Savunma Sanayi Haberleri

Başkan Genç: Bu roket Yunanistan’a yeter

TEKNOFEST 2022 bünyesinde yapılan Yüksek İrtifalı Roket Yarışması kategorisinde ikinciliği elde eden KTÜ mühendislik fakültesi öğrencilerinin oluşturduğu Ortahisar Belediyesi Creatiny Roket Takımı için tanıtım ve ödül töreni düzenledi. Törende konuşan Başkan Genç, 'Bugün yanı başımızda yüzyıl önce olduğu gibi emperyalistlerin emperyal politikalarını icra etmek üzere bulunduklarını görüyoruz. Ama bu çalışmalarla ve bu gençlikle beraber inşallah, şu anda emperyalistlerin oyuncağı haline gelen Yuna...

Türk savunma sanayisinde yeni sayfa: Nüfuz edici bombaların teslimatı bu ay başladı

Yerli imkanlarla üretilen enerjetik malzemelerle savunma sanayisindeki önemli bir dışa bağımlılık sonlandı. Enerjetik Malzemeler Üretim Tesisi'nde üretilen malzemelerle doldurulan nüfuz edici bombaların teslimatı bu ay başladı ve Hava Kuvvetlerine kısa sürede 100'den fazla teslimat gerçekleştirildi.

Mavi Vatan'ı koruyacak: Silahlı insansız deniz aracı Sancar'ın denizdeki ilk testleri tamamlandı

HAVELSAN ve Yonca-Onuk, denize indirdiği Sancar SİDA'nın ilk testlerini tamamladı. Uzaktan kontrol edilebilen Sancar SİDA, liman/üs koruma, arama/kurtarma, istihbarat, keşif, gözetleme, karakol, su üstü harbi, mayın karşı tedbirleri görevlerini otonom olarak yerine getirebilecek.

Türkiye rakiplerini geçti: Dost ülkede kullanılacak

HAVELSAN tarafından milli imkanlarla geliştirilen Gemi Veri Dağıtım Sistemi ve Denizaltı Bilgi Dağıtım Sistemi (GVDS/DBDS) ürün ailesinin 41'incisi üretildi. 41'inci sistem, Pakistan Deniz Kuvvetleri için 2 adet MİLGEM sınıfı korvette kullanılmak üzere üretildi ve sistemin kabulleri yapıldı. DBDS, yeni eklenen kabiliyetleriyle dünya genelindeki benzerlerinin önüne geçmeyi de başardı.

Birleşik Arap Emirlikleri 20 adet TB2 aldı

24 ülkeye TB2 SİHA ihraç eden BAYKAR, büyük bir teslimata imza attı. BAE'ye 20 Bayraktar TB2 teslimatı gerçekleştirildi. BAE'nin daha fazlasını talep ettiği, gelecek dönem sayının 120'ye çıkacağı belirtiliyor.

ASELSAN'dan yaklaşık 32 milyon dolarlık ihracat anlaşması

Askeri Elektronik Sanayi (ASELSAN), uluslararası bir müşterisinin kullanımına yönelik, aviyonik sistemleri içeren 31,81 milyon dolar tutarında bir satış sözleşmesi imzalandığını duyurdu.

SAHA İstanbul’un Uluslararası Uzay Federasyonu’na üyeliği onaylandı

Milli Uzay Endüstrisi komitesini kuran, SAHA İstanbul’un 1951 yılından bu yana önde gelen uzay ajansları, firmalar ve enstitüler dahil olmak üzere 72 ülkeden 433 üyesi ile faaliyet gösteren dünyanın en geniş uzay örgütlenmesi Uluslararası Uzay Federasyonu’na üyeliği onaylandı.

'Mavi Vatan'a yeni su altı koruma: Çok daha güçlü ve kabiliyetli olacak

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Milli Savunma Bakanlığı ile düşük frekansta çalışan, çok daha güçlü ve kabiliyetli bir sonar geliştirmeye başladıklarını belirterek, "Bu yeni milli sonar, Türkiye'nin MİLGEM'i için geliştirilen ilk milli sonar projesinde olduğu gibi yeni inşa edilecek TF-2000 Hava Savunma Harbi Muhribi'nde kullanılacak" dedi.

Türk savunma sanayisi Güney Afrika'ya 25 firma ile çıkarma yapacak

Türkiye, Güney Afrika'nın başkenti Pretorya'da düzenlenecek Afrika Havacılık ve Savunma Fuarı AAD 2022'ye 25 firmayla katılacak.

İtalya ordusu Bayraktar TB2'yi gelecek vizyonu çerçevesinde savaş planlamasına aldı

Son yıllarda büyük başarılara imza atan Baykar, uluslararası başarılarına devam ediyor. NATO ülkelerinden biri olan ve dünyanın en büyük orduları arasında bulunan İtalya, gelecek vizyonunda Bayraktar TB2'ye yer verdi. İtalya ordusuna ait gelecek yıllardaki savaş alanı planlamasında Bayraktar TB2'nin de yer alması büyük dikkat çekti. Bu olay uluslararası basında da büyük yankı uyandırdı.

'ASELSAN millileştirmede savunma sanayinin zirve noktasına ulaştı'

ASELSAN Tedarik Zinciri Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Nuh Yılmaz, İzmir'de düzenlenen Expo Tech/Ar-Ge Ür-Ge İnovasyon Sanayi ve Teknoloji Fuarı'nda millileştirmenin önemine dikkati çekerek, "ASELSAN'da yüzde 72 yurt yerlilik oranına ulaştık. Bu savunma sanayinin şu ana kadar geldiği zirve noktalardan bir tanesi ve ülkemiz adına da çok önemli bir adımdır" dedi.

Kırgızistan Türkiye'den satın aldığı Bayraktar TB2 için üs kurdu

Kırgızistan'da, Türkiye'den geçen yıl satın alınan Bayraktar TB2 silahlı insansız hava araçları (SİHA) için üs kuruldu.

Haluk Bayraktar'dan ABD'ye 'F-16' göndermesi: Sonucu sizce ne olur?

BAYKAR Genel Müdürü Haluk Bayraktar, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla, ABD'ye göndermede bulundu. İnsansız savaş uçağı Kızılelma'nın fotoğrafını paylaşan Bayraktar, "ABD Predator SİHA’larını vermeyerek Milli SİHA’larımızın önünü açmıştı. Şimdi, bize F16 vermemelerinin sonucu sizce ne olur?" diye sordu. Paylaşım kısa sürede binlerce kez paylaşıldı.

Savunma sanayii ihracatı rekora gidiyor

Savunma ve havacılık sektörü 2022’de rekor seviyelere ulaşmanın işaretlerini veriyor. Yılın 9 ayı sonu itibariyle toplam sektör ihracatı önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 42,2 artışla 2 milyar 636 milyon dolara ulaştı.

Zelenskiy'den Haluk Bayraktar'a 1. Derece Devlet Liyakat Nişanı

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar'a 1. Derece Devlet Liyakat Nişanı verdi.

Azerbaycan Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı’nda Türk firmalarına yoğun ilgi: Milli silahlara Gardaş’tan tam not

Güney Kafkasya ve Orta Asya’nın en önemli fuarlarından olan ve bu yıl 4’üncüsü düzenlenen Azerbaycan Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı’nda (ADEX 2022) Türk firmaların ürünleri büyük ilgi gördü. Fuarda milli denizaltı ilk kez sergilendi.

Selçuk Bayraktar'dan 'bor madeni' iddialarını yanıt: Böyle bir konu üzerinde çalışmamız vaki değil

Baykar Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, 'bor madeniyle uçan İHA' iddialarına ilişkin açıklamada bulundu. Bayraktar, "Bor madeni ile uçan İHA'larla alakalı herhangi bir açıklamam olmamıştır. Böyle bir konu üzerinde çalışmamız da vaki değildir" dedi.

'Savunma Sanayi Çalıştayı'nda açıklandı: Türkiye savunma alanında yüzde 80 civarında millileşmeyi yakaladı

'Savunma Sanayinin Millileşmesi ve İş Gücü Durumu Çalıştayı' Yalova'nın Çınarcık ilçesinde bir otelde gerçekleştirildi. Programda söz alan Türk Harb-İş Sendikası Genel Başkanı Alaattin Soydan, "Türkiye savunma alanında yüzde 80 civarında millileşmeyi yakaladı.Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin tarihinde tek kalemde yapılan en büyük ihracat kalemi MİLGEM'ler. İkisi Pakistan'da, ikisi İstanbul tersanesinde yapılıyor." dedi.

ASELSAN ADEX 2022'de Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev'i ağırladı

Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de düzenlenen ADEX 2022 fuarına katılan ASELSAN, fuardaki standında Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'i ağırladı.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic: Bayraktar TB2 satın almak istiyoruz

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile düzenlediği basın toplantısında; Türk yapım Bayraktar SİHA'larını satın almak istiyoruz. Taleplerimizi ortaya koyacağız" açıklamasında bulundu.

ROKETSAN ürünlerinin Azerbaycan ordusunca kullanımı ivme kazandı

ROKETSAN Genel Müdürü Murat İkinci, "TSK tarafından kullanılan güdümlü mühimmat, roket ve füze sistemlerinin Azerbaycan ordusu tarafından da çok ciddi bir talep gördüğünü söyleyebiliriz. Karabağ Savaşı'nda özellikle SİHA'ların ve bizim üretmiş olduğumuz mühimmatların başarısından sonra da bu ilişkinin çok daha hızlı bir şekilde geliştiğini gözlemleyebiliyoruz"

TSK helikopterlerine yerli füze ikaz sistemi

ASELSAN, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) envanterindeki askeri teknolojileri yerlileştirme çalışmaları kapsamında, helikopter platformlarını IR (kızılötesi) güdümlü füze tehditlerine karşı korumak için ikaz bilgisi üreten elektro-optik sistem olan 'UV (ultraviyole) Füze İkaz Sistemi'ni (UV-FİS) yüzde 100 yerli hale getirdi.

HAVELSAN teknolojisini Avrupa'ya taşımaya hazırlanıyor

HAVELSAN, Polonya'daki MSPO 2022 Fuarı'nda insansız kara aracı Barkan, insansız hava aracı Baha, Uçuş Pisti Yabancı Cisim, Kalıntı Tespit ve Uyarı Sistemi FODRAD ve Kuş Tespit Radarı KUŞRAD'ın bulunduğu ürünlerin maketlerini sergiledi. HAVELSAN Genel Müdürü Mehmet Akif Nacar, "Burada takip ettiğimiz eğitim ve simülasyon projeleri var. İnsansız kara aracımızın ve onun gelecek büyük versiyonlarının ortaya çıkmasıyla otonom araç alanında Polonya ve Avrupa'da varlık göstereceğimize inanıyoruz" dedi.

Milli SİHA'ların yıldızı Avrupa'da parlıyor

Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, Ukrayna'da yaşanan savaş sonrasında Avrupa kıtasında Bayraktar TB2 ve Bayraktar Akıncı gibi silahlı insansız hava araçlarına (SİHA) talebin arttığını, çeşitli ülkelerle görüşmeler yürüttüklerini bildirdi.

SİDA Mavi Vatan savunmasında TÜMOSAN'ın motoruyla görev yapacak

Ares Tersanecilik Sanayi ve Ticaret AŞ tarafından geliştirilen "ULAQ" serisinin ilk platformu Silahlı İnsansız Deniz Aracı'nda (SİDA) yerli dizel marin motoru kullanılacak. TÜMOSAN Genel Müdürü Halim Tosun, "Motorların prototip teslimatlarını bu yıl içinde gerçekleştireceğiz. Bu projenin devamında da marin motor sağlayıcısı olma konusunda önemli adımlar atmış olacağız. Ülkemizde özellikle son yıllarda yerlileşme konusunda önemli adımlar atılıyor. Burada beygir gücü de çok önemli. 50 beygir gücün...

Selçuk Bayraktar: Takozlarla el ele mücadele edeceğiz

TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, bu yıl Samsun'da düzenlenen TEKNOFEST'in son gününde açıklamalarda bulundu. Bayraktar, "Türlü türlü engellerle yolunuza akamet taşları döşenmeye çalışacak ancak tüm bu taşlarla, yolunuzu kesecek takozlarla el ele, omuz omuza, sırt sırta vererek mücadele edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Gökbey helikopterinde kullanılacak TS1400 motoruna yurt dışından talep

TEI Genel Müdürü Mahmut Faruk Akşit: "Yurt dışından Gökbey helikopteri olsun, Atak helikopteri olsun bizim motorla beraber üretilmiş olanları isteyenler var. Motorun mümkün olduğu kadar sertifikasyonunu tamamlayıp seri imalat aşamasına getirmeyi planlıyoruz."

Milli İHA'lar ihracat rekoruna uçuyor

Türk savunma sanayisinin insansız hava araçları üreticisi Baykar'ın Bayraktar TB2 ihraç ettiği ülke sayısı 24'e çıktı, şirketin 2022 gelirlerinde ihracatın payı yüzde 98'e ulaştı. Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, "Şu anda yıllık kapasitemiz Bayraktar TB2'de 200 adet. Önümüzdeki yıl Bayraktar TB2'den 500, Bayraktar Akıncı'dan 40 adet üretmeyi planlıyoruz. Her yıl çok büyük yatırım yaparak üretim kapasitelerini artırmaya çalışıyoruz" dedi.

Haluk Bayraktar'dan Baykar iddialarına yanıt: 40 yıl önce bir matkapla kuruldu

Baykar CEO'su Haluk Bayraktar, BAYKAR'ın da içinde olduğu bazı şirketlerin kamulaştırılacağını iddialarına yanıt verdi. Haluk Bayraktar, "BAYKAR tek 1 matkapla kurulmuş bir firma. Biz tek 1 matkapla başladık, hayatımız freze torna tezgahlarında geçti. Yine bir freze tezgahı bulur çalışırız" dedi.

Bakan Akar Türk devletleri bakanlarıyla bir araya geldi

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Azerbaycan, KKTC, Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistanlı bakan ve bakan yardımcıları ile bir araya geldi.

Selçuk Bayraktar'dan 'İktidar değişirse projelerde engellenme endişeniz var mı?' sorusuna yanıt: Bunun taşlarının döşendiğini görüyorum

TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, katıldığı canlı yayında "İktidar değişirse projelerde engellenme endişeniz var mı?" sorusuna yanıt verdi. En ufak bir gevşekliğin tüm projeleri yok etmeye yeteceğini söyleyen Bayraktar, "Bir takoz yerleştirirsiniz Akıncı işlevsiz hale gelir. Aynı Devrim otomobilinde olduğu gibi. Biz bunu geçmişte defaatle yaşadık. Bunun da taşlarının döşendiğini ben şimdiden görüyorum." ifadelerini kullandı.

Selçuk Bayraktar: KIZILELMA 2023'te göklerde

İnsansız Savaş Uçağı Bayraktar Kızılelma ilk kez TEKNOFEST Karadeniz'de görücüye çıktı. TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı ve Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, KIZILELMA için müjdeyi verdi. Bayraktar, "Kızılelma 2023’te göklerde olacak" dedi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+