Bilim Haberleri

Oyun kodlamak için yarışacaklar

Ortaokul öğrencilerinin katılacağı “Oyunumu Kodluyorum” yarışmasının ikincisi başlıyor. Son başvuru tarihi 2 Nisan olan yarışmanın amacı, öğrencilerin kod yazma becerilerinin geliştirilmesi ve yerli yazılıma teşvik edilmesi.

Juno uydusu Jüpiter'in 'Büyük Kırmızı Leke'sini fotoğrafladı

NASA'nın Jüpiter keşif uydusu Juno, "Büyük Kırmızı Leke"yi ve gezegenin güney yarım küresindeki diğer atmosfer türbülanslarını görüntüledi.

Messier 49 Galaksisi görüntülendi

Hubble Uzay Teleskobu, dünyadan 56 milyon ışık yılı uzaklıktaki Messier 49 Galaksisi'ni görüntüledi.

Aziz Sancar'ın ismi verilen bitki ilaç olma yolunda

Nobel ödüllü Aziz Sancar'ın ismi verilen ve halk arasında yara tedavisinde kullanılan havalotundaki etken maddenin ilaç olarak değerlendirilebilmesi için yürütülen bilimsel çalışmalarda sona yaklaşıldı.

Kanada'da dünyanın en büyük ve en yaşlı T-rex fosili bulundu

Kanada'nın Saskatchewan eyaletinde, dünyada bugüne kadar keşfedilen en büyük ve en yaşlı Tyrannosaurus rex (T-rex) iskelet fosili bulundu.

Bor projesine TÜBİTAK'tan 800 bin lira hibe

Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) Fen Fakültesi Biyoloji Biyoteknoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bekir Çöl'ün, bor minareliyle ilgili hazırladığı proje, TÜBİTAK'tan 800 bin lira destek aldı. Doç. Dr. Çöl, "Borun sağlık alanında kullanılabilme durumuna ait önemli bilgiler elde edilecek" dedi.

Bakanı Varank yenilikçi girişimlerin hızla çoğalmasını istiyoruz dedi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, "Fikri üreten, Ar-Ge'sini yapan, ürünü somutlaştırıp seri üretime geçen yenilikçi girişimlerin hızla çoğalmasını istiyoruz." dedi.

MIT’nin yeni robotu bilim kurgu filmlerini aratmıyor

Yetenekleri ile görenleri hayrete düşüren Boston Dynamics’in karşısına MIT’den güçlü bir rakip çıktı. Çevikliği ve yetenekleri görenleri şaşırtan robot yüksek bir noktaya sıçrayabiliyor, çevik hareketler sergileyebiliyor, takla atabiliyor.

İnsansız sualtı aracıyla deniz dibini haritalayacaklar

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik ve Geomatik Mühendisliği Bölümlerinin ortak projesi ile hazırlanan su altı aracı denizlerin altını tarayarak haritalandıracak.

Türkiye'nin ilk yapay zeka strateji dokümanı hazırlanıyor

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofis Başkanı Ali Taha Koç, "Bakanlıklar ve akademisyenlerle bir komite kuruldu. Türkiye'nin ilk yapay zeka strateji dokümanı oluşacak. Bunu 2019'un sonuna yetiştirmeyi planlıyoruz." dedi.

Gök bilimcilerden Jüpiter açıklaması: Güneş'e 4 kat daha uzaktaydı

Jüpiter'in ilk oluştuğunda Güneş'e şimdi bulunduğu konumdan 4 kat uzakta olduğu açıklandı.

Uzay Kampı için iki Türk öğrenci ABD’ye gitti

Alabama‘da bulunan ABD Uzay ve Roket Merkezi’ne ülkemizden iki öğrenci gitti. 41 Ülkeden her yıl gönderilen öğrenciler arasına katılan Türk öğrenciler, orada uzay kampına katılarak eğitim gördü.

Veri madenciliği ve yapay zeka ile bilgi yönetilebilir

ASO Başkanı Özdebir, "Bilgi alabildiğiniz, ölçebildiğiniz her şeyi yönetmeniz daha kolay olur. Bu anlamda veri madenciliği ve yapay zeka mekanizmaları geliştirilerek, biriken fazla bilginin yönetilmesi sağlanabilir." dedi.

ADÜ akıllı kampüsü hayata geçirecek

Adnan Menderes Üniversitesi’ne ‘Akıllı Kampüs’ için görüşmeler başladı. Görüşmelere katılan Huawei Türkiye Kurumsal İş Çözümleri Başkanı Roben Zeng, "Önümüzdeki 5 sene içinde Türkiye’deki ekosistem için verimli bir ortam oluşturarak Türkiye’yi dijital bir merkez haline getirmek istiyoruz" şeklinde açıklamalarda bulundu.

Dronelar kesintisiz mobil iletişim için havalanacak

Sakarya Teknokent'te kesintisiz mobil iletişimi sağlamak amacıyla bir firma tarafından geliştirilen baz istasyonlu dronelar, deprem ve sel gibi doğal afetler ile arama-kurtarma faaliyetlerinde kullanılabilecek.

Dünyada ışıklar 1 saatliğine kapatılacak

İklim değişikliğine dikkat çekmek amacıyla 2007 yılından beri gerçekleştirilen "Dünya Saati” etkinliğine Türkiye’den Ayasofya, Edirne Selimiye Camii, İstanbul Boğazı’ndaki köprüler, Rumeli Hisarı gibi pek çok yapının yanı sıra; Galatasaray Üniversitesi, Koç Üniversitesi ve Yaşar Üniversitesi gibi birçok kurum da bir saatliğine ışıklarını kapatacak.

Yerli İHA 4 saat 20 dakika havada kaldı

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından geliştirilen yüksek faydalı yük kapasiteli Anka-Aksungur, ilk uçuşta otomatik iniş ve kalkış özelliğini kullanarak 4 saat 20 dakika havada kaldı.

Türk uyduları NASA'nın yarışmasında boy gösterecek

ODTÜ, Çankaya ve Başkent Üniversitelerinin mühendislik bölümü öğrencileri, NASA tarafından desteklenen dünya çapındaki en prestijli model uydu yarışması CanSat'ta ilk 40 üniversite arasına girerek Türkiye'yi temsil etme hakkı kazandı.

Ryugu asteroidinde suyun varlığına işaret eden mineraller keşfedildi

Japonya'nın Ryugu asteroidine gönderdiği Hayabusa2 uzay aracının, asteroit üzerinde suyun varlığına işaret eden mineraller keşfettiği bildirildi.

3-24 yaş arası bireyler dijital bağımlılık kıskacında

Tablet, akıllı telefon ve bilgisayar başında geçirilen zamanın artmasıyla ortaya çıkan dijital bağımlılık, özellikle 13-24 yaşlarındaki çocuk ve gençleri tehdit ediyor.

Yerli hava savunma sisteminde yeni başarı

Türkiye'nin ilk yerli ve milli hava savunma sistemi Hisar-A ile füze fırlatma sistemi üzerinden ilk defa dik olarak gerçekleştirilen atış başarıyla sonuçlandı.

Dünya'ya çarpan 1500 tonluk meteor yeni fark edildi

NASA, devasa bir meteorun Aralık 2018’de Dünya atmosferine çarptığını duyurdu. Bilim dünyasının bu durumu aylar sonra saptayabilmesi ise tartışmalara neden oldu.

İnsan beyninde manyetik pusula keşfedildi

Araştırmalar, insan beyninde çoğu hayvanın yer değiştirirken yön bulmasını sağlayan manyetik çekim gücünü algılayabilen bir pusula olduğunu ortaya koydu. İnsanlarda da kuşlar ve kaplumbağalardaki gibi yön bulmak için kullandıkları manyetik duyular saklı.

5G ile uzaktan beyin ameliyatı yağıldı

Çinli bir cerrah, 5G teknolojisi kullanarak 3 bin kilometre ötedeki bir hastanın beyin ameliyatını gerçekleştirdi.

22 milyon yıl önce Mars ve Jüper'den koptu

Bingöl'deki Sarıçiçek Köyü'ne 2015'te düşen ve "Sarıçiçek" adı verilen gök taşının, Mars ve Jüpiter arasındaki bir asteroidden 22 milyon yıl önce koptuğu belirlendi.

Japonya asteroitin üzerinde krater açacak

Japonya'nın, geçen ay Ryugu asteroidine iniş yapan Hayabusa2 uzay aracının, asteroit üzerinde patlayıcı kullanarak krater oluşturacağı ve yer altı kaya örnekleri toplayacağı bildirildi.

Binlerce öğrenci teknoloji yıldızı olmak için yarıştı

Geleceğin teknoloji yıldızlarının yetiştirileceği Deneyap teknoloji atölyelerinin ilk kısmı için başvuran 80 bin 988 öğrenci, 12 ilde sınav heyecanı yaşadı.

Türkiye'nin bilişim üssü faaliyete geçti

Bilişim ve telekomünikasyon alanında yeni teknolojiler geliştirilerek ülke ekonomisine katkı sağlamayı amaçlayan ODTÜ Teknokent Bilişim İnovasyon Merkezi'nde Ar-Ge faaliyetlerine başlandı.

Kayısıdan doğal jelibon üretildi

İnönü Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü'nde taze ve kurutulmuş kayısıdan besin değeri artırılmış jelibon üretildi. Dr. Öğretim Üyesi İncilay Gökbulut tarafından yaklaşık 2 aylık çalışma sonucu üretilen jelibona Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından üretim metodu patenti verildi.

Yapay zeka destekli yerli drone projesi orman yangınlarını engelleyecek

Yerli firmalar tarafından geliştirilen ve yaklaşık 150 kilometrekareyi tek uçuşta tarayan drone cihazı, termal kamera aracılığıyla algıladığı yangını merkez birimlere otomatik olarak iletecek. Yerli yazılımlı drone cihazının test sürüşünü Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de izledi.

Sudan 4 milyon lira tasarruf sağlandı

Kayseri'de su dağıtımında kullanılan ABD üretimi program yerine yerli ve mili bir yazılımın tercih edildiği sistemle 1,5 yılda 4 milyon lira tasarruf sağlandı.

Johan Cruijff Arena güneş panelleri ile donatıldı

Johan Cruijff Arena’daki 3 Megawatt’lık enerji depolama sistemi hayata geçirildi. Bu depolama sistemi stadyum, stadyum ziyaretçileri, stadyum çevresinde oturanlar ve Hollanda enerji şebekesi için daha güvenilir ve verimli enerji kaynağı sağlıyor.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.