Otomotiv Haberleri

Binek otomobilde ihracatı beş ülke sırtladı

Yılın ilk 8 ayında 5.5 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiren Türk otomotiv sektörü en fazla ihracatı ise 5 ülkeye gerçekleştirdi. İhracatın yarısı Fransa, Almanya, İngiltere, İtalya ve İspanya'ya yapılırken otomotiv ihracatının artış trendinde olduğu pazarlardan Mısır'a dış satımda yaşanan büyük artış ise dikkat çekiyor.

Sıfır araçta isyan ettiren görüntü: Vatandaşa yok galeriye var!

Koronavirüs salgını nedeniyle üretimin sekteye uğradığı sıfır araç pazarında fiyatlar sürekli güncellenirken bayiye giden vatandaş ise araç bulamamaktan dert yakınıyor. Ancak vatandaşın bayide bulamadığı aracın galeride satışa çıkarılması ise araç arayışı içerisinde olan vatandaşı isyan ettiriyor. Sadece bir galerinin elinde farklı marka ve modellere ait 20'den fazla araç bulunuyor. Piyasa fiyatının üzerinde satışa çıkarılan araçlar için bayilerin sunamadığı renk seçeneğinin dahi sunulması ise d...

Hızlı bakım hızlı üretim: Otomotiv fabrikaları talebe yetişmeye çalışıyor

Ağustos’ta fabrikalarını hızla bakıma alan ve tamamlayan yerli otomotiv üreticileri pandemide biriken talebe yetişmek için çarkları da hızlandırdı. Ağustos ayında Türk otomotiv sanayiinin toplam üretimi geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 44 artarak 75 bin 341 adet, otomobil üretimi de yüzde 45 artarak 45 bin 211 adet oldu. Kapasite kullanım oranı ise yüzde 53 seviyesinde gerçekleşti.

Otomotiv markaları 11 milyar euro kaybetti: Pandemi Alman oto devlerini vurdu

Dünya otomotiv üreticilerinin kaybı pandemi nedeniyle gün geçtikçe artıyor. İkinci çeyrek sonuçlarına göre yüzde 41 küçülen otomotiv markalarının kaybı 11 milyar avroyu buldu. Alman oto devlerinde büyük zararlara neden olan pandemiden kaynaklı en büyük kaybı ise yüzde 57 ile Mitsubishi yaşadı.

TOGG’a rakip geliyor: Öğrenciler yaptı en iyi ödülünü kazandı

Geçtiğimiz aylarda Gemlik'te temeli atılan yerli otomobil TOGG'a Bursa’da bulunan Teknoloji Fen Koleji ve üniversite öğrencilerinin ortak geliştirdiği 'Verd-e' adlı elektrikli araç adeta rakip oldu. TÜBİTAK Efficiency Challenge Yarışması’nda en iyi görsel tasarım ödülü alan 'Verd-e' elektrikli aracı için öğrenciler büyük mutluluk yaşadı.

İkinci el otomobillerde 'kilometre' dolandırıcılığına dikkat: Bu oyuna gelmeyin

Son dönemde hareketlenen ve fahiş fiyatlarıyla gündeme gelen ikinci el otomobil alım satımlarında yoğunluk dolandırıcılara yeni alanlar oluşturuyor. Buna bağlı olarak ikinci el araç ticaretinde kilometre dolandırıcılığına karşı uyarılarda bulunan oto ekspertizleri, kilometre ibaresi mile çevrilmiş araçlara dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Sıfır otomobilde fiyat bilmecesi: Pazar ÖTV sonrası iyice yavaşladı

Otomotiv sektörü sürekli değişen kur hareketi ve ÖTV zammıyla birlikte fiyatlarda ne yapacağını şaşırdı. Güncellemelerle birlikte yukarı yönlü seyreden otomotiv fiyatları alım gücünü aşarken sektör makul seviyede bu krizi atlatmaya çalışıyor. 2plan İcra Kurulu Başkanı Orhan Ülgür, “Sıfır araç fiyatları bir anda belirsiz hale geldi. Markalar öncelikle yüzde 50 ÖTV diliminde tutabilecekleri araçların fiyatlamalarına konsantre oldular. 1 hafta içerisinde piyasadaki belirsizliklerin ortadan kalkacağ...

Denizli'de bıçak ustası, çapa makinesi motoruyla üstü açık araba yaptı: İki ayda 10 bin lira maliyetle üretti

Denizli'nin Serinhisar ilçesinde yaşayan bıçak ustası Hüseyin Kocakaya, tarım arazilerinde kullanılan çapa makinesinin motorunu kullanarak üstü açık otomobil yaptı. Kocakaya'nın 2 aylık çalışma sonucu yaklaşık 10 bin lira maliyetle ürettiği üstü açık otomobil, saatte 25 kilometre hıza ulaşabiliyor.

Otomobil satışlarında büyük artış!

Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete'de yayımlanan karar ile ÖTV oranları değişen araç piyasasında ağustos ayına ilişkin satış rakamları da geldi. Otomotiv Distribütörleri Derneği'nin verilerine göre otomobil satışları söz konusu ayda bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 106 artarak 44 bin 372 adet oldu.

Parasını ödediği lüks cipe şok eden ÖTV farkı: 55 bin TL daha istediler

Bursa’da akıllara durgunluk veren bir olay yaşandı. Otomotiv bayisi, sıfır cip almak için 276 bin lira ödeme yapan bir müşteriden, üç gün sonra ÖTV zammını gerekçe göstererek 55 bin lira daha istedi. Bütün işlemleri yaparak parayı da ödediğini iddia eden vatandaş, “Ödememi yapmama rağmen aracımı vermiyorlar. Gerekçe olarak da ÖTV zammını gösteriyorlar” dedi.

İkinci el araba fiyatlarına ÖTV zammı: Bir günde 30 bin TL arttı

Geçtiğimiz günlerde uygulamaya alınan ÖTV düzenlemesi Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından ikinci el araç piyasasını da etkilemeye başladı. Düzenlemeyle kimi ithal modellerin sıfır fiyatları güncellenmeye başlayınca satışta olan ikinci ellerin fiyatları da zamlandı. Sektör temsilcileri fiyatlarda yüzde 10'luk bir yükseliş olacağını dile getirirken online platformlarda takibe alınan kimi ikinci el araç modellerinde bir gün içerisinde 30 bin TL'yi bulan artışlar gözlemlendi. Öte yandan uzun za...

İkinci el araç ticaretinde yeni dönem başlıyor: Yönetmelik bugün devreye giriyor

İkinci el araç ticareti yapmak isteyenlere yetki belgesi ve araçlara ekspertiz zorunluluğu uygulaması bugün başlıyor. MASFED Başkanı Aydın Erkoç, “Yeni dönemle tüketici mağduriyetleri son bulacak ve vergi kaybının önüne geçilecek” diye konuştu.

2020'nin en çok satan otomobillerinin yeni fiyatları

Otomobillerdeki Özel Tüketim Vergisi’nde yapılan değişiklik ile otomobillerin de fiyatı değişti. Bu değişiklik daha alt segment otomobillerde indirim olarak yansırken özellikle ithal otomobillerde ise fiyatlar arttı. 2020 yılının en çok satan araçlarındaki fiyat değişimi ise şu şekilde görüldü.

İkinci elde ÖTV zammı: Bir günde 30 bin TL arttı

Geçtiğimiz günlerde uygulamaya alınan ÖTV düzenlemesi Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından ikinci el araç piyasasını da etkilemeye başladı. Düzenlemeyle kimi ithal modellerin sıfır fiyatları güncellenmeye başlayınca satışta olan ikinci ellerin fiyatları da zamlandı. Sektör temsilcileri fiyatlarda yüzde 10'luk bir yükseliş olacağını dile getirirken online platformlarda takibe alınan kimi ikinci el araç modellerinde bir gün içerisinde 30 bin TL'yi bulan artışlar gözlemlendi. Öte yandan uzun za...

İthal araçlara neşter vuruldu: Lüks araçların ÖTV’si daha da yükseltildi

Cari açığa olumsuz etki eden otomobil ithalatının azaltılması ve yerli üreticinin desteklenmesi amacıyla lüks ithal otomobillerde ÖTV oranı arttırıldı. Motor silindir hacmi 1600 cc’yi geçmeyen, ÖTV matrahı 130 bin lirayı aşan otomobiller için ÖTV oranı yüzde 60’tan yüzde 80’e çıkarıldı.

İkinci el araçlarda fiyat yüzde 100 arttı, esnaf araç bulamıyor

İkinci el otomobil fiyatları yükselişini sürdürüyor. Araba alma hayali olan vatandaşlar artışların ne zaman duracağı ve düşüşe geçeceğini merak ediyor. Piyasanın daha da yukarı çıkacağını tahmin ettiklerini belirten galericiler ise fiyatlara rağmen otomobil bulamamaktan dert yanıyor.

Sektörde işler normale döndü: Kiralık filo virüsü yendi

Aktif büyüklüğü 30 milyar TL olan operasyonel araç kiralama sektörü pandemiyi yenerek eski günlerine döndü. TOKKDER Yönetim Kurulu Başkanı İnan Ekici, “Daralmanın toparlandığını gözlemliyoruz. Yılsonuna kadar 15-20 bin adet yeni araç alımı yapmayı ve yılı 6 milyar TL üzerinde yatırımla kapatmayı hedefliyoruz” dedi.

Araç muayene ücretlerinde indirim talebi!

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken'den araç muayene ücretlerine yönelik indirim talebi geldi. Palandöken, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde esnafın işlerinin sekteye uğradığını belirterek, araç muayene ücretlerinin düşürülmesi gerektiğini söyledi.

Yüzlerce motosiklet ve araba otoparkta çürüyor!

Haciz ve trafik cezası borçları gibi çeşitli nedenlerle yediemin otoparkına çekilen otomobil ve motosikletler uzun yıllardır alınmamasından kaynaklı çürümeye terk edilmiş durumda. Bu otoparklardan biri ise Adana Kozan'da bulunuyor. Yediemin otoparkında bulunan yaklaşık 800 motosiklet ve yüzlerce araba yıllardır alınmadığı için adeta hurdaya döndü.

İkinci el araç piyasasında hareketlilik devam ediyor: İşte ikinci el otomobil fiyatlarını uçuran faktör

Tüm dünyada etkisini gösteren koronavirüs pandemisinin ardından hızla yükselen ikinci el araba fiyatları gündemin en önemli konuları arasında yer alıyor. İkinci el araba almak isteyenler karar verme aşamasında almak istediği aracın fiyatının, arabasını satmak isteyenler ise kendi araçlarının muadillerinin fiyatlarının sürekli arttığının farkındalar. Peki ama neden ikinci el otomobil fiyatları bu kadar arttı? İkinci el araba fiyatları neden yüksek? Merak edilen sorunun cevabı haberimizde...

Araçla yol ve kaldırım işgali sona eriyor: İki bin TL cezası var!

Yol ve kaldırım üstüne satılık ya da kiralık araç koyarak teşhir etmek yasaklanıyor. Yeni düzenleme sonrası vatandaşın da tepkisini çeken görüntüler tarihe karışacak. Uygulamaya yönelik denetimleri ise Ticaret Bakanlığı ekipleri yapacak. Yasağa uymayanlara iki bin TL'den başlayan para cezasının uygulanması gündeme gelecek. Öte yandan otomobil alışveriş merkezleri için ise 150 bin ve üzeri nüfus olan yerleşim yeri için en 30 işletme şartı getirilecek.

45 bin kişi için geri sayım başladı: Araç alıp satamayacaklar!

İkinci el araç alım satımına yönelik yönetmelik için gündeme gelen yeni düzenlemeler Resmi Gazete'de yayımlandı. Karar sonrası açıklama yapan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ise yeni uygulamaya yönelik üçüncü bir süre uzatımı olup olmayacağına yönelik tartışmalara da son noktayı koydu. Bakan Pekcan uygulamanın 1 Eylül'de başlayacağını işaret ederken, açıklamaların ardından ikinci el araç satışı için zorunlu hale getirilen yetki belgesini alanların sayısı da merak konusu oldu. yenisafak.com'un edin...

İthalin fiyatı yerliden daha fazla arttı: Sıfır aracı şimdi de kur vurdu

Yeni bir otomobil sahibi olmak artık oldukça zor. Artan talep ve pandemi etkisiyle eskisi kadar hızlı gelemeyen araçlar bayileri yok sattırıyor. Fakat yaşanan kur artışı fiyatların da hızlı bir değişime girmesine neden oldu. Yerli modellerde fiyat artışları yılın ilk 8 ayında yüzde 30’ları bulmazken, ithal araçlarda bu oran neredeyse yüzde 70’lere merdiven dayadı.

İkinci el araç satışında yeni düzenleme: Resmi Gazete'de yayımlandı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, bakanlığınca ikinci el motorlu kara taşıtlarının ticaretine ilişkin düzenleme yapıldığını belirterek, "İkinci el taşıt ticareti yapan ve yetki belgesini bugüne kadar almayan işletmelerin 31 Ağustos 2020'ye kadar yetki belgesi almaları gerekiyor." ifadesini kullandı.

TOGG'dan yerli otomobil için fiyat açıklaması!

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu tarafından üretilecek yerli otomobilin fiyatına ilişkin dün bir takım rakamlar gündeme geldi. Ortaya atılan iddia sonrası herkes 'Yerli otomobilin fiyatı belli mi oldu?' sorusunu yöneltirken, Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu'ndan fiyat yalanlaması geldi.. TOGG'dan yapılan açıklamada yerli otomobilin fiyatının 2022'den önce açıklanmasının mümkün olmayacağı ifade edildi.

Bakanlık açıkladı: Araç muayene süreleri 30 Eylül'e kadar uzatıldı

Araç sahiplerini ilgilendiren çok önemli bir geldi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Kovid-19 tedbirleri kapsamında araç muayene sürelerinin 30 Eylül’e kadar uzatıldığını bildirdi.

İthal markalar SUV savaşında

Türkiye’de gün geçtikçe tercihi artan ve pazar payı yükselen SUV sınıfında savaş kızışıyor. Sedan fiyatına SUV satan ithal otomotiv markaları pazarın yüzde 28’ini ele geçirirken, ilk 7 ayda 77 bin 178 adet sattı. En çok satan SUV modellerin 7 aylık ortalama fiyatı ise 239 bin TL civarında. Yılbaşında 210 bin TL olan ortalama fiyatlar kur etkisi ve arz sorunu ile beraber 260 bin TL’ye kadar çıktı.

Elektrikli otomobil satışları, bu yılın 7 ayında 2019'un aynı dönemine göre yüzde 99 arttı

Elektrikli otomobil satışları, bu yılın 7 ayında 2019'un aynı dönemine göre yüzde 99 ve hibrit otomobil satışları da yüzde 47,3 arttı. Yılın 7 ayında Türkiye'de 191 adet elektrikli ve 8 bin 129 adet hibrit otomobil satışı gerçekleşirken, elektrikli otomobil satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 99, hibrit otomobil satışları da yüzde 47,3 yükseldi. Söz konusu dönemde dizel otomobil satışları 114 bin 936 adetle yüzde 42,1 pay alırken, otogazlı otomobil satışlarının payı 12 bin 320 adet...

TOGG adı markalaştı: Dünyada ve Türkiye’de çok beğenildi

Türkiye’nin yerli otomobili, TOGG markasıyla devam edecek. TOGG CEO’su Gürcan Karakaş, “Yaptırdığımız endekste TOGG’un marka beğeni endeksi yüzde 73’lere çıktı. Yola TOGG ile devam edeceğiz” dedi. İlk ihracatta pazarın Avrupa olacağını söyleyen Karakaş, “Tedarikçi seçiminin yüzde 93’ü tamamlandı. Yüzde 78’i Türkiye’den yüzde 22’si Avrupa ve Asya’dan” diye konuştu.

Yerli otomobilin markası belli oldu: Yerli oto TOGG ismiyle devam edecek

TOGG CEO'su Gürcan Karakaş, tedarikçi seçiminin yüzde 93'ünün tamamlandığını duyurdu. Karakaş "Türkiye'nin otomobili projesinde küresel şirketlerle 10 civarı gizlilik anlaşması imzaladık. Tedarikçi seçiminin yüzde 93'ü tamamlandı. Yüzde 78'i Türkiye'den yüzde 22'si Avrupa ve Asya'dan" açıklamasını yaptı. Karakaş, ayrıca, marka beğeni endeksi yaptırdıklarını belirterek, "Yaptırdığımız endekste TOGG'un marka beğeni endeksi yüzde 73'lere çıktı. Dolayısı ile şimdilik yola TOGG markası ile devam etme...

Araç sahipleri dikkat: Motorine zam bekleniyor

Otomobil sahiplerini ilgilendirecek haber geldi. Motorine yarından itibaren geçerli olmak üzere 16 kuruş zam beklendiği bildirildi.

Otomotiv ihracatı temmuzda yükselişe geçti

Otomotiv endüstrisi koronavirüs salgınının etkisinden kurtulmaya başlıyor. Türkiye otomotiv endüstrisinin temmuz ayı ihracatı bir önceki aya oranla yüzde 9,2 oranında artış gösterirken, geçen senenin aynı ayına göre düşüş ise yüzde 24 seviyesinde oldu.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+