KYK'dan öğrencilere müjde: Beslenme yardımı artırıldı

Bu yıl yurt ücretine zam yapmayan Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK), yurtlarında barınan öğrencilere verdiği beslenme yardımını da artırdı.Geçen yıl sabah kahvaltısı için 3,5 TL ve akşam yemeği için 7,5 TL olmak üzere günlük 11 TL, aylık ise 330 TL olarak uygulanan beslenme yardımı verilirken, bu yıl ki KYK beslenme yardımı fiyatları günlük 12,5 lira, aylık 375 liraya yükseltildi.

Öğrenci sayımız 143 ülkenin nüfusunu aştı

Türkiye'de dün başlayan 2018-2019 eğitim ve öğretim yılında, açık öğretim öğrencileri dahil, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ve özel okullarda 17 milyon 749 bin 876 öğrenci eğitim alıyor. Yükseköğretim kurumlarında öğrenim gören 7 milyon 560 bin öğrenci ile Türkiye'de toplam 25 milyon 309 bin 876 öğrenci bulunuyor. Türkiye, 25,5 milyona yaklaşan öğrenci sayısıyla 143 ülkenin nüfusunu bile geride bıraktı.

Erdoğan: Reformlara imza atmak cesaret işidir

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabataş Lisesi'nde 2018-2019 eğitim öğretim yılı açılış töreninde konuştu. Erdoğan, "Eğitim gibi vatandaşın hayatını doğrudan ilgilendiren konularda reformlara imza atmak sadece vizyon değil, aynı zamanda cesaret işidir. Diğer meselelerde olduğu gibi eğitim meselesinde de asla 'böyle gelmiş böyle gider' kolaycılığına kapılmadık" dedi.

Bakan Selçuk bilgisayar olimpiyat şampiyonlarıyla buluştu

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, sosyal medyadan kutladığı ve tanışmak istediğini belirttiği Japonya'da düzenlenen 30. Uluslararası İnformatik Olimpiyatları'nda dereceye giren öğrenciler Atacan İyidoğan, Mehmet Hamza Erol ve Yusuf Kılıçarslan'la bir araya geldi. Selçuk, "Sizler hem zekisiniz hem çalışkansınız. O kadar ülkeden gelen gençler arasında sıyrılıp çıktınız. Demek ki olabiliyormuş. Daha iyisini de yapabilirsiniz" ifadelerini kullandı.

18 milyon öğrencisınıfları doldurdu

18 milyon öğrenci ve 1 milyona yakın öğretmen ilk ders zilinin çalması ile birlikte ders başı yaptı. Yeni eğitim yılı açılış programında konuşan TBMM Başkanı Binali Yıldırım, “Çocuklarımızı, gençlerimizi, bilgi toplumunun ihtiyaçlarına göre yetiştirmeliyiz. Ancak bunu yaparken kendi ruh kökümüzden asla kopamayız. Maneviyatı tam, milli hisleri güçlü nesiller geleceğin en başarılı nesilleri olacaktır” diye konuştu.

20 bin öğretmen daha atayacağız

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bütçede tasarruf döneminde olmalarına rağmen 20 bin kadroya ek 20 bin öğretmen ataması daha yapacaklarını söyledi. Selçuk 3 yıllık vizyon belgesini 15 Ekim’de açıklayacaklarını hatırlatarak, “İcraat bekleyenler biraz sabretsinler” dedi.

Yarının Eğitimi Zirvesi’nde bu yıl konuk ülke Güney Kore

İkinci kez gerçekleşecek olan Yarının Eğitimi Zirvesi, Acıbadem Okullarının isim sponsorluğuyla ve Güney Kore’nin katılımıyla 17 Kasım’da İstanbul’da gerçekleştirilecek.

Küçük Alperen'in ölümünde yeni gelişme

Çiğli ilçesinde 15 Ağustos 2017'de anaokuluna gitmek için sabah saatlerinde evinden alınan ancak unutulduğu okul servis minibüsünde baygın bulunan 3 yaşındaki Alperen Sakin, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti.

Özel okul teşvik tercih sonuçları açıklandı

MEB, eğitim ve öğretim desteği yerleştirme sonuçlarını açıkladı. Sonuçlar, "http://basvurular.meb.gov.tr/bsv2_4/ookeod/" adresinden öğrenilebilecek.

Bakan Ziya Selçuk: Bütün okulların QR kodları çıkartılacak

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, katıldığı canlı yayın programında yeni eğitim öğretim sistemine yönelik yaptığı açıklamada "Vizyon belgesini 15 Ekim’de açıklayacağız" dedi. Bakan Selçuk, ayrıca "Bizim derslik sayımız ya da okullarımızın coğrafi bilgi sistemi açısından yeri belli değil. Bütün okullarımızın QR kodlarını çıkarıyoruz" dedi.

ÖYP lisansüstü eğitim tercih sonuçları açıklandı

Yükseköğretim Kurulunca (YÖK), Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) güz dönemi lisansüstü eğitim kontenjanlarına tercih sonuçları açıklandı. Sonuçlar e-Devlet üzerinden öğrenilebilecek.

e-Okul 2018 VBS giriş ekranı

Okulların bugün açılmasıyla birlikte e-Okul girişi nasıl yapılır araştırıyor. e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi (VBS) ile öğrenciler, yazılı sınav notlarını, devamsızlık ve ders programı bilgilerini öğrenebiliyor. e-Okul girişi yaparak ders programlarını ve okuldaki değişiklikleri görmek isteyen öğrencilerin tek yapması gereken e-Okul VBS girişi yapmak. İşte e-Okul girişiyle ilgili detaylar...

Çağı yakaladık cümlesi ile yetinecek değiliz

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yeni eğitim öğretim yılı açılış konuşmasında "Çağı yakaladık cümlesi ile yetinecek durumda değiliz" dedi.

30 bin polis için ders zili çaldı

Başkan Erdoğan'ın 'İlk 100 günlük program' çerçevesinde açıkladığı adımlardan biri olan 'Güvenlik önceliği olan 30 bin okula 30 bin polis' uygulaması bugünkü ders zili ile başladı. Çok sayıda okulun önünde 'Mobil Okul Timleri' okul önlerindeki yerlerini aldı. Ekipler okul çevrelerinde şüpheli görülen araçlarda inceme yaparken, şahısların da kimliğini kontrol etti.

Zil çaldı

18 milyon öğrenci ve 1 milyonu aşkın öğretmen için 2018-2019 eğitim-öğretim yılı bugün başladı. İlk yarıyıl 18 Ocak 2019’da, ikinci yarıyıl ise 14 Haziran 2019’da sona erecek. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yayınladığı mesajda, “2023 hedeflerimize ulaşmak adına hep birlikte azimle çalışacağız” dedi.

18 milyon öğrenci için ders zili yarın çalacak

Yaz tatilinin ardından yaklaşık 18 milyon öğrenci ve 1 milyonu aşkın öğretmen, yeni eğitim öğretim yılına yarın çalacak ilk ders ziliyle başlayacak. İstanbul'da 3 milyon 200 bin öğrenci ve 163 bin öğretmen 6 bin 900 okulda eğitime başlayacak. İlk eğitim öğretim gününde İETT'ye bağlı toplu taşıma araçlarında ulaşım 06.00'dan 14.00'e kadar ücretsiz olacak. TBMM Başkanı Binali Yıldırım ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Çekmeköy'de düzenlenecek törene katılacak.

18 milyon öğrenci yarın ders başı yapacak

Yeni eğitim ve öğretim yılı dolayısıyla yaklaşık 18 milyon öğrenci ve 1 milyonu aşkın öğretmen yarın ders başı yapacak. Yarın başlayacak yeni eğitim ve öğretim yılı birinci kanaat dönemi 18 Ocak 2019 Cuma günü sona erecek.

Öğrencileri için tatillerinden vazgeçtiler

Bursa'nın merkez Osmangazi ilçesinde bir ilkokul ve ortaokulun müdür ve öğretmenleri, yaz tatilinde çalışarak öğrencileri için 2 yabancı dil sınıfı oluşturdu. Van'ın Başkale ilçesinde bir grup gönüllü öğretmen ise, 13 derslikli okulun duvarlarını boyadı.

Erdoğan: Tarihi nitelikte değişimlere hazırlanıyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2018-2019 eğitim-öğretim yılının başlaması dolayısıyla mesaj yayımladı. Erdoğan mesajında, "Bu dönemde, sabır, emek, samimiyet ve fedakarlık isteyen uzun bir süreç olan eğitim-öğretim konusunda da, tarihi nitelikte değişimlere hazırlanıyoruz" ifadelerini kullandı.

Okulu çevresiyle birlikte koruyacağız

İstanbul’un yeni İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, okul çevrelerine yuvalanan zararlı insanların engellenebilmesi için pek çok önlem alındığını söyledi. Kapıya güvenlik görevlileri yerleştirerek de okulun güvenli hale getirilebileceğini söyleyen Yazıcı, “Ancak okul çevre olarak sahiplenildiğinde gerçekten güven ortamına ulaşmış olur” dedi.

TDV eğitimle gönül köprüleri kuruyor

Türkiye Diyanet Vakfı, Uluslararası Anadolu İmam Hatip Lisesi, Uluslararası İlahiyat Programı, Uluslararası Öğrenci Programı gibi projelerle 111 ülkeden öğrencilere eğitim imkanı sunuyor ve milletler arasında gönül köprüleri kuruyor.

Öğrencilersınavla değil yetenekleriyle ölçülecek

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un üç yıllık eğitim planına dair detaylar ortaya çıkmaya başladı. Bakanlık tarafından hazırlanan eğitim planının ana hedefinde sınavın, eğitimin merkezinden çıkarılması var. Öğrencilerin temel eğitimden ortaöğretime geçiş ve üniversiteye giriş sınavlarında temel becerileri ölçülecek.

MEF Üniversitesi’nde ek yerleştirme dönemi

MEF Üniversitesi 14-20 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek ek yerleştirme döneminde Maslak Kampüsünde tüm bölümlerden akademisyenleri, danışman öğrencileri ile MEF Üniversitesi Öğrencilerinden oluşan ekiple yönetilen online chat, çağrı merkezi ile aday öğrenciler için tüm iletişim tüm kanallarını açıyor.

MEF Üniversitesi’nde ek yerleştirme dönemi

MEF Üniversitesi 14-20 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek ek yerleştirme döneminde Maslak Kampüsünde tüm bölümlerden akademisyenleri, danışman öğrencileri ile MEF Üniversitesi Öğrencilerinden oluşan ekiple yönetilen online chat, çağrı merkezi ile aday öğrenciler için tüm iletişim tüm kanallarını açıyor.

Bezmialem farkıtercihlere yansıdı

Bezmialem Vakıf Üniversitesi’nin tanıtım döneminde gördüğü yoğun ilgi, tercihlere de yansıdı. Tercih edilme nedeninin akademik kadro, uygulamalı eğitim ve eğitim olanakları rol oynadı.

Türkiye 1’incisiMedipol’lü oldu

İstanbul Medipol Üniversitesi bu sene de geleneği bozmadı ve YKS’nin en başarılı adaylarının tercihi oldu. TÜBİTAK sayısal ek puanıyla Türkiye 1.’si olan Halil Hazar Gelener’in de aralarında olduğu YKS’de dereceye giren ilk 57 öğrencinin 10’u Uluslararası Tıp Fakültesinde eğitim alacak.

Gedik Üniversitesi’ndenbilim ve teknoloji atılımı

İstanbul Gedik Üniversitesi, bilimin teknolojiyle buluştuğu ve uygulamaya dönüştüğü araştırma odaklı vizyonu ile üniversite ve sanayi işbirliğinin gerçekleştiği uluslararası standartlarda bir dünya üniversitesi olarak dikkat çekiyor.

Ek yerleştirmede rekor kontenjan

Bu yıl 280 bini aşan rekor seviyedeki boş kontenjan ek yerleştirmeye açılırken yerleşme bekleyen öğrencilere ikinci fırsat doğdu.Tıptan mühendislik fakültelerine kadar binlerce bölüm ek kontenjana açıldı.

Açıköğretimde 300 derste değişiklik

Anadolu Üniversitesi (AÜ) Açıköğretim Sistemi'nin 17 lisans ve 12 ön lisans programında yaklaşık 300 derste değişiklik yapıldı.

MEB açıkladı: 125 milyon kitap teslim edildi

Milli Eğitim Bakanlığı, 141 milyon ders kitabından 125 milyonunun okullara teslim edildiğini duyurdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda konuya değinmiş, "Bakanımız ile konuştum, hallediliyor" demişti.

YKS ek yerleştirme tercihleri başladı

Yükseköğretim Kurumları Sınavı ek yerleştirme işlemleri, ÖSYM'nin internet adresi üzerinden 20 Eylül'e kadar yapılabilecek.

Tüm mezunlarıüniversiteli oldu

Fatih Sultan Mehmet Uluslararası Anadolu İmam Hatip Lisesi'nden bu yıl mezun 32 öğrenci, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarına göre çeşitli dereceler elde ederek Türkiye'nin önde gelen üniversitelerine yerleşmeyi başardı.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.