15 Temmuz Darbe Girişimi Haberleri

FETÖ’cü silah şirketihızla büyüyor

FETÖ’nün üs olarak kullandığı ülkelerden Güney Afrika kıtasındaki etkinliği halen sürüyor. FETÖ’cü Vuslat Bayoğlu’na ait MİLKOR adlı silah fabrikası ülkede hızla büyüyen silah şirketlerinden biri oldu. Yakın zamana kadar yalnızca mermi üretimi yapan şirket, İHA, 4x4 arazi taşıtları, deniz araçları savaş sistemleri geliştirip satıyor.

Cehennemlekorkutuyor

ByLock kullanıcısı olduğu tespit edilen FETÖ’cülerin ilginç diyalogları ortaya çıktı. Din istismarının yapıldığı yazışmalarda, “tutuklu bir FETÖ’cünün duasıyla Peygamber Efendimiz’in Manisa Cezaevi’ndeki koğuşa geldiği”, “örgütten ayrılanların cehenneme gideceği” ifadeleri yer aldı.

Balıkesir Üniversitesinde FETÖ operasyonu

Balıkesir merkezli 9 ilde FETÖ'ye yönelik yürütülen operasyonlarda; aralarında Balıkesir Üniversitesinde görevli profesörlerinin de bulunduğu 21 şüpheli gözaltına alındı.

FETÖ operasyonu: 32 gözaltı kararı

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile irtibatları bulunduğu gerekçesiyle Sahil Güvenlik Komutanlığının 32 personeli hakkında gözaltı kararı verildi. Haklarında gözaltı kararı verilen 32 personelin 23'ü gözaltına alındı.

Ankesörde 34 gözaltı

FETÖ'nün TSK yapılanmasına ilişkin yürütülen soruşturmda 34 asker hakkında operasyon başlatıldı.

Dündar için 2. kırmızı bülten

Cumhuriyet gazetesi yönetici ve yazarları hakkında açılan ve karara bağlanan davada firari oldukları için dosyaları ayrılan sanıklar Can Dündar ve İlhan Tanır hakkında kırmızı bülten çıkarıldı. Dündar hakkında MİT TIR’larının durdurulmasına ilişkin davada da kırmızı bülten bulunuyor.

Kaynakları çözülüyor

FETÖ’nün finans üssü Kaynak Holding’den ele geçirilen delillerden bağlantılar çıktı. Holdingin milyonlarca dolarının, başka şirketler üzerinden yurt dışındaki örgüt üyelerine gönderdiği tespit edildi.

Arsuz İlçe Jandarma Komutanına FETÖ gözaltısı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının başlattığı eş zamanlı FETÖ operasyonunda NHatay'ın Arsuz İlçe Jandarma Komutanı gözaltına alındı.

Jandarmada FETÖ operasyonu

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ soruşturmasında 35'i aktif görevde toplam 50 Jandarma Genel Komutanlığı personeli hakkında gözaltı kararı verdi.

FETÖ'nün TSK yapılanmasına operasyon

FETÖ'nün TSK yapılanmasına ilişkin yürütülen soruşturmada, 19'u muvazzaf, 4'ü 15 Temmuz darbe girişimin ardından kapatılan askeri okul öğrencisi yine 11'i meslekten ihraç toplam 34 şüpheli asker hakkında gözaltı kararı verildi.

Hava Kuvvetleri'nde FETÖ operasyonu

FETÖ'nün Hava Kuvvetleri yapılanması soruşturmasında örgütün mahrem imamlarıyla ankesörlü telefon üzerinden irtibatı tespit edilen eski Hava Kuvvetleri Komutanlığı personeli 36 şüpheliden 21'i gözaltına alındı.

Ağlayarak izledim meğer eşimmiş

FETÖ'cü hainlerin darbe girişimi gecesi döverek öldürdükten sonra yolun ortasına attığı şehit Yusuf Çelik'in eşi ilk kez konuştu. Hülya Çelik, "Görüntüleri izleyince çok üzüldüm ve ağladım. İzlediğim adam meğer eşimmiş. Bunu sonradan anladım" dedi.

O kahramanYusuf Çelik

Darbecilerin zırhlı araçta katlettiği şehidinYusuf Çelik olduğu belirlendi. Çelik, şehit edilmeden önce tankların önüne yatarken çekilen fotoğrafıyla 15 Temmuz’un simge isimlerindendi.

Altınlarını istedi!

FETÖ'nün darbe girişiminde Genelkurmay Başkanlığındaki eylemlere ilişkin, sözde "yurtta sulh konseyi" üyelerinin de aralarında yer aldığı 224 kişinin yargılandığı davada, sanıkların esasa ilişkin savunmaları alındı.

FETÖ'nün TSK yapılanmasına yönelik soruşturma: 23 tutuklama

FETÖ'nün TSK yapılanmasına yönelik soruşturmada gözaltına alınan, aralarında muvazzaf askerlerin de bulunduğu 23 şüpheli hakimlikçe tutuklandı.

FETÖ'cü eski tuğamiral tahliyesi yerine altınlarını istedi

FETÖ'nün darbe girişiminde Genelkurmay Başkanlığındaki eylemlerle ilgili, aralarında sözde "yurtta sulh konseyi" üyelerinin de bulunduğu 224 kişinin yargılandığı davaya sanıkların esasa ilişkin savunmalarıyla devam edildi. Genelkurmay Başkanlığındaki sivillere ateş açtığı görüntüleri ortaya çıkan eski tuğamiral Sinan Sürer, tahliye talebinin olmadığını ancak eşinin ziynet eşyaları üzerindeki tedbirin kaldırılmasını talep etti.

İtirafından vazgeçen FETÖ'cüye 15 yıl hapis istemi

TSK'ya sızan FETÖ'cülere yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alındıktan sonra etkin pişmanlık faydalanarak serbest bırakılan FETÖ'cü subay hakkında 15 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırlandı. İddianamede, "Şüphelinin terör örgütünün yönlendirmesi hareket ederek ifadesini geri aldığı ve örgütle organik bağını devam ettirdiği anlaşılmıştır" ifadeleri kullanıldı.

Vatandaşı öldürüp yola attılar

15 Temmuz darbe girişiminde Genelkurmay’ı işgal sırasında cuntacıların bir vatandaşı nasıl katlettiği kameralara yansıdı. Yeni ortaya çıkan görüntülerde saat 01.31’de dur kalk yaptıktan sonra duran zırhlı aracın arka kapısı açılıyor. Araç içindeki askerlerin bir sivili döverek öldürdüğü, bir dakika sonra da tekmeleyerek araçtan çıplak vaziyette yola attığı net bir şekilde görülüyor.

Darbecilerin vatandaşı öldürdüğü görüntüler ortaya çıktı

Genelkurmay Başkanlığı karargahının güvenlik kameralarından elde edilen yeni görüntülerde, darbecilerin zırhlı araç içinde bir vatandaşı katlettikleri anlar yer aldı. FETÖ'cü hainler, hayatını kaybettiği anlaşılan vatandaşı tekmelenerek araçtan çıplak vaziyette yola atmış.

Merkel FETÖ’ye yine sahip çıkıyor

Kasım ayında İslam Konferansı düzenlemeyi planlayan Almanya, ülkenin en büyük İslami kuruluşlarından DİTİB’i görmezden gelerek FETÖ’cülerle işbirliği yaptı. Örgütün ülkedeki etkin isimlerinden Samet Er, konferans hazırlıkları için katıldığı toplantıda Merkel ile selfie çektirdi ve Merkel’in FETÖ’ye sahip çıktığını bir kez daha belgeledi.

Başyaver desoru çalmış

FETÖ’nün darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanlığı Başyaveri olan eski Kurmay Albay Ali Yazıcı’nın askeri lise giriş sınavı cevaplarını örgütten aldığı ortaya çıktı.

Hücre evleri kepenk kapattı!

Darbe girişimi sonrası bütün evleri deşifre olan FETÖ, yeni adres bulmakta zorlanıyor. Örgüte ait ev sayısının erkeklerde yüzde 94, kadınlarda yüzde 81 azaldığı belirtiliyor. Saklanacak yer bulamayan örgütün şimdi de öğrenciler üzerinden kiralık ev arayışı içine girdiği ortaya çıktı. Örgüt üyelerine evlerde 3-4 kişi kalmaları için de talimat verildi.

FETÖ avukatlarının sorumlusu Somuncu'ya hapis cezası

Tokat'ta, örgütün sözde "Türkiye avukatlarının sorumlusu" olduğu öne sürülen Şenel Somuncu, 18 yıl 10 ay 24 gün hapis cezasına çarptırıldı. İfadesinde hiç kod adı kullanmadığını iddia eden ancak yapılan incelemede "Selman" ve "Selim" kod adlarını kullandığı belirlenen sanık Somuncu'nun düğün davetiyesinde de kendisinin ve soruşturma kapsamında tutuklanan eşinin isimlerinin farklı olduğu tespit edilmişti.

FETÖ'nün firari 'Kozan imam' Osmaniye'de yakalandı

Adana'da yürütülen FETÖ davası kapsamında kırmızı bültenle aranan, örgütün "Kozan imamı" olduğu iddiasıyla Osmaniye'de gözaltına alınan eski öğretmen tutuklandı.

Şehidin eşinden FETÖ sanığına sert tepki: Adını ağzına alma

FETÖ'nün 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Genelkurmay Başkanlığındaki eylemlerle ilgili devam eden duruşmada sanık eski ÖKK mensubu Hasan Demirci, karargahta şehit olan Astsubay Bülent Aydın'ın vurulma anına şahit olmadığını iddia edince, şehidin eşi Şehnaz Aydın, "Şehidimin adını ağzına alma, neden ona dört el ateş ettin, onu anlat" diyerek tepki gösterdi.

İtirafçıdankriptoya

FETÖ’nün TSK yapılanmasına yönelik soruşturmada, itirafçıların verdiği bilgilerle 45 kripto isme daha ulaşıldı. Kastamonu Merkez Komutanlığı’nda görevli binbaşının da aralarında olduğu 45 kişi için operasyon başlatıldı.

İkinci Burak Akın!

Zeytin Dalı Harekatında görevli Jandarma Üsteğmen Esabil Y.’nin, Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler’in koruması Burak Akın gibi teslim olduğu ortaya çıktı. Üstlerine “FETÖ’cüyüm” diyerek teslim olan Y., astsubaylıktan subaylığa geçiş sınav sorularını örgütün verdiğini itiraf etti, mahrem imamlarını teşhis etti. Yapılan incelemede, Y.’nin yanı sıra yaklaşık 100 şüpheli daha belirlendi.

Akın Öztürk: İsrail bizi sattı

FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki hain darbe girişiminin en önemli isimlerinden biri olarak görülen Akın Öztürk'ün, darbenin başarısız olmasının ardından 'İsrail bizi sattı' dediği öne sürüldü.

TSK'ya sızan 96 FETÖ'cüye gözaltı kararı

İstanbul merkezli FETÖ'nü TSK yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında 25'i asker 20'si mahrem imam olmak üzere 45 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. Ayrıca Ankara merkezli yürütülen Kara Kuvvetleri Komutanlığındaki FETÖ operasyonu kapsamında 51 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.

6 ay önce darbe sohbeti

FETÖ’cülerin şifreli programı ByLock’ta, 15 Temmuz öncesinde teröristlerin darbeyi nasıl beklediği bir kez daha deşifre oldu. Bir FETÖ’cünün, 6 ay önce “Abi” diye hitap ettiği örgüt üyesine, “Çember her gün biraz daha daralıyor. Çok bunaldık, yok mu bir haber?” diye soruyor. Diğeri ise “Yardım yakındır inşallah” karşılığını veriyor.

Peşlerineadam takıpizletmiş

FETÖ’nün, örgütsel faaliyetleri aksatan TSK’daki üyelerini 5/5’lik şakirt askere takip ettirdikleri ortaya çıktı.

FETÖ davasında karar: 2'si ağırlaştırılmış 10 müebbet hapis

FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Turkcell Gebze Veri Merkezi'ne girerek iletişimi kesmeye çalıştıkları iddiasıyla yargılanan 15 sanıktan 2'sine ağırlaştırılmış müebbet, 8'ine müebbet, 3 sanığa ise 1 yıl 10 ay 15 gün ile 3 yıl 9 ay arasında değişen oranlarda hapis cezası verildi. Firari sanık eski Kocaeli İl Jandarma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürü Binbaşı Ümit İpek'in dosyasının ayrılmasına karar veren mahkeme heyeti, delil yetersizliğinden 1 sanığın beraatine hükmetti.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.