ABD Senatosu'ndan Trump için "acil toplantı" çağrısı

Demokrat Partili Senatör Leahy, komiteye hitaben kaleme aldığı mektupta, Trump’ın FBI’yı “politik malzeme” haline getirdiğini belirterek, komiteyi acil toplantıya çağırdı

Eski CIA Direktöründen Trump'a sert sözler: Amerika seni yenecek

ABD Başkanı Trump'ın son zamanlardaki değişimlerine CIA eski Direktörü Brennan'dan tepki geldi. Brennan, “Aldığın rüşvetler, ahlaki alçaklıkların ve siyasi yolsuzlukların ortaya çıktığı zaman aşağılanarak tarihin tozlu sayfalarında hakettiğin yeri bulacaksın. Andy McCabe’i günah keçisi ilan edebilirsin, fakat Amerika’yı yıkamayacaksın, Amerika seni yenecek” dedi.

Emre Uslu'yu ABD'li papaz kilisede yetiştirmiş

İzmir'de terör örgütleri FETÖ ve PKK adına suç işlediği iddiasıyla tutuklu bulunan ABD'li papaz Brunson hakkında iddianame hazırlandı. Trump’ın Türkiye'den istediği papazın öncülüğünde 25 Türk üniversite öğrencisi Amerikan Milli Marşı eşliğinde yemin ettirildiği belirtildi. Firari FETÖ mensubu Emre Uslu'nun da Brunson eliyle Mormon çetesinin 'Mekke'si Utah'da özel olarak yetiştirildiği vurgulandı. Türklerin giremediği sadece Kürtlerin girebildiği kiliselerde PKK propagandası yapmasının yanı sıra...

Trump emekliliğine iki gün kalan kovdu

ABD Adalet Bakanı Sessions, eski FBI Direktör Yardımcısı McCabe'i emekliliğine iki gün kala kovdu. Adaket Bakanı Sessions, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, McCabe'in kurumla tüm ilişiğini hemen kesme kararı aldığını belirtti.

Trump’a senatörlerden S-400 mektubu

ABD’de bir grup senatör Trump yönetiminden Rus S-400 füze savunma sistemlerinin Türkiye, Çin, Hindistan, Suudi Arabistan ve Katar ülkelerine satışıyla ilgili ayrıntılı bilgi talep etti. Senatörlerin S-400 füze sistemlerinin yabancı ülkelere satışının yasaklanması için siyasi baskının artırılması yönünde talepte bulundukları vurgulandı.

BAE ajanları ABD’de cirit atıyor

ABD’de politikacılar, düşünce kuruluşları, uzmanlar ve sosyal medya trollerinden etki ajanları ağı kuran BAE, İsrail lobisinin çatı kuruluşu AIPAC ile ortaklığa giderek ABD’nin Ortadoğu politikalarını esir aldı. İslam, İran ve terör korkusunu körükleyen BAE, Washington’da kendisini “ılımlı, liberal otoriteryan” rol modeli olarak sunuyor.

Trump'ın McMaster'ı değiştireceği iddiası yalanlandı

ABD Başkanı Trump'ın, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Korgeneral McMaster'ın görevine son vereceği iddia edildi. Beyaz Saray Sözcüsü Sanders, iddiaları yalanladı. ABD medyası, Trump'ın kovacağı isimler arasında McMaster'in olduğunu iddia ediyordu.

Köprünün altında kaldılar!

Florida'daki bir üniversitenin kampüsündeki yaya üst geçidinin çökmesi sonucu 4 kişi hayatını kaybetti, 9 kişi yaralandı. Florida Valisi Rick Scott, teferruatlı bir soruşturmanın olayın neden yaşandığını ortaya çıkaracağını, sorumluların hesap vereceğini söyledi.

Trump'a boşanma şoku

ABD Başkanı Trump'ın büyük oğlu Trump Jr. ile eşi Vanessa, 12 yıllık evliliklerini sona erdirmek üzere ortak karar aldıklarını duyurdu. Beyaz Saray ise konuyla ilgili bir açıklama yapmaktan kaçındı.

ABD'den Menbiç açıklaması

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nauert, "Menbiç konusunda Türkiye ile birçok görüşme yapıyoruz. Geçen hafta Türk yetkililerle 1,5 gün süren toplantılar yaptık. Bir anlaşmaya varmak için halen çalışıyoruz" dedi.

ABD Rusya'nın 5 kurumu ile 19 vatandaşına yeni yaptırımlar getirdi

ABD yönetimi, 2016 başkanlık seçimlerine siber saldırılarla müdahale ettiği gerekçesiyle Rusya'nın 5 kurumu ile 19 vatandaşına yeni yaptırımlar getirdi. Buna göre, ABD yönetimi, aralarında Rus İstihbarat Servisi, Rus Askeri İstihbarat Servisi , "İnternet Araştırma Ajansı" adlı siber içerik üreten Rus firması yaptırım listesine eklendi.

ABD'de savaş uçağı düştü: 2 ölü

Florida eyaletinde eğitim uçuşu sırasında düşen ABD Donanmasına ait F/A-18F Super Hornet tipi savaş uçağındaki iki pilot yaşamını yitirdi.

Çavuşoğlu ABD'ye gitmiyor

ABD Başkanı Trump'ın, Dışişleri Bakanı Tillerson'ı görevden almasının ardından, Türkiye ve ABD arasında 19 Mart'ta Washington'da yapılacak olan mekanizma toplantısı ertelendi.

Savaş kabinesi

ABD Başkanı Trump, tüm dünyaya meydan okuyan ‘savaş belgeleri’ne paralel bir ‘savaş kabinesi’ kuruyor. Tillerson’ın yerine İsrail yanlısı Mike Pompeo’yu Dışişleri Bakanlığı’na getiren Trump, Neoconların şahin ismi John Bolton'ı da yeni ulusal güvenlik danışmanı yapacak.

İşkencenin patronu geldi

ABD Başkanı Trump, CIA’in başına profesyonel işkenceci Gina Haspel’i getirdi. Haspel’in atanmasıyla ‘Kara Delik’ denilen işkence merkezleri, hayalet gemiler, Ebu Gureyb Hapishanesi, korku adası Garcia, Guantanamo ve ölüm kampları yeniden dünya gündemine girdi.

Beyaz Saray'dan 'Gazze' açıklaması: Gazze'deki insani duruma acil müdahale edilmeli

ABD'de 'Gazze'deki insanlık krizi' başlıklı toplantı gerçekleştirildi. Filistin'in protesto ederek katılmadığı toplantıda "Trump yönetimi, gittikçe daha kötü bir hal alan Gazze'deki insani duruma acil müdahale edilmesi gerektiğini düşünüyor." değerlendirmesi yapıldı.

ABD'de ayakta: Trump'a silah protestosu

ABD'de silah karşıtları binlerce kişi sokaklara çıktı. Birçok eyalette silah karşıtı öğrenciler sokaklarda ülkede silah erişiminin kısıtlanması ve yeni yasal düzenlemeler yapılması talebiyle Trump yönetimi ile Kongreye çağrıda bulundu.

BM'den 'Skripal' açıklaması: Sinir gazı hiçbir koşulda silah olarak kullanılamaz

İngiltere'da ajan Skripal'in zehirlenmesinin ardından İngiltere ile Rusya arasındaki gerilim arttı. İngiltere Skripal'in zehirlenmesiyle ilgili Rusya'yı suçlayarak 23 Rus diplomasının ülkeyi terk etmesini istedi. BM artan gerilime ilişkin sözcü Haq, "Sinir gazının hiçbir koşulda silah olarak kullanılması kabul edilemez, kullanılması durumunda uluslararası hukukun ihlali anlamına gelir" dedi.

Trump'ın kişisel danışmanı McEntee Beyaz Saray'dan kovuldu

ABD Başkanı Donald Trump, yönetim kadrosunu değiştirmeye devam ediyor. Trump, Dışişleri Bakanı Tillerson'ın yerine CIA Direktörü Pompeo'yu getirmesinini konuşurken bir kovulma olayı daha gerçekleşti. Trump'ın seçim kampanyasının başından beri kişisel danışmanı olan McEntee, hakkındaki mali suç soruşturması nedeniyle Beyaz Saray'dan kovuldu.

7 bin çift ayakkabı ile ilginç protesto

ABD'de geçtiğimiz Şubat ayında bir okula silahlı saldırı düzenlendi. Saldırıda 17 kişi hayatını kaybetmişti. Beyaz Saray önünde toplanan protestocular, 'bireysel silahlanma'ya karşı etkileyici bir gösteri yaptı.

Trump'tan 'uzay ordusu' çıkışı

ABD Başkanı Trump, uzayın tıpkı hava, deniz, kara gibi çatışma gölgesi kapsamına girdiğini ve bu alanda bir güce sahip olunması gerektiğini açıkladı. Trump'ın dikkati çeken açıklamaları, 'uzay ordusu' tartışmalarına yeni bir boyut getirdi.

Gelinlikle gözaltına alındı

ABD'nin Arizona eyaletinde Amber Young isimli kadın evleneceği gün gözaltına alındı. Gelinlikli haliyle tutuklanan genç kadının polis aracına bindirilirkenki görüntüleri kameralara yansıdı.

Meksika geçen yıl 26 bin kez sallandı

Meksika Ulusal Sismoloji Servisi, 2017'de 26 bin 123 sarsıntı olduğunu açıkladı. Ülkede 2007'de, 35'inin büyüklüğü 5'ten fazla, bin 528 deprem meydana geldi. Bu rakam 2017'de, 26 bin 123'e yükseldi.

ABD'de cami bombalayan 4 kişi tutuklandı

Minnesota Eyalet Savcılığı geçen yıl ağustos ayında bir camiye bombalı saldırı düzenleyen 4 şüphelinin tutuklandığını duyurdu. Savcılık, şüphelilerin 5 Ağustos 2017'de Minnesota eyaletindeki Dar al-Farooq İslam Merkezi adlı camiye bombalı saldırı düzenleyen kişiler olduğunu bildirdi.

New Yorkyalanları

ABD’nin New York kentinde PKK yandaşlarının gösterisi birçok yalana sahne oldu. Anadolu Ajansı’nın Halep’te çektiği yaralı çocuk fotoğraflarının yer aldığı reklam kamyonu, şehrin sokaklarında “Afrin’de siviller tehlikede” yalanıyla dolaştı.

Darbeci Pompeo’ya kritik görev

ABD Başkanı Trump, uzun zamandır beklenen değişimi gerçekleştirerek Rex Tillerson yerine CIA Başkanı Mike Pompeo’yu Dışişleri Bakanlığı görevine getirdi. Pompeo, İran’a yönelik sert tutumu ve Venezuela’da meşru hükümete yönelik darbeye desteği ile tanınıyor. Görev değişikliğini Twitter’dan duyuran Trump, işkence yöntemleriyle bilinen Gina Haspel’i ise CIA Başkanlığı'na getirdi.

ABD Dışişleri Sözcüsü Nauert'in görevinde değişiklik yapıldı

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nauert, Kamu Diplomasisinden Sorumlu ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Vekili olarak görevinde değişiklik yapıldı. Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada, Donald Trump'ın bugün işine son verilen Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Steve Goldstein'in yerine sözcü Nauert'i vekil olarak atadığı bildirildi.

ABD: Türkiye ile gerginlikleri çözmeye çalışıyoruz

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Joseph Votel, Türkiye ile ABD arasında Suriye konusundaki gerginlikleri diplomatik ve askeri olarak çözmeye çalıştıklarını söyledi.

63 yıl sonra Tillerson

Trump'ın görevden aldığı ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, 1945 yılından sonra en kısa süreli görev yapan dışişleri bakanı oldu. Tillerson, 31 Mart'ta görevi CIA Başkanı Mike Pompeo'ya devredecek.

'Suriyeli ve Rohingya kadınlarının acılarına şahit oldum'

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Kaya, Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda Kadının Statüsü Komisyonu 62. Oturumu'nda konuşma yaptı. Bakan Kaya, "Savaş, terör ve göçün kadın ve çocuklar üzerinde açtığı derin yaraları hafitletmek için elimizden geleni yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Ben sadece Suriyeli kadınların değil, aynı zamanda Rohingya kadınlarının gözlerindeki acılara şahit olmuş bir kadın bakanım ve bu toplantıda kadınların yaşadığı bu drama dikkati çekmek istiyorum" dedi.

Trump Tillerson'ı neden görevden aldığını açıkladı

ABD Başkanı Trump, "Rex ve ben uzun zamandan beri bu konuyu konuşuyoruz. Aslında iyi anlaşıyorduk fakat bazı konularda farklı görüşlere sahiptik. İran anlaşmasına baktığımız zaman, bence bu berbat. Galiba onun için çok fazla sorun yoktu. Ben ya (İran anlaşması) koparmak ya da bir şey yapmak istedim, o ise farklı düşündü" dedi.

'Tillerson neden görevden alındığını bilmiyor'

ABD Dışişleri Bakanlığı Kamu Diplomasisinden Sorumlu Müsteşarı Goldstein, "Bakan, Başkan ile bu sabah henüz görüşmedi ve (görevden alınmasının) sebebini bilmiyor" dedi.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.