Dünyayı tehdit etti

ABD Başkanı Trump, BM 73. Genel Kurulu’ndaki konuşmasında, “Küreselleşmeyi reddediyoruz, vatanseverliği esas alıyoruz” diyerek ABD’nin içine kapanacağı ve dünyaya yönelik agresif politikalar başlatacağı mesajını verdi.

Avrupa’nın yeni yol haritası

1945 sonrası ABD’yle kurulan Atlantik ötesi ilişkilerin kendilerine zarar verdiğine inanan Avrupa başkentleri, yeni yol haritası çiziyor. Bu haritada, Rusya, Çin, Türkiye ve İran’la stratejik ilişkilerin güçlendirilmesi başı çekiyor. Özellikle Almanya ve Fransa, Avrupa’nın ABD’yle daha fazla aynı yolda yürüyemeyeceğine inanmış durumda. Avrupa-Türkiye ilişkilerinde esen sıcak rüzgarlar da bu yeni eğilimin eseri.

'Erdoğan Maduro'ya selam gönderdi'

Venezuela Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza, "Erdoğan'ı, BM Genel Kurulundaki olağanüstü konuşmasının ardından selamladık. İlişkilerimizdeki ilerlemeden duyduğu memnuniyeti ve Devlet Başkanı Maduro'ya selamlarını iletti" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Çipras ile görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile görüşmesi sona erdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ticari savaş vurgusu

BM Genel Kurulu'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan,"Ticari anlaşmaların keyfi bir şekilde iptal edilmesi, ekonomik yaptırımların silah gibi kullanılması karşısında hiçbirimiz sessiz kalamayız. Her alanda olduğu gibi ekonomi konusunda da sorumlu hareket edilmesini bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

Erdoğan: Fırat'ın doğusu terörden temizlenecek

BM Genel Kurulu'nda hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'nin terör örgütü YPG/PKK'ya silah yardımlarına tepki göstererek, "Hedefimiz Fırat'ın doğusunu teröristlerden temizlemek. Teröristlere on binlerce TIR silah yardımı yapanlar gelecekte bunun acısını mutlaka çekecek" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Trump ile görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM Genel Kurulu’na hitabı öncesinde ABD Başkanı Trump ile bir görüşme yaptı.

Erdoğan: İnsanlığın ortak vicdanının sesiyiz

BM Genel Kurulu'na hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM'de kapsamlı bir reforma gidilmesi gerektiğini belirterek, "Dünya 5'ten büyüktür derken insanlığın ortak vicdanının sesi olduğumuza inanıyoruz." dedi.

Trump BM Genel Kurulu'nda kendini rezil etti

ABD Başkanı Donald Trump, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'ndaki konuşma sırasına yetişemedi. Konuşmasına geç başlayan Trump, İran, Suriye rejimi ve Çin'e karşı sert mesajlar verdi. Trump'ın "Benim yönetimim altında ABD, tarihinde en fazla gelişmeyi kaydetti" sözleri üzerine BM Genel Kurulu'ndan kahkahalar yükseldi. Trump, gülüşmeler üzerine "Bu tepkiyi beklemiyordum" ifadelerini kullandı.

BM Genel Sekreteri: Reform yapalım

BM Genel Sekreteri Guterres, dünya liderlerlerine en çok ihtiyaç duyulan bu dönemde uluslararası işbirliği ve BM'de reform çağrısı yaptı. Guterres, ''Suriye'de, Yemen'de ve başka yerlerde savaşlara son veremeyişimize öfke yağıyor'' dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan BM Genel Kurulu'nda

Türkiye'yi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın temsil ettiği BM 73. Genel Kurulu görüşmeleri başladı. Erdoğan, birazdan kurula hitap edecek.

'Ruhani ile görüşmeyi planlamıyorum'

ABD Başkanı Donald Trump, sosyal medya üzerinden açıklamalarda bulundu. Trump, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile görüşmeyi planlamadığını söyledi. Ruhani ise, "Trump ile görüşmek için şartlar yeterince olgun değil" diye konuştu.

'Türkiye ile ilişkilerimizi yeniden canlandırmaya karar verdik'

ABD'deki BM toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşen Belçika Başbakanı Charles Michel, "Türkiye ile nispeten yavaşlamış olan ilişkilerimizi yeniden canlandırmaya karar verdik" ifadelerini kullandı.

Malcolm X'in kızı Erdoğan'ı babasına benzetti

ABD'de ırkçılıkla mücadelenin sembol isimlerinden olan ve 21 Şubat 1965'te suikasta kurban giden siyahi Müslüman lider Malcolm X'in kızı İlyasa Şahbaz, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın babasının mirasını temsil ettiğini söyledi. İlyasa Şahbaz, "Babamın mirası, her bir bireyin insanlığına işaret ediyor. Allah nezdinde hepimiz kardeşiz. Dolayısıyla dinden, renkten, ırktan dem vurmuyor. Doğruyu yanlıştan ayırmaktan bahsediyor" dedi.

Sisi Trump karşısında el pençe divan

ABD Başkanı Trump, BM 73. Genel Kurul Görüşmeleri için geldiği New York'ta kaldığı otelde Mısır'da darbeyle göreve gelen Sisi ile görüştü. Sisi'nin görüşme sırasındaki tavırları ve Trump karşısında el peçe divan durması dikkati çekti.

New York'ta güvenlik had safhada

Birleşmiş Milletler 73. Genel Kurul çalışmaları için liderler New York'a gitti. Güvenliğin had safhaya çıkarıldığı kentte; ABD Gizli Servisi, FBI ajanları, New York polisi, bomba uzmanları ve bomba köpekleri BM'ye yakın bölgelerde alarm durumuna geçerken, BM Genel Merkezi ve çevresindeki binaların çatılarına, bölgeyi sürekli dürbünlerle izleyen keskin nişancılar yerleştirildi.

Emine Erdoğan'dan 'insani yardım' vurgusu

SETA Washington DC Şubesinin düzenlediği "Günümüzdeki İnsani Sınamalara Karşı Türkiye'nin Rolü" başlıklı panele katılan Emine Erdoğan, mülteciler, insani yardım ve Türkiye örneği konularında değerlendirmelerde bulundu. Erdoğan, "Türkiye'nin insani yardım vizyonu kredilere değil, tam anlamıyla insani yardıma dayanmaktadır. Türkiye'yi, insani yardım konusunda milli gelire oranla birinci yapan da bu hesapsız kitapsız cömertliktir" şeklinde konuştu. Türk insanının tarihten gelen vakıf geleneği ile g...

BM'deki zirveye bebeğiyle geldi

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, BM Genel Kurulu'ndaki Nelson Mandela Barış Zirvesi'ne 3 aylık bebeği Neve ile katıldı. Eski Pakistan Başbakanı Benazir Butto'nun ardından görev başındayken doğum yapan ikinci ülke lideri olan Ardern'in, bebeği Neve'yi kucaklayıp öperek yakından ilgilenmesi sıcak görüntülere sahne oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan diplomasi trafiği

BM 73. Genel Kurulu Görüşmelerine katılmak üzere ABD'nin New York kentinde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM Genel Merkezinde ikili görüşmelerde bulundu. BM Genel Sekreteri Guterres ile olan görüşmesinin ardından kabullerine devam eden Erdoğan, Dünya Ekonomik Forumu kurucusu ve yönetici başkanı Schwab'ı, KKTC Dışişleri Bakanı Özersay'ı ve Belçika Başbakanı Michel'i ayrı ayrı kabul etti.

Trump'ın görevden almasını beklemeden istifa etti

ABD Başkanı Trump'ın konuşmalarını gizlice kaydetmelerini istediği iddia edilen Adalet Bakanı Yardımcısı Rosenstien'ın görevden alınmayı beklemeden istifa ettiği ileri sürüldü. Rosenstein'ın ayrılması veya kovulmasının Rusya soruşturmasını da riske atacağı iddia edildi.

Maduro suikastı ile ilgili yeni iddia

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'ya yönelik suikast girişiminde üç Latin Amerika ülkesinin diplomatlarının rol oynamış olabileceği iddia edildi.

Guterres'ten Erdoğan'a İdlib teşekkürü

BM 73. Genel Kurulu Görüşmelerine katılmak üzere ABD'nin New York kentinde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM Genel Merkezinde Genel Sekreter Guterres'i kabul etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Guterres'in Suriye'deki gelişmeleri görüştüğü ve Guterres'in Türkiye ve Rusya'nın İdlib'de silahlardan arındırılmış tampon bölge oluşturulmasına ilişkin vardığı anlaşmayı memnuniyetle karşıladığı bildirildi.

Çavuşoğlu'ndan New York'ta diplomasi trafiği

Birleşmiş Milletler (BM) 73. Genel Kurulu genel görüşmelerine katılmak üzere New York’ta bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kolombiya, Japonya ve Moldovalı mevkidaşlarının yanı sıra, Avrupa Komisyonu Genel Sekreteri ile ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

Felçli adam vücuduna yerleştirilen cihaz sayesinde tekrar yürüyebildi

Amerika'da felç nedeniyle bacakları tutmayan üç hasta, vücutlarına yerleştirilen cihaz sayesinde yürümeye başladı. Uzmanlar, omuriliği uyarıcı etkiye sahip cihazın kapatılması halinde hastaların bacaklarını hareket ettiremediklerini ifade etti.

ABD'den Rusya'ya 'Suriye'ye S-300' yanıtı: Büyük hata

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Rusya'nın Suriye'ye S-300 hava savunma sistemi vermesinin "büyük hata" olacağını ve bölgede hali hazırda yüksek olan gerilimi "önemli ölçüde artıracağını" söyledi.

ABD'den 'Brunson' açıklaması: Türk yetkililerle görüşeceğiz

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, yaptığı açıklamada "Türk yetkililerle bu hafta Rahip Brunson'un durumunu konuşmayı bekliyoruz" dedi.

Trump'tan Kuzey Kore açıklaması: Kim ile yakında görüşeceğiz

ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore lideri Kim ile ikinci zirvenin yakında yapılacağını söyledi. Trump, Dışişleri Bakanı Pompeo'nun Kuzey Kore lideri Kim ile yakında yapılması muhtemel ikinci zirveye ilişkin detaylar üzerinde çalıştığını da belirtti.

ABD Esed'i zorla iktidardan göndermeyecek

ABD'nin BM Temsilcisi Nikki Haley, Esed'in geleceğiyle ilgili bir soruyu cevaplarken ''Şimdilik iktidarda kalacak. ABD kesinlikle hiçbir şekilde onu zorla iktidardan göndermeye çalışmayacak'' ifadelerini kullandı.

'İmkanım olsa ömrümden alıp Erdoğan'a verirdim'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk-Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi'nde büyük bir coşkuyla karşılandı. Müslüman topluma hitap eden Erdoğan "Ülkemizin gönül sınırları, fiziki sınırlarının çok ötesindedir" diye konuşurken, programa katılan Filistinli İslam Merkezi Başkanı Serag "78 yaşındayım ve hayatım boyunca hiçbir lideri sevmediğim kadar Erdoğan'ı sevdim. İmkanım olsa bütün isteğimle hayatımdan alıp onun güvenliği ve selameti için verirdim" diye konuştu.

Pompeo ve Haley'den Kuzey Kore çıkışı

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, nükleer silahsızlanmayı tamamlayana kadar Kuzey Kore'ye yönelik ekonomik yaptırımların azaltılmayacağını açıkladı. ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley ise ABD Başkanı Donald Trump'ın Kuzey Kore konusunda 'yarım yamalak önlemler' ile ilgilenmediğini söyledi.

Başkan Erdoğan: Fırat’ın doğusu için de adım atacağız

ABD'de TÜRKEN Vakfı gala yemeğinde konuşan Başkan Erdoğan "Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarına benzer bir adımın önümüzdeki dönemde Fırat’ın doğusu için de atacağız " dedi.

Başkan Erdoğan: Kudüs'ü işgalcilerin ihtiraslarına terk etmeyeceğiz

ABD'de Müslüman ve Türk toplumu temsilcilerine hitap eden Başkan Erdoğan, " Bir dönem teröristlerin ellerini kollarını sallayarak dolaştığı bölgelerde, bugün Suriyeli çocuklar hiçbir korku duymadan okullarına gidiyor. Afrin'de, El-Bab'da, Cerablus'ta gidiyor. İnşallah önümüzdeki dönemde Fırat'ın doğusunu da kapsayacak şekilde, Suriye'nin içindeki güvenli bölgeleri artırmaya devam edeceğiz.Ülkemize yönelik terör tehdidi son bulana, Suriye'nin geleceğine kasteden çetelerin kökü kazınana kadar müca...

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.