MEB'den okul servis araçlarında '15 dakika kuralı'

Milli Eğitim Bakanlığınca Okul Servis Araçlarının Çalıştırılmasına İlişkin Belirlenen Usul ve Esaslara göre, okul servis araçları, okula uzaklık, coğrafi ve iklim şartları dikkate alınarak öğrencileri ders başlangıcından en fazla 15 dakika önce okula teslim edecek, öğrenciler evden daha erken alınarak okula erken bırakılmayacak.

Önlisans mezunları POMEM'lere başvurabilecek

"Polis Meslek Eğitim Merkezleri Giriş Yönetmeliği"nde yapılan değişiklikle önlisans mezunlarına bu eğitim birimlerine başvurma hakkı getirildi.

3 bin 350 Suriyeli öğrenci için karne töreni düzenlendi

Suriye’deki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan ve Adıyaman Çadırkentte açılan ilk, orta ve liselerde eğitimlerini sürdürerek yarıyıl tatiline giren 3 bin 350 Suriyeli öğrenci için düzenlendi.

Hacizli okulda karne protestosu

Antalya’da özel okula gelen haciz yüzünden okulları kapatılan öğrenciler bugün karnelerini başka bir okuldan aldı. Üzgün oldukları gözlenen öğrenciler, aldıkları karneleri kapatılan okulların kapısına bırakarak protesto etti, bazı öğrenciler ise karnelerini almaya sadece ailelerini gönderdi.

TUS için bir araya geldiler

ÖSYM'de düzenlenen toplantıda, TUS'a yönelik alternatif yaklaşımlar, e-Sınav imkanı ile sonuç açıklama süreçlerinin iyileştirilmesi başlıkları görüşüldü.

Çince seçmeli ders oluyor

MEB Temel Eğitim Genel Müdürü Cem Gençoğlu, Çince'nin gelecek yıl okullarda seçmeli ders olarak okutulması için çalışmalar yürüttüklerini söyledi. Gençoğlu, "Arnavutça ve Boşnakça'daki gibi Çince'de de 6, 7 ve 8. sınıflar için kitaplar yazılacak. Şu anda Çince dersine yönelik öğretim programının önemli bir aşamasına gelmiş durumdayız" ifadesini kullandı.

Bilal Erdoğan: İsrail ümmeti karıştırarak güvende kalma zihniyetinde

İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanvekili Bilal Erdoğan, “Ümmet ne kadar karmaşa içerisinde olursa, İsrail’in o kadar güvende olacağını düşünen bir zihniyet ile karşı karşıyayız” dedi.

Karnesi kötü gelen çocuğa nasıl davranmalı

Okul öncesi eğitim kurumları ile ilk ve ortaöğretimdeki yaklaşık 18 milyon öğrenci, bugün karnelerini alarak yarıyıl tatiline çıkacak. Karnesinde düşük notları olan çocukların evde anne babalarının vereceği tepkileri düşünerek kaygı ve stres yaşayabileceklerini belirterek, aileleri olumsuz davranışlardan kaçınmaları konusunda uyarıyor.

5 ilde karne günü okullar tatil edildi

Yoğun kar yağışı nedeniyle Sivas, Niğde, Nevşehir, Karaman ve Bolu'da okullar tatil edildi. Okullarda karnelerin dağıtılacağı cuma günü eğitime ara verildi.

Sivas'ta okullar tatil

Sıcaklıkların yoğun ve hissedilir derecede düştüğü Sivas'ta bugün yoğun kar yağışı nedeniyle okullar tatil edildi. Sivas Valiliği tarafından sosyal medyadan yapılan açıklamada "Yoğun kar yağışından dolayı Sivas merkezde okullar ve özel eğitim rehabilitasyon merkezleri 1 gün tatil edilmiştir. Engelli ve hamile kamu personeli idari izinli sayılacaktır" denildi.

Eskiden FETÖ'nün kripto merkeziydi şimdi eğitim yuvası oldu

FETÖ'ye ait kripto kurumlardan biri olan Anafartalar Kolejine ait bina, Türkiye'nin ilk bilim ve sanat merkezi olan Yasemin Karakaya Bilim ve Sanat Merkezine ait oldu. Törende konuşan Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Güngör, "Ülke genelinde toplam 119 bilim sanat merkezi ve 25 bin özel yetenekli öğrencimiz bulunmaktadır" dedi.

Karnesi sırasına bırakıldı

Muğla'nın Seydikemer ilçesinde dün trafik kazası sonucu hayatını kaybeden lise öğrencisi Neşet Aykut'un ilk dönem karnesi sırasına konuldu.

Bakan açıkladı: 2019 yılına kadar tamamen kalkıyor

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, puan uygulaması sebebiyle çocukların, evlerinin yakınındaki okullara gitmemesine dikkat çekerek," Evinin penceresinden baksa yanında okul var ama gönderemiyorsunuz. Niçin? Farklı puanla öğrenci alıyor. Sınavı kaldırmak lazım. Öğrencileri kendi muhitinde eğitim alabilecek hale getirmek lazım" dedi. Bakan Yılmaz, 2019 yılına kadar ikili eğitimin Türkiye’den tamamen kalkacağını da söyledi.

Bayburt'ta eğitime fırtına engeli

Bayburt'ta, fırtına beklentisi nedeniyle taşımalı eğitim yapılan okullarda öğrencilere karne verildi.

Türk profesör karla kaplı araziye yatak, yorgan getirip yattı!

Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Kavukcu, mülteci sorunu ve yerinden yurdundan edilen insanları "yalnızlık" performansıyla anlattı.

18 milyon öğrenci karne alacak

Okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde okuyan yaklaşık 18 milyon öğrenci, yarın karne alarak yarıyıl tatiline başlayacak olmanın heyecanını yaşıyor.

AÖF final sınavı sonuçları ne zaman açıklanacak?

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim (AÖF) final sınavları 13- 14 Ocak tarihlerinde düzenlendi. Sınava giren öğrenciler AÖF sonuçlarının açıklanacağı tarihi araştırıyor. Öte yandan kayıt yenileme sürecinin detayları merak ediliyor. Peki AÖF sonuçları ne zaman açıklanacak? Kayıt yenileme ne zaman? Detayları haberimizde bulabilirsiniz.

AÖF final sınavı sonuçları ne zaman açıklanacak?

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim (AÖF) final sınavları 13- 14 Ocak tarihlerinde düzenlendi. Sınava giren öğrenciler AÖF sonuçlarının açıklanacağı tarihi araştırıyor. Öte yandan kayıt yenileme sürecinin detayları merak ediliyor. Peki AÖF sonuçları ne zaman açıklanacak? Kayıt yenileme ne zaman? Detayları haberimizde bulabilirsiniz.

Asistan profesör olmak istiyoruz

YÖK’ün yardımcı doçentliği kaldırdığı yeni düzenlemeyle mevcut sistemin daha kötü hale geleceği ortaya çıktı. "Doktor Öğretim Görevlisi" kadrosunun 'tenzili rütbe' olduğunu belirten akademisyenler, ABD'deki ‘asistan profesör’ gibi bir statüye kavuşmak istiyor.

Liselere kayıtta dikkat edilecek önemli kriteri MEB Müsteşarı açıkladı

Öğrencileri liseye otomatik yerleştirecek simülasyon tamamlanmak üzere. MEB Müsteşarı Yusuf Tekin; eve yakınlık, mezun olunan ortaokul ve öğrencinin tercih sırasından oluşan ilk 3 parametrede eşitlik olması halinde, sonucu başarı puanı ve disiplinin belirleyeceğini söyledi.

Ehliyet uygulama sınavlarında 'tablet' dönemi

Ehliyet alacak adayların direksiyon uygulama sınav değerlendirmeleri, Ankara'da pilot bölgede tablet bilgisayarlarla yapılmaya başlandı. Uygulamanın kısa süre sonra ülke genelinde yaygınlaştırılmasıyla yıllık 3 milyon lira ve kağıtta 10 milyon sayfa tasarruf sağlanacak. Yeni sistemle sonuçlar 35 dakika sonra sistemde olacak.

Öğrencilerine odun sobasında puding hazırlıyor

Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde öğretmen Ece Koyun, öğrencilerinin okula devamını sağlamak için sınıftaki odun sobasında hazırladığı pudingi ikram ediyor. Öğretmen Ece Koyun, "Öğrencilerin derse karşı isteği ve hevesini artırmak için pudingi hazırlayıp dağıtıyorum. Bu onların çok hoşuna gidiyor" dedi.

Dünya üniversiteleri ile rekabet eden 10 Türk üniversitesi

Yükseköğretim Kurulunca İngiltere merkezli derecelendirme kuruluşu QS'e yaptırılan alan bazlı değerlendirmede, dünyadaki ilk bin üniversite arasına Türkiye'den Ankara, Bilkent, Boğaziçi, Ege, Hacettepe, İTÜ, İstanbul, Koç, ODTÜ ve Sabancı üniversiteleri girdi. QS'in araştırmasına göre, İTÜ, Maden Mühendisliği alanında dünya 31'incisi oldu.

Yardımcıdoçentler endişeli: Tasarıyla geriye gittik

YÖK'ün kaldırılması planlanan yardımcı doçentlik yerine getireceği sistem üniversitelerde endişelere neden oldu. Yeni modelde öngörülen unvan akademik ve toplumsal algı bakımından olduğu kadar hak ve yetkiler bakımından da geriye gidiş olarak görülüyor.

Türkiye'den 10 üniversite dünyada ilk bin arasında yer aldı

YÖK, İngiltere merkezli derecelendirme kuruluşu QS'e Türkiye'deki üniversitelerin dünya ile rekabetini ölçtürdü. Değerlendirmede, dünyadaki ilk bin üniversite arasına Türkiye'den Ankara, Bilkent, Boğaziçi, Ege, Hacettepe, İTÜ, İstanbul, Koç, ODTÜ ve Sabancı üniversiteleri girdi.

YÖK Başkanı Saraç'tan Bakan Elvan'a teşekkür

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, "Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Programı" kapsamındaki 5 üniversiteye proje esaslı kaynak aktarımı sağlanmasından dolayı Kalkınma Bakanı Elvan'a teşekkür etti.

Van'da okullar yarın tatil edildi

Van'da etkili olan yoğun kar yağışı nedeniyle okullar yarın için tatil edildi.

e-Okul ile takdir teşekkür nasıl hesaplanır

e-Okul 2018 ile takdir ve teşekkür hesaplaması yapmak isteyen öğrenciler e-Okul uygulamasına girerek karne notlarını öğreniyor. 2018 e-Okul uygulaması sayesinde takdir ve teşekkür hesaplaması yapan öğrencilerin tek yapması gereken e-Okul uygulaması ile yazılı ve sözlü sonuçlarını öğrenip ortalama not hesabı yapmak. İşte açıklanan karna notlarına göre 6, 7, 8 ve 9. sınıflar için takdir ve teşekkür hesaplaması.

e-okul girişi ile sözlü ve yazılı notu öğrenme

Yazılı ve sözlü sınavların sonuçlarını görmek için e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi'ni kullanan öğrenciler ve veliler 15 tatile kısa bir süre kala takdir teşekkür hesabı yapmaya başladı. e okul VBS ile karne notları, devamsızlık durumu, takdir teşekkür hesaplama, sözlü ve yazılı sınav notları öğrenebiliyorlar. İşte e-Okul VBS sorgulama ekranı...

Adaylık Kaldırma Sınavı sonuçları açıklandı

MEB sözleşmeli ve kadrolu aday öğretmenler için düzenlenen "Adaylık Kaldırma Sınavı" sonuçlarını açıkladı.

YÖK başarı gösteren üniversitelere ödül verecek

YÖK tarafından düzenlenen "Küresel Rekabet Ortamında Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Toplantısı"nda, küresel alanda başarı gösteren üniversitelere "Alan Odaklı Başarı Ödülleri" verilecek.

2017-YLSY yerleştirme sonuçları açıklandı

ÖSYM, 2017-YLSY yerleştirme sonuçları açıklandığını duyurdu.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.