Sinema Haberleri

HBS’de genç sinemacılar göz doldurdu

Hassan Bin Sabit Sinema Akademisi’nin 2021 eğitim yılı düzenlenen törenle sona erdi. Atölye sınıfı öğrencilerine sertifika ve plaket takdim edilen törende, öğrencilerin çektikleri kısa filmler izleyicilerin beğenisine sunuldu.

Squid Game kimin oyunu

Son dönemin en çok ses getiren olaylarından biri Squid Game dizisi. Herkes onu konuşuyor. Dünya üzerinde 140 milyon kişi izledi. Çocuk oyunları üzerinden ölüm kalım savaşı verilen bir oyun... Peki, Squid Game ne ifade ediyor? Neden bu kadar ilgi gördü? Ve elbette Netflix bunu her defasında nasıl başarıyor?

Squid Game endişesi

İngiltere’de öğretmenler çocukların Squid Game dizisini izlememeleri için aileleri uyardı. Televizyon, tablet, akıllı telefon gibi cihazların ayarlarını gözden geçirmeleri çağrısı yaptı. Güney Kore yapımı dizide yetişkinler çocuk oyunları oynuyor ama oyunlarda kaybedenlerin sonu ölüm oluyor. Dizinin ilköğretim seviyesindeki çocuklar için kesinlikle uygun olmadığı belirtildi.

Sinemaya biraz daha Anadolu lazım

Anadolu insanı artık kendisini, kendisine dair/ait olanı sinema perdesinde daha çok görür oldu. Ancak tam manasıyla bir aydınlanmanın yaşandığını söyleyemeyiz. Net olarak söylenebilecek şey -özellikle sinemacıların- yeteri kadar bu topraklardan beslenmediğidir.

Gençlerin Ersoy’u anlamaları kritik

Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşı’nı yazma hikayesini anlatan ‘Akif’ filminin galasında konuşan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “İstiklal ve istikbal mücadelesi sadece dünün ve önceki günün mücadelesi değildi. Bugünün mücadelesidir ve yarının da mücadelesi olacaktır.” dedi.

Tarihte ilk: Film çekimi için uzaya çıktılar

Rusya, sinema tarihinde bir ilki gerçekleştiriyor. Rusya Uzay Ajansı, uzayda film çekecek ekibi Soyuz MS-19 ile yörüngeye gönderdi. Yönetmen Klim Şipenko, oyuncu Yuliya Peresild ve kozmonot Anton Şkaplerov’un bulunduğu mekik, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda 12 gün kalacak.

Ya şiddet var ya da İslam düşmanlığı: Filmlerin yüzde 85’i zararlı

Türkiye’de ekran başında ortalama 7 saat geçiren gençler dijital zorbalık, inanca hakaret, şiddet ve cinsel içerikli yayınlara maruz kalıyor. Araştırmaya göre gençlerin ilgi duyduğu dizi ve filmlerin çok az bölümü sevgi, sorumluluk ve dostluk temalarını işliyor. Yüzde 85’inde gençler için tehlikeli olabilecek ifade ve görseller var. Türkiye’de yoğun şekilde izlenen 13 sinema filmi, 9 çizgi film ve 4 müzik klibinde ise İslamofobik temalar var.

Sinemacının en eski sorusu: Neden film yapılır

En genç sanat ve en güçlü popüler kültür alanı olan sinemada hiç bitmeyen ve sürekli tazelenen sorular vardır. Neden film yapıldığı bunlardan biridir. Cevap ararken festivallerin, sektörün, zamanın ve sanatın ‘ne’ ve ‘nasıl’lığına bakmak gerekir. Endüstriyel sinemanın karşısında var olmayan çalışan bağımsız sinemanın yaşam alanı olan festivallerin, bir yerden sonra küresel ticari argümanlara teslim olması da işin cabası. Sinema sanatı ve yönetmenin varlığı adına bazı soruları dile getirdik, ceva...

Çin, Hollywood’u sarsar mı?

Salgında sinema sektörü, Hollywood dahil yara alırken virüsün çıktığı ülke olan Çin krizi fırsata çevirmiş görünüyor. 2021’de şu ana dek en yüksek hasılatı elde etmiş film Çin yapımı Merhaba Anne. Film dünyada 822 milyon dolar hasılat yaptı. Çin, dünya sinema bileti satışının da yüzde 30’undan fazlasına sahip.

Sinemanın yumuşak karnı: Edebiyat uyarlaması

Sanat eserlerinin girift ilişkisinin en çok soru doğurduğu alan belki de edebiyat-sinema tablosunda... Edebiyat uyarlamaları, bir sanatın başka sanatı beslemesi olarak gözlemleniyor. Peki, uyarlamaların başarısı neye bağlı? İlişkiyi belirleyen başlıklar neler? İyi bir edebiyat uyarlaması filmi nasıl anlaşılıyor?

Hafızamı arıyorum

Mesut Uçakan yeni filmi Suveyda ile beyaz perdeye döndü. Filminde bir dönemin zorlu şartlarını anlatan Uçakan, “Adalet ve merhamet üzerine kurulu medeniyetimiz bugün tarumar vaziyette. Aşkı meşki bile hangi hafıza üzerine oturtacağım? Mühim olan bu. Bu yüzden hafıza önemli. Ben de hafızamı arıyorum” dedi.

Efsane Fransız aktör Jean-Paul Belmondo hayatını kaybetti

Adı ilk defa 1960'larda ortaya çıkan 'Yeni Dalga' sinema akımı ile duyulan dünyaca ünlü Fransız aktör ve yazar Jean Paul Belmondo hayatını kaybetti.

Türkiye dünyanın çekim platosu oluyor

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, yeni filmlerinin çekimi için Türkiye’ye gelen Bollywood yıldızları Salman Khan ve Katrina Kaif ile bir araya geldi.

Rafadan Tayfa’nın yönetmeni ile konuştuk: Kendimizi çocuk gibi görürüz

Animasyon, sinemanın en etkili alanlarından. Ülkemizde animasyon denince akla gelen ilk isimlerden olan Rafadan Tayfa’nın yapımcısı ve yönetmeni İsmail Fidan ile konuştuk. Fidan, “Biz çocuk kelimesini kullanmayız, kendimizi çocuk gibi gördüğümüz için izleyicimiz ile iyi bir arkadaşız. Arkadaş derken izleyicilerimizi kastediyorum” diyor.

Ateşin Düştüğü Yer ‘en iyi 20’ listesinde

Yönetmen İsmail Güneş’in Ateşin Düştüğü Yer filmi, Montreal Dünya Film Festivali’nin “En İyi 20 Filmi” listesine girdi.

Eleştirmenin varlığı dert yokluğu yara

Yakın zamana kadar sinema üzerine düşünen, teorize eden, soru soran ve sorularla sinemayı zenginleştiren eleştirmenlerin son dönemde kıymetinin azalması üzücü. Zira her sanat dalında olduğu gibi sinemada da gelişimin ayaklarından birini eleştirmenler oluşturuyor. Sinemanın gelişmesi ve dönüşmesi için eleştiriye de eleştirmene de ihtiyaç var.

Sinema için Anadolu’da olmak

İstanbul’da yoğunlaşan sinema eğitimlerinin Anadolu’ya açılması hayati derecede önemli. HBS Sinema Akademisi, 7 yıldır İstanbul’da sürdürdüğü eğitimlerini 2 yıldır diğer şehirlere götürüyor. Proje tamamlandığında 2 bin sinema gönüllüsüne ulaşılmış olacak.

TRT ortak yapımı 'Pota' filmi İspanya'dan ödülle döndü

Yönetmenliğini ve senaristliğini Ahmet Toklu'nun üstlendiği "Pota" adlı film, İspanya'da düzenlenen 21. Cerdanya Film Festivali'nde en iyi filme verilen Sosyal Bakış Ödülü'nü kazandı.

Söz kısa filmcilerde: Küçük konuların satır arasında büyük meseleler var

Yeni Şafak yazarı Abdulhamit Güler, bugünkü köşe yazısında, Yönetmen İnan Erbil'i konuk etti. Hayatın içerisinde gördüğü küçük meselelerin satır arasında aslında ne kadar büyük meseleler olduğunu fark ettiği ve bunu dışavurmanın kendisini iyi hissettirdiği için sinema sektöründe yer aldığını vurgulayan Erbil, "Bunları sinemayla dışavurmak hem kendimi iyi hissettiriyor, hem de daha estetik geliyor." dedi. İşte o röportajdan öne çıkanlar...

Çakmaklı’nın sinema serüveni

Sanki Yücel Çakmaklı yokken Milli Sinema yoktu ve Çakmaklı olmayacağı için artık Milli Sinema da olmayacaktı. Ağustos 2009’da vefat ettiğinde, hepimize anlatmak istediği belki de buydu.

Sinema isteyen öğrencilere tavsiyeler

Üniversite tercihlerinden sinema bölümü yazmayı düşünenlere diyecek bir çift sözüm var. Kafandaki soruları biliyorum, aynı yollardan geçtim. Şimdi elindeki o kalemi sakince masaya bırak ve diyeceklerimi düşün. Sihirli formül de veriyorum.

Kısadan Hisse’de son 30 gün

6.Uluslararası Kısadan Hisse Kısa Film Yarışması’na başvurular için son 30 güne girildi. Son başvuru tarihinin 5 Eylül olarak açıklandığı yarışmada eserlerin değerlendirilmesinin ardından Ekim ayında Kısadan Hisse Kısa Film Günleri başlayacak.

Türkiye'den katılan tek film: "İki Şafak Arasında" San Sebastian Film Festivali’nde yarışacak

Yönetmen Selman Nacar'ın ilk uzun metraj filmi TRT Ortak Yapımı "İki Şafak Arasında", Avrupa'nın önemli sinema buluşmalarından 69. San Sebastian Uluslararası Film Festivali'nin "New Directors" bölümünde yarışacak.

Sinemaya beklenen bahar gelmedi

Salgın sürecinde aylarca kapalı kalan sinema salonları 1 Temmuz’da açıldı. Sinemalar heyecanla izleyiciyi bekledi. Ancak umut edilen gibi olmadı. Yaz sıcakları, bayram tatili, yarı kapasite manzarayı şekillendirdi. 3 haftada yalnızca 1 milyon 300 bin civarında bilet satıldı. Beklenen baharın güz dönemine kaldığı anlaşılıyor.

Söz kısa filmcilerde: Film yapmak bir nevi günlük tutmak

Yeni Şafak yazarı Abdulhamit Güler, bugünkü köşe yazısında, senarist-yönetmen Meryem Sena Metin'i konuk etti. Farklı alandaki eğitimine ve çalışmasına rağmen sinema ile bağını hiç koparmayan ve sürekli üreten Metin, "Film yapmayı yaşamdan bir kesit alıp saklamak olarak yorumluyorum. Bir nevi günlük tutmak aslında. Her yönetmen yaşamdan anladığını, fark ettiğini kendi perspektifinden aktarıyor. Her insanın yaşarken görüp etkilendiği anlatmak istedikleri elbette vardır. Bizler bunu o anlardan anla...

Unutulmaz Yeşilçam filmlerinin yönetmeni Mehmet Dinler hayatını kaybetti

Unutulmaz Yeşilçam filmlerinin yönetmeni, aynı zamanda senarist Mehmet Ekrem Dinler, 94 yaşında hayatını kaybetti.

15 Temmuz ve sinemamız

Hâlâ dünya çapında 15 Temmuz filmlerinin yapılmamasını anlamak güç. 5. yılda şu ana kadar en az dünya çapında 5 film yapılmalıydı. 15 Temmuz ile alakalı TRT’nin hayata geçirdiği en yeni ve en yüksek bütçeli belgesel olarak Mahrem dikkat çekiyor. Mahrem, FETÖ yapılanmasının mahrem koridorlarına itirafçıların anlatımlarıyla bakan bir yapım.

Superman'in yönetmeni Richard Donner hayatını kaybetti

Superman ve Define Avcıları (The Goonies) gibi filmleriyle tanınan 91 yaşındaki yönetmen Richard Donner dün hayatını kaybetti.

Türk milletinin ortaya koyduğu destansı mücadeleyi anlatan "15/07 Şafak Vakti" filmi 15 Temmuz'da vizyona girecek

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığınca desteklenen, 15 Temmuz gecesi darbecilere karşı direnen vatandaşların gerçek hikayelerinden esinlenilen film, Çengelköy'de pastane işleten Cevdet ve çocuklarının öyküsünü merkeze alıyor. Kasım 2020'de hazırlıklarına başlanan film için 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Çengelköy, 12 biner metrekarelik kapalı alana inşa edildi.

Ünlü Yeşilçam oyuncusu Kartal Tibet son yolculuğuna uğurlandı

Ünlü Yeşilçam oyuncusu ve yönetmen Kartal Tibet, Zincirlikuyu Camii’nde düzenlenen törenle son yolculuğuna uğurlandı.

Sinemada şenlik başladı

Sinema sektörünün 1,5 yıldır yaşadığı sıkıntılı süreci atlatmak için beklediği tarih geldi. Salonlar 7 aylık tam kapanmanın ardından 1 Temmuz’da açıldı. Uzun süredir vizyon bekleyen filmler seyirciyle buluştu. Son 6 yılın en hareketli vizyon takvimi yaz boyunca salonlarda izleyiciyi bekleyecek.

Bağımsız sinema bağımsız mı?

Bağımsız sinema, küreselleşmenin taşıdığı kapitalist olgulara itirazdan doğdu. Ancak festivallerin son dönemde takındığı tavır ve televizyon satışı gibi başlıklar sebebiyle bağımsız sinemacıların yeni bağları ve ticari dayatmalar oluştu. Bu durum bağımsız sinemanın gerçekten bağımsız olup olmadığını tartışmaya açıyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+