Otomotiv Haberleri

Dizel devri kapanıyor

Akaryakıt fiyatlarının artışı sonucunda dizel pompa fiyatının benzine yaklaşmasıyla birlikte dizel araçların ekonomik olma avantajını yitirmeye başladığına işaret eden BRC’nin Türkiye distribütörü 2A Mühendislik CEO’su Kadir Örücü, bu durumu “Dizel devri kapanıyor” diye yorumladı.

Yerli otomobilin üretileceği il belli oldu

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede onlarca ilin talip olduğu yerli otomobilin üretim yeri için Bursa'yı işaret etti. Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu'nun Bursa'ya yakın bir yerde olmak şeklinde kendilerine talepte bulunduğunu kaydeden Büyükdede, Bursa'da da yer bulmakta zorluk çektiklerini ifade etti.

Honda'nın ardından Ford da fabrika kapatıyor

Brexit belirsizliği nedeniyle İngiltere'deki fabrikasını kapatma kararı alan Honda'nın ardından ABD'li otomotiv üreticisi Ford Motor da Brezilya'daki bir fabrikasını kapatacağını ve Güney Amerika'da ağır ticari araç üretimine son vereceğini açıkladı.

Honda'dan yeni açıklama: Türkiye'den çıkmıyoruz

Honda'nın Türkiye'den çıkacağına yönelik haberlere ilişkin Honda Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Bülent Kılıçer'den açıklama geldi. Honda'nın Türkiye'den çıkmayacağını dile getiren Kılıçer, şirketin Türkiye'deki faaliyetlerine devam etmeyi planladığını kaydetti.

Honda Türkiye'de Civic üretimine son veriyor

Honda'nın İngiltere'den çıkacak olması üzerine Türkiye operasyonlarına ilişkin önemli açıklama geldi. Honda yetkilileri, 2021 yılında Civic modelinin Türkiye'de üretilmeyeceğini, Türkiye'deki operasyonların paydaşlarla yapılan yapıcı görüşmeler neticesinde sürdürüleceğini söyledi.

Otomotiv sektörünü korkutan rapor: Yüz binlerce kişi işsiz kalabilir

ABD Ticaret Bakanlığı, otomotiv sektörünü endişelendiren ithalat raporunu dün Beyaz Saray'a gönderdi. Rapor sonrası ABD Başkanı Donald Trump'ın araç ve parçalardan alınan vergilerde ciddi artış yapabileceği ifade edilirken, böyle bir durumda ise artan maliyetler yüzünden yüz binlerce kişinin işsiz kalabileceği ifade ediliyor.

OSD ve TAYSAD güçbirliği yaptı

Türkiye’nin ihracat şampiyonu otomotiv sektörünün paydaşları, otomotiv ekosisteminde yaşanan hızlı değişimin gerisinde kalmamak ve Türkiye adına bir yol haritası oluşturmak için bir araya geldi.

Hibrit Corolla pazarı salladı

Dünyanın 46 milyonla en çok satan otomobili Corolla, tanıtılan hibrit seçeneğiyle sevenlerinin kalbini bir kez daha fethetti. Fiyatıyla, teknolojisiyle ve tasarımıyla yoğun bir talep aldıklarını belirten Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış CEO’su Ali Haydar Bozkurt, “En az 20 bin satarız” dedi.

Arabasını yıkatanlar dikkat: İşte yeni standartlar

Otomobil yıkatmaya yönelik yeni standartlar belirlendi. Yıkama esnasında ortaya çıkacak hasarlara ilişkin Tüketici Hakem Heyeti'ne başvuru yapılabilecek.

Dizel yasağı er ya da geç İstanbul'da da uygulanacak

Dünya da birçok şehir, elektrikli araç, taksi ve toplu taşıma araçları dışında özellikle dizel motorlu araçların şehir merkezine girmesini yasaklamaya başlarken, Dünya Elektrikli Araçlar Birliği Türkiye temsilcilerine göre; Atina, Paris, Roma, Stuttgart gibimetropollerde uygulanan bu yasak er ya da geç İstanbul’da da geçerli olacak.

Toyota hibrit Corolla'nın fiyatını açıkladı

Yeni Corolla'nın, hibrit versiyonu 137 bin 500 TL’den, benzinli versiyonları ise hurda teşviki ile 95 bin 700 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuldu.

Ford İngiltere'den çekiliyor

ABD'li otomotiv devi Ford, İngiltere'deki üretimi başka yerlere kaydırmak için hazırlık yaptığını Başbakan May'e iletti.

Ford Otosan 2018 karını açıkladı

Ford Otosan'ın net kârı 2018'in tamamında yüzde 13 artışla 1.7 milyar liraya yükselirken, dördüncü çeyrekte önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 19.5 düşüşle 410.8 milyon lira oldu.

Otomobilde 'beyaz' tutkusu devam ediyor

Türkiye'de son 5 yılda trafiğe kaydı yapılan otomobillerin yarıdan fazlasını beyaz renkliler oluşturdu. 2014'te trafiğe kaydı yapılan otomobillerin yüzde 62,5'i beyazken, geçen yıl bu oran yüzde 55,6 olarak gerçekleşti. Otomobil markasında Renault, 5 yılda liderliği bırakmadı.

'Ekspertiz testi zarar veriyor' iddiasına sert tepki

Bursa Galericiler Odası Başkanı Hakan Yanık’ın oto ekspertiz işleminde Dyno testinin araca, özellikle de otomatik vitesli araçlara zarar verdiğine yönelik iddiasına tepki geldi. 2. El araç satışına getirilen ekspertiz zorunluluğu ile kişi, kurum ve kuruluşların hileli satışlarının önüne geçilmesi hedeflendiğini aktaran sektör temsilcileri, Dyno testinin araca zarar verdiği iddiası ile satıcılarda yaşanan paniğin gözler önüne serildiğine dikkat çekiyor.

Renault liderliği bırakmadı

Geçen yıl otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarının lideri, yeni yılın başında da değişmeyerek Renault oldu. Renault’nun ardından Fiat, Ford, Volkswagen ve Hyundai sıralandı. Otomobil pazarı segmentinin yüzde 81,2’sini vergi oranları düşük olan A, B ve C segmentlerinde yer alan araçlar oluşturdu

Sayı azaldı gelirler arttı

2019 yılına iç pazarda ciddi bir daralma yaşayarak başlayan otomotiv sanayiinde toplam otomotiv üretimi bir önceki yıla göre yüzde 12 azaldı. Toplam otomotiv ihracatı dolar bazında yüzde 2 artıp 2,4 milyar dolar olarak gerçekleşirken, avro bazında toplam ihracat yüzde 9 arttı.

Tarkan'a ultra lüks minibüs: İçerisinde yok yok

Megastar Tarkan, konforlu seyahat edebilmek için özel detaylara sahip ultra lüks VIP minibüs yaptırdı. Ultra lüks özellikleri dikkatçeken minibüs; 3 ses mühendisi ve 8 endüstriyel tasarımcının dâhil olduğu 140 kişilik bir ekip tarafından yüzde 100 el işçiliği üretildi.

Ekspertiz performans testi binlerce liralık masrafa sebep oluyor

Bursa Oto Galericiler Odası Başkanı Hakan Yanık, ikinci el araç alırken yaptırılan ekspertiz testlerine karşı tüketicileri uyardı. Yanık, motor ölçümü yapılan testlerin motora, özellikle de otomatik vitesli araçlarda şanzımanlara ciddi zarar vererek binlerce liralık masrafa neden olabileceğini söyledi.

Otomotivde ihracat şampiyonları belli oldu

Türkiye ihracatının 13 yıldır üst üste lider sektörü olan otomotiv endüstrisinde 2018 senesinin şampiyon firmaları belli oldu. Otomotiv ihracatında ilk üç sırada Ford, Toyota ve Tofaş yer aldı.

Otomobil devleri 'çevre dostu araç' üretiminde gaza bastı

Son yıllarda artan çevre duyarlılığına otomotiv sektörü de kayıtsız kalmazken, dünyaca ünlü lüks araç üreticilerinin birçoğu "çevre dostu" araçlar üretmeye ağırlık verdi.

Dünyada bir tane olan araç için milyarderler sıraya girdi

Bütün dünya Mercedes Vito’yu 27 cm uzatarak ultra lüks bir Maybach’a dönüştüren Türklerin yaptığı otomobili konuşuyor. Hem iç hem de dış tasarımı Türk firmaya ait olan özel tasarım VIP otomobili satın almak için dünya milyarderleri sıraya girdi.

İkinci el araçta nöbetçi noter sevinci

MASFED Başkanı Erkoç, nöbetçi noter uygulamasının ikinci el araç ticareti yapanlarca olumlu karşılandığını belirterek, "Piyasada iş hacminin en yoğun olduğu cumartesi ve pazar günleri de noterlerin hizmet vermesi girişimini destekliyoruz." dedi.

Türkiye’deki araç sayısı açıklandı

Trafiğe kayıtlı araç sayısı Aralık ayı sonu itibarıyla 22 milyon 865 bin 921 oldu. Aralık ayında 56 bin 112 adet taşıtın trafiğe kaydı yapıldı.

Renault'da şubat ayında sıfır faiz

Renault, şubat ayındaki kampanya kapsamında Clio HB, Clio Sport Tourer ve Megane Sedan modellerinde 24 bin lira kredi ve 12 ay vade seçeneği için sıfır faiz fırsatı sunuyor.

Yerli otomobil için 'kenevir' önerisi

Ankara Üniversitesi bilim insanlarınca hazırlanan "Kenevir Raporu"nda, bu bitkinin otomobilden bina yapımına, sağlıktan tekstile kadar birçok alanda önemli katkılar sağlayacağı belirtildi.

Avrupa'nın en büyüğü Türkiye'ye geldi

Elektrikli otomobilde yaşanan baş döndürücü değişimden Türkiye de aynı hızla etkileniyor, etkilenmeye de devam edecek. Bu kapsamda, Dünya Elektrikli Araçlar Birliği’nin Avrupa kolu olan AVERE, Türkiye'de yeni bir dernek kurdu ve faaliyetlere başladı.

Otomobil pazarında büyük daralma

Otomobil pazarı yüzde 59, hafif ticari araç pazarı yüzde 60 azaldı. 2019 yılı Ocak ayı otomobil ve hafif ticari araç pazarı 14 bin 373 adet oldu. 35 bin 76 adet olan 2018 yılı Ocak ayı otomobil ve hafif ticari araç pazar toplamına göre satışlar yüzde 59,02 oranında azaldı.

Yan sanayiciden ihracat yatırımı

Otomotiv tedarik sanayisi ihracat için yatırımlarını artırıyor. TOSB Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Burhanoğlu, “Hedef yükselttik. TOSB içerisinde yer alan 106 firma 2019 yılında 90 milyon avroluk yatırım hedefliyor” dedi.

Elektriklide Norveç önde

Dünyada elektrikli araçlar devrimine en hazır ülkeler sırasıyla Norveç, Hollanda, İsveç ve Avusturya oldu. Halka açık en çok elektrikli şarj istasyonu bulunan ülke 83 bin 196 adet ile Hollanda olurken bin kişiye 4,8 adet istasyon düştü.

Otomotiv yan sanayicileri 90 milyon avroluk yatırım hedefliyor

TOSB Yönetim Kurulu Başkanı Burhanoğlu, "Tedarik sanayisinde hedef yükseldi. TOSB içerisinde yer alan 106 firma 2019 yılında 90 milyon avroluk yatırım hedefliyor" dedi.

Araç muayenesi için randevu almak isterken dolandırıldılar

Avusturya’dan dönerek Türkiye’ye yerleşen bir vatandaş, muayenesi biten aracı için randevu almak isterken dolandırıldı. Randevu talebi oluşturmak için internette gördüğü numarayı arayan vatandaşa 6-7 dakikalık konuşma sonrası 150 lira ekstra fatura geldi.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.