Türkiye Ekonomisi Haberleri

Dolar güne kaç liradan başladı?

Döviz fiyatlarında 24 Eylül yeni güne başlangıç rakamları belli oldu. Faiz kararı sonrası doların fiyatının kaç lira olduğu euronun ise ne kadardan işlem gördüğü merak ediliyor. İşte döviz fiyatlarında son durum..

Altın fiyatları yükseliyor: İşte 24 Eylül Cuma gram altın ve çeyrek altın fiyatları

Haftanın son işlem gününde, anlık ve canlı altın fiyatlarında son dakika hareketliliği yaşanıyor. Son zamanlarda 500 liranın altında seyreden altın fiyatları vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Kapalıçarşı'da çeyrek, yarım ve gram altın fiyatları bugün ne kadar, kaç para oldu sorusunun yanıtı merak konusu oldu. İşte 24 Eylül 2021 altın fiyatları...

Faizde 16 ay sonra indirim

Merkez Bankası, 16 ay aradan sonra yaptığı ilk indirimle politika faiz oranını yüzde 19’dan yüzde 18’e çekti. Çekirdek enflasyon da karar metnine alınırken, enflasyonun üzerinde politika faizi uygulanacağı yönlendirmesi de ortadan kalkmış oldu. Kararın ardından 8,80’i test eden dolar gün içinde 8,73’te dengelenmeye çalıştı.

İflaslardan ihracat rekoruna

Bir zamanlar konkordatolarla anılan ayakkabı sektörü, yılın 8 ayında ihracatını yüzde 23,7 artırarak tüm zamanların rekorunu kırdı. TASD Başkanı Berke İçten “Şu anda ciddi anlamda bir üretim yetiştirememe sıkıntısı yaşıyoruz, ürün yetiştiremiyoruz” dedi.

Fiyatları biz de denetleyebiliriz: Marketteki fahiş zamları vatandaş da kontrol edebiliyor

Ticaret Bakanlığı’nın geliştirdiği Hal Kayıt Sistemi’yle (HKS) marketlerdeki meyve-sebzelerin alış fiyatlarını görmek mümkün. Biz de manav reyonlarındaki etiketleri HKS ile okuttuk. Alacağımız domates halde 2,5 lira iken reyonda % 100 artışla 5 liradan satılıyordu. Diğer ürünlerde ise pek fark yoktu.

'Enflasyonun üzerinde büyümek zorundayız' diyen Murat Ülker: Kovid-19 satın alma planlarını geciktirdi

Pladis Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, Yıldız Holding’in her yıl enflasyonun üzerinde büyüme hedefiyle çalıştığını söyledi. Pandemiye rağmen bu hedeflerinden vazgeçmediklerini belirten Murat Ülker, seyahat kısıtlamaları nedeniyle yurt dışındaki satın alma fırsatlarını eskisi kadar iyi değerlendirme imkânı bulamadıklarını söyledi.

Bir yıl aradan sonra ilk İngiliz turist kafilesi Dalaman'da

İngiltere tarafından pandemi nedeniyle Türkiye’ye uygulanan seyahat kısıtlamasının kaldırılmasının ardından 129 İngiliz turisti taşıyan uçak Dalaman Havalimanı’na indi.

İGA'dan İstanbul Havalimanı'nda x-ray geçişini hızlandıran yenilik

İstanbul Havalimanı için yeni nesil X-ray cihazları satın alan İGA, güvenlikten geçerken bilgisayar ve tableti çantanızdan çıkarma zorunluluğunu ortadan kaldırdı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunuldu: Fahiş fiyata karşı altı maddelik çözüm önerisi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, marketlerin fahiş fiyat uygulamasıyla ilgili açıklamasının ardından zincir marketler üzerinden fiyatların nasıl arttığına ve çözüm yollarına ilişkin detaylı bir rapor hazırlayan AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Başkan Vekili Ali Özkaya, altı maddelik çözüm önerisi sundu.

Fahiş fiyata 'Hal Yasası' önlemi: Marketlere kısıtlama geliyor

TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Kılıç, yeni hal yasasıyla ilgili konuştu. Buna göre, her ürün önce hale girecek, böylece zincir marketler doğrudan tarladan ürün alamayacak. Fahiş fiyat artışları da dijital künye ile takip edilecek.

Merkez Bankası'nın toplam rezervleri arttı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) toplam rezervleri 17 Eylül haftasında 645 milyon dolar artarak 120 milyar 787 milyon dolara yükseldi.

Gram altının fiyatı 500 lirayı aştı

Merkez Bankası politika faizinde bir puanlık indirime gitmesinin ardından altın fiyatları hızla yükselmeye başladı. Karar sonrası gram altın 500 lirayı aşarken çeyrek altın ise 818 lira oldu. İşte altın fiyatlarında son durum..

Merkez Bankası beklenen kararını açıkladı: Faizi bir puan düşürdü

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu piyasaların merakla beklediği faiz kararını açıkladı. PPK toplantısı sonrası yapılan açıklamada politika faizinde bir puan indirime gidilerek bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 19’dan yüzde 18’e düşürüldü. Karar sonrası yapılan açıklamada, faizdeki indirimin para politikasının etkileyebildiği talep unsurları, çekirdek enflasyon gelişmeleri ve arz şoklarının yarattığı etkilerin ayrıştırılmasına yönelik analizlerin değerlendirilmesinden sonra ortaya ...

THY ve Finnair ortak uçuşlara başlıyor

Dünyanın en çok ülkesine uçan havayolu şirketi olan Türk Hava Yolları (THY), Finlandiya'nın bayrak taşıyıcı şirketi Finnair ile ortak uçuşlara (codeshare) başlıyor. İki havayolu şirketinin ilk etapta başlayacak ilk ortak uçuşu İstanbul-Helsinki olacak.

Borcu olanlar dikkat: Yapılandırma için son yedi gün

Prim ve borç yapılandırmasında son gün 30 Eylül 2021 olarak belirlendi. SGK İstanbul İl Müdürü Murat Göktaş yapılandırma çağırısında bulundu. Yapılandırma kapsamında 31 Aralık 2021 tarihine kadar ana para borcun tamamının ödenmesi halinde bu borca ilişkin gecikme cezası ve zammı silinecek.

Faiz kararı öncesi dolar güne nasıl başladı?

Döviz fiyatlarında 23 Eylül yeni güne başlangıç rakamları belli oldu. Merkez Bankası'nın bugün açıklayacağı faiz kararı öncesinde yatırımcılar doların kaç lira olduğunu euronun ne kadardan satıldığını merak ediyor. İşte dolar ve euroda son rakamlar..

Altın fiyatları kritik eşikte: 23 Eylül altın fiyatlarında son durum

Altın fiyatları üzerindeki son dakika haberleri anlık gelişmelerle merak ediliyor. Koronavirüs salgınında dolar yerine sarı metale yatırım yapmak isteyenler kuyumcunun yolunu tutmadan önce altın fiyatları ne kadar sorusuna yanıt arıyor. Son olarak gram altın 491 liradan işlem görürken cumhuriyet altın fiyatı 3 bin 200 lira civarında güne başladı. Peki 23 Eylül 2021 cumhuriyet, yarım, gram ve çeyrek altın fiyatları ne kadar oldu? İşte son dakika altın fiyatları…

İstanbul küresel ekosistemde yükseliyor: Yükselen ilk 15 ekosistem arasındayız

2021 Küresel Startup Ekosistemleri Raporu yayımlandı. Dünyanın önde gelen 140 girişimcilik ekosisteminin mercek altına alındığı raporda İstanbul, ‘Küresel Çapta Yükselen Ekosistemler’ arasında 15’inci sırada yer aldı. İstanbul’un ev sahipliği yaptığı girişimler; binlerce kişiye istihdam sağladı, üretim ile ihracata büyük katkı verdi.

E-ticarette 1 milyon istihdam açığı var: Virüse 200 bin şirketle cevap

Kovid-19 salgınında ana ticaret modeline dönüşen e-ticaret dünyada yüzde 18, Türkiye’de yüzde 65 büyüdü. WORLDEF Başkanı Ömer Nart, “Bu süreçte artan e-ticaret hacmiyle 200 bin şirket kuruldu. Kuruluş olarak 27 bin kişiye e-ticaret eğitimi verdik. Halen bu alanda 1 milyon istihdam açığı var” dedi.

İngiliz aileler tatil planına başladı

Turizmcilerin İngiltere’den aldığı müjdeli haberin yansımaları görülmeye başlandı. Dün başlayan Türkiye’yi zorunlu otel karantinasından çıkarma işleminin ardından rezervasyonlar gelmeye başladı. Üç ayda 200 bin İngiliz turist beklediklerini belirten TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya, “Çocuklu İngiliz ailelerin ekimde ciddi seyahat talebi bulunuyor” dedi.

Vergilerle ilgili düzenleme yolda: Beştepe'de önemli toplantı

AK Parti, vergi muafiyeti de içeren önemli bir kanun teklifi üzerinde çalışmalarını sürdürürken, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde de konuyla ilgili bir toplantı yapıldı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığındaki toplantıda vergilerle ilgili düzenleme ihtiyaçları görüşüldü.

Altının kilogramı yükseldi: 22 Eylül altın fiyatlarında son durum

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası'nda (KMKTP) standart altının kilogramı 493 bin 500 liraya yükseldi.

Merkez Bankası'nın politika faizinde değişikliğe gitmesi beklenmiyor

Piyasa uzmanları Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB), yarın gerçekleştireceği eylül ayı Para Politikası Kurulu toplantısında politika faizinde değişikliğe gitmesini beklemiyor.

Fahiş kira fiyatlarıyla gündemden düşmeyen ev sahiplerini üzen haber: Kiracılara en fazla yüzde 15,78 zam yapabilir

Kiralık konut fiyatlarındaki yükseliş, ev sahiplerini mevcut kiracılarını evden çıkararak daha yüksek fiyatlarla yeni kiracı arayışına yöneltti. Konuyla ilgili kanun ve verileri inceleyen Hesapkurdu.com, kira artış oranının yasal olarak 12 aylık TÜFE ortalaması baz alınarak hesaplandığını belirterek, eylül ayında yapılan yüzde 15,78’in üzerindeki artışlara karşı kiracıları uyardı.

Karantina şartı kalktı turizmci umutlu: 200 bin İngiliz bekleniyor

İngiltere, geçtiğimiz hafta Türkiye'yi 22 eylül tarihi itibarıyla kırmızı listeden çıkarmış, uluslararası seyahat kurallarını gevşetmişti. Bu karar en çok turizmcileri umutlandırdı. Güneş-kum-deniz sezonunun bitmesi nedeniyle bu kararın daha çok kültür, kongre, spor ve gastronomi turlarını kapsayacağı belirtilirken, TÜRSAB İngiltere'nin seyahat listesinde yaptığı güncellemenin ardından önümüzdeki 3 aylık dönemde Türkiye'ye 200 bin civarında İngiliz vatandaşın seyahat etmesini beklediğini açıkla...

Tüketici güveni eylül ayında yükseldi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), eylül ayına ilişkin tüketici güven endeksi verilerini açıkladı. Yayımlanan son verilere göre tüketici güven endeksi, eylülde aylık bazda yüzde 1,8 artışla 79,7'ye yükseldi.

Borsa güne yükselişle başladı

Borsa İstanbul'da 22 Eylül yeni güne başlangıç rakamları belli oldu. BIST 100 endeksi, güne yüzde 0,55 artışla 1.393,25 puandan başladı.

Dolar güne kaç liradan başladı?

Döviz fiyatlarında 22 Eylül yeni güne başlangıç rakamları belli oldu. Yatırımcılar doların kaç lira olduğunu, euronun ne kadar olduğunu merak ediyor. İşte döviz fiyatlarında son durum..

Altın fiyatları yükseliyor: 22 Eylül altın fiyatlarında son durum

Yakın dönemde fiyatlardaki düşüş sonrası yatırım yapmak isteyenlerin ilgisini çeken altın, serbest piyasalarda ufak çaplı da olsa ani iniş çıkışlarını sürdürüyor. Alış veya satış yapacak olanlar, "22 Eylül gram, yarım, çeyrek ve cumhuriyet altını fiyatları ne kadar, kaç TL?" sorularına yanıt arıyor. İşte altın fiyatlarında son rakamlar...

Büyüme tahminini yüzde 8,4'e çıkardı

OECD, Türkiye’nin 2021 ve 2022 yılları için büyüme, enflasyon ve çekirdek enflasyon tahminlerinde revizyona gitti. Büyüme tahminini yüzde 5,7’den yüzde 8,4’e çıkartırken, enflasyon öngörüsünü yüzde 17,8’e çıkardı.

Kadın girişimcileri buluşturacak platform

Ankara Sanayi Odası (ASO), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ankara Kadın Girişimciler Kurulu, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (TOBB ETÜ) ile Çankaya Üniversitesi arasında, kadın girişimcilerin birbiriyle bağlantı kurmasını sağlayacak W-COOP mobil uygulamasının hayata geçirilmesi için iş birliği protokolü imzalandı.

KOBİ’lere dijital asistan: Hem zaman hem maliyet tasarrufu sağlıyor

Dijitalleşme salgın süreciyle birlikte işletmeler için zorunlu hale gelirken, fiziksel satışların yanına e-ticaret alanını da ekleyen firmalar, FinTech’lerle iş yükünü en aza indiriyor. KOBİ’lere sunulan finansal teknolojiler; zaman ve maliyet tasarrufunun yanı sıra uluslararası pazarda güçlü ödeme altyapısı da sağlıyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+