15 Temmuz Darbe Girişimi Haberleri

ÖSYM eski Başkanı Demir ve yardımcısı Pekşen'e FETÖ'den 9 yıl hapis istemi

Kayseri'deki FETÖ soruşturması kapsamında ÖSYM eski Başkanı Ali Demir ve ÖSYM eski Başkan Yardımcısı Ömer Pekşen hakkında toplamda 9 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

PKK'lılarla görüştüler

15 Temmuz darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında tutuklanan Osman Kavala ve Henri Barkey’in darbe girişiminden 1 ay önce Diyarbakır’da irtibata geçtiği isimler ortaya çıktı. Kavala’nın 2’si PKK şüphelisi 9 isimle görüştüğü belirlenirken, Barkey’in Demirtaş olmak üzere 5 isimle görüştüğü tespit edildi.

Casusluğun tapeleri çıktı

Avrupa ülkelerinin büyükelçilikleri adına casusluk yaptığı tespit edilen Yılmaz Sunar’ın tapeleri ortaya çıktı. Tapelere göre, birçok ilde kaçak FETÖ ve PKK mensuplarıyla ilgili dosya takibi yaptığı anlaşılıyor. Sunar’ın, gizli bilgiler i ele geçirerek hazırladığı raporları elçiliklere teslim etmek için de sık sık Ankara’ya geldiği görüldü.

Doğum gününde unutulmadı

FETÖ’nün 15 Temmuz’daki darbe girişimi sırasında Ankara’da Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda darbeci generali vurduktan sonra şehit edilen Astsubay Ömer Halisdemir’in doğum gününde, vatandaşlar ve öğrenciler kabrini ziyaret etti.

Kosova'dan getirilen iki FETÖ sanığı için istenen cezalar belli oldu

FETÖ'nün yurt dışı yapılanması soruşturması kapsamında Kosova'da yakalanarak Türkiye'ye getirilen 2 sanığın yargılandığı davada, mütalaa açıklandı. Sanıklardan Erdem'in 22,5 yıla kadar, Karabina'nın ise 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

FETÖ'nün darbe girişimini Akıncı Üssü'nden yöneten Kemal Batmaz'ın kod adı 'Sedat'mış

FETÖ'nün darbe girişimini Akıncı Üssü'nden yöneten "sivil imam" Kemal Batmaz'ın örgüt içerisinde "Sedat" kod adını kullandığı sanık itirafında yer aldı. A.B, darbe girişimine kadar Hava Kuvvetleri'nin sözde imamı Batmaz'a bağlı faaliyet yürüttüğünü anlattı.

FETÖ’ye dev operasyon

Ankara Başsavcılığı’nca yürütülen FETÖ soruşturmaları kapsamında 3 ayrı operasyon için düğmeye basıldı. Örgütün emniyet, adalet teşkilatı ve TSK yapılanmasında yer aldığı tespit edilen 582 şüpheli hakkında yakalama kararı çıkarıldı. İzmir’de de ankesörlü telefon soruşturması kapsamında 157 TSK mensubu için gözaltı kararı verildi.

Emir astsubayları ankesörden çıktı

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, FETÖ’nün Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içerisindeki kripto yapılanmasına yönelik ankesörlü telefon soruşturması kapsamında tamamı Deniz ve Hava Kuvvetleri’ne mensup astsubay rütbesinde 101’i muvazzaf, toplam 157 şüpheliyi hakkında gözaltı kararı verildi.

Rekor gözaltılı FETÖ operasyonunun detayları ortaya çıktı: Slayt gösterisiyle soruları ezberletmişler

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra, FETÖ'ye yönelik en kapsamlı operasyonu gerçekleştirdi. 2009 yılı komiser yardımcılığına geçiş sınavına yönelik FETÖ soruşturmasında 54 ilde 440 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi. Bylock içeriklerinden ulaşılan itirafçı sanıklar, 440 şüphelinin isimlerini tek tek açıkladı. İfadelerde, 15-20 kişilik gruplar halinde örgüt evlerinde toplanıldığını, 5 günlük ev kampları için sınava girecek polis memurlarının rapor ve izin alara...

Kara Kuvvetlerindeki FETÖ yapılanmasına operasyon: 2'si mahrem sorumlu 44 şüpheli için gözaltı kararı

Kara Kuvvetlerindeki FETÖ yapılanmasına yönelik soruşturmada, haklarında yakalama kararı verilen 2'si mahrem sorumlu 44 şüpheliden 29'u gözaltına alındı.

Komiser yardımcılığına geçiş sınavına yönelik FETÖ soruşturmasında 467 şüpheli için gözaltı kararı

2009'daki komiser yardımcılığına geçiş sınavına yönelik FETÖ soruşturmasında 467 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi, 67 ilde operasyon başlatıldı.

Balıkesir merkezli 5 ilde FETÖ'den sınav sorularını alan 6 şüpheli hakkında gözaltı kararı

Balıkesir merkezli 5 ilde, 2009 yılında komiser yardımcılığı sorularını Fetullahçı Terör Örgütü'nden (FETÖ) aldıkları belirlenen 6 şüpheli hakkında yakalama kararı verildi.

Adalet Bakanlığı'nda FETÖ operasyonu: 71 gözaltı

Adalet Bakanlığındaki FETÖ mahrem yapılanmasına yönelik Ankara merkezli 15 ilde, 33'ü aktif çalışan 71 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.

İzmir merkezli 43 ilde FETÖ operasyonu

İzmir merkezli 43 ilde FETÖ'nün Türk Silahlı Kuvvetleri içerisindeki kripto yapılanmasına yönelik tespit edilen 101'i muvazzaf, toplam 157 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi.

FETÖ, MiT’çileri PKK’ya böyle ispiyonlamış

FETÖ’nün MİT’i hedef alan 7 Şubat kumpasında tek müşteki olan Mustafa Özer, Yeni Şafak’a konuştu. FETÖ’nün ‘7 Şubat MİT Kumpası’ ile ilgili iddianamenin tek müştekisi Mustafa Özer, FETÖ’cülerin Dünya TV isimli bir kanal kurmak üzere PKK yöneticileriyle Kandil’de görüştüğünü söyledi. Özer, “Örgüt adına bu görüşmeyi Murat Karayılan’la Selahattin Sevi yaptı. Karayılan bu görüşmeyi bana bizzat anlattı” dedi. Özer, FETÖ’nün örgütlere sızan MİT’çileri de deşifre ettiğini belirtti.

Adli kolluk vize çıktı

Danıştay, FETÖ’nün polis ve yargı eliyle meşru hükümeti devirmeye çalıştığı 17-25 Aralık darbe girişiminin ardından değiştirilen adli kolluk yönetmeliğinin iptal istemini reddetti.

İzin vermeyiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, darbe söylentileri hatırlatılınca, “millet gereğini yapar” demişti. Birçok kişi de sosyal medyada, “biz buradayız” dedi: Darbe söylentileri dolanıyor gene ortalıkta. Bu millet darbeye müsaade etmez. Asla darbeciyi ikna yöntemine girmeyeceğim ve meşru müdafaa haklarımı sonuna kadar kullanacağım. Biz de bir karar verdik yeni girişim olursa.

Mahrem irtibat mercek altında

Eski Rize Emniyet Müdürü Altuğ Verdi’nin şehit edilmesine ilişkin soruşturmada gözaltına alınan 20 şüpheli polisin, FETÖ’nün emniyet yapılanmasında yer alan “mahrem imam’’ pozisyonundaki kişilerle irtibatının bulunduğu tespit edildi. Savcılık bu irtibatları mercek altına aldı.

FETÖ'cü istihbaratçının sınav hırsızlığı görüntülerle kanıtlandı: Villasına düzenlenen operasyonda ortaya çıktı

FETÖ/PDY firarisi eski İstihbarat Daire Başkan Yardımcısı Coşgun Çakar'ın, eşi Gül Çakar'ın açıköğretim sınavından geçebilmesi için istihbarat aracına kopya düzeneği kurduğu ortaya çıktı. Bu düzeneğe ait güvenlik kamerası görüntüleri Çakar'ın evinde yapılan aramalarda ele geçirildi.

Konya merkezli 11 ilde FETÖ'nün 'askeri mahrem' yapılanmasına operasyon: 16 kişi için gözaltı kararı

Konya merkezli 11 ilde düzenlenen operasyonlarda, haklarında yakalama kararı çıkarılan aralarında muvazzaf askerlerin de bulunduğu 16 şüpheliden 7'si gözaltına alındı.

İstihbarat aracıyla kopya çektiler

FETÖ firarisi eski İstihbarat Daire Başkan Yardımcısı Coşkun Çakar’ın eşinin sınavdan geçebilmesi için emniyetin istihbarat aracına kopya düzeneği kurduğu ortaya çıktı.

MİT kumpasında şok detaylar: Sözde ‘Oslo görüşmeleri’ parça parça birleştirilmiş

FETÖ’nün, hükümeti devirmek amacıyla gerçekleştirdiği ilk kalkışma olan 7 Şubat MİT kumpası iddianamesinde, örgütün kara propaganda yapmak için internet ortamında yayınladığı sözde ‘Oslo görüşmeleri’ kaydıyla ilgili hazırlanan bilirkişi raporu yer aldı. Raporda, 13 Eylül 2011 tarihinde bir video paylaşım sitesine yüklenen, kamuoyunda ‘Oslo görüşmeleri’ olarak bilinen ses kaydının delil disklerinde bulunmadığı, ‘Delil 2’ diskinde bulunan 12 ses dosyasının parça parça birleştirilmesinden oluşturul...

FETÖ'cülerin katalog rezilliği: Evlenmeyi reddettiği kadını arkadaşıyla evlendirmişler

FETÖ'nün TSK yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında itirafçı olan eski astsubay, FETÖ'nün 'katalog'dan evlendirmek istediği kadınla evlenmeyi, ailesinin karşı çıkmasından sonra reddettiğini ancak örgütün bu kadını, üst devresi olan bir arkadaşıyla evlendirdiğini anlattı. Şüpheli S.Y. ifadesinde, "Mahmut'a (mahrem imam), ailemin evliliğe onay vermediğini, kesinlikle ailemi karşıma alamayacağımı söyledim. Böylece Teslime'yle (FETÖ mensubu kadın) irtibatımı kopardım. Teslime'nin daha sonradan ...

FETÖ'cülerin katolog rezilliği: Evlenmeyi reddettiği kadını arkadaşıyla evlendirmişler

FETÖ'nün TSK yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında itirafçı olan eski astsubay, FETÖ'nün 'katalog'dan evlendirmek istediği kadınla evlenmeyi, ailesinin karşı çıkmasından sonra reddettiğini ancak örgütün bu kadını, üst devresi olan bir arkadaşıyla evlendirdiğini anlattı. Şüpheli S.Y. ifadesinde, "Mahmut'a (mahrem imam), ailemin evliliğe onay vermediğini, kesinlikle ailemi karşıma alamayacağımı söyledim. Böylece Teslime'yle (FETÖ mensubu kadın) irtibatımı kopardım. Teslime'nin daha sonradan ...

Alışverişe gitmiş

FETÖ imamıyla ABD’ye giden CHP’li eski Urla Belediye Başkanı İbrahim Burak Oğuz, “Uçaktan inince ayrıldık. Ben gezip alışveriş yaptım” dedi

7 Şubat'ın Adil Öksüz'ü

FETÖ’nün hükümet ile açıktan ilk savaşı olan 7 Şubat 2012’deki MİT kumpasının ayrıntıları ortaya çıkıyor. O dönem FETÖ’nün emniyet imamı Çetin Özgür, 15 Temmuz’un 1 numarası Adil Öksüz gibi kumpastan hemen önce Pensilvanya’ya gidip Gülen’den son talimatı aldı. MİT Başkanı Hakan Fidan tutuklanmak için ifadeye çağrıldı.

'7 Şubat MİT kumpası' soruşturması tamamlandı

FETÖ'nün, MİT Başkanı Hakan Fidan ve bazı MİT görevlilerine yönelik, 7 Şubat 2012'deki kumpasıyla ilgili soruşturma tamamlandı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının "7 Şubat MİT kumpası" iddianamesinde, 34 şüpheli hakkında birer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor.

AYM görevini ihlal ediyor

Anayasa Mahkemesi, Albay Hüseyin Kurtoğlu’na kurulan kumpasta FETÖ’yü destekleyen Yargıtay üyelerinin dosyasına bakmadı, ‘görevsizlik’ hükmüne vardı. Tartışmalara yol açan karar, Yargıtay üyelerinin Yüce Divan’da yargılanmasını düzenleyen Anayasa’nın 148. maddesinin ihlâli anlamına geliyor

FETÖ'cüler öldürmüş

15 Temmuz darbe girişimi sırasında Üsküdar’ı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın evini savunan Rize Emniyet Müdürü Altuğ Verdi cinayeti FETÖ’ye uzandı. “Tayin” bahanesiyle Verdi’yi öldürdüğü iddia edilen polis İsmail Hakkı Sarıcaoğlu’nun mahrem imamlarla bütün bağlantıları ortaya çıktı. Soruşturma ekibi, Sarıcaoğlu ile Rus elçi Karlov’u öldüren Mevlüt Mert Altıntaş’ın bağlantılarının benzer olduğuna dikkat çekti.

FETÖ'nün GATA yapılanmasına 10 tutuklama

FETÖ'nün GATA'daki yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınan şüphelilerden 10'u tutuklandı.

FETÖ'nün gaybubet evinde ele geçirildi: Örgüt elebaşı Fetullah Gülen imzalı saatler

İstanbul'da FETÖ'nün 'Gaybubet Evi' olarak bilinen hücre evlerine düzenlenen operasyonda 19 şüpheli yakalanarak gözaltına alınırken, yapılan aramalarda örgütün elebaşı Fetullah Gülen imzalı saatler bulundu.

AYM'den tartışmalı karar

Anayasa Mahkemesi (AYM), FETÖ’nün Hüseyin Kurtoğlu kumpasında rol alan eski Yargıtay üyelerinin “görev suçu” nedeniyle Yüce Divan’da yargılanmaları konusunda tartışmalı bir karara imza attı. Yüksek Mahkeme, “görevsizlik” kararı verdi.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.