Bilim Haberleri

15 yıl sonra kuantum bilgisayarı kullanılacak

İran tarafından 2 yılda bir bilim ve teknoloji alanında verilen Mustafa Ödülü, sahiplerini buldu. Kuantum alanındaki çalışmasıyla ödül alan fizikçi Prof. Zahid Hasan “15 yıl sonra kuantum bilgisayarı ve internetini kullanacağız” dedi.

Şeker otunun savunma sanayi yolculuğu başladı

Balıkesir’de, Fatma-Emin Kutvar Anadolu Lisesi Kimya Öğretmeni Meral Çıtak, 2019 yılında başladıkları proje ile şeker otundan aktif karbon elde etmek üzere çalışmalar yürütüyor. Milli gelirin büyük bir kısmının yurt dışına verildiğini belirten Çıtak "Kimyasal olmayan bir aktif karbon için yurt dışına ödediğimiz para kilo başına 6-7 bin lira civarında olduğunu belli kaynaklardan bulduktan sonra dedik ki Türkiye niye bunu üretmesin. Bununla birlikte şeker otunu bir alternatif olarak düşünmüştük. T...

Dünyada bir ilk: Hastaya nakledilecek akciğer drone ile taşındı

Kanada'da hastaya nakledilecek akciğer dünyada ilk kez, bir hastaneden diğerine insansız hava aracı (drone) ile taşındı.

Yedikleri acı biber Nobel kazandırdı

2021 Nobel Tıp Ödülü’nü ısı ve temas reseptörlerini keşfederek kazanan bilim insanları David Julius ve Ardem Patapoutian’un, çalışmasının acı biber yiyerek başladığı ortaya çıktı. David Julius’un acı biber yerken yanma hissi oluşturan ve keskin bir bileşik olan kapsaisin ile çalışarak insan vücudundaki acı hissi sonrasında harekete geçen DNA üzerinde çalışarak ödülü kazandığı aktarıldı.

Albert Einstein'ın lise karnesi: Matematikte iyi olduğu ortaya çıktı

Nobel Ödülleri'nin resmi hesabından, ünlü bilim insanı Albert Einstein’ın 3 Ekim 1896 tarihli lise karnesi paylaşıldı. Karnede, Einstein’ın yaygın bilinenin aksine lise yıllarında matematik dersinde iyi olduğu görülüyor.

Aziz Sancar'dan Selçuk Bayraktar yorumu: O çocuğu sevdim

TEKNOFEST'in özel konuğu olan Nobel ödüllü Türk bilim insanı Aziz Sancar, BAYKAR Savunma Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar'ı övdü. Sancar, "Sağdan, soldan ve ortadan övülen, Türkiye'nin ortak gururu olarak tanıtılan, benim tanıdığım ilk insan. O bakımdan ben o çocuğu sevdim. Vatansever olduğunu herkes söylüyor" dedi.

Selçuk Bayraktar güzel haberi TEKNOFEST kapanış konuşmasında duyurdu: 2022'de Samsun’da buluşmak üzere

TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivalinin kapanış konuşmasını gerçekleştirdi. Bayraktar, yaptığı açıklamada “TEKNOFEST 2022 Karadeniz”i Samsun’da düzenleyeceklerini duyurdu.

"TEKNOFEST 2022 Karadeniz" Samsun’da yapılacak

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST'in 2022'de Samsun'da yapılacağını açıkladı. Karaaslan, Samsun'un güçlü altyapısı ve üstyapısıyla, konaklama kapasitesiyle, ulusal ve uluslararası organizasyonların gerçekleştirilmesine olanak sağlayan tesisleriyle, 2 devlet üniversitesiyle, gençlere sunduğu imkanlarla TEKNOFEST'e en iyi şekilde ev sahipliği yapacağını belirtti.

Türkiye'de ilk kez: İSFANBUL Tema Park HADO Avrupa Şampiyonası, 25 Eylül’de!

İSFANBUL Tema Park, dünyada ilk kez Türkiye’de gerçekleştirilecek HADO Avrupa Şampiyonası’na ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. 25 Eylül 2021 Cumartesi Türk Milli HADO Takımı dahil 12 ülkeden yüzü aşkın yarışmacının mücadele edeceği İSFANBUL Tema Park HADO Avrupa Şampiyonası 2021, birbirinden çekişmeli oyunlara sahne olacak. Gün boyu devam edecek şampiyona kapsamında ilk dörde giren takımlar HADO Dünya Şampiyonası’na katılma ve toplamda 10 bin dolar para ödülü kazanma şansı yakalayacak. HADO tut...

Nobel ödüllü Türk bilim insanı Aziz Sancar'dan TEKNOFEST'e ziyaret: Gelecek Nobel'ler buradan çıkabilir

Nobel ödüllü Türk bilim insanı Aziz Sancar, TEKNOFEST'e Türkiye'de ve Türk dünyasında bilimi ve teknolojiyi teşvik etmek için geldiğini ve gördüğü manzaranın kendisini gururlandırdığını belirterek, "Memleket sevgisini unutmayın. Memleket sevgisi olmadan bir şey yapılmaz." ifadelerini kullandı. Gençlere tavsiyelerde de bulunan Sancar, "Çok çalışın. İşler iyi gitmediğinde inatçı olun. Fatih Sultan Mehmet'in dediği gibi 'Ya ben onu alırım ya o beni alır' o düşünceyle iş yapın." şeklinde konuştu. "G...

Yüzde 98 engelli Ege'nin TEKNOFEST hikayesi göz yaşartıyor

TEKNOFEST'te engelliler kategorisinde yarışan ve Egeli Yiğit Efeler Takımı'na adını veren Ege, Yiğit ve Efe, İzmir Seferihisar'da yaşayan üç lise öğrencisi. Takım üyesi Yiğit ve Efe, omurilik felçlisi arkadaşları Ege'nin hayatına dokunabilmek için geliştirdikleri tekerlekli sandalyelerle uyumlu fotoğraf çekme, parmak kaldırma aparatlarıyla TEKNOFEST'te yarışıyor.

'Türkiye'nin elektrik enerjisini üretmek için Tuz Gölü kadar güneş paneli yeter'

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) bünyesinde güneş panellerinde kullanılan hücrelerin üretiminin yapıldığı Güneş Enerjisi Araştırma Merkezi'nin (GÜNAM) yönetim kurulu başkanı Prof. Dr. Raşit Turan "Türkiye’nin harcadığı tüm elektrik enerjisini sağlamak için kurmanız gereken güneş panellerinin toplamı Tuz Gölü kadardır" dedi.

TEKNOFEST 2021 Canlı: Yeni Şafak ekibi alandan çok özel içerikler aktarıyor

Türkiye'nin ve dünyanın en kapsamlı Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST'in 2021 etkinlikleri başladı. Binlerce kişi festivalin ilk günü gezmek için Atatürk Havalimanı’na akın etti. yenisafak.com ekibi de festivaldeki tüm heyecanı özel içeriklerle aktarıyor. Teknoloji Editörümüz Yunus Emre Şahin ve Sosyal Medya Editörümüz Aslıhan Mavi, Yeni Şafak'ın Instagram sayfasından canlı yayınlar yapıyor, anlık hikayeler paylaşıyor, özel röportajların yanı sıra ve takipçilerden gelen sorulara d...

TEKNOFEST'in sürpriz konuğu Aziz Sancar

Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST, bu yıl bir dizi sürprizle ziyaretçilerini ağırlayacak. Nobel ödüllü Türk bilim adamı Aziz Sancar da festivale katılacak. Sancar, şampiyonlara Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte ödüllerini verecek.

Ziyaretçiler için TEKNOFEST başvuruları başladı

Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST'i ziyaret etmek isteyenler için online başvurular başladı. Festivale katılan kişiler iki doz Kovid-19 aşısını yaptırmış veya önceden Kovid-19 hastalığını geçirip tek doz aşılarını olmuşlarsa HES kodu üzerinden sağlanan kontrol ile alana giriş yapabilecek.

Selçuk Bayraktar yarışmacı gençlerin çağrısına yanıt verdi: Konum atın geliyorum

Bilişim Vadisi'nde devam eden Robotaksi-Binek Otonom Araç Yarışması'nda gençlerin "Selçuk abi nerede" paylaşımına Selçuk Bayraktar, "Konum atın geliyorum gençler" diyerek karşılık verdi.

SpaceX'in astronotsuz uzay yolculuğu başladı

İçinde astronot olmayan 4 mürettebatı taşıyan ve dünya çevresinde 3 günlük bir seyahat hedefleyen SpaceX roketi başarılı bir şekilde fırlatıldı.

Mars'ta hayat var

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), Mars’ta Perseverance gezgini tarafından toplanan ilk örneklerin Kızıl Gezegen’de suyun bulunduğunu gösterdiğini duyurdu. Uzay Ajansı, bu durumun Mars’ta hayatın var olabileceğini büyük ölçüde kanıtladığını açıkladı.

Bakan Karaismailoğlu: 5G teknolojisine yerli ve milli imkanlarla geçmeye emin adımlarla ilerliyoruz

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 5G'nin, ileri teknolojilerin ve veri güvenliğinin kilit noktası olması nedeniyle tüm gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler tarafından yakından takip edildiğini belirterek "Şunu net olarak söyleyebilirim; 5G teknolojisine yerli ve milli imkanlarla geçmeye emin adımlarla ilerliyoruz" dedi.

Uzay turizminde yarış kızışıyor: SpaceX'in yolcuları 3 gün boyunca dünya çevresinde tur atacak

Uzaya turist gönderme yarışında Virgin Galactic ve Blue Origin'in ardından ABD’li uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX, çarşamba günü bir ilke imza atacak. 4 kişilik turist kafilesi yanlarında profesyonel astronot olmadan uzaya gidip 3 gün Dünya yörüngesinde tur atacak.

TÜRKSAT 5B uzaya çıkmadan ilk anlaşmasını imzaladı

ABD’nin başkenti Washington'da düzenlenen dünyanın en büyük uydu fuarı Satellite 2021’e katılan Türksat AŞ, bu yıl sonunda uzaya gönderilmesi planlanan Türksat 5B için ilk anlaşmasını imzaladı. Türksat AŞ ile Inmarsat arasında imzalanan stratejik işbirliği anlaşması ile Inmarsat GX servisleri Türkiye’de Türksat 5B uydusu üzerinden sağlanacak.

Tuz Gölü’nde roket şöleni

TEKNOFEST 2021 Roket Yarışları’nda Türkiye’nin dört bir tarafından gençler projelerini sergiledi. ROKETSAN ve TÜBİTAK SAGE yürütücülüğünde düzenlenen ve 12 Eylül’e kadar sürecek yarışlarda 80 takım şampiyonluk için mücadele edecek.

NASA'nın keşif aracı Mars’tan ilk kaya örneğini aldı

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) Mars'a gönderdiği Persevarence keşif aracının Mars’tan ilk kaya örneğini aldığı bildirildi.

Uzay istasyonu çatladı

Rus uzay şirketi RSC Energia, Uluslararası Uzay İstasyonu’nun (ISS) Zarya modülünde çatlaklar tespit edildiğini açıkladı. Çatlakların herhangi bir hava sızıntısına neden olup olmadığı açıklanmadı. Rus yetkililer, 23 yıldır aktif olan ISS’deki ekipmanların eskidiğini ve 2025 itibariyle bir hurda yığını deposuna dönüşeceğini düşünüyor.

SpaceX Uluslararası Uzay İstasyonu'na limon ve dondurma gönderdi

ABD’li uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX, Uluslararası Uzay İstasyonu'na (ISS) ikmal yapacak ve içinde bazı gıda maddelerinin bulunduğu mekiğini uzaya fırlattı.

Yaşama uygun gezegenler keşfedildi: Yüzde 90'ı okyanuslarla kaplı

Bilim insanları, Dünya dışı yaşamı arama çalışmalarında büyük mesafe kat etti. Arayışlarını Güneş sisteminin dışına taşıyan gök bilimciler, Dünya’nın 2 buçuk kat büyüklüğünde, yüzde 90’ı okyanuslarla kaplı yeni bir gezegen türü keşfetti.

İlk milli gözlem uydusu RASAT 10 yıldır yörüngede

Türkiye'de tasarlanıp üretilen ve 17 Ağustos 2011'de fırlatılan ilk milli gözlem uydusu RASAT, yörüngede 10'uncu yılını tamamladı. RASAT, 10 yıl boyunca günde 4 kez Türkiye üzerinden geçti. Uydu, herhangi bir kısıtlama olmaksızın Dünya'nın her yerinden 7,5 metre siyah-beyaz, 15 metre çok bantlı çözünürlükte görüntü almayı sürdürüyor.

Oppo, görüntüleme teknolojisinde yenilik arayışına devam ediyor

Son yıllarda çıkardığı ürünlerle teknoloji dünyasında bir çok yeniliğe imza atan Çinli Oppo, Hindistan'daki Ag-Ge merkezinde özel labaratuvar kurdu. Oppo'nun bu hamle ile gece video çekimi, farklı ortam ışıkları, ışık sıcaklıkları gibi görüntüleme alanında bir çok konuya yenilikçi çözümler getirmesi bekleniyor.

NASA eleman arıyor: Adaylar 30 ve 55 yaşları arasında olacak

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), bir yıl sürecek Mars simülasyonlarında görev alacak mürettebat üyesi aradığını duyurdu.

Bilim insanlarından şaşırtan keşif: 15 bin yıllık buzulda 28 yeni virüs bulundu

Buzullar üzerinde araştırma yapan bir grup bilim insanı yaklaşık 15 bin yıllık iki buz kütlesinde 28 yeni virüs keşfetti.

Milyarder Jeff Bezos uzaya çıktı

Amazon'un kurucusu milyarder iş insanı Jeff Bezos’un şirketi Blue Origin'in geliştirdiği ve Bezos dahil 4 kişiyi taşıyan New Shepard uzay aracı ABD'nin Teksas eyaletinden uzaya fırlatıldı. 11 dakika süren seyahatin ardından milyarderler dünyaya geri döndü. Mürettebatının tamamı sivillerden oluşan ve pilotsuz yapılan uçuş, tarihte bir ilk olma özelliği taşıyor.

ABD'li astronot İstanbul'un uzaydan çekilmiş görüntülerini paylaştı

NASA astronotu Shane Kimbrough, İstanbul Boğazı ve Atatürk Olimpiyat Stadyumu çevresinin Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan çekilmiş görüntülerini paylaştı. Kimbrough, paylaşımına "İstanbul, Türkiye uzaydan harika görünüyor" notunu düştü.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+