Trabzon'a dün acil iniş yapmıştı bugün İngiltere'ye havalandı

Katar'ın başkenti Doha'dan İngiltere'ye hasta götürürken dün yakıt ikmali yaptığı Trabzon Havalimanı'ndan kalkışından kısa bir süre sonra teknik arıza nedeniyle aynı havalimanına acil iniş yapan ambulans uçak arızası giderildikten sonra bu sabah hastasını alarak İngiltere'ye havalandı.

Ambulans uçak 'acil' koduyla iniş yaptı

Bu sabah Katar'dan kalkan ve İngiltere'ye giden ambulans uçak Trabzon Havalimanı'nda yakıt ikmali yapıp havalandıktan bir süre sonra acil iniş izni istedi. Bunun üzerine havalimanı kapatıldı, uçaklar başka havalimanlarına yönlendirildi. Sorunsuz bir şekilde piste iniş yapan ambulans uçakta, 80 yaşında İngiltere vatandaşı bir kadın hasta olduğu öğrenildi.

Kesinleşmiş hapis cezası olan DEAŞ'lı oturma izni başvurusunda yakalandı

Trabzon'da terör örgütü DEAŞ'a üye olmak suçundan hakkında kesinleşmiş hapis cezası bulunan ve oturma izni almak için başvuru yapan Dağıstan uyruklu kadın yakalanarak cezaevine gönderildi.

Meteoroloji'den kritik uyarı: Sel kapıda

Meteoroloji'den çok kuvvetli yağış uyarısı geldi. Yağışların Ordu, Giresun, Hakkari, Bitlis, Siirt ve Şırnak çevreleri ile Trabzon'da etkili olması bekleniyor. Açıklamada, sel tehlikesine karşı da dikkatli olunması gerektiği vurgulandı.

Trabzon Havalimanı'nda yolcu sayısı yüzde 16 arttı

Trabzon Havalimanı'nda şubat ayında iç hatlarda 584 bin 152, dış hatlarda 11 bin 984 yolcu taşındı.

'Üzerimize çok büyük sorumluluklar düşüyor'

Trabzon Valisi Yücel, "Ülkemiz dünyanın ilk 10 büyük ekonomisi arasına girecekse bu, sağlıklı yetişmiş nesiller ile beraber olacaktır. Bu konuda üzerimize çok büyük sorumluluklar düşüyor" dedi.

Eren için koştular

38. Uluslararası Trabzon Yarı Maratonu ve Halk Koşusu, PKK’lı teröristlerin Maçka’da şehit ettiği Eren Bülbül anısına düzenlendi. Trabzon Valisi Yücel Yavuz ve Eren’in annesi Ayşe Bülbül’ün startını verdiği koşuya binlerce kişi katıldı. Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu maraton için “Terörün kökünün kazınmasına vesile olsun” dedi.

Şehit Eren Bülbül'ün annesini duygulandıran koşu

Şehit Eren Bülbül adına düzenlenen 38. Uluslararası Yarı Maratonu ve Halk Koşusu’na yoğun katılım olurken, Eren Bülbül’ün annesi Ayşe Bülbül oğluna ithaf edilen maratona katılarak duygu dolu anlar yaşadı. Eren'in annesi Ayşe Bülbül ile Trabzon Valisi Yücel yoğun katılımın gerçekleştiği maratonun startını birlikte verdi.

Trabzon ve Ordu-Giresun Havalimanları'nda uçak seferleri aksadı

Trabzon'da ve Ordu-Giresun'da etkili olan sis nedeniyle bazı uçak seferleri iptal edildi. Sisin görüş mesafesini düşürmesi nedeniyle İstanbul'dan 19.20 ve 19.50'de Trabzon Havalimanı'na yapılması planlanan uçak seferleri iptal edild.

Trabzonlular, Belediye önünde açıklama yapan Halkevi üyelerine tepki gösterdi

Trabzon Halkevinin, Trabzon Büyükşehir Belediyesi toplu taşıma hizmetleri ihalesi ile ilgili ortaya atılan iddialar üzerine Büyükşehir Belediye binası önünde yaptığı açıklamaya Trabzonlular tepki gösterdi.

Trabzon'da şarbon paniği: Kesip mahalleliye sattı

Trabzon'un Akçaabat ilçesinde bir kişinin şarbon hastalığı şüphesiyle ölümünün ardından bir dizi tedbir alındı. Mahalleden 73 kişi kontrol amaçlı hastaneye başvurdu.

Bu mahalle 1 yıldır kayıyor

Trabzon’un Arsin ilçesi Yeşilyalı mahallesinde 1 yıl önce 70 dönüm alanda etkili olan heyelan sonrası 2 ev yıkılıp 12 ev oturulamaz hale gelirken, bölgedeki kaymalara 1 yıldır önlem alınamadı. Mahallede heyelanların önüne geçmek için yaklaşık 6 milyon TL maliyetli 350 fore kazığın çakılmasına ihtiyaç olduğu belirtildi.

Eski NATO üssündeki askeri hangarlar için 'Hobbit' evi önerisi

Maçka Belediye Başkanı Koray Koçhan, "Maçka'daki NATO üslerini eğlence mekanları yapmalıyız. Yüzüklerin Efendisi filmindeki Hobbit evleri gibi alanlar yapılabilir. Mevcut binaları hiç bozmayacağız" dedi.

Meteorolojiden 6 ile kar uyarısı

Meteorolojiden yapılan son hava durumu tahminlerine göre, Kastamonu kıyılarının yağmur ve sağanak, Trabzon ve Rize'nin yüksek kesimleri ile Artvin, Gümüşhane, Bayburt ve Ardahan çevrelerinin hafif olmak üzere karla karışık yağmur ve kar yağışlı olması bekleniyor. İstanbul, Ankara ve İzmir'de ise bugün yağış beklenmiyor.

Sümela, Gözetleme Şapeli ile korunmuş

Trabzon’un Maçka ilçesinde yaklaşık bin 600 yıllık tarihe sahip Sümela Manastırı’nda bu zamana kadar az sayıda kişi tarafından bilinen “Gözetleme Şapeli” ilk kez görüntülendi.

Meteorolojiden sağanak ve kar uyarısı

Meteorolojinin son hava durumu tahminlerine göre, Doğu Karadeniz kıyıları ile Ordu çevrelerinin yağmur ve sağanak yağışlı, Trabzon ve Rize'nin iç ve yüksek kesimleri ile Artvin ve Ardahan çevrelerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. İstanbul, Ankara ve İzmir'de ise bugün yağış beklenmiyor.

Kütüphane olacak

Trabzon Havalimanı’na indikten sonra pistten çıkarak çamura saplanan yolcu uçağı kültür sanata hizmet edecek. Uçağı kentte uygun bir yere konuşlandırarak kütüphaneye dönüştüreceklerini belirten Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, bu projenin kazanın kötü hatıralarını da azaltabileceğini söyledi.

45 bin TL'yi toprağa gömdü

Trabzon’da özel bir okulda 10 yıldır para üstlerini 1’er TL şeklinde biriktiren Mehmet Ufuk Ayas topladığı 45 bin TL’yi küpe koyarak toprağa gömdü. Ayas'ın hedefi ise 61 bin TL biriktirmek.

Trabzon'da pistten çıkan uçağın akıbeti belli oldu

Trabzon Havalimanı'nda 13 Ocak akşamı iniş sırasında pistten çıkan Pegasus Havayolları uçağının hizmet dışı olmasına karar verildi. Uçağın parçalarının sökümünün ardından hurdaya ayrılacağı veya eğitimlerde kullanılacağı belirtildi.

Trabzon'da uçak kazasının detayları açıklandı

Trabzon'da pistten çıkan uçağın kaldırılması çalışmaları sebebiyle havalimanı saat 04.00'ten itibaren 24 saatliğine uçuşa kapatıldı. Trabzon Havalimanı Mülki İdare Amiri Hatipoğlu, pistten çıkan Ankara-Trabzon seferini yapan yolcu uçağının bulunduğu yerden kaldırılmasıyla ilgili detayları açıkladı. Hatipoğlu, uçağın son durumuyla ilgili de bilgiler verdi.

Pistten çıkan uçağın kaldırılmasının detayları açıklandı

Trabzon'da pistten çıkan uçağın kaldırılması çalışmaları sebebiyle havalimanı saat 04.00'ten itibaren 24 saatliğine uçuşa kapatıldı. Trabzon Havalimanı Mülki İdare Amiri Hatipoğlu, pistten çıkan Ankara-Trabzon seferini yapan yolcu uçağının bulunduğu yerden kaldırılmasıyla ilgili detayları açıkladı. Hatipoğlu, uçağın son durumuyla ilgili de bilgiler verdi.

600 bin TL'ye kalktı

Trabzon'da pistten çıkan uçak 11 saatlik çalışma sonucu kenara alındı. Kurtarma maliyeti 600 bin TL'yi buldu. Masrafların sigorta şirketi tarafından karşılanacağı bildirildi. 24 saat uçuşa kapatılan Trabzon Havalimanı da sabah 04.00'te tekrar uçuşa açıldı.

Pistten çıkan uçak kurtarıldı

Ankara-Trabzon seferini yaparken Trabzon Havalimanı’na 13 Ocak akşamı indikten sonra pistten çıkan Pegasus Havayolları’na ait yolcu uçağı bulunduğu yerden vinç yardımı ile çıkartıldı. Uçağın pist üzerine indirilmesi bekleniyor.

Trabzon’da pistten çıkan uçağı kurtarma çalışmaları canlı yayın

Trabzon Havalimanı’nın saat 04.00 itibariyle uçuşlara kapatılmasının ardından pistten çıkan uçağın bulunduğu yerden kaldırılma çalışmaları günün ilk saatleri itibariyle sürüyor. Anadolu Ajansı kurtarma çalışmalarını canlı yayında aktarıyor.

Trabzon'da pisten çıkan uçağı kurtarma maliyeti belli oldu

Trabzon Havalimanı’nın saat 04.00 itibariyle uçuşlara kapatılmasının ardından pistten çıkan uçağın bulunduğu yerden kaldırılma çalışmaları başladı. Uçağın bulunduğu yerden çıkartılma maliyetinin 600 bin TL’yi bulduğu belirtildi.

Pegasus uçağının pistten çıkmasından sonra görüntüler ortaya çıktı

Sahil Güvenlik Doğu Karadeniz Grup Komutanlığı kontrol timinin, uçağın pistten çıkmasından kısa bir süre sonra çektiği görüntüler ortaya çıktı. Görüntülerde, timdeki görevlilerin "Sesimi duyan var mı" diye seslendiği duyuluyor.

Trabzon'da pistten çıkan uçakla ilgili yeni gelişme

Trabzon Havalimanı'nda 13 Ocak akşamı Ankara-Trabzon seferini yapan Pegasus Havayolları'na ait yolcu uçağının pistten çıkmasının ardından uçağı bulunduğu alandan çıkarmak için beklenen vinçler Trabzon'a geldi.

Trabzon'daki kazada şok iddia: Pilot yanlış butona bastı

Pegasus uçağının ikinci pilotu Trabzon’da iniş hazırlığı yapıldığı sırada ‘otomatik gazdan çıkma’ yerine, yanlışlıkla ‘pas geçme’ butonuna bastı. Sağ motor kendini hâlâ ‘pas’ modunda sandı ve devir yükselterek uçağın aniden sola kaçışına neden oldu.

Trabzon Havalimanı 24 saat ulaşıma kapanıyor

Ankara-Trabzon seferini yaparken 13 Ocak akşamı Trabzon Havalimanı’na iniş yaptığı sırada pistten çıkarak denize 10 metre kala çamura saplanan Pegasus Havayolları’na ait yolcu uçağını bulunduğu yerden çıkarmak için havalimanının 18 Ocak Perşembe günü 24 saat ulaşıma kapatılacağı belirtildi.

Ulaştırma Bakanlığı: Trabzon havalimanıyla ilgili bir sorun yok

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Trabzon'da Pegasus Havayolları'na ait yolcu uçağının inişi sonrası pistten çıkmasıyla ilgili, havalimanı kaynaklı bir durumun söz konusu olmadığını açıkladı.

Uçak kazası öncesi dört kez yapıldı

Trabzon Havalimanına inişi sonrası pistten çıkan Pegasus Havaolları uçağının enkaz kaldırma çalışmaları devam ederken, uçağın inişi sırasında pistte herhangi bir sorun olmadığı öğrenildi. Kazanın olduğu gün Trabzon Havalimanı pistinde dört kez frenleme ölçümü yapıldığı belirlendi.

Trabzon'da pisten çıkan uçak 'Reverse' arızası mı verdi?

Trabzon'da pistten çıkan uçağın pilotların ilk ifadesinde 'uçağın sağ motoru birden hızlandı' ifadesini kullanmasını Trabzon'a uçan uzman bir pilot değerlendirdi. Uzman pilot, "Reverse (ters itme), uçağı durdurmaya yarayan, motoru tersine işleten durdurucu güçtür. Tam ileriye itildiği zaman uçak fırlar ve kayar. Çalışmayan veya daha az çalışan motor tarafına çeker. Hiçbir motor kendi kendine gaz açmaz. Reverse kapatırken gazı full açmış da olabilirler" dedi.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.