MEB merkezi sınav giriş belgelerini açıkladı

Milli Eğitim Bakanlığınca, sınavla öğrenci alacak liselere yerleştirmeler için 2 Haziran'daki merkezi sınavın giriş belgeleri, e-okul sisteminden açıklandı. Öğrenciler e-okul sistemi üzerinden öğrenci numarası ve şifresi ile öğrenebilecekler.

Eskişehir Teknik Üniversitesi Rektörlüğüne Gündoğan görevlendirildi

Yeni kurulan Eskişehir Teknik Üniversitesi Rektörlüğüne, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan tedviren görevlendirildiği açıklandı.

1 milyon öğretmenin mesleki çalışma programı hazır

MEB, okulların tatile girmesinin ardından yaklaşık 1 milyon öğretmene yönelik düzenlenecek mesleki eğitim programının detaylarını belirledi. Tüm öğretmenler 30 saatlik eğitim programı kapsamında, çocuğa yönelik ihmal ve istismarın önlenmesi seminerleri ile afet eğitimine tabi tutulacak. MEB, öğretmenlerin yaz tatilinde okumasını tavsiye ettiği listeyi de güncelleyerek, doğa ve sanat eğitimine vurgu yapan yeni kitaplar ekledi.

Öğretmenlerin il içi yer değiştirme başvuruları başladı

Öğretmenlerin 2018 yılı il içi isteğe bağlı yer değiştirme başvuruları bugün başladı. Öğretmenlerin il içi isteğe bağlı yer değiştirme başvuruları 25 Mayıs'ta sona erecek. Öğretmenler MEBBİS girişi yaparak boş kadrolara başvurularını yapacak.

Flipped Learning 3.0 dergisinin 2. sayısına Prof. Dr. Muhammed Şahin kapak oldu

Dünya Flipped Learning Girişimi’nin yeni eğitim-öğretim yöntemleri ve teknolojileri hakkında dünyada öncülük yapma amacıyla yayınlarına başlayan “Flipped Learning 3.0” dergisinin 2. sayısına MEF Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin kapak oldu. Flipped Learning 3.0 dergisinin ilk sayısının kapağında da Flipped Learning’i ilk geliştirenlerden Harvard Üniversitesi Eğitim Enstitüsü Fizik Profesörü Dr. Eric Mazur yer almıştı.

e-Okul girişi nasıl yapılır?

Okulların kapanmasına az bir süre kalan öğrenciler sınav sonuçlarını öğrenmek için e-Okul girişi nasıl yapılır araştırıyor. e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi (VBS) ile öğrenciler yazılı sınav notlarını ve devamsızlık bilgilerini öğrenebilirler. e-Okul girişi yaparak ders programlarını ve okuldaki değişiklikleri görmek isteyen öğrencilerin tek yapması gereken e-Okul VBS girişi yapmak. İşte e-Okul girişi detayları.

İsteyen özel okullara Arapça dersi

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), özel okulların talepleri doğrultusunda okul öncesi ve ilkokul 1. sınıflara yönelik “Özel Öğretim Kurumları Arapça Öğretim Programı” hazırlandı.

Son 20 yılın üniversiteye giriş sınavı sorularını erişime açıldı

ÖSYM, 1998-2017 yıllarında üniversiteye giriş sınavlarında sorulan tüm sorular ve cevap anahtarlarını internet sitesinde yayımladı.

AÖF sınav giriş yerleri açıklandı

AÖF sınav giriş yerleri açıklandı. Anadolu Üniversitesi, yüz binlerce öğrencinin merakla beklediği açıköğretim sınav yerlerinin açıklandığını duyurdu. Hafta sonu yapılacak olan AÖF sınavının giriş belgesini adaylar sisteme giriş yaparak alabilecekler.

MEB'den öğrencilere müjde: Paralı yatılı kalkıyor

İhtiyaç sahibi öğrencilere verilen burslarla ilgili değişiklik yapılacak. İlköğretim ve ortaöğretim seviyesinde burs alan 259 bin 465 öğrenciye 3 aylık ödenen burs aylık olarak ödenecek. Paralı yatılı yerine, parasız yatılı imkanı sunulacak.

KPSS lisans başvurusu bugün sona eriyor

KPSS lisans düzeyi başvuruları geçtiğimiz hafta başladı. KPSS lisans düzeyi başvuruları bugün sona eriyor. 2018 KPSS lisans düzeyinde 22 Temmuz, 28 Temmuz ve 29 Temmuz günlerinde sabah ve öğleden sonra uygulanacak. Peki KPSS lisans başvuruları nasıl yapılır? KPSS başvurularıyla ilgili detyaları haberimizde bulabilirsiniz...

50 öğrenci için 6 bin başvuru yapıldı

2018-2019 eğitim ve öğretim yılında Galatasaray İlkokulu'nun birinci sınıfına alınacak 50 öğrenci için 6 bin başvuru yapılınca, kura günü bahçede adım atacak yer kalmadı. Çocuklarının iyi bir eğitim alması için veliler sıcağın altında heyecanlı bekleyişini sürdürürken, kurada ismi okunanlar sevince boğuldu.

AB'den Türkiye'ye 'eğitim' övgüsü

AB Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakereleri Genel Direktör Yardımcısı Maciej Popowski, MEB'in Suriyeli çocuklara verdiği eğitime ilişkin "MEB'in iki yıl gibi kısa sürede 600 bine yakın Suriyeli çocuğa vermiş olduğu eğitim hizmetinden çok etkilendiğimi söylemem lazım" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan onayladı: 20 yeni üniversite geliyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 20 yeni üniversite kurulmasını öngören kanunu onayladı.

ÖSYM'den DGS adaylarına iki müjde

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, 21 Temmuz'daki Dikey Geçiş Sınavı'nın (DGS) ilk kez 81 ilde yapılacağını ve adaylara 120 soru için 140 dakika yerine 150 dakika cevaplama süresi verileceğini bildirdi.

EKPSS sonuçları açıklandı

Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) sonuçları açıklandı. Adaylar sonuçları ÖSYM'nin internet sitesinden kimlik numarası ve şifreleri ile öğrenebilecek.

'25 bin öğretmenimizi eğitim ailesiyle buluşturacağız'

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, "Bu yıl 25 bin öğretmenimizi eğitim ailesiyle buluşturacağız. 5 bin adayın mülakatları Haziran’da yapılacak" dedi.

Lise bahçesindeki 'yolcu uçağı'nı görenler şaşkına dönüyor

Antalya'nın Aksu ilçesinde Uçak Bakım Teknolojileri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ne bir hayırseverin hibe ettiği eski yolcu uçağı, kütüphane, müze ve mini sinema salonu olarak hizmet verecek. Okul müdürü Haldun Çevik, "Anaokulundan üniversiteye kadar tüm Türkiye'ye okulumuzu açacağız. Havacılığı sevdireceğiz" dedi.

2018 DGS başvuruları başladı

ÖSYM, DGS başvurularının başladığını açıkladı. Bugün ÖSYM AİS üzerinden başlayan DGS başvuruları, 24 Mayıs'ta sona erecek. Peki DGS başvurusu nasıl yapılır? DGS başvurusu ile ilgili detayları haberimizde bulabilirsiniz.

'Öğretmenlere ek ders ücretleri ödeniyor'

Maliye Bakanı Naci Ağbal, "Öğretmenlere ek ders ücretinin ödenmemesi söz konusu değil. Bu ödemelerin yapılamadığı yönündeki açıklamalar yalan" dedi.

İstanbul Üniversitesi'nde not şişirme skandalı

İstanbul Üniversitesi’nde öğrencilerin notlarını para karşılığında yükselten öğrenci işleri personeli Mustafa Ş.’ye dava açılıp görevden uzaklaştırıldı.

Erdoğan: İsteseniz de istemeseniz de güçleneceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, uluslararası öğrenci buluşmalarında konuştu. Erdoğan, Fransa'yı eleştirerek, "Türkiye'ye karşı son dönemde yaptıklarını görüyorsunuz. Güçlendiğimizden rahatsız oluyorsanız, isteseniz de istemeseniz de güçleneceğiz" dedi. Ayrıca Erdoğan misafir öğrencilere müjde vererek, "Artık 115 bin misafir öğrencimizin tamamı ikamet belgelerini göç idaresine gitmeden kendi üniversitelerinden alabilecekler" ifadelerini kullandı.

GOÜ tıp fakültesini engelli Sare Aydın birincilikle bitirdi

Tokat'taki GOÜ Üniversitesinde, aralarında tıp fakültesini birincilikle bitiren bedensel engelli Sare Aydın'ın da olduğu yaklaşık 5 bin öğrenci törenle mezun oldu. Engelli öğrenci Aydın'a diplomasını mezun olduğu tıp fakültesinin Dekanı Prof. Dr. Ertan Bülbüloğlu takdim etti.

BM'den korkutan rakam: 400 milyon çocuk okulsuz kalabilir

BM Küresel Eğitim Özel Temsilcisi ve eski İngiltere Başbakanı Gordon Brown, dünya genelinde 260 milyon çocuğun okula gidemediğini belirterek, "2030 yılında mevcut trendler devam ederse 11 yaşının üstündeki 400 milyon çocuk eğitimsiz kalacak ve dünyada okul çağındaki çocukların yarısı yani 800 milyonu kaliteli eğitim alamayacak'' dedi.

ATA AÖF sınav giriş yerleri

ATA AÖF final sınavları 12-13 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek. Öğrencilerin merakla beklediği ATA AÖF sınav giriş yerleri belli oldu. Peki ATA AÖF sınavı giriş belgesi nasıl alınır? Detayları haberimizde bulabilirsiniz.

ÖSYM'den 'KPSS başvuru ücreti' açıklaması

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, "KPSS, ÖSYM'nin yapmış olduğu sınavlar arasında en büyük katılımın olduğu bir sınav. Sınav başvuru ücretlerinde 2017 yılına göre bir değişiklik yapmadık" dedi.

Fransızca bölümlere kısıtlama

YÖK, henüz öğrencisi olmayan Fransız Dili ve Edebiyatı ile Fransızca Öğretmenliği bölümlerine, yeni bir karar alınıncaya kadar öğrenci yerleştirilmemesine karar verdi. Kararın, Fransa ile “mütekabiliyet” gereğince alındığı belirtilirken, öğrencisi bulunan mevcut bölümler ise eğitim öğretimlerine hiçbir aksama olmadan devam edecek.

ÖYP öğrencilerine atama TBMM'de kabul edildi

Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı kapsamında, devlet yükseköğretim kurumlarının öğretim elemanı kadrolarında bulunmayan, ancak doktora veya sanatta yeterlilik eğitimini tamamlayanlar ile aynı kapsamda lisansüstü eğitimine devam eden araştırma görevlilerinin atamalarının yapılmasına ilişkin önerge TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

KPSS lisans başvuruları başladı

ÖSYM, KPSS lisans düzeyi başvurularının bugün başladığını açıkladı. KPSS lisans düzeyi başvuruları 21 Mayıs'a kadar alınacak. 2018 KPSS lisans düzeyinde 22 Temmuz, 28 Temmuz ve 29 Temmuz günlerinde sabah ve öğleden sonra uygulanacak.

YÖK'ten Fransızca bölümlerine kısıtlama

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK), Fransızca Dili ve Edebiyatı ile Fransızca Öğretmenliği Bölümleri için kısıtlama kararı aldı. YÖK, Türkiye'deki yükseköğretim kurumları bünyesinde yer alan ve henüz öğrencisi olmayan Fransız dili ve edebiyatı ve Fransızca öğretmenliği bölümlerine yeni bir karar alınıncaya kadar öğrenci alınmamasına karar verdi.

Malatya'da yeni üniversite heyecanı

TBMM'de, İnönü Üniversitesinin bölümlerini yeni üniversitelere bağlayan tasarının ilgili maddelerini kapsayan ilk bölümünün kabul edilmesi Malatya'da sevinçle karşılandı. Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, "Bu Malatya için bir avantajdır. Malatyamıza ikinci üniversite hayırlı olsun" dedi. Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu ise, "Kurulacak yeni eğitim alanıyla şehrimize 30 bin insan daha gelecektir. Bu hem esnaflarımıza hem iş adamlarımıza çok olumlu yansıya...

'25 bin öğretmen eylül ayında göreve başlayacak'

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, öğretmen atamasına ilişkin açıklamada bulundu. Kalın, 25 bin öğretmen ataması yapılacağını söyledi.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.