Bilim Haberleri

NASA açıkladı: 31 Ekim’de nadir görülen ‘Mavi’ dolunay gerçekleşecek

31 Ekim'de nadir görülen 'mavi dolunay' gerçekleşecek. Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) 2020 yılında 13 dolunay gerçekleşeceğini açıkladı. NASA 31 Ekim'deki dolunayın "mavi dolunay veya mavi ay" olacağını kaydetti.

NASA'dan açıkladı: 31 Ekim’de nadir görülen ‘Mavi’ dolunay gerçekleşecek

31 Ekim'de nadir görülen 'mavi dolunay' gerçekleşecek. Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) 2020 yılında 13 dolunay gerçekleşeceğini açıkladı. NASA 31 Ekim'deki dolunayın "mavi dolunay veya mavi ay" olacağını kaydetti.

TEKNOFEST’te 100 bin genç yarışacak

Dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST’e 5 gün kaldı. Türkiye’nin bilim ve mühendislik alanlarında yetişmiş insan kaynağını arttırmayı hedefleyen festival bu yıl Gaziantep’te yapılacak. Festivalde 21 farklı kategoride düzenlenen yarışmalara 100 bin genç başvurdu.

Cezeri dünya basınında ilgi görüyor: İlk testi başarıyla geçti

Geçtiğimiz günlerde Baykar tarafından geliştirilen Türkiye'nin ilk uçan arabası Cezeri'nin ilk uçuş testi tamamlandı. Testi başarıyla geçen Cezeri dış basında da oldukça ilgi gördü. Cezeri'nin başarısına yer veren Reuters ve ABC kanalları ilk uçuş testinin başarıyla gerçekleştiğini yazdı.

Ağrı'da öğrenciler robot kuş tasarladı: İlk kez TEKNOFEST'te sergileyecekler

Teknoloji ve bilime gönül vermiş birçok üniversiteli için TEKNOFEST bir anlamda sahne işlevi de görüyor. Ağrı'da üniversite öğrencileri kendi imkanları ile robot kuş geliştirirken bunu da TEKNOFEST'te ilk kez tanıtacaklar. Projeye katılan öğrencilerden Habib Demirbaş, "Robot kuş kamufle olayına bir çözüm getiriyor. Havacılık ve tarım arazileri çevresindeki kuşları uzaklaştırabiliyor. Bunu başka bir hava aracı yapamaz" açıklamasında bulundu.

Aksungur tam yüklü mühimmatla 20 bin fit irtifada bir günden fazla uçtu

TUSAŞ'tan tarafından tasarlanan ve üretilen insansız hava aracı Aksungur, ilk kez tam mühimmat kapasitesiyle 20 bin fit irtifada bir günden fazla uçtu. Daha önce 49 saat havada kalan Aksungur, diğer imkan ve kabiliyetleriyle de dikkati çekiyor.

Türkiye'nin ilk uçan arabası CEZERİ yerden 10 metre yükseğe havalandı

BAYKAR tarafından geliştirilen Türkiye’nin ilk uçan arabası CEZERİ, ilk uçuş testlerini başarıyla tamamladı. Türk mühendislerinin tasarlayıp ürettiği, 230 kg’lık ön prototip uçuş testlerinde 10 metre yükseldi.

Dünya bu iddia ile çalkalanıyor: Venüs'te yaşam olabileceği belirtildi

İngiltere'de Cardiff Üniversitesinden Prof. Jane Greaves liderliğindeki uluslararası bir gök bilimci ekibi, Venüs'ün atmosferinde oksijensiz ortamlarda yaşayan mikroplar tarafından üretilen fosfin gazı keşfetti. Bu keşif Venüs'te yaşam var mı sorusunu akıllara getirdi. Çalışmaların sonunda gezegenin atmosferinde tespit edilen fosfin için yaşamın varlığı dışında bir açıklama olmadığı sonucuna varıldı.

Çin'in Mars keşif aracı Tianwen-1 Dünya'dan milyonlarca km uzaklaştı

Uzay çalışmalarında aktif rol oynayan ülkelerden biri olan Çin'in temmuz ayında uzaya fırlattığı Mars keşif aracı Tianwen-1'in, Dünya'dan 15 milyon kilometre uzaklaştığı bildirildi.

NASA, özel şirketlerden Ay taşı satın alacak

NASA resmi olarak Ay kayaları piyasasına girdi. Kurum ay kayalarını toplayabilecek herhangi bir şirkete ödeme yapmak istiyor. . NASA, şirketlerin topladığı taşlardan memnun kalırsa,örnekleri 15.000 ila 25.000 ABD Doları arasında satın alma sözü verdi.

Aselsan'dan Kazaklara solunum cihazı

Dünyanın en büyük savunma sanayi şirketlerinden biri olan ASELSAN, şimdi de Orta Asya'da solunum cihazları üretmeye başlıyor. Konuyla ilgili KAE Şirketi Genel Müdürü Ziya Çamoğlu, "243 il ya da ilçede bulunan yaklaşık 300 sağlık kuruluşuna (solunum cihazları) bu sistemleri teslim edeceğiz, eğitim vereceğiz ve cihazları kullanıma hazır hale getireceğiz" açıklamasında bulundu.

Gökyüzünde dengeleri değiştirecek uydu için geri sayım: Türksat 5A yıl sonunda SpaceX tarafından uzaya gönderilecek

Türksat çalışmalarını kesintisiz sürdürüyor. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, "Türksat 5A uydusu, bu yılın sonuna doğru SpaceX tarafından uzaya gönderilecek. Uydu konusunda dikkati çekmek hem de uzay bilimine olan merakın artmasına destek olmak için Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi olarak Twitter üzerinden 10 soruluk yarışma başlatıldı" açıklamasında bulundu.

3 yıldızlı güneş sistemi keşfedildi

Gök bilimciler yeni bir güneş sistemi keşfedildiğini duyurdu. Dünya'dan 1300 ışık yılı uzaktaki bu güneş sisteminde ise 3 yıldız bulunuyor.

TEKNOFEST 2020'ye hazırlık sürüyor: Bayraktar, öğrencilerin ürettiği elektrikli otomobili inceledi

Altınbaş Ünivesitesi öğrencileri tarafından üretilen ve Bağcılar Belediyesi'nin ana sponsorluğunda olan elektrikli otomobil Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, otomobili çok beğendi.

Selçuk Bayraktar’dan sosyal medyayı sallayan paylaşım: Kıymetli eşyalarınızı yolculuk süresince yanınızdan ayırmayın

Dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST için geri sayım devam ederken, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) Mütevelli Heyeti Başkanı ve TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar'dan sosyal medyada büyük ilgi gören bir paylaşım geldi. Bayraktar yaptığı paylaşımda "Değerli yolcularımız, kıymetli eşyalarınızı yolculuk süresince yanınızdan ayırmayın'' ifadelerini kullandı.

Türkiye bordan lityum üretecek

Uzay araçlarından nükleer santrallere, cep telefonundan elektrikli otomobil bataryasına kadar birçok alanda kullanılan lityum, AB tarafından ’stratejik ürün’ listesine alındı. Lityum rezervi bulunmayan Türkiye ise, bor üretirken çıkan sudan lityum üreterek büyük bir hamle yaptı.

Türk şirketten virüslere 4 dakikada çözüm

Türkiye sağlık alanında atılım yaparken özel sektörde bu alanda birçok yeni ürün ile atılım yapıyor. Bir Türk şirketinin geliştirdiği cihaz virüse savaş açtı. 27 yıldır elektromekanik mühendisliği alanında cihazlar geliştiren HTL Teknoloji, Kovid-19'u başarıyla yok eden portatif ve harekete duyarlı ultraviyole C sterilizasyon cihazları geliştirdi.

Roketsan duyurdu: TEKNOFEST roket yarışlarında başarılı öğrencilere staj ve iş imkanı verilecek

Bu yıl rekor başvurunun yapıldığı TEKNOFEST'e katılan öğrencilere bir müjdeli haber de Roketsan'dan geldi. Roketsan Genel Müdürü Murat İkinci, "Gençlerimiz, milli teknoloji hamlesi anlamında aldıkları bayrağı çok daha yukarıya taşıyacaklar. Türkiye'nin milli teknoloji hamlesi ve uzay teknolojileri kapsamında, gençlerimizin çok büyük bir gelişmenin müsebbibi olabilecek bir noktaya gelmeleri bizlerin isteği. Hem maddi hem de bilgi desteği olarak arkadaşlarımızı desteklemeye çalışıyoruz" açıklaması...

TEKNOFEST 2020 Tuz Gölü'ndeki roket yarışlarıyla başladı

Türkiye'nin en çok ziyaretçi alan festivallerinden biri olan Teknofest bu yıl Tuz Gölü'nde yapılan roket yarışlarıya başladı. Teknofest 2020'nin Gaziantep'de yapılması planlanırken festival kapsamında 21 farklı kategoride düzenlenen teknoloji yarışmalarında 20 bin 197 takımdaki 100 bin genç kıyasıya mücadele ediyor. TEKNOFEST 2020 Roket Yarışları'na lise, ön lisans, lisans ve lisansüstü öğrencileri takım olarak katılıyor.

Dev karadelikler dünyayı salladı: Ulaşması tamı tamına yedi milyar yıl sürdü

Bilim insanları, Dünya’dan 150 kentilyar kilometre ötede bulunan iki dev karadeliğin çarpışması nedeniyle Güneş’in 8 katı büyüklüğünde bir enerjinin ortaya çıktığını ve meydana gelen sarsıntının 7 milyar yıl sonra Dünya’dan hissedildiğini açıkladı.

Yerli füzeler aynı silah sisteminde toplandı: Yerli füzeler OMTAS, UMTAS, LUMTAS ve 4 Cirit, Yalman Silah Sistemi ile aynı anda kullanılabilecek

ROKETSAN tarafından geliştirilen yerli füzeler OMTAS, UMTAS, LUMTAS ve 4 Cirit, Yalman Silah Sistemi ile aynı anda kullanılabilecek. İlave zırh çözümleriyle koruma seviyesi artırılan Leopard 2A4 tanklarının teslimatına ekim-kasım aylarında başlanacak, ulaşılan zırh seviyesi Türk Silahlı Kuvvetlerinin aktif olarak operasyon yürüttüğü tüm bölgelerde bilinen anti-tank füzeleri ve RPG tehdidine karşı koruma sağlayacak- Hava savunma sistemi Sungur'un, araç üzerine entegre edilmiş ve omuzdan atılabili...

İki aşamada uzaya: Türkiye uzay rekabetinde ben de varım demeye hazırlanıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın milli roket motoru teknolojisinin ilk uzay denemelerine başlayacağını açıkladığı Türkiye, uzay için uzun zamandır hazırlık yapıyor. İlk adım uzaya roket fırlatmak. İkinci aşamada ise mini uydularının uzaya gönderilmesi konusu var.

SpaceX, Güney Kore'den sonra Arjantin'in uydusunu da uzaya gönderdi

Elon Musk'ın kurduğu SpaceX şirketi birçok ülke ile uzaya uydu gönderme üzerine anlaşmalar yapmaya devam ediyor. Daha önce Güney Kore'ye ait askeri iletişim uydusunu uzaya gönderen şirket şimdi de Arjantin ile iş birliğine gitti. Arjantin için uzaya gönderilen yer gözlem uydusunu doğal afetleri tespit edecek.

Türkiye'nin uzay yolculuğu hız kesmeden devam ediyor

Savunma sanayisinde son dönemde önemli başarılara imza atan Türkiye, Milli Teknoloji Hamlesi kapsamında elde edilen teknolojik kazanımlarla uzayın yolunu açtı. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı projesiyle ilk yerli sonda roketi, uzay sınırını geçen ilk Türk aracı oldu. Projenin bir diğer önemi ise hedeflenen takvimden bir yıl önce başarıya ulaşması.

Elon Musk'ın tesisi siber saldırıya uğradı

ABD Adalet Bakanlığı, bu hafta bir şirkete siber saldırıyla bağlantılı olduğu gerekçesiyle bir Rus vatandaşının gözaltına alındığını açıklamıştı. Bu şirketin, Elon Musk'a ait 'Tesla' olduğu ortaya çıktı.

Uluslararası Biyoloji Olimpiyatı’nda dev başarı

Türk öğrenciler, katıldıkları Uluslararası yarışmalara damga vurmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen Uluslararası Biyoloji Olimpiyatı'nda Türkiye'yi temsil eden öğrenciler 4 madalya ile yurda döndüler.

Bakterilerin birbiriyle haberleştiği ortaya çıktı

Tek hücreli mikroorganizma grubu olan bakterilerin hayatta kalma içgüdüsüyle birbirlerini uyardığı ortaya çıktı.

Uzaya 800 milyar dolar harcadılar

Uzay ve uydu alanında faaliyet gösteren büyük firmaların bu alanda harcadığı rakamlar da devasa. 800 milyar dolara yakın parayı bu alana yatıran şirketlerin buluşacağı kuruluş ve firmalar, 5'inci Global Satellite and Space Show başladı.

Tehlike çanları çalıyor: 30 yıldan kısa sürede 28 trilyon ton buzul eridi

Küresel Isınma konusu tartışılmaya devam ederken bu konuda en büyük zararı da buzullar gördü. Dünya üzerinde 1994 yılından bu yana toplam 28 trilyon ton buzul eridi. Leeds ve Edinburgh üniversiteleriyle University College London'da görevli bilim insanlarının yaptığı araştırma, yeryüzünde 30 yıldan kısa sürede 28 trilyon ton buzulun eridiğini ortaya koydu.

TEKNOFEST için geri sayım başladı

Havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST, için geri sayım başladı. Dereceye girmeye hak kazanan takımları 3 milyon TL’nin üzerinde ödülün beklediği TEKNOFEST bu yıl Milli Mücadele’nin gazi şehri Gaziantep’te düzenleniyor.

Teknofest başlamadan rekor kırdı: 20 bin başvuru geldi

Koronavirüs salgını ile hayatlarımız etkilenmiş olmasına rağmen gençlerin teknolojiye olan ilgisi giderek artıyor. Bu yıl Gaziantep'te düzenlenecek olan TEKNOFEST tüm olumsuzluklara rağmen rekor başvuruya ulaştı. Geçtiğimiz yıla göre başvuran sayısındaki artış dikkat çekerken bu yıl 20 bin 197 takım ile rekor kırıldı.

İTÜ yapay zeka alanında Google ile iş birliği yaptı

Google'ın geliştirdiği yapay zeka DeepMind ile İTÜ iş birliğine gitti. Konuyla ilgili İTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu, "Bu iş birliği öğrencilerimizin yapay zeka alanındaki birikimini desteklerken, aynı zamanda ülkemizdeki yapay zeka araştırmaları ekosistemine büyük katkı yapacaktır" açıklamasında bulundu.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+