Asya Haberleri

Çekirgeler Çin’e yöneldi: İkinci dalga gelebilir

Doğu Afrika ve Afrika Boynuzu ülkelerini istila eden çekirge sürülerinin kıtayı ikinci kez vurabileceği belirtiliyor. Çekirgelerin Pakistan, Hindistan ve Rusya’da ilerleyişi sürerken Çin de hedefte. Çekirge istilasıyla Afrika ülkelerinde 20 milyon kişi gıda güvensizliğiyle karşı karşıya.

Belarus lideri bu kez de kadınları kızdırdı: Benim ülkemi kadın yönetemez, adam lazım

Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko "Ülkemi bir kadının yönetemeyecek. Ülkeye adam lazım" sözü ülkede yeni bir tartışma yarattı.

Ukrayna, Hablemitoğlu suikastının kilit ismi Bozkır’ın sığınma talebini reddetti

FETÖ elebaşı Gülen ve Alman Vakıfları davalarının raporlarını hazırlayan Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu suikastının katil zanlılarından olduğu değerlendirilen ve Ukrayna’da hakkında adli kontrol şartı bulunan kilit şüpheli Nuri Gökhan Bozkır'ın Ukrayna Devlet Göç İdaresi'ne yaptığı sığınma başvurunun reddedildiği öğrenildi.

Putin’den Suriye’deki askeri üsler için talep: Daha fazla arazi

Rusya Devlet Başkanı Putin, Savunma Bakanlığının Suriye'deki Rus askeri üsleri için daha geniş arazi ve daha fazla gayrimenkul sağlanması amacıyla Suriye rejimiyle görüşülmesi talimatı verdiği bildirildi. Moskova'nın görüşmelerde ayrıca denizde de daha fazla alanı kullanma izni isteyeceği ifade edildi.

Ukrayna’da yaya son anda ölümden döndü

Ukrayna’da yaya geçidini kullanarak karşı yola geçmeye çalışan vatandaş, arabanın altında kalmaktan son anda kurtuldu.

Afganistan Hac ve Evkaf Bakan Yardımcısı Muzaffari'ye bombalı saldırı: 1 ölü

Afganistan Hac ve Evkaf Bakan Yardımcısı Aminullah Muzaffari'nin makam aracına düzenlenen bombalı saldırıda bir kişi hayatını kaybetti.

İngiltere, ABD, Avustralya ve Kanada, Çin'in Hong Kong güvenlik yasasından endişeli

İngiltere, ABD, Avustralya ve Kanada'nın ortak açıklamasında, Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nde uygulanması için Çin Ulusal Halk Kongresinde (Ulusal Meclis) kabul edilen Ulusal Güvenlik Yasası'ndan derin endişe duyulduğu belirtildi. Yapılan açıklamada "Bu adımın Hong Kong toplumundaki mevcut derin bölünmeleri daha da kötüleştirmesinden son derece endişe ediyoruz" denildi.

Rusya'dan Kuzey Akım 2 projesi: Yaptırımlara karşı duruşumuz çok iyi biliniyor

ABD Senatosu tarafından Aralık 2019 tarihinde kabul edilen Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası'na göre; Kuzey Akım-2 ve Türk Akımı projelerine katılan şirketler için ekonomik ve finansal yaptırımlar uygulanmasına ilişkin Rusya'dan açıklama geldi. Kremlin Sözcüsü Peskov, ABD’nin Kuzey Akım 2 projesi için aldığı ekonomik ve finansal yaptırımların uluslararası hukuka aykırı olduğunu vurguladı.

Çin-Hindistan arasında gerginlik: Bölgeye asker yığdılar

Çin ile Hindistan arasında Himalayalar sınırında tırmanan gerginlik devam ediyor. İki ülke de sınıra binlerce asker sevk etti ve tahkimata başladı. ABD Başkanı Donald Trump, dün iki ülkeye itidal çağrısı yaptığını ve Pekin'le Delhi arasında arabuluculuk yapmayı önerdiğini açıkladı.

Çin Hong Kong’da protestolara sebep olan Ulusal Güvenlik Yasası’nı kabul etti

Çin Ulusal Meclisi, Hong Kong özerk bölgesinde protestoların başlamasına neden olan Ulusal Güvenlik Yasası’nı kabul etti.

Çin Ulusal Halk Kongresi, Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde uygulanacak Ulusal Güvenlik Yasası’nı kabul etti

Çin’de yaklaşık 5 bin delegenin katılımıyla başkent Pekin’de düzenlenen Ulusal Halk Kongresi ve Halk Siyasi Danışma Konferansının yıllık toplantılarının kapanış oturumunda Ulusal Güvenlik Yasası, 2 bin 878 oyla kabul edildi.

Binlerce kişi sokağa döküldü: Çin Milli Marşı’na saygısızlık tartışması

Hong Kong, suçluların Çin’e iadesi nedeniyle düzenlenen protestolardan sonra şimdi de Çin Milli Marşı’na saygısızlığı suç haline getiren yasa tasarısı nedeniyle protestolara sahne oluyor. Binlerce kişi Hong Kong sokaklarında tasarıyı protesto ederken, polisin göstericilere müdahalesi sert oldu.

Yemen ordusu: Marib saldırısında 8 kişi öldü

Yemen ordusu, İran destekli Husilerin, Marib'de geçici karargah olarak kullanılan askeri kampa balistik füze ile düzenlediği saldırıda 8 kişinin öldüğünü, 1 kişinin yaralandığını, Genelkurmay Başkanının saldırıdan kurtulduğunu açıkladı.

Rusya lideri Putin'e karşı ilk kez dava kabul kabul edildi

Rusya’ya bağlı federe Çuvaşistan Cumhuriyeti’nin eski lideri Ignatyev kendisini haksız yere azletmesi kararı nedeniyle Rusya Devlet Başkanı Putin’e karşı mahkemeye başvurdu. Rusya Yüksek Mahkemesi ise, Ignatyev'in 'Rusya Devlet Başkanı' aleyhindeki davayı ilk kez kabul etti.

Rusya'dan ABD'nin Libya iddialarına cevap geldi

Rusya’nın Libya’ya savaş uçakları gönderdiğini iddia eden ABD’ye Moskova’dan yanıt geldi. Rusya Parlamentosu’nun üst kanadı Federasyon Konseyi’nden yapılan açıklamada, Rusya’nın Libya’ya asker göndermesi yönünde parlamentoya gelen bir talep olmadığı bildirildi.

Japonya'da 'Seyahate Çık' kampanyası: Hükümetten tatile çıkacaklara 20 bin yenlik finansal destek

Japonya hükümeti, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkilediği turizm sektörünü canlandırmak için ülke içinde tatile çıkacaklara günlük 20 bin yen (185 dolar) değerinde finansal destek sağlayacak.

BM, Kuzey ve Güney Kore sınırında karşılıklı ateş açılmasını ateşkes ihlali saydı

Güney Kore’deki Birleşmiş Milletler Komutanlığı (UNC), Güney ve Kuzey Kore sınırında askerlerin karşılıklı ateş açmasını, Kore Savaşı’ndan (1950-1953) sonra yapılan "ateşkesin ihlali" olduğunu bildirdi.

Pakistan’da düşen uçağın pilotu kuleden yapılan 3 uyarıyı dikkate almadı

Pakistan’da düşen yolcu uçağının pilotunun faciadan önce kuleden yapılan 3 uyarıyı dikkate almadığı ortaya çıktı. Pilotun kuleden yapılan irtifayı düşürme uyarısını dikkate almayarak hazır olduğunu söyleyip inişe geçtiği kaydedildi.

Hindistan’da çekirge istilası

Korona virüsle mücadele eden Hindistan, son 27 yılın en büyük çekirge istilasıyla boğuşuyor. İran ve Pakistan’dan gelen çekirge sürüleri ülkenin kuzey batısındaki Racastan ve Madya Pradeş eyaletini istila etti.

Japonya’da 2 yubari kavunu 7 bin 500 liraya satıldı

Japonya’da lezzeti ve fiyatı ile ünlü özel yubari kavunlarının görücüye çıktığı açık artırmada 2 kavun, 7 bin 500 lira fiyata alıcı buldu.

Karar bugün alındı, yarın resmileşmesi bekleniyor: Japonya’da OHAL tüm ülkede sona eriyor

Japonya’da hükümet son olarak 5 eyalette süren OHAL uygulamasını ülke genelinde sonlandırma kararı aldı. Yarın, uzman kurulunun görüşlerine başvurulmasıyla kararın resmiyet kazanması bekleniyor.

Pakistan’da uçak kazasına ait ilk incelemelerde kritik detaylar: Pilot üç kez iniş yapmayı denemiş

Pakistan’ın Karaçi kentinde iniş yapmadan önce yerleşim bölgesine düşen yolcu uçağına ait incelemelere dair ilk bilgiler paylaşıldı. Uçağın 3 kez piste iniş yapmayı denediği, motorların piste temas ederek hasar gördüğü belirlendi.

Endonezya'da bayram sabahı: Bayram namazı evlerde ve açık alanlarda kılındı

Dünyanın en yoğun Müslüman coğrafyalarından biri olan Endonezya'da Ramazan Bayramı koronavirüs nedeniyle buruk bir şekilde karşılandı. Ülke genelinde Müslümanlar bayram namazını evlerinde kıldı. Bazı bölgelerde ise mesafe kuralı ve maske takma şartı ile açık alanlarda cemaatle bayram namazı kılınmasına izin verildi. Ayrıca yetkililer, vatandaşlardan bayram nedeniyle tokalaşma ve sarılma konusunda dikkatli olmaları konusunda ricada bulundu.

Afganistan'da ateşkes: Bayram nedeniyle Taliban ile hükümet arasında 3 gün süreyle ateşkes ilan edildi

Taliban tarafından yapılan açıklamada bayram süresince Afganistan hükümeti ile karşıklıklı ateşkes ilan edildiğini açıkladı. Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani de sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, güvenlik güçlerinin de aynı şekilde bayram günlerinde Taliban'a karşı hiçbir operasyon düzenlemeyeceğini duyurdu.

Rusya’da bankayı havaya uçurmakla tehdit eden şüpheli 5 kişiyi rehin aldı

Rusya’da bir bankaya giren şüphelinin 5 kişiyi rehin aldığı belirtildi. Öte yandan, bankayı havaya uçurmakla tehdit eden şüphelinin bankaya giren güvenlik güçleri tarafından gözaltına aldığı belirtildi.

Düşen uçaktan sağ kurtulan mühendis kaza anını anlattı: Duyduğum tek şey çığlıklardı

Pakistan Uluslararası Havayollarına (PIA) ait PK 8303 sayılı Lahor - Karaçi seferini yapan bir yolcu uçağı dün bir yerleşim alanına düştü. Düşen uçaktan yalnızca iki kişi kurtuldu. Enkazdan sağ kurtulan iki isimden biri Muhammed Zubair kaza anını şu sözlerle anlattı: "Sadece duman ve ateş görüyordum. Her yerden çığlık sesi geliyordu. Kimseyi göremiyordum ama çığlıklarını duyuyordum"

Düşen uçaktan sağ çıktı: 107 kişiden bir tek o kurtuldu

Pakistan'da içerisinde 107 kişinin bulunduğu uçak Karaçi Havalimanı yakınlarında düştü. Karaçi Belediye Başkanı, kazadan kurtulan kimsenin olmadığını açıklamıştı ancak Zafar Masud isimli bir şahsın enkazdan ağır yaralı olarak çıkartıldığı öğrenildi.

Düşen uçaktan sağ çıktı: 107 kişiden bir tek o kurtuldu

Pakistan'da içerisinde 107 kişinin bulunduğu uçak Karaçi Havalimanı yakınlarında düştü. Karaçi Belediye Başkanı, kazadan kurtulan kimsenin olmadığını açıklamıştı ancak Zafar Masud isimli bir şahsın enkazdan ağır yaralı olarak çıkartıldığı öğrenildi.

NATO'dan Rusya'ya çağrı: 'Açık Semalar Anlaşması'na geri dönmeli

NATO üyeleri, ABD'nin Açık Semalar Anlaşması'ndan çekilme kararının ardından Rusya'ya anlaşmanın şartlarına yerine getirme çağrısında bulundu. NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, "Açık Semalar Anlaşması'na üye tüm tarafların yükümlülüklerini yerine getirmek zorunda olduğu konusunda hemfikiriz. NATO müttefikleri anlaşma maddelerini tam olarak yerine getirmeye devam ediyor" dedi.

Amphan Kasırgası'nda bilanço artıyor: 106 kişi hayatını kaybetti

Hindistan ve Bangladeş'te etkili olan Amphan Kasırgası nedeniyle 106 kişi hayatını kaybetti.Hint basınındaki haberlere göre, Bengal Körfezi'nde oluşan ve hızı saatte 185 kilometreye kadar ulaşan Amphan Kasırgası'nda çok sayıda ev ve ekili alan zarar gördü, ağaçlar köklerinden söküldü.

Pakistan'da yolcu uçağı Karaçi Havalimanı yakınlarında bir yerleşim alanına düştü

Pakistan'da Lahor-Karaçi seferini yapan bir yolcu uçağının Karaçi Havalimanı yakınlarında bir yerleşim alanına düştüğü belirtildi. Uçakta 90'dan fazla yolcu ve mürettebat bulunduğu açıklandı. Karaçi Belediye Başkanı uçakta bulunan 107 kişinin yaşamını yitirdiğini söyledi.

Tokyo valisinden Japonya hükümetine ikinci dalga uyarısı

Tokyo Valisi Yuriko Koike, olası ikinci koronavirüs dalgasından önce başkentteki sağlık sisteminin güçlendirilmesi konusunda Japonya hükümetinden destek istedi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+