Edirne Haberleri

Saros Körfezi'ne gelen tatilciler gitti, çöpleri kaldı

Bayram tatilini geçirmek için Saros Körfezi’ne gelen tatilcilerden geriye sahil boyunca uzanan çöpler kaldı. Son anlarını fotoğraf çekerek geçirmek isteyenler, çevredeki çöpleri kadrajlarına almamakta zorlandı.

Bulgaristan'dan gelen korkutan haber sonrasında Türkiye harekete geçti

Bulgaristan'ın Dimitrovgrad kentinde Meriç Nehri'nden su içen 28 büyükbaş hayvanın zehirlendiği iddialarının ardından, nehrin Türkiye'ye giriş yaptığı bölgeye gelen ekipler su numuneleri alarak, incelemeye gönderdi.

Edirne'de koronavirüs salgını WhatsAp üzerinden kurbanlık satışını artırdı: Kilogramını ve fiyatlarını buradan öğreniyorlar

Edirne'de besi çiftliği bulunan Cem Pakarda, kurban seçmeye vakti olmayan vatandaşlara satışa çıkan kurbanlıkların fotoğraflarını, kilogramını ve fiyatlarını akıllı telefon uygulaması üzerinden iletiyor. Pakarda, "Birçok müşterimiz çiftliğe gelmeden kurbanlığını satın alıyor. Biz müşterimize hayvanın fotoğraflarını yolluyoruz aynı şekilde yine görüntülü arama yaparak tüm anlaşmayı WhatsApp üzerinden yapıyoruz" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurmuştu: Avrupa'nın en büyük çevre projesi, Trakya'da canlanıyor

Edirne Trakya'da kirliliği ile gündemde bulunan Ergene Nehri başta olmak üzere akarsuları kirlilikten kurtarıp, bölgeye canlandıracak Ergene Havzası Koruma Eylem Planı'nda çalışmalar sürüyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Avrupa'nın en büyük çevre projelerinden biri olduğunu belirttiği projeyle Trakya'da kirlilik ortadan kalkacak. Namık Kemal Üniversitesi Çorlu Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Lokman Hakan Tecer, "Türkiye ve Avrupa'nın en büyük derin deşarj projesi olan bu çalışma ...

Trıdan çıkan kıvılcım 35 dönümü kül etti

Edirne’nin Uzunköprü ilçesinde, buğday tarlasında balya yüklü tırdan çıkan kıvılcımlar önce saman balyalarını ardından 35 dönümlük buğday tarlasını küle çevirdi.

284 bin TL'lik elektrik faturası şoke etti!

Edirne’de kıraathane işletmecisi Bedrettin Kapu’ya gelen elektrik faturası şoke etti. Koronavirüs nedeniyle dükkânı 75 gündür kapalı olmasına rağmen 284 bin 401 lira elektrik faturası gelen Kapu, mağduriyetinin giderilmesini istedi. Trakya Elektrik Perakende Satış AŞ’den ise faturanın iptal edileceğini açıkladı.

Edirne'de 109 kiloluk yayın balığı yakalandı: Görenleri şaşırtacak büyüklükte

Edirne'nin Süloğlu ilçesindeki gölette amatör balıkçılar 109 kiloluk yayın balığı yakaladı. Sergen Zabtiye, "Çok büyük bir balığı ağda görünce şaşırdık. Kardeşim, ben ve bir arkadaşımız balığı 45 dakikada karaya çıkarttık. Görenleri şaşırtacak büyüklükte yayın balığı" dedi.

Yunan askerleri, dövüp aç bıraktığı kaçak göçmenleri Türkiye'ye gönderdi

Yunan askerleri tarafından yakalandıktan sonra zorla Türkiye'ye gönderilen Afganistan ve Suriye uyruklu 22 kaçak göçmen, 5 gün boyunca aç-susuz bırakıldıklarını ve dövüldüklerini anlattı.

Meteorolojiden Trakya için uyardı: Sağanak ve dolu bekleniyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan duyuruya göre, akşam saatlerine kadar Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ'da kuvvetli gök gürültülü sağanak ve yerel dolu yağışı öngörülüyor.

Kırmızı bültenle aranan uyuşturucu kaçakçılığı şüphelisi yurt dışında yakalanarak Türkiye'ye teslim edildi

Kapıkule Sınır Kapısı'ndaki bir tırda şubat ayında ele geçirilen 2 milyon uyuşturucu hap ile ilgili aranan yabancı uyruklu tır şoförü İnterpol yardımıyla Bulgaristan'da yakalanarak Türkiye'ye teslim edildi.

Edirne Valiliği: Yunanistan tarafından Türk özel harekat polisi botuna taciz ateşi açıldı

Edirne Valiliği, Türk-Yunan sınırında Meriç Nehri'nde devriye görevi yapan polis özel harekat botuna Yunanistan tarafından askeri kamuflajlı bir grup tarafından taciz ateşi açıldığını, Türk polisinin havaya uyarı ateşi açması sonrası Yunan tarafından gelen taciz atışının son bulduğu açıkladı.

İpsala ayağa kalktı: Bir haftadır hayvanlar esrarengiz şekilde katlediliyor

Edirne'nin İpsala ilçesinde son bir haftada kedi ve köpeklerin zehirlenerek öldürülmesi endişe yarattı. Sokak üzerinde 4 kedi ve 3 köpek zehirli et ile öldürülürken, 4 kedinin de kaybolduğu ilçede hayvanları zehirleyenlerin bulunması için harekete geçirildi. İpsala Belediye Başkanı Abdullah Naci Ünsal, olayın katliam olduğunu belirterek, hayvanların arsenik ve siyanür gibi güçlü bir zehirle öldürüldüğü yönünde bilgi olduğunu söyledi.

Yok olma tehlikesinde: Laboratuvarda çoğaltılıyor

Edirne'de 1988'de keşfedilen, Balkan coğrafyasına özel endemik bitki olan ve kritik derecede yok olma tehdidi altında bulunan 'Edirne sümbülü', Trakya Üniversitesi'nde görevli bilim insanları tarafından koruma amaçlı çoğaltılmaya başlandı. Çoğaltma işlemi bitip, çiçeklenme gerçekleştiğinde bitkinin doğal ortama aktarılacağını söyleyen Trakya Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı öğretim üyesi Dr. Sergun Dayan, "Hem popülasyonun zarar gördüğü yerlere bu bitkileri aktaracağız hem de Edirne'nin önemli ala...

Avrupa'ya giden tırda 573 bin 750 maske ele geçirildi: 8 milyon 800 bin lira değerinde

Edirne'deki Kapıkule Sınır Kapısı'nda Avrupa'ya çıkış yapmak üzere "şilte rulo" ve "kullanılmış ev eşyası" taşıdığı beyan edilen tırda 573 bin 750 tıbbi maske ele geçirildi.

Koronavirüsü yenen doktoru mesai arkadaşları alkışlarla taburcu etti

Edirne’de yeni tip koronavirüs tedavisi sonrası iyileşen doktor Şevket Hüseyin Akpınar, meslektaşlarının alkışlarıyla taburcu edildi.

Tıbbi malzemeyi yurt dışına kaçırmak isterken yakalandılar: Yaklaşık 1 milyon 200 bin lira değerinde

Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza ekiplerince İpsala Gümrük Kapısı ve İstanbul Havalimanı’nda gerçekleştirilen operasyonlarda yasa dışı yollardan yurt dışına çıkarılmak istenen yaklaşık 1 milyon 200 bin lira değerinde tıbbi koruyucu malzeme ele geçirildi.

Fransa'ya kaçırılmak istenen maskeler İpsala Sınır Kapısı'nda ele geçirildi

İpsala Sınır Kapısı'nda tırda yapılan aramada yurt dışına kaçak götürülmek istenen 767 bin tıbbi maske, 12 bin antibakteriyel ıslak mendil ve 4 bin 80 el dezenfektanı ele geçirildi.

Belediye Başkanı isyan etti: Sokağa çıkmayın diye yalvarma derecesine geldik

Koronavirüs tedbirlerine rağmen, güzel havayı gören vatandaşların 'evde kal' çağrılarına uymadığını belirten Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, "Ne söyleyeceğimizi şaşırdık. Hava biraz güzel, herkes dışarıda. Sanki virüs yok gibi vatandaşımız dışarıda. Artık artık yalvarma derecesine geldik" dedi.

İstanbul'da Kapalıçarşı'nın ardından Edirne'de de 5 asırlık çarşıda kepenkler indi

Edirne'de koronavirüs önlemleri kapsamında tarihi çarşılar Ali Paşa, Bedesten ve Arasta geçici süreyle kapatıldı. Ali Paşa Çarşısı Esnaf Dernek Başkanı Yılmaz Sanış, "İlk önceliğimiz sağlık. Para tekrar kazanılır, kaybedilir. Bunlar artık bizim için ikinci, üçüncü planda. Biz de bu kapsamda esnafımızdan gelen talepleri değerlendirerek çarşımızı kapama kararı aldık" dedi.

İstanbul'da Kapalıçarşı'nın ardından Edirne'de de 5 asırlık çarşıda kepenkler indi

Edirne'de koronavirüs önlemleri kapsamında tarihi çarşılar Ali Paşa, Bedesten ve Arasta geçici süreyle kapatıldı. Ali Paşa Çarşısı Esnaf Dernek Başkanı Yılmaz Sanış, "İlk önceliğimiz sağlık. Para tekrar kazanılır, kaybedilir. Bunlar artık bizim için ikinci, üçüncü planda. Biz de bu kapsamda esnafımızdan gelen talepleri değerlendirerek çarşımızı kapama kararı aldık" dedi.

Evden çıkamayan vatandaş polisi arayıp yardım istedi: Market alışverişini polis yaptı

Edirne'de koronovirüs tedbirleri kapsamında sokağa çıkma yasağı getirilen 65 yaş ve üstü vatandaşların ihtiyaçlarını polis ekipleri karşılıyor. Market alışverişini Vefa Sosyal Destek Grubu'nda görevli polis memurlarının karşıladığı Salim Altunhan'ın, "Polis ekiplerinden marketten alışveriş için yardım istedim. Onlar da çok kısa sürede siparişlerimi alıp bana getirdiler" dedi.

Yunanistan'ın attığı plastik mermi sığınmacıyı gözünden etti

Yunanistan hudut birliklerinin, sınırda bekleyen sığınmacılara müdahalesinde plastik mermi isabet eden bir sığınmacı gözünden yaralandı. Arkadaşları tarafından sahra hastanesine taşınan sığınmacıya ilk müdahale burada yapıldı. Sığınmacı ambulansla devlet hastanesine sevk edildi.

Mehmetçiğin kucağından indirmediği sığınmacı çocuğu Yunan gaza boğdu

Yunanistan'ın sınırda sığınmacılara karşı gazla müdahalesinde en çok çocuklar etkileniyor. Mehmetçikle oyunlar oynarken muhabirlerin görüntülediği, Mehmetçiğin kucağından indirmediği 3 yaşındaki sığınmacı çocuk, aynı günün akşamında Yunanistan'ın attığı gazdan etkilendi.

Avrupa'ya açılan sınır kapıları yolcu giriş çıkışlarına kapatıldı

İçişleri Bakanlığı genelgesiyle, Edirne ve Kırklareli'nden Yunanistan ile Bulgaristan’a açılan kara ve demir hudut kapıları, bugün saat 00.00’dan itibaren giriş-çıkışlara kapatılacak.

Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı: Karantinaya alınan hükümlümüz veya tutuklumuz bulunmamaktadır

Edirne Cumhuriyet Başsavcılığından, il genelindeki ceza infaz kurumlarında yeni tip koronavirüs (Kovid-19) şüphesi ya da bu nedenle karantinaya alınan hükümlü veya tutuklunun bulunmadığı belirtildi.

Sığınmacılar Yunan askerlerinin yanından ellerini kollarını sallayarak geçti

Türkiye'nin kapıları açmasının ardından Avrupa yolunu tutan sığınmacıların, Meriç Nehri üzerinden kaçak geçişi sürüyor. Sığınmacı akınını durdurmak için her yolu deneyen Atina hükümeti, sınır hattında denetimi sağlayamıyor. Son olarak bir grup sığınmacı, Yunan askerlerine 100 metre uzaklıktaki bir noktadan sınırı geçti. Askerler grubu fark etmedi.

Avrupa'ya açılan sınır kapılarında üst düzey önlem: 37.2 derece üzerinde ateşi olanlar tespit ediliyor

Edirne'de, Yunanistan ve Bulgaristan'a açılan sınır kapılarında, koronavirüse karşı termal kameralı önlem alındı. Edirne İl Sağlık Müdürü Ali Cengiz Kalkan, "Ülkeye giriş yapanlarda 37.2 derece üzerinde ateşi olanlar kameramız tarafından tespit ediliyor. Öyle bir durum olduğunda görevli arkadaşlarımız tüm hazırlıklarını tamamlamış şekilde beklemekte. Şu ana kadar böyle bir vakaya rastlanmadı" dedi.

Yunanistan'ın zorla geri itmelerine özel harekat polisleri set oluyor

Yunanistan'ın geri itmelerinin önüne geçmek amacıyla görevlendirilen özel harekat polislerinin sınırdaki devriyeleri kara ve nehirden devam ediyor.

Yunan askerlerinden sınırda akılalmaz yöntem: Gaz bombalarının etkisini artırmak için 'fan' kullanıyorlar

Yunanistan güvenlik güçleri, sınırda rüzgarın yön değiştirmesi üzerine, askeri bir aracın arkasına monte ettiği fanı çalıştırmaya başladı. Attıkları gazın kendilerine dönmemesi ve daha fazla sığınmacıya ulaşmasını amaçlayan Yunan güvenlik güçleri, bölgede kullandığı orantısız gücü her gün biraz daha artırıyor.

PÖH’ler Zodyak botla devriye atıyor: Yunan izliyor

Yunanistan tarafından geri itmeleri önlemek amacıyla Meriç Nehri’nde göreve başlayan özel harekat polislerinin Zodyak botlu devriyesini, Yunanistan güvenlik güçleri dürbünle izledi.

Yunan askerinin Meriç'te ölüme terk ettiği göçmeni Türk balıkçı kurtardı

Edirne'de Meriç Nehri üzerinden sınırın diğer tarafından geçen İranlı göçmen, Yunan güvenlik güçlerinin müdahalesiyle tekrar nehre atlamak zorunda kaldı. Yunanistanlı güvenlik görevlerinin gözleri önünde nehirde sürüklenerek yaşam savaşı mücadelesi veren İranlı göçmeni, Türk balıkçı kurtardı. Yarı baygın kıyıya çıkarılan göçmen, Türk askerlerinin müdahalesi ile hayata döndü.

Özel harekatçılar, Yunan sınırında gece gündüz devriyesini sürdürüyor

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun talimatıyla Yunanistan'ın geri itmelerini önlemek amacıyla göreve başlayan bin özel harekat polisi, sınırdaki devriyelerini kara ve nehirden sürüyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+