Eğitim Haberleri

MEB'in e-Okul sistemiyle veliye 'bildirim' dönemi

Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye'nin en çok kullanılan mobil uygulamalarından olan e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi'ni yeniledi. Türkiye genelinde 50 milyon mobil cihaza kurulu olan uygulamaya, velilere bildirim gönderme özelliği kazandırıldı. Öğrenci devamsızlıkları gibi bilgilerin anında velilere ulaştırılması sağlanacak. Uygulamayla eğitim süreçlerinin iyileştirilmesi ve devamsızlık oranlarının düşürülmesi hedefleniyor.

MEB öğretmenlerin alan değişikliği atama takvimi açıklandı

MEB, öğretmenlerin 2019 Yılı Alan Değişikliği Atama Takvimini yayımlandı. Adayların ön başvuruları 9-13 Aralık'ta alınacak. Bu sürede, ön başvurular incelenerek eğitim kurumu, ilçe ve il milli eğitim müdürlüklerince onaylanacak veya reddedilecek.

Çalıkuşları başkentte

MEB, başarılı çalışmalara imza atan 140 ‘Çalıkuşu’nu başkentte ağırlayacak. Etkinlikte, Eskişehir’de görev yapan ve öğrencilerine yabancı dili sevdiren Selda öğretmen; sokak çocuklarına yönelik projeler yürüten Kahramanmaraş’ta görevli Fatma öğretmen gibi isimler olacak.

Bilinçli ve özgüven sahibi bir nesil geliyor: ARAL alanında uzman kişileri konuk etmeye devam ediyor

Eğitimin sadece ‘sıra ve masadan’ ibâret olmadığını gösteren Ahmet Rasim Anadolu Lisesi (ARAL) müfredat eğitiminin dışında çeşitli konferans ve atölye çalışmaları ile öğrencileri bilinçli ve özgüven sahibi bir nesil olarak hazırlıyor. Sosyal, kültürel, sportif ve sanatsal alanlarda Türkiye dereceleri elde eden Ahmet Rasim Anadolu Lisesi, bilinçli ve özgüven sahibi bir nesil yetiştirmek için alanında uzman kişileri konuk ediyor.

ÖSYM 2020 sınav takvimini açıkladı

ÖSYM’nin 2020 sınav takvimi, osym.gov.tr internet sitesinde açıklandı. Takvime göre 2020 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS), 20-21 Haziran tarihlerinde yapılacak. KPSS Genel Yetenek Sınavı ise 19 Temmuz’da yapılacak. KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) 9 Ağustos’ta düzenlenecek. ALES-1 ise 3 Mayıs’ta.

Kartal Anadolu İmam Hatip'ten bir başarı daha: Dünyadaki en yüksek puanı alan birinciyi çıkardı

Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi, ulusal programların yanında uluslararası programlarda da yüksek başarılara imza atmaya devam ediyor. Kartal AİHL öğrencisi Rümeysa Hakyemez, gösterdiği başarılardan dolayı Cambridge Üniversitesi bünyesinde organize edilen “Top in the World -Dünyadaki en yüksek puan" ödülüne layık görüldü.

'Eğitimden Bir Kare' fotoğraf yarışmasının üçüncüsü başlıyor

Eğitim-Bir-Sen'in eğitim olgusunu sanatın etkileyici ve zengin diliyle ifade etmek, sanatçılarla sendikayı tanıştırmak, üyeleri ile sanat alanında da buluşmak, gençlere fırsat oluşturmak, eğitim süreçlerinin arkasındaki emeği, fedakârlığı, ustalığı en güzel karelerle görünür kılmak, objektifleri eğitime odaklamak için ‘Eğitimden Bir Kare’ fotoğraf yarışmasının üçüncüsünü başladı.

MEB Aksaray'da otizmli öğrencileri yuhalatan okul müdürünü ve yardımcısını görevden aldı

MEB, Aksaray'da otizmli öğrencilerin yuhalanması olayında sorumluluğu görülen okul müdürü ve yardımcısının yöneticilik görevinden alındığını açıkladı.

ÖSYM'nin 2020 sınav takvimi açıklandı

Milyonlarca kişinin beklediği Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) 2020 sınav takvimi açıklandı. ÖSYM Başkanı Halis Aygün sosyal medya hesabı üzerinden takvimi paylaştı sınava girecek tüm adaylara başarılar diledi.

Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu duyurdu: KYK burs ve kredi sonuçları açıklandı

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, yükseköğrenim burs/kredi başvuru sonuçlarının açıklandığını duyurdu. Burs/kredi başvuru sonuçlarını öğrenciler, KYK'nın resmi internet sitesinden (sonuc.kyk.gov.tr) öğrenebilecek.

ALES yarın yapılacak

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (2019-ALES/3), pazar günü 81 ildeki 88 sınav merkezinde uygulanacak.Saat 10.15'te başlayacak ALES'te adaylara ellişer sorudan oluşan sayısal ve sözel testler uygulanacak ve 150 dakika süre tanınacak.

Öğrencinin ders yükü hafifleyecek

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, öğretim programlarının esnek, modüler ve uygulamalı yapıya kavuşturulmasını hedeflediklerini söyledi.

Ara tatil için her ilde etkinlik

Bu yıl ilk kez uygulanan bir haftalık ara tatil için MEB, 81 ilde çeşitli etkinlik planları hazırladı. Bunlar arasında satranç kursundan zeka oyunları turnuvasına, güreşten müze ziyaretlerine kadar birçok faaliyet yer alıyor. Etkinlik listesine, “aratatil.meb.gov.tr” internet adresinden ulaşılabilecek. Ara tatil 22 Kasım’da bitecek.

Muğla'da müdür ve öğretmenler öğrencilerine sınıf yapabilmek için kendi odalarından vazgeçti

Muğla Mermer Anadolu Lisesi Müdürü Taner Kaya, okulun derslik ihtiyacını karşılayabilmek için öğretmenler odasını sınıf, makam odasını da öğretmenler odasına dönüştürdü. Arşiv bölümünü makam odasına dönüştüren Müdür Kaya, "Bir müdür makam odası olmadan da okul eğitim öğretime devam edebilir" dedi.

Karnesiz ilk tatil

Okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim okullarındaki yaklaşık 18 milyon öğrenci, bugün karnesiz ilk ara tatile girecek. MEB, öğrenci ve öğretmenlerin bu dönemi verimli geçirmeleri için bir dizi etkinlik programı hazırladı. 25 Kasım’da yeniden ders başı yapacak öğrenciler, yarıyıl tatiline 20 Ocak’ta başlayacak.

Bakan Selçuk'tan 'ara tatil' mesajı: Etkinliklere katılım gösterin

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk "Sevgili velilerimiz, ara tatillerde eğitime ara vermiyoruz. Çocuklarımızı hayattan öğrenmeye gönderiyoruz, demiştik. Yarın akşam itibarıyla, 81 ilin ara tatil faaliyetlerini, anaokulu, ilk, orta ve lise düzeylerinde 'http://aratatil.meb.gov.tr ' internet adresinden görebilirsiniz Lütfen bulunduğunuz ili seçerek buradaki etkinlikleri inceleyin ve katılabildiğiniz ölçüde katılım gösterin. Hepinize şimdiden verimli ve huzurlu tatiller diliyorum" açıklamasında bulund...

Karnesiz ilk ara tatil başlıyor

Okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim okullarındaki yaklaşık 18 milyon öğrenci, yarından sonra ilk ara tatile girecek. Milli Eğitim Bakanlığınca hazırlanan ve öğrencilerin 18-22 Kasım'da 81 ilde yapacakları ara tatil etkinliklerine, yarın akşamdan itibaren "aratatil.meb.gov.tr" internet adresinden ulaşılabilecek. Öğrencilere yönelik hazırlanan etkinlik programı gezi, sağlık, doğa ve çevre, bilgi ve teknoloji, iletişim, okuryazarlık, sanatsal faaliyetler, sportif faaliyetler, araştırma ve gözlem...

Küçük çocuklar Atatürk posteri önünde secde ettirildi: Skandal görüntüler bir değil iki değil üç değil

Özel bir okulda öğrencilerin Mustafa Kemal Atatürk fotoğrafı önünde secde ettirildiği görüntüler, sosyal medyada yayıldıktan sonra büyük tepki topladı. Milli Eğitim Bakanlığının soruşturma başlattığı görüntüler sonrası akıllara 'Diğer okullardaki 10 Kasım anma programlarını nasıl oluyor?' sorusunu getirdi. Birçok okulda benzer görüntülere sahne olan anma programlarının durumunun ne kadar vahim olduğu dikkati çekti.

STEM uygulamasına Avrupa’dan ödül

AB Eğitim, Öğretim, Gençlik ve Spor programı olan Erasmus+’ın bir parçası olan e-Twinning, Avrupa’daki öğretmenlerin projelerini ödüllendiriyor.

MEB, Atatürk'ü anma etkinliğinde tepki çeken görüntülere ilişkin soruşturma başlattı

Milli Eğitim Bakanlığı, 10 Kasım'da özel bir okulda öğrencilerin Mustafa Kemal Atatürk fotoğrafı önünde secde ettirildiği görüntülere ilişkin inceleme ve soruşturma başlatıldığını açıkladı. Söz konusu etkinliğin gerçekleştirildiği diğer okullarda da inceleme ve soruşturma işlemi başlatıldı.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk: Ara tatil eğitime verilen bir ara değil

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 18-22 Kasım'da yapılacak ara tatilin eğitime verilen bir ara olmadığını belirterek, "Bu bir hafta, çocuğun sporla, sanatla, doğayla, kültürle, değerlerimizle buluşması için bir fırsat" değerlendirmesinde bulundu.

Ahmet Yesevi Üniversitesinde Türk-İslam bilim insanlarının dünya medeniyetlerine katkıları paneli yapıldı

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Ahmet Yesevi Üniversitesi ve İslam Bilim Tarihi Araştırmaları (İBTAV) Vakfı işbirliğiyle 11 Kasım 2019 Pazartesi günü “Türk-İslam Bilim İnsanlarının Dünya Medeniyetlerine Katkıları” konulu panel düzenlendi.

İstanbul Sultangazi'de 4 farklı lisenin öğrencileri kilometrelerce yol yürüyor

İstanbul Sultangazi'de yakın mesafede bulunan 4 okulun öğrencileri okula ve evlerine gidebilmek için her gün kilometrelerce yürüyor. Toplu ulaşımın yetersiz, servisin pahalı olduğu belirten öğrenciler hafriyat kamyonlarının da kullandığı yoldaki tehlikeli yolculuğu görüntülendi.

6 üniversiteye yeni fakülte

Bazı yükseköğretim kurumlarına bağlı olarak fakülte kurulması ve adlarının değiştirilmesi ile bazı yüksekokulların kapatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

İlim dünyasına kadın mührü

İran’da 25 yılı aşkın süredir kız çocuklarına yönelik faaliyet gösteren El Zehra Üniversitesi, çok sayıda bilim insanını eğitim ve bilime yönelik gerçekleştirilen çalıştayda buluşturdu.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk: 1200 rehber öğretmene eğitim verdik

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Aksaray'da otizmli çocukların eğitim gördükleri okulda "yuhalandığı" iddiasına ilişkin, Türkiye'nin genel durumuna bakarak nerede, neye ihtiyaç olduğu, ne tür eğitim çalışmalarının yaygınlaştırılması gerektiği konusunda çalıştıklarını belirterek, "Bin 200 kadar rehber öğretmenimize bu konuda geçtiğimiz aylarda çok özel bir eğitim verdik. Onlar da kendi bulundukları illerde diğer öğretmenlerin eğitimiyle ilgili çalışmaya devam ediyorlar." dedi.

Bakan Ziya Selçuk: Aksaray'a Ankara'dan müfettiş gönderdik

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Aksaray'da otizmli çocukların eğitim gördükleri okulda "yuhalandığı" iddiasına ilişkin, Ankara'dan bir müfettiş grubunu göndererek soruşturma sürecini başlattıklarını belirterek, "Bütün ailelerimiz müsterih olsunlar. Hiçbir çocuğumuzun eğitim hakkından mahrum kalmasına ve ayrımcılığa maruz kalmasına asla müsaade etmeyiz." dedi.

Türkiye'de eğitim alan ve başarıyla mezun olan yabancı öğrenciler Beştepe'de

Türkiye'de üniversite eğitimini tamamlayarak ülkelerinde çeşitli mesleklerde başarılarıyla öne çıkan Türkiye mezunları YTB tarafından düzenlenen "Kapasite Geliştirme Eğitim Programı"nda bir araya geldi. Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan, o gençleri Beştepe Külliyesi'nde ağırladı.

Din dersine Hıristiyan öğretmen iddiası: Misyonerlik faaliyeti yürüttüğü ileri sürülen öğretmene soruşturma

Aydın'ın Kuşadası ilçesindeki bir lisede din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni olan Esma B.K. hakkında, 'misyoner faaliyetler yürüttüğü iddiası üzerine Aydın Valiliği'nce soruşturma başlatıldı.Din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinde misyonerlik yaptığı iddia edilen Esma B.K.’nın avukatı Can Kurtulan, iddialara ilişkin "Geçtiğimiz günlerde hakkında çıkan asılsız haberler sebebiyle, müvekkilim üzerinden algı oluşturulmak istendiğini düşünmekteyiz. Müvekkilim ne misyonerlik faaliyeti yürütmektedi...

2019-ALES/3 giriş belgeleri açıklandı

ÖSYM Başkanlığınca 17 Kasım'da düzenlenecek Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı'nın (2019-ALES/3) giriş belgeleri açıklandı. Adaylar, ALES/3 giriş belgelerini, ÖSYM'nin internet adresinden edinebilecek.

KPSS öğretmenlik sınav puanlarının geçerlilik süresi değişti

Öğretmen adaylarının KPSS öğretmenlik sınav puanlarının geçerlilik süresi 1 yıl olarak belirlendi. Adayların 2018 ve 2019'da elde ettikleri KPSS sonuçları ise 2 yıl geçerli olacak.

En az 5-6 alanda uzman olunmalı

Yapılan araştırmalara göre, 10 yıl içinde teknolojide yaşanan hızlı değişimler belirli mesleklerde iş gücü açığına neden olacak. 15 yıl önce varolmayan mesleklerin günümüzde en çok arananlar listesinde olduğu açıklanırken, en çok aranan kriter ise dijital yetkinlik olarak görülüyor.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.