Aktüel Haberleri

Everest yeniden ölçülecek: Ekip zirveye ulaştı

Dünyanın en yüksek zirvesi Everest Dağı'nın yüksekliğini hassas şekilde ölçmek üzere 7 Mayıs'ta yola çıkan Çin keşif ekibinin, zirveye ulaştığı bildirildi.

Google Arama Trendleri raporuna göre en çok bu soruya yanıt aradık: Ne zaman açılacak?

Dünya koronavirüsün etkilerine uyum sağlamaya çalışırken, tüketici ihtiyaçları ve davranışları da sürekli değişiyor. Google Arama Trendleri raporuna göre, geçtiğimiz iki haftada Türkiye’de “ne zaman açılacak”, Almanya’da “spor salonları ne zaman açılacak”, İspanya’da “açık dişçiler” İtalya’da ise “açılan kuaförler” kelimeleri çok aratılanlar arasındaydı.

Gerçek Hayat tarihi belgelerle 27 Mayıs darbesine ışık tutuyor: İdamı İnönü istedi

27 Mayıs’ı yapan cuntanın kurduğu Milli Birlik Komitesi Genel Sekreteri Albay Mehmet Şükran Özkaya’nın 15 Ağustos 1961’de yazdığı bir yazı Gerçek Hayat dergisinde yer aldı. Belgeye göre İnönü MBK’dan Menderes ve arkadaşlarının idamını istiyor.

Mimar Sinan’ın Ege’deki tek eserinde ‘Baykuş’ detayı

Osmanlı döneminde yaptığı eserlerle dünya tarihine damga vuran Mimar Sinan’ın, Ege Bölgesi’ndeki tek eseri olan Manisa Muradiye Camii ve Külliyesinde yer alan kabartma, baykuşa benzerliğiyle dikkat çekiyor.

Balkanlar'da ortak miras

Karadeniz Stratejik Araştırmalar Merkezi (KASAM) 'Balkanlar'da Ortak Miras'' konulu canlı yayın programının Kuzey Makedonya Anayasa Mahkemesi Başkanı Salih Murat'ı ağırladı. YouTube kanalında canlı yayınlan programın moderatörlüğünü de Prof. Dr. Zekeriya Kurşun yaptı.

Diyanetten cuma namazı için uyarı afişi: Evinizde abdest alın, maske takın, seccadenizi getirin

Yeterli bahçesi, avlusu ve açık alanı bulunan camilerde 29 Mayıs'ta kılınmaya başlanacak cuma namazı için abdestin ev ve iş yerinde alınması, maske takılması, seccade getirilmesi, sosyal mesafenin ihmal edilmemesi istendi. Hastalık belirtisi taşıyanlara, camiye gelmek yerine namazı evde kılmaları tavsiye edildi

Çöpte bulunan minik mucize: Duru bebek taburcu edildi

Gaziantep’te kağıt toplayıcısı iki kardeş tarafından çöpte bulunan ve henüz 1 günlük olduğu anlaşılan bebek, tedavi gördüğü hastaneden taburcu oldu. Uzun ve kontrollü bir tedavi sürecinin ardından taburcu edilen Duru bebek hastaneden ayrılırken, ona öz evlatları gibi bakan hemşireler ise duygusal anlar yaşadı.

Haluk Levent'ten Kaş yangını paylaşımı: İlk işimiz fidanlar için gün almak

Sanatçı Haluk Levent, Antalya'nın Kaş ilçe merkezindeki doğa cenneti Çukurbağ Yarımadası'nda çıkan ve 25 dönüm alanın yandığı bölgenin ağaçlandırılması için çalışacaklarını belirterek, "İlk işimiz Tarım ve Orman Bakanlığı'nı ziyaret edip, fidanlar için gün almak" dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'tan Ramazan Bayramı hutbesi

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş canlı yayında Ramazan Bayramı hutbesini irat etti. Erbaş "Bugün buruk bir bayram sabahına uyandık, camilere koşup saf tutamadık. Ancak kalplerimizin aynı heyecanla attığı müddetçe mesafelerin önemi yoktur" açıklamasında bulundu. 29 Mayıs Cuma günü camilerin kademeli olarak cemaatle ibadete açılacağını söyleyen Erbaş "Sadece öğle ve ikinci vakitlerinde camilerimizde namaz kılacağız. 65 yaş üzeri büyüklerimiz ve 20 yaş altı kardeşlerimizle hastalık belirtisi taşıy...

Radyolar 'Türkiye' için tek ses olacak: Bir ilk gerçekleştirecekler

Ulusal Radyo Yayıncıları Derneği, Türkiye’de bir ilke imza atmaya hazırlanıyor. 25 Mayıs Pazartesi günü Türkiye çapında 20’den fazla ulusal ve yerel radyo kanalında aynı anda ortak yayın yapacak “Radyo Türkiye” projesinde, en ünlü 21 radyo programcısı ağırlanacak. Sekiz büyük radyo ajansının da desteklediği Radyo Türkiye projesinden elde edilen reklam geliri, Covid-19’la mücadele kapsamında “Biz Bize Yeteriz Türkiyem” kampanyasına bağışlanacak.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş: Dileyen evinde bayram namazını kılabilir

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, koronavirüs nedeniyle bayram namazının camilerde kılınamayacağını belirterek, "Dileyen evinde bayram namazını, dileyen de nafile niyetiyle iki ya da dört rekat kuşluk namazı kılabilir" dedi.

Tatlılarda büyük oyun: Merdiven altı üretimlere dikkat!

Ramazan Bayramı'nın vazgeçilmez lezzetleri şerbetli tatlılarda sipariş yoğunluğu yaşanıyor. Uzmanlar ise merdivenaltı üretim yapan yerlere karşı uyarılarda bulunuyor. Şerbetli tatlılarda fıstık yerine yeşile boyanmış bezelye, soya fasulyesi ve yer fıstığı kullanıldığını söyleyen TMMOB Gıda Mühendisleri Odası İzmir Şube Yönetin Kurulu Başkanı Uğur Toprak, tereyağlı olduğu ileri sürülen bazı baklavalarda ise hayvansal gıdaların yer aldığına dikkat çekti.

Kalbinde İslam coğrafyasını taşıyan yazar: Akif Emre

Her daim sadeliği, vakur tavrı, mütevazılığı samimiyeti ile tanınan Yeni Şafak gazetesinin kurucularından ve eski genel yayın yönetmeni Akif Emre vefatının üçüncü yıl dönümünde yad ediliyor. Akif Emre, Sezai Karakoç ve dostu olduğu merhum Aliya İzzetbegoviç çizgisinde, onurlu bir hayat yaşadı.

81 ilde kontrollü bayram: Bayram boyunca saat kaçta nereler açık olacak?

Kovid-19 nedeniyle uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması, 81 ilde aynı anda ilk kez Ramazan Bayramı’nda uygulanacak. Bugün market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler 10.00-17.00 arası açık; bayram günleri kapalı olacak. Yarın 14.00-20.00 saatlerinde 65 yaş ve üzeri vatandaşlar dışarı çıkabilecek. Fırın ve tatlıcılar bayram boyu açık olacak.

Ülkelerine dönemeyen yabancı öğrencilere üniversitede çalışma imkanı

Kovid-19 salgını nedeniyle ülkelerine dönemeyen yabancı öğrenciler, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesinin araştırma ve uygulama amaçlı ekim yaptığı tarla ve bahçelerde çalışarak hem alanlarıyla ilgili pratik yapıyor hem de geçimini sağlıyor.

Koronavirüs nedeniyle bu yıl bayram namazı kılınmayacak

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle bu yıl camilerde bayram namazının kılınamayacağını belirterek, "Diyanet İşleri Başkanlığı, Ramazan Bayramı'nın ilk gününde her ilin kendi bayram namazı saatinde minarelerden bayram günlerinin şiarından olan tekbirler getirmek suretiyle bayram coşkusunun yaşanmasına ve herkesin bulunduğu yerde bu sevince katılmasına yönelik bir uygulama yapacaktır" açıklamasında bulundu.

Sosyal izolasyonla birlikte online aktiviteler rekor kırdı

Müze ziyaretinden, fitness’a kadar farklı online aktivitelere olan ilgi yüzde 68 artarken, bu deneyimler için yapılan harcamalar yüzde 66 yükseldi. Online alışverişin yıldız ürünleri kitaplar, mutfak aletleri, puzzle’lar ve saç kesme makineleri oldu. Tüketicilerin yüzde 59’u hayır kurumlarına online bağış yaparken, yüzde 44’ü ilk kez bağış yaptığını ifade ediyor. Yüzde 96’lık bir kesim online alışverişlerde temkinli olmaya çalışırken, dolandırılmaktan korkanların oranı yüzde 66 seviyesinde. Inte...

Siber dolandırıcılardan Türkiye’de her aileye bin 498 lira vaadi

Siber güvenlik kuruluşu ESET, Sağlık Bakanlığı’na aitmiş izlenimi veren sahte bir telefon uygulamasıyla siber dolandırıcıların Türk vatandaşlarını kandırmaya çalıştığını tespit etti. Her aileye bin 498 TL devlet desteğinde bulunulacağını öne süren siber hırsızlar, aslında yardım etmeye değil, telefon kullanıcılarının kredi kartı bilgilerine ulaşmaya çalışıyor.

Diyanet'in 'bayram namazı' tavsiyesi: Evde 'duha namazı' kılın

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanvekili Zeki Sayar, bayram namazının Cuma namazı gibi camide cemaatle kılınan bir namaz olduğunu ve evde kılınamayacağını söyledi. Sayar, "Müslüman kardeşlerimize tavsiyemiz; bayram namazının kılınma vakti girince evlerinde 2 rekat veya 4 rekat Allah rızası için 'duha namazı' kılarlar. Böylece bayramı ihya etmiş olurlar" dedi.

Bakan Koca, Mazhar Alanson yerine yanlışlıkla mahalle muhtarını aradı

İstanbul Maltepe Zümrütevler Mahallesi muhtarı Serkan Aslan, geçtiğimiz pazar günü çok ilginç bir telefon aldı. Kendisini arayan kişi Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ydı. Bakan Koca aslında Mazhar Alanson'u arayacaktı ancak numarayı yanlış çevirince karşısına muhtar Serkan Aslan çıktı.Duyduğu ses karşısında şoke olan muhtar, o anları ve görüşmenin detaylarını anlattı.

En değerli bayramlık: Çocuklar gülsün diye kıyafet dikiyorlar

Bilecik'te Kur’an-ı Kerim kurslarına katılan kursiyerler muhtaç çocuklar için hummalı bir çalışma başlattı. Kursiyerler evlerinde çocuklar için bayramlık dikti. Projeyi oluşturan İlknur Ülker “Çocuklarımız bayramlıklarının bulunduğu hediye paketini açtığında içinde hem bayramlığını görsün hem de şekerini görsün istedik” dedi.

Sağlık Bakanı Koca: 19.19'da, 1919 ruhuyla İstiklal Marşımızı okuyoruz

Sağlık Bakanı Koca, saat 19.19'da, 1919 ruhuyla tüm sesleri birleştirerek, tek yürek İstiklal Marşı'nı okuyacaklarını bildirdi.

İnteraktif 19 Mayıs: Gençlik ve Spor Bakanlığı, 19 Mayıs coşkusunu evlere getirecek

Gençlik ve Spor Bakanlığı, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı için kapsamlı bir kutlama programı hazırladı. Bakan Mehmet Muharrem Kasapoğlu, bayramı Kovid-19 salgını nedeniyle meydanlarda değil, interaktif olarak dijital ortamda kutlayacaklarını söyledi.

Christchurch saldırısı mağduru Wasseim Alsati: Bize yalnızca Türkiye yardım eder

Yeni Zelanda’nın Christchurch kentindeki Nur ve Linwood camilerine geçen yıl 15 Mart’ta düzenlenen terör saldırısında yaralananlardan birisi Wasseim Alsati. Nur camisinde Saldırıda vücudunun farklı noktalarına kurşun isabet ederek ağır yaralanan Alsati, iyileştikten sonra günlerce kızının yoğun bakımdan çıkmasını beklemişti. Salgından önce İstanbul’a gelen Alsati ailesi, korona nedeniyle uçuşlar durdurulunca Türkiye’de mahsur kalmış. Bu süreçte Türkiye’yi seven aile, ülkeye yerleşmeyi düşünmeye ...

Süleymaniye Medreselerinden sonra kurulmuş en yüksek dereceli okul: Balkanlarda ilim mayalayan Muallimhane-i Nüvvab

Koleksiyoner Enver Beşinci, Osmanlı’nın hakim olduğu bir coğrafya olan Bulgaristan’da eğitim veren Medresetü'n-Nüvvâb’ın kapılarını ilmi hayata açarken aynı tarihlerde Türkiye’de mektep ve medreselerinin kapılarını bir daha hiç açılmamak üzere kapatılmasına dikkat çekiyor. İlim insanlarının fıkıh ve hukuk gibi alanlarda öğrenim görebilmek için Osmanlı kültürünün yaşatıldığı bölgelere gittiğini konuştuğumuz Beşinci, “Süleymaniye Medreselerinden sonra kurulmuş en yüksek dereceli okul olan Muallimh...

Albayrak Turizm Koordinatörü Gençtürk: Konaklama ücretlerimiz koronavirüs öncesi ile aynı

Albayrak Turizm Koordinatörü Harun Gençtürk, TVNET ekranlarında turizm sezonu ile ilgili güncel bilgiler verdi. Gençtürk, Kültür ve Turizm Bakanlığının talimatlarının yanı sıra yeni sezondaki yeni sezondaki kuralları da anlatarak değerlendirmelerde bulundu. Albayrak Grubu'nun otellerinde alınan tedbirleri de anlatan Gençtürk, konaklama ücretlerinin koronavirüs öncesiyle aynı olduğunu belirtti.

İstanbul’un genç nüfusu 76 ili geçti: 15-24 yaş grubundaki genç nüfus 12 milyon 955 bin 672

İstanbul’un genç nüfusu 76 ilin nüfusundan fazla! Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, geçen yıl ülkenin 15-24 yaş grubundaki genç nüfusu 12 milyon 955 bin 672 kişi olarak hesaplandı.

İstanbul'un genç nüfusu 76 ili solladı

TUİK verilerine göre, İstanbul'da 15-24 yaş grubunda yer alan 2 milyon 307 bin 379 kişi yaşıyor. Bu sayı aralarında Adana, Konya, Gaziantep ve Kocaeli gibi büyükşehirlerin de bulunduğu 76 ilin nüfusundan fazla bir rakama karşılık geliyor.

Bakan Soylu'nun hayvan sevgisi: Paylaşımı binlerce beğeni aldı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sahiplendiği sokak köpekleri "Bulut" ve "Duman"la çektirdiği selfie'eri sosyal medya hesabından paylaştı. Soylu'nun fotoğrafları kısa sürede yüz binlerce beğeni aldı.

THY'den 19 Mayıs'a özel uçuş

Türk Hava Yolları, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'na özel, tarihi bir uçuş gerçekleştirmeye hazırlanıyor. İstanbul'dan Millî Mücadele'nin başladığı şehir olan Samsun'a özel özel bir uçuş gerçekleşecek. Bu tarihi sefere evlerinde kalarak katılmak isteyenler, www.tarihiyolculuk.com adresi üzerinden hatıra biletleri oluşturabilecek.

Uzaktan eğitimle bin 741 hafız

Kovid-19 salgını nedeniyle uzaktan verilen hafızlık eğitimini bin 741 öğrenci tamamladı. Uzaktan eğitim yoluyla halen 67 binden fazla öğrenci hafızlık eğitimlerine devam ediyor.

Kur’an’da geçen 200 mekanı fotoğraflıyor

Fotoğraf sanatçısı Orhan Durgut, Kur’an-ı Kerim’de bahsi geçen 200 yerin fotoğrafını bir kitapta toplayacak. Durgut, “Ayetlerde geçen Tur Dağı, Kızıldeniz gibi mekanları birçok açıdan çekip kitaplaştıracağım. 200 mekanın 40’a yakınını fotoğrafladım” dedi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+