Savunma Sanayi Haberleri

Dünyanın gözü Mavi Vatan'ın yeni muhafızı ULAQ-SİDA’da

Türkiye’nin ilk muharip insansız deniz aracı ULAQ-SİDA, 400 kilometre seyir menzili, saatte 65 kilometre sürati, milli kriptolu haberleşme altyapısı, gündüz ve gece görüş kabiliyeti ile hem dost, hem de müttefik deniz kuvvetlerinin ilgisini çekiyor.

Kırgızistan Türkiye'den SİHA satın aldığını açıkladı

Kırgızistan Ulusal Güvenlik Komitesi Başkanı Kamchybek Tashiev, Türkiye'den Bayraktar TB2 SİHA satın aldıklarını açıkladı. Rus basınına konuşan Tashiev, "Sadece beş ülkede bu ekipmandan var ve Kırgızistan da bu ülkeler arasına katılacak." dedi.

İlk Aksungur SİHA Donanma’ya

TUSAŞ’ın Anka’dan sonra geliştirdiği Aksungur SİHA’ların ilki testleri başarıyla geçtikten sonra Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın envanterine girdi. 750 kilogram yük taşıyabilen dev SİHA 50 saatlik uçuş süresine sahip.

İsmail Demir müjdeli haberi verdi: İlk AKSUNGUR teslim edildi

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, AKSUNGUR'la ilgili müjdeli haberi duyurdu. Demir, TUSAŞ tarafından üretilen yerli ve milli AKSUNGUR SİHA'nın testleri başarı ile tamamlayarak Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edildiğini açıkladı.

Çin dünyanın en güçlü roket motorunu test etti

Çin Uzay ve Havacılık Bilimi ve Teknolojisi Şirketinden (CASC) yapılan açıklamada, roket motorunun Şansi eyaletinin Şian kentindeki yer testinde 500 tonluk itki gücüne ulaştığı bildirildi.

Türk SİHA'larına yönelik altın değerinde hamle: Büyük bir sıçrama yaşanabilir

İnsansız hava araçları ile dünyanın çok sayıda ülkesine ihracat başarısı elde eden Türk savunma sanayi bu alanda altın değerinde bir hamlenin eşiğine geldi. Türk SİHA’larıyla çok ciddi bir şekilde yakından ilgilenen İngiltere'ye SİHA’lar konusunda farklı seçenekler sunuldu. Sürpriz gelişmeyi yorumlayan savunma uzmanları ise; Türkiye’nin İngiltere’ye SİHA satma ihtimalinin sadece insansız hava araçları için değil Türk savunma sanayii adına da büyük bir sıçrama tahtası olabileceğine dikkat çekiyor...

İsmail Demir'den 'TG40-BA' paylaşımı: Sona erdirmekte kararlıyız

Silah sistemlerinin tamamında dışa bağımlılığı sona erdirmekte kararlı olduklarını vurgulayan Savunma Sanayii Başkanı Demir, birden fazla çeşit mühimmat atabilen ilk çoklu bombaatar 'TG40-BA'nın, ayarlanabilir kızaklı optik nişangaha ve etkili atışlara sahip olduğunu belirtti.

Mini insansız kara aracı ACROB'un özellikleri

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı, mini insansız kara aracı ACROB'un özelliklerini paylaştı. ACROB, keşif ve gözetleme yapabilme, yüksek hareket kabiliyeti, yüksek engel aşabilme, uzaktan kumanda ile kontrol edilebilme özelliklerine sahip.

Türk SİHA'sına bir talip daha: Fas, Cezayir ve Ruanda'nın ardından Nijerya da sıraya girdi

Türk SİHA teknolojisi dünyayı cezbetmeye devam ediyor. Fas, Cezayir ve Ruanda'nın ardından Afrika'da bir ülke daha Baykar üretimi Bayraktar TB2'lere talip oldu. Bu kez Nijerya, teröre karşı verilen mücadelede kullanmak üzere Türkiye'den SİHA tedarik edeceklerini duyurdu.

Savunma Sanayi Başkanı Demir İKA ACROB'un detaylarını açıkladı

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, güvenlik güçlerinin ihtiyaçları doğrultusunda geliştirilen insansız kara araçlarından (İKA) ACROB’un detaylarını açıkladı. Demir, "İKA ailemiz büyüyor. Yerli imkanlarla geliştirilen ACROB hafif sınıf insansız kara araçları her türlü hava ve arazi şartlarında, değişik görüş koşullarında, 3 kamerası, hızı ve atikliğiyle keşif/gözetlemede güvenlik güçlerimizin minik yardımcıları olarak görevde" dedi.

TUSAŞ'ın kuracağı tesis Türkiye'de bir ilk olacak

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.’nin (TUSAŞ) kuracağı "Demir Kuş" (Iron Bird) olarak adlandırılan uçuş kontrol sistemi entegre test tesisi ile yerli ve milli ürünleri geliştirme, sertifikasyon ve üretim süreçleri hızlanacak. 2022 yılının şubat ayında faaliyete geçmesi planlanan tesis, Türkiye’de havacılık alanında bir ilk olacak.

Savunma Sanayi Başkanı Demir: Katmanlı hava savunma sistemimizi her geçen gün daha da güçlendiriyoruz

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımında, "Katmanlı hava savunma sistemimizi her geçen gün daha da güçlendiriyoruz" dedi.

Yerli ve milli AKSUNGUR'un gözünden İstanbul: Megakentin semalarında turladı

Yerli ve milli imkanlarla geliştirilen Aksungur İnsansız Hava Aracı, İstanbul semalarında tur attı. TUSAŞ'ın sosyal medya hesabından paylaştığı fotoğraflar kısa sürede binlerce beğenildi.

Helikopterler daha güvenli uçacak

METEKSAN, Helikopter Engel Tespit Sistemi (HETS) projesi, tamamlanma aşamasına geldi. Sistemin testleri bu ay bitiyor.

Dron tehdidini Fedai durduracak

Türk savunma sanayisi firmalarının sahip olduğu kabiliyetlerle geliştirilen Fedai Mühimmat Sistemi, saldırı amaçlı dron ve İHA’ları etkisiz hale getirecek. Fedai ilk uçuşunu yakın zamanda gerçekleştirecek.

Ruanda Türkiye’den SİHA almak istiyor

Doğu Afrika ülkesi Ruanda’nın Türkiye’den SİHA almak için görüşmelere başladığı öne sürüldü.

Dünyada örneği yok: Bakan Soylu Türkiye'nin ürettiği lazer silahlı dron'a 'Eren' adını verdi

TÜBİTAK ve ASİSGUARD iş birliğiyle geliştirilen, ismi İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından "Eren" konulan lazer silahlı dron, belirli bir uçuş ve atış mesafesinde attığı lazer yardımıyla hedefi imha ediyor. EGM Kriminal Daire Başkanlığında görevli Komiser Yardımcısı Aykut Eroğlu, "Kriminal Daire Başkanlığı olarak lazer silahını insansız döner kanatlı hava aracına entegre ettirerek dünyada bir ilki gerçekleştirdik. Bu lazerli dronun dünyada henüz bir örneği yok" dedi.

TÜMOSAN geliştirdi: Yüzde 100 yerli ve milli Pusat Konya Bilim Festivalinde sergileniyor

TÜMOSAN tarafından geliştirilen yüzde 100 yerli ve milli Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç Pusat, 8’inci Konya Bilim Festivali’nde sergileniyor. TÜMOSAN Şasi Sistemleri Mühendisi Sinan Ali Yılmaz, Konya Bilim Festivali’ne bu sene Pusat aracının prototip seviyedeki hibrit versiyonu ile katılım sağladıklarını belirtti.

AKINCI'nın gözünden Bayraktar TB2: İstanbul kanatlarımın altında

TEKNOFEST'te uçan AKINCI TİHA ile Bayraktar TB2 izleyenlere muhteşem bir görsel şölen sundu. BAYKAR Savunma'nın sosyal medya hesabından AKINCI'nın gözünden Bayraktar TB2'nin görüntüsü paylaşıldı.

Drone tehdidini 'Fedai' durduracak: Sahaya çıkmak için gün sayıyor

Türk savunma sanayisi şirketleri, drone kaynaklı tehditlerin kamikaze insansız hava aracı (İHA) kullanılarak etkisiz hale getirilmesine yönelik çözüm geliştiriyor. HAVELSAN'ın geliştirdiği kamikaze İHA Fedai ile tek bir İHA ya da İHA sürüsü tehdidinin imha edilmesi hedefleniyor. HAVELSAN Komuta Kontrol Savunma Teknolojileri İş Geliştirme Müdürü Nezih Şişman, "Önümüzdeki 1-2 ay içinde, en geç aralık ayının sonuna kadar tüm sistemin kabiliyetlerini, Fedai'yi atarak İHA'yı havada parçalamak da dahi...

Hedef sınır güvenliğinde dünya pazarı

Türk savunma sanayii, sınır güvenliğinde dünya pazarına odaklandı. Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, entegre sınır güvenliği sistem paketleriyle Türk savunma sanayiinin dünya pazarında önemli bir pay alabileceğini söyledi.

Alman ARD kanalından Türk silah sanayisine büyük övgü

Alman Birinci Televizyon Kanalı ARD Türk silah sanayisinin yükselişte olduğuna ilişkin haber yayımladı. Kanalın haber bülteni Tagesschau'un internet sayfasında ise "Türk silah sanayisi yükselişte" başlığı kullanıldı.

ARIKUŞU zırhlı araçtaki askerin gözü olacak: Bir dakika içinde yeniden göreve dönebiliyor

Türk savunma sanayisi, hareketli kara ve deniz araçlarına kendisi iniş-kalkış yapabilen, bataryası personelin dışarı çıkmasına gerek olmadan otomatik olarak değiştirilen mini insansız hava aracı (İHA) ARIKUŞU'nu göreve hazırlıyor. Kara ve deniz araçlarına seyir halindeyken kalkış ve iniş yapabilme yeteneğine sahip mini İHA ARIKUŞU, araçtan çıkmadan kullanılabilecek, gözetleme, tespit, tanıma ve takip işlevleriyle personele destek verecek. Açıldığında kare kodlu piste dönüşen bir sistem içinde ye...

Selçuk Bayraktar: AKINCI'nın kavramsal görüntüsü babama ait

Baykar Teknik Müdürü ve T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, katıldığı canlı yayında merak edilen soruları yanıtladı. "Başarı nedir?" sorusuna "Bizler için Allah'ın rızasını kazanmaktır" yanıtını veren Bayraktar, çok özel açıklamalarda da bulundu. AKINCI'nın kavramsal görüntüsünün babasına ait olduğunu ifade eden Bayraktar, geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın paylaşımlarıyla ünlü olan kızı Aybüke'nin kedisi Pıt Pıt Şeker'den de bahsetti.

İsmail Demir: METE hedefi 12'den vuracak

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Roketsan tarafından geliştirilen ve testleri süren Lazer Güdümlü Füze Sistemi'nin (METE), güvenlik güçlerine sahada önemli avantaj sağlayacağını ve hedefi 12'den vuracağını açıkladı.

Teslim edilen ATAK helikopterlerinin sayısı 66 oldu

İlk görev tamam: İnsansız hava aracı 'BAHA' sınırdaki testi başarıyla geçti

HAVELSAN'ın "dijital birlik" konseptinde yer alan dikey iniş-kalkış yapabilen bulut altı insansız hava aracı BAHA, güvenlik güçleri eşliğinde sınır bölgesinde ilk saha testini gerçekleştirdi. 5 kilogram faydalı yük taşıyabilen BAHA, yerli ve milli donanımlarla 7 bin 500 feet yükseklikte, yer destek merkezine 10 kilometre uzaklıkta uçuş gerçekleştirdi, görüntü alıp aktardı, karıştırmaya karşı koydu, otonom iniş-kalkış yaptı.

Türk şirketlerden göğsümüzü kabartan başarı: Türkmenistan'da gövde gösterisi yaptılar

Türk şirketleri Gülhan ve Dearsan İş Ortaklığında Türkmenistan Donanması için özel olarak üretilen gemi ve botlar Türkmenistan'ın 30'uncu yıl Bağımsızlık Töreni'nde görücüye çıktı. Türk şirketlerin tasarımı ve inşasını gerçekleştirdiği gemiler ve botlar adeta bir gövde gösterisi ile resmi geçit töreninde yerini alırken, dışarıya satılan ilk Türk harp gemileri ve ilk Türk milli korveti olma başarısını da elde etti. Öte yandan Türkmenistan ordusuna teslim edilen C92 korveti de çok sayıda ilki büny...

İKA’lar mesaide

Uzaktan kumandalı İnsansız Kara Araçları (İKA), Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nda göreve başladı.

İmzalar atıldı: Baykar Ukrayna'ya İHA eğitim merkezi kuruyor

Baykar ile Ukrayna Savunma Bakanlığı arasında insansız hava araçlarının (İHA) bakım ve eğitimi için ortak bir merkez kurulmasına ilişkin protokol imzalandı. Törende konuşan Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a projenin gerçekleşmesinde sunduğu katkılarından dolayı teşekkür etti.

TEKNOFEST 20 yetenekli gence Roketsan’ın kapılarını açtı

TEKNOFEST, Roketsan mühendisliğine giden yolu aydınlattı. TEKNOFEST’e yarışmacı olarak katılan 20’ye yakın kişi Roketsan’ın mühendis kadrosuna dahil edildi.

Savunma sanayiinde casus avı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosu, FETÖ’nün savunma sanayii alanındaki örgütlenmesinin deşifresine yönelik MİT’le koordineli çalışma yürüttü.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+