Yeni Şafak Pazar Eki Haberleri

Meyvenin turşusu da çok güzel

Binlerce yıldır insanlar kışın yiyecek sıkıntısı çekmemek için çeşitli yöntemlerle yiyecek saklarlardı. Yine aynı yöntemle yaz için de kış mevsiminin o yıl bol olan yiyecekleri salamura edilirdi. Biz ise bu hafta hem bu salamura yöntemlerinden bahsedeceğiz hem de ayva ve üzümden yapılan iki turşu tarifi paylaşacağız.

Bin yıllık zindan sanata açıldı

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa surlarının önemli kapılarından birisi olan Zindankapı’yı müze olarak ihya etti. Roma dönemi önemli eserlerinden olan yapı onarımdan getirilerek dijital müze ve sanat galerisi olarak hizmete sunuldu. Eskiden zindan olarak kullanılan alanlar artık sanata ev sahipliği yapacak. Galeriye dönüştürülen zindan odalarında yerli ve yabancı sanatçılara ait eserler sergilenecek.

Bağ kurmanın en iyi yolu müziktir

Dünyaca ünlü müzisyen Jordi Savall müziğin yaşamın kendisi olduğunu, bu sayede duyguları hissedebileceğimizi söyledi. Savall, “Yeni ülkelerle, kültürlerle ve medeniyetlerle bağ kurabilmenin en iyi yolu müziktir” diyor.

Çocuklar için özel bir dergi

Millî Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü koordinasyonunda hazırlanan ve üç ayda bir yayımlanan Özel Eğitim Çocuk Dergisinin yeni sayısı çıktı.

Manevi virüsleri fark etmiş olduk

Dünyanın eve hapsedildiği salgın günleri üzerine düşünmeye davet eden yazar Rabia Brodbeck, “Pandemi insanlığın manevi hastalıklarına da ayna oldu” diyor. Rahmet Ümidi adlı kitabında evde kalarak insanın sadece kendini dışardaki virüsten korumadığını aynı zamanda manevi hastalıklara sebep olan manevi virüsleri de bu süreçte fark ettiğini dile getiren Brodbeck, “Tüm gayretimiz hakiki şifayı bulmak olmalıdır” yorumunu yapıyor.

Sevimli dostlar için mutfağa buyurun: Yemediğim mamayı hayvanlara yedirmem

Şef Rafet İnce dünyada yapılmayan bir ilke imza attı. Artık kendisini “Pet Chef” olarak da tanıyacağız. Hayvanlar için çıkardığı yemek kitabını yazma serüvenini anlatan Şef Rafet İnce hazır mama yerine evde kedi ve köpeklere yemek yapılmasını tavsiye ediyor.

BM’de Istanbul Photo Awards sergisine ilgi

Türkiye’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilciliğinin ev sahipliğinde “Istanbul Photo Awards 2021”in ödül alan fotoğrafları izlenime sunuldu.

Sağlıklı beslenmenin vatanı Anadolu’dur

Türk mutfağının en sağlıklı beslenme modeli olarak kabul edilen Akdeniz Diyeti’nin bir parçası olduğunu söyleyen Mehmet Öz, “Dünya da bunu yeni fark etti” diyor. Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı kitabının danışma kurulunda yer alan dünyaca ünlü Türk hekim Mehmet Öz, “İnsanlar Akdeniz beslenme şeklinin Anadolu ve Ege geleneklerinden geldiğini fark ettikçe daha fazla tanınmaya başladı. Bu anlamda, bu kitabın, Türk mutfağını sağlıklı, geleneksel ve atıksız yönleriyle tanıtarak dünya mutfağındaki ge...

Öfkenize değil çözüme odaklanın

Uzman Psikolog Ezgi Dokuzlu, “Öfkenin şiddeti kişiden kişiye veya olaydan olaya değişebilir. Her insanın stresli bir duruma veya tehdit içeren bir olguya karşı tutumu aynı olmayabilir. Birtakım yaşantısal veya genetik etkenlerden dolayı bazı kişilerin strese karşı daha düşük toleransı olabilir. Diğer önemli nokta ise iletişim becerisidir” yorumunu yapıyor ve öfkeyle başa çıkmak için bası ipuçları veriyor.

100 yıldır kayda değer metin çok az

İsmail Kara, bugüne kadar yediden yetmişe herkesin tahsil yıllarında karşılaştığı, düzenli olarak okuduğu, tekrarladığı, İstiklâl Marşı üzerine 100 yıldır fikri ve edebi bakımdan kayda değer metinler yazılmadığını söylüyor.

Dijital dünyada ikizlerimiz oldu

Dijital dünyadaki kimliklerimizi masaya yatırdık. Öğretim görevlisi Aylin Tutgun Ünal, “Sosyal medya bizim sanal halimiz” diyor. İsmail Hakkı Polat ise, dijital dünyadaki ikiz kimliklerimize dikkat çekti. Öğretim görevlisi İsmail Hakkı Polat, özellikle salgın sonrası; bireysel, toplumsal, ekonomik, kültürel, siyasi, devlet, etik, kamu ya da özel sektör olarak her anlamda dijital ikizlerimizi yarattığımız ve salgın döneminde neredeyse fiziksel dünyada yaptığımız bütün hayat rutinlerinin dijital r...

Okuduğun yerden başla

Pandemi sebebiyle ara verilen Yedi Güzel Okuma Projesi kaldığı yerden devam ediyor. Proje, üniversite öğrencileriyle bu yıl “Okuduğun yerden başla” sloganıyla buluşmaya hazırlanıyor.

Güneşin etkileri KTSM’de

Disiplinler arası paylaşımlara imkân veren üretim ve buluşma platformu olma yolunda ilerleyen Karaköy merkezli Kale Tasarım ve Sanat Merkezi (KTSM), İstanbul ve New York merkezli multi-disipliner bir tasarımcı ve sanatçı olan Aslı Smith’in “Solar: Güneşe Dair” başlıklı sergisine 28 Ekim’e kadar ev sahipliği yapıyor.

Pandemi dönemi öğrenci olmak zor

Pandemiyle birlikte iki yıl okulundan uzak kalan öğrenciler nihayet okullarına kavuştular. Ancak bu sefer de barınma sorunuyla karşı karşıya kaldılar. Farklı şehirlerde okuyan öğrencilerle pandemi dönemi öğrenci olmanın avantaj ve dezavantajlarını konuştuk.

Thoreau’dan Deleuze’e Barok Ev

Krank Art Gallery, Zeynep Beler, Damla Yalçın, Güçlü Öztekin, Sinan Logie ve Güneş Terkol’un eserlerinden oluşan “Barok Ev” başlıklı karma sergiyi 20 Kasım’a kadar sanatseverlerle buluşturuyor.

Baba, eş, devlet adamı olarak Peygamberimizi örnek alalım

Peygamber Efendimizin (s.a.v) hayatını örnek almamız gerektiğinin altını çizen Ömer Tuğrul İnançer, “Baba olarak, eş olarak, arkadaş olarak, devlet reisi olarak ne yapmamız lazım geldiğini Onun hayatından öğrenip, günlük hayatımızda tatbik etmemiz lazım” tavsiyesinde bulunuyor.

Suriye’nin Sesleri dünyaya sesleniyor

Azez’deki Yunus Emre Enstitüsü’nde tanıştığımız Suriye’den Sesler grubu üyesi Adnan El Esmer ve Abdurrahman Kabbani müzikle uğraşan iki genç yetenek. Topraklarını terk etmeyi düşünmeyen gençler, “Biz de gidersek Suriye’nin sesini dünyaya kim duyuracak” diye soruyorlar.

Sırada İstanbul’un gastronomi atlası var

Nevmekan Selimiye’de “Anadolu’nun Binlerce Yılı” adlı canlı yemek sergisini açan Şef Ömür Akkor, “Pandemiyle birlikte yemek yapma fikrinden çok hoşlandık ” diyor. Akkor, ayrıca Ketebe Yayınları’ndan çıkan Türkiye’nin Gastronomi Atlası” kitabının ilgi görmesi üzerine İstanbul için de detaylı bir çalışma yaptıklarının müjdesini verdi.

Festivali Tanovic filmi açacak

Yerli ve yabancı filmlerin seyirciyle buluşacağı, 9. Boğaziçi Film Festivali’nin açılış ve kapanış filmleri belli oldu.

Kanuni ve Hürrem tabloları müzayedede

Dünyanın en önemli müzeyede evlerinden biri olan Sotheby’s Müzayede’de Türk İslam sanatından eserler de öne çıkıyor. İslam Dünyası ve Hint Sanatı başlıklı müzayedede 17. Ve 18.yüzyıla ait Hürrem Sultan, Kanuni Sultan Süleyman ve Mihrimah Sultan’a ait yağlı boya tablolar var.

Z Kuşağı özgür mü güdümlü mü?

Z kuşağı denilince akla özgürlüğün sınırlarını zorlayan bir kuşak geliyor. Peki Z Kuşağı gerçekten özgürlüğünün peşinden mi gidiyor? Yoksa özgürce yaşadığını düşünen yeni kuşak farkında olmadan moda, sosyal medya ve benzeri başka akımların güdümü altına mı giriyor? Dizilerden patlayan moda bu defa Netflix’teki Squid Game ile yaşanınca bu sorular yeniden gündeme geldi.

Toplumsal yarayı sinema iyileştirir

Toplumda yaşanan sorunlara filmleriyle dikkat çeken dünyaca ünlü yönetmen Puran Dırahşende, "Toplumun canını yakan bir sorun benim de sorunumdur" diyor ve ekliyor: “Asıl olan halkın ihtiyaçlarıdır. Filmlerimi halkın ihtiyaçlarına, dert ettikleri konulara göre belirler çekerim. Bu benim için mühim bir mesele. Mesela Şşş! Kızlar Bağırmaz filmim. Hiç kimse bu filmimde konu edindiğim çocuk istismarı hakkında film yapacak kadar cesur değildi.”

Çocukların bağışıklık sistemini güçlendirin

Okulların açılması ve mevsim geçişleriyle beraber üst solunum yolu enfeksiyonlarında artış gözlendiğini belirten uzmanlar, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için doğru ve dengeli beslenmeyi öneriyor. Bağışıklık sistemini güçlendirmede C vitamininin de önemli olduğunu belirten uzmanlar, kuşburnu, turunçgiller, domates tüketilmesini tavsiye ediyor.

Gönül kırmayan bir dost

Ali Ulvi Kurucu’nun kızı Sare Kurucu Bulut Medine’de birlikte vakit geçirdikleri ve geçtiğimiz yıl vefat eden Dr. Hümeyra Ökten’i anlatıyor: “Yarım asra yakın beraberliğimiz oldu, bizde kaldığı zamanlar, odamız birdi, arkadaştık. Onun; ibadet ruhuna yerleşmiş, su gibi yolunu almış, gönül kırmadan, acıtmadan, incitmeden, bir muamele tarzı vardı.”

Mutluluğu yanlış yerde aramayın

Bugün Dünya Ruh Sağlığı Günü Psikiyatrist Prof. Dr. Yavuz Selvi, “Topraktan ve gökyüzünden uzaklaşmak insana iyi gelmedi” diyor ve ekliyor “Sosyal destek ve doğal bir yaşam arayışı sağlığımızı korumamıza ve güçlendirmemize yardımcı olacaktır.”

Edebiyat çevresi müzayedede

Edebiyat dünyası üçüncü kez müzayedede buluşuyor. Bu defa Ahmet Hamdi Tanpınar’dan imzalı kitap, Rıza Tevfik’in torununa yazdığı kartpostal, Mehmet Akif’in el yazısı ve bir beyiti var. Ayrıca Halide Edip’in, Tevfik Fikret’in fotoğrafları da müzayedede satışta.

Kalbinizle dost olmanın yolları

Kalp damar hastalıklarının dünyada ölüm nedenlerinin en başlarında geldiğine dikkat çeken Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. V. Özlem Bozkaya, “Kalp damar hastalığının görülme sıklığı genç nüfusta hızla artıyor” diyor.

Alp Er Tunga ortak değerimiz

Türk hakanı Alp Er Tunga’nın mezarını tespit eden Prof. Dr. Necati Demir, bu durumun Türk milletini birleştireceğini söyledi. Demir, “Alp Er Tunga, bütün Türklerin ortak değeridir. Kıpçakları, Kırgızları, Özbekleri, Azerbaycan’ı, bizi yani Türkleri bir yerde toplayacaktır” diyor.

Anadolu’dan sıfır atıklı sofralar

Emine Erdoğan’ın himayesinde Türk aşçılar tarafından hazırlanan Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı adlı kitapta sıfır atıkla yapılan tarifler dikkat çekiyor. Bu hafta karpuz ve kavun kabuklarının kullanıldığı iki lezzetli tarifimiz Anadolu mutfağından.

Çanakkale'nin altı da üstü de tarih

Birinci Dünya Savaşının en sıcak yaşandığı alanlardan birisi olan Gelibolu, kara müze ve şehitliklerinin yanı sıra sualtı dalış parkıyla da tarihe tanıklık edecek. Geçtiğimiz hafta açılan Gelibolu Tarihi Sualtı Parkı, 106 yıl önce batan savaş gemilerini dalış turizminin hizmetine sunuyor.

Şifa kaynağı armuttan nefis tatlar

Bu mevsimde tüketilmesi gereken meyvelerin başında armut gelir. Zengin coğrafyamızda çok fazla çeşidi bulunan armut tam bir şifa kaynağı. Gelin bu hafta armutla yapılan nefis bir tart tarifini hep birlikte deneyelim. Hamur işine mesafeliyseniz sizinle de armut suyu hazırlayabiliriz.

Müteferrika Matbaasının öyküsü

Türkiye’nin farklı kütüphane ve arşivlerinde bulunan, Müteferrika Matbaası’nda basılmış, yirmi iki ciltten oluşan on yedi eser, fizikî olarak ilk kez Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’nde açılan Müteferrika Sergisi’nde bir araya getirildi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+