Küresel ısınmayı yavaşlatacak

Bilim insanlarınca güneşteki aktivitelerin azalmasıyla 2020-2030 yılları arasında beklenen "mini buzul çağı", küresel ısınmaya çare olarak görülüyor.

Avrupa Birliği en hızlı bilgisayarı inşa edecek

ABD, Çin ve Japonya'da bulunan süper bilgisayarlara bir yenisi daha Avrupa Birliği tarafından eklenecek. 1 milyar Euro bütçe ayrılan süper bilgisayarın saniyede bir kentilyon işlem yapması bekleniyor.

Türk mucit ameliyat yapacak robot geliştirdi

Samsunlu makine mühendisi Hakan Kahvecioğlu öncülüğünde bir grup mühendis ve hekim tarafından 6 yıllık çalışma sonucu, hastaların kol, bacak gibi kırıklarının ameliyatında kullanılacak "Roborto" adlı robot geliştirildi.

Uzaydan gelen sinyallerle ilgili yeni bir teori

Son yıllarda uzaydan gelen radyo sinyallerinin arttığı belirtiliyor. Bilim insanlarının uzayın derinliklerinden gelen radyo sinyallerinin kaynağı hakkında ürettiği teorilere bir yenisi daha eklendi.

Uzaydan dünyanın filmini çekecek

İngiltere'ye ait bir uydu dünyanın yüksek çözünürlüklü ve renkli bir videosunu çekebilmek için uzaya gönderildi.

2. Antarktika seferi için her şey hazır

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü, "Antarktika'ya Bilim Üssü Kurulması Projesi kapsamında gerçekleştirilecek 2. Ulusal Antarktik Bilim Seferi öncesi, yılın ilk Antarktik bilimsel çalışmaları başladı." dedi.

Boeing dev kargo 'drone'unu tanıttı

Büyük havacılık şirketi Boeing yüksek yük taşıma kapasitesine sahip dev kargo drone'unu duyurdu. Dev drone yaklaşık 230 kg yük taşıma kapasitesine sahip.

Bakırlıtepe için 75 milyonluk yeni teleskop projesi

Antalya Bakırlıtepe'deki TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi'nde kullanılmak üzere, yaklaşık 75 milyon lira değerinde 2,5 metre ayna çaplı yeni bir teleskop alınması planlanıyor.

Tesla güneş enerjisi depolayan kiremitlerin satışına başladı

Tesla, güneş enerjisini kullanarak evin elektrik ihtiyacını karşılayacak olan teknolojik kiremitlerin montajı için hazırlıklara başladı. Ünlü girişimci Elon Musk'ın sahip olduğu firma Solar City satınalmasından sonra kolları sıvadı.

Radyo dalgalarının patlama nedeni belli oldu

Gökbilimciler, uzaktaki bir kaynaktan yayılan radyo dalgalarının tekrar eden patlamalarının, çok güçlü bir manyetik alana sahip ölü bir yıldızdan geliyor olabileceğini saptadı.

13 milyar yıl önceki gaz girdapları kaydedildi

Gökbilimciler, 13 milyar yıl önce oluşan, evrenin en eski bazı galaksilerinin ilk dönemlerindeki gaz girdaplarını kayda aldı.

İTÜ yapay zekanın peşinde

İTÜ, yüksek teknoloji konusundaki çalışmalarını yapay zeka ile akıllı durum izleme ve arıza tanısı konusundaki yatırımlarıyla yeni bir boyuta taşıyacak.

Global tohum deposu yeniden inşa edilecek

Norveç'in kuzeyindeki Svalbard takımadasında buzulların arasındaki bir dağın 130 metre derinliğine inşa edilen ambar, olası bir küresel felakette 'Nuh'un Gemisi' gibi işlevi görecek. Bu tesis son günlerde girişinin su basması ile yeniden gündemde. Zira tesis yeniden inşa edilecek.

Öte gezegenlerin birbiri ile aynı olduğu anlaşıldı

Kepler Teleskobunun keşfettiği 355 yıldız ve 909 gezegen üzerinde yapılan incelemeye göre öte gezegenlerin birbirinin aynı olduğu tespit edildi.

Japon astronot boy ölçümündeki hatadan dolayı özür diledi

Astronot Kanai, uzayda kaldığı sürede 9 santimetre değil sadece 2 santimetre uzadığını duyurdu.

Wi-Fi Alliance'tan daha güçlü kablosuz ağ teknolojisi

Kablosuz bağlantı noktasına birden çok cihazın bağlanmasıyla ortaya çıkan sorunlar yeni Wi-Fi teknolojisi ile tarihe karışacak. Wi-Fi Alliance'ın üzerinde çalıştığı teknoloji ilk defa CES 2018'de deneniyor.

Robotlar için nüfus sayımı yapıldı

Dünyadaki robot sayısı her geçen yıl %15 oranında artış gösteriyor. Yapay zeka ve otomasyon sistemlerinin yaygınlaşması nedeniyle kullanım alanı artan robotlar için bir nüfus sayımı yapılmış. Rapora göre 2019 yılı itibariyle dünya çapında yarım milyona yakın endüstriyel robot olacak.

Japon astronotun uzayda boyu 9 santimetre uzadı

Uluslararası Uzay İstasyonu'nda (UUİ) üç hafta geçiren Japon astronot yaklaşık 9 santimetre uzadığını açıkladı.

Lityum hava pilleri ile 3 kat enerji sağlanacak

Sakarya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Tuğrul Çetinkaya’nın yürüttüğü proje ile lityum pillerin kapasiteleri 3 kat daha artacak. Çetinkaya, yeni teknolojiye sahip pillerle akıllı telefonlarda bir gün giden şarjın üç gün dayanabileceğini söyledi.

Yetkililer açıkladı: Casus uydu parçalanmış olabilir

ABD'nin Florida eyaletindeki Cape Caneveral uzay merkezinden Pazar günü SpaceX şirketine ait bir roketle fırlatılan casus uydusunun yörüngeye giremediği ve bu yüzden tahrip olmuş kabul edildiği bildirildi.

Türk bilim insanları neolitik dönemin DNA şifrelerini çözecek

Avrupa Araştırma Konseyi, Neolitik dönemde Anadolu'da yaşamış bin 500 insana ait ilk DNA analizlerinin yapılması için ODTÜ'ye 2,5 milyon avro bütçe verdi.

SpaceX çok gizli Zuma görevini tamamladı

SpaceX’in Amerikan hükümetiyle başlattığı ve gizli tutulan Zuma görevi bugün gerçekleştirildi. Fırlatma anı canlı olarak YouTube ve diğer internet siteleri üzerinden yayınlandı. Görev sonunda Falcon 9 roketi başarılı olarak geri döndü.

Milli savaş uçağında yol haritası

Türkiye’nin en büyük ve zorlu Ar-Ge projesi olan Milli Muharip Uçak (MMU) Projesi, bu yıl imzalanacak sözleşmeler doğrultusunda yol alacak. TAI tarafından yürütülen Milli Muharip Uçak Projesi'nde bu yıl motor ve kritik sistemlerin geliştirilmesine yönelik sözleşmeler imzalanacak.

250 tonluk yerli motor üretimi başladı

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Üyesi Mehmet Erdoğan, milli İHA, SİHA, tank, gemi, uçak ve lazer savunma sistemlerinden sonra dünyanın en büyük tank ve uçakları için 250 tonluk motorların üretimine başlandığını söyledi.

Akciğer hastalıklarını uzaktan teşhis edecek

Trakya Üniversitesi'nde geliştirilen yazılım sayesinde akciğer hastalıkları, cep telefonu ve mikrofon yardımıyla alınan sesle uzaktan teşhis edilebilecek

Yerli güneş pili ve paneli üretildi

Askeri ve sivil amaçlı kullanılacak ilk Milli Nükleer Radyasyon Dedektörü'nü üreten AİBÜ NÜRDAM, yerli imkanlarla dünya ortalamasının üzerinde verim sağlayan güneş pili ve paneli üretti.

Mercan resifleri yok olmak üzere

Mercan resiflerindeki ağarmaların yaşanma sıklığının son 40 yılda belirgin şekilde arttığına dikkati çeken bilim adamları bunun resiflerdeki ekosistemin yok olmasına yol açacağı uyarısında bulundu.

Ozon tabakasındaki delik yüzde yirmi azaldı

Gezegenimizi saran Ozon tabakası, 1970 li yıllardaki endüstriyel kimyasalların kontrolsüz kullanımı nedeniyle delinmişti. Atmosferimizde açılan Afrika kıtası büyüklüğündeki delik yeni ölçümlere göre %20 oranında azaldı.

Türk kadın başkan getirildi

Alanında önemli çalışmalar yürüten kadın cerrahlardan Prof. Dr. Cangır, Uluslararası Akciğer Kanseri Evreleme çalışmasında "T" evresi komitesi başkanlığına getirildi.

Viral olan matematik sorusu ve çözümü

Sosyal medya platformlarında bazı paylaşımlar çok çabuk viral oluyor ve binlerce insanın profilinde paylaşılıyor. Bu bazen bir fotoğraf, bir video veya matematik sorusu olabiliyor. Bu matematik sorusu da viral olan ve 5 milyon kişi tarafından izlenen bir YouTube videosunda açıklanıyor.

Yapay zeka ile intihar vakalarının önüne geçilebilecek

Sosyal medyada yapılan canlı yayınlar sırasında yaşanan intihar vakaların artması, bazı ülkelerin ve teknoloji devlerinin harekete geçmesine neden oldu. Yapay zeka teknolojisi kullanarak intihara meyilli kişileri tespit etmek isteyen ülkeler, bu yöntem sayesinde birçok insanı geç olmadan kurtarabilme imkanı bulabilecek.

İlk Amerikalıların DNA'larına ışık tutacak

Alaska'da keşfedilen 11 bin 500 yıllık kız bebek kalıntılarının, ilk Amerikalıların DNA'larına ışık tutması bekleniyor.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.