Bilim Haberleri

Mars helikopterinin ilk uçuşu gelecek haftaya ertelendi

NASA'nın bir yazılım hatasını düzelttiği için uzay aracı Ingenuity'nin Mars'taki uçuşu tekrardan ertelediği duyuruldu. Böylece Ingenuity'nin yeni yazılımı yüklendikten ve kontroller yapıldıktan sonra uçuş için önümüzdeki hafta bir tarih belirleneceği konuşuluyor.

NASA Dünya Gözlem Turnuvası Editörü Carlowicz: 'Van Gölü kazanacak' demiştim

Van Gölü'nün uzaydan çekilen fotoğrafının birinci olduğu ABD Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) çevrim içi fotoğraf yarışmasını düzenleyen Dünya Gözlemevi internet sitesinin Editörü Michael Carlowicz, fotoğrafı kendisinin seçtiğini ve kazanacağını çok önceden tahmin ettiğini söyledi. Carlowicz, "Van Gölü 5 kişi tarafından önerildi, fotoğrafı bunun üzerine ben seçtim" dedi.

NASA yarışmasını Van Gölü kazandı

Amerika Birleşik Devletleri Havacılık ve Uzay Ajansı’nın (NASA) düzenlediği "Dünya turnuvası" adlı çevrim içi fotoğraf yarışmasında uzaydan çekilen Van gölü fotoğrafı birinci seçildi.

NASA nikel, platinden oluşan bir küçük gezegeni keşfetti: Dünya ekonomisinin 70 katı

Uzay madenciliği hakkında açıklamalarda bulunan Gök Bilimleri Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Orhan Gölbaşı, NASA'nın gerçekten bir küçük gezegeni keşfettiğini belirterek, "Bu küçük gezegen nikel, platin gibi tamamen metalden oluşuyor. Dünyayı düşünürsek demir bile genellikle topraktan çıkartılırken verim aranır. Ne kadar verimli olduğuna bakılır. Bunun tamamı metal. Bu küçük gezegenin değeri, dünya ekonomisinin 70 bin katı. Dünya ekonomisi şu anda 142 trilyon dolar onun da 70 kat...

Amerikalı siyaset bilimci: SİHA'lar 2020'de Türkiye'nin bölgesel güç olarak yükselmesine önemli katkı yaptı

Amerikalı siyaset bilimci Francis Fukuyama, Türkiye'nin son yıllarda ürettiği silahlı insansız hava araçlarının (SİHA) günümüz savaş taktiklerini değiştirdiğine dikkat çekerek, "SİHA'lar 2020'de Türkiye'nin bölgesel bir güç olarak yükselmesine önemli katkı yaptı. Küresel görünüm, askeri SİHA'lar tarafından değiştirildi ve Türkiye burada ana aktör oldu" ifadesini kullandı.

Yeni Şafak muhabiri Dark Web’de iz sürdü: Benim de kişisel verilerim satışta

533 milyon Facebook kullanıcısının verileri daha çok hackerlerin kullandığı Dark Web’te satışa çıktı. Türkiye’den 20 milyondan fala kişinin bilgileri için 500 ila 2 bin dolar arasında pazarlıklar dönüyor. Ben de Dark Web’e girip kişisel verilerimin peşine düştüm. Kısa bir çalışmanın ardından verilere ulaştım. ‘Doğanburak29’ adlı Facebook hesabında bulunan tüm bilgilerim karşımdaydı. Liste isim ve soy isme göre sıralanıyor. Satışta olan verilerim arasında telefon numaram, şehir ve hatta konum bil...

Apple reklam yüzü için liseli Mert'e davet gönderdi

Trabzon’da lise öğrencisi Mustafa Mert Topal, ABD merkezli teknoloji şirketi Apple’a yaptığı reklam yüzü başvurusuna olumlu geri dönüş aldı. Milyonlarca başvuru arasında seçilmenin heyecanını yaşayan Topal, 20 Nisan’da ilk kez gideceği ABD'nin Kaliforniya eyaletinde reklam çekimlerine katılacak.

Uzaya fırlatılan roketin parçası tarlaya düştü

SpaceX'e ait 4 Mart'ta fırlatılan Falcon 9 roketinin bir parçası Pasifik Okyanusu kıyısındaki Washington eyaletinin Granton bölgesinde bir tarlaya düştü. Kompozit kaplı metal parçanın, roketin dünyaya dönerken atmosferde yanarak parçalanan ikinci aşamasına ait olduğu belirtildi.

Mars'a gönderilecek Starship aracında 4. deneme uçuşu da başarısız oldu

ABD'li uzay ve havacılık şirketi SpaceX'in Mars'a göndermeyi planladığı yeni nesil uzay aracı Starship, 4. uçuş denemesinde de başarısız olarak havada infilak etti. Starship, ay ve Mars’a gelecekte yapılacak yolculuklarda insan ve 100 ton kargo taşımak üzere geliştirilen ağır kaldırma roketinin bir dizi prototipinden biriydi.

Göktürk-1'in gözünden Süveyş Kanalı

Süveyş Kanalı’nda karaya oturan ve deniz trafiğini tıkayan devasa konteyner gemisi Ever Given, yerli gözlem uydusu Göktürk-1 tarafından görüntülendi.

Çin'in Mars keşif aracı Tienvın-1 ile çekilen yeni fotoğraflar paylaşıldı

Çin Ulusal Uzay İdaresinden yapılan açıklamaya göre, Tienvın-1 keşif aracı, Mars’a yaklaşık 11 bin kilometre mesafeden çektiği iki fotoğrafı Dünya'ya gönderdi.

Türk mühendislerin büyük başarısı

Tamamı yerli üretim ve yazılım olan LPG kiti geliştiren Türk mühendisler, TSI, FSI, TCE, GSI motor özelliklerine sahip araçlarda benzin tüketimini yüzde 2’ye düşürmeyi başardı.

Antalya Bilim Merkezi'ne astronomi bölümü açılıyor

Kepez Belediyesi'nin, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu ‘TÜBİTAK) işbirliği ile eski Dokuma Fabrikası’nda 12 bin 500 metrekare alana kurduğu Antalya Bilim Merkezi’ne, astronomi bölümü de kazandırıyor.

Kırk bin takım başvurdu

TEKNOFEST’te bu yıl yarışmalara yaklaşık 40 bine yakın takım başvurdu. TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, “TEKNOFEST 2021 az önce bir dünya rekoru daha kırdı!” yazdı. Yarışmalar 21-26 Eylül’de İstanbul’da.

Selçuk Bayraktar duyurdu: TEKNOFEST'e rekor başvuru

Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST kapsamında düzenlenecek yarışmalara yaklaşık 40 bin takım başvurdu. T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, "TEKNOFEST2021 az önce bir dünya rekoru daha kırdı! TEKNOFEST2020'nin kırdığı dünya rekorunun da 2 katından fazlasına çıkarak! Dünyanın en büyük yüksek teknoloji yarışma platformu" dedi.

Çin, ikinci denemede Long March 7A roketini başarıyla uzaya fırlattı

Çin, yeni nesil roketi Long March 7A’yı ikinci denemede başarılı şekilde fırlatıldı. Böylece roket Hainan eyaletindeki Wenchang Fırlatma Merkezi'nden uzaya gönderilmiş oldu.

Bilim literatürüne Anatolia adında alt cins bitki kazandırıldı

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Van YYÜ) Eğitim Fakültesi Biyoloji Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi Mehmet Fırat, dünya literatürüne Gundelia cinsinin alt cinsi olan Anatolia (Anadolu) bitkisini kazandırdı.

Cezayir'e düşen göktaşın sırrı ortaya çıktı: 4565 milyar yıl öncesinden de eski

Fransız Bilim insanları, geçen yıl mayıs ayında Cezayir'e düşen göktaşıyla ilgili yaptığı çalışmayı tamamladı. Bilim insanları araştırmanın sonucunda düşen meteorun koptuğu gezegenin 4.565 milyar yıl öncesinden de eskiye ait olduğu ileri sürüldü.

Elon Musk sonunda SpaceX Starship SN10'un neden patladığını açıkladı

SpaceX, Tesla ve The Boring Company gibi şirketlerin sahibi olan Elon Musk, geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen testlerde Mars roketi Starship SN10'un patlama sebebini açıkladı.

Grizu-263 Uzay Takımı 5. kez Türkiye'yi temsil edecek

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Mühendislik Fakültesi öğrencilerinden oluşan Grizu-263 Uzay Takımı, ABD'de yapılacak Cansat Competition Model Uydu Yarışması'nda 5. kez finale kalmaya hak kazandı.

Perseverance keşif aracı Mars'ta ilk test sürüşünü 33 dakikada gerçekleştirdi

NASA tarafından Mars'ta yaşamın izlerini aramak üzere gönderilen Perseverance keşif aracı, Kızıl Gezegen'de ilk test sürüşünü 33 dakikada 6.5 metre yol katederek başarıyla gerçekleştirdi.

SpaceX'in Mars aracı deneme uçuşu sonrası yerde infilak etti

ABD'li uzay ve havacılık şirketi SpaceX Mars'a göndermeyi planladığı yeni nesil uzay aracı Starship'in yüksek irtifa uçuş denemesini gerçekleştirdi, fırlatma platformuna dikey inmeyi başaran araç bir süre bekledikten sonra infilak etti.

NASA'nın ISS'deki astronotları uzay yürüyüşüne çıktı

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) bulunan NASA'da görevli iki astronot, istasyona yüzde 30 daha fazla enerji sağlayacak güneş panellerini kurmak için 'uzay yürüyüşü' gerçekleştirdi.

Mars'ın uyduları Phobos ve Deimos muhtemelen bir zamanlar tek bir cisimdi

Kızıl Gezegen Mars'ın uyduları Phobos ve Deimos'un, geçmişte yekpare bir gök cismi olabileceği belirtildi. Zürih Federal Teknoloji Enstitüsünden Emir Hüseyin Bagheri liderliğinde yapılan çalışmada, geçmişte bir bütün olan Phobos ve Deimos'un, başka bir cismin çarpması sonucu parçalanarak ayrılmış olabileceği sonucuna varıldı.

Uzay yarışında biz de varız

Sabancı Holding, “yeni ekonomi”yle beş yılda iki kat büyüme hedefliyor. Enerji, sanayi, finans, perakende ve teknoloji alanlarında yatırımlarını sürdüreceklerini beliten Holdingi CEO’su Cenk Alper, yurt dışındaki yatırımlarının önemine dikkat çekti. Alper, “Bugün aklınıza gelebilecek tüm uzay araçlarında Kordsa’nın ürettiği ürünler kullanılıyor. Yani uzay yarışında ‘biz de varız’ diyoruz” dedi.

Göklerde 300 bin saat: Bayraktar TB2'den yeni rekor

Türkiye'nin ilk yerli ve milli silahlı insansız hava aracı (SİHA) Bayraktar TB2, 300 bin uçuş saatini başarıyla tamamlayarak Türk havacılık tarihinde yeni bir rekora imza attı.

Uydu yapısalları Türkiye’de ilk kez üç boyutlu yazıcılarda üretildi

TUSAŞ tarafından milli havacılık ve uzay ekosisteminde Türkiye'de bir ilk gerçekleştirildi. Üç boyutlu yazıcılar kullanılarak uydu donanımlarına ait yapısal bileşenlerin tasarım, analiz, üretim ve yeterlilik testleri ile birlikte kalifikasyon süreçleri tamamlandı.

Mars'a inen keşif aracından ilk yakın çekim fotoğrafları geldi

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA, "Perseverance" adlı keşif aracının Mars'a iniş yapmasından yaklaşık 24 saat sonra Kızıl Gezegen'den gelen yakın çekim fotoğraf karelerini yayımladı.

Türkiye'nin 'Dijital Tır'ı tura Edirne'den başladı: 51 ili daha ziyaret edecek

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Türkiye'nin milli, tarihi, kültürel, bilimsel ve teknolojik zenginliklerinin dijital sunumlarla anlatılacağı "Dijital Tır" projesini hayata geçirdi. "Dijital Tır" Türkiye turuna Edirne'den başladı.

Mars'tan ilk fotoğraf

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA, "Perseverance" adlı keşif aracının Mars yüzeyine başarılı şekilde indiğini duyurdu. 7 ayda 470 milyon kilometre yol katederek Mars'a ulaşan Perseverance, Kızıl Gezegen'de geçmiş hayat izlerini araştıracak. Mars kaşifi Perseverence'dan ilk fotoğraf geldi.

NASA'nın uzay aracı Perseverance Mars'a sorunsuz iniş yaptı

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA, "Perseverance" adlı keşif aracının Mars yüzeyine başarılı şekilde indiğini duyurdu. ABD, Perseverance ile 9 kez başarılı şekilde Mars'a uzay aracı gönderen tek ülke olma özelliğine kavuştu. NASA'nın uzun vadeli hedefi 2030'lu yıllarda Mars'a insanlı bir uzay aracı gönderebilme kapasitesine ulaşmak.

Bakan Karaismailoğlu açıkladı: Türksat 5A haziranda teslim alınacak ve çalışmaya başlayacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 8 Ocak'ta uzaya fırlatılan Türksat 5A uydusunun yörüngesine ulaştıktan sonra testlerinin yapılacağını belirterek, "Haziran ayı itibarıyla teslim alınıp, çalışmaya başlayacak" dedi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+