Okyanusya Haberleri

Avustralya Başbakanı açıkladı: Kurumlar kapsamlı bir siber saldırı altında

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, ülkedeki özel kurumlar ve kamu kurumlarının devlet tabanlı bir siber aktörün kapsamlı saldırısı altında olduğunu açıkladı.

Yeni Zelanda’da 7.1 büyüklüğünde deprem meydana geldi

Yeni Zelanda’da Richter ölçeğine göre 7.1 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Sömürgecilerin heykelleri tek tek yıkılıyor: Yeni Zelanda’da şehre adı verilen İngiliz subayın heykeli kaldırıldı

Yeni Zelanda’da İngiliz donanma subayı Kaptan John Hamilton’un heykeli, yerli Maori halkına yönelik katliamları nedeniyle kaldırıldı.

Avustralya Uluslararası Maarif Okulları kendi kampüsünde eğitime başladı

Türkiye Maarif Vakfına bağlı Avustralya Uluslararası Maarif Okulları 4 yıldır çalışmaları devam eden kendi kampüsüne geçerek eğitime başladı. Okul bahçesinde düzenlenen törene, ülkedeki Türkiye Kamu Kurum Temsilcileri ve sivil toplum temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda öğrenci ve veli katıldı. Okulun fiziki yapısı hakkında bilgi veren Türkiye Maarif Vakfı Avustralya Ülke Temsilcisi Necmi Uzun, "Okulun mevcut binasının yanı sıra yakında 50 milyon dolarlık yatırım yaparak içinde kütüphanesi, spor...

Avusturalya mahkemesinden kritik karar: İngiltere Kraliçesi Elizabeth'in gizli saray mektupları kamuya açılacak

Avustralya Mahkemesi, İngiltere 2’inci Kraliçe Elizabeth’in “gizli saray” mektupları kamuya açılacağı kararını verdi. Tarihçi Profesör Jenny Hocking mektuplara erişebilmek için on yıl mücadele verdi. Hocking’in Avustralya Ulusal Arşivleri’yle (NAA) yasal mücadelesi milyonlarca dolara mal oldu.

Firari koyun 7 yıl sonra evine döndü

Avustralya'nın en büyük adası Tamanya'da 7 yıl önce çiftlikten firar eden koyun, uzun süren sosyal izolasyonun ardından yün yumağı olarak evine döndü. Çiftçi, koronavirüs yardım kampanyasına destek için firari koyunun yünü 6 bin Avustralya dolarına (yaklaşık 27 bin lira) satışa sunuldu.

Koronavirüs kervanına bir ülke daha katıldı: Fiji’de ilk Kovid-19 vakası tespit edildi

Güney Pasifik ülkesi Fiji’de ilk yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakasının görüldüğü açıklandı. Sağlık ekiplerinin, yurt dışından dönen kişiyle temasta olan herkesi belirlemeye çalıştığı belirtildi.

Koronavirüs nedeniyle 14 günlük karantina süresine uymayanlara para ve hapis cezası verilecek

Avustralya Başbakanı Morrison’un, yurt dışından dönen herkesin kendilerini 14 gün süreyle karantinaya alması ve uluslararası yolcu gemilerinin 30 gün boyunca Avustralya limanlarına yanaşamayacağını açıklamasının ardından eyalet hükümetleri harekete geçti.

Avustralya'da koronavirüs tespit edilen vaka sayısı 41 oldu

Avustralya’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tespit edilen kişi sayısının 41’e yükseldiği açıklandı.

Avustralya’da koronavirüsten ilk can kaybı yaşandı

Çin’de ortaya çıktıktan sonra hızla yayılan ve çok sayıda kişinin hayatını kaybetmesine neden olan yeni tip koronavirüsten (Kovid-19) Avustralya’da ilk can kaybı yaşandı. Batı Avustralya’daki hastanede tedavi gören 78 yaşındaki kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

Yeni Zelanda'da ilk koronavirüs vakası tespit edildi

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, İran'dan gelen 60 yaşlarındaki Yeni Zelanda vatandaşı bir kadında yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tespit edildiğini açıkladı.

Yangınlar Avustralya ormanlarının yüzde 21’ini yok etti

Avustralya'nın Queensland, Victoria ve Güney Avustralya eyaletlerinde yaklaşık 6 ay boyunca süren ve 33 kişinin hayatını kaybettiği yangınlarında, ormanların yüzde 21’inin kül olduğu belirlendi.

Avustralya koronavirüs nedeniyle İtalya'ya seferlerini durdurdu

Avusturya, İtalya’dan gelen trende bulunan 2 yolcuda korona virüsü şüphesi bulunmasının ardından İtalya’ya tren seferlerini durdurma kararı aldı.

İki uçak havada kafa kafaya çarpıştı

Avustralya’da havada çarpışarak düşen iki küçük uçakta bulunan 4 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Avustralya'daki yangınlar 6 ay sonra ilk kez kontrol altına alındı

Avustralya'nın Yeni Güney Galler (NSW) eyaletinde yaklaşık 6 ay önce başladıktan sonra Queensland, Victoria ve Güney Avustralya eyaletlerinde de etkili olan, ülke tarihinin en büyük orman yangınları, yoğun yağışların etkisiyle tamamen kontrol altına alındı.

Onlarca koala kereste için öldü

Avustralya'da çok sayıda okaliptüs ağacının buldozerlerle yıkılması sonucu onlarca koala telef oldu.

Avustralya'da okaliptüs ağaçların dozerlerle yıkılması sonucu onlarca koala öldü

Avustralya'da çok sayıda okaliptüs ağacının buldozerlerle yıkılması sonucu onlarca koala hayatını kaybetti.

Avustralya yangınlardan dolayı başkent Canberra’da acil durum ilan edildi

Avustralya’da devam eden orman yangınları nedeniyle başkent Canberra’da acil durum ilan edildi.

Solomon Adaları'nda 6,3 büyüklüğünde deprem meydana geldi

ABD Jeolojik Araştırma Merkezi, merkez üssü Makira Adası'nın Kirakira kentinin 105 kilometre kuzeybatısı olan depremin büyüklüğünü 6,3 olarak açıkladı.

Avustralya'da felaketler bitmiyor: Ceviz büyüklüğünde dolu yağdı

Avustralya’nın Canberra bölgesinde ceviz büyüklüğünde dolu yağdı. Yüzlerce araçta ve binada hasar oluştu. Ülkenin çeşitli bölgelerinde uzun süre devam eden yangınlardan sonra bu sefer şiddetli yağış ve fırtınayla mücadele ediyor.

Avustralya'da 5 bin deve katledildi

Avustralya'nın güneyinde kuraklık nedeniyle 5 bin yabani devenin, helikopterlerden tüfeklerle açılan ateşle öldürüldüğü açıklandı. 10 bin devenin öldürüleceğini duyuran yetkililer katliama devam edecek.

Yeni Zelanda'daki yanardağ patlamasında yaşamını yitirenlerin sayısı 20'ye çıktı

Yeni Zelanda polisinden yapılan açıklamada, patlama sonrası ağır yaralanarak Avustralya'daki Alfred Hastanesi'nde tedavi gören Paul Browitt'in hayatını kaybetmesiyle ölü sayısının 20'ye çıktığı belirtildi.

Avustralya'dan güzel haber: Sıcaklıkların düşmesiyle yangınların bir kısmı kontrol altına alındı

İtfaiye Biriminden yetkililer, Yeni Güney Galler'deki yangınlarla mücadelede hava sıcaklığının düşmesiyle uzun zamandır ilk kez gelişme kaydedildiğini belirterek, yangınlardan bir kısmının kontrol altına alındığını ifade etti.

Şansınız varken kaçın

Avustralya, aylardır devam eden yangınlar karşısında çaresiz. Yetkililer, iki yangının birleşmesiyle çıkabilecek “mega yangın” tehlikesine karşı binlerce kişiyi tahliye için uyardı. Yangıınlarla ilgili rakamlar dehşet verici seviyeye ulaşırken Sydney’de on binlerce kişi hükümetin iklim politikalarını protesto etti.

Avustralya'daki yangınlarda binlerce kişi evlerini terk etti

Avustralya'da aylardır orman ve çayırlık alanlarda etkili olan ve zaman zaman yerleşim yerlerine de sıçrayan yangınlarda binlerce kişi evlerini terk etti. Ülke genelinde eylül ayından bu yana kontrol altına alınamayan yangınlar nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 27'ye yükselirken 10,3 milyon hektar alan kül oldu. Yangınlar nedeniyle 2 bini aşkın ev kül olurken milyonlarca hayvan da telef oldu.

Bakan Çavuşoğlu Avustralyalı mevkidaşı Payne ile görüştü

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avustralya Dışişleri Bakanı Marise Payne ile görüştü. Görüşmede kıta üzerindeki yangın ve son durumu hakkında konuşuldu.

İHH Avustralya'da katledilecek 10 bin deve için harekete geçti: Kesip etlerini ihtiyaç sahiplerine dağıtabiliriz

Avustralya'da 10 binden fazla devenin çok fazla su içmelerini engellemek için helikopterden vurularak öldürüleceğini açıklanmasının ardından Türkiye Sivil Toplum Kuruluşu İHH, bu katliamı durdurmak için adım attı. İHH, develerin kesilip etlerinin ihtiyaç sahiplerine dağıtılmasına öncülük edeceklerini vurguladı.

Kanguru Adası’nın üçte biri yandı: Fotoğrafları NASA yayınladı

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, Avustralya’da nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan pek çok hayvanın yaşadığı Kanguru Adası’nın üçte birinin yandığını gösteren fotoğraflar yayınladı.

Avustralya'daki yangınların kül ettiği alan 10 milyon hektara yaklaştı

Avustralya'da yangın sezonunun başlamasından bu yana orman ve çayırlık alanlarda etkili olan ve zaman zaman yerleşim alanlarına da sıçrayan yangınlarda 10 milyon hektara yakın alanın kül olduğu belirtildi.

Felaketin boyutları

Avustralya’da Eylül’den bu yana süren yangınlar söndürülemiyor. NASA verilerinden derlenerek oluşturulan üç boyutlu bir grafik büyük felakete ilişkin fikir veriyor. Yangınlarda 8 milyon hektar ve 2 bin civarında ev kül oldu.

Avustralya’da dev tahliye

Avustralya’daki yangında mahsur kalanlar donanma gemileriyle tahliye edildi. Victoria eyaleti Başbakanı, altı bölge ve tatil köyü için “felaket durumu” ilan ederken, Eylül ayından bu yana devam eden yangınlarda hayatını kaybedenlerin sayısı 20’ye çıktı.

Deniz hayatını olumsuz etkileyen güneş kremlerini yasaklayan ilk ülke: Palau

Okyanusya ülkesi Palau, deniz yaşamına zarar verdiği gerekçesiyle güneş kremlerini yasaklayan ilk ülke oldu. Bugünden itibaren, oksibenzon ve oktinoksatın aralarında olduğu zararları kimyasalları içeren güneş kremlerinin hem satışı hem de kullanımı yasaklandı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+