Volkswagen 70 yıllık logosunu değiştiriyor

Volkswagen Group, elektrikli araçlara geçiş süreci ile birlikte şirketin kuruluşu olan 1948 yılından bu yana kullandığı logosunu da değiştirecek. Yeni logonun önümüzdeki sene göz önüne çıkması bekleniyor.

Çin'den 20 yıl sonra bir ilk: Kaldırıyor

Ek gümrük vergileri ile başlayan Washington ve Beijing arasında ticaret gerilimi devam ederken Çin'den sürpriz bir hamle geldi. Çin 20 yıllık uygulamada önemli bir değişikliğe imza atarak otomotiv sektöründeki yabancı sermaye sınırını tamamen kaldıracağını açıkladı. Söz konusu uygulamanın kademeli olarak 2022 yılına kadar hayata geçirileceği belirtildi.

Trafikte akıllı dönem başlıyor

Yeni sistemle trafik ışığı ihlali, aşırı hız, hatalı sollama gibi durumlarda hem uyaracak olan sistem aynı zamanda denetimi de sağlayacak. Sürücü hataları kayıt altına alınarak, kazaya neden olan durumlar da anında tespit edilecek.

6 milyonuncu otomobil

Yarım asır önce Türkiye’de binek araç üretimine başlayan ve otomobil üretiminde liderliğini koruyan Oyak Renault, bugün 6 milyonuncu otomobilini banttan indirdi. 6 milyonuncu model olan Megane Polonya’ya gönderildi.

Ticari araç bu yıl can simidi oldu

Türk otomotiv sanayisinin ilk 3 aylık döneminde otomobil üretimi 285 bin 168 adetle geçen yılın aynı döneminde göre yüzde 5 azalma kaydetti. Otomobilin açığını ise adeta can simidi olarak yetişen ve üretimi yüzde 13 artışla 140 bin 15 adede yükselen ticari araçlar sırtladı.

Ehliyeti olmayan otomobil ticareti yapamayacak

Ankara'da otomotiv sektör temsilcileri ile bir araya gelen Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED), Başkent Otomotivciler Derneği (BOD) ve Otonomi Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Erkoç,Gümrük ve Ticaret Bakanlığı nezdinde ciddi çalışmalar yapıldığını belirterek, "İkinci el otomobil ticareti yasasını hazırladık ve yasamız da geçti. Türkiye'de artık ehliyeti olmayan otomobil ticareti yapamayacak" dedi.

Düşük fiyatlı araç ilanına dikkat: Kaporanız uçabilir

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu'ndan (MASFED) "kapora dolandırıcılığına" karşı uyarı geldi. MASFED Genel Başkanı Aydın Erkoç, dolandırıcıların, internette değerinin altında satış ilanı verdikleri araçlar için kapora istediklerini ancak alıcılar parayı gönderdikten sonra ortadan kaybolduklarını belirterek, "Vatandaşlarımız, internetten yaptıkları alışverişte dikkatli olsunlar, sorgulamadan kimseye kapora vermesinler." dedi.

Otomotiv sektörünü sarsan iddia: Görevden alındı

Alman otomobil üreticisi Volkswagen (VW) Grubu Üst Yöneticisi (CEO) Matthias Müller’in görevden alındığı öne sürüldü. Şirketten Müller’in ayrılışına ilişkin henüz resmi bir açıklama yapılmazken söz konusu iddia VW’den yapılan yazılı açıklama sonrasında gündeme geldi.

Bakanlıktan uyarı: Paniğe gerek yok, inanmayın

İkinci el araç alım satımı yapabilmek için getirilen 'yetki belgesi' zorunluluğu dolandırıcıları harekete geçirince Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'ndan uyarı geldi. Bakanlıktan yapılan açıklamada; yetki belgesinde sürenin 13 Ağustos 2019 tarihinde dolacağına vurgu yapılarak, ''Paniğe kapılacak bir durum yok, mağdur olmamak için söz konusu belgeyi vereceğini iddia eden yetkisiz kişilere inanmayın'' uyarısında bulunuldu.

Yerli otomobilin CEO'su belli oldu iddiası

Türkiye’nin önde gelen 5 büyük şirketinin oluşturduğu yerli otomobil girişiminin başına getirilecek olan CEO’nun kim olacağı konusunda sona yaklaşıldı. Görüşülen üç adaydan biri olan Bosch Yenileme Pazarı Kıdemli Başkan Yardımcısı Gürcan Karakaş’ın CEO’luğa en yakın isim olduğu iddia ediliyor.

Tüm zamanların rekorunu kırdı

Geçen seneyi tüm zamanların ihracat rekoruyla kapatan Türk otomotiv sektöründen yeni bir rekor haberi geldi. Türk otomotiv sektörü, ocak-mart döneminde 8 milyar 228 milyon dolarlık dış satımla, tüm zamanların "ilk çeyrek" rekorunu kırmış oldu.

Yerli otomobilde modeller belli oldu

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, 'Türkiye'nin Otomobili'nin, 5 modelle piyasaya girmesi ve üretim maliyetlerini düşürmek açısından 3 modelin aynı şasi üzerinde olması planlanıyor. Mesela bir sedan olacak, bir spor kullanım modeli SUV cinsi olacak, bir genel maksat aracı olacak. Araçlar, B ve C segmentinde üretilecek.' dedi.

Pazarın kralı yerli Megane

Geçtiğimiz yılı rekorla kapatarak liderliği elden bırakmayan Renault, Bursa’da ürettiği Megane ile bu yılın ilk 3 ayında da pazarda liderliğini korudu. Renault toplamda 22 bin 542 adet ile lider olurken, Megane Sedan ise 9 bin 98 adet satışla sedanda birinci oldu.

864 bin araçel değiştirdi

2. el pazarı 2018'e sıfır otomobil pazarından daha hızlı başladı. Ocak - Şubat döneminde toplam 864 bin 788 araç el değiştirdi.

Hyundai’de kiralama dönemi

LeasePlan ile güçlerini birleştirme kararı alan Hyundai Assan, “Hyundai Araç Kiralama” adıyla yepyeni bir ortaklığa adım atıyor. Bu yeni program sayesinde öncelikli olarak KOBİ’lere, avukat, doktor, eczacı gibi vergi levhalı gerçek kişilere ve kurumsal müşterilere Hyundai markası güvencesiyle operasyonel kiralama imkanı sağlanacak.

Hayali araçlarla kredi vurgunu

Hiç olmayan araçlara sahte belgelerle ithalat uygunluk belgesi alarak tescil yaptıran ve daha sonra bu hayali araçlar adına bankalardan kredi alarak milyonlarca lira vurgun yapan 23 kişilik çete çökertildi.

Otomotiv sektörü ihracatta ilki gerçekleştirdi

Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörlerinden otomotivin ülke geneli mart ayı ihracatı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16 artışla 3,1 milyar dolar olarak gerçekleşti.

İkinci el araç piyasası hareketlendi

Bahar mevsiminin gelmesi, sıfır kilometre otomobillere yapılan döviz kuru zammı ikinci el otomobil piyasasını canlandırdı. Balıkesir Galericiler Sitesi 2. Başkanı İsmet Şirin, ikinci el araç piyasasında hareket olduğuna dikkat çekerek, yeni çıkan yasa ile birlikte herkesin araç satamayacağını söyledi.

Porsche'dan şok karar

Macan ve Panamera gibi modellerinde dizel seçeneği sunan ve Fransa gibi ülkelerde satış ağırlığı yüzde 50'yi bulabilen Porsche, talebin düşmesi ve elektrikli vizyonu nedeniyle dizel üretimini tamamen durdurmaya hazırlanıyor.

2 ayda 214 binihracat yaptık

İhracatın açık ara lideri otomotiv sektörü yeni yıla da hızlı girdi. 2 ayda toplamda 266 bin adet üretim yapan Türk otomotiv sektörü, 214 bin adetlik ihracata imza attı. Bu süreçte Türkiye’de satılan araç sayısı ise 82 bin adet oldu. Renault 12 bin adet satışla ipi göğüsledi.

ÖTV teşviki doğru hamle

16 yaş ve üzerinde hurdaya ayrılan araç için 10 bin liraya kadar ÖTV teşviki yasalaştı. Düzenlemeyi ‘doğru bir hamle’ olarak niteleyen Suzuki Türkiye Genel Müdürü Ümit Karaarslan, “Hurdaya teslim edildikten sonra bu teşvik verilmesi güzel oldu” dedi.

Skoda’da hedef 35 bin satış

Skoda Satış ve Pazarlama’dan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Alain Favey’in Türkiye ziyareti sırasında bir araya gelen Yüce Auto Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yüce ve Yüce Auto Skoda Genel Müdürü Zafer Başar otomotiv sektöründeki son gelişmeleri ve pazarını değerlendirdi.

Honda Türkiye’de 4 atama

Honda Türkiye operasyonel kadrosunda önemli atamalar gerçekleştirdi. Yeniden düzenlenen organizasyonel yapıda 4 ismin görev tanımlamaları değiştirildi.

Türkiye tarihinin en büyük kamyon satışı

Mercedes-Benz Türk, Türkiye tarihinin en büyük kamyon satışını gerçekleştirdi. Barsan Global Lojistik’e yapılan 500 adetlik kamyon teslimatının Türk lojistik sektörünün ekonomisinde bir dönüm noktası niteliği taşıdığına vurgu yapıldı.

Tesla 123 bin aracını geri çağırıyor

Elektrikli otomobil üreticisi, direksiyon sorunu nedeniyle Nisan 2016'dan önce üretilen Model S araçlarını geri çağırdığını açıkladı.

Honda Türkiye’de yeni dönem

Kılıçer yeni organizasyonel yapıda Otomobil ve Motosikletten Sorumlu Satış, Pazarlama ve Planlama Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapacak. Yeni görevler 1 Nisan'dan itibaren geçerli olacak.

Nissan ve Renault birleşiyor

Renault SA ve Nissan Motor Co., birleşerek yalnız tek hisse senedi işlem gören yeni bir otomobil üreticisi kurmak üzere görüşüyor. Renault mevcut durumda Nissan'ın yüzde 43'ünü elinde bulundururken, Japon otomobil üreticisi ise Fransız şirketinde yüzde 15 paya sahip durumda.

20 bin adet daha istediler

Waymo, daha önce Fiat ile yaptığı 10 bin araçlık anlaşmanın ardından lüks isteyen yolcular için de Jaguar ile çalışacak. Bu kapsamda 20 bin adet elektrikli I-Pace siparişi verildi. I-Pace liste fiyatı 70 bin dolar.

10 bin TL'lik ÖTV indirimi başladı

Kamuoyunda "torba yasa" olarak bilinen, 7103 Sayılı Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun, Resmi Gazete'de yayımlandı. Düzenleme ile çeyiz hesabındaki devlet katkısı yüzde 20'den yüzde 25'e çıkarılırken, 2019 sonuna kadar 16 yaş ve üzerindeki aracını trafikten çekene 10 bin liraya kadar ÖTV indirimi verilecek.

Tasarımı da yerli ve milli olacak

"Türkiye'nin otomobili"ni üretecek firmalardan Anadolu Grubu'nun Otomotiv Grubu Başkanı Bora Koçak, yerli otomobilin tasarımının da yerli ve milli olacağını açıkladı.

Erdoğan'ın çağrısı ile arazi aracı yaptı

Kahramanmaraşlı girişimci Halil Balbay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yerli araç çağrısı ile harekete geçerek sanayideki iş yerinde elinde bulunan malzemelerle arazi tipi araç yaptı. Aracı gören vatandaşlar ise bu projenin yerli üreticiye fırsat verilmesi halinde neler başaracağının kanıtı olduğunu söyledi.

'Elektrikli otomobiller bizim için felaket'

Elektrikli otomobillerle ilgili her geçen gün yeni gelişmeler yaşanırken, çalışan tarafından da önemli itirazlar geliyor. Hyundai'deki sendikanın başkanı Ha Bu-young elektrikli araçların 'bir felaket' olduğunu belirterek, çalışanların gelecekte işlerinin ne olacağı konusunda büyük bir endişe yaşadığını söyledi.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.