Rus devinden Türkiye için sürpriz karar

Türkiye'ye yönelik başlatılan ekonomik savaşa içeride olduğu kadar dışarıdan da büyük tepki var. Almanya, Rusya, İran ve Pakistan'ın içerisinde yer aldığı ülkeler Türkiye'nin önemine dikkat çekerek desteğe hazır oldukları mesajını verirken Rus devi GAZ ise Türkiye’de kuru sabitlediğini açıkladı.

Filolar 364 bin adedi aştı

Kiralık araç sektörü Türkiye’de satılan yeni otomobillerin yüzde 21,6’sı olan 59 bin 675 adet yeni aracı filosuna kattı. Bu dönemde, 6 milyar 407 milyon lira yeni araç yatırımı yapan sektörün aktif büyüklüğü ise 30 milyar 955 milyon lirayı aştı.

Otomotivde 800 bin direnişi

Nisandan bu yana yaklaşık yüzde 60 artan kur, yenilenen ÖTV oranları ve buna bir de yeni model fiyat etiketleri eklenince binek otomobil fiyatları el yakmaya başladı. Dört ayda yerli modellerdeki fiyat artışı 25’i buldu. Geçen yıla paralel seyretmesi beklenen otomotiv sektörü; iç pazarı bu yıl 800 bin bandında tutmak için direniyor.

Peugeot'dan tazminat istiyor

ABD yaptırımları nedeniyle Fransız otomobil üreticileri Peugeot, Renault ve Citroen'in İran'daki yatırımlarını kesmesinin ardından İran'dan tazminat çıkışı geldi. İran Sanayi Bakan Yardımcısı Muhsin Salihi Niya, Peugeot şirketinin tazminat ödemesi gerektiğini söyledi.

Mercedes'ten İran kararı

ABD yönetiminin, İran'a yönelik ekonomik yaptırımlarının ilk bölümünü bu sabah resmen uygulamaya başlamasının ardından Mercedes'ten açıklama geldi. Mercedes'in çatı şirketi olan Daimler, İran ile olan tüm faaliyetlerini ikinci bir emre kadar tamamen durdurduğunu açıkladı.

Volkswagen bir ülkede daha dizelden çıkıyor

Volkswagen grubunun Audi, Porsche ve Skoda gibi diğer markalarıyla birlikte ekim ayı itibarıyla Avustralya'da binek araç modellerindeki tüm dizel seçeneklerinin kaldırılacağı açıklandı. Ekim ayında sadece benzinli olarak gelecek MY19 Golf ile VW'nin Avustralya binek araç piyasasındaki dizel varlığı son bulacak.

Toyota fiyatlarını ek vergi vuracak

Ticaret savaşı nedeniyle gelecek ek vergiler otomotiv endüstrisini de vuracak. Toyota'nın ABD'de satılan bazı modellerinde yüzde 25 ek vergi nedeniyle 3000 dolara varan fiyat artışı yaşanması beklenirken, ülkede 10 fabrikada 137 bin kişi çalıştıran şirketin istihdamı da negatif etkilenebilir.

4 kıtaya yerli VIP satıyoruz

Yerli otomobil tasarımcısı Ertex, dünyanın dört bir yanından gelen taleplerle sipariş rekorları kırıyor. Yönetim Kurulu Başkanı Salih Malkoç, “Kısa sürede yüzde 100 yerli tasarımlarımızla VIP’te dünya markası olduk. Yerli üretimimizle dünya pazarının yüzde 40’ını domine ediyoruz” dedi.

Elektrikli Jest’e BMW’den onay

Yerli üretici Karsan’ın BMW ile elektrik motorlu araçlar için gerçekleştirdiği tedarik anlaşmasının ilk ürünü olan Karsan Jest Electric, Almanya’nın Münih şehrinde bulunan Maisach pistinde BMW mühendisleri tarafından test edildi.

7 aylık ihracat19,2 milyar dolar

Türkiye otomotiv ihracatında altın çağını yaşıyor. Sektörün 7 aylık ihracatı 20 milyar dolara dayanırken, otomobilin ihracattan aldığı pay 7 milyar doları geçti. Kalan 13 milyarlık ihracat ise ticari araçlar ve yan sanayiden geldi. Otomotiv ihracatımızın yüzde 79’unu Avrupa Birliği üyesi ülkelere yapıyoruz.

Fiat Mahindra'yı ABD'de şikayet etti

Fiat Chrysler, Hintli üretici Mahindra & Mahindra'yı, Roxor modelinin kendi ikonik modeli olan Jeep'e çok benzemesi nedeniyle ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu'na şikayet etti. Fiat bu aracın ABD'ye ithalatının durdurulmasını ve satışının yasaklanmasını istiyor.

Krediyle araç alacaklar dikkat

Yeni taşıt kredisi taslağına göre değeri 120 bin TL'den düşük otomobiller için değerinin yüzde 70'ine, bunun üstündeki değerdeki otomobiller için değerinin yüzde 50'sine kredi verilecek. Önceden bu miktar 100 bin TL idi.

Otomobil zengini il: 4 kişiye 1 araç düşüyor

Türkiye’de ortalama 7 kişiye bir otomobil düşüyor. Ankara 4 kişiye bir otomobil ile otomobil zengini kent olurken, Hakkari ise 131 kişiye bir otomobil oranıyla iller bazında son sırada yer aldı. İstanbul'da ise bu oran 5 kişiye 1 otomobil olarak ifade edildi.

800 milyon kişiyeTürkiye tanıtımı

TOSFED’in organizatörlüğünde düzenlenecek Dünya Ralli Şampiyona’sının 10. etabı 13-16 Eylül’de Marmaris’te yapılacak. Rallinin 150 ülkede 155 televizyon kanalında canlı yayınlanacağını söyleyen TOSFED Başkan Vekili Eren Üçlertoprağı, “Her etabı 800 milyon kişi izliyor” dedi.

Ticaret savaşları BMW'yi vurdu

Alman üretici BMW, ABD`de ürettiği ve Çin`de sattığı iki SUV modeline zam yapma kararı aldı. BMW X5 ve X6 fiyatlarını yüzde 4-7 arasında değişen oranlarda artıracak.

Daimler operasyonunu üç ayrı tüzel kişiliğe bölüyor

Alman otomotiv devi Daimler, son dönemdeki en büyük kurumsal yapılanmasını gerçekleştirerek şirketi 3 bağımsız tüzel kişiliğe bölme kararı aldı. Otomobil, kamyon ve sürücüsüz araçların da dahil olduğu mobil teknoloji bölümünü ayıran Stuttgart merkezli Daimler, gelecek yıldan itibaren Mercedes-Benz, Daimler Trucks ve Daimler Mobility olarak işleyecek.

Engelli aracını kullananlara kötü haber

Engelli raporu ile ÖTV ve MTV'den muaf olarak alınan araçların sürücülerine Yargıtay'dan kötü haber geldi. Yüksek mahkeme, engelli aracının başkası tarafından kullanılırken kaza yapılması halinde kasko şirketinin ödeme yapmayacağına hükmetti.

Fiat'ın efsane CEO'su hayatını kaybetti

Fiat Chrysler (FCA) Grubu'nun efsane CEO'su Sergio Marchionne'nin hayatını kaybettiği açıklandı. Gelecek yıl Nisan ayında görevi bırakmayı planlayan Marchionne’nin geçtiğimiz günlerde görevi bıraktığını açıklaması otomotiv sektörünü derinden sarsmıştı, istifa kararının gerekçesi olarak ise sağlık durumu işaret edilmişti.

İkinci el otoda belge dolandırıcılığı

Galericilerin almak zorunda oldukları mesleki yeterlilik belgesi konusunda dolandırıcılık yapıldığına ilişkin çok sayıda şikayet gelince Bursa Oto Galericiler Odası Başkanı Hakan Yanık, belgenin Mesleki Yeterlilik Kurumu ve Türk Akreditasyon Kurumu'ndan akredite olmuş kuruluşlardan alınabileceğine ilişkin uyarıda bulundu.

Otomotiv sektörünü sarsan haber

Otomotiv sektörü akciğer kanseri olan Fiat Chrysler Grubu’nun (FCA) CEO’su Sergio Marchionne’nin durumunun ağırlaşmasından ötürü görevi bırakmasının şaşkınlığını yaşarken, şirketin hisselerinde ise haberin ajanslara düşmesinin ardından yüzde 5'lik düşüş yaşandı.

Saatte 67 araç ihraç ediyorlar

Otomotiv sektörünün kalbi konumundaki Bursa'dan yılın ilk yarısında gelen rakamlar dikkat çekti. Kentte faaliyet gösteren dev otomotiv firmaları tarafından ihraç edilen araç sayısı günlük bazda bin 600 adedi aşarken saatte ise bu rakam 67'yi buldu.

2. el pazara yoğun ilgi

Türkiye otomobil pazarı yılın ilk yarısında yüzde 40’a varan oranda daralırken ikinci ele ilgi yoğunlaştı. Mayıs ayı sonunda ikinci el pazarı 2 milyon 296 bin adede ulaştı.

Döviz kurundanhedef tutmuyor

Türkiye’de otomobil üreten Honda ekonomik belirsizlikten şikayet etti. Döviz kurundaki dalgalanmalardan kaynaklı yılbaşında yaptıkları planın tutmadığını söyleyen Honda Türkiye Başkan Yardımcısı İsmail Sümer, “Biz devletimizden ne teşvik ne de başka birşey istiyoruz. Biz sadece ekonominin stabil olmasını istiyoruz” dedi.

Otomotiv sektörüne yön verenler İstanbul'da buluşacak

Uluslararası Otomotiv Mühendisliği Konferansı 1-2 Kasım'da İstanbul'da düzenlenecek. Geleceğin otomotiv trendlerinin mercek altına alınacağı konferansta, otomotiv elektroniği ve yazılımlarındaki son gelişmeler tartışılacak.

Tesla'da iptaller yeni siparişleri geçti

Tesla'nın büyük umutlar bağladığı Model 3 aracındaki üretim sorunları bir süre önce giderilse de bazı müşteriler beklemeyip ön siparişlerini geri çekiyor. Needham&Co. verilerine göre 1 yıl ila 9 aylık bekleme sürelerinden dolayı her 4 Tesla müşterisinden biri Model 3 siparişini iptal etti. 35 bin dolara satılan araç için 1000 dolarlık ön ödeme yapılması gerekiyor.

Yaz Tatilinde Deponuzu Doldurdukça Kazanın

Bütün bir sene çok çalıştık, çok yorulduk. Yazın gelmesi ve sıcaklıkların da yükselmesiyle çoktan tatil planları yapmaya başladık. Aracımıza atlayıp, tempomuza biraz mola vermek hepimize iyi gelecek!

ABD korkusundan Çin'den taşınıyor

Volvo en çok satan SUV modelinin imalatını, ABD'nin Çin'den yapılan ithalata getirdiği yeni gümrük vergilerinden korumak için Avrupa'ya taşıma kararı aldı.

Avrupa hibrit pazarı büyüyor

Toyota’nın dünya hibrit otomobil satışları 12 milyonu aşarken, markanın Avrupa’daki satışlarında hibritin payı yüzde 46’ya çıktı. Türkiye’de üretilen Toyota C-HR modelinin yüksek satışları başarıya önderlik ederek Türkiye’ye gurur yaşattı.

1 adet talep gelince üretimi durduruluyor

Dünyanın en ucuz arabası olarak bilinen Nano'nun Haziran ayı üretiminin 1 adete düşmesinin ardından Tata Motors sürpriz bir karar alarak otomobilin üretimini sona erdiriyor. Nano 2008 yılında ilk kez piyasaya sürüldüğünde 1500 dolardan satılıyordu.

Eski çalışanı ile başı dertte

Tesla’nın işten çıkarılan ve patron Elon Musk tarafından ‘sabotajcı’ olarak tarif edilen eski çalışanı, şirketi üretim rakamlarını olduğundan daha yüksek gösterdiği gerekçesiyle ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) şikayet etti.

'Otonom aracı 3-4 yıl içerisinde seri imalatta göreceğiz'

Assan Hanil, Teknoloji Günü için Güney Kore’den özel olarak getirilen otonom sürüş simülasyon kabinini Türkiye’ye getirdi. Assan Hanil Genel Müdürü Atacan Güner, “Otonom aracı 3-4 yıl içerisinde seri imalatta göreceğiz” dedi.

Tesla ABD dışı ilk fabrikasını Şanghay'da açacak

Elektrik otomobillerle ün kazanan Tesla, Şanghay'da açacağı yeni fabrikada yılda 500 bin elektrikli otomobil üretecek. Fabrika, Tesla'nın ABD dışındaki tek tesisi olacak.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.