Amerika Haberleri

Twitter’da Trump Greta kapışması

ABD Başkanı Donald Trump, 16 yaşındaki iklim aktivisti Greta Thunberg’in Time dergisi tarafından “Yılın Kişisi” seçilmesini “gülünç” olarak niteledi.

Temsilciler Meclisi Komitesi Trump'a yönelik 2 azil maddesini onayladı

ABD Temsilciler Meclisi Adalet Komitesi, Başkan Donald Trump'a yönelik iki azil maddesini onaylayarak Temsilciler Meclisi Genel Kurulu'na gönderdi. 'Görevini kötüye kullanma' maddesi 17 Cumhuriyetçi vekilin 'hayır' oyuna karşı, 23 Demokrat vekilin 'evet' oyu ile kabul edildi. 'Kongre'nin işleyişini engelleme' maddesinde de oy oranları değişmedi.

ABD Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı

ABD Senatosu’nun 1915 olayları kararıyla ilgili olarak ABD Büyükelçisi Satterfield, Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. Bakan Yardımcısı Sedat Önal'in söz konusu kararla ilgili tepkiyi büyükelçiye ilettiği bildirildi.

ABD'nin Ankara Büyükelçiliğinden Ermeni tasarısı açıklaması: Yönetimin pozisyonu değişmedi

ABD Büyükelçilik sözcüsü, ABD Senatosunun 1915 Ermeni olaylarını "soykırım" olarak tanıyan karar tasarısını kabul etmesi hakkında açıklamalarda bulundu. Büyükelçilik, "Yönetimin pozisyonu değişmemiştir" ifadelerini kullandı.

ABD’den ikinci orta menzilli füze denemesi: 500 kilometrelik uçuştan sonra açık okyanusa düştü

ABD Hava Kuvvetleri, Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması kapsamında yasaklı olan orta menzilli karada konuşlu bir balistik füzeyi denedi. Füzenin 500 kilometre tesir menzilini aştıktan sonra okyanusa düştüğü belirtildi.

Trump'tan Greta'nın yılın insanı seçilmesine yorum: Çok saçma

ABD Başkanı Donald Trump, iklim aktivisti Greta Thunber'in Time dergisi tarafından yılın insanı seçilmesine "Çok saçma, Greta öfke problemi üzerine çalışmalı" yorumunu yaptı. Greta Thunberg ise buna karşılık Twitter bio'suna "Öfke kontrolü üzerine çalışan genç yazdı.

ABD senatosu büyük bir skandala imza attı: 1915 olaylarını sözde ‘Ermeni Soykırımı’ olarak kabul ettiler

ABD Senatosu, 1915 Ermeni olaylarını sözde "soykırım" olarak tanıyan bir karar tasarısını kabul etti. Senatonun bu konudaki görüşünü yansıtan bir düzenleme olan karar tasarısının, yasal olarak herhangi bir bağlayıcılığı bulunmuyor.

Eski Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales Arjantin'e iltica etti

Arjantin Dışişleri Bakanı Felipe Sola, Bolivya'da muhalefet ve ordunun baskısıyla istifa eden Devlet Başkanı Evo Morales'in sığınmacı olarak Arjantin'e geldiğini açıkladı. Öte yandan Sola, "Morales kendini burada daha iyi hissediyor. Bizden özel bir koruma da istemedi. Biz Morales'ten politik açıklamalar yapmamasını istiyoruz, kendisinden talebimiz bu" dedi.

ABD Başkanı Trump'tan Yahudilere mesaj: Servetiniz için bana oy vereceksiniz

ABD Başkanı Trump, Florida'da düzenlenen İsrail Amerikan Konseyi Ulusal Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, "Çoğunuz emlak işindesiniz, sizleri iyi tanıyorum. Acımasız iş bitiricilersiniz, hiç de hoş insanlar değilsiniz ama bana oy vermek zorundasınız, başka seçeneğiniz yok" ifadelerini kullandı.

BM'den Türkiye-Libya mutabakatına ilişkin açıklama: Bir pozisyonu yok

BM sözcülerinden Farhan Haq, Türkiye ve Libya arasında deniz yetki alanlarının sınırlandırılmasına ilişkin imzalanan anlaşma konusunda, BM'nin üye devletlerin denizler üzerindeki egemenliği, egemenlik hakları ve yetki alanı ile ilgili konularda bir pozisyon almadığı, ancak kapalı veya yarı kapalı belirli bölgelerde, üçüncü tarafların çıkarlarının göz önünde bulundurulması gerektiği belirtildi.

ABD Savunma Bakanı Esper: SDG ile Türkiye'yle savaşmaları ya da devlet kurmaları için anlaşmadık

ABD Savunma Bakanı Esper ve ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Milley, Temsilciler Meclisi'nde gerçekleşen 'ABD’nin Suriye politikası' başlıklı oturumda ifade verdi. Esper konuşmasında, "Genel olarak kanaatim, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeydoğusunu büyük miktarda istikrara kavuşturduğu yönünde" dedi. Öte yandan ABD'nin tartışmalı SDG politikasını değerlendiren Esper, "Biz Kürtlerle özellikle de SDG ile DEAŞ'ı yenmek üzere el sıkıştık. Biz onlara otonom bir Kürt devleti kurmaları için yardım etme ...

TIME Dergisi 'Yılın İnsanı': İklim aktivisti Greta Thunberg

TIME Kişisi, her yıl seçtiği ’Yılın Kişisi’ni açıkladı. Dergi, 16 yaşındaki İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg’i Yılın Kişisi ilan etti. Dergi, Birleşmiş Milletler tarafından düzenlenen İklim Zirvesi’nde gerçekleştirdiği konuşmasıyla tüm dikkatleri üzerine çeken ve uzun süre adından söz ettirilen Greta Thunberg’i gençliğin gücü olarak tanımladı.

Beyaz Saray'dan çarpıcı açıklama: Trump, Rusya'yı seçimlere müdahale girişimi konusunda uyardı

Beyaz Saray, ABD Başkanı Trump ile Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov görüşmesine ilişkin yaptığı açıklamada "Trump, Rusya'nın ABD'deki 2020 seçimlere herhangi bir müdahale girişimi konusunda uyarıda bulundu" ifadeleri kullanıldı.

Acımasız katillersiniz

Florida’da İsrail Amerikan Konseyi (IAC) Zirvesi’ne katılan ABD Başkanı Trump, Yahudilere şakayla karışık ağır hakaretler etti.Trump, “Yahudilerin gözü paradan başka şey görmez. Sizler acımasız katillersiniz. Hiç iyi insanlar da değilsiniz ama bana oy vermek zorundasınız. Başka seçeneğiniz yok” ifadelerini kullandı. Bu ifadelere İsrail ve Yahudi lobisinden tepki gelmemesi ise şaşırttı.

Hezimetin belgeleri

ABD, Afganistan’daki savaş için 1 trilyon dolar harcadı. Savaş sırasında Afganistan’da görev yapan 2 bin 300 ABD’li hayatını kaybetti ve 20 binden fazlası yaralandı. Savaş sırasında on binlerce Afganistanlı sivil hayatını kaybetti.

Trump’ın Rusya soruşturmasına yönelik FBI raporu açıklandı: Araştırmada çok sayıda kusur söz konusu

ABD Adalet Bakanlığı, Trump’a yönelik başlatılan Rusya soruşturması ile ilgili FBI raporunu açıkladı. ABD Adalet Bakanlığı Başmüfettişi Michael Horowitz tarafından yapılan açıklamada, elde ettikleri bulgulara göre FBI’ın 2017’de açtığı Rusya soruşturmasına yönelik siyasi herhangi bir kanıt bulunamadığını ancak soruşturmada çok sayıda kusurların olduğu ifade etti.

Şili askeri uçağı radardan çıktı: 21 yolcu taşıyan uçak için arama kurtarma gemisi gönderildi

Şili Hava Kuvvetlerince yapılan açıklamada, yerel saatle 16.53’te Punta Arenas kentinden havalanan Hercules C-130 tipi askeri uçakla Antartika üzerindeyken 18.13’te irtibatın kesildiği ifade edildi. Uçakta 17 mürettebat ile 3’ü sivil ve 21 yolcu bulunduğu ifade edildi.

ABD'nin teslim etmediği Türk F-35 uçakları için flaş karar: Satın alacak

ABD'nin 2020 mali yılı savunma bütçesinin Senato ve Temsilciler Meclisince hazırlanan ortak metinde, Türkiye'nin F-35A tipi savaş uçaklarının ABD Hava Kuvvetlerince satın alınması öngörülüyor.

ABD'de uçakta yolcuyu akrep soktu: Akrebin uçağa nasıl girdiği belirlenemedi

ABD’nin San Francisco kentinden Atlanta kentine sefer yapan, Amerikan havayolu şirketi United Havayolları’na ait yolcu uçağındaki bir yolcuyu akrep soktu. Akrebin uçağa nasıl girdiği ise henüz belirlenemedi.

FBI'dan flaş açıklama: Donanmaya saldırıda terör şüphesi

FBI yetkilileri, ABD’nin Florida eyaletindeki Donanma Hava İstasyonu Pensacola'da cuma günü meydana gelen saldırının "terör eylemi varsayımı" ile soruşturulduğunu bildirdi.

ABD’deki ilk Osmanlı Anthony the Turk

ABD’de bulunan 17. yüzyıla ait tapuya göre, ülkeye yerleşimci olarak gelen ilk Müslüman’ın Hollandalı bir baba ve Faslı bir anneden doğma Anthony Jansen Van Salee olduğu ileri sürüldü. Belgelere göre, Van Salee’nin babası Müslüman olup Murat Reis adını alarak Osmanlı donanmasına girmiş.

ABD Başkanı Donald Trump: Kuzey Kore lideri düşmanca davranırsa kaybedecek şeyi çok

ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un düşmanca davranması halinde kaybedecek çok şeyi olduğunu iddia etti. Dün Beyaz Saray'da gazetecilere yaptığı açıklama yapan Trump, "İlişkimiz çok iyi ama biraz düşmanlık olduğuna da şüphe yok" değerlendirmesinde bulunmuştu.

Anthony the Turk: ABD'ye göç edip yerleşen ilk Müslüman

ABD’de gün yüzüne çıkan yeni bir tarihi belgede, ülkede yerleşik ilk Müslüman'ın 1630’da New York’a gelen Anthony Jansen Van Salee olduğu öne sürüldü.

ABD üsleri diken üzerinde

ABD son iki gündür ülke içinde yer alan üslere yapılan saldırılarla sarsılıyor. Perşembe günü Pearl Harbor’daki hava üssünde düzenlenen saldırı sonucu 2 sivil öldü. Dün Pensacola’da düzenlenen saldırıda ise 4 kişi hayatını kaybetti. Bugün erken saatlerde ise Florida’da bulunan Patrick Hava Üssü bomba alarmı nedeniyle tahliye edildi. Florida eyaletinde bulunan Patrick ve Cape Canaveral hava kuvvetleri üslerinden, güvenlik güçlerinin bombalı saldırı alarmı almasından sonra Patrick Hava Kuvvetleri ...

ABD Kongresinden Filistin-İsrail meselesinde 'iki devletli çözüme' destek tasarısı

ABD Temsilciler Meclisi, Filistin-İsrail meselesinde 'iki devletli çözüme' destek veren bir tasarı geçirdi. Demokrat Kaliforniya vekili Alan Lowenthal tarafından sunulan tasarı, 5 Cumhuriyetçi vekilin de desteğini alarak 188 "hayır" oyuna karşı 226 "evet" oyu ile onaylandı.

ABD'de Rus hacker'ı yakalayana rekor ödül teklifi

ABD Dışişleri Bakanlığı Rus hacker grubu Evil Corp'un lideri Maksim Yakubts'u yakalanmasına yardımcı olacak bilgileri getirene 5 milyon dolar ödül vereceğini açıkladı. Ödül miktarı ABD tarihinde siber suçlar için belirlenen en yüksek miktar olarak kayıtlara geçti.

Trump isimsiz haber kaynaklarını hedef aldı: Onlara inanmayın

ABD Başkanı Donald Trump, 'yalan haberlere' karşı verdiği mücadelede yeni bir konuyu daha gündeme getirerek, ABD meydasına konuşan 'isimsiz kaynakları' hedef aldı.

Trump Pensacola'daki saldırının ardından Suudi Arabistan Kralı Selman ile görüştü

ABD Başkanı Trump, ABD'deki bir hava üssünde Suudi Arabistan vatandaşının düzenlediği silahlı saldırı hakkında açıklamalarda bulundu. Kral Selman ile görüştüğünü duyuran Trump konuşmaya ilişkin, "Kral Selman bin Abdülaziz el-Suud, saldırganın barbarca eylemlerinden dolayı Suudi Arabistan halkının çok öfkeli olduğunu söyledi ve bu kişinin eylemlerinin hiçbir şekilde Amerikan halkına sevgi besleyen Suudilerin hissiyatlarını yansıtmadığını belirtti" ifadelerini kullandı.

ABD basını: Kongredeki taraflar Trump'ın azil mahkemesinin hızlı ilerlemesini istiyor

ABD basınının Kongre kaynaklarına dayandırdığı haberlere göre, Cumhuriyetçi senatörler, azil sürecinin gereksiz uzayarak gelecek yıl şubatta yapılması planlanan ulusa sesleniş konuşmasının önüne geçmesini istemiyor. Demokrat senatörler ise 2020 başkanlık seçimlerine giden yolda seçmenlerin azil sürecinden dolayı kendilerinde siyasi bir yorgunluk hissetmelerinden endişe duyduklarını, bu nedenle mahkeme sürecinin kısa kesilmesini desteklediklerini dile getiriyor.

Joe Biden Trump dedikodusunu reklama çevirdi: Dünya ona gülüyor

ABD'de başkan adayı Joe Biden, NATO zirvesinde liderlerin Trump ile alay ettiği videoyu reklam kampanyasında kullandı. Biden Trump hakkında "Dünya ona gülüyor" dedi.

ABD'de bebeklere verilen isimlerde Muhammed ve Aliye ismi ilk 10'da

ABD'l bir araştırma şirketinin raporuna göre ülkede 2019 yılında doğan bebeklere verilen isimlerde Muhammed ve Aliye ilk 10'a girdi.

Pentagon'dan işgal üslerine takviye

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) iki gün içinde onlarca zırhlı araç, tır ve askeri Suriye'nin kuzeyindeki terör üslerine takviye olarak gönderdi. ABD ordusu bölgedeki petrol sahalarını işgal eden YPG/PKK terör örgütüne destek amacıyla Haseke ve Deyrizor bölgelerindeki askeri üs ve noktalarına Irak üzerinden askeri ve lojistik takviye gönderdi.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.