Otomotiv Haberleri

TOGG Kullanıcı Deneyimi ekibinin başına Thomas Junk getirildi

TOGG'dan yapılan açıklamada, "Dünya çapında inovasyon ve yaratıcı tasarım süreçlerinin desteklenmesine yönelik projelerin öncüsü, deneyimli isim Thomas Junk, 1 Ekim itibarıyla TOGG’da Kullanıcı Deneyimi Lideri olarak göreve başlıyor" denildi.

TOGG CEO'su Karakaş: Biz o batarya hücre krizine takılmayacağız

TOGG CEO'su Gürcan Karakaş, otomotiv sektörünü etkilemesi beklenen batarya hücre krizine dikkat çekerek, "Biz başından itibaren bu işi planlayarak çözeceğimiz için, o batarya hücre krizine takılmayacağız" dedi.

Sekiz ayda 820 bin araç trafiğe çıktı

Türkiye İstatistik Kurumu, ağustos ayına ilişkin motorlu kara taşıtları istatistiklerini açıkladı. Ağustos sonu itibarıyla trafiğe kayıtlı toplam taşıt sayısı 24 milyon 933 bin 974 oldu

Hasarlı araçta 2. el parçaya Danıştay ‘dur’ dedi

Danıştay, sigortanın hasar gören araçta sahibinin rızası alınmadan orijinal parça yerine ikinci el parça kullanmasına yapılan itirazı haklı buldu.

Honda'dan sürpriz adım: Çevrim içi araç satan ilk firma olacak

Honda Motor'un Japonya içinde çevrim araç satışı yapacağı, bu satış şeklinin Japonya'da bir ilk olacağı bildirildi. Bu kapsamda şirket gelecek ay başında hesaplamalar, kontratlar ve kredi yoklamaları dahil tüm satış prosedürlerini içeren internet sitesi açacak.

Yerli otomobil TOGG TEKNOFEST'te yerini aldı

Türkiye’nin otomobili TOGG, Türkiye’nin Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST’te yerini aldı. TEKNOFEST, bu yıl 21-26 Eylül'de İstanbul Atatürk Havalimanı'nda düzenlenecek.

Yeni Şafak gündeme getirmişti Honda açıklama yaptı: O araçların bağlantısı yapılmış

Honda Türkiye, otoparkında yüzlerce sıfır aracın bulunduğu ve ilk olarak Yeni Şafak'ın gündeme taşıdığı görüntülere ilişkin açıklama yaptı. Stokçuluk yapmadıklarını belirten şirket, arazideki araçların kurumsal firmalara filo kiralama faaliyetlerini yürütmek adına bağlantısı yapılmış otomobiller olduğunu duyurdu.

Fiyatlar uçuşa geçince bir haftada satılan araçlar beş aydır alıcı bekliyor

Fiyatları anormal şekilde artan ikinci el otomobiller alıcı bulamıyor. Normalde bir hafta içerisinde satılan araçlar 5 aydır galerilerde bekliyor. İkinci el oto satıcıları çok lüks araçlardaki satışların da durma noktasında olduğunu söyledi.

İki bin şikayet sonrası bakanlık harekete geçmişti: Sıfır araçta kafaları karıştıran görüntü!

Sıfır araç tarafında gerçekleştirilen ÖTV indirimini fiyatlara yansıtmayan bayilere yönelik Ticaret Bakanlığı müfettişleri harekete geçerken, sosyal medyada dolaşan bir görüntü ise kafaları karıştırdı. 18 Eylül'de İzmir'de çekildiği öne sürülen görüntülerde bayilerde bulunmadığı belirtilen aynı markaya ait yüzlerce model sıfır aracın bir arazide yan yana sıralanmış halde bekletildiği görülüyor.

Elektrikli araçların kornasında "Made in Türkiye" imzası

Bursa'da 40 yıldır araç kornası üreten, ABD'li elektrikli otomobil üreticisi Tesla'nın 2018'de uzaya yolladığı Roadster model araçta da ürünü bulunan firma, son dönemde elektrikli araç üreticilerinin tedarikçisi oldu. Firma, bugüne kadar ürettiği yaklaşık 110 milyon kornanın yüzde 80'ini ihraç ederek ülke ekonomisine katkı sağladı.

Elektrikli KONA sahneye çıktı

Hyundai Assan, dünyanın seri üretim ilk B-SUV modeli olan KONA EV’yi Türk tüketicisiyle buluşturdu.

MG’nin şarjlı hibrit modeli ön siparişe sunuldu

MG’nin ilk şarj edilebilir hibrit modeli yeni MG EHS PHEV Türkiye’de ön satışa sunuldu.

9 bin oto ekspertizinin standart belgesi yok

Pilot Garage Genel Koordinatörü Cihan Emre, aradan geçen 1,5 yıla karşın oto ekspertiz noktalarında TSE Belgesi ve noter tasdik şartını zorunlu kılan yasanın yürürlüğe girmemesi sebebiyle alıcı ve satıcıların merdiven altı işletmelere yöneldiğine dikkat çekti.

Skoda Türkiye hedef küçülttü

Bu yılın ilk 8 ayında 20 bin 981 adetlik satışa imza atan Skoda Türkiye, 2021 hedefi olan 40 bin adedi revize etti.

Ucuz motosiklet otomobile rakip

Pandemi süreciyle birlikte artan bireysel ulaşım ve yaşanan çip kriziyle motosiklet sektörüne gün doğdu. Aylık getirisi ortalama 8 bin lirayı bulan kuryecilik iş kolunun da gelişimiyle talebin arttığı motosiklette satış rekoru bekleniyor. Yapılan bir araştırmaya göre fiyatları otomobile göre daha makul olan ve artan trafikte daha işlevsel hale gelen motosiklete 10 kişiden 7’si sahip olmak istiyor.

İndirime rağmen fahiş fiyatlar inceleniyor: Otomotive ÖTV teftişi

Fahiş fiyat artışına yönelik teftişlere haller ve marketlerin ardından otomotiv sektörü de eklendi. ÖTV indirimine karşın Ticaret Bakanlığı’na ‘oto bayilerinde araç olmadığı, toplu satış yapıldığı’ şeklinde ulaşan şikayetler üzerine düğmeye basıldı. Sektör mercek altına alınırken, önümüzdeki dönemde galericilerin yanı sıra otomobil bayileri de denetlenecek.

Oto bayisinde oyun bitmiyor

ÖTV düzenlemesiyle otomobil fiyatlarında sağlanan indirim bayilerin oyununa takıldı. Aksesuarsız araç satmama, erken sırayı paraya çevirme, araçları kendi şirketlerine satma gibi oyunlar yüzünden, vatandaşa yansıması gereken indirimler bayilerin kasasında kaldı.

Autoshow yarın ilk kez dijitalde ziyarete açılıyor

Autoshow 2021 Mobility Fuarı, 14-26 Eylül tarihlerinde otomotiv tutkunlarıyla dijital ortamda buluşuyor. Mobilite temasıyla ilklere sahne olacak Autoshow'da, 35 markanın 250’yi aşkın modeli ve çeşitli sürprizler, otomotiv tutkunlarının beğenisine sunulacak

Otoda kapasite çip krizi kurbanı: Yüzde altmış ikiyle son on beş yılın en düşüğünde

Pandeminin başından itibaren sağlık tedbirlerini hayata geçiren ve çip kriziyle boğuşan Türk otomotiv sanayisinin kapasite kullanım oranı son 15 yılın en düşüğüne geriledi. Arz sorununu da tetikleyen düşük kapasite kullanımı yılın ilk 8 ayında yüzde 62 oldu. Sektör toplamda yıllık 2 milyonluk kapasitesi olmasına rağmen kapanmalar, tedarik sorunları, bakım-onarım gibi sebeplerle 850 bin adetlik üretime imza attı.

İkinci el otomobilde online satışta fiyatlar yükseldi satışlar azaldı

İkinci el online binek ve hafif ticari araç pazarında satışlar, ağustosta aylık bazda yüzde 3 geriledi, araç fiyatları ise ortalama yüzde 2,23 arttı.

Çip krizi otomotiv devini vurdu: 300 bin araba iptal

Toyota Motor yeni tip koronavirüs (Kovid-19) etkisi ile yarı iletken çip tedarik problemi sebebiyle mevcut mali yıl küresel araç üretimini 300 bin adet düşürecek.

Hibrit ve elektrikli otomobil satışları şimdiden 2020'yi geçti

Türkiye'de ağustos sonu itibarıyla 8 aylık elektrikli otomobil satışları 1.196'ya, hibrit otomobil satışları da 32 bin 885 bine ulaşarak, geçen yıl sonu satış rakamlarının da üzerine gerçekleşti. Yılın 8 ayında elektrikli ve hibrit otomobil satışları, geçen yılın toplam satışlarının da üzerinde gerçekleşmesine karşın söz konusu otomobillerin Türkiye otomobil pazarından aldığı pay düşük seviyelerde kalmaya devam etti. Toplam satışlarda ağustos sonu itibarıyla benzinli otomobiller ilk sırada yer a...

Honda’dan sedan atağı

30 bin adet satış ile bu yıl rekor kırma peşinde olan Honda Türkiye, yıl sonuna kadar 3 ayrı yeni sedan modeli ile ürün gamını genişletecek. City modeli ile ilk adımı atan marka, yeni Civic ve Accord’la pazar payını artırmayı hedefliyor.

Dört mevsim lastikte yüzde 16 büyüme olacak

Michelin yeni ürünü olan 4 mevsim lastiği CrossClimate 2’yi tanıttı.

400 Renault Zoe TikTak filosunda

Renault Mais, araç paylaşım şirketi TikTak ile Türkiye’deki en büyük elektrikli araç satış anlaşmasını imzaladı.

En cazip 4x4 yenilendi: Duster otomatik vitesle geldi

11 yılda 2 milyondan fazla satılan Dacia’nın SUV segmentindeki modeli Duster yenilendi. Yeni versiyonunun merakla beklendiği model EDC şanzıman seçeneğiyle satışa sunuldu.

Çip krizi 9 ay daha sürecek

Dünya otomotiv üretimini derinden sarsan çip krizinin sonu gelmiyor. Krizin yaklaşık 9 ay daha süreceğini ifade eden ODD Başkanı Ali Bilaloğlu, “Kriz 2022’nin ilk çeyreğine kadar sürecek ve ikinci çeyreği de etkileyecek. İnşallah 2022’nin ikinci yarısından sonra çiple ilgili bir krizle sektör artık karşı karşıya kalmayacak” dedi.

Bir otomobil markası daha üretimi durduruyor

Otomotiv sektörünü derinden etkileyen çip krizi üretimleri durdurmaya devam ediyor. Son bir hafta içinde Ford, Toyota ve Tesla derken General Motors da eylül ayında Kuzey Amerika tesislerinin çoğunda üretimi durduracağını açıkladı.

Çip krizi onu da vurdu: Üretimini durdurdu

Otomotiv sektöründeki çip krizi giderek derinleşiyor. Dev şirketler üretimlerini bir bir durdurma kararı alırken bu kervana son katılan marka ise Tesla oldu. Şirket, Şangay'daki fabrikasında operasyonlarını küresel çip krizi nedeniyle geçici olarak durdurdu.

Araçlarda kullanımı tamamen sona erdi: Milyonlarca erken ölüm önlenecek

Birleşmiş Milletler, şu anda dünya üzerinde kurşunlu benzin kullanan herhangi bir ülkenin kalmadığını açıkladı. Kurşunlu benzini kullanan son ülke olan Cezayir'in de temmuz ayında kullanımı durdurduğu belirtilirken, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ise uluslararası alanda elde edilen bu başarı ile her yıl kalp hastalığı, felç ve kanserden kaynaklanan milyonlarca erken ölümün önleneceğini dile getirdi.

Erzurumlu motor ustası üretti: İki araç için patent başvurusunda bulunacak

Erzurum'da önceki yıllarda kendi imkanlarıyla ürettiği iki kişilik aracını ve "çok amaçlı tarım aracı"nı yeniden tasarlayan motor ustası Sabit Çalışır, iki araç için patent başvurusu yapmaya hazırlanıyor. Sabit Çalışır, "Gayem ülkemde yerli ve milli bir şeyler yapmak. Son 5 yılda otomobilin lastiklerini hafiflettim, motor gücünü artırdık, çok sarsıntılı ve sesli çalışan motorun sarsıntısını ve sesini kestik" dedi.

Otomobil devinden sürpriz karar: Manuel vitesi bırakıyor

Kullanıcı ve çevre odaklı otomobillere yönelen Alman otomobil üreticisi Volkswagen, aldığı radikal kararı duyurdu. Şirket otomobillerinde manuel şanzıman kullanmamaya başlandığını duyurdu. VW, Passat ve Tiguan modellerinde artık sadece otomatik şanzımanın yer alacağını açıkladı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+