Bu geceden itibaren zam geliyor

Motorinin litre fiyatına bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere 13 kuruş zam yapıldı.

Araç sahiplerine bir iyi bir kötü haber

Yarından itibaren motorine zam geleceğini ifade eden Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası, benzin konusunda ise bir fiyat artışı olmayacağını açıkladı.

Otomobillerde renk tercihi değişiyor

Trafiğe yeni çıkan araçlar içinde yıllardır en yüksek paya sahip beyaz renklilerin oranı 2014'te yüzde 62,5 iken geçen yıl yüzde 58,7'ye geriledi. Trafiğe kaydı yapılan otomobiller içinde siyah renkli olanların oranı 2014'te yüzde 9,5, geçen yıl ise yüzde 7,6 oldu. Son yıllarda gri, mavi ve sarı renkli otomobillerin oranında ise artış yaşandı.

Otomotiv ürünlerinin denetiminde yeni dönem

Otomotiv ürünlerinin piyasa gözetimi ve denetimi faaliyetlerine ilişkin usul ve esaslar belirlendi. Piyasa gözetimi ve denetimi teknik düzenlemenin öngördüğü işaretler ve/veya belgeler üzerinden inceleme, duyusal inceleme ile test ve muayeneyi kapsayacak. Güvenli olmadığı tespit edilen ürünlerin piyasaya arzı yasaklanabilecek, ürünler toplatılabilecek veya hizmet dışı bırakılabilecek.

Yeni otomobili ilk bakanlık denetleyecek

Piyasaya ilk defa arz edilen yeni araçları artık Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı denetleyecek. Bakanlık yeni araçların ve otomotiv ürünlerinin ilgili teknik düzenleme gereklerini sağlayıp sağlamadığı ve güvenli olup olmadığını denetleyerek, şartları karşılamayanlara yönelik tedbir uygulayabilecek.

EGD'den iletişim derneklerine 'Mesleki ilkeler' hatırlatması

Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD), Ford Otosan ile ilgili bir haberin "İletişim ve Medya İlişkileri Yönetiminde Mesleki İlkeler"in ihlali sonucunda bazı gazetelerde yer almaması nedeniyle bir açıklama yayınladı.

65 bin ikinci el oto satıcısı için zorunluluk geldi

İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik ile motorlu kara taşıtı ticareti yapan işletmelerde pazarlama ve satış yapanlara, mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu getirildi.

Personel alacağını duyurdu, 500 bin kişi başvurdu

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın iş ilanına rekor başvuru geldi. Son zamanlarda teknolojik atılımlar ile gündeme gelen Tesla 2017 yılı için 2500 adet personel alacağını açıklamasının ardından şirkete adeta CV yağdı. 2 bin 500 kişilik iş ilanına şimdiye kadar CV yollayanların sayısı 500 bini buldu.

Bakanlık açıkladı: 1 kuruş zam yok

Maliye Bakanlığından, elektrik motorlu otomobillerin özel tüketim vergisine (ÖTV) bir kuruş dahi zam yapılmayacağı bildirildi.

Karsan, Bükreş'ten eli boş döndü

Karsan Bükreş belediyesinin açtığı otobüs alımı ihalesinin şirket lehine sonuçlanmadığını duyurdu.

Bu da onların yerli otomobili

Vietnamlı otomotiv üreticisi VinFast, biri sedan biri de SUV olmak üzere iki yeni araç geliştirmek üzere Pininfarina ile sözleşme yaptı. Pininfarina, Vietnam'ın ilk yerli otomobilini yapmak için yola çıkan VinFast'a biri sedan biri de SUV olmak üzere iki otomobil tasarlayacak.

Honda kapasiteyidizelle dolduracak

Civic Sedan dizel için üretim düğmesine basan Honda, 50 bin adetlik üretim kapasitesinin 40 binini kullanacak. Modele olan talep artışı halinde 50 bin adetlere çıkacaklarını bildiren Honda Türkiye Başkan Yardımcısı Sümer, “Kapasite dolduğunda ikinci bir model için harekete geçebiliriz” dedi.

Mercedes İstanbul Park'tan çıktı

Premium sınıfın lideri ve AMG performans araçlarının üreticisi Mercedes-Benz, İstanbul Park’ta işlettiği özel locasını kapattı. Tabelasını söken ve içerde sergilenen özel araçlarını çıkaran AMG Lounge, burası için hazırladığı Türkçe içerikli web sitesini de yayından kaldırdı.

Yerli otomobili New York da alacak

Yerli otomobilin dünyada marka olacağını söyleyen Bakan Özlü, “Emsallerinden daha kaliteli ve üstün olacak. New York’ta da Tanzanya’da da araçları göreceksiniz” dedi.

Yerli otomobilin başına geçecek ilk isim belli oldu

Yerli otomobilin başına geçecek kilit yöneticilerden biri belli oldu. Milli otomobil projesinin koordinatörü olacak üst düzey yöneticilerinden ilki Nobel ödüllü ilk Türk bilim adamı Prof. Dr. Aziz Sancar’ın yeğeni Metin Sancar oldu.

Bir dakikada ceza sorgusu

Aracınıza ait trafik cezası olup olmadığını öğrenmek artık çok kolay. E-devlet, Emniyet Genel Müdürlüğü internet sitelerinden plakanızı girerek trafik cezalarınızı öğrenebilirsiniz. İşte plaka ile trafik cezası sorgulama işlemleri...

"Arabam nerede?" diye aramayın

Aracın çekilme nedeni ve otoparkı e-devlet’te. E-devlet kapısı üzerinden aracın çekildiği otopark ve ceza bilgisini anlık bildirim ile öğrenme ve son beş yıldaki kaza ve ceza bilgilerinin görüntülenip barkodlu belge oluşturma imkanı sağlandı. Peki e-devlet'ten otoparka çekilen araç sorgulama nasıl yapılır?

15 günde ödeyene indirim

Trafikte kurallara uymayan sürücülere ceza kesilir. Araç sayısının her geçen gün artmasıyla birlikte kesilen trafik cezalarında da artış görülüyor. Sürücüler, online olarak trafik cezası sorgulaması yapabildikleri gibi trafik cezalarını da kredi kartıyla ödeyebilirler. Trafik cezası sorgulama nasıl yapılır? e-Devlet'ten trafik cezası sorgulama işinin detayları haberimizde.

İkinci el satışı ile ilgili kurallar yeniden belirlendi

İkinci el araç ticaretinde yeni dönem başladı. Milyonlarca kişiyi ilgilendiren ikinci el araç satışı ile ilgili kuralları belirleyen yönetmelik, dün Resmi Gazete’de yayımlandı. İkinci el motorlu kara taşıtı ticareti yapmak isteyenlere yetki belgesi alma zorunluluğu getirilirken, belgesinin süresi 5 yıl olacak. Bundan sonra herkes ikinci el otomobil satamayacak. İkinci el otomobil satacak kişilerin yetki belgesi alması gerekecek. İkinci el araçlar, sigortasız satılamayacak. Aracın tüm bilgileri e...

240 bin liralık lüks aracı taksi yaptı

Manisa’nın Alaşehir ilçesinde Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) indiriminden yararlanan 30 yıllık taksi şoförü Mustafa Altın, piyasa değeri yaklaşık 240 bin TL olan son model lüks arabayı 160 bin liraya alarak taksi yaptı. Altın, müşterilerine aracın taksi olduğunu inandırmakta zaman zaman güçlük yaşadığını söyledi.

Aracı olanlar silecek pompasına dikkat!

Kusurlu frenler, eksik veya çalışmayan emniyet kemerleri, ön cam çatlağı, arızalı silecek suyu pompası, elektrik aksamı ve kalorifer sistemindeki arıza, şase ve kaporta çürükleri gibi nedenlerle araçlar "emniyetsiz" veya "ağır kusurlu" sayıldığından muayeneden geçemiyor. Eksikliklerin giderilmesi için ise 1 ay süre tanınıyor.

Araç sahiplerine güzel haber

Yarından itibaren motorin fiyatlarına 17, benzin fiyatlarına ise 11 kuruş indirim yapılacak.

'İkinci el'de büyük değişiklik

Bundan sonra herkes ikinci el otomobil satamayacak. İkinci el otomobil satacak kişilerin yetki belgesi alması gerekecek, bu belgenin geçerliliği beş yıl olacak. Bunun yanında ikinci el otomobil satış yerlerinin de bazı şartları taşıması gerekecek. İşte ikinci el otomobillerin satışı için yapılacak düzenlemeler.

İkinci el oto pazarı hareketlendi: Satışlar arttı

Bursa’da ikinci el otomobil pazarında bahar şenliği erken yaşandı. Baharın yaklaşmasıyla birlikte otomobil almak isteyenler pazara hücum etti.

ÖTV uyarısı: Her araç için 10 bin TL yok

16 yaş ve üzeri araçlar için gündeme getirilen 10 bin TL'lik ÖTV indirimi sonrası harekete geçerek yok pahasına tüketicilerden araç toplayan ve sadece plakalarını satışa çıkaran uyanıklara yönelik uyarı gelirken, her araç için 10 bin TL indirim yapılacak algısının ise doğru olmadığına dikkat çekildi.

Sürpriz karar: Türkiye'ye geliyor

Dünyanın en çok satan elektrikli otomobil markası Tesla'nın sürpriz Türkiye planı ortaya çıktı. Elon Musk'ın sahibi olduğu Space X şirketiyle uzaya gönderdiği otomobilin ardından, Tesla'nın yeni durağı Türkiye olacak. Bu yıl İstanbul'da önce servis kuracak olan şirket, daha sonra showroom açacak.

Elektrikli araçlar artık yolda kalmayacak

İTÜ elektrikli araçların yolda kalmasının önüne geçecek ‘pil teknolojisinin’ çalışmalarını tamamladı. İTÜ Rektörü Mehmet Karaca geliştirilen yazılımlarla pillerin şarj ömrünün hatasız hesaplanabildiğini açıkladı.

50 sıfır araç sahibinden 'göçük' protestosu

Ankara’da yaşayan yaklaşık 50 vatandaş, sıfır aldıkları Honda Civic FC5 model otomobillerin hatalı çıktığı iddiasıyla Kocaeli’nin Çayırova ilçesinde bulunan otomobil fabrikası önünde eylem yaptı.

Duster parasınınhakkını verecek

Türkiye’nin en çok satan 4X4’ü Dacia Duster yenilenen yüzü ve teknolojisiyle parasının hakkını verecek. Dacia Duster'in 70 bin 900 liradan başlayan fiyatıyla son model teknolojik donanımlara sahip olduğunu söyleyen Renault Mais Genel Müdürü Berk Çağdaş, “Türkiye’de Duster’a binip de keyif almayacak bir insan olamaz” dedi.

Benzin istasyonlarına siber saldırı

Benzin istasyonları siber tehdit altında. Kaspersky Lab yaptığı araştırmada benzin istasyonlarının yakıt vermemeye kadar dayanan yazılım açığını ortaya çıkardı. Yakıt fiyatlarının dahi değiştirildiği sızıntının para çalmaya kadar ilerlediği belirtildi.

Polonya ulaşımdaKarsan Atak’ı seçti

Karsan, yerli üretim Jest, Atak ve Star modelleriyle Avrupa’yı taşımaya devam ediyor. Karsan, son olarak 8,1 metre uzunluğundaki otobüs modeli Atak’tan Polonya’ya iki adet ihraç etti.

Bakan'dan yerli otomobil açıklaması

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, yerli otomobile ilişkin "Şirketleşme ve bir CEO atama aşamasındayız. Dolayısıyla yer konusunda yapılmış hiçbir çalışma yok. Yer konusunda 22 ilden talep var, bu talepler önümüzdeki 1,5 yıl içerisinde değerlendirilecek, yer konusu daha belli değil" dedi.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.