Yerli otomobile Katar yatırımı

Katar Ticaret Odası Başkanı Şeyh Halife bin Casım el Sani, yerli otomobil üretiminde Türkiye’ye yatırım yapacaklarını açıkladı. Yerli otomobil ne zaman satılacak, yerli otomobile kim yatırım yapacak? İşte soruların yanıtları.

Bakan'dan sürpriz çıkış: Yasak kaldırılmalı

Araçlar için uygulanan cam filmi yasağı ile ilgili Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü'den sürpriz bir çıkış geldi. Bakan Özlü, bakanlık olarak görüşlerinin Avrupa Birliği Uyum Yasaları çerçevesinde cam filmi yasağının kaldırılmasından yana olduğunu söyledi.

MTV'ye 3 taksit

Yeni yıla girmemizle birlikte araba sahibi vatandaşlar 2018 yılı Motorlu Taşıtlar Vergisi'ni ödemeye başladı. Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) sorgulaması yapanlar, MTV'yi nasıl ödeyeceğini merak ediyor. Bazı bankalar MTV için 3 taksit imkanı sunarken, MTV nasıl ödenir, Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) internet sitesi üzerinden MTV nasıl ödenir, 2018 MTV ne kadar oldu gibi soruların yanıtları merak ediliyor.

6.3 milyon araç her an ceza yiyebilir

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı egzoz muayenesi yaptırmayan 6 milyon 300 bin aracı mercek altına aldı. Bakanlık Emniyet Genel Müdürlüğü'nden listesini istediği araç sahiplerine önce uyarı yazısı gönderecek, yaptırmayanlara ise ceza uygulayacak.

Kampanyaya rağmenyaprak kımıldamıyor

Otomotiv firmaları satışta yıla kötü başladı. Ocak ayının ilk haftalarında kampanyalara rağmen bekledikleri performansı genel otomotiv satıcıları olarak yakalayamadıklarını belirten Hyundai Assan Genel Müdürü Önder Göker, “Otomotiv sektöründe şu an yaprak kımıldamıyor” dedi.

Mercedes Türk’tenX-Class birincilik

Geçtiğimiz Aralık ayında satışa sunulan Mercedes’in pick-up’ı X-Class Türkiye’ye birincilik getirdi. Premium standartlarda müşteriye sunulan ve 135 bin liradan başlayan fiyatıyla göz alan model için Mercedes-Benz Türk Hafif Ticari Araçlar İcra Kurulu Üyesi Tufan Akdeniz, “Bir ay içerisinde 238 adet X-Class satışı gerçekleştirerek global satışları içinde en yüksek sayıya ulaşan ülke olduk” dedi.

MTV'de yeni teklif

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, ruhsatında "minibüs" yazan araçların "otobüs vergisi" ödediğini belirterek, bu konuda düzenleme yapılarak motorlu taşıtlar vergisinde (MTV) adaletin sağlanması gerektiğini ifade etti.

Erken ödeyene yüzde 25 indirim

Ülkemizde araç sayısının artmasıyla birlikte kesilen trafik cezaları da arttı. Trafik cezası sorgulama, online olarak yapılabilir ve kredi kartıyla ödenebilir. Trafik cezası nasıl sorgulanır? 2018 yılı trafik cezaları ne kadar oldu?

Tesla'nın hızlı şarj istasyonlarını kuracak firma belli oldu

Gersan Elektrik Ticaret ve Sanayi AŞ Satış ve Pazarlama Müdürü Mustafa Serdar Şalcı, elektrikli otomobil üreticisi ve enerji depolama şirketi Tesla ile vardıkları anlaşmayla bu şirketin hızlı elektrikli şarj istasyonu Supercharger ürünlerinin montajını yapacaklarını belirterek, "Daha sonra gerek Tesla şarj ürünlerinin üretilmesi, gerekse kendi ürünlerimizin Tesla araçlarına daha uyumlu hale getirilmesinin koordinasyonu için temaslarımız sürecek ve bunlar da ayrı anlaşmalar kapsamında ele alınaca...

2018'in en iyi arabaları

İngiltere'de yılın otomobili belirlenecek. 27 deneyimli otomobil gazetecisi 2018'in en iyi arabalarını belirlemek üzere işlemlere başladı. Yarışmada 13 araba oylamaya katılıyor.

Yerli otomobilin içine talip oldu

Yerli otomobilin üretim yeri olmak için çok sayıda il sıraya girerken yerli otomobilin içini yapmak için yeni bir talip daha ortaya çıktı. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, otomotivin içinde çok ciddi anlamda tekstil ürünleri bulunduğunu ifade ederek, "Bursa tekstil sektörü olarak, yerli otomobilin tekstil işlerine talibiz." dedi.

2. elde KDV sorunu için büyük adım

Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı, ikinci el otomobil ticaretinde KDV sorununun çözümü için MASFED, OYDER ve sektör temsilcilerinin katılımıyla çalıştay düzenledi. Çalıştayda "KDV sorununun bu yıl içerisinde çözülmesi planlanıyor" denildi.

Hibrit araç satışında 2017 'altın yıl' oldu

Türkiye elektrikli otomotiv pazarında geçen yıl 4 bin 451 adedi hibrit, 77 adedi ise elektrikli olmak üzere 4 bin 528 adet araç satıldı.

PTT'den yeni hizmet

Bugüne kadar PTT'den sadece trafik cezası ya da idari para cezası ödemeleri yapılabiliyordu. Bundan sonra PTT'den Motorlu Taşıtlar Vergisi de ödenebilecek. PTT, MTV ödemeleriyle ilgili bir duyuru da yaptı.

Aracınıza göre MTV hesaplama yolu

MTV hesaplama işlemi 2018 yılının ilk günü itibariyle gerçekleştirilen 'Araç değerine göre vergi' nedeniyle araştırılıyor. 2018 öncesinde satın almış oldukları araçlarında eski sisteme göre vergi ödeyecek olan vatandaşlar, yeni dönemde MTV hesaplama işlemini araçlarının değerlerine göre gerçekleştirecek. Peki, 2018 MTV tablosu detaylarına göre kim ne kadar ödeyecek? İşte, MTV hesaplamanın yolu.

Yerli otomobil için 5 isim öne çıktı

Türkiye’nin yıllardır hayalini kurduğu yerli otomobilde Cumhurbaşkanı’nın babayiğit çağrısıyla yeni bir döneme girildi. Kasım ayında belli olan babayiğitlerle birlikte Türkiye’nin ilk yerli otomobili için de çalışmalar start aldı. İstanbul'da tutulan ofiste çalışmalar büyük bir gizlilikle yürütülürken, gözelerin çevrildiği projeyi yürütecek CEO tarafında ise 5 isim ön plana çıkıyor.

Renault Clio 5 Bursa'da üretilecek

Üretim yeri 2010-11 yıllarında Türkiye ile Fransa arasında diplomatik kriz çıkartan Renault Clio'nun yeni modelinin Bursa'da üretilmesine karar verildiği ortaya çıktı. Bursa’da BJA kodu ile Clio 5 üretimi için çalışmalar çoktan başlarken, yeni model için üretim hatlarının kurulumu da devam ediyor.

Toyota'dan İtalya ile ilgili flaş karar

İtalya'da yaklaşık 90 bin adetlik bir satış rakamı olan Toyota, hibrid yakıtlı otomobillere yönelme stratejisi doğrultusunda bundan sonra ülkede dizel yakıtlı otomobil satmayacağını duyurdu.

Otodan 28,5 milyar $ kazandık

Türkiye otomotiv sektörü 2017 yılını 28,5 milyar dolar ihracat ile kapattı. Sektörün aralık ayı ihracatı da bir önceki senenin aynı dönemine göre yüzde 6 artışla 2 milyar 491 milyon dolar oldu.

Yeni ÖTV’lertalebi artırır

Motorlu taşıtlardaki ÖTV matrahının değişmesini otomotivciler olumlu karşıladı. Bu yıl Türkiye iç pazarının yine 1 milyonu yakalayacağını ve yeni vergi oranları ile birlikte satışların daha da artacağını belirten Nissan Türkiye Genel Müdürü Sinan Özkök, “Önümüzdeki dönemde ilk 6 ayda yüksek bir talep oluşabilir” dedi.

Otomobilde düşüşü hafif ticari kapattı

Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı, 2017 yılında bir önceki yıla göre yüzde 2,8 azalarak 956 bin 194 adet olarak gerçekleşti.

Araç sahipleri bu habere dikkat

Zorunlu trafik sigortasında her bir araç grubu ve basamak bazında hesaplanan azami primlere yeni yılda yüzde 5 artış uygulanacak. Zorunlu trafik sigortası nedir, zorunlu trafik sigortası olmamasının cezası nedir, zorunlu trafik sigortası neyi kapsıyor gibi soruların yanıtları haberimizde...

Bir arabanın olmazsa olmazı

TÜİK istatistiklerine göre 22 milyona yaklaşan kayıtlı araç sayısından kasko sigortası yaptıranların oranı 6 milyonu bulmuyor. Yine TÜİK’in verilerine göre yılda ortalama 1.2 milyon trafik kazasının yaşandığı, her ay çok sayıda otomobilin çalındığı Türkiye’de, araç sahiplerinin kabaca dörtte biri hırsızlık, yanma, kaza gibi risklere karşı kasko yaptırarak önlem almış durumda. Peki kasko nedir, kasko neleri karşılar? İşte detaylar

Ultra lüks araç satışlarında düşüş var

Döviz kurlarındaki yükseliş ve ÖTV düzenlemesinin etkisiyle daralmaya devam eden ultra lüks araç pazarı, geçen yıl yüzde 15,3 küçüldü. Ultra lüks araç pazarında 2017'de 4 bin 270 adetlik satış oldu. Lüks araç satışları ise 2017'de bir önceki yıla göre yüzde 0,6 artarak 22 bin 699'a yükseldi.

Volkswagen liderlik koltuğunu kaptırdı

Türkiye'de son 4 yıldır "en çok satılan otomobil ve hafif ticari araç markası" olan Volkswagen, geçen yıl zirveyi Renault'ya kaptırdı. Renault, toplam pazarın yanında otomobil satışlarında da birinci olurken, hafif ticari araç pazarında ilk sırada Ford yer aldı.

Otomobil satışları 1 milyonun altında kaldı

2017 yılında otomobil üretimi ve ihracat tutarında cumhuriyet tarihinin rekorunu kıran otomotiv sektörü, toplam satışlarda ise rekorun kıyısından döndü. ODD verilerine göre, 2017 yılında otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarında satışlar yüzde 2,8 azalarak 956 bin 194’e geriledi.

Yaptırmayan araç sahibine 5 bin 270 lira ceza

Egzoz emisyonu yaptırmayan araç sahiplerini 5 bin 270 lira para cezası bekliyor. Bursa'da 2017 yılında bin 5 araç egzoz emisyonu denetimine tabi tutuldu. 5 araca egzoz emisyon ölçümünü belirli periyotlarda yaptırmadığı veya sınır değerleri sağlanmadığından ceza kesildi.

Tesla sipariş sözünü yine tutamadı

Tesla 2017 sonu için söz verdiği Model 3 teslimatlarının çok az bir kısmını karşıladı. Geri kalan için müşterilerin 3 ay daha beklemesi gerekiyor.

Dizel araç sahipleri dikkat!

Türkiye'de en çok kullanılan akaryakıt türü olan motorine binde 5 biyodizel harmanlanması uygulaması başladı. Akaryakıt piyasasında satılan her 200 litre motorinde en az 1 litre biyodizel bulunacak.

553 otomobil modelinin üretimi yasaklandı

Elektrikli araç üretimini teşvik için benzinli araç satışlarını kademeli olarak yasaklama kararı alan Çin, yeni bir adım daha attı ve 553 otomobil modelinin üretimini yasakladı.

Otomobilde 13 bin liraya varan indirim

2018 yılı ÖTV matrah limitleri yeniden belirlendi. Motor silindir hacmi 1600 cc'yi geçmeyen araçlar için ÖTV matrahının alt limiti 40 bin liradan 46 bin liraya, üst limiti 70 bin liradan 80 bin liraya yükseltildi. Böylece ucuz otolarda 2 bin 714, pahalı da ise 13 bin TL daha az ÖTV ödenecek.

ÖTV oranları yeniden belirlendi

2018 yılı ÖTV matrah limitleri yeniden belirlendi. Resmi Gazete'de yayımlanan listeye göre motor silindir hacmi 1600 cc'yi geçmeyen araçlar için ÖTV matrahının alt limiti 40 bin liradan 46 bin liraya, üst limiti 70 bin liradan 80 bin liraya yükseltildi.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.