Otomotiv Haberleri

Togg'dan yeni açıklama: Tüm araçlara açık olacak

Türkiye'nin otomobili Togg'dan şarj cihazlarıyla ilgili açıklama geldi. Yapılan açıklamada, şarj cihazlarını tüm elektrikli araçların kullanacağı belirtildi.

Talep 23 kat arttı: Ruslar yedek parça almak için Türkiye'yi tercih ediyor

Ukrayna savaşının başlamasıyla Avrupa ve ABD'nin yaptırımlarına maruz kalan Ruslar, otomotiv sektöründe yedek parça tedarik sıkıntısı yaşıyor. Yedek parça konusunda Rusların kolay ulaşım sağladığı ülkelerin başında Türkiye geliyor.

Yerli otomobil TOGG yollarda: Heyecanlandıran görüntüler paylaşıldı

Togg'un kullanıcı deneyimi testleri devam ediyor. Togg'un resmi Twitter hesabından paylaşılan tweette, "Tüm güvenlik önlemlerimizi alarak gerçek yol koşullarında yaptığımız kullanıcı deneyimi testlerimiz planlarımız doğrultusunda devam ediyor." ifadesi kullanıldı.

En fazla otomotiv ihracatını Kocaeli yaptı

Kocaeli, geçen ay 682 milyon 811 bin dolarla en fazla otomotiv dış satımı yapan il olurken, İstanbul 605 milyon 522 bin dolarla ikinci ve Bursa 591 milyon 859 bin dolarla üçüncü il olarak kayıtlara geçti. Türk otomotiv sanayisi, eylülde en fazla ihracatı Almanya'ya yaptı.

Otomobil ve hafif ticari araç pazarı daraldı

Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı 2022 yılı Ocak-Eylül döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 6,7 azalarak 520 bin 530 adet olarak gerçekleşti.

TOBB Başkanı açıkladı: TOGG yolda da evde de şarj olacak

MODEF EXPO 2022 47. Uluslararası İnegöl Mobilya Fuarı, düzenlenen tören ile açıldı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TOGG Otomobil Fabrikası’nın 29 Ekim’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla açılacağını hatırlatarak, "Sayın Cumhurbaşkanımızın katılımıyla beraber 29 Ekim’de Gemlik’te fabrikanın açılışını hep beraber yapacağız. Milletimize hayırlı uğurlu olsun. Her tarafta şarj istasyonları da kurulmaya başladı. Hiç problem olmayacak. Zaten evde de şarj edilebilec...

Motosiklet üretimi bir milyona koşuyor: İki tekerde üs oluyoruz

Avrupa’yı hedefleyen motosiklet üreticilerinin yatırım için gözdesi Türkiye oldu. Motosiklette adeta bir üretim üssüne dönüşen Türkiye, 1 milyona yakın kapasiteyle rekora koşuyor. Yıllık 1 milyon motosiklet üreten Taylandlı Kymco, Türkiye’de yatırım yapacağını açıkladı. Kymco CEO’su Chun-Ping Ko, “Türkiye’de montaj tesisi kuracağız” dedi.

Togg’un enerjisi hazır: Trugo’lar otobanlardaki yerini almaya başladı

29 Ekim’de fabrikasının açılışı yapılacak Togg’un şarj istasyonları Trugo’lar otobanlardaki yerini almaya başladı. İlk istasyonlar İstanbul ile Ankara’yı birbirine bağlayan Anadolu Otoyolu’nun Bolu Dağı bölümünde bir dinlenme tesisine kuruldu. Henüz aktif edilmeyen cihazların yakında çalışmaya başlaması bekleniyor. 81 ile kurulacak Trugo’lar, 25 dakikada araç bataryasının yüzde 80’ini şarj edebiliyor.

Otoda çip zararı 100 milyar avro

Otomotivde yaşanan çip krizinin faturası açıklandı. Avrupalı otomotiv üreticilerinin 2021 ve 2022'de 18 milyonluk otomotiv üretim kaybının toplam değeri 100 milyar avroyu buldu. Krizden en çok etkilenen ülke ise otomotiv devlerine ev sahipliği yapan Almanya oldu.

Araç fiyatları artınca çürümeye terk edilen araçlar kıymete bindi: Tek tek almaya başladılar

Siirt’te, çeşitli nedenlerle yediemin otoparkına çekilen ve toplam değerleri 30 milyon TL’nin üzerinde olan 100 araç çürümeye terk edilmişti. Son bir yıl içinde araç fiyatlarının artmasıyla kentte yediemin otoparkında araçları olan vatandaşlar eksik evraklarını tamamlayarak araçlarını almaya başladı.

Japon otomobil devi Rusya'da üretimi sonlandırıyor

Japon otomobil devi Toyota, önemli parça ve ham madde tedarikindeki aksaklıklar nedeniyle Rusya pazarındaki üretimini sonlandırma kararı aldı.

Oto %15 indirime rağmen elde kaldı: Alıcı da satıcı da fiyatta direniyor

Otomobili yatırım radarından çıkaran vatandaşlar, araç sayısının bollaşmasıyla galericilerin fahiş fiyat oyununa gelmedi. Fiyatları düşürmemekte ısrar eden galerici, ÖTV beklentisi oluşan vatandaşla indirim konusunda karşılıklı direniyor. altı ay ve altı bin km şartıyla yüzde 15 düşüş sergileyen ikinci el otomobillerin fiyatı alıcılar tarafından hala yüksek bulunuyor.

Elektrikli otomobil satışları 8 ayda 3'e katlandı

Türkiye'de elektrikli otomobil satışları, Ocak-Ağustos 2022'de geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık 3 kat artışla 3 bin 283'e yükseldi. Benzinli otomobiller satışlarda ilk sırada yer alırken, dizel otomobil satışları azalmaya devam etti.

6001 kilometre ihlali sürüyor

Sıfır ikinci el araçlar için 15 Eylül tarihinde yürürlüğe giren 6 ay 6 bin kilometre kuralı, sosyal medya ve ilan sitelerinde delinmeye devam ediyor. Sahibinden.com'da 6 bin ila 8 bin kilometre arasında 4 bin 130 araç bulunuyor. Açıklamalarda 'Araç bayiden galeriye çekici ile getirildi' yazıyor ancak aracın 6 bin 1 kilometrede olması dikkat çekiyor.

Ticaret Bakanlığı açıkladı: Altı bin kilometre şartını ihlal edenlere para cezası 300 bin liraya kadar çıkacak

İkinci el oto satışında getirilen 6 bin kilometre şartını hülle yoluyla ihlal edenlere verilen ceza 8 bin liradan 300 bin TL'ye çıkarılıyor. Bakanlık Meclis açılınca yetki talebinde bulunacak.

İkinci elde 6 ay 6 bin km şartı yürürlükte: Yeni Şafak düzenlemeyi galericilere sordu

Ticaret Bakanlığı’nca Resmi Gazete’de yayımlanan ikinci el araçlarda 6 ay ve 6 bin km kuralı bugünden itibaren yürürlüğe girdi. Yenisafak.com ikinci el araç galerilerinde satıcıların yeni düzenleme ile ilgili düşüncelerini dinledi.

Elektrikli araç satışları dünyada yüzde 81 Türkiye’de yüzde 154 arttı

PwC'nin araştırmasına göre, yılın ilk yarısında küresel bataryalı elektrikli araç (BEV) satışları, 2021’in aynı dönemine göre yüzde 81 Türkiye’de ise yüzde 154 artış gösterdi. PwC'nin strateji danışmanlığı grubu Strategy PwC Autofacts Ortağı Kağan Karamanoğlu, "Geleceğin bataryalı elektrikli araç üreticilerinden biri olan Türkiye, elektrikli araç pazarının önde gelenlerinden biri olma konusunda iddialı" dedi.

TOGG Arjantin'de test edildi

Geçtiğimiz hafta Turkish Cargo uçağına yüklenip karlı ve dağlık alana götürülen Togg'un nerede olduğu belli oldu. Yerli otomobil TOGG'un sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, "Togg Akıllı Cihazımızı Güney Kutbu’na en yakın noktaya, kış testlerinin devamı için Arjantin'in Ushuaia kentindeki akredite test merkezine Turkish Cargo ile taşıdık" denildi.

Bakan Varank: TOGG'la yaptığımızı motosiklet endüstrisinde de yapabiliriz

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, otomotiv endüstrisinde TOGG'la doğru zamanda doğru teknolojiye yatırım yapıldığını belirterek, motosiklet endüstrisinde de aynı şekilde hareket edilebileceğini ifade etti. Varank "Büyüyen bir elektrikli mobilite sektörü var. Otomobillerde olduğu gibi, motosiklet üzerinde de önemli yansımaları oldu, olmaya devam edecek. Belki geleneksel motosikletlerin üretiminde dünyadan bir parça geride kalmış olabiliriz ancak, elektrikli motosikletler hususunda önümüz...

Otomobil piyasasında 6+6 hareketliliği: 3-5 bin TL’sine bakmadan satmaya başladılar

15 Eylül tarihinde sona erecek olan ikinci el otomobil piyasasında 6-6 düzenlemesinin araç fiyatlarına etkisi devam ediyor. Antalya Emlakçılar Oto Galericiler ve İş Takipçiler Odası Başkanı İsmail Çağlar, “Arkadaşlar şunu bilmiyor; 6 bin olunca satabilir misin? Satamıyorsun, 6 bin kilometreyi doldursan da 6 ay beklemek zorundasın. Altı ay doldurdun bu kez 6 bin kilometre olmasını bekleyeceksin. Şirketler bir an önce satılsın, elimizden çıkaralım diye 3-5 bin TL’sine bakmadan satmaya başladılar” ...

Otomobil yatırım aracı olmaktan çıktı

Geçtiğimiz aya kadar her 10 kişiden 7’sinin yatırım yapmak için aldığı sıfır otomobile ilgi düştü. Ağustosta yatırım maksatlı alımların dip yaptığını söyleyen Opel Türkiye Genel Müdürü Alpagut Girgin, “Yatırım amaçlı araç alan müşteri adedi çok düştü. Sıfıra yaklaştı diyebilirim” dedi. Girgin, 6 ay ve 6 bin km düzenlemesinin de galericiyi paniklettiğini ve eldeki araçları satmaya çalıştığını sözlerine ekledi.

Otomobil ve hafif ticari araç satışları ağustosta azaldı

Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı, 2022 Ocak-Ağustos döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 8,5 daralarak 458 bin 446 adet olarak gerçekleşti.

6 bin km için ‘beyin’ yakan hileler

Galericilerin fahiş fiyatlarla sıfır araç satmasının önüne geçmek için getirilen ve 15 Eylül’de yürürlüğe girecek ‘6 ay ya da 6 bin kilometre’ şartı akıl almaz hilelerle delinmeye başladı. Araçların beyinlerine müdahale eden galericiler, sıfır olan kilometreyi 6 binin üzerine çıkarıyor. Stokları eritemeyen fırsatçıların diğer metodu da, devir oyunu. Bazı stokçular araçlarını anne, baba veya akrabalarının üzerine devrediyor.

6+6 şartı ikinci el otomobil fiyatlarını etkiledi: Yüzde 10'luk düşüş bekleniyor

İkinci el otomobil piyasasında durağanlık devam ediyor. Sıfır otomobillerde yapılan düzenlemeler al-sat yapan vatandaşı ikinci el otomobil piyasasından çekti. Oto galericiler durağan seviyenin devam etmesiyle ikinci el otomobil fiyatlarında yüzde 10'a yakın düşüş olacağını öngörüyor.

TOGG'un satış tarihi belli oldu: Müjdeyi Bakan Varank verdi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Radyo Başakşehir’e konuk oldu. 2023 seçimlerinden TEKNOFEST’e kadar gündemdeki konulara dair önemli açıklamalarda bulunan Varank, TOGG’un satış tarihini de açıkladı. Peki TOGG ne zaman satışa çıkacak? TOGG'un satış tarihi ne zaman? İşte detaylar...

Yerli otoda yeni gelişme: TOGG Smart_İX ile iş ortaklığı anlaşması imzaladı

2023 yılında yollara çıkması beklenen yerli otomobilde yeni bir gelişme daha yaşandı. Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu (Togg), kullanıcı deneyiminde yapay zeka destekli çözümler sunan Smart_İX ile iş ortaklığı anlaşması imzaladığını duyurdu.

Galericide sıfır araç fiyatı bayidekine yaklaştı: 100 bin liralık farklar kalmadı

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan düzenlemeyle ikinci el sıfır araçlara getirilen 6 ay ve 6 bin kilometre şartı fahiş fiyatların ateşini söndürdü. 15 Eylül’de başlayacak sıkı denetim öncesi şartları yerine getiremeyen galericiler elindeki sıfır araçları bayi liste fiyatına online platformlarda satışa çıkardı. Galerinin elindeki sıfır aracın 50 ile 100 bin liraya kadar varan fahiş fiyat farkı ortadan kalktı.

Hızlı şarj altyapısında voltaj yükseliyor

Türkiye yaptığı hızlı şarj altyapısı yatırımları ile 2023’te alanda öncü ülkelerden biri olacak. Türkiye’de elektrikli araçların şarj altyapısını oluşturmak için girişimcilerin hızlı şart istasyonu yatırımı yapması sağlanacak.

TOGG'dan takdir toplayan girişim: Görme engelliler de erişebilecek

Türkiye'nin mobilite alanında hizmet veren küresel teknoloji markası TOGG, görme engelli kullanıcıları özgürleştiren girişim BlindLook ile yaptığı iş birliği kapsamında fiziksel ve dijital ürünlerinin temas noktalarını adım adım engelsizleştirecek.

Bakanlıktan ikinci el araç için 15 Eylül uyarısı: 81 ilde denetimler başlayacak

Ticaret Bakanlığı, 15 Eylül 2022 tarihinden sonra 81 ilde Ticaret İl Müdürlükleri aracılığıyla iş yeri denetimleri yapılarak ilk tescil tarihinden itibaren 6 ay ve 6 bin kilometre geçmeden pazarlaması yapılan otomobil ve arazi taşıtlarının tespit edileceğini ve bu faaliyetlerin de cezalandırılacağını açıkladı.

Bursa'da yedi ayda 241 bin araç üretildi

Otomotiv firmaları OYAK Renault, TOFAŞ ve Karsan'ın fabrikalarının bulunduğu Bursa'da bu yılın 7 ayında 241 bin 48 araç üretildi. Bursa'daki günlük üretim ortalama 1147 araç olurken, 7 aylık süreçte imalatın yarısından fazlası ihraç edildi.

Sıfır otomobildeki kilometre şartına ilginç çözüm: Korsan taksi durakları ile anlaşıyorlar

Ticaret Bakanlığı'nın sıfır otomobilde ‘6 ay ve 6 bin kilometre şartı’ galericiye işlemedi. Bazı ikinci el otomobil satan işletmelerin stoktaki sıfır kilometre araçları satabilmek için korsan taksi durakları ile anlaştığı öne sürüldü. 1 ay içinde 6 bin kilometreyi bulan araçların, otomobil yokluğunda sıfır fiyatına satılması planlanıyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+