Türkiye Ekonomisi Haberleri

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu 'Bizim için çok kıymetli' diyerek açıkladı: Demir yolu ağırlıklı yatırım dönemine girdik

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, "Demiryolları bizim için çok kıymetli. Son 20 yıldır özellikle kara yolu ağı ile ilgili özenli yatırımlar yaptık. Çünkü kara yollarında oldukça eksiğimiz vardı, onu önemli bir seviyede tamamladık. Şu anda da demir yolu ağırlıklı bir yatırım dönemine girdik. 20 yıldır yatırımlarımızın yüzde 65'i kara yolu ağırlıklıydı, şimdi artık yüzde 65'i demir yolu ağırlıklı bir yatırım dönemine girdik." dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez: TANAP'ın kapasitesini iki katına kadar artırma kararı çıktı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "TANAP'ın kapasitesini iki katına kadar artırma kararı çıktı. 16 milyar metreküp olan kapasiteyi 32 milyar metreküpe çıkaracağız" dedi.

Pankobirlik’te mali genel kurul yapıldı: Kararların tamamı oy birliği ile alındı

Türkiye’deki Pancar Ekicileri Kooperatiflerinin üst birliği olan S.S. Pancar Ekicileri Kooperatifleri Birliği’nin (PANKOBİRLİK) 50. Olağan Mali Genel Kurulu Ankara’da gerçekleştirildi. Genel Başkan Ramazan Erkoyuncu, "Yaklaşık 1 yıl önce bize bu onurlu görevi layık gören kooperatiflerimize ve üreticilerimize karşı mahcup olmamak için, bütün samimiyetimiz ve açıklığımızla, tarlada çiftçimizin bin bir meşakkatle alnının terlediği halle hâllenerek, duygularımızı en net şekliyle yine sizlerle ve sek...

Bakan Varank: Yolları yemeyeceksiniz ama o yollar sayesinde birilerinin karnı doyacak

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank IBIA Expo-Yatak Yan Sanayi ve Teknolojileri Fuarı açılışına katıldı. Açılışta konuşan Varank "Duble yollar yaptık. Köprüler yaptık. Ulaşım ağını olması gerektiği seviyeye getirdik. Diyorlar ki 'Biz yolları mı yiyeceğiz? Tabii ki yolları yemeyeceksiniz ama o yollar sayesinde, o ulaşım ağı sayesinde oluşan ticaret ve ihracatla birileri karınlarını doyuracak" ifadelerini kullandı.

Ziraat Bankası'ndan 175 milyar TL'lik tarım kredisi

Ziraat Bankası Kurumsal Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Ferhat Pişmaf, 2022 yılında Bankanın tarım kredilerindeki gelişmelere dair açıklamalarda bulundu. Ziraat Bankası’nın “tarım ekosisteminin finansmanı” adıyla duyurduğu yeni tarım bankacılığı stratejisi çerçevesinde hem kullandırılan kredi hacminin hem de kredi kullanan üretici sayısının önemli miktarda arttığını belirten Ferhat Pişmaf, “Yılın ilk dokuz aylık döneminde sayıları 756 bine ulaşan üreticimizin Bankamızdaki tarım kredisi miktarı...

Bankalar faiz indirimini vatandaşa yansıtmadı: Yüzde 13'lük fark var

Merkez Bankası’nın faiz indirimleri vatandaşa ulaşmıyor. Bankalar yüzde 12 faiz oranıyla aldığı kaynakları ihtiyaç kredisinde yüzde 25, ticari kredilerde yüzde 40 oranla vatandaşlara veriyor. BDDK verilerine göre yılın ilk 8 ayında bankacılık sektörü kârları 5 kat artış gösterdi.

Bakan Kirişçi duyurdu: Yıl sonu hayata geçirmeyi planlıyoruz

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi "Üreticilerimiz artık cep telefonuyla kendi kaydını yapabilecek. Tarım cepte uygulamasını da hayata geçirmeyi planlıyoruz" dedi.

Türkiye'nin petrol ithalatı temmuzda yüzde 2,6 azaldı

Türkiye'nin toplam petrol ve petrol ürünleri ithalatı temmuzda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,6 azalarak 4 milyon 183 bin 8 ton oldu. Ham petrol ve petrol ürünlerinde en fazla ithalat, Rusya, Irak ve Kazakistan'dan yapıldı.

Bakan Bilgin: 90 bin işçinin kadroya alınması çalışmalarını kasım ayında sonlandıracağız

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, taşeron işçi çalışmasına dair açıklamalarda bulundu. Bilgin, "Kadroya giremeyen 90 bin işçinin problemlerini kasım ayında ya da daha erken çözmüş olacağız" dedi.

Apartman görevlilerine Yargıtay’dan kötü haber: Kat maliklerine sataşma haklı fesih sebebi sayıldı

Görev yaptığı sitede bir daire sahibiyle kavga eden apartman görevlisi, tazminatsız kovulunca soluğu mahkemede aldı. Yıllar süren davaya son noktayı koyan Yargıtay; kat maliklerinin her birinin kapıcının işvereni konumunda olduğundan kapıcının kat maliklerinden birine karşı sataşmasının haklı fesih sebebi olduğuna hükmetti.

Türkiye'nin doğal gaz ithalatı yüzde 15,7 azaldı

Türkiye'nin doğal gaz ithalatı, temmuzda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 15,7 azalarak yaklaşık 3 milyar 411 milyon metreküp oldu. Boru hatlarıyla doğal gaz ithalatı yüzde 13, LNG ithalatı yüzde 32,6 azaldı- Rusya'dan yapılan doğal gaz ithalatı yüzde 37,2 azaldı, İran'dan ithalat yüzde 37,5 ve Azerbaycan'dan ithalat yüzde 31,5 arttı.

Bakan Nebati açıkladı: Uygun fiyatlı arpa ve mısır satışı tekrar başlıyor

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi toplantısında, et ve süt üreticilerinin maliyetlerinin azaltılmasını teminen Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından uygun fiyatlı arpa ve mısır satışının tekrar başlaması yönünde karar alındığını açıkladı.

İstanbul-Hatay seferini yapan uçağın iniş sırasında lastiği patladı

Türk Hava Yolları’nın (THY) İstanbul-Hatay seferini yapan yolcu uçağının Hatay Havalimanı’na inişinin ardından lastiği patladı. Yolcular sağlıklı bir şekilde uçaktan tahliye edildi.

İstanbul Havalimanı dünyanın en iyisi seçildi

New York & Londra merkezli dünyaca ünlü lüks seyahat dergisi Condé Nast Traveler’ın okuyucuları, İGA İstanbul Havalimanı’nı dünyanın en iyi havalimanı seçti.

Savunmanın kalbi SAHA EXPO'da atacak: 57 ülkeden alıcı geliyor

Türkiye, savunma sanayiinde gücünü ve kapasitesini artırmaya devam ediyor. Sektörün en büyük buluşması olan SAHA EXPO Fuarı, 250’si yabancı ve 750’si yerli firmayı bir araya getirecek. Türkiye'nin artık silah satmak için gelinen bir ülke olmadığını belirten SAHA İstanbul Genel Sekreteri İlhami Keleş, "Savunma sanayii alanındaki gelişmelerle olayın yönü değişti. Türkiye dahil 57 ülkeden binden fazla firmayı bekliyoruz" dedi.

Yerli kömürden hidrojen: Enerji kaynakları çeşitlendiriliyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, hidrojenin yakıt olarak kullanımının ana hedeflerden biri olduğunu belirtti. Yerli kömürden hidrojen üretiminde ilerleme sağlanabileceğini vurgulayan Dönmez, "Yerli bir hidrojen ekosistemi oluşturmak istiyoruz” dedi.

Togg otoyolda: Osmangazi’den geçerek yol testi yaptılar

29 Ekim’de fabrika açılışıyla seri üretimin başlangıcının yapılacağı yerli ve milli otomobil Togg’un testlerine yurt içinde de devam ediliyor. Güvenlik donanımlarının test edildiği 2 Togg aracı, Osmangazi Köprüsü’nü kullanarak Gebze ile Gemlik fabrikası arasında test sürüşü gerçekleştirdi.

Beştepe'de ekonomi toplantısı: Atılacak yeni adımlar ele alındı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın başkanlığındaki Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK), Beştepe'de toplandı. Toplantıda, küresel ekonomide son dönemde ortaya çıkan risklerin değerlendirildiği ve Türkiye ekonomisindeki gelişmeler ile atılacak adımların ele alındığı bildirildi.

Bakan Kirişci: Çeltik alım fiyatları ton başına bin lira artırıldı

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci Bugün sizlere bir müjde daha vermek istiyorum diyerek, Çeltik fiyatlarının her çeşit için ton başına 1000 lira artırdığını duyurdu.

Tarımda 24.5 milyar dolarlık tarihi rekor: Zirvede Irak yer aldı

Sahip olduğu üretim potansiyeliyle tarım ticaretinde dünyada önemli konumda bulunan Türkiye, bu alanda yılın 9 ayında gerçekleştirdiği 24,5 milyar dolarlık ihracatla rekor kırdı. Tarım ihracatında rekor kıran sektörlerde Irak ön plana çıktı.

THY yetiştirilmek üzere ikinci pilot alımı yapacak

Türk Hava Yolları (THY), gelecek hedefleri doğrultusunda ihtiyaç duyacağı yeni pilot adaylarını bünyesine katmaya hazırlanıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ekonomik büyümede dünyada ilk sıralarda yer aldık

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın AK Parti Grup Toplantısı'nda yapacağı açıklama için milyonlarca vatandaşı ekran başına davet etmişti. Erdoğan konuşmasında, "Salgın oldu üretime ara vermedik. Büyümeyi sürdürdük. Dünyada ilk sıralarda yer aldık. Pek çok yerde resesyon, daralma tartışmaları yaşanırken uluslararası kuruluşlar ülkemizle ilgili büyüme tahminlerini yükseltiyordu." ifadelerine yer verdi.

Rusya’dan yola çıkan dev kruvaziyer 796 yolcusuyla Amasra Limanına ulaştı

Rusya’dan demir alan 796 yolcu ve 427 mürettebatı bulunan Astoria Grande adlı kruvaziyer sabah saatlerinde Amasra Limanına demirledi. Rus turistler Amasra’nın tarihi mekanlarını rehberler eşliğinde gezdi.

THY'den Orta ve Kuzey Avrupa'ya uçuş kampanyası

Türk Hava Yolları, Orta ve Kuzey Avrupa'ya gidiş-dönüş her şey dahil 149 dolardan başlayan fiyatlarla uçuş imkanı sunuyor. Kampanyadan yararlanmak isteyenler 5-15 Ekim tarihlerinde bilet satın alabilecek.

Savaş nedeniyle Türkiye'ye yöneldiler: Sınırda 7 kilometrelik tır kuyruğu

Türkiye’nin Kafkaslar ve Orta Asya’ya açılan kapısı Aktaş Gümrük Kapısı’nda Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle tır yoğunluğu yaşanıyor.

Türkiye'nin ham çelik üretimi yüzde 21 azaldı

Türkiye Çelik Üreticileri Derneği (TÇÜD), ağustos ayına ilişkin üretim, tüketim ve dış ticaret verilerini açıkladı. Türkiye'nin ham çelik üretimi, ağustosta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 21 azalışla 2,8 milyon ton oldu.

Petrol ve doğalgaz devinden Türkiye kararı: İlk üretim Kasım’da başlayacak

Karadeniz açıklarındaki Güney Akçakoca doğalgaz sahasını işletme hakkında sahip olan Kanada merkezli petrol ve doğalgaz arama şirketi Trillion Energy, doğalgaz sahasında Kasım ayında üretime geçileceğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Katılım Finans Strateji Belgesi'ne ilişkin genelge

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2022-2025 yıllarına ilişkin Katılım Finans Strateji Belgesi'ne yönelik genelge yayımladı. Genelge ile katılım finansın gelişmesine yönelik gerekli altyapının oluşturulması ve kurumsal dönüşümün gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzası ile yayımlandı: 11 bölge 'kesin korunacak alan" ilan edildi

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararlarına göre, 8 ilde 11 bölgedeki doğal sit alanı "kesin korunacak hassas alan" ilan edilirken, 4 ilde bazı taşınmazların acele kamulaştırılması kararı verildi. Sinop'un Durağan ilçesinde bazı alanların orman sınırları dışına çıkartılması kararlaştırıldı

Güzellik salonlarına ‘tıbbi işlem’ cezası

Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu, internet üzerinden reklam veren güzellik salonlarının esas işlerinin yanı sıra tıbbi işlem yaptığını da ortaya çıkardı. Güzellik salonlarında botoks, dudak renklendirme, dolgu, çatlak ve akne tedavisi, gıdı eritme gibi cerrahi yöntemler kullanıldığını tespit eden bakanlık, 9 güzellik salonunun her birine 155 bin 712 lira olmak üzere 1 milyon 401 bin 408 lira idari para cezası kesti.

Lojistik çözümleri dijitalleşiyor

Uluslararası taşımacılık işlemlerini tek bir platform üzerinde birleştiren dijital lojistik şirketi Hubtic, en uygun fiyat teklifini bir dakikadan daha kısa bir sürede müşterilerine iletiyor. Hubtic CEO’su Abdullah Cansu, 4 kıtada 40’tan fazla ülkeye taşıma hizmeti sunduklarını söyledi.

İki kıtada maden sondajı

Libya ile hidrokarbon arama anlaşmasına imza atan Türkiye, Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü (MTA) kanalıyla dünyanın farklı noktalarında maden arıyor. MTA Sudan, Özbekistan ve Nijer’de ikili anlaşmalarla yeni maden yatakları üzerinde çalışıyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+