Bilim Haberleri

5G için hazırız ihaleyi bekliyoruz

Türkiye, önceki teknolojilere göre daha yüksek veri hızı, yüksek kapasite ve ultra düşük gecikme süresi sunan 5G için gün sayıyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun 5G ihalesi için 2023’ü işaret etmesinin ardından teknoloji şirketleri hazırlıklarını hızlandırdı. Bu amaçla, Vodafone’un 5G’ye yönelik çalışmaları ile Vodafone Türkiye’nin 5G’ye hazırlık süreci, İtalya’nın Milano kentinde düzenlenen basın toplantısıyla paylaşıldı.

Temiz enerjiye üç destek: Yüründükçe elektrik

Türkiye Elektromekanik Sanayi (TEMSAN) milli çözümlerle öne çıkıyor. Buna göre, tarımsal arazilerin sulanabilmesi için gerekli enerjiyi güneşten karşılayan MOBİTEM’de seri üretime geçiliyor. Organik atıklardan biyogaz üreten BİOTEM, 12 kilogramlık mutfak tüpüne eşdeğer üretim sağlıyor. Yüründükçe elektrik üreten BASTEM de millet bahçeleri, yaya geçitlerine yerleştirilecek.

NASA paylaştı: Son 30 yıldaki en net çekilen fotoğraf

NASA, James Webb Uzay Teleskobu tarafından çekilen son 30 yılın en net Neptün fotoğrafını paylaştı. NASA'nın 1989 yılından bu yana çekilen en net görüntü, geliştirilmesi 10 milyar dolara mal olan bir teleskopla çekildi.

Uzayda en uzun süre kalan insandı: Hayatını kaybetti

Aralıksız 437 günü uzayda geçiren kozmonot Valeri Polyakov, 80 yaşında yaşama veda etti.

SpaceX 54 Starlink uydusunu daha uzaya fırlattı

Amerikan uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX, 5 günlük gecikmenin ardından 54 Starlink uydusunu daha Falcon 9 roketi ile yörüngeye fırlattı.

Avrupa Uzay Ajansı: Türkiye'nin uzay çalışmalarından memnuniyet duyuyoruz

Avrupa Uzay Ajansı'ndan Andrea Vena, "Türkiye’nin uzay çalışmalarından dolayı memnuniyet duyuyor ve çalışmalarını da destekliyoruz" dedi. Vena, Türkiye Uzay Ajansı ile çalışmayı dört gözle beklediklerini söyledi

ABD Ticaret Bakanlığı ile Google anlaştı: Çip üretecekler

ABD Ticaret Bakanlığı'na bağlı Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü (NIST) ile Google ortaklaşa çip üretmek için anlaşmaya vardı. Anlaşmaya göre tesisin kurulumu ve ilk üretimin maliyetini Google üstlenecek.

Uzaya gidecek Türk için 30 aday belirlendi

Uzaya gidecek ilk Türk astronot için geri sayım başladı. Astronot olmak için başvuran 36 bin kişiden 30 aday seçildi. 10'u kadın 30 astronot adayı Ankara’da NASA tarafından lisans verilmiş hekimler tarafından tıbbi teste tabi tutuluyor. Kasım ayının başında uzaya gidecek iki adayın belirlenmesi hedefleniyor.

En iyilerin buluştuğu TEKNOFEST’te dünya markası CANiK’e yoğun ilgi

Samsun’da Karadeniz coşkusu ile buluşan TEKNOFEST 2022’de gençler, etkinliğin ev sahiplerinden CANiK’in dünyaya açılmış ürünlerini inceleme fırsatı buldu. Samsun Yurt Savunma (SYS) Genel Müdürü C. Utku Aral, “Her yıl 25’ten fazla ülkede etkinliklere katılıyoruz ama markamızın doğduğu bu güzel şehirde, gençlerimizle buluşmak bizim için çok kıymetliydi. Burada, ülkemizin yarınına ışık tutacak keşiflere imza atmaya hazır pek çok gencimizle tanıştık. Herkes için harika bir deneyim oldu” dedi.

Türk savunma sanayisi 41 firmasıyla ADEX 2022 Fuarı'na katılacak

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı liderliğinde, Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği desteğiyle 41 Türk savunma sanayi firması, ADEX (Azerbaijan International Defence Exhbition) Fuarı'na iştirak edecek.

TEKNOFEST’e başvuran takım sayısı beş yılda 35'e katlandı

TEKNOFEST Karadeniz, 81 il, 107 ülkeden katılımla tamamlandı. 4 bin 333 takım ve 20 bin başvuru ile 2018'de başlayan TEKNOFEST’in beşinciinci yılında, 154 bin takımla 600 bin katılımcı, 40 ayrı dalda projeleriyle yarıştı. Tüm zamanların en büyük başarısını elde eden organizasyonda, başvuran takım sayısı ilk yıla oranla 35’e katlandı.

TEKNOFEST KARADENİZ'de 30 bin çocuğa eğitim

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı'nın (T3 Vakfı) TEKNOFEST KARADENİZ kapsamında kurduğu atölyelerde 30 bin çocuğa eğitim verildi.

Hazırlıklar tamamlandı: Cumhuriyet'in 100. yılında uzaya fırlatılacak

Türksat AŞ Genel Müdürü Hasan Hüseyin Ertok, Cumhuriyet'in 100. yılında haberleşme uyduları Türksat 6A'yı uzaya göndereceklerini söyledi. AA'da yer alan habere göre, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının yürütücülüğünde düzenlenen TEKNOFEST KARADENİZ, Samsun Çarşamba Havalimanı'nda gerçekleştiriliyor. Buradaki Türksat standında 4B uydusunun küçük ölçekli prototipi de sergileniyor. Türksat AŞ Genel Müdürü Hasan Hüseyin Ertok, TEKNOFEST'te olmaktan büyük mu...

NASA Ay'a gönderilecek kapsülün yakıt tankındaki sızıntıyı önlemeye çalışıyor

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Ay'a dönüş projesi (Artemis) kapsamında bugün planlanan test uçuşuna hazırlanırken, taşıyıcı roketin motor tankında tespit edilen sızıntıyı engellemeye çalışıyor.

Selçuk Bayraktar: Kendi yaptığın uçağın kolunda Türk mühendislerinin yaptığı bir başka uçakla uçmak tarifsiz bir duygu

TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, TEKNOFEST'in yüksek hızlı şarj istasyonu gibi bir yer olduğunu belirterek, "Her geldiğimde bizi enerjiyle dolduruyor. Milletimizin duası, coşkusu, gençlerimizin heyecanı bizi dolduruyor" dedi.

Öğrenciler pirinç kabuğundan ürettikleri malzemeyle plastiğe rakip olmak istiyor

Kayseri'de lise öğrencileri, pirinç kabuğundan ürettikleri biyokompozit malzeme ile plastiğe rakip olmayı hedefliyor. Biyoloji öğretmeni Gamze Koçkarsantılıoğlu, "Çeltik kabuklarımız hasadın ardından tarlada yakılarak atmosfere karbondioksit olarak gönderilmekte. Biz çalışmamızla bunu sıfır atığa dönüştürdük. Laboratuvarımızda çeşitli işlemlerden geçirerek organik, biyokompozit bir malzeme elde ettik" dedi.

TEKNOFEST’te Türkiye’nin ilk büyük ölçekli teslimat robotuna hibe desteği

Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali Teknofest Samsun’da tüm hızıyla devam ediyor. Teknofest Girişim Programı kapsamında heyecanla beklenen girişim gösteri gününde Türkiye’nin ilk büyük ölçekli teslimat robotu hibe desteği kazanırken, birbirinden önemli birçok girişim ise teknoloji severlerle buluşuyor.

Üniversiteliler geliştirdikleri topraksız tarım cihazı ile evde üretim imkanı sunacak

Gebze Teknik Üniversitesi AR-GE birimi ve sanayi iş birliği ile üretilen, mini topraksız tarım cihazı ile vatandaşlara yıl boyu mevsimden bağımsız olarak bitkileri kendi evlerinde üretme imkanı sunuluyor.

Hidrojen batarya ile araçlar beş dakikalık şarjla 600 kilometre yol katedebilecek

Yıllarca süren çalışmanın ardından hidrojen bataryalarda en kritik ürün olan ve yurt dışından metrekaresi üç bin dolara alınan membran, bor ve perlit kullanılarak muadillerinden altı kat verimli şekilde 400 dolara mal edildi. Hidrojen bataryayı geliştiren Hydroborpem firmasının ortaklarından Erhan Demircioğlu: "Türkiye'deki ihtiyacı karşılayabildiğimiz gibi yurt dışından da talep almaya başladık. Dolayısıyla sadece ülkemiz için değil, globalde de enerji ve otomotiv sektöründe ihtiyaçları karşıla...

James Webb Güneş Sistemi dışındaki gezegenin doğrudan görüntüsünü çekti

Gökbilimciler, James Webb Uzay Teleskobu ile bir ötegezegenin ilk doğrudan görüntüsünü yakaladılar. Söz konusu gezegen Güneş Sistemi'nin en büyük gezegeni olan Jüpiter'den en az altı kat daha büyük olmasına rağmen en fazla 20 milyon yaşında.

Bakan Yardımcısı Kacır: Savunma sanayisinde yerli ürünleri yüzde 80'lere çıkardık

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı ve TEKNOFEST İcra Kurulu Başkanı Mehmet Fatih Kacır, "Türkiye, savunma sanayisinde yerli ürünlerinin payını yüzde 20'lerden yüzde 80'lere çıkardı. Türkiye, savunma sanayisinde kritik pek çok platformu gerçekleştirmeyi, yani yerli ve milli olarak gerçekleştirmeyi, üretmeyi başardı" dedi.

Avrupa’nın dört bir yanından gençler TEKNOFEST’e geldi

Avrupa’nın dört bir yanındaki gençler, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın destekleriyle sektörün en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivallerinden olan TEKNOFEST’E katıldı.

NASA'nın Artemis görevinin yeni tarihi belli oldu

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) Orion Uzay Aracı'nı Ay yörüngesine taşıyacak Artemis görevi çerçevesindeki Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) roketinin Cumartesi günü fırlatılacağını duyuruldu.

TEKNOFEST Karadeniz başladı

Dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST, Samsun'da kapılarını ziyaretçilere açtı.

NASA’nın Artemis I kalkışı ertelendi

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA), Artemis I uzay aracını Ay’a göndermeyi amaçlayan görevi, uzay aracının motorundaki teknik bir sorun nedeniyle ertelendi.

Teknolojinin ağababaları

Mark Zuckerberg, Jeff Bezos, Steve Jobs ve Elon Musk gibi isimler, yaklaşık 20 yıl önce kurdukları şirketlerle teknolojiyi başka bir yere taşıdılar. İnternet alışverişlerinden, sosyal medyaya; yazılımdan akıllı telefonlara kadar yeniliklerle hayatımızı değiştirdiler. Şirket yöneticiliğine getirdikleri farklı boyutla bugünün genç girişimcilerine de örnek oldular.

Bakan Varank: Teknofest kuşağı ülkenin geleceğini yazacak

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü'nün Dikey İnişli Roket Yarışması'na katıldı. Bakan Mustafa Varank burada yaptığı konuşmada, 'Teknofest kuşağı gümbür gümbür geliyor. Teknofest kuşağı bu ülkenin geleceğini yazacak kuşak olacak. Türkiye'nin başarı hikayelerini onlar yazacak' dedi.

NASA ses kayıtlarını yayınladı: Saatler içerisinde 10 milyonlar dinledi

NASA geçtiğimiz aylarda kaydettiği kara deliğin sesini düzenleyerek yeniden paylaştı. NASA yaptığı açıklamada Perseus galaksi kümesindeki gaz yoğunluğunun çok fazla olması nedeniyle sesin kaydedilebildiğini açıkladı.

TEKNOFEST alanına ulaşım ring seferleri ile sağlanacak

30 Ağustos-4 Eylül 2022 tarihleri arasında Samsun’da gerçekleştirilecek TEKNOFEST KARADENİZ için geri sayım sürüyor. Yüz binlerce ziyaretçinin katılım sağlayacağı dünyanın en büyük teknoloji festivaline ilişkin hazırlıklar kapsamında ziyaretçilerin trafik ve otopark sorunu yaşamaması adına festival süresince gün boyu ring seferleri düzenlenecek. Peki 2022 TEKNOFEST ne zaman, nerede yapılacak? TEKNOFEST'e giriş ücretli mi? TEKNOFEST'e nasıl girilir?

Bakan Varank: Uzaya gidecek ilk Türk bu sene bitmeden belli oluyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 2023’te seçilecek bir Türk vatandaşını bilimsel faaliyetler gerçekleştirmek üzere 10 günlüğüne Uluslararası Uzay İstasyonu’na göndereceklerini belirterek, Bakalım ülkemizi gururla uluslararası uzay istasyonunda kim temsil edecek, bayrağımızı Uluslararası Uzay İstasyonu’na ilk kim taşıyacak. İnşallah bu sene bitmeden uzaya gidecek ilk vatandaşımızı da kamuoyuyla paylaşmış olacağız” dedi.

Rus kozmonotların uzay yürüyüşleri yarıda kaldı

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) görev yapan 2 Rus kozmonot Oleg Artamiev ve Denis Matveev kıyafetlerindeki sorun nedeniyle uzay yürüyüşlerini yarıda kesti.

Elon Musk: Mars'ta 'kendi kendine yeten' bir şehir inşa etmek istiyorum

Uzay’a olan merakı ve yatırımları ile dikkat çeken dünyanın en zengin insanı Elon Musk, Çin devlet medyasına açıklamalarda bulundu. Musk, Mars'ta 'kendi kendine yeten' bir şehir inşa etmek istediğini söylerken, “Güneş bir gün genişlediğinde ve Dünya artık yaşanabilir olmadığında, uzay gemisiyle yeni bir eve uçabiliriz” ifadelerini kullandı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+