SSM insansız kara aracının ilk görüntülerini paylaştı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın müjdesini verdiği insansız tanklara ilişkin çalışmalar sürerken Savunma Sanayii Müsteşarlığı, insansız kara aracının ilk görüntülerini paylaştı. SSM, 20'den fazla insansız kara aracının yakın zamanda TSK'ya teslim edileceğini ve Zeytin Dalı Harekatı'ndan kullanılacağını açıkladı.

Yapay zeka destekli Dijital Servis Platformu Barselona’da tanıtılacak

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinin her yıl şubat ayının sonunda katıldıkları Mobil Dünya Kongresi (Mobile World Congress-MWC), 26 Şubat’ta kapılarını açmaya hazırlanıyor. Türkiye'den bir yazılım firması da geliştirdiği yapay zeka destekli Dijital Servis Platformu'nu Barselona'da tanıtacak.

10 bin yıl çalışacak saat için 42 milyon dolar harcayacak

Geçtiğimiz aylarda Bill Gates'i geride bırakarak dünyasın en zengin ismi olan Amazon'un kurucusu ve CEO'su Jeff Bezos 42 milyon dolara mal olacak projesine start verdi.

Telefonu mikroskoba dönüştürdüler

Bilim insanları basit bir akıllı telefonu gelişmiş bir mikroskoba dönüştüren optik eklenti üretti.

Çin yapay zeka yarışında ABD'yi solladı

Çinli yapay zeka girişimleri, geçtiğimiz yıl ABD’li rakiplerinden daha fazla yatırım aldı. İki ülkenin bu alanda liderlik için giriştiği rekabette dengeler değişti.

İnsüline benzer hormon üreten virüs bulundu

ABD'de bilim adamları, insan hücrelerinde aktif insülin benzeri hormonlar üreten virüsler keşfetti.

Artık barutla çalışan silah kalmayacak

Düzce Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Uğur Hasırcı, silah sanayisindeki lider ülkelerde 100 yıla kadar barutlu fırlatıcı ve barutlu silahın kalmayacağını söyledi.

Mars yüzeyinde taş formasyonu görüldü

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesinin (NASA) Mars keşif aracı Opportunity, Mars yüzeyinde şerit halinde taş formasyonları keşfetti.

95 yeni öte gezegen keşfedildi

Kepler Uzay Teleskobunun tespit ettiği 275 yeni gök cisminin 149'unun öte gezegen olduğu doğrulandı. Öte gezegenlerden 95'inin varlığı ilk kez keşfedildi.

Türk öğrenciler NASA uzmanını şaşırttı

NASA'da asteroitler ve göktaşları üzerine araştırma yapan Dr. Michael Zolensky, Türkiye'deki lise ve üniversite öğrencilerinin uzaya ilgisine çok şaşırdığını belirtti.

Türk bilim insanları insan ve hayvan deneklerini tarihe gömüyor

TÜBİTAK destekli proje kapsamında biyoyazıcılarla üretilecek deri çipi sayesinde, ilaç geliştirmede hayvan ve insan denek kullanılmasının önüne geçilmesinin yanı sıra çalışmalarda yaşanan zaman ve ekonomik kayıplar en aza indirilecek.

Uzaydaki Tesla'yı takip edebilirsiniz

Elon Musk’ın Falcon Heavy ile uzaya gönderdiği Tesla Roadster’in konumunu takip edebilirsiniz. Geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen uçuş sonrasında Mars’a gönderilen arabanın rotasından çıktığı haberleri ortaya çıkmıştı.

Başlarına kazık geçirilmiş

İsveç'in Östergötland bölgesindeki bir kazıda 8 bin yıllık kafataslarının olduğu mezar bulundu.Gölün içine yapılmış bu mezarda 10 yetişkin ile bir bebeğin iskeletinin bulunduğu ve bunlardan ikisinin de başına kazık geçirildiği belirtildi.

Batarya için Türkiye ile görüşüyor

Merkezi Çin'de bulunan teknoloji firması Qingdao Desten Science'ın Yöneticisi Thomas Damitz, batarya teknolojisi için Türkiye ile görüşmeler yaptıklarını söyledi.

Sadece bir atomun fotoğrafını çekti

Gözlemlemek için elektron mikroskobu kullanılan ve bilinen en küçük yapı taşı olan atomun fotoğrafı çekildi. Oxford Üniversitesi’nde fizik üzerine doktora yapan bir öğrenci yalnızca bir atomun fotoğrafını çekmeyi başardı.

Uluslararası Uzay İstasyonu'na ulaştı

Gıda, yakıt ve su taşıyan Progress MS-08 adlı Rus kargo kapsülünün Uluslararası Uzay İstasyonu'na ulaştığı bildirildi.

Yerli organik güneş paneli üretildi

Ege Üniversitesinde (EÜ) yerli imkanlarla organik güneş paneli üretildi. Sıradan güneş panellerinin 4'te 1'i kadar büyüklüğünde olan bu paneller, esnek yapısı ile her yüzeyde kolaylıkla kullanılabiliyor. Ayrıca bu organik gneş panelleri 4 kat daha az maliyete tamamen yerli olarak üretilebiliyor.

SpaceX küresel hızlı internet uydularını fırlatıyor

Elon Musk’ın CEO’su olduğu SpaceX firması Dünya genelinde hızlı internet hizmeti sunacak uydu serisi için testlerine başlıyor. Girişimcinin yıllardır konuşmalarında dile getirdiği proje çok yakında hayata geçecek.

Bilim insanları uyardı: Bu kentler su altında kalabilir

Bilim adamları küresel deniz seviyesindeki artışın son 25 yılda giderek hızlandığı, bunun sahil kentleri için büyük problemler doğurabileceği uyarısında bulundu.

Savaş robotları karaborsaya düşebilir

Savunma Sanayii Müsteşarlığı iştiraklerinden STM AŞ'nin teknolojik düşünce merkezi ThinkTech, yapay zeka ve bu alandaki olası gelişmelerin değerlendirildiği bir rapor hazırladı. Hazırlanan rapora göre ise yapay zeka ile donatılan savaş robotları yakın zamanda karaborsaya düşebilir ve günümüz silah satışlarının yerini alabilir.

Jeotermal kaynaktan elektrik üretimini yüzde 20 arttıracak

Türk bilim insanları, jeotermal kaynaktan elektrik üretimi performansını yaklaşık yüzde 20 arttıracak malzeme geliştirdi.

Drone'lar için siber savunma kalkanı

Önceleri eğlenerek izlediğimiz “Drone”lar artık şirketler ve hatta devletler için siber tehdide dönüştü. 2025’te 127 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşacak bu endüstrinin yarattığı tehdit, özel şirketlerin de gündeminde.

Arkadaşı için 'kapı açan' robot geliştirildi

Geçtiğimiz yıl 100 milyon dolar karşılığında Softbank tarafından satın alınan Boston Dynamics, arkadaşı için kapı açan ve kapıyı açık tutan robot geliştirdi. SpotMini isimli bu robot, kısa süre içinde sosyal medyada fenomen olmayı da başardı.

Alzaymır teşhisinde Türk imzası

Nörolojik ve psikiyatrik hastalıklara çare bulmak için 25 yıldır çalışan Türk bilim insanı Prof. Dr. Genç, birçok kez ödüle layık görülen, bazıları "ilk" niteliğindeki çalışmalarıyla bu alandaki araştırmalara yön verdi.

Bu dinozor fosilleri Kars'ta sergileniyor

Doğu Anadolu Bölgesi'nde Kars Arkeoloji Müzesi'nde sergilenen, 65 milyon yıl önce yaşamış Tirinazor grubundan dinozora ait 40 kilogram ağırlığındaki ayak bilek kemiği fosili yoğun ilgi görüyor.

Akıllı keşif balığı üretildi

Fırat Üniversitesinde (FÜ) öğretim elemanları, gerçek bir balığın sinir sistemi ve tuna balığını model alarak 3 boyutlu yazıcıyla 3 boyutlu hareket kabiliyetine sahip keşif, gözlem, araştırma ve askeri amaçlı kullanılabilecek "Robot Balık" üretti.

Buzulların kâşifi Türk bilim kadını

Türk bilim kadını Doç. Dr. Burcu Özsoy, Antarktika'da ay yıldızlı bayrağı dalgalandıran araştırma ekibinin liderliğini üstlenerek yürüttüğü çalışmalarla hem Türkiye'nin hem kadınların gururu oldu.

Dünya’ya çok yakın mesafeden geçti

Dünya ile Ay arasındaki mesafenin 5te1’i kadar yakınından 2018 CB olarak adlandırılan meteor geçti. NASA’nın desteklediği Catalina Gökyüzü Araştırma Merkezi sayesinde tespit edilen meteor, çok yakın bir mesafeden geçti ancak hiçbir tehlike oluşturmadı.

Kurşun geçirmez tahta geliştirdiler

Bilim insanları yine bizleri hayrete düşürmeyi başardı. Yaptığı özel bir karışım sonucu tahtayı kurşun geçirmez hale getiren bilim insanları, bu maddeyi birçok alanda kullanmayı hesaplıyor.

Dünya'nın yakınından asteroit geçecek

Gök bilimciler, "2018 CB"nin yerküreye, Dünya ile Ay arasındaki mesafenin beşte biri uzaklıktan geçeceğini açıkladı.

Yumuşak dokuya sahip robot geliştirildi

Bilkent Üniversitesinden araştırmacılar, ahtapot, salyangoz, fare gibi hayvanların esneyebilir vücut özelliklerinden esinlenerek yeni nesil yumuşak yapılı robotlar geliştirmeye başladı.

İnsan yumurtası geliştirildi

Bilim adamları, insan yumurtalarını ilk kez laboratuvar ortamında geliştirmeyi başardı.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.