Eğitim Haberleri

Cumhurbaşkanlığı DDO ve YÖK’ten siber hamle

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi (DDO) ve Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK), siber güvenlik alanında yetkin ve nitelikli iş gücü sağlanması amacıyla Siber Güvenlik Meslek Yüksekokulları açılmasına ilişkin bir protokol imzaladı.

YÖK'ten iptal edilen KPSS hakkında yeni açıklama: Gereğini yapacağımızı ifade edelim

YÖK Başkanı Erol Özvar, iptal edilen KPSS ile ilgili yeni bir gelişmeyi bildirdi. Özvar "Yükseköğretim Kurulu’nun ön inceleme yükümlülüğü var. Bu tamamlandı. Genel Kurul'da çalışmalar bitti. Gereğini yapacağımızı ifade edelim." ifadelerini kullandı.

Bakan Özer: Ekim ayı içerisinde 20 milyon ilave yardımcı kaynak dağıtacağız

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Eyüpsultan'da hayırseverler tarafından yaptırılan Muhsin Yazıcıoğlu İlkokulu'nun açılış törenine katıldı. Bakan Özer, "19 yılda dağıtılan ücretsiz kitap sayısı 3 buçuk milyara ulaştı. Bu ay içerisinde 20 milyon ilave yardımcı kaynak daha dağıtacağız. İlk kez dağıtılan ücretsiz kitaplardan daha fazla, 160 milyon yardımcı kaynağı öğrencilerimize ulaştırmış olacağız. İnşallah İstanbul'un artık 39 ilçesinde eğitimle ilgili kronik problemlerin hepsini çözeceğiz" dedi....

Matematik bu sitede çok eğlenceli

Milli Eğitim Bakanlığı’nca başlatılan ‘Matematik Seferberliği’ çerçevesinde ‘Matematik Dijital Eğitim Platformu’ kuruldu. “Eğlen, Keşfet, Öğren” sloganıyla kurulan platform, matematiğin günlük hayattaki yerini animasyon, video ve etkileşimli içeriklerle sunarak matematiğin keşif süreçlerini destekliyor, oyunlarla kazanımları pekiştiriyor.

Bakan Özer açıkladı: Öğrenci, öğretmen ve velilere müjde

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, "'Matematik Seferberliği' kapsamında 'Matematik Dijital Platformu'nu daha önceden kamuoyuna duyurmuştuk. Bu, çok daha kapsamlı olan ve sadece öğrenciye değil; aynı zamanda veliye, öğretmene de hitap eden ve her geçen gün içerikleri zenginleştirilen 'Matematik Dijital Platformu' öğrencilerimizi bekliyor" dedi

'İlkokullarda Spor Dalı Eğitimi Protokolü' imzalandı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında "İlkokullarda Spor Dalı Eğitimi Protokolü" imzalandı.

Doğa Koleji Kış Okulları 3 Ekim'de başlıyor

Doğa Koleji Kış Okulları, kodlama ve robotikten müziğe, spordan görsel sanatlar eğitimine, satrançtan dramaya, İngilizceden ekolojiye kadar çok yönlü ve güçlü bir müfredatla 3 Ekim'de açılıyor.

DDK müfettişleri 'KPSS' incelemesini tamamladı

KPSS’de soruların sızdırıldığı iddiası üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın görevlendirmesi ile çalışmalarına başlayan Devlet Denetleme Kurulu müfettişleri, ÖSYM’de başlattıkları incelemesini tamamlandı.

YÖK KPSS ön inceleme raporunu bugün görüşecek

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erol Özvar, KPSS ön inceleme raporunun bugün YÖK Genel Kurulu'nda değerlendirileceğini söyledi.

KPSS Ön Lisans sınavına giriş belgeleri erişime açıldı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca 9 Ekim'de düzenlenecek Kamu Personel Seçme Sınavı (2022-KPSS) Ön Lisans sınavına giriş belgeleri erişime açıldı.

Bakan Özer açıkladı: İlk kez tüm okullara gönderildi

Milli Eğitim Bakanı Özer, "2023-2023 eğitim öğretim yılı başlangıcı yapalım istedik. İlk kez tüm okullara bütçe gönderildi." dedi.

Bakan Özer 'akran zorbalığına' dikkat çekti: Eğitim sistemini olumsuz etkiliyor

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) ev sahipliğinde düzenlenen 'Şiddet ve Medya Çalıştayı'nda konuşan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, akran zorbalığına dikkat çekerek, "Sanki okulların tamamında şiddet, kaotik bir ortam varmış gibi bir algı oluşması, eğitim sistemimizi de olumsuz etkiliyor. Aynı zamanda ailelerin okullara bakışıyla ilgili kaygılarını da artırıyor" dedi.

Bakan Mahmut Özer açıkladı: 5 yaştaki okullaşma oranı, yüzde 93'lere yükseldi

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Ankara'da Ersin Nazif Gürdoğan Anadolu Lisesi’nin açılışını yaptı. Özer, "5 yaştaki okullaşma oranları, yüzde 11'lerden yüzde 93'lere geldi" dedi.

137 bin aile okullu oldu

Milli Eğitim Bakanlığı’nın geçtiğimiz yaz başlattığı Aile Okulu Projesi’nden 137 bin aile yararlandı. 10 ana başlıkta 44 saatlik program uygulanan projeyle aile yapısının olası risklere karşı daha korunaklı hale getirilmesi amaçlanıyor. 2022 sonuna kadar 1 milyon aileye ulaşılması hedefleniyor.

ÖSYM'den 'KPSS oturumunda poşeti açılmış soru kitapçığı'na ilişkin inceleme: Sınavın güvenliği ile ilgili herhangi bir sorun tespit edilmedi

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), 18 Eylül pazar günü yapılan Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) Genel Kültür - Genel Yetenek oturumunda bir adaya verilen poşeti açılmış soru kitapçığına ilişkin, "Dijital saate entegre kamera kayıtlarıyla sınavın güvenliği ile ilgili herhangi bir sorun olmadığı net olarak tespit edilmiştir" açıklamasını yaptı.

Nüfus müdürlükleri hafta sonu yapılacak KPSS oturumları için açık olacak

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yarın ve pazar günü yapılacak 2022-KPSS Lisans Alan Bilgisi oturumları dolayısıyla nüfus müdürlüklerinin açık olacağını bildirdi.

Bakan Özer: Öğrenci ve öğretmen destek sistemi yakında kamuoyuna açıklanacak

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, yakın zamanda öğrenci ve öğretmen destek sisteminin kamuoyuna açıklanacağını duyurdu.

Yalan yanlış bilgilerle oluşan algıyı rakamlarla tek tek bozdu: Önder İmam Hatiplerin 109 yıllık raporunu açıkladı

Türkiye’nin Özgün Eğitim Modeli İmam Hatip Okulları 1913-2022 raporu, ÖNDER İmam Hatipliler Derneği Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Yapıcı tarafından açıklandı. Türkiye genelindeki imam hatip okullarına ilişkin sayısal verilerin aktarıldığı rapora göre, imam hatip okullarının tüm okullar içindeki oranı 13,49. Tüm ortaokul ve lise öğrencileri arasındaki imam hatip öğrencisi oranları da lisede 10,34; ortaokulda ise 13,87.

Hayırseverlerden Bodrum'a iki okul: Törenler eşliğinde açıldı

Muğla’nın Bodrum ilçesinde hayırseverler tarafından yaptırılan 2 okul, düzenlenen törenlerle açıldı. Eğitime kazandırılan 2 okuldaki toplam 32 derslikte, yaklaşık 950 öğrenci eğitim görecek.

YKS ek yerleştirme sonuçları açıklandı

ÖSYM ek yerleştirme sonuçları açıklandı. Baraj puanı uygulamasının kaldırılmasıyla üniversite kontenjanlarının yüzde 99'unun dolduğu bildirildi.

Danıştay derslerde müzik dinleyen öğretmeni memur olarak atadı

Danıştay, Antalya'da görev yapan ve derste müzik dinleyen öğretmen ile ilgili ders niteliğinde bir karara imza attı. Lisede görev yapan öğretmenin yetersizliği sebebiyle hizmet sınıfı ve kadro ünvanının değiştirilmesi hukuka uygun bulundu. Danıştay 2. Dairesi'nin 2022/1101nolu kararı ile Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfında görev yapan öğretmen hakkında açılan soruşturma sonucunda görevli öğretmen memur olarak atandı.

KPSS'de bugünkü oturumların temel soru kitapçıkları ve cevap anahtarları yayımlandı

KPSS Lisans Genel Yetenek-Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri oturumlarının temel soru kitapçığı diziliminde verilen sınav soruları adayların erişimine açıldı. Sınava başvuran adaylar, temel soru kitapçığını 28 Eylül'e kadar görüntüleyebilecek

ÖSYM tarafından oturumları iptal edilen KPSS başladı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) 31 Temmuz 2022'de düzenlenen oturumları iptal edilen 2022-KPSS Lisans Genel Yetenek-Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri sınavları, bugün 81 il merkezi ve KKTC'nin başkenti Lefkoşa dahil 104 sınav merkezinde gerçekleştirilecek.

Yeni sorularla KPSS yeniden: Sonuçlar 21 Ekim'de

İptal edilen 2022 KPSS’nin tekrarı için memur adayları bugün yeniden ter dökecek. 104 sınav merkezinde hazırlıklar tamamlanırken saat 10.15’te Genel Yetenek ve Genel Kültür oturumu, 14.45’te Eğitim Bilimleri oturumu yapılacak. Ertelenen alan bilgisi oturumları ise gelecek hafta sonu düzenlenecek.

Üniversiteye LGBT kuşatması: Küresel çetenin hedefi gençler

Gençler, üniversitelerde kurulan LGBT kulüpleri tarafından kuşatmaya alındı. Hem devlet hem özel üniversitelerde kurulan ve LGBT dernekleri tarafından fonlanan kulüpler öğrencilere, “akışkan kimliklerimiz” ve “üçüncü bir cinsiyet” adı altında LGBT’yi özendiren, üçüncü cinsiyete sürükleyen etkinlikler ve atölyeler düzenliyor.

Başakşehir Çam ve Sakura Hastanesi’ne 6 derslikli 'hastane sınıfı'

Uzun tedavi süreçleri nedeniyle aylarca hastanede yatan çocukların eğitim imkanına kavuşmaları için Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nde 6 derslikten oluşan hastane sınıfının açılışı yapıldı. Hastanede tedavi gören 12 yaşındaki Ecrin Kılıç, "Hastanede olmama rağmen derslerimden geri kalmıyorum" dedi.

KOZA Altın’dan öğrencilere 15 Temmuz şehit ve gazilerimizi hatırlatan anlamlı burs ve yardım

Son yıllarda hem eğitim hem de sosyal alanda ortaya koyduğu destek projeleri ile örnek olan Koza Altın İşletmeleri Kayyım Heyeti, 2022-2023 Eğitim ve Öğretim Yılı için önemli bir jest yaparak 15 Temmuz şehit ve gazilerimizin sayısını da hatırlatan bir proje ile üniversitede eğitim gören öğrencilere destek olma kararı aldı.

Bakan Soylu duyurdu: Nüfus müdürlükleri pazar günü açık olacak

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, KPSS nedeniyle 18 Eylül Pazar günü nüfus müdürlüklerinin saat 07:00-15:00 saatleri arasında açık olacağını belirtti.

YÖK Başkanı Özvar: Profesör maaşlarında teşvik hariç 10 bin liranın üzerinde iyileştirme sağlanacak

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erol Özvar, Resmî Gazete’de yayımlanan "Yükseköğretim Kurumlarında Döner Sermaye Gelirlerinden Yapılacak Ek Ödemenin Dağıtılmasında Uygulanacak Usul ve Esaslara İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" hükümlerine ilişkin YÖK'te basın mensuplarına açıklama yaptı. Prof. Dr. Özvar "Yeni yönetmelik değişikliği ile beraber profesör hocamız 10 bin 302 lira alacaktır. Teşvik hariç yeni düzenleme ile bir profesörümüzün eline geçecek rakam 12 bin 94...

İlim Yayma Vakfı'na burs başvuruları devam ediyor

İlim Yayma Vakfı'na burs başvuruları devam ediyor. Vakıf, yüksek lisans, doktora, doktora özel araştırma bursu verecek. Doktora özel araştırma bursu 7 bin 500, yüksek lisans bursu 2 bin 250, doktora bursu ise 3 bin 250 TL olarak belirlendi. İşte başvuru şartları, başvurusu esnasında gerekli olan belgeler.

YÖK Başkanı Özvar: İptal edilen KPSS'nin incelemesi tamamlandı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, 2022 KPSS'de çıkan bazı sorulara yönelik iddialarla ilgili kurulun incelemelerini tamamladığını belirterek "Önümüzdeki günlerde Genel Kurulumuzdan bu inceleme sonucu geçecektir. Bir haftaya veya 15 güne kadar bu incelemenin sonuçlarını paylaşmış olacağız" dedi.

2 bin öğrenciye kırtasiye desteği

Düzce Belediyesi tarafından 2 bin öğrenciye kırtasiye malzemesi desteği verildi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+