15 Temmuz Darbe Girişimi Haberleri

Kayseri'de FETÖ şüphelileri gaybubet evinde sahte kimliklerle yakalandı

Kayseri’de FETÖ soruşturması kapsamında İl Emniyet Müdürlüğü KOM Şube Müdürlüğü ekiplerince gaybubet evine düzenlenen operasyonda biri kadın 5 kişi gözaltına alındı. Yapılan aramalarda ise şüphelilerin kullandığı sahte kimlikler ve telsizler ele geçirildi.

FETÖ hükümlüsünün para çantasından 'Bayram harçlıklarınız' notu çıktı

Denizli'de FETÖ/PDY üyeliğinden hakkında kesinleşmiş hapis cezasıyla aranan H.B. ile yakalama kararı bulunan eşi O.B., gizlendikleri hücre evinde polis tarafından yakalandı. Evde yapılan aramada bir çantada 17 bin 150 euro ile birlikte 'Gözlerinizden öpüyorum, bayram harçlıklarınız' yazılı not bulundu.

Ankara'dan FETÖ'ye operasyon: 10 şüpheli hakkında gözaltı kararı

FETÖ’nün eğitim yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturmada 10 FETÖ şüphelisi hakkında gözaltı kararı çıkartıldı.

Üç yıldır aranıyordu: Mahrem imamı alnındaki ben ele verdi

Adana’da 2018 yılında askeri mahrem imamlara yönelik yapılan operasyonda kaçan ve 3 yıldır aranan FETÖ zanlısını polis, alnındaki benden tanıyıp evinin önünde yakaladı.

ByLock'un lisans sahibi Keynes etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanarak örgütle ilgili bilgi verdi

ABD vatandaşı olduktan sonra Alpaslan Demir olan ismini değiştiren ve Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) gizli haberleşme programı ByLock'un lisans sahibi olduğunu kabul eden David Keynes, ifadesinde, 15 Temmuz darbe teşebbüsünden sonra ByLock'un tamamen FETÖ için hazırlanmış bir program olduğu kanaatine vardığını ifade etti. Türkiye'ye gelip teslim olduktan sonra tutuklanarak cezaevine gönderilen Keynes, etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanmak istediğini söyleyerek çeşitli beyanlarda bulundu.

Yunanistan'a kaçan FETÖ'cü yarbay Turgay Sökmen'in Akıncı Üssü'ndeki son görüntüleri ortaya çıktı

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimini sivil imamlarla yöneten sözde yurtta sulh konseyi üyesi firari eski jandarma yarbay Turgay Sökmen'in, Akıncı Üssü'nden firar etmeden önceki görüntüleri ilk kez ortaya çıktı. Sökmen, 16 Temmuz sabahı saat 10.21'de pilotlara Ankara'yı bombalama talimatının verildiği 143. Filo Komutanlığı'ndaki Öğretmen Gazinosu'ndan sivil kıyafetle çıkarken kameralarca kaydedildi. Görüntülerde eski pilot yarbay Tahir Neşet Öncü'ye güvenlik kameralarını işaret ede...

Soruşturma o gecenin kırılma anı

Darbe girişimine ilk soruşturmayı açan başsavcı Harun Kodalak, o gece yaşananları anlattı. FETÖ’nün cemaat kisvesi altında Türkiye’yi yok etme projesi olduğunu dile getiren Kodalak, “15 Temmuz’da açılan darbe soruşturmaları gerçekten o gecenin en önemli kırılma noktalarından birisiydi. Kolluk kuvvetlerine büyük bir moral ve yasal dayanak oldu” dedi.

Areda Survey'den ‘15 Temmuz Algı Araştırması’: Darbe olsa yine sokağa çıkarız

Araştırma şirketi Areda Survey, hain darbe girişiminin 5’inci yılında ‘15 Temmuz Algı Araştırması' gerçekleştirdi. Buna göre; vatandaşların yüzde 51,5’i Türkiye’de darbe tehdidinin bulunmadığını düşünürken, yüzde 71,9’u ise yeni bir darbe girişimi olsa sokağa çıkacağını ifade etti.

İçişleri Bakanı Soylu: Yemin olsun bir tane bile FETÖ'cü çer çöp bırakmayacağız

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında FETÖ'cü pilotlar tarafından vurulan Özel Harekat Başkanlığı ile Havacılık Daire Başkanlığının bulunduğu Gölbaşı yerleşkesindeki anma törenine sel felaketinin yaşandığı Rize'den yaptığı video bağlantı ile katıldı. Burada yaptığı konuşmada, 15 Temmuz'dan bugüne kadar İçişleri Bakanlığı olarak 135 bin 916 FETÖ operasyonu, 312 bin 121 tane gözaltı yaptıklarını vurgulayan Bakan Soylu, "Yemin olsun ki bu devletin içinde bu ülkeni...

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Dün ve bugün başaramadılar yarın da başaramayacaklar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla millete sesleniş konuşması yaptı. Erdoğan konuşmasında, FETÖ'cülerin ülkeye yaptığı ihaneti asla unutmayacaklarını vurgulayarak, "Bu alçaklığın hesabını, yakaladığımız, tespit ettiğimiz tüm hainlerden sorduk, sormaya da devam edeceğiz.Dün başaramadılar, bugün başaramadılar, yarın da inşallah başaramayacak, büyük ve güçlü Türkiye’nin inşasına engel olamayacaklar." dedi. Cumhurbaşkanı ayrıca, "Kendi güvenlikle...

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Darbeciler karşımıza dikilseydi şehadete yürümek için bir an tereddüt etmeyecektim

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Programı'nda konuştu. Erdoğan burada yaptığı açıklamada, "Eğer o gece darbeciler Marmaris'te ya da İstanbul'da karşımıza dikilselerdi, şehadete yürümek için bir an bile tereddüt etmeyecektim." dedi. Cumhurbaşkanı, "Bu milletin affetmeyeceği bir şey varsa o da kendi içinden çıkan hainlerdir" ifadelerini kullandı.

FETÖ'nün kara parasına geçit verilmiyor: 270 bin kişi hakkında rapor hazırlandı

Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığı (MASAK) 2020 sonuna kadar FETÖ/PDY hakkında 57 bin 672 analiz dosyasını tamamlarken, bu dosyalar kapsamında 270 bin 614 gerçek ve tüzel kişi hakkında düzenlediği analiz raporlarını adli makamlara sundu. Başkanlık, FETÖ'nün finansman kaynaklarının engellenmesi amacıyla geçen yıl sonuna kadar 450 gerçek ve tüzel kişi ile ilgili olarak yurt dışı muadil mali istihbarat birimleriyle bilgi paylaşımı veya onlardan bilgi talebinde bulundu.

15 Temmuz'da 580 askeri durduran Elif Dağdelen: Bize o gece kurşun bile işlemezdi

Denizli'de, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Çardak Havalimanı'nda askeri aracın direksiyonuna geçip, anahtarını alarak, 580 komandonun Ankara'ya sevk edilmesini engelleyen Elif Dağdelen, ''Darbe girişiminin yaşandığı gece bu millet, tüm dünyaya demokrasi dersi verdi. Bunu o gece ispatladık. O gün içimde hiç korku yoktu. Silahların üzerine koşarak gittik. Bize o gece kurşun bile işlemezdi.'' dedi.

Şehit Ömer Halisdemir'in kabrine ziyaretçi akını

FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında, Ankara'da Özel Kuvvetler Komutanlığında darbeci generali vurduktan sonra şehit olan Piyade Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Halisdemir'in Niğde'deki kabri ziyaret ediliyor.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: FETÖ, terör şebekesidir

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, "Bugün bütün açıklığıyla ortaya çıkmıştır ki FETÖ, referansını dinden aldığını iddia eden bir terör şebekesidir. İslam'ın bütün değerlerini tahrif ve tahrip ederek karanlık ve süfli amaçları için kullanmıştır" dedi.

15 Temmuz gazisi komiser: Karnımda mermi parçasıyla yaşıyorum

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişiminde ağır yaralanarak gazi olan komiser Murat Ellibeş, “Benim şu an nefes almamın sebebi şanlı Türk milletinin bu çağrıya uyup sokağa çıkmasından geçiyor. 15 Temmuz, şanlı Türk milletinin verdiği mücadelenin sonucunda kazandığı zaferdir” dedi.

Vurulup tertemiz alnından uzanmış yatıyor

Başçavuş Ömer Halisdemir… “Sana, vatanımız adına tarihi bir görev veriyorum. Tuğgeneral Terzi vatan hainidir. Onu, karargâha girmeden öldür! Bunun sonunda şahadet var” emrini alır almaz harekete geçti. Şahadet pahasına görevini yaptı, vücudunda 30 kurşunla Hakk’a yürüdü.

O gece tarihin akışı değişti

15 Temmuz darbe ve işgal girişimi üzerinden tam 5 yıl geçti. Beş yıldır bu ihaneti ve arkasındaki hainleri konuşuyoruz. Daha da konuşacağız. Aradan geçen 5 yıla rağmen, bu ihanet şebekesinin ne olduğunu, nasıl örgütlendiğini, arkasında tam olarak hangi güçlerin olduğunu bütün çıplaklığı ile ortaya koyabilmiş değiliz.

“Cumhurbaşkanını öldüreceklerdi” diyen Hüseyin Aydın: Yarım kalan Sevr hayata geçirilecekti

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın avukatı Hüseyin Aydın, 15 Temmuz gecesi darbecilerin Cumhurbaşkanını öldürme niyetiyle hareket ettiğini belirtirken, “Darbe başarılı olsaydı, Suriye ve Irak’ta yaşananlara benzer felâketler yaşayacak, Sevr’de yarım kalan planlar hayata geçirilmiş olacaktı” dedi. Aydın, saat 02.19 itibarıyla NATO’nun hava trafiği ile ilgili görüntü alma yetkisinin askıya alındığını belirtirken, sivil imamlar Adil Öksüz ve Kemal Batmaz’ın, 14 Temmuz’da tüm kameraları kapatılan ...

"Şehadet getirip tankın altına yattım"

15 Temmuz darbe girişimi gecesi tankın önüne yatarak büyük bir kahramanlık örneği gösteren Metin Doğan yaşadıklarını anlattı.

Darbenin sivil yöneticileri

FETÖ’nün sivil imamları, 15 Temmuz 2016’da Akıncı Üssü’nden terör örgütü elebaşı Fetullah Gülen’in direktifleri doğrultusunda darbe girişimini yönetti. Darbe girişiminin kilit ismi firari Adil Öksüz dışındaki 4 FETÖ imamı, Akıncı Üssü davasında 79’ar kez ağırlaştırılmış müebbet ve 3 bin 901 yıl 6’şar ay hapis cezasına çarptırıldı.

Salalar dinmesin diye ölümü göze aldı

Hain kalkışmanın merkez üssü Akıncı’ya en yakın noktalardan TAİ’de bulunan TUSAS Camisi’nden yükselen salaların dinmemesi için FETÖ’cü darbecilerle 15 Temmuz gecesi yaşadığı köşe kapmacayı cami imamı Mustafa Şeker, Yeni Şafak’a anlattı.

Sufle Pensilvanya’dan

15 Temmuz darbe girişiminden sonra “kontrollü darbe” ve “Adil Öksüz MİT ajanı” gibi iddiaları gündeme getirerek FETÖ’yü aklamaya çalışan Kılıçdaroğlu’nun sufleyi nereden aldığı elebaşı Fetullah Gülen’in yeğeni Selahaddin Gülen’in itiraflarında bir kez daha açığa çıktı. Gülen’in verdiği bilgiler, CHP’lilerin “kontrollü darbe” söyleminin, Pensilvanya’da üretildiğini gösteriyor. Kılıçdaroğlu o tarihlerde, “Önemli bir bilgi geldi. Öksüz’ün, MİT ajanı olduğuna dair bir istihbarattı” demişti.

Darbeci ruhlu Batı medyası

Türk milletinin 15 Temmuz zaferi, darbeci ruhlu Batı medyası tarafından perdelenmeye, hor görülmeye hatta kimi yerde yok sayılmaya çalışılırken, Türkiye’de yaşanan darbe girişiminin olağan olduğuna yönelik yayınlar yapıldı.

O üniforma ve telsiz bende hatıra

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun 15 Temmuz gecesi TRT’deki darbecilere karşı görüntüleri hafızalara kazınmıştı. Yeni Şafak’a o geceyi anlatan Soylu, “Orayı işgal eden melun darbecinin üzerinden o kahraman üniforma ve telsizi alındı. Onlar bende hatıradır şu anda. O üniforma, telsiz bende” dedi.

15 Temmuz'da direnişe omuz veren Arap gazeteciler konuştu: Son kale düşmesin diye sokaktaydık

15 Temmuz 2016’da Türkiye’de yaşanan başarısız darbe girişimine karşı, halkın kararlı direnişi, Ortadoğu’da darbe rejimleriyle yönetilen halklara umut oldu. O gece İstanbul’da olan Arap gazeteciler hem yaşadıklarını hem de Arap halkının bu geçen süredeki tutumunu değerlendirdiler.

Baş döndüren 24 saat

Devletin 14.45’te, kamuoyunun ise Boğaziçi Köprüsü’nün 22.28’de trafiğe kapatılmasının ardından dönemin Başbakanı Binali Yıldırım’ın “Bu bir kalkışmadır” sözleriyle öğrendiği FETÖ kalkışmasının yaşandığı 15 Temmuz’da, baş döndüren bir 24 saat yaşandı. İşte o tarihi günün dakika dakika kronolojisi.

Basını örümcek ağı gibi sarmışlar

Özel hayatı ifşa eden görüntülerin yayımlanması, yasa dışı dinlemelerle siyasi arenanın tanzim edilmeye çalışılması, FETÖ kaynaklı iftiralar, hakaretler ve beddualar, esasında FETÖ’nün kontrol ettiği medya gücü ile neler yapabileceğini anlatıyordu.

Unutmayacağız unutturmayacağız

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin, 15 Temmuz Derneği işbirliğiyle düzenlediği, tankların ezdiği bir araç ile olay gecesi yaşananların fotoğraf ve görsellerle anlatıldığı 15 Temmuz Hafıza Sergisi, törenle ziyarete açıldı.

Boşluk bulduğumuz an uçağı indirdik

15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Dalaman’dan İstanbul’a gelen uçağının Atatürk Havalimanına inmesini sağlayan havalimanı görevlilerinden yaklaşma kontrol memuru Özer Özermen o gece yaşananları Yeni Şafak’a anlattı. Hava trafiğinin o anda oldukça karışık olduğunu söyleyen Özer, “Bir boşluk bulduğumuz zamanda inişimizi yaptık” dedi.

Vatan direnişi

FETÖ’nün 15 Temmuz 2016 gecesi gerçekleştirdiği kanlı darbe girişiminin başarısız olmasındaki en büyük etken, darbecilerin İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nü ele geçirememesi oldu. Milletin darbecilere karşı destan yazdığı şanlı direniş gecesinin en önemli merkezi olan Vatan Caddesindeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde yaşananları dönemin yakın tanıkları Yeni Şafak’a anlattı.

Hain emelleriyle beyinlere sızdı

Klasik terör örgütlerinden farklı olarak amaçlarını gerçekleştirmek için uzun süreli hedefler koyan FETÖ, eğitimi kullanarak genç beyinlere, onları da kullanarak devlete sızdı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+