Van Haberleri

Kapıköy Gümrük Kapısı 19 ay sonra sonra İran geçişine açıldı

Koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında 19 aydır kapalı olan Kapıköy Sınır Kapısı'nın İran tarafı açıldı.

Drone'a takıldılar: Düzensiz göçmenlerin geçişine izin yok

Van’ın Muradiye İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından, ülkeye yasa dışı yollardan yaya olarak girdiği tespit edilen 25 düzensiz göçmen yakalandı.

Van'da 14 kişilik minibüse bindirilen 71 düzensiz göçmen yakalandı

İl Jandarma Komutanlığı'na bağlı devriye ekiplerinin durdurduğu 14 kişi taşıma kapasiteli minibüste 71 düzensiz göçmen yakalandı, olayla ilgili 2 şüpheli gözaltına alındı.

Bakan Soylu: Tedbirleri almamış olsaydık bir milyon 250 bin kaçak göçmen Türkiye'ye gelmiş olacaktı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye'nin son 3 yılda 1 milyon 250 bin kaçak göçmeni sınırda engellediğini belirterek, "Biz bu tedbirleri almamış olsaydık, 1 milyon 250 bin kaçak göçmen Türkiye'ye gelmiş olacaktı." dedi.

Helsinki Üniversitesi'nin 'Van kedisi' araştırmasına tepki: Bu unvanı asla kabul etmiyoruz

Helsinki Üniversitesi'nden bilim insanları, kedilerin karakter ve davranışlarını inceleme altına alarak kapsamlı bir araştırma yaptı. 26 farklı ırktan 4 bin 300'den fazla kediyle yapılan çalışmada, en saldırgan türün Van kedisi olduğu belirtildi. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Van Kedisi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Abdullah Kaya da araştırma sonuçlarına karşı çıkarak "Van kedisine bir unvan verilecekse, en zeki kedi unvanına sahiptir diyebiliriz" dedi.

Van'da kaçak göçmenleri taşıyan minibüs devrildi: Ölü ve yaralılar var

Van'ın Gürpınar ilçesinde kaçak göçmenleri taşıyan bir minibüs kaza yaptı. Minibüs sürücüsü kazada yaşamını yitirirken, 15 kişi de yaralandı.

İran sınırında güvenlik önlemleri üst düzeyde tutuluyor

Türkiye-İran sınırına, yurda yasa dışı geçişler ile kaçakçılık faaliyetlerini önlemek ve teröristlerin sızmasını engellemek amacıyla yapılan modüler duvar çalışmalarında 7 kilometrelik bölümün montajı tamamlandı, 130 kilometre hendek kazıldı, 103 elektro optik kule inşa edildi. Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, "Sınırdaki tedbirleri en üst düzeye çıkardık. Sınırı geçilmez kılmak için elimizden geleni yapıyoruz. Güvenlik güçlerimiz koordinasyon içerisinde, bütün teknolojik verilerden yararlanarak 7/...

Boğulma tehlikesi geçiren 6 aylık Beren'i öğle yemeğine çıkan doktor kurtardı

Van'ın Edremit ilçesinde boğazını tıkayan karpuz parçası nedeniyle boğulma tehlikesi geçiren 6,5 aylık Beren Ada Özkan, bu sırada öğle yemeği için kafede bulunan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Siahmet Atlı’nın müdahalesiyle kurtuldu. Bu tarz durumlarda ilk müdahalenin önemli olduğunu belirten Dr. Atlı "Bizim orada olmamız çocuk için bir mucize oldu" dedi.

Van’da 36 düzensiz göçmen ve 2 organizatör yakalandı

Van’ın İpekyolu ilçesindeki bir apartmanın 3 farklı dairesinde yapılan aramada 36 düzensiz göçmen ve 2 organizatör yakalandı.

İran'dan Türkiye'ye geçmeye çalışan 113 Afgan göçmen yakalandı

Van'a bağlı Çaldıran ilçesinde, İran üzerinden Türkiye'ye geçmeye çalışan 113 Afganistan uyruklu düzensiz göçmen yakalandı. Göçmenler İl Göç İdaresi Geri Gönderme Merkezine teslim edildi.

Sanayi çıraklığından tıp fakültesine: Sanayide şartlar ağır ve yorucu ama çalışınca oluyor

Van’da sanayide çıraklık yaparken üniversiteye hazırlanan Muhammed Ali Ersidar, girdiği Yüksek Öğretim Kurumları (YKS) sınavında büyük bir başarı elde ederek tıp fakültesini kazandı.

Meteorolojiden kuvvetli rüzgar uyarısı: 90 km hıza ulaşacak çatılar uçabilir!

Meteoroloji 14. Bölge Müdürlüğü, doğu illeri için kuvvetli rüzgar ve fırtına uyarısında bulundu. Rüzgârın hızının güney ve güneybatı yönlerden saatte 90 km hıza ulaşabileceğine dikkat çekilirken, çatı uçması ve direk devrilmesi gibi olumsuzluklara karşı ise vatandaşların dikkatli olması istendi. İşte ülke genelinde il il hava durumu..

Kamyon kasasındaki çimento torbalarının altından 78 kaçak göçmen çıktı

Van'ın Gevaş ilçesindeki Balaban jandarma kontrol noktasında durdurulan kamyonun kasasındaki çimento torbalarının altındaki oluşturulan bölmede Afganistan uyruklu 78 kaçak göçmen çıktı. Gözaltına alınan kamyon şoförü tutuklandı.

Aşiret düğününde dudak uçuklatan takı: Damada 3,4 milyon TL, geline kilolarca altın

Van’da, Ertoşi aşiretinin ileri gelenlerinden Nejdet Bayram’ın oğlu Rızgin Bayram görkemli bir düğünle dünya evine girdi. 120 küçükbaş hayvanın kesildiği düğünde, damada 3,4 milyon TL, geline ise kilolarca altın takıldı.

İran sınırına 43 kilometre beton duvar örüldü

Van'ın İran sınırındaki Çaldıran ilçesinden başlatılan Ağrı'nın Doğubayazıt ile Hakkari'nin Yüksekova hattına kadar uzanan modüler duvar ve akıllı kule çalışmaları devam ediyor. Yaşa dışı geçişlerin engellenmesi için Yüksekova ilçesinin İran sınır hattında başlatılan 43 kilometre beton duvar çalışmaları tamamlandı.

Van'da MİT ve polisten ortak operasyon: Otelde 26 kaçak göçmen yakalandı

Van'da MİT ve polisin koordinasyonunda bir otele yapılan baskında 26 kaçak göçmen yakalandı. Göçmen kaçakçılığı yaptıkları gerekçesi ile 4 kişi gözaltın alındı.

İran göç akınına kör oldu: Pikapla sınır devriyesi

Türkiye Afgan göçmene duvar, hendek, tel örgü, gözetleme kuleleri ve İHA’larla önlem alırken İran tarafı tamamen kayıtsız. Sınır güvenliği pikap ve motosikletli devriyelerden ibaret. Gruplar halinde karakol önünden geçen sığınmacılara bile müdahale edilmiyor. İran’ın bu lakaytlığı sınırda devriye gezen İHA’larımız tarafından da kayıt altına alındı.

Van'da geri dönme merkezinde göçmenlere meslek dersi

Yasadışı yollarla Türkiye’ye gelen 7 bin 500 Afgan dönüş için, Kabil Havalimanı’na uçuşların başlamasını bekliyor. Geri gönderme merkezlerinde kalan Afganlara, sağlık hizmetlerinin yanı sıra ülkelerine geri dönüşlerinde meslek sahibi olmaları için meslek eğitimi sağlanıyor. Geri Gönderme Merkezi’ne sevk edilen göçmenlere Türkçe dersi de veriliyor.

Afgan göçmenlerle gündeme gelen Türkiye İran sınırını Yeni Şafak görüntüledi

Taliban’ın Afganistan’da yönetimi ele geçirmesiyle sınırda Afgan mülteci hareketliliği artmaya başladı. İran üzerinden gelen göçmenlerin geçişinin engellenmesi için TSK tarafından güvenlik önlemleri had safhaya çıkarıldı. Mehmetçik, zırhlı araçlarla, gözetleme kuleleriyle, elektro optik kameralarla, duvarlarla, 4 metre genişliğinde ve 4 metre derinliğindeki hendeklerle sınırda adeta kuş uçurtmuyor. Ancak tüm bu önlemlerin yanı sıra pek çok iddia da gündeme geldi. İran sınırına giden Yeni Şafak t...

Afgan göçmenler arkalarında acı hikayeler bıraktı: Biz burada güven bulmaya geldik

Türkiye’ye yasa dışı yollarla giren Afgan göçmenler, arkalarında acı hikayeler bırakıyor. Yaşadıklarını anlatan iki çocuk annesi Benevşe Mirzai, İran üzerinden gelirken çok sıkıntı yaşadıklarını belirtti. Türkiye’ye dağlık alanlardan geldiklerini ifade eden Mirzai, “Türkiye, güvenli bir ülke ve biz de buraya güven bulmak için geldik. Biz de can güvenliğinden dolayı kaçmak zorunda kaldık. Eşim asker olduğu için öldürülecekti” dedi.

‘Şok evleri’nde saklıyorlar: Göçe karşı 7/24 nöbet

Van, Iğdır, Ağrı, Hakkari’de binlerce polis ve jandarma kaçak göçmenlere karşı devriye geziyor. Kaçakçılar ise gruplar halindeki getirdikleri göçmenleri “şok evi” denilen metruk binalarda saklıyor. Güvenlik güçleri bu evleri çembere alıp göçmenleri yakalıyor.

İller İdaresi Genel Müdürü Kırbıyık Van'da sınır güvenliğiyle ilgili konuştu: Her türlü önlem alındı

İller İdaresi Genel Müdürü Hüseyin Kürşat Kırbıyık, Türkiye-İran sınırında yasa dışı geçişlerin engellenmesi için güvenlik önlemlerinin en üst seviyeye çıkarıldığını belirterek, geçen yıl 505 bin 375, bu yıl da şu ana kadar 280 bin 374 düzensiz göçmenin ülkeye giriş yapmaya çalışırken engellendiği bilgisini verdi.

Van'da CHP’li üç ilçe başkanı istifa etti

Van'da CHP'li üç ilçe başkanı görevlerinden alınmıştı. Bu duruma tepki gösteren CHP Muradiye İlçe Başkanı Nurettin Beyaz, Gevaş İlçe Başkanı Musa Baran ve Saray İlçe Başkanı Ekrem Yıldızbaş istifa ettiklerini açıkladı. CHP'li isimler, dışlandıklarını ve programlara davet edilmediklerini belirterek CHP il yönetimine "Partiyi büyütmeye değil, bölmeye geldiler. Parti üyesi olmayan insanlar, şu an CHP Van’ı yönetiyor" eleştirisinde bulundu.

Van Gölü'nün güvenliği Sahil Güvenlik Komutanlığı'na emanet

Van Gölü üzerinden kaçakçılık faaliyetlerinin önlenmesi ve göldeki güvenliğin sağlanması amacıyla kurulan Sahil Güvenlik Bot Komutanlığı, düzensiz göçmenlerin teknelerle başka illere götürülmesinin engellenmesinde etkin rol alacak.

Van'da gösteri yürüyüşü yasaklandı

Van Valiliği, şehirde gösteri yürüyüşü ve açık hava toplantılarının 15 gün boyunca yasaklandığını duyurdu. Valilikten yapılan açıklamada, Anayasa ve kanunlarda öngörülen sınırlandırma ve yasaklama şartlarını doğrudan ve açıkça oluşturduğu değerlendirilen eylemler ile saldırı olaylarının önüne geçilmesinin planlandığı belirtildi.

Van Valisi: Otobüsle taşınan göçmenler yakalandı

Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, göçmenleri kaçak şekilde taşıyan özel bir firmaya ait otobüsün Patnos’taki arama noktasında durdurulduğunu ve göçmenlerin yakalanarak haklarında adli ve idari işlem yapıldığını söyledi. Organizatör de gözaltına alındı.

Van'da kaçak şekilde göçmenleri taşıdığı iddia edilen otobüs firmasına soruşturma

Van Cumhuriyet Başsavcılığı, özel bir firmaya ait otobüse düzensiz göçmenlerin otogar dışından bindirilerek batıdaki şehirlere kaçak taşındığı iddiasına ilişkin görüntülerin ardından, otobüs firması ve görevlileri hakkında soruşturma başlattı.

Van'da bahşiş için trenle düğün konvoyunun önünü kestiler

Van’ın Özalp ilçesinde iki makinist, trenle düğün konvoyunun önünü kesti. Trenin durmasının ardından aşağıya inen makinistler konvoydakilerden bahşiş istedi. Bahşişi aldıktan sonra yollarına devam ettiler.

Van Gölü’nde su altı mağarası keşfedildi

Türkiye Su Altı Sporları Federasyonu Dalış Eğitmeni Adem Tekin tarafından Van Gölü’nde yapılan keşif amaçlı dalışta su altı mağarası bulundu.

Sel suları içinde kalan akrabasını traktörle kurtardı

Van'ın Başkale ilçesine bağlı Yanal Mahallesi'nde 1 Ağustos'ta yaşanan selde minibüste mahsur kalan Mevlüt İşlegöz, akrabası Mehmet Döner (35) tarafından traktörle kurtarıldı. O anlar, cep telefonu kamerasına yansıdı.

Van Gölü’nde yeni mikrobiyalitler keşfedildi

Dünyanın en büyük sodalı gölü, Türkiye’nin en büyük gölü olma özelliğini taşıyan Van Gölü’nde yeni mikrobiyalitler keşfedildi.

Bir korkutan kaza haberi de Van'dan geldi: İkisi çocuk 10 yaralı var

Van'ın Başkale ilçesinde kafa kafaya çarpışan iki otomobil ile daha sonra Hakkari yönünden Van istikametine giden TIR ile çarpıştı. Meydana gelen zincirleme kazada 2'si çocuk 10 kişi yaralandı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+