Eğitim Haberleri

37 soruda LGS: Okullar tatil oldu, sınavda sorular hangi konuları içerecek?

MEB, LGS’ye ilişkin merak edilen 37 sorunun cevabını internet sitesinde yayınladı. “Sınav başvuruları merkezi olarak yapılacak, başvurular ücretsiz olacak, sınav giriş belgeleri 28 Mayıs’ta teslim edilecek, 8. sınıfın 2. döneminden soru olmayacak” gibi bilgiler yer aldı.

Diyanet'ten online Kur'an kursu

Diyanet İşleri Başkanlığınca, koronavirüs salgını nedeniyle yetişkin ve 4-6 yaş grubu Kur'an kursu öğrencilerinin uzaktan eğitim süreci başladığını duyurdu. Diyanet TV'de hafta içi her gün saat 10.30'da yayınlanan "Yeni Güne Merhaba" programının son 20 dakikasında Kur'an-ı Kerim, siyer, itikat ve ahlak dersleri yapılacak. Çocuk kuşağında ise 6 Nisan'dan itibaren "Evden Öğreniyorum" ve "Çocukça Hikayeler ve Masallar" programları yayınlanacak.

MEB, LGS'ye ilişkin merak edilenleri yanıtladı

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında 7 Haziran'da yapılacak merkezi sınava başvurular, oturumların içeriği, sınavın uygulanışı gibi konularda merak edilen 37 soru yanıtlandı.

MEB sözleşmeli öğretmen atama kontenjan listesi ile atama takvimini yayımladı

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), sözleşmeli öğretmen kadroları için 1-12 Haziran'da ön başvuru alınacak, sözlü sınav 6-25 Temmuz'da yapılacak, atama sonuçları 8 Eylül'de açıklanacak.

MEB: LGS merkezi sınavına ilişkin başvuru ve uygulama kılavuzu yayımlandı

Milli Eğitim Bakanlığınca, Liselere Geçiş Sistemi kapsamında 7 Haziran'da yapılacak merkezi sınava ilişkin başvuru ve uygulama kılavuzu yayımlandı.

Resmi Gazete'den yayınlanan kanunda öğretmenlere müjde: Ek derse girmiş sayılıp ücretini alacaklar

Koronavirüs salgını nedeniyle öğretmenlere ilişkin ek saat ücreti konusunda düzenlemeye gidildi. Resmi Gazete'de yayımlanan karar gereği öğretmenler salgın döneminde girmedikleri ek derslerin ücretlerini alabilecek.

Bakan Kasapoğlu açıkladı: KYK öğrencilerinin mart ayı yurt ücretleri iade edilmeye başladı

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Kredi Yurtlar Genel Müdürlüğüne bağlı yurtlarda barınan ve Mart ayı yurt ücretlerini vermiş yaklaşık 380 bin öğrencinin ödediği ücretlerin iade edilmeye başlandığını ve ödenecek tutarın 52 milyon 295 bin 858 TL olduğunu açıkladı.

YÖK'ten üniversite öğrencileri için koronavirüs düzenlemesi: İsterlerse kaydı dondurabilecekler

YÖK Yürütme Kurulu, 2019-2020 bahar yarıyılıyla sınırlı olmak kaydıyla isteyen öğrenciler için kayıt dondurma hakkı getirdi. Kayıt dondurulan süre, azami süreden sayılmayacak. Lisansüstü öğrencilerin tez savunma ve yeterlik sınavları, denetlenebilir ortam ve kayıt altına alınması şartıyla dijital imkanlar ile de yapılabilecek.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk'tan personel maaşından kesinti iddiasına açıklama: Gerçeği yansıtmıyor

Milli Dayanışma Kampanyası için öğretmen maaşından 500 lira kesileceği iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirten Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Millet olarak zor bir süreçle başa çıkmaya çalışırken her gün başka bir sahte haberle uğraşmak ve açıklama yapmak durumunda kalıyoruz. Hukuki süreçlerin başlatıldığının bilinmesini isterim" ifadelerini kullandı.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk: Ücretli öğretmenlere ödemeler uzaktan eğitimin başladığı günden itibaren yapılacak

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ücretli öğretmenlere ödemelerin uzaktan eğitimin başladığı günden itibaren yapılacağını açıkladı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "(Kovid-19) Ücretli öğretmenlerimizin ve usta öğreticilerimizin ek ders ücreti ödemelerini de bu süreç boyunca yapmaya devam edeceğiz" dedi.

YÖK'ten üniversite öğrencileri için erteleme ve kayıt dondurma hakkı

Yükseköğretim Kurulunca (YÖK) alınan yeni kararla, Kovid-19 nedeniyle önlisans, lisans ve lisansüstü düzeyde öğrenim gören öğrencilerin talep etmeleri halinde 2019-2020 akademik yılı bahar döneminde kayıtlarını dondurabilmesine; tez savunma ve yeterlik sınavlarının ise denetlenebilir olma ve kayıt altına alınmak şartıyla video konferans gibi dijital imkanlar ile yapılabilmesine imkan sağlandı.

LGS kapsamındaki merkezi sınavda sorulacak soruların müfredat ve kazanımları yayımlandı

Milli Eğitim Bakanlığınca, LGS kapsamındaki merkezi sınavda sorulacak soruların müfredat ve kazanımları yayımlandı.

Çocukların psikolojisi size bağlı: Veliler için 11 altın öneri, yetişkinler ne yapmalı?

MEB, salgın nedeniyle kaygı yaşayan öğrenci ve velilere yönelik psikosoyal destek rehberi hazırladı. Rehberde, “Zorlu durumlar karşısında yetişkinler gibi stres, endişe, korku yaşayan çocukların daha iyi hissetmeleri, çoğu zaman çevrelerindeki yetişkinlere bağlıdır” ve “Aileler, doğru kaynaklardan bilgi almalı, çocuklara güven vermeli, model olmalı” gibi öneriler yer aldı.

Öğrenciler eğitime online olarak devam ediyor

İSTEK Okulları uzaktan eğitim sürecinde öğretmen ve öğrencileri canlı yayında buluşturuyor.

AÖF'den ara sınavları internet tabanlı yapma kararı

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim İktisat ve İşletme fakültelerinin bahar dönemi ara sınavları, 18 Nisan-7 Mayıs tarihlerini kapsayan 20 günlük süreçte internet tabanlı ortamlarda yapılacak.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: 2020 LGS’nin başvurularını otomatik olarak yapacağız

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "7 Haziran 2020 LGS’nin başvurularını otomatik olarak yapacağız" dedi. Selçuk, sınav kılavuzunun geçen yıl olduğu gibi 3 Nisan’da yayımlayacağını duyurdu.

Ne virüs ne de mesafe öğrencileri ile arasına giremedi

Ordu’da bir öğretmen, öğrencileri ile internet üzerinden uzaktan eğitimde buluşarak hem EBA TV’de gördükleri dersleri işliyor, hem de onlarla her gün kameradan konuşarak aktiviteler gerçekleştiriyor.

MEB, koronavirüs travmasına karşı psikososyal destek rehberleri hazırladı: Aileler için çocuklara yardım rehberi

Milli Eğitim Bakanlığınca, psikososyal destek hizmetleri kapsamında, koronavirüs salgını süresince psikolojik sağlamlığı korumak amacıyla "Aileler İçin Çocuklara Yardım Rehberi" ile "Yetişkinler İçin Bilgilendirme Rehberi yayınlandı. Milli Eğitim Bakanı Selçuk, "Özel Eğitim ve Rehberlik Genel Müdürlüğümüz, öğrencilerimiz ve velilerimize yönelik salgının yarattığı kaygıyı normalleştirmelerine destek olabilmek için iki ayrı kılavuz hazırladı. Psikolojik travmalar konusunda uzman bir akademisyen gr...

Milli Eğitim Bakanı Selçuk: LGS kendi tarihinde gerçekleşecek

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, LGS sınavının kendi tarihinde gerçekleşeceğini açıkladı. Selçuk "LGS zamanında yapılacak, ertelenme söz konusu değil. Hafta başında hem YKS’de hem de LGS’de çıkacak soruların konu dağılımı nasıl olacak bunları da paylaşacağız" açıklamasında bulundu.

Evde çocuklara ders baskısı yapmayın

Eğitim-Bir-Sen Genel Sekreteri Latif Selvi, 30 Nisan’a kadar uzatılan uzaktan eğitim ve ertelenen sınav takvimlerinin öğrenciler üzerindeki etkisini Yeni Şafak’a değerlendirdi. Selvi, “Çocuklarımızın normal yaşayabilecek standardı sürdürmeleri gerekiyor. Velilerin evde yönlendirme yapayım derken baskıcı bir durum oluşturduğu bilgileri geliyor. Okullarımızın rehber öğretmenleri var, onlar yol gösterici olabilir. Öğretmenlerimizin telefonları 24 saat açık. Veliler kendileri yöntem geliştirmek yeri...

Salgını korkutmadan olumlu bir dille anlatın

Dünya Sağlık Örgütü, korona virüsün çocuklarda ağır hastalığa yol açma ihtimalinin olduğunu ama henüz çocukların hafif semptomlar gösterdiğini belirtti. Bu süreçte evden çıkmak isteyen çocukları hangi riskler bekliyor, ailelerin ve çocukların ruh sağlığını korumak için ne gibi önlemler alınabilir? Bu soruların cevabını aradık.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk açıkladı: EBA’da canlı dersler başlıyor

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk uzaktan eğitimde yaşanan teknik sorunları çözmek için kurulan EBA Kontrol Merkezi’ni ziyaret etti. Selçuk, kurulan canlı yayın sistemiyle öğrencilerin kendi öğretmeninden sınıfındaymış gibi ders dinleyebileceklerini belirterek, “8 ve 12’nci sınıfların öğrenci ve öğretmenleri için EBA kullanım süreleri de artırılacak” dedi.

KYK Yurt ücretleri öğrencilere geri ödenecek

Sakarya Üniversitesi'nin KYK yurtlarında kalan ve korona virüsü nedeniyle ara verilen eğitim sonrasında öğrencilerin ücretlerini geri ödeyeceği öğrenildi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: 'EBA Canlı Sınıf' uygulaması devreye alınacak

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Televizyonun yayın akışını sınıflara göre bölmemiz, çocukların öğrenme saatlerini düşünmemiz, internet kullanıcı yoğunluğunu altyapıya göre dağıtmamız gerekiyor. Şu an bu planlamanın uygulaması üzerinde çalışıyoruz" dedi. Selçuk, "8 ve 12'nci sınıfların öğrencileri ve öğretmenleri için EBA kullanım süreleri artırılarak 'canlı sınıf' desteğini devreye alıyoruz. Canlı sınıf ile öğrencilerimiz kendi öğretmenleriyle EBA üzerinden bir sınıf ortamında ders işleyebilec...

Eğitimciler: YKS'nin ertelenmesi öğrenciler için fırsat olabilir

Eğitim uzmanları, Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın 25-26 Temmuz'a ertelenmesini, üniversiteye hazırlanan öğrencilerin daha fazla çalışması, telafi dersleri ve tekrarların yapılması açısından 'fırsat' olarak değerlendiriyor.

6 sınav için yeni tarih: ÖSYM yeni takvimi yayınladı

ÖSYM, sınav tarihlerini güncelledi. Yeni takvime göre KPSS Alan Bilgisi Testi 12-13 Eylül’de, DGS 9 Ağustos’ta, ALES 16 Ağustos’ta, YDS 27 Eylül’de, YÖKDİL 13 Aralık, İSG 7 Kasım’da yapılacak. MEB de, YKS’de üniversite adaylarının, 9, 10 ve 11’inci sınıf müfredatlarına ek olarak 12’nci sınıf öğretim programlarının sadece birinci döneminden sorumlu olacağını açıkladı.

Milli Eğitim Bakanlığı LGS örnek soru kitapçığı yayımladı

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınavın sadece birinci dönem müfredatı ve kazanımlarını kapsayan örnek soru kitapçığı yayımlandı.

TDV gönüllüsü ve öğrencilerinden dünya çocuklarına koronavirüse karşı öneriler

Koronavirüs nedeniyle eğitime verilen aranın ardından okullarından uzakta, evlerinde eğitim sürecine devam eden Türkiye Diyanet Vakfı gönüllüsü öğrenciler ile vakıf bursu ile eğitimlerine Türkiye’de devam eden uluslararası öğrenciler, çektikleri videolarla dünya çocuklarına hem koronavirüsten korunma hem de evde kalite zaman geçirilmesine yönelik tavsiyelerde bulundu.

Kanada Okulları: Türkiye'nin uzaktan eğitimde birçok ülkeye örnek olacağına inanıyoruz

Kanada Okulları Türkiye Direktörü Karşit, "Çok sayıda kişinin teknolojiye yatkın olmadığı için sistemsel hata olarak gördüğü şeyler aslında sistem hatası değil. Türkiye bu sorunu aşarak daha ileriye gideceğine ve dünyada birçok ülkeye bu alanda örnek olacağına inanıyoruz" dedi.

MEB soru hazırlamada müfredat kapsamını açıkladı

MEB Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı, ÖSYM Başkanlığına soru hazırlamada dikkate alması gereken müfredat kapsamını güncelleyen yazıyı gönderdi. 12'nci sınıf öğrencileri, 9, 10 ve 11'inci sınıf müfredatlarına ek olarak 12. sınıf öğretim programlarının sadece birinci döneminden sorumlu olacak.

ÖSYM 2020 sınav takvimi açıkladı

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, tüm sınav tarihlerinin gözden geçirildiğini ve yeniden düzenlendiğini söyledi. Aygün, "Sınav tarihleri gözden geçirildi ve yeniden düzenlendi. YKS, MEB'in önereceği müfredat ve kazanımlara göre olacak" dedi. Koronavirüs önlemleri kapsamında da 2020 sınav takvimi güncellendi. Buna göre, KPSS Lisans Alan Bilgisi Testi 12-13 Eylül'de uygulanacak. KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür-Eğitim Bilimleri oturumları da 6 Eylül'de düzenlenecek. KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi ...

Üniversite evde olacak: YKS 25-26 Temmuz'da gerçekleşecek

YÖK Başkanı Yekta Saraç, “Bu sene üniversitelerde bahar dönemi eğitim öğretim sürecini sadece uzaktan eğitim, açıköğretim ve dijital öğretimle sürdürmeye karar verdik” dedi. Saraç, haziranda yapılması planlanan Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) 25-26 Temmuz’da gerçekleşeceğini açıkladı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+