Çavuşoğlu ile Tillerson görüştü

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 31 Mart'ta görevi sona erecek olan ABD Dışişleri Bakanı Tillerson ile görüştü.

ABD'de dördüncü kar fırtınası uyarısı

ABD'deki kar fırtınası, ABD'nin kuzeydoğu bölgesinde son 18 gündeki dördüncü hava muhalefeti olacak. Söz konusu kar fırtınası, ABD'nin kuzeydoğu bölgesinde son 18 gündeki dördüncü hava muhalefeti olacak.

Putin ile Trump telefonda silahlanmayı görüştü

Rusya ile Putin, Kuzey Kore, Suriye ve Ukrayna’daki gelişmeleri değerlendirdi. İki lider görüşmede, silahlanma yarışının kısıtlanmasına yönelik koordinasyon sağlanmasının önemine de değindi.

ABD'deki lisede silah sesleri!

ABD'nin Maryland eyaletindeki Great Mills lisesinde silah sesleri duyulduğu bildirildi. Federal görevlilerin olaya müdahale ettiği belirtiliyor.

Fransız akrobat 10 metreden yere çakıldı!

Cirque du Soleil’in (Güneş Sirki) tecrübeli trapezcisi Yann Arnaud, gösteri sırasında dengesini kaybetti. Tutunduğu kumaş şeridi tutamadı ve sahneye düştü. Hemen hastaneye kaldırılan Arnaud, tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti.

Teksas polisinden uyarı: Seri bombacı ile karşı karşıyayız

Teksas Austin polisi üç hafta içerisinde gerçekleşen dördüncü bombalı saldırının ardından “Seri bombacı” ile karşı karşıya olduklarını açıkladı.

Trump'tan nevruz mesajında İran'a tepki

Nevruz açıklamasında İran'a sert tepkilerde bulunan ABD Başkanı Trump, "Bundan 2 bin 500 yıl önce (Pers Kralı) Darius, Tanrı'dan İran halkını üç şeye karşı korumasını istedi: Düşman ordular, kuraklık ve yalancılık. Bugün İran Devrim Muhafızları Ordusu bu üçünü de temsil ediyor" ifadelerini kullandı.

Pompeo’dan paralel hat

CIA’in, ABD Dışişleri Bakanlığı’nı devre dışı bırakarak Kuzey Kore ile ‘gizli bir iletişim kanalı’ kurduğu ortaya çıktı. Bu hatla, ABD Dışişleri, onun Birleşmiş Milletler’de oluşturduğu diplomatik iletişim kanalı ve Rex Tillerson devre dışı kaldı. Dışişleri Bakanı olmaya hazırlanan CIA Başkanı Mike Pompeo'nun da hattın kurulmasına destek verdiği belirtildi.

Trump uyuşturucu tacirleri için idam istedi

ABD Başkanı Trump, "Eğer uyuşturucu tacirlerine karşı yeterince sert tedbirler almıyorsak zamanımızı boşa harcıyoruz demektir. Bu sert tedbirler ölüm cezasını da kapsar" dedi.

Rusya'dan BM Güvenlik Konseyi'ndeki 'Suriye toplantısı'na engel

Fransa'nın talebi üzerine BM Güvenlik Konseyi'nde Suriye'deki insan hakları ihlallerinin görüşülme toplantısı Rusya'nın itirazı üzerine yapılamadı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan ABD'ye sert tepki

Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin Afrin açıklamalarına çok sert tepki gösterdi. Açıklamada "ABD makamlarının Zeytin Dalı Harekatı’nın gerekçesini, amacını ve mahiyetini hâlâ idrak edemediklerini veya maalesef anlamak istemediklerini göstermektedir" ifadelerine yer verildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan skandal açıklama

ABD Dışişleri Bakanlığı, TSK ve ÖSO'nun başarıyla tamamladığı Zeytin Dalı Harekatı'yla ilgili açıklama yaptı. Dışişleri Bakanlığı açıklamasında "Afrin'deki gelişmelerden endişeliyiz" ifadelerine yer verdi.

"ABD'nin yeni politikaları dünyayı yakabilir"

ABD'de Rex Tillerson'ın Dışişleri Bakanlığı görevinden alınarak yerine Mike Pompeo'nun atanmasını değerlendiren uzmanlar, bu değişimin ve yeni ABD politikalarının olumsuz etkilerinin olabileceğini savundu. Prof. Köni, Trump'ın kararıyla ilgili "Genel savaşın bir başlangıcı olabilir, sadece Türkiye'yi değil bütün dünyayı yakabilir" değerlendirmesini yaptı.

9 yaşındaki çocuk oyun için ablasını öldürdü

Dünya genelinde yaygınlaşan oyun yüzünden 'ölüm' haberlerine bir yenisi eklendi. ABD'de 9 yaşındaki bir çocuk 13 yaşındaki ablasını video oyunu yüzünden vurarak öldürdü.

Pompeo'yu getiren rüzgar İsrail'den

ABD'de Rex Tillerson'ın Dışişleri Bakanlığı görevinden alınarak yerine Mike Pompeo'nun atanmasını değerlendiren uzmanlar, bu değişimin ve yeni ABD politikalarının olumsuz etkilerinin olabileceğini savundu. Profesör Caşıni, "Birileri Türk-Amerikan ilişkilerini sabote etmek için Pompeo'yu getirdiler. Oklar İsrail ve Netanyahu'yu gösteriyor" dedi.

ABD'de patlama: 2 yaralı

ABD Teksas'ta sebebi henüz bilinmeyen bir patlama meydana geldi. Olayda 2 kişi yaralandı.

Trump'tan Özel Savcı Mueller'a: Ortada bir hile yok!

ABD Başkanı Trump, Rusya soruşturmasını yürüten Özel Savcı Robert Mueller'ı hedef aldı. Trump, "Neden Mueller'in ekibinde, bazıları Sahtekar Hillary (Clinton) destekçisi olan 13 koyu demokrat var fakat ekip içerisinde hiçbir tane cumhuriyetçi yok? Ekibe yakın zamanda bir demokrat daha eklediler. Bunun adil olduğunu düşünen kimse var mı? Kaldı ki ortada bir hile yok" açıklamalarında bulundu.

ABD’nin çivisi çıktı

Trump, FBI’ın iki numarasını kovunca ABD Senatosu’na “acil toplantı” çağrısı yapıldı. CIA ve FBI’ın eski başkanları ise Trump’a hakaret etti. Eski CIA Başkanı Brennan, “alçak” ifadesini kullanıp, “Amerika seni yenecek” dedi. Eski FBI Başkanı Comey ise ABD halkının kısa bir süre sonra kimin şerefli kimin şerefsiz olduğuna karar vereceğini söyledi.

Trump suçateşvik ediyor

Suç kayıtlarını inceleyen bilim insanları, Trump’ın konuşma yaptığı günde normal günlere oranla 2,3 oranında daha fazla suç işlendiğini tespit etti.

ABD Senatosu'ndan Trump için "acil toplantı" çağrısı

Demokrat Partili Senatör Leahy, komiteye hitaben kaleme aldığı mektupta, Trump’ın FBI’yı “politik malzeme” haline getirdiğini belirterek, komiteyi acil toplantıya çağırdı

Eski CIA Direktöründen Trump'a sert sözler: Amerika seni yenecek

ABD Başkanı Trump'ın son zamanlardaki değişimlerine CIA eski Direktörü Brennan'dan tepki geldi. Brennan, “Aldığın rüşvetler, ahlaki alçaklıkların ve siyasi yolsuzlukların ortaya çıktığı zaman aşağılanarak tarihin tozlu sayfalarında hakettiğin yeri bulacaksın. Andy McCabe’i günah keçisi ilan edebilirsin, fakat Amerika’yı yıkamayacaksın, Amerika seni yenecek” dedi.

Emre Uslu'yu ABD'li papaz kilisede yetiştirmiş

İzmir'de terör örgütleri FETÖ ve PKK adına suç işlediği iddiasıyla tutuklu bulunan ABD'li papaz Brunson hakkında iddianame hazırlandı. Trump’ın Türkiye'den istediği papazın öncülüğünde 25 Türk üniversite öğrencisi Amerikan Milli Marşı eşliğinde yemin ettirildiği belirtildi. Firari FETÖ mensubu Emre Uslu'nun da Brunson eliyle Mormon çetesinin 'Mekke'si Utah'da özel olarak yetiştirildiği vurgulandı. Türklerin giremediği sadece Kürtlerin girebildiği kiliselerde PKK propagandası yapmasının yanı sıra...

Trump emekliliğine iki gün kalan kovdu

ABD Adalet Bakanı Sessions, eski FBI Direktör Yardımcısı McCabe'i emekliliğine iki gün kala kovdu. Adaket Bakanı Sessions, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, McCabe'in kurumla tüm ilişiğini hemen kesme kararı aldığını belirtti.

Trump’a senatörlerden S-400 mektubu

ABD’de bir grup senatör Trump yönetiminden Rus S-400 füze savunma sistemlerinin Türkiye, Çin, Hindistan, Suudi Arabistan ve Katar ülkelerine satışıyla ilgili ayrıntılı bilgi talep etti. Senatörlerin S-400 füze sistemlerinin yabancı ülkelere satışının yasaklanması için siyasi baskının artırılması yönünde talepte bulundukları vurgulandı.

BAE ajanları ABD’de cirit atıyor

ABD’de politikacılar, düşünce kuruluşları, uzmanlar ve sosyal medya trollerinden etki ajanları ağı kuran BAE, İsrail lobisinin çatı kuruluşu AIPAC ile ortaklığa giderek ABD’nin Ortadoğu politikalarını esir aldı. İslam, İran ve terör korkusunu körükleyen BAE, Washington’da kendisini “ılımlı, liberal otoriteryan” rol modeli olarak sunuyor.

Trump'ın McMaster'ı değiştireceği iddiası yalanlandı

ABD Başkanı Trump'ın, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Korgeneral McMaster'ın görevine son vereceği iddia edildi. Beyaz Saray Sözcüsü Sanders, iddiaları yalanladı. ABD medyası, Trump'ın kovacağı isimler arasında McMaster'in olduğunu iddia ediyordu.

Köprünün altında kaldılar!

Florida'daki bir üniversitenin kampüsündeki yaya üst geçidinin çökmesi sonucu 4 kişi hayatını kaybetti, 9 kişi yaralandı. Florida Valisi Rick Scott, teferruatlı bir soruşturmanın olayın neden yaşandığını ortaya çıkaracağını, sorumluların hesap vereceğini söyledi.

Trump'a boşanma şoku

ABD Başkanı Trump'ın büyük oğlu Trump Jr. ile eşi Vanessa, 12 yıllık evliliklerini sona erdirmek üzere ortak karar aldıklarını duyurdu. Beyaz Saray ise konuyla ilgili bir açıklama yapmaktan kaçındı.

ABD'den Menbiç açıklaması

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nauert, "Menbiç konusunda Türkiye ile birçok görüşme yapıyoruz. Geçen hafta Türk yetkililerle 1,5 gün süren toplantılar yaptık. Bir anlaşmaya varmak için halen çalışıyoruz" dedi.

ABD Rusya'nın 5 kurumu ile 19 vatandaşına yeni yaptırımlar getirdi

ABD yönetimi, 2016 başkanlık seçimlerine siber saldırılarla müdahale ettiği gerekçesiyle Rusya'nın 5 kurumu ile 19 vatandaşına yeni yaptırımlar getirdi. Buna göre, ABD yönetimi, aralarında Rus İstihbarat Servisi, Rus Askeri İstihbarat Servisi , "İnternet Araştırma Ajansı" adlı siber içerik üreten Rus firması yaptırım listesine eklendi.

ABD'de savaş uçağı düştü: 2 ölü

Florida eyaletinde eğitim uçuşu sırasında düşen ABD Donanmasına ait F/A-18F Super Hornet tipi savaş uçağındaki iki pilot yaşamını yitirdi.

Çavuşoğlu ABD'ye gitmiyor

ABD Başkanı Trump'ın, Dışişleri Bakanı Tillerson'ı görevden almasının ardından, Türkiye ve ABD arasında 19 Mart'ta Washington'da yapılacak olan mekanizma toplantısı ertelendi.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.