Savunma Sanayi Haberleri

Güvenlik güçlerini seramik zırh koruyacak

Türk savunma sanayisi bünyesinde geliştirilen ileri balistik zırh çözümü, Jandarma ve Emniyet Genel Müdürlüğü personelinin kullanımına sunuluyor. Nurol Teknoloji, Jandarma ve Emniyet Genel Müdürlüğü ihtiyaçları için yakın zamanda 100 binden fazla balistik koruyucu yelek, tam koruma yeleği, gömlek içi yelek siparişi aldı ve bunların yarısına yakınını teslim etti.

Japon basınından SİHA analizi: ABD'yi zora sokuyor

Türk İHA ve SİHA'larının üstün başarıları dünya gündeminden düşmüyor. Son olarak Japon basınnda övgüyle bahsedilen haberde, bölgesel çatışmalarda SİHA'ların oyun değiştirici rolüne vurgu yapılırken, "Nüfuzlu ve iddialı Türkiye, ABD için zor seçimler yaratıyor" denildi.

Savunma sanayiinin devleri IDEF’21’de buluşacak

15’inci Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı IDEF’21, 17-20 Ağustos tarihleri arasında İstanbul Büyükçekmece’deki TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Türkiye ve dünyanın savunma sanayi devlerinin buluşma platformu olan İDEF21’e yurt içi ve yurt dışından bin 170’in üzerinde firmanın katılması bekleniyor.

Dünyada bir ilk: Türk mühendisler tarafından geliştirildi

TUSAŞ Motor Sanayii AŞ'de (TEI) görevli kalite mühendislerinin geliştirdiği yerli yazılım, yeni nesil yolcu uçaklarında motorun ağırlığını azaltıp yakıt verimliliği sağlayan blisklerin daha önce mekanik yöntemlerle gerçekleştirilen ölçümlerinin optik olarak yapılmasına imkan sağlayarak zamandan da tasarruf sağlıyor. Geliştirilen optik ölçüm yöntemiyle bütün yüzeyin bütün ölçümünün bir anda elde edilebilediğine dikkat çeken TEI Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mahmut Faruk Akşit, ...

İnsansız su üstü araçlar savunma sanayisi için yarışacak

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı, lise ve üniversite öğrencilerine yönelik olarak insansız otonom görev icra etme kabiliyetine sahip su üstü araçlarının tasarımını ve prototip üretimini hedefleyen yarışma düzenliyor.

TCG Bayraktar nefes kesti

Deniz piyadelerinin TCG Bayraktar gemisinden çıkarak, ‘Mavi Vatan’da yaptıkları tatbikat nefes kesti. Amfibi deniz piyadeleri, 7 gün 24 saat gemi ekibiyle eli tetikte hazır bekliyor. 20 tank taşıyabilen ve helikopter harekatı yapabilen TCG Bayraktar, nükleer, biyolojik ve kimyasal saldırılar için korumaya sahip.

Yerli ve milli uçaksavar ilk kez görücüye çıkacak

CANİK markasıyla, dünyanın önde gelen hafif silah üreticilerinden olan Samsun Yurt Savunma (SYS) ve iştirakleri, IDEF’21’e tam kadro katılacak. SYS, CANiK tabancalarının en yeni modellerini fuarda sergilerken, yerli ve milli uçaksavar olarak bilinen M2 ağır makineli tüfeği de ilk kez görücüye çıkaracak.

Savunmada büyük başarı

Türk savunma ve havacılık sektörü dünyanın gözdesi oldu. İHA da dahil savunmadaki ürünlerin ihracatı katlanarak artıyor. Yılın ilk yarısında sektör %45 artışla 1 milyar 341 milyon dolarlık ihracata imza attı. İhracat yapılan ülke sayısı 169’a yükseldi.

MİUS ve Bayraktar TB3 aynı karede: TCG Anadolu'da görev yapacaklar

Yerli insansız hava aracı üreticisi Baykar Savunma'nın, Muharip İnsansız Uçak Sistemi'ne (MİUS) ilişkin yeni görseller yayınlandı. Baykar'ın paylaşımında Bayraktar TB3 SİHA'nın ve MİUS'un, Türkiye'nin en büyük savaş gemisi olacak TCG Anadolu'da birlikte görev yapacağı aktarıldı.

Savunma sanayiden bir güzel haber daha: Kargu'da ilk ihracat gerçekleştirildi

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) öncülüğünde, milli ve yenilikçi ürünler geliştiren STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ, deniz platformları alanından sonra taktik mini insansız hava aracı (İHA) sistemlerinde de ilk ihracat başarısına imza attı.

İşte yerli insansız savaş uçağı: İlk uçuş cumhuriyetin 100. yılında

Yerli insansız hava aracı üreticisi Baykar Savunma, Muharip İnsansız Uçak Sistemi (MİUS) Projesi’nin kavramsal tasarım görsellerini ilk kez paylaştı. Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, “Hedefimiz, genç mühendis ve teknisyen kardeşlerimle geliştirdiğimiz MİUS prototipinin ilk uçuşunu cumhuriyetimizin 100. yılında gerçekleştirmek. Geleceğin yarışlarına bugünden hazırlanarak teknolojide lider olmak” dedi.

BAYKAR "20 Temmuz'u bekleyin" diyerek duyurmuştu: İşte insansız uçak sistemi projesinden ilk fotoğraflar

BAYKAR Savunma'nın heyecanlandıran "20 Temmuz" paylaşımını yaptı. BAYKAR Savunma, "Muharip İnsansız Uçak Sistemi (#MİUS) projemizin kavramsal tasarım görsellerini ilk kez paylaşıyoruz" diyerek müjdeyi verdi.

Modernize edilen sekizinci F-16 da Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildi

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB), yapısal iyileştirmesi tamamlanan sekizinci F-16 Blok-3 uçağının da Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildiğini açıkladı.

Baykar'dan heyecanlandıran paylaşım: Bayram hediyesi yükleniyor! 20 Temmuz'u bekleyin

Türkiye'nin SİHA üreticisi Baykar Savunma'dan heyecanlandıran bir paylaşım geldi. Şirket, 20 Temmuz'u bekleyin diyerek bir video paylaştı. Videoda savaş uçağından kesitler gözüküyor.

Ukrayna teslim aldı... Bayraktar' ilk defa böyle göreceksiniz

Ukrayna Savunma Bakanlığı, Deniz Kuvvetleri için Türkiye'den ilk Bayraktar TB2 insansız hava aracını teslim aldıklarını duyurdu. Teslim töreninde Bayraktar'ın kara batak figürü ile kaplanmış fotoğrafları yayınlandı...

Japonya F-35 programına katılıyor

Japonya F-35 programına katılıyor ABD, Japonya’nın F-35 programına katılması için Lockeheed Martin savunma şirketiyle 23 milyon 18 bin 589 dolarlık bir sözleşme yaptı.

ROKETSAN geliştirdi: Uçak bombalarının etkinliği artırıldı

ROKETSAN tarafından milli imkanlarla geliştirilen ayarlanabilir Yaklaşma Sensörü, MK-82 Genel Maksat Bombası'na monteli Teber Güdüm Kiti'ne entegre edildi. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, "Böylece yüksek hassasiyetle hedefe ulaşan uçak bombalarımızın etkinliğinin artırılması sağlandı" dedi.

TUSAŞ 600 komponentin yerlileştirme çalışmalarına devam ediyor: 500 milyon dolar Türkiye'de kalacak

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), 250 civarında yerli ve milli firma ile toplam 600’ün üzerinde hava aracı komponentinin yerlileştirme çalışmalarını sürdürüyor. İlk etapta yılsonuna kadar 100’e yakın komponent (bileşen) yerlileştirilirken, çalışmalar tamamlandığında 500 milyon dolarlık bir hacimde yurt dışı tedarikinin önüne geçilmiş olacak.

'Savunmanın devleri' listesine 2 Türk şirketi girdi

Dünyanın en prestijli savunma sanayi listesi kabul edilen "Defense News Top 100" listesine 2 Türk şirketi girdi. "Defense News Top 100" listesinde ASELSAN 48, TUSAŞ 68'inci sırada yer aldı. Listenin ilk 10 sırasında ABD'den 6, Çin'den 3, Birleşik Krallık'tan 1 şirket bulunuyor.

Mehmetçik'e yeni elektronik harp gücü: SANCAK

Stratejik muhabere sistemlerini etkisiz hale getirerek, sahada önemli avantaj sağlayacak Yeni Nesil Muhabere Elektronik Taarruz Sistemi SANCAK’ı Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim ettik" dedi.

HİSAR O+'da sona gelindi: Seri üretime geçiyor

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir sosyal medya hesabından HİSAR O+ Hava Savunma Füze Sisteminin seri üretime geçme aşamasına geldiğini duyurdu.

ASELSAN'ın yeni göz bebekleri 'insansız muhafızların' üretimine başlandı

Mavi Vatanın güvenliği için ASELSAN ve SEFİNE Tersanesi yeni insansız deniz araçları geliştiriyor. Üretimi başlayan iki yeni İnsansız Deniz Aracı, otonom keşif, su üstü harbi, sualtı harbi, yüksek değerli yüzen platformların korunması gibi görevlerde kullanılacak. SEFİNE Tersanesinde düzenlenen törende su üstü harp aracının blok birleştirme faaliyetlerine ve su altı aracının da sac kesimi gerçekleştirildi.

Genel maksat helikopterinde önemli başarı: Yerlilik oranı yüzde 50'yi geçti

Türkiye'nin en önemli havacılık programlarından Genel Maksat Helikopteri Programı (GMHP) kapsamında TUSAŞ Motor Sanayii AŞ (TEI) tarafından Eskişehir'de üretimine devam edilen genel maksat helikopteri motorunda yerlilik oranı yüzde 50'yi geçti. Hedef ise bu oranı yakın zamanda yüzde 60'lara doğru çıkarmak.

AKINCI'dan Türk havacılık tarihine geçen rekor: 38 bin 39 feet yüksekliğe çıktı

BAYKAR tarafından yerli ve milli imkanlarla geliştirilen Bayraktar AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA), 38 bin 39 feet (11 bin 594 metre) yüksekliğe çıkarak Türk havacılık tarihinin irtifa rekorunu kırdı. AKINCI TİHA, rekor kırdığı bu uçuşta 25 saat 46 dakika havada kaldı.

Mavi Vatan'a 2 yeni 'insansız muhafız' geliyor

Türk savunma sanayisinin ortaya koyduğu insansız deniz aracı çözümlerine 2 yeni araç eklenecek. ASELSAN ve SEFİNE Tersanesi, Deniz Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyaçları için Silahlı İnsansız Su Üstü Harbi Aracı ve İnsansız Denizaltı Savunma Harbi Aracı geliştiriyor.

Ukrayna: Kimse bize silah satmazken Türkiye ile bu sorunu çözdük

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, savunma sanayiinde doğan ciddi boşluğu, içinde Türkiye’nin de olduğu birkaç ülke ile beraber çözüme kavuşturduklarını açıkladı.

Tank Palet’in tapusu devlettedir

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP’nin yalan ve iftiralarına konu olan Arifiye’deki Tank Palet Fabrikasını ziyaret etti. Çalışanlara hitap eden Erdoğan, “Altını çizerek tekrar ediyorum: Fabrikamızın mülkiyeti Hazine’nin, tahsisi Milli Savunma Bakanlığımızındır. Yani burası devletin malıdır, tapusu devlettedir öyle de kalacaktır” dedi.

Bangladeş'in tercihi ROKETSAN ürünleri

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Bangladeş'in ROKETSAN'ın bazı ürünlerini satın alacağını duyurdu. Bangladeş'le imzalanan anlaşmaya ilişkin açıklama yapan Demir, "Türk savunma sanayiimiz kabiliyetlerini dünyanın dört bir yanına ulaştırmaya devam ediyor" dedi.

Gökbey 3 de havalandı

Türkiye’nin genel maksat helikopteri Gökbey Helikopteri’nin 3. prototipinin ilk uçuşu başarıyla gerçekleşti. Savunma Sanayii (SSB) Başkanı İsmail Demir, “Yaklaşık 40 dakika süren bu uçuşla beraber uçuş test faaliyetlerine yeni bir prototipi daha dahil ettik” dedi.

Gökbey Helikopteri'nden bir başarı daha: 3. prototipinin ilk uçuşu gerçekleşti

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii (SSB) Başkanı İsmail Demir, Gökbey Helikopteri'nin 3. prototipinin ilk uçuşunun başarılı şekilde gerçekleştiğini belirterek, "Yaklaşık 40 dakika süren bu uçuşla beraber uçuş test faaliyetlerine yeni bir prototipi daha dahil ettik." ifadesini kullandı.

Türk boğazları milli yazılım ile bağımlılıktan kurtulacak

Türk boğazlarındaki sistemlerin, yerli ve milli yazılımla çalışmasına yönelik projede sona gelindi. Geçici kabulüne başlanan ve yıl sonunda tamamlanacak projeyle boğazlardaki tüm altyapı millileştirilecek ve bu alanda yabancı bağımlılığı ortadan kalkacak.

TUSAŞ teslimat ve kalitede ödüle doymuyor: Yeni iş tekliflerinin kapısı aralanacak

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) teslimat ve kalite tarafında aldığı ödüllerle adından sıkça söz ettiriyor. Şirket son olarak Boeing tarafından son 12 aydaki yüzde 100 teslimat ve kalite performansı ile "Boeing Premier Bidder Programı"na katılma hakkı kazandı. TUSAŞ elde ettiği bu hak ile hem yeni iş teklif süreçlerinde hem de iş geliştirme faaliyetlerinde öncelikli olarak değerlendirilme avantajı de elde etmiş olacak.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+