Türkiye Ekonomisi Haberleri

Antalya'daki turizmcilerde Rusya kararı sevinci: 1 milyondan fazla turist bekleniyor

Rusya'nın koronavirüs önlemleri kapsamında Türkiye'ye uyguladığı uçuş kısıtlaması, Rus heyetin Antalya'da yaptığı incelemelerin ardından kaldırıldı. Heyet, inceleme yaptığı her otelde dosyalarla dolu klasörlerle karşılandı. Heyetin klasörler karşısında şaşkınlık yaşadığı öğrenilirken, temmuz ayında 1 milyonun üzerinde Rus turist bekleniyor.

Resmi Gazete'de yayımlandı: İcradan satışta önemli değişiklik

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulunda kabul edilen İcra ve İflas Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Göç İdaresi'ne 1309 sözleşmeli personel alınacak

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, merkez ve taşra teşkilatı birimlerinde çalıştırılmak üzere 1309 sözleşmeli personel alacak. Sınava başvuranlarda 35 yaşını doldurmamış olması, güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması sonucunun olumlu olması şartı aranacak.

Önceliğimiz enflasyonla mücadele: Asla hedefimizden kopmayacağız

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, enflasyonun nitelikli ve sürdürülebilir büyümenin önündeki en temel engel olduğunu söyledi. Bursa’da iş dünyasıyla bir araya gelen Elvan, “Enflasyonla mücadele tüm politikalarımızın merkezinde yer alıyor. Kısa vadeli kazanımlar uğruna, asla enflasyon hedefimizden kopmayacağız” dedi.

Türkiye'de bu yıl 7 milyon Rus turist tatil yapabilir

Rusya Kovid-19'la Mücadele Merkezi, Türkiye ile 22 Haziran'da başlayacak uçuşların charter uçuşları da kapsadığını açıkladı. Bu kararın ardından açıklama yapan Rusya Turizm Endüstrisi Birliği Başkanı Andrey İgnatiyev, Türkiye'de bu yıl yaklaşık 7 milyon Rus turistin tatil yapabileceğini söyledi.

PTT Genel Müdürü Hakan Gülten duyurdu: Hizmetler vatandaşa daha hızlı ulaşacak

PTT Genel Müdürü Hakan Gülten, bugün itibarıyla dağıtım hizmetlerinde personellerin elektrikli scooter kullanacağını açıkladı. Şehirlerde çevreci ve ekonomik bir ulaşım alternatifi olan scooter ilişkin değerlendirme yapan Gülten, "Dağıtım işlerini çalışanlarımız için daha konforlu hale getirmeye çalışıyoruz. Aynı zamanda bu, müşterimize hız olarak yansıyacak." dedi.

Rusya Türkiye'ye uçuşları yeniden başlatıyor

Rusya, Türkiye'ye tüm uçuşların 22 Haziran itibarıyla tekrar başlatılması kararı aldı. Konuya ilişkin açıklama yapan Rusya Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova, "Rus heyetinin değerlendirmesine göre, Türkiye’de maske kullanımına dikkat edilirken, kontroller organize bir şekilde yapılıyor. Gerekli maske ve hijyen malzemeleri de bulunuyor." dedi. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ise, "Rusya'nın ülkemize uçuşları başlatması, güvenin bir göstergesidir." ifadelerini kullandı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli: 2 milyar 563 milyon TL'lik destek ödemesini gerçekleştiriyoruz

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 2 milyar 563 milyon 770 bin 722 TL'lik destekleme ödemelerini üreticilerin hesaplarına aktarmaya başladıklarını duyurdu.

Kapalıçarşı'da çeyrek altın 805 lira oldu

Kapalıçarşı'da 24 ayar külçe altının gramı günü yüzde 0,10 artışla 497,20 liradan tamamladı. Bugün kapanışta çeyrek altın 805 lira, Cumhuriyet altını 3 bin 296 liradan satıldı.

Tokat’ta 520 milyonluk dev yatırım

Tokat’ta 520 milyon liraya mal olacak olan yeni havalimanı inşaatı çalışmalarında gelinen son nokta havadan görüntülenerek gözler önüne serildi.

Yerli tohumda büyük atak: Yurt dışından da talep görüyor

Türkiye’nin en büyük tarım işletmesi olan Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Şanlıurfa’daki Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) Ceylanpınar Tarım İşletmeleri Müdürlüğünde her yıl yaklaşık 125 bin ton yerli ve milli tohum üretiliyor. Türkiye’nin ürettiği yerli ve milli tohumlar yurt dışından da talep görüyor.

Merkez Bankası'ndan repo ihalesiyle piyasaya 50 milyar lira

Merkez Bankası düzenlediği 25 Haziran vadeli repo ihalesi ile piyasaya yaklaşık 50 milyar lira verdi.

Türk mühendisler geliştirdi: Üretici ile çiftçi arasında köprü olacak portal hizmete açıldı

Albayrak Grubu şirketlerinden ALBİL bünyesindeki mühendisler tarafından geliştirilen “Çiftçi Portalı” Erzincan ve Erzurum'da çiftçilerinin kullanımına açıldı. Üretici ile fabrika arasında köprü oluşturacak portal ile Sukkar markasıyla üretim yapan Erzurum ve Erzincan Şeker Fabrikalarına pancar tedarik eden çiftçiler işlerini kolaylaştıracak bilgi akışına rahatlıkla erişebilecek.

JP Morgan aşı sonrası Türkiye büyüme tahminini güncelledi

JP Morgan, aşılamanın hızlanmasıyla beraber Türkiye için 2021 büyüme tahminini yukarı yönlü güncelledi.

Bakan Elvan: Kısa vadeli kazanımlar uğruna enflasyon hedefinden kopmayacağız

Bursa'da iş dünyası temsilcileri ile buluşan Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, enflasyonla mücadelenin tüm politikaların tam ortasında yer aldığını vurgulayarak yine bir başarı hikayesi yazılacağını belirtti. Bakan Elvan kısa vadeli kazanımlar uğruna asla enflasyon hedefinden kopulmayacağının da mesajını verdi.

Mayıs ayında kurulan şirket sayısı yüzde 30 arttı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Mayıs ayı kurulan ve kapanan şirket istatistiklerini paylaştı. Açıklanan verilere göre mayıs ayında yıllık bazda kurulan şirket sayısı yüzde 30,3 arttı.

Rusya 1 Temmuz'dan itibaren Türkiye'ye uçuş yasağını kaldırabilir

Forbes, geçtiğimiz günlerde turizm tesislerini yerinde incelemek için heyet gönderen Rusya’nın 1 Temmuz’dan itibaren Türkiye’ye uçuş yasağını kaldırma seçeneğini değerlendirdiğini söyledi.

Borsa güne yükselişle başladı

Borsa İstanbul'da 18 Haziran rakamları belli oldu. BIST 100 endeksi, güne yüzde 0,27 artışla 1.417,95 puandan başladı.

Dolar güne nasıl başladı?

Döviz piyasalarında 18 Haziran yeni güne başlangıç rakamları belli oldu. Merkez Bankası'nın faiz kararı sonrası yatırımcılar doların kaç lira olduğunu euronun ne kadardan işlem gördüğünü araştırıyor. İşte dolar ve euroda son rakamlar..

Yapay zeka ile 593 kişi yeni işine kavuştu

Güngören Belediyesi’nin geliştirdiği ’Kariyer Merkezi’ projesiyle iş arayanlar ve personel arayan iş verenler, kurulan yapay zeka sistemi sayesinde hızlı bir şekilde eşleştirilerek iş imkanına kavuştu. Proje sayesinde 593 kişi istediği işe yerleşti.

Altın fiyatları resmen çakıldı

Ekonomi gündemini yakından takip edenler, yatırımcılar ve birçok vatandaş tarafından merak edilen altın fiyatları, 18 Haziran 2021 Cuma gününde de merakla araştırılıyor. Geçtiğimiz yılın son döneminde rekor kıran ardından düşüşe geçen altın fiyatlarında bugün de hareketlilik devam ediyor. Peki, bugün gram ve çeyrek altın fiyatları ne kadar, kaç TL? İşte, 18 Haziran altın fiyatları...

Jeotermalde Avrupa lideriyiz: Dünyadaki kurulu gücün yüzde 11'i Türkiye'de

Türkiye, jeotermal enerji alanında geride kalan 20 yıllık süreçte yatırımlara hız verirken, kurulu güç bakımından 2020 yılı sonu verilerine göre Avrupa’da 1. sırada, dünyada ise 4. sırada yer aldı. Nisan ayı itibariyle Türkiye genelinde 62 adet jeotermal santrali bulunuyor. Sektör bünyesinde yaklaşık 6 bin kişiye istihdam sağlanıyor.

Altında sert düşüş: Çeyrek altın 804 liraya geriledi

Kapalıçarşı'da 24 ayar külçe altının gramı günü yüzde 2,49 azalışla 496,70 liradan tamamladı. Bugün kapanışta çeyrek altın 804 lira, Cumhuriyet altını 3 bin 293 liradan satıldı.

Anzer balında üretim sezonu başladı: Fiyatı belli değil ama 500 kişi sırada

Rize'nin İkizdere ilçesine bağlı Anzer Yaylası'nda, arıcıların zorlu bal mesaisi başladı. Anzer Ballıköy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Osman Civelek, "Geçen yılın ürünlerini bitirdik, şimdi ise siparişleri almaya başladık. Şu ana kadar 500 kişi başvurdu. Siparişleri, eylülün 20'si gibi yeni ürünler geldiğinde teslim edeceğiz" dedi.

Areda Piar araştırdı: Torunlar tarz dedeler kalite istiyor

Araştırma şirketi Areda Piar'ın Marketing Türkiye için hazırladığı kuşaklara göre hazır giyim tercihleri araştırmasına göre, Z kuşağı hazır giyim tercihlerinde yüzde 61,8 oranında 'tarzım yansısın' derken, 'baby boomer' kuşağı ise yüzde 54,7 ile kumaş ve dikim kalitesine önem verdiğini belirtiyor.

Merkez Bankası merakla beklenen faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası piyasaların merakla beklediği faiz kararını açıkladı. Para Politikası Kurulu (PPK) haziran ayı toplantısının ardından yapılan açıklamada politika faizinin yüzde 19 seviyesinde sabit bırakıldığı açıklandı. Bankadan karar sonrası yapılan açıklamada ise Nisan Enflasyon Raporu tahmin patikasındaki belirgin düşüş sağlanana kadar para politikasındaki mevcut sıkı duruşun kararlılıkla sürdürüleceğine yönelik mesaj verildi.

Türk Kızılay bu yıl yurt içi kurban bağış fiyatını artırmama kararı aldı

Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, "Kızılay bu yıl yurt içi kurban bağışlarında fiyat arttırmama kararı aldı. Kızılay, 2021 yılı için vekalet bedelini hem yurt içinde hem de yurt dışında bin 50 TL olarak belirledi" dedi.

İSKİ su fiyatlarına yüzde 23 zam ile her ay TÜFE oranında artış yapılmasını teklif etti

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ), su fiyatlarına yüzde 23 zam ile her ay TÜFE oranında artış yapılmasını teklif etti. Teklifte ayrıca, her ay su satış birim fiyatlarına aylık enflasyon oranında otomatik zam talep edildi.

Kanal İstanbul şantiye alanına ulaşım için ek yollar yapılmaya başlandı

Kanal İstanbul için 26 Haziran’da yapılacak olan temel atma töreni öncesinde oluşturulacak şantiye alanlarına ulaşım ile ilgili ek yol yapımlarına başlandı.

Merkez Bankası'ndan piyasaya 54 milyar lira

Merkez Bankası 24 Haziran vadeli repo ihalesi ile piyasaya yaklaşık 54 milyar lira verdi.

1915 Çanakkale Köprüsü'nde sona yaklaşılıyor: İlk tabliye bloğun montajı yapıldı

1915 Çanakkale Köprüsü'nün yolunu oluşturacak her biri 45 metre genişliğinde, 48 metre uzunluğunda ve 700 ton ağırlığındaki tabliye bloklarından ilkinin montajı, boğazın Asya yakasındaki Lapseki ilçesinde bulunan yaklaşım viyadüğüne yapıldı.

Yapılandırma kanunu ile milyonlarca vatandaşa erken emekliliğin yolu açıldı

Borç yapılandırması milyonlarca kişiye erken emekliliğin de yolunu açtı. Daha önce sigortalılık süresi dondurulanlar yapılandırma kanunu kapsamında daha az para ödeyerek sigortalılık süresini canlandırabilecekken, emeklilik koşullarını sağladıkları halde BAĞ-KUR prim borcu veya dondurulan sigorta süreleri nedeniyle emekli olamayanlar da yapılandırma kanunundan yararlanarak emekli olabilecek.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+