Amerika Haberleri

ABD Başkanı Biden'ın Putin yerine 'Klutin' gafı tepki çekti

ABD Başkanı Joe Biden,Beyaz Saray'ın YouTube hesabında gündemi değerlendirdiği sırada Başkan Putin yerine "Başkan Klutin” dedi. Sosyal medyanın diline düşen Biden'ın gafı tepkilere neden oldu.

ABD’de FedEx tesisine silahlı baskın: 8 ölü

ABD’nin Indianapolis kentindeki FedEx şirketine ait tesiste düzenlenen silahlı saldırı sonucu en az 8 kişinin öldüğü belirtildi.

ABD'de yine polis şiddeti: 13 yaşındaki siyahi çocuğu göğsünden vurarak öldürdüler

ABD’nin Chicago kentinde polisten kaçarken vurularak öldürülen 13 yaşındaki siyahi Adam Toleda’nın görüntüleri ülkede polis şiddetini tekrar gündeme getirdi. Olayla ilgili ifade veren polis memuru “Elinde silah vardı” diyerek kendisini savunmuştu. Ancak ortaya çıkan görüntüler polisin yalanını ortaya çıkardı.

ABD Başkanı Biden Rusya'ya yönelik yaptırımları değerlendirdi: Daha da ileri gidebilirdim

ABD Başkanı Biden, Rusya'ya getirilen yeni bir dizi yaptırımla ilgili daha ileri gidebileceklerini ancak orantılı olmayı tercih ettiklerini bildirdi. Biden yaptığı açıklamada, "Biz istikrarlı, öngörülebilir bir ilişki istiyoruz. Ancak Rusya demokrasimize müdahaleye devam ederse, karşılık vermek için daha fazla adım atmaya da hazırım" ifadelerini kullandı.

ABD Afganistan’da pes etti: 20 yılda insani yıkıma yol açtı

ABD yönetimi 20 yıl önce girdiği ve insani yıkıma yol açtığı Afganistan’dan çekiliyor. ABD medyası Biden’ın yükselen Çin tehdidi karşısında, Afganistan’a daha fazla zaman ve kaynak harcamak istemediği yorumunu yaptı. CIA’in raporunda ülkede Taliban’ın güçleneceği öngörüsüne yer verildi.

ABD'li Demokrat Senatör Sanders'tan itiraf: Trump haklıydı

ABD'li Demokrat Senatör Bernie Sanders, Joe Biden yönetiminin Afganistan'dan çekilme kararını memnuniyetle karşılarken, "Donald Trump'ın ve yönetiminin hayranı değilim ama kendisi sonsuz savaşları bitirme konusunda haklıydı." ifadelerini kullandı.

Wall Street 2020 seçim kampanyaları ve lobicilik faaliyetleri için 2,9 milyar dolar harcadı

Americans for Financial Reform adlı koalisyonun raporu, finans sektörünün ülkede karar alma mekanizmasını etkileyebilmek için seçim sürecinde sağladığı katkıyı ortaya koydu. Raporda Wall Street bankaları ve finansal kuruluşlarının, 2019-2020 seçim sürecinde kampanyalar ve lobicilik faaliyetlerine 2,9 milyar dolar harcadığı ifade edildi.

ABD’de siyahilere yönelik polis şiddeti bitmiyor: Hastanede vurularak öldürüldü

ABD'de bir parkta bayılan ve hastaneye kaldırılan Miles Jackson isimli siyahi, hakkında arama emri olduğu için hastaneye gelen polislere direnince vurularak öldürüldü. Jackson’un hayatını kaybettiği anlar polisin vücut kamerasına yansıdı.

ABD Başkanı Biden: Siber saldırı girişimiyle bağlantılı 10 Rus diplomat sınır dışı edilecek

ABD Başkanı Biden, siber saldırı girişimi ve başkanlık seçimlerine müdahaleyle bağlantılı 10 Rus diplomatın sınır dışı edileceğini açıkladı.

Plastik cerrahi uzmanından ameliyat sırasında mide bulandıran paylaşım

Brezilya’da ameliyat sırasında hastalardan alınan yağ dokularını sosyal medyada paylaşan plastik cerrahi uzmanı, tepkilerin ardından görevden uzaklaştırıldı.

ABD-Meksika sınırında dramın fotoğrafı: Göçmenler TIR'ın gizli bölmesinden çıktı

ABD-Meksika sınırında bir TIR’ın gizli bölmesine zulalanmış 20 düzensiz göçmen yakalandı. Sınır polisi, 18 yetişkin ve iki çocuk düzensiz göçmenlerin TIR'ın gizli bölmesindeki tahta sandıktaki drama ait görselleri paylaştı. ABD'li sınır polisi göçmenlerin saatlerce oksijensiz kaldığını ifade etti.

Firari FETÖ'cüden itiraf: Örgüt mensupları ABD ordusuna sızıyor

Firari FETÖ'cü İhsan Yılmaz, "Amerika’da askeriyeye adam sokma ünitesi kurmuşlar" diyerek örgütün sözleşmeli okullardan ABD ordusuna sızma çabasını itiraf etti. FETÖ'nün ABD ordusuna 30'a yakın eyalette işlettiği sözleşmeli okullar üzerinden adam yerleştirme çabaları, ilk defa örgütün ABD'deki illegal yapılanmasını araştıran Amsterdam Hukuk Bürosu'nun raporunda kendine yer bulmuştu.

Ermeni ve Yunan lobisi Türksat 5B uydusunun fırlatılmasını engellemeye çalışıyor

ABD'deki Yunan Amerikan Liderlik Konseyi ve Amerika Ermeni Ulusal Komitesi, Türksat 5A'dan sonra Türkiye'nin 5B uydusunu da uzaya fırlatacak olan Elon Musk'ın şirketi SpaceX'i durdurmaya çalışıyor. Yunan-Ermeni örgütler, ABD Federal Havacılık İdaresi'ne gönderdikleri mektupta, 'uydunun tehlikeli bir askeri uygulama' için kullanılacağı söyleminde bulunarak fırlatmanın gerçekleştirilmemesini istedi.

Koronavirüste korkunç bilanço: Brezilya'da 24 saatte 3 bin 459 kişi hayatını kaybetti

Brezilya'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle son 24 saatte 3 bin 459 kişi yaşamını yitirdi.

CIA uyardı: Rusya'nın Ukrayna sınırına yaptığı yığınak askeri müdahaleye zemin olacak boyuta ulaştı

CIA Direktörü Burns, Rusya'nın Ukrayna sınırına yaptığı yığınağın sınırlı bir askeri müdahaleye zemin olacak boyuta ulaştığını belirtti ve bu durumun sadece ABD'nin değil aynı zamanda müttefiklerin de ciddiye alması gereken bir durum olduğunu kaydetti.

ABD Başkanı Biden Afganistan'dan tam çekilme için tarih verdi

ABD Başkanı Joe Biden, Afganistan’daki ABD askerlerinin 11 Eylül 2021’e kadar tamamen geri çekileceğini açıkladı.

Tarihin en büyük saadet zinciri kurucusu Bernie Madoff öldü

Dünyanın en büyük ponzi saadet zinciri şebekesini kuran ve yaklaşık 17,5 milyar dolarlık vurgun yapan Bernie Madoff, 82 yaşında hapishanede öldüğü açıklandı.

ABD Afganistan'dan tamamen çekileceğini açıkladı: Eve dönme vakti geldi

Brüksel'de temaslarda bulunan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, "Afganistan'daki güçlerimizi eve geri getirme vakti geldi. Hep birlikte girdik, hep birlikte çıkıyoruz" dedi.

ABD'de tansiyon düşmüyor: Siyahi gencin polis kurşunuyla ölümünün ardından protestolar sürüyor

ABD’nin Minnesota eyaletinde 20 yaşındaki siyahi Daunte Wright’ın polis kurşunuyla hayatını kaybetmesinin ardından sokaklara dökülen protestocular polisle çatıştı. Brooklyn Center Polis Departmanına saldıran protestoculara polis müdahalede bulunurken, 60’tan fazla kişi gözaltına alındı.

Brezilya'nın bazı şehirlerinde ölümlerin sayısı doğumların sayısını aştı

Dünyada koronavirüs kaynakla can kaybının en yüksek olduğu ülkelerden biri olan Brezilya'nınbazı şehirlerinde ölümlerin sayısı doğumların sayısını aştı

ABD-Rusya gerilimi tırmanıyor: Karadeniz’de restleşme

ABD ile Rusya arasında Ukrayna üzerinden yaşanan gerginlikte tansiyon giderek artıyor. Rusya lideri Putin’i arayan ABD Başkanı Biden, ulusal çıkarlarını savunma adına “sert adımlar” atacağını söyledi. Rusya’nın Ukrayna sınırındaki askeri yığınağı konusunda endişesini dile getiren Biden, Putin’e Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğüne karşı ‘sarsılmaz taahhütlerinin’ altını çizdi. Biden, Rusya’nın siber saldırılar ve seçimlere müdahale gibi eylemlerine karşılık olarak da ABD’nin sert adımlar...

ABD'nin tek derdi İsrail'in güvenliği: İran nükleer silah sahibi olmamalı

ABD ve İsrailli yetkililer arasında gerçekleşen toplantıda, ABD yönetiminin, İsrail'in güvenliği ve "İran'ın asla nükleer silah sahibi olmaması için" çalışacağı vurgulandı.

Biden ve Putin telefonda görüştü

ABD Başkanı Biden, Rusya Devlet Başkanı Putin'le telefonda görüştü. Biden görüşmesinde, Rusya'nın Ukrayna sınırındaki askeri yığınağı konusunda endişesini dile getirdi ve Rusya'yı gerginliği azaltmaya çağırdı.

ABD basını: Ukrayna’nın Rusya’ya karşı tek şansı Bayraktar TB2’ler

Amerikan Forbes dergisi, Ukrayna ve Rusya arasındaki krize dair bir makale yayımladı. Yazıda, Ukrayna’nın savaş uçaklarının Rusya’ya karşı direnemeyeceği fakat Türkiye’den alınan Bayraktar TB2 SİHA’ların Rus savunma sistemlerini devre dışı bırakabileceği görüşüne yer verildi. Karabağ’da yaşananlar örnek verilerek, "Türk İHA’ları Ermeni güçlerini kasıp kavurdu" ifadesi kullanıldı.

ABD'de 23 eyalette maske zorunluluğu kaldırıldı: Günlük aşılanma sayısı 5 milyona ulaştı

ABD'de Başkan Joe Biden koronavirüsü tedbirlerinin devamından yana tutum sergilerken, ülkenin 23 eyaletinde maske takma zorunluluğu kaldırıldı. Ülke genelinde Yaklaşık 75 milyon kişinin aşıları tamamlandı, 121 milyon kişi ilk doz aşısını oldu.

ABD Başkanı Joe Biden'dan Ramazan mesajı

ABD Başkanı Joe Biden Müslüman aleminin Ramazan ayını tebrik eden bir mesaj yayınladı. "Müslümanlar hala zorbalığın, bağnazlığın ve nefret suçlarının hedefi oluyor. Bu önyargı ve bu saldırılar yanlış. Bunlar kabul edilemez. Bunlar durmalı" diyen ABD Başkanı Biden mesajında "Allah göklerin ve yerin nurudur." ayetine de yer verdi.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken'den İslam alemine mesaj: Tüm Müslümanlara mübarek bir ramazan dilerim

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ramazan ayı dolayısıyla yayınladığı görüntülü mesajında "Manevi yenilenmenin kutsal ayı başlarken tüm Müslümanlara mübarek bir ramazan dilerim." ifadelerini kullandı.

ABD'de ırkçı polis şiddeti sürüyor: Siyahi genç vurularak öldürüldü protestolar alevlendi

Geçtiğimiz yıl siyahi George Floyd'un polis tarafından öldürüldüğü ABD'nin Minneapolis kenti yine 'polis şiddeti' haberiyle gündemde. Dün 20 yaşındaki Daunte Wright adlı siyahi genç, polis çevirmesi sırasında vurularak yaşamını yitirdi. Ölüm haberinin ardından göstericilerle polis karşı karşıya geldi.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken'den Brüksel'e dikkat çeken ziyaret

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın İran, Afganistan ve Ukrayna meselelerini görüşmek üzere hafta içinde Brüksel'e gideceği bildirildi. Blinken'ın Brüksel ziyaretinin, Rusya ve Ukrayna sınırında yaşanan gerginliğin yarattığı atmosferde gerçekleşecek olması da dikkatlerden kaçmadı.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken'dan Rusya'ya Ukrayna uyarısı: Bedeli ve sonucu olacak

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya'nın Ukrayna'ya karşı "saldırgan ya da pervasız" bir şekilde hareket etmesi halinde bunun bedeli ve sonucu olacağı uyarısında bulundu.

Kongre baskınında Pentagon'u aramış: Burayı temizleyin

ABD'de 6 Ocak Kongre baskını esnasında dönemin Başkan Yardımcısı olan ve 3 Kasım seçim sonuçlarına ilişkin Kongre oturumuna başkanlık eden Mike Pence'in, Savunma Bakanlığını (Pentagon) arayarak "Burayı temizleyin" dediği belirtildi.

NBA'de Yunus Emre Enstitüsünün katkılarıyla Türkiye gecesi yapıldı

Amerikan Basketbol Ligi (NBA) takımlarından Cleveland Cavaliers ile Yunus Emre Enstitüsü iş birliğiyle oynanan NBA maçında Türkiye ve Türk kültürü tanıtımı yapıldı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+