Otomotiv Haberleri

Yerli otomobili Ferrari'nin tasarımcısı tasarladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın test sürüşü ile tanıtılacak ola yerli otomobille ilgili yeni detaylar ortaya çıkmaya başladı. SUV olarak üretilecek aracı dünyanın en ünlü otomotiv tasarım şirketlerinden, Ferrari ve Lamborghini'nin de tasarımcısı olarak bilinen İtalyan Pininfarina şirketi tasarladı. Yerli otomobilde navigasyon cihazı yerine artırılmış gerçeklik ile görüntüleme teknolojisi kullanılacak. Şarj dolum süresinde iddiasını ortaya koyacak aracın evde normal bir prizde şarj dolum sü...

İkinci el pazarı 7 milyonu bulur

İkinci el otomotiv pazarı büyümeye devam ediyor. Tarihteki en yüksek 2. el araç satışı ekimde 816 bin adetle rekorları alt üst etti. Garenta ve ikinciyeni.com Genel Müdürü Emre Ayyıldız, “Yıl sonunda 7 milyona yakın ikinci el aracın satılacağını ve yeni bir rekor kırılacağını düşünüyoruz” dedi.

Affedilen 42 bin araç için geri sayım!

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu Başkanı Aydın Erkoç, gümrüklerde el konulan araçlara yönelik yapılan düzenleme kapsamında 4 ayda 719 aracın sahibine teslim edildiğini belirterek, "Başvuru süresi 31 Aralık'ta bitiyor. Söz konusu araç sahipleri bu aftan yararlanmak için elini çabuk tutmalı." dedi.

Otomobil satışları faiz düşüşüyle gaza bastı: Yüzde 134 artış var

Taşıt kredi faizlerindeki düşüş ekimde otomobil satışlarını geçen yılın aynı ayına göre yüzde 134 artırdı. Türkiye'de üretilen ve faiz indirim kampanyasından yararlanan markaların satışları ise ekimde geçen yılın aynı ayına göre yüzde 129 artarak 19 bin 66 oldu.

Yediemin otoparkındaki araçlar çürümeye terk edildi: Hem mal sahibi hem devlet zarar ediyor

Niğde'de trafik cezası borçları ya da çeşitli nedenlerle icralık olduğu için trafikten men edilip, yediemin otoparkına çektirilen otomobil ve motosikletlerin birçoğu çürümeye başladı. İcra ile satışa sunulan araçların da çok geç satıldığını belirten Sözer, "Bugün 100 bin TL değerinde olan araç, 6 ay sonra 70 bine, 80 bine düşüyor. Hem mal sahibi zarar ediyor hem devletimiz zarar ediyor. Gelen araçlar satılmıyor çünkü burada çürüyor" açıklamasında bulundu.

Uzman isim açıkladı: EDS ile ölüm ve yaralanma oranları azalıyor

Elektronik Denetleme Sistemi (EDS) 1 Aralık itibarıyla Düzce’de faaliyete geçti. Şehrin hem içinde hem de karayollarında birçok noktada faaliyet gösteren EDS, kameralarla binlerce kural ihlali yapan sürücü belirledi. Düzceli sürücüler ise ilk günde en çok hatalı parklanma yaptı. Geçen sürede hata yapma oranı ise önemli oranda azaldı. EDS kameraları ile bir kere daha görüldü ki kural tanımayan sürücüleri durdurmada EDS sistemleri etkili oluyor.

Otomobil pazarı daralıyor

Otomobil satışları, 2019 yılı Kasım ayı sonunda geçen yıla göre yüzde 25,63 oranında azalarak 316 bin 427 adet oldu. Kasım ayında otomobil satışları ise yüzde 3,46 artarak 47 bin 803 adet oldu.

74 milyon araca Türk izolatörü

Dünyada sadece Avrupalı iki şirket tarafından piyasaya sunulan motor izolatörlerinin Türkiye›de de üretilmesi için 12 milyon avroluk yatırımla üretim hattı kuran Hassan Tekstil, motor izolatörü üretimine başladı. Hassan Tekstil Genel Müdürü Ahmet Şişman, “Motor izolatörü ürünleri üretimini yıllık 74 milyon araca ürün sağlayacak seviyeye çıkardık” dedi.

Filoda kayıp 100 bin araç

Filo kiralama sektörünün daralması Türk otomotiv pazarını 100 bin adet daha düşürdü. TOKKDER Başkanı İnan Ekici, “Türkiye otomobil pazarındaki kaybın 100 bin adedi günlük ve uzun dönemli kiralama sektörümüzden kaynaklı” dedi.

Zorunlu kış lastiği uygulamasında ceza 625 lira: 1 Aralık'ta başlıyor

Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği takma zorunluluğu 1 Aralık'ta uygulamaya girecek. 1 Nisan 2020'de sona erecek uygulama kapsamında kış lastiği takmayan sürücülere 625 lira ceza kesilecek.

Uzmanından sürücülere kışlık araç bakımı uyarısı: Kalitesiz yağ kullanmayın

Kış aylarının gelmesiyle birlikte, sürücülerin yaptırması gereken motorlu araç bakımlarında kalitesiz yağ kullanıldığı takdirde, motorda ciddi sıkıntıların meydana gelebileceği belirtildi.

Otomotivde tüm zamanların en yüksek ikinci ihracatı geliyor

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, otomotiv sektörü ihracatının yıl sonunda 30 milyar doları aşarak, bu alanda rekorun kırıldığı geçen senenin ardından en yüksek ikinci değerine ulaşacağını söyledi.

Lastikçilerde 'kış lastiği' yoğunluğu: Kurala uymayan sürücülere 625 lira ceza kesilecek

Şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlarda zorunlu olan kış lastiği uygulaması 1 Aralık'ta başlıyor. Kurala uymayan araçların sürücülerine 625 lira ceza kesilecek. 1 Aralık öncesi lastikçilerde yoğunluk yaşanırken, gün içinde lastiğini değiştirmek isteyen çok sayıda vatandaş lastikçilerin yolunu tutuyor. Kış lastiğini yalnızca ticari araç sürücüleri taktırmıyor. Can ve mal güvenliğini düşünen pek çok sürücü de otomobiline kış lastiği taktırıyor.

Ayrılığın İngiliz otomotiv sektörüne maliyeti 42,7 milyar sterlin

İngiltere'nin AB'den anlaşmasız şekilde çıkmasının İngiliz otomotiv sektörüne maliyetinin yaklaşık 42,7 milyar sterlin olabileceği belirtildi.

Affı duyan binlerce kişi başvurdu: 719 araç sahiplerine teslim edildi

Gümrüklerde el konulan 40 bin araç için geçtiğimiz temmuz ayında çıkarılan af kapsamında tanınan sürede neredeyse son 1 aylık zaman dilimi içerisine girildi. Mevcut ÖTV'nin yüzde 25'ini ödeyerek araçların teslim alınmasına imkan tanıyan düzenleme kapsamında 3 ay içerisinde 2 bin 721 kişi başvuruda bulundu. Yapılan incelemeler sonrasında bu zamana kadar 719 araç sahiplerine teslim edilirken, bu işlemlerden devletin kasasına ise 28 milyon liralık bir ÖTV geliri girmiş oldu. 31 Aralık'a kadar başvu...

Affı duyan binlerce kişi başvurdu: 719 araç sahibine teslim edildi

40 bin araç için geçtiğimiz temmuz ayında çıkarılan af kapsamında tanınan sürede neredeyse son 1 aylık zaman dilimi içerisine girildi. Mevcut ÖTV'nin yüzde 25'ini ödeyerek araçlarını teslim almalarına imkan tanıyan düzenleme kapsamında 3 ay içerisinde 2 bin 721 kişi başvuruda bulundu. Yapılan incelemeler sonrasında bu zamana kadar 719 araç sahiplerine teslim edilirken, bu işlemlerden devletin kasasına ise 28 milyon liralık bir ÖTV geliri girmiş oldu. 31 Aralık'a kadar başvurusu yapılmayan araçla...

Sıfırdaki indirim ikinci el otomobil satışlarını durdurdu

Kredi faizleri düştüğü için yüksek ölçüde indirim ve takas imkanı sunan sıfır araçlar nedeniyle ikinci el otomobil piyasasında satışlar olumsuz etkilendi. Adana Oto Alım Satım Komisyoncuları Esnaf Odası Başkanı Mehmed Güveloğlu, “Kredilerin düşmesi ikinci elde harekete neden oldu ama beklentilerimizi karşılamadı. Esnaf sıkıntıda şu anda” dedi.

Kredi indirimleri Rusların GAZ'ına ilgiyi arttırdı

Yerli üretimi desteklemek amacıyla kamu bankalarınca hazırlanan indirimli taşıt kredisi kampanyasına Rusya’nın önde gelen ticari araç devi GAZ Grubu’nun da dahil olması, Türkiye’de ürettiği Gazelle marka hafif ticari araçlarına ilgiyi artırdı. Rus şirketin Sakarya'daki fabrikasında montajı yapılan ticari araçlarında peşin alımlarda 3 ila 4 bin TL arasında indirimli satılmaya başlandı.

10 aylık ceza 4,5 milyar TL

Türkiye’de bu yılın ilk 10 ayında 4,5 milyar liralık trafik cezası kesildi. 13.2 milyon kişinin yediği cezaların yüzde 77’si EDS gibi teknolojilerle plakaya kesilen cezalar olurken, ikinci en çok kesilen cezalar ise yüzde 22 ile denetimlerde sürücülere kesilen cezalar oldu.

Zorunluluk 1 Aralık'ta başlıyor: 'Kış lastiğini son güne bırakmayın' uyarısı yapıldı

Türkiye genelinde kış lastiği kullanma zorunluluğu, 1 Aralık'ta başlayacak ve 1 Nisan 2020'ye kadar devam edecek. Sektör temsilcileri, sürücüleri kış lastiğini son güne bırakmama konusunda uyarıyor. Lastik Sanayicileri ve İthalatçıları Derneği Genel Sekreteri Erdal Kurt "Kış lastiği uygulaması, 1 Aralık'ta başlayacak. Mevsim normallerinin üstünde seyreden hava sıcaklıkları kış çağrışımı yapmasa da hazırlıkları takvime göre tamamlamakta fayda var. Son güne bırakmayın, kış lastiklerinizi hazırlayı...

Uzaktan kumanda ile 30 kilometre hıza çıkıyor

Bursa'da yaşayan Çağlar Şahin (24), 1986 model otomobilini uzaktan kumanda ile çalıştırarak sürücüsüz şekilde 30 kilometre hıza kadar yol alabilmesini sağladı.

Bakan Pekcan otomotiv sektörü temsilcileriyle bir araya geldi: İhracatın artırılmasına büyük önem veriyoruz

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörlerinden otomotivin Ar-Ge ve yüksek katma değerli yatırım, üretim ve ihracatının artırılmasına büyük önem verdiklerini ifade etti. Üreticilerin ve ihracatçıların zarar görmemesi için sektörden gelen önerilere büyük önem verdiklerini vurgulayan Pekcan, "Sektörün bütün paydaşları, üreticiler, ihracatçılarımızla beraber ortak akılla hareket etmemiz önemli" değerlendirmesinde bulundu.

Yeni Honda Civic satışa çıktı

Honda’nın kompakt hatchback sınıfındaki modeli Civic Hatchback’i yeniledi. Yenilenen Honda Civic HB uygulanan tasarım güncellemeleriyle daha sportif ve çekici bir dış tasarımla dikkat çekerken 21 Kasım (bugün) itibariyle satışa sunuldu.

Otomobilini dolandırıcılara kaptırdı, bir de radar cezası ödedi

İzmir’de yaşayan Tamer Hasanoğulları ve Deniz Küslü, iddialara göre internet üzerinden satışa çıkardıkları araçları için aynı dolandırıcılık şebekesi tarafından mağdur edildi. Dolandırıcıların kefalet kredisi çekme bahanesiyle araçlarını kaptığını söyleyen mağdurlardan Tamer Hasanoğulları, aracının ipoteğini kaldırmak için bankadan para çektiğini bir de üstüne aracını kaptırdığını ifade ederken, dolandırıcıların yolda yediği radar cezasını da kendisinin ödemek zorunda kaldığını söyledi. Onlarca ...

Yarı fiyatına satılık Maserati!

480 bin TL değerindeki 2014 model Maserati marka otomobil, icradan yarı fiyatına satışa çıkacak. İstanbul’da 600 bin TL değerindeki 2014 model Maserati marka otomobil, yarı fiyatı olan 300 bin TL’ye icradan satışa çıkacak. İ

1 Aralık’ta zorunlu oluyor: 45 bin araç sürücüsü testi geçemedi

Türkiye'deki 8 milyon araç sürücüsünü yakından ilgilendiren uygulama 1 Aralık itibariyle başlıyor. Ancak düzenlemenin hayata geçmesine 10 gün kala sadece 600 bin kişi zorunlu hale getirilen belgeyi aldı. Asıl çarpıcı rakam ise 1 Ocak 2019'dan bu yana yapılan psikoteknik testlerinde ortaya çıktı. Türkiye genelinde 305 bin şoför üzerinde yapılan testlerden 45 bini olumsuz rapor alarak ticari araç kullanımından 90 günlüğüne men edildi. Psikoteknik raporunun maliyeti 170 TL, ticari araç sürücüsünde ...

Avrupa'da otomobil satışlarında 10 yılın rekoru

Avrupa Birliği (AB) genelinde otomobil satışlarında, Ekim'de aylık bazda yüzde 8.7'ye yükselen artış hızı, 2009 yılından bu yana en yüksek düzeyine ulaştı.

Her 10 Türk’ten 6’sı elektrikli araç almak istiyor

Önümüzdeki 5 yıl içerisinde bir araç alacağı takdirde bu aracın elektrikli bir araç olacağını en çok belirten ülke Türkiye oldu. Türkiye’deki katılımcıların yüzde 57’si bu soruya “kesinlikle evet” yanıtını verirken, yüzde 35’i nötr kaldı, yüzde 8’i ise “kesinlikle hayır” yanıtı verdi.

Dünyanın en güçlü üstü açık otomobili

Ferrari, 812 Superfast’ın üstü açılabilen versiyonu 812 GTS’i tanıttı. 800 HP güç ve 718 Nm tork üreten V12 motoruyla, tıpkı öncüleri gibi performans noktasında standartları yeniden belirleyen 812 GTS, sınıfının en kullanışlı RHT tavanını sunuyor. 340 km/s’lik maksimum hıza sahip olan Ferrari 812 GTS, 0-100 km/s hızlanmasını 3 saniyeden az, 0-200 km/s hızlanmasını ise sadece 8.3 saniyede tamamlıyor.

Faizler düşünce vatandaş sıfır araca yöneldi

Sıfır otomobillerde kredi faizlerinin düşmesi, 2. el oto piyasasını olumsuz etkiledi. 2. El Otomobilciler Sitesinde her hafta cumartesi günleri kurulan otomobil pazarında çok sayıda araba satışa sunuluyor. Vatandaşlar en fazla ufak, otomatik, 50 ile 70 bin TL arasındaki araçları tercih ediyor

10 Türk’ten altısı elektrikli istiyor

Türkiye elektrikli araçlara ilgili en olumlu yaklaşımı gösteren ilk 3 ülke arasında yer aldı. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde elektrikli bir araç olacağını en çok belirten ülke Türkiye oldu. Yüzde 57 bu soruya ‘kesinlikle evet’ cevabını verdi.

Petlas Türkiye’nin yere basan gücü

Yerli lastik sanayisinin devi Petlas yerli savunma sanayisinin tüm ihtiyacını gideriyor. AKO Grubu CFO’su Furkan Yazgan, “F-5, F-16, İHA, TOMA, Kirpi, Ejder Yalçın gibi savunmanın önemli oyuncularına lastik üreti- yoruz. Bu lastikler tamamen yerli bilgi biri- kimi ile dışa bağımlı olmadan üretiliyor” dedi.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.