Asya Haberleri

Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan yenilginin faturasını hükümete kesti: İstifa istedi

Ermenistan Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan, hükümetin istifa etmesi ve geçici teknokrat bir hükümet ile en geç bir yıl içinde ülkede yeni seçimlere gidilmesi gerektiğini söyledi. Ermenilerin Karabağ'dan çekilmesini "büyük trajedi" olarak nitelendiren Sarkisyan, "Böylesine büyük bir trajedinin meydana geldiği herhangi bir ülkede çözüm vardır. Buna yol açan hükümet gitmek zorundadır." ifadelerini kullandı.

Ermenistan'da kriz çözülemiyor: Evlatlarımızı geri getirin!

Ermenistan'ın Azerbaycan karşısında mağlup olmasının ardından ülkede kriz üstüne kriz yaşanıyor. Kayıp Ermeni askerlerinin aileleri sık sık başbakanlık binasının önünde protesto düzenliyor. Öte yandan Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan Ermeni esirlerin Azerbaycan’dan dönmesi sürecinin ülke içinde karışıklıklar olmaması halinde daha da hızlanacağını söyledi.

İranlı nükleer bilimci Fahrizade için Meşhed ve Kum'da cenaze töreni düzenlendi

Tahran'da uğradığı suikast sonucu hayatını kaybeden İranlı bilim insanı ve nükleer programın mimarlarından Muhsin Fahrizade için Meşhed ve Kum'da cenaze töreni düzenlendi.

Karabağlı futbolcular 27 yıl sonra Ağdam Cuma Camii'nde namaz kıldı

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hikmet Haciyev ve Azerbaycan'da görevli olan yabancı ülke diplomatları, Ermenistan ordusu tarafından harabeye çevrilen Ağdam kentini ziyaret etti. Karabağ Ağdam Futbol Kulübü'de ziyaret kapsamında 27 yıl sonra Ağdam'a geldi. Futbolcular 27 yıl sonra Ağdam Cuma Camii'nde namaz kıldı.

Afganistan’da bombalı araç saldırısı: 23 ölü

Afganistan’ın Gazne kentinde düzenlenen bombalı araç saldırısında 23 kişinin yaşamını yitirdi, 16 kişinin yaralandı. Saldırının hedefindeki binada Afgan komando birliklerinin bulunduğu öğrenildi.

Kelbecer’e bayrak

27 yıllık işgalden kurtarılan Kelbecer’de Azerbaycan bayrağı dalgalanmaya başladı. Askerler bayrağı diktikten sonra Azerbaycanlı komutan Cumhurbaşkanı Aliyev’e hitaben, “Yaşasın Azerbaycan. Yaşasın Başkomutan. Karabağ, Azerbaycan’dır” dedi.

İran ne yapacak?

İran’ın nükleer programının mimarı olarak nitelendirilen Muhsin Fahrizade suikastının arkasında İsrail olduğundan kuşku duymayan Tahran’ın nasıl karşılık vereceği tartışılıyor. Tahran’da yetkililer ve medyadan “intikam” sesleri yükseliyor. Ancak Trump’ın giderayak İsrail ile “kaos” hedeflediğini söyleyen Cumhurbaşkanı Ruhani’nin “İran yanıtı uygun vakitte verecek. Halkımız siyonist rejimin tuzağına düşmeyecek kadar akıllıdır” sözleri hemen misilleme olmayacağı yorumlarına yol açtı. Eski CIA Başk...

Güney Kore’de kuş gribi tehlikesi: 390 binden fazla tavuk ve ördek itlaf edildi

Güney Kore’nin Kuzey Jeolla eyaletinde bulunan bir çiftlikte kuş gribi tespit edilmesinin ardından 390 binden fazla tavuk ve ördek itlaf edildi. Kuş gribi virüsünün yüksek patojen tür olan H5N8 olduğu aktarıldı.

Terör örgütü PKK'dan Ermenistan itirafı geldi

Azerbaycan ordusu ile girdiği çatışmalarda ağır kayıplar veren Ermenistan ordusunun destek aldığı terör örgütlerinden biri de PKK olmuştu. 44 günlük savaşın ardından tarihi bir yenilgiye uğrayan Ermenistan Dağlık Karabağ'dan çekilme kararı alırken, terör örgütü PKK’nın sözde yöneticilerinden teröristlerin Dağlık Karabağ’da Ermenistan saflarında savaştığına yönelik itiraf da geldi.

27 yıl sonra Ermenistan'ın işgalinden kurtarıldı: Azerbaycan ordusu bayrağı dikti

Ermenistan ordusu 27 Eylül'de başlayan ve 44 gün süren çatışmaların ardından uğradığı tarihi kayıp sonrası işgal altında tuttuğu Dağlık Karabağ bölgesinden bir bir geri çekiliyor. Azerbaycan ordusu, 27 yıl sonra Ermenistan işgalinden kurtarılan Kelbecer şehrine de Azerbaycan bayrağını dikti.

Ermenistan ordusu içten dağılmaya başladı: İlk 5 günde 1500 asker kaçtı!

27 Eylül'de başlayan çatışmalarda Azerbaycan ordusundan ağır darbe alan ve işgal altında tuttuğu Dağlık Karabağ bölgesinden geri çekilen Ermenistan ordusu içten dağılmaya başladı. Çatışmalarda alınan tarihi yenilginin ardından itirafların ardı arkası kesilmez iken hakkında ceza davası açılan Ermeni generalden bir açıklama daha geldi. Ermenistan Silahlı Kuvvetleri eski Genelkurmay Başkanı Albay General Movses Hakobyan, Azerbaycan ile girilen savaşın baştan kaybedildiğini, ilk 5 gününde orduda yaş...

Hindistan’da 14 yaşındaki genç üniversiteden mezun oldu

Hindistan’da yaşayan Agastya Jaiswal, 14 yaşında olmasına rağmen Osmania Üniversitesi’nden mezun oldu. Jaiswal’ın Hindistan’da 14 yaşında bir üniversitenin lisans bölümünden mezun olan ilk kişi olduğu bildirildi.

İran'lı nükleer fizikçi Fakhrzadeh suikast sonucu hayatını kaybetti

İran'ın nükleer programının kilit isimlerinden bilim insanı Muhsin Fahrizade, Tahran'da uğradığı suikast sonucu hayatını kaybetti. Fahrizade, İsrail gizli servisi Mossad'ın arananlar listesinde bulunuyordu.

Ermeni General Hakobyan: Paşinyan'ın ruhsal sorunları var

Ermenistan'ın eski Genelkurmay Başkanı Movses Hakobyan, Paşinyan'ın kendisini hedef alan açıklamalarına cevap verdi. Hakobyan, "Paşinyan zihinsel bozukluklardan muzdarip. Ordunun ve savaşın ne olduğunu bilmiyor" dedi.

Paşinyan: Çok kötü günler yaşıyoruz ama daha kötü günler yaşamamak için kaçmayacağım

Ermenistan'da Azerbaycan karşısındaki hezimetin etkileri devam ediyor. Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan bakanlarla toplantısında yaptığı açıklamada "Çok kötü günler yaşıyoruz ama daha kötü günler yaşamamak için kaçmayacağım" ifadelerini kullandı.

Çin'de trafik kazasında ölenlerin organlarını çalan doktorlara hapis cezası

Çin'de trafik kazasında ölenlerin organlarını çalmakla suçlanan doktorlara hapis cezası verildi. Çin medyası, aralarında dört doktorun da bulunduğu altı kişinin, trafik kazası kurbanlarının organlarını çalmaktan suçlu bulunarak 10 ay ile 28 ay arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldığını duyurdu. bu korkunç yolla en az 11 kişinin karaciğer ve böbrekleri alındı.

30 yıl önce adeta bugünleri tarif etti: Türkiye'nin güçlenmesi Azerbaycan'ın kaderini değiştirecek

Azerbaycan eski Cumhurbaşkanı Ebulfez Elçibey 90'lı yıllarda yaptığı bir konuşmada adeta bugünleri tarif etmişti. Elçibey yaptığı konuşmada "İleride Türkiye'nin güçlenmesi bizim kaderimizde değişikliğe neden olacak" ifadelerini kullanmıştı. Ermenistan karşısında Türk savunma sanayi ürünleri ile zafer elde eden Azerbaycan yıllardır işgal altında olan topraklarını Ermenistan'dan geri aldı.

Özbekistan cumhurbaşkanının danışmanından terör örgütü PYD/YPG’ye ziyaret

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev’in danışmanı Mehriddin Khairiddinov, beraberindeki heyetle birlikte terör örgütü PYD/YPG’nin sözde Dış İlişkiler Bürosu Başkanı Abdülkerim Ömer’e ziyaret gerçekleştirdi.

BAE Devlet Bakanı Gargaş: Bazı ülkelerle birlikte Türkiye'ye karşı pozisyon aldık

Birleşik Arap Emirlikleri Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Enver Gargaş, Doğu Akdeniz meselesinde Yunanistan, Mısır ve Fransa ile birlikte Türkiye'ye karşı pozisyon aldıklarını itiraf etti.

Ukrayna ordusu 5 Türk yapımı SİHA almayı planlıyor

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Homçak, Ukrayna’nın Türkiye’den 5 adet Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) satın almaya hazırlandığını açıkladı.

Afganistanlı sivillerin öldürülmesiyle ilgili 10 Avustralyalı asker ordudan ihraç edildi

Avustralya Genelkurmay Başkanı General Angus Campbell, Avustralyalı askerlerin Afganistan'da 39 sivili kasten öldürdüğünü itiraf etmişti. Avustralyalı yetkililer, konuya ilişkin 10 askerin ordudan ihraç edildiğini açıkladı.

Pakistan Başbakanı Han onayladı: Tecavüzcüler hadım edilecek

Pakistan Başbakanı İmran Han, tecavüzcülerin kimyasal olarak hadım edilmesine ilişkin yasayı prensipte onayladı. Başbakan Han, tecavüze maruz kalanların, şikayetlerini korkmadan kayıt altına alabileceklerini belirterek, hükümetin de bu kişilerin kimliklerini koruyacağını ifade etti.

Japonya'da çifte virüs paniği: Koronavirüsten sonra kuş gribi de yayılıyor

Japonya'da koronavirüs paniğinin yanı sıra kuş gribi korkusu yaşanıyor. Ülkede bu ay başından beri tespit edilen toplu kuş gribi vakalarının onuncusu bu kez Hyogo Eyaleti’ndeki bir tavuk çiftliğinde görüldü. Yaklaşık 146 bin tavuğun itlaf edileceği bildirildi.

Güney Çin Denizi'nde Malezya-Çin gerilimi büyüyor

Güney Çin Denizi'nde, Çin'e ait sahil güvenlik gemisinin, Malezya kara sularına izinsiz girerek gerilime yol açtı. Malezya Dışişleri Bakanı Hişamuddin Hüseyin, Malezya'nın Güney Çin Denizi kıyılarından 200 deniz mili ötesine kadar olan kıta sahanlığında hakları olduğunu ifade etti. Malezya Başbakanı Muhyiddin Yasin de 26 Haziran'daki ASEAN Zirvesi'nde Güney Çin Denizi sorununu gündeme getirerek "Malezya, Güney Çin Denizi'nin ticaret ve barış denizi olması gerektiği fikrini savunmayı sürdürmekted...

Azerbaycan'dan 'Fransa’yı Minsk Grubu Eşbaşkanlığı'ndan çıkaralım' çağrısı

Fransa Senatosu'nun sözde 'Dağlık Karabağ Cumhuriyeti'ni tanıma kararı sonrası Azerbaycan Milli Meclisi, Fransa’yı AGİT Minsk Grubu Eşbaşkanlığı'ndan çıkarma çağrısında bulundu.

Ermenistan'ın eski Başbakanı Bagratyan: Ordumuzun yüzde 80’i imha edildi

Karabağ savaşına ilişkin açıklamalarda bulunan Ermenistan’ın eski Başbakanı Hrant Bagratyan, Ermenistan ordusunun yüzde 80’inin imha edildiğini söyledi. “Azerbaycanlılar, Dağlık Karabağ'da ne kadar tank, top ve diğer silahlarımız olduğunu çok iyi biliyor” diyen Bagratyan, Ermenistan Başbakanı Paşinyan’ın ‘korkaklığının’ yenilmelerine neden olduğunu belirtti.

Ermenistan'ın 50 milyar doları nasıl ödeyeceğini açıkladı: O bölgeyi Azerbaycan'a verecek

Azerbaycan ile 27 Eylül'de girdiği çatışmalarda ağır bir yenilgiye uğrayarak 44 gün sonra işgal altında tutulan Dağlık Karabağ bölgesinden geri çekilmek zorunda kalan Ermenistan'da bu sefer de Azerbaycan'a ödenmesi muhtemel tazminat konuşuluyor. Ermenistan'ın Dağlık Karabağ bölgesinde verdiği zarara ilişkin hesaplama çalışmaları devam ederken yapılan tahminlere göre 50 milyar dolarlık tazminat talebi gündeme gelebilecek. Paşinyan'ın yalan bilgilerle halkı aldattığını belirten Ermeni siyasetçi Sh...

Minsk Grubunun 28 yıl boyunca çözemediği kriz 44 günde çözüldü

AGİT tarafından 1992'de kurulan ve 6 Aralık 1994'ten bu yana eş başkanlıklarını ABD, Fransa ve Rusya'nın yürüttüğü Minsk Grubu, Dağlık Karabağ krizinde ateşkes çağrısı ve müzakere yapmaktan öteye gidemedi. Üç ülke yıllarca Dağlık Karabağ krizinin çözümünü AGİT Minsk Grubundan beklese de Ermenistan Azerbaycan toprakları üzerindeki işgaline devam etti. Grubunun bu etkisizliği ve sessizliği karşısında Ermenistan 27 Eylül'de Dağlık Karabağ'da Azerbaycan'a karşı yeni provokasyonlara girişti. Azerbayc...

Azerbaycan'da, işgalden kurtarılan Şuşa'ya yeni yol yapılıyor

Azerbaycan'da, Ermenistan'ın işgalinden kurtarılan Şuşa'ya yeni yol yapımı çalışmaları sürüyor. Aliyev'in 16 Kasım'da temelini attığı, Fuzuli ilinin Ahmetbeyli köyünden başlayan yeni yol, Fuzuli şehrinden ve 20 yerleşim biriminden geçecek, oradan da Şuşa'ya uzanacak.

Kişisel mahremiyeti yok sayan Facebook'a Güney Kore'den 6 milyon dolar ceza

Güney Kore, Facebook'a kullanıcıların bilgilerini izinsiz paylaştığı için 6 milyon dolar para cezası verdi. Kişisel Bilgileri Koruma Komisyonu'nun ceza kararında, 2012-2018 yılları arasında Güney Koreli kullanıcıların bilgilerini diğer firmalara sağlayarak Facebook'un ülkedeki kişisel bilgyasasını ihlal ettiği ifade edildi. Şirketlerle paylaşılan bilgiler arasında kullanıcıların, adları, adresleri, doğum tarihleri, iş tecrübeleri, memleketleri ve ilişki durumları yer alıyor.

Pakistan Hindistan'ı "terörü finanse etmekle" suçladığı dosyayı BM Genel Sekreteri'ne teslim etti

Hindistan'ı "terörü finanse etmekle" suçlayan Pakistan yönetimi, BM Genel Sekreteri Guterres'e konu ile ilgili hazırladıkları dosyayı ilettiklerini duyurdu. Pakistan'ın "Hindistan'ın bitmek bilmeyen saldırganlıklarına" karşı kendini savunma hakkını saklı tuttuğu konusunda uyarıda bulunan Pakistan'ın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Akram, ülkesinin ilgili dosyayı aralarında BM Güvenlik Konseyinin de bulunduğu çeşitli BM kurumlarına da ileteceğini ifade etti.

Afganistanlılar tüm yabancı güçlerin Avustralyalı askerler ile aynı olduğunu düşünüyor

Avustralyalı askerlerin Afganistan'da savaş suçları işlediğinin ortaya çıkması, Afgan halkındaki yabancı askerlere yönelik yerleşik öfkeyi artırdı. Mayın patlamasında yaralanan Abdül Baki, Yabancı askerlerin hepsi aynı, buraya ne için geldiler zannediyorsun? Bizi düşündükleri için mi?" şeklinde yaşananlara tepki gösterdi. İnsan hakları aktivisti Muhammed İbrahim ise "İnsan onurunun kaybolduğu bu acımasız savaşta tüm taraflar suçlu" dedi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+