15 Temmuz Darbe Girişimi Haberleri

Kars merkezli FETÖ/PDY soruşturmasında 3 kişi tutuklandı

Kars merkezli 10 ilde, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik operasyonda gözaltına alınan 13 zanlıdan 3'ü tutuklandı.

Müebbete onay başyavere itiraz

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a suikast girişimine ilişkin davada suikast timine verilen ağırlaştırılmış müebbet cezasına onay verdi. Mahkeme, eski başyaver Ali Yazıcı’ya verilen 18 yıl hapis cezasını az bularak bozdu.

FETÖ’cü avukatlar ankesörden çıktı

İstanbul merkezli FETÖ’nün mahrem yargı organlarına yönelik 37 ilde 108’i avukat olmak üzere 126 şüpheliye operasyon yapıldı. Şüphelilerin ankesörlü hatlar üzerinden sorumlu örgüt imamları tarafından ardışık şekilde arandıkları tespit edildi. FETÖ’cü avukatların yargı organlarına sızmak için ‘çalışma evleri’ oluşturdukları öğrenildi.

FETÖ'nün kaymakamlar sorumlusu Mesut Yılmazer'e yakalama kararı

FETÖ'nün kaymakamlar sorumlusu olduğu gerekçesiyle yargılanan eski TÜBİTAK personeli Mesut Yılmazer için tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarıldı.

FETÖ'nün suikast timine verilen cezalar onandı

Yargıtay, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a suikast girişimi davasında, FETÖ'nün suikast timine verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezalarını onadı. Yargıtay 16. Ceza Dairesi, Erdoğan'a suikast girişimi davasında, eski başyaver Ali Yazıcı'ya "suça yardım"dan verilen hapis cezasını az buldu.

18 eski HAVELSAN mühendisi hakkında gözaltı kararı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ soruşturması kapsamında 18 eski HAVELSAN mühendisi hakkında gözaltı kararı çıkardı.

37 ilde FETÖ'ye büyük operasyon

İstanbul merkezli FETÖ'nün yargı organlarında mahrem yapılanmasına ilişkin soruşturmada aralarında çok sayıda avukatın da bulunduğu 126 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. Şüphelilerin yakalanması için 37 ilde operasyonlar düzenlendi.

Yeniden yapılanma kuran FETÖ'cülere baskın

Muğla'da FETÖ'nün yeni yapılanmasına yönelik 5 adrese eş zamanlı operasyon düzenlendi. Şüphelilerin operasyonlar sonucu ağır darbe alan terör örgütünü yeniden canlandırmak ve örgütten kopmaları engellemek amacıyla sık sık toplantı yaptığı belirlendi

Gölgesinden korkuyor

FETÖ elebaşı Gülen’le 6 gün aynı evde kalan Dr. Bülent Çanakçı: Odasını hazırladık. Gece lambasını farklı yere koymuştuk. Gölgesinin pencereye yansıdığını söyleyip ışığın yerini değiştirmemi istedi. Öldürülmekten korktuğunu anladım.

Sapıklar!

Daha önce cinsel sapkınlıklar ile gündeme gelen FETÖ’cülere bir yenisi daha eklendi. FETÖ’den 11 ay hapis yatıp itirafçı olduktan sonra serbest kalan Necmettin Ö. ile arkadaşı, önceki gece Adıyaman’da 18 yaşından küçük bir erkek çocuğu istismar ederken yakalandı.

Yargıtay Adem Huduti'ye verilen cezayı az buldu

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Malatya'daki FETÖ'nün darbe girişimi davasında "cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek" suçuna yardımdan 15 yıl hapis cezası verilen dönemin 2. Ordu Komutanı orgeneral Adem Huduti ile ilgili hükmün bozulmasını istedi. Başsavcılığın tebliğnamesinde, Huduti'nin müşterek fail olarak "Anayasayı ihlal" suçundan cezalandırılması talep edildi.

13 ilde FETÖ operasyonu: Çok sayıda gözaltı kararı

FETÖ'nün TSK'deki mahrem yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında hakkında gözaltı kararı verilen 36 zanlının yakalanması için Kayseri merkezli 13 ilde operasyon başlatıldı.

Üsteğmen ankesöre takıldı

Hakkari Çukurca Komando Taburu’nda görevli Üsteğmen Amet K. ankesöre takıldı. İtirafçı olan Ahmet K. Örgütten ayrılmayı düşündüğü süre zarfında komutanı olan Denizli İl Jandarma Komutan Yardımcısı Mürşit K.’nın kendisine mobbing uyguladığını söyledi.

Orgeneralin derdest edilmesi emrini kimden aldığını açıkladı

Genelkurmay çatı davasında, 15 Temmuz 2016'da beraberindeki Özel Kuvvetler askerleri ile Genelkurmay'ı basan ve komutanları derdest eden ekibin başında bulunan sözde yurtta sulh konseyi üyesi eski kurmay albay Fırat Alakuş, esasa ilişkin savunma yaptı. Eski kurmay albay Alakuş, Mahkeme Başkanı'nın "dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak'ın yere yatırılış emrini kimin verdiğine" ilişkin sorusunu, "Astsubay Serhat Pasha" şeklinde yanıtladı.

Bin 300 yeni soru hırsızı

FETÖ’nün soruları çaldığı 2009 Komiser Yardımcılığına Geçiş Sınavı soruşturması derinleştirildi. “Hatalı soruda birleşme”, “önceki yıllardaki başarı durumu” ve “Polis Akademisi ile MEB’in hazırladığı sorulardaki başarı oranı farkı” gibi kriterleri gözeten savcılık, ilk etapta bin 300 şüpheliyi tespit etti.

FETÖ’nün haçlıları

Yeni Zelanda’daki haçlı terörünü, FETÖ elebaşısı 2016’da, “Haçlının ülkenizi işgal etmesi çok tehlikeli değildir” ifadeleriyle övmüştü.

4 ay sonra itirafçı oldu

15 Temmuz darbe girişiminin ardından göreve başlayan ancak FETÖ'cü olduğu ortaya çıkmasının ardından ihraç edilen eski Düzce Hakimi Sümeyye K. hakkında dava açıldı. 4 ay tutuklu kalan eski hakim itirafçı oldu.

Gülen’i aklayan savcıya 10 yıl

Teröristbaşı Gülen hakkında 2014'te açılan soruşturmada takipsizlik kararı veren savcı İsmail Aksoy’a 10 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

Örgütten ayrıldığı yalan

Geçen yıl FETÖ'den gözaltına alınıp adli kontrolle serbest bırakılan Kemalettin Özdemir'le ilgili şok iddia. Emniyet eski Sağlık Daire Başkan Yardımcısı Bülent Çanakçı, firari Adil Öksüz’le birlikte 15 Temmuz’u yönettiğini söylediği Özdemir'in, aslında FETÖ'den ayrılmadığını kaydetti.

Kumpas çöktü

FETÖ'nün TSK'daki ‘hipnozla işkence’ kumpası da çöktü. Yeniden yargılanıp beraat eden A.Zeki Üçok hakkındaki karar, Yargıtay 5. Ceza Dairesi'nce onandı. Adaletin tecelli ettiğini söyleyen Üçok, “Bu kararla FETÖ'nün en önemli kumpası kesin olarak çökmüş oldu” dedi.

Arındıkça güçleniyor

TSK’da OHAL sonrası ihraçlar devam ediyor. 18 Temmuz 2018’den bu yana Deniz Kuvvetlerinde 252, Kara’da 211 ve Hava’da 215 olmak üzere toplam 678 personel TSK’dan ihraç edildi.

17 Aralık kumpas davasında sona gelindi

Takipsizlikle sonuçlanan '17 Aralık soruşturması'nda kumpas kurup usulsüzlükler yaptıkları iddiasıyla FETÖ elebaşı firari Fetullah Gülen ile eski emniyet müdürleri ve ABD'deki Hakan Atilla davasında tanıklık yapan eski komiser Hüseyin Korkmaz'ın da aralarında bulunduğu 10'u tutuklu, 6'sı firari 67 sanığın yargılandığı davada karar 18 Mart’ta açıklanacak.

Mahreme ceza yağdı

FETÖ’nün mahrem imamı Mustafa Coşkun ‘silahlı terör örgütü üyesi olmak’ suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

FETÖ’cüler GBT kayıtlarını çalmış

CHP’nin ‘kayıp’ dediği, Yunanistan’a kaçarken yakalanan Ümit Horzum, FETÖ’nün 15 Temmuz sonrasında emniyetteki GBT kayıtlarını ele geçirdiğini söyledi. FETÖ’cülerin haklarındaki tahkikatın durumunu buradan gördüklerini anlatan Horzum, “Sahte kimlik taleplerini 2048 isimli programla bana iletiyorlardı” dedi.

Ankara'da FETÖ operasyonu: 44 kişi için gözaltı kararı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının FETÖ soruşturması kapsamında 44 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. Bu şüphelilerden 11'i yakalandı.

Yeniden rüyalara sarıldılar

Silivri Cezaevinde tutuklu bulunan FETÖ üyeleri, birbirleriyle gizli yoldan haberleşmeye devam ediyor. Son 5 yıllık süre zarfında pek çok örneğine rastlanan bu duruma bir yenisi daha eklendi.

CHP FETÖ’nün kara kutusuna sahip çıktı

CHP’nin ‘kayıp’ diyerek Meclis gündemine getirdiği Ümit Horzum, FETÖ’nün Emniyet’teki kara kutusu çıktı. Ekim 2018’de Yunanistan’a kaçarken yakalanan Horzum, itirafçı olarak emniyetteki mahrem yapılanmaya ilişkin ayrıntılı bilgiler verdi. Bu itiraflarla, aralarında kriptoların da olduğu 12 FETÖ’cü tespit edildi.

Yargıtay eski üyesi Yağcı'ya FETÖ'den 12 yıl hapis cezası

Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Yargıtay eski üyesi Ali Yağcı'ya, FETÖ üyeliğinden 12 yıl hapis cezası verdi.

Darbeci general darbe bildirisindeki imzasını inkar etti

FETÖ'nün darbe girişiminde, Genelkurmay Başkanlığındaki eylemlere ilişkin davada, darbe bildirilerinin altında imzası bulunan sözde "yurtta sulh konseyi" üyesi eski tuğgeneral Mehmet Partigöç esasa ilişkin savunmasını yaptı. Partigöç, firari Adil Öksüz önderliğinde yapılan darbe toplantılarına katılmadığını, darbe bildirisinde imzasının bulunmadığını ve 15 Temmuz'dan önce oluşturulmuş bir "yurtta sulh konseyi"nin olmadığını savundu

İstanbul'da ByLock operasyonu: 102 kişi için gözaltı kararı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, FETÖ'nün şifreli mesajlaşma programı Bylock kullandığı tespit edilen 102 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi

7 ilde FETÖ'ye operasyon: 20 kişi için yakalama kararı

FETÖ/PDY'nin "TSK yapılanması"na yönelik soruşturma kapsamında Kocaeli merkezli 7 ilde, 13'ü muvazzaf 20 askeri personelin yakalanması için operasyon düzenlendi.

İzmir'de yeniden yapılanmaya çalışan FETÖ'ye baskın

İzmir'de, FETÖ'nün yeniden oluşturmaya çalışanlara yönelik operasyonda, 42 şüpheli yakalandı. Operasyon sırasında bazı şüpheliler hücre evlerindeki balkonlardan atlayıp kaçmaya, bazıları da kullandıkları telefonları formatlayarak delilleri yok etmeye çalıştı.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.