Eğitim Haberleri

ÖSYM KPSS branş sıralamalarını güncellendiğini açıkladı

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanı Halis Aygün, 2020 Kamu Personel Seçme Sınavı lisans, ön lisans ve ortaöğretim branş bazında sıralamaların güncellendiğini duyurdu.

Öğrencilerin 3 hafta sürecek yarıyıl tatili yarın başlıyor

Türkiye genelinde koronavirüs tedbirleri kapsamında yürütülen uzaktan eğitim yarın sona erecek. İlkokul ve ortaokul öğrencilerinin karneleri elektronik ortamda erişime açılacak, lise öğrencileri ise okullarda yüz yüze sınavlar tamamlanamadığından yarıyıl tatiline ilk kez karne almadan girecek. Salgının seyrine göre ikinci dönemin 15 Şubat'ta yüz yüze başlatılması hedefleniyor.

MEB: 8 ve 12. sınıf öğrencileri için destekleme ve yetiştirme kurslarında yüz yüze eğitim 22 Ocak'ta başlatılacak

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), 8. ve 12. sınıf öğrencileri ve mezunlar için isteğe bağlı açılan resmi okullardaki destekleme ve yetiştirme kurslarında, özel okullardaki takviye kurslarında ve 12. sınıflara yönelik özel öğretim kurslarında yüz yüze eğitimin 22 Ocak'tan itibaren başlatılacağı bildirildi.

ÖSYM Başkanı Aygün duyurdu: Ertelenen sınavlar için sınav merkezi tercihleri güncellenebilecek

ÖSYM Başkanı Aygün, 2021'e ertelenen sınavlara girecek adayların 21-22 Ocak'ta sınav merkezi tercihlerini güncelleyebileceğini duyurdu.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk: 15 Şubat'ta okulların açılması kararlılığımız var

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, ''15 Şubat'tan itibaren toplumun, ailelerin, annelerin, babaların, çocukların durumuna baktığımızda okulların artık mümkün olduğu kadar daha yüksek bir kapasiteyle açılması gerektiği noktasında bir kararlılığımız var'' açıklamasında bulundu.

Trakya Üniversitesi'nden Balkanlarda tarihi imza: 'Kosova Teknopark' hayata geçiyor

Kosova Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile Trakya Üniversitesi arasında “Kosova Teknopark” İçin Protokol İmza Töreni Gerçekleştirildi.

ÖSYM Başkanı Aygün 2021 yılı sınav takviminin açıklandığını duyurdu

ÖSYM Başkanı Aygün, 2021 yılı sınav takviminin "https://www.osym.gov.tr/" adresinden açıklandığını duyurdu. Aygün'ün açıklamasına göre YKS, 26-27 Haziran'da gerçekleşecek.

Bakan Selçuk'tan öğrencilere mesaj: Çok yoruldunuz gayret ettiniz ülkemiz adına teşekkür ediyorum

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yarıyıl tatili öncesi yayımladığı mesajında öğretmenlere ve öğrencilere teşekkür etti. Tatilden önceki son hafta olduğunu hatırlatan Selçuk, "Çok yoruldunuz, gayret ettiniz. Zor günlerde gayreti elden bırakmadınız, var olun. Emekleri, gayretleri, yardımları için hem öğretmenlerimize hem öğrencilerimize ülkemiz adına teşekkür ediyorum" dedi.

Bakan Selçuk'tan flaş yüz yüze eğitim açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yüz yüze eğitimin yeniden başlamasına ilişkin, "15 Şubat'ta okulları açmakla ilgili zaten bir ilke kararı aldık. Bunun ne şekilde olacağına dair de geçmişten gelen deneyimlerimiz de var. İki gün iki gün bölmek gibi ya da belli sınıf seviyelerinde kademeli olarak açmak gibi. Çok farklı senaryolarımız, uyguladıklarımız ve uygulamadıklarımız var." dedi.

Eğitimde yeni dönem: Öğrencilerin kaderini belirleyecek taslak Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunuldu

Cumhurbaşkanlığı Politika Belgesi Taslağı'nda, eğitim yaklaşımı ve ders kitaplarının yeniden ele alınması, ölçme ve değerlendirme süreçleri, sektörle bütünleşmiş okul modelleri, staj, temel eğitim ve ortaöğretim kademelerinde kalite güvence sisteminin kurulması gibi konularda politika önerilerine yer verildi.

Bakan Selçuk duyurdu: Açık öğretim sınavları 25 Şubat'ta başlıyor

Milli Eğitim Bakanı Selçuk yaptığı açıklamada, "Çevrim içi yapılacak Açık Öğretim Okulları 1. dönem sınavları 25 Şubat, 2. dönem sınavları 25 Mart’ta başlayacak." dedi.

İstanbul Kültür Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü için başvuru zamanı

İstanbul Kültür Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Bahar Yarıyılı başvuruları başladı. 20 anabilim dalı ve 4 ana sanat dalında 67 tezli-tezsiz yüksek lisans ve 11 doktora programı bulunan Kültür Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü’ne online başvurular 5 Şubat 2021 tarihine kadar devam edecek.

Karabük Üniversitesi sözleri tepki çeken öğretim üyesi ile ilgili inceleme başlattı

Karabük Üniversitesi Rektörlüğü, internet üzerinden verilen derste "Şimdi maşallah peçelileri de görüyoruz, çarşaflıları da görüyoruz. Bir Allah’ın kulu da çıkıp demiyor, Kılık Kıyafet Kanunu’na ne oldu?” sözleriyle tepki çeken Yrd. Doç. Dr. Devrim Ümit hakkında işlem başlatıldığını açıkladı.

KPSS yerleştirme sonuçları açıklandı

Memur olmak hayali kuran on binlerce adayının merakla beklediği KPSS tercih sonuçları açıklandı.ÖSYM Başkanı Halis Aygün yaptığı açıklamada, "30 Aralık 2020-7 Ocak 2021 tarihleri arasında tercihlerini aldığımız KPSS-2020/2 Bazı Kamu Kurum ve Kuruluşlarının kadro ve pozisyonlarına yerleştirme sonuçları http://sonuc.osym.gov.tr adresimizden açıklanmıştır." ifadelerini kullandı. ÖSYM AİS ekranı üzerinden ilan edilen sonuçlar için adaylar T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile sorgulama yapabilecek...

Karne notları derse katılım puanıyla belirlenecek

Milli Eğitim Bakanlığı, ilk ve ortaokullarda karne notlarının derse katılım puanları ile belirleneceğini açıkladı. Birinci dönem yapılmış yüz yüze sınavlar, karne notu değerlendirmesine dahil edilmeyecek. Velilerin, sınav notlarının ilk dönem karne notu değerlendirmesinde kullanılmasını istemeleri halinde 21 Ocak'a kadar okul müdürlüklerine başvurmaları gerekiyor.

EKPSS tercih kılavuzu ÖSYM'nin sitesinde yayımlandı

EKPSS tercih kılavuzu, ÖSYM'nin resmi internet sitesinde yayımlandı. Engelli vatandaşların kamu personeli olabilmek için yapacağı EKPSS tercihleri, internet üzerinden gerçekleştirilecek. Toplam 2140 kişilik kadroya yapılacak olan atamalarda EKPSS tercih kılavuz bilgileri dikkate alınacak.

Türkiye genelinde tüm okullarda İstiklal Marşı yankılandı

Türkiye genelinde tüm okullarda aynı anda bayrak töreni yapılarak, İstiklal Marşı okundu. Törene okullarında katılamayan öğrenciler ve aileler, evlerinde saygı duruşuna geçerek eşlik etti. Törenin ardından açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "İstiklal Marşı'mızın 100'üncü yılında daha yüksek bir farkındalıkla İstiklal Marşımızı yüz yüze okuyalım, beraber okuyalım istedik" dedi.

MEB: 11 Ocak Pazartesi günü saat 10.00’da tüm okullarımızın bahçesinde bayrak töreni yapılacak ve İstiklal Marşı’mız okunacak

Milli Eğitim Bakanlığı, Covid-19 pandemisi nedeniyle okulların yüz yüze eğitime kapalı olması, bundan dolayı da İstiklal Marşı’nın okunamaması nedeniyle harekete geçti. 11 Ocak Pazartesi günü saat 10.00’da tüm Türkiye’de aynı anda İstiklal Marşı okunacak.

Dersini seç hakkını kullan: 'Seçmeli din eğitimi dersleri' tercih takvimi başladı

Din, Ahlak ve Değerler Alanı seçmeli dersleri başka bir ifadeyle “seçmeli din eğitimi dersleri” 2012 yılından itibaren örgün okul sistemi içerisinde ortaokul ve lise öğrencinin tercihlerine açılan dersler olarak yer alıyor.

MEB duyurdu: 11 Ocak'tan itibaren başlıyor

Milli Eğitim Bakanlığınca, hayat boyu öğrenme kurumlarında yüz yüze eğitim faaliyetlerine 11 Ocak'tan itibaren başlanacağı bildirildi.

Okuma yazmayı EBA’dan öğrendi

Şırnaklı 5 çocuk annesi 36 yaşındaki Saliha Uygur, en küçük çocuğu Hasan ile EBA üzerinden beraber girdiği dersler sayesinde okuma yazma öğrendi. Uygur, “Hasan ile öğretmeninden izin alarak derslere katıldım. Kısa zamanda okuma ve yazmayı öğrendim. Şimdi matematik sorularını çözüyorum” dedi. q 2

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan Boğaziçi Üniversitesi açıklaması: İşi gücü bırakıp ipliğinizi pazara çıkarırız

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Boğaziçi Üniversitesi'ndeki olaylarla ilgili yaptığı açıklamada "Türk polisi kanunun gereğini yerine getirdi. 12 Eylül'e atıf yapanlar, insan hakları siciliniz kapkaradır. İşi gücü bırakıp ipliğinizi pazara çıkarırız. Ancak milletimize sorumluluğumuz ve yapılacak işimiz var" ifadelerine yer verdi.

Öğrencilerin burs ve kredi ödemeleri hesaplarına yatmaya başladı

1 milyon 397 bin 469 yükseköğrenim öğrencisinin ocak ayı burs ve kredi ödemelerinin hesaplarına yatmaya başladığı açıklandı. Burs ve kredi miktarları, lisansta 550'den 650 TL'ye, yüksek lisansta 1100 TL'den 1300 TL'ye, doktorada ise 1650 TL'den 1950 TL'ye çıkarılmıştı.

Boğaziçi Üniversitesi’ndeki ötekileştirmeyi Mim Kemal Öke anlatmıştı: ‘Milliyetçiliğinden, dini yönünden hoşlanmıyoruz seni de burada istemiyoruz’ dediler

"Kimse alınmasın ama ‘Boğaziçi Üniversitesi çok liberal ve farklılıkları içerisinde barındıran bir kurumdur’ diyemeyeceğim. Beni aldatmayın çünkü sizin içinizden geldim..." Bu sözler, 28 Şubat sürecinde hocalık yaptığı Boğaziçi Üniversitesi'nde milliyetçi ve dindar olduğu için dışlanan ve bir buçuk sene işsiz kalan Türkiye'nin en genç profesörü unvanlı Mim Kemal Öke'ye ait. Son rektör ataması ile provokatif eylemlere ev sahipliği yapan Boğaziçi Üniversitesi'nin liberal düşüncedeki kurumsal kimli...

YÖK'ten Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü atamasıyla ilgili açıklama

Yükseköğretim Kurumu (YÖK), Boğaziçi Üniversitesine atanan Prof. Dr. Melih Bulu’nun, diğer adaylar gibi rektörlük başvuru şartlarını sağladığını açıkladı. YÖK'ten yapılan açıklamada "Bir üniversitenin başarısı için rektör atama şekli elbette önemlidir, fakat atama süreci sonrasındaki performansı daha da önemlidir" ifadelerine yer verdi.

Ehliyet, çeşitli kurslar ile özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri yüz yüze eğitime başlayabilecek

Milli Eğitim Bakanlığından (MEB), özel öğretim kurumlarından çeşitli kurslar, özel ulaştırma hizmetleri mesleki eğitim ve geliştirme kursları, motorlu taşıt sürücüleri kursları, iş makineleri sürücü eğitim kursları, hizmet içi eğitim merkezleri, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri ve mesleki eğitim merkezlerinin sokağa çıkma kısıtlamalarına uymak şartıyla yüz yüze eğitime başlayabileceği bildirildi.

Bakan Selçuk: Salgın sona erecek ve okullarda sosyal mesafesiz eğitime devam edeceğiz

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, sosyal medya hesabından boş bir spor salonunun fotoğrafını paylaşarak, "Salgın sona erecek, okullarda sosyal mesafesiz eğitime devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Bakanlığı bir kitabı daha muzır yayın ilan etti: 18 yaşın altındakilere satılamayacak

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, "Ben De Okuyorum Öykü Dizisi 3 - Büyülü Gökkuşağı" isimli kitabı muzır yayın ilan etti. Karar sonrası "Ben De Okuyorum Öykü Dizisi 3 - Büyülü Gökkuşağı" isimli kitap, içi görülmeyen zarf veya poşet içerisinde 18 yaştan büyüklere satılabilecek.

Eğitim kaybı giderilecek: EBA hep devrede olacak

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okuldan uzak olmanın getirdiği öğrenme kayıplarını tespit ederek uygun müdahale planını hayata geçireceklerini söyledi. Salgın sonrasında da EBA’nın devrede olacağını belirten Selçuk, “Yapay zeka, bulut bilişim, sanal gerçeklik, robotik kodlama, nesnelerin interneti gibi teknolojileri daha etkin kullanmayı hedefliyoruz” dedi.

Bakan Selçuk'tan 'boş sınıf' paylaşımı: Bunu ancak öğretmenler anlar

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, sosyal medya hesabından boş bir sınıfın fotoğrafını paylaşarak, "'Boş bir sınıf nedir?' bunu ancak öğretmenler anlar. 2021 yılında en kısa sürede kavuşmak ümidiyle" açıklamasında bulundu.

Ahmet Yesevi Üniversitesinde uzaktan eğitim ile tezsiz yüksek lisans imkânı

Ahmet Yesevi Üniversitesi, 2002-2003 eğitim-öğretim yılından günümüze Türkiye Türkçesiyle Uzaktan Eğitim Programları (TÜRTEP) ile çok sayıda öğrenciye eğitim imkânı sunmaya devam ediyor.

Trakya Üniversitesi 3.3 milyon Euro ile en yüksek bütçeli iş birliği projesine imza attı

Trakya Üniversitesi 3.3 milyon Euro bütçesiyle türünün en yüksek bütçeli sınır ötesi iş birliği projesini imzaladı. Türk ve Bulgar yetkililerin katılımıyla çevrimiçi olarak gerçekleşen törende Mavi Büyüme için Sınır Ötesi İş Birliği: Mavi Büyüme Laboratuvarları isimli proje imzalandı. Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı tarafından desteklenen ve işlevselliği nedeniyle bütçesi 2 milyon 855 bin 247 Euro'dan 3.3. milyon Euro'ya çıkarılan proje; bütçesi, mali büyüklüğü ve faaliyet kapsamı ...

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+