Edirne Haberleri

İstanbul'da Kapalıçarşı'nın ardından Edirne'de de 5 asırlık çarşıda kepenkler indi

Edirne'de koronavirüs önlemleri kapsamında tarihi çarşılar Ali Paşa, Bedesten ve Arasta geçici süreyle kapatıldı. Ali Paşa Çarşısı Esnaf Dernek Başkanı Yılmaz Sanış, "İlk önceliğimiz sağlık. Para tekrar kazanılır, kaybedilir. Bunlar artık bizim için ikinci, üçüncü planda. Biz de bu kapsamda esnafımızdan gelen talepleri değerlendirerek çarşımızı kapama kararı aldık" dedi.

İstanbul'da Kapalıçarşı'nın ardından Edirne'de de 5 asırlık çarşıda kepenkler indi

Edirne'de koronavirüs önlemleri kapsamında tarihi çarşılar Ali Paşa, Bedesten ve Arasta geçici süreyle kapatıldı. Ali Paşa Çarşısı Esnaf Dernek Başkanı Yılmaz Sanış, "İlk önceliğimiz sağlık. Para tekrar kazanılır, kaybedilir. Bunlar artık bizim için ikinci, üçüncü planda. Biz de bu kapsamda esnafımızdan gelen talepleri değerlendirerek çarşımızı kapama kararı aldık" dedi.

Evden çıkamayan vatandaş polisi arayıp yardım istedi: Market alışverişini polis yaptı

Edirne'de koronovirüs tedbirleri kapsamında sokağa çıkma yasağı getirilen 65 yaş ve üstü vatandaşların ihtiyaçlarını polis ekipleri karşılıyor. Market alışverişini Vefa Sosyal Destek Grubu'nda görevli polis memurlarının karşıladığı Salim Altunhan'ın, "Polis ekiplerinden marketten alışveriş için yardım istedim. Onlar da çok kısa sürede siparişlerimi alıp bana getirdiler" dedi.

Yunanistan'ın attığı plastik mermi sığınmacıyı gözünden etti

Yunanistan hudut birliklerinin, sınırda bekleyen sığınmacılara müdahalesinde plastik mermi isabet eden bir sığınmacı gözünden yaralandı. Arkadaşları tarafından sahra hastanesine taşınan sığınmacıya ilk müdahale burada yapıldı. Sığınmacı ambulansla devlet hastanesine sevk edildi.

Mehmetçiğin kucağından indirmediği sığınmacı çocuğu Yunan gaza boğdu

Yunanistan'ın sınırda sığınmacılara karşı gazla müdahalesinde en çok çocuklar etkileniyor. Mehmetçikle oyunlar oynarken muhabirlerin görüntülediği, Mehmetçiğin kucağından indirmediği 3 yaşındaki sığınmacı çocuk, aynı günün akşamında Yunanistan'ın attığı gazdan etkilendi.

Avrupa'ya açılan sınır kapıları yolcu giriş çıkışlarına kapatıldı

İçişleri Bakanlığı genelgesiyle, Edirne ve Kırklareli'nden Yunanistan ile Bulgaristan’a açılan kara ve demir hudut kapıları, bugün saat 00.00’dan itibaren giriş-çıkışlara kapatılacak.

Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı: Karantinaya alınan hükümlümüz veya tutuklumuz bulunmamaktadır

Edirne Cumhuriyet Başsavcılığından, il genelindeki ceza infaz kurumlarında yeni tip koronavirüs (Kovid-19) şüphesi ya da bu nedenle karantinaya alınan hükümlü veya tutuklunun bulunmadığı belirtildi.

Sığınmacılar Yunan askerlerinin yanından ellerini kollarını sallayarak geçti

Türkiye'nin kapıları açmasının ardından Avrupa yolunu tutan sığınmacıların, Meriç Nehri üzerinden kaçak geçişi sürüyor. Sığınmacı akınını durdurmak için her yolu deneyen Atina hükümeti, sınır hattında denetimi sağlayamıyor. Son olarak bir grup sığınmacı, Yunan askerlerine 100 metre uzaklıktaki bir noktadan sınırı geçti. Askerler grubu fark etmedi.

Avrupa'ya açılan sınır kapılarında üst düzey önlem: 37.2 derece üzerinde ateşi olanlar tespit ediliyor

Edirne'de, Yunanistan ve Bulgaristan'a açılan sınır kapılarında, koronavirüse karşı termal kameralı önlem alındı. Edirne İl Sağlık Müdürü Ali Cengiz Kalkan, "Ülkeye giriş yapanlarda 37.2 derece üzerinde ateşi olanlar kameramız tarafından tespit ediliyor. Öyle bir durum olduğunda görevli arkadaşlarımız tüm hazırlıklarını tamamlamış şekilde beklemekte. Şu ana kadar böyle bir vakaya rastlanmadı" dedi.

Yunanistan'ın zorla geri itmelerine özel harekat polisleri set oluyor

Yunanistan'ın geri itmelerinin önüne geçmek amacıyla görevlendirilen özel harekat polislerinin sınırdaki devriyeleri kara ve nehirden devam ediyor.

Yunan askerlerinden sınırda akılalmaz yöntem: Gaz bombalarının etkisini artırmak için 'fan' kullanıyorlar

Yunanistan güvenlik güçleri, sınırda rüzgarın yön değiştirmesi üzerine, askeri bir aracın arkasına monte ettiği fanı çalıştırmaya başladı. Attıkları gazın kendilerine dönmemesi ve daha fazla sığınmacıya ulaşmasını amaçlayan Yunan güvenlik güçleri, bölgede kullandığı orantısız gücü her gün biraz daha artırıyor.

PÖH’ler Zodyak botla devriye atıyor: Yunan izliyor

Yunanistan tarafından geri itmeleri önlemek amacıyla Meriç Nehri’nde göreve başlayan özel harekat polislerinin Zodyak botlu devriyesini, Yunanistan güvenlik güçleri dürbünle izledi.

Yunan askerinin Meriç'te ölüme terk ettiği göçmeni Türk balıkçı kurtardı

Edirne'de Meriç Nehri üzerinden sınırın diğer tarafından geçen İranlı göçmen, Yunan güvenlik güçlerinin müdahalesiyle tekrar nehre atlamak zorunda kaldı. Yunanistanlı güvenlik görevlerinin gözleri önünde nehirde sürüklenerek yaşam savaşı mücadelesi veren İranlı göçmeni, Türk balıkçı kurtardı. Yarı baygın kıyıya çıkarılan göçmen, Türk askerlerinin müdahalesi ile hayata döndü.

Özel harekatçılar, Yunan sınırında gece gündüz devriyesini sürdürüyor

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun talimatıyla Yunanistan'ın geri itmelerini önlemek amacıyla göreve başlayan bin özel harekat polisi, sınırdaki devriyelerini kara ve nehirden sürüyor.

Özel harekat polisleri, Meriç'te zodyak botla devriyeyi sıklaştırdı

Edirne'den geçtikleri Yunanistan'da, şiddet uygulanarak, geri gönderilen göçmenler için görevlendirilen ve önceki gün çalışmaya başlayan, tam donanımlı 1000 özel harekat polisi, sınırı oluşturan Meriç Nehri'nde zodyak botlarla devriyeleri artırdı.

Yunan zulmüne Avrupa sessiz: Bebek, kadın demeden gaz sıkıyorlar

Yunanistan birlikleri, sınırı geçmeye çalışan sığınmacılara biber ve göz yaşartıcı gaz bombalarıyla müdahalede bulundu. Kimileri baygınlık geçiren sığınmacılar, sahra çadırında tedavi edildi.

Özel Harekat Polisleri Meriç Nehri’ne indi, Yunan askerleri geri çekildi

Meriç Nehri’nde güvenliği sağlamak üzere Özel Harekat polisleri konuşlanmaya başladı. Daha önce aynı bölgede Yunanistan sınır birlikleri ve Frontex askerleri nehir kenarı ve nehirde devriye atarken Özel Harekat Polislerinin gelmesinin ardından bölgeden çekilmeleri ve boş sandallar dikkat çekti

İçişleri Bakanı Soylu duyurmuştu: Özel harekatçılar geri itmeleri engellemek için Meriç Nehri'nde görev alıyor

Edirne'de, özel harekat polisleri, geri itmeleri önlemek amacıyla Türkiye ile Yunanistan arasında doğal sınır konumundaki Meriç Nehri'nde görev alıyor. Polisler, zodyak botlarla nehirde denetimlerde bulunacak.

İçişleri Bakanı Soylu açıklamıştı: Türkiye'nin farklı noktalarından Yunanistan sınırına Özel Harekatçılar gidiyor

Türkiye'nin farklı noktalarından Yunanistan sınırına doğru yola çıktı. Ordu'da görevli 40 Özel Harekat polisi, göçmen yoğunluğunun yaşandığı Yunanistan sınırında güvenliği sağlamak için Edirne’ye gitti. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, dün yaptığı açıklamada, sınıra bin Özel Harekatçı gönderileceğini söylemişti.

Edirne'den 138 bin 647 göçmen Yunanistan'a geçti

İçişleri Bakanlığı, saat 09.00 itibariyle 138 bin 647 düzensiz göçmenin Yunanistan'a geçtiğini açıkladı.

Sınıra ulaşabilmek için 10 aylık bebekleriyle 4 gün yürüdüler

Avrupa’ya gitme hayali ile 4 gün boyunca yürüyen mülteci ailenin 10 aylık bebekleriyle zorlu yolculuğu yürek burktu.

5 çocuk babası Suriyeli: Yunan askeri, hamile kadını dövdü, çocukların biberonunu aldı

Edirne üzerinden geçtikleri Yunanistan'da yakalanan, 5 çocuklu Suriyeli Naif ailesi, Yunan askerlerinin kendilerine şiddet uygulayıp, paralarını ve kıyafetlerini aldığını söyledi. Yusuf Naif, Yunan askerlerinin, çocukların biberonlarını aldığını belirterek, "8 aylık hamile kadını bile dövdüler. Kızımızı ve beni dövdüler. 'Seni Avrupa'ya götüreceğiz' diye bizi ışıksız, karanlık yere bıraktılar" dedi.

Yunan polisi göçmenleri dövüp, gasp edip, çıplak halde geri gönderdi

Edirne'den Yunanistan'a geçen bir grup göçmen, Yunanistan polisi tarafından paraları ve değerli eşyaları ile kıyafetleri alındıktan sonra dövülüp, Türkiye'ye geri gönderildi.

Yunan askerinden göçmenlere plastik mermili müdahale: 5 yaralı

Edirne'nin İpsala ilçesine bağlı Yenikarpuzlu beldesinde, Yunanistan'a geçmek isteyen gruba Yunan askerlerinin plastik mermiyle müdahalesi sonucu 5 göçmen yaralandı. Yaralılar, Keşan Devlet Hastanesi'nde tedaviye alındı.

7 yaşındaki Afgan Leyla: Yunan polisi bizi darbetti

Edirne'den Yunanistan tarafına ailesiyle geçen Afganistan uyruklu Leyla Elrecap (7), Yunan polisi tarafından ailesi ile kendisinin darbedildiğini söyledi. Yunanistan polisinin, kendisini odaya götürüp kapıyı kilitledikten sonra dövdüğünü anlatan Leyla, çok korktuğunu söyledi.

100 bini aştı: Sınırı geçmek isteyen göçmenlerin Edirne'ye gelişi sürüyor

Türkiye'nin sınır kapılarını göçmenlere açmasının ardından Türkiye'den Yunanistan'a geçişler hızlandı. Son rakamlara göre 100 binin üzerinde göçmen Türkiye'den Yunanistan'a geçerken, Yunanistan'ın da sınırda göçmenleri engellemeye yönelik çalışmaları devam ediyor.

‘Avrupa’nın yarısını ben gönderdim’ diyen göçmen kaçakçısı yakalandı

Sosyal medyada ve basın kuruluşlarına verdiği röportajlarda göçmen kaçakçılığı yaptığı yönünde röportaj vererek, ‘Avrupa’nın yarısını ben gönderdim’ diyen Özcan Karlı isimli şahıs, Edirne’de yakalanarak, gözaltına alındı.

Göçmen yoğunluğunun yaşandığı Pazarkule’ye geçişler kapatıldı: Göçmenler tampon bölgede bekliyorlar

Türkiye'nin çeşitli illerinden Avrupa'ya gitmek için yola çıkan göçmenlerin Edirne'ye gelişleri bugün de sürüyor. Yunanistan’a açılan Pazarkule Sınır Kapısı’na giden karayolu, polis tarafından araç ve yaya trafiğine kapatıldı.

İçişleri Bakanı Soylu açıkladı: Edirne üzerinden ayrılan göçmen sayısı 76 bin 358 oldu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, saat 09.55 itibarıyla Edirne üzerinden Türkiye'den ayrılan göçmen sayısının 76 bin 358 olduğunu açıkladı.

Tel örgülerden geçen göçmenler Yunan askerine ait aracı taşladı

Türkiye'nin kapıları açtığını duyurmasının ardından sınırlara akın eden mülteciler Yunanistan üzerinden Avrupa'ya gitmek için tel örgüleri açarak karşıya geçmek istediler. O sırada Yunan askeri aracı mültecilere doğru geldiği sırada taşlandı.

Yunanistan sınırı otobüsle kapattı, giriş çıkışları durdurdu: Ses bombaları atılıyor

Türkiye'nin göçmenlere 'açık kapı politikası' uygulayacağının duyulmasının ardından göçmenlerin sınır kapılarına hareketliliği sürüyor. Edirne'de tarlaları yürüyerek geçen düzensiz göçmenlerden yaklaşık 100 kişi, Pazarkule Sınır Kapısı'ndan çıkış yaparak, Yunanistan'ın Kastanies Sınır Kapısı'na yaya olarak gitti. Ancak Yunan askerleri, tampon bölgeye otobüs çekerek, göçmenlerin ülkelerine geçişine izin vermedi. Yunan askerlerinin zaman zaman göçmenleri korkutmak için ses bombaları kullandığı da ...

Avrupa'ya açılan sınır kapılarında alarm: Koronavirüse karşı önlemler artırıldı

Edirne'nin Yunanistan ve Bulgaristan'a açılan sınır kapılarında, coronavirüs önlemleri kapsamında görevlilere maske ve eldiven dağıtıldı. Sınır Kapılarında İl Sağlık Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklarla Mücadele birimi de aktif hale getirildi, UMKE ekipleri görevlendirildi. Görevli personel, maske ve eldiven takarak işlemleri yürütüyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+