Bilim Haberleri

Dünya yeni Ay'ını buldu

Dünyamızın minik bir Ay'ı daha olabilir. Astronomlar son üç yıldır dünyamızın yörüngesinde yeni bir uydunun bulunduğunu tespit etti. 15 Şubat'ta keşfedilen, sadece bir araba büyüklüğündeki bu gök cisminin gezegenimizin çekim gücüne yakalanarak düzenli yörüngeye oturmuş bir asteroid olduğu düşünülüyor.

Sibirya'da Buzul Çağı'ndan kalma kuşun kalıntısı bulundu

Sibirya'nın kuzeydoğusunda Buzul Çağı'ndan kalma bir kuşun çok iyi korunmuş kalıntısı bulundu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank: Milli elektrikli tren 29 Mayıs'ta raylara indirilecek

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, "Milli elektrikli tren, 29 Mayıs'ta raylara indirilip test edilmeye başlanacak. Testlere göre, eylül ayında bu trenler vatandaşlarımızca kullanılmaya başlanacak" dedi.

Bakan Varank açıkladı: Sınırlarımız dışındaki ilk GNSS istasyonu Antarktika’ya kuruldu

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 24 kişilik bilim ekibinde yer alan Harita Genel Müdürlüğü uzmanlarının Türkiye’nin sınırları dışındaki ilk sabit GNSS istasyonunu Antarktika’ya kurduğunu açıkladı.

Uzay turizmi için geri sayım: İlk yolculuk seneye

SpaceX ve uzay turizmi şirketi Space Adventures, ilk turistleri uzay yolculuğuna göndereceğini resmen açıkladı. 4 turist gelecek yıl Dünya'nın yörüngesinde serbest uçuşa başlayacak.

SpaceX yörüngeye 60 internet uydusu daha gönderdi

Dünyanın en ücra köşelerine bile internet erişimi sağlamak amacıyla ABD'li iş adamı Elon Musk tarafından uygulamaya konuşan Starlink projesi kapsamında 60 uydu daha uzaya gönderildi.

Türk bilim insanları Antarktika'ya ulaştı: 15 proje yürütecekler

Bakan Varank, "Türk bilim insanları Antarktika'ya ulaştı. 24 kişilik ekibimiz yer bilimleri, canlı bilimleri ve deniz bilimlerinde 15 proje yürütecek"

Türk bilim insanı Antarktika'dan 10 bini aşkın mikrometeoritle döndü

Türk bilim insanlarının Antarktika'daki 4'üncü bilimsel yolculuğu devam ederken, beyaz kıtadaki çalışmalarını tamamlayan akademisyen Mehmet Yeşiltaş, buradan, Güneş sistemine yönelik araştırmalara katkı sağlayacak mikrometeoritler getirdi. Kırklareli Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Doktor Öğretim Üyesi Yeşiltaş, "İlk incelemelerimize göre, topladığımız Antarktik mikrometeoritlerin sayısı 10 binin üzerinde. Mikrometeorit araştırmaları Güneş Sistemimizi, oluşumunu ve geçirdiği e...

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Üretim cephesinden rekorlar gelmeye başladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Teknopark-İstanbul 2.Etap Açılış Töreni’nde konuştu. Erdoğan, "Geçen sene uygulamaya başladığımız Uluslararası Lider Araştırmacılar Programı'na gelen talep ümit verici seviyededir. Türkiye'nin geleceği, teknolojide ve inovasyondadır" dedi. Erdoğan, "Ekonomiye güven artıyor, üretim cephesinden rekorlar gelmeye başladı" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin ilk sivil havacılık amaçlı yaklaşım radar sistemi Milli Gözetim Radarı'nda sona yaklaşıldı

Türkiye'nin ilk sivil havacılık amaçlı yaklaşım radar sistemi Milli Gözetim Radarı, Gaziantep Havalimanı'na kuruldu, test aşamasının ardından hizmete başlayacak. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, "Milli Gözetim Radarı'mız ile sivil uçaklarımız daha güvenli iniş kalkış yapacak" dedi.

Uzmanlar uyardı: İklim değişikliği 50 yıl içinde canlı türlerinin üçte birini yok edebilir

ABD'de yürütülen yeni bir araştırma iklim değişikliğinin 2070'e kadar hayvan ve bitki türlerinin üçte birinin yeryüzünden silinmesine yol açabileceğini ortaya koydu.

Antarktika'ya giden Türk Bilim Ekibi'ni Bakan Varank uğurladı

Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesinde gerçekleştirilen 4. Ulusal Antarktika Bilim Seferi heyeti yola çıktı. 24 kişiden olan heyet, İstanbul Havalimanı'ndan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından uğurlandı.

Türkiye'nin siber kalesi USOM hizmete giriyor: 'Ben de ülke savunmasında varım' diyerek 7/24 nöbet tutuyorlar

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu bünyesinde oluşturulan ve siber tehditlerin anlık tespit edilip önlendiği USOM'un resmi açılışı Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 10 Şubat Pazartesi günü yapılacak. Siber tehditlerin savuşturulduğu USOM'da 150 kişilik uzman ekip, kamu ve özel sektördeki siber olaylara müdahale ekipleriyle koordineli çalışıyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Sayan, "Tamamen milli ve yerli imkanlarla oluşturduğumuz yazılımlarla ülkemizi siber tehditlere karşı 'Ben de ül...

İsfanbul'dan sektörün dinamiklerini değiştiren 4 yeni teknoloji

Her yıl ortalama 18 milyon misafirin ziyaret ettiği İsfanbul AVM, alışveriş merkezi yönetiminde geleneksel yaklaşım algısını değiştirmek üzere geliştirdiği teknolojileriyle AVM sektörünün kalıplarını değiştiriyor. Eğlence Perakende Akademisi, Perakende Performans Yönetimi, dijital müşteri deneyimi MallTrack ve yeni nesil yönetim uygulaması GİK ile deneyime odaklanan İsfanbul AVM; bu yeni oluşumlarla perakende sektöründe yepyeni bir dönemin kapısını aralıyor.

Selçuk Bayraktar’dan AKINCI TİHA paylaşımı

Baykar Savunma Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, sosyal medya hesabı üzerinden AKINCI ile ilgili yeni video paylaştı. AKINCI’nın inişe geçmesiyle çalışanlardan ‘Çok iyi be çok iyi…’ sözleri duyulurken, büyük sevinç yaşandı.

Depremi etkisi ulaşmadan cep telefonuyla bildiren proje geliştirdiler

Kendilerini “Çılgın Mühendisler” olarak tanımlayan Alper Göknar, Ömer Tarhan Divarcı ve Caner Kılınç, depremi etkisi oluşmadan cep telefonlarıyla bildiren bir proje geliştirdiler. Ayrıca kurdukları sistemin henüz devreye sokmadıkları bir diğer önemli özelliği ise, deprem anında ve sonrasında insanların birbirleriyle iletişim kurmasını imkansız hale getiren operatörlerden bağımsız, insanların sadece cep telefonları ile iletişimi devam ettirebilecek olmaları.

Blockchain ve e-imza dijital kimlik için bir arada

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı olarak yetkilendirilen E-GÜVEN, Avrupa Birliği merkezli yeni yatırımı Plum.'ı hizmete sunuyor. Plum., kişilerin kimliklerini dijital ortamda ispat etmelerini e-imza ve Blockchain altyapısı ile sağlayacak.

Eskişehir'de üniversite öğrencileri yerli temassız sıcaklık ölçüm cihazı geliştirdi

Sanayicinin üretim sırasında ihtiyaç duyduğu temassız sıcaklık ölçerlerin ithal edilmesinden yola çıkan doktora öğrencileri, yurt dışından alınanlara göre hassasiyeti yüksek, maliyeti düşük temassız sıcaklık ölçer geliştirdi. Öğrencilerden Onur Şenel, "Yerli olarak ürettiğimiz pirometreyle hem maliyeti düşürmeyi hem de bu konuda yurt dışına bağımlılığı azaltmayı hedefliyoruz" dedi.

Laboratuvarları zamanın ruhuna uygun olarak dönüştüren proje: Bilimin Kanatları

Kadıköy Kaymakamı Dr. Mustafa Özarslan’ın himayesinde 2017-2018 eğitim öğretim yılında başlatılan "Bilimin Kanatları Projesi" Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk öncülüğünde uygulanan 2023 Eğitim Vizyonu kapsamında, yapımına başlanan Tasarım Beceri Atölyeleri teori ve pratiğin bir araya getirilerek, öğrencilerin duygu, düşünce ve eylem olarak bütünsel gelişimine katkı sağlanması amaçlanmıştır.

Teknofest'te bu yıl ilk kez tarım teknolojileri rekabet edecek

Teknoloji ve bilimin Türkiye’deki önemli festivallerinden biri olan Teknofest Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali, bu yıl üçüncü kez kapılarını açacak. Gaziantep’te düzenlenecek olan festivalde tarım teknolojileri Tarnet ile ülke ve teknoloji dünyasının gündemine oturacak.

Güneş yüzeyinin en net fotoğrafı çekildi

ABD’nin Virginia eyaleti merkezli Federal Araştırma Kurumu Ulusal Bilim Vakfı (NSF), Güneş’in yüzeyinin en net fotoğrafını yayınladı.

İlk kamikaze mini İHA KARGU-2'nın teslimatı gerçekleştirildi

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, imzalanan sözleşme kapsamında güvenlik güçlerine ilk kamikaze mini İHA KARGU-2 teslimatının gerçekleştirildiğini açıkladı.

Binaların riskli olup olmadığını gösteren 'Lazer Tarayıcı Cihazı' Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından tasarlandı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından tasarlanan lazer tarayıcı cihaz, Elazığ'da meydana gelen depremde hem arama- kurtarma hem de enkaz kaldırma çalışmalarında kullanılıyor. Cihaz sayesinde diğer binalarda çökme riski olup olmadığı da kontrol ediliyor.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Rektörlüğü, Elazığ depremi ön inceleme raporu yayımladı

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Rektörlüğü tarafından hazırlanan Elazığ depremi ön inceleme raporu yayımlandı. Raporda, dünkü depremin Doğu Anadolu Fay Zonu üzerinde yıkıcı deprem olması beklenen Pütürge segmenti üzerinde meydana geldiği aktarılarak, ilerleyen günlerde yer bilimciler tarafından yürütülecek jeolojik, sismolojik ve jeodezik yöntemlerin bir arada kullanılması ve disiplinli çalışmalarla bu depremin daha iyi anlaşılacağı vurgulandı.

Lidya Grup Başkanı Öz: Temsil ettiğimiz markalarımız ile liderlik rolümüzü sürdüreceğiz

Dijital baskı sektörünün lideri Lidya Grup, Xerox, Epson ve EFI global markalarının Türkiye distribütörlüğünü yapmasının yanı sıra, geçtiğimiz yılın son çeyreğinde kendi markası olan SUTEC’i copy shop’lar ve reklam sektörü pazarına tanıtmıştı.

Uyumsoft Başkanı Önder: Bilişim sektörü olarak tüm sektörlere liderlik etmeye hazır olmalıyız

Ekonomiye ve tüm sektörlere yön veren bilişim sektörü, son yıllarda teknolojide yaşanan değişim ve dönüşümde lokomotif rolünü üstlenmeye devam ediyor.

Peynir altı suyundan yenilebilir ambalaj ürettiler: Türkiye'de malzeme olarak çok ciddi bir potansiyel mevcut

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Kimya Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sacide Alsoy Altınkaya ve ekibi, peynir altı suyu kullanarak yenilebilir gıda ambalaj malzemesi geliştirdi. Türkiye'de 2018'de 756 bin ton peynir üretildiğini, 1 kilogram peynir üretmek için ortalama 10 litre süt kullanıldığını anlatan Altınkaya, "Bu sütün yüzde 80'i üretim esnasında peynir altı suyu olarak bir kenara ayrılıyor. Bir hesap yaptığınızda yaklaşık 5 milyon ton peynir altı suyu ortaya çıkıyor. Ambalaj ...

Eczacılar, Kolaysoft Teknoloji ile dijital dönüşümü gerçekleştiriyor

Kolaysoft Teknoloji AŞ ve Eczacı Kart işbirliği ile Türkiye genelindeki eczacılara “e-Buluşmalar Toplantıları” yapılmaya devam ediyor. Bugüne kadar 29 eczacı odasında toplantılar organize eden Kolaysoft Teknoloji AŞ’nin Genel Müdürü Kezban Boztürk ve Pazarlama Koordinatörü M.Umut Gökbulut, e-Buluşmalar toplantılarında, e-fatura, e-arşiv, e-defter, e-irsaliye uygulamaları hakkında geniş bilgiler anlatıyor.

NASA'nın kadın astronotları istasyonun batarya değiştirme işinde sona yaklaştı

ABD Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) ilk kez tamamı kadınlardan oluşan astronot ekibinin, istasyondaki eski teknoloji bataryaları daha güçlü lityum iyon bataryalarla değiştirme işinde sona yaklaştığı belirtildi.

'Alperen Gözcü' düşmanı uzaktan kumandayla vuracak: TÜBİTAK desteği aldı

Akdeniz Üniversitesi, Antalya Teknokent Girişimcilik ve Kuluçka Merkezi'nde tamamen yerli imkanlarla üretilen 'Alperen Gözcü' adlı evrensel atış platformu, üzerine takılan farklı silahlarla, kablosuz ve uzaktan kumandayla atış yapabiliyor. Alperen Gözcü ile terörle mücadelede Mehmetçiğin can kaybının en aza indirilmesi hedefleniyor.

Teknofest 2020 için son başvuru 28 Şubat: Toplam ödül 3 milyon avro

Bu yıl Gaziantep'te gerçekleşecek olan dünyanın en büyük 2. havacılık festivali Teknofest'in tanıtım toplantısı yapıldı. Toplantıda konuşan Teknofest Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, "23 dalda 3 milyon avroyu aşan ödül yarışmaları için son başvuru tarihi 28 Şubat 2020. Ayrıca bu yıl çok daha geniş yelpazede sağlıktan tarıma, çevreye olmak üzere hayatın her noktasına dokunan sadece savunma sanayisinde değil, tüm sivil alanları kapsayan kapsamlı yarışmalar düzenliyoruz. Gençlerimizin ürete...

Japon sanayi devi Mitsubishi'ye siber saldırı: Çinli bilgisayar korsanlarından şüpheleniliyor

Japon ağır sanayi şirketi Mitsubishi Elektrik'in büyük çaplı siber saldırıya uğradığı bildirildi. Çalınan bilgilerin altyapı projelerine dair hassas bilgileri içermediğinin altı çizilerek, saldırının yol açtığı endişe ve kaygılar nedeniyle özür dilendi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

+