Asya Haberleri

Koronavirüs gözlerden de bulaşabilir

Çinli araştırmacılar, koronavirüs (Covid-19) bulaşan bir hastanın gözyaşında virüse rastlandığını açıkladı. Uzmanlar, son bulguyla hastalığın sadece solunum yoluyla değil, aynı zamanda aracılığıyla yayılma riskinin de ortaya çıktını söyledi.

Koronavirüs Azerbaycan'a da sıçradı

Azerbaycan'da ilk koronavirüs vakasının görüldüğü açıklandı. İlk vaka tespitiyle birlikte Azerbaycan da virüs sıçrayan komşu ülkeler arasına girmiş oldu.

Japonya'da koronavirüs salgını büyüyor: Ölü sayısı 9'a yükseldi

Japonya'da korona virüsü teşhisi konulan bir kişinin daha hayatını kaybetmesiyle ülkede virüs nedeniyle ölü sayısı 9'a yükseldi.

Moğolistan Devlet Başkanı Çin ziyareti sonrası karantinaya alındı

Moğolistan Devlet Başkanı Khaltmaagiin Battulga ve beraberindeki heyetin, Çin’e gerçekleştirdikleri seyahat sonrası ülkeye dönüşlerinde 14 günlük karantinaya alındığı açıklandı.

Çin İran'a koronavirüs tespiti için 20 bin kit daha gönderdi

Çin, yeni tip koronavirüsle mücadeleye destek için İran'a gönderdiği 5 bin kite ilaveten, 20 bin tespit kiti daha gönderdi. Çin Büyükelçisi, hafta başında İran'a 250 bin koruyucu maske ve 5 bin tespit kiti bağışladıklarını duyurmuştu.

Dünyada koronavirüs bulaşan kişi sayısı 83 bini geçti

Çin'in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) dünya genelinde bulaştığı kişi sayısı 83 bini geçti. Salgında 2 bin 856 kişi yaşamını yitirdi.

Çin’de Kovid-19 salgınında ölenlerin sayısı 2 bin 790’a ulaştı: 36 bin kişi hastalığı yendi

Çin’de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 790’a çıktı. Son 24 saatte 44 kişi yaşamını yitirdi, 327 yeni vaka tespit edildi. Virüs bulaşma durumu şüpheli olan kişilerin sayısı 2 bin 308’e, müşahede altındaki kişilerin sayısı 65 bin 225’e geriledi. Kovid-19’dan taburcu edilen kişilerin sayısı da 36 bin 117’ye ulaştı.

85 yaşındaki kadını diri diri yaktılar

Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de radikal Hindu çetelerin Müslümanları hedef aldığı saldırılarda, 85 yaşındaki bir kadını diri diri yaktıkları ortaya çıktı. Müslüman ailelerin kaçtığı Mustafabad bölgesini ziyaret eden Ulusal Güvenlik Danışmanı Ajit Doval’in “her şey yolunda” açıklaması gösterileri tırmandırdı.

İran'ın 23 eyaletinde koronavirüs nedeniyle cuma namazı kılınmayacak

İran'ın başkenti Tahran başta olmak üzere yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarının görüldüğü 23 eyalette cuma namazının kılınmayacağı duyuruldu.

Çin’deki Türklerden gazete ilanıyla “korkuyu büyütmeyin” çağrısı

Koronavirüs salgınıyla ilgili tüm dünya alarma geçerek üst seviye önlemler uygularken Çin’de yaşayan Türkler, gazete ilanıyla "Korkuyu büyütmeyin" mesajı verdi. İsimlerinin açıklanmasını istemeyen, medyaya konuşmak yerine mesajlarını bir gazete ilanıyla duyuran Türk vatandaşları "Türkiye’de ve başka ülkelerde yaptıkları gibi insanları daha da korkutup, olayı büyütmeye ve bundan çıkar bekleyen kesimlerin ekmeğine yağ sürmeyin” dedi.

Koronavirüs nedeniyle Japonya'da okullar kapatılıyor

Güney Kore'de 171 yeni vaka tespit edildi. Kırgızistan'da uluslararası spor etkinlikleri ertelendi. Azerbaycan'da 186 kişi koronavirüs şüphesiyle gözetim altına alındı

Koronavirüsün en küçük mağduru 350 saatlik savaşı kazandı

Çin’de annesinde koronavirüs tespit edilen yeni doğan bir bebek, doğumdan 350 saat sonra sağlığına kavuşarak taburcu edildi. Doktorlar, minik bebeğe 4 kez test yapıldığını ve hepsinin negatif çıktığını söyledi.

Hafter'in saldırısı Trablus'un dünyaya açılan kapısı Mitiga Havalimanı'ndaki uçuşları yine durdurdu

Birleşmiş Milletler nezdinde meşru Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne bağlı Öfke Volkanı Operasyonu Basın Merkezi tarafından yapılan yazılı açıklamada, Hafter milislerinin ateşkesi tekrar ihlal ederek sivil bölgelere saldırmayı sürdürdüğü kaydedildi.

Çin'de koronavirüsle mücadelede yeni yöntem: Kendini ihbar edene para ödülü

2 binden fazla kişinin virüs sebebiyle hayatını kaybettiği Çin'de kendini ihbar edenlere para ödülü verilecek. Kişileri semptomlarını rapor etmek konusunda teşvik etme amacıyla uygulanan yöntemde hastaneye başvuran kişilere 10 bin yuan ( 8 bin 700 TL) verilecek.

Virüs devamlı nüksediyor: Japonya’da taburcu edilen hastaya ikinci kez korona teşhisi konuldu

Japonya’da korona virüsü teşhisi konduktan sonra tedavi edilen ve negatif sonuç veren hastada taburcu edildikten sonra ikinci kez virüse rastlandığı açıklandı.

Rus pilot tüm risklere rağmen küçük uçağıyla buz tutan Baykal gölüne iniş yaptı

Rusya’da bir pilot, tüm risklere rağmen buz tutan Baykal gölüne iniş yaparken o anlar kameraya saniye saniye yansıdı.

Dünyada koronavirüs bulaşan kişi sayısı 82 bini aştı

Çin'in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) dünya genelinde bulaştığı kişi sayısı 82 bin 100'ü geçti. Öte yandan Çin’de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında yaşanan can kaybı 2 bin 746’ya yükseldi.

Çin’de Kovid-19 salgınında can kaybı 2 bin 746’ya çıktı: Son 24 saatte 29 kişi öldü

Çin’de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında yaşanan can kaybı 2 bin 746’ya yükseldi. Son 24 saatte 29 kişi yaşamını yitirdi, 433 yeni vaka saptandı. Söz konusu ölümlerin 26’sı Kovid-19’un merkez üssü Hubey eyaletinde gerçekleşirken, Heylongciang ve Haynan eyaletleriyle başkent Pekin’de birer kişi öldü. Ayrıca taburcu edilenlerin sayısı 32 bin 495’e çıkarken, virüse yakalanma durumu şüpheli olan kişilerin sayısı 2 bin 358’e, gözetim altındaki kişilerin sayısı 71 bin 572’ye geriledi.

Hindistan’da hedef Müslümanlar

Hindistan’da Hint milliyetçisi grupların, başkent Yeni Delhi’de Müslümanları hedef alan saldırılarında 4 günde 20 kişi öldü. Camiler, işyerleri ve evler tahrip edildi. Ashok Vihar bölgesinde, bir grup, caminin minaresindeki hilali sökmeye çalıştı. Irkçı saldırılar sonrası bazı bölgelerde sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

İran'da virüs tespit edilen kişilere seyahat kısıtlaması

İran Sağlık Bakanı Said Nemeki, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle "şehirleri karantinaya almak yerine şüpheli kişilerin şehirlere giriş ve çıkışlarına kısıtlama getirileceğini" söyledi.

Koronavirüs bir ülkeye daha sıçradı: Pakistan'da ilk Kovid-19 vakaları tespit edildi

Pakistan'da ilk kez yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakaları görüldüğü bildirildi. Her iki vaka için belirlenen standartlar uygulanmaya başlandı. Yeni tip koronavirüsün dünya genelinde bulaştığı kişi sayısı 81 bini geçti, 2 bin 765 kişi ise yaşamını yitirdi.

İran seferleri iptal edildi: Uçaklar geri dönüyor

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), tüm İran uçuşlarının iptal edildiğini açıkladı. Karar doğrultusunda Tahran-İstanbul seferini yapmak için havalanan İran Havayolları'na ait iki uçak, kısa bir süre sonra geri döndü. Uçuşların iptal edilmesi kararının ardından Türkiye'den İran'a gidecek yolcuların taşınmasına izin verileceği ve bu uçuşlara Türk yolcu alınmayacağı açıkladı.

Japonya’da koronavirüs nedeniyle bir kişi daha hayatını kaybetti

Çin'de ortaya çıkan koronavirüsten en çok etkilenen ülkelerin başında olan Japonya'dan bir kötü haber daha geldi. Yetkililer, koronavirüse yakalanan bir kişinin daha daha zatürre nedeniyle hayatını kaybettiğini duyurdu.

Rusya’dan Kuzey Kore'ye korona teşhis kiti yardımı

Çin’den başlayarak tüm dünyayı etkisi altına alan Korona virüsü, Çin ile sınır komşusu olan Kuzey Kore’de paniğe neden olurken Rusya, Kuzey Kore’ye tıbbi yardım gönderdi.

Hindulardan Müslümanlara saldırı: 37 kişi hayatını kaybetti

Hindistan’da Müslümanları dışlayan yeni vatandaşlık yasasına karşı düzenlenen protestolar devam ediyor. Hindu grupların Müslümanlara yönelik saldırısında ölü sayısı 37'ye yükseldi.

Bahreyn ve Kuveyt'te koronavirüs vakası sayıları artıyor

Bahreyn'de yeni tip koronavirüs salgınına yakalanan kişi sayısının 26'ya, Kuveyt'te 12'ye çıktı. Çin'in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıkan Kovid-19, dünya genelinde 80 binden fazla kişiye bulaştı. Salgında can kaybı ise 2 bin 700'ü aştı.

Japonya Arakanlı Müslümanlara 17 milyon dolar yardımda bulundu

Bangladeş'in başkenti Dakka'daki Japonya Büyükelçiliğinden yapılan açıklamada, Japonya'nın bölgede kampların düzenlenmesi, toplulukların güçlendirilmesi, barınakların iyileştirilmesi, çevre yenilemeleri ve çocukların korunmasının yanı sıra su, sağlık önlemleri ve hijyen olanaklarıyla tıbbi hizmet ve eğitim sağlanması gibi konularda bazı uluslararası kuruluşlar aracılığıyla yardımcı olacağı aktarıldı.

Dünyada koronavirüs bulaşan kişi sayısı 81 bini aştı

Çin'in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) dünya genelinde bulaştığı kişi sayısı 81 bini geçti. Çin'den sonra en fazla Güney Kore, Japonya ve İtalya'da yeni tip koronavirüs vakaları tespit edildi.

Çin'de tahliyeler devam ediyor: Malezya Vuhan kentinden 66 vatandaşını daha tahliye etti

Yeni tip koronavirüsün yayıldığı Çin’in Vuhan kentinde yaşayan 66 Malezya vatandaşı, özel uçakla tahliye edilerek ülkelerine götürüldü.

Çin’de Kovid-19 salgınında ölenlerin sayısı 2 bin 717’ye yükseldi: Son 24 saatte 52 kişi öldü

Çin’de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 717’ye çıktı. Son 24 saatte 52 kişi yaşamını yitirdi, 406 yeni Kovid-19 vakası tespit edildi. Çin'de Kovid-19’a yakalanma durumu şüpheli olan kişilerin sayısı 2 bin 491’e, müşahede altına alınanların sayısı 79 bin 108’e geriledi. Ayrıca salgından iyileşerek taburcu edilenlerin sayısı ise 29 bin 745’e çıktı.

İran'da sel felaketi can aldı

İran'ın birçok bölgesinde sel felaketi nedeniyle maddi hasarlar oluşurken, İlam eyaletinde 1 kişi hayatını kaybetti. Delfan ilçesindeyse sel nedeniyle 3 köprü yıkıldı ve 40 köyün yolu ulaşıma kapandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Azerbaycan'da: Bugünkü anlaşmalarla geleceğe yönelik çok önemli adımlar attık

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bakü’de Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile basın toplantısı düzenledi. Erdoğan, "Bugünkü anlaşmalarla geleceğe yönelik çok çok önemli adımlar yaptık. Ticaret hacmimiz 2019'da 4,5 milyar dolar oldu. Bu rakam 2023'te 15 milyar dolara çıkarma hedefindeyiz. Özellikle Nahçıvan-Türkiye arasında demiryolu projesini önemsiyoruz" dedi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

+