Yeni Şafak Pazar Eki Haberleri

Tatil kiloları yağa dönüşmesin

Tatilde alının kiloların kalıcı yağlara dönüşmemesi için erken dönemde önlem alınması gerektiğini söyleyen Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Uz. Dyt. Dilara İsmailoğlu, kilo kontrolü için meyve ve sebze tüketiminin kontrolünün önemli olduğunu söylüyor ve önerilerde bulunuyor.

Mutfakta israfı önleyen tarifler

Biz Anadolu mutfağında karpuz kabuğunun, kavun kabuğunun, salatalık kabuğunun reçel olduğunu, turşusunun yapıldığını, kurutulup yemeğe dönüştürüldüğünü biliyoruz. Anadolu’nun kadınları, bugün de isterse, mutfak muhasebesini kolaylıkla yapabilir, atık ve israfın önüne geçebilir. Bu hafta Dere Otu Sapı Çorbası ve Yeniden Kurabiye tarifleri mutfakta israftan kaçmak isteyenler için iki lezzetli öneri.

Diyabet varsa karpuza dikkat

Diyabet hastalarının tükettikleri meyvelere dikkat etmeleri önerisinde bulunan Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuba Örnek, özellikle incir, kavun, muz ve karpuz gibi meyveleri tüketirken dikkatli olmayı öneriyor.

Dondurmanın lezzet haritası

Yaz günlerinin vazgeçilmez lezzeti dondurma için hangi semtlerde hangi dondurmacı dükkanına gitmek gerekir dedik ve düştük yollara. Usta elinden çıkmış birbirinden lezzetli buz gibi dondurma için İstanbul sokaklarında dolaştık. Yakacık’tan Bebek’e Fatih’ten Kadıköy’e lezzetine doyum olmaz dondurmalar için onlarca durak var. Çilekten çikolataya onlarca çeşidiyle damaklarda lezzet şölenine dönüşen dondurmanın İstanbul’daki en büyük ustalarına ulaştık.

Devlet adamlarının eşyaları müzayedede

Arthill Müzecilik tarafından düzenlenen Müzelik Eserler Müzayedesi sanatseverleri ve koleksiyonerleri heyecanlandırıyor. 15 Ağustos’ta online olarak gerçekleştirilecek olan müzayedede 2. Abdülhamit’ten Atatürk’e devlet adamlarına ait seçkin eserler de satışa çıkıyor.

Dört dörtlük orman sevdalıları

Ülkenin farklı bölgelerinde çıkan ve hafta boyu devam eden yangınlar bütün ülkeyi yasa boğdu. Yüzlerce yıllık ormanlık alanlar kül oldu. Terör örgütleri tarafından düzenlenen bu yangınlara karşı tek yürek olma zamanı. Bıkmadan usanmadan dağ tepe gezerek her yeri ağaçlandırmak için çabalayan Hanifi Karataş, Rahmi Demirbaş, Şeyhmus Erginoğlu ve Rüstem Alparslan ise bu yolda hepimizin örnek alacağı dört güzel orman sevdalısı.

Cep telefonu gençler için ağrı kesici gibi

Yapılan araştırmalara göre günde 2 saat 24 dakika sosyal medyada vakit harcıyoruz. Çevrimiçi Gençlik adlı kitabın yazarı Seyfullah Şenel, “Başımız ağrıdığında aldığımız ilaçlar gibi canımız sıkıldığında da telefonlarımıza sarılıyoruz. Sosyal medyada geçirilen zamanın çok önemli bir kısmı can sıkıntısı bahane edilerek geçiriliyor. Cep telefonlarımız, tabletlerimiz büyük bir hızla birer avuntu cihazlarına dönüşüyor” yorumunu yapıyor. Toplum ve aile bağları zayıfladıkça yalnızlaşan gençlerin daha ...

Yeni nesil de bu şarkılarla büyüyecek

“Bir başkadır benim memleketim” şarkısıyla hatırlanan Türk pop ve caz müziğinin yıldızlarından Ayten Alpman’ın, 30 yıl sonra stüdyoya girerek kaydettiği “Bir Başkadır Ayten Alpman” isimli son albümü Chill Out Mix olarak yeniden düzenlendi. Albüm için emek veren Hakan Eren ve Sadun Ersönmez sanatçı Alpman’ın zamansız bir yorumcu olduğunu ve yeni neslin de çok beğeneceğini bir iş çıktığını söylüyor.

Maske ve sıcak hava cildinizin düşmanı olmasın

Maske kullanımı sıcak hava ve terlemenin de etkisiyle ciltte önemli sorunlar oluşturabiliyor. Dr. Öğr. Üyesi Zahide Eriş, dışarıdan eve geldiğimizde yüzümüzü mutlaka özel bir temizleme jeliyle yıkamamız gerektiğini yağlı besinlerden uzak durulmasını tavsiye ediyor.

Güneş çocukları besler

D vitamini deposu olan güneşten çocukların da faydalanması gerektiğini dile getiren Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Eda Sünnetçi, doğru saatlerde çocukları güneşe çıkarmak, uygun kıyafet giydirmek, şapka gibi aksesuarları ihmal etmemek ve koruyucu krem kullanmak gerektiğinin altını çiziyor.

KADEM’den fotoğraf yarışması

Kadın ve Demokrasi Derneği Balıkesir Temsilciliği öncülüğünde, Balıkesir Kent Konseyi, Balıkesir Üniversitesi ve Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ortaklığıyla düzenlenen “Şehir ve Kadın” temalı fotoğraf yarışmasıyla, objektifler bu kez kadınların şehirde yeni bir biçim kazanan hayatlarına çevriliyor.

Borusan’dan çevrimiçi konser

Borusan Sanat, çevrimiçi yayın platformu borusansanat.tv üzerinden yeni bir konser kaydı yayınlıyor. 25 Temmuz Pazar günü(bugün) saat 11.30’da Sascha Goetzel yönetimindeki BİFO, solist kemancı Elvin Hoxha Ganiyev ve piyanist Kaan Baysal’a eşlik edecek.

Genç yetenekler Tarık Zafer’de buluşuyor

Genç sanatçıların Anadolu’dan İstanbul’a projesi kapsamında sanatseverlerle buluşacak Yeni Nesil Sanat Sergisi’nde 25 sanatçının 40 eseri yer alacak.

Dijital detoksun tam zamanı

Pandemi nedeniyle ekranlarla fazla haşır neşir olduk. Şimdi biraz kendimize vakit ayırma ve dinlenme zamanı. Bu tatil planlarınıza dijital detoksu da dahil etmek istemez miydiniz?

Lokman Hekim’in şifalı bitkileri Zeytinburnu’nda

Zeytinburnu’ndaki Tıbbi Bitkiler Bahçesi onlarca tıbbi bitki ve çiçeğin yetiştiği bir mekan. Herkese kapısı açık olan bu bahçede bitki tohumlarından alabilir, ücretsiz kurslarından yararlanabilirsiniz.

Tatilde sağlıklı beslenmenin yolları

Tatilde kilo almadan eve dönmek kolay değil. Ancak fiziksel aktiviteleri artırıp tükettiğiniz yiyeceklere dikkat ederseniz bu mümkün. Mesela karbonhidrata sınır koyup sebze yemeklerine daha büyük porsiyonlar ayırırsanız kilo almanın önüne daha kolay geçersiniz.

Sofranız bu yaz semizotuyla yeşillensin

Besin değeri oldukça yüksek olan semizotuyla yapılacak birbirinden lezzetli tarifler için sofranızda yer açın. İster yemek olarak ister salata olarak tüketilen semizotundan bu hafta üç ayrı tarifimiz var.

Kanal İstanbul güç eksenini değiştirecek

Kanal İstanbul projesine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, “Boğazlar, sahip olduğu jeopolitik köprü niteliğiyle dünyanın en önemli deniz yollarından birisi. Boğazlar üzerinde sağlanacak tam bağımsızlık, stratejik açıdan güç eksenlerini Türkiye lehine dengelemek adına oldukça önemli.” ifadelerini kullandı.

Şarkıların da filmler gibi hikayesi var

Kadın cinayetleri ve 15 Temmuz şehitleri için yaptığı şarkılarla gündeme gelen Yasemin Demir Mavi adlı ilk albümünü çıkardı. Film sektöründe uzun yıllar çalışan Demir, şarkıların da filmler gibi bir hikayesi olduğunu söylüyor. Demir, sanatçıların sosyal konulardan kaçmasının mümkün olmadığını söylüyor. Yaşadığımız çağdan bağımsız olamayacağımıza dikkat çeken Demir, “Çağın duygusundan biz de nasibimizi alıyoruz. Belki de bu birbirimizi anlamamız için de bir fırsat yaratıyor” diyor.

İklim krizine karşı üzerine düşeni yap

İklim krizinin sebebini insanlığın son yüz yılda yaptığı hatalardan kaynaklandığını dile getiren Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, iklim krizinin önüne geçmek için herkese görev düştüğünü söylüyor. Duş alırken fazla su harcamak, klimayı açmak, fazla çöp çıkarmak, açık bilgisayarlar, uzun seyahatler de krizi tetikliyor.

Hepimiz vatan için oradaydık

“Şafak Vakti” film ekibiyle buluştuk. Yapımcı Fatih Özcan “O gece halkın dışarı çıkma motivasyonunu anlatan bir film çekmek istedik” diyor. Filmde FETÖ’cü bir subayı oynayan Emre Özcan ise şunları söylüyor: “İyi karakterler çabuk unutulur ama kötüler her zaman akılda kalır.”

Siyasi kavgayı bırakıp müzik için birleşelim

Türkiye Musiki Eser Sahipleri Meslek Birliği (MESAM) Başkanı Recep Ergül MESAM tarihinde en yüksek oyu alarak ekibinin görev başına geldiğini söylüyor ve ekliyor: Siyasi kavgayı bırakıp müzik için birleşelim.

Şablonları yıkıyoruz

Geçtiğimiz günler Galata’da Ruberu adlı sanat galerisinin kapılarını 32 sanatçının eserinin yer aldığı bir sergiyle açan İsmail Erdoğan, sanatla ilgili kafadaki şablonları yıkmak için yola çıktıklarını söylüyor.

Bir dönemin hikayesi: Resimli apartmanlar

İstanbul’un resimli apartmanları üzerine bir çalışma yürüten araştırmacı Güven Bayar bugüne kadar 150 resimli apartman tespit etti. Bayar bu resimlerin kimisinin imzalı kimisinin ise imzasız olduğunu dile getiriyor.

Çin kamplarında yaşadıklarını anlattı

Çin’de iki yıl boyu kamplarda tutulan Gülbahar Haitiwaji (Heyithacı) yaşadıklarını “Çin Kampından Nasıl Kurtuldum” adıyla kitaplaştırdı. Heyithacı, dünyanın gözü önünde Uygur halkının yaşadığı soykırıma sessiz kalınmaması için çağrıda bulunuyor.

Kurban etinden nefis tarifler

Yemek, iyi niyet ve sevgiyle pişirildiğinde mutlaka yiyene şifa olur. Bu, her şeyin bir enerji alanı olduğunun bilimsel olarak kanıtlandığı bir çağda çok ta şaşırılacak bir şey değil. Kurbanı diğer yiyeceklerden farklı kılan, onun mutlak yaratıcıya duyulan büyük sevgi ve teslimiyetle kesilmiş olmasıdır. Bu sebeple kurban eti şifadır.

Mustafa Cambaz Ayasofya’da

Türkiye’nin ulu camilerini ilk kez kitapta toplayan gazeteci ve fotoğraf kayıtçısı Mustafa Cambaz’ın bir hayali gerçek oldu. “Memleketimin Ulu Camileri” adlı sergi Ayasofya Cami avlusunda 26 Temmuz’a kadar görülebilir. 15 yıl boyunca Türkiye’deki tarihi eserleri fotoğraflayarak kayıt altına alan Cambaz eğer Ayasofya’nın yeniden ibadete açıldığını görseydi şüphesiz en güzel karelerin altına imzasını atacaktı. Cambaz 4 ayda 41 il ve 77 ilçeyi dolaşarak 118 ulu camiyi yeniden fotoğraflamıştı. Bu k...

Darbeleri en iyi sanat anlatacaktır

15 Temmuz Derneği’nin Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle düzenlediği On5sıfır7 Film Haftası dolayısıyla dünyanın dört bir yanından darbe ve direniş konulu 17 film seyirciyle buluşuyor. On5sıfır7 Film Haftası’nın Genel Sanat Yönetmeni olan İhsan Kabil, “Sanatla hukuksuz vakaların yanlışlığı daha güçlü bir şekilde vurgulanacaktır. Yani 15 Temmuz’u sanat daha anlaşılır hale getiriyor” diyor.

Saraydan evlere yayılan lezzet

Biber 15. yüzyılda Güney Amerika’dan dünyaya yayılmıştır. Zeytinyağlı dolmalar ise Osmanlı kökenlidir. Bu lezzetli dolmalar Osmanlı saray mutfağından Avrupa’ya taşınıp, ilk defa 17. Yüzyılda İngiltere’de bir yemek kitabında yerini almıştır.

Evladını teröre kaptırmış ciğeri yanan analar var

Yönetmenliğini Nazif Tunç’un yaptığı Halit Karaata, Hacer Kızılhan, Jale Arıkan ve Oktay Dal’ın oynadığı Karınca filmi Sinema Salonu Yatırımcıları Derneği (SİSAY) işbirliğiyle Anadolu’nun 159 sinema salonunda gösterime girdi. Terör örgütlerince kandırılan bir genç kızı kurtaran bir tır şoförünün hikayesinin anlatıldığı film için Tunç, “Evlatlarını teröre kaptırmış ciğeri yanan nice analar var” diyor.

Hattat Halim Efendi’nin hatıra defterleri müzayedede

Ankara’da 17 Temmuz’da yapılacak müzayedede hattat Halim Efendi’nin (Mustafa Halim Özyazıcı) hatıralarını yazdığı iki defter satışa çıkarılıyor. 1920’li yılların başında tuttuğu günlük notlardan, gazete haberlerinden, yazı eskizlerinden ve hatıralarından oluşan bu defterler aynı zamanda şöhretli hattatın özel hayatına ve iç dünyasına da ışık tutuyor.

Sultanahmet’te ilk kez gün yüzüne çıkan eserler sergileniyor

Türk İslam Eserleri Müzesi’nin kuruluşunun 107. yıldönümünü için özel bir sergi hazırlandı. 30 Tessuz’a kadar kapıları açık olan sergideki eserlerin 73’ü ilk kez gün yüzüne çıktı. Sergide Hz. Osman ve Hz. Ali’ye atfedilen Kur’an-ı Kerim’ler, 8. yüzyılın sonu ile 9. yüzyılın başlarına tarihlenen parşömen üzerine Kufi hatla yazılan Kur’an-ı Kerim de yer alıyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+