Otomotiv Haberleri

Otomatik vites otomobil aldık: Her 10 araçtan 7’si otomatik vites

Otomatik şanzımanlı otomobil satışları, yılın ilk 5 ayında 2019’un aynı dönemine göre yüzde 23,07 arttı. Geçen yılın ilk 5 ayında yüzde 65,52 olan otomatik şanzımanlı otomobil satışlarının payı, 2020’nin aynı döneminde yüzde 70’e çıktı. Mayıs sonunda otomobil pazarının yüzde 84,1’ini vergi oranları düşük olan araçlar oluşturdu.

Otomatik vites satışları 'gaza' bastı

Türkiye otomotiv pazarında bu yılın ilk 5 ayında otomatik şanzımanlı otomobil satış adetleri, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 23,07 artış gösterdi.

Yerli otomobil Yatırım Teşvik Belgesi'ni aldı

Geçtiğimiz günlerde fabrika için ÇED'den olumlu rapor alan Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu bugün de Yatırım Teşvik Belgesi aldığını duyurdu.

İkinci el araçta büyük manipülasyon: Fiyatlarda yüzde 30 fazla var!

Kamu bankaları tarafından açıklanan kredi paketinde araç alımına yönelik de detaylar yer alınca gözler ikinci el araç piyasasına çevrildi. Kredi paketi sonrası ikinci elde rakamların yukarı yönlü ivme kazanacağını söyleyen İMAS Başkanı Hayrettin Ertemel fiyat noktasında ise çok çarpıcı ifadelerde bulundu. Satılan her iki araçtan birinin kayıt dışı olduğunu dile getiren Ertemel, fiyatların ise manipüle edilerek sürekli yükseltildiğini vurguladı. İkinci el araç fiyatlarında yüzde 30 fazla olduğunu...

İkinci el araç piyasası yükseldi, galericiler piyasaya yetişemiyor

İkinci el otomobil piyasası son günlerde gözle görülür bir artış gösterirken, fiyatların yükselerek tavan yapması dikkat çekti. Piyasada sıfır araç bulunamadığından dolayı ikinci el araç fiyatlarının arttığını söyleyen galerici esnafı, fiyat değişikliklerine yetişemediklerini söyledi.

Mayısta en fazla ihracatı otomotiv yaptı

Otomotiv endüstrisi, geçen ay 1 milyar 202 milyon 942 bin dolarla en fazla ihracat gerçekleştirilen sektör oldu.

Türkiye'nin Otomobili'nin fabrikası 'ÇED olumlu' raporunu aldı: Toplam 22 milyar lira yatırım ile hayata geçirilecek

TOGG tarafından Bursa'nın Gemlik ilçesinde üretimi yapılacak olan Türkiye'nin Otomobili'nin fabrika projesinin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporu olumlu şekilde tamamlandı. Yılda 175 bin adet üretim kapasitesi ile kurulacak olan fabrika ve müşterilere marka deneyiminin yaşatılacağı kullanıcı odaklı kampüs, toplam 22 milyar lira yatırım ile hayata geçirilecek.

İkinci el araç alımında aylık 0,82 faizle kredi imkanı

Kamu bankalarından ekonomiye büyük bir destek daha geldi. Çok sayıda sektörü yakından ilgilendiren paketler içerisinde taşıt alımı için de büyük kolaylık sağlayacak kredi adımı atıldı. İkinci el binek araç veya ticari araç satın alacaklara yüzde 0,82 faiz oranı ile taşıt kredisi imkanı sunulacak.

İkinci ele nur yağdı: Sıfır otomobil almak imkansız hale geldi

İki ayda 1 milyona yakın satış yapan ikinci el otomobile nur yağdı. İkinci elde fiyatlar mayısta yüzde 8.36 yükselirken sektör temsilcileri haziran ayında da yükselişin süreceğini söylüyor. Sıfır otomobil bayilerinin bile arz sorunundan kaynaklı ikinci el satışa döndüğü piyasada ise Fiat ve Renault birincilikte yarışıyor.

2. Dünya Savaşı’ndan bu yana bir ilk: Sadece 197 araç üretildi

İngiltere’de otomotiv şirketlerinin salgın nedeniyle üretim tesislerini kapatmasıyla nisanda otomobil üretiminin, bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 99,7 azaldığı bildirildi. Bu verinin 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana kaydedilen en düşük veri olduğu belirtildi.

İkinci elde hareket başladı: 100 bin TL'ye kadar araç arıyorlar

Koronavirüs ile mücadele kapsamında tüm yurtta normalleşme sürecine girilirken, salgın sürecinde fiyatları artan ikinci el araç piyasası hareketlendi. Havaların ısınması ve insanların artık toplu taşımalara binememesinden dolayı ikinci el araçların daha cazip hale geldiğini belirten sektör temsilcileri telefonlarının yeniden çalmaya başladığını ve arayanların ağırlıkla 100 bin TL'ye kadar araç baktığını ifade ediyor.

Renault 15 bin kişiyi işten çıkartacak

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını global ekonomiyi de vurdu. Fransız otomotiv devi Renault, basına yaptığı yazılı açıklamada dünya çapında 15 bin kişiyi işten çıkartacağını duyurdu.

Sıfır araç aldı, ekspertiz raporunda yazılanı görünce şok yaşadı

İzmir Buca’da geçtiğimiz hafta bayiden sıfır olarak bir otomobil alan kişi, büyük şok yaşadı. Aracını ekspertize götürdüğünde ön kaputun cıvatalarının sök-tak olduğunu öğrenen kadın, hukuk mücadelesi başlatacağını söyledi.

Nissan fabrikasını kapatma kararı alınca İspanya hükümeti harekete geçti

Merkezi Japonya'da bulunan, çok uluslu otomotiv şirketi Nissan, İspanya'nın Barselona kentindeki Serbest Bölge'de faaliyet gösteren ve 3 bine yakın işçinin çalıştığı fabrikasını kapatma kararı aldı. 20 bin kişiye dolaylı istihdam sağlayan fabrikanın kapatılması kararının ülke ekonomisinde ciddi sonuçları olabileceği belirtiliyor. İspanya hükümeti, Nissan Motor Company Limited'e fabrikayı kapatma kararından üzüntü duyduklarını ileterek, "alternatif aramak için bir çalışma grubu kurulmasını" önerd...

Avrupa otomotiv pazarı yüzde 76,9 daraldı

Avrupa otomotiv pazar değerlendirmesi raporuna göre; AB, UK ve EFTA ülkeleri toplamına göre otomotiv pazarı 2020 Nisan ayında yüzde 76,9, otomobil pazarı yüzde 78,3 ve hafif ticari araç pazarı yüzde 70,7 daraldı.

Bir yılda 307 milyar kilometre yol yaptık

Türkiye İstatistik Kurumu motorlu kara taşıtlarına ilişkin kilometre verilerini yayınladı. Türkiye'de trafiğe kayıtlı motorlu kara taşıtları 2018 yılında toplam 306 milyar 926 milyon kilometre (taşıt-km) yol yaptı.

Yerli otomobilin fabrikasında ilk kazma vuruldu: Haziranda temel atılacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından aralık ayında tanıtımı yapılan ve 2022 yılında yollara çıkması beklenen yerli otomobilin fabrikasında alt yapı işlemleri tamamlandı. ÇED raporu ve zemin etütleri gerçekleştirilen dev askeri arazide bulunan yapıların yıkımına da başlandı. Koronavirüsten dolayı ufak bir erteleme olan temel atma törenin ise haziran ayında gerçekleştirilebileceği öngörülüyor.

Uygun araçta bu son fırsat: Hem sıfır hem 2.el araç fiyatları yükselecek

Pandemi nedeniyle duran üretimler ve artan döviz kuru araç fiyatlarında yükselişe sebep oldu. Düşük bütçeyle 2. el otomobil almak isteyenleri de uyaran otomotiv piyasası yetkilileri, “Araç sahibi olmak için bu son fırsat. Fiyatlar en az yüzde 7 daha yükselecek” dedi.

Akaryakıta çifte indirim geliyor: Benzinde 7, motorinde 12 kuruş indirim bekleniyor

Araç sahiplerine çifte indirim haberi geldi. Bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere benzine 7 kuruş, motorine ise 12 kuruş indirim bekleniyor.

Tofaş’ta üretim yeniden başladı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın, "11 Mayıs itibarıyla ülkemizde tüm otomotiv ana fabrikaları tekrar faaliyetlerine başlayacak" açıklamasının ardından, Tofaş Otomobil Fabrikası da sabah vardiyası ile üretime yeniden başladı.

Dijital PSA virüsü yendi

Koronavirüse karşı hızlı davranan Fransız otomotiv üreticisi PSA Grubu Türkiye’de toplamda 7 bin 683 adet satışla Nisan şampiyonu oldu. PSA Türkiye Başkanı Olivier Cornuaille, “Nisan’da 10 bin araç getirebilmeyi başardık. Toplamda 13 bin 481 online satış randevusu talebi alındı, 11 bin 262 adet görüntülü görüşme ve yüzde 71 oranında kredi başvurusuyla satış gerçekleştirildi” dedi.

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye üretime başlıyor

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, 11 Mayıs tarihinden itibaren üretime başlayacak. Üretimin ilk iş günü olan 11 Mayıs'ta işbaşı yapan tüm çalışanlara alınan tedbirler, uygulanması gereken güvenlik kuralları ve yeni çalışma ortamını iyi anlamalarını sağlamak amacıyla bilgilendirmeler yapılacak.

İkinci elde dolandırıcılığı bitiren sistem: Aracı olmak için sıraya girdiler

Ticaret Bakanlığı ve Adalet Bakanlığının öncülüğünde Türkiye Noterler Birliği tarafından kurulan ve 3 Şubat 2020 tarihinde hizmete açılan Güvenli Ödeme Sistemi ile ikinci el araç alım satımında dolandırıcılık olayları tarihe karışırken, sistem üzerinden aracı olmak isteyen çok sayıda kurum ise başvuruda bulunarak sıraya girdi. 20'ye yakın kurum arasından şimdiye kadar 5'ine izin çıkarken diğer kurumlar için sisteme uyum noktasında çalışmalar ise devam ediyor.

Otomotiv çok sert frene bastı

Bursa’da otomotiv endüstrisi; korona virüs salgını sebebiyle ana ve tedarik endüstrisinin üretime büyük ölçüde ara vermesi yüzünden nisan ayında yüzde 77 düşüşle 596 milyon dolar ihracat yaptı.

Virüs korkusu otobüsleri boşalttı: Kovid-19’dan kiralık kaçış

Koronavirüse karşı önlem alan vatandaşlar toplu taşımalardan kaçarak kısa süreli araç kiralamaya yöneldi. TOKKDER Başkanı İnan Ekici, “Özellikle 15-20 günlük veya aylık kiralamalara bir rağbet var” dedi.

Bakan Varank'tan yerli otomobil açıklaması: Planda öteleme yok

Yerli otomobil projesinin son sürat devam ettiğini belirten Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ''Birkaç haftalık oynamalar elbette olacak ama ana planda şu anda bir öteleme yok.'' dedi.

Tofaş üretim arasını 11 Mayıs'a uzattı

Koronavirüs nedeniyle 4 Mayıs'a kadar üretime ara veren Tofaş Türk Otomobil Fabrikası AŞ aldığı yeni kararla üretim arasını 11 Mayıs 2020'ye kadar uzattı.

Üç otomotiv devi üretime mayısta başlıyor

Otomotiv üreticileri Ford Motor Co, General Motors Co ve Fiat Chrysler Automobiles NV, ABD'deki fabrikalarında kısmen de olsa üretime 18 Mayıs'ta yeniden başlamayı planlıyor.

İkinci el araç satışları dip seviyede!

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınının etkisiyle ikinci el araç alım satımında ciddi bir azalma görünüyor. Sektör temsilcileri geçtiğimiz yıllardaki bayram öncesi rakamlara göre ikinci el araç satışının yüzde 50 oranında düştüğünü belirtirken, şehirler arası gidiş geliş kısıtlamasının kaldırılması ile birlikte eski günlere döneceklerini düşünüyor.

Ceza kesilen modifiye araç sürücüsü: Bin değil 10 bin lira da yazsanız vazgeçmem

Bursa'nın İnegöl ilçesinde polis ekipleri, otomobilinin teknik özelliklerinde değişiklik yapan Melih Seymen'e (20) bin TL ceza kesti. Seymen, polis ekiplerine "Bin lira değil, 10 bin lira ceza yesem vazgeçmem" dedi.

Üretim yeniden başlıyor: Bursa'da 7 bin otomotiv çalışanı işbaşı yaptı

Bursa'da, koronavirüs önlemleri kapsamında üretime ara veren Oyak Renault, bugün itibariyle yeniden üretime başladı. Yaklaşık 7 bin işçi, alınan koronavirüs tedbirleriyle birlikte işbaşı yaptı.

Volkswagen en büyük fabrikasında üretime başladı

Almanya merkezli otomotiv üreticisi Volkswagen Group Pazartesi günü, Wolfsburg'daki en büyük fabrikasında üretime yeniden başladığını açıkladı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+