Otomotiv Haberleri

TÜMOSAN'dan iki büyük başarı: En çok satışlarını artıran ve kazandıran şirket oldu

Borsa İstanbul'da işlem gören otomotiv şirketlerinin net karı, yılın ilk çeyreğinde 2020'nin aynı dönemine göre yüzde 183,2 artarak 3 milyar 316 milyon liraya ulaştı. Borsada işlem gören otomotiv şirketlerinin 7'sinin hisse fiyatı yılın ilk çeyreğinde artarken, en yüksek getiriyi yüzde 74,1'lik getiriyle TÜMOSAN Motor ve Traktör sağladı. Öte yandan borsada işlem gören otomotiv şirketleri arasında satışlarını en çok artıran şirket de TÜMOSAN Motor ve Traktör oldu. 2021'in ilk çeyreğinde şirketin ...

İkinci el araçta ölümcül yöntem: Her ay 300 araçta tespit ediliyor!

Sıfır ve ikinci el otomobil fiyatlarındaki artış nedeniyle daha düşük fiyata sahip hasarlı araçlar, ciddi oranda gelir elde eden dolandırıcılar tarafından yanlış onarımlarla insan hayatı hiçe sayılarak satışa sunuluyor. Bu yöntemler arasında ise son zamanlarda saylıları giderek artan araç birleştirme işlemi ise dikkat çekiyor. Sektör temsilcileri her ay ekspertiz işlemi yapılan 30 bin araçtan yaklaşık 300'ünde bu işlemin yapıldığının tespit edildiğini belirtirken, çözüm olarak ise farklı önerile...

Trafikte sayıları iki milyona ulaşan gizli tehlike: Can güvenliği nedeniyle yasaklanmalı!

Türkiye'de ağır hasar kaydı bulunan yaklaşık iki milyon araç trafikte dolaşıyor. Ağır hasar kayıtlı araçların birçoğunun standart dışı parçalarla, yetersiz teknik ekipmanla, eğitimsiz elemanlar tarafından merdiven altı tamirhanelerde onarıldığını vurgulayan sektör temsilcileri, TSE belgesi olmayan Mesleki Yeterlilik Belgesi'ne sahip kalifiye eleman çalıştırmayan oto servislerinin, ağır hasar kaydı işlenen hasarlı araçları onarmasının can güvenliği nedeniyle yasaklanması gerektiğine işaret ediyor...

Araç sahipleri dikkat: Muayene gecikme bedelleri yapılandırılıyor

Araç muayene gecikme bedellerinin yeniden yapılandırılmasına ilişkin esaslar belli oldu. 9 Haziran'a kadar muayene süresi geçtiği halde araç muayenelerini yaptırmamış olanlara 31 Aralık 2021'e kadar araç muayenelerini yaptırmaları durumunda, yeniden hesaplanacak tutara göre ödeme imkanı tanınacak.

Beş ayda 532 bin araç ürettik

Ocak-Mayıs 2021 dönemine ait verilere göre Türkiye'nin otomotiv üretimi, ilk 5 ayda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 28 artarak 532 bin 441 adet olarak gerçekleşti.

Uçan araba geliyor: Binden fazla ön sipariş aldı

Microsoft ve American Airlines hava yolları, elektrikli uçan araba geliştiren bir İngiliz şirketine yatırım desteği verdi. Gelen son yatırım destekleri ile uçan araba için bin 250 adet ön sipariş alan şirket ilk test uçuşunu bu yıl içinde yapacak. VA-X4 isimli uçan araba saatte 320 kilometrenin üzerinde hızla uçacak ve uçuş sırasında neredeyse hiç ses duyulmayacak.

Fiyat artışına rağmen yoğun talep: Otomobile zam satışı azaltmadı

Yıl başından bu yana kur ve ÖTV’nin etkisiyle otomobilde yüzde 35’lere varan zam vatandaşların talebini azaltmadı. Jeep Türkiye Marka Direktörü Özgür Süslü, “Fiyatlar artmaya devam ediyor ve kur artışları anında yansıyor. Buna rağmen talep oldukça canlı. Bugüne kadar kurdaki artışın talep üzerinde olumsuz etkisini gözlemlemedik” dedi.

Putin’in de kullandığı lüks aracın gövde parçaları Türk üreticiden

Rusya’nın ilk lüks yerli otomobili Aurus’un en büyük lokal tedarikçisi Türk şirketlerinden biri oldu. Rusya Devlet Başkanı Putin’in de bizzat kullandığı otomobilin seri üretimine, 31 Mayıs Pazartesi günü düzenlenen törenle start verildi. Aurus’un seri üretime geçmesi hakkında konuşan Coşkunöz Holding CEO'su Erdem Acay, "Bu yatırımın içinde yer almaktan büyük bir mutluluk ve gurur duyuyoruz. Bu çok önem verdiğimiz bir proje" dedi.

Sıfır araç alacaklara kritik uyarı: Hasarlı olabilir mutlaka yaptırın!

Sıfır araç alacaklara Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin'den kritik bir uyarı geldi. Sıfır araçların nakliye sırasında hasar görebildiğine dikkat çeken Şahin, bu araçların hasarlarının servislerde giderilip sıfır araç şeklinde satıldığını belirterek ikinci elde olduğu gibi sıfır araç alırken de mutlaka ekspertiz raporunu alınması gerektiğine vurgu yapıyor.

Fransız mahkemesi kararını verdi: Renault dizel araçların egzoz emisyon ölçümlerinde hile yaptı

Fransa’da mahkeme, otomotiv üreticisi Renault'nun dizel araçların egzoz emisyon ölçümlerinde hile yaptığına karar verdi. Yargı makamlarının Renault'nun 18 milyon avrosu muhtemel hasar ödemesi ve cezalara ayrılan 20 milyon avroluk kefalet ödemesini, tazminat olarak da bir bankaya 60 milyon avroluk teminat vermesini kararlaştırdığı aktarıldı.

Otomotivi kur çarptı: Araç fiyatları 2021’in ilk 6 ayında yüzde 35 zamlandı

Otomotiv satışlarında kur etkisi günden güne artıyor. Her ay başı güncellenen sıfır otomobil piyasasında 2021’in ilk 6 ayında fiyatlar yüzde 35 artışla zirveyi görürken, en çok satılan ilk 10 modelde ise ortalama artış yüzde 19 oldu. Artan fiyatla matrahında etkisiyle vergi dilimi bir üste dilime geçerek ÖTV yükü binen otomobillerde vatandaşların tercihi ise düşük hacimli ve ucuz araçlar oldu.

TOGG Türkiye'de ödenmiş sermayesi en yüksek otomotiv şirketi oldu

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG), 846 milyon 774 bin TL sermaye artırımına giderek 996 milyon 774 TL ile Türkiye'de ödenmiş sermayesi en yüksek otomotiv şirketi olurken, bunu hedeflediği tarihten 1 yıl önce gerçekleştirdi. Şirket, kuruluşundan bu yana ilk kez sermaye artırımına gitti.

Sivas'ta üretildi: Bu elektrikli otomobil kendi kendini şarj ediyor

Sivas'ta bir inşaat mühendisi tarafından üretilen elektrikli otomobil, ihtiyaç duyduğu elektriği tavanındaki güneş panellerinden elde ediyor. 8 saat güneş altında kalan araç, bataryasını tamamen doldurabiliyor. Tam dolu batarya ile 45 km ve yaklaşık 2 saat yol alıyor. İçiresindeki iki kişi ile 45 km hıza ulaşabiliyor.

TOGG ödenmiş sermayesini artırdı

TOGG'un 150 milyon TL olan ödenmiş sermayesi 996 milyon 774 bin TL’ye yükseltildi.

Bin km'nin üzerine çıkarak dünya menzil rekorunu kırdı

Toyota’nın hidrojen yakıt hücreli aracı yeni Mirai yeni bir dünya rekoru kırdı. Araç tek depoyla 1.000 kilometrenin üzerinde yol kat ederek bu alandaki en uzun menzile erişmiş oldu.

Otomotiv pazarında yüzde 72'lik büyüme

Türkiye'de otomobil ve hafif ticari araç satışları, ocak-mayıs döneminde 314 bin 882'ye ulaştı. Bu dönemde otomobil satışları yüzde 69,2 ve hafif ticari araç satışları yüzde 83 artış kaydetti.

Kocaeli'de Ford'a özel endüstri bölgesi

Cumhurbaşkanı Kararı ile Kocaeli'nin Gölcük ve Başiskele ilçelerinde belirlenen alan, "Ford Otomotiv Sanayi AŞ Kocaeli Özel Endüstri Bölgesi" olarak ilan edildi.

İki otomotiv devi üretimi 14 gün durduruyor!

Koronavirüs tedbirleri kapsamında Malezya'da tam kapanma kararı alınmasının ardından Japon otomobil üreticileri Toyota ve Honda üretimi geçici olarak durdurma kararı aldı.

Kur artışları ikinci ele yarar

Artan kur artışlarıyla birlikte zamlanan sıfır araç satışlarında düşüş bekleniyor. Bu durumun en çok 2. el otomotiv piyasasına yarayacağını belirten Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, “Haziran ayı ile birlikte yıl sonuna kadar satışların kademeli olarak her ay yaklaşık yüzde 2 ila yüzde 3 artmasını bekliyoruz. Aylık ortalama 180 bin aded 2. el araç satılır. Sıfır satışın 6 katı satış öngörüyoruz” dedi.

102 bin 461 adet araç daha trafiğe katıldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2021 yılı Nisan ayı Motorlu Kara Taşıtları istatistiklerine göre nisan ayında trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısı bir önceki aya göre yüzde 21,4 azaldı.

Sıfır aldığı otomobili boyalı çıktı: Davayı 10 yıl sonra kazandı

İzmir’de yaşayan Baki Çakmak, 10 yıl önce bir bayiden sıfır otomobil satın aldı. 2 ay sonra otomobilini yıkarken sol arka çamurluk kısmının boyasında bir anormallik olduğunu fark eden Baki Çakmak, araç bayisine “ayıplı malın misli ile değiştirilmesi” davası açtı ve 10 yıllık süreç sonunda davayı kazandı. Bilirkişi raporuyla yeni otomobil için 200 bin TL’lik bedel belirlendiğini ve davalı tarafın bu bedele itiraz ettiğini söyleyen Çakmak, aracının değiştirileceği günü bekliyor.

Ayıplı araç için Yargıtay'dan emsal karar: Yenisi ile değiştirilecek

Sıfır araçta son zamanlarda sıklıkla gündeme gelen üretimden kaynaklı hatalara yönelik Yargıtay 11. Hukuk Dairesi'nden emsal bir karar çıktı. Yüksek mahkeme çeşitli arızalar veren ve gizli ayıplı olduğu belirlenen aracın ayıpsız misliyle değiştirilmesine hükmeden yerel mahkeme kararını onadı.

Meclis'e sunuldu: Trafik cezası ve MTV'ye indirim geliyor

Meclis'te hazırlanan vergi borcu yapılandırmasına göre, trafik cezası ve Motorlu Taşıt Vergisi'ni ödeyemeyenlere büyük indirim sağlanacak.

Sakarya'da dört ayda 80 bin araç ihraç edildi

Türkiye'nin ocak-nisan ayı otomotiv ihracatının yüzde 22,9'u Sakarya'dan sağlandı. Sakarya, ocak-nisanda geçen yılın aynı dönemine göre otomotiv sektöründeki ihracat payını yüzde 38,9 artırırken, şehirdeki üretim tesislerinde son 4 ayda üretilen 107 bin 504 aracın ise 79 bin 950'si ihraç edildi, yaklaşık 1 milyar 696 milyon 436 bin dolar gelir sağlandı.

Çip krizinin son kurbanı Suzuki oldu: Üretimi durduruyor

Koronavirüs salgını sonrası ortaya çıkan çip krizi otomotiv sektörünü derinden etkilemeye devam ediyor. Üretimini durdurma kararı alan son marka Suzuki oldu. Şirket küresel yarı iletken çip tedarik sıkıntısı sebebiyle Japonya'daki fabrikalarında üretime haziranda geçici süre ara verecek.

Yeni nesil Tucson iddialı geliyor

Hyundai, SUV pazarındaki amiral gemisi Tucson’u yeniledi. Daha sportif çizgilere sahip yeni nesil Tucson, teknolojik donanımlarıyla da pazara iddialı bir giriş yaptı. Hyundai Assan Genel Müdürü Murat Berkel, “Bu yıl 34 bin adetlik satış hedefimiz var. Talebin artışına göre yukarı yönlü revize edebiliriz” dedi.

TOGG’un hızlı yükselişi sürüyor: Temel beton işlerinin yüzde 95’i tamamlandı

Türkiye’nin Otomobili TOGG’un hızlı yükselişi sürüyor. Temel beton işlerinin yüzde 95’i, kolon montajlarının yüzde 10’u bitti. Gemlik tesislerindeki çalışmaları canlı yayın üzerinden 40 günde 500 binden fazla kişi izledi. Fabriki inşaatının son durumu ise drone ile havadan görüntülendi.

Fitch'ten otomobil piyasasını korkutan uyarı: Küresel çip sıkıntısı üretimin yüzde 5'ine mal olacak

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, küresel çapta yaşanan çip sıkıntısının otomobil üreticilerinin tahmini yıllık satışlarının yüzde 5'ine mal olacağını bildirdi.

Oto kiralamacı 17 bin araç aldı

Operasyonel araç kiralama sektörü ilk çeyrekte 4,2 milyar liralık yatırım yaparak 17 bin 100 araç satın aldı. TOKKDER Operasyonel Kiralama Sektör Raporu’na göre, yılın ilk 3 ayında araç kiralama sektörünün aktif büyüklüğü 42,4 milyar TL oldu. Yılın ilk çeyreğinde 2020 sonuna göre yüzde 3,5 daralan sektörün filosunda bulunan araç sayısı 254 bin adede düştü.

Çip krizi Mazda'yı da vurdu: Üretimini 100 bin adet düşürecek

Otomotiv sektörünü derinden etkileyen çip krizinin etkisi sürüyor. Japon otomobil üreticisi Mazda Motor, yarı iletken çip tedarik sıkıntısının mevcut mali yılda küresel bazda üretimini 100 bin düşüreceğini açıkladı.

Türkiye'nin otomobil ihracatında yüzde 20 artış

Türkiye'nin bu yılın ocak-nisan döneminde gerçekleştirdiği binek otomobil ihracatı, 2020'nin aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 20 artış gösterdi. Ocak-nisan dönemindeki binek otomobil ihracatının yarısından fazlası Fransa, İtalya, Almanya, İspanya ve Birleşik Krallık'a gerçekleştirildi. Geçen yılın aynı döneminde ihracat yapılamayan Japonya'ya 7,4 milyon dolarlık binek otomobil satıldı.

İkinci el otomobil piyasası bayram sonrasında hareketlenecek

Küresel salgın nedeniyle yaşanan üretim sıkıntıları, çip tedariki konusunda yaşanan darboğaz ve ÖTV oranlarında düşüş beklentisinin olmaması ikinci el otomobil piyasası için hareketli günlerin kapısını aralıyor. Yetkililer ise bayram sonrasına dikkat çekip hareketliliğin başlayabileceğine vurgu yapıyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+