ilim irfan ehlinin hepsi tutkun. Öyle ki raflara odalara sığmayan kitapları, bir zaman sonra evin sahibi olmuş. İçlerinde simit satarak kazandıklarıyla kitap alan da var, kıyafet için verilen bursuyla kütüphanesini kuran da... Onları sadece bu hazineleriyle konu edinmiyoruz. Kimi ya on binlerce kitabı okurlarla buluşsun diye kurumlara bağışlamış, kimi de adı ile açılan kütüphanelere yıllarca biriktiği eserleri vererek hizmet...

Beni bende demen

Yapılan pek çok çalışmada Yunus Emre’nin nispeten eksik hikayesine dikkat çeken Prof. Dr. Bilal Kemikli Yunus Emre/ Sufiyim Halk İçinde adlı kitabında bu açığı kapatmak için yola çıkmış. Kemikli’nin gönülden, samimi bir üslupla kaleme aldığı eser okurlara Yunus Emre’yi çok yönlü olarak anlatıyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+