Sinop Haberleri

Geçmediği köprüden gelen cezalar iptal edildi

Sinop'ta yaşayan Seyfettin Aksan'a Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile Kuzey Çevre Otoyolu'ndan otomobiliyle geçiş ihlali yaptığı gerekçesiyle 152 TL ceza kesildi. İstanbul'a en son 15 yıl önce gittiğini belirten Aksan'ın itiraz ettiği cezalar yapılan inceleme sonucu iptal edildi.

Karadeniz'de tezgahlar hamsiyle doldu taştı

- Sinop Abalı Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Ömer Tuncer, hamside bolluk yaşanacağını belirtti. Sebebi ise;- "Geçen yıl beslenmeden dolayı zayıf kalan hamsi, bu yıl daha iyi beslenerek irileşti ve boyu da uzadı. Bu sezon hamsi bol olacak gibi görünüyor" dedi.

Sinop’taki selin yeni görüntüleri ortaya çıktı: Köprünün yıkılma anı kamerada

Sinop'ta 11 Ağustos’ta meydana gelen sel felaketinin yeni görüntüleri ortaya çıktı.

Sinop'tan ayrılmak için sandığa gidecekler

Sinop'un Türkeli ilçesindeki mahalle sakinleri, Kastamonu'ya bağlanmak için yapılan halk oylamasında sandık başına gidecek.

Karadeniz'de fırtına nedeniyle balık azaldı fiyatlar katlandı

Denizlerde, 1 Eylül’de başlayan balık avı sezonu, fırtına engeline takıldı. Karadeniz'de etkili olan fırtına nedeniyle balıkçılar, 1 haftadır tekneleriyle denize açılamadı. Tezgahlarda balığın miktarı azalırken, fiyatı da katlandı. Sinop'ta 20 TL'ye satılan palamudun tanesi 40 TL'ye, hamsinin kilosu da 40 TL'ye çıktı.

Dört bin TL maaşla usta arıyor: 2 yıldır vasıfız eleman dahi bulamıyoruz

Sinop’ta 4 bin TL’ye çalışacak motor ustası arayan bir otomobil yetkili servisi 2 yıldır vasıfsız eleman dahi bulamadı. Duyanlar şaşkınlığını gizleyemedi.

Selin vurduğu Bozkurt ve Ayancık'ta yüz yüze eğitim başladı

-Sel felaketinin yaralarının sarılmaya çalışıldığı Kastamonu'nun Bozkurt ilçesi ile Sinop'un Ayancık ilçesinde yüz yüze eğitim başladı. Bozkurt'ta ilk ders zilini çalan Vali Avni Çakır: "Sevgili öğrenciler, öyle bir meydanları doldurdunuz ki şehir cıvıl cıvıl oldu. Yaklaşık 40 gündür buradayız, içimizde bir kasvet vardı. Sizlerin bu cıvıltısıyla, enerjisiyle içimizdeki kasvet dağıldı" diye konuştu.

Telefonlara mesajlar düştü, tüm şehir bu sesle irkildi: Hava saldırısı alarmı 'Sığınaklara girin'

Sinop hafta sonuna kırmızı alarmla başladı. Telefonlara mesajlar düştü. İlin tamamında sirenler çaldı. "Hava saldırısı alarmı" şehirde hayatı 3 dakikalığına durdu.

Sinop'ta selin denize sürüklediği tomruklar balıkçılığı da vurdu

Sinopta geçtiğimiz ay meydana gelen ve 10 kişinin hayatını kaybettiği sel afetinde denize sürüklenen tomruklar, Karadeniz'de balık avcılığını da olumsuz etkiledi. Ayancık ilçesinde teknelerinin hasar göreceği endişesiyle denize açılamayan balıkçılar, dibe batan boyları 12 metreyi bulan tomrukların toplanmasını bekliyor.

Ayancık'ta yüz yüze eğitim 20 Eylül'de başlayacak

Sel felaketinin yaşandığı Sinop'un Ayancık ilçesinde, temizlik ve hasarlı binaların yıkım çalışmaları devam ediyor. Bundan dolayı Ayancık'ta yüz yüze eğitim 20 Eylül'de başlayacak. 20 Eylül'e kadar uzaktan eğitim yapılacak.

AFAD’dan yardımların Gerze'de belirli kişilere dağıtıldığı iddiasına yalanlama

Kastamonu’nun Bozkurt ilçesine gönderilen yardım kolilerinin, Sinop’un Gerze ilçesinde belirli kişilere dağıtıldığı iddia edilmişti. AFAD, Gerze'nin de "Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi" ilan edilen yerler arasında bulunduğunu ifade ederek, gelen yardımların herhangi bir ayrım yapılmadan dağıtıldığını, iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirtti.

Afet bölgesi ilan edilen üç il için acele kamulaştırma kararı

Resmi Gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanı kararları doğrultusunda yangın felaketinin yaşandığı Antalya’nın Gündoğmuş ilçesi, sel ve heyelan yaşanan Kastamonu ve Sinop’taki yerler için Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından acele kamulaştırma yapılacak.

Riskli yapılar taşınacak

Batı Karadeniz’deki sel felaketi sonrası risk taşıyan yerlerle ilgili harekete geçildi. Çok sayıda evin yıkıldığı bölgede dere yatağındaki yapılar Devlet Su İşleri’nce hazırlanan risk raporu doğrultusunda taşınacak. Bakan Murat Kurum, “Taşkın sınırları altında kalan varsa onları da uygun alanlara taşıyacağız” dedi.

Sinoplu afetzededen Bakan Karaismailoğlu'na: İtiraf edeyim böyle bir hizmet beklemiyordum

Sel felaketinin yaşandığı Sinop Ayancık'ta bir vatandaş, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile sohbet etti. Konuşmasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaretten ceza aldığını belirtip yapılan hizmetlerden sonra pişman olduğunu ifade eden vatandaş, "Ayancık adına şu ana kadarki selin yönetimi için çok teşekkür ediyorum. İtiraf edeyim hiç beklemiyordum böyle bir operasyonu. Allah razı olsun" dedi.

Meteoroloji'den sel bölgesi Sinop'a kritik uyarı

Sel felaketinin yaralarını sarmaya çalışan Sinop'a kuvvetli sağanak yağış uyarısı yapıldı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre; yağışlar bu gece ve yarın etkili olacak.

Kredi çekip ev yaptırdı: İçine eşyalarını yerleştirdiğinin ertesi günü selde evi yıkıldı

Kredi çekerek yaptırdığı evi selde yıkılan Sinoplu vatandaş, üç yıl daha borç ödeyeceğini belirterek, “Faiziyle birlikte 100 bin TL ödeyeceğim. Emekli olacağım. Emekli parasını bankaya vereceğim” dedi.

Ayancıklı afetzede: Derenin başındaki tomruklar köprüyü tıkadı felaketimiz oldu

Sinop'un Ayancık ilçesinde sel afetini yaşayan vatandaşlar yenisafak.com'dan Taha Hüseyin Karagöz'e konuştu. Eski muhtar Erdoğan Özdemir afete bölge esnafı tarafından 'yakın' olduğu gerekçesiyle dere kenarına konumlandırılan tomruk deposunun neden olduğunu belirterek "O tomruklar gelip köprüyü kapattı felaketimiz oldu" diye konuştu. Sanayi esnafı Özkan Yüresev de "İlk yürüyüş köprüsü olmasa tomruklar aşağıda toplansa çok daha büyük kayıp olurdu. Ayancık haritadan silinirdi. Burada taşıp sanayiyi...

Babaçay köyünde sel sularından 40 kişiyi kurtaran operatör o gece yaşananları anlattı: Gelmek istemeyenler oldu zorla götürdük

Sinop'un Ayancık ilçesine bağlı, çok sayıda evin sel sularına kapılarak yıkıldığı Babaçay köyünde iş makinesiyle 40 kişiyi kurtaran operatör, o gece yaşadıklarını anlattı. Sefer Cankur, "Köye gittiğimde sel suları bayağı yükselmişti. Hemen insanları kurtarmaya başladım. İki üç saat bir çalışma yaparak bazı kişileri evlerinden topladım. Kırk kişiyi güvenli bölgelere taşıdım. Gelmek istemeyenler oldu, zorla götürdük" dedi.

Karadeniz’de tomruk adacıkları oluştu

Sinop’ta yaşanan sel felaketinin ardından denize taşınan binlerce tomruk Karadeniz’de adacıklar oluşturdu.

Kastamonu'da selden etkilenen köylerin tamamına enerji verildi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Kastamonu'da selden zarar gören ilçelerinin ve köylerinin tamamına bugün itibariyle elektrik verildiğini açıkladı. YEDAŞ Genel Müdürü Hasan Yasir Bora da Sinop'ta selden etkilenen kırsaldaki köylerin tamamına bugün itibarıyla enerji verileceğini duyurdu.

Sel afetinden etkilenen vatandaşların fatura ödemeleri 3 ay süreyle ertelendi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez Sinop, Kastamonu ve Bartın'da sel felaketinden etkilenen vatandaşların elektrik faturası ödemeleriyle ilgili olarak, "Selin ve afetin etkilerini en aza indirmek amacıyla afetten etkilenen yurttaşlarımızın faturalarının ödeme süresini 3 ay süreyle erteliyoruz. Erteleme için herhangi bir belge, bilgi de istemiyoruz. Vatandaşlarımızın sözlü beyanını da dikkate alarak bu ertelemeleri yapmış olacağız." ifadelerini kullandı.

Selin getirdiği 200 bin TL’lik cihazı polise teslim etti

Sinop’ta selin getirdiği tomruklar arasında 200 bin TL değerinde olduğu iddia edilen fiber optik füzyon cihazını bulan vatandaş, onu polis ekiplerine teslim etti.

Ayancık'ta sanayi esnafı o geceyi anlattı: Dükkanlarımızın gidişini izledik

Sinop’un Ayancık ilçesinde bulunan sanayi sitesinde sel sularının etkisiyle birçok dükkan yıkıldı. Sanayi esnafı ise selden geri kalan malzemelerini toplamaya çalışıyor.

AFAD Sinop ve Kastamonu'da kayıp sayısını açıkladı

AFAD, sel nedeniyle Sinop ve Kastamonu'da kayıp ihbarı sayısının 47 olduğunu açıkladı.

Sel bölgesinde mahsur kalan tatilciler feribotla tahliye edildi

Sel afetinin yaşandığı Sinop’a il dışından tatil amacıyla gelen misafirler, karayolunda yaşanan ulaşım sorunu nedeniyle feribotla tahliye edilmeye başlandı. İlk etapta 47 araç Sinop’tan alınarak İnebolu Limanı’na getirildi.

İçişleri Bakanlığı eski Ayancık Kaymakamı Kaya hakkındaki iddiaları yalanladı

İçişleri Bakanlığı, bazı yayın organlarında yer alan "Sinop'un Ayancık ilçesinde yaşanan sel felaketinde yıkımın şiddetini artıran tomruk deposunun eski Ayancık Kaymakamı Çağlayan Kaya tarafından kaldırılmak istendi" şeklindeki haberleri yalanladı.

CHP'li Engin Altay’ın ‘yardım ekiplerimiz sel bölgesine sokulmadı’ sözlerini Kemal Kılıçdaroğlu yalanladı

Kastamonu ve Sinop sel felaketinin ardından yaralarının sarmaya çalışırken CHP İstanbul Milletvekili Engin Altay akıllara zarar bir açıklamada bulundu. Altay, "İstanbul ve Ankara büyükşehir belediyelerinden gelen ekipler 'size ihtiyacımız yok' denilerek şehre sokulmadı" iddiasını ortaya attı. Altay'ın sözlerini ise Kemal Kılıçdaroğlu yalanladı. Kılıçdaroğlu Sinop'taki sel bölgesinde yaptığı açıklamada, "Belediye başkanlarımız elinden gelen bütün çabalarımızı gösterdiler. İstanbul Büyükşehir Bele...

Mehmetçik sel felaketinde mahsur kalan 545 kişinin tahliyesini gerçekleştirdi

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Sinop ve Kastamonu'daki sel felaketinde mahsur kalan 545 kişinin Türk Silahlı Kuvvetlerince (TSK) güvenli bölgelere ve sağlık kuruluşlarına taşındığını bildirdi.

Sel nedeniyle tahliye edilen Ayancık Devlet Hastanesi için seferberlik

Sinop'un Ayancık ilçesinde yaşanan sel sonrası tahliye edilen Ayancık Devlet Hastanesi'nin yeniden hizmete girmesi için yoğun çaba gösteriliyor. Ekipler; kepçe, iş makineleri, vidanjörlerle hastanenin içindeki çamur, moloz ve suyu boşaltıyor. Çalışmalara kentteki komando birlikleri de destek veriyor. Hastanenin zarar gören kısımları da onarılıyor.

Kaybımız büyüdü: 17 kişi hayatını kaybetti

Sağanak yağış Bartın, Sinop ve Kastamonu’da felakete yol açtı. Dereler ve çaylar taştı, evleri ve işyerlerini su bastı. Vatandaşlar helikopter ve botlarla tahliye edildi. Kastamonu’da 15, Sinop’ta 2 kişi hayatını kaybederken, Bartın’da 85 yaşındaki bir kadın kayboldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, selin etkili olduğu bölgelerdeki valiler ve kaymakamlarla görüşerek, devletin tüm imkanlarıyla seferber olduğunu söyledi.

Ayancık’ta vatandaşlar kışlık odununu selden topladı

Sinop’un Ayancık ilçesinde sel felaketi nedeniyle şehrin içine kadar taşınan odunlar kışlık ihtiyacı karşılamak üzere vatandaşlar tarafından toplandı.

Sinop-Ayancık karayolu ulaşıma açıldı

Yaşanan sel felaketiyle birlikte ulaşıma kapanan Sinop-Ayancık karayolu gece boyunca süren çalışmalar neticesinde sabahın ilk saatlerinde ulaşıma açıldı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+