Sivrisinekler en çok kimi ısırıyor

Bilim insanları, dünya genelindeki insanların yaklaşık yüzde 20'sinin sivrisinekler için daha cazip olduğunu söyledi. Peki sivri sinekler en çok kimi ısırıyor? Kim daha fazla risk altında? Yapılan araştırma tüm detayları ortaya koyuyor.

80 yeni öte gezegen keşfetti

Gök bilimciler, Güneş Sistemi dışında 80 öte gezegen keşfetti. Gezegenlerden en parlak olanının ise HD 73344 ismi verilen yıldızın yörüngesinde döndüğü tespit edildi.

Uzayda sürekli büyüyen bir enerji kaynağı tespit edildi

Bilim insanları uzayın derinlerinde bu zamana kadar görülmemiş bir patlama tespit etti. Patlamanın nedenini henüz tespit edemeyen bilim insanları, söz konusu patlamanın gelişme hızına da anlam veremiyor. Çünkü patlama uzayda sürekli büyüyen bir enerji kaynağı haline dönüştü.

NASA olası gök taşı tehlikesine yönelik plan yayımladı

Geçmişte defalarca yaşanan ve hatta dinozorların neslinin tükenmesine yol açan göktaşı düşmesine karşı NASA tarafından bir plan yayınlandı.

Dinozorlar sanıldığı gibi dillerini dışarı çıkarmıyormuş

Milyonlarca yıl önce nesli tükenen dinozorların filmlerde gösterildiği gibi dillerini dışarı çıkarmadığı ortaya çıktı.

21 Haziran yaz gündönümünde neler oluyor

21 Haziran yaz gündönümü tarihi dünya üzerinden yıl bazında birçok değişikliğin başlangıcı olarak kabul ediliyor. Peki 21 Haziran yaz gündönümü nedir? 21 Haziran Yaz Gündönümün de neler oluyor? Tüm detaylara haberimizde yer verdik.

Toz fırtınası tüm gezegeni kapladı

ABD Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Kızıl Gezegen'de görev yapan Curiosity aracının çektiği görüntüleri yayınladı. Mars'taki toz fırtınasının, "gezegeni çevreleyici" seviyeye ulaştığı bildirildi.

Ucuz ve hızlı DNA sentezleme yöntemi geliştirildi

Bilim insanları DNA sentezlemenin düşük maliyetli ve daha hızlı bir yöntemini keşfetti. Ucuza mal edilecek çok sayıda enzime ihtiyaç duyulan yöntemin, gelecekte genetik laboratuvarlarında kullanılabileceğine işaret edildi.

Uzayda astronot ölürse ne olacak

NASA uzaya çıkan astronotlarının güvenliğini korumak için her türlü önlemi alıyor. Lakin ne kadar tedbir alınırsa alınsın yaşanan bazı aksiliklerin önüne geçilemiyor. Peki bir astronot uzayda ölürse ne oluyor? Nasıl bir işlem uygulanıyor? İşte detayları...

İkna etmeye çalışan yapay zeka üretildi

Konuşan, dinleyen ve tartışarak aksini ispat etmeye çalışan yapay zeka üretildi. ABD'de tanıtılan yapay zeka "Project Debater"in 6 yıllık bir çalışma sonucunda ortaya çıktı.

Emekli astronot: Mars'a gitmek imkansız

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda görev almış olan emekli astronot Chris Hadfield, Mars’a insan taşımanın imkansız olduğunu söyledi. SpaceX, NASA ve Blue Origin roketlerinin bu görevde başarılı olamayacağını da dile getirdi.

Fırat Kalkanı ve Afrin operasyonlarından etkilenerek roket atan İHA yaptı

Fırat Kalkanı ve Afrin operasyonundan etkilenen Fırat Üniversitesi (FÜ) Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliğinden 4 öğrenci, bitirme tezi olarak roket atan Silahlı İnsansız Hava Aracı yaptı.

ABD'deki İHA yarışmasına Türk takımları damga vurdu

Türk takımları, dünyanın dört bir yanından sınırlı sayıdaki takımın katılabildiği Uluslararası İnsansız Hava Sistemleri Yarışması'na damga vurdu.

Astronotlar için geliştirilen silah ortaya çıktı

Sovyetler Birliği'nin yıllar önce astronotları için geliştirdiği silah gün yüzüne çıktı. Uzayda kozmonotların kendilerini korumaları için geliştirilen silah ne yazık ki uzaya çıkma fırsatına kavuşamadı. Ayrıca geliştirilen silahın amacı öldürmekte değil.

Haliç Tersane Bilim Merkezi'nin detayları belli oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bugün açıkladığı Halit Tersane Bilim Merkezi Projesi'nin detayları belli oldu. 44 bin metrekarelik alana yayılacak merkezin 3 yılda tamamlanması ve yılda 2 milyon ziyaretçiyi ağırlaması hedefleniyor.

Öte gezegenlerin uydularında yaşam izi arayışı

Bilim adamları, Güneş Sistemi dışındaki öte gezegenler arasında "gaz devi" özelliğindeki 121'nin yörüngesinde canlı yaşamının oluşmasına elverişli uydular bulunabileceğini bildirdi.

Hırsızlar leyleğin sim kartını çaldı

Polonyalı bilim insanları tarafından bir leyleğin kanadınayerleştirilen verici üzerindeki sim kart, hırsızlar tarafından çalındı.Faturası ise çok ağır oldu.

NASA irtibatı kaybetti

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesinin (NASA) Mars keşif aracı Opportunity ile irtibatın kesildiği bildirildi.

Gökten mücevher yağdı!

Kilauea Yanardağı’nda meydana gelen patlamalar sonucu gökyüzünden yeşil renkli “olivin” taşları yağdı. “Olivin“in değerli “peridot” çeşidi, Türkiye’de “yılan taşı” ya da “zebercet” ismiyle biliniyor

Bilimsel araştırmaya fatura şoku

Akıllara durgunluk veren olay Afrika'ya göç eden bir leyleğin başına geldi. Bilimsel araştırma için üzerine verici takılan bir leylek Afrika semalarına girdikten sonra sinyal kesildi ve olanlar oldu.

Atmosferde 4,6 milyar yıllık parçacıklar bulundu

Gök bilimciler, atmosferde Güneş Sistemi'nin başlangıcında ortaya çıkan kuyruklu yıldızlarda muhafaza edilmiş 4,6 milyar yaşında toz parçacıkları keşfetti.

Askeri araçlara duvar arkasını gösteren radar

STM, araca monte edilerek duvarların arkasındaki hedeflerin uzaktan tespitine olanak sağlayan Uzaktan Engel Arkası Hedef Tespit Sistemi geliştirdi.

Hindistan 19.5 Dünya gününde bir yılını tamamlayan gezegen keşfetti

Hindistanlı gök bilimciler, Güneş’e benzeyen bir yıldızın etrafında 19.5 dünya gününde tam dur yapan ve Satürn’e benzeyen bir gezegen keşfetti. Dünya’dan tam 27 kat daha büyük olan gezegen 600 ışık yılı uzaklıkta bulundu.

Sağlık hizmetlerinde 'robot doktor ve hemşire' dönemi

İngiltere'de sağlık yetkililerinin yaptığı çalışma, hastanelerde doktor ve hemşirelerin görevlerini yapay zekaya devretmeyi önerdi. ‘Başucu robotları’ hasta bakımı, fizik tedavi egzersizlere yardımcı olmak gibi işlemleri yapabiliyor.

Bu otelde konaklayana 3 bin 500 dolar

Aşıların ne kadar etkili olduğunu araştırmak isteyen bilim adamları, Grip Oteli ismi verdikleri yerde konaklayan kişilere ödeme yapacak. Gönüllülerin konaklama ve yol masrafları için 3 bin 500 dolar ödeme yapılacak.

Jüpiter'deki şimşeklerin sırrı çözüldü

Bilim adamları gaz devi Jüpiter'deki kutup bölgelerinde yoğunlaşan şimşeklerin sırrını çözmeyi başardı.

Google askeri amaçlı yapay zeka üretmeyi durdurdu

Google'ın çatı şirketi Alphabet, geliştirdikleri yapay zeka yazılımlarının bundan böyle silah endüstrisi ya da "makul olmayan" gözetleme sistemlerinde kullanılmayacağını açıkladı.

Liselilere özel proje

Parlak fikirlerini ürüne dönüştüren girişimcilerin destekçilerle buluştuğu kitlesel fonlama platformu Arıkovanı, liseli gençler için özel bir proje başlattı. Bir ay süreyle genc. arikovani.com adresi üzerinden fikirlerini görücüye çıkaran liseli girişimcilerden başarılı olanları sürpriz hediyeler bekliyor.

Mars'ta organik madde bulundu

NASA, Kızıl Gezegen'den alınan numunelerde organik maddeler ile gezegenin atmosferinde mevsimsel metan artışı olduğunu belirledi. Bunun Mars'ta yaşamın kanıtı olarak ele alınabileceği belirtildi. Bu keşif herkesin meraka beklediği Mars'ta yaşam var mı? sorusuna da adeta bir ışık oldu

Antarktika'ya kurulacak üssün yeri belirlendi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü, "Antarktika'da kurulacak Türkiye Bilimsel Araştırma Üssü için Horseshoe Adası'nın en uygun yer olduğu değerlendirildi." dedi.

Türk girişimcilerin bulut cihazı büyük yatırım aldı

ABD'de faaliyet gösteren Türk girişimcilerin geliştirdiği yapay zeka destekli fotoğraf ve video depolama cihazı sosyal medyada patlak veren güvenlik ve gizlilik sorununa çözüm olarak gösteriliyor. Monument kurucu ortağı Ercan Erciyes, "Şu ana kadar toplamda 1.8 milyon dolar tohum yatırım sağladık, şimdi de Best Buy, Amazon, BH Photo, Walmart gibi ABD’nin en büyük zincir satış kanallarında yer alıyoruz."

Bir gün 18 saat sürüyordu

Columbia ve Wisconsin Üniversitelerinin yaptığı araştırmada 1,4 milyar yıl önce Dünya'nın kendi ekseni etrafındaki dönüşünü 18,7 saatte tamamladığı tespit edildi.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.