İran'dan Hollanda, Danimarka ve İngiltere'ye tepki

İran Dışişleri Bakanlığı, Ahvaz saldırısını gerçekleştiren örgüt üyelerine ülkelerinde izin verildiği gerekçesiyle Hollanda ve Danimarka büyükelçileri ile İngiltere'nin Tahran Büyükelçi Vekilini çağırarak uyardı.

ABD'nin yaptırım kararına Çin'den sert tepki

Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin Pekin Büyükelçisinin Bakanlığa çağrıldığını ve askeri yaptırımlar nedeniyle tepki gösterildiğini açıkladı. Çin Savunma Bakanlığı, "Çin ordusu askeri yaptırımdan güçlü şekilde öfke duyuyor ve kesinlikle karşı çıkıyor" açıklamasını yaptı.

Putin’den Ruhaniye: Terörle mücadeleye hazırız

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin İran’daki terör saldırısına ilişkin yaptığı açıklamada Ruhani’ye birlikte “terörle mücadeleye hazırız” mesajı verdi.

Afganistan'da patlama: 7 çocuk hayatını kaybetti

Afganistan'ın kuzeyindeki Faryab vilayetinin Şirin Tegab ilçesinde yol kenarına yerleştirilen bombanın patlaması sonucu 7 çocuğun öldüğü bildirildi.

Rusya Kırım’a S-400 yerleştiriyor

Rusya’nın Kırım yarımadasına yerleştirdiği S-400 Savunma Sistemleri’nin dördüncü etabını kuracağını aktarıldı.

Japonya hipersonik füze geliştirecek

Japonya'nın, hipersonik füze geliştirmek amacıyla yaklaşık 57 milyon dolar bütçe ayırdığı bildirildi. Hipersonik hava araçları, saniyede 343,2 metre ölçülen ses hızının 5 katı (Mach 5) veya daha yüksek hızlarda hareket eden araçlar olarak tanımlanıyor.

Malezya'da eski Başbakan Necip kefaletle serbest bırakıldı

Malezya'da kamu fonlarını zimmetine geçirmekle suçlanan eski Başbakan Necip Rezak, hakkındaki ilave suçlamalardan tutuksuz yargılanmak üzere mahkemenin öngördüğü kefaletin bir bölümünü ödeyerek serbest kaldı.

'Türkiye ve Rusya uzlaştı'

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da İdlib'deki son duruma ilişkin açıklamalarda bulundu. Lavrov, Türkiye ile Rusya'nın İdlib'de kurulacak silahsızlandırılmış bölgenin sınırları üzerinde mutabakat sağladığını bildirdi.

Rusya'dan ABD'ye: Ateşle oynamak aptallık

ABD, Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi ve savaş uçağı satın alan Çin'e yaptırım kararı aldı. Çin'in sert tepki verdiği yaptırım kararına Moskova da sessiz kalmadı. Rusya'dan yapılan açıklamada, "Ateşle oynamak aptallık, daha tehlikeli bir hal alabilir" ifadelerine yer verildi.

TBMM Başkanı Yıldırım: Ermenistan şartsız çekilmeli

Başbakan Yıldırım, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'ye yaptığı ziyarette "Türkiye, en başından itibaren Azerbaycan'ın beklenti ve taleplerini desteklemektedir. Ermenistan devleti, Yukarı Karabağ dahil, işgal ettiği Azerbaycan topraklarından şartsız çekilmelidir. Bu topraklar Azerbaycan'ındır. Dün böyleydi, ebediyen böyle kalacaktır" ifadelerini kullandı.

Rusya İsrail'in bulgularını reddetti

İsrail heyetinin geçtiğimiz günlerde Suriye'de 15 Rus askeri personelinin öldüğü uçakla ilgili açıklama yapmak için Moskova’ya gittiği ancak bulgularının kabul görmeden geri döndüğü iddia edildi.

Vietnam Devlet Başkanı Tran Dai Quang hayatını kaybetti

Son zamanlarda sağlık durumu ağırlaşan Vietnam Devlet Başkanı Tran Dai Quang 61 yaşında yaşamını yitirdi. Quang, devlet başkanı olmadan önce kamu güvenliği bakanıydı.

Keskin nişancı Putin

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin Moskova’da silah kuvvetlerinin törenine katıldı.

TBMM Başkanı Yıldırım Azerbaycan'a gitti

TBMM Başkanı Yıldırım, Milli Meclis'in 100. yıl etkinliklerine katılmak için Azerbaycan'a gitti. Yıldırım'ı, Haydar Aliyev Havaalanı'nda Milli Meclis Başkan Yardımcısı Valeh Aleskerov karşıladı.

İngiltere'den Arakan mesajı: Sorumlular adalet önüne çıkarılmalı

İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt, Arakan Müslümanlarına yönelik katliamları, gelecek hafta Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'na taşıyacaklarını belirterek, sorumluların hesap vermesini temin etmek için ellerindeki bütün araçları kullanacaklarını söyledi.

Rusya'dan düşürülen uçakla ilgili açıklama

Suriye'de 15 kişilik mürettebatıyla birlikte Esed rejimi tarafından 'yanlışlıkla' düşürülen Rus askeri uçağıyla ilgili detaylar netleşmeye başladı. Rusya Savunma Bakanlığı İl-20 uçağının dost-düşman tanıma sisteminde meydana gelen arıza nedeniyle vurulduğuna dair spekülasyonları reddetti.

Filipinler'de heyelan 15 can aldı

Filipinler zor günler geçirdiği tayfun felaketinden sonra şimdi de heyelanla başa çıkmaya çalışıyor. Cebu bölgesinde aşırı yağışların yol açtığı heyalanda 15 kişi hayatını kaybederken en az 64 kişi de kayboldu. Yaklaşık 30 ev toprak altında kaldı.

İran'da yaptırımları delmek için komisyon kuruldu

İran Meclisi Enerji Komisyonu Başkan Yardımcısı Hüseyin Emiri Hamkani, ABD'nin 'İran'ın petrol satışına yönelik yaptırımlarını' delmek için Enerji Bakanlığı bünyesinde bir komisyon kurulduğunu söyledi.

Uçakta alarm: Yolcuların burnu ve kulakları kanadı

Hindistan’dan havalanan bir uçakta basıncın düşmesi nedeniyle 30 yolcunun burnu ve kulakları kanadı. Jet Airways'a ait uçakda meydana gelen olay sebebiyle uçak kalktığı yer olan Mumbai'ye geri döndü.

Kuzey Kore ile Güney Kore'nin arasından su sızmıyor

Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un bu yılki 3. zirvesinden iki ülke ilişkilerine, ortak projelere ve nükleer silahsızlanmaya ilişkin bir dizi karar çıktı. Liderlerin ve eşlerinin samimi fotoğrafları dikkat çekerken, Kuzey Kore Lideri Kim Jong Un, Güney Kore’nin başkenti Seul’e resmi ziyaret düzenleyeceği konusunda söz verdi.

'Yemen krizinin bitmesi için olumlu rol oynamaya hazırız'

Yemen'de yaşanan krize ilişkin açıklamalarda bulunan Pakistan Başbakanı İmran Han, "Yemen konusunda bizden talep edilmesi durumunda krizi bitirmek için olumlu rol oynayacağız" ifadelerini kullandı.

Navaz Şerif’e şartlı tahliye

İslamabad Yüksek Mahkemesi (IHC), eski Başbakan Navaz Şerif, kızı Merye Navaz ve damadı Muhammed Safdar'ın şartlı tahliye edilmesine karar verdi.

Gani: Üçüncü bir ülkede savaşan Afganlar suç işlemektedir

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, üçüncü ülkede savaşan Afgan vatandaşlarının suç işlediğini söyledi. 2016 yılında yayımlanan bir rapora göre, ülkelerinde göçen Afganlar İran Devrim Muhafızları tarafından fiziksel özellikleri iyi olanlar ayrılarak Suriye'de rejim askeri olarak savaştırılıyor.

Putin ile Merkel Suriye'yi görüştü

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Suriye meselesini görüştü. Putin'in Soçi'de Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı görüşme hakkında Merkel'e bilgi verdiği belirtildi.

Bir Rus savaş uçağı daha düştü

Rus RT televizyonu, Mig-31 tipi bir savaş uçağının Rusya'da düştüğünü duyurdu.

Bir Rus savaş uçağı daha düştü

Rus RT televizyonu, Mig-31 tipi bir savaş uçağının Rusya'da düştüğünü duyurdu.

Pakistan'da Navaz Şerif ve kızı serbest bırakıldı

Pakistan Yüksek Mahkemesi, eski başbakan Navaz Şerif ve kızının hapisten çıkarılmasına karar verdi. Mahkeme salonu ve önünde kararı bekleyen PML-N destekçileri kararın ardından Şerif ve ailesini karşılamak için cezaevi önüne giderek, tezahüratlarda bulundu.

İsviçre ve Hollanda büyükelçileri Rus Dışişleri Bakanlığına çağrıldı

İsviçre ve Hollanda’nın Moskova’daki büyükelçileri ülkelerindeki "Rusya’nın casusluk faaliyetleri" yönündeki iddialar nedeniyle Rusya Dışişleri Bakanlığına çağrıldı.

İran medyasında 'dost ülke Rusya' kızgınlığı

Rusya ve Suudi Arabistan'ın petrol piyasasını dengeleme bahanesiyle İran'ın pazar payını kapma peşinde olduğu yönündeki iddialar İran'da geniş yankı uyandırdı. Moskova yönetimini Suudi Arabistan ve ABD ile Tahran'a karşı hareket etmekle suçlayan İran basını, "Rusya sözde dost ülke", "Putin çıkarı için her şeyi yapmaya hazır biri" manşetleri attı.

Kuzey Kore açıkladı: Füze fırlatma rampasını kapatacağız

Kuzey Kore, ABD'nin gerekli adımları atması halinde, Dongchang-ri bölgesindeki test alanının ve füze fırlatma rampasının kapatılacağını açıkladı. Güney Kore lideri Moon ise Kuzey Kore ve ABD arasında görüşmelerin en yakın zamanda tekrar başlamasını ümit ettiğini dile getirdi.

Arakan’daki tam soykırım

BM, Myanmar ordusu ve fanatik Budistlerin soykırım sözleşmesindeki 5 eylemden 4’ünü Arakanlı Müslümanlara karşı uyguladığını açıkladı. Kadınlara cinsel şiddetin de detaylı olarak anlatıldığı raporda, sorumluların cezasız kalmaması için acil eylem çağrısı yapıldı.

Güney ve Kuzey Kore liderinden 'barış çabalarını sürdürme' sözü

Kuzey Kore'nin başkenti Pyongyang'da bir araya gelen Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, barış için ortak çabalarını sürdürme sözü verdi.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.