Asyadan Haberler - En sıcak gelişmeler - Yenisafak.com

Asya Haberleri

Hindistan'da kopya çekmesinler diye öğrencilerin başına koli geçirildi

Hindistan'da bir lisede kopya çekilmesini önlemek için öğrencilerin başlarına koli geçirildi. Okul yönetimi daha sonra tepki çeken görüntülere ilişkin özür diledi.

Libya'da Trablus güçleri Hafter'e karşı ilerliyor: Ayn Zara ele geçirildi

Uluslararası tanınırlığa sahip Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne (UMH) bağlı güçlerin, Halife Hafter'e bağlı silahlı milislerin elinde tuttuğu Ayn Zara hattını kontrolü altına aldığı bildirildi.

Sürpriz ziyaret: ABD Savunma Bakanı Esper, Afganistan Cumhurbaşkanı Gani ile görüştü

Afganistan'ın başkenti Kabil'e sürpriz ziyaret gerçekleştiren ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani ile görüştü.

Afganistan'da valiye bombalı saldırı: 3 ölü

Afganistan'da Maydan Vardak Valisi Muzaffereddin Yemin'in konvoyunun geçişi sırasında bomba yüklü araçla gerçekleştirilen intihar saldırısında, 3 sivil yaşamını yitirdi. Valinin saldırıdan yara almadan kurtulduğu belirtildi.

Suudi Arabistan’dan kadınlar için Umre açıklaması: Yanlarında bir erkek bulunmadan Umre yapabilecekler

Suudi Arabistan Hac ve Umre Komitesi Genel Sekreteri Mazen Darrar, kadınların yanlarında bir erkek bulunmadan Umre ibadetini yerine getirebilmelerini sağlayacak bir kararname üzerinde çalıştıklarını duyurdu.

Kim’den ABD’ye atlı mesaj

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, Paektu Dağı’na çıkarak, ailesinin propaganda sembolü beyaz atla poz verdi. Kim, ABD yaptırımlarına karşı mücadele ettiklerini belirterek, “Acı öfkeye dönüştü” ifadelerini kullandı.

Filipinler'de 6,4 büyüklüğünde deprem: Can ve mal kaybı yok

Filipinler'in Mindanao Adası'nda 6,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Hindistan-Pakistan arasında gerginlik: Keşmir'de çatışma çıktı 3 ölü

Hindistan ve Pakistan arasında şubat ayında patlak veren sınır çatışmaları Keşmir'de devam ediyor. Güvenlik güçleriyle direnişçiler arasındaki çatışmada 3 direnişçi öldü.

Kuzey Kore'nin en yüksek dağından açıklama: ABD yaptırımlarıyla mücadele edeceğiz

ABD'nin yaptırımlarıyla ilgili açıklamalarda bulunan Kuzey Kore lideri Kim, "Sonu gelmeyen yaptırımlar, düşman güçlerin baskıları ve karşımıza çıkan zorluk ve imtihanlar yüzünden ülkemiz müşkül durumda" dedi. Kore halkının yaşadıkları imtihanlardan güçlenerek çıktığını ifade eden Kim, "Gelişmenin yolunu buldu ve bunlar karşısında nasıl her zaman kazanacağını öğrendi" açıklamasında bulundu.

Nobel öldüllü başbakan tankerle ağaçları suladı: 350 milyon fidanı toprakla buluşturdu

Yaklaşık 3 ay önce bir günde 350 milyon fidanı toprakla buluşturarak dünya rekoruna imza atan Etiyopya’da, Başbakan Abiy Ahmed, dikilen fidanlara sahip çıkılması için yeni bir kampanyaya öncülük etti. Nobel ödüllü Başbakan Ahmed, şoför koltuğuna oturduğu ağaç sulama tankeriyle sokakları dolaştı.

Devasa beyaz bir bulut oluştu: Çin'de bir kimya tesisinde patlama 4 ölü

Ülkenin güneyindeki Guangşi Cuang Özerk Bölgesi'ne bağlı Yulin kentinin Luçuan ilçesindeki bir kimya tesisinde patlama meydana geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Türk Konseyi 7. Zirvesinde: Türk Konseyi olarak kotaları kaldırmalıyız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan'da Türk Dili Konuşan Ülkeler İş Birliği Konseyi 7. Zirvesinde konuşma yaptı. Türk Konseyi olarak kotaların kaldırılması gerektiğini vurgulayan Erdoğan, "Kotalar ticaretimizin önündeki en büyük engel" açıklamasında bulundu. Türkiye'nin Fırat'ın doğusunda terörle mücadele için gerçekleştirdiği Barış Pınarı Harekatı'na da değinen Erdoğan, "Barış Pınarı Harekatı'nın iki önemli gayesi vardır: Birinci YPG'nin yok edilmesi. Diğeri de Suriyelilerin ülkesine dönmesidir"...

Malezya zırhlı askeri araç üretiminde Türkiye ile çalışacak: Türkiye, bu alanda birlikte çalıştığımız ülkelerden bir tanesi

Savunma Bakanı Sabu, "Türkiye, zırhlı askeri araç üretimi alanında, birlikte çalıştığımız ülkelerden bir tanesi. Başbakanımız ile Türkiye'nin hava savunma sanayisi bölgelerini inceledik ve bu alandaki teknolojilerinin, gelişmiş ülkelerle aynı seviyede olduğunu gördük" açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Azerbaycan'da: Özbekistan lideri ile görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev ile bir araya geldi.

İDDEF’ten 'Kamboçya’ya Acil Yardım' kampanyası

İDDEF’ten 'Kamboçya’ya Acil Yardım' Kampanyası İDDEF, şiddetli muson yağmurlarının neden olduğu selden etkilenen ve güvenli gıdaya ulaşmakta zorluk çeken Kamboçya’da acil yardım kampanyası başlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Azerbaycan'da: Siz bu terör örgütlerini NATO'ya üye aldınız da benim mi haberim olmadı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan'daki Dünya Türk İş Konseyi Toplantısı'nda konuştu. Erdoğan, "Biz iki ayrı devlet olsak da aynı milletin evlatlarıyız, bunun için her fırsatta 'Biz iki devlet, tek milletiz.' dedik, diyoruz. Şimdi tabii yapılacak Türk Konseyi'nde bunu biraz daha geliştiriyoruz, diyoruz ki '6 devlet, tek milletiz'. Azerbaycan'ı olduğu gibi Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkmenistan'ı da kendimizden ayrı görmedik, görmüyoruz" dedi.

Tayfundan kurtuldu helikopterden düşerek öldü

Japonya'da Hagibis Tayfunu sonrasında gerçekleştirilen arama kurtarma faaliyetlerinde, yeterli önlemler alınmadan helikoptere bindirilen 77 yaşındaki bir kadın hayatını kaybetti. Yaşlı kadının 40 metre yükseklikten yere düştüğü öğrenildi.

Japonya'daki Hagibis Tayfunu'nda ölü sayısı 40'a yükseldi: 27 bin asker görevlendirildi

Japonya'yı hafta sonu etkisi altına alan Hagibis Tayfunu'nun neden olduğu afet ve kazalarda hayatını kaybedenlerin sayısı 40'a çıktı. 4 bölge karanlığa gömülürken, tayfun nedeniyle 17 bölgede 38 bin civarında kişi tahliye edildi.

Bilanço artıyor

Japonya’da 60 yılın en şiddetli tayfunu Hagibis’te bilanço artıyor. Hayatını kaybedenlerin sayısı 26’ya yükselirken, ordu arama kurtarma çalışmaları için devreye girdi.

Japonya'da kasırga öncesinde gökyüzü mora döndü

Japonya'da Hagibis Kasırgası gökyüzünü mora çevirdi. Kasırga öncesinde mora dönmüş gökyüzü ilginç manzaralar oluşturdu.

Afganistan'da bir din alimi silahlı saldırıda hayatını kaybetti

Belh Emniyet Müdürlüğü sözcüsü Adilşah Adil, büyük Sünni din alimi Mevlevi Hayatuddin Sahibi'nin, kentin Kale-i Gazia bölgesinde kimliği belirsiz iki kişinin silahlı saldırısına uğradığını belirtti.

Başarınız için dua ediyoruz

Pakistan Başbakanı İmran Han, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a desteklerini iletti. Türkiye’nin karşı karşıya olduğu tehdit ve zorlukların farkında olduklarını söyleyen İmran Han, “Türkiye’nin güvenliği, bölgesel istikrar ve Suriye’de barışçıl çözüm için attığı adımları destekliyor, başarılı olmaları için dua ediyoruz” dedi.

Rusya'dan "Barış Pınarı Harekatı" açıklaması: Türkiye'nin güvenliğini sağlama ihtiyacından şüphemiz yok

Rusya Dışişleri Bakanlığı, "Teröristlerle mücadele ve Türkiye'nin güvenliğini sağlama ihtiyacından şüphemiz yok" açıklamasında bulundu.

Selfie'de göze yansıyan görüntülerden yerini bulup, şarkıcıya saldırdı

Japonya'da bir pop yıldızının takıntılı hayranının, sanatçının adresine ulaşma yöntemi ülkeyi şok etti. Pop yıldızına saldırmak suçundan gözaltına alınan hayranı, şarkıcının adresini sosyal medyaya koyduğu selfie'lerde gözlerindeki yansımalardan tespit ettiğini söyledi

Azerbaycan: Barış Pınarı Harekatı'nın barış ve istikrarın sağlanmasına yardımcı olacağından eminiz

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, "Barış Pınarı Harekatı'nın barış ve istikrarın sağlanmasına yardımcı olacağından eminiz" açıklamasında bulundu.

Hong Kong'daki protestolarda 2 binden fazla gözaltı: Üçte biri çocuk

Hong Kong Özel İdari Bölge Genel Sekreteri Cheung Kin-chung, haziran ayından bu yana süren protestolarda bugüne kadar 2 bin 379 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. Gözaltına alınanlardan 750'sinin 18 yaş altında, bunlardan da 104'ünün 16 yaşından küçük olduğunu belirten Cheung, bunun "şok edici ve üzücü bir gelişme" olduğunu kaydetti.

İmran Han'dan dünyaya tepki: Hong Kong protestoları sürekli manşete taşınırken, Keşmir'e sessiz kalınmasına şaşırıyorum

Pakistan Başbakanı İmran Han, "Uluslararası medyanın Hong Kong protestolarını sürekli manşete taşırken, Hint işgalindeki Keşmir'e sessiz kalmasına şaşırıyorum" açıklamasında bulundu. İki aydan bu yana iletişimin kısıtlandığını vurgulayan İmran Han, "Aralarında siyasi liderlerin ve çocukların bulunduğu binlerce insan hapsedildi. İnsani kriz büyüyor" dedi.

Pakistan'dan Barış Pınarı Harekatı konusunda Türkiye’ye destek

Pakistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Muhammed Faysal, Türkiye'nin Suriye'de yürüttüğü siyasi çözüme yönelik adımlarının Pakistan tarafından desteklendiğini açıkladı. Faysal, "Türkiye'nin bölgedeki meşru güvenlik kaygılarını anlıyoruz. Türkiye de Pakistan gibi terör kurbanı olmuş ülkelerden biridir" dedi.

HKmap.live mobil uygulamasıyla polislerin konumları güncel olarak takip edebiliyordu: Çin'in talebi üzerine kaldırıldı

Apple, Hong Kong'da protestocuların polislerin konumlarını güncel olarak takip edebilmelerini sağladığı için Çin'in tepki gösterdiği mobil uygulamayı sisteminden kaldırdı. Protestocular, uygulama sayesinde polislerin konumlarına ve biber gazı kullanılan yerlere güncel olarak ulaşabiliyordu.

ADEV'den ''Kirvem Olur Musun?'' projesi: Afganistan'da bin 250 çocuk sünnet edildi

Talukan şehrinde düzenlenen sünnet törenine, ADEV Başkanı Mahmut Önügören, Dünya Sünnet Vakfı Kurucu Başkanı Dr. Fatih Soydemir, vakıf gönüllüleri İbrahim Tatalak ve Faruk Budak ile ahali katıldı.

Bağımsızlık yanlısı aktivist için yüzlerce maskeli protestocu Hong Kong'da gösterilere devam ediyor

Yüzlerce maskeli protestocu, geçen sene 6 yıl hapse mahkum edilen bir aktivistin temyiz duruşması sırasında slogan atarak eylem yaptı. Leung'un mahkumiyetine tepki gösteren ve serbest bırakılmasını talep eden göstericilerden bazıları, Hong Kong'un Çin'den bağımsızlığını savunan bir hareketin liderlerinden olan aktivistin fotoğrafının bulunduğu afişler taşıdı.

Dünya kamuoyunda cevabı verilemeyen soru: Çocuğum nerede?

Çin'de Müslüman topluluklara uygulanan baskılar hızla artıyor. 2 yaşından küçük çocukların çok büyük bir kısmı ailelerinden zorla alınarak sözde 'anaokulları'na yerleştiriliyor ve bu oran neredeyse yüzde 90 civarında. Çince dışında bir dil ile iletişim kurulmasının yasaklandığı ve ihlali durumunda ağır cezalar uygulanan bu söz konusu eğitim kurumu görünümlü kamplarda alıkonulan çocuklar, Çin devletini, liderlerini ve ateist Komünist yaşam tarzını sevmek için yetiştiriliyorlar.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.