Eğitim Haberleri

KPSS temel soru kitapçıkları ve cevap anahtarı yayımlandı

2019-KPSS A Grubu ve Öğretmenlik (Genel Yetenek-Genel Kültür, Eğitim Bilimleri) oturumlarının temel soru kitapçıkları ve cevap anahtarları yayımlandı.

Binlerce aday pazar günü KPSS'de ter dökecek

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, "KPSS A Grubu ve Öğretmenlik sınavının Genel Kültür ve Genel Yetenek oturumuna 644 bin 557 aday katılacak. Sınavda 81 bin 495 kişi görev alacak" dedi.

LGS tercih başvuruları yarın sona erecek

MEB tarafından 1 Haziran'da gerçekleştirilen LGS'nin sonunları 24 Haziran'da açıklanmıştı. LGS tercih ve yerleştirme kılavuzuna göre 1 Temmuz'da başlatılan lise tercihlerinin ise ne zaman sonra ereceğini öğrenciler merak ediyor. LGS kapsamında lise tercihleri yarın saat 17.00 itibarıyla sona erecek.

Otomotiv liselerine sektör ayarı

Milli Eğitim Bakanlığı, mesleki ve teknik eğitime yönelik var olan toplumsal algıyı değiştiriyor. Mesleki ve teknik eğitimde sektörün iş gücü ihtiyacına cevap verebilecek niteliğe sahip, gelişen teknolojiye uyum sağlayabilen, paydaşların planlama ve karar alma süreçlerine etkin katıldığı bir yapıya ihtiyaç var.

Teneffüs süreleri 10 dakikadan 15 dakikaya çıkarıldı

Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde yapılan yeni değişiklikte teneffüs süreleri değişti. Öğrenciler artık 15 dakika teneffüs yapabilecek. İkili eğitim yapılan okullarda ise teneffüs süresi 10 dakika olmaya devam edecek.

Bakan Selçuk KKTC Eğitim ve Kültür Bakanı Çavuşoğlu ile görüştü

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu ile bir araya geldi. Görüşmede, iki ülke arasında eğitim alanında iş birliğinin geliştirilmesi konusunda görüş alışverişinde bulunuldu.

İmam hatip okulları Türkiye için bir marka

ÖNDER İmam Hatipliler Derneği Genel Merkezi'nde imam hatiplilerle ilgili değerlendirme toplantısı gerçekleşti. 28 Şubat öncesinde Türkiye'de imam hatip okullarının oranı yüzde 9,18 iken 28 Şubat'tan 4 yıl sonra bu oranın yüzde 2,61'e düştüğünü belirten Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz, "Bu oran şu anda yüzde 13,57. Dolayısıyla öğrenci oranında kamuoyunda oluşturulan 'Çok fazla imam hatip var.' algısının doğru olmadığını görüyoruz" dedi. İmam hatip okullarının Türkiye...

ÖSYM'den KPSS tercih duyurusu

KPSS puanına göre bazı kamu kurum ve kuruluşlarının kadro ve pozisyonlarına yapılacak yerleştirme için aday tercihleri, 18 Temmuz'a kadar ÖSYM'ye bildirilecek.

MEF 18 mimarlık okulundan biri olarak davet aldı

The Domaine National de Chambord tarafından Fransa’da bulunan Rönesans Şatosu Chambord’un 500. yılını kutlamak üzere organize edilen sergi için MEF Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi’nden 5 öğrenci ve 5 öğretim üyesinin yaptığı çalışma, Türkiye’den tek, dünyadan ise seçilmiş 18 mimarlık okulundan biri olarak davet aldı.

LGS tercih ve yerleştirme işlemlerinde bunlara dikkat

Milli Eğitim Bakanlığınca, 2019 yılı ortaöğretime geçiş tercih ve yerleştirme kapsamında sıkça sorulan sorular belirlendi. LGS tercihlerini yapacak olan öğrencilerin bu kurallara dikkat etmeleri gerekiyor. İşte LGS tercih ve yerleştirme sürecinde dikkat edilmesi gerekenler.

MEB'den 10 maddede 'özel okul tercih' uyarıları

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Muammer Yıldız, özel okulları tercih edecek velilere, kurumsal yapı, akademik başarı, okul müfredatı, öğretmen profili, fiziki ve teknolojik altyapı gibi kıstasların olduğu 10 temel maddeye dikkat etmeleri uyarısında bulundu.

Eğitimde yeni soluk: Ümitköy Anadolu İmam Hatip Lisesi

Eğitim-öğretim hayatına başarılarla devam eden Ümitköy Anadolu İmam Hatip Lisesi, öğrencilerini geleceğe hazırlamaya devam ediyor. Yeni eğitim yılında öğrencilere burs imkanı tanıyan Ümitköy Anadolu İmam Hatip Lisesi, kontenjanlara yoğun ilgi bekliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 15 Temmuz tam bir milli irade şahlanışıdır

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Çanakkale başta olmak üzere yakın tarihimiz bunun sayısız örnekleriyle doludur, hele 15 Temmuz tam bir milli irade şahlanışıdır." dedi.

Üsküdar'ın Kartalı İTO Marmara Anadolu İmam Hatip Lisesi

İTO Marmara Anadolu İmam Hatip Lisesi açıldığı 2016 yılından bu yana hızlı bir gelişim kaydediyor. Okul, öğrencilere Fen Lisesi eğitimi verirken yabancı dil eğitimi konusunda da iddialı. Bu yıl Arapça ve İngilizce Hazırlık bölümlerinin yoğun ilgi gördüğünü ifade eden okul yöneticileri her üç bölüm için yüzde 0,1 ila yüzde 5’lik dilimi hedeflediklerini ifade ediyorlar.

Yaşayan Kampüs geliyor

Sakarya Üniversitesi, “Yaşayan Kampüs” projesiyle örnek bir uygulamayı hayata geçiriyor. “Kütüphane ve spor alanlarının sürekli açık olması yetmez” diyen Rektör Fatih Savaşan, öğrencilerin doğayla iç içe zaman geçirecekleri bir konsept hazırladıklarını söyledi. Savaşan, “Öğrenciler macera park, paintball, airsoft, fitness gibi aktivitelerle buluşacaklar. Kahve keyfi ve yöresel tatların sunulacağı mekanlarımız olacak” dedi.

ÖSYM KPSS A Grubu ve Öğretmenlik Sınavı giriş belgelerini açıkladı

ÖSYM tarafından 14 Temmuz'da uygulanacak 2019-KPSS A Grubu ve Öğretmenlik adaylarının, sınava girecekleri bina ve salonlara atanma işlemleri tamamlandı. Adaylar, sınava girecekleri yer bilgisini gösteren sınava giriş belgelerini, ÖSYM'nin "https://ais.osym.gov.tr" adresinden T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile edinebilecek.

Sözleşmeli öğretmen sınav sonuçları açıklandı

Milli Eğitim Bakanlığınca 20 bin sözleşmeli öğretmen alımına ilişkin sözlü sınav sonuçları "meb.gov.tr" internet adresinden açıklandı. Öğretmen adaylarının eğitim kurumu tercihleri, 30 Temmuz-5 Ağustos'ta alınacak.

MEB 1974 yükseköğrenim yurdunu devredecek

Yükseköğrenim düzeyindeki yurtların açılış izni ve denetleme yetkisinin Milli Eğitim Bakanlığından Gençlik ve Spor Bakanlığına devredilmesine yönelik çalışmalar kapsamında, 1974 yurdun devri yapılacak.

LGS tercihleri nasıl yapılacak

Öğrenci ve velilerin LGS’nin ardından merakla beklediği tercih dönemi başladı. Yeni sistemde yerleştirmeyle ilgili, en çok yanıtı aranan sorular için MEB bir bildiri yayınladı. Boş kontenjanlardan yerel yerleştirmeye dahil birçok soruya cevap verilen bildiride, öğrencilerin tercihlerini nasıl yapacakları da adım adım anlatıldı.

Erdoğan: İslam dünyasını çekmek istediği tuzağa asla düşmeyeceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İster DEAŞ'lı ister PKK'lı ister kendi insanına kurşun sıkan FETÖ'cü isterse Neo-Nazi terörü olsun, eli kanlı katillerin bizi ve İslam dünyasını çekmek istediği tuzağa asla düşmeyeceğiz. Çünkü bunların hepsi aynı madalyonun farklı yüzleri." dedi.

'Yaşayan Kampüs' projesi hayata geçiyor

Sakarya Üniversitesi, öğrencilerin kampüste ders dışında da zaman geçirmelerine olanak sağlayacak “Yaşayan Kampüs Projesi”ni başlatıyor.

Kadın üniversitesi yeni keşif değil

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Japonya’da fahri doktora verilmesiyle gündem olan ‘kadın üniversitelerinin’ geçmişi aslında 1850’lere kadar iniyor. Hillary Clinton, Benazir Butto, Nancy Pelosi, Madeleine Albright, Meryl Streep gibi dünyaca tanınan pek çok politikacı, bilim insanı, yazar ve oyuncu kadın üniversiteleri mezunu.

LGS tercih başvuruları başladı

LGS kapsamında lise tercihleri bugünden itibaren 12 Temmuz'a kadar yapılabilecek. Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar için tercihlerini yaparak kayıt işlemini tamamlayan öğrenciler, merkezi sınavla öğrenci alan okullar ekranından en fazla 5 okul; pansiyonlu okullar tercih ekranından da en fazla 5 okul olmak üzere toplamda 15 okul tercihinde bulunabilecek. Öğrenciler, tercihlerini yaparken Bakanlığın bu yıl ilk kez kullanıma açtığı tercih robotundan da yararlanabilecek.

Yücel’e BM’de yeni görev

Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Enver Yücel, Eğitim ve Araştırma Enstitüsü Uluslararası Eğitim Merkezi Türkiye Başkanı oldu.

DGS soruları erişime açıldı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) 2 yıllık üniversite eğitimlerini 4 yıla tamamlamak isteyenler için düzenlenen Dikey Geçiş Sınavı'nın (DGS) soru ve cevapları erişime açıldı.

Çıraklık uygulaması için pilot bölge Kırşehir

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, yaz tatilinde isteyen öğrencilerin çıraklık yapacağı uygulamaya ilişkin "Pilot uygulamamız bu yaz Kırşehir’de başlıyor. Öğrenci ve veli ve kurumların ilgisine; teşekkür ederim." dedi.

İmam hatiplerin LGS başarısı

LGS’de imam hatip ortaokulları 24 Türkiye birincisi çıkardı. Üsküdar İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Hilal Cantürk, öğretmenlerinin desteğiyle çok çalıştığını söyleyerek yerli yazılım için mühendis olmak istediğini söyledi.

Türk Hava Kurumu Üniversitesi'nde mezuniyet coşkusu

Türk Hava Kurumu (THK) Üniversitesi'nden mezun olan 659 öğrenci, düzenlenen törenle gökyüzüne kep fırlattı. Törende yapılan uçak gösterileri katılımcıları etkilerken, dönem birincilerinin sıcak hava balonundan aşağı kep fırlatması dikkat çekti.

LGS birincileri ÖNDER'de bir araya geldi

İstanbul’da eğitim gören LGS birincileri ÖNDER İmam Hatipliler Derneği Genel Başkanı Kamber Çal ile dernek genel merkezinde bir araya geldi. Gençleri tebrik eden Çal, başarılarının devamını diledi. Gençler ise duygu ve düşüncelerinin yanı sıra gelecekte neler yapmak istediklerini anlattı.

Kura ile 50 öğrenci alınacak: Binlerce kişi sıraya girdi

İstanbul'da Galatasaray İlkokulu'nda öğrenim görecek 50 öğrenci için 10 bine yakın başvuru olunca İstiklal Caddesi'nde uzun kuyruk oluştu.

Okula başlama yaşı 69 aya çıktı

İlkokula başlama yaşını 69 aya çıkaran, sözleşmeli öğretmenler ile Sağlık Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığındaki sözleşmeli personelin kadroya atanması için gerekli süreyi kısaltan kanun teklifi TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.

İlkokula başlama yaşı 69 aya çıkarılıyor

Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı Emrullah İşler, "Şu an ki uygulamada 66 aydan küçük, 60 ayını dolduran çocukların velileri genelde çocuklarını okula vermiyor, bunun için de rapor getiriyordu. Bu raporlar, (Milli Eğitim Bakanlığının hazırlayacağı) yeni yönetmelikle kaldırılacak, tamamen velinin izni ve talebine bağlı olacak" dedi.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.