Savunma Sanayi Haberleri

AKINCI PT-3 orta irtifa testini başarıyla tamamladı

Türkiye'nin havadaki yeni gücü, milli Taarruzi İnsansız Hava Aracı "AKINCI PT-3" bir testi daha geçti. Baykar Savunma Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, paylaştığı video ile AKINCI PT-3’ün orta irtifa testini başarıyla tamamladığını duyurdu.

Alman basını yazdı: Türk SİHA'ları Alman ordusunu endişelendirdi

Almanya gazetelerinden Frankfurt Allgemeine Zeitung (FAZ), Azerbaycan tarafından kullanılan Türk silahlı insansız hava araçlarının (SİHA), 190'dan fazla Ermeni tankını ve zırhlı aracını imha etmesiyle ilgili haberlerin Alman ordusunda şoka neden olduğunu ve orduyu önlem almaya zorladığını yazdı.

Savunma Sanayi Başkanı Demir: Dışa bağımlılığı azaltıyoruz

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Türkiye'nin savunma sanayii alanında dünyanın sayılı ülkeleri arasına girdiğini belirterek, "Yazılım alanında bugüne kadar dünyada sadece 6 ülkenin başarabildiği Biyometrik Veri Yönetim Sistemi teknolojisini geliştiren 7. ülke olmanın haklı gururunu yaşıyoruz” dedi.

Bayraktar TB3 SİHA’nın özellikleri paylaşıldı: Kanatları katlanabilecek

Türkiye'nin yerli ve milli SİHA'sı Bayraktar'ların mimarı Baykar Savunma Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, TCG ANADOLU savaş gemisine iniş gerçekleştirebilecek Bayraktar TB3 SİHA’nın özelliklerini paylaştı. Bayraktar, “TB3 diye uçak gemisine inip/kalkan ve o sınıfta benzeri olmayan bir uçak geliştiriyoruz. Kanatları katlanıyor, uçak gemisine iniyor, 1200 kilogram civarında, daha ağır mühimmatlar taşıyabiliyor” dedi.

Savunma Sanayii Başkanı Demir: HÜRJET TCG Anadolu'ya konuşlandırılabilir

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, yerli ve milli imkanlarla geliştirilen HÜRJET savaş uçağının, TCG Anadolu savaş gemisinde kullanabilmesine yönelik çalışma yürütüldüğünü açıkladı. Demir, “Biz İHA’larla başlayalım dedik. HÜRJET'i TUSAŞ’la konuştuk. Onu ‘acaba gemiye iniş kalkış yapabilen bir şey yapılabilir mi’ konusu çalışılıyor" dedi.

Savunmadan atak gelecek

TİM Başkanı İsmail Gülle, birçok sektör için büyük bir fırsat döneminin arifesinde olduklarını vurguladı. Gelecek 15 yılda ihracatın büyük bir ivmeyle artmasını öngördüklerini belirten Gülle, bu sürede en yüksek artışın yüzde 425 ile savunma ve havacılık sanayisinde olmasını beklediklerini söyledi.

Savunma sanayide ithalat yüzde 60 azaldı

Savunma sanayisi yaptığı atılımla dünyanın ilgiyle takip ettiği bir konuma geldiğini belirten Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, "Savunma sanayisi ihracatımız son 5 yılda yüzde 30 artarken ithalatımız ise yaklaşık yüzde 60 düşmüştür. Bu sonuçlar hayal etmenin ve hayallerimiz için çalışmamızın bir karşılığıdır.'' dedi.

Akıncı PT-3 ilk uçuşunu başarıyla tamamladı

Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla,Bayraktar Akıncı Taarruzi İnsansız Hava Aracı'nın (TİHA) üçüncü prototipinin (Akıncı PT-3) ilk uçuşunu başarıyla tamamladığını duyurdu.

Savunma Sanayii Başkanı Demir'den üniversite camiasına çağrı: Ufuk açıcı projeler bekliyoruz

'Savunma Teknolojileri Günleri' programına katılan Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Demir, "Üniversite camiasından beklediklerimiz geleceğin teknolojileriyle ilgili bize ufuk açıcı projelerle, fikirlerle gelmeleri. Tabii ki alanın ihtiyaçları, Türkiye'nin ihtiyaçları konusunda bizler gerekli çalışmaları yapacağız. Ama teknoloji derinliği ve odaklanma konusunda da üniversitelerimize önemli görevler düşüyor" dedi.

Türk mühendisler geliştirdi: Hava sahamızda kuş uçurmayacak

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü ile TÜBİTAK tarafından ortak yürütülen ilk yerli ve milli gözetim radarı projesinde sona yaklaşıldı. Radar menzili 112 kilometre olan MGR, 7 gün 24 saat izleme yaparak Türk hava sahasında adeta kuş uçurtmayacak iken yurtdışından on milyonlarca dolara ithal edilen radar sistemlerinin yerini de almış olacak.

Türk mühendisler yaptı: Mavi Vatan Tatbikatına 'Şimşek' damgası

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirilen Yüksek Hızlı Hedef Uçak Sistemi Şimşek Mavi Vatan tatbikatında büyük ses getirdi. Geniş uçuş zarfı ve çok farklı uçak ve güdümlü füzeye benzeyerek uçuş yapabilen Şimşek, tatbikatta hedef uçak olarak görevini ifa etti.

Türkiye’nin yeni zırhlısı ‘Pars İzci’nin üretimi başladı: Yurt dışında da çok ilgi görecek

Kara kuvvetleri ve jandarmanın kullanımına sunulması planlanın Pars İzci 6x6 ve 8x8 zırhlılarının üretimine başlandı. Yaklaşık bir yılda 100 aracın üretiminin gerçekleştirileceğini belirten proje yöneticisi Can Kurt, "Araçlar 2022 yılında güvenlik güçleri tarafından kullanılmaya başlanacak. Pars İzci araçlarının yurt dışında da çok ilgi göreceğini düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.

Savunma sanayii ihracatı son 5 yılda yüzde 30 arttı

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, son 5 yılda savunma sanayii ihracatının yüzde 30 arttığını, ithalatın ise yüzde 60 azaldığını söyledi. Demir, "Bu durum savunma sanayinde bağımsızlık hedeflerimize ulaşmamız konusundaki kararlılığımızın göstergesidir" dedi.

Savunmada yerli etkisi: Silah ithalatı %59 azaldı

Savunma sanayiinde yerli üretim hamlesi ithalat ve ihracat rakamlarını kökten değiştirdi. Türkiye’nin silah ithalatı 2016-2020 yılları arasında yüzde 59 azalırken ihracat yüzde 30 arttı. Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü’nün (SIPRI) söz konusu dönem verilerine göre Türkiye dünyada en çok ihracat yapan 13. ülke oldu.

Siber savaş buradan yönetiliyor: En küçük hareket dikkate alınıyor

STM Siber Füzyon Merkezi, siber saldırılara karşı 7/24 teyakkuzda. Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir ile gezdiğimiz merkezde saldırılar üç noktadan takip ediliyor. Siber güvenliğin önemine dikkat çeken STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, “Vietnam’da olan bir değişimin bile farkında olmanız gerekiyor” dedi.

Milli savaş uçağı TF-X 2025’te ilk uçuşunu yapacak

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, Türkiye'yi 5'inci nesil savaş uçağına sahip sayılı ülkelerden biri yapacak Milli Muharip Uçak'ın 2025'de ilk uçuşunu yapacağını söyledi. Kotil, milli savaş uçağının Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine giriş tarihi olarak 2029'u öngördüklerini ifade etti.

ABD ambargo uygulamıştı: SSB Demir'den ATAK helikopteri açıklaması

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Pakistan’a satılması planlanan T129 ATAK helikopterleriyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. ABD'nin ambargosu nedeniyle fiiliyata geçemeyen programla ilgili ek süre tanındığını belirten Demir, "ABD’nin motor ambargosu sebebiyle henüz fiiliyata geçemeyen 1.5 milyar dolar değerindeki Pakistan ATAK Programı'nda, Pakistan tarafından Türkiye’ye 6 ay daha ek süre tanındı." ifadelerini kullandı.

Türkiye’den F-35 atağı

S-400 bahanesiyle F-35 programından çıkarılan ve parasını ödediği uçakları alamayan Türkiye, hukuk mücadelesini netleştiriyor. ABD’li bir hukuk firmasıyla anlaşma imzalandığını hatırlatan Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir şu bilgileri verdi: Hem Türk şirketleri hem Amerikan şirketlerinin hak kayıpları var. Türkiye burada sadece tek taraf olarak hakkını aramıyor. Zarar gören tüm şirket ve ülkelerin hakkının aranması gibi bir yol izlenecek.

İkinci P-72 Deniz Karakol Uçağı Deniz Kuvvetleri'ne teslim edildi

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na havadan deniz gözetleme kabiliyeti sağlamak amacıyla başlatılan Meltem-3 Projesi kapsamında, ikinci P-72 Deniz Karakol Uçağı'nın teslimatı yapıldı. Savunma Sanayii Başkanı Demir, yaptığı açıklamada, "P-72 Deniz Karakol Uçaklarımız Mavi Vatan savunmasında Deniz Kuvvetlerimizin stratejik unsuru olarak hizmet edecek" dedi.

Altay Tankı'nın motor üretimi için Türkiye ile Güney Kore anlaştı iddiası

Savunma sanayii alanında yayım yapan ABD merkezli Defense News, BMC yetkililerine dayandırdığı haberinde, Altay tankının motorunun üretimi için Türkiye ve Güney Kore’nin anlaşma sağladığını yazdı.

SSB Başkanı Demir: HİSAR-O tüm testleri başarıyla geçti

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, yaptığı açıklamada, "HİSAR-O Hava Savunma Sistemi'miz en uzak menzil ve en yüksek irtifadaki testini, hedefini vurup imha ederek başarıyla geçti." ifadelerini kullandı.

SİHA'dan milli MAM-L füzesiyle en uzun menzilli atış Mavi Vatan 2021 Tatbikatı’nda yapıldı

‘Mavi Vatan 2021 Tatbikatı’nda milli imkânlarla üretilen lazer güdümlü MAM-L füzesinin kullanımıyla ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Milli Savunma Bakanlığı, SİHA’dan MAM-L füzesi ile bugüne kadarki en uzun menzilli atışın yapıldığı ve hedefin tam isabetle vurulduğunu açıkladı.

Ukraynalılar yerli ve milli Türk silahlarına hayran kaldı

Savunma sanayiinde dünyaya parmak ısırtan Türkiye, özellikle İHA ve SİHA başarılarıyla da birçok ülkeden övgü üstüne övgü alıyor. 48 adet SİHA almayı planlayan Ukraynalı yetkililer, Milli Savunma Bakanlığı ile görüşmeler için yurda geldi. Ukrayna Savunma Bakan Yrd. Myroniuk, MKE Gazi Fişek Fabrikası'nda yerli üretim silahları inceledi. Myroniuk'un yerli ve milli silahlara hayranlıkla bakması dikkat çekti.

Türkiye'nin havadaki yeni gücü Akıncı TİHA için eğitimler başladı

Yakında 6 adetinin güvenlik güçlerine teslim edileceği açıklanan Bayraktar Akıncı TİHA’nın eğitimleri, Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar’ın katıldığı ilk ders ile başladı. Farklı kuvvetlerden gelen kursiyerler, Akıncı Uçuş Eğitim ve Test Merkezi'nde 5 ay sürecek eğitim görecek. Eğitimler kapsamında her bir branş için Baykar tarafından ayrı ayrı hazırlanan müfredatlar işlenecek.

ASELSAN ve TRTEST'ten yerli ve milli ürünlerin testleri için anlaşma

ASELSAN ve TRTEST arasında, yerli ve milli olarak geliştirilen sistemlerin test işlemleri için anlaşma imzalandı. Bu kapsamda, ASELSAN tarafından halihazırda yürütülen millileştirme ve yerlileştirme faaliyetleri kapsamında geliştirilen ürünlerin TRTEST tarafından test ve sertifikasyon faaliyetleri yapılacak.

İnsansız helikopterimiz T629 ilk kez görücüye çıktı

TUSAŞ'ın tasarladığı insansız ve elektrikli taarruz helikopteri görüntülendi. Helikopterin yakın zamanda tanıtılması bekleniyor.

Ankara Emniyeti ilk ATAK helikopterini teslim aldı

Ankara Emniyet Genel Müdürlüğü ilk T129 Atak Faz-2 helikopterini bugün düzenlenen törenle teslim aldı. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirilen ve Emniyet Genel Müdürlüğüne (EGM) için üretilecek 6 adet T129 ATAK helikopterinin ilki bugün teslim edildi. Atak 2, birçok özelliğiyle Atak Faz1'den ayrışıyor.

Mavi Vatan'da gövde gösterisi: Dev tatbikatta 87 gemi, 27 uçak, 20 helikopter, İHA ve SİHA'lar da görev alacak

Mavi Vatan-2021 Tatbikatı, 25 Şubat-7 Mart arasında Ege Denizi ve Akdeniz'de icra edilecek. Bugün başlayacak olan dev tatbikatta, toplam 87 gemi, 27 uçak, 20 helikopter, İHA ve SİHA'lar da görev alacak. Tatbikatta gemilerin harbe hazırlık durumunun değerlendirilmesinin yanı sıra müşterek harekatlar da gerçekleştirilecek.

Göklerde 300 bin saat: Bayraktar rekora uçtu

Türkiye’nin SİHA’sı Bayraktar TB2, 300 bin uçuş saatiyle gökyüzünde en uzun süre görev yapan ilk yerli ve milli hava aracı oldu. Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, konuya ilişkin Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı, Pençe, Doğu Akdeniz, Barış Pınarı, Bahar Kalkanı, Tek Vatan, İç Güvenlik Harekatları ve tüm insani yardım görevlerinde... Bayraktar TB2 300 bin saati geçti! Darısı milyonlara.” ifadelerini kullandı.

Azerbaycan Eğitim Bakanı: Zaferimizde Bayraktar SİHA'ların rolü çok büyük

Azerbaycan Cumhuriyeti Eğitim Bakanı Emin Amrullayev, Hocalı Katliamı'nın yıl dönümü vesilesiyle düzenlenen etkinlikte, "44 günlük savaş bize bir şeyi daha iyi gösterdi. 21'inci yüzyılın savaşı teknoloji savaşıdır. Zaferimizde Türk üretimi Bayraktar SİHA'ların rolü çok büyüktür" ifadelerini kullandı.

SİHA’da referans ülke Türkiye

Türkiye’nin savunma sanayii alanında yaptığı atılımların önde gelen saç ayaklarından Silahlı İnsansız Hava Araçları (SİHA) teknolojisi artık dünyada referans kabul ediliyor.

Türkiye F-35 programındaki haklarını korumak için harekete geçti

Türkiye'nin F-35 savaş uçağı programındaki haklarının korunması amacıyla, uluslararası hukuk şirketi 'Arnold Porter' ile anlaşma imzalandı. Şirket, Türkiye'nin ABD'de yapacağı girişimlere yönelik stratejik ve hukuki danışmanlık hizmeti verecek.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+