Otomotiv Haberleri

Araç muayene istasyonları için '14 gün kapatılsın' çağrısı

65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlıkları bulunan araç sahiplerinin muayene işlemleri ertelenirken istasyonlarda çekildiği öne sürülen fotoğrafları paylaşan binlerce kişi sosyal medya üzerinden çağrıda bulundu. Araç muayene istasyonlarının 14 gün boyunca kapatılmasını isteyen araç sahipleri muayene istasyonlarında hem kendileri hem de çalışanlar için büyük risk bulunduğuna dikkat çekiyor.

Araç sahipleri dikkat: Kış lastikleri zorunluluğu 1 Nisan’da sona eriyor

Türkiye'de ticari araçlar, şehirlerarası kara yollarında yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan taşıtlarda her yılın 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kalan 4 aylık dönemde kış lastiği kullanılması zorunluğu uygulanıyor. Ticari araçlarda kış lastiği takma zorunluluğu 1 Nisan’da sona erecek.

Yargıtay’dan emsal karar: Arızalanan sıfır araç yenisiyle değişecek

Milyonlarca araç sahibini yakından ilgilendiren karar Yargıtay Hukuk Genel Kurulundan geldi. Emsal kararla sık sık arızalanan ve kısa sürede birçok parçası değişen sıfır araçlar yenisiyle değiştirilecek. Sıfır kilometre aracın birçok parçasının değişmesi ve motorunun yeniden sökülüp takılmasının gizli ayıp niteliğinde olduğunu hüküm altına alan Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, bu tür durumlarda bayinin aracı yenilemesinden sorumlu olduğuna dikkat çekti.

Ertelenen talep nedeniyle araç satışlarında patlama olması bekleniyor

ALJ Türkiye ve Toyota Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Ali Haydar Bozkurt, "Ülkemizde son 2 senelik ertelenen talep vardı. Üzerine bu sürecin talebi de bindiğinde, pazarda çok ciddi artışlar olacaktır. Ancak dünya genelinde de ertelenen bir talep olduğunu düşünürsek bu iş ortadan kalktığı anda satış ve servislerde patlama olacağını gözlemlemek çok zor değil" dedi.

Mercedes-Benz Türk üretime verdiği arayı uzattı

Mercedes-Benz Türk’ün Cocid-19’a karşı aldığı önlemler üretime verdiği arayı 20 Nisan'a uzattı.

Volkswagen Almanya'daki üretimin askıda kalma süresini uzattı

Alman otomotiv devi Volkswagen, ülkedeki koronavirüs salgını nedeniyle durdurulan üretim süresini 4 iş günü daha uzatarak 9 Nisan olarak belirledi. Volkswagen'in farikaları 25 Mart'tan itibaren kapatılmıştı.

Oyak Renault ve Anadolu Isuzu üretime ara veriyor

Oyak Renault Otomobil Fabrikası ve Anadolu IsuzuTürkiye’de de etkisini gösteren koronavirüs salgını sebebiyle kademeli olarak üretime ara veriyor.

Koronavirüsten otomotiv sektörüne darbe: 1,4 milyon araç üretilmeyecek

Koronavirüsle birlikte dünyada ardı ardına kapanan otomotiv fabrikalarının tahmini üretime etkisi 1,4 milyon adet olarak açıklandı. Türkiye’de de 2 hafta kapanan 4 otomotiv fabrikası bulunurken OSD Başkanı Haydar Yenigün, “Bu olağanüstü dönemi en az hasar ile atlatabilmek adına çalışıyoruz” dedi.

Koronavirüs salgını temmuzda satışları patlatacak: Otomotiv sektörü talebe yetişemeyebilir

Çin'den dünyaya yayılan koronavirüs (Kovid-19) salgınının otomotiv sektörüne önümüzdeki 3 ayda tedarik zincirinde oluşturacağı sıkıntılara rağmen, birikecek talebin temmuz gibi satışa dönmeye başlayacağı ve pazarda yükselmenin süreceği belirtildi.

Araç üretimi 1,4 milyon adet azalacak

Uluslararası finans kuruluşu IHS Markit, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle Avrupa, Kuzey Amerika ve Latin Amerika'da otomobil fabrikalarının kapanmasıyla araç üretiminin 1,4 milyon adet azalabileceğini öngördü.

5 otomobil markası daha üretime ara verdi

Volvo, Jaguar, Land Rover, Bentley ve Mercedes-Benz Türk de, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle üretime ara verme kararı aldıklarını açıkladı.

Honda Türkiye koronavirüs nedeniyle üretimini geçici olarak durdurdu

Honda Türkiye, Kocaeli Şekerpınar'daki üretim operasyonlarını yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle üretimini geçici bir süre durdurma kararı aldı.

Toyota'dan üretime koronavirüs arası: Üretim 2 hafta duracak

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, yeni tip koronavirüs salgını ile ilgili çalışanlarının sağlığına yönelik tedbirler kapsamında Sakarya'da bulunan fabrikada üretim faaliyetini 21 Mart-5 Nisan'da durdurma kararı aldı.

237 bin üretimle 5 milyar $ cepte

Türkiye’nin ilk 2 ay otomotiv üretimi yüzde 4 artarak 237 bin 665 adet oldu. Ocak-Şubat döneminde 5 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiren Türkiye otomotiv sanayiinin, otomobil ihracatı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 20 artarak 2,1 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.

Çekicinin yoldan kaldırdığı aracını görünce hayatının şokunu yaşadı: Aracını dağılmış halde buldu

İzmir'in Buca ilçesinde, yol kenarında park ettiği otomobili çekiciyle çekilen Yunus Çakmak, cezayı ödeyip otoparka gittiğinde aracını, ön tamponu dağılmış ve ön panjuruyla farları kırılmış halde buldu. Otomobiline yan sanayi parçaların takılmasını öneren ve orijinal parçalar için para ödemeyeceklerini söyleyen İzmir Trafik Vakfı'na dava açan Çakmak, şimdi 15 bin TL'lik hasarının karşılanmasını bekliyor.

Yerli ve milli otomobilin maket polis arabası yapıldı: Görenler şaşkına döndü

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 27 Aralık’ta tanıtılan yerli otomobilin ilk maketi, Muğla’nın Dalaman ilçesinde Muğla Emniyet Müdürlüğü Trafik ekipleri tarafından yerleştirildi. Yerli ve milli trafik otomobilinin maketini gören vatandaşlar şaşkınlıklarını gizleyemezken, bazı vatandaşlar aracın yanında durarak fotoğraf çektiriyor. Aracın üzerine yerleştirilen güneş paneli ile aracın tepe lambası 24 saat kesintisiz çalışacak.

Nissan üretime yeniden başlıyor

Nissan Motor Co. Ltd. ülke genelinde yeni Covid-19 vakalarının azalması üzerine, Çin'in Hubei bölgesindeki Xiangyang fabrikasında üretime yeniden başlayacağını açıkladı.

'Türkiye'nin Otomobili' üretiminin yapılacağı Gemlik'te 12 Mart'ta tanıtılacak

Bursa'nın Gemlik ilçesinde, "Türkiye'nin Otomobili"nin fabrikasının kuruluşuna ilişkin çalışmalar kapsamında 12 Mart'ta tanıtım toplantısı düzenlenecek. Yerli otomobil, toplantının yapılacağı otelin önünde sergilenecek.

Trafikte kurallara uyana Toyota Corolla kazanma şansı

Yandex Navigasyon ve Toyota, güvenli sürüş kurallarına odaklanan bir sosyal sorumluluk kampanyasında iş birliği yapıyor. Kampanyada, güvenli sürüş kurallarına dikkat eden, trafik kurallarını ihlal etmeyen katılımcılar, birincilik ödülü olan Yeni Toyota Corolla Hatchback kazanma şansı elde edecek.

Binek otomobil ihracatı yüzde 20 arttı

Türkiye'nin ocak-şubat aylarında gerçekleştirdiği binek otomobil ihracatı, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yaklaşık yüzde 20 artarak 2 milyar 116 milyon 739 bin dolar oldu.

30 milyon kişi ehliyet sahibi

Türkiye’de sürücü belgesine sahip kişilerin sayısı yüzde 5 artışla 30,9 milyona ulaştı. Sürücü belgesi olanların yüzde 75’ini erkekler, yüzde 25’ini ise kadınlar oluştururken, İstanbul en çok sürücü belgesine sahip il konumunda. En fazla alınan ehliyet ise 23,6 milyonla B sınıfı oldu.

İkinci elde baş döndüren artış: Arabalar kanatlanmış

İkinci el araç piyasasında fiyatlar her geçen gün artmaya devam ediyor. Dünya genelinde yaşanan sıfır araç üretim sıkıntısı 2. el oto pazarlarına da yansıdı. Sıfır araç almak için bayiye başvuran vatandaşlar 2 ve 6 ay arasında değişen bekleme süreleri ile karşı karşıya kalıyor. Bu sebeple ikinci el araç piyasasında oluşan yoğun talep fiyatlara adeta tavan yaptırdı.

'Pes' dedirten dolandırıcılık: Aracının satışa çıkarıldığını görünce şok oldu

Elazığ’da bir kişi, 178 bin TL’ye satışa çıkardığı otomobilinin fotoğraflarını kopyalayıp, başka bir sitede farklı birinin 135 bin TL’ye satmaya çalıştığını fark edince hem şok oldu hemde soluğu savcılıkta aldı.

Elektrikli araç kullanıcıları için Bakan Kurum'dan güzel haber: Artık zorunlu olacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Navigasyon uygulamasında, Türkiye'nin her yerine ulaşabileceğiniz elektrikli şarj istasyonlarını görebileceksiniz. Otopark Yönetmeliği çerçevesinde AVM otoparklarında, genel otoparklarda şarj ünitesini zorunlu hale getirdik. Bu imkanı navigasyon uygulamasıyla da birleştirdiğimizde akıllı otomobilimiz, Edirne'den girerek ülkemizin her noktasına hareket edebilecek. Sayıyı belki azaltırız, çoğaltırız, ona bakarız ama elektrikli şarj istasyonları zorunlu olac...

Araç sahiplerine güzel haber: Otogazda 7 kuruş indirim yapıldı

LPG otogazda 7 kuruş indirim yapıldı. İndirim pompa fiyatına yansıdı. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) yaptığı açıklamada "5 Mart tarihinde geçerli olmak üzere LPG otogazda 7 kuruş/litre pompa fiyatlarında indirim gerçekleşmiştir" ifadeleri kullanıldı.

Volkswagen’in ardından BMW de logosunu değiştirdi

Volkswagen’in geçtiğimiz yıl yaptığı değişikliğin ardından bu sefer de BMW radikal karar alarak logo değişikliğine gitti. Şeffaf ve iki boyutlu olarak tasarlanan yeni BMW logosu ilk olarak Concept i4 modeline takıldı.

Yerli otomobilde beklenen onay çıktı

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubunun Gemlik'te Elektrikli Otomobil Üretim Tesisi Projesi ile ilgili Çevresel Etki Değerlendirmesi başvuru dosyası dün halkın görüşüne açılırken üretim yeri askeri alan olan söz konusu yerin plan değişikliği ise Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi'nde oy birliğiyle kabul edildi.

Yerli otomobilde ÇED başvuru dosyası halkın görüşüne açıldı

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubunun (TOGG) Gemlik'te Elektrikli Otomobil Üretim Tesisi Projesi ile ilgili Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) başvuru dosyası, halkın görüşüne açıldı. Üretimin, Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret AŞ tarafından Gemlik'te yapılması planlanıyor. Proje kapsamında yıllık 175 bin elektrikli otomobil üretilmesi hedefleniyor.

Filolar hibrite hücum ediyor

Son 3 yıldır araçlarını yenileyemeyen filo şirketleri uygun faiz ortamıyla araç siparişleri verirken hibrite yöneldi. Toyota Türkiye Pazarlama CEO’su Ali Haydar Bozkurt, “Daha yılın başındayız ama filolardan 16 bin adet yazılı siparişimiz var elimizde Toyota Corolla Sedan için. Bunun yaklaşık 10 bini hibrit modeller. Filo firmaları şu anda inanılmaz bir hızla hibrite dönüyorlar ve çok yüksek talep var” dedi.

Yerli otomobil projesi için Ankara zirvesi

Türkiye’nin 60 yıllık yerli otomobil rüyasının gerçekleşeceği şehir olan Bursa, BTSO liderliğinde yürütülen ileri teknoloji odaklı çalışmalarla projeye hız kazandırmaya hazırlanıyor. BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, “Millî teknoloji hamlemizin en önemli atılımı olan yerli otomobil projesi için kurulacak platforma en yüksek seviyede katkı sağlamaya hazırız” dedi.

Mercedes'in yeni modeli Cenevre'de görücüye çıkacak

Mercedes-Benz, 2020 Cenevre Otomobil Fuarı’nda aralarında Yeni E-Serisi’nin de olduğu çok sayıda Dünya ve Avrupa tanıtımını gerçekleştirecek.

İkinci el araç satışları ocak ayında yüzde 36 arttı: Rekor bekleniyor

İkinci el araç fiyatları ocak ayında yıllık bazda yüzde 36 arttı. 2020 yılı ikinci el araç pazarında satış adedi olarak rekor kırılması bekleniyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+