Asya Haberleri

Hindistan'da ırkçılar sınır tanımıyor

Hindistan’da Müslümanlara karşı girişilen ırkçı saldırılar her geçen gün farklı bir boyut kazanıyor. Camiler yıkılıyor, namaz kılmak engelleniyor, kutsal değerlere hakaret ediliyor, boykot kampanyaları düzenleniyor.

Ukrayna: Herson bölgesinde 400 kilometrekarelik alan kontrol altına alındı

Ukrayna'nın Güney Savunma Kuvvetlerinin Basın Servisi Başkanı Nataliya Gumenyuk, Ukrayna'nın Herson bölgesinde 400 kilometrekarelik alanı tekrar kontrol altına aldığını duyurdu.

TBMM Başkanı Şentop: Tahılın yanı sıra gübrelerin de ithal edilebilmesini garanti altına aldık

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Endonezya’nın Başkenti Cakarta’da gerçekleştirilen G20 Parlamento Başkanları Zirvesi’nin ‘Gıda ve Enerji Güvenliği ve Ekonomik Güçlükler’ konulu ikinci oturumunda konuştu. Türkiye’nin, Rusya ile Ukrayna savaşı nedeniyle tahıl sevkiyatının yapılmasını sağlamasıyla, dünyada büyük bir gıda krizinin eşiğinden dönüldüğünü belirten Şentop, “Kasım ayında süresi dolacak olan mekanizmanın uzatılmasında hepimizin müşterek menfaati var” ifadelerini kullandı.

Tayland'da çocuk yuvasına silahlı saldırı: Çok sayıda ölü var

Tayland'ın kuzeydoğusunda bir çocuk bakımevine silah ve bıçak ile gerçekleştirilen saldırı sonucu, 22'si çocuk olmak üzere 38 kişinin hayatını kaybettiği 12 kişinin ise yaralandığı açıklanmıştı. Eski bir polis memuru olduğu belirtilen saldırganın, intihar etmeden önce eşini ve çocuğunu da öldürdüğü belirtildi. İddialara göre uyuşturucu bağımlısı olduğundan şüphelenilen saldırgan, kreşe gelip çocuğunu bulamayınca ateş etmeye başladı.

Japon gazeteci Myanmar'da hapis cezasına çarptırıldı

Japonya Büyükelçiliği Misyon Başkan Yardımcısı Kitada Tetsuo, yaptığı açıklamada, Kubota Toru'nun elektronik işlemler yasasını ihlal etmekten 7 yıl ve tahrikten 3 yıl hapis cezasına çarptırıldığını söyledi. Ordu Enformasyon Bürosunun basın mensuplarına ilettiği açıklamada ise Kubota'nın toplam 7 yıl hapis cezasına çarptırıldığı ve göçmenlik yasasını ihlal suçlamasıyla yargılandığı davanın devam ettiği belirtildi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev'den barış çağrısı: Yeni bir sayfa açmak istiyoruz

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, “Azerbaycan düşmanlığı, nefreti sona erdirmek ve yeni bir barış sayfası açmak istiyor. Barış süreci konusunda iyimseriz. Zira birkaç gün önce Azerbaycan ve Ermenistan Dışişleri Bakanları arasında özellikle barış anlaşması taslağının hazırlanması konusunda ilk toplantı yapıldı” açıklamasında bulundu.

Tayvan'dan Çin'e ültimatom: İlk saldırı sayarız

Tayvan ajansı CNA'nın haberine göre, Çin ile egemenlik ihtilafı içindeki Ada'daki hükümetin savunmadan sorumlu üyesi Chiu Kuo-cheng, Tayvan Meclisinin "Dışişleri ve Ulusal Savunma Komitesi" toplantısında parlamenterlerin sorularını yanıtladı. Çin ordusuna ait savaş uçakları ve gemilerin son günlerde, Tayvan Boğazı'nda tarafların etki alanlarını sınırladığı varsayılan hava ve deniz hattını ihlal ettiği uçuşları ve seyir faaliyetlerini artırmasına dair soruya yanıt veren Chiu, "İlk saldırıyı onlar...

Hindistan’da otobüs uçuruma yuvarlandı: 32 ölü

Hindistan'ın Uttarakhand eyaletinde bir yolcu otobüsü uçuruma yuvarlandı. Kazada 32 kişi hayatını kaybetti, 20 kişi de yaralandı.

İran Basra Körfezi'nde 250 bin litre kaçak akaryakıt taşıyan bir gemiye el koydu

İran'ın Basra Körfezi'nde "kaçak akaryakıt" taşıyan bir gemiye el koyduğu ve olayla ilgili 1 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. İran'ın yarı resmi Tesnim ajansının haberine göre, Hürmüzgan eyaleti Yargı Erki Başkanı Mücteba Kahramani, Basra Körfezi'nde kaçak akaryakıt yüklü olduğu tespit edilen bir gemiye operasyon düzenlendiğini söyledi.

Bangladeş'te 140 milyon insan elektriksiz kaldı

Bangladeş Elektrik Geliştirme Dairesi sözcüsü Shamim Ahsan, ülkenin kuzeybatısı dışında kalan bölgelerde elektrik kesintisi yaşandığını açıkladı. Al Jazeera'nin haberine göre, yetkililer, elektrik arızasının ülkenin doğusundaki bir bölgede meydana gelmiş olabileceğini belirtti.

Putin'den ilhak kararına onay

Rusya Devlet Başkanı Putin, Ukrayna'dan işgal edilen Donetsk, Luhansk, Zaporijya ve Herson'un topraklarına katılmasını resmileştiren kararı onayladı.

İran İngiltere'ye nota verdi

İran, Mahsa Amini’nin ölümü sonrası başlayan protestolarla ilgili İngiltere'den yapılan açıklamalar nedeniyle İngiltere'ye nota verdi. İran'ın yarı resmi Tasnim haber ajansına göre, İngiltere Dışişleri Bakanlığı'nın “iç işlere müdahale düzeyindeki açıklamaları” nedeniyle ülkenin Tahran'daki büyükelçisi dün İran Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.

Zelenskiy: Rusya'nın Ukrayna üzerindeki ilhak kararı geçersizdir

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Rusya'nın Ukrayna'nın bazı bölgelerini ilhakını geçersiz saydığını ilan eden bir kararname imzaladı.

İran'dan ABD'ye çok sert tepki

Kenani, İnstagram hesabından yaptığı paylaşımda, Mahsa Emini’nin ölümünün ardından ülke geneline yayılan protesto gösterilerinde, İran polisinin eylemcilere uygulamaları nedeniyle kınayan Washington yönetimine tepki gösterdi. Kenani, “Dünyada herkes yıllardır, ABD’nin insan hakları alanındaki gerçek ve maskesiz yüzünü Filistin, Afganistan, Irak, Yemen, Libya, Suriye… hatta Amerika’nın kendi topraklarında dahi görmüştür. Sayın Joe Biden, insan hakları savunuculuğuna soyunmadan önce kendi ü...

Japonya’dan Rusya’ya "casus" misillemesi geldi

Japonya hükümeti, Rusya’nın Sapporo Başkonsolosluğu’nda görevli bir diplomatın "istenmeyen kişi" ilan edildiğini duyurdu. Açıklama Moskova yönetiminin, Tokyo’nun Vladivostok Konsolosluğu diplomatlarından Tatsunori Motoki’yi casusluk suçlamasıyla gözaltına alması ve istenmeyen kişi ilan etmesinin ardından geldi.

Kuzey Kore Rusya'nın Ukrayna'nın bazı bölgelerini ilhakını destekliyor

Kuzey Kore, Rusya'nın Ukrayna'nın bazı bölgelerini ilhakını desteklediği bildirildi. Dışişleri Bakanlığı Uluslararası Organizasyon Departmanı Genel Müdürü Jo Chol Su konuya dair yaptığı açıklamada, "Referandumlar, halkların eşitliği ve kendi kaderini tayin hakkı ilkelerini ortaya koyan BM ilkesine uygun olarak ve iki cumhuriyetin ve iki bölgenin sakinlerinin iradesinin yerine getirilmesi için meşru yöntem ve usullere göre yapıldı" ifadelerini kullandı.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop Malezya Temsilciler Meclisi Başkanı Azhar Azizan Harun ile görüştü

Şentop, Malezya'nın Başkenti Kuala Lumpur'daki resmi temasları kapsamında ilk olarak Malezya Temsilciler Meclisi Başkanı Harun ile önce baş başa, ardından da heyetler arası görüşme gerçekleştirdi.

Hindistan'da 100 bin sığır telef oldu

Sivrisinek ve kenelerce yayılan viral bir hastalık Hindistan'da en az 100 bin inek ve bufalonun telef olmasına sebep olurken 2 milyondan fazla insanı da hasta etti.

Japonya'da gençler tasarrufu sevdi

Japon hükümeti, enerji tasarrufu çağrılarını yineliyor. Tokyo merkezli kar amacı gütmeyen Nippon Foundation, önceki ay bu çağrı konusunda 17-19 yaş grubundaki gençlerin bilinç seviyesini çevrim içi olarak sorguladı.

Endonezya facianın sorumlularını arıyor

Endonezyalılar hafta sonu oynanan futbol müsabakası sonrası meydana gelen olaylarda hayatını kaybeden 125 kişinin yasını tutmaya devam ediyor. Ülkenin tek gündemi izdihama sebep olan kişilerin adalete teslim edilmesi.

Rusya'da Duma Ukrayna'nın 4 bölgesinin ilhakını onayladı

Rus parlamentosunun alt kanadı Duma, Ukrayna'nın Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya bölgelerinin Rusya tarafından ilhak edilmesine ilişkin yasaları kabul etti.

Pakistan'da mahkeme İmran Han hakkındaki davayı düşürdü

Pakistan’da mahkeme, eski Başbakan İmran Han'ın mahkemeye hakaretten yargılandığı davayı düşürdü.

Savaş gibi: Son kırk yılın en büyük futbol faciası

Endonezya'da futbol müsabakası sırasında taraftarların sahaya girmesi bir faciayla sonuçlandı. Birbiriyle çatışan taraftara polisin göz yaşartıcı gaz kullanmasının ardından çıkan izdihamda 125 kişi hayatını kaybetti, 180 kişi de yaralandı.

Pakistan'da afetzedeler için kurulan Recep Tayyip Erdoğan Çadır Kenti'nin açılışı yapıldı

Milyonlarca insanın selden etkilendiği Pakistan'da afetzedeler için kurulan Recep Tayyip Erdoğan Çadır Kenti'nin açılışı gerçekleştirildi.

Japonya'nın güneybatısında 5,8 büyüklüğünde deprem

Japonya'nın güneybatısındaki Miyazaki eyaleti açıklarında 5,8 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Rusya dünyaya meydan okudu: Şimdi ne olacak?

Ukrayna topraklarını bölme adımı, Kremlin Sarayı’nda görkemli bir törenle gerçekleştirildi. Törende, ilhaka konu bölgelerin Rusya tarafından atanmış yerel idarecileri ile Rus milletvekilleri hazır bulundu. Konuşmasında Putin, “İlhakı kabul edin, savaş bitsin” mesajı verdi.

Endonezya'da 5,9 büyüklüğünde deprem

Endonezya'nın Kuzey Sumatra eyaletinde 5,9 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Kabil’de okula intihar saldırısı: 19 ölü

Afganistan'ın başkenti Kabil'de bir eğitim kurumuna intihar saldırısında 19 kişi hayatını kaybetti, 29 kişi yaralandı. Saldırı, yoğun olarak Hazaraların yaşadığı şehrin batı bölgesinde meydana geldi. Bu bölge, daha önce de DEAŞ’ın hedefi olmuştu.

İngiltere: Kuzey Kore'nin balistik füze kararından endişe duyuyoruz

İngiltere Dışişleri Bakanlığı, Kuzey Kore'nin dün gece gerçekleştirdiği balistik füze denemesinden derin endişe duyulduğunu belirterek, Kuzey Kore'nin provokasyonlardan kaçınması çağrısında bulundu.

Putin 4 bölgenin Rusya'ya katılmasını öngören mutabakatı imzaladı: Bu temel haktır ve tarihi bir haktır

Rusya Devlet Başkanı Putin, Ukrayna'daki Rusya yanlısı ayrılıkçıların kontrolündeki sözde Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetleri ile Rus ordusunun ele geçirdiği Herson ve Zaporijya bölgelerinin Rusya’ya katılmasına ilişkin düzenlenen törene katıldı. Putin, ''Dört bölgenin Rusya'ya bağlanmasını imzalayacağız. Bu temel haktır ve tarihi bir haktır. Dört bölgedeki milyonlarca kişi kararını verdi. Ne Ukrayna Ne de Batı birliğimizi elimizden alabilir. Luhanks, Donetsk, Zaporijya ve Herson tercihini ...

Ermenistan’ın Hindistan’dan 245 milyon dolar değerinde silah aldığı bildirildi

Ermenistan'ın eylülde Hindistan’dan tahmini 245 milyon dolar değerinde ağır silah sipariş ettiği belirtildi. Sipariş Hindistan ordusunca da kullanılan yerli Pinaka çok namlulu roketatarların yanı sıra tanksavar roketleri ve bir dizi mühimmatın ilk ihracatından oluşuyor.

Kuzey Kore durmuyor: Füzeler art arda ateşlendi

Kuzey Kore bu hafta üçüncü füze denemesini gerçekleştirdi. Japonya Savunma Bakanlığı, Kuzey Kore'nin Japon Denizi (Doğu Denizi) yönüne dün gece iki balistik füze fırlattığını duyurdu.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+