Savunma Sanayi Haberleri

Selçuk Bayraktar Türk mühendisler tarafından tasarlanan robot uçağı paylaştı: Köklerden göklere

Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla, Türk mühendisleri tarafından tasarlanıp kodlanan robot uçağı paylaştı. Bayraktar paylaşımında, "Kendi sınıfında dünyanın en iyisi. Köklerden göklere..." ifadelerini kullandı.

Bozdoğan’a maşallah

Türkiye, havadan havaya füze teknolojisine sahip sayılı ülkelerden biri olmayı başardı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu haberi, “Genç teknisyen ve mühendislerimizin geliştirdiği hava-hava füzemiz Bozdoğan, ilk atışta hedefi tam isabetle vurdu. Gençlere maşallah” sözleriyle paylaştı .

Selçuk Bayraktar: Kanada'nın vermediği kamera yerli olarak üretiliyor

Kanada'nın, Karabağ'da Bayraktar SİHA'ların kullanılmasını gerekçe göstererek, geçen yıl askıya aldığı "Türkiye’ye yönelik askeri ihracat izinlerini" iptal etmesine, Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, daha önce paylaştığı bilgileri bir kez daha yayımlayarak cevap verdi. Bayraktar TB2 SİHA'ların kritik tüm aksamlarından bileşenlerine, uçuş görev bilgisayarından yazılımına ve donanımına, aerodinamiğinden mekaniğine kadar tümüyle milli ve özgün tasarıma sahip olarak geliştirildiğini belirten Ba...

Türkiye'nin ilk görüş içi havadan havaya füzesi Bozdoğan'ın 2022'de TSK envanterine girmesi hedefleniyor

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), SAGE'nin genç mühendis ve teknisyenlerince geliştirilen, Türkiye'nin ilk görüş içi havadan havaya füzesi Bozdoğan'ın 2022'de Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) envanterine girmesi hedefleniyor. Ses hızının çok üstünde uçan ve yüksek manevra yeteneğine sahip Bozdoğan, hava üstünlüğünün tesis edilmesinde kritik önemde görülüyor. Öncelikli olarak F-16 uçaklarına entegrasyonu planlanan Bozdoğan, muharip uçak, büyük gövdeli uçak, helikopter, insan...

Kanada'nın ambargosu boşa çıktı: SİHA'lar yerli 'göz' ile uçacak

Türkiye'nin savunmada gerçekleştirdiği atak sonrası ürettiği ürünlerle bölgesinde dengeleri değiştirmeye başlaması kimi ülkeleri de telaşlandırdı. Savunma sanayi tarafından ortaya çıkarılan ürünlere getirilen teknolojik ürün yasağı firmaları da yerlisini üretmek için harekete geçiriyor. Söz konusu ürünlerden biri ise SİHA'larda kullanılan ve Kanada tarafından satışı yasaklanan elektro optik kameralar. ASELSAN tarafından üretilen İHA kamerası CATS ile Türk savunma sanayinin bu alanda artık hiçbir...

Savunma Sanayii Başkanı Demir'den ambargolara yanıt: Gülüp geçiyoruz

Kanada'nın Türkiye'ye yönelik ürün satışına getirdiği yasağa ilişkin sosyal medya hesabından bir paylaşım yapan Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, “Bize uygulanan yaptırımlara ve ambargolara gülüp geçiyoruz. Buna en iyi örneklerden birisi de ASELSAN tarafından üretimini başlattığımız İHA kamerası CATS. Bu konuda hiçbir ülkeye bağlılığımız kalmamıştır” dedi.

Selçuk Bayraktar'dan Kanada'nın ambargo kararına sevinenlere tepki: Şam şeytanları gibi tepinmeye devam edebilirsiniz

Kanada Dışişleri Bakanı Marc Garneau, Dağlık Karabağ'da Bayraktar SİHA'ların kullanılmasını gerekçe göstererek, ülkesinin geçen yıl askıya aldığı "Türkiye’ye yönelik askeri ihracat izinlerini" iptal ettiğini duyurdu. Söz konusu gelişmeyi sanki yeni bir ambargo kararı gibi sevinçle karşılayanlara, Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, Twitter'dan tepki gösterdi. Bayraktar, "Kameranın yerlisini ASELSAN yıllar önce yaptı. Gayet başarılı görüyor, işaretliyor, yurt içi hatta yurt dışına dahi ihraç e...

TCG Anadolu Türkiye'nin denizdeki hareket yeteneğini artıracak

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, TCG Anadolu gemisinin Türkiye'nin denizde vurucu gücü olacağını belirterek, "Türkiye'nin kendi kara suları uzağında veya başka alanlarda hareket yeteneğini artıracağı gibi barış zamanında da çok önemli fonksiyonlar görebilir." dedi.

Savunmanın üretim üssü

6 yılda 620 üyeye ulaşan SAHA İstanbul, savunma sanayii başta olmak üzere birçok sektörün üretim üssü haline geldi. 17 üniversitenin yer aldığı SAHA İstanbul’daki 620 işletme savunma sanayisinde sistemler, teknolojiler geliştirmek ve dışa bağımlılığı azaltmak için çalışıyor.

Parça üretimi hızlandı: Hürjet uçağı montaja hazırlanıyor

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ), kritik tasarımın tamamlanmasıyla jet eğitim uçağı Hürjet için yoğun şekilde detay parça üretimine geçti, yıl sonunda montaj çalışmalarına başlanması hedefleniyor. TUSAŞ Eğitim Uçakları Program Müdürü Tuncay Çopur "Bu yılın son çeyreğinde montaj faaliyetlerine başlamayı hedefliyoruz. Nihai hedefimiz de belli konfigürasyonda güvenli uçuşumuzu 2022 yılının aralık sonu itibarıyla gerçekleştirmiş olmak" dedi.

Türkiye'den çok konuşulacak yeni İHA tasarımı: ASELSAN patentini aldı

ASELSAN; dikey, kısa ve konvansiyonel iniş / kalkış metotlarını tek bir platform üzerinde birleştirdiği “Çok Fonksiyonlu İHA” tasarımının patentini aldı.

AKINCI PT-3 orta irtifa testini başarıyla tamamladı

Türkiye'nin havadaki yeni gücü, milli Taarruzi İnsansız Hava Aracı "AKINCI PT-3" bir testi daha geçti. Baykar Savunma Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, paylaştığı video ile AKINCI PT-3’ün orta irtifa testini başarıyla tamamladığını duyurdu.

Alman basını yazdı: Türk SİHA'ları Alman ordusunu endişelendirdi

Almanya gazetelerinden Frankfurt Allgemeine Zeitung (FAZ), Azerbaycan tarafından kullanılan Türk silahlı insansız hava araçlarının (SİHA), 190'dan fazla Ermeni tankını ve zırhlı aracını imha etmesiyle ilgili haberlerin Alman ordusunda şoka neden olduğunu ve orduyu önlem almaya zorladığını yazdı.

Savunma Sanayi Başkanı Demir: Dışa bağımlılığı azaltıyoruz

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Türkiye'nin savunma sanayii alanında dünyanın sayılı ülkeleri arasına girdiğini belirterek, "Yazılım alanında bugüne kadar dünyada sadece 6 ülkenin başarabildiği Biyometrik Veri Yönetim Sistemi teknolojisini geliştiren 7. ülke olmanın haklı gururunu yaşıyoruz” dedi.

Bayraktar TB3 SİHA’nın özellikleri paylaşıldı: Kanatları katlanabilecek

Türkiye'nin yerli ve milli SİHA'sı Bayraktar'ların mimarı Baykar Savunma Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, TCG ANADOLU savaş gemisine iniş gerçekleştirebilecek Bayraktar TB3 SİHA’nın özelliklerini paylaştı. Bayraktar, “TB3 diye uçak gemisine inip/kalkan ve o sınıfta benzeri olmayan bir uçak geliştiriyoruz. Kanatları katlanıyor, uçak gemisine iniyor, 1200 kilogram civarında, daha ağır mühimmatlar taşıyabiliyor” dedi.

Savunma Sanayii Başkanı Demir: HÜRJET TCG Anadolu'ya konuşlandırılabilir

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, yerli ve milli imkanlarla geliştirilen HÜRJET savaş uçağının, TCG Anadolu savaş gemisinde kullanabilmesine yönelik çalışma yürütüldüğünü açıkladı. Demir, “Biz İHA’larla başlayalım dedik. HÜRJET'i TUSAŞ’la konuştuk. Onu ‘acaba gemiye iniş kalkış yapabilen bir şey yapılabilir mi’ konusu çalışılıyor" dedi.

Savunmadan atak gelecek

TİM Başkanı İsmail Gülle, birçok sektör için büyük bir fırsat döneminin arifesinde olduklarını vurguladı. Gelecek 15 yılda ihracatın büyük bir ivmeyle artmasını öngördüklerini belirten Gülle, bu sürede en yüksek artışın yüzde 425 ile savunma ve havacılık sanayisinde olmasını beklediklerini söyledi.

Savunma sanayide ithalat yüzde 60 azaldı

Savunma sanayisi yaptığı atılımla dünyanın ilgiyle takip ettiği bir konuma geldiğini belirten Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, "Savunma sanayisi ihracatımız son 5 yılda yüzde 30 artarken ithalatımız ise yaklaşık yüzde 60 düşmüştür. Bu sonuçlar hayal etmenin ve hayallerimiz için çalışmamızın bir karşılığıdır.'' dedi.

Akıncı PT-3 ilk uçuşunu başarıyla tamamladı

Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla,Bayraktar Akıncı Taarruzi İnsansız Hava Aracı'nın (TİHA) üçüncü prototipinin (Akıncı PT-3) ilk uçuşunu başarıyla tamamladığını duyurdu.

Savunma Sanayii Başkanı Demir'den üniversite camiasına çağrı: Ufuk açıcı projeler bekliyoruz

'Savunma Teknolojileri Günleri' programına katılan Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Demir, "Üniversite camiasından beklediklerimiz geleceğin teknolojileriyle ilgili bize ufuk açıcı projelerle, fikirlerle gelmeleri. Tabii ki alanın ihtiyaçları, Türkiye'nin ihtiyaçları konusunda bizler gerekli çalışmaları yapacağız. Ama teknoloji derinliği ve odaklanma konusunda da üniversitelerimize önemli görevler düşüyor" dedi.

Türk mühendisler geliştirdi: Hava sahamızda kuş uçurmayacak

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü ile TÜBİTAK tarafından ortak yürütülen ilk yerli ve milli gözetim radarı projesinde sona yaklaşıldı. Radar menzili 112 kilometre olan MGR, 7 gün 24 saat izleme yaparak Türk hava sahasında adeta kuş uçurtmayacak iken yurtdışından on milyonlarca dolara ithal edilen radar sistemlerinin yerini de almış olacak.

Türk mühendisler yaptı: Mavi Vatan Tatbikatına 'Şimşek' damgası

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirilen Yüksek Hızlı Hedef Uçak Sistemi Şimşek Mavi Vatan tatbikatında büyük ses getirdi. Geniş uçuş zarfı ve çok farklı uçak ve güdümlü füzeye benzeyerek uçuş yapabilen Şimşek, tatbikatta hedef uçak olarak görevini ifa etti.

Türkiye’nin yeni zırhlısı ‘Pars İzci’nin üretimi başladı: Yurt dışında da çok ilgi görecek

Kara kuvvetleri ve jandarmanın kullanımına sunulması planlanın Pars İzci 6x6 ve 8x8 zırhlılarının üretimine başlandı. Yaklaşık bir yılda 100 aracın üretiminin gerçekleştirileceğini belirten proje yöneticisi Can Kurt, "Araçlar 2022 yılında güvenlik güçleri tarafından kullanılmaya başlanacak. Pars İzci araçlarının yurt dışında da çok ilgi göreceğini düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.

Savunma sanayii ihracatı son 5 yılda yüzde 30 arttı

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, son 5 yılda savunma sanayii ihracatının yüzde 30 arttığını, ithalatın ise yüzde 60 azaldığını söyledi. Demir, "Bu durum savunma sanayinde bağımsızlık hedeflerimize ulaşmamız konusundaki kararlılığımızın göstergesidir" dedi.

Savunmada yerli etkisi: Silah ithalatı %59 azaldı

Savunma sanayiinde yerli üretim hamlesi ithalat ve ihracat rakamlarını kökten değiştirdi. Türkiye’nin silah ithalatı 2016-2020 yılları arasında yüzde 59 azalırken ihracat yüzde 30 arttı. Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü’nün (SIPRI) söz konusu dönem verilerine göre Türkiye dünyada en çok ihracat yapan 13. ülke oldu.

Siber savaş buradan yönetiliyor: En küçük hareket dikkate alınıyor

STM Siber Füzyon Merkezi, siber saldırılara karşı 7/24 teyakkuzda. Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir ile gezdiğimiz merkezde saldırılar üç noktadan takip ediliyor. Siber güvenliğin önemine dikkat çeken STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, “Vietnam’da olan bir değişimin bile farkında olmanız gerekiyor” dedi.

Milli savaş uçağı TF-X 2025’te ilk uçuşunu yapacak

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, Türkiye'yi 5'inci nesil savaş uçağına sahip sayılı ülkelerden biri yapacak Milli Muharip Uçak'ın 2025'de ilk uçuşunu yapacağını söyledi. Kotil, milli savaş uçağının Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine giriş tarihi olarak 2029'u öngördüklerini ifade etti.

ABD ambargo uygulamıştı: SSB Demir'den ATAK helikopteri açıklaması

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Pakistan’a satılması planlanan T129 ATAK helikopterleriyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. ABD'nin ambargosu nedeniyle fiiliyata geçemeyen programla ilgili ek süre tanındığını belirten Demir, "ABD’nin motor ambargosu sebebiyle henüz fiiliyata geçemeyen 1.5 milyar dolar değerindeki Pakistan ATAK Programı'nda, Pakistan tarafından Türkiye’ye 6 ay daha ek süre tanındı." ifadelerini kullandı.

Türkiye’den F-35 atağı

S-400 bahanesiyle F-35 programından çıkarılan ve parasını ödediği uçakları alamayan Türkiye, hukuk mücadelesini netleştiriyor. ABD’li bir hukuk firmasıyla anlaşma imzalandığını hatırlatan Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir şu bilgileri verdi: Hem Türk şirketleri hem Amerikan şirketlerinin hak kayıpları var. Türkiye burada sadece tek taraf olarak hakkını aramıyor. Zarar gören tüm şirket ve ülkelerin hakkının aranması gibi bir yol izlenecek.

İkinci P-72 Deniz Karakol Uçağı Deniz Kuvvetleri'ne teslim edildi

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na havadan deniz gözetleme kabiliyeti sağlamak amacıyla başlatılan Meltem-3 Projesi kapsamında, ikinci P-72 Deniz Karakol Uçağı'nın teslimatı yapıldı. Savunma Sanayii Başkanı Demir, yaptığı açıklamada, "P-72 Deniz Karakol Uçaklarımız Mavi Vatan savunmasında Deniz Kuvvetlerimizin stratejik unsuru olarak hizmet edecek" dedi.

Altay Tankı'nın motor üretimi için Türkiye ile Güney Kore anlaştı iddiası

Savunma sanayii alanında yayım yapan ABD merkezli Defense News, BMC yetkililerine dayandırdığı haberinde, Altay tankının motorunun üretimi için Türkiye ve Güney Kore’nin anlaşma sağladığını yazdı.

SSB Başkanı Demir: HİSAR-O tüm testleri başarıyla geçti

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, yaptığı açıklamada, "HİSAR-O Hava Savunma Sistemi'miz en uzak menzil ve en yüksek irtifadaki testini, hedefini vurup imha ederek başarıyla geçti." ifadelerini kullandı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+