Asya Haberleri

Afganistan'da ABD hava üssü yakınında saldırı: 50 yaralı

Parvan vilayetinin Bagram ilçesi Kaymakamı Abdul Şükür Kuddusi, yaptığı açıklamada, saldırganın bomba yüklü araçla Bagram Hava Üssü yakınındaki sağlık merkezini hedef aldığını söyledi.

Rusya, Kırım’a yeni hava saldırı alayı kuruyor: 2021'de tamamlanacak

Rusya, Kırım’ın 2015 yılında referandum ile kendisine bağlanmasının ardından stratejik yarımadaya askeri yatırımlarını arttırarak sürdürüyor. Rusya Hava Kuvvetleri Komutanı Andrey Serdyukov yaptığı açıklamada, Rusya’nın Kırım’da Novorossiysk merkezli 7. Muhafız Hava Saldırı Birimine bağlı üçüncü bir alay kurulacağını ve hazırlıkları sürdürülen alayın 2021 yılında tamamlanarak hizmete geçirileceğini ifade etti.

Kaşgar'ın tarihi camisinin son hali içler acısı

Doğu Türkistan'da Uygurlara yönelik asimilasyon ve baskı politikası yürüten Çin, Müslümanlara ait tarihi mekanları birer birer yok ediyor. Doğu Türkistan bölgesinin Kaşgar kentindeki tarihi Id Kah Camii'nin eski görüntüleri ile yeni görüntüleri arasındaki fark, durumun vahametini gözler önüne seriyor.

10 Aralık İnsan Hakları Günü: Doğu Türkistan’daki acı gerçekler

Doğu Türkistan maarif ve Dayanışma Derneği'nden yapılan açıklamada, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin 71. Yıl dönümünü kutlanırken Doğu Türkistan Halkının özgürlük hak hukukları ellerinden alındığını ve değil hak hukuklarını savunmak insanlığın temeli olan can ve mal güvenliğini savunma hakkı bile ellerinden alındığını vurguladı.

Uygurları DNA örnekleri ile takip eden Çin'e tepki: Dünya, Pekin Olimpiyatları'nı boykot etmeli

ÇinUygurlardan aldığı kan örnekleri ile DNA haritaları oluşturarakyeni bir “ava” çıkmaya hazırlanıyor. DNA fenotipi tanımlamasıadı verilen uygulama ile toplama kamplarında tutulan Uygurlardanzorla alınan kan örnekleri ile DNA bilgileri ele geçiriliyor. Elegeçirilen bilgilerle birlikte, tutuklu Uygurların “henüzyakalanmamış” yakınlarının da peşlerine düşülüyor. Çin’inbu sistemi gözetim teknolojileriyle entegre ederek Uygurlar üzerindenefes aldırmayacak bir denetim kuracağı belirtiliyor. Çin’inyen...

Yeni Zelanda'da Whakaari Yanardağı patladı: 5 ölü, 23 yaralı

Yeni Zelanda'da Whakaari Yanardağı'nın faaliyete geçmesi sonucu 5 kişi hayatını kaybetti. 23 kişi yaralandı. Yanardağıın bulunduğu Beyaz Ada'da aralarında turistlerin de olduğu 100 kişinin kaldığı tahmin ediliyor.

Özgürlük için savaş, Hong Kong’dan yana ol: Gösterilerin 6. ayında binlerce kişi yine sokaklarda

6 aydır aralıksız devam eden hükümet karşıtı gösterilere bugün de binlerce kişi katıldı. Hong Kong’da şüphelilerin Çin’e iadesi yasa tasarısına karşı başlayan demokrasi yanlısı gösteriler 6 aydır her Pazar günü olduğu gibi bugün de devam etti.

Hindistan’da fabrikada yangın: 43 kişi hayatını kaybetti

Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de bir fabrikada çıkan yangında 43 kişinin öldüğü belirtildi.

Hindistan'da tecavüz duruşmasına giden kadın öldürüldü

Hindistan'da bir kadın, tecavüz duruşmasına giderken suçladığı kişiler tarafından yakılarak öldürüldü. Aralarında tecavüzle suçlanan 2 kişinin de bulunduğu saldırganlar, kadını ateşe verdi. Polis, saldırıyla ilgili tecavüzle suçlananlar dahil 5 kişinin tutuklandığını bildirdi.

Rusya, Çin sınırına balistik füze saldırılarına karşı hava savunma sistemleri kurdu

Rusya, Çin sınırına balistik füzelerle etkin bir şekilde başa çıkabilen hava savunma sistemlerinin kurulumunun tamamlandığını açıkladı.

Bangladeş’te soğan karakolda satılacak

Hindistan’ın muson yağmurları sonrasında hasadın düşük olması nedeniyle Eylül ayından itibaren Bangladeş’e soğan göndermeyi yasaklamasının ardından Bangladeş’te başlayan soğan krizi devam ediyor.

NATO için birinci tehdit artık Çin

NATO, son toplantısında ilk defa Çin’i gündemine alarak ‘Yeni Rusya’ olarak gördüğünün işaretini verdi. Bildirgede, Pekin’in sadece ekonomik değil, askeri anlamda da artık gözardı edilemeyecek bir güç haline geldiği belirtildi. Alman Die Welt gazetesi de ittifakın baş düşmanının Rusya değil Çin olduğunu yazdı.

Nobel Barış Ödüllü Başbakan törende basın toplantısı yapmayacak

2019 Nobel Barış Ödülü’nü alan Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed, ödül töreni etkinlikleri sırasında gelenekselleşen basın toplantısına katılmayacak.

Kutup ayıları köyü bastı okullara koruma verildi

Rusya'nın kuzeyindeki Rikarpi köyüne 50'den fazla kutup ayısının yaklaşması nedeniyle tüm etkinlikler iptal edildi, okullara koruma verildi. Buzulların küçülmesi sonucu hayvanların denizde avlanamayarak karada yiyecek aradığı belirtiliyor.

Yeni S-400 anlaşması: Rusya ve Türkiye üzerinde çalışıyor

Rusya yerel basını, Türkiye ve Rusya’nın 2020’de yeni S-400 roketleri satın alımı için bir anlaşma üzerinde çalıştığını bildirdi.

Erken seçim gündemde: Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev parlamentoyu feshetti

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı, 5. dönem parlamentoyu fesheden Aliyev, erken genel seçimlerin 9 Şubat 2020'de yapılmasını kararlaştırdı.

Çine'e Uygur yaptırımı

ABD Temsilciler Meclisi, Çinli yetkililere Uygur Türklerine yönelik baskı politikalarından dolayı yaptırım uygulanmasını öngören yasa tasarısını kabul etti. Demokrat vekil Brad Sherman’ın sunduğu tasarı 1’e karşı 407 oyla geçti.

Çin, Uygur Türkleri yasa tasarısı nedeniyle ABD'ye tepki gösterdi: İçişlerine müdahale olarak öne sürdü

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Çunying, ABD Temsilciler Meclisinin kabul ettiği yasa tasarısının uluslararası ilişkilerle ilgili genel kuralları ve uluslararası sözleşmeleri ihlal ettiğini öne sürdü. Çunying, bunun aynı zamanda Çin'in içişlerine müdahale olduğunu iddia etti.

Filipinler’de Kammuri Tayfunu’nda ölü sayısı 17’ye yükseldi: Deniz ve hava yolu seferleri iptal edildi

Filipinler’in Luzon Adası’nda oldukça etkili olan tayfunda çok sayıda evin çökmesi sonucu hayatını kaybedenlerin sayısı 17’ye yükseldi.

Hepsi ajan sayılacak

Rusya’da “yabancı ajan” yasasının kapsamı genişletildi. Putin’in onayladığı yasaya göre ülkede internette veya başka bir ortamda bilgi yayan ve yurt dışından finanse edilen kişiler de “yabancı ajan” sayılacak. Rus vatandaşlara ait verileri yurt dışında depolayan şahıs ve şirketlere de 30 bin ila 6 milyon ruble arasında ceza verilecek.

Pakistan-Hindistan sınırında karşılıklı ateş açıldı: 2 ölü, 9 yaralı

Pakistan ve Hindistan ordusu, Cammu Keşmir bölgesindeki Kontrol Hattı'nda karşılıklı ateş açtı. Çıkan Çatışmada 2 Hint sivil hayatını kaybederken, 9 kişi de yaralandı.

Rusya: Su-24 uçağını vurma emrini Erdoğan'ın verdiğini düşünmüyoruz

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, 2015 yılında düşürülen Rus Su-24 savaş uçağını vurma emrinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından değil, başka kişiler tarafından verildiğini düşündüklerini söyledi.

Güneye doğru ilerliyor: Kammuri Tayfunu sellere ve elektrik kesintilerine yol açtı

Dün gece saatlerinden itibaren ülkenin doğusundaki Sorsogon vilayetinde etkili olan tayfun, kuzeybatı yönünde başkent Manila'nın kuzeydoğusundaki Quezon bölgesine kadar ilerlerdi. Ev ve binalara hasar veren tayfun kıyıya yakın alçak bölgelerde sel baskınlarına yol açtı.

Japonya'da 2 yılda 24 bin 'şikâyet araması' yapan yaşlı adam gözaltına alındı

71 yaşındaki Akitoshi Okamoto, Japonya merkezli telekomünikasyon şirketi KDDI’nin ücretsiz olan 411 numaralı müşteri hizmetlerini 8 gün boyunca yüzlerce kez aramasının ardından geçen hafta polis tarafından gözaltına alındı.

Afganistan'da Taliban polis karakoluna saldırdı: 2 kişi hayatını kaybetti

Faryab Emniyet Müdürlüğü Sözcüsü Abdulkerim Yuriş, yaptığı açıklamada, militanların, Bilçirag'daki polis karakoluna düzenlediği saldırıda iki güvenlik görevlisinin öldüğünü söyledi.

Kuzey Kore'den ABD'ye: Nasıl bir Noel hediyesi alacağın sana bağlı

Kuzey Kore'nin ABD işlerinden sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Ri Thae Song, "ABD tarafından çığırtkanlığı yapılan diyalog, özü itibarıyla Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin diyaloğa bağlı kalmasını tezgahlayan aptalca bir oyundan başka bir şey değil" dedi.

Çin ‘yapay güneşi’ tamamladı

Çin’in bir süredir üzerinde çalıştığı “yapay güneş” projesi tamamlandı. HL-2M adı verilen ve Çin Ulusal Nükleer Şirketi ile Güneybatı Fizik Enstitüsü tarafından geliştirilen yapay güneş, 2020 yılında enerji üretmeye başlayacak.

Putin teknolojik cihazlarda yerli yazılım şartı yasasını imzaladı: Yasayla birlikte yerli yazılım zorunlu hale geldi

Rus yazılımına sahip olmayan akıllı telefon ve bilgisayarların satışının yasaklanmasına yönelik yasa, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından imzalandı. İmzalanan yasayla teknolojik cihazlarda yerli yazılım kullanılması zorunlu hale geldi. Ülkede 1 Temmuz 2020'den itibaren satılan tüm akıllı telefon, bilgisayar ve akıllı televizyonların fabrika ayarı olarak Rus yazılımlarıyla çalışması gerekecek.

Taliban, kaymakamın evine saldırdı: 2 kişi hayatını kaybetti

Sar-i Pul Valiliği Sözcüsü Zabihullah Amani, Taliban militanlarının, Sayyad İlçesi Kaymakamı Hayatullah Hayat'ın ilçe merkezindeki evine silahlı saldırı düzenlediğini belirtti.

Filipinler Kammuri Tayfunu'na hazırlanıyor: 43 bin kişi tahliye edildi

Filipinler Ulusal Meteoroloji Ajansı, rüzgar hızının saatte 185 kilometreyi bulacağı tahmin edilen Kammuri'nin bugün geç saatlerde ya da yarın sabah ülkenin doğu adalarını vurmaya başlayacağını duyurdu.

Pakistan’da gaz tüpü patladı: 3 kişi hayatını kaybetti

Pakistan’ın Pencap eyaleti Lahor kentinde bulunan bir evde gaz tüpü patladı. Patlama sonucu 1’i kadın olmak üzere en az 3 kişi hayatını kaybetti.

Rusya'daki otobüs kazasında ölü sayısı 19'a çıktı: Bölgede yas ilan edildi

Rusya Acil Durumlar Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, şoförün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi nedeniyle 41 yolcu taşıyan otobüsün Kuenga Nehri'ne devrilmesi sonucu hayatını kaybedenlerin sayısı 19'a çıktı.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.