Bilim Haberleri

Hamam böceğinden bor bileşenli radyasyon zırhı üretti

Balıkesir Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Bilim ve Sanat Merkezi’nde proje öğrencisi olan Alperen Berberoğlu hamam böceği ve bordan elde ettiği solüsyonla radyasyon geçirmeyen yelek üretti.

İHA tasarlayan ekip ödüle doymuyor

Eskişehir Teknik Üniversitesi (ESTÜ) öğrencileri tarafından 2010 yılında kurulan "Anatolia Aero Design" takımı yaptığı insansız hava araçlarıyla (İHA) birçok uluslararası yarışmadan ödülle dönüyor.

Kız öğrenciler Kanada’da Türkiye’yi temsil edecekler

Anadolu’nun ilk kez kız öğrencilerden oluşan ’Hitit Angels’ robot takımı, gelecek yıl Kanada’da yapılacak olan Uluslararası First Robotics Competition (FRC) yarışmasında Türkiye’yi temsil edecek.

Bebeğin anlık durumunu ölçen bileklik geliştirildi

Erciyes Üniversitesi Mühendislik Fakültesinden 2 öğrenci, Erciyes Teknopark’ta şirket kurarak, bebeklerin ateş, nabız, vücut nemi ve kandaki oksijen miktarlarına dair verileri ölçen bileklik ve yazılım geliştirdi. Bileklik sayesinde ebeveynler, yanlarında olmasalar bile bebeklerinin sağlık verilerini anlık olarak edinebilecek.

Bayraktar: Hedefimiz insansız savaş uçağını 2023’ten önce uçurmak

T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, sonraki hedeflerinin insansız savaş uçağını yapmak olduğunu belirterek "Tabii uzun sürecek program bunlar. Bir anlamda gelecekte yapılacak bütün savaş uçakları insansız olacak. Ses hızına yakın ya da üzerinde kabiliyetlere sahip bir uçak olacak. Onun da 2023’den önce semalarımızda uçuşuna başlayacağız." dedi.

4 aydır haber alınamıyor

NASA’nın Mars’ın yüzeyinde görev yapan yapması için 2003 yılında uzaya gönderdiği keşif aracı Opportunity’den 45 gündür haber alınamıyor. 90 günlük bir inceleme yapması için gönderilen fakat 14 yıldır kullanılan uzay aracının, Mars’ta meydana gelen kum fırtınasından olumsuz etkilendiği düşünülüyor.

Kök hücreden retina üretildi

ABD'de bilim adamları, laboratuvarda, bazı görme bozukluklarının tedavisine yönelik kök hücrelerden insan retinası üretti.

Ateş ve nabız ölçen bileklik geliştirildi

Erciyes Üniversitesi Mühendislik Fakültesinden 2 öğrenci, Erciyes Teknopark’ta şirket kurarak, bebeklerin ateş, nabız, vücut nemi ve kandaki oksijen miktarlarına dair verileri ölçen bileklik ve yazılım geliştirdi. Bileklik sayesinde ebeveynler, yanlarında olmasalar bile bebeklerinin sağlık verilerini anlık olarak edinebilecek.

Teknolojide artırılmış gerçeklik devri

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan,"Sanal gerçeklik, kullanıcısının yerini değiştirebilir yani bizi başka diyarlara götürebilir. Artırılmış gerçeklik ise bizim gerçeğimizi alır ve ona bir şeyler ekler." dedi.

Üniversite öğrencileri soğan kabuğundan çay üretti

Gaziantep Üniversitesi öğrencileri, soğan kabuğundan çay üretti. Türk mutfağının vazgeçilmezi olan soğanın atık olarak kabul edilen kabuklarından antioksidan oranı yüksek çay üretmeyi başardı.

Türkiye'den 28 ülkeye yazılım ihracatı

Konya'dafaaliyet gösteren Akınsoft yazılım firması farklı sektörlere yönelik 7 dildehazırladığı yazılımları ABD, İngiltere, Almanya ve Fransa başta olmak üzerebirçok ülkeye satıyor.

NASA'dan Rusya'ya teşekkür

Uluslararası Uzay İstasyonu’na bir kozmonot ve bir astonotu götürmek için kalkan Soyuz roketi acil iniş yapmıştı. Yaşanan olay sonrası NASA yetkilileri Rusya’ya teşekkürlerini iletti.

Öğrencilerin yaptığı robot örümcek ilgi görüyor

Kastamonu'daki bilim şenliğinde sergilenen, lise öğrencilerinin yaptığı dans edebilen robot örümcek, katılımcıların en çok ilgisini çeken tasarımlardan oldu.

İnsansı polis robot Yiğido

Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Doğan Erol tarafından tasarlanan ve emniyet güçlerine yardımcı olması hedeflenen insansı robot polis 'Yiğido' ilgi çekti.

Robot Pepper Parlementoya tanıklık edecek

İngiliz Parlementosu tarafından tanık olarak çağırılan Pepper isimli robot, tarihte ilk bir yasama organı karşısına çıkacak. 2014’ten beri İngiltere’de bir üniversitede bulunan Pepper yapay zeka, robot bilimi ve Endüstri 4.0 konularına tanıklık yapacak.

Soyuz roketi fırlatılırken kaza meydana geldi

Uluslararası Uzay İstasyonu'na Rus kozmonot Aleksey Ovçinin ve NASA'dan astronot Nick Hague'u taşıyacak Soyuz roketi fırlatma esnasında arıza yaptı. Astronotlar yere inmeyi başardı. Arıza taşıyıcı bölümünde meydana geldi.

Hasarlı sinirleri onaracak

Araştırmacılar, hasarlı sinir onarımını hızlandıran ve biyolojik olarak parçalanabilen kablosuz implant geliştirdi.

Van’da 'yerli üretim dolu' önleme makinesi üretildi

Van İş Geliştirme Merkezinde (İŞGEM) faaliyet gösteren bir firma tarafından ‘yerli üretim’ damgasıyla dolu önleme makinesi üretildi.

2018-2019 Milli Teknoloji Burs Programı başvuruları açıldı

Türkiye Teknoloji Takımı, 2018-2019 öğretim döneminde, Türkiye’nin yerli ve milli teknoloji hamlesine katkı sağlayacak üniversite öğrencilerine burs desteği sağlayacak. Selçuk Bayraktar’ın paylaştığı Milli Teknoloji Burs Programı, öğrencilere 10 ay boyunca 500TL burs verecek.

Hubble 'güvenli mod'a alındı

Hubble Uzay Teleskobu, uzay boşluğunda bakacağı yönleri tayin etmesini sağlayan denge çarklarından birinde yaşanan arıza nedeniyle güvenli moda alındı.

Değeri 100 bin dolar: Bilmeden kapı tokmağı olarak kullandılar

1930'lu yıllarda bir çiftliğe düşen meteor, 80 yıl boyunca bir kapı takozu olarak kullanıldı. Meteoru inceleyen araştırmacılar değerinin 100 bin dolar seviyesinde olduğunu belirttiler.

3 dil bilen Akıncı-4 görücüye çıktı

Konya'da, "AkınRobotics" fabrikasında üretilen ve adım atarak yürüyebilen "insansı" robot Akıncı-4, üstün yetenekleriyle Türkiye'nin robot teknolojisi alanında ulaştığı noktayı gösteriyor.

Evimizdeki perdeler elektrik üretecek

Güneş enerjisinden yararlanarak elektrik üreten dünyanın ilk ve tek katlanabilir perde görünümündeki Solar Curtain, Turkcell’in kitlesel fonlama platformu Arıkovanı’nda fonlamaya açıldı. Kolay kuruluma sahip Solar Curtain sayesinde 4 kişilik bir ailenin elektrik tüketiminin üçte biri karşılanabiliyor.

Sisten su üreten cihaz

Hindistanlı bilim insanları sisten su üreten bir mekanizma yaptı. Bitkilerden ilham alınarak üretilen cihaz için bir zambak türü incelendi. Ülkenin en büyük problemlerinden biri olan içme suyu azlığına çözüm olması bekleniyor.

'Sürü İnsansız Araçlar Geliştirilmesi Projesi'nin videosu yayımlandı

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, düşmana korku salan yeni olan 'Sürü İnsansız Araçlar Geliştirilmesi Projesinin başlatılması için çalışmaların devam ettiğini duyurdu. Demir, projeye ilişkin sosyal medya hesabından bir video yayımladı.

SpaceX gözlem uydusunu uzaya fırlattı

ABD'li uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX, Arjantin uzay ajansının gözlem uydusunu uzaya yolladı.

Uzaya açılan kapı Ay

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alim Rüstem Aslan, uzayla ilgili en önemli konunun Ay'a üs kurulması olduğunu belirtti.

Kayserili iki arkadaş 'cayrokopter' üretti

Kayseri'de yaşayan doktor ve tekstilci 2 arkadaş, hava araçlarından esinlenerek, 100 kilometre hız yapabilme ve güvenli bir şekilde 1,5 saat havada kalabilme özelliğine sahip 2 cayrokopter imal etti.

Hafızayı güçlendiren yazı fontu geliştirildi

Avustralya'nın önde gelen üniversitelerinden Royal Melbourne Teknoloji Enstitüsü, hafızayı güçlendiren ve okuduğunuzu hatırlatan “Sans Forgetica” isminde bir yazı fontu geliştirdi. Bilişsel süreçler gözetilerek psikologlar yardımıyla tasarlanan yazı fontunun, sınav dönemlerinde öğrencilerin başarısını artırması hedefleniyor.

Mars yolcusu ilk Türk

Tekirdağ’da yaşayan genç yüksek mimar, Mars gezegeninde mimarlığa dair çalışmalara katılmayı hak kazanan ilk Türk olarak, Türkiye’nin gururu oldu.

Google CEO'su Pentagon'u ziyaret etti

Google CEO’su Sundar Pichai, geçtiğimiz hafta Pentagonu ziyaret etti ve yapay zekanın silah üretiminde kullanılması hakkında bir görüşme yaptı. Google CEO’su gergin geçen yazın ardından bir araya geldiği yetkililerle çalışma alanlarının sınırlarını gündeme getirdi.

NASA uyardı: Rekor soğuklar geliyor

NASA yayınladığı yeni iklim araştırması raporu ile herkesi uyardı. Yayınlanan rapora göre Uzay Çağı’nın rekor soğukları kapımızı çalmak üzere.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.