Eğitim Haberleri

Bakan Selçuk müjdeyi verdi: Birkaç ay içerisinde tamamlanacak

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Türkiye'nin ilk yapay zekaya dayalı, veriye dayalı yönetim sistemini de önümüzdeki birkaç ay içerisinde tamamlamış olacağız" dedi. Selçuk, "Artık her okula eşit bir bütçe yerine hangi okulun ihtiyacı ne kadarsa öğrenci başına o kadar adalete dayalı bir bütçeyi getiriyoruz. Bunun da uygulaması bu sene pilot olarak başladı" ifadelerini kullandı.

Engelli öğrenciler sporla gelişecek

Dezavantajlı bireylere yönelik spor, sanat ve kültür faaliyetleri yürüten Aile ve Sosyal Politikalar (ASP) Gençlik ve Spor Kulübü, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından açılış onayı ve denetimleri yapılan özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerindeki çocuklar için spor faaliyetlerini hayata geçirecek.

Okullara ‘profil’ taraması

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan 'Okul Profili Değerlendirme' çalışması hayata geçiriliyor. Okulları birbiriyle kıyaslamadan, kendi gelişimi üzerinden değerlendirmeyi amaçlayan çalışma, aralarındaki imkan ve başarı farkını azaltarak ve eğitimin niteliğini artırarak tüm okulları yukarıya taşımayı amaçlıyor.

Bursluluk sınavı başvuruları başladı

İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı başvuruları başladı. 2 Haziran'da gerçekleştirilecek olan bursluluk sınavına başvurular 22 Mart'ta sona erecek. Bursluluk sınavı başvuru şartlarını ve başvuruların nasıl yapılacağını öğrenciler merak ediyor. Haberimizde bursluluk sınavıyla ilgili detayları bulabilirsiniz.

ÖSYM 25 bin lira maaşla personel alacak

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM), sözleşmeli 5 bilişim personeli için ilanı yayınladı. ÖSYM, işe alacağı personele 12 bin 744 lira ile 25 bin 489 lira arasında maaş verecek

Binlerce okul beslenme dostu

Sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam konularında yürüttüğü olumlu çalışmalarla “Beslenme Dostu Okul” sertifikası almaya hak kazanan okul sayısı 4 bin 970’e ulaştı.

Selçuk: Önümüzdeki yıl başlayacak

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Ortaöğretimle ilgili yeni bir şey yapacağız. Eğitimde model olarak kabul edilen ülkelerdeki liselerde, 5-6 ders var. Biz de 16-17 ders var. Bu çok adil bir durum değil. Bizim çocuklarımız yüzeysel kalıyorlar, yönelmek istediği alanda derinleşemiyor. Bunu yeniden yapılandırmamız lazım. Hemen önümüzdeki yıl, 9. sınıflardan itibaren bu başlayacak. Bununla ilgili modelimizi de yaklaşık bir ay içinde Türkiye ile paylaşmış olacağız" dedi.

YKS'ye başvuran aday sayısı açıklandı

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, "15 Haziran 2019'da yapılacak Temel Yeterlilik Testi'ne 2 milyon 446 bin 51 aday, 16 Haziran 2019'da yapılacak; Alan Yeterlilik Testleri'ne 1 milyon 985 bin 689 aday, Yabancı Dil Testi'ne ise 134 bin 323 aday başvurmuş oldu" dedi.

Staj yeri bulma çilesi bitiyor

Eğitim sırasında ‘staj’ bulma kabusu yaşayan gençlere müjdeli haber Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’ndan geldi. Kasapoğlu, “Gençlere rehberlik yaparak kariyer yapmaları ve staj ayarlamaları konusunda ‘Genç İstihdam Ofisi’ açacağız“ dedi.

Öğrencilerin 4 dil becerisi ölçülecek

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Türkçe'de 4 dil becerisinin ölçülmesine ilişkin ilk sınavın, bu ayın üçüncü haftasında pilot olarak ortaokul 7. sınıflarda uygulanacağını söyledi ve sınavla ilgili şu bilgiyi verdi: "Türkiye'de ilk kez bir çocuğun dinleme, konuşma, yazma, okuduğunu anlamada hangi seviyede olduğunu göreceğiz. Bu büyük bir araştırma projesi."

ÖSYM'den adaylara YKS uyarısı

2019-YKS başvuruları, bugün sona eriyor. ÖSYM'den 2019-YKS başvurularının bugün sona ereceği uyarısı yapıldı. YKS'nin birinci oturumu TYT, 15 Haziran 2019 Cumartesi günü saat 10.15'te başlayacak ve 135 dakika sürecek. İkinci oturumu AYT ise 16 Haziran 2019 Pazar günü saat 10.15'te başlayacak ve 180 dakika sürecek.

Bakan Selçuk'tan okula başlama yaşı ile ilgili önemli açıklama

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, Öğretmenlik Meslek Yasası ile ilgili hazırlıkların tamamlandığını açıkladı. Bakan Selçuk, okula başlama yaşının 66 aydan 69 aya çıkarılacağını da belirtti.

YÖK üniversitelere karne verecek

YÖK Başkanı Yekta Saraç, bu yıldan itibaren 5 ana başlıkta ve 42 göstergede üniversitelerin başarı karnesini yayımlayacaklarını açıkladı.

YÖK Başkanı açıkladı: Üniversitelere karne verilecek

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, "Bu yıldan başlayarak üniversitelerin başarı karnesini her yıl yayımlama kararı aldık. Üniversitelerin değerlendirilmesi 5 ana başlıkta 42 göstergede olacak. Bu göstergelerin ana amacı yükseköğretim kurumları arasında adalet temelli rekabet ortamı oluşturmak ve bu rekabetin nesnel ve ölçülebilir başarı kriterlerini ortaya koymaktır" dedi.

TDBB ‘Kırgızistan ve Gagauz Yeri Eğitim Yöneticileri Programı’ tamamlandı

TDBB tarafından, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Başakşehir Belediyesi, Küçükçekmece Belediyesi, Maltepe Belediyesi, Sancaktepe Belediyesi ve Üsküdar Belediyesi işbirliğinde düzenlenen, “Kırgızistan ve Gagauz Özerk Yeri Okul Öncesi Eğitim Yöneticileri Türkiye Programı”, 17-23 Şubat 2019 tarihleri arasında Kocaeli ve İstanbul’da gerçekleştirilen sunum ve saha gezileri ile tamamlandı.

Alaylı ustalar zanaat öğretiyor

MEB, halk eğitim merkezlerinde geleneksel sanatların yaygınlaştırılması için 52 dalda kurs açtı. Alaylı ustalar, hasırcılık, nalbantlık, ahşap kakma gibi unutulmaya yüz tutmuş meslekleri öğrencilere öğretiyor.

Gururla finale

Bu yıl 50’ncisi düzenlenen TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasında finalistler belli olurken, İstanbul Asya Bölgesi birincisi İTO Şehit Ahmet Aslanhan Anadolu İmam Hatip Lisesi oldu.

Adım adım zirveye

Katsayı engeli ve başörtüsü yasağının kalkmasıyla birlikte İmam Hatiplere talep arttı. Öğrenci sayısı 1996 öncesini ikiye katlarken, program çeşitliliği ve 5 dilde eğitim, başarıyı da beraberinde getirdi. İmam Hatipli gençler TÜBİTAK yarışmalarında da zirveyi zorladı.

ÖNDER: Eğitimde 28 Şubat'ın etkileri devam ediyor

ÖNDER İmam Hatipliler Derneği Genel Başkanı Halit Bekiroğlu, 28 Şubat’ın ülkenin seçilmiş hükümetine ve bin yıllık kadim manevi değerlerine her türlü enstrümanla açılan bir savaş olduğunu söyledi. Sürecin etkilerinin eğitim hayatında hala devam ettiğini belirten Bekiroğlu, "Geride kalan yirmi yılı aşkın bir sürede, gerek meslek liseleri alanında gerekse din eğitiminde yaşanan sıkıntılar, darbecilerin uzun vadeli sinsi planlarının kısmen tuttuğunu göstermektedir" ifadelerini kullandı.

Eğitimde İngiliz kurnazlığı

Yıllar içerisinde yabancı dile olan ilgi katlanarak arttı. Bunu fırsat bilen popüler yayınevleri ise İngilizce eğitimini bir para çarkına dönüştürdü.

Çatak'ta eğitime kar engeli

Van'ın Çatak ilçesinde kar yağışı nedeniyle ilk ve orta dereceli okullar yarın tatil edildi.

ÖSYM'nin ilk kez düzenleyeceği sınavın örnek soruları yayımlandı

ÖSYM tarafından ilk kez düzenlenecek "Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme Sınavı (2019-MEB-EKYS)" örnek soruları yayımlandı.

Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesinin adı 'Alparslan Türkeş' oldu

Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesinin adının Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi olarak değiştirilmesine yönelik kanun Resmi Gazete'de yer aldı.

Hem cahil hem özgür olamazsınız

Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel, dünyanın en iyi üniversitesi olarak bilinen Massachusetts Institute Of Technology’de (MIT) yaptığı konuşmada bilginin önemine dikkat çekerek “Özgür olabilmek için cehaleti yok etmek lazım” dedi.

Geleceğe yön vermek teknolojiyle mümkün

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen ‘Avrasya Yükseköğretim Zirvesi’ İstanbul’da başladı. Zirvede konuşan Avrasya Üniversiteler Birliği Genel Başkanı Mustafa Aydın, bağımsızlığı sağlam temeller üzerine oturtmak için tüm alanlarda yerli teknolojiler geliştirmek gerektiğini belirterek, “Teknolojinin her alanında kendine yeten ülkeler geleceği şekillendiriyorlar” dedi.

Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı başvuruları sona eriyor

ÖSYM'nin düzenleyeceği Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı için başvurular bugün saat 23.59’da sona erecek. 2019 Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı 7 Nisan'da ÖSYM tarafından düzenlenecek.

'Kapatıldı' denilen okullar yeni ve modern binalarına taşınıyor

Bazı basın ve yayın organlarında 5 imam hatip okulunun kapandığı yönündeki haberlere ilişkin açıklama geldi. Yenisafak.com'un edindiği bilgiye göre, iddiaya konu olan okulların kapanmadığı, yeni ve modern binalarına taşındığı öğrenildi. Ayrıca, imam hatiplerde okuyan öğrenci sayısının iddia edildiği gibi azalmadığı, geçen yıla göre 42 bin 404 kişi arttığı açıklandı.

Savunmada mesleki eğitim hamlesi

Milli savunma hamlesinde eğitim açılımı geldi. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) mesleki eğitim konusunda işbirliğine gitti. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Mesleki ve Teknik Eğitimi Geliştirme İş Birliği Protokolü’nü imzaladı.

Teknoloji bağımlılığına çözüm projesi: Bağımlı olma faydalı ol

Teknolojinin hızla geliştiği ve kullanımının yaygınlaştığı günümüzde bilgisayar, tablet ve cep telefonu hayatımızın adeta ayrılmaz bir parçası oldu ve bağımlılığa dönüştü. Gökyüzü Koleji öğrencileri, gençlerin bu bağımlılıktan kurtulması ve daha faydalı uğraşlar olabileceğini göstermek için sloganı “Bağımlı Olma, Faydalı Ol” olan bir projeyle alternatif çözüm önerileri sundu.

ÖSYM'nin ilk kez yapacak: Tarih belli oldu

MEB'e bağlı okullara müdür ve müdür yardımcısı seçmek için ÖSYM'nin ilk kez yapacağı sınavın tarihi 21 Nisan olarak belirlendi. Sınava başvurular 28 Şubat-11 Mart arasında alınacak.

Bakan Selçuk: Detaylı çalışmalarımız var mart ayında ilan edeceğiz

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okullar arasındaki imkan ve farklılıkların azaltılacağına işaret ederek, "Yakında da ilan edeceğiz, mart ortasında. Birkaç ay içerisinde ortaya koyacağımız büyük bir veri yönetim sistemiyle de ne demek istediğimizi belki daha somut olarak anlatma ihtimalimiz ortaya çıkacak" dedi.

Çanakkale'de okullar il genelinde tatil edildi

Çanakkale’de etkili olan kar yağışı nedeniyle il genelinde okullar tatil edildi.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.