15 Temmuz Darbe Girişimi Haberleri

'Yakalanan ilk darbeci' Yurdakul Akkuş yeniden hakim karşısında

FETÖ'nün darbe girişimi sonrası "yakalanan ilk darbeci" olan dönemin İl Jandarma Komutanı Akkuş'un aralarında olduğu 16 sanık hakkındaki kararın usulen bozulmasının ardından, sanıkların istinaf mahkemesinde yeniden yargılanmasına devam edildi.

4 ilde düzenlenen FETÖ operasyonunda 9 şüpheli yakalandı

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) gizli haberleşme yöntemlerinden ankesörlü telefon soruşturmasında aranan 11 şüpheli hakkında gözaltı talimatı verildi. İstanbul merkezli 4 ilde düzenlenen operasyonlarda 9 şüpheli yakalandı.

15 Temmuz gazisi Mehmet şehit oldu: 6 yıldır bitkisel hayattaydı

15 Temmuz darbe girişiminden 1 gün sonra katıldığı “demokrasi nöbeti”nde başına isabet eden yorgun mermiyle yaralanan gazi Mehmet Alpaslan (24) şehit oldu. Alpaslan 6 yıldır bitkisel hayattaydı.

Küçükyılmaz: 15 Temmuz kabus gibi başladı sonrasında destan olarak tarihimize geçti

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı, BİK Yönetim Kurulu Başkanvekili Doç. Dr. Mücahit Küçükyılmaz, Türk milletinin 15 Temmuz hain darbe girişiminde tarihte çok az milletin görebileceği bir süreci yaşadığını söyleyerek, “15 Temmuz kabus gibi başladı, sonrasında destan olarak tarihimize geçti” dedi.

Arkadaşımız ve şehidimiz: Bu ülkeye çok değer veriyordu

Yeni Şafak Genel Yayın Yönetmeni Hüseyin Likoğlu ve Albayrak Medya Dijital Genel Müdürü Ömer Karaca ile çalışanların katıldığı törende Kur’an okundu, dualar edildi. Likoğlu, Cambaz için, “Bu ülkenin bağrında ebediyen var olacak. Hiçbir zaman unutmayacağımız bir arkadaşımız ve şehidimiz olacak” dedi.

Biriz beraberiz!

“15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü”, Türkiye’nin dört bir yanında çeşitli etkinliklerle kutlandı. Konya’da gençler ve çocuklar bayraklarla pedal çevirdi. Ankara’da birlik beraberlik koşusu yapıldı. Van’da bir grup dağcı şehitlerin anısına Artos Dağı’na tırmandı.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya: Yüz binlerce cesur yürek meydanlara koştu

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişimine ilişkin, "'O gece Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Halkın gücünden büyük güç tanımadım ben bugüne kadar.' sözlerinden sonra yüz binlerce cesur yürek meydanlara koştu, milli iradesine sahip çıktı." dedi.

Cihat Yaycı'dan çarpıcı iddia: Öldüğümde açıklarım mektup olarak bıraktım

Müstafi Tümamiral Cihat Yaycı, 15 Temmuz'a gidilen süreç ve TSK'daki FETÖ'cü yapılanma hakkında çarpıcı açıklamalar yaptı. Yaycı, "2014 yılında ben ve şu anda ekarte edilen kahraman bir generalimizin ordudan ihraç edilmemizi istediler, FETÖ'cüler vardır, temizlenmesi lazımdır dediğimiz için" dedi.

TRT’de 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Etkinliği düzenlendi

Mili direnişin en önemli adreslerinden biri olan TRT Oran Yerleşkesi'nde, “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Etkinliği” düzenlendi. Törene katılan TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı, “FETÖ'nün karanlık yüzünü her platformda her dilde anlatmak şehitlerimize borcumuzdur. Yazdığımız destan bize Allah’tan ihsan, dünyanın geri kalanına ilhamdır” dedi.

İçişleri Bakanı Soylu: 15 Temmuz ihanetini asla affetmeyeceğiz

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla Ankara Emniyet Müdürlüğünde düzenlenen anma programında konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 15 Temmuz ihanetini asla affetmeyeceklerini belirterek "Kiminle kucaklaşırlarsa kucaklaşsınlar, kimden helallik isterlerse istesinler bunları tekrar aramıza alacak değiliz. Mezarları dahi bu topraklara layık olamayacaktır." dedi.

Aliyev'den Erdoğan'a 15 Temmuz mektubu: Bu muhteşem zafer tarihe ebediyen kazındı

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, FETÖ'nün hain darbe girişiminin 6. yılı dolayısıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a gönderdiği mektupta, "Milli birlik ve beraberliğin, yılmaz iradenin ve güçlü liderliğin göstergesi olan bu muhteşem zafer, Türk devlet tarihine ebediyen kazınmıştır" ifadelerini kullandı.

İlk gözaltı talimatı böyle verildi

15 Temmuz günü saat 21.15 sularında İrfan Fidan’a ‘darbe girişimi’ bilgisi verildi. Fidan, “Tereddüt etmeden gözaltı kararı verin, gerekeni yapın” diyerek FETÖ’cüleri derdest ettirecek ilk gözaltı kararının çıkarılmasını sağladı. Hainlerin yakalanması için Cumhuriyet Savcısı Hikmet Pak tarafından yazılan ilk gözaltı kararı saat 23.00 sıralarında İstanbul Emniyet Müdürlüğüne gönderildi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: FETÖ ile mücadele kararlı bir şekilde sürdürülecek

15 Temmuz hain darbe girişiminin 6. yıl dönümüne ilişkin açıklamada bulunan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Devletimizin ve milletimizin ortak düşmanı olan FETÖ ile mücadelemiz kararlı bir şekilde sürdürülecektir. Darbe kalkışmasında bulunanlar dünyanın hiçbir yerinde güvende olamayacaktır" dedi.

15 Temmuz Şehitleri anısına sekiz saatlik yürüyüş

15 Temmuz Milli Birlik ve Demokrasi Gününde bir vatandaş şehitlerin anısına Esenyurt Recep Tayyip Erdoğan Parkından 15 Temmuz Şehitler Köprüsüne yürüdü. Elinde Türk Bayrağı ile yürüyen vatandaş, “Recep Tayyip Erdoğan Parkından çıktım. Çünkü darbe girişimi Recep Tayyip Erdoğan’a yapılmıştı. Devlete yapılmıştı. Vatana yapılmıştı” dedi.

15 Temmuz'da balta ve satırla köy meydanına inmişti: Böyle bir şey olursa 86 yaşıma rağmen yine inerim

15 Temmuz hain darbe girişiminin 6’ncı yıl dönümünde 86 yaşındaki Hesna Köprücü o gün traktörün kasasında köyünden kent meydanına inerek eline aldığı balta, satırla vatan savunması için yaşadıklarını anlattı. "Allah bu ülkeye daha öyle bir şey yaşatmasın'' diyen Köprücü, 'Olur da bir daha böyle bir şey yaşanırsa, yine bu satırımı elime alıp, 86 yaşıma rağmen meydana inerim" ifadelerini kullandı.

Bakan Kirişci'den '15 Temmuz' mesajı

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü için yayımladığı mesajında, "99 yıllık Cumhuriyet tarihimizde 27 Mayıs 1960'da başlayıp 15 Temmuz 2016'daki hain darbe girişimine kadarki süreç, milletimize ve demokrasimize yönelen suikastlardır" dedi.

Baba şehit olmaya gidiyorum

FETÖ terör örgütünün 15 Temmuz darbe girişimini engelleyen yiğitlerin son sözleri, aradan geçen 6 yılın sonunda, geride kalanların ilk sözü haline geldi. Köprüde mermilere karşı yürürken “Öleceksek adam gibi ölelim”, diye bağıran yiğitlerin; “Baba şehit olmaya gidiyorum” diye evden çıkan kahramanların son sözlerini gelecek nesillere rehber olsun diye derledik.

Hainliğin kronolojisi

FETÖ’nün kuruluşundan 15 Temmuz girişimine giden karanlık yolda 15 kritik tarih öne çıkıyor. Örgütün Türkiye’de ve dünyada nasıl devlet içerisinde yapılandığının tarihçesi şöyle:

İhanet merkezinde darbeyi yönettiler

FETÖ’nün sivil imamları, 15 Temmuz 2016’da Akıncı Üssü’nden terör örgütü elebaşı Fetullah Gülen’in direktifleri doğrultusunda darbe girişimini yönetti. Darbenin kilit ismi firari Adil Öksüz dışındaki 4 FETÖ imamı, Akıncı Üssü davasında 79’ar kez ağırlaştırılmış müebbet ve 3 bin 901 yıl 6’şar ay hapis cezasına çarptırıldı.

Normatif bir perspektif eşliğinde 15 Temmuz’u okumak

15 Temmuz, yalnızca Cumhuriyet tarihinin kaydettiği bir ihanet gününün adı değil, aynı zamanda bu ihaneti boşa çıkaran güçlü bir direniş ruhunun ve bu ruha devamlılık kazandıran milli bir diriliş sürecinin de başlangıcıdır

‘Kontrollü darbe’ yaygarası

Elebaşı Fetullah Gülen’in yeğeni Selahaddin Gülen’in itiraflarından sonra Kılıçdaroğlu’nun piyasaya sürdüğü “kontrollü darbe” ve “Adil Öksüz MİT ajanı” gibi iddiaları nereden aldığı ortaya çıktı. Gülen’in verdiği bilgiler CHP’lilerin “kontrollü darbe” söyleminin, “Pensilvanya’da” üretildiğini gösteriyor.

15 Temmuz darbe kalkışması, OHAL ve insan hakları bağlamında değerlendirme

Darbe sonrası ilan edilen OHAL ile beraber 150 bin civarı kamu görevlisi ihraç edildi veya açığa alındı. Yine yaklaşık 50 bin kişi tutuklandı, yargılandı. Dolayısıyla sadece birinci derecedeki yakınlarıyla birlikte bir milyonu aşkın bir kitle süreçten etkilendi. Mağduriyet iddialarını hassasiyetle inceleyebilmek adına 7075 sayılı Kanun (685 sayılı KHK) ile kurulan “Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu” 22 Mayıs 2017 tarihinde göreve başladı.

Ortaklığımızı zehirlemek istediler

15 Temmuz darbe girişimini Batı medyasından öğrenen birçok Afrikalı ülke, Türkiye’nin kendini ve FETÖ ile mücadelesini anlatmasıyla örgüte olan tavrını değiştirdi. Ankara’nın yoğun çabaları sonucu kıtada FETÖ’ye ait birçok eğitim kurumu Maarif Vakfı’na devredildi.

56 kişilik ailesiyle direndi

Darbecilere direnen bakkal esnafı Edip Siyahtaş, 6 evladı, 8 kardeşi ve eşleriyle 15 Temmuz gecesi sokağa koştular. Siyahtaş, “Ailemizden 56 kişiyle hemen çıktık. Önce Atatürk Havalimanına giderek darbecilere direndik. Sonraki gün de İBB önünde bu ülkeyi hainlere bırakmayacağımızı gösterdik. Reis ‘Bitti’ diyene kadar tüm aile nöbeti bırakmadık.” dedi.

15 Temmuz’un izleri

15 Temmuz’un üzerinden 6 yıl geçti. Ancak o gece sembol haline gelen, şehit ve gazilere ait eşyalar Hafıza 15 Temmuz Müzesinde ve İstanbul’un farklı semtlerinde sergileniyor.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ: Halkın gücü tankın gücünü yendi

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 15 Temmuz’un Türk halkının yenilmez ve geçilmez bir güç olduğunun dosta ve düşmana ilan edildiği gün olduğuna vurgu yaparak, “15 Temmuz, Türk demokrasi tarihinde bir dönüm noktasıdır. Artık Türkiye’de muhtıralar, darbe teşebbüsleri ve darbeler devri kapanmıştır. Bundan sonra darbe teşebbüsüne niyetlenecek ve kalkışacak hain alçaklar, daima karşılarında Türk halkını bulacaktır” dedi.

FETÖ ve eğitimin kitlesel silaha dönüştürülme süreci

"FETÖ yapılanmasının Türk demokrasi tarihi ve siyasi hayatındaki 15 Temmuz’la birlikte görünür hâle gelen fonksiyonu, mahrem bir çekirdek yapılanmanın kitleleri yönlendirme ve kontrol edebilme bakımından ne kadar tehlikeli bir suç örgütü olduğunu gözler önüne serdi. Bu fonksiyon, elbette siyasi sonuçlarını açık bir misyon çerçevesinde icra etmekten çok toplumu etki altına almak için eğitimi silah gibi kullanmasıyla örüntülüdür. Bu bağlamda siyasi algısını Türkiye merkezinde analiz ederek eğitim ...

Kritik noktaları cehenneme çevirdiler

İktidarı devirme, Türkiye’yi ele geçirme hevesiyle kalkışan FETÖ, hain emeli için on bin elemanını maşa olarak kullandı.Örgüt, sinsi emeli için Ankara ve İstanbul’u kan gölüne çevirdi.

FETÖ NATO belgelerine girdi

Türkiye, FETÖ’nün terör örgütü olduğunu tescil etmeye yönelik NATO’dan AB’ye İİT’den BM’ye uluslararası birçok platformda sayısız girişimde bulundu. Son olarak Madrid’deki NATO zirvesinde İsveç ve Finlandiya ile imzalanan protokolde, FETÖ ilk kez uluslararası bir belgede ‘terör örgütü’ olarak yer aldı.

Cezasız kalmadılar

FETÖ’nün 15 Temmuz hain darbe girişimine ilişkin açılan 289 davanın tamamı karara bağlandı. Neticelenen davalarda bin 634 sanık ağırlaştırılmış müebbet, bin 366 sanık ise müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Bin 891 sanık ise çeşitli sürelerde hapse mahkum edildi.

Tarihe kazınan fotoğraflar

15 Temmuz’da sahada olan gazeteciler, çektikleri fotoğraflarla ihanet kalkışmasını adeta hafızalarımıza kazıdı. Vatandaşın attığı tokadı tarihe not düşen gazetecilerin gözünden o gece ve sonrası....

Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul: Türk bayrağını daha yükseklere taşıyalım

Savunma sanayisine yönelik projelerini sürdüren Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (SBTÜ), donanımlı mühendisler yetiştirerek savunma atılımına destek olmayı sürdürüyor. SBTÜ Rektörü Mehmet Kul, Türk bayrağını daha yükseklere taşımak üzere gençleri Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’ne davet ediyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+