Otomotiv devleriotonomda geride

KPMG dünyanın otonom araçlara ne kadar hazır olduğunu araştırdı. Hazırlanan endekse göre; politika ve mevzuat, altyapı, teknoloji ve inovasyon, tüketici kabulü kriterleri sonucu dev otomotiv üreticisi ülkelerin otonoma hazır olmadığı ortaya çıktı. Listenin zirvesinde otomobil üretmeyen Hollanda yer alırken onu Singapur, ABD ve İsveç izledi. Otomotiv devi Almanya 6’ncı Japonya ise 11’inci.

Hurda teşvikinde üst sınır 10 bin lira

Kamuoyunda 'Hurda araç teşviki' olarak bilinen 16 ve daha büyük yaştaki bazı araçların ihraç edilmesi ya da hurdaya çıkartılmasına bağlı olarak yeni araç alımında 10 bin liraya kadar Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) indirimi uygulaması devam ediyor. Yeni alınacak aracın vergisiz fiyatı 46 bin liranın altındaysa teşvik tutarı 10 bin lira olacak.

60 şirkete "dış ticaret sermaye şirketi" statüsü

Ekonomi Bakanlığınca, 60 şirkete "dış ticaret sermaye şirketi" statüsü verildi. Şirketler arasında Arçelik, Bosch, Ereğli Demir Çelik, Ford Otomotiv, Oyak-Renault, Petlas, Sanko, Şişecam, TEMSA, TOFAŞ, TUSAŞ, TÜPRAŞ, Vestel gibi firmalar yer aldı.

Dünya devlerine parça üretiyorlar

Bursa'da bir firma, Bentley ve Porsche gibi lüks araçların yanı sıra Audi, Volkswagen, Fiat, Volvo, Renault, Citroen, Nissan ve Toyota'ya parça veriyor.

Benzinin yerini mi alıyor?

Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi laboratuvarlarında yapılan testler sonucunda yosundan biyoenerji üretildi. 5 yıllık çalışma ile üretilen enerjnin araçlarda kullanımının yaygınlaştırılması ve Türkiye'nin dışa bağımlılığının azaltılması amaçlanıyor.

Bakan Özlü: Sipariş toplasak 1 milyonu aşar

Yerli otomobilin 5 model üzerinden tasarlanacağını belirten Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, üretilecek aracın aynı segmentteki rakiplerine göre daha ucuz olacağını, ön sipariş toplanması halinde ise rakamın milyon adedin üzerine çıkabileceğini kaydetti.

Volkswagen'den çok önemli karar

Ticari araç segmentinde küresel büyüme için fon toplamaya hazırlanan otomotiv devi Volkswagen aldığı son karar ile kamyon ve otobüs biriminin adını Traton Grup olarak değiştirdiğini duyurdu.

Hyundai ve Audi'den dev işbirliği

İki otomotiv devi Hyundai ve Audi, “Fuel Cell Hidrojen Yakıt Hücresi” teknolojisinde çapraz lisans anlaşması imzaladı. Anlaşmaya göre, mevcut patentler dahil olmak üzere, geliştirilecek tüm yeni teknolojiler her iki marka arasında kullanıma hazır olacak.

Yeni dönem başladı: Artık satamayacaklar

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Başkanı Aydın Erkoç, "Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) ile bir protokol imzaladık, mesleki yeterlilik sınavları yapıyoruz ve başarılı olanlara belge veriyoruz. Bu belgeye sahip olmayanlar artık araç alıp satamayacak." dedi.

Yerli otomobilin ilk modeli belli oldu

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, yerli otomobilin orta ve üst sınıfa hitap edeceğini belirterek, "5 modelli bir yapı olacak. İlk önce spor modelini, SUV modelini göreceğiz. Otomobilimiz aynı segmentteki emsallerinden daha ucuz ve kaliteli olacak" dedi.

Tutuklama sonrası jet atama

Volkswagen,Audi'nin CEO'su Rupert Stadler'in tutuklanmasının ardından satış ve pazarlama bölüm başkanı Bram Schot'u geçici olarak CEO'luğa atamaya hazırlanıyor

Audi'nin CEO'su tutuklandı

Münih Savcılığı, soruşturmayı yöneten yetkililerin delillerin karartılması riski görmeleri nedeniyle Audi CEO'su Rupert Stadler'in bugün tutuklandığını açıkladı.

Kiralık araç 30 milyarı aştı

TOKKDER Yönetim Kurulu Başkanı İnan Ekici, operasyonel kiralama sektörünün aktif büyüklüğünün 30 milyar liraya ulaştığını ifade etti. Ekici, “129 kiralama firması her yıl ortalama 150 bin adet civarında araç alımı yapıyor” dedi.

Yeni C4 Cactus konforuyla geldi

Citroen yeni C4 Cactus modelini makyaj operasyonundan geçirerek konfor konseptiyle pazara sundu. Citroën Türkiye Genel Müdürü Doğueri “Yeni kademeli hidrolik destekli süspansiyon sistemi, ‘uçan halı hissiyle’ çok konforlu bir sürüş deneyimi sunuyor” dedi.

Yerli otomobilde flaş açıklama

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, yerli otomobilin müşterisinin hazır olduğunu belirterek, “Yerli marka otomobil projesini, milletimiz sahiplendi, ekonomistlerin tabiriyle ‘satın aldı’. Şu anda piyasaya çıksak, milyon mertebesinde sipariş alırız. Nasıl teşvikler verebileceğimizi değerlendiriyoruz” dedi.

10 bin TL'lik indirim için uyarı

16 yaş ve üstündeki yaklaşık 6 milyon aracın sahibine tanınacak olan 10 bin TL'lik hurda araç indirimi düzenlemesinin geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmesinin ardından araç sahiplerine uyarı geldi: Araçlar, mutlaka lisanslı tesislere teslim edilmeli..

Araç kiralamada doluluk yüzde 95'e ulaştı

Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği (TOKKDER) Yönetim Kurulu Başkanı İnan Ekici, okulların kapanması ve bayram tatilinin yanı sıra seçimlerden önce yaz tatilini yapmak isteyenlerin araç kiralamaya talebi artırdığını belirterek, "Artan seyahatlere bağlı olarak araç kiralamaya olan talep bu dönemde üst seviyeye çıktı. Doluluk oranlarının yüzde 90-95 seviyelerine ulaştığını tahmin ediyorum." dedi.

3 araçtan biri hurda

Türkiye’deki 6-8 milyon arasındaki hurda aracın tümü teslim edildiğinde hurda ithalatının azalacağına dikkati çeken TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Ülkemizde hurdaya ayrılan araç sayısı bu yılın Nisan ayına kadarki son 3 yılda 277 bin 835 oldu. Fakat hurdaya ayrılması beklenen 6 ile 8 milyon arasında araç var. Tüm araç sahipleri özellikle ÖTV teşvikinden de yararlanarak aracını hurdaya teslim ederse hurda ithalatımız azalacaktır” dedi.

Volkswagen'e tarihi ceza

Alman otomotiv devi Volkswagen (VW), karbon emisyonu skandalı nedeniyle 1 milyar euro para cezasına çarptırıldı. Söz konusu ceza Almanya'da bir şirkete verilen en yüksek para cezası olarak da tarihe geçti.

Dizel yasakları BMW'yi de vurdu

Alman otomotiv devi BMW, dizel yasakları ve Çin'in ağırlaştırdığı gümrük vergileri yüzünden Mayıs ayındaki global satışlarının yüzde 2 düştüğünü açıkladı. Almanya'daki satışlarda yaşanan düşüş ise yüzde 14 oldu. Temmuz ayından itibaren ise özellikle Çin pazarında yeniden canlanma bekleniyor.

Türkiye'nin en fazla ihracat yapan firması belli oldu

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, 2017 yılında en fazla ihracat yapan firma 4 milyar 797 milyon dolar ile Ford Otosan oldu.

Dev şirketin CEO'sunun evine polis baskını

Almanya'yı sarsan egzoz emisyon skandalında Audi markasının CEO'su Rupert Stadler ve bir başka yönetim kurulu üyesinin evlerine baskın düzenlendi. Stadler ve iş arkadaşına “dolandırıcılık” ve “belgede sahtecilik” suçlamalarının yöneltildiği belirtildi.

Bakanla görüştü, 774 bin aracı geri çağırdı

Alman otomobil şirketi Daimler Benz'in Avrupa çapında 774 bin aracını geri çağıracağı bildirildi. Geri çağırılacak araçların Mercedes'in Vito, GLC 330D ve C220D modelleri olacağı bildirilirken, kararın Ulaştırma Bakanı Andreas Scheuer ile yapılan görüşme sonrasında alınması ise dikkat çekti.

6 milyon aracı ilgilendiren indirim başladı

Kamuoyunda "hurda araç teşviki" olarak bilinen, 16 ve daha büyük yaştaki bazı araçların ihraç edilmesi ya da hurdaya çıkartılmasına bağlı olarak yeni araç alımında 10 bin liraya kadar Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) indirimi uygulaması başladı. Hurda araç teşviği, yapılan hesaplamalara göre 6 milyon aracı ilgileniyor.

Yerli otomobil Almanların gündeminde

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kararlılığıyla 2023 hedeflerine doğru ilerleyen Türkiye, birçok mega projeyi hizmete sundu. Otomotiv sektöründe de dışa bağımlılığı bitirmeyi planlayan Türkiye, 65 yıllık hayali gerçekleştirmek için yerli otomobil projesi için harekete geçti. Ancak Almanya bundan rahatsız oldu.

Türk mühendisler Mercedes için yaptı

Mercedes-Benz Türk, kamyonlar için dünyanın ilk Apple CarPlay uyumlu dokunmatik ekranlı multimedya sistemini geliştirdi

Hurda teşvikinde süre uzadı

Motorlu taşıtlar vergisi (MTV) kapsamında, 1997 ve daha eski model araçların hurdaya çıkarılmasına ilişkin uygulamada süre 2019 yılı sonuna kadar uzatıldı.

Otomotiv üretimi ilk 5 ayda azaldı

Türkiye’de toplam otomotiv üretimi bu yılın ocak-mayıs döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2 azalarak 711 bin 999 adet oldu. Aynı dönemde otomotiv ihracatı, adet bazında yüzde 3 azalırken, otomobil ihracatında ise yüzde 8 daralma oldu.

Hurda teşviğineyetersiz eleştirisi

Türkiye’de son 3 yılda 277 bin araç hurdaya ayrıldı. Ancak yapılan son düzenleme yetersiz görülüyor. Düzenlemedeki eksikliklere dikkat çeken Nissan Türkiye Genel Müdürü Sinan Özkök, “10 bin liralık indirimi alan araç sayısı az. 8 bin liralık indirime giren araç sayısı fazla. Bazı noktalarda astarı yüzünden pahalı” dedi.

Palandöken'den sigortasız araç uyarısı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, her 5 araçtan 1'inin zorunlu trafik sigortasının olmadığını belirterek, "Sigortasız araçlar karayolu güvenliğini tehlikeye atıyor" ifadesini kullandı.

İşte yerli otomobilin fiyatı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, yerli otomobil projesinin temel parametreleri ortaya çıktığını söyleyerek, "3,2 milyar euroluk bir yatırım yapacağız. 5 model araç olacak. Araçlar emsallerinden yüzde 5 daha ucuz olacak. Ne çok lüks ne de çok alt gruba hitap edecek" dedi.

Hurda araç teşvikinden çevreye katkı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk, hurda araç teşviki kapsamında yaklaşık 6 milyon hurda aracın trafikten sildirilmesi halinde, sebep olduğu 15 milyon ton sera gazı (karbondioksit) salınımının ortadan kalkacağını bildirdi.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.