Bilim Haberleri

Türksat Model Uydu Yarışması'na rekor başvuru geldi

Türksat ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı iş birliğiyle 5'inci kez düzenlenecek uluslararası "Türksat Model Uydu Yarışması"na, yurt içi ve yurt dışındaki çeşitli üniversitelere mensup 149 takım tarafından rekor sayıda başvuruda bulunuldu.

Bilim Teknoloji Kurulu 5 stratejik alanda çalışma başlattı

Cumhurbaşkanlığı Bilim Teknoloji ve Yenilik Politikaları Kurulunun başlattığı çalışmayla; gıda arz güvenliği, biyogüvenlik, siber güvenlik ve iletişim altyapısı, tıbbı cihaz ile ilaç ve aşı alanlarında Türkiye'deki eksiklerin tespit edilmesi ve gerekli teknolojilerin geliştirilmesi hedefleniyor. Kurul Başkan Vekili Prof. Dr. Hasan Mandal, "Hem mevcut salgın durumunun etkilerine hem de uzun vadede dünyada ortaya çıkabilecek yeni kriz senaryolarının bertaraf edilebilmesine odaklanıyoruz ve bu kaps...

Türk bilimadamı Ünsalan'dan gök taşı açıklaması: Korkulacak bir şey yok

Ege Üniversitesi (EÜ) Fen Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ozan Ünsalan, dün Türkiye'nin doğu bölgesinde yaşanan görüntünün tipik bir göktaşı olduğunu belirterek, "Erzurum'dan Artvin'e doğru gittiği görülüyor Artvin tarafından da yüksek ihtimalle Soçi tarafına ya da Gürcistan tarafına doğru düşüyor." dedi.

Gök taşı düştü mü düşürüldü mü?

Dün akşam saatlerinde meydana gelen gök taşı yağmuru, Türkiye'nin birçok şehrinde görüldü. Doğu Karadeniz'de özellikle Trabzon ve Artvin illerinde gözlemlenen gök taşı, sosyal medya kullanıcıların da kameralarına yakalandı. Elazığ, Bingöl, Diyarbakır, Erzurum, Erzincan ve Ardahan'da görüldüğü anlaşılan gök taşı ile ilgili değerlendirme yapan Stratejist Abdullah Çiftçi ve Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar, konuyu farklı bir şekilde ele aldı. Çiftçi, gök taşının NASA tarafından tarafından bilinçli ola...

TÜBİTAK 60 personel alacak

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanlığı, Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezine (BİLGEM) bağlı İleri Teknolojiler Araştırma Enstitüsünde (İLTAREN) görev yapmak üzere 60 kişi istihdam edecek.

9 yıl sonra ilk olacaktı: İnsanlı uzay yolculuğu iptal oldu

Amerikan uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX'in, ABD Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ortaklığıyla dünya yörüngesine göndereceği ilk insanlı uzay mekiği denemesi hava koşulları nedeniyle cumartesi gününe ertelendi.

Türkiye’nin savunma sanayiindeki kritik projesinin gerçek öyküsü yayınlandı: Çekimleri 6 ay sürdü

Türkiye’nin ilk taarruzi insansız hava aracı olan Bayraktar Akıncı TİHA’nın geliştirme aşamalarının aylarca görüntülendiği Akıncı Belgeseli, Baykar’ın YouTube kanalında yayınlandı. Belgeselde Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar ve mühendislik birimlerinin liderleri kendileriyle gerçekleştirilen röportajlarda yapılan çalışmaları anlatıyor.

Drone ile yasağı denetlediler

Ağrı'da, koronavirüs tedbirleri kapsamında 81 ilde 4 gün boyunca uygulanacak olan sokağa çıkma kısıtlaması dolayısıyla polisler drone destekli bayram denetimi yaptı.

Gök bilimciler bir bebek gezegenin doğuşunu görüntüledi

Gök bilimciler, güneş sistemine göre daha genç bir sistemde yer alan bir yıldızın yörüngesindeki bebek bir gezegeninin oluşumunu görüntüledi. Araştırmanın sonuçları, "Astronomy amp; Astrophysics" dergisinde yayımlandı.

Balıkesir’den 87 projeye TÜBİTAK desteği

TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme programı başvuru sonuçları açıklandı. Balıkesir’de toplam 87 okul Bilim Fuarı Projesi desteklenmeye değer bulundu.

Bu gurur hepimizin: Türkiye, bilim alanı sıralamasında dünyanın en iyileri arasında

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını sürecinde sağlık sistemindeki başarılarıyla örnek olan Türkiye, büyük bir başarıya daha imza attı. Yapılan araştırmaya göre; "61 bilim alanı sıralaması"na, 36 ayrı çalışma ve 37 üniversite ile giren Türkiye, 100 ülke arasında 18'inci sıraya yerleşti. Prof. Dr. Ural Akbulut, "Bu yükselişler yavaş olduğu için pek fark edilmemiş olabilir. Ancak bu üniversitelerimizin 5 yıl içinde bu seviyeye ulaşması gurur verici bir başarıdır" dedi.

TUBİTAK Başkanı mucit Ramazan’a destek çıktı

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, mucit olarak anılan 18 yaşındaki Ramazan Kargılı ile görüştü Köyceğiz Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Ramazan Kargılı’nın ihtiyaçtan doğan icatlarından haberden olan TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, video konferans ile 18 yaşındaki öğrenciyle görüşme yaptı. Görüşmeye, Köyceğiz Milli Eğitim Müdürü Fazıl Karabağ ve Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Mehmet Behzat Ekici de katıldı.

Meslek liselerinden yeni başarı: Ultraviyole ışınlarıyla dezenfeksiyon yapan robot geliştirdiler

Yeni tip koronavirüsle mücadelede kapsamında geliştirilen robotla yoğun bakım odaları, servis odaları, asansör kabinleri, koridorlar gibi hastane ortamları dahil birçok kapalı alan, ultraviyole ışınlarıyla kendi kendine dezenfekte edilebilecek. Robot, yüzeyin şekli ve konumu ne olursa olsun 360 derece dönebilen mikrop öldürücü ultraviyole radyasyon tüpleri sayesinde dezenfeksiyon işlemini yapabiliyor. Yenimahalle Şehit Mehmet Şengül Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Orhan Yılmaz, "Robot k...

Türk yazılımcılardan yapay zeka destekli tanı sistemi

Koronavirüs (Kovid-19) ve virüsün genel halk sağlığı, küresel ekonomi ve rutin hayat üzerindeki yıkıcı etkileri devam ederken, Türk yazılım mühendisleri yapay zeka ve derin öğrenme destekli Kovid-19 tanı sistemi geliştirdi.

Bilim insanlarından nem haritası: Yaşam sınırlarını aşıyor

Bilim insanları, dünyanın interaktif haritasını çıkararak üzerinde azami ısı ve nem kombinasyonlarını işledi. Çalışma, daha şimdiden dünyada yaşamanın mümkün olmadığı yerlerin olduğunu gösterdi.

TEKNOFEST’e 20 takım ile katılmayı planlıyorlar

2019 yılında İstanbul Atatürk Havalimanı’nda finalleri gerçekleştirilen Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali (TEKNOFEST)’te 5 takım ile yer alan Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) ve Pamukkale Teknokent, bu yıl Gaziantep’te düzenlenecek olan TEKNOFEST 2020’de 20 takım ile yer almayı hedefliyor.

Jüpiter'in kızılötesi fotoğrafı çekildi

Astronomlar Jüpiter atmosferinin üst katmanlarında yer alan bulutların altındaki sıcak bölgeleri kızılötesi algılayıcılarla takip ederek gaz devinin yeni bir fotoğrafını çekti. Hawaii'deki Gemini North Teleskobu'nu kullanılarak çekilen bu fotoğraf, yeryüzünden çekilen en detaylı Jüpiter fotoğraflarından biri oldu.

Uşak Üniversitesi yerli aşı projesine dahil oldu

TÜBİTAK tarafından korona virüse karşı başlatılan aşı geliştirme projesi kapsamında, aralarında Uşak Üniversitesi’nin de yer aldığı, “Covid-19 Spike (S) Antijenine Karşı Kendiliğinden Amplifiye Olabilen mRNA Aşısının Geliştirilmesi” adlı proje kabul edildi.

Türkiye’ye gurur veren ödül

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Tıp Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Deniz Ceylan, bipolar bozukluk hastalığının kan testi ile anlaşılmasına yönelik çalışmasıyla, uluslararası ödüle layık görüldü. İzmirli bilim insanı, bipolar bozukluk hastalığının kan testi ile anlaşılmasına yönelik çalışmasıyla, uluslararası ödüle layık görüldü.

Çin uzay istasyonunu 2022'de tamamlamayı planlıyor

Çin, iki yıl içinde Dünya yörüngesinde uzay istasyonu kurmayı hedefliyor. Çin İnsanlı Uzay Programı Ajansı, istasyonun 2022 içinde tamamlanabilmesi için dört insanlı sefer ve dört kargo seferi düzenleneceği bildirildi.

Sağlık alanında milli iş birliği, kalp ameliyatlarına yerli cihaz

ASELSAN ve Bıçakcılar, açık kalp ameliyatlarında kullanılan kalp akciğer makinesini milli olarak geliştirmek için ortaklık anlaşması imzaladı.

Deneyap Teknoloji Atölyeleri, binlerce öğrenciye keşfetme tutkusu kazandırıyor

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı'nın, keşfetme tutkusuna sahip öğrenciler yetiştirmek ve Türkiye'nin bilim ve teknoloji alanında bağımsızlığını kazanması için hayata geçirdiği Deneyap Teknoloji Atölyeleri, 30 ilde 240 bin öğrenciye ücretsiz olarak ev sahipliği yaptı. Sınavların sonunda 36 aylık eğitim programına dahil olmaya hak kazanan öğrenciler; nesnelerin interneti (IoT), ileri robotik, siber güvenlik ve yapay zeka (AI) gibi 10 farklı alanda ücretsiz teknoloji eğitimleri alıyor.

HAVELSAN'dan Zoom'u tahtından edecek video konferans programı: Diyalog

Uzaktan çalışma koşullarında yüksek güvenlik sağlayan video konferans programı Zoom'u tahtından edecek yerli video konferans ürünü HAVELSAN Diyalog, yoğun testlerin tamamlanmasıyla bu ay içinde kullanıma sunulacak. Kullanımı için hiçbir uygulama yükleme ihtiyacı gerektirmeyen HAVELSAN Diyalog ile ekstra donanım olmadan da yüksek kaliteli görüşme yapılabiliyor. Uygulamada kullanıcı ve süre sınırı bulunmazken kritik kurumlar da kişiler de rahatça kullanabilecek. HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi A...

Türk profesör İvet Bahar'dan büyük başarı: İlk kez Türk bilim kadını Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi üyeliğine seçildi

Dünyanın en seçkin bilim kurumlarından Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi'nin 157 yıllık tarihinde ilk kez bir Türk kadını 'üye' olarak seçildi. Pittsburgh Üniversitesi Tıp Fakültesi Bilgisayar Destekli Sistem Biyolojisi Bölümü Kurucu Başkanı Prof. Dr. İvet Bahar, ilaç tasarımları üzerine çalışıyor. Şimdilerde Kovid-19'a çare olacak bir ilaç geliştirme projesinde de yer alan Bahar, 2016 yılında da ABD Başkanı Obama'nın davetlisi olarak Beyaz Saray'da bir konuşma yapmıştı.

NASA, bir lise öğrencisinin verdiği Mars helikopterinin ismini açıkladı: Ingenuity

ABD Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) Mars'a göndermeyi planladığı helikoptere ismini Alabamalı bir lise öğrencisi verdi.

Mars’ı keşfedecek yeni nesil gezgin aracı Hope Dünya finalinde

Türkiye’nin ilk Mars keşif aracını tasarlayan ve Özyeğin Üniversitesi öğrencilerinden oluşan ÖzÜ Rover Takımı, yeni bir uluslararası başarıya imza attı. Hope (Umut) adını verdikleri yeni keşif aracı ile katılan ekip, 16 ülkeden 93 takım arasında yapılan değerlendirme ve eleme sonucunda yarışmada finalist oldu.

Asteroidin geçişi, Antalya'dan da gözlendi

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA), bugün Dünya'yı teğet geçeceğini duyurduğu 2.4 kilometre çapındaki 1998 ORR adlı asteroid, Antalya'daki TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi'ndeki teleskoplarla gözlendi.

Bursa'da gönüllü mühendisler acil durum solunum cihazı üretti

Bursa'da bir grup gönüllü mühendis, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele çalışmaları kapsamında Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Ulutek Teknoloji Geliştirme Bölgesi'nde "acil durum solunum cihazı"nın prototipini üretti.

Dev göktaşı Dünya'nın yakınından geçecek

Güneş Sistemi'ndeki dev bir göktaşı Dünya'nın yakınından geçecek. Space.com internet sitesinde yer alan habere göre, "1998 OR2" adı verilen 2,4 kilometre çapındaki göktaşının Dünya'nın 6,3 milyon kilometre yakınından geçmesi bekleniyor.

Silopi’de Gençlik Merkezinde günlük 10 bin maske üretiliyor

Şırnak’ın Silopi ilçesinde Gençlik Merkezinde günde 10 bin maske üretimi yapılıyor.

Atmosferi metali buharlaştıran bir gezegen keşfedildi

Dünyadan 456 ışık yılı uzaklıkta bulunan ve atmosfer sıcaklığı demiri buharlaştıran bir öte gezegen keşfedildi.

Koronavirüsü teşhis eden yerli yapay zeka sistemi geliştirildi

Elazığ ve Malatya iki araştırmacı akademisyen, koronavirüs teşhisini kolaylaştırmak için yürüttüğü çalışma kapsamında “COVIDiagnosis-Net” isimli bir yapay zeka sistemi geliştirdi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+