Okyanusya Haberleri

Milyonlarca kişinin verileri çalındı: Avustralya polisi o hackerların peşinde

Siber soruşturmaları yürüten Avustralya Federal Polis Komiser Yardımcısı Justine Gough, geçen hafta yaşanan siber saldırıya yönelik ABD Federal Soruşturma Bürosunun da dahil olduğu uluslararası soruşturmanın, "uzun ve karmaşık" olacağını söyledi. Optus adlı telekomünikasyon şirketinin geçen hafta yaklaşık 10 milyon müşterisinin kişisel verilerini çalan hackerların kimliklerini, konumlarını ve faaliyetlerini gizlemek için "şaşırtma teknikleri" kullandığını belirten Gough, kişisel bilgileri ele ge...

Papua Yeni Gine'de 7,6 büyüklüğünde deprem meydan geldi

Papua Yeni Gine'de 7,6 büyüklüğünde deprem meydana geldi, tsunami uyarısı yapıldı. 61 kilometre derinlikte meydana gelen depremin ardından tsunami uyarısı yapıldı.

Avustralya iş gücü açığını hafifletmek için kalıcı göçmenlik kotasını 195 bine yükseltti

Avustralya hükümeti, Kovid-19 salgını nedeniyle derinleşen iş gücü açığını kapatmak için kalıcı göçmenlik kotasını 35 binden 195 bine çıkardığını duyurdu.

Avustralya’da dev uyuşturucu operasyonu

Avustralya’da gerçekleştirilen ülke tarihinin en büyük uyuşturucu operasyonunda polisler toplam 1.8 ton uyuşturucu madde ele geçirdi.Avustralya’da polis, tarihin en büyük uyuşturucu kaçakçılığı operasyonunu yürütüyor. Uyuşturucu ve Ateşli Silahlar Birimi tarafından gerçekleştirilen iki farklı baskında, Orta Doğu bölgesinden Sydney’e sevkiyatı yapılan mermerlerin arasına gizlenmiş halde toplam 1.8 ton metamfetamin ele geçirildi.

Yeni Zelanda polisi bavullardaki çocuk cesetleri gizemini çözmeye çalışıyor

Yeni Zelanda polisi, geçen hafta bir ailenin evine getirilen ve aileye ait olmayan iki bavulun içinden çıkan ceset kalıntılarının, ilkokul çağındaki iki çocuğa ait olduğunu duyurdu. Söz konusu bavullar, Auckland kentinde yaşayan bir ailenin evine 11 Ağustos tarihinde bir depolama şirketi tarafından bırakılmış ve aile kendilerine ait olmayan bavullarda insan kalıntılarını keşfedince polisi arayarak ihbarda bulunmuştu.

Avustralya'da kiralık evler DSÖ standartlarından daha soğuk ve nemli

Avustralya'da kiralık evlerin, Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) standartlarından daha soğuk ve nemli olduğu tespit edildi. Guardian'ın haberine göre yayımlanan raporda evlerin DSÖ'nün belirlediği standartların altında olduğu anlaşıldı.

SpaceX’in uzay çöpü çiftliğe düştü

Avustralya Uzay Kurumu, Yeni Güney Galler eyaletinde dağlık alandaki bir tarım arazisinde bulunan uzay çöpünü araştırıyor.

Dünya Yeni Zelanda uçağındaki maskeli bebeği konuşuyor

Yeni Zelanda'nın Auckland kentinden Wellington'a giden bir uçuşta gözleri için delikler açılmış yetişkin bir cerrahi yüz maskesi takan bebeğin uçaktaki fotoğrafı sosyal medyada gündem oldu. Bazı sosyal medya kullanıcıları kovid'den korunmak için annenin iyi bir önlem aldığını söylerken, diğerleri ise bebeğin yeterince nefes almadığını iddia etti.

Avustralyalı Müslüman STK’dan Twitter’a dava

Avustralya Müslüman Sivil Haklar Örgütü, nefreti körükleyen hesaplara karşı harekete geçmediği gerekçesiyle Twitter’a karşı dava açtı.

Türk genci Avustralya’da gözaltında öldürüldü

Avustralya medyası, Gökhan Can adlı bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının Perth kentinde bulunan göçmen gözaltı merkezinde, dün gece yarısı uykusu sırasında bıçaklanarak öldürüldüğünü yazdı.

Avustralya’da bir kişi forklift kullanarak arabasının çalınmasına engel oldu

Avustralya’da bir kişi, arabasını çalmaya çalışan kadın hırsıza forklift kullanarak engel oldu. Brisbane kentine bağlı Logan bölgesinde bir kadın, Brendan Mills adlı kişinin arabasını çalma teşebbüsünde bulundu.

Avustralya: Askeri gözetim uçağı Çin tarafına ait savaş uçağı tarafından engellendi

Avustralya, Güney Çin Denizi bölgesindeki Avustralya askeri gözetim uçağının Çin'e ait savaş uçağı tarafından "tehlikeli şekilde" engellendiğini duyurdu. Avustralya Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetlerine ait (RAAF) P-8 deniz gözetim uçağının, 26 Mayıs'ta, "rutin deniz gözetim faaliyeti" sırasında Çin'in J-16 savaş uçağı tarafından engellendiği açıklandı.

Avustralya’nın ilk Müslüman bakanları: Kur’an’a el basıp yemin ettiler

Avustralya’da yeni Başbakan Anthony Albanese, kabinesinde görev yapacak bakanları açıklarken, kabinede ilk kez iki Müslüman bakana görev verildi.

Avustralya Başbakanı Morrison seçim yenilgisini kabul edip rakibini tebrik etti

Ülkeyi üç yıl boyunca yönetecek 47'nci hükümeti belirlemek üzere bugün sandık başına giden Avustralya'da mevcut Başbakan Scott Morrison, seçimde yenildiğini kabul ederek rakibini tebrik etti.

Avustralya'da işçi partisi lideri Albanese'in yeni başbakan olması bekleniyor

Üç yıl boyunca ülkeyi yönetecek 47'nci hükümeti belirlemek üzere bugün sandık başına giden Avustralya'da yeni başbakanının İşçi Partisi lideri Anthony Albanese'nin olmasını öngörülüyor.

Avustralya'da 6,9 büyüklüğünde deprem: Tsunami uyarısı yapıldı

Avustralya'nın Yeni Zelanda'ya bakan kıyılarında 6,9 büyüklüğünde deprem kaydedildi. Yerin 10 kilometre derinliğinde meydana gelen depremin ardından tsunami uyarısı yapıldı.

Güney Kutbu'nda buz kütlesinin altında yatan su rezervuarının sırrı ne?

Güney Kutbu'nun batı bölgesinde buzun altında birikmiş muazzam miktarda su bulunması bilim insanlarını heyecanlandırdı. Bilim insanları, buz altındaki su birikintisinin Güney Kutbu'nun geleceğine dair iklim değişikliği hesaplarında dikkate alınması gerektiğini söylüyor.

Fiji bir Rus oligarkın 325 milyon dolarlık süper lüks yatını alıkoydu

Pasifik Okyanusu'nun güney kısmında yer alan ada ülkesi Fiji, Lautoka kentinin Queens Rıhtımı'na demirleyen Rus milyarder Süleyman Kerimov'a ait 325 milyon dolar değerindeki süper lüks yatının alıkoyulduğunu bildirdi.

Marketlerden tek tek toplatılıyor: Ispanaklarda salmonella tehlikesi, Avustralya'da tüm ürünler geri çağrıldı

Avustralya’nın en büyük süpermarketler zincirlerinden birisi olan Coles, İtalyan şirketi Ferrero grubuna ait Kinder ürünlerinde ve paketli ıspanaklarda salmonella kaynaklı gıda zehirlenmesi riski nedeniyle ürünleri geri çağırdı.

Yeni Kaledonya açıklarında 7 büyüklüğünde deprem: Tsunami uyarısı yapıldı

Pasifik Okyanusu'nda, Fransa'ya bağlı özerk Yeni Kaledonya açıklarında 7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremin ardından tsunami uyarısı yapıldı.

Yeni Zelanda'da karaya vuran pilot balinalardan 31'i telef oldu

Yeni Zelanda'nın Güney Adası'nda karaya vuran 36 balinadan 31'inin telef olduğu, hayattaki 5 balinayı kurtarma çalışmalarının devam ettiği açıklandı.

Avustralya'da kayıp turisti bulacak bilgiye 500 bin dolar ödül verilecek

Avustralya'nın Yeni Güney Galler (NSW) eyaletinde 31 Mayıs 2019'da kaybolan 18 yaşındaki Belçikalı turist Theo Hayez'in bulunmasını sağlayacak bilgiye, 500 bin Avustralya doları ödül verileceği açıklandı.

Hırsız papağan: Çaldığı GoPro’yla kaçışını çekti!

Yeni Zelanda’da Aotearoa kea türü bir papağan, çekim yapan bir kameramanın GoPro kamerasını çaldı. Kamera çekim sırasındayken hırsızlık yapan papağan kaçış görüntülerini de kaydetti.

İlk ölüm haberi: Ülke yetkilileri koronavirüs kaynaklı iki kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu

Solomon Adaları’nda Covid-19 bağlantılı ilk can kayıpları kaydedildi. Dün gece Ulusal Sevk Hastanesinde yaşamını yitiren ilk Covid-19 kurbanlarının 51 ve 59 yaşlarındaki diyabet ve tansiyon gibi hastalıklara sahip kişiler olduğu belirtildi.

Okyanusu kanosuyla geçmek isteyen 75 yaşındaki Jean-Jacques Savin ölü bulundu

75 yaşındaki Fransız Jean-Jacques Savin, Atlantik Okyanusu’nu özel yapılmış kanosuyla kürek çekerek geçmek için 1 Ocak’ta yola çıkmıştı. Savin’in ekibi dün yaptıkları açıklamada, Savin’in Kuzey Atlantik Okyanusu’nda ters dönmüş kanonun içinde cansız bedeninin bulunduğunu duyurdu.

Avustralya 50.7 derece ile son 60 yılın en sıcak gününü yaşadı

Avustralya’da 50.7 derecelik sıcaklık ile yeni bir rekora imza atıldı. Batı Avustralya eyaletinde bulunan Onslow kentinde ölçülen 50.7 derecelik sıcaklık ile en son 1962 yılında kaydedilen aynı sıcaklık değerine ulaşılarak rekora ortak olundu.

Avustralya’da sağlık skandalı: Testi pozitif çıkanlara yanlış sonuç verildi

Avustralya’nın Sydney şehrinde bir laboratuvarda, PCR testi pozitif çıkan 886 kişiye negatif test sonucu verildi. Sistem hatası nedeniyle yanlış sonuç verildiğini ifade eden laboratuvar yetkilileri, özür diledi.

Yeni Zelanda 5-11 yaş çocuklara Kovid-19 aşısını onayladı

Koronavirüse karşı aşılama çalışmalarına hız verilen Yeni Zelanda’da, 5- 11 yaş çocuklara 17 Ocak 2022’den itibaren Kovid-19 aşısı vurulmaya başlanacak. Koronavirüse karşı verilen mücadelede en başarılı ülkeler arasında gösterilen Yeni Zelanda'da aşıya müsait olan nüfusun yüzde 90'ı çift dozunu da yaptırırken, yüzde 94'ü ilk doz aşısını olmuş durumda.

Yeni Zelanda gelecek nesiller için sigarayı yasaklıyor

Yeni Zelanda'da bir sonraki neslin sigara kullanmasının resmen yasaklanacağını duyuruldu. Alınan karara göre 2008 yılında sonra doğanlar, önümüzdeki yıl çıkması beklenen yasa kapsamında artık sigara ve tütün ürünü alamayacak.

Sağlık Bakanın üzerine tırmanan örümcek basın toplantısını böldü

Avustralya’da Covid-19 durumuna ilişkin basın açıklaması yapan Queensland Eyalet Sağlık Bakanı Yvette D'ath’ın üzerine tırmanan bir örümcek bakanın açıklamasını böldü.

Avustralya’da feci olay: Üzerinde zıpladıkları şişme kaleyle rüzgarda havaya savrulan iki öğrenci hayatını kaybetti

Avustralya’nın Tazmanya eyaletinde okul bahçesinde üzerinde zıpladıkları şişme kaleyle rüzgarda havaya savrulan öğrencilerden ikisinin yaşamını yitirdiği, bazılarının yaralandığı bildirildi.

Avustralya'da şaşırtan karar: Kedilere artık yasak! Hayvanseverler tepkili

Avustralya'da koronavirüs tedbirleri kapsamında kediler için sokağa çıkma yasağı getirildi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+