Otomotiv Haberleri

Sıfır otomobilde ikinci kriz kapıda: Fiyatı uçuşa geçecek!

Üretimleri durdurarak milyarlarca dolarlık zarara yol açan küresel çip krizinin ardından otomotiv sektörüne ilişkin yeni bir kriz daha kapıda. Sektör temsilcileri çipten sonra yeni krizin ise otomobil üretiminde de kullanılan kauçukta ortaya çıkabileceğine işaret ediyor. Yetkililer, kauçuk fiyatlarındaki yükselişin henüz çok başında olduğunun da altını çizip fiyat uyarısında bulunuyor.

Ford Otosan Gölcük'teki fabrikasında üretimi iki ay durduracak

Ford Otosan, her yıl yaz aylarında planlı bakım ve yeni yatırımlar için üretime vereceği arayı otomotivde yaşanan çip krizi nedeniyle öne çekti. Gölcük fabrikasında 19 Nisan-13 Haziran döneminde üretime ara verilirken, Yeniköy ve Eskişehir fabrikalarında faaliyetler devam edecek.

Lüks otomobilde kripto para ile ödeme dönemi

Kripto paraların ödeme alanları her geçen gün giderek büyüyor. Royal Motors bugünden itibaren geçerli olacak uygulamayla, kullanıcılara ödemelerini Türkiye’nin ilk yerli coin’i olan Bitcicoin ile gerçekleştirme imkânı sunacak

Çip krizi bir markaya daha sıçradı: Mitsubishi üretimi azaltıyor

Otomotiv sektöründe çok sayıda markanın üretimlerini durdurmasına yol açan çip krizi bir markaya daha sıçradı. Mitsubishi çip tedarikindeki problem sebebiyle üç fabrikasında üretimi azaltacağını açıkladı.

Ucuz elektrikli MG Türkiye’de

Elektrikli otomobiller fiyatlarıyla içten yanmalı motorlarla rekabet etmeye başladı. Çinli SAIC’in sahibi olduğu İngiliz MG’nin kompakt SUV’u ZS EV modeli 372 kilometrelik menziliyle 394 bin liraya Türkiye’de satışa sunuldu. Doğan Trend Otomotiv CEO’su Kağan Dağtekin, “Bizim modele güvenimiz tam. Geri alım garantisi veriyoruz” dedi.

TOGG inşaatı hızla yükseliyor: Büyük proje canlı yayında izlenecek

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun (TOGG) Gemlik Tesisi’nde başlayan inşaat çalışmaları hızla devam ediyor. Boyahane, enerji, gövde ve giriş binalarının altyapı çalışmalarının tamamlanmasının ardından inşaat temelden yükselmeye başladı. Fabrika inşaatının son hali ise drone ile havadan görüntülendi. Devasa tesise kurulan canlı yayın sistemi ile inşaat çalışmaları 7 gün 24 saat sosyal medyadan canlı izlenecek.

Başka şehirlere ikinci el araç almaya gideceklere uyarı

İkinci el oto pazarı yaz aylarının gelmesi ile birlikte tekrar hareketlenmeye başladı. Korona virüs salgını sonrasında değeri neredeyse iki katına çıkan otomobilleri almak isteyenler için ise önemli uyarılar yapıldı. İkinci el otomobilin kusurlu olup olmadığını en iyi kontrol edenlerin ekspertizler olduğunu belirten İhsan Açıkgöz, kendi şehirlerinden başka şehirlere gideceklerin mağduriyet yaşamadan bazı işlemleri rahat bir şekilde yapabileceklerini belirtti.

Otomotivdeki çip krizinin çözümüne yönelik Japonya ile ABD iş birliği yapacak

Otomotiv sektörünü derinden etkileyen çip krizine yönelik iki ülke işbirliği yapacak. Japonya ile ABD, küresel otomobil endüstrisini olumsuz etkileyen yarı iletken olarak adlandırılan çiplerin tedarik zincirinde yaşanan problemin çözülmesine yönelik yakın iş birliği yapılmasında anlaştı.

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Kacır: TOGG, pek çok rakibini geride bırakma iddiası taşıyor

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu'nun (TOGG) doğuştan elektrikli araç teknolojilerine yönelerek pek çok rakibini geride bırakma iddiası taşıdığını açıkladı. Kacır, "Yerli otomobil dünyaya ihraç edebildiğimiz ve yepyeni başarı hikayeleri yazdığımız bir proje olacak" dedi.

İlk sefer gerçekleştirildi: Otomobilde ihracat ve ithalat kapısı konumuna gelecek

Türkiye’nin en önemli ihtiyaçlarından birisi olan ‘Otomotiv Odaklı Ro-Ro Limanı’na ilk uluslararası deneme seferi gerçekleştirildi. Ro-Ro limanı, önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek resmi açılış sonrası uluslararası otomobil markalarının ihracat ve ithalat kapısı konumuna gelecek.

Otomotiv yan sanayi ihracatı yüzde 17 arttı

Otomotivin toplam ihracatında yüzde 37,62'lik paya sahip olan, 187 ülke ile özerk ve serbest bölgeye ürün gönderen yan sanayi sektörü 3 ayda 2 milyar 893 milyon 658 bin dolarlık ürün ihraç etti. Sektörün ana pazarı olan Almanya'ya ilk çeyrekte gerçekleştirilen ihracat yüzde 27'lik artışla 556 milyon 883 bin dolardan 707 milyon 375 bin dolara yükseldi.

Türkiye'de otomatik vites tercihi 'tam gaz' sürüyor

Türkiye'de otomatik vites otomobil satışları bu yılın ilk üç aylık dönemiyle geçen yılın aynı dönemi kıyaslandığında yüzde 68,17 artışla 119 bin 772'ye yükseldi. Ocak-Mart 2020'de 71 bin 220 adet olan otomatik şanzımanlı otomobil satışları, bu yılın aynı döneminde 119 bin 772'ye yükselirken, otomatik vites otomobillerin toplam pazardaki payı da yüzde 71,5'ten yüzde 76,5'e çıktı.

Kampanyalar rekor getirdi

Artan döviz kurlarıyla yükselen otomobil fiyatlarını lehine çevirmek isteyen vatandaş, martta bayilere koştu. Martta 96 bin 128 adet satışla yeni bir rekor kıran otomotiv pazarında kampanya yapanlar liderliğe yükseldi. Toyota’nın 23 bin liraya varan indirimle başlattığı Corolla kampanyası en çok satılan araç unvanını getirdi. Skoda ise yüzde 300’e varan büyümeyle yeni bir rekora imza attı.

İkinci el araç piyasasında durgunluk yaşanıyor

Koronavirüs tedbirleri kapsamında normalleşme kararıyla tekrar açılan ikinci el oto araç pazarında ikinci el araçlara talebin azalması durgunluğa neden oldu.

Mart ayında son 30 yılın araç satış rekorunu kırdı

Toyota, Türkiye otomotiv pazarındaki son 30 yıllık tarihinde en yüksek aylık satışını gerçekleştirerek kendi rekorunu kırarken, Corolla modeli de mart ayı ve ilk çeyrekte segmentinde en çok satılan model olmayı başardı.

Otomotiv pazarı yüzde 60 büyüdü

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD), ocak-mart dönemi ve mart ayına ilişkin “Otomobil ve Hafif Ticari Araç Pazar Değerlendirme Raporu”nu yayınladı. Buna göre, Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı, ilk 3 ayda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 59,7 artışla 198 bin 660 adet olarak gerçekleşti.

Otomotiv pazarı mart ayında son 10 yılın rekorunu kırdı

Koronavirüs salgınına rağmen mart ayında sıfır araç satışları yıllık bazda yüzde 90'nın üzerinde artış gösterdi. Otomobil ve hafif ticari araç satışları mart ayında yıllık bazda yüzde 92.8, otomobil satışları yüzde 91.4, hafif ticari araç satışları ise yüzde 98.3 arttı. Gelen son rakamlar ile Türkiye otomotiv pazarı, Mart ayında son 10 yılın rekorunu kırdı.

İkinci el araçta çip uyarısı: Fiyatlar yeniden yükselişe geçecek

Otomotiv sektöründe ortaya çıkan çip krizi çok sayıda markanın üretimlerini durdurmasına yol açtı. Sektör temsilcileri ise sıfır otomobilde ortaya çıkacak tedarik sıkıntısının ikinci el otomobile olan talebi arttıracağını ve nisan mayıs aylarında fiyatlarda artış yaşanmaya başlayacağını kaydetti.

Yerli otomobile sürpriz bir isim daha: Dünyaca tanınan tasarımcı Murat Günak, TOGG Tasarım Lideri oldu

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu'nun (TOGG) tasarım çalışmalarına başından beri danışman olarak destek veren Volkswagen ve Mercedes-Benz'in eski baş tasarımcısı Murat Günak, 1 Nisan'dan itibaren şirkette "tasarım lideri" olarak tam zamanlı görev yapacak. "Tersine göçle" TOGG'a katılan kişi sayısı Murat Günak ile 23'e yükseldi.

Çip krizi büyüyor: Renault ve Tofaş'ın ardından Ford Otosan da üretime ara veriyor

Koronavirüs salgının etkisinden kurtulup artan taleple üretimlerini hızlandıran otomotiv sektöründe ortaya çıkan çip krizi Türkiye'de üretim yapan otomotiv markalarına da sıçradı.. Oyak Renault ve Tofaş'ın ardından Ford Otosan da mikroçip tedarikinde yaşanan sıkıntılar nedeniyle üretime altı gün ara vereceğini açıkladı.

İkinci el otomobilde bahar zammı kapıda

Geçen yıl pandemi nedeniyle fiyatların artış gösterdiği ikinci el otomobil piyasasında, düşüş yaşandı. Baharla birlikte tatil planlarının ikinci el piyasasını hareketlendireceğini ve fiyatlara zam geleceğini belirten Garaj Avrasya Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Özkan, “Önümüzdeki ay itibariyle ikinci elde yüzde 5 ila 10 arası zam yapılabilir” dedi.

Ford Otosan'ın 2 milyar avroluk yatırımı sanayicileri sevindirdi

Ford Otosan'ın Avrupa'daki en büyük ticari araç üretim üssü olan Kocaeli fabrikalarında gerçekleştirilmesi öngörülen 2 milyar avroluk yeni yatırımından mutluluk duyan kentteki sanayiciler, bu yatırımın tedarikçi firmaların teknolojik dönüşümüne katkı sağlayacağına inanıyor.

Batarya fiyatında büyük düşüş: Elektrikli araçlar daha da ucuzlayacak

Son 10 yıldır hızla düşmeye başlayan bir saatte tüketilen enerji bazında batarya maliyetleri 800 dolardan 150 dolara kadar gerilerken Türkiye Elektrikli ve Hibrid Araçlar Derneği Başkanı Berkan Bayram ise alternatif kaynaklı araç üretiminde küresel rekabetin arttığını belirterek, bu rekabetin tüketicilerin elektrikli araçları daha ucuza edinmelerini sağlayacağını dile getirdi.

Efsane Golf sahaya indi

Volkswagen’in üretildiği günden bu yana en iddialı modeli Golf’ün 8. nesli gecikmeli de olsa satışa sunuldu. Dünyada 36 milyon Türkiye’de ise 210 bin adetten fazla satılan model için Volkswagen Binek Araç Genel Müdürü Gino Bottaro, “Gecikmeyi yüksek satışlarla telafi edeceğiz” dedi. Yeni Golf’ün fiyatı ise 223 bin 500 liradan başlıyor.

Sıfır araçlardaki taksitlendirme talepleri arttırdı

Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayımlanan kararla sıfır araç alımlarında yapılacak taksitlendirme satışları arttırdı.

Çip krizi Türkiye'ye sıçradı: Renault'un ardından Tofaş da üretime ara veriyor

Koronavirüs salgının etkisinden kurtulup artan taleple üretimlerini hızlandıran otomotiv sektöründe ortaya çıkan çip krizi Türkiye'de de üretimi etkiliyor. Oyak Renault'un ardından Tofaş da çip tedarikinde yaşanan aksaklık nedeniyle üretimine ara vermek zorunda kaldı.

Otomobil alacaklar dikkat: Taksitli satış dönemi başladı

Ticaret Bakanlığı, konut satışlarında taksit sınırını kaldırırken, taşıt satışlarında 60 aya kadar taksit imkanı getirdi. Buna göre konutta taksit sınırı kaldırılırken, 120 bin lira ve altında olan otomobiller 60 ay, 120 ile 300 bin lira arasında fiyatı olan otomobiller 48 ay, 300 bin ile 750 bin lira arasında fiyatı olan otomobiller 36 ay, 750 bin lira ve üstünde fiyatı olan otomobillerde taksit sayısı 24 ay oldu.

Otomotiv üretimi geriledi

Otomotiv sanayisinin şubat ayı üretimi geçen yılın aynı ayına göre yüzde 9,3 azalarak 116 bin 88 adet oldu. Aynı dönemde otomobil üretimi yüzde 22,4 azalarak 68 bin 105 adede geriledi.

Virüs otomotiv satışını patlattı

Koronavirüsün kazananı otomotiv sektörü oldu. Bulaş riskine karşı toplu taşımaya binmek istemeyen vatandaş otomotiv satın almaya yöneldi. Koronavirüsün çıktığı 2020 Mart tarihinden itibaren 2021’in Mart’ına kadar 800 binden fazla sıfır araç satıldı. Bu rakamla sektör önceki seneye göre yüzde 70’ten fazla büyüme gösterdi. Pandemi sürecinde geçtiğimiz sene el değiştiren 2. el araç sayısı ise 8,5 milyonu buldu.

Sıfır otomobilde çip krizi!

Koronavirüs salgının etkisinden kurtulup artan taleple üretimlerini hızlandıran otomotiv sektörü şimdi de çip krizi ile sarsıldı. Çok sayıda otomotiv devi çip tedarikinde ortaya çıkan sıkıntı sonrası üretimlerini durdurmaya başlarken kriz Türkiye'de üretim yapan bir markaya da sıçradı. Otomotiv sektöründe yaşanan çip kıtlığı nedeniyle 700 bine yakın daha az araç üretiminin gerçekleşeceği, üreticilerin gelir kaybının ise 60 milyar doları aşacağı tahmin ediliyor. Sıfır otoda çıkan kriz sonrası fiy...

Yerli otomobilde yeni gelişme: Üretimini Karel yapacak

Bursa Gemlik'teki fabrika inşaatı hızla devam ederken, Türkiye’nin Otomobili’nde yeni bir gelişme daha yaşandı. TOGG tarafından üretilecek yerli otomobilin bagaj kapağı kontrol ünitesinin tasarım ve üretimini gerçekleştirecek firma belli oldu.

Sıfır coştu ikinci el durdu: 85 bin lira indirim yapan var

Otomotiv pazarı 2021 yılına yapılan kampanyalarla hızlı başladı. Markaların tamamına yakını uygun finansman ve avantajlarla gaza bastı. 80 bin liraya kadar indirim yapan markalar ilk 2 ayda 102 binden fazla satış yaparak başarıya imza attı. İkinci elde ise yüzde 20 fiyat düşüşü olmasına rağmen talep geçen seneye göre gerilerde kaldı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+