Amerika Haberleri

Mali Başbakanı Maiga'dan Fransa'ya sert sözler: Terörist gruplara istihbarat ve silah verdiğinizi kanıtlayabiliriz

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda konuşan Mali Başbakanı Abdoulaye Maiga, Fransa'nın terör örgütlerine destekte bulunduğunu söyledi. Fransa'nın Mali'deki silahlı gruplara istihbarat ve silah desteği verdiğini söyleyen Maiga, "Ülkem Fransız makamları tarafından sırtından bıçaklandı." ifadesini kullandı. Fransa'nın uçuş belgelerinde sahtecilik yaparak Mali hava sahasını ihlal ettiğini açıklayan Maiga, söz konusu eylemlerin BM sözleşmesine ve BMGK daimi üyeliği statüsüne aykırı olduğunun altını...

ABD'den Moskova'ya üst düzey tehdit: Rusya'nın felaketi olur

Bir canlı yayında konuşan ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, "Rusya'yı, Ukrayna'da nükleer silah kullanması durumunda, bunun Moskova için feci sonuçları olacağı konusunda uyarıyoruz" ifadelerini kullandı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar: İngiltere garantör gibi davransın!

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, üç garantör ülkeden biri olan İngiltere’nin garantör ülke sorumluluğunu yerine getirmediğini söyledi. Tatar, “İngiltere Kıbrıs’ta şartların Kıbrıs Türklerinin aleyhine, Kıbrıs Rumlarının lehine bu şekilde cereyan etmesine tamamıyla seyirci kalmıştır” dedi.

Bakan Çavuşoğlu: Temel hedefimiz Putin ile Zelenskiy'i bir araya getirmek

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin Rusya-Ukrayna savaşının bitmesine yönelik adımlar attığını ancak savaşın bitmesini istemeyen kişiler tarafından masadan uzaklaştırıldığını söyledi. "Şimdi temel hedefimiz Putin ile Zelenskiy'i bir araya getirmek." diyen Bakan Çavuşoğlu, "Türkiye üzerine düşeni fazlasıyla yapıyor" ifadelerini kullandı.

Birleşmiş Milletler Genel Merkezi önünde 'Ermenistan' protestosu

ABD’de yaşayan Azerbaycanlılar, Ermenistan’ın sınırda gerçekleştirdiği provokasyonları New York kentindeki Birleşmiş Milletler Genel Merkezi önünde protesto etti. Ermenistan’ın yönelik saldırgan politikasına tepki gösteren Azerbaycanlılar, Ermenistan’ın kalıcı barış anlaşması imzalamasını istedi.

ABD’nin İran’a karşı dijital ve teknoloji yaptırımlarını esnetme kararı: Starlink uydusunu aktive edecekler

İran’da gösteriler devam ederken ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, dün İran’da internet kullanımını kolaylaştırmak için İran’a yaptırımları esneten Genel Lisans yayınladıklarını duyurdu. Blinken’in sosyal medyadan duyurduğu açıklamasına teknoloji milyarderi Elon Musk, ‘Starlink uydu internet hizmetlerini aktive etme’ yanıtını verdi.

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar: İngiltere garantör ülke sorumluluğunu yerine getirmiyor

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, üç garantör ülkeden biri olan İngiltere'nin garantör ülke sorumluluğunu yerine getirmediğini belirterek, ''İngiltere Kıbrıs'ta şartların Kıbrıs Türklerinin aleyhine, Kıbrıs Rumlarının lehine bu şekilde cereyan etmesine tamamıyla seyirci kalmıştır. Hiç kılını kıpırdatmamıştır çünkü güneyde üstleri var, kendi menfaatleri var'' dedi.

ABD'de petrol sondaj kulesi sayısı arttı

Petrol sahası hizmetleri şirketi Baker Hughes'un yayımladığı haftalık verilere göre, ülkedeki petrol sondaj kulesi sayısı 17-23 Eylül haftasında önceki haftaya göre 3 adet artarak 602'ye yükseldi.

ABD'den gizli 'Rusya' hamlesi: 'Bedeli ağır olur'

ABD'nin, Rusya'nın Ukrayna savaşında nükleer silah kullanmasının bedelinin ağır olacağı konusunda Moksova'yı gizli olarak uyardığı iddia edildi.

Biden'dan Rusya ile gerilimi tırmandıracak çıkış: Reddedeceğiz

ABD Başkanı Joe Biden, hiçbir Ukrayna toprağını başka bir ülkenin toprağı olarak kabul etmeyeceklerini ve Rusya'nın bölgede yapacağı referandumun sonuçlarını reddedeceklerini açıkladı. Biden, Ukrayna halkına Rusya'nın bölgedeki "işgaline" direnmeleri için güvenlik yardımlarını sürdüreceklerini belirtti.

Türkiye'den Yunanistan Başbakanı Miçotakis'e yanıt: Türkiye düşmanlığının bir başka örneği

Türkiye, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis'in Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda Türkiye'yi hedef alan sözlerine "gerçeklerin çarpıtılmasının ve Türkiye düşmanlığının bir başka örneği'' olduğu yanıtını verdi.

Beyaz Saray'dan Türkiye'ye 'esiri takası' teşekkürü: İki ABD vatandaşı da özgürlüğüne kavuştu

Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre, Rusya ile Ukrayna arasında 200'den fazla esirin takası konusunda oynadığı rol nedeniyle Türkiye'ye teşekkür etti. Jean-Pierre, takasla 2 ABD vatandaşının da özgürlüğüne kavuştuğunu belirtti.

Bakan Çavuşoğlu'ndan ABD'ye çifte standart tepkisi: Kimse Yunanistan'ın provokasyonlarından bahsetmiyor

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, New York'ta yaptığı açıklamada ABD'nin bazı konularda Türkiye'ye karşı çifte standart uyguladığını söyledi. Yunanistan'ın provokasyonlarından bahsedilmediğini belirten Bakan Çavuşoğlu, "Eşit muamele görmüyoruz. Mesela Hindistan, S-400 füzesi alınca yaptırımlardan muaf tutuldu ama Türkiye'ye bu yüzden CAATSA yaptırımları uygulanıyor.'' dedi.

BM toplantısında ağır hakaret: Rus Bakan Lavrov Zelenskiy'e küfür etti

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde (BMGK) yaptığı konuşmada, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’e küfür etti. Zelenskiy'e 'O... çocuğu' diyen Lavrov, konuşması sonrası salondan çıkarken, Ukraynalı mevkidaşı Dmitry Kuleba, "Lavrov kaçma konusunda Rus askerleri gibi usta" ifadelerini kullandı.

ABD’den BM’ye Rusya uyarısı : Açık mesaj verin

Antony Blinken, BM Güvenlik Konseyi’nde dışişleri bakanlarının katılımıyla düzenlenen “Ukrayna'da barış ve güvenliğin korunması” başlıklı toplantıda konuştu. Blinken, Rusya tarafından Ukrayna'da işlendiğini söylediği vahşetleri sıraladı ve benzeri “savaş suçları”nın daha fazlasının gelebileceğini öne sürdü.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: Tek amaçları Rusya'yı tüketmek ve zayıflatmak

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Batılı devletlerin Rusya’yı zayıflatmak için Ukrayna’daki çatışmaları mümkün olduğunca uzatma amacı taşıdığını belirterek, “Böyle bir çizgi, Batılı ülkelerin Ukrayna ihtilafına doğrudan müdahil olması anlamına geliyor ve onları da buna taraf yapıyor.” ifadelerini kullandı.

Boeing 737 MAX uçağı hakkında yatırımcıları yanılttığı için 200 milyon dolar ödeyecek

ABD'li uçak üreticisi Boeing'in 737 MAX uçağı hakkında yatırımcıları yanlış yönlendirdiğine dair suçlamalar karşısında anlaşma yoluna giderek 200 milyon dolar ödeyeceği bildirildi.

New York'ta İletişim Başkanlığının 'Türkiye' isimli kitabı tanıtıldı

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından çok dilli hazırlanan "Türkiye" kitabının tanıtımı, ABD'nin New York eyaletinde Birleşmiş Milletler (BM) açılış haftası çerçevesinde yapıldı. İletişim Başkanlığı Yayınları tarafından yanında 12 kitaplık setle birlikte hazırlanan Türkiye kitabında, 3 ana bölüm ve 16 başlıkta, "Ana Hatlarıyla Türkiye, Dünyada Türkiye ve Diğer Kamu Hizmetleri" konularına yer verildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Sonunda dediğimiz noktaya geldiler

Türkiye’nin 10 yıldır “Dünya 5’ten büyüktür” diyerek BM Güvenlik Konseyi’nde istediği reform artık herkesin gündeminde. Son olarak önceki gün ABD Başkanı Biden, konseyin üye sayısının artırılması gerektiğini söyledi. New York'taki Türkevi'nde gazetecilerin sorularını cevaplayan Cumhurbaşkanı Erdoğan bu konuya değinerek, “Sonunda dediğimiz noktaya geldiler mi? Şimdi ‘hem daimî üyeleri hem geçici üyeleri artıralım’ diyorlar” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD Başkanı Biden'ın liderler onuruna verdiği yemeğe katıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Joe Biden'ın Birleşmiş Milletler (BM) 77. Genel Kurulu'na katılan liderler ve eşleri onuruna verdiği yemeğe katıldı.

ABD'deki ilk röportajı olacaktı: İran Cumhurbaşkanı Reisi CNN muhabiriyle olan röportajını iptal etti

CNN muhabiri Christiane Amanpour, ABD'nin New York kentinde bulunan İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile yapacağı röportajın başörtüsü takmayı kabul etmediği için iptal edildiğini ileri sürdü.

Emine Erdoğan New York'ta BM Habitat İcra Direktörü Sharif'le görüştü

Emine Erdoğan, Birleşmiş Milletler Habitat İcra Direktörü Maimunah Mohd Sharif ile yaptığı görüşme neticesinde, Sharif'in Türkiye'de bir BM Habitat Ofisi açılmasına yönelik önerisinin bulunduğunu belirtti.

ABD'de seçim anketi: Trump ve Biden'a kötü haber

ABD'de bu ayın başında yapılan yeni bir ankette, yetişkinlerin çoğunun Başkan Joe Biden'ın ve eski Başkan Donald Trump'ın başkanlık için "uygun olmadığını" düşündüğü ortaya çıktı.

Yunanistan Başbakanı Miçotakis'ten Cumhurbaşkanı Erdoğan’a benzeme çabası

Yunanistan Başbakanı Miçotakis'in, New York'ta bir taksiciyle selamlaşma görüntüleri servis edildi. Bu görüntülerin, Central Park'ta Cumhurbaşkanı Erdoğan'a gösterilen yoğun ilgi sonrası paylaşılması dikkat çekti.

Meksika'da son 24 saatte 7 yanardağ patlaması

Depremlerin peş peşe yaşandığı Meksika'nın Popocatepetl Yanardağı'nda patmalalar meydana geliyor. Son 24 saatte 7 kez patlamanın yaşandığı Popocatepetl Yanardağı'nda, Eylül ayında yaşanan patlama sayısı 12'ye yükselmiş oldu.

ABD Başkanı Joe Biden'ın kürsüdeki hareketleri sosyal medyada gündem oldu

Unutkanlığı, gafları ve isim karışıklığı yaşamasıyla bilinen ABD Başkanı Joe Biden bu sefer vucüt hareketleriyle gündeme geldi. Global Fund's Konferansı'nda yaptığı konuşmanın ardından sahnedeki hareketleri sosyal medyada alay konusu oldu.

ABD'nin ticari ham petrol stokları arttı

ABD'nin ticari ham petrol stokları, geçen hafta bir önceki haftaya göre yaklaşık 1 milyon 100 bin varil arttı. ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), ülkedeki ticari ham petrol stoklarının geçen hafta yaklaşık 1 milyon 100 bin varil artarak 430 milyon 800 bin varile yükseldiğini açıkladı. Piyasa beklentisi stokların 2 milyon 321 bin varil artacağı yönündeydi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yurda dönüyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler 77. Genel Kurulu temaslarını tamamlamasının ardından özel uçak "TC-TRK" ile TSİ 06.30'da Türkiye'ye hareket etti.

ABD'den Türkiye'ye arabuluculuk teşekkürü

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Ukrayna ve Rusya arasında savaş esiri takasındaki arabuluculuğu için Türkiye'ye teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD Başkanı Biden'ın liderler onuruna verdiği yemeğe katıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Joe Biden'ın Birleşmiş Milletler (BM) 77. Genel Kurulu'na katılan liderler ve eşleri onuruna verdiği yemeğe katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye - ABD İş Konseyi Toplantısı'na katıldı: ABD ile ticaret hacmimiz 100 milyar dolar hedefine varacak

Birleşmiş Milletler 77. Genel Kurulu nedeniyle New York’ta bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye - ABD İş Konseyi Toplantısı'na katıldı. ABD’li iş adamlarıyla bir araya gelen Erdoğan, Amerika merkezli firmaların Türkiye'deki iş fırsatlarına gösterdiği yakın ilgi ve yatırımlarındaki artışın Türkiye'nin ekonomisine duyulan güvenin tezahürü olduğunu ifade etti. ABD ile ticaret hacmimizin 100 milyar dolar hedefine kısa sürede varacağını söyleyen Erdoğan "Bu konuda birçok alanda öncü ro...

Cumhurbaşkanı Erdoğan KKTC Cumhurbaşkanı Tatar ile görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, New York’ta Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile görüştü.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+