Eğitim Haberleri

MEB'den tercih desteği: Puan değil sıralama önemli

YKS tercihleri başladı, ÖSYM Başkanı Halis Aygün öğrencilere uyarılarda bulundu. Aygün, “Adaylarımız, tercih yaparken puana göre değil, YKS başarı sıralamalarını esas alarak listelerini oluşturmalılar” dedi. 14 Ağustos’a kadar sürecek işlemler için MEB de EBA üzerinden tercih danışmanlığı desteği verecek.

ALES giriş belgeleri erişime açıldı

ÖSYM tarafından 16 Ağustos'ta yapılacak Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (2020-ALES/1) belgeleri erişime açıldı. Adaylar, sınava girecekleri yer bilgisini gösteren belgelerini, "https://ais.osym.gov.tr" internet adresinden T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleriyle edinebilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan okulların açılacağı tarihe ilişkin açıklama

Koronavirüs salgını nedeniyle okulların açılacağı tarih vatandaşlar tarafından merak ediliyor. 18 milyon öğrenci ve velilerin merakla beklediği açıklama gelmiş ve okulların 31 Ağustos'ta başlayacağı duyurulmuştu. Son olarak Milli Eğitim Bakanı'ndan yeni açıklama geldi. Okullar ne zaman açılacak? İşte detaylar...

2020 YKS tercih sonuçları ne zaman açıklanır?

Üniversiteye gitmek isteyen adayların merakla beklediği YKS tercihleri bugün itibariyle başladı. Adaylar, 2020 YKS tercihlerini ÖSYM'nin sitesinden ya da ÖSYM AİS mobil uygulamasından 14 Ağustos'a kadar yapabilecek. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, "Adaylarımız, tercih edecekleri bölüm/programların özel koşullarına dikkat etmeliler, tercih edecekleri bölüm ve programları belirlerken puana göre değil, YKS başarı sıralamalarını esas alarak tercih listelerini oluşturmalılar" dedi. Peki 2020 YKS ...

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: Dışarıya adım atan herkes, 18 milyon öğrencinin sorumluluğunu omzunda hissetmek zorunda

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk "“Okullar açılmasın.” demek; maskesiz sokağa çıkmak, mesafesiz yaşamak ve hiçbir tedbiri umursamamak kadar basit. Dışarıya adım atan herkes, 18 milyon öğrencinin sorumluluğunu omzunda hissetmek zorunda... Lütfen, tedbir alalım." açıklamasında bulundu.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi 10 yıldır aynı heyecanla bilimin gelişmesine katkı sunuyor

Üretken ve vizyoner nesiller yetiştirmek misyonuyla 10 yıl önce başladığı eğitim yolculuğunu aynı heyecanla sürdüren Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi, medeniyetimizin birikiminden aldığı ilhamla; özgürce bilgi üretilen, nitelikli araştırma ve geliştirme çalışmalarının yürütüldüğü daha güçlü bir yapıyla gelecek on yıllara ilerliyor.

ÖSYM güncel YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'nu yayımladı

Üniversite adaylarını merakla beklediği YKS sonuçları geçtiğimiz günlerde açıklandı. YKS sonuçlarını öğrenen öğrencilerin beklediği bir haber daha geldi. 2020 YKS tercihleri bugün başladı. YKS tercihlerini adayları 14 Ağustos'a kadar yapabilecek. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'nun yayınlandığını duyurmuştu. Haberimizde Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu ve YÖK Atlas tercih robotuna ulaşabilirsiniz.

2020 YKS tercih işlemleri başladı

Üniversite okumak için YKS'ye giren adayların merakla beklediği gün geldi. 2020-YKS tercih işlemlerinin ne zaman başlayacağı merak ediliyordu. ÖSYM, YKS tercihlerinin bugün başladığını ve 14 Ağustos'a kadar da ÖSYM'nin sitesinden yapılacağını duyuruldu. Peki 2020 YKS tercih işlemleri nasıl yapılır?

Kontenjanlardaki değişimleri dikkate alın

YKS sonuçlarının açıklanmasının ardından öğrencileri tercih heyecanı sardı. Bahçeşehir Koleji PDR Koordinatörü Sibel Durak, “Puan yığılmaları nedeniyle öğrenciler beklediklerinin gerisinde bir sıralama ile karşılaştılar” diyerek “Bu yıl tercihlerde daha dikkatli olunmalı” uyarısını yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan flaş karar: Açıköğretim psikoloji lisans programı kapatılacak

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Cumhurbaşkanlığı Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulunun ilgili raporuna binaen "açıköğretim psikoloji lisans programlarının kapatılmasının daha yararlı olacağı" yönündeki görüşünü, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığına bildirdiğini açıkladı.

Yeni nesil gazete Arelrepost: Arel Üniversitesi dijital gazetecilik ile geleneksel medyayı harmanlıyor

Arelrepost sayfalarında yer alan QR kodlar ile okuyucuların içeriğin detayına, görseline, muhatabına ya da videosuna dijital platformda erişmesini sağlıyor.

‘Okullar erken açılıyor’ diyemeyiz: İleride daha iyi olacağının garantisi yok

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Milli Eğitim Bakanlığı’nın okulların açılış tarihi olarak belirlediği 31 Ağustos için şunları söyledi: Okullar için açılış tarihi olarak açıklanan tarih konusunda erken diyemiyoruz, çünkü geç dediğiniz bir tarihte bundan daha iyi olacağının garantisi yok. Bence en zor karar verilecek konu bu.

Milyonlarca aday bu soruların cevabını merak ediyor: DGS 2020 sınav giriş yerleri sorgulama: DGS ne zaman yapılacak?

Dikey Geçiş Sınavı (DGS) için geri sayım başladı. İki yıllık ön lisans bölümlerinden dört yıllık lisans bölümlerine geçmek isteyenlerin gireceği ve merakla beklenen DGS sınav yerleri ÖSYM tarafından açıklanmıştı. Milyonlarca adayın en çok merak ettiği konular ise "DGS 2020 sınav giriş yerleri nasıl öğrenilir?" "DGS ne zaman yapılacak?" oldu. İşte merak edilen tüm detaylar...

Üniversite tercihleri için geri sayım başladı

Üniversite sınavına giren ve sonuçlarını öğrenen adaylar için tercih dönemi başlıyor. YKS tercih dönemi için kısa bir süre kala adaylar için heyecan dorukta. Peki YKS tercihleri ne zaman başlayacak? YKS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM 2020 üniversite tercih işlemleri ile ilgili detaylar haberimizde...

KPSS 2020/1 tercihleri bugün sona eriyor

KPSS-2020/1 bazı kamu kurum ve kuruluşlarının kadro ve pozisyonları için tercihler bugün sona eriyor. KPSS-2020/1 tercihleri ÖSYM'nin sitesinden 23 Temmuz'da alınmaya başlamıştı.

Ahmet Yesevi Üniversitesi tecrübesi ile uzaktan eğitim imkanı

Ahmet Yesevi Üniversitesi, 1992 yılında Türkiye ile Kazakistan arasında imzalanan uluslararası anlaşma doğrultusunda kurulan, Türkiye ve Kazakistan’ın özerk statüye sahip, ilk ortak Devlet Üniversitesidir. Üniversite bu anlamda, Türkiye Cumhuriyetinin ilk sınır ötesi yüksek öğretim tecrübesi olması sebebiyle önemli bir misyon üstlenmiştir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan talimat verdi: Psikoloji eğitimi konusunda ivedi bir şekilde rapor hazırlanacak

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun " Cumhurbaşkanı Erdoğan psikoloji eğitimi hakkında ivedi bir rapor hazırlamaları için Cumhurbaşkanlığı Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu’na talimat verdi" açıklamasında bulundu. Cumhurbaşkanlığı Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açık öğretim konusu dahil olmak üzere psikoloji eğitimi hakkında ivedi rapor hazırlamaları için verdiği talimat üzerine, 4 Ağustos Salı günü toplanacak.

Devlet sahip çıktı onlar başardı: Gurur tablosu

Devlet koruması altındaki çocuklardan 650’si bu yıl YKS’ye girdi. İlk 10 bine giren öğrencilerin üçü devlet şefkatiyle yetişen gençler oldu. Karaman’dan Mustafa Kömür 431 puanla 3 bin 376’ncı, Ordu’dan Ebru Topkara, 414 puanıyla 6 bin 702’nci, Mersin’den Gülsün Yağmur Özdemir 413 puanla 7 bin 224’üncü oldu.

Uzmandan üniversite adaylarına tercih öncesi öneriler

Üniversite sınavına giren gençlerin önündeki en büyük problemlerden biri de sınav sonrası yaşadıkları stres. Bu stres ile başa çıkabilmenin yolları hakkında ise Yeditepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölüm Başkanı Doç. Dr. Yelkin Diker Coşkun, "Adayların tercihleri ile ilgili karar verirken kendilerini tanımaları önemli. Öncelikle hangi alanlara ilgi duyduklarını, hangi meslek gruplarına uygun olduklarını, kişilik özelliklerini, aile ve yaşam koşullarının uygunluğunu bir arada d...

Üni-Veri’de sağlık bölümleri önde

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi, tercih dönemindeki üniversite adayları için Üni-Veri adlı bir çalışma yayınladı. Buna göre, ‘7.000 TL ve üzeri’ maaşla işe başlayan bölümler sırasıyla ‘tıp’, ‘pilotaj’, ‘uçak mühendisliği’; en hızlı iş bulan meslek grupları ise ‘tıp’, ‘eczacılık’ ve ‘odyoloji’ oldu

Bakan Selçuk: Okulların tam olarak açılması birinci senaryomuz

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, 31 Ağustos’ta okulların açılmasına dair 4 ayrı senaryo üzerinde çalıştıklarını, bu senaryoların belirsizliği azalttığını, ortaya çıkabilecek karışıklıkların önüne geçilmesini sağladığını belirtti. Senaryolar oluşturulurken sadece Türkiye’deki şartlara değil, dünyadaki farklı uygulamalara da bakıldığını kaydeden Selçuk, "MEB olarak bizim görevimiz okulları açmak, açık tutmak. Okulların açılması için her türlü hazırlığımızı en küçük ayrıntısına kadar devam ettiriyoruz" ...

YKS’de Türkiye birincisi Uğur’dan

Uğur Okulları, 2020 YKS’de rekor başarıya imza attı. Uğur Okulları öğrencisi Halid Oğuz Serçe, TYT’de tüm sorulara doğru cevap vererek Türkiye birincisi, AYT’de ise Türkiye ikincisi oldu. Ayrıca elde ettikleri derecelerle Uğurlu öğrenciler de 52 yıllık başarı geleneğini devam ettirdi.

Sınavla değil yetenekle burs: 6 yılda 3 bin öğrenci faydalandı

Sınav puanı yerine yeteneklerin burslandırıldığı ve 6 yılda 3 bin 579 öğrencinin faydalandığı ApplyBAU sistemine, üçüncü dönem başvuruları başladı. Türkiye’nin önde gelen şirketlerinde çalışan ApplyBAU öğrencileri, deneyimlerini aday öğrenciler için paylaştı.

Bahçeli’den YKS birincisine burs: Sana sahip çıkmak boynumuzun borcudur

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) eşit ağırlık puan türünde Türkiye birincisi olan Osmaniye TOBB Fen Lisesi öğrencisi Ümit Can Evleksiz, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin kendisini arayarak, tebrik ettiğini ve eğitim masraflarını karşılayacağını kendisine ilettiğini belirtti.

Okullar 31 Ağustos'ta açılacak mı? Sağlık Bakanı Koca'dan önemli açıklama

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından önemli açıklamalarda bulundu. Koca, "Okulların açılma takvimini Milli Eğitim Bakanımız 31 Ağustos olarak açıkladı. Okullar bu takvimde eğitime başlamış olacak" dedi.

YKS birincisi Evleksiz'in masraflarını MHP lideri Bahçeli ödeyecek

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) eşit ağırlık puan türünde Türkiye birincisi olan Osmaniye TOBB Fen Lisesi öğrencisi Ümit Can Evleksiz, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin kendisini arayarak, tebrik ettiğini ve eğitim masraflarını karşılayacağını kendisine ilettiğini belirtti. Evleksiz, "Eşit ağırlıklıda tam sıralamada kesinlikle birincilik beklemiyordum. Devlet Bahçeli aradığında beni tebrik etti. Teşekkür ettim. Eğitim masraflarımı karşılama sözü verdi" ifadelerini kullandı.

İmam hatiplerin YKS başarısı: İlk yüze 32 imam hatipli öğrenci girdi

Üniversite hayali kuran öğrencilerin merakla beklediği YKS sonuçları geçtiğimiz günlerde açıklandı. YKS, Türkiye genelinde imam hatip lisesi öğrencileri ilk yüze girerek başarılara imza attı. Başarı sıralamasında imam hatiplerden ilk yüzde 32 öğrenci yer alırken, 192 öğrenci de ilk bine girdi. Bu isimlerden Eşit Ağırlık puan türünde Türkiye 48.'si olan Oğuzhan Başak, insan haklarının korunması ve geliştirilmesi için hukuk fakültesi okuyacağını, sözel 11.’si Muhammed Esad Şahindaş da ekonomi eğit...

ÖNDER Genel Başkanı Kamber Çal: İmam hatiplilerin Türkiye'de normalleşme dönemini yaşıyor

TVNET canlı yayınında imam hatip okullarının başarısı hakkında değerlendirmelerde bulunan ÖNDER Genel Başkanı Kamber Çal, "İmam hatiplilerin Türkiye'de normalleşme dönemini yaşıyor" dedi.

Ahmet Şimşek Koleji yeni öğretim yılına hazır: Hem eğitim de hem sağlıkta öne çıkıyor

İstanbul Kartal'da öncü eğitim anlayışıyla binlerce öğrenci yetiştiren Ahmet Şimşek Koleji yeni öğretim yılına hummalı bir şekilde hazırlanıyor.

YKS’de ilk yüzde 32 imam hatipli: İnsan hakları için hukuk okumak isteyen de var Türkiye'nin güçlü ekonomisi için ekonomi okumak isteyen de

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçları açıklandı, gençler için şimdi sıra tercihe geldi. Bu süreçte Türkiye genelinden imam hatip lisesi öğrencileri hem ilk yüzde hem de ilk binde önemli başarılara imza attı. Başarı sıralamasında imam hatiplerden ilk yüzde 32 öğrenci yer alırken 192 öğrenci de ilk bine girdi. Bu isimlerden Eşit Ağırlık puan türünde Türkiye 48'incisi olan Oğuzhan Başak, insan haklarının korunması ve geliştirilmesi için hukuk fakültesi okuyacak. Sözel 11'incisi Muhammed Es...

ÖSYM duyurdu: 2020 DGS sınava giriş belgeleri erişime açıldı

Dikey Geçiş Sınavı (DGS) 9 Ağustos 2020 tarihinde gerçekleşecek. ÖSYM, DGS'ye girecek öğrencilerin merakla beklediği haberi verdi. 2020-DGS sınava giriş belgeleri erişime açıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı böyle duyurdu: Açık öğretim okullarındaki 18 yaş ve üzeri öğrencilerimize müjde

Milli Eğitim Bakanlığından yapılan açıklamada, "Açık öğretim okullarındaki 18 yaş ve üzeri öğrencilerimize müjde. 3'üncü dönem sınavları yapılmaksızın dönem derslerinin kredilerinin tamamlanması kararı alındı" denildi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+