15 Temmuz Darbe Girişimi Haberleri

15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili Yeni Şafak'ın hazırladığı Dijital Kütüphane'ye ilgi bir milyonu aştı

FETÖ’nün ihanetini Türkiye’ye ilk olarak duyuran Yeni Şafak, tarihi bir çalışmayla 15 Temmuz’un dijital kütüphanesini oluşturmuştu. Darbe girişiminin ilk 48 saati, 248 şehidin şanlı direnişi, söyleşiler, itiraflar, yüzlerce özel video, fotoğraf galerisi ve dosyadan oluşan dev çalışma okurlardan da yoğun ilgi gördü. yenisafak.com/15temmuz adresinden yayın yapan sayfayı bir milyonun üzerinde kullanıcı ziyaret etti.

FETÖ'nün 'adalet mahrem yapılanması'na operasyon: 20 kişi hakkında gözaltı kararı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ/PDY'nin "adalet mahrem yapılanması"na yönelik soruşturma kapsamında 20 kişi hakkında gözaltı kararı verdi.

15 Temmuz şehidi Özgür Gençer'in son paylaşımı: Vatanımızı koruma vakti, uyumayın

Ankara'da FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önünde şehit olan 31 yaşındaki esnaf Özgür Gençer'in, hayatını kaybetmeden önce sosyal medya hesabından, "Vatanımızı koruma vakti, uyumayın" yazarak, halkı meydanlara çağırdığı ortaya çıktı.

FETÖ'nün yeniden yapılandığı gaybubet evlerinde 25 şüpheli yakalandı

15 Temmuz darbe girişimimin ardından FETÖ'nün yeniden yapılanmak için kurduğu gaybubet evlerine bu sabah yapılan eş zamanlı operasyonla 25 FETÖ'cü yakalandı. Operasyonlarda çok sayıda materyal ile yüklü miktarda para ele geçirildi.

Bataklık elması kaç lira? FETÖ'cünün evinden çıkan on parçalık elmasın değeri belirlenemedi

Uyuşturucu baronları Nejat Daş ile Çetin Gören’in yakalandığı Bataklık Operasyonu’nda tutuklanan FETÖ’cü Halil Arslantaş’ın Gaziantep’teki evinde çıkan 10 parçalık elmas takımın değeri belirlenemedi. Gaziantep Kuyumcular Odası, takımın İstanbul veya Ankara’daki mücevher tahlilcilerine gönderilmesini tavsiye etti. Bunun üzerine elmaslar Ankara’ya gönderildi.

O bayrak baş köşede: Darbe gecesi son nefesini verirken bile elindeki bayrağı sıkıca tutuyordu

15 Temmuz’da Ankara Emniyet Müdürlüğü önünde darbecilerin karşısına dikilen Hüseyin Kalkan şehit olurken de elindeki bayrağı sıkıca tutuyordu. Hastanedeki görevliler, “Buraya geldiğinde şehadete kavuşmuştu. Bayrağı elinde sıkıca tutuyordu. Elindeki bayrağı açtık ve üzerine örttük” dediler. Kalkan’ın kardeşi Cengiz, ağabeyinin kanının bulunduğu bayrağı evinin baş köşesinde tutuyor.

FETÖ elebaşı Gülen'den 6 aydır görüntü yok: Son sözü "Hastayım" oldu

15 Temmuz hain darbe girişiminde bulunan Fetullahçı Terör Örgütü'nün elebaşı Fetullah Gülen, 23 Şubat 2020 tarihinden beri görüntülenmedi. Haftalık yayınladığı videolarla örgüt üyelerine mesajlar ve talimatlar gönderen Gülen yaklaşık 6 aydır yeni video yayınlamadı. Elebaşı, son yayınlanan videosunda sağlık sorunlarından söz edip "Hastayım" demişti. Söz konusu durum "Fetullah Gülen öldü mü?" sorusunu akıllara getirdi.

Suikast timinin tek firarisi Burkay Karatepe'nin yakalanması için çalışmalar sürüyor

FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe teşebbüsünde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a suikast girişiminde bulunan hainlerden firari eski yüzbaşı Burkay Karatepe'nin yakalanması için çalışmalar devam ediyor. Erdoğan'a yönelik suikast girişimi ve 2 polisin şehit edildiği saldırının ardından 37 kişilik "suikast timi"nde yer alan darbeci askerler, İçmeler mevkisindeki ormanlık alana kaçtı. Güvenlik güçlerinin yürüttüğü operasyonlar sonucu timde yer alan 37 darbeci askerden 36'sı yakalandı. Özel Kuvve...

YAŞ öncesi FETÖ kumpasları: Kendine düşman gördükleri subayları itibarsızlaştırmak için iftiralara başvuruyorlar

15 Temmuz darbe girişiminin başarısızlıkla sonuçlanması nedeniyle TSK’daki varlığı büyük darbe gören FETÖ, geride kalan kriptolarıyla eski günlerini yeniden dizayn etmenin hesabı içine girdi. FETÖ, yaklaşan YAŞ öncesi 15 Temmuz gecesi direnen subayları hedef almaya başladı.Örgüt, kendinden olmayanlara sahte hesaplar üzerinden iftiralar atıyor, bu isimler hakkında isimsiz ihbar mektupları ve ispiyonculukla disiplin soruşturmaları açtırmak istiyor. İtibar suikastı işleri, FETÖ’cü olduğu bilinmesin...

Utanmazlar! Katil pilotlar göreve dönmek için başvurdu

15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanlığı, TBMM, Polis Özel Harekat, Ankara Emniyeti gibi kritik noktaları bombalayan, halkın üstüne ölüm yağdıran FETÖ’cü pilotların mesleğe dönmek için OHAL Komisyonu’na başvurduğu ortaya çıktı. Mustafa Mete Kaygusuz, Ahmet Tosun, Hüseyin Türk, Mustafa Azimetli, Uğur Uzunoğlu, Ertan Koral, Mehmet Yurdakul, Mustafa Özkan ve Ahmet Özdemir’in aralarında olduğu pilotlar FETÖ’cü olmadıklarını iddia ettiler. Komisyon, 68 kişinin katili olan pilotların başvurusunu oybirliğiyl...

Benim acım dinmez: 15 Temmuz gecesi Erdoğan'ın kaldığı otelde şehit olan polisimizin ailesi konuştu

15 Temmuz gecesi Marmaris’te Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kaldığı otele düzenlenen saldırıda şehit olan polis memuru Nedip Cengiz Eker’in annesi Güzel Eker yüreğinin ilk günkü gibi yandığını belirtiyor. Eker, “Onlar oradan (cezaevinden) çıkarsa o gün biz bir daha ölürüz. Ben o gün ölürüm. Acım büyük, sönmez bu acı” diyor.

Şehitlerin anısına: Surda bir gedik açtık mukaddes mi mukaddes, Ey kahpe rüzgar artık ne yandan esersen es!

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, 15 Temmuz şehitleri anısına hazırlanan videoda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Necip Fazıl Kısakürek’in “Surda bir gedik açtık mukaddes mi mukaddes/Ey kahpe rüzgar artık ne yandan esersen es” dizelerini okuduğu “15 Temmuz Mehteri” isimli eseri paylaştı.

Bir oğlum vardı şehit oldu

15 Temmuz’un üzerinden 4 yıl geçti. Şehit ailelerinin acısı ilk günkü gibi taze. Şehit Cengiz Polat’ın babası Fikret Polat, “Bir oğlum vardı, o da şehit oldu” diyor ama oğlunun vatanseverliğiyle de gurur duyuyor. Zeki Kılınç, oğlu M. Oğuz Kılınç’tan geriye kalan bomba isabet etmiş saat ve elbiselerle teselli buluyor: “Onunla konuşur gibi eşyalarıyla konuşuyorum. Evlat acısıyla ciğerin sökülüyor, kalbin duruyor.”

15 Temmuz gecesi 14 yaşında gazi olmuştu şimdi doktor olmak istiyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ndeki darbeci askerlere karşı direnmek için Saraçhane Parkı'na geldiğinden omuzundan vurulduğunda henüz 14 yaşında olan Adviye Gül İsmailoğlu şimdi doktor olmak istiyor

FETÖ ile irtibatlı 26 hakim ve savcı görevden uzaklaştırıldı

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) 2. Dairesi, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile irtibatı nedeniyle 26 hakim ve savcıyı meslekten uzaklaştırdı.

'FETÖ kumpası' davası kapsamında hakkında kırmızı bülten çıkarılan firari eski hakim Menekşe Uyar yakalandı

Yargıtayda görülen "FETÖ kumpası" davası kapsamında hakkında kırmızı bülten çıkarılan firari eski hakim Menekşe Uyar, Ankara'da yakalandı.

15 Temmuz’a üç bin etkinlik: Cumhurbaşkanı Erdoğan akşam saatlerinde 'Millete Sesleniş' konuşması yapacak

15 Temmuz destanının dördüncü yılında Ankara merkezli 3 bin kadar etkinlikle o gün yaşananlar anlatılacak. Programlar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 15 Temmuz Anıtı’na çelenk bırakması ile başlayacak. Şehitler Köprüsü’nde akşam Türkiye’de ilk kez 200 drone ile ışık gösterisi gerçekleştirilecek. Erdoğan, saat 21.00’de Millete Sesleniş konuşması yapacak.

Darbeci generalin imamına on yıl: Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik suikast girişimini yönetmişti

FETÖ’nün hain darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik suikast girişimini yöneten eski general Gökhan Şahin Sönmezateş’in mahrem imamı Mehmet Topdemir, FETÖ üyeliğinden 10 yıl hapse çarptırıldı.

15 Temmuz'da AK Parti İstanbul İl Başkanlığını işgal girişimi davasında 10 sanığa 12 yıl 6'şar ay hapis cezası verildi

15 Temmuz'da AK Parti İstanbul İl Başkanlığını işgal girişimine ilişkin yeniden görülen davada 10 sanığa 12 yıl 6'şar ay hapis cezası verildi. Sanıklara verilen ceza miktarına göre tutuklu kaldıkları süre, mevcut infaz rejimi, dosyanın ikinci defa temyiz sürecini de nazara alan heyet sanıkların, haklarında yurt dışında çıkış yasağı konularak tahliyelerine hükmetti.

İzmir'deki 'askeri casuslukta kumpas' davasında karar: 61 sanığa ceza yağdı

Askeri casusluk soruşturmasındaki usulsüzlükler ile bazı bilgilerin sızdırılmasına ilişkin FETÖ'nün TSK içindeki üyeleri hakkında açılan davada 61 sanığa bir yıl 13 ay ile 10 yıl 7 ay 15 gün arasında değişen hapis cezaları verildi.

Darbeci generallerin 'mahrem imamı'na 10 yıl hapis cezası verildi

FETÖ'nün darbe girişiminde aktif görev alan eski tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş ve eski tümgeneral Fethi Alpay'ın "mahrem imam"ı olduğu ileri sürülen Mehmet Topdemir' "silahlı terör örgütüne üyelik" suçundan 10 yıl hapis cezası verildi.

Beykoz'da sahte kimlikle yakalanan FETÖ elebaşının yeğeni Zeynep Gülen'e hapis cezası

İstanbul Beykoz'da sahte kimlikle yakalanan FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in yeğeni Zeynep Gülen'e örgüte yardım suçundan 2 yıl 7 ay 7 gün hapis cezası verildi.

Akın Öztürk'ün emir astsubayına 15 yıla kadar hapis istemi

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişiminin kilit isimlerinden eski orgeneral Akın Öztürk'ün emir astsubayı Mehmet Serdar Özdemirci'nin "silahlı terör örgütüne üyelik" suçundan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

15 Temmuz vefası: Ben babamın en hüzünlü yanıyım, ben babamın aslan kahramanıyım

Demokrasi ve Milli Birlik Günü olarak anılan 15 Temmuz faaliyetlerinin taslağı belli oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, sosyal medya hesabındaki profil resminde şehit fotoğraflarına yer verecek. Piyanist Fahir Atakoğlu’nun hazırladığı ‘15 Temmuz Destanı Senfonisi’ yayımlanacak. Pensilvanya ve bazı ABD eyaletlerinde ise uçaklar 15 Temmuz pankartları taşıyacak.

Şehitlerimiz için hatim okuyoruz: 15 Temmuz gecesinde göğsünü istiklalimize siper eden vatan evlatlarına yönelik kampanya başlatıldı

MÜSİAD, “Bedir’den 15 Temmuz’a, Bütün Şehitler ve Gazilerimiz İçin 251 Bin Hatim” kampanyası başlattı. 15 Temmuz FETÖ darbe girişiminin 4. yıl dönümünde, okunan hatimlerin duası yapılacak.

Tarihin en büyük uyuşturucu operasyonunda 34 kişi tutuklandı

Cumhuriyet tarihinin en büyük uyuşturucu ve suç geliri operasyonu olan "Bataklık Operasyonu"nda gözaltına alınan 67 zanlıdan 34'ü tutuklandı. Tutuklanan isimler arasında suç örgütünün liderleri olan Nejat Daş ile Çetin Gören'de bulunuyor.

Bataklığın kasası FETÖ’ye emanet: Uyuşturucu paralarını örgüte aktarmışlar

Uluslararası uyuşturucu baronlarına yönelik operasyonda Halil A.’dan sonra ikinci FETÖ’cünün izine rastlandı. Çete lideri Nejat Daş’a ait şirketin muhasebesini 15 Temmuz’dan sonra ihraç edilen eski vergi müfettişi Ali S.’nin tuttuğu belirlendi. ByLock kullanan Ali S., Daş’a ait döviz bürosunun da müdürlüğünü yapıyor. Güvenlik güçleri bu bulguların ardından FETÖ’nün uyuşturucu ticaretindeki rolünü araştırmaya başladı.

Başvuruların yüzde 85’i sonuçlandı: OHAL Komisyonu salgında da durmadı

OHAL Komisyonu, koronavirüs salgını döneminde de çalışmalarını sürdürdü. OHAL Komisyonu’na 126 bin 300 başvuru yapıldı. 22 Aralık 2017’den itibaren karar verme sürecine başlayan komisyon, söz konusu başvuruların 108 bin 200’ünü karara bağladı.

Bataklıktan FETÖ’cü çıktı: Tarihin en büyük operasyonunda FETÖ'nün elebaşları yakalandı

Halil A. ismi Gören’in izi sürülürken tespit edildi. Hakkında FETÖ adına kara para akladığı iddiasıyla 2018 yılında açılan soruşturma devam ediyor. Fetullah Gülen’in destek çağrısı yaptığı 2014’te de Bank Asya hesaplarında 55 milyon liralık hareketlilik yaşandı. Halil A.’nın Daş ve Gören gibi çete lideri olduğu belirtiliyor.

Kahramanlar Avrupa’da anılacak: 15 Temmuz şehitleri için Avrupa'nın bazı şehirlerinde tören düzenlenecek

15 Temmuz şehitleri, hain kalkışmanın yıl dönümünde Türkiye’nin yanısıra Avrupa’nın önemli noktalarında da anılacak. Şer teşebbüsün dördüncü yıl dönümünde 15 Temmuz ruhunun diri tutulması için Uluslararası Demokratlar Birliği (UID), dünyada birçok ülkede alanlarda olacak.

Katırcıoğlu hala mason kıskacında: Hiçbir suçu olmamasına rağmen hastaneye kapatılmıştı

Mason-FETÖ işbirliği ile akıl hastanesine tıkılan gazeteci ve eski TRT spikeri Yüce Katırcıoğlu, hafta başında dışarı çıkarıldı. Ancak kendisine bir vasi tayin edilmediği için resmi işlemlerini takip edemiyor. Sağlık durumundan endişe edilen Katırcıoğlu için mason tehdidinin halen sürdüğü belirtiliyor.

Bakan Albayrak'a yönelik hakaret içerikli paylaşım yapanlardan biri firari FETÖ sanığı çıktı

Sosyal medyada Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile ailesini hedef alan hakaret içerikli paylaşımlar yaptığı tespit edilen şüphelinin, Konya'da 2017'de görülen FETÖ çatı davasının "firari sanığı" olduğu belirlendi. Mahkemece 2017'de kabul edilen iddianamede FETÖ'nün sözde Konya il yapılanmasında "bölge imamı" olduğu belirtilen şüpheli Onur İ'nin kullandığı 2 GSM hattında da örgütün kriptolu haberleşme programı ByLock'u kullandığına ilişkin tespitlerin yer aldığı kaydedildi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+