Okyanusya Haberleri

Yeni Zelanda’dan terör mağdurlarına kalıcı vize

Christchurch’teki camilere düzenlenen terör saldırısından kendileri veya yakın akrabalarından biri doğrudan etkilenenler kalıcı vizeye başvurabilecek. Saldırıda 3 Türk vatandaşının da bulunduğu 50 kişi yaşamını yitirmişti.

'Yumurta Çocuk' da senatör de resmen suçlanmadı

Irkçı Avustralyalı senatör Anning'i kafasında yumurta kırarak protesto eden Will Connolly arasındaki hukuki süreçte sona gelindi. Yeni Zelanda'daki saldırıların ardından yumurta saldırısıyla gündeme gelen Avustralyalı senatöre de protestocu gence de herhangi bir resmi suçlama yöneltilmedi. Ancak protesto sonrası 'Yumurta Çocuğu yerde tekmeleyen şahıs, 'saldırıyla' suçlanıyor.

Ardern: Soruşturma saldırganın nasıl radikalleştiğine odaklanacak

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, geçen ay Christchurch kentinde 50 kişinin hayatını kaybettiği cami saldırılarıyla ilgili soruşturmanın, saldırganın nasıl radikalleştiğine ve sosyal medyayı nasıl kullandığına odaklanacağını açıkladı. Soruşturmada, "İstihbarat servisleri saldırıyı önleyebilir miydi?" sorusuna da yanıt aranacak. Soruşturma sırasında, Yeni Zelanda'daki Müslümanların temsilcilerine de danışılacak.

Yeni Zelanda'daki terörist saldırı ikinci 11 Eylül oldu

Yeni Zelanda'daki El Nur Camisi'nin imamı Gamal Fouda, "Christchurch terör saldırısını ikinci 11 Eylül saldırısı olarak adlandırıyorum. Dünyayı değiştirmek için bir dönüm noktası olacak" ifadesini kullandı.

Terörist hakim karşısında

Yeni Zelanda’nın Christchurch kentindeki Nur ve Linwood Camilerine düzenlediği İslamofobik terör saldırısı sonucunda 50 kişiyi şehit eden ve 50 kişinin de yaralanmasına sebep olan terörist Brenton Tarrant’ın Christchurch Yüksek Mahkemesindeki ilk duruşması yapıldı.

Yeni Zelanda Başbakanı cüzdanını unutan annenin parasını ödemiş

Yeni Zelanda Başbakanı Ardern'in markette ödeme sırasında önünde bulunan iki çocuklu bir annenin cüzdanını unuttuğunu fark ederek aldıklarının parasını ödediği ortaya çıktı.

Avustralya'da çocuklara tacize 12 yıl hapis cezası

Avustralya'da 40 yıl önce 1977 ve 1982 yılları arasında ders verdiği sırada tanıştığı iki erkek kardeşe, beş yıl boyunca cinsel tacizde bulunan 63 yaşındaki Hamra’nın 12 yıl hapse mahkum edildiğini açıkladı.

Yeni Zelanda’da teröristi 50 ayrı cinayetten yargılanacak

Yeni Zelanda’da iki camide katliam yapan terörist, 50 ayrı cinayetten ve 39 kez de cinayete teşebbüs etmekten yargılanacak. Ülkenin en yüksek güvenlikli Auckland Hapishanesi’ndeki tek kişilik hücresinde tutulan terörist Brenton Tarrant’ın, yarınki duruşmaya kamera bağlantısıyla katılması bekleniyor.

Yeni Zelanda katliamcısı şikayetçi oldu

Yeni Zelanda'da iki camiye saldırıp 50 Müslümanın şehit eden Brenton Tarrant, tutulduğu hapishanede kendisine haksızlık yapıldığını iddia ederek şikayetçi oldu. Saldırgan yazdığı şikayet dilekçesinde tutulduğu Paremoremo'daki hapishanede ziyaretçi kabulü ve telefon görüşmesi yapabilme talebini dile getirdi ve parmaklıklar ardında temel haklarından yoksun olduğunu dile getirdi.

Selam, barış sizinle olsun

Yeni Zelanda’nın Christchurch kentindeki El-Nur ve Linwood camilerine ırkçı terörist Brenton Tarrant tarafıdnan düzenlenen terör saldırasında şehit olan 50 kişinin anısına Ulusal Anma Töreni düzenlendi.

Selam, barış sizinle olsun

Yeni Zelanda’nın Christchurch kentindeki El-Nur ve Linwood camilerine ırkçı terörist Brenton Tarrant tarafıdnan düzenlenen terör saldırasında şehit olan 50 kişinin anısına Ulusal Anma Töreni düzenlendi.

Yeni Zelanda Başbakan: Esselamü aleyküm barış sizinle olsun

Yeni Zelanda'nın Christchurch kentinde iki camiye düzenlenen terör saldırısında hayatlarını kaybedenler için Ulusal Anma Töreni düzenlendi. Yeni Zelanda Başbakanı Ardern, "Dünya aşırılıkların aşırılık getirdiği döngü içinde sıkıştı, bunun bitmesi lazım. Buraya geldim ve basit bir selamlama ile karşılandım. Esselamü aleyküm; barış sizinle olsun" ifadesini kullandı.

Yeni Zelanda Başbakanı Ardern: Başörtüsü takmam insanlara güven verdi

Yeni Zelanda Başbakanı Ardern, "Başörtüsü takmamın insanlara bu kadar güven hissi vereceğini düşünmemiştim. Benim görevim insanların güvende hissetmelerini sağlamak. İnsanlar kendilerini güvende hissetmedikleri fikri beni derinden yaralıyor. Bu güvenlik hissini yeniden tesis etmek benim sorumluluğum" ifadelerini kullandı.

Müslümanları öldürmeyi düşünürken İslam'la şereflendi

Yeni Zelanda'da iki camiye düzenlenen terör saldırılarının ardından beyaz ırkçılığı ve İslamofobi tartışmaları alevlenirken, ABD'li eski asker Richard McKinney hikayesi ile dinleyenleri duygulandırıyor. McKinney, bombalamak istediği İslam Merkezine gidip geldikçe İslam ile müşerref oldu.

Yumurta çocuk: O yumurta insanları birleştirdi

Yeni Zelanda'daki terör saldırısının ardından ırkçı ve sağcı tutumuyla tepki çeken Avustralyalı senatör açıklama yaptığı sırada kafasında yumurta kırarak dünya çapında ‘kahraman' haline gelen 'Yumurta Çocuk' Will Connolly, 'Yaptığım doğru değildi ama o yumurta insanları birleştirdi' dedi.

Yeni Zelanda'daki terör saldırısına kraliyet soruşturması

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, Christchurch kentindeki 50 kişinin hayatını kaybettiği, 50 kişinde yaralandığı terör saldırısının araştırılması için Kraliyet Soruşturma Komisyonu kurulduğunu açıkladı.

Onbinler tek yürek

Yeni Zelanda’da, Nur ve Linwood camilerindeki terör saldırılarında yaşamını yitiren 50 kişiyi anmak için program düzenlendi. Programa katılan on binlerce kişi, şehitler için dualar okudu.

Yeni Zelanda'daki El Nur Camii yeniden ibadete açıldı

Yeni Zelanda'dali terör saldırısında hedef alınan El Nur Camii yeniden ibadete açıldı.Müslümanlar Yeni Zelanda'da terör saldırısının yaşandığı camide namaz kılmaya devam ediyor.

Terör saldırısına uğrayan camiler ziyarete açıldı

Yeni Zelanda’nın Christchurch kentinde terör saldırısına hedef olan Al Noor ve Linwood camileri ziyarete açıldı.

Yeni Zelanda Başbakanı'na ölüm tehditleri: Bir sonraki sen olacaksın

Yeni Zelanda’daki katliamdan sonra Müslümanlara karşı tutunduğu tavır ile herkesin takdiri toplayan Başbakan Ardern, İslam karşıtları tarafından ölümle tehdit ediliyor.

Yeni Zelanda devlet televizyonundan canlı ezan okundu

Yeni Zelanda'nın Christchurch kentindeki terör saldırısının ardından ilk cuma günü, ezan devlet televizyonu ve radyosundan canlı yayınlandı. Hagley Park'ta kılınan cuma namazına katılanve konuşmasına Peygamber Efendimizin hadisi şerifi ile başlayan Yeni Zelanda Başbakanı Ardern; "Peygamber Muhammed dedi ki 'karşılıklı şefkat, merhamet ve sempatileri ile inananlar tek bir beden gibidir. Vücudun herhangi bir kısmı acı çekerse, tüm vücut acı hisseder.' Yeni Zelanda'da sizinle. Yasta, biz biriz." if...

Yeni Zelanda kanallarında canlı ezan okunacak

Yeni Zelanda'nın Güney Adası'ndaki Christchurch kentinde, 15 Mart'ta cuma namazı sırasında 10 dakika arayla El Nur ve Linwood camilerine düzenlenen terör saldırılarında 50 kişi yaşamını yitirmişti. Yeni Zelanda'da bu cuma günü okunacak ezan TVNZ ve RNZ kanalları aracılığıyla tüm ülkede dinletilecek.

Yeni Zelanda'da kadınlar destek için başörtüsü takacak

22 Mart Yeni Zelanda'da Headscarf for Harmony (Uyum için Başörtüsü) günü ilan edildi. Sosyal medya kanalından davet gönderilen etkinliğe çok sayıda katılım bekleniyor.

15 Mart'ta tarihimiz sonsuza dek değişti

Yeni Zelanda Başbakanı Ardern, yarı otomatik askeri tarz ve saldırı tüfeklerinin yasaklandığını açıkladı. "15 Mart'ta tarihimiz sonsuza dek değişti" diyen Ardern, silah sahiplerinin silahlarını çıkartılacak af kapsamında bedelleri ödenerek teslim alınacağını duyurdu.

Yeni Zelandalılar silahlarını bırakıyor

Yeni Zelanda'da geçtiğimiz hafta 50 kişinin şehit düştüğü terör saldırısının ardından bir çok kişi silahlarını polise teslim etmeye başladı.

Yeni Zelanda Dışişleri Bakanı Türkiye’ye gelecek

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, Dışişleri Bakanı Winston Peters’ın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Christchurch saldırısını görüşmek için Türkiye’ye geleceğini duyurdu.

Teröristin ismini asla anmayacağım

Yeni Zelanda Başbakanı Ardern, Chirstchurch kentinde 50 kişinin hayatını kaybettiği, iki camiye yönelik terör saldırısını düzenleyen kişinin adını asla anmayacağını belirtti.

Katliamın ardından 'daha fazla saldırı' çağrısı

Yeni Zelanda'nın Christchurch kentindeki iki camiye yönelik düzenlenen ve 50 kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırılar, internette ırkçı ve nefret söyleminin yaygın kullanıldığı forumlarda görülen kültürün ve beyaz ırkın üstünlüğüne inanan alternatif sağ hareketin izlerini taşıyor. Katilin üyesi olduğu formlarda ağırlıklı olarak atılan mesajlarda saldırıların sevinçle karşılandığı ve daha fazla saldırının gerçekleştirilmesi çağrısı yapıldığı görülüyor.

El Nur’da dua

Yeni Zelanda’da bulunan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ırkçı teröristin hedef aldığı El Nur Camii’ne gitti. Cami önüne karanfil bırakarak dua eden ikili daha sonra yaralanan üç Türk vatandaşını ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan da şehitlerin ailelerine telefondan seslenerek “Terör saldırısı bireysel değil organize” dedi.

Şehit sayısı 200 olabilirdi

Yeni Zelanda’daki haçlı terör saldırısında yaralı halde sedyede şehadet parmağını kaldırdığı fotoğrafla hafızalara kazınan Filistinli Halid el-Cemali Yeni Şafak’a konuştu. El Cemali, “Eğer hutbenin sonuna doğru saldırı gerçekleşmiş olsaydı 200’den fazla insan hayatını kaybedebilirdi” dedi.

Katliam yandaşı senatörü protesto eden çocuğa yardım kampanyası

Yeni Zelanda saldırı sonrası bile İslam düşmanı açıklamalar yapan Fraser Anning'e, yumurtalı protesto düzenleyen çocuğun yargı masrafları için 2 günde, 50 bin dolar yardım toplandı.

Kafasında yumurta kırılan senatörün istifası için rekor imza

Yeni Zelanda'da iki camiye düzenlenen saldırının ardından Müslümanları hedef alan açıklamalarıyla tepki çeken Avustralyalı Bağımsız Senatör Fraser Anning'in parlamentodan gönderilmesini talep eden dilekçeye bir milyondan fazla kişi imza attı. Change.org'a göre kampanya, imzacı sayısı en hızlı artan dilekçe oldu.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.