Türkiye Ekonomisi Haberleri

Kaybolan bir şey yok: Merkez’den dolar cevabı

CHP’nin bir süredir diline doladığı “128 milyar dolar nerede” sorusuna Merkez Bankası’ndan cevap geldi. Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, 2017’den itibaren ihtiyaç görülen durumlarda, kamu bankaları aracılığıyla döviz işlemleri yapıldığını hatırlatarak “Bilanço varlık yükümlülük denkliği açısından bakıldığında ortada kaybolmuş bir varlıktan bahsetmek mümkün değil” dedi.

Dijitalleşen KOBİ işini büyütüyor

Salgın süreciyle birlikte firmalar için dijitalleşme adımları mecburiyet haline geldi. Bütün sektörlerde hızlı bir şekilde dönüşüm yaşanırken, pandemi etkilerinden korunmak için dönüşüm adımlarını hızlıca atan KOBİ’ler kazançlı çıktı. Dijitalleşmede geç kalan firmalar ise pandemi etkisini ağır bir şekilde hissetti.

Aydem Yenilenebilir Enerji borsaya açılıyor: Halka arz 'enerjisi'

Aydem Yenilenebilir Enerji halka arz sürecini başlatıyor. Şirketin talep toplama süreci 19 Nisan Pazartesi günü başlayacak ve 22 Nisan Perşembe sona erecek. Aydem Yenilenebilir Enerji Yönetim Kurulu Başkanı İdris Küpeli, “Son 3 yılın en büyük halka arzı olacak bu işlemden, 1 milyar TL’lik gelir bekliyoruz” dedi.

Kripto paraya alışveriş yasağı

Merkez Bankası, kripto varlıkların alışverişlerde kullanılmasını yasakladı. Ödeme aracı olarak kullanımına izin verilmemesiyle kripto varlıklar, iç piyasada para olma niteliğini de yitirdi. Merkez Bankası, “Bu varlıkların ödemelerde kullanılması telafisi mümkün olmayan mağduriyetlere neden olabilir" uyarısında bulundu.

İngiltere'nin en prestijli ödül programından Vakıf Katılım'a 4 ödül

Vakıf Katılım, hayata geçirdiği insan kaynakları projeleriyle İngiltere'nin en prestijli ödül programlarından biri olan Best Business Awards'ta farklı kategorilerde 4 ödüle layık görüldü. Vakıf Katılım Genel Müdürü İkram Göktaş, "Sektörümüzün en genç üyelerinden biri olmamıza rağmen başarı basamaklarını emin adımlarla çıkıyoruz. Pandemi döneminde güçlü bir duruş sergileyip, çalışanlarımızın sağlığını merkeze alarak; terfiden eğitime, kişiye özel iletişimden motivasyon uygulamalarına kadar hiçbir...

Çeyrek altın 747 lira oldu

Kapalıçarşı'da 24 ayar külçe altının gramı günü yüzde 0,70 artışla 461,20 liradan tamamladı. Bugün kapanışta çeyrek altın 747 lira, Cumhuriyet altını 3 bin 59 liradan satıldı.

Ticaret Bakanı Pekcan: Bir dakika bile kaybetme lüksümüz yok

Kapıkule Sınır Kapısı’nda basın açıklamasında bulunan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 1 dakikalık performans kaybının sırada bekleyen 60’ıncı aracın 1 saat daha fazla beklemesi demek olduğunu anlatarak, “Gümrük kapılarında 1 dakika bile kaybetme lüksümüz yok” dedi.

TCMB Başkanı Kavcıoğlu'ndan 128 milyar dolarlık rezerv açıklaması: Kaybolmuş bir varlıktan bahsetmek mümkün değil

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, 128 milyar dolar tutarındaki rezervin akıbetine ilişkin iddialara yanıt verdi. Döviz alım-satımlarının koordinasyon içerisinde yapılabilmesi için Şubat 2017'de Hazine Müsteşarlığı ile protokol imzaladıklarını bildiren Kavcıoğlu, "Söz konusu döviz işlemleri, işlem platformları üzerinden o günkü piyasa koşulları ve fiyatları çerçevesinde gerçekleştirilmiştir. Herhangi bir kesime, banka veya firmaya ayrıcalıklı döviz işlemi gerçekleştirilme...

Yerli ve milli TEI-TJ300 motorundan dünya rekoru

Türk mühendislerince tamamen yerli ve milli imkanlarla tasarlanan Türkiye'nin ilk orta menzilli füze motoru TEI-TJ300, 240 mm çap ile 1342 newton itki kuvvetine ulaşarak bu sınıfta dünya rekoruna imza attı.

Eriğin kilosu bin liradan 50 liraya kadar düştü

Antalya'da turfanda erik yetiştiren Cengiz Avcı, ilk ürünlerin kilosunun 800 ila bin liradan satıldığını, rekoltenin artmasıyla şu an eriğin kilosunu 50 liradan sattıklarını ay sonunda ise 20 liraya kadar düşeceğini belirtti.

Trabzon ve Rize'nin çöpleri 45 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılayacak

Trabzon'da çöplerin bertaraf edilmesi amacıyla 450 milyon lira maliyetle kurulan tesiste saatte 12,8 megavat elektrik üretilecek. Trabzon ve Rize'nin çöpleri 45 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılayacak.

Türkiye'nin en uzun köprüleri arasına girecek Hasankeyf-2 Köprüsü yarın hizmete alınacak

Türkiye'nin en uzun köprüleri arasında yer alacak Hasankeyf-2 Köprüsü'nde çalışmalar tamamlandı ve açılışın yarın törenle gerçekleştirilmesi planlanıyor. Köprü, hem yeni yerine taşınan Hasankeyf'e ulaşımı sağlayacak hem de Batman-Midyat yolunda baraj geçiş sorununa çözüm olacak.

Bakan Selçuk açıkladı: Aile Danışmanlığı hizmetimizden 35 bin kişi ücretsiz yararlandı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, geçen yıl 'Aile Danışmanlığı' hizmetinden 35 bin kişinin yararlandığını bildirdi.

Türkiye'nin en yüksek ayaklı ikinci viyadüğünde sona doğru

Artvin'de Çoruh Nehri üzerinde yapımı süren Yusufeli Barajı bittikten sonra sular altında kalacak ilçenin yeni yerleşim yeri ile değişen yol güzergahlarına 4 viyadük kurulacak. 150 metre yüksekliğe sahip Tekkale Viyadüğü, Konya ile Antalya arasındaki 166 metre yüksekliğindeki Eğiste Viyadüğü'nün ardından Türkiye'nin en yüksek ayaklı ikinci viyadüğü olacak.

Gıdada taklit ve tağşiş yapan işletmelere kötü haber: Yıllık gayrisafi gelirlerinin yüzde 1'i kadar ceza verilecek

Gıda ve yemde taklit ve tağşiş yapan işletmelere, bundan sonra yıllık gayrisafi gelirlerinin yüzde 1'i kadar ceza kesilecek. Kesilecek ceza, ilk ihlalde 54 bin 555 liradan az, 545 bin 550 liradan fazla olmayacak.

Merkez Bankası'ndan kripto varlıkların ödemeler alanında kullanılmamasına ilişkin açıklama

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), kripto varlıkların ödemeler alanında kullanılmasının, işlemin tarafları açısından telafisi mümkün olmayan mağduriyetler yaratma ihtimali bulunduğunu, bu alanda mevcutta kullanılan yöntem ve araçlara karşı güven zafiyeti doğurabilecek unsurlar içerdiğini bildirdi.

Altın alıp satacaklar dikkat: Hareketlilik devam ediyor

Uzun bir süredir ekonominin merkezinde yer alan altın fiyatları ile ilgili son dakika gelişmeleri günün her saati yakından takip ediliyor. İnişli ve çıkışlı grafiği nedeniyle alış ve satış fiyatları bu noktada önem kazanırken haftanın son işlem gününde de sarı metalde artış eğilimi gözlemleniyor. Özellikle geçtiğimiz birkaç hafta boyunca flaş bir yükseliş yaşayan sarı metalin son zamanlarda düşmesi yatırımcıları da yakından etkiliyor. Koronavirüs pandemisi süresince küçük ve büyük ölçekli yatırı...

Kripto paralara dair son dakika düzenlemesi Resmi Gazete'de yayımlandı

Kripto para birimlerine ilginin yoğunlaşması ile birlikte bugün yayımlanan Resmi Gazete’de "Ödemelerde kripto varlıkların kullanılmamasına dair" yönetmelik ile yeni bir düzenleme yapıldı. Son günlerde yine popüler olan ve büyük sıçrama yapan kripto paralarla ilgili yapılan düzenleme ile 30 Nisan itibariyle kripto varlıkların ödemelerde doğrudan veya dolaylı şekilde kullanılamayacak, kripto varlıkların ödemelerde doğrudan veya dolaylı şekilde kullanılmasına yönelik hizmet sunulamayacak.

Merkez Bankası faizi sabit tuttu

Merkez Bankası, politika faizini değiştirmeyerek yüzde 19’da sabit tuttu. Şahap Kavcıoğlu başkanlığındaki ilk toplantıda Para Politikası Kurulu’nun metninde ‘ilave sıkılaştırma’ ifadeleri yer almadı. Bu durum ‘politika faizinde artış beklentisine son verme’ şeklinde yorumlandı.

Kuyumcular yeni dönemden memnun

Kuyumcular; sektöre kalite ve ilave istihdam imkanı getiren yeni dönem kararlarından memnun. Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan Kuyum Ticareti Hakkında Yönetmelik, Resmi Gazete’de önceki gün yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Konut satışında normale dönüş

Konut satışları mart ayında bir önceki aya göre yüzde 36,95, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,4 arttı. Yabancılara konut satışları da bir yıllık sürede yüzde 40 yükseldi. Yüksek faiz nedeniyle konut alımlarında ipotekli satışlar yüzde 50 azalırken, diğer ödeme türlerinde yüzde 36,9 artış yaşandı.

Sosyal Koruma Kalkanı yardımları 60 milyar lirayı aştı

Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, koronavirüs salgını nedeniyle vatandaşlara 60 milyar liranın üzerinde destek sağlandığını açıkladı. Bakan Selçuk, "Biz Bize Yeteriz Türkiyem" kampanyası kapsamında, 2 milyon 77 bin 365 haneye 2 milyar 77 milyon 365 bin lira destek sağlandığını duyurdu.

Karadeniz'de kalkan balığı bereketi: Kilosu 200 liradan satılıyor

Ordu’nun Fatsa ve Perşembe ilçesi açıklarında yakalanan kalkan balıkları balıkçıların yüzünü güldürdü. Ramazan ayının bereketi olarak kalkan balıklarını yakaladıklarını ifade eden balıkçılar, kilosunu 180 TL ile 200 TL arasında satıyor.

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Şahap Kavcıoğu başkanlığında ilk toplantısını yaptı. Nisan ayı toplantısının ardından piyasaların merakla beklediği faiz kararı da açıklandı. PPK'nın son toplantısından politika faizinin beklentiler doğrultusunda yüzde 19'da sabit tutulması yönünde karar çıktı. Toplantının ardından yapılan açıklamada piyasalara politika faizinin sabit tutularak sıkı parasal duruşun korunmasına karar verildiğine ilişkin mesaj verilirken, enflasyondaki yüzde 5'lik hedefe de vu...

THY iki yıl sonra Boeing 737 MAX ile ilk uçuşunu yaptı

Türk Hava Yolları (THY), ulusal ve uluslararası havacılık otoriteleri tarafından gerekli uçuş onaylarını alınmasının ardından TC-LCA kuyruk tescilli Boeing 737 MAX tipi uçağı, iki yıl aradan sonra Ankara'ya ilk seferini yaptı. ABD'li Boeing, ‘737 Max’ tipi yolcu uçakları 2018’de Endonezya ve 2019’da Etiyopya’da hatalı üretimden dolayı düşmüş, toplam 346 kişi hayatını kaybetmişti. Birçok ülke, "Boeing 737 Max" tipi uçakların operasyonlarını geçici olarak durdurmuş ve hava sahalarını bu uçuşlara k...

Piyasaların gözü Merkez Bankası'nın faiz kararında

Yurt içi piyasalar Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz kararına odaklandı. Nisan ayı faiz kararı saat 14:00'te açıklanacak. Karar öncesinde AA Finans'ın beklenti anketine katılan ekonomistlerin tamamına yakını, TCMB'nin bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) yüzde 19 düzeyinde sabit bırakacağını tahmin ediyor.

Borsa yeni güne yukarı yönlü başladı

Borsa İstanbul'da 15 Nisan güne başlangıç rakamları belli oldu. BIST 100 endeksi, güne yüzde 0,23 artışla 1.412,43 puandan başladı.

THY 1 Haziran'a kadar Rusya'ya tüm seferlerin durdurulduğunu duyurdu

Türk Hava Yolları (THY), 1 Haziran'a kadar Rusya çıkışlı ve varışlı tüm seferlerin durdurulduğunu, bu dönemde Türkiye ile Rusya arasında karşılıklı haftada iki sefer yapılacağını belirtildi.

Dolar yeni güne nasıl başladı?

İstanbul serbest piyasada 15 Nisan yeni güne başlangıç rakamları belli oldu. Yatırımcılar dünkü kapanışı 8,0990 liradan yapan dolar ile avronun satış fiyatında yeni gün rakamlarını araştırıyor. İşte dolar ve euroda yeni gün rakamları..

Altın fiyatlarında hareketlilik

Koronavirüs salgını nedeni ile altın fiyatları geçtiğimiz yılın sonlarına büyük bir yükseliş yaşamıştı. Bilindiği gibi, gram ve çeyrek altın fiyatı son haftalarda inişli çıkışlı bir grafik içerisinde bulunuyor. Kapalıçarşı'dan güncel ve canlı altın fiyatları son dakika hareketlilikleri, serbest piyasaların son işlem gününde de yakından izleniyor. Peki altın fiyatlarında son durum nasıl?

Raftaki Türk dizileri yeniden dünyaya açılıyor

146 ülkeye ihracat başarısı gösteren Türk dizi sektörü dijitalde yeni bir atağa hazırlanıyor. Yurt dışında yayınlanmamış ve gölgede kalmış diziler de bundan sonra Dramax isimli dijital platform üzerinden dünyaya açılacak. İspanyolca ve Arapça seslendirmelerin olduğu 5 bin saatlik içerik ülke tanıtımına da katkı verecek.

Elde kalanlar yazlıktı

Niğde Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar, otel, yurt ve yemekhanelerde kullanılan yazlık patateslerin de salgın nedeniyle kışlık patatesler gibi depoya girmesinden kaynaklı 250 bin ton fazlalık yaşandığını söyledi. Kenar, çiftçinin devletin patates alımından memnun olduğunu belirtti.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+