Eğitim Haberleri

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: Bugünlerde tekrar yeni değerlendirmelerin içindeyiz

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okulların açık kalması ile ilgili sorulara yanıt verdi. Selçuk açıklamasında "Bugünlerde tekrar yeni değerlendirmelerin içindeyiz, bu değerlendirmelere bağlı olarak hangi sınıflar ne şekilde açılacak bizim temennimiz elbette okulu açık tutmak ve eğitimle alakalı bir kurum olarak elbette çocuklarımızın sınıfta olmasını istiyoruz." ifadelerini kullandı.

Daha iyi bir eğitim için mücadele edelim

Birleşmiş Milletler’in 75’inci kuruluş yılı dolayısıyla Bahçeşehir Üniversitesi tarafından, üst düzey BM yetkililerinin de katıldığı özel bir program gerçekleştirildi. Programa, Türkiye’den UNITAR Danışma Kurulu Üyesi ve aynı zamanda BAU Global Başkanlığı’nı da yapan Enver Yücel de katıldı.

Bakan Kasapoğlu: 2020-2021 eğitim öğretim yılı için burs ve kredi başvuruları başladı

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 2020-2021 eğitim öğretim yılı için burs ve kredi başvurularının başladığını duyurdu. Burs ve öğrenim kredisi başvuruları, 28 Ekim-3 Kasım tarihleri arasında e-Devlet üzerinden yapılacak.

YKS milli sporcu yerleştirme sonuçları açıklandı

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2020-YKS) milli sporcu yerleştirme sonuçları açıklandı. Adaylar, yerleştirme sonuçlarını ÖSYM'nin "http://sonuc.osym.gov.tr" internet adresinden T.C. kimlik numaraları ve şifreleriyle öğrenebilecek. Kayıt hakkı kazanan adayların yerleştirildikleri yükseköğretim programının bağlı bulunduğu üniversiteye 27 Ekim-4 Kasım 2020 tarihlerinde başvurması gerekiyor.

İki dakika geç kalınca KPSS'ye giremedi

Antalya'da koronavirüs tedbirleri kapsamında gerçekleştirilen Kamu Personel Seçme Sınavı'na (KPSS) girecek adaylar, kapıda metrelerce kuyruk oluşturdu. Sınava geç kalanlar alınmazken, 3 dakika geç kaldığı için sınav alınmayan bir kadın, uzun süre gözyaşı döktü.

5’lere 12 9’lara 16 saat ders

Koronavirüs tedbirleri kapsamında aşamalı olarak yüz yüze eğitime geçişler devam ediyor. 2020-2021 eğitim öğretim döneminde ilk etapta okul öncesi ve 1. sınıflara ek olarak 2, 3, 4, 8. ve 12. sınıflarda yüz yüze eğitime başlayan Milli Eğitim Bakanlığı, 2 Kasım Pazartesi gününden itibaren 5. ve 9. sınıflarda başlayacak yüz yüze eğitim programının detaylarını 81 ile gönderdiği yazıyla paylaştı.

Milli Eğitim Bakanlığı yüz yüze eğitimin detaylarını açıkladı

Milli Eğitim Bakanlığından (MEB) yapılan açıklamada, Resmi ve özel ortaokul 5. sınıflarda haftada 2 gün toplam 12 ders saati ( 2 gün, 6+6), imam hatip ortaokullarında ise haftada 2 gün toplam 14 ders saati (2 gün, 7+7 ) uygulanacak" dedi.

KPSS adayları için pazar günü nüfus müdürlükleri açık olacak

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, 2020 Kamu Personeli Seçme Sınavı'na (2020-KPSS Önlisans) katılacaklar için sınav merkezi olan il ve ilçe nüfus müdürlüklerinin sınav günü açık bulundurulacağını açıkladı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: Şimdiye kadar 60 bin tablet dağıtıldı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, şimdiye kadar belirlenen kriterler ölçüsünde 60 bin civarında tabletin dağıtımının gerçekleştirildiğini belirtti.

Kosova Sağlık Bakanı Armend Zemaj, Trakya Üniversitesi heyetini ağırladı

Kosova Sağlık Bakanı Armend Zemaj, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Rektör Yardımcısı ve Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Murat Türkyılmaz, Trakya Teknopark Genel Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Özgür Özdemir ile Özel Kalem ve Basın Danışmanı Öğr. Gör. Kıvanç Ada’dan oluşan Trakya Üniversitesi heyetini makamında ağırladı. Ziyarette, Kosova Bölgesel Kalkınma Bakanı Başdanışmanı ve Kosova Demokratik Türk Partisi Prizren Şubesi Başkanı Levent Buş da hazır bul...

Bakan Ziya Selçuk: Yüz yüze eğitime yüzde 80'lere yakın bir katılım var

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yüz yüze eğitimde katılımın yüksek olmasından duydukları memnuniyeti dile getirerek, "Yüzde 80'lere yakın bir katılım var. Bu katılımı bizim beklentimizin üstünde olduğunu söyleyebilirim" dedi.

ÖSYM duyurdu: YDS sonuçları açıklandı

ÖSYM, Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (2020-YDS) sonuçlarını açıkladı. Adaylar YDS sonuçlarını ÖSYM'nin sitesinden öğrenebilecek.

2020 KPSS ÖABT sınav sonuçları açıklandı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, "Eylül ayında ardışık 3 hafta sonu gerçekleştirdiğimiz 2020-KPSS Lisans sonuçları açıklanmıştır" dedi.

Yüz yüze eğitimde üçüncü aşama: 5. ve 9. sınıflar için ders başı

Yüz yüze eğitimde üçüncü aşama 2 Kasım’da 5. ve 9. sınıflar ile başlıyor. Öğrenciler haftada 2 gün, sınıfına göre 12-18 saat arasında eğitim alacak. Uzaktan eğitime devam eden 6., 7., 10., 11. sınıflar için ise koronavirüs tablosuna göre adım atılacak. Okullarda valilik kararıyla cumartesileri de eğitim yapılabilecek.

YÖKDİL başvuruları başladı

Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı (YÖKDİL) başvuruları başladı. YÖKDİL başvuruları 2 Kasım'a kadar yapılabilecek.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk: Sürecin bir parçası olarak okul kantinlerimiz açıldı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Sürecin bir parçası olarak okul kantinlerimiz açıldı, ancak siz çocuklarımızın kahvaltısını evde sağlıklı ve düzenli olarak yapmalarına özen gösterin, lütfen" dedi.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk: 5 ve 9'uncu sınıf öğrencilerimizi arkadaşları ve öğretmenlerine kavuşturuyoruz

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yüz yüze eğitim ile ilgili açıklamasının ardından, "Yüz yüze eğitime geçiş planlamamızın 3'üncü aşamasında eğitim hayatlarında yeni bir sayfa açan 5 ve 9'uncu sınıf öğrencilerimizi de arkadaşları ve öğretmenlerine kavuşturuyoruz" dedi:

Online eğitimde kulaklıklara dikkat

Pandemi döneminde uzun bir aranın ardından yüz yüze eğitim tekrar başlasa da çok sayıda öğrenci eğitimlerine hala online olarak devam ediyor. Uzun süreli ve yüksek sesli kulaklık kullanımının öğrencilerde kalıcı işitme sorunlarına sebep olabileceğini işaret eden May İşitme Cihazları Eğitim Sorumlusu Odyolog Seda Başkurt, işitme kaybı belirtilerine karşı dikkatli olunması gerektiğini söyledi.

Kantinler tek kullanımlık tabak-bardakla açıldı

Yüz yüze eğitimin başladığı okullarda kantinlerin 19 Ekim’den itibaren açılmasına karar verildi. Kantinde yemek yeme dışındaki süreçlerde maske takılması zorunlu olacak. Bardak, tabak vb. malzemeler tek kullanımlık olacak.

Vakıf hastanelerine hastane şartı getiriliyor

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Saraç, dün TBMM tarafından önemli bir kanuni düzenleme yapıldığını belirterek, "Tıp eğitimi açısından çok önemli olan bu yasal düzenleme ile vakıf üniversitelerinin tıp fakültesi kurabilmeleri için kendisine ait hastanesi olma şartı getirilmiştir" dedi.

Bakan Selçuk'tan velilere tablet uyarısı: Kötü niyetli kişilere dikkat edin

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, sosyal medya hesabından tablet dağıtımına ilişkin velilere uyarılarda bulundu. Bakan Selçuk, "Bakanlık adıyla arayan ve kişisel bilgilerinizi isteyen kötü niyetli kişilere karşı dikkatli olun lütfen" ifadelerini kullandı.

İbn Haldun Üniversitesi Külliyesi'nin ilk fazı açılıyor: Öğrencilerin tüm ihtiyaçlarına cevap veriyor

İbn Haldun Üniversitesi Külliyesi'nin resmi açılışı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla 19 Ekim'de yapılacak. Yeni teknolojik imkanlarla donatılan modern fakülte binaları ve derslikleri, kongre ve konferans salonları, konforlu yurtları, kütüphanesi, yeşil alanları ve sosyal donatılarıyla bir “kampüs üniversitesi” hüviyetine kavuşan Külliye, hem ders hem de ders dışı tüm ihtiyaçlara cevap veriyor.

Kılıçdaroğlu'nun "MEB yapmayacaksa CHP yapar" dediği kampanya başladı: Manisa'da öğrencilere 3 adet tablet dağıtıldı

Kemal Kılıçdaroğlu'nun, öğrencilerin tablet ihtiyaçlarını CHP'li belediyelerin karşılayabileceğini söylemesinin ardından harekete geçen CHP Manisa İl Başkanlığı, ihtiyaç sahibi 3 öğrenciye tablet dağıttı.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk'tan EBA TV Anaokulu'na ilişkin çağrı: İçeriklerimiz çocuğa uygun, çocuk menfaatini ve müfredatımızı destekler nitelikte

EBA TV Anaokulu ile ilgili açıklamalarda bulunanan Milli Eğitim Bakanı Selçuk, "Okul öncesi eğitim bizim için çok önemli, çok özeldir. EBA TV Anaokulu açıldı. Bugün uzaktan eğitimin bir parçası olarak yayın yapıyoruz. İçeriklerimiz çocuğa uygun, çocuk menfaatini ve müfredatımızı destekler nitelikte" dedi. Çizgi film içeriklerinin pedagojik açıdan değerlendirilmesi gerektiğini konuştuklarını ifade eden Selçuk, "Ama eleştirmekten ve hatta yol göstermekten öte yapmamız gereken bir şey vardı: Hareke...

2020 KYK burs ve yurt başvurusu ne zaman başlayacak?

KYK burs başvurusu, E-Devlet üzerinden gerçekleştirilecek. Başvuru işlemleri, online üzerinden tamamlanacak. 18 yaşından küçük öğrencilerin veli onayları alınarak işlemler yapılacak. 2020 KYK burs başvurusu ne zaman başlayacak ve nereden yapılacak? İşte, 2020-2021 KYK burs başvuru detayları...

Üniversiteler ne zaman açılacak? Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan açıklama...

Yüz yüze eğitimin ikinci aşamasına geçildi. Bu sefer de milyonlarca üniversite öğrencisinin gözü kulağı açıklamalara çevrildi. Bazı üniversiteler Sağlık Bakanlığı'nın tavsiyesiyle uzaktan eğitim kararı aldı. Sağlık Bakanı Koca, üniversitelerin ne zaman açılacağına dair soruda ilerleyen haftalarda olacağını duyurdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'da da konuya dair açıklama geldi. İşte üniversiteler ne zaman açılacak sorusuna yanıt...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, YÖK heyetini kabul etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ve beraberindeki üyeleri kabul etti. Kabulde, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da yer aldı.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk açıkladı: 81 ilde bin mesleki ve teknik Anadolu lisesini kapsayan projeyi başlatıyoruz

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) hayata geçirilen yeni proje ile bin mesleki ve teknik Anadolu lisesine, Türkçe, matematik ve fen bilimleri alanlarında temel becerilerden okulların bakım onarımına, kütüphane, atölye ve spora kadar çok sayıda alanda destek sağlanacak.

AÖF kayıt yenileme ne zaman bitiyor: Son gün ne zaman?

Açıköğretim fakültelerinin kayıt yenileme döneminde sona gelindi. AÖF kayıt yenileme işlemleri bugün (15 Ekim) bitiyor. AÖF kayıt yenileme işlemlerini tamamlamayan adaylar, yarın saat 23.00'a kadar işlemler tamamlayabilecek. İşte AÖF kayıt yenileme son tarihi ve yapılacak işlemler..

2020 KPSS Ön Lisans giriş belgeleri erişime açıldı

2020-KPSS Ön Lisans giriş belgeleri, adayların erişimine açıldı. Adaylar sınav giriş belgelerine ÖSYM'nin sitesinden T.C. kimlik numarası ve aday şifreleriyle ulaşabilecek.

BİLSEM sınav sonuçları açıklandı

İlkokullarda sınavla tespit edilen özel yetenekli öğrencilerin devlete bağlı olarak açılmış olan özel eğitim kurumlarında öğrenim görmesine olanak sağlayan BİLSEM'de sonuçlar merak ediliyor. MEB tarafından açıklanan BİLSEM sonuçları binlerce kişi tarafından sorgulanıyor. İşte BİLSEM sonuçlarına dair merak edilen detaylar...

İmam hatipler artık Türkiye’nin yüz akı: Tam 108 yaşındalar

Osmanlı'nın son döneminde imam ve hatip yetiştirmek amacıyla kurulan imam hatip okullarının 108. yıl dönümü İstanbul'da düzenlenen programla kutlandı. ÖNDER Genel Başkanı Kamber Çal, "Türkiye’nin din adamına ihtiyaç duyacağı bir dönemde Celaleddin Ökten hocamız önderliğinde kurulan imam hatipler, 2020 yılına gelindiğinde büyük gelişmeler kat etmiş durumda. İmam hatipler artık Türkiye’nin yüz akı olarak eğitim camiasında bir marka olarak serüvenine devam etmektedir" dedi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+