Eğitim Haberleri

Karne dijital heyecan aynı

18 milyon öğrencinin dijital karneleri e-Okul’dan erişime açıldı. Kimi öğrenci evde bilgisayar ve tabletleri başında notlarını incelerken kimi de yüz yüze eğitimde sınıflarındaki akıllı tahtalardan karnelerine baktı. Okullarda, pazartesiden itibaren dileyen öğrenciler için etkinlikler planlandı.

Milyonlarca öğrenci heyecanla bekliyordu: Dijital karneler erişime açıldı

İlkokul, ortaokul ve lise kademesindeki yaklaşık 18 milyon öğrenci, 2020-2021 eğitim öğretim yılı sonuna ilişkin karne ve başarı belgelerine bugün e-Okul'dan erişebilecek. Talep edenlere basılı karne, başarı belgeleri ve mezuniyet diploması 2 Temmuz'dan itibaren okul müdürlüklerince verilebilecek.

Milyonlarca dijital karne: E-Okul üzerinden görülebilecek

18 milyon öğrencinin dijital karneleri bugün erişime açılıyor. Karnelerini basılı talep edenler ise 2 Temmuz’dan itibaren okul müdürlüklerinden alabilecek. Ayrıca, yine bu tarihe kadar okullarda öğrencilerin ihtiyaçlarına göre etkinlikler gerçekleştirilirken sorumluluk sınavları tamamlanacak; destekleme kursları devam edecek.

MEB'den karne açıklaması: Yarın erişime açılıyor

Milli Eğitim Bakanlığı, e-okul sisteminde yoğunluk yaşanmaması için 2020-2021 eğitim öğretim yılı karnelerinin 18 Haziran'dan itibaren erişime açılacağını duyurdu. Okullarda yarına özel karne etkinliği yapılmayacak. Talep edenlere basılı karne, başarı belgeleri ve mezuniyet diploması, 2 Temmuz'dan itibaren verilecek.

Bakan Selçuk'tan ilkokul öğrencilerine: Hayal kurmaktan vazgeçmeyin

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ilkokul öğrencilere seslenerek, "Bu sene biraz zor geçti. Farkındayım ama inşallah önümüzdeki öğretim yılından itibaren daha yoğun bir şekilde arkadaşlarınızla, öğretmenlerinizle bir araya geleceksiniz. Ama tabii ki sizlerden beklentilerim var. Bir defa hayal kurmaktan hiç vazgeçmemelisiniz" dedi.

Yaz Kur’an Kursları 5 temmuzda başlıyor

Diyanet İşleri Başkanlığı'nca düzenlenen Yaz Kur’an Kursları 5 Temmuz'da başlayacak. 20 Ağustos'a kadar sürecek eğitimler, Kovid-19 salgını kapsamında alınan tedbirler doğrultusunda, gençlerde online olarak, çocuklarda ise yüz yüze şekilde gerçekleştirilecek.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'tan telafi eğitimi açıklaması: 31 Ağustos'a kadar okullarımız açık olacak

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Karnelerinizi 18 Haziran'dan itibaren e-Okul'dan, 2 Temmuz'dan itibaren de okullarınızdan yüz yüze alabilirsiniz. Bu yıl "telafi" kapsamında 31 Ağustos'a kadar okullarımız açık olacak. Bekliyoruz" dedi.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk TVNET'te merak edilenleri yanıtladı: 110 ilçeye özel proje hayata geçiyor

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, TVNET canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. LGS'de benzer soru iddialarına değinen Bakan Selçuk, "Tamamen dedikodu. Böyle bir şey olsa zaten ilk 1-2 saat içerisinde çıkarılırdı. Tamamen maksatlı." ifadelerini kullandı. Çocukların risk grubunda yer almamasına rağmen okulların neden kapalı olduğu sorusuna yanıt veren Bakan Selçuk, "Öğretmenlerimiz risk altında. Bunun için eleştirilebilirim ama ben öğretmenlerimizi riske atamam" dedi. Bakan ayrıca, çeş...

Haliç Üniversitesi pandemide yükseköğretimdeki engelleri kaldırıyor

Eğitimde fırsat eşitliğini temel alan ve gerçek bir vakıf üniversitesi olmak konusunda önemli adımlar atan Haliç Üniversitesi, 2021-2022 akademik yılında yüz yüze yapacağı eğitiminin kapılarını tüm Türkiye’deki üniversite öğrencilerine açıyor.

Telafi eğitimin detayları belli oldu

Kademeli normalleşmeyle birlikte açılan okullarda telafi eğitiminin detayları belli oldu. Buna göre; karneler 18 Haziran'da alınacak, telafi eğitiminde yer kısıtlaması olmayacak, öğrenci hangi şehirdeyse orada derse girebilecek.

Ülkü Ocakları, yapay zeka teknolojisiyle geliştirilen, anlayarak hızlı okuma programını tanıttı

Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım, içeriğindeki oyunlarla göz, beyin ve hafıza arasındaki koordinasyonu güçlendiren ve 3-4 saatte okunan metni, 1 saatte okunacak seviyeye getiren "Odak2023" isimli bilgisayar yazılımı hazırladıklarını bildirdi.

YKS'ye gireceklere önemli uyarı: Sınav öncesi heyecanı yönetmek önemli olacaktır

YKS’de elde edilecek başarının, yüzde 50’sinin çalışmayla yüzde 50’sinin ise sınav anını ve öncesini iyi yönetmekle elde edileceğini söyleyen Rehberlik Uzmanı Elif Aluç Gülşen, "Sınava giriş yerlerinin açıklanmasıyla daha somut bir hal alacak olan sınav düşüncesi ile heyecanlı bekleyiş yerini kaygıya bırakabilir. Bu nedenle öğrencilerin bu süreci iyi yönetmesi çok önemli" dedi.

YÖK'te Marmara Denizi'ndeki müsilaj sorununa acil çözüm için toplantı başladı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Marmara Denizi'ndeki müsilaj (deniz salyası) sorununa ilişkin, "Yükseköğretim Kurulu'nun nezdinde akademik dünyamız bu konuda hem eylem hem de bilimsel olarak bir seferberlik yürütme kararlılığında" dedi.

ÖSYM açıkladı: 2021-YKS Giriş Belgeleri erişime açıldı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), 26-27 Haziran'da gerçekleştirilecek 2021-YKS sınava giriş belgelerini adayların erişimine açtı.

Türkiye'den Filistinli çocuklara 'oyun sandığı': MEB'in hazırladığı eğitim setleri yola çıktı

Milli Eğitim Bakanlığı'nın okul öncesi eğitime erişemeyen çocuklara evlerinde ulaşmak için hazırladığı 'Benim Oyun Sandığım' eğitim seti, bu kez Filistinli çocuklar için yola çıktı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Hepimiz Filistinli kardeşlerimiz için elimizden geleni yapmak ve özellikle çocuklar için neler yapabileceğimiz konusunda daha fazla duyarlı olmak durumundayız" dedi.

MEB duyurdu: 5 Temmuz'da başlıyor

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 12. sınıf öğrencileri ve mezunlar için destekleme ve yetiştirme kurslarının 5 Temmuz'da açılacağını bildirdi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'tan LGS'de benzer soru iddiasına yanıt: İtiraz yolları belli

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında 6 Haziran'da yapılan merkezi sınava yönelik iddialara ilişkin, "Biz, somut olmayan söylemlerle hareket etmek yerine, kanıta dayalı, neyin ne olduğunu ortaya koyan ifadelerle ortaya çıkılsın istiyoruz. Bununla ilgili itiraz yolları belli, bu yollara müracaat edilebilir." dedi.

Bakan Selçuk'tan LGS'de benzer soru iddiasına yanıt

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, LGS'de benzer soru iddialarıyla ilgili açıklama yaptı. Bakan Selçuk, "Sadece 3 soru daha önce yayınladığımız sorulara benzer. Bunu iddia eden her kimse bu iddiaları ispatlaması gerekiyor" dedi.

Sağlık Bakanı Koca duyurmuştu: Öğretmenler için bugün itibariyle başladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada 7 haziran Pazartesi gününden itibaren yaş sınırı olmaksızın tüm öğretmenlerin aşılanmaya başlanacağını duyurmuştu. Bakan Koca'nın aşı açıklaması sonrası bugün itibariyle tüm öğretmenler için aşı uygulaması başladı.

Ortaokul ve liseler yüz yüze eğitime başladı

Kademeli normalleşme adımları kapsamında ilkokulların ardından ortaokul ve liselerde de yüz yüze eğitime başlandı.

LGS soru kitapçığı ve cevap anahtarı yayımlandı

LGS kapsamındaki merkezi sınav sona erdi. 8. sınıf öğrencilerinin katıldığı sınav, 973 yurt içi ve 4 yurt dışı sınav merkezinde düzenlendi. Sınav sonuçları, 30 Haziran'da ilan edilecek. LGS kapsamındaki merkezi sınavın soru kitapçıkları ve cevap anahtarları ise yayımlandı.

İçişleri'nden LGS açıklaması: 3 bin 157 öğrenciye geçici kimlik düzenlenerek sınava girmeleri sağlandı

İçişleri Bakanlığı'nca, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) için cumartesi ve pazar günleri açık bulundurulan nüfus müdürlükleri tarafından 3 bin 157 öğrenciye geçici kimlik belgesi düzenlenerek, sınava girmelerinin sağlandığı açıklandı.

Bakan Selçuk'tan aşı randevusu açıklaması: e-Nabız'dan alabilirler

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, tüm öğretmenlerin ve eğitim çalışanlarının Kovid-19 aşısı randevularının e-Nabız üzerinden verilmeye başlandığını duyurdu.

Bakan duyurdu: Burs ve kredi ödemeleri hesaplara yatırılmaya başlandı

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, yükseköğrenim öğrencilerine haziran ayı burs ve kredi ödemelerinin bugün itibarıyla başladığını duyurdu.

LGS maratonu sona erdi: Sonuçlar 30 Haziran'da açıklanacak

LGS kapsamındaki merkezi sınav sona erdi. 8. sınıf öğrencilerinin katıldığı sınav, 973 yurt içi ve 4 yurt dışı sınav merkezinde düzenlendi. Sınav sonuçları, 30 Haziran'da ilan edilecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan LGS'ye girecek öğrencilere başarı diledi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınava girecek öğrencilere başarı diledi.

MEB'den karne açıklaması: İsteyen veliler için basılı olarak verilecek

Milli Eğitim Bakanlığınca, 18 Haziran'da karne, teşekkür ve takdir belgeleri elektronik ortamda erişime açılacak, talep eden velilere ise okul müdürlüklerince basılı karne verilebilecek. 2020-2021 eğitim öğretim yılı ile sınırlı olmak üzere ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi'ne işlenen devam devamsızlık bilgilerinin dikkate alınmaması kararlaştırıldı. Sürekli devamsız durumda bulunan öğrenciler tespit edilerek sınıf tekrarına kalmaları sağlanacak. Eylül ayında ilkoku...

LGS kapsamındaki merkezi sınav 17 bin 793 okulda gerçekleştirilecek

Ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin 6 Haziran'da katılacağı sınav, 973 yurt içi ve 4 yurt dışı sınav merkezinde düzenlenecek- İki oturum halinde gerçekleştirilecek sınavda öğrencilere hepsi çoktan seçmeli toplam 90 soru sorulacak. Kovid-19 tedbirleri kapsamında veliler okul bahçesine alınmayacak. Sınav gününden bir gün önce tüm sınav binaları temizlenecek ve sınav görevlileri temas gerektiren işlemlerde cerrahi eldiven kullanacak- Sınav günü öğrenciler ile beraberlerindeki refakatçi veya yakınları,...

Kayıp bir buçuk yılda tamamlanacak

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, salgın döneminde öğrencilere eğitim desteğinde çoklu seçenek sunduklarını belirterek, “Ülkemizdeki tüm çocukları desteklemek ve bu desteği belirli bir döneme indirgemekten ziyade bir buçuk yıla yayarak yapmak istiyoruz” diye konuştu.

Bu okulda her çocuk mutlu ve başarılı

İstanbul Bahçelievler ve Arnavutköy’de kampüsleri bulunan Yeniden Diriliş Kolejleri “Mutlu ve Başarılı Çocuk” iddiası ile dikkatleri üzerine çekiyor. “Hafız Ol, Doktor Ol. Hafız Ol, Mühendis Ol.” sloganlarıyla da adından sıkça söz ettiren ve bu alanda onlarca hafız yetiştirme başarısı gösteren Yeniden Diriliş Kolejleri, her çocuğun başarılı ve mutlu olabileceği eğitim sistemiyle yoluna devam ediyor.

Bakan Selçuk: 813 bin öğretmen aşılandı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yaptığı açıklamada, "813 bin öğretmen aşılandı, bu ay geri kalan eğitim çalışanları tamamlanacak. Okulları eylül ayında açmayı planlıyoruz, risk gördüğümüzde bilimsel veriler olduğunda kapatırız" ifadelerini kullandı.

81 ilin valiliğine ‘Liselere Giriş Sınavı Tedbirleri’ genelgesi

İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine “Liselere Giriş Sınavı Tedbirleri” konulu genelge gönderdi. Genelgede iki oturum halinde gerçekleştirilecek sınavların uygun koşullarda gerçekleştirilmesi ve herhangi bir aksamaya meydan verilmemesi amacıyla alınan tedbirler sıralandı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+