Aktüel Haberleri

8 milyonumuz bağımlı

Türkiye’de bağımlılık korkutucu boyutlara ulaştı. Ülkemizde 2 milyon alkol, 2 milyon sanal kumar, 3 milyon teknoloji ve 1 milyon 300 bin uyuşturucu madde bağımlısı bulunuyor.Cinayetlerin yüzde 60’ının, saldırıların yüzde 40’ının, tecavüzlerin yüzde 33’ünün alkol ve madde kullanımıyla doğrudan bağlantılı olduğunu belirtiliyor. Riskli gruplar arasında Çocuk sığınma evleri, yetim ve dağılmış ailelerin çocuklar var. Uzmanlar, kamu kurumları, STK’lar ve ailelerin ortaklaşa çalışması gereğininin önemi...

Yeni Şafak-Tvnet’in rakibi Hürriyet oldu

Basın mensuplarını sahada buluşturan Mamak Belediyesi basın Futbol Turnuvası’nda ilk tur maçları tamamlandı. Eleme usulu gerçekleştirilen ve 32 medya kurumun katıldığı turnuvanın ikinci tur ilk maçında Yeni Şafak-Tvnet ilk rakibi A Spor’u 14-3 farklı eleyerek bir üst tura kaldı.

Yusuf İslam'ın medya danışmanı Cambridge Camisi'nde Müslüman oldu

Yusuf İslam'ın medya danışmanı Cambridge Camisi'nde Müslüman oldu. Pedro Carvalho, Müslüman olmasına giden sürecin bir "yolculuk" olduğunu ve kendini daha mutlu hissettiğini söyledi.

Mutluluğun ve hüznün ressamı: Abidin Dino

Ömrü boyunca öfke, sevgi, hüzün her bir duygunun resmini yapan, mutluluğu da resmetmeyi deneyen ressam, karikatürist, yazar ve film yönetmeni Abidin Dino'nun vefatının ardından 23 yıl geçti. Dino, 1934'te gittiği Rusya'da makyajdan dekora, rejiden senaryoya kadar tüm yönleriyle sinema ile ilgili bir eğitim aldı. Sanat hayatı boyunda 50'nin üzerinde sergiye imza atan sanatçı, 1989'da Fransız Kültür Bakanlığı'nın "Sanat ve Edebiyat Altın Şövalye Nişanı" ile ödüllendirildi

Kış tatili için hem Türkiye hem de Avrupa'dan en güzel kayak rotaları

Kış sporlarıyla dolu hareketli bir tatilin ve bembeyaz olmuş dağlarda nefes kesen manzaraların hayalini kuranların heyecanla beklediği aylar en sonunda geldi. Hem yurt içinde hem de yurt dışında keyifli bir kış tatili geçirebileceğiniz kayak merkezlerine göz atmaya ne dersiniz?

En çok ziyaret edilen 100 şehir: İstanbul ilk 10'a girdi

İstanbul 'En çok ziyaret edilen 100 şehir' listesi 2019 sıralamasında ilk 10'a girdi. Antalya'nın da 12. sırayı aldığı listede Türkiye'nin yükselmesinin sebepleri arasında güvenliğin artmış olması ve daha önce 10. sırada yer alan Çin'in Şenzen şehrinin yaşadığı düşüş gösterildi.

Dünya Mevlana diyarında buluşacak: Celaleddin-i Rumi 746. vuslat yıl dönümünde anılacak

Türk ve İslam dünyasının en büyük mutasavvıflarından Mevlana Celaleddin-i Rumi, 746. vuslat yıl dönümünde yurt içi ve yurt dışından farklı din ve kültürden insanları 7-17 Aralık'ta Konya'da buluşturacak.

Bir çocuk kitabında daha skandal: Hayvana şiddet ve kötülük heveslendiriliyor

Çocuk edebiyatında kullanılan dilin tehlikeli boyutlara ulaştığı kitaplar ne yazık ki bir türlü bitmiyor. Her geçen gün yeni bir kitabın içerik ve dil olarak çocuklara uygun olmadığı ortaya çıkıyor. Kırmızı Kedi Çocuk Yayınları tarafından yayımlanan “Pumbaranlar’a ne oldu?” adlı bu kitap da tam bunlara örnek. Kitabın yazarı Elif Yonat Toğay, çocuklara adaleti öğretirken kötülüğe kötülükle karşılık verilmesi gerektiğini kaleme alırken hayvanlara şiddet de teşvik ediyor.

(6 Aralık 2019) Cuma hutbesi: Batıl inanç ve hurafeler

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğünün hazırladığı 6 Aralık Cuma hutbesinin konusu "Batıl inanç ve hurafeler" olarak belirlendi.

Trabzon’a 2019 yılının 11 aylık döneminde 1 milyon 535 bin turist geldi

Trabzon’a eylül, ekim ve kasım olmak üzere üç aylık dönemde gelen turist sayısı toplam 503 bin 474 olurken, bu yılın 11 aylık döneminde ise gelen turist sayısı 1 milyon 534 bin 460 olarak gerçekleşti.

Diriliş’i yayınlayın

Pakistan Başbakanı İmran Han, devlet televizyonundan Osmanlı İmparatorluğu’na adını veren Osman Bey’in babası Ertuğrul Gazi’nin hikayesini anlatan Diriliş dizisinin yayınlanmasını istedi. Pakistan Enformasyon Bakanı Firdevs Aşık Avan, “Müslüman dünyasının kendi değerleri ve geçmişi olmasına rağmen biz hala Batı yapımı diziler izliyoruz” dedi.

Arakanlılar rikşa ile hayata tutunacaklar

Balık vermek yerine balık tutmayı öğretmek amacıyla ‘Gelir Temini Projesi’ başlatan Sadakataşı Derneği, mülteci kamplarında yaşayan Arakanlılara insan ve yük taşıma aracı ile dikiş makinası dağıtılıyor.

Yağışlar yüzde 47 azaldı, Türkiye son 39 yılın en kurak mevsimini geçirdi

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden edinilen bilgiye göre, 2019 sonbaharında geçen yılın aynı mevsimine göre yağışlar ortalama yüzde 47 azaldı. Türkiye sonbahar mevsim yağışlarında son 39 yılın en düşük yağışını aldı.

Pakistan Başbakanı: Devlet televizyonunda "Diriliş Ertuğrul"un yayınlamasını istiyorum

Pakistan Yayıncılık ve Enformasyon Bakanı Firdevs Aşık Avan, sosyal, kültürel ve dini değerleri korumak için yapılan düzenlemeler kapsamında Başbakan Han'ın PTV'den Diriliş Ertuğrul'u yayınlamasını istediğini belirtti.

Geçmişten günümüze hemşire kıyafetleri

Samsun İl Sağlık Müdürlüğünün Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü işbirliği ile düzenlediği, "Geçmişten Günümüze Hemşire Kıyafetleri Defilesi" büyük beğeni topladı.

Sigarada tek paket dönemi

Tütün mamullerinde düz ve standart paket uygulaması başlıyor. Paketler üzerindeki uyarıcı mesaj ve resimler yenileriyle değiştirilirken ön ve arka yüzeyinin yüzde 85’ini kaplayacak.

Uçan araba seri üretimde

ABD’nin Florida eyaletinin Miami kentinde dünyanın seri üretime geçilen ilk uçan arabası tanıtıldı. Uçan araba 599 bin dolara satılacak.Pioneer Kişisel Hava Aracı (PAL-V) adlı uçan arabaya talebin yoğun olduğu, daha şimdiden 70 ön siparişin alındığı belirtildi.

Turist vizesiyle çalışmak yok

Yabancılar artık turist vizesi ile gelip Türkiye’de kaçak çalışamayacak. 1 Ocak itibariyle vizesi dolan ya ikamet izni başvurusu yapacak ya da ülkesine dönecek.

Ve kış geldi

Türkiye’nin birçok bölgesinde etkili olan kar yağışıyla birlikte beyaz manzaralar ortaya çıktı. Ankara, Edirne, Bilecik, Kırklareli, Bolu, Manisa, Balıkesir ve Kütahya’ya mevsimin ilk karı düştü.

Balığın dilinde yetişen parazitler, görenleri şaşırtıyor

Halk arasında 'kene' ya da 'bit' olarak da adlandırılan, boyları iki milimetre iken balıkların dillerine yapışan ve dildeki kanı emerek büyüyen, zamanla 3- 4 santimetre boya ulaşan 'İsopoda' (tesbih böceği) ailesine mensup parazit türleri, görenleri şaşırtıyor. Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haşmet Çağırgan, hamam böceğini andıran bu tür parazitlere balıkların ağızlarında sık sık karşılaşıldığını belirterek, "Bizler ve balıkçılar bu tür parazitlere yabancı değiliz...

Gelin arabası beklerken düğüne kamyonla gittiler

Antalya’nın Manavgat ilçesinde dünya evine giren gelin ve damada sürpriz düzenleyen kuzenleri, kamyonu gelin arabası olarak süsleyerek, çiçeği burnunda çifti düğün salonuna götürdü.

Yazar Milan Kundera'ya Çekya vatandaşlığı 40 yıl sonra geri verildi

Çekoslovakya hükümeti, "Gülüşün ve Unutuşun Kitabı"nın yayımlandığı 1978 yılında dünyaca ünlü yazar Milan Kundera'yı vatandaşlıktan çıkarmıştı. Kundera'ya 40 yıl sonra vatandaşlığı geri verildi.

Uzay testi için merkez

Türkiye’nin ilk Uzay Radyasyonu Test Altyapısı Merkezi faaliyete geçiyor. Merkezde kritik uydu bileşenlerinin uzaya gönderilmeden önce radyasyon ortamına karşı dayanıklılığı test edilecek. Proje kapsamında ayrıca yerli ve milli uydularda kullanılacak yerli radyasyon monitörü geliştirilmesi hedefleniyor.

Şehir engelliye uygun olacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ‘Engelsiz Şehirler, Engelsiz Hayat’ projesiyle engelli hayat standardını yükseltmeyi hedefliyor. Bakan Murat Kurum, “Engellilerin şehirlerimizin tüm imkanlarından faydalanabilmesi için projelerimizi bu hassasiyetle gerçekleştiriyoruz. Şehirleri onlara uygun hale getirmeye çalışıyoruz” dedi.

Bugüne kadar kaydedilen en uzun yürüyüş: Hindistan'da bir kaplan 5 ayda bin 300 kilometre katetti

Hindistan'da bir kaplan 5 ayda bin 300 kilometre mesafe katetti. Gündüz saklanıp gece hareket ettiği belirlenen kaplan radyo vericili tasma ile takip edildi.

Balık pazarında kadın sesi

Gazze’deki balık pazarında yıllardır kadın sesi yankılanıyor. Ümmü Cemil Ekra, Deyr Belah’taki pazarda, ekonomik sıkıntıların had safhaya ulaştığı Gazze Şeridi’nde geçimini temin etmek için ter döküyor.

Döner değil sabun

Dönerin başı ucuzcularla belada. Standart et dönerde kuyruk yağı, 8 lira gibi ucuza servis edilen dönerde ise sabun üretiminde kullanılan ve vücutta erimeyen böbrek ile kavram yağı kullanılıyor. Şişte takılı pişmemiş et döner sayılmadığı için test edilemiyor. Dönerciler mevzuatın değişmesini dört gözle bekliyor.

İnsani duyguları hatırlatmak istedik

Bu yıl 7. kez düzenlenen Uluslararası Kayseri Film Festivali’nin en iyi film ve yönetmen ödülleri Suriyeli göçmenin hikayesini anlatan Omar ve Biz’in oldu. Yönetmen Mehmet Bahadır Er, “Göçmenlerle yaşadığımız uzun hikayeyi, duygu olarak anlatmaya çalıştık. Tamamen duyguları hatırlatmak istedik. İnsan her yerde insan. Bir şey öğretmek değil, bunu hatırlatmak istedik” dedi.

CIA’in buluşma merkezi Starbucks

CIA’in eski casusu Amaryllis Fox, yayımladığı anılarında, teşkilatın bazı numaralarını açık etti. Üstleriyle Starbucks hediye kartları kullanarak nasıl haberleştiklerini aktaran Fox, restoranların casusluğun neden ayrılmaz parçası olduğunu da anlattı.

Küçük esnafın Youtube ile sınavı

Youtube son dönemde küçük esnafın ürün ve hizmetlerini tanıttığı bir mecraya dönüştü. Kolay şöhretin yeni adresi Youtube sayesinde bu aralar herkes “bizden de Nusret çıkar mı?” derdine düşmüş durumda. Bu amaçla bol kepçe hazırlanıp, ağız sulandıran yemek videoları ve renkli şovlarla hazırlanan ürünler esnafın yeni uğraşından sadece birkaç örnek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Dünya Engelliler Günü mesajı: Engeller bu kardeşlerimizin zihinlerinde ve uzuvlarında değil onları eksik gören kalplerde

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında, "Tüm vatandaşlarımızı engellilik konusunda daha sorumlu ve duyarlı olmaya çağırıyorum. Engellerin bu kardeşlerimizin zihinlerinde ve uzuvlarında değil, onları eksik gören kalplerde olduğuna inanıyor, bu bilinci tüm topluma yaymak konusunda gayret göstermeye devam ediyoruz" ifadesini kullandı.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş açıkladı: Türkiye'nin hac kontenjanı 83 bin 430'a yükseldi

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, "2020 Yılı Hac Protokolü ile bu yıl hac kontenjanımızı 3 bin 430 kişi artırarak 83 bin 430 olarak güncelledik" dedi.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.