Yeni Şafak Kitap Eki Haberleri

İsmet Özel sürekli yeniden okunacak

Hüseyin Etil’in İsmet Özel ve Partizan kitabı yayımlandı. Etil, “Özel’i ortaya çıkaran koşullar ortadan kalkmadığı sürece sürekli yeniden okunacağını göreceğiz. Türkiye’nin krizine Özel’in verdiği sahici tepkilerin yeniden yorumlanacağını ve etik-politik bir eylem kılavuzluğuna dönüştürüleceğini bu yüzyıl içinde göreceğimizi düşünüyorum” diyor.

Edebiyatımızın kedileri

Bir kediyle yazmak, kitap okumak, yaşamak... Kediler sayısız yazarın hayatına ortak oldu. Kimisi onların yazı masasına kıvrılıp uyudu, kimisi kitaplara konu oldu. Kuşku yok ki bu ilginç canlılar edebiyata da bir sıcaklık kazandırdı.

Okurunu arayan şiirler

Lacivert Sürgün’ün hem sezgi gücü güçlü, hem de kültürel donanımlı okuyuculara ihtiyacı var. Şiirlerin Semerkant’tan Endülüs’e uzanan geniş coğrafyası bunu gerektiriyor. Son yıllarda özlemini çektiğimiz, kültürel derinliğe sahip şiir kitaplarından biri oldu Lacivert Sürgün.

Değişimi medya üzerinden okumak

Akademisyen John B. Tpompson Medya ve Modernite kitabı üzerinden dünyadaki küresel değişimi sorguluyor. Yazar medya üzerinden bireyin ekonomik, siyasal gibi kimliğinin nasıl değiştirildiğini ele alıyor.

Anlamda putperestlik üzerine

İngiliz yazar, düşünür, eleştirmen Owen Barfield imzalı “Görünüşleri Kurtarmak” raflarda yerini aldı. Ketebe Yayınevi’nce okura sunulan kitapta Barfield din, doğa, evrim ve bilinç kavramları arasında insan düşüncesinin tarihiyle birlikte destansı bir yolculuk vaat ediyor.

Kediler kültürümüzün parçası

Kedi Edebiyatı: Türk Edebiyatının Kedileri ve Kedicileri isimli kitabı hazırlayan Şerife Çağın, sanatçı kedi ilişkisi, kadın kedi ilişkisi gibi pek çok açıdan kedileri kitaba dahil ediyor. Yazar Çağın kültürümüzde, edebiyatımızda kedinin zengin bir yaşama alanı, anlam dünyası olduğunu belirtiyor.

Riyâzü’s-Sâlihîn bize ne vadediyor

Semerkand Yayınları, İmam Nevevi’nin Riyâzü’s-Sâlihîn adlı eserini aslı ve tercümesiyle birlikte yeniden okurla buluşturdu. Eser, hem yaşanan dinî-ahlakî sıkıntılara âyet ve hadislerin ışığında çözümler sunması hem de ihtiyaç duyulan bilgiye doğru yoldan ulaşabilme anlamında biz Müslümanlar için büyük bir çözüm önerisi niteliğinde.

İlhan Berk’in kendini bulamayışı

İlhan Berk’in yazıları Yalçın Armağan tarafından hazırlanarak Şiirin Çizdiği Edebiyat ve Şiir Üzerine Yazılar isimli kitapta bir araya geldi. Berk’in şiir yazıları geleneğinden soyutlanmış, köklerinden koparılmış, modern bir Türk şairinin sancılarıyla doludur.

ÖTEYE MEKTUPLAR / 8 Kapkara günlerin şairine

“Senin, bir dava adamı olarak ortaya koyduğun hasbiliği, dürüstlüğü, içtenliği biz gösteremedik. Senin karşında dürüst olamadık. Seni davandan soyutlayarak folklorik bir unsur haline getirdik. Yıllarca andık, yazdık, çizdik, hamasi nutuklar attık.”

Ağzı kanlı kuşların ve gölgesiz varlıkların romanı

Kudret Ayşe Yılmaz’ın Delilikle Öpüşmek adlı kitabı Ötüken Yayınları arasında okurla buluştu. Okuru şaşırtan, içine çeken kitap üzerinden Yılmaz’ın yazı dünyasına bir yolculuk yapıyoruz.

Bir garip adam: Zenci Musa

Kuşçubaşı Eşref’in fedaisi olan Zenci Musa İngilizlere karşı savaşan Türk birliklerinin yanında yer aldı. Adını Türk tarihine yazdıran Zenci Musa’nın hikayesini Harun Çolak kaleme almış. Çolak, kitabında sabrıyla birlikte kahramanlık destanı yazan Sudanlı Zenci Musa’nın hikayesini ayrıntılı bir şekilde okurla paylaşıyor.

Edebiyattan psikolojiye mizah

“Mizah Kitabı” akademik bir çalışma olsa da herkese hitap eden, keyifli bir eser. Makaleler ise her dönem ihtiyacımız olan, hepimizi iyileştirecek güce sahip olan gülme eylemini bize yeniden hatırlatıyor…

Aded ve mikdâr kavramının seyri

“Eukleides Geometrisi ‘Süreklilik Aksiyomu’ Açısından Eleştirilebilir mi?” başlıklı ikinci makalede mikdâr kavramının en sıkı temsil edildiği Eukleides’in Elemanlar’ının modern matematik felsefesinde geliştirilen süreklilik aksiyomu açısından eleştirilip eleştirilemeyeceği tartışılıyor.

Çocukluğumu yazıyla hatırlıyorum

Kitabı uzun süre elime alamadım. Koli, kargodan geldiği hâliyle üç gün bekledi. Bunun birkaç nedeni vardı: Heyecanlıydım ve bunu yaşamak için geçen vaktin hiçbir an’ı yeterince özel ya da uygun değilmiş gibi geliyordu.

Tarihi bir mekan üzerinden din devlet ilişkisi

Vefa’da Süleymaniye Camii’nin yan kapısından çıkıp Haliç’e doğru yürüdüğümüzde karşımıza çıkar İstanbul Müftülüğü. İstanbul’un tarihi yapılarından biri olan binanın hikayesi ilk kez bir kitapta toplandı. Türkiye Diyanet Vakfı Yayınları arasında okurla buluşan çalışma, Osmanlı’dan günümüze din ve devlet arasındaki bağı önemli kaynaklar üzerinden irdeliyor.

Fenelon’u hatırlarsınız

Adını lise ders kitaplarından hatırlayacağımız Fénelon tarafından hazırlanan Antik Felsefe kitabı, 1854 yılında dilimize çevrilmişti. Kitaba önsöz yazan Yusuf Kamil Paşa eseri, aslı hikmet olan bir ahlak kitabı olarak anlatır. Kitap, Büyüyen Ay Yayınları tarafından yaklaşık 150 yıl sonra yeniden okurla buluşturuldu.

Türkülerin yazılmamış tarihine bir başlangıç

Osmanlı musikisi ve türkülerin arasındaki bağ, tarihimizdeki müzik geleneğinin seyri, adını altın harflerle yazdıran müzisyenler ve daha birçok konuya ilişkin bilgiyi Bayram Bilge Tokel’in yeni kitabında bulmak mümkün. Tokel, kitabını anlatırken saray müziğiyle ilgili yapılan çalışmaların aynı zamanda çok daha eski olan türkülerin tarihine doğru da bir yolculuk başlangıcı olacağını belirtiyor.

Geyikli geceyi kurtarmak ya da kurtarmamak

Polonyalı Yazar Olga Tokarczuk’un “Sür Pulluğunu Ölülerin Kemikleri Üzerinde” romanı Timaş Yayınları arasında Türk okuruyla buluştu. Edebiyat dünyasının en prestijli ödüllerinden Man Booker ve Nobel Edebiyat Ödülü’nü aynı yıl kazanan yazar, yeni romanında insanlar ve hayvanların ilişkisine felsefi bir bakışla yaklaşıyor.

Kayıp bir kültür tarihçisi: Hikmet Turhan Dağlıoğlu

Cumhuriyet tarihinde halkevleri bir kültür kurumu olarak yer alır. Kültür tarihçisi Hikmet Turhan Dağlıoğlu’nun çeşitli zamanlarda halkevi dergilerinde yazdığı yazılar, ilk kez bir kitapta toplandı. İsmail Kasap’ın derlediği makaleler bir döneme ışık tutuyor.

Şaziye Berin yeniden aramızda

Özellikle yaptığı çevirileriyle edebiyat dünyamızda tanınan Şaziye Berin Kurt’a hocasının yazdığı mektuplar ve Almanya günlüğü iki farklı kitap olarak okurla buluştu. 1900’lü yılların başında bir genç kızın Avrupa’da günlük hayatından izlerin taşıdığı günlük ve hocası Ali Ekrem Bolayır’ın 135 mektubunun yer aldığı kitaplar bir döneme ışık tutuyor.

Farklılıklar herkes için farklı farklıdır

Küçük yaşta sağlam bir eğitim ve doğru yönlendirmenin gerektiği çocuklarımız, ilk bilgilerini kitaplardan alıyor. Seçtiğimiz çocuk kitapları hem kendini farklı hissedenlere hitap ediyor hem de farklılığa tahammülü olmayanlara.

Bergson’dan beslenmek

Henri Bergson imzalı “Ruh Teorileri ve İnsan Ruhu ve Kişiliği” Pinhan Yayıncılık arasından okura ulaştı. Kitapta, Bergson’un Aristoteles, Plotinos, Descartes, Malebranche, Spinoza ve Leibniz hakkındaki görüşlerine tanık oluyoruz.

Türk masalının yeniden doğuşu mümkün mü

Mustafa Ruhi Şirin denilince akla çocuk edebiyatı gelir. Şirin’in geçtiğimz aylarda okurla buluşan yeni kitabı Bir Nehrin Kaybolmayan Akışı, bizi yeniden Türk masallarının büyülü dünyasına davet ediyor. Şirin, Türk masal kültürünün ana temalarının korunarak değişim yaşandığını söylüyor.

Kitap okuma kampanyasında 2 milyon sayfayı geçtiler

Kütahya’nın Emet Kaymakamlığınca başlatılan "Cumhuriyet’ten Milli Egemenliğe 2023’e 2023 Sayfa Aç" kitap okuma projesine 2 bin 331 öğrencinin katılırken, bugüne kadar 2 milyon sayfa kitap okunduğu bildirildi.

Müzelerin en görünmezi

Örneğin Toledano’nun fotoğraf çekme tutkusundan dolayı dünyada gezmediği yer kalmaz. Ana kahramanımızsa, Toledano’yla tanışma imkanına kavuşur, saplantısının onu yönlendirmesiyle. Fakat karakterlerin asıl yolculukları içseldir. O yüzden özellikle ilk bölümde “diyorum kendi kendime”, “düşünüyorum”, “fark ettim” gibi ibarelere sık rastlanır.

Unuttuğumuz bir gerçek: İsmet Âdemiyyetledir

İbn Haldun Üniversitesi Yayınları(İHÜ) arasında çıkan “İsmet Ademiyyetledir” adlı kitapta Recep Şentürk, insanın doğuştan var olduğu haklarını ilmi, toplumsal ve dini boyutuyla ele alıyor. “İsmet âdemiyyetledir” ilkesinin günümüzde anlamını kaybettiğini belirten Şentürk’e göre “Bugün yaşadığımız birçok zulüm, ayrımcılık, ırkçılık ve adaletsizliğin temelinde böyle bir ilkenin unutulmuş olması yatmaktadır.”

Yeni harflerin eski mektepleri

Ötüken Yayınları’ndan çıkan Harf İnkılabı ve Millet Mektepleri adlı çalışma yakın tarihle bizi yüzleştiriyor. Sinan Ateş, Yücel Namal ve Muhibbe Erdoğan imzasını taşıyan araştırma kitabı, harf inkilabı öncesi ve sonrasında yaşanan tartışmaları bugüne taşıyor. Yeni harfleri öğretmek için kurulan Millet Mektepleri’nin işleyişini de farklı örnekler üzerinden okuruna sunuyor.

Kamera arkasındaki Kurosava

Yedi Samuray, Ağustos’ta Rapsodi ve daha onlarca kült filmin yönetmeni Akira Kurosava, sinema tarihine adını altın harflerle yazdırdı. Peter Wild de bu unutulmaz yönetmenin kamera arkasındaki halini, çocukluğunu, hayallerini, sinemaya dair fikirlerini ve çok bilinmeyen yönlerini anlatan bir kitap kaleme aldı. Ketebe Yayınları arasından çıkan biyografi, tüm zamanların en iyi yönetmenlerinden biri olarak gösterilen Kurosava’yı daha yakından tanıma fırsatı sunuyor.

Eskiye rağbet olsa

Türk edebiyatının önemli isimlerinin kendi dönemlerinde gazete ve dergilerde yazdığı yazılan son yıllarda farklı yayınevleri tarafından kitaplaştırılıyor.Bu eserlerin bir kısmı oldukça başarılı bir çalışmayla okurla buluşturulurken bazı eserlere aynı titizlik gösterilmiyor.

İki süper gücün unutulmaz savaşları

Ortadoğu’da hakimiyet mücadelesi, tarih boyunca hep vardı. Yaşadıkları dönemin iki Müslüman ve Türk süper gücü Osmanlı-Memlûk devletleri de bu topraklarda üstünlük istediler. Tarihçi Shai Har-El kitabında, iki ülke arasında yaşanan ve Osmanlı’nın Mercidabık zaferiyle sonuçlanan savaş ve çekişmeleri anlatıyor.

Çocukların çok satan klasikleri

Koca bir yılın kitap okuma sayıları sosyal medyada paylaşılırken çocuk okurların en fazla ilgilendiği kitaplara değinelim istedik. Yeni çıkanların yanı sıra, Şeker Portakalı, Momo, Küçük Prens gibi klasikleşmiş kitapların çok satanlarda görünmesi dikkat çekici.

Şiirimin çıkacağını Kutlu’dan öğrendim

Kargoya gittim, yayın evinin bana yolladığı kitapları teslim alıp eve geldim. Paketi açtım. İçinden bir tanesini biraz inceledikten sonra “Vay be” dedim, “demek böyle oluyormuş”. Kitaptaki şiirlerden birkaç tanesini o an yanımda bulunan eşime okudum. Kitap dosyasını oluştururken zaten hepsini birlikte okumuştuk ama kitaptan okuyunca sanki daha farklı olacaktı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

+