Yeni Şafak Pazar Eki Haberleri

Kahve Festivali başlıyor

Kahveseverler tarafından her yıl büyük ilgiyle takip edilen İstanbul Coffee Festival, 8. kez İstanbullularla buluşuyor. Bu yıl da Türk Telekom Prime sponsorluğunda düzenlenen ve Prime’ın yüzde 50 indirimli bilet ayrıcalığı sunduğu “İstanbul Coffee Festival”, 6-9 Ekim tarihlerinde KüçükÇiftlik Park’ta ziyaretçilerini bekliyor.

Kontrolsüz teknoloji problemlere yol açıyor

Yeni eğitim hayatına başlayan çocuklarda, teknolojik alet kullanımını kontrol etmekte sıkıntı yaşanabiliyor. Kontrolsüz teknoloji kullanımının birçok olumsuz duruma sebep olabileceğini ifade eden Dr. Ferit Şeyhzade, ebeveynlere teknoloji bağımlılığına karşı öneriler sunuyor.

Turşuda yeni tarifler

Sofralarımızın vazgeçilmezi turşu mevsimi geldi. Peki bu hafta Avrupa ve Hindistan’a uzanıp, farklı kültürlerin turşularını denemeye ne dersiniz? Sizler için, Avrupa ve Amerika’da sandviçlerin içerisinde kullanılan İngiliz turşusu ile Hint mutfağının bol baharatlı lezzetlerinden limon turşusunun bir türü olan ninbu ka achar tariflerimiz var.

Milli Mücadele hikâyemiz sergileniyor

Milli Mücadele Dönemi, Bursa Kent Müzesi’nde bir sergiyle anlatılıyor. Milli Mücadele’nin 100. yılı anısına açılan sergide Milli Mücadele hikâyemiz yeniden hafızalarda canlandırılıyor.

Çocuklar okulda sağlıklı beslensin

Okul kantinlerinde en çok tost, hamburger, tavuk döner gibi yiyecekler ilgi görüyor. Peki, kantinlerde sağlıklı yiyecekler neden ilgi görmüyor? Bunun için ne yapılabilir? İşin uzmanları, sağlıklı beslenme konusunda okul kantinlerinin yanında velilere de görev düştüğünü söylüyor.

İçinizdeki teselli sesine kulak verin

Mecit Ömür Öztürk’ün, Dervişin Teselli Koleksiyonu serisinin devamı olan “Klasik Metinlerle İyileşme” isimli kitabı raflardaki yerini aldı. “Her insanda destekleyici bir iç ses olduğunu düşünüyorum” diyen Öztürk, insanın en çok kendi içindeki sesleri işittiğini ve kendisini ikna ettiğini söylüyor.

TRT Belgesel ezber bozdu

Belgesel izlemenin entelektüel bir boyutu olduğu ve halkın eğlenceli vakit geçirmek için belgesel izleyemeyeceği anlayışını TRT Belgesel yerle bir etti. Kanalın artık her yaştan seyircisi var. TRT Belgesel yeni sezona da oldukça iddialı girdi.

Türk müziği ruha hitap eder: Avrupa’da müzisyen Azerbaycan’da şair bilinirim

Kemandan uda, viyolonselden flüte kadar pek çok enstrüman ile Türk musikisi ve Batı müziğini ustalıkla icra eden Fırat Kızıltuğ, 87 yaşında. Balkanlar ve Avrupa’da başarılı bir müzisyen olarak ünlenen Kızıltuğ, Azerbaycan başta olmak üzere Türki Cumhuriyetlerinde “Azeri şair” olarak bilindiğini söylüyor. Kızıltuğ ise kendini bu iki mesleğin dışında bir sıfatla “öğretmen” olarak tanımlıyor.

Portekiz’den İran’a uzanan Kültür Yolu

Türkiye Kültür Yolu Festivalleri’nin Başkent ve Beyoğlu ayağı başladı. Dünya müziğinin önemli isimlerini de ağırlayan festival, bu yıl İranlı ünlü yorumcu Alireza Ghorbani ve tüm dünyada “Fado’nun Sesi” olarak tanınan Mariza’yı konuk ediyor. Mariza, Türkiye’ye her gelişinde aynı heyecanı yaşadığını ve Türk dinleyicisi ile müziğin ortak duygusunu birlikte paylaştıklarını söylüyor. Alireza Ghorbani ise müziğinin her milletten insanı derinden etkilemesini “Yürekten çıkan gönüllere kurulur” diyerek...

Akdeniz’de derin yangın

İklim değişikliği ve küresel ısınma sadece karadaki hayatı değil deniz yaşamını da vuruyor. Akdeniz’deki biyoçeşitliliğin korunması için önemli kırmızı ve mor renkli mercan ormanları iskeletleşiyor. Medeniyetin beşiği Akdeniz’de sessiz ve derin bir yangın yaşanıyor.

Şehirli arılar işbaşında: Kent arıcıları İstanbul'u ballandırıyor

Kent arıcıları, Beykoz Riva Bal Ormanı’nda ürettikleri ballarla şehir hayatını ballandırıyor. Kaptanlığı bırakıp 15 yıldır dede mesleği arıcılığı devam ettiren İstanbul Arıcılar Birliği Başkan Yardımcısı Adem Özkan Yalçın, “Hem doğayla iç içe olmayı sevdiğim için hem de dede mesleği olduğu için arıcılığı tercih ettim” derken, 10 senedir arıcılık mesleği ile hemhâl olan Cemal Sarı ise, “Arıcılık yaparak tüm stresimi atıyorum” yorumunu yapıyor.

Roboköpekler sahnede

Bilim kurgu filmleri ya da çizgi filmlerden, robotların hayatımıza dahil olduğu sahnelere aşinayız. Son yıllarda üst üste yapay zeka ve robot teknolojisinde gelişmeler neticesinde kurgu artık gerçek olmaya başladı.

60 kiloluk tazminat

Çinli bir sağlık şirketi, mahkeme tarafından işten kovduğu kadın çalışanına tazminat ödemeye mahkum edilince tepki çeken bir uygulamaya imza attı. Çin devlet medyasında yer alan habere göre şirket, çalışanın hakkı olan maaş ve ek olarak kazandığı tazminatın tamamını bozuk paralar halinde verdi.

Küçük omuzlar ağır yük taşıyor

Geçen yıl 11 Eylül’de Afganistan’ı kaos eşliğinde terk eden ve 20 yıllık işgali sona erdiren ABD, ardında büyük bir yıkım bıraktı. İşgali sonra erdirse de ülkenin önemli maddi kaynaklarına el koyan ABD, Afgan halkını büyük bir yoksulluk ve geçim sıkıntısının pençesinde yaşamasına seyirci kalıyor.

Açgözlülük yaşam alanımızı tüketiyor

Dr. Fatoş Karahasan’ın “Dalgaları Aşmak” isimli e-kitabı, geçtiğimiz günlerde okuyucuyla buluştu. Kitap, yeni dünya düzeni ve geleceği öngörmeye yardımcı olacak önemli ipuçları sunuyor. Açgözlülüğün yaşam alanımızı tükettiğini anlatan Karahasan, “Bundan sonra yeni normaller aramaya alışmalıyız. Dünyamızı anormallikler, beklenmedik olaylar ve krizlerle dolu yıllar bekliyor” ifadelerini kullanıyor.

Terk ettikleri topraklara dönüyorlar

“Avrupa’da Vahşi Yaşama Dönüş” isimli doğa koruma grubu tarafından yayınlanan rapor kıtada yaşayan 50 farklı türü inceledi. Bozkurtlar, Avrasya kunduzu, Avrupa bizonları ve gri foklar azalan sayılarının hızla yeniden artışa geçtiği tespit edilen türlerden sadece bazıları.

Kültür yolu yedi şehir dört bucak

Geçtiğimiz yıl İstanbul’da başlayan ve yüzlerce sanatçıyı buluşturan Beyoğlu Kültür Yolu Festivali bu yıl beş şehri dolaşacak. Bahar ayında ise İzmir ve Adana’ya kadar uzanacak. 2022 kültür sanat sezonunda kültür yolu etkinlikleri bu yıl Çanakkale’de başladı. Sırasıyla İstanbul, Ankara ve Diyarbakır’a uzanacak.

Sofralarınızı pekmezli lezzetlerle tatlandırın

Geçmişten bugüne yöreden yöreye farklı pekmez çeşitleri günümüze ulaşmış. Bizim de bu hafta sizler için evlerinizde kolaylıkla yapabileceğiniz güzel pekmezli tariflerimiz var. Akpekmez ve şirin tarhana tarifleriyle siz de sofralarınızı bu lezzetlerle tatlandırabilirsiniz.

Suriyeli derdini sahnede anlatıyor

Suriyeli bir grup genç, “Sürü Dışında” adlı oyunu İstanbul’da sahneledi. Oyunun yönetmeni ve senaristi Ghazwan Al-Balah, “Suriye’nin, sadece bir savaş, çatışma ve kan ülkesi olmadığını; köklü bir medeniyet, kültür ve tarihe sahip olduğunu göstermek istedik” ifadelerini kullandı.

Kemancılar Kralı çal!

Sonbahar mevsimi müzikseverler için dolu dolu geçecek. “Çingene Kemancıların Kralı” olarak bilinen dünyaca ünlü keman sanatçısı Roby Lakatos, Şef Aziz Shokhakimov yönetimindeki Tekfen Filarmoni ile İstanbul ve Ankara’da klasik müzikseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

Konya’da festival var

Festivaller bir ülkenin en büyük kültür sanat etkinliklerinden biridir. Türkiye Kültür Yolları Tanıtım Toplantısı’nda konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Dünyada bu kadar geniş çapta, kültür ve sanat etkinlikleri gerçekleştiren ender ülkelerden biriyiz. Hedefimiz, festivallerimizi herkese ulaşacak şekilde yaygınlaştırmak” dedi. Devlet eliyle ve özel organizasyonlarla yol alan festivallerde, sırada Konya’da gerçekleştirilecek Anadolu Fest Konya var.

Türk sineması ata ocağında

Türkler, yüzlerce yıl önce ayrıldıklarıı anavatanlarına dizi ve sinemalarıyla dönüyor. Dünyada çıkışını sürdüren Türk dizi ve filmlerine ilgi ata yurdu Özbekistan’da bir tarifsiz. Bunun son örneği, 14. Uluslararası Taşkent Film Festivali’nde Türk oyuncu ve yapımlarına gösterilen ilgide kendini gösterdi. Oyuncu Celal Al, Orta Asya’daki teveccühü “Kan çekiyor” sözleriyle özetlerken, Yönetmen Nazif Tunç ise, “Türk sinemasının yönü, Batı’ya dönüktü. Oysa bizim özlemimiz kültür havzamıza dönük bir si...

Bienal hattında şairler buluşması

İKSV tarafından, 2007-2036 Bienal Sponsoru Koç Holding’in desteğiyle düzenlenen 17. İstanbul Bienali Şiir Hattı programıyla kamusal alana yayılıyor. Bienal katılımcısı 15 şairin, bienalin Şiir Hattı programı kapsamında yazdığı şiirler, Faiz Ahmad Faiz’in ve Nâzım Hikmet’in seçili şiirleriyle birlikte şehrin farklı noktalarında okurlarla buluşuyor.

Futbolla hayata bağlandı: Çete üyeliğinden kurtuldu işadamı oldu

Afrika’da sokaklarda bir suç makinesi olan Sadock James, futbol sayesinde başka bir hayatı tanıyor. Çocuk yaşta çeteler için hırsızlık yapan James’in hayatı, sokak köşelerinde oynadığı futbolla değişiyor. Şimdi çocuklara gönüllü antrenörlük yapan James, başka hayatlara umut oluyor.

“Aphrodisias- Ara Güler” sergisi ilk kez Ankara’da

"Aphrodisias-Ara Güler” sergisi, Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi ev sahipliğinde ilk kez Ankara’da açılıyor.

Sürdürülebilir “Kaçış Noktası”

Kale Tasarım ve Sanat Merkezi (KTSM), Kalebodur desteğiyle 14 Eylül-1 Ekim tarihleri arasında İç Mimar-Sanatçı Oğuz Yalım’ın seramik atıklarıyla ortaya koyduğu eserlerden oluşan “Kaçış Noktası” isimli sergisine ev sahipliği yapıyor.

Botanik desen severlere

Botanik bahçelerin yeşil tonları Paşabahçe Mağazaları’nın ürünlerinde hayat buluyor. Servis kaselerinden dekoratif objelere, espresso fincanlarından kupalara kadar pek çok ürün doğadan ilham alıyor.

Göçebe Oyunları bizi anlatıyor

Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından dördüncüsü düzenlenecek Dünya Göçebe Oyunları’na 29 Eylül’de Türkiye ev sahipliği yapacak. Dünya Göçebe Oyunları’nın spordan sanata, gastronomiden geleneksel spor deneyimlerine dek pek çok etkinliği içerisinde barındırdığını dile getiren Dünya Göçebe Oyunları Komite Başkanı Hakan Kazancı, kültürel ve tarihi mirası korumayı ve yaygınlaştırmayı, kültürler arası iletişimi, geleneksel oyunları ve yarışmaları dünya çapında yaygınlaştırmayı ve teşvik etmeyi ama...

Çocuğunuzu sonbahar alerjisinden koruyun

Havaların soğumaya başladığı sonbaharla birlikte çocuklarda alerjik hastalıklar da artış gösteriyor. Ancak alerjik şikayetlerin üst solunum yolu enfeksiyonları ile karışabilmesi tanı ve tedavinin gecikmesine yol açabiliyor. Çocuk Alerji Uzmanı Prof. Dr. Gülbin Bingöl, sonbaharda artış gösteren alerjilerin çocuğun hayat kalitesini olumsuz etkileyip, okul başarısını düşürdüğünün altını çiziyor. Bingöl, ebeveynlerin alerjik şikayetlere karşı dikkatli olmaları gerektiğine söylüyor.

Şiir Hattı kuruluyor

Kamusal alana yayılacak program kapsamında, kentin birçok farklı noktasında Performistanbul iş birliğiyle Şiir Hattı okuma performansları gerçekleştirilecek.

Yusuf İslam: İslam’ı öğrendikçe yeni şarkılar yazdım

Müslümanlığı seçtiği ilk dönemde müziği bıraktığını, İslam’ı tanıdıkça yeniden müziğe döndüğünü belirten Yusuf İslam, “Müziği daha özgürce keşfedebildim ve önceden bestelediğim gibi yeni şarkılar yazdım” diyor.

“Island Hoping” fotoğraf sergisi Akaretler’de

İstanbul’da sanatın nabzının attığı Akaretler, eylül ayı boyunca birbirinden farklı, özgün ve özel sergilere ev sahipliği yapmaya devam ediyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+