Sinema Haberleri

TRT ortak yapımı 'TAY' en çok izlenen film oldu: Kalplere dokunan hicret hikayesini çocuklar çok sevdi

Hz. Muhammed’in “Hicret” yolculuğunu konu edinen ilk animasyon filmi olan TRT ortak yapımı “Tay”, vizyona girdiği ilk haftada rakiplerini geride bırakarak gişede en çok izlenen film oldu. “Tay”, ilk haftasında 80 bin 546 kişiye ulaştı. Türkiye’de 74 şehirde 316 salonda vizyona giren film, önümüzdeki günlerde Almanya, Fransa, Hollanda, Azerbaycan ve Birleşik Arap Emirlikleri başta olmak üzere 20 ülkede daha seyirciyle buluşacak.

9 ayda 27 milyon kişi sinemada film izledi

Sinema sektörü bu yıl salgın dönemi öncesine dönüş sinyali veriyor. Bilet satışında 2021’e göre yüzde 600 civarı artış var. Önceki yıl aynı dönemde 3 milyon 600 bin bilet satılırken, 2022’de şu ana kadar 27 milyon kişi sinemada film izledi. Hasılattaki artışsa yüzde 900’le 84 milyon TL’den 840 milyon TL’ye yükseldi.

Diziler yurt dışında bizi tanıtmalı

14. Uluslararası Taşkent Film Festivali’nde, Türk sineması geçidi yaşandı. İlgiden memnun olan Türk oyunculardan Serdar Gökhan, “Ülkemizin kültürünü yansıtacak iyi diziler yapmamız lazım” derken, oyuncu Celal Al, “Dizilerin yurt dışına satışı hassasiyetlerimiz noktasında sorumluluk gerektiriyor.” dedi.

Sinemayı yok edemeyince kendini yok etti: Sanat sanat içindir

Sinema tarihinin en sıra dışı isimlerinden biriydi Jean-Luc Godard. Geçtiğimiz gün öldü. Daha doğrusu kendi rızasıyla hayatına son verdi. İsviçre’de ötenazi hakkını kullandı. Bunun bir hak oluşu da 91 yaşında bir sinemacının çaresizliği de Godard’ın sinema sanatına kattıkları da irdelenmeli. Zira Godard, sinemayı yok edemediği için kendini yok etti.

Çağrı filminde oynamıştı: Yunan oyuncu Irene Papas hayatını kaybetti

İslamiyet'in doğuşunu anlatan Çağrı filminde rol alan Yunan sinema sanatçısı Irene Papas, 96 yaşında hayatını kaybetti.

Erbil’den Harkiv’e Sudan’dan Türkiye’ye: Sinema için ‘ama’ dememek

Sinemanın önemini tartışmak artık yersiz. Bunu atlayarak birkaç örnek üzerinden bir manzara okuması yapıyoruz. Erbil’de sinema salonları ilgisizlikten harabeye dönerken savaşın ortasındaki Harkiv’de insanlar otoparkta film izliyor. Yani sinema ile bağı koparmamak mühim. Sudan’dan, İran’dan, Rusya’dan ve Türkiye’den de örneklerle söyleyeceklerimiz var.

'Tay' adlı yerli animasyon film 23 Eylül'de minik seyircilerle buluşacak

Hz. Muhammed'in İslam tarihinin dönüm noktası olan hicret yolculuğunu konu edinen "Tay" adlı yerli animasyon film, 23 Eylül'de vizyona girecek. 3D animasyon türündeki sinema filmiyle çocuklarda fedakarlık, umut ve sevgi gibi kavramların pekiştirilmesi, peygamber sevgisinin aşılanması hedefleniyor.

Karagöz ilk kez sinema perdesine çıktı: Perde arkasından bir mum yaktık

Gölge oyunu Karagöz ilk kez sinema perdesine çıktı. Yapımcılardan Bilal Arıoğlu ile görüştük. Anadolu kültürü için Karagöz’ün çok önemli bir alan olduğunu ifade eden Arıoğlu, “Biz perde arkasında bir ışık yaktık” dedi ve bundan sonrasını izleyiciye havale etti.

Afrika’da sanat zamanı: Elektriksiz köyde çocuklar film izliyor

İnsan İzi Derneği’ni kuran Umut Sarıkaya, Afrika’da klasik yardım faaliyetlerinin dışına çıkmış. Afrika’nın Türkiye’den çok şey beklediğini belirten Sarıkaya, “Biz de buradan yola çıkarak Afrika Film Festivali ve Afrika Müzik Okulu’nu başlatıyoruz” diyor. Ve kıtada elektriğin bile olmadığı ücra köylerde çocuklara film izletiyor.

Sinemayı kimlerden kurtarmalıyız: Madde madde sıralayalım

Her alanın ‘kurtulma listesi’ olmalı. Kurtulunacak kişiler, mevcut alanın enerjisini sömüren ve her türlü gelişmeye mani olandır. Sinema sektöründe kimlerdir bunlar? Ana hatlarıyla tarif edelim.

Rasim Özdenören ile sinema muhabbeti

Rasim Özdenören’in düşünce dünyasını ve Anadolu kültürüne katkısını yorumlarken sinemayı dışarıda bırakmak mümkün değil. İyi bir sinema izleyicisi idi. En son birkaç yıl önce bir belgesel için bize evini açtığında da konu sinemaya gelmişti ve uzun uzun konuşmuştuk. Bu sohbetten aktarılması gerekenler var.

152 filmlik tavsiye listesi: Sinema tarihinin tamamını kapsayan projeksiyonumuz

Film tavsiye etmek zor zanaat. Hele hassasiyetleri olan insanlar için sinema dünyası bir cehenneme dönüşebiliyor. Hangi filmi, hangi kıstaslarla tavsiye ettiğiniz mühim. Sinemasal kıymeti öncelediğinizde birçok listenin dışına çıkabiliyorsunuz. Listemizi güncelleyip 152 filmlik bir tavsiye heybesi ile karşınızdayız...

Sinemamızda 15 Temmuz eksikliği

Dünyanın önemli direniş sembollerinden biri olan 15 Temmuz, önemine rağmen Türk sinemasında yerini bulabilmiş değil. Şu ana kadar vizyona giren 2 filmden (Börü ve 15/7 Şafak Vakti) söz edebiliyoruz. Oysa yakın tarihe baktığımızda Hollywood’dan Sovyet Rusya’ya, İran’dan Avrupa’daki akımlara kadar birçok sanat damarının toplumsal olaylar sonucu ortaya çıktığı görülüyor.

Kurban olgusu ve bayramlık filmler

Kurban Bayramı’nın ilk gününde ibadet, bayram ziyareti gibi ayrıntılar için dolu dolu bir program sizi bekliyor. İkinci günden itibaren her güne bir yapım düşecek şekilde bayram etkinliği olarak film izleme listesi oluşturalım istedik. Kurban ibadetini ve olgusunu ele alan çok az film olduğunu gördük.

İstanbul'da sinema şenliği: 12 Punto ile yaz havası

İçinde bulunduğumuz hafta İstanbul’da sinema namına şenlik havasında geçti. TRT 12 Punto Senaryo Günleri kapsamında dünyanın önemli sinemacıları Türkiye’ye geldi ve ülkemizdeki sektör temsilcileri ile verimli çalışmalar yaptı. Biz de ülkemizin en önemli sinema organizasyonu olma yolunda emin adımlarla ilerleyen etkinlikleri takip ettik.

Mavi Marmara’dan 'Sinyal' var

Gazze’ye insani yardım götürmek için 12 yıl önce yola çıkan Mavi Marmara gemisinin İsrail tarafından uğradığı saldırıyı konu alan “Sinyal” isimli kısa filmin galası dün yapıldı.

Bürokrasinin kaygan zemininde çocukluk: Okul Tıraşı

Ferit Karahan’ın yeni filmi Okul Tıraşı, festivallerdeki ödül yolculuğunun ardından vizyona girdi. Anadolu’nun çetin kış şartlarının yaşandığı bir bölgedeki yurtta geçen hikaye, bürokrasinin sert yapısını çocukluk saflığı ile anlatmaya çalışırken bazı eleştiri boşluklarına düşüyor. Okul Tıraşı’nın en olgun tarafı sonu diyebiliriz.

Kısa’dan Hisse festival

6 yıl boyunca film günleri şeklinde devam eden Kısa’dan Hisse organizasyonu artık festival oldu. Festival Koordinatörü Aşkın Özcan özellikle usta yönetmen, senarist ve yapımcılarla sinemaya gönül vermiş genç yetenekleri buluşturmak istediklerini söyledi.

Sinema sektöründe dönüşüm başlıyor

Türk sinema sektörü salgından sonra yeni bir yapılanma sürecine girdi. Yaz dönemi sinema filmleriyle ayakta duran, bunun dışında televizyon dizileriyle çalışan sektör, dijital platform sayesinde yaz-kış yoğun. Bugün bir film çekmek istediğinizde ekip oluşturmakta zorlanıyorsunuz ya da eskisine nazaran kaşeler yükselmiş durumda.

Senarist-yönetmen Sinan Sertel: Küçükken süper kahramandım

Senarist-yönetmen Sinan Sertel çocukluğundan yola çıkarak ortaya koyduğu yeni filminde kahramanlık ifadesinin hayattaki sahici karşılığını arıyor: Küçükken bir dönem süper kahraman olduğuma inanmıştım. Bir gücüm vardı. Onu bulunca bir kahraman olacaktım. Uzun bir dönem böyle devam etti. Neden süper kahraman olamayacağımı anladığımda bu hikâye başlamış oldu.

Mizahta izah sorunu: Post Cem Yılmaz mizahı

Feyyaz Yiğit, 'Cem Yılmaz sonrası' diye niteleyebileceğimiz bir zamanda yerini sağlamlaştırıyor. Özellikle dijital dönüşüm ve internet çağının algısına sahip olan Yiğit, Yeşilçam’ın çok eskilerde kaldığı bir dönemde absürt mizah yaklaşımını neredeyse tek başına şekillendiriyor.

Çocuk düş görmez yetişkin kabustadır

Murat Çeri’nin ilk uzun metraj filmi Bir Düş Gördüm vizyona girdi. Film, bir çocuğun ailesi ile geçirdiği trafik kazası sonrası yalnızlığını ve yalnız bırakılmayışını anlatıyor. Köyde edindiği arkadaşlıklar, karıştığı kavgalar, köyün delisi ile kurduğu ilişki Tarık’ın kendisine dönmesine ve ailesi ile alakalı hatıralarına ulaşmasına yardımcı olacak mıdır? Sorumuz bu mudur? Evet. Fakat yetmez.

Sessiz kalırsan yanlışın sesi istila eder!

Ülke gündemi yine bir sosyal medya operasyonu ile değişti. “Sessiz İstila” isimli yapım destek ve tepki topladı. Tam olarak film diyemesek de bu manzara sinemanın ve filmlerin etkisini yeniden gündeme getirdi. Hitler ve Sovyetler bunu yaptı, Hollywood da yapıyor. Peki, mülteci meselesinde doğruyu kim, nasıl anlatacak?

Hollywood filmlerinin kurtarıcısı: Çin

Çin, son yıllarda ABD’li film şirketlerini satın alarak Hollywood üzerindeki etkisini artırıyor. Hollywood da Çin pazarından pay almak için Pekin yönetimini rahatsız edecek oyuncu, senaryo veya sahneleri çıkarıyor.

Hepimiz ölecek yalnızlıktayız

Türkiye’de belgesel film denince akla gelen ve son dönemde başarılı çalışmalara imza atan Ensar Altay’ın yeni filmi Kodokushi, modern insanın en önemli sorunlarından biri olan yalnız ölüm meselesine eğiliyor. Önemli film festivallerinde boy gösterdikten sonra yakında TRT’de yayınlanacak olan film, yaşlı nüfusun en yoğun olduğu ülkelerden olan Japonya’daki yalnız ölüm sorununu sahici, dingin ve vurucu bir üslupla anlatıyor. Tam da bayram arefesinde altı çizilecek bir meseleyi ele alıyor.

Bugün 23 Nisan: Çocuklara bayram hediyesi filmler

Çocuk Bayramı münasebetiyle çocuklarımızla vakit geçirmek, bayramı bayram gibi yaşatmak istiyoruz, elbette. Film izlemek de çocuklarımızla beraber yapabileceğimiz vazgeçilmez faaliyetler arasında. 23 Nisan münasebetiyle hem film tavsiye edelim dedik, hem de çocuklar için film seçimi noktasında bazı uyarılarda bulunduk.

Sınır hattında sinir harbi

Ukrayna-Rusya sınırında 2014’te yaşananlardan hareketle hazırlanan Klondike, dünyanın önemli festivallerinden ödüller aldıktan sonra Türkiye’de de izleyici ile buluştu. Savaşın zorluğunu ve zorbalığını hamile bir kadının tutumu üzerinden anlatan film, beklenenin dışındaki biçimi ve zor final sahnesi ile adından söz ettiriyor.

Çağrı 45 yıl sonra yeniden vizyona giriyor: 'Babam kültürleri aşan ve gurur duyduğu İslam'ı tasvir etmişti'

Usta yönetmen Mustafa Akkad oğlu, yapımcı Malek Akkad, "Çağrı: İslamiyetin Doğuşu" filminin 45 yıl aradan sonra yeniden izleyiciyle buluşacak olmasını değerlendirdi. "Bu filmleri bir kez daha dünyayla paylaşma zamanının geldiğini hissettim. Açıkçası, yaptığı işin bu güzel halini, babamın görebilmesini isterdim" diyen Akkad, "Bu filmin bütün dünya için önemli olduğunu düşünüyorum. Babamın, kültürleri aşan ve gurur duyduğu İslam'ı kendi anladığı şekilde tasvir ettiği bir film yapmayı amaçladığını ...

Oscar’dan TRT’ye mevcut ve beklentiler: Dijital nelere kâdir

Oscar’da en iyi film ödülünü alan Coda yayıncısının abone sayısını arttırdı. Türkiye’de sektör TRT’yi bekliyor. Dünyada dijital abone sayısı hızla artıyor. Dijitalde durum ne, neler oluyo ve neler olacak? Biraz karne, biraz ödev...

Korku filmleri neden hep ‘üç harfli’

Ülkemiz sinemasında son 20 yılda en çok üretilen türlerden biri korku. Neredeyse tamamı Cin temalı olan filmlerin pratik olması, izleyici garantisi ve ucuza mal edebilme gibi sebeplerle tercih edildiği görülüyor. Oysa dünyada çok basit konulardan korku unsuru çıkarılabiliyor.

Ramazan faaliyeti olarak: Film izlemek

Ramazan’a sayılı günler kala her alanda tavsiyeler ve uyarılar geliyor. Kulluk yolculuğunun hakkını verebilmek adına yapılan tavsiyeler arasında ise sanatsal faaliyetler yok denecek kadar az. Film izlemek ise genellikle yok. Olanlar da dini konulu… Oysa, dini olay ya da karakter barındırmayan filmler de insanın ruhsal yolculuğuna katkı sağlayabilir. Hem de Ramazan’da… Ve işte 15 filmlik Ramazan tavsiyemiz…

Yıllardır ailesini görememiş masum Uygur Türkleri'nin hikayesi: 'Adı Soykırım' belgeseli izleyiciyle buluştu

Türkiye'de yaşayan Uygur Türkleri'nin anlatımıyla, Doğu Türkistanlıların çektiği sıkıntıların ele alındığı 'Adı Soykırım' belgeselinin ilk gösterimi Atlas Sineması'nda yapıldı. Yönetmen Tülay Gökçimen, "İlk defa, bölgeye gitmeden kendi vatanında değil de farklı bir ülkede yaşayan bir halkın yaşadıklarını anlatmaya çalıştık" dedi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+