15 Temmuz Darbe Girişimi Haberleri

İstinaf Mahkemesi 15 Temmuz Şehitler Köprüsü davasındaki cezaları onadı

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde yaşanan olaylara ilişkin yerel mahkemece verilen hapis cezaları ile beraat hükümlerini yasaya uygun bularak onayladı.

Hava Kuvvetleri'nde FETÖ operasyonu

Ankara'daki FETÖ soruşturması kapsamında haklarında yakalama kararı verilen Hava Kuvvetleri Komutanlığı personeli 48 şüpheliden 35'i gözaltına alındı.

Cambaz köyünde anıldı

FETÖ’nün 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminde Çengelköy Polis Karakolu’nun önünde şehit ettiği gazetemizin foto muhabiri Mustafa Cambaz, memleketi Batı Trakya’da anıldı.

Kahramanları unutmadık

FETÖ’cülerin darbe girişimi sırasında şehit olanlar İstanbul Edirnekapı Şehitliği’nde anıldı. Anma programına İstanbul Valisi Ali Yerlikaya başta olmak üzere protokol üyeleri ile birçok şehit yakını ve vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Gurbette de aynı ruh

FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişiminde şehit olanlar, Türkiye’nin yanı sıra dünyada da unutulmadı. ABD’den Irak’a, Azerbaycan’dan Kanada’ya birçok ülkede şehitler için anma törenleri düzenlendi.

FETÖ’nün kolunu kestik

Darbe girişiminde F-16 savaş uçaklarıyla 3 defa bombalanıp helikopterlerle ateş altına alınıp kullanılamaz hale gelen Ankara Emniyet Müdürlüğü binası yıkılarak yenilendi.

Omuz omuza

15 Temmuz Şehitler Abidesi’ne çiçek bırakan Erdoğan, beraberindeki şehit yakını ve gazilerle Beştepe Millet Camii’ne yürüdü. Cumhurbaşkanı’nın Kur’an okuduğu programda şehitler için dualar edildi.

Şehitler verdik vatanı vermedik

15 Temmuz’un yıl dönümünde özel gündemle toplanan TBMM’de grup başkanvekilleri söz aldı. AK Partili Muş, “O gece bu aziz millet, şehitler vermiş, gaziler vermiş fakat vatanını vermemiştir. Türk milleti, darbeler dönemini bir daha açılmamak üzere kapatmıştır” dedi. MHP’li Akçay ise 15 Temmuz’a “tiyatro” diyenleri “kontrollü siyasetçiler” olarak tanımladı.

Yargı rüştünü ispatladı

Adalet Bakanlığınca 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Etkinlikleri kapsamında düzenlenen "Demokrasi Zaferi, Türk Yargısı Demokrasinin Yanında" programında konuşan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, o gece Türk yargısının demokrasi nöbetini adliye koridorlarında başlattığını söyledi.

Emanete sahip çıkacağız

15 Temmuz gecesi darbeye karşı direnişin sembollerinden biri olan Atatürk Havalimanı dün de tarihi bir buluşmaya ev sahipliği yaptı. Yüzbinlere hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehitlerin emanetine sahip çıkacaklarını belirterek, “İmanımıza, tarihimize, kültürümüze ve neslimize sahip çıktıkça, bu ülkeyi kimse işgal edemez” dedi.

81 ildeki camilerde sela okundu

15 Temmuz darbe girişiminin 3. yıl dönümünde 81 ildeki camilerde sela okundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "15 Temmuz’a ruhunu katan salalar, şehitlerimizin kanıyla sulanmış bu topraklarda inşallah kıyamete kadar susmayacak." ifadelerini kullandı.

Şehit düştüler emniyeti vermediler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni hizmet binasını açtığı Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne 15 Temmuz gecesi F-16 savaş uçaklarıyla 3 bomba atıldı. Darbecilere karşı yürütülen operasyonların merkezi konumundaki emniyet, ele geçirilmek istendi. Ancak milletimiz darbecilere geçit vermedi.

Şehit babanın son tebessümü

15 Temmuz gecesi Kısıklı’da şehit olan Muhammet Fazlı Demir’in kızı Ravza Nur Demir, babasının tebessümünü unutamıyor: “Babamın son halini görmek istedim. İyi ki de gördüm. Çünkü yüzündeki tebessümü gördükten sonra bir nebze de olsa rahatladım. ‘Yüreğe su serpmek’ derler ya. Çok güzel gülüyordu”

Hain darbe girişimini ilk Yeni Şafak duyurdu

Yeni Şafak'ın da bünyesinde olduğu Albayrak Medya Grubu, 15 Temmuz gecesi direnişin kalelerinden birisi oldu. Yeni Şafak, kalkışmayı "Paralel subaylardan ihanet girişimi" başlığıyla ilk duyuran medya kuruluşu oldu. Bu haber, kısa sürede yankı buldu. Yeni Şafak, halkı meydanlara davet etme noktasında da öncülük etti. İstanbul ve Ankara başta olmak üzere 81 ildeki vatandaşlara kalkışmaya karşı tavır alma çağrısı yaptı.

Kılıçdaroğlu'ndan darbe açıklaması: Ne 15 Temmuz ne FETÖ geçiyor

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından 15 Temmuz'la ilgili ilginç bir mesaj paylaştı. Kılıçdaroğlu'nun mesajında '15 Temmuz' ifadesi geçmediği gibi, FETÖ'cü darbecilere de en küçük bir tepki cümlesi de yer almadı.

Erdoğan 'Hafıza 15 Temmuz Müzesi' açılışını yaptı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde şehit edilenlerin ve gazilerin hatıralarının yaşatılacağı, eşyalarının sergilendiği müzenin açılış törenine katıldı. Erdoğan, "Milletimize şanlı tarihini hatırlatacak pek çok eser, belge ve olay, maalesef bilinçli bir şekilde geri plana itildi. Oysa kökleri kuruyan bir ağaç nasıl ayakta duramazsa, mazisiyle bağları zayıflayan milletler de yaşayamaz." dedi.

15 Temmuz darbe ve ihtilal değil, işgal teşebbüsüydü

TBMM eski Başkanı İsmail Kahraman, "İhtilaller bütün bir sistemi değiştiren hadiselerdir ama idaredekileri değiştirip yerine başkalarını getirmek darbedir. O yüzden 12 Eylül bir darbedir, 12 Mart darbedir. 15 Temmuz'a kadar 16 darbe teşebbüsü olmuştur. 15 Temmuz darbe ve ihtilal değil, Türkiye'nin işgaliydi, işgal teşebbüsüydü." dedi.

Bakan Çavuşoğlu Kuzey Makedonya'da şehitleri anma programına katıldı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kuzey Makedonya ziyareti kapsamında, başkent Üsküp'teki Mustafa Paşa Camisi'nde düzenlenen "15 Temmuz Şehitleri Anma ve Kur'an Tilaveti Programı"na katıldı.

Erdoğan: Müptezeller Türkiye'yi ele geçiremeyecekler

15 Temmuz darbe girişiminin 3. yılı anma etkinliği Atatürk Havalimanı'nda başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan '15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Buluşması'nda Atatürk Havalimanı'nda halka hitap etti. Erdoğan, "Hiçbir ihanet şebekesi, hiçbir terör örgütü birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi asla bozamayacaktır.O karanlık gecedeki ezan ve selalar kalplerimizi nasıl bütünleştirdiyse bundan sonra da aynı inanç, heyecan, kararlılıkla yolumuza devam edeceğiz.Ruhlarını iblise satanlar var. O ...

Kırgızistan'da 15 Temmuz töreni düzenlendi

Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla tören düzenlendi. Türkiye'nin Bişkek Büyükelçisi Cengiz Kamil Fırat, yaptığı konuşmada, "Türk büyükelçilerine deniliyor ki (FETÖ'nün) bu okullarıyla ilgili konuşmayın. Konuşacağız. Bu işin şakası yok. Bu okullarda eğitimin sonu belli. Bunların var olduğu ülkelerde bu pisliği görmezden gelmek çözüm değil. Bu mesajı dünyanın her yerine vermek istiyoruz ve veriyoruz." dedi.

15 Temmuz şehidinin kardeşi: Bu sefer de ben şehadete koşarım

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) hain darbe girişimi sırasında Genelkurmay Başkanlığı önünde helikopterden ateş açılması sonucu şehit olan Gökhan Yıldırım'ın kardeşi Mevlüt Yıldırım, "Bugün yine aynı durum olsa bu sefer de ben şehadete koşarım." dedi.

Taksim’de '15 Temmuz Milli Birlik Destanı' sergisi açıldı

15 Temmuz hain darbe girişimi esnasında çekilen fotoğrafları konu alan "15 Temmuz Milli Birlik Destanı" sergisi Taksim Meydanı’nda açıldı. Sergi açılışına vatandaşlar yağmurlu havaya rağmen yoğun ilgi gösterdi.

15 Temmuz’u su altında andılar

Gökçeada Dalış Merkezi üyeleri, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla su altında Türk bayrağı açarak gazi ve şehitleri andı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 15 Temmuz buluşmasına davet

Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşlara 15 Temmuz buluşması için yaptığı çağrıda "3 yıl önceki çağrımızda olduğu gibi, tarihe altın harflerle yazılan 15 Temmuz Destanı'na sahip çıkmak için bugün saat 20.00'de Atatürk Havalimanı'ndaki buluşmamıza davet ediyorum" dedi.

İstanbul'da yüzbinler Atatürk Havalimanı'nda buluştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleştirilecek "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Buluşması" için vatandaşlar, Atatürk Havalimanı'na geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: S-400'ler için hedefimiz ortak üretim

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Temmuz 2016'da FETÖ'cü hainlerin en önemli hedeflerin biri olan ve bombalarla vurularak yıkılan Ankara Emniyet Müdürlüğü'nün yeni hizmet binasının açılış törenine katıldı. Erdoğan, FETÖ ile mücadelenin başarıyla devam edeceğini belirterek, "Sakalımızı kestiler ama kesilen sakal çok daha gür çıktı. Biz ise onların kollarını kestik, kolay kolay ayağa kalkamayacaklar" dedi. S-400'lere alımlarına değinen Erdoğan, "Cumhurbaşkanı Erdoğan: S-400'leri alamazsınız dediler, uçakl...

TBMM'de 15 Temmuz Özel Oturumu

15 Temmuz Şehitleri Anma Programı kapsamında darbeci hainlerin o geceki hedeflerinden biri olan TBMM'de özel oturum düzenlendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan da TBMM Genel Kurulu Özel Gündemli Toplantısı'na katıldı. Özel oturumda tüm konuşmacılar 15 Temmuz şehitlerini anarken, CHP 15 Temmuz'u itibarsızlaştırmak için Grup Başkanvekili Engin Özkoç üzerinden provokasyon yaptı. Özkoç'a yanıtAK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı'dan geldi. Özel oturumun ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara Emniyet Müdür...

Yeni Şafak 15 Temmuz Dijital Kütüphanesi

Yeni Şafak'ın Anadolu'nun gördüğü en büyük ihanetlerin belki de başında gelen 15 Temmuz Darbe Girişimi'nin hemen ardından hayata geçirdiği "15 Temmuz Dijital Kütüphanesi" ilk günden bu yana ihanet gecesinin en önemli 'hafızalarından' biri olma özelliğini koruyor. 15 Temmuz Dijital Kütüphanesi'nde, darbe girişimi öncesi ve sonrasında yaşananların anlatıldığı metin, fotoğraf, video, harita ve infografikler yer alıyor.

15 Temmuz Şehitleri anılıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Temmuz Şehitleri Anma Programı kapsamında Beştepe'de düzenlenen programa katıldı. Erdoğan, 15 Temmuz Şehitler Anıtı'na çelenk bıraktı.

15 Temmuz darbe girişiminin 3. yılı

Fetullahçı Terör Örgütü'nün 15 Temmuz akşamı devletin silahlarını millete doğrultmasının üzerinden 3 yıl geçti. Aradan geçen zamanda FETÖ unsurlarıyla mücadele hız kesmeden devam ederken, Türkiye bağımsızlığının ve bütünlüğünün Cumhuriyet tarihinde ilk kez bu denli tehlikeye düştüğü o ihanet gecesinden bu yana yaralarını sarmaya çalışıyor.

Yeni Şafak'tan özel sayı: 3 yıl değil asırlar geçse de unutmayacağız!

FETÖ'nün 15 Temmuz'daki hain darbe girişimi sırasında yaptığı yayınlar ve ilk andan itibaren ihanetin karşısında dik bir duruş sergileyen Yeni Şafak, kalkışmanın 3. yılında özel bir sayıyı okuyucularıyla buluşturdu. 'Üç yıl değil asırlar geçse unutmayacağız' manşetiyle yayınlanan özel ekte o gece yaşananların dakika dakika kronolojisinden simge haline gelen mekanlara, 15 Temmuz'un gizli kahramanlarından gözünü kırpmadan şehadete yürüyen vatandaşlarımızın hayat hikayelerine kadar çok farklı detay...

15 Temmuz her yönüyle bertaraf edildi

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.