Yeni Şafak Pazar Eki Haberleri

Ümitsizlik toplumu miskinliğe götürür

Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Metin Özdemir, orucun zorluklara karşı sabretmeyi öğrettiğini hatırlatıyor ve orucun önemini anlatıyor. Salgın hastalık kadar toplumda bulaşıcı hastalık gibi yayılan ümitsizliğin ise tehlikeli boyutlarına dikkat çeken Prof. Dr. Metin Özdemir, şöyle diyor: "En bulaşıcı toplumsal hastalıkların başında ümitsizlik gelir. Toplumu oluşturan bireylerin bir kısmı geleceğine ümitle bakamazsa, miskinl...

Çocuklara ödev yaptırmanın kolay yolları var

Çocukların ödev yapmasını sağlamak ailelerin en önemli problemlerinden biri. Uzmanlar, çocuğa ödev sorumluluğu verilmesi gerektiğini belirterek ödev yapmaya zorlamak yerine ödev saatinin birlikte planlanmasını tavsiye ediyor.

Dijital sanat merkezi Sahneport kapılarını açtı

Sahneport kurucu ortağı Halim Ercan: “Türkiye’nin doğusundan batısına kadar sanatın ulaşılabilir olmasını sağlıyoruz. Tiyatrodan sinemaya, konserlerden sergilere kadar tüm alanlardaki etkinlikleri, görme veya izleme fırsatı olmayanlarla buluşturuyoruz” diyor.

Fırfırının gözünden Ağabeyim Orhan Veli

Gazeteci Seray Şahinler, “Ağabeyim Orhan Veli” kitabında şairin 97 yaşındaki kız kardeşi Füruzan Yolyapan ile anılarından yola çıkarak Orhan Veli’ye dair yeni bir keşif alanı açıyor.

Kadınları anlattılar ödülleri topladılar

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) tarafından düzenlenen üç farklı yarışmada Anadolu’daki kadının hikayesi anlatıldı. Yüzlerce eser içinde en iyiler ödüllendirildi. Fotoğraf, film ve senaryo dalında dereceye giren yarışmacılar Anadolu’daki kadının hikayesine farklı açılardan odaklandılar.

Tok tutan yiyeceklere sofranızda yer açın

Ramazan geliyor. Ramazanın ilk günlerinde oruç tutmakta daha fazla zorlanırız. Uzmanlar özellikle sahurda yenilecek yiyeceklere dikkat çekiyor ve uzun süre tok tutan yiyeceklere soframızda yer açmamızı tavsiye ediyorlar.

Çocuklar Ramazanı coşkuyla hatırlasın

Şartlar ne olursa olsun çocuklarımızı Ramazan’ın ruhundan, sevincinden mahrum etmemek gerekir. Eğitimci yazar Merve Gülcemal, Ramazan’ı çocuklarla daha coşkulu ve verimli geçirmek isteyen ailelere yol gösteriyor. Gülcemal, evlerin Ramazan öncesi çocuklarla birlikte süslenmesi önerisinde bulunuyor.

Masalların dünyasında buluştular

Validebağ’da küçük bir evde başlayan çocuklara masal anlatma serüveni okullara yayıldı. İstanbul Masal Okulu Koordinatörü Özgür Aras Tüfek “Projeye üç sene önce ‘Kütüphanede Hayat Var’ diyerek başladık. İstanbul’daki okul kütüphanelerinin işlevsellik kazanmaları dahası çocuklar için cazip birer mekân haline gelebilmesi için yola çıktık” diyor.

Kim mantıya hayır der

Mantı adına ilk 15. Yüzyılda Muhammed Bin Mahmut Şirvani’nin Kitab’üt Tabih kitabında rastlanmaktadır. Geniş bir coğrafyaya yayılan bu kadim lezzetin bugün pek çok çeşidi var. Biz de bu hafta iki farklı mantı tarifi paylaşıyoruz.

Astroloji sanıldığı kadar masum değil

“Kültür Enstitüsü Bağlamında New Age Uygulama-İnanışlarından Astrolojinin Facebook Dolayımlı İçerik Analizi (2018-2019)” başlıklı doktora tezini hazırlayan Gülenay Pınarbaşı, astrolog ve şifacıların, din adamları, psikolog ve psikiyatristlerin de alanına girerek yaptıkları çalışmalarla kitlelere dolaylı yollarla neo pagan inanışını pompaladıklarını dile getiriyor.

Ömer Seyfettin’in imzalı mektubu rekor fiyata satıldı

Geçtiğimiz hafta gündeme getirdiğimiz Ömer Seyfettin’in nadir bulunan imzalı ve fotoğraflı mektubu 30 Mart akşamı yapılan canlı müzayedede rekor fiyata satıldı. Online müzayedede komisyon ve KDV dahil 103 bin 368 TL’ye mektup alıcı buldu. Bu meblağ, Türkiye’deki müzayede ortamları için bir rekor.

Filistin kamplarında bir Türk kadını

Melek El Nimer aslen Türk ancak 1981 yılından bu yana eşiyle birlikte Lübnan’da yaşıyor. Filistin’den sürgün edilen Filistin halkının yaşadığı Lübnan’daki kamplarda gönüllü olarak çalışan Nimer, geleceği tamamen ellerinden alınmış gençleri burslarla dünyanın dört bir yanına okumaya gönderiyor.

Pandemi dönemi tansiyona dikkat

Pandemi döneminde hipertansiyon hastalarında artış olduğuna dikkat çeken. Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Metin Gürsürer stres ve beslenme konusunda dikkatli olmak gerektiğini söylüyor. Gürsürer, pandemi sürecinde hipertansiyona karşı alınacak önemlere dikkat çekiyor.

Müslüman kadınlar zirvede buluşuyor

Dünyada 56 İslam ülkesindeki 18-35 yaş arası 600 milyon genç için çalışmalar yürüten İslam İşbirliği Gençlik Forumu (ICYF) ‘Müslüman Genç Kadınlar Zirvesi’ düzenliyor. 6-8 Nisan tarihleri arasında online olarak gerçekleştirecek zirve, dünyanın dört bir yanında ilklere imza atan başarılı Müslüman kadınlarını ağırlayacak.

Son nefesine kadar ilimle uğraştı

Osmanlı iktisat tarihi alanında yaptığı çalışmalarla adını dünyaya duyuran Mehmet Genç’in yıllarca yakınında hizmetinde bulunan öğrencisi ve dostu İhsan Ayal, “Son nefesine kadar okuyan birisiydi” diyor ve ekliyor “Hoca Schopenhauer vari bir hayat filozofudur.”

Bahar kokusu mutfaktan geliyor

Bahar geldi. Anadolu’nun verimli topraklarında birbirinden şifalı otlar yüzünü göstermeye başladı. Bu hafta baharın müjdecisi çiriş ve kenger otlarıyla iki farklı yemek yapacağız.

Kuzguncuk İskelesi’nde tasarımcılar bekleniyor

Kuzguncuk İskelesi’nin üst katında çalışmalarını sürdüren Türkiye Tasarım Vakfı’nın kapısı her meslekten her yaştan tasarım meraklılarına açık. Türkiye Tasarım Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Fehmi Bilge, yaşadığı sokağı, şehri ve dünyayı güzelleştirme konusunda fikri olan herkesi sürdürdükleri çalışmalara katılmaya davet ediyor.

Yaşadığımız dünyaya bir de buradan bak

Beden uzuvları, tıbbi atıklar, tıbbi protezler, endüstriyel atıklar, inşaat ve yıkım araçları ve daha fazlası sanatçı Emre Hüner, Arter’deki sergisinde bir araya gelmiş. Sanatçı sergiyi gezenleri bilimkurguya, mekaniğe, biyolojiye, şehirleşmeye, iş gücüne, endüstriye kısacası yaşadığımız dünyayı düşünmeye davet ediyor.

Kadın kahramanlar Antep’te

Gaziantep’te geçtiğimiz Aralık ayında kapılarını ziyarete açan Panorama 25 Aralık Müzesi’nin ilk sergisi 1.Dünya Savaşı Ve Kurtuluş Savaşı’nda Kadın Kahramanlar adlı sergi oldu. Sergideki kadın kahramanlar İstanbul’daki Hisart Canlı Tarih Müzesi’nin koleksiyonundan özel olarak seçildi.

Uşak mutfağı da güzel

Geçtiğimiz haftalar salgına karşı verdiği mücadelede ‘mavi’ görüntüsüyle bir anda bütün dikkatleri üzerine çeken il Uşak oldu. Biz de bu hafta Uşak mutfağından iki lezzetli tarif paylaştık.

Ketebe’de sürpriz hiç bitmeyecek

Ketebe Yayınları’nın Yayın Yönetmeni Furkan Çalışkan, fikirden edebiyata, sanattan çocuk kitaplarına kadar her alanda rüştünü ispatlayan yayınevinin 4 yıllık serüvenini anlattı. Çalışkan, Ketebe okurlarını başta Aytmatov kitapları olmak üzere bekleyen diğer sürprizleri de açıkladı.

Hat sanatıyla bağımızı koruyoruz

Hattat Abdurrahman Kılıç’ın özel koleksiyonundan hazırlanan “Asar” sergisi Şeyh Hamdullah, Esad Yesari başta olmak üzere önemli hattatların nadide eserlerini bir araya getiriyor. Kılıç, “Bu eserlere sahip çıkmak, tarihimize, kültürümüze sahip çıkmak demek. Biz bu bağı koruyoruz” diyor.

Yemekle Bir Ömür: Zennup 1844

Birbirinden lezzetli yemeklerin sırrı için yollara düşen M. Ömür Akkor’u yemek kitaplarından, sosyal medyadan ve sırasıyla önce Bursa ardından da İstanbul’da açtığı restoranlardan tanıyoruz. Zennup 1884 kitabı ise bu yemek yolculuğunun ayrıntısına yer veriyor.

Kanser için yollara düştü

Hollandalı Saskia van Goelst, kanseri yendikten sonra yollara düştü. Yumurtalık kanserine karşı farkındalık oluşturmak için kariyerini, sevdiklerini bırakıp, başlattığı sosyal sorumluluk projesi kapsamında dünyayı geziyor.

Her yaşta kemiklerinizi koruyun

‘Sessiz hastalık’ olarak adlandırılan Osteoporoz yani halk arasında bilinen adıyla kemik erimesi değişen yaşam tarzı ve beslenme şekli ile her geçen gün daha ciddi bir halk sağlığı sorunu olarak karşımıza çıkıyor. Sadece ileri yaş hastalığı olarak bilinen bu durum genç yaşlı fark etmeksizin 7'den 70'e herkesi tehdit altına alıyor. Pandemi döneminde ise bu risk daha da arttı.

Ömer Seyfettin’den meçhul dostuna imzalı mektup

Türk edebiyatının önemli kalemlerinden Ömer Seyfettin’in nadir bulunan imzası ve fotoğrafı dostu Münir Bey’e yazdığı mektupta ortaya çıktı. İstanbul Müzayede’de satışa çıkacak olan 30 Nisan 1905 tarihli mektup, mektep arkadaşlarından veya aile yakınlarından biri olduğu anlaşılan Münir Bey’e Kuşadası’ndan gönderilmiş. Yine pek çok ünlü yazar, şair ve müzisyene ait fotoğraf ve imzanın bulunduğu müzayedede bir başka mektup ise Safiye Ayla tarafından eşi Şerif Muhittin Targan’a yazılmış.

Kim demiş futbol erkek işidir

Türkiye’nin farklı bölgelerinde dünyaya geldiler. Ama tutkuları ortaktı. Onları buluşturan ise işte bu tutkularıydı. Oyuncusundan, antrenörüne kadar altı futbolcu kadın başarı hikayelerini ve futbola olan ilgilerini anlattı.

Masumlar Apartmanı’nda konuşan kıyafetler

TRT’nin en çok izlenen dizilerinden Masumlar Apartmanı’nda bir ailenin dramını izliyoruz. Gerçek bir hayat hikayesinden uyarlanan dizide karakterler giydikleri kıyafetlerle de ruh dünyalarını seyirciye açıyor. Safiye’nin anne elbiseleri, Gülben’in uçuk renkli kıyafetleri, İnci’nin salaş tarzı ruh hallerine bağlı dizi boyu çeşitleniyor.

Diriliş neslinin Sabah Yıldızı’dır

Mustafa Kirenci, 30 yıllık bir çalışmanın emeği olarak kaleme aldığı Sabah Yıldızı: Sezai Karakoç ve Diriliş adlı kitabı anlatırken şöyle diyor: Sezai Karakoç fikirleriyle kuşakları etkiledi. O Diriliş neslinin Sabah Yıldızı’dır. Mustafa Kirenci, yakından tanımak fırsatı bulduğu Sezai Karakoç’u ilkeleri sağlam bir fikir adamı olarak tanımlıyor ve şöyle diyor: “Sezai Karakoç yazılarıyla tam güvenilecek bir yazardır. Onun yazılarındaki bilgiler sağlam bilgilerdir o bilgiden hareketle başka bil...

İstanbul sokaklarında kitap kokulu bir yolculuk

İstanbul’un Kültürel Yüzü: Cağaloğlu, Sultanahmet, Beyazıt adlı kitap sadece İstanbul’un değil ülkemizin tarihi dokusu üzerine de uzun soluklu bir yolculuk. Cevat Özkaya editörlüğünde hazırlanan ve 33 yazarın katkı sunduğu kitapta Beyazıt’tan Sirkeci’ye kadar uzanan bir yayıncılık tarihine şahit oluyorsunuz.

Susamlı çıtır tavuklar

Susam besin değeri açısından oldukça zengin bir yağlı tohumdur. İçerisinde kalsiyum, demir, potasyum ve protein içeren ve yağ açısından da çok zengin bir besin. Pek çok yiyeceği lezzetlendiren susamla bu hafta çıtır tavuk deneyeceğiz.

Kutlu mücadelenin 106 yıllık serüveni

Çanakkale’deki bağımsızlık mücadelesinin önemli sembollerinden Hilal-i Ahmer, Türk Kızılayı’nın arşivinde yer alan birçok fotoğraf ilk kez sergileniyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+