Trabzon Haberleri

Öğrenciye askıda çay ve poğaça

Trabzon’da bir pastanede başlatılan ‘askıda çay ve poğaça’ uygulamasıyla her sabah ihtiyaç sahibi öğrencilere ücretsiz çay ve poğaça ikram ediliyor. İşyeri sahibi Akgün, “Her sabah 25-30 öğrenci, çay ve poğaçalarını kendileri alıyor” dedi.

Trabzon'da tahliye edilen riskli okulun istinat duvarı çöktü

Trabzon'un Hayrat ilçesinde, sağanak, yatılı okulunun bahçesini çevreleyen istinat duvarının çökmesine neden oldu. Okulun, geçen yıl istinat duvarındaki risk nedeniyle tahliye edilmesi, olası faciayı önledi.

Doğu Karadeniz'de deprem riski arttı: Gürcistan depremi tetiklemiş olabilir

Gürcastan açıklarında Karadeniz'de 3 yıl meydana gelen Richter ölçeğine 5.1 büyüklüğündeki depremin Doğu Karadeniz Bölgesi'ndeki fay hattını tetiklediği ve yarılmayı hızlandırdığı belirlendi. Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Osman Bektaş, Doğu Karadeniz'de deniz dolgusu üzerine kurulan yerleşim yerlerinde deniz erozyonuna uğrayan binaların depremde yıkılma riski taşıdığını belirterek, "Deprem, hem Trabzon, hem de Rize’nin deprem tehlikesini 3 kat artırdı. Karadeniz fayı, çok yavaş ve sinsi hareket ed...

Bal üretimine iklim darbesi

Trabzon Arıcılar Birliği Başkanı Zekeriya Aydın, son yıllarda yaşanan iklim değişikliği nedeniyle bal üretiminin neredeyse yarı yarıya azaldığını belirtti. Aydın, 20 yıl öncesine göre üretimin 30 kilodan 15 kiloya düştüğünü dile getirdi.

Meteoroloji son hava durumu tahminlerini açıkladı: 41 ile yağış uyarısı yapıldı

Meteorolojiden yapılan son hava durumu tahminlerine göre, yurtta Orta Karadeniz kıyıları, Doğu Akdeniz’in doğusu, Doğu Anadolu'nun güney ve batısı, Güneydoğu Anadolu ile Zonguldak, Bartın, Sinop, Tokat, Giresun, Trabzon, Rize, Gümüşhane, Bayburt, Sivas, Kayseri, Nevşehir, Niğde, Erzurum ve Ağrı çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Meteorolojiden hava durumu tahminlerini açıkladı: 41 ile yağış uyarısı

Meteorolojinin son hava durumu tahminlerine göre, Doğu Akdeniz, İç Anadolu'nun doğusu, Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu'nun batısı ile Antalya, Karaman, Samsun, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Bayburt, Trabzon, Rize, Erzurum, Kars, Iğdır, Ağrı ve Şırnak çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, Güneydoğu Anadolu ve kıyı kesimlerde yağmur ve sağanak, iç ve doğu bölgelerde karla karışık yağmur ve kar yağışı şeklinde olması bekleniyor. Mersin’in doğu ilçeleri ile Adana ve Hatay’ın kıyı ...

Domuzları parçalayarak derilerini yol kenarına bıraktılar etlerini bölgeden taşıdılar: Piyasaya sürülmesinden korkuyorlar

Trabzon’un Araklı ilçesinde kimliği belirlenmeyen kişiler tarafından öldürülen ve parçalanarak derilerini yol kenarına bırakılan domuzlar için Araklı Kaymakamlığı inceleme başlattı. Domuz etlerinin bölgeden taşındığı tespit edildi. Parçalara ayrılan domuz etlerinin piyasaya sürülerek satılmasından endişe duyan yöre sakinlerinin endişeli bekleyişi sürüyor.

Trabzon'daki örtü yangınlarıyla ilgili 7 kişi hakkında soruşturma başlatıldı

Trabzon'da iki gündür etkili olan örtü yangınlarıyla ilgili 7 kişi hakkında soruşturma başlatıldı. Yangınlarla ilgili soruşturma geniş kapsamlı olarak devam ediyor.

Karadeniz'de orman yangını sayısı 69'a yükseldi: 4 il yangınla boğuşuyor

Karadeniz Bölgesi'nde Trabzon, Ordu, Giresun ve Artvin'de dün akşam başlayan orman ve örtü yangın alanlarının sayısı, 69'a ulaştı. Trabzon'da 37, Ordu'da 23, Giresun'da 8 ve Artvin'de 1 olmak üzere 69 noktada yangın çıktı. Yangınların çoğu, kontrol altına alınarak, söndürüldü. Devam eden yangınlara, belediye ve orman ekipleri müdahale ediyor. Orman Genel Müdürlüğü'nce 22 ilden yangın söndürme ekipleri, Karadeniz Bölgesi'ne yönlendirildi.

Saat 6'da başladı: Uzungöl'de kaçak binalar yıkılıyor

Trabzon'un Çaykara ilçesine bağlı önemli turizm merkezlerinden Uzungöl'de 65 kaçak yapının yıkımı saat 6'da başladı. Güvenlik görevlileri, çevrede yoğun güvenlik önlemleri alırken, yıkım alanlarına kimsenin girişine izin verilmiyor.

Trabzon'da bulunan 1,5 metre uzunluğunda 2 ayaklı iskeletin hangi hayvana ait olduğu ortaya çıktı

Trabzon'un Beşikdüzü ilçesinde, kayalık alanda bulunan 1,5 metre uzunluğunda, 2 ayaklı hayvan iskeletinin 'su samuru'na ait olduğu ortaya çıktı.

Pastanın üzerindeki maytaptan çıkan duman düğünde 20 kişiyi zehirledi

Trabzon'un Ortahisar ilçesinde düğünde pastanın üzerinde bulunan maytapların yakılmasının ardından çıkan dumanından etkilenen Afganistan uyruklu 20 kişi hastaneye kaldırıldı.

Soba zehirlenmelerine dikkat: Yaşlı çift, hayatını kaybetti

Trabzon’un Ortahisar ilçesinde yaşayan yaşlı çift, doğal gazın olduğu binada sobadan çıkan gazdan zehirlenerek yaşamını yitirdi.

'Acillik durumunuz yok' denilerek ambulansa alınmayan hasta, ölümden döndü

Trabzon'un Yomra ilçesinde, şiddetli göğüs ağrısıyla fenalaşan Cihani Rıza Üzülmez (46), çağrılan sağlık ekiplerince 'acillik durumunuz yok, polikliniğine başvurun' denilerek ambulanstan indirildi. Aradan geçen 3 dakika sonra yeniden fenalaşan Üzülmez, bu sefer aynı sağlık ekibi tarafından hastaneye kaldırıldı. Akciğerindeki zarda yırtılma olduğu tespit edilen Üzülmez’in şikayeti üzerine sağlık görevlileri hakkında idari soruşturma başlatıldı.

Trabzon’dan Fas’a balıkçı gemisi

Trabzon Sürmene’de Fas’a gönderilmek üzere üretilen balıkçı gemisi, törenle denize indirildi. Vali İsmail Ustaoğlu, “Yüzde 100 yerli Sürmene Çamburnu Tersanemiz'de imal edilen gemimiz, Atlantik Okyanusu’nda sahiplerine hizmet edecek” dedi.

Trabzon'daki Barma Yaylası Turbalığı 'kesin korunacak hassas alan' ilan edildi

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre Trabzon'un Köprübaşı ve Çaykara ilçelerinde bulunan Barma Yaylası Turbalığı "kesin korunacak hassas alan" olarak tescil ve ilan edildi.

Yayladan vazgeçmiyor

Trabzon’da yaylada ev yapmak isteyen ancak yasağa takılan Ömer Birinci (55) kendi çaresini buldu. 20 metrekarelik ahşap evi kamyon kasasına monte eden Birinci yıkım ekibi geldiği zaman hemen başka yaylaya taşınıyor.

Trabzon'da bir aracın yakıt deposunda 100 kilo kaçak bal ele geçirildi

Trabzon'da yabancı plakalı bir aracın yakıt deposunun içindeki bölmede 100 kilo 650 gram gümrük kaçağı bal bulundu.

AKUT, Rambo değil gönüllü arıyor

AKUT bünyesinde görev alan gönüllüler, 2 yıl süresince eğitim aldıktan sonra her türlü afet için hazır hale geliyor. AKUT Başkanı Recep Şalcı, “Özellikle afet acil durumlarında süper güçlü insanlar olmasına gerek yok. Dağda Rambo gibi insanlar değil, her alanda iş yapabilecek insan lazım” dedi.

Trabzon'da Taşkın Müzesi'ndeki çalışmalar sürüyor: Tamamlandığında dünyada ilk olacak

Dünyada bir ilk olma özelliğini taşıyan Taşkın Müzesi'ndeki çalışmalar sürüyor. Trabzon DSİ 2.2 Bölge Müdürlüğünde yapımı süren müzede simülasyonlar, deneysel setler ile dünya genelinde son yıllarda uygulanmaya başlanan yenilikçi taşkın kontrol tesislerinin tanıtılacağı bölümler gibi pek çok farklı bölüm yer alacak.

Dolmuş şoförü 1 milyon liralık altınların bulunduğu emanet paketle kayıplara karıştı

Trabzon’da bir dolmuş şoförü Giresun’da bir şahsa teslim edilmek üzere emaneten aldığı 1 milyon liralık altınların bulunduğu paketi sahibine teslim etmeyerek kayıplara karıştı.

Dev kaya evin üzerine düştü: Evde hasara yol açan kaya, parçalanarak kaldırılacak

İlçede etkili olan sağanağın etkisiyle dün gece saatlerinde Yenicami Mahallesi'nde yamaçtan kopan dev kaya, Saniye Akdoğan'a ait evin üzerine düştü.

‘Gümüş Gezginler’ ile turizm atılımı

Trabzon Üniversitesi tarafından üçüncü yaş turizminin geliştirilmesi amacıyla ‘Gümüş Gezginler Projesi’ hayata geçirilecek. Proje koordinatörü Doç. Dr. Melike Kurtaran Çelik, “Proje ile üçüncü yaş grubuna uygun tanıtım ve reklamlara ağırlık verilecek” dedi.

Trabzon'da şiddetli sağanak: Bir iş makinesi suya kapıldı

Trabzon'un Araklı ilçesinde yoğun sağanak nedeniyle iş makinesi suya kapıldı, Arsin ilçesinde ise tek katlı bir ev yıkıldı. Araklı Belediye Başkanı Recep Çebi, olaya dair yaptığı açıklamada, "Yalıboyu Mahallesi Yankol Deresi'nin taşması sonucu baraj oluştu. İş makinesi de o bölgeyi açarken lastikli ekskavatör makinemiz suya kapıldı. Şu anda olay yerindeyim. Makineyi göremiyoruz ama operatörü kurtardık" ifadelerini kullandı.

Meteoroloji'den 27 kente uyarı: Ordu, Giresun, Trabzon ve Rize çevrelerini kuvvetli vuracak

Meteoroloji'den alınan son bilgilere göre 27 kentte sağanak yağış bekleniyor. Yağışın Karadeniz kıyı şeridinde etkili olabileceği belirtiliyor. Sıcaklıklar ise mevsim normallerinde seyredecek.

1200 rakımda oba kültürünü yaşatıyor

Trabzon’da yaşayan emekli polis Salih Kantarcı, Maçka ilçesine yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta bulunan deniz seviyesinden 1200 metre yükseklikteki Livera Mahallesi’nde, 15 dönümlük arazisine, Türk oba kültürünü yansıtan, 24 çadırlı kamp alanı kurdu.

Bir sigara parasıyla 3 bin çocuk sevindi

Trabzon’da üniversite öğrencisi Hasret Keskin’in, 15-20 ilkokul öğrencisine kırtasiye malzemesi ulaştırmak için sosyal medya hesaplarından yaptığı çağrı çığ gibi büyüdü. Takipçilerine, “Bir paket sigara parasına bir çocuğu mutlu etmek ister misiniz?” sorusunu yönelten Keskin, yaklaşık 3 bin çocuğu sevindirdi.

Dünyaca ünlü turizm merkezi Uzungöl'de yıkım için verilen süre doldu ancak kimse yapıları boşaltmadı

Trabzon Çaykara'da imar kirliliği tartışmaları ile gündeme gelen dünyaca ünlü turizm merkezi Uzungöl'de, imar barışına uygun olmayan yapıların yıkımı için sahiplerine verilen süre doldu. Ancak bugün başlanması planlanan yıkım süreci 118 yapı sahibinin yapıları boşaltmamaları nedeniyle yapılamadı. Yapı sahiplerine, boşaltma için yetkililerin uyarıda bulunulacağı öğrenilirken, bekleyiş sürüyor.

Çocukların oyunu kötü bitti

Trabzon’un Çaykara ilçesinde, Yunus Emre Kurt’un (15) babasının arkadaşına ait olan ve habersiz binip, çalıştırdığı otomobil, bir süre sonra kontrolden çıkarak, dereye devrildi.

Habersiz aldıkları otomobil sonları oldu: 15 yaşındaki Yunus öldü, kardeşi yaralı

Trabzon'un Çaykara ilçesinde, Yunus Emre Kurt'un (15) babasının arkadaşına ait olan ve habersiz binip, çalıştırdığı otomobil, bir süre sonra kontrolden çıkarak, dereye devrildi. Kazada Yunus Emre yaşamını yitirdi, araçtaki kardeşi Hamza Kurt (11) ise yaralandı.

Meteorolojiden 22 ile yağış uyarısı

Meteorolojiden yapılan son hava durumu değerlendirmelerine göre, Batı ve Orta Karadeniz kıyıları, Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu'nun kuzeyi, Sakarya, Karabük ve Tokat çevreleri ile Van'ın kuzey kesimlerinin sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, Giresun ve Trabzon çevreleri ile Artvin’in iç kesimlerinde kuvvetli, Rize ile Artvin’in kıyı ilçelerinde yerel olmak üzere çok kuvvetli ve yer yer şiddetli olması bekleniyor...

Yılın ilk karı yağdı

Sonbaharın kendini iyiden iyiye hissettirdiği son günlerde yılın ilk karı da yüksek kesimlere düşmeye başladı. Gümüşhane ve Tarbzon'un yüksek kesimlerinde etkili olan kar yağışı sonrasında yaylalar beyaz örtüyle kaplandı.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.