Amerika Haberleri

Laboratuvarda üretilen etler yiyecek sektöründe kullanılacak

Kanada'da laboratuvar ortamında üretilen etlerin, yakında yiyecek sektöründe kullanılmaya başlanacağı bildirildi. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde tek bir hayvanı kesmeye bile gerek kalmadan tavuk, sığır ve koyun etini laboratuvarda üretmeye başlayacak.

Trump soruşturma savcısını duyunca: Başkanlığımın sonu

ABD Adalet Bakanı William Barr, Özel Yetkili Savcı Robert Mueller'ın yürüttüğü Rusya soruşturmasında, "ABD Başkanı Donald Trump veya onun seçim ekibi ile Ruslar arasında herhangi bir gizli iş birliği yapıldığına dair delil bulunmadığı" sonucuna ulaşıldığını açıkladı. Mueller'ın soruşturmaya atandığını öğrenen Trump'ın "Bu benim başkanlığımın sonu" dediği ortaya çıktı.

Ekvador'da Assange ateşi

Wikileaks kurucusu Julian Assange'ın 11 Nisan günü Londra'daki Ekvador Büyükelçiliği’nden çıkartılarak tutuklanması, ülkenin başkenti Quito'da protesto edildi. Ekvador güvenlik güçlerinin sert müdahalede buunduğu gösterileri eski Devlet Başkanı Rafael Correa'nın organize ettiği bildirildi.

Trump babasının Dünya Bankası teklifini reddetti

Ivanka Trump, Dünya Bankası'nın başına geçmesi için babası ABD Başkanı Donald Trump'ın yaptığı öneriyi reddettiğini açıkladı.

ABD'de her 10 kişiden 8'i Müslümanlara ayrımcılık yapıyor

ABD'de yapılan ankete göre, her 10 Amerikalıdan 8’i, Müslümanların Amerikan toplumunda diğer azınlıklara göre daha fazla ayrımcılığa uğradığını düşünüyor.

Polis kapısına dayanınca kendini vurdu

Peru'nun eski devlet başkanı Alan Garcia, polisin rüşvet suçlamasıyla, evinin kapısına dayanması üzerine kendisini silahla vurdu.

Bakan Hulusi Akar'dan 8 ülkeye F-35 çağrısı

ABD Savunma Bakan Vekili Shanahan ile görüşmesini değerlendiren Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "F-35 projesinin ortağı olan 8 ülkenin sorumluluklarını yerine getirmesini bekliyoruz" açıklaması yaptı.

Şili’de evin üzerine uçak düştü: 6 ölü

Şili’de bir evin üzerine küçük bir uçağın düşmesi sonucu uçakta bulunan 6 kişi hayatını kaybetti.

Yemen'de Suudi Arabistan'a desteği kesecek tasarıyı veto etti

ABD Başkanı Trump, ABD'nin Yemen'deki savaşta Suudi Arabistan'a verdiği desteği kesmesini öngören yasa tasarısını veto etti.

ABD'nin psikopat devlet başkanları

ABD Başkanı Trump, göreve geldiği günden beri psikolojik durumuyla ilgili iddialar tepkilere yol açıyor. Öyle ki, psikiyatriste gitmesi gerektiği yönünde yayınlar yapıldı. Deli olduğu söylenen ilk ABD Başkanı Donald Trump değil. Ancak uzmanlara göre bu şekilde hatırlanan bazı ABD başkanlarının, gerçek anlamda akıl sağlığı sorunları vardı.

BM Genel Sekreteri Guterres Kıbrıs raporunu sundu

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Kıbrıs konusunda açıklamalarda bulundu. Guterres, "Devam eden istişarelerin, müzakerelerin yeniden başlamasını sağlayacağını umuyorum" dedi.

ABD Başkanı Trump Yemen tasarısını veto etti

ABD Başkanı Donald Trump, ABD'nin Yemen'deki savaşta Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyona verdiği desteği kesmesini öngören yasa tasarısını veto etti. Trump veto gerekçesini, "Bu yasa tasarısı, benim anayasal otoritemi zayıflatmak için yapılan gereksiz ve tehlikeli bir girişimdir" sözleriyle ifade etti.

İngiltere'den BMGK'ya Libya'da tasarısı

İngiltere'nin Libya'da tüm taraflardan derhal gerginliği azaltmasını isteyen ve ateşkes talep eden karar tasarısı, BM Güvenlik Konseyi'ne sunuldu.

Meksika'da gizli mezarlarda 45 ceset

Meksika'nın Sonora ve Jalisco eyaletlerinde gizli mezarlarda 45 ceset bulundu. Cesetlerin kimliklerinin tespit edilmeye çalışıldığı ve olayla ilgili soruşturma başlatıldığı belirtildi.

Omar ölüm tehdidi alıyor

ABD Kongresi’ne seçilen ilk Müslüman kadın vekil Ilhan Omar, Trump’ın kendisini hedef göstermesinin ardından çok sayıda ölüm tehdidi aldığını açıkladı. Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi “Başkan’ın nefret içeren ve hararetli retoriği gerçek bir tehlike yaratıyor” dedi. Omar’ın güvenliği için Kongre polisi harekete geçti.

ABD’den 2 düşmanca adım

İsrail, Yunanistan ve GKRY’yi bir şemsiye altında toplayan Washington, Atina ile askeri işbirliğini derinleştiriyor. Yunan medyası, ülkedeki iki üste ve limanlarda ABD askerinin daha görünür olacağını yazdı. Türkiye’yi hedef alan “Doğu Akdeniz’de Güvenlik ve Enerji Ortaklığı Yasa Tasarısı” da ABD Kongresi’ne sunuldu.

Bakan Akar: ABD'den FETÖ konusunda somut adım atmasını bekliyoruz

Milli Savunma Bakanı Akar, Washington'da yaptığı konuşmada Türk-Amerikan ilişkilerini etkileyen hassas konulardan birinin Fetullahçı Terör Örgütü olduğuna dikkati çekerek "Türkiye'nin ABD'den FETÖ üyeleri konusunda somut adımlar atmasını bekliyoruz" dedi.

ABD'de Rusya soruşturması raporu perşembe açıklanacak

ABD Adalet Bakanlığı Sözcüsü Kupec, Özel Yetkili Savcı Robert Mueller'in hazırlayıp Adalet Bakanlığına sunduğu Rusya soruşturması raporunun tamamının redakte edilmiş şekilde perşembe açıklanmasının beklendiğini belirtti.

Sözcü Kalın: ABD'nin Türkiye'yi kaybetmeyi göze alabileceğine inanmıyorum

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hala ABD ile iyi, güçlü ve verimli bir ilişkiye inandığını belirterek "Bu nedenle Başkan Trump ile kişisel ilişkilerimize değer veriyoruz. Washington'daki diğer karar vericiler ve uygulayıcıların da buradaki büyük resmi görebileceklerine inanıyorum. ABD'nin dost ve müttefik olarak Türkiye'yi kaybetmeyi göze alabileceğine inanmıyorum" dedi.

Bakan Akar: ABD YPG'ye büyük miktarda ağır askeri ekipman sağlıyor

Milli Savunma Bakanı Akar, ABD'nin terör örgütü YPG/PKK'ya verdiği desteğe ilişkin "ABD, Suriye'de kalan DEAŞ kalıntılarına göre oldukça orantısız bir şekilde, YPG'ye büyük miktarda silah, mühimmat ve ağır askeri ekipman sağlıyor. Hiçbir kısa süreli taktiksel değerlendirme bu politikayı haklı çıkaramaz" dedi.

ABD: Türkiye ile YPG'nin olmayacağı bir güvenli bölge konusunda da çalışıyoruz

ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey, Türkiye'nin çok önemli güvenlik endişelerinin olduğunu belirterek "ABD, Türkiye'nin bizim DEAŞ'a karşı birlikte savaştığımız insanlarla (YPG/PKK) ilgili endişelerini de anlıyor. Türkiye ile YPG'nin olmayacağı bir güvenli bölge konusunda da çalışıyoruz" dedi.

Bakan Akar: ABD'nin yaptığı müttefiklik ruhuna aykırı

ABD ile yaşanan S-400 krizine ilişkin açıklamalarda bulunan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar; "Tehditler, ultimatomlar ve süre vermeler yapıcı değil, ayrıca müttefiklik ruhuna da aykırı." dedi. Akar, Suriye'deki muhtemel güvenli bölgenin Türkiye'nin güvenlik endişelerine cevap vermesi gerektiğini, ABD ile bunun üzerine çalıştıklarını söyledi.

Trump'ın hedef gösterdiği Omar tehdit altında

ABD Kongresi'ndeki ilk Müslüman kadın vekil Ilhan Omar, Trump'ın sosyal medyada kendisini hedef göstermesinin ardından çok sayıda ölüm tehdidi aldığını açıkladı.

Maduro'dan Kolombiya sınırını açmasını istedi

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, muhaliflere sağladıkları büyük desteğe rağmen üç aydır deviremedikleri Venezuela Devlet Başkanı Maduro'dan, muhalefetin başarısız insani yardım sokma girişimi sonrası kapattığı Kolombiya sınırını açmasını talep etti.

Dünyanın en tehlikeli kuşu sahibini öldürdü

ABD’de bir çiftçi, dünyanın en tehlikeli kuşu olarak gösterilen Cassowary tarafından öldürüldü. Kuş, gözlem altında çiftlikte tutuluyor.

Arka bahçe tehdidi

ABD'nin "arka bahçesi" olarak nitelenen Latin Amerika'da artan Çin ve Rus nüfuzu Washington'u tedirgin ediyor. Bu tedirginlik ABD yönetiminin en üst düzeyinde Moskova ve Pekin'i hedef alan tehdit diline dönüşmüş durumda.

Venezuela'da Bolivarcı Milis Gücünün sayısı 2 milyonu aştı

Venezuela'da olağanüstü durumlarda silah altına almak için oluşturulan Bolivarcı Ulusal Milis Gücü mensuplarının sayısı 2 milyonu geçti.

Dünyanın en büyük uçağı ilk uçuşunu yaptı

117 metre kanat açıklığına sahip, 226 tonluk dünyanın en büyük uçağı Roc, ABD'den havalandı. 150 dakika süren test uçuşu, uçağı geliştiren Stratolaunch firmasına göre sorunsuz şekilde tamamlandı.

ABD'de 3 Müslüman gencin katil zanlısı müebbetle yargılanacak

ABD Kuzey Carolina eyaletinde 3 Müslüman genci öldürmekten 4 yıldır yargılanmayı bekleyen katil zanlısı Craig Hicks'in, idam cezası yerine müebbet hapis istemiyle yargılanacağı belirtildi. Eyalet Savcısı Satana DeBerry, "Aileler, parlak ve sevgi dolu bu 3 gencin trajik ölümünün yanı sıra yargılama sürecinin uzamasından dolayı da acı çekiyor. Ailelerin yarasını sarabilmek ve yargılamayı olabildiğince çabuk başlatabilmek için bu davanın idam cezası talep etmeden görülmesine karar verdim" ifadesini...

Trump'a İlhan Omar tepkisi

ABD Başkanı Trump, Minnesota eyaleti Demokrat vekili Müslüman İlhan Omar'ı sosyal medya üzerinden hedef gösterdi. Trump'a bir çok kişi tepki gösterdi.

BMGK Sudan'ı görüştü

BM Güvenlik Konseyi nisan ayı dönem başkanı ve Almanya'nın BM Daimi Temsilcisi Christoph Heusgen, konseyin Sudan'daki gelişmeleri izlemeye devam edeceğini ve sahadaki duruma göre pazartesi günü tekrar toplanabileceğini belirtti.

ABD'den 4 yabancı şirkete 'Venezuela' yaptırımı

ABD Hazine Bakanlığı, Liberya menşeli Jennifer Navigation Ltd, Large Range Ltd. ve Lima Shipping Corp. ile İtalya menşeli PB Tankers adlı şirketleri, "Venezuela ile bağlantıları" nedeniyle yaptırım listesine aldığını açıkladı.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.