Okyanusya Haberleri

Yeni Zelanda'da ilk koronavirüs vakası tespit edildi

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, İran'dan gelen 60 yaşlarındaki Yeni Zelanda vatandaşı bir kadında yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tespit edildiğini açıkladı.

Yangınlar Avustralya ormanlarının yüzde 21’ini yok etti

Avustralya'nın Queensland, Victoria ve Güney Avustralya eyaletlerinde yaklaşık 6 ay boyunca süren ve 33 kişinin hayatını kaybettiği yangınlarında, ormanların yüzde 21’inin kül olduğu belirlendi.

Avustralya koronavirüs nedeniyle İtalya'ya seferlerini durdurdu

Avusturya, İtalya’dan gelen trende bulunan 2 yolcuda korona virüsü şüphesi bulunmasının ardından İtalya’ya tren seferlerini durdurma kararı aldı.

İki uçak havada kafa kafaya çarpıştı

Avustralya’da havada çarpışarak düşen iki küçük uçakta bulunan 4 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Avustralya'daki yangınlar 6 ay sonra ilk kez kontrol altına alındı

Avustralya'nın Yeni Güney Galler (NSW) eyaletinde yaklaşık 6 ay önce başladıktan sonra Queensland, Victoria ve Güney Avustralya eyaletlerinde de etkili olan, ülke tarihinin en büyük orman yangınları, yoğun yağışların etkisiyle tamamen kontrol altına alındı.

Onlarca koala kereste için öldü

Avustralya'da çok sayıda okaliptüs ağacının buldozerlerle yıkılması sonucu onlarca koala telef oldu.

Avustralya'da okaliptüs ağaçların dozerlerle yıkılması sonucu onlarca koala öldü

Avustralya'da çok sayıda okaliptüs ağacının buldozerlerle yıkılması sonucu onlarca koala hayatını kaybetti.

Avustralya yangınlardan dolayı başkent Canberra’da acil durum ilan edildi

Avustralya’da devam eden orman yangınları nedeniyle başkent Canberra’da acil durum ilan edildi.

Solomon Adaları'nda 6,3 büyüklüğünde deprem meydana geldi

ABD Jeolojik Araştırma Merkezi, merkez üssü Makira Adası'nın Kirakira kentinin 105 kilometre kuzeybatısı olan depremin büyüklüğünü 6,3 olarak açıkladı.

Avustralya'da felaketler bitmiyor: Ceviz büyüklüğünde dolu yağdı

Avustralya’nın Canberra bölgesinde ceviz büyüklüğünde dolu yağdı. Yüzlerce araçta ve binada hasar oluştu. Ülkenin çeşitli bölgelerinde uzun süre devam eden yangınlardan sonra bu sefer şiddetli yağış ve fırtınayla mücadele ediyor.

Avustralya'da 5 bin deve katledildi

Avustralya'nın güneyinde kuraklık nedeniyle 5 bin yabani devenin, helikopterlerden tüfeklerle açılan ateşle öldürüldüğü açıklandı. 10 bin devenin öldürüleceğini duyuran yetkililer katliama devam edecek.

Yeni Zelanda'daki yanardağ patlamasında yaşamını yitirenlerin sayısı 20'ye çıktı

Yeni Zelanda polisinden yapılan açıklamada, patlama sonrası ağır yaralanarak Avustralya'daki Alfred Hastanesi'nde tedavi gören Paul Browitt'in hayatını kaybetmesiyle ölü sayısının 20'ye çıktığı belirtildi.

Avustralya'dan güzel haber: Sıcaklıkların düşmesiyle yangınların bir kısmı kontrol altına alındı

İtfaiye Biriminden yetkililer, Yeni Güney Galler'deki yangınlarla mücadelede hava sıcaklığının düşmesiyle uzun zamandır ilk kez gelişme kaydedildiğini belirterek, yangınlardan bir kısmının kontrol altına alındığını ifade etti.

Şansınız varken kaçın

Avustralya, aylardır devam eden yangınlar karşısında çaresiz. Yetkililer, iki yangının birleşmesiyle çıkabilecek “mega yangın” tehlikesine karşı binlerce kişiyi tahliye için uyardı. Yangıınlarla ilgili rakamlar dehşet verici seviyeye ulaşırken Sydney’de on binlerce kişi hükümetin iklim politikalarını protesto etti.

Avustralya'daki yangınlarda binlerce kişi evlerini terk etti

Avustralya'da aylardır orman ve çayırlık alanlarda etkili olan ve zaman zaman yerleşim yerlerine de sıçrayan yangınlarda binlerce kişi evlerini terk etti. Ülke genelinde eylül ayından bu yana kontrol altına alınamayan yangınlar nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 27'ye yükselirken 10,3 milyon hektar alan kül oldu. Yangınlar nedeniyle 2 bini aşkın ev kül olurken milyonlarca hayvan da telef oldu.

Bakan Çavuşoğlu Avustralyalı mevkidaşı Payne ile görüştü

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avustralya Dışişleri Bakanı Marise Payne ile görüştü. Görüşmede kıta üzerindeki yangın ve son durumu hakkında konuşuldu.

İHH Avustralya'da katledilecek 10 bin deve için harekete geçti: Kesip etlerini ihtiyaç sahiplerine dağıtabiliriz

Avustralya'da 10 binden fazla devenin çok fazla su içmelerini engellemek için helikopterden vurularak öldürüleceğini açıklanmasının ardından Türkiye Sivil Toplum Kuruluşu İHH, bu katliamı durdurmak için adım attı. İHH, develerin kesilip etlerinin ihtiyaç sahiplerine dağıtılmasına öncülük edeceklerini vurguladı.

Kanguru Adası’nın üçte biri yandı: Fotoğrafları NASA yayınladı

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, Avustralya’da nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan pek çok hayvanın yaşadığı Kanguru Adası’nın üçte birinin yandığını gösteren fotoğraflar yayınladı.

Avustralya'daki yangınların kül ettiği alan 10 milyon hektara yaklaştı

Avustralya'da yangın sezonunun başlamasından bu yana orman ve çayırlık alanlarda etkili olan ve zaman zaman yerleşim alanlarına da sıçrayan yangınlarda 10 milyon hektara yakın alanın kül olduğu belirtildi.

Felaketin boyutları

Avustralya’da Eylül’den bu yana süren yangınlar söndürülemiyor. NASA verilerinden derlenerek oluşturulan üç boyutlu bir grafik büyük felakete ilişkin fikir veriyor. Yangınlarda 8 milyon hektar ve 2 bin civarında ev kül oldu.

Avustralya’da dev tahliye

Avustralya’daki yangında mahsur kalanlar donanma gemileriyle tahliye edildi. Victoria eyaleti Başbakanı, altı bölge ve tatil köyü için “felaket durumu” ilan ederken, Eylül ayından bu yana devam eden yangınlarda hayatını kaybedenlerin sayısı 20’ye çıktı.

Deniz hayatını olumsuz etkileyen güneş kremlerini yasaklayan ilk ülke: Palau

Okyanusya ülkesi Palau, deniz yaşamına zarar verdiği gerekçesiyle güneş kremlerini yasaklayan ilk ülke oldu. Bugünden itibaren, oksibenzon ve oktinoksatın aralarında olduğu zararları kimyasalları içeren güneş kremlerinin hem satışı hem de kullanımı yasaklandı.

Yeni Zelanda'daki yanardağ patlamasında hayatını kaybeden sayısı 19'a yükseldi

Yeni Zelanda polisinden yapılan açıklamada, patlama sonrası ağır yaralanarak hastanede tedavi gören 3 kişinin daha yaşamını yitirdiği bildirildi. Ölenlerin ismi ise henüz açıklanmadı.

Avustralya kavruluyor

Aylardır devam eden orman yangınlarıyla boğuşan Avustralya’da önceki gün kaydedilen sıcaklık rekoru dün bir kez daha kırıldı. Sıcaklık 41,9 derece olarak ölçüldü. Rekor sıcaklıklar Avustralya’yı dumana boğan yangınlarla mücadele edilmesini de neredeyse imkansızlaştırıyor.

Avustralya’daki 100 noktada yangın: Rüzgarın etkisiyle 70 metre yüksekliğe ulaşıyor

Yeni Güney Galler eyaletinde devam eden yangınlarda kaybedilen ev sayısının 740’ı geçtiği belirtildi. Sydney kırsalında yaklaşık 110 noktada devam ise devam ediyor. Yangınlar rüzgarın da etkisiyle yer yer 70 metre yüksekliğe ulaşıyor. Milyonlarca hektarlık alanda etkili olan yangınlarda geçtiğimiz ay 6 kişi hayatını kaybetmişti.

Yeni Zelanda’daki Whaakari Yanardağı patlaması: 8 kişiye ulaşılamayan Beyaz Ada'da herhangi bir hayat belirtisi yok

Yeni Zelanda polisinden yapılan açıklamaya göre, 5 kişinin hayatını kaybettiği, 34 kişinin yaralı kurtulduğu Beyaz Ada’daki yanardağ patlamasında adada kalan 8 kişiyi arama-kurtarma çalışmalarında herhangi bir hayat belirtisine rastlanmadığı belirtildi.

Samoa'da kızamık salgını: Ülkede ölü sayısı 60'a yükseldi, eğitim öğretime ara verildi

Güney Pasifik'te yer alan Samoa'daki kızamık salgınında ölenlerin sayısı 60'a çıktı. Kızamık aşısı yaptırmayan ailelerden evlerinin önüne kırmızı flama asmaları istendi. Hükümet, 200 bin nüfuslu ülkede kızamık vakası sayısının 4 binin üzerinde olduğunu açıkladı. Ülkede eğitim öğretime ara verildi, 17 yaşından küçük çocukların kamuya açık toplantılara katılmaları yasaklandı.

Avustralya'da İslamofobi: Hastanelik eden saldırılar arttı

Avustralya'da hamile Müslüman bir kadına yapılan saldırı sonrasında dikkatler ülkede sosyal medya ve basın aracılığı ile körüklenen İslamofobik saldırılara çevrildi. Yapılan araştırmalara göre Avustralya'da İslamofobik saldırıya uğrayan kişilerin %72'sin başörtülü kadınlar oluşturuyor. Charles Sturt Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre ülkede hastanelik eden saldırılar %3 arttı. Rapor verilerine göre ırkçı saldırganları ne ailenin yanındaki çocuklar ne de güvenlik görevlileri caydır...

Avustralya’da yangınlar can aldı

Sıcak havaların etkili olduğu Avustralya’da yangınlar can aldı. İki kişinin hayatını kaybettiği yangınlar nedeniyle çok sayıda kişi tahliye edildi.

Beyin yiyen zehirli mantar: Zehirli ateş mercanı bulundu

Avustralya'da ilk kez dünyanın en ölümcül mantarlarından biri olarak bilinen "zehirli ateş mercanı" yetiştiği tespit edildi. Ateş mercanlarının yenilmesi halinde organ yetmezliğine ve beyin hasarına yol açabileceği uyarısında bulunan araştırmacılar, mantara dokunulmasının bile ateşe ve deri iltihabına neden olabileceğini söyledi.

Horoz kümeste yumurta toplayan yaşlı kadını öldürdü

Avustralya'da yaşlı bir kadın kümesten yumurta topladığı sırada bir horozun saldırısına uğradı. Horozun varisli damarlarını gagasıyla deşelemesi nedeniyle çok kan kaybeden 76 yaşındaki kadın hayatını kaybetti.

Meclis kürsüsünde bebeğe biberonla süt verdi

Üç çocuk babası olan Yeni Zelanda Meclis Başkanı Mallard, oturumda İşçi Partisi milletvekili Coffey'nin iki aylık oğluna biberonla süt verdi. Bebek, öğle sütünü oturum sırasında Mallard'ın kucağında içti.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

+