Otomotiv Haberleri

Sayıları 500 bini aştı: Bakanlık'tan zombi araç önlemi

Ağır hasarlı ilan edildikten sonra trafiğe çıkan araç sayısı son 10 yıl içerisinde 500 bini aşmış durumda. Hangi şartlarda tamir edilerek tekrardan trafiğe çıkarıldığı bilinmediği için ciddi anlamda tehlike oluşturan araçlar için sektör temsilcileri iki çözüm önerisi sunarken şikayetler üzerine Hazine ve Maliye Bakanlığı ise sürpriz bir genelge yayınladı. Bakanlığın genelgesinde sigorta şirketlerinden 1 Nisan itibariyle bu tarz araçların bildirimi isteniyor, mevzuata aykırı davrananlar için ise ...

4 otomotiv devi üretime yeniden başladı paladyum fiyatları rekor kırdı

Koronavirüs nedeniyle Çin'de üretime ara veren General Motors, Fiat Chrysler, Toyota ve Audi peş peşe yeniden üretime başladıklarını açıklayınca yarısından fazlası otomobillerde kullanılan paladyum fiyatları ons başına 2 bin 681 doları aşarak tüm zamanların rekor düzeylerine çıktı.

Avrupa'nın en büyük araç filosunu Türkler yönetecek

İç pazarda 2019 sonu itibarıyla turizm gelirlerinin yaklaşık yüzde 10’u günlük araç kiralama sektöründen geldi. Özellikle Avrupalı turistleri ve gurbetçileri odağına alan sektör, her geçen gün büyüyen potansiyeliyle iş dünyasının yeni gözdesi olarak dikkat çekiyor.

2. el araçta fiyatların ne zaman düşeceğini açıkladı

Son günlerde fiyatlarında yaşanan artışla sürekli gündeme gelen ikinci el araç piyasasına yönelik fiyatların ne zaman düşeceğine ilişkin açıklama Fatsa Oto Galericiler Derneği Başkanı Hikmet Zerey'den geldi. Sıfır araç üretiminin azalması ve kredi faizlerinin düşmesinden dolayı 2. el araç fiyatlarının sürekli yükseldiğine dikkat çeken Zerey, fiyatların üretimin artmasıyla düşüşe geçebileceğini söyledi.

TEMSA’da sevindiren gelişme: Yeniden üretime başlıyor

Özçelik-İş Sendikası Genel Başkanı ve Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Yunus Değirmenci, Sabancı Holding’in yabancı bir ortakla yeniden TEMSA’da üretime başlayacağını belirterek, “Aylardır sürdürdüğümüz haklı mücadelemizin sonuç verdiğini görmekten büyük mutluluk duyuyoruz” dedi.

Türkiye'nin Otomobili'ne tasarım övgüsü

Yerli otomobilin tasarımını değerlendiren İtalyan küratör Prof. Luca Molinari, Türkiye'nin Otomobili'nin çağdaş ve iyi bir tasarıma sahip olduğunu belirterek, "Otomobil, çevre kalitesini artıracaktır." dedi.

Satılık araç ilanlarına iki zorunluluk geliyor

Son aylarda büyük rağbet gören ve fiyatların da sürekli yükselişte olduğu ikinci el taşıt piyasasında ortaya çıkan tablo sonrası bir takım düzenlemeler gündemde. Geçtiğimiz yıl satılan araçların yarıya yakının kayıt dışı olması ve 3'den fazla ilan giren kişi sayısının 300 bini aşmasının ardından bakanlığa iki talepte bulunuldu. İkinci el alım satımların büyük oranda döndüğü online kanallar üzerinden yapılan ilan girişlerine TC kimlik numarası ve ekspertiz raporu zorunluluğu getirilmesi isteniyor...

TOGG bayiliğini isteyen isteyene

Türkiye’nin Otomobili Projesi dünyadan yoğun ilgi görüyor. Almanya başta olmak üzere Körfez ve Orta Asya bölgelerindeki birçok ülkeden talep geldiğine işaret eden Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Şu anda en az 10 tane ülkeden bayilikle ilgili, benimle irtibata geçtiler. Şirketle irtibata geçenleri saymıyorum bile” dedi.

İkinci el oto fiyatlarının artış nedeni internet siteleri

Bursa Oto Galericiler Odası Başkanı Hakan Yanık, ikinci el araç fiyatlarının geçen yıla göre 15-20 bin lira arttığını belirterek, "Özellikle internet üzerinden arabalarını satışa sunan insanların, diğer araç ilanlarına bakarak ciddi anlamda 'satılırsa' düşüncesiyle üzerine 10-15 bin lira gibi rakamlar eklediğini tespit ettik. Bu da piyasayı yanıltmaktadır" dedi.

3’den fazla ikinci el araç ilanı çıkan 300 bin kişi Maliye kıskacında!

İkinci elde talebin yükselmesi fiyatların da aşırı artması kayıt dışı satış oranını neredeyse yüzde 50’lere çıkardı. 3,5 milyon aracın kayıt dışı satıldığı ikinci el pazarında bireysel olarak online kanallar üzerinden 3’den fazla araç ilanı çıkan 300 bin kişi tespit edildi. Al-satçıları kıskaca alan Maliye ise geriye dönük yapılan işlemler üzerinden ciddi ceza işlemleri uyguluyor. Kayıt dışı satışlar yüzünden kapora dolandırıcılığı, kilometre sahtekarlığı ve evrakta sahtecilik gibi çok sayıda su...

Bakan Varank: Yerli otomobile şu anda en az 10 ülkeden bayilikle ilgili benimle irtibata geçtiler

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TBMM'de parlamento muhabirlerinin sorularını cevapladı. Yerli otomobil için şu anda en az 10 ülkeden bayilikle ilgili kendisiyle irtibata geçildiğini dile getiren Bakan Varank, "Gerçekten büyük bir teveccüh var" dedi.

7,5 milyon 2. ele doğru satış fiyatı

Türkiye'nin en çok 2. el otomotiv ticareti yapan şirketlerinden Borusan Araç İhale, piyasada fiyatları belirlemek için kolları sıvadı. Kişiye göre değil aracın durumuna göre fiyat belirlediklerini söyleyen Borusan Araç İhale Genel Müdürü Sinan Barutçuoğlu, "Bu yıl 7.5 milyon 2. el alım satımı yapıldı" dedi.

İkinci el araç altından fazla kazandırdı

İkinci el araç fiyatları döviz, mevduat ve hatta altından fazla değer kazandı. Aynı dönemde döviz yüzde 5, mevduat yüzde 4, son dönemin gözdesi altın bile yüzde 12 kazandırırken, ikinci el araçlar yatırımcısına yüzde 20 kazandırdı. 2000 öncesi dönemlerdeki gibi iyi bir yatırım aracı durumuna geldi.

Otomotivde ocak ayının liderleri belli oldu

Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarda bu yılın ocak ayında en fazla satış yapan firmalar sırasıyla Volkswagen, Fiat ve Renault oldu.

Türkiye'nin otomobilinde flaş gelişme: TOGG 25 firma ile anlaştı

TAYSAD Yönetim Kurulu Başkanı Alper Kanca, "TOGG ile iş birliğimiz çok iyi gidiyor. Bizim TOGG’la şu an görüşen, aralarında elektrikli araçlara da parça üreten 60 civarında firmamız var. TOGG, bunlar arasında 25 firmayla iş birliğine başladı. Ama hedef 60 firmanın tamamıyla çalışabilmek" dedi.

Audi 107 bin aracını geri çağırdı: Hatalı hava yastığı tespit edildi

Alman otomotiv devi Volkswagen, Japon üretici Takata'nın hava yastıklarındaki üretim hatası nedeniyle, söz konusu parçanın bulunduğu 107 bin Audi marka otomobili geri çağırma kararı aldı.

Sıfır otomobil tercihinde öne çıkan 4 detay

Türkiye'de tüketiciler 2019'da sıfır otomobil alırken en çok dizel yakıtlı, sedan gövdeli, otomatik şanzımanlı, orta alt sınıf model araçlardan yana tercihlerini kullandı. Geçen yıl trafiğe kaydı yapılan otomobil sayısı 386 bin 748'e ulaşırken birçok modelini yurt içinde üreten Renault zirvedeki yerini korudu. Bu markayı Fiat ve Volkswagen takip etti.

İhracatın yüzde 51'i 5 sektörden geldi

Türkiye, geçen ay tarihinin en yüksek ocak ayı ihracatını gerçekleştirirken, dış satımın yüzde 51,3'ünü otomotiv, kimya, hazır giyim, çelik ve elektrik elektronik sektörleri yaptı.

İkinci el otomobilde kapora tokatçılığı!

İkinci el araç alım satımıyla ilgili son dönemde sıklıkla gündeme gelen dolandırıcılık yöntemlerinden biri de kaporalar üzerinden gerçekleşiyor. İlandaki araç için bir miktar kapora aldıktan sonra telefonları kapatan dolandırıcılar vatandaşı mağdur ediyor. Araç satışlarının yapıldığı internet sitelerinin de sorumluluğu olması gerektiğine dikkat çeken tüketici birlikleri yasal düzenleme çağrısında bulunuyor.

İkinci el otomobiller sıfır otomobil fiyatıyla yarışıyor

Sıfır otomobil fiyatlarında yaşanan aşırı yükseliş bütçesi sıfır otomobile yetmeyen vatandaşı ise ikinci el otomobile yönlendirdi. İkinci el tarafında ortaya çıkan talep ise fiyatları neredeyse sıfır otomobil fiyatlarına yaklaştırdı. Aynı aracın 2010 ile 2012 modelleri arasında 30 bin TL'lik farkın olduğunu belirten vatandaş ise ikinci el otomobillerin sıfır araç fiyatına satılmasından şikayetçi.

2. el kâr getirdi satışlar patladı

Geçen seneyi durağan geçiren sıfır otomobil pazarına karşılık ikinci el pazarı muhteşem bir performansa imza attı. Markaların araç satışına yetişememesiyle ve filoların ellerindeki aracı tutmasıyla fiyatı yükselen ikinci el otomotiv, yeniden ticaret aracı olarak kullanılmasıyla birlikte 7.7 milyon adetle rekora koştu.

Dünyanın en beğenilen otomobil markası Toyota oldu

Fortune Dergisi'nin her yıl gerçekleştirdiği "Dünyanın En Beğenilen Şirketler" sıralamasında zirveye yine Toyota oturdu. Araştırma, şirket anketleri, endüstri analizleri ve üst düzey yöneticilerden alınan değerlendirmeler baz alınarak oluşturuluyor.

Araçlarda takas dönemi başlıyor

Takasbank, 3 Şubat 2020 tarihi itibarıyla “Taşıt Takas Sistemi”ni uygulamaya alıyor. Kurulan sistem taşıt alım satım işlemlerinde taraflara güvenli, nakit taşıma riski olmadan, 15 TL’lik işlem ücretiyle transfer imkanı sağlayacak.

Trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısı yüzde 25 azaldı

Trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısı 2019 yılında (ocak-aralık dönemi) bir önceki seneye göre yüzde 25,7 azalarak 671 bin 131 adet oldu. Trafikten kaydı silinen taşıt sayısı da 2019’da yüzde 48,3 artarak 380 bin 77 adet hesaplanırken, böylece 2019 yılında trafiğe kayıtlı taşıt sayısında 291 bin 54 adet artış gerçekleşti.

Motorinde ÖTV artışı

Motorin için özel tüketim vergisi (ÖTV) litrede 1,9059 liraya çıkarıldı. Söz konusu tutar, Karar öncesinde litrede 1,7945 olarak uygulanıyordu.

Taşıt alım satımında yeni sistem: Elden para verme dönemi sona eriyor

Günde ortalama 30 bin, yılda ise yaklaşık 8 milyon taşıtın ticaretinin yapıldığını taşıt alım satım pazarına ilişkin çok önemli bir sistem 3 Şubat itibariyle yürürlüğe giriyor. Ticaret Bakanlığı ile yapılan protokol çerçevesinde Türkiye Noterler Birliği, Güvenli Ödeme Sistemi'ne ilişkin çalışmalarında son aşamaya geldi. Sistem ile hem aracın devir işlemi, hem de paranın transfer işlemi aynı anda noter huzurunda yapılacak. Kayıt dışılığın da önüne geçilmesine yardımcı olacak sistemin nasıl işleye...

Yeni Clio’ya teşvik geliyor

Bursa’da üretilen hibrit motorlu Clio için teşvik başvurusu yapıldı. Kapsamın diğer yerli hibrit üreticileri için de genişletilmesi gerektiğini ve gerekli kamu başvurularını yaptıklarını söyleyen Renault MAİS Genel Müdürü Berk Çağdaş, “Başvurumuza cevap bekliyoruz. Yalnızca bir markayı kapsayan hibrit teşvikinin tüm yerli hibrit üreticileri için ÖTV anlamında yakın zamanda bir değişiklik yapılacağını düşünüyorum” dedi.

İkinci el otomobilde rekor fiyat artışı

Ankara’nın galericiler sitesinde faaliyet gösteren Seyhan Bağcı, ikinci elde otomobil fiyatlarının son bir ayda rekor artış gösterdiğini ve bu artışın yüzde yirmiye ulaştığını söyledi.

MTV'de 2020 yılı ilk taksit ödemesi için son 9 gün: Ödenmemesi durumunda yüzde 1,6 gecikme zammı uygulanacak

Bu yıla ilişkin motorlu taşıtlar vergisinin (MTV) birinci taksit ödemesi için tanınan süre 31 Ocak Cuma günü dolacak. Ankara Üniversitesi Maliye Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Semih Öz "MTV ödemesinde son günün geçirilmemesi önemli. Verginin ödenmemesi durumunda bu yıl için yüzde 1,6 gecikme zammı uygulanıyor" açıklamasında bulundu.

Yerli otomobilden sonra yerli elektrikli fayton

Adalar'da yıllardır tartışma konusu olan ve yüzlerce atın ölümüne neden olan atlı fayton taşımacılığı İBB Meclisi'nin aldığı karar ile tamamen sona ermesinin ardından İstanbul Park’ta yerli olarak üretilen elektrikli faytonun test sürüşü Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından gerçekleştirildi. 15 yıllık bir Ar-Ge çalışmasının sonucu ortaya çıkan elektrikli fayton, 6-8 saatte şarj oluyor ve tek seferlik şarjla 70-80 km gidebiliyor.

Otomobil devi Toyota araçlarını geri çağırıyor: 12 milyon araç etkilenebilir

Toyota Motor, arızalı hava yastığına sahip olabileceği düşünülen milyonlarca aracını üretim hatası nedeniyle geri çağıracağını açıkladı. Geri çağırma kararı, 2011-2019 yılları arasında satılan Corolla ve 2012-2018 yılları arasında üretilen Avalon modellerini içeriyor.

Otomotiv devinden Türkiye'de üretim sinyali

Fiat Chrysler ile yaşanan birleşmeyi değerlendiren PSA Türkiye Genel Müdürü Olivier Cornuaille bu durumun Türkiye için önemli bir fırsat olduğunu ifade ederken PSA’nın tüm fabrikalarında kapasitenin dolu olduğunu ve bu nedenle Fransız şirketin Türkiye’de üretimi değerlendirebileceğini söyledi.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.