Asya Haberleri

Çin’de bu defa 'brusella bakterisi' salgını paniği: Üç bini aşkın kişiye bulaştı

Koronavirüs salgınının ardından Çin'de şimdi de yeni bir salgın başgösterdi. Çin’in kuzeybatısında biyolojik kökenli tıbbi madde üreten tesiste yaşanan sızıntının ardından binlerce kişiye Akdeniz Humması bulaştığı açıklandı. Bir ilaç firmasının tesislerinden yayılan 'brusella' bakterisinin 3 bini aşkın kişiye bulaştığı belirtiliyor.

Prens Selman ihanet peşinde: Anlaşmayı Kral’dan gizlemişler

Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, BAE ve Bahreyn’in Kudüs ve Mescid-i Aksa’ya ihanet eden İsrail’le yaptığı anlaşmayı ülkesi için de istiyor. Prens Selman’ın Kral Selman’ın karşı çıkacağı ve engellemesinden korktuğu için bunu babasından gizlediği iddia ediliyor. Veliaht Prens’in bu nedenle şimdilik Bahreyn’in anlaşmayı imzalamasını sağlamakla yetindiği belirtiliyor.

Japonya’da her bin 500 kişiden biri 100 yaşında

Dünyanın en yaşlı nüfusa sahip ülkelerinden biri olan Japonya'da her bin 500 kişiden biri 100 yaşında. Japonya Sağlık, Çalışma ve Refah Bakanlığı tarafından yayınlanan nüfus istatistik değerlendirme raporuna göre, bu yıl ilk kez 100 yaş ve üzeri nüfusun 80 binin üzerine çıktığını gösterdi.

Tabutların içinde yatıp mezar kazıyorlar: Endonezya'da maske takmayanlara akıl almaz cezalar uygulanıyor

Endonezya'da maske takmayanlara akıl almaz cezalar uygulanıyor. Maske takma kuralına uymayan halka duyarlılığı sağlamak için mezar kazmak ve sokakları temizlemek gibi ilginç cezalar veriliyor. Cakarta’da 3 Eylül’de maske takmayan bir kişiye halka açık alana kurulan tabutun içinde yatma cezası verilmişti.

Çin'de yeni salgın skandalı: Biyolojik tesisteki sızıntı binlerce kişiyi hasta etti

Çin'de geçen yıl biyolojik tesisteki bir sızıntı nedeniyle binlerce kişinin bakteriyel bir hastalığa yakalandığı iddia edildi. Lanzhou kentindeki sağlık sorumluları, biyolojik tesiste yaşanan sızıntı sonucu 3 bin 245 kişinin ‘Bruselloz’ adı verilen bulaşıcı bir hastalığa yakalandığını açıkladı. ‘Malta Humması’ olarak da anılan Bruselloz, genellikle enfekte hayvanlarla veya hayvansal ürünleriyle yakın temastan kaynaklanıyor. Ateş, eklem ağrısı ve baş ağrılarına neden oluyor.

3 ülkenin çekildiği Kafkas 2020 tatbikatı hazırlıkları başladı: Çin ve Belarus birlikleri Rusya’ya ulaştı

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu'nun Rusya’da 21-26 Eylül arasında yapılacağını duyurduğu Kafkas 2020 Uluslararası Askeri Tatbikatı için ülkeye ilk olarak Çin ve Belarus kuvvetleri ulaştı. Duyuru sonrası Azerbaycan, Sırbistan ve Hindistan çeşitli gerekçeler ile söz konusu tatbikattan çekildiklerini açıklamaları ile tatbikata katılacak ülke sayısı 6'ya düştü. Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Çin ve Belarus kuvvetlerinin tatbikatın yapılacağı alanlarda koronavirüs önlemlerin...

Japonya başbakanlığına Suga Yoşihide seçildi

Japonya’da iktidardaki Liberal Demokrat Parti (LDP) lideri Suga Yoşihide, Temsilciler Meclisinde düzenlenen olağanüstü oturumda ülkenin başbakanı seçildi.

Umre için umutlandıran gelişme: Suudi Arabistan kademeli olarak ziyaretçi kabul edecek

Suudi Arabistan'ın koronavirüs salgını sebebiyle 6 aydır durdurduğu umre ziyaretlerini kademeli olarak başlatmaya hazırlandığı ifade edildi. İçişleri Bakanlığı'nın umre ziyaretlerine kademeli dönüş planı, ilk olarak yurt içinden ziyaretlere izin verilmesini içeriyor.

Japonya’da yaşlı nüfus rekor kırdı: 100 yaş üzeri 80 bini geçti

Japonya'da 50 yıldır düzenli olarak artan 100 yaş ve üzeri nüfus ilk kez 80 bin sınırını aşarak rekor kırdı.Asırlık çınarlara ilişkin resmi verilerin toplanmaya başlandığı tarih olan 1963’te 100 yaş ve üzeri kişi sayısının 153 olarak kayda geçtiğini hatırlatan yetkililer, sayısının 1981’de bini aştığını, 1998’de ise 10 bin sınırını geçtiğini vurguladı.

ABD'den sonra Japonya'dan da UFO talimatı: Görülmesi halinde kayda alın!

ABD Savunma Bakanlığı geçen ay gökyüzündeki gizemli olay ve unsurları araştırmak üzere "Tanımlanmayan Hava Olayları Görev Gücü" adlı yeni bir birim kurmasının ardından dikkat çeken bir adım da Japonya'dan geldi. Japonya Savunma Kono Taro ülke içinde görüş alanlarına UFO'ların girmesi halinde kayıt alarak analiz edilmesi yönünde talimat verdi.

Bahreyn'den ihanete kılıf: İsrail'le normalleşme, ülkenin çıkarlarını koruyacak

İsrail'le barış anlaşması yapan Bahreyn'in İçişleri Bakanı Raşid bin Abdullah Al Halife, "İsrail ile diplomatik ilişkiler kurma anlaşması, Bahreyn'in yüksek çıkarlarının, yani devletin varlığının korunmasını amaçlamaktadır" ifadelerini kullandı. Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile benzer adımlar atmalarının şaşırtıcı olmadığını belirten Al Halife, bunun iki ülke arasındaki güçlü tarihi ilişkileri ortaya koyduğunu dile getirdi.

Japonya'da iktidardaki LDP başkanlığına Kabine Baş Sekreteri Suga Yoşihide seçildi: Suga’nın başbakanlık görevini üstlenmesi bekleniyor

Japonya’da iktidardaki Liberal Demokrat Parti (LDP) başkanlığı seçimlerini Kabine Baş Sekreteri ve Hükümet Sözcüsü Suga Yoşihide kazandı. Toplam 534 oyun 377'sini alarak parti liderliğine seçilen Suga’nın hafta içinde başbakanlık görevini üstlenmesi bekleniyor.

Çin’de denizde çıkan hortumlar korkuttu

Çin’in Liaoning eyaleti yakınlarında, denizde çıkan iki farklı hortum, bölge halkını korkuttu. Meteorolojiden yapılan açıklamada, bölgede yağış ve rüzgarın etkisiyle hortumların görülebileceği belirtildi.

Hindistan’da köy halkı yakaladıkları timsah için fidye istedi

Hindistan’da bir köyün yakınlarında bulunan gölette timsah olduğunu fark eden köy halkı, yetkilileri aradı. Vahşi hayvan kurtarma ekipleri iki gün gelmeyince köylüler timsahı kendileri yakaladı ve yerel yönetimden fidye istedi.

Japonya'da peş peşe iki deprem!

Japonya'da peş peşe iki deprem meydana geldi. Honşu adasının kuzeydoğusundaki Miyagi eyaletind gerçekleşen depremlerin şiddetinin ise 6,1 ve 5 şeklinde olduğu kaydedildi.

Ürdün'de büyük bir patlama gerçekleşti

Ürdün'ün orta kesiminde yer alan Ez-Zerka kentinde büyük bir patlama meydana geldiği ve ardından yangın çıktığı bildirildi. Hükümet, patlamada ilk belirlemelere göre herhangi bir can kaybı olmadığını duyurdu.

Myanmar’da soykırım itirafı: Müslümanların hepsini öldürüp toplu mezarlara gömdük, 20 köyü haritadan sildik

Myanmar ordusunda görev yapan askerler Arakanlı Müslümanları katlettiklerini itiraf etti.Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin bulunduğu Lahey’de ifade veren iki asker, çocuk, kadın ve yetişkin demeden herkesi öldürüp toplu mezarlara gömdüklerini ve 20 köyü haritadan sildiklerini anlattı. Askerlerden Myo Win Tun, Ağustos 2017’de üstlerinden “Gördüğünüz ve duyduğunuz herkesi vurun” emri aldıklarını söyledi.

Ürdün'de 29 yıl sonra bir ilk: Zorunlu askerlik sistemine geçiyorlar

Ürdün'de 29 yıl aradan sonra zorunlu askerlik hizmetinin yeniden uygulanmasına karar verildi. Ülkede 25-29 yaşlarındaki erkeklerden, eğitime devam etmeyenler, çalışmayanlar, yurt dışında yaşamayanlar ve aile reisi olmayanlar 12 ay zorunlu askerlik yapacak.

Myanmarlı askerlerden soykırım itirafı: Çocuk veya yetişkin gördüğünüz herkesi vurun emri aldık

Myanmar ordusunda görevli iki asker, Arakanlı Müslümanlara karşı yaptıkları soykırımı itiraf etti. Kan donduran itiraflar Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde (UCM) ortaya çıktı. Arakan'daki katliamda görevli askerlerden Myo Win Tun "Ayrım yapmadan herkesi vurduk. Müslüman erkekleri alınlarından vurduk ve cesetlerini ayaklarımızla çukurlara ittik. Müslüman 30 masum çocuk, kadın ve erkeğin öldürülmesinde ve bir mezara gömülmesinde görev aldım" dedi. Zaw Naing Tun ise "20 köyü haritadan sildik" dedi.

BM’den Suudilere Kaşıkçı tepkisi: Cezalar suçla orantılı değil

BM, gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın katledilerek öldürülmesine ilişkin Suudi Arabistan’daki davada sanıklara verilen cezaların işlenen suçun büyüklüğüyle orantılı olmadığını açıkladı. 15 kişilik cinayet timi, time lojistik destek verenler ve cinayeti yönetenlerin yargılanmadığı davada yalnızca 8 kişi ceza aldı. Sanıklara en fazla 20 yıl ceza çıkmıştı.

'Artık burada yaşayamayacaksınız': Karadağ'da seçim sonrası Boşnaklar saldırıya uğramıştı

Karadağ'da geçtiğimiz ay yapılan seçimde muhalif kanattan DP zaferini ilan etmişti. Sırp milliyetçileri, ülkedeki Müslüman Boşnak nüfusu hedef almaya başlamış, evlerini ve dükkanlarını yağlamıştı. Taşlıca şehrinde kimliği belirsiz kişilerce saldırıya uğrayan Türk vatandaşı Emir Pilav, "Seçimlerden sonra kimliği belirsiz kişi tarafından saldırıya uğradık. Babam ve beni tehdit ederek, artık burada yaşayamayacaksınız" dedi.

Endonezya açıklarında aylarca sürüklenen yaklaşık 300 Rohingya Müslümanı karaya ulaştı

Endoneya’nın Açe eyaletinde denizde tekneleriyle yaklaşık 6 aydır mahsur kaldıklarından şüphelenilen yaklaşık 300 Rohingya Müslümanı karaya çıkarıldı.

İşgalci Macron

Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un Lübnan ziyaretlerine tepkiler sürüyor. Lübnan’daki Şii alimlerden ve Hizbullah’ın ilk Genel Sekreteri Şeyh Subhi Tufeyli, “Macron Lübnan’a yeni işgalci olarak geldi. Lübnan’daki siyasi kesimin tümü Macron’a boyun eğdi. Bu yıkıma yol açan sizlersiniz” dedi.

Çin savaş uçağı düşürüldü iddiası

Tayvan’ın Çin’e ait Su-35 savaş uçağını düşürdüğü iddia edildi. Savaş uçağının ülkenin güneyinde bulunan Guilin kentine düştüğü ifade edildi. Pilotun, yaralı olarak kurtulduğu kaydedilirken Tayvanlı yetkililer, açıklamaları reddetti.

Ukrayna Başbakan Yardımcısı Uruskiy: Savunma sanayisinde Türkiye'yi örnek alalım

Ukrayna Başbakan Yardımcısı ve Stratejik Endüstrilerinden Sorumlu Bakanı Uruskiy, savunma sanayisinde Türkiye'den örnek alınması gereken pek çok şey bulunduğunu, kendi silahını yapma konusunda Türk çalışkanlığı ve arzusunun etkileyici olduğunu dile getirdi.

Çin Uygur Türklerine işkence ettiği kampların konumlarını uydudan sildi

BM tarafından yapılan soykırım tanımlaması bugün Çin'in Doğu Türkistan bölgesinde Uygur Türkleri için uyguladığı zulmün tanımına denk düşüyor. Yani Çin, Müslüman Uygur Türklerini soykırım ile dünya tarihinden siliyor. Uygur Müslümanını kapatmak ve işkence etmek için inşa ettiği ve uydu görüntülerinden sildiği 260 adet kampın görüntüleri ortaya çıktı. Bu toplama kamplarında gözaltına alınan Uygur Türklerinin yüzde 80'i tamamen ortadan kayboldu. Ancak dünya kamuoyu Doğu Türkistanlı Müslümanların s...

Ukrayna’da Türkler organize sanayi bölgesi kuruyor: İmzalar atıldı

Ukrayna'da Türk şirketlerinin ağırlıkta olacağı ilk organize sanayi bölgesi kuruldu. Arsa teslim protokolü imzalandı.

Lavrov PKK’yı ağırladı: Rusya ve PKK/YPG arasında beş maddelik anlaşma imzalandı

PKK/YPG ile Esed rejimi arasında 1 yıldır arabuluculuk yapan Moskova, teröre desteğini bir adım ileri taşıdı. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, PKK/YPG elebaşlarından İlham Amed başkanlığındaki heyeti Moskova’da üst düzey bir protokolle ağırladı.

Gitmeyin: Azerbaycanlılar Türkiye'nin tatbikat sonrasında da kalmasını istiyor

Türk ordusunun Azerbaycan’da kalmasını isteyen yüzlerce Azerbaycanlı, Türkiye’nin Bakü Büyükelçiliği önünde toplandı. Büyükelçiliğin karşısındaki parktaki Atatürk heykeli önünde buluşan halk, ‘Türkiye kal’ sloganları attı. TSK ülkedeki 10 gün süren tatbikatlarda yer almıştı.

NATO jetleri 10 Rus denizaltısavar uçağına eşlik etti

Rusya Donanması’nın komutanı Nikolai Evmenov, 10 adet TU-142 tipi denizaltısavar uçağına NATO savaş uçaklarının eşlik ettiğini açıkladı.

Ürdün’de Bin Zayed krizi

BAE’nin İsrail anlaşması Ürdün ile ilişkileri de gerdi. Ürdün Kralı Abdullah’ın üvey kardeşi Prens Ali, Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayet’i eleştiren bir yazı paylaşınca iki ülke arasındaki ilişkiler kısa sürede gerildi. Bin Zayed’in, Kral Abdullah’ı arayarak tehditler savurduğu öne sürüldü.

Japonya'da istifa depremi: Başbakan Abe istifa etti

Japonya Başbakanı Şinzo Abe, sağlığını gerekçe göstererek 2012’den beri sürdürdüğü başbakanlık görevinden istifa etti. Abe, "Hastalığımın kesinlikle iyiye gidecek şekilde bir garantisi yok. Meclis açılışı yaklaşıyor. İstifa etmenin en uygun zaman olduğunu düşündüm" dedi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+