Eğitim Haberleri

Yarıyıl tatilini eğlenceli ve entelektüel geçirin

Yarıyıl tatili ile ilgili öğrenci ve velilere önerilerde bulunan Uğur Okulları Rehberlik ve AR-GE’den Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Barış Sezgin, “Öğrencilerin 15 gün boyunca tablet ve televizyon başında olmaması gerekiyor. Bu süreci en verimli, en eğlenceli ve en entelektüel şekilde geçirmelerini öneririm” dedi.

10 yıl içerisinde tüm paralar dijital olacak

Blockchain teknolojisi alanında dünyadaki en yetkin isimlerden biri olan Prof. Emin Gün Sirer, “Önümüzdeki 10 senede tüm paraların dijital olacağına dair en ufak bir şüphem yok. Merkez Bankası eğer kartlarını doğru oynarsa, başka dünya ülkelerinin yapamadığını bizim yapmamız mümkün” dedi.

YÖK Başkanı Saraç ihtisaslaşacak 5 yeni üniversiteyi yarın açıklayacak

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Yükseköğretimde İhtisaslaşma Projesi kapsamında "Bölgesel Kalkınma Odaklı Üniversiteler" başlığı altında belirlenen 5 yeni üniversite ve ihtisas alanlarını yarın açıklayacak.

KYK'den yüz binlerce üniversiteliye barınma, burs ve kredi desteği

Kredi ve Yurtlar Genel Müdürü Recep Ali Er, 2020 yılı itibarıyla 600 bin civarında öğrenciye yurtlarda ev sahipliği yaptıklarını, burs ve kredi imkanı sağlananların sayısının 1 milyon 584 bine ulaştığını bildirdi.

Vakıflar Genel Müdürlüğünden "Bilim ve Sanat Vakfı" açıklaması

Bilim ve Sanat Vakfı’nın mahkeme tarafından kayyum atanıncaya kadar Vakıflar Genel Müdürlüğünce yönetileceği açıklandı. Vakıflar Genel Müdürlüğü, "Yapılan işlem yasanın amir hükmünün ifasından ibarettir. Bu eylem Bilim ve Sanat Vakfı’nın tüzel kişiliğinin korunması, maddi varlıklarına ve kuruluş amaçlarına sahip çıkılması eylemidir" açıklamasını yaptı.

Yerli otomobilin teknik eleman ihtiyacını bu okul sağlayacak

Bursa'da üretilecek yerli otomobil için teknik eleman ihtiyacı, Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde açılması planlanan 'Elektrikli Araç Üretimi' bölümünde okuyan öğrencilerinden karşılanacak. Otomotiv sektörüne ve özellikle de yerli otomobilde ihtiyaç duyulan teknik elemanların yetiştirileceği Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ne kayıt yaptırmak isteyen öğrenciler sınava tabi tutulacak. Sınavda başarılı olan öğre...

Karne sevinci

Yaklaşık 18 milyon öğrenci ile 1 milyonu aşkın öğretmen için dün tatil zili çaldı. Miniklerin karne heyecanına ortak olan Bakan Ziya Selçuk, ara tatillerin bir nefeslenme, zihin tazeleme ve çocukların okul dışındaki hayatı tanımaları için bir fırsat olduğunu vurguladı. İkinci yarıyıl 3 Şubat Pazartesi başlayacak.

Doğa Koleji maaş krizi çözüldü

İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, Doğa Koleji ile ilgili devir işlemlerinin tamamlandığını, öğretmenlerin maaş ödemelerinin yapıldığını bildirdi.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk'tan Doğa Koleji açıklaması: Çözüm süreci hızlı şekilde yürüyor

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Doğa Kolejinde öğretmenlere maaş ödenmediği iddiasına ilişkin "Bunlar, Milli Eğitim Bakanlığı'nın dışındaki bazı işlemler. Ama biz görevimiz gereği takip ediyoruz. O konuyla ilgili çözüm süreci çok hızlı bir şekilde yürüyor" dedi.

Karne heyecanı

Yaklaşık 18 milyon öğrenci bugün karne alarak yarıyıl tatiline girecek. Eğitimin ikinci dönemi 3 Şubat Pazartesi başlayacak ve 19 Haziran Cuma tamamlanacak. Uzmanlar, iyi karnenin ödüllendirilmesi; kötü karneye karşı ise yoğun tepkiler gösterilmemesi uyarısında bulundu.

Bakan Selçuk’dan öğrencilere yarıyıl tatili mesajı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yarıyıl tatiline girecek olan öğrencilerin tatilde evlerine ve odalarına kapanmamasını isteyerek, "Hayat çok güzel, çok anlamlı ve çok derin bir kitap" ifadesini kullandı.

Açıköğretim Fakültesi final sınavlarının sonuçları erken açıklanacak

Anadolu Üniversitesi (AÜ) Açıköğretim Fakültesinin (AÖF) bu hafta sonu yapılacak güz dönemi final sınavlarının sonuçlarının kısa sürede açıklanacağı bildirildi.

Karnedeki notlar başarı göstergesi değil

PDR Uzmanı Yelda Özdemir, karne notları referans alınarak çocuklara asla başarılı veya başarısız şeklinde etiketlemeler yapılmaması gerektiğini, karnedeki notların başarının veya başarısızlığın göstergesi olmadığını söyledi.

Koreli şefler BAU’lu öğrencilerle buluştu

Güney Kore’de 10-15 Şubat tarihinde yapılacak Türk Mutfağı Haftası öncesi Güney Kore’nin yemeklerini tanıtmak amacıyla İstanbul’a gelen Seung Wook Shim ve Sang Kuk An, Bahçeşehir Üniversitesi Gastronomi Bölümü öğrencileriyle mutfağa girerek, bin yıllık geleneksel yemeklerini yaptı.

İstanbul Ayvansaray Üniversitesi artık çok güçlü

İş Dünyasının, özellikle de finans ve sigorta sektörünün yakından tanıdığı Nihat Kırmızı’nın Mütevelli Heyet Başkanı olması ile beraber önemli destek ve katkılar alan İstanbul Ayvansaray Üniversitesi eğitim kalitesini en üst düzeye çıkararak vakıf üniversiteleri arasında eğitimde fark oluşturacağını gösterdi.

Üniversite yönetiminden akılalmaz hata: Öğrenci hem iki dönem başa döndü hem de parasından oldu

Kazandığı özel üniversitenin evine uzak olması nedeniyle daha yakındaki MEF Üniversite'sinin aynı bölümüne yatay geçiş yapan Melisa Türk, bölümünün farklı olduğunun anlaşılması üzerine ilk üniversitesine dönmek zorunda kaldı. Geçiş yaptığı üniversitede okuduğu iki dönemin geçerli sayılmadığını öğrenen Türk, "Harcadığım tüm zaman ve sarf ettiğim tüm emeklerin hepsini kaybetmiş oldum" dedi. Mağdur kızın babası Fatih Türk de bir yıllarının gittiğine vurgu yaparak üniversite genel sekreterinin "Dua ...

Van'ın Başkale ilçesinde kar nedeniyle eğitime ara verildi

Van'ın Başkale ilçesinde olumsuz hava koşulları nedeniyle eğitime bir gün ara verildi. Engelli kamu personelinin de idari izinli sayılacağı belirtildi.

Bilim TIR'ı yeni yüzüyle bilimi sevdiriyor: 100 bin öğrenciye ulaşmayı hedefliyor

Konya Büyükşehir Belediyesi Bilim Merkezi tarafından kurulan Bilim TIR'I, yenilenen yüzüyle bilim meraklısı öğrencilere bilimi sevdiriyor. İlçelerde eğlenceli etkinlikler düzenleyen Bilim TIR'I, 2020 yılında 100 bin öğrenciye ulaşmayı hedefliyor.

YÖK, araştırma üniversiteleri için 5 aday daha belirleyecek

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, çeşitli teşvikler verilen araştırma üniversiteleri için yeni aday adayı üniversiteler için çağrıya çıkacaklarını belirterek "Sistem için 5 aday adayı üniversite daha belirleyeceğiz." dedi.

Nevşehir'in Acıgöl ilçesinde hava koşulları nedeniyle eğitime kar engeli

Nevşehir'in Acıgöl ilçesinde kar yağışından kaynaklanan olumsuz hava koşulları nedeniyle eğitime bir gün ara verildi.

4 gençten biri siber zorbalığa uğruyor

Doç. Dr. Neslihan Güney Karaman, dünyada her 4 gençten birinin siber zorbalığa maruz kaldığını belirterek, “Özellikle ergenlerin ve gençlerin birbirine yaptığı siber zorbalıkla psikolojik baskı daha fazla oluyor. Siber zorbalık yapan kişilerse daha önce siber zorbalığa uğrayan gençler” dedi.

Çanakkale'nin 2 ilçesinde okullar yarın tatil edildi

Çanakkale’nin yüksek kesimlerinde etkili olan kar yağışı nedeniyle Çan ve Yenice ilçelerinde okullar 1 gün tatil edildi.

Milli Savunma Üniversitesine başvurular başladı

Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı için bugünden itibaren 10 Şubat'a kadar başvuru yapılabilecek. 2020-MSÜ'ye başvurular, "osym.gov.tr" resmi internet adresinden yapılacak.

YÖK, 'Türkiye'nin Otomobili'ne doktoralı mühendis yetiştirecek

Yükseköğretim Kurulunca (YÖK), "Türkiye'nin Otomobili"nin üretiminde de ihtiyaç duyulabilecek doktoralı mühendislerin yetiştirilmesi için burs miktarı aylık 4 bin 500 lirayı bulan "YÖK 100/2000 Doktora Burs Projesi"ne yeni bilim alanları eklendi.

Kullanıcı Deneyimi Tasarımı Yüksek Lisans Programı'nda 2'nci dönem başlıyor

Kadir Has Üniversitesi ve Userspots tarafından hazırlanan Kullanıcı Deneyimi Tasarımı Yüksek Lisans Programı’nda (MIX) ikinci dönem başvuruları 10 Ocak Cuma günü kapanıyor.

Bazı illerde yoğun kar yağışı nedeniyle okullar tatil edildi

Türkiye, güne şiddetli sağanak ve kar yağışı ile uyandı. Yurdun geneli şiddetli yağışa teslim olurken, birçok ilde kar yağışı nedeniyle okullar tatil edildi. İşte okulların tatil edilidiği iller ve ilçeler...

Türkiye genelinde 22 ilçede okullar tatil edildi: Bir il ve 7 ilçede taşımalı eğitime kar engeli

Soğuk havanın etkisini göstermeye başladığı bu günlerde birçok yerde kar yağışı nedeniyle okullar tatil edildi. Konya'nın 7 ilçesinde yoğun kar yağışı ve olumsuz hava koşulları nedeniyle eğitime yarın ara verildi. Ayrıca Bilecik'te ve Balıkesir'in Dursunbey ilçesinde taşımalı eğitime, Çankırı'nın 8 ilçesinde, Karaman'ın Sarıveliler ilçesinde ve Kütahya kent merkezi ile 6 ilçesinde tüm okullarda, 6 ilçesinde ise taşımalı eğitime bir gün ara verildi.

20 bin sözleşmeli öğretmen alımı için başvurular başladı

Milli Eğitim Bakanlığınca, 20 bin sözleşmeli öğretmen alımı için başvurular bugünden itibaren başladı. 10 Ocak'a kadar sürecek ön başvuruların ardından adayların sözlü sınava alınacakları sınav merkezleri 21 Ocak'ta ilan edilecek.

Isparta'nın 3 ilçesinde okullar kar yağışı nedeniyle tatil edildi

Isparta'da yoğun kar yağışı etkisini gösterirken, üç ilçeyle, bir ilçeye bağlı iki köyde okullar tatil edildi. Diğer üç ilçede ise taşımalı eğitime ara verildi.

Tarih derslerine arşiv eklenecek

Devlet belgelerinin en iyi şekilde muhafaza edilmesi ve doğru tasnifinin sağlanması için Cumhurbaşkanlığı’na bağlanan Devlet Arşivleri Başkanlığı, önümüzdeki döneme ilişkin hedeflerini belirledi. Devlet Arşiv Ağı’nı hizmete alacak olan Başkanlık, orta öğretimde tarih derslerine arşiv belgeleri konusu eklenmesi yönünde de çalışma yapacak.

MEB'den yerli otomobile nitelikli iş gücü desteği: 'Türkiye'nin otomobili' için lise düzeyinde yeni bölüm açılıyor

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "İhtiyaç duyulacak teknik eleman yetiştirmek üzere ilk kez motorlu araçlar teknolojisi alanında elektrikli araçlar dalı açacağız" dedi. Selçuk, "Bu amaçla Bursa Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini seçtik. Önümüzdeki eğitim öğretim yılı itibarıyla bu alana ilk öğrencilerimizi alacağız" ifadelerini kullandı.

Bekçilik sınav sonuçları açıklandı

Bekçilik sınav sonuçları açıklandı. Polis Akademisi Başkanlığı, bekçilik sınav sonuçlarının açıklandığını sosyal medyadan ve internet sitesinden yayımladı. Sonuçları öğrenmek için adayların e-Devlet şifresi ile sisteme giriş yapması gerekiyor. Haberimizde bekçilik sınav sonucu sorgulamasının nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.