Şanlıurfa Haberleri

Göbeklitepe'nin keşfinin ilginç öyküsü: Müze müdürünün 'bunlar kireç taşı' dedi

Şanlıurfa'daki 11 bin 500 yıllık geçmişi ile dünyanın en eski tapınağı olarak kabul edilen Göbeklitepe'nin keşfedilme hikayesi duyanları şaşırtıyor. Göbeklitepe'nin bulunduğu arazinin eski sahibi Mahmut Yıldız, 1986 yılında tarlayı sürerken buldukları 2 eseri at arabasıyla müzeye götürdüklerini, ancak dönemin arkeolog olmayan müze müdürünün 'bunlar kireç taşı' dediğini belirtti. Yıldız, "Biz de bulduğumuz 50 kilo ağırlığındaki 2 taşı, yeniden getirmeyip müze bahçesinde bıraktık. 1992 yılında bur...

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye’sinden üretim ve istihdam atılımı: 30 Milyon TL'lik yatırımla 6 adet fabrika kurulacak

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, istihdama ve üretime büyük katkı sağlayacak bir projeyi hayata geçiriyor. Büyükşehir Belediyesi tarafından, 32 bin metrekare alan üzerinde yaklaşık 30 Milyon TL'lik bir yatırımla 6 adet fabrika kurulacak. Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, fabrikalar sayesinde 3 vardiya halinde yaklaşık 4500 kişinin istihdam edilebileceğini söyledi.

Altı ayak, iki kafa ve iki kuyrukla doğan buzağı şaşkınlığa neden oldu

Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde altı ayak, iki kafa ve iki kuyrukla doğan buzağı görenleri şaşırttı. Veteriner Hekim Hikmet Daşçı, "Koyunlarda beş bacaklı ve iki kafası olan çok vaka gördük ancak böyle bir durum ile meslek hayatımda ilk defa karşılaştım" dedi.

Şanlıurfa'da minibüste üç ceset bulundu

Şanlıurfa'nın Bozova ilçesinde bir minibüsün içerisinde biri çocuk üç kişinin cesedi bulundu. Şahısların, ısınmak için yaktıkları kömür ateşinden dolayı, karbonmonoksit gazından zehirlenerek yaşamlarını yitirdiği belirlendi.

Belediye başkanlarından Şanlıurfa Belediye Başkanı Beyazgül'e destek açıklaması

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül’e yönelik karalama kampanyasına ve atılan iftiralara ilişkin ilçe belediye başkanları, başkan yardımcıları ve AK Parti’den destekler gelmeye devam ediyor. Akçakale Belediye Başkanı Yalçınkaya, ''Şehrin itibarı, geleceği, güveni, enerjisi, imajının çalınmasına dur demek için bir araya geldik'' dedi.

Mağaradaki kavgada kan aktı: 1 kişi öldü 6 kişi yaralandı

Şanlıurfa’nın Eyyübiye ilçesinde bulunan bir mağarada meydana gelen alacak verecek kavgasında kan aktı. Silahların çekildiği kavgada 1 kişi hayatını kaybederken 6 kişi de yaralandı.

Şanlıurfa Belediye Başkanı Zeynel Abidin’e yönelik iftira kampanyası

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, şahsı ve ailesine yönelik iftira kampanyasıyla ilgili basın toplantısı düzenledi. Açıksu caddesindeki yol genişletme çalışması esnasında bir kıraathanenin kamulaştırıldığını belirten Beyazgül, "Kıraathane sahibine hakkı verildi. Çıkıp ‘İki yakınımı işe alacaksınız’ dedi. Belediye ancak ihtiyaç dâhilinde işçi alır. ‘Sen almazsan bende bunları yaparım’ dedi. Şu an çocuğuma, şahsıma, aileme iftira atılıyor" ifadelerini kullandı. Hakkında...

Şanlıurfa'da yolcu otobüsü tıra arkadan çarptı: Üç kişi hayatını kaybetti 30 yaralı var

Şanlıurfa'nın Birecik ilçesinde yolcu otobüsünün tıra arkadan çarpması sonucu ilk belirlemelere göre 3 kişi öldü, 30 kişi yaralandı.

Bakan Kasapoğlu sözünü tuttu: Viranşehirliler tenis kortuna kavuştu

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu'nun Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde kendi imkanlarıyla yaptıkları toprak kortta yöresel kıyafetleriyle raket sallayan köylülere verdiği tesis sözü gerçekleştirildi. Sarıbal Mahallesi'nde yaptırılan tenis kortu ve halı sahanın yapımı 1,5 ayda tamamlandı.

Şanlıurfa’da iğrenç manzara: Kilolarca et kamyonet kasasında taşındı

Şanlıurfa’da üstü açık bir kamyonetin kasasında kilolarca etin sağlıksız koşullarda taşınması kamaralara yansıdı. Fotoğraflar sosyal medyada paylaşılınca 18 bin 383 lira cezai işlem ve iş yerinin bir ay kapatılacağı bildirildi.

Bu kez de Göbeklitepe yakınlarındaki gizemli monolitin kaybolması vatandaşları şaşırttı

Şanlıurfa'da Göbeklitepe yakınlarındaki tarlada 4 gün önce toprağa saplı halde bulunan ve bu sabah kaybolduğu görülen metal blok (monolit) yöre halkında şaşkınlık ve merak uyandırdı. Tarla sahibi Fuat Demirdil, "Tanıtım için mi reklam için mi tarlama konuldu bilmiyoruz. Bu sabah metal blokun yerinde olmadığını gördük. Vatandaşlar da daha metal blokun gizemini çözemiyor" dedi.

Göbeklitepe'deki gizemli metal blok dünya basınında: Uzaylılar Anadolu'da

Şanlıurfa'da, Göbeklitepe yakınlarındaki tarlada yaklaşık 4 gün önce toprağa saplı halde bulunan metal blok (monolit) günlerdir konuşulmaya devam ediyor. Bu sabah tıpkı ortaya çıktığı gibi gizemli bir şekilde kaybolan metal blok ABD ve Avrupa medyasında da yankı buldu ve birçok habere konu oldu. Alman Süddeutsche Zeitung gazetesi, haberi, "Uzaylılar Anadolu'da" başlığıyla verdi.

Göbeklitepe'deki gizemli metal blok kaldırıldı

Şanlıurfa'da, Göbeklitepe yakınlarındaki tarlada yaklaşık 4 gün önce toprağa saplı halde bulunan metal blokun sırrı çözülemezken, sabah saatlerinde yeni bir gelişme yaşandı. Toprağa saplı bulunan gizemli metal blok kaldırıldı.

Şanlıurfa'daki metal bloğun gizemi hala çözülemedi: Yetkililerin araştırması sürüyor

Şanlıurfa'da Göbeklitepe yakınlarında buğday ekili araziye yerleştirilmiş şekilde bulunan ve üzerinde Göktürk alfabesiyle, 'Gökyüzüne bak ayı gör' yazılı metal blok gizemi hala çözülmedi. Güvenlik güçlerinin araştırması sürerken, meraklılar da bölgeye giderek metal bloğu yakından inceliyor.

Göbeklitepe'deki gizemli monolit için özel ekip kuruldu

Göbeklitepe'de ortaya çıkan monolit için jandarma bünyesinde özel ekip kurulurken, vatandaşların alana yaklaşması yasaklandı.

Şanlıurfa'da sırrı çözülemeyen metal blok: Çok sayıda vatandaş görmek için bölgeye akın etti

Şanlıurfa'da Göbeklitepe yakınlarında araziye yerleştirilmiş metal bloğun sırrı henüz çözülemezken jandarma ise alanda nöbet tutmaya devam ediyor. Üzerinde Göktürk alfabesiyle, 'Gökyüzüne bak ayı gör' yazılı metal bloğu görmek isteyen çok sayıda vatandaş sokağa çıkma kısıtlamasını ihlal ederek bloğu görmek için Örencik Mahallesi’ne akın etti.

Göbeklitepe'de esrarengiz metal blok yetkilileri harekete geçirdi

Tarihin sıfır noktası olarak adlandırılan Şanlıurfa’daki Göbeklitepe yakınlarında bulunan metal blok yetkileri harekete geçirdi. Yaklaşık 3 metre yüksekliğinde, 45 santimetre uzunluğundaki metal bloku kimin yerleştirdiği araştırılıyor.

Şanlıurfa’da deprem sonrası oluşan obruk korkuttu

Şanlıurfa’nın Bozova ilçesinde 10 metre derinliğinde, 1 metre genişliğinde obruk oluştu. Obruğun 22 Ocak’ta meydana gelen küçük çaplı 5 ayrı depremden sonra oluşması korkuya neden oldu.

20 yaşındaki genç ameliyat olmazsa gözlerini kaybedecek

Suriye’deki savaştan kaçarak Şanlıurfa’nın Siverek ilçesine yerleşen 20 yaşındaki Şeyhmus Ali, ameliyat olmazsa gözlerini kaybedecek.

Türkiye’de herkes memleketinde yaşasaydı nüfus dağılımı nasıl olacaktı?

Türkiye'de insanlar doğduğu kentte yaşasaydı, 2 milyon 839 bin 823 kişi ile Şanlıurfa en kalabalık kent olurken, Konya 2 milyon 603 bin 448 kişi ile ikinci, İstanbul ise 2 milyon 558 bin 75 kişi ile üçüncü olacaktı. Anadolu'nun kadim kentlerinin son 60 yılda çok fazla göç verdiğini söyleyen Sosyolog Prof. Dr. Hacı Duran, "Bu göçler daha çok sanayileşmiş, turizm bakımından gelişmiş ve eğitim kalitesinin yüksek olduğu bölgelere doğru gerçekleşti" dedi.

Bu fotoğraf yürekleri ısıttı: Suriyeli minik kekini cansız mankenle paylaştı

Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinde ailesiyle birlikte mağazaya giden 2 yaşındaki Suriyeli çocuğun elindeki keki cansız mankene yedirmeye çalışması, yürekleri ısıtan görüntüler ortaya çıkarttı.

Katar uçağı Şanlıurfa’ya zorunlu iniş yaptı

İngiltere'den Katar'a giden yolcu uçağı, yolculardan birinde göğüs ağrısı şikayeti görülmesi üzerine Şanlıurfa GAP Havalimanı'na zorunlu iniş yaptı. Koronavirüs şüphesi ile hastaneye kaldırılan yolcunun testi negatif çıktı.

TIR’la otomobil çarpıştı: Baba ile oğlu can verdi

Şanlıurfa'nın Hilvan ilçesinde, TIR ile çarpışan otomobilin sürücüsü Eyüp Aslanparçası ile babası Hüseyin Aslanparçası yaşamını yitirdi. Baba ve oğlunun cenazeleri, morga konulurken, kazayla ilgili soruşturma başlatıldı.

DEAŞ'lı terörist emniyet ve MİT'in operasyonuyla Şanlıurfa'da yakalandı

Sultanahmet ve Suruç saldırılarında kullanılan patlayıcıları temin eden DEAŞ'lı terörist, emniyet ve MİT'in operasyonuyla Şanlıurfa'da yakalandı.

300 metre derinlikten çıkarılıyor: Torbası 350 TL

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde vatandaşlar 40 yıl önce keşfettikleri 300 metre derinlikteki mağaradan yarasa gübresi çıkartarak, torbasını 350 TL’den satıyor.

Şanlıurfa’da en fazla cinayet arazi anlaşmazlığı nedeniyle işleniyor

Şanlıurfa’da akraba ve aşiretler arasında son aylarda yaşanan silahlı kavgaların nedenlerinin başında arazi anlaşmazlığının geldiği belirtildi. Şanlıurfa Barosu avukatlarından Halil Öncel, kentte en fazla cinayetin arazi anlaşmazlığı nedeniyle işlendiği kaydetti.

Urfa'da arazi katliamı: 5 kişi öldü

Şanlıurfa’da akraba iki aile arasında arazi anlaşmazlığı nedeniyle çıkan kavga silahlı çatışmaya dönüştü. Olay Şanlıurfa-Bozova karayolu üzerindeki kırsal Remzi Mahallesi’nde yaşandı. Sokağa çıkma kısıtlamasına rağmen dün, aralarında husumet bulunan Avcı ve Polat aileleri arazi meselesini görüşmek üzere toplandı. Taraflar arasındaki anlaşmazlık büyüyerek tabanca ve tüfeklerin kullanıldığı silahlı kavgaya döndü.

Çocuğu havaya kaldırıp yere çarpan esnaftan ilginç savunma: Kolum sakat

Şanlıurfa’da çocuğu havaya kaldırıp yere çarparak dövdüğü için tutuklanan esnaf Mahmut A., çocuğu darp etmesini kolunun sakat olmasına bağlarken mahkeme heyeti Mahmut A.’yı tahliye etti. Sanık avukatı ise savunmasında müvekkili hakkında sadece aleyhe delillerin toplandığını ve haksız tahrik hükümlerinin uygulanması gerektiğini belirtti. Şanlıurfa Barosu Çocuk Hakları Merkezi adına duruşmaya katılan Av. Hacer Perihan Demirel’de sanığın kendisini kurtarmak için soyut beyanlarda bulunduğunu belirte...

Vücudu yanan çocuğu hastaneye yetiştirmeye çalışırken kaza yaptılar

Şanlıurfa’da vücudu yanan ve yakını tarafından hastaneye götürülen çocuk, sevk edildiği diğer hastaneye götürülürken trafik kazası geçirdi. Çocuk hastaneye kaldırılırken, olaya karışan sürücü şok geçirdi.

Otobüste para dolu cüzdan buldu: Sahibine teslim etti

Şanlıurfa’da özel halk otobüsünde bulunan para dolu cüzdan, sahibine teslim edildi.

Polisin şüphelenip durdurduğu araçtan 100 sahte Cumhuriyet altını çıktı

Şanlıurfa-Gaziantep kara yolunda şüphe üzerine bir aracı durduran polis ekipleri araçta yaptıkları aramada 100 sahte Cumhuriyet altını ele geçirdi..

Hem doğayı koruyor hem enerjisini üretiyor

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi hayata geçirdiği yatırımlarla hem doğayı koruyor hem de kendi enerjisini üretiyor. Büyükşehir Belediyesi atık su arıtma tesisleri, asfalt şantiyesi, beton santrali gibi çok sayıda tesisi hizmete sunarak yapacağı yatırımların da maliyetini düşürüyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+