Otomobil Haberleri

Otoparklarda yeni dönem: Resmi Gazete'de yayınlandı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yapılacak konutlarda otoparklarla ilgili yeni düzenlemeye gitti. Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmeliğe göre, yeni yapılacak 250 metrekareden az arazisi olan binalarda otopark ihtiyacı bölge otoparklarından veya yol boyu otoparkı, cep otoparkı yöntemleriyle karşılanacak.

Toyota elektrikli otomobiller için 3,4 milyar dolarlık yatırım yapacak

Fosil yakıtlı araçlar yerine artık elektrikli modellere yönelen otomobil üreticileri, yatırımlarını artırmaya devam ediyor. Bu noktada dünyanın en büyük otomotiv şirketlerinden biri olan Toyota da 2030'a kadar toplamda 3,4 milyar dolarlık yatırım yapılacağını duyurdu.

Elon Musk'tan sınırları zorlayan açıklama: 40 yıl içinde Mars'ta Tesla fabrikaları kuracak

Ünlü milyarder Elon Musk, hissedarlarına önümüzdeki 40 yıl içinde Mars'ta Telsa fabrikaları kurmak istediğini belirterek, "Ölmeden önce bir tanesini görmek istiyorum" dedi.

Türkiye'den 6,8 milyar dolarlık binek otomobil ihraç edildi

Türkiye'den ocak-eylül döneminde 105 ülke ve özerk bölgeye 6,8 milyar dolarlık binek otomobil satıldı. Ocak-eylül döneminde en çok binek otomobil ihracatı Fransa, İtalya ve Almanya'ya yapıldı.

Nobel ödüllü Sancar TOGG’u inceledi

Nobel ödüllü Aziz Sancar, TEKNOFEST’te yer alan TOGG'un Üst Yöneticisi Gürcan Karakaş’tan, projede gelinen aşama ve ilerleyen süreç hakkında bilgi aldı. Sancar, Bursa Teknik Üniversitesi'nden gençlerin “Sancar” adını verdiği elektrikli aracı da inceledi.

Elon Musk'tan çip krizi açıklaması: Kısa vadede sonlanacak

Tesla CEO'su Elon Musk, küresel otomotiv üretimini sarsan çip krizi hakkında dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Dünyanın farklı bölgelerinde çip fabrikalarının inşasının devam ettiği belirten Musk, krizin yakın gelecekte sona ereceğini söyledi.

Selçuk Bayraktar: Gayretimiz uçan araba teknolojisini geliştirmek

TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, "Bütün bu robotik teknolojisinin, otonom gelişmesiyle birlikte aslında bütün çabamız, gayretimiz geleceğin mobilitesinde devrim yaratacak uçan araba teknolojisini geliştirmek. Yani uçan akıllı mobiliteyi bir anlamda geliştirmek" dedi.

Türkiye’nin ilk uçan arabası görücüye çıktı: 'Cezeri'ye yoğun ilgi

Türkiye’nin ilk uçan arabası ‘Cezeri’ Teknofest 2021’de ziyaretçilerden büyük ilgi görüyor.

Karar alındı: New York'ta fosil yakıtlı araçlar yasaklanacak

New York, 2035 yılına kadar fosil yakıtla çalışan araçların satışını yasaklayacak. Konuyla alakalı çalışmalar devam ederken yasa sonunda onaylandı. Böylece fosil yakıtlı araçların sayısı azaltılarak elektrikli otomobillerin kullanımının artırılması bekleniyor.

Bir TL ile 250 kilometre giden elektrikli araç yaptılar TEKNOFEST'te 2 ödül birden aldılar

Samsun Üniversitesi (SAMÜ) öğrencileri tarafından 45 günlük çalışmayla yapılan elektrikli araç, TEKNOFEST’ten 2 ödülle döndü. Bir TL ile 250 kilometre yol giden araç verimlilikte yarışmanın 2.’si olurken, Kurul Özel Ödülü'ne de layık görüldü. SAMÜ, yarışa katılan köklü üniversiteleri arkasından baktırdı.

Lise öğrencilerinin yaptığı araç TÜBİTAK’ın yarışlarında bir ilki gerçekleştirdi

Kocaeli'de düzenlenen "Uluslararası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışlarına" katılan 8 lise öğrencisinden oluşan ekip, yaptıkları önden çekişli araç ile TÜBİTAK’ın düzenlediği yarışmaya bir ilke imza attılar.

Xiaomi sürücüsüz otomobil projeleri geliştiren Deepmotion'ı satın aldı

Xiaomi, bundan 4 yıl önce kurulan ve sürücüsüz otomobil projeleri üzerinde çalışan Deepmotion'ı bünyesine kattı. Geçtiğimiz dönemlerde bu alana 10 milyar dolarlık yatırım yaptığı duyuran Çinli Xiaomi, ilerleyen süreçte birçok farklı ülkeye elektrikli otomobil satışı yapmayı hedefliyor.

Adıyaman'ın elektrikli aracı 'Cendere' görücüye çıkıyor

Adıyaman Üniversitesi (ADYÜ), TÜBİTAK tarafından Intercity İstanbul Park Yarış Pisti’nde düzenlenmesi planlanan “Efficiency Challenge Electric Vehicle” yarışlarına, elektrikli yarış arabası “Cendere” ile katılacak.

Tesla'ya fareler dadandı: Kullanıcılar şokta binlerce dolarlık zarar var

ABD'li iş insanı Elon Musk’ın sahibi olduğu elektrikli otomobil şirketi Tesla’nın araçlarının bazı kısımlarını farelerin yediği ortaya çıktı. Konuyla ilgili açıklama yapan Tesla servis danışmanı Jose Solis, "Bu durum tasarımda veya kullanımda bir 'kusur' olarak kabul edilmeyecektir. Tesla'nın kontrolü dışında çok fazla faktör olduğunu düşünürsek, bunu bir garanti veya onarım kapsamına alamayız" dedi.

Elektrikli uçan taksi üreticisine dev yatırım: Microsoft, American Airlines ve Rolls-Royce'tan destek

Vertical Aerospace elektrikli ilk ticari uçak üreticisi, Microsoft, American Airlines ve Rolls-Royce gibi dev firmalardan yatırım aldıklarını ve halka arz firmasıyla birleşerek şirketin 5 milyar dolardan fazla kurumsal değere ulaşacağını açıkladı.

Ford SecuriAlert sistemi ek güvenlik özellikleri getiriyor

Ford, araçlara izinsiz erişildiğinde akıllı telefonlara bildirim gönderen yeni bir sistem geliştirdi. Ford SecuriAlert olarak isimlendirilen güvenlik özellikleri, FordPass ile eşzamanlı olarak çalışıyor.

Tesla fren kaliper cıvatalarının gevşemesi nedeniyle 6 bine yakın aracını geri çağırıyor

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla, 2019-2021 arasında çıkan Model 3 ve 2020-2021 arasında çıkan Model Y modellerinde fren kaliper cıvatalarının gevşemesinden dolayı toplamda 5974 otomobili geri çağırıyor. Böylece ücretsiz onarım süreci başlatılmış oluyor.

Tesla'nın otomatik pilot kameraları suçluların yakalanmasını sağladı

Güney Kaliforniya'da araçların camlarına ateş açılması sonrasında harekete geçen polis, son birkaç haftadır saldırganları arıyordu. Sonunda Tesla otomatik pilot kameralarıyla kaydedilen görüntüler ortaya çıktı ve saldırganların yakalanmasını sağladı.

Tesla otopilot sürücü izleme için araç içi kameraları kullanmaya başladı

Tesla, son dönemlerde yaşanan trafik kazaları nedeniyle eleştirilerin hedefinde. Ama şirket bu noktada yeni bir çözüm de geliştiriyor: Elon Musk daha önce sürücüsü izleme sistemlerini çok kez reddetmiş olmasına rağmen yeni güncellemeyle bu sistemi hayata geçiriyor. Böylece Tesla sürücüleri dikiz aynası üzerine yerleştirilen kamera üzerinden izleniyor.

Tesla menzil düşürdüğü nedeniyle Norveç'te suçlu bulundu

Tesla, 2019'da yayınladığı güncelleme sonrasında Model S ve Model X'lerde menzilin düşmesi ve çeşitli hızlı şarj sorunlarının oluşması nedeniyle Norveç'te suçlu bulundu. Şirket birkaç hafta içinde savunmasını yapmazsa binlerce kullanıcıya ödeme yapmak durumunda kalabilir.

Yerli lityum pili TOGG’a yetişecek

TOGG’un batarya yapımında kullanılacak yerli lityum üretiminde yeni bir aşamaya geçildi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, sıvı bor atıklarından üretilen yerli lityumun Türkiye’nin en büyük batarya üreticilerinden ASPİLSAN tarafından yapılan testlerden başarıyla geçtiğini açıkladı.

Huawei Çinli bir otomobil üreticisini satın alabilir

Teknoloji devi Huawei, Çin'de faaliyet gösteren birçok otomobil üreticisiyle çeşitli görüşmeler yapıyor. Hatta yakın zamanda bir üreticinin Huawei çatısı altına dahil olması söz konusu. Huawei böylece otomobil pazarında güçlenmek istiyor.

Elektrikli otomobiller için geliştirilen yeni kablosuz şarj sistemi 1 saatte yüzde 80 dolum sağlıyor

Koreli üreticiler tarafından geliştirilen yeni bir elektrikli otomobil kablosuz şarj sistemi, yalnızca 1 saat içinde %80'lik dolum sağlıyor. Böylece zaman içinde elektrikli otomobiller için en büyük problemlerden biri olarak görülen şarj sorunu ortadan kalkabilir.

Fırsatı gördü hibriti artırdı

Geçtiğimiz yıl Swift modelinin hibrit seçeneğini satışa sunan ve büyük rağbet gören Suzuki, 2 hibrit modelini daha satışa sundu. Bu yıl 4 bin adet hibrit satışı yakalamak istediklerini söyleyen Suzuki Marka Direktörü Şirin Mumcu Yurtseven, “Dizel payı düşerken elektrikli ve hibrit araçların yükselişini görüyoruz” dedi.

Xiaomi bu kez de elektrikli otomobil üzerinde çalışıyor

Apple, Baidu ve diğer teknoloji şirketleri yeni nesil elektrikli otomobillere yönelirken Çinli Xiaomi'nin de benzer bir adım atacağı konuşuluyor. Şirketin Çinli otomobil üreticisi Great Wall ile iş birliği yapılacağı da bilinenler arasında. İlk modelin 2023'te duyurulması bekleniyor.

Araç modifikasyonunda ‘Türkiye’ dönemi: En büyük talep Avrupa ülkelerinden geliyor

Türkiye, 'araç modifikasyonu' konusunda büyümeye devam ediyor. Özellikle son yıllarda birçok farklı şirketin bu alana yatırım yapmasının ardından gelişim her geçen gün artıyor. Tabii bununla birlikte otomobil ya da kamyonetlerde performans veya tasarım hususunda yapılan iyileştirmeler dünya genelinde de büyük ilgi görüyor. Yani aslında tamamen VIP hizmet veren şirketler yurt dışına da açılmış durumda.

Çin hükümeti casusluk kaygıları nedeniyle devlet çalışanlarının Tesla kullanmasını yasakladı

Çin hükümeti, Tesla'nın otomobillerdeki sensör ve kameralarla bilgi toplayabileceği gerekçesiyle devlet kurumlarındaki kullanımını yasaklıyor. Yani artık doğrudan devlete bağlı olan birimlerdeki çalışanların Tesla kullanması söz konusu değil.

Otoparklara metrekare ayarı

Metropollerin en büyük sorunu haline gelen konut ve işyerlerindeki otoparklara yeni düzenleme geldi. Daha önce bağımsız bölüm başına getirilmesi düşünülen 1 otopark şartı yeniden revize edildi.

ZTE ekran altı yüz tanıma sistemi üzerinde çalışıyor

Çinli üretici ZTE, doğrudan ekran altına entegre edilen kamera ve sensörler yardımıyla yüz tanıma yapabilen sistemi geliştirmeye devam ediyor. Son olarak Mobil Dünya Kongresi'nde gösterilen sistem, kilit açma işleminin yanı sıra mobil ödemede de ek bir güvenlik sağlıyor.

LG kıvrılabilir telefon projesini iptal etmiş olabilir

Güney Kore merkezli akıllı telefon üreticisi LG, kıvrılabilir telefon projesini tamamen askıya alabilir. Şirkete yakın kaynaklardan ve tedarik zincirinden gelen bilgiler, projenin tamamen sonlandığını ve hatta önümüzdeki süreçte LG'nin mobil pazardan çekilmeyi hedeflediği yönünde.

Yeni Sandero denge bozdu

Dacia’nın en sevilen modellerinden Sandero ve Sandero Stepway Türkiye’de tanıtıldı. Fiyatı ve yeni teknolojileriyle dengeyi bozan model için Renault Mais Genel Müdürü Berk Çağdaş, “Yeni Sandero Stepway ile B-SUV liderliği, yeni Sandero ile B-HB ilk 3 hedefliyoruz” dedi. Yeni Sandero Stepway 160 bin 900 TL’den, Yeni Sandero ise mart ayında 134 bin 900 TL’den satışa çıktı.

Apple otomobil üretimi için Nissan ile ortaklık yapılabilir

Hyundai ya da Kia ile yapılan görüşmelerden herhangi bir sonuç çıkmamasının ardından Apple'ın yeni gözdesi Nissan olabilir. Son bilgilere göre Japon otomobil üreticisiyle iş birliği yapılabilir.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+