Amerika Haberleri

Beyaz Saray'da panik: Trump'a zehirli mektup gönderildi

Beyaz Saray'da zehirli mektup paniği yaşandı. ABD Başkanı Donald Trump adına Beyaz Saray'a gönderilen ve içinde ölümcül zehirler arasında gösterilen "risin" maddesi bulunan bir mektup ele geçirildi.

Rio de Janeiro'dan inanılmaz görüntüler: Vaka sayısının 5 milyona yaklaştığı ülkede plajlar dopdolu

Brezilya’da korona virüse yakalananların sayısı 4.5 milyonu aştı. Rio de janeiro'da plajlarda kaydedilen görüntüler ise vaka sayısındaki artışın sebeplerini gözler önüne seriyor. Ülkede korona virüs salgınında son 24 saatte 739 kişinin daha hayatını kaybetmesi ile toplam can kaybı 136 bini geçti.

İran'dan Washington'a yaptırım yanıtı: ABD'nin gücü boş

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatibzade, ABD'nin İran ile yapılan nükleer anlaşma kapsamında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) tarafından kaldırılan yaptırımları yeniden yürürlüğe koymasını değerlendirdi. Hatibzade, "ABD tarihin yanlış tarafında durdu ve görevlerini unuttu. ABD iddialarında yalnızdır. ABD gücün merkezinde yer almasına rağmen bu kadar yalnızlaştı, bu da ABD'nin gücünün ne kadar boş olduğunu gösteriyor" dedi.

ABD TikTok yasağını bir hafta erteleyecek

ABD Ticaret Bakanlığı, "ulusal güvenliği koruma" gerekçesiyle Çinli ByteDance şirketine ait TikTok uygulamasının indirilmesine yönelik yasağın bir hafta erteleneceğini duyurdu. Trump'ın yönlendirmesiyle, ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross'un 20 Eylül 'de yürürlüğe girmesi planlanan TikTok uygulamasına ilişkin yasağı, 27 Eylül'e erteleyeceği bildirildi.

BMGK reddetmişti: ABD yine İran'a yaptırım uygulayacak

ABD yönetimi, İran ile yapılan nükleer anlaşma kapsamında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) tarafından kaldırılan yaptırımları yeniden yürürlüğe soktuğunu açıkladı. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, "İran'ın JCPOA'da belirtilen yükümlülükleri yerine getirmedeki düşük performansı ve Güvenlik Konseyi'nin İran'a uygulanan ve 13 yıldır yürürlükte olan silah yaptırımlarını uzatmaması ABD'nin bu kararı almasına neden olmuştur" dedi.

ABD Katar'ı "NATO dışı önemli müttefik" sayacak

ABD yönetimi Katar'ı "NATO üyesi olmayan önemli müttefikler" (MNNA) statüsüne eklemeyi planlıyor. ABD Dışişleri Bakanlığı Arap Körfezi işlerinden sorumlu Bakan Yardımcısı Vekili Timothy Lenderking Katar'ın askeri üslere ev sahipliği yapmasına dikkat çekerek, Katar'ın yabancı ülkelere savunma ticareti ve güvenlik iş birliğinde fayda sağlayan bir statüye getirileceğini açıkladı.

Silah şirketlerini besleyen BlackRock Dünya Sağlık Örgütü'nü fonlayarak günah çıkarıyor

BlackRock'un milyonlarca dolarlık yatırım yaptığı şirketlerin ürettiği silahlarla yaralanan hastalar, yine aynı şirketin milyonlarca dolarla fonladığı Dünya Sağlı Örgütü üyesi hekimleri tarafından tedavi ediliyor. DSÖ 2006'dan beri BlackRock ve çalışanlarından 3.4 milyon dolar yardım aldığı doğrulandı. Bu ikileme en önemli örneklerden biri Afganistan'ın Kunduz vilayetindeki saldırı. BlackRock'un yatırım yaptığı Lockheed Martin ve Boeing, Kunduz'daki saldırıda kullanılan AC-130 uçağını üretti. Bu...

Kaliforniya'daki orman yangınlarının dumanları Kuzey Avrupa'ya ulaştı!

ABD'nin Kaliforniya eyaletinde ve ülkenin batı kesimlerinde büyük bir yıkıma yol açan orman yangınlarından yükselen dumanlar, Kuzey Amerika ve Kuzey Avrupa'ya ulaştı. ABD'de devam eden yangınlarda 2 milyon hektarlık araziler kül olurken milyonlarca kişi tahliye edildi.

Trump: Filistin ve Suudi Arabistan da İsrail ile anlaşacak

BAE, Bahreyn ve İsrail anlaşmasının Beyaz Saray'da gerçekleşmesinin ardından ABD Başkanı Trump'tan yeni bir açıklama geldi. Trump, Filistin ve Suudi Arabistan'ın İsrail ile anlaşan ülkeler arasına katılmasını beklediğini açıkladı.

Trump Beyaz Saray'ın anahtarını Netanyahu'ya verdi

ABD Başkanı Donald Trump, İsrail Başbakanı Netanyahu ile görüşmesi sırasında Beyaz Saray’ın sembolik altın renkli anahtarını hediye etti. İsrail Başbakanı Netanyahu Trump’a “İsrail halkının kalbinin anahtarına sahipsiniz” sözleriyle teşekkür etti.

ABD Başkanı Trump: Suudi Arabistan doğru zamanda İsrail'le normalleşme anlaşması yapacak

ABD Başkanı Trump, Suudi Arabistan'ın 'doğru zamanda' İsrail'le ilişkilerini normalleştirme anlaşması yapacağına inandığını söyledi. Trump ayrıca yapılan anlaşmayla ilgili olarak, "Bu çok önemli bir anlaşma ve diğer ülkelerin de yakın zamanda buna katılacağına inanıyorum." ifadelerini kullandı.

İsrail, BAE ve Bahreyn, Beyaz Saray'da imzayı attı

İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn arasında varılan "ilişkilerin normalleştirilmesi"ne yönelik anlaşmalar, ABD Başkanı Donald Trump'ın ev sahipliğinde Beyaz Saray'da düzenlenen törenle imzalandı.

ABD Türkiye’yi çevreliyor: Rumlara 33 yıllık silah ambargosunu kaldıran ABD Türkiye’ye karşı yeni bir adım atıyor

Washington Rumlarla askeri işbirliği anlaşmasına imza attı. Türkiye sınırında önceki gün Yunanistan ile atışlı kara tatbikatı yapan ABD, Akdeniz’de de Rum kesimi ve İsrail ile tatbikat yapacak. Cumhuriyetçi Senatör Ron Johnson, ABD’nin İncirlik Üssü’ndeki askerlerini bir Yunan adasına taşımayı düşündüğünü iddia etti.

ABD'de göçmen olarak kimler kabul ediliyor ve şartları ne?

ABD, en çok göç alan ülke olmakla birlikte, zaman içerisinde göçmenlik yasalarında çeşitli kısıtlamalara gidildi. ABD’nin göçmen kabul etme şartlarıyla ilgili bilgiler veren ABD merkezli danışmanlık şirketi Mina International Consulting’in Yöneticisi Aldemir, “Öncelikle ülke ekonomisine katkıda bulunacak, çalışarak ülkeye değer katacak, belirli kriterlere sahip olan göçmenleri ilk sırada kabul ediyor” dedi.

New York’tan kaçış: Salgın yüzünden şehirdeki evler tek tek boşalıyor

ABD’de Kovid-19 salgınının uzun süre dünyadaki merkezi olan ve halen en yüksek ölüm oranına sahip New York’ta apartman ve iş yerleri boşalırken özellikle New York’un dünyaca ünlü cazibe merkezi Manhattan bölgesinde apartmanlarını terk eden kiracıların sayısı da her ay giderek artıyor.

Trump yönetimi 8 bin 800 refakatsiz çocuğu sınır dışı etti

ABD'nin Meksika sınırında, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla bağlantılı önlemlerin uygulandığı mart ayından bu yana 8 bin 800 refakatsiz çocuğun, duruşma yapılmadan ülkeden çıkarıldığı bildirildi. Göçmen ve vatandaşlık hakları savunucuları, bu uygulamanın, çocukları tehlikeye attığı uyarısında bulunarak Trump yönetimini, kamu sağlığı savlarını, sert göçmenlik kısıtlamaları uygulamanın mazereti olarak kullanmakla eleştiriyor.

Venezuela Devlet Başkanı Maduro açıkladı: Amerikalı casus yakaladık

Venezuela'da Amerikalı bir casus yakalandı. Devlet Başkanı Nicolas Maduro, casusu ülkenin kuzeybatısındaki bir petrol rafinerisi bölgesinde yakaladığını ve Irak'taki CIA üssünde görevli bir deniz piyadesi olduğunu belirtirken, şahısla birlikte bazı gelişmiş silahlar ve nakit paranın da ele geçirildiğini vurguladı.

Filistin'e bir ihanet de Bahreyn'den: Skandal, Trump tarafından 'tarihi atılım' diyerek duyuruldu

ABD Başkanı Donald Trump, Filistin'e yapılan ikinci ihaneti twitter hesabından "önemli bir tarihi atılım daha" diyerek duyurdu. Birleşik Arap Emirlikleri'nin ardından Bahreyn de İsrail ile ilişkileri normalleştirme hususunda anlaşmaya vardı. Trump paylaşımında; ABD, Bahreyn ve İsrail'in anlaşmaya ilişkin yaptığı ortak açıklamayı da paylaştı. Bahreyn Kralı Hamad bin İsa Al Halife, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Trump'ın bugün bir görüşme yaptıklarının bildirildiği açıklamada, bu görüşmede...

Brezilyalı çevrecinin acı sonu: Araştırmaya gittiği yerliler tarafından okla öldürüldü

Brezilya'nın önde gelen çevrecilerinden Rieli Franciscato'nun, araştırmaya gittiği izole yerli halkı tarafından atılan okla vurularak hayatını kaybettiği bildirildi. Söz konusu bölgede haziran ayında görülen izole yerli halkı araştırmak üzere bölgeye giden Franciscato'nun, varlığını kanıtlamaya çalıştığı izole yerliler tarafından dün atılan bir okla göğsünden vurulduğu kaydedildi.

ABD'de yangın bilançosu: 7 ölü, 200 orman kül oldu

ABD’de batı kıyısında devam eden yangında bilançonun ağırlaştığı, 200 ormanın kül olduğu ve en az 7 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Trump'tan koronavirüs itirafı: Halkı paniğe sürüklemek istemedik

ABD Başkanı Donald Trump, ülke çapında 195 binden fazla insanı öldüren yeni tip korona virüs (Covid-19) salgınını önemsiz gösterdiği iddialarını kabul ederek, "Halkı paniğe sürüklemek istemedik" şeklinde konuştu. ABD'de koronavirüs sebebiyle 195 bin kişi hayatını kaybetti. Ülkedeki vaka sayısı ise 6 milyonu aştı.

Kushner: Suudi Arabistan hava sahasını İsrail uçuşlarına açacak

ABD Başkanı Donald Trump'ın Başdanışmanı ve damadı Jared Kushner, Suudi Arabistan'ın, tüm ülkelerden İsrail'e yapılacak doğu yönlü karşılıklı uçuşlar için hava sahasının kullanılmasına izin vereceğini açıkladı.

Başörtüsü nedeniyle davasına bakmamıştı: 5 yıl sonra özür diledi

Kanada'nın Montreal kentinde Nisan 2015'te hakim Eliana Marengo, trafik suçu sebebiyle duruşmaya gelen davalı Müslüman kadının başörtülü olmasını gerekçe göstererek davaya bakmamasının üzerinden 5 yıl geçtikten sonra davalı kadından özür diledi. Marengo'nun özrü haksızlığa uğrayan Müslüman kadın Rania El-Alloul tarafından da kabul edildi.

Trump tüm dünyanın mücadele ettiği koronavirüsü neden önemsiz göstermiş: Halkı paniğe sürüklemek istemedik

Dünyanın mücadele etmek adına tüm imkanlarını seferber ettiği, yüz binlerce insanın hayatını kaybettiği ve çok daha fazlasının da bulaş olduğu koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkileri sürüyor. Salgınla mücadele devam ederken ABD'li gazeteci Bob Woodward yeni kitabında ülkesinin Başkanı Donald Trump hakkında çarpıcı bir iddia ortaya attı. Woodward, Trump'ın salgının başından beri tehlikenin ne boyutta olduğunu bildiğini ancak bunu halktan sakladığını iddia etti. Trump bu iddialara cevap olarak,...

ABD'de yarım milyondan fazla çocuğun koronavirüs testi pozitif çıktı

ABD'de eylül başına dek 500 binden fazla çocukta yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tespit edildiği bildirildi.Verilerin derlendiği eyaletlerde "çocuk" olarak sınıflandırılan hastalarının yaş aralıklarının değiştiği, bazı eyaletlerde 18 yaş altındakiler "çocuk" sayılırken, diğer eyaletlerde yaş eşiğinin 14'ün altına kadar düştüğüne dikkat çekildi.

Trump, Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterildi!

ABD Başkanı Donald Trump, Norveç Parlamentosu üyesi Christian Tybring-Gjedde tarafından "2021 Nobel Barış Ödülü"'ne aday gösterildi. Trump'ın, İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri arasındaki "tarihi barış anlaşması"na sağladığı katkılar gerekçesiyle aday gösterildiği biliniyor.

Trump’ın serveti eriyor mu?

ABD Başkanı Trump’ın net mal varlığı koronavirüs nedeniyle son 1 yılda 600 milyon dolar azaldı. Forbes’un ‘En Zengin 400 Amerikalı’ listesinde Trump, 64 basamak gerileyerek, 339’uncu sıraya düştü.

Trump: Herkes New York'tan kaçıyor para yok suç var

Korona virüs (Covid-19) salgını nedeniyle zor günler geçiren New York Valisi Andrew Cuomo’ya yönelik eleştirilerde bulunan ABD Başkanı Donald Trump, New York şehrinin tam bir karmaşa halinde olduğunu ve herkesin şehirden kaçtığını söyledi.

Trump bugün açıklayacak: Amerikan askerleri çekiliyor

3 Kasım Başkanlık Seçimleri için "Sonu gelmeyen savaşları bitirme" sözü veren ABD Başkanı Donald Trump'ın bugün bir duyuru yapacağı öne sürüldü. Yapılacak açıklamada Irak'tan çekilecek Amerikan askerlerinin sayısının açıklanacağı belirtilirken benzer bir duyurunun yakında Afganistan için de yapılabileceği kaydedildi.

Eski avukatından Trump'a hakaret yağmuru: Yalancı, sahtekar, zorba, ırkçı

ABD Başkanı Donald Trump'ın eski avukatı Michael Cohen, "İtaatsiz: Anılar" adını verdiği bir kitap yazdı.Cohen, kitapta ABD Başkanı'nı "hilebaz, yalancı, dolandırıcı, zorba, ırkçı saldırgan ve sahtekar" olarak tanımladı ve bir "çete lideri" mentalitesine sahip olduğunu belirtti.

Bloomberg'den Doğu Akdeniz analizi: Türk donanması yakında Yunan rakibini geride bırakacak

ABD merkezli Bloomberg, büyük bir donanma inşa eden Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki güç dengesinde Yunanistan'ın önüne geçeceğine vurgu yaptı. Türkiye'nin yerli üretimler sayesinde sınır ötesine güç gönderebildiğine dikkat çeken Bloomberg, "Daha büyük fırkateynler yolda. 27 bin tonluk uçak gemisinin önümüzdeki yıl teslim etmesi bekleniyor" ifadelerini kullandı.

Ne ahlak var ne kural: ABD Başkanı mısın yoksa İsrail elçisi misin belli değil Trump

Bir İsrail elçisi gibi “Kudüs’ün İsrail’in başkenti” olması için lobi yapan ABD Başkanı Trump, bu uğurda tüm diplomatik ve ahlaki kuralları çiğniyor. Trump son olarak Beyaz Saray’daki toplantıda “Sırbistan’ın Tel Aviv’deki büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyacağını” duyurdu. Ancak Washington’da baskılar bir yana Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic’in anlaşmaya konulan bu maddeden habersiz olduğu belirtiliyor. Vucic’in, Trump’ı dinlerken şaşkınca etrafına ve anlaşma metnine bakması Sırp medyasında yer alan b...

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+