Asya Haberleri

Borcunu ödemeyenlere mobil takip

Çin'de Hıbey Eyalet Yüksek Halk Mahkemesi, imkanı olduğu halde borcunu ödemeyenlerin ihbar edilmesini sağlayan mobil uygulama geliştirildiğini açıkladı. Ülke yönetimi, toplumda "Sosyal Güven Sisteminin İnşası" adı altında 1,43 milyarlık nüfusunu kaç puanlık birey olduğunu da belirleyecek proje üreteceklerini duyurdu. Ödül ve ceza sistemiyle toplumda güven oluşturma hedefleniyor.

Tokyo metrosunda sıkışıklığı gidermek için ücretsiz yemek

Japonya'da Tokyo metrosu yetkilileri, çok yoğun bir hatta sabah sıkışıklığını önlemek için yoğun saatlerden önce trene binen yolculara ücretsiz yemek önerisi getirdi. Tokyo metrosu 2 hafta süreyle yolcu kapasitelerinde hedef belirlediklerini ifade etti. Metro şirketi, bu hedeflere göre yemek listelerini zenginleştireceklerini belirtti.

Duterte: Moro'daki referandum sonuçlarına saygılıyız

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, dün yapılan referanduma ilişkin açıklamasında seçim sonuçlarına saygı duyacaklarını söyledi. Moro Müslümanları, 73 yıldır süre gelen özerklik mücadelesini yüzde 80 'Evet' alarak kazandı.

Kerç Boğazı'nda ölü sayısı 14'e yükseldi

Kerç Boğazı'nda yanan iki gemide hayatını kaybedenlerin sayısı 14'e çıktı.

Moro Müslümanlarından tarihi 'Evet'

Filipinler'in güneyinde Moro Müslümanlarının geleceğini etkileyecek referandumda oy sayım işlemi sürerken kesin olmayan sonuçlara göre Cotabato ve Isabela şehirleri "Evet" yönünde oy kullandı. Moro'daki bazı şehirlerden rekor oranında 'Evet' oyu çıktı. Cotobato'da Evet oranı yüzde 65, Tawi Tawi'de ise yüzde 80 olduğu ifade edildi.

Fazla meyve öldürdü

Endonezya’da bir kişi, fazla duryan meyvesi tükettiği için hayatını kaybetti. Kötü kokusu ile bilinen bu meyve, güneydoğu Asya'da yetişiyor.

Endonezya'da 6,7 büyüklüğünde deprem

Endonezya'nın Doğu Nusa Tenggara eyaletinde bugün 6'dan büyük ikinci deprem meydana geldi.

Taliban askeri üsse bombalı araçla saldırdı

Afganistan'da Taliban'ın askeri üsse saldırısında 126 kişi hayatını kaybetti.

Moro'da Müslümanların zaferi: Referandumu 'evet' çıktı

Filipinler'de yaşayan Moro Müslümanlarının 73 yıldır süren mücadelesinde bugün sona gelindi. Özerklik için en kritik aşamayı temsil eden tarihi halk oylaması sona erdi. Moro Müslümanları, referandumdan 'Evet' çıkarmayı başardı. Özerklik için yapılan halk oylamasında gayri resmi sonuçlar belli oldu. Evet yüzde 80, Hayır yüzde 20 civarında. Resmi sonuçların yarın ilan edilmesi bekleniyor.

Moro Müslümanlarının direniş tarihinde kritik gün

16. yüzyılın ilk çeyreğinden bu yana kolonyalizm ve emperyalizme direnen Filipinler Müslümanları, özerklik mücadelesinde en kritik aşamayı temsil eden tarihi halk oylaması için bugün sandık başına gitti. Halk oylamasından evet oyu çıkarsa mevcut “ARMM” yani “Müslüman Mindanao Özerk Bölgesi” lağvedilecek onun yerine “BARMM” yani “Bangsamoro Müslüman Mindanao Özerk Bölgesi” kurulacak. Kurulacak özerk yönetime hükümet tarafından her yıl fon tahsis edilecek, toplanan vergilerin çoğunluğu bölgede kal...

Japonya'dan İran’a petrol yatırımı

İran Merkez Bankası’ndan bugün yapılan açıklamada İran’la petrol ticaretine yeniden başlandığı duyuruldu.

Yunanistan'da olaylı Makedonya gösterisi: 60 bin kişi katıldı

Başkent Atina'da Makedonya ile imzalanan "isim sorununa" yönelik anlaşmayı protesto amacıyla düzenlenen gösteride çıkan olaylarda en az 10 polis ve çok sayıda gösterici yaralandı. Göstericiler tarafından yaralanan bir foto muhabiri de hastaneye kaldırıldı.

Moro Müslümanları özerklik için tarihi referandumu sorunsuz sona erdi

Moro Müslümanlarının geleceğini etkileyecek referandumunda Morolar oy kullandı. Filipinler’de yaşayan Moro Müslümanlarının özerklik referandumu sorunsuz şekilde sona erdi. Filipinler Genel Müdürü 2 milyon 165 bin seçmenin katıldığı referandumda ciddi bir adli vaka yaşanmadığını bildirdi.

Dünyanın en yaşlı adamı hayatını kaybetti

Dünyanın en yaşlı erkeği unvanına sahip olan Japon Masazo Nonaka'nın 113 yaşında hayatını kaybettiği bildirildi.

Moro Müslümanları: Türkiye'nin desteğine ihtiyacımız var

Moro İslami Kurtuluş Cephesi lideri Hacı Murad İbrahim: Türkiye'nin bu yeni süreçte de önceliğimiz olan eğitimde ve kalkınma programlarında bize yardımcı olmasına, desteğini artırmasına ihtiyacımız var. BOL geçtiğinde ARMM hükümeti lağvedilecek. Bangsamoro Geçiş Hükümeti görevi devralacak. Bu 3 yıl sürecek. BTA'daki ilk yılımızda planımız 'Acil Tesir Programı' olacak. 4 aşamalı odak noktalarımız olacak. Parlamentoda halkların sandalyeleri olacak. Tüm haklara saygı gösterilecek.

Afganistan'da valiye bombalı saldırı

Saldırıdan Logar Valisi Muhammed Enver İshakzey yara almadan kurtulurken, 8 koruması hayatını kaybetti.

Eski Interpol başkanının eşi Fransa'dan sığınma istedi

Çin'de eylül ayında gözaltına alınan eski Interpol Başkanı Meng Hongwei’nin eşi Grace Mıng'in Fransa'dan sığınma talebinde bulunduğu bildirildi.

BM Arakan'daki zulümden endişe duyuyor

Birleşmiş Milletler, Arakan'da zulüm gören Müslümanlar için endişe duyduğunu ifade etti. BM İnsan Hakları Myanmar Özel Raportörü Lee yaptığı açıklamada "Myanmar ordusunun orantısız güç kullanmasından kaygı duyuyoruz" ifadelerine yer verdi.

'Barınakta yer yok' gerekçesiyle yüzlerce köke gizlice öldürüldü

Güney Kore'nin en büyük hayvan barınaklarından birinde, yer kalmadığı gerekçesiyle yüzlerce köpeğin gizlice öldürüldüğü öne sürüldü.

2 kız kardeş babaları hastalanınca 4 yıl boyu erkek kılığında berberlik yaptı

Hindistan'ın Uttar Pradeş eyaletinde 2 kız kardeş, babaları hastalanınca tek geçim kaynağı olan berber dükkanlarını 4 yıl boyunca erkek kılığına girerek çalıştırdı.

Rusya'da savaş uçakları havada çarpıştı

Rusya Savunma Bakanlığı, 2 Su 34 savaş uçağının ülkenin doğusunda havada çarpıştığını açıkladı.

Facebook hesaplarını sildi

Facebook, Rusya merkezli ve Sputnik haber ajansıyla ilişkili yüzlerce hesabı sildiğini açıkladı. Facebook'un Siber Güvenlik Politikaları Direktörü Nathaniel Gleicher: Bugün Rusya merkezli ve Doğu ile Orta Avrupa, Kafkaslar, Orta Asya ve Baltık bölgelerinden faaliyet yürüten bir ağın parçası olarak koordineli sahte davranışlarda bulunan 364 Facebook sayfası ve hesabı sildik.

Facebook hesaplarını sildi

Facebook, Rusya merkezli ve Sputnik haber ajansıyla ilişkili yüzlerce hesabı sildiğini açıkladı. Facebook'un Siber Güvenlik Politikaları Direktörü Nathaniel Gleicher: Bugün Rusya merkezli ve Doğu ile Orta Avrupa, Kafkaslar, Orta Asya ve Baltık bölgelerinden faaliyet yürüten bir ağın parçası olarak koordineli sahte davranışlarda bulunan 364 Facebook sayfası ve hesabı sildik.

Kazakistan'da helikopter kazası: 1 ölü

Kazakistan'ın Almatı kentinde helikopter düştü, pilot hayatını kaybetti.

15 yıl gün yüzüne hasret kaldı

Bangladeş'in Cox's Bazar kentinde, gün yüzüne hasret yaşayan doğuştan ortopedik engelli 15 yaşındaki Humaira Jannat Nadia, Türkiye'den getirilen akülü tekerlekli sandalye ile hayata ilk adımını attı. Deniz Feneri Derneği Ankara Şube Koordinatörü Hamit Kunt: Nadia 15 yaşında ve 15 yıldır hiç bu odadan çıkmamış. Bu zamana kadar yatağında televizyon izlemiş. Biz bunu öğrenince gerçekten çok üzüldük. O an kardeşimize, Türkiye'den bir akülü araba getirmeye karar verdik. Bugüne kadar dışarı çıkmamış N...

Japonya'da Shindake yanardağı patladı

Japonya'nın güneyindeki Kuchinoerabu Adası'nda yer alan Shindake yanardağı patladı. 2015 yılında faaliyete geçen Shindake yanardağı, patlamaların ardından adanın tüm nüfusu geçici olarak tahliye edilmişti.

Endonezya'da 5.7 büyüklüğünde deprem

Endonezya'nın Sumatra Adası'ndaki Açe eyaletinde 5,7 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Evinin önünde bulduğu timsahı içeri alarak selfie çekti

Malezya'nın kuzeyindeki Kelantan bölgesinin Kota Baru şehrinde yaşayan 22 yaşındaki Azy Nadia Aziz, evinin önünde yakaladığı 1.5 metrelik timsahı içeri alarak onunla selfie çekti.

Doğu Türkistan’daki toplama kampları kapatılsın

Doğu Türkistan’da yaşanan zulme dikkat çekmek amacıyla İHH Genel Merkezi’nde basın açıklaması düzenleyen STK temsilcileri, Doğu Türkistan’da kurulan toplama kamplarının kapatılması çağrısı yapıldı.

Lavrov: Türkiye'nin çıkarlarını gözeteceğiz

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Suriye'de oluşturulması planlanan güvenli bölgeye ilişkin "Türkiye'nin güvenliğini ve çıkarlarını gözeteceğiz" dedi.

Çin'de seçkin mahkumlara ayrıcalıklı hapishane

Çin Komünist Partisi (ÇKP) üyelerine imtiyazlı hapishane verilmesi ülkede dikkatleri bu konu üzerine çekti. Çin'de üst düzey görevlerde yer aldıkları sırada yolsuzluktan hüküm sürmüş olanlara ayrıcalıklı hapishane şartlarından yararlanıyor.

Japonlar 'yalnız' ölmekten korkuyor

Japonya’daki Asahi Shimbun gazetesinin ülke çapında 3 bin kişiyle yaptığı anket, katılımcıların yarısının öldüklerinde yanlarında kimsenin olmamasından endişelendiğini ortaya çıkardı.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.