15 Temmuz Darbe Girişimi Haberleri

FETÖ'nün TSK yapılanmasına operasyon: Aralarında muvazzafların da bulunduğu 31 şüpheli için gözaltı kararı

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) TSK yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında, örgüt içi haberleşme amacıyla kullanılan ankesör-sabit hattan irtibat kurdukları tespit edilen aralarında muvazzaf subayların da bulunduğu 31 şüpheli hakkında gözaltı karar verildi.

HSK tarafından ihraç edilen 11 hakimden 2'si Ankara Terörle Mücadele ekiplerince gözaltına alındı

HSK Genel Kurulu tarafından meslekten ihraç edilen 11 hakimden 2'si Ankara Terörle Mücadele ekiplerince gözaltına alındı.

FETÖ'nün Kara Kuvvetleri Komutanlığı yapılanmasına operasyon

FETÖ'nün Kara Kuvvetleri Komutanlığındaki "mahrem" yapılanmasına yönelik soruşturmada 21'i aktif görevde 34 astsubay hakkında gözaltı kararı verildi.

FETÖ ile irtibatlı ve iltisaklı oldukları gerekçesiyle 11 hakim ve savcı meslekten ihraç edildi

Hakimler ve Savcılar Genel Kurulu, FETÖ ile irtibatlı ve iltisaklı oldukları gerekçesiyle 11 hakim ve savcıyı meslekten ihraç etti.

FETÖ'nün Hava Kuvvetleri Komutanlığındaki mahrem yapılanmasına operasyon

FETÖ'nün Hava Kuvvetleri Komutanlığındaki mahrem yapılanmasına yönelik soruşturmada haklarında gözaltı kararı verilen 25 şüpheliden 15'i yakalandı.

Eski Tuğgeneral ankesörcü çıktı: 15 Temmuz'dan sonra da devam etmiş

15 Temmuz darbe girişimi sırasında albay olan ve darbe girişimi sonrası Tuğgeneralliğe terfi ettirilen Oğuz Bozkurt’un ankesörlü telefon vasıtasıyla mahrem imamlarla irtibatı olduğu ortaya çıktı. Bozkurt’un 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında bile mahrem imamlara irtibatına devam ettiği tespit edildi.

AİHM, FETÖ elebaşı Gülen'in, 2015'teki tekzip taleplerinin reddedilmesiyle hak ihlali yapıldığına ilişkin 6 başvurusunu kabul edilemez buldu

AİHM, FETÖ elebaşı Gülen'in, 2015'teki tekzip taleplerinin reddedilmesiyle hak ihlali yapıldığına ilişkin 6 başvurusunu kabul edilemez buldu. AİHM, Gülen'in "kendisine karşı ayrımcılık yapıldığı, bireysel başvurularında AYM'nin yetersiz gerekçeler sunduğu" şikayetlerini reddetti.

FETÖ'nün bakanlıklardaki yapılanmasına yönelik soruşturmada 12'si ihraç edilmiş 17 kişi için gözaltı kararı çıkardı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'nün bakanlıklardaki yapılanmasına yönelik soruşturmada 12'si ihraç edilmiş 17 kişi için gözaltı kararı çıkardı.

FETÖ'nün emniyet yapılanmasına yönelik soruşturmada 15 kişi gözaltına alındı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) emniyet yapılanmasına yönelik soruşturmada hakkında gözaltı kararı verilen 16 şüpheliden 15'i gözaltına alındı.

Askeri öğrencileri 'şok mangasıyla' okuldan attıran FETÖ'cü üsteğmene işkenceden hapis

FETÖ'den olmayan askeri öğrencilerin "şok mangası" yöntemiyle fiziki ve psikolojik şiddet uygulayarak okulu bırakmalarına neden olan eski üsteğmen Ayhan Yeşilkaya'nın yargılandığı davada hüküm açıklandı. Eski üsteğmen, işkence suçundan 32 yıl 16 ay hapse çarptırıldı.

2011 KPSS soruşturmasında ikinci dalga: 100 şüpheliden 50'si yakalandı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının 2011'deki KPSS sorularının FETÖ mensuplarına sızdırılmasına ilişkin yürüttüğü soruşturma kapsamında haklarında gözaltı kararı çıkartılan 100 şüpheliden 50'si yakalandı. Gözaltı kararı verilen şüphelilerden 61'inin 2010 KPSS sınavında da usulsüz yollarla soruları aldığı tespit edildi. Şüpheliler arasında FETÖ firarisi Adil Öksüz'ün kuzeninin eşi olarak bilinen Sahure Öksüz'ün de bulunduğu öğrenildi.

FETÖ’nün ‘kullanışlı budalaları'

FETÖ’nün avukatlık yapılanması deşifre oldu. 47 kişinin gözaltına alındığı operasyonlardan elde edilen belgelere göre örgüt üyesi avukatlar, kendilerinden olmayan hukukçuları ve diğer bazı kişileri “insan hakları ve uluslararası hukuk” söylemiyle yönlendirip FETÖ lehine algı oluşturdu. Kullanılan bu kişiler “KB” (kullanışlı budala) koduyla fişlendi.

FETÖ'nün 'kullanışlı budalaları': Örgüt böyle fişlemiş

FETÖ'nün avukatlık yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınan 44 şüpheli emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi- Soruşturma kapsamında elde edilen delillerle şüphelilerin ifadeleri doğrultusunda FETÖ'nün avukat yapılanması büyük oranda deşifre edildi. FETÖ'nün başta tanınmış hukukçular olmak üzere kendilerinden olmayan, farklı siyasi görüşe sahip kişileri, insan hakları, uluslararası hukuk gibi kavramları kullanarak örgüt lehine algı oluşturmakta kullandığı ve b...

FETÖ'nün avukat yapılanmasına 19 ilde operasyon: 55 şüpheli gözaltına alındı

İzmir merkezli 19 ilde, FETÖ'nün "avukat yapılanmasına" yönelik operasyon düzenlendi. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının koordinesinde, FETÖ'nün avukat yapılanmasına yönelik düzenlenen operasyonda 55 şüpheli gözaltına alındı.

Sakarya'da iki gün boyunca Adil Öksüz kazısı yapıldı: Araziye çanta gömdüğü iddiası savcılığı alarma geçirdi

15 Temmuz 2016'da Türkiye kana bulayan FETÖ'nün TSK'daki mahrem imamı olan Adil Öksüz'ün firar ettikten sonra Sakarya'nın Akyazı ilçesinde bir araziye evrak dolu çanta gömdüğü iddiası savcılığı harekete geçirdi. Yapılan ihbar üzerine arazide iki gün boyunca kazı yapılırken herhangi bir bulguya ulaşılmadığı belirtildi.

PKK FETÖ'ye çalışmış:15 Temmuz’da işbirliği yaptılar

İçişleri Bakanlığı’nın 6 dilde hazırladığı “Fetullahçı Terör Örgütü” kitabında FETÖ-PKK işbirliğine ilişkin detaylar da yer aldı. Bu çerçevede 15 Temmuz darbe girişimine zemin hazırlamak için HDP Ağustos 2015’ten itibaren “öz yönetim” ilan etmeye, PKK da terör eylemlerini il ve ilçe merkezlerinde yaygınlaştırmaya başladı.

FETÖ’nün hâlâ karanlık yönleri var

İçişleri Bakanlığı’nın hazırladığı ve 6 dile çevrilen FETÖ kitabına göre Batılı istihbarat servisleriyle irtibatlı olan örgütle ilgili pek çok hakikat gün yüzüne çıkmayı bekliyor. Kitapta FETÖ’nün Türk Ceza Kanunu’nda suç olarak görülen tüm suçları işlediğine de dikkat çekilerek, “Türkiye’de FETÖ’nün işlediği suçların unutulması imkan dahilinde değildir” deniliyor.

34 ilde FETÖ'nün kriptolarına operasyon: TSK'ya sızanlar tespit edildi

FETÖ'nün TSK içine sızmış hücre üyelerine yönelik İstanbul merkezli 34 ilde düzenlenen operasyonda aralarında muvazzaf askerin de bulunduğu 132 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi. Eş zamanlı operasyonlarda 106 şüpheli yakalandı.

Altı dilde hainlik: FETÖ’nün gerçek yüzü dünya kamuoyuna tüm açıklığıyla anlatılacak

Terör örgütünün gerçek yüzünü açıklayan, İçişleri Bakanlığı’nın hazırladığı FETÖ kitabı 6 dile çevrildi. Tarihçesi, hedefleri, teşkilatlanma ve hareket tarzının anlatıldığı kitapta, örgütün nasıl bir tehdit olduğu vurgulandı. Kitap yabancı muhataplara verilecek.

Foça komutanı FETÖ’den alındı: TSK içindeki kriptolar tek tek deşifre ediliyor

Milli Savunma Bakanlığı, MİT ve Genelkurmay’ın koordineli operasyonunda yeni bir gelişme yaşandı. TSK içindeki kriptoların tek tek deşifre edildiği İzmir merkezli operasyonda 48’i muvazzaf 55 asker gözaltına alındı. Ankesöre takılan Foça İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Çağlayan Ersular da gözaltına alındı

FETÖ'ye üst düzey operasyon: MİT ve emniyet ortaklaşa düzenledi

FETÖ/PDY'nin Marmara Bölgesi'ndeki doktor ve akademisyen yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında, MİT ve İstanbul Emniyet Müdürlüğünün ortak çalışmasıyla yapılanmanın mahrem imamının da aralarında bulunduğu 4 şüpheli gözaltına alındı.

TSK'daki FETÖ yapılanmasına operasyon: Aralarında muvazzaflar da var

FETÖ'nün TSK yapılanması soruşturmasında hakkında gözaltı kararı verilen, aralarında muvazzaf askerlerin de bulunduğu 47 şüpheliden 17'si yakalandı.

21 ilde FETÖ'ye ankesör operasyonu: 76 adrese eş zamanlı baskın

15 Temmuz'da Türkiye'yi kana bulayan FETÖ üyelerinin tespiti için yürütülen 'Ankesörlü telefon soruşturması' kapsamında aralarında muvazzaf albay, yüzbaşı, üstteğmen ve KHK ile ihraç edilen askeri personelin bulunduğu 53 kişiye yönelik İstanbul merkezli 21 ilde 76 adrese operasyon başlatıldı.

Doğu Perinçek'ten yıllar sonra olay itiraf: FETÖ Erol Mütercimler aracılığı ile bir fotoğraf karesi için 5 milyon dolar teklif etti

Doğu Perinçek, FETÖ elebaşı Gülen’in 1996 yılında Erol Mütercimler'i aratarak kendisi ile bir fotoğraf çektirmesi karşılığında 5 milyon dolar teklif ettiğini açıkladı. Perinçek, “1996 yılında Beyoğlu’nda bulunan partimizin il merkezine geldiler. 5’inci katta kendilerini kabul ettim. 13 kişi olarak geldiler. Sohbetler ettikten sonra bana, Fethullah Gülen ile bir otel lobisinde buluşup, kamuoyuna ve basına bir fotoğraf karesi vermenin Türkiye’de barışa hizmet edeceğini belirttiler. Yaptıkları bu ö...

Makamdan ‘abi’ye telefon: 2014 sonuna kadar “patates hat” kullanmışlar

Görevden alınan şüphelilerin 2014 sonuna kadar operasyonel hat kullandığı, daha sonra ankesörlü telefonla irtibat sağladıkları belirlendi. Bazılarının da makam telefonlarından mahrem imamlarını aradıkları tespit edildi.

İtirafçı olmayın baskısı: FETÖ'cüler itirafçı olmakta ısrarcı olanları deşifre etmekle tehdit etti

FETÖ’cü avukatlara şok operasyon. 1 yıllık teknik takibin ardından 45 kişi gözaltına alındı. Soruşturma ve kovuşturmaları örgüt lehine yönlendiren, özellikle ihraç edilmiş eski MİT’çilerin davalarını alan avukatların, hiçbir ücret de istemediği belirlendi. İtirafçı olacakların vazgeçirildiği ya da kontrollü itirafçılığa yönlendirildiği ortaya çıktı.

İstanbul'da FETÖ'nün TSK yapılanmasına ilişkin 43 şüpheli tutuklandı

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) yapılanmasında oldukları gerekçesiyle gözaltına alınan aralarında muvazzaf asker ve askeri öğrencilerin de bulunduğu 43 şüpheli "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan tutuklandı.

FETÖ'nün yeni yapılanmadaki 'izdivaç imamı' Ankara'da yakalandı: Yazışmalarda örgüte hizmet edenler deşifre oldu

15 Temmuz'da ülkeyi kana bulayan FETÖ'nün yeniden yapılanması kapsamında örgütün izdivaç sorumlusu olduğu ileri sürülen Ali B, MİT Ankara Bölge Başkanlığı ile Ankara Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin düzenlediği operasyonla gözaltına alındı. Ali B'nin örgütün yurt dışında bulunan yöneticilerinden aldığı talimat doğrultusunda, Türkiye'de bulunan FETÖ mensuplarının örgüt içi evlilik yapmalarını koordine ettiği belirlendi. Zanlının telefonunun incelenmesi sonucunda örgüt içi evlilikleri koordine ettiği...

Kaymakamlara şok FETÖ operasyonu

FETÖ soruşturması kapsamında 40’a yakın mülki amir görevden uzaklaştırıldı. Erzurum Valisi Okay Memiş, kendi ilinde açığa alınan kaymakamlarla ilgili “Temizlendikçe güçleniyoruz. Bu kişiler 2016’dan önce görevdeydi. İrtibatı kesmedikleri tespit edildi” dedi.

Fox müdürünün Bylock’u deşifre oldu

FOX’un eski Haber Müdürü Ercan Gün’ün ByLock’u deşifre oldu. FETÖ’nün medya yapılanmasına dahil önemli isimlerin bulunduğu grupta, 17/25 Aralık’ta rol alan Ali Çelik, Yakup Saygılı ve Nazmi Ardıç gibi FETÖ’cü polis müdürleri de tespit edildi.

Öksüz’ü Yeşilköy imamı saklamış: Kimsesiz çocuklara yardım edeceğiz diyerek para toplamışlar

Akıncı Hava Üssü’nde 15 Temmuz darbe girişimini yöneten FETÖ’nün TSK imamı Adil Öksüz’ü İstanbul’da saklayanlara yönelik açılan davada tanıklar dinlendi.

Kara Kuvvetleri'nde FETÖ soruşturması: 7'si muvazzaf 27 kişi hakkında gözaltı kararı verildi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının FETÖ soruşturması kapsamında, Kara Kuvvetleri Komutanlığından 7'si muvazzaf 27 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+