Diyarbakır Haberleri

HDP önündeki ailelerin evlat nöbeti 212’nci gününde

Çocuklarının terör örgütü PKK mensupları tarafından dağa kaçırıldığı iddiasıyla HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde oturma eylemi başlatan ailelerin evlat nöbeti 212’nci gününe girdi.

HDP önündeki ailelerin evlat nöbeti 205’inci gününde

Çocuklarının terör örgütü PKK mensupları tarafından dağa kaçırıldığı iddiasıyla HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde oturma eylemi yapan ailelerin evlat nöbeti 205. gününe girdi. Bin sene de geçse ayakta olduğu sürece eylemine devam edeceğini belirten Kamile Küçükdağ, "Ben oğlumu almadan gitmeyeceğim. Oğlum, sen beni görüyorsan, bacını görüyorsan çek gel. Gel askerimize, polisimize teslim ol. Bacın Yağmur seni istiyor, seni çok özlemiş. Ben sana kefen giydirmek istemiyorum, sana damatlık giydirme...

HDP’li 8 başkan gözaltına alındı

HDP’li Batman, Diyarbakır Eğil, Ergani, Silvan ve Lice ilçeleriyle Bitlis Güroymak, Iğdır Halfeli ve Siirt Gökçebağ belediye başkanları terör suçlamasıyla gözaltına alındı. İçişleri Bakanlığı 8 başkanı görevden alarak yerlerine yeni atamalar yaptı.

Mutlu Kaya’nın ablası erkek arkadaşı tarafından öldürüldü

Diyarbakır’da bir ses yarışmasında adını duyurduktan sonra erkek arkadaşı tarafından başından vurulması sonucu ağır yaralanan Mutlu Kaya’nın ablası Dilek Kaya, erkek arkadaşı tarafından silahla vurularak öldürüldü.

HDP önündeki eylemde 201'inci gün: Aile sayısı 134 oldu

Diyarbakır'da, terör örgütü PKK tarafından kaçırılan çocuklarının bulunmasını isteyen ailelerin sayısı, 201'inci gününde, 6 yıl önce kaçırılan oğlu Muhammet Kızılboğa (27) için Şanlıurfa'dan gelen Fatma Kızılboğa ile 134'e yükseldi. Kızılboğa, oğluna kavuşmak umuduyla eyleme katıldığını belirterek, "Bu eylemi televizyonda gördüm. Oğlumu HDP'den istiyorum. Gelsin teslim olsun. Hiçbir ceza almayacak. Oğlumu çok özledim. Onu almadan buradan ayrılmayacağım" dedi.

Evlat nöbetinde 200 gün geride kaldı: HDP korona gibi, mücadele etmek zorundayız

Evlat nöbetinde 200 gün geride kalırken, koronavirüs önlemleri kapsamında risk grubundaki aileler evlerine döndü. Oğlu Tuncay’ı bekleyen Şevket Bingöl, “Sanıyorlar ki salgın sebebiyle çadırı kapatıp gideriz. Hayır, mücadelemize devam ediyoruz. PKK da HDP de aynı hastalıktır. Bu hastalıkla mücadele etmek zorundayız” dedi.

Üç anne daha evlat nöbetinde

Diyarbakır HDP il binası önünde çocukları PKK tarafından kaçırılan ailelerin evlat nöbetine 3 anne daha katıldı. Oğlu Bayram için Kocaeli’den gelen Hediye Kurt, kızı Keziban için Balıkesir’den gelen Tenzile Dönmez ve oğlu Halil İbrahim için Diyarbakır’a gelen Özlem Görmez’le birlikte aile sayısı 130’a çıktı. Evlat nöbeti 197 gündür sürüyor.

Diyarbakır'da 10 sığınak imha edildi, 378 kilogram esrar ele geçirildi

Diyarbakır'ın Lice ilçesinde terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonda ortaya çıkarılan 10 sığınak imha edildi, 378 kilogram esrar ele geçirildi.

Teröristlerin inleri yerle bir edildi: 547 kilogram esrar ile çok sayıda mühimmat ve yaşam malzemesi ele geçirildi

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde düzenlenen operasyonlarda terör örgütü PKK mensupları tarafından kullanılan 8 adet sığınak imha edildi. Operasyonlarda 547 kilogram esrar ile çok sayıda mühimmat ve yaşam malzemesi ele geçirildi.

Eski Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Mızraklı'ya 9 yıl 4 ay 15 gün hapis cezası

Eski Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı, "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 9 yıl 4 ay 15 gün hapisle cezalandırıldı.

Diyarbakır'da HDP önündeki nöbette bir aile daha evladına kavuştu

Diyarbakır'da terör örgütü PKK tarafından kaçırılan çocuklarının bulunması için HDP binası önünde 189 gündür oturma eylemi yapan ailelerden 2'sinin evladı daha ikna çalışmalarıyla terör örgütünden kaçarak, güvenlik güçlerine teslim oldu. Teslim olan Tekoşin Açar, 6 yıl aradan sonra Diyarbakır'da ailesiyle buluşturuldu.

Kadınlar Günü’nde en güzel hediye

Diyarbakır’da HDP İl Başkanlığı önünde evlat nöbeti tutan kadınlar 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde sevindirici bir haber aldı. Haşim Açar ve Tekoşin Açar, PKK’dan kaçıp güvenlik güçlerine teslim oldu. İçişleri Bakanı Soylu aileleri arayarak müjdeyi verdi. Nöbette evladına kavuşan aile sayısı da böylece 13’e yükseldi.

Diyarbakır'da eylem arayışındaki 2 terörist tutuklandı: Patlayıcılar toprağa gömülü bulundu

Diyarbakır'da polis ekiplerinin gerçekleştirdiği operasyonda toprağa gömülü patlayıcı ve mühimmatlar ele geçirildi. Patlayıcıyla irtibatı bulunduğu ve eylem arayışı içerisinde oldukları iddia edilen 8 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan 8 kişiden 2'si tutuklanırken diğer 6 kişi serbest bırakıldı.

Diyarbakır'da HDP önündeki 2 aile daha evladına kavuştu: Ailelerden evladına kavuşanların sayısı 11'e yükseldi

Diyarbakır'da HDP il binası önünde oturma eylemi yapan Alkan ve Alptekin aileleri, güvenlik güçlerine teslim olan çocuklarına yıllar sonra sarılmanın mutluluğunu yaşadı. Anneler Cahide Alkan ve Şahize Altınkaynak'ın evlatlarının da güvenlik güçlerine teslim olmasıyla Diyarbakır'da HDP il binası önünde oturma eylemi yapan ailelerden evladına kavuşanların sayısı 11'e yükseldi.

PKK oğluma 2 yıl işkence yaptı

Diyarbakır’daki nöbette mutlu sona ulaşan Muhteber Birlik, PKK’dan kaçan oğlu Veysi’nin Haseke’deki yer altı zindanlarında 2 yıl işkence gördüğünü anlattı. Birlik, kendisine müjdeli haberi veren İçişleri Bakanı Soylu’nun Veysi’yi evlendireceğini ve düğününü yapacağını söyledi.

Diyarbakır annelerinin oturma eylemine bir aile daha katıldı: HDP oğlumu nasıl götürmüşse öyle getirsin

Diyarbakır annelerinin dağa kaçırılan çocuklarına kavuşma ümidiyle HDP İl Başkanlığı binası önündeki evlat nöbetine bir aile daha katıldı. Evladını HDP'lilerin kaçırdığını vurgulayan Tahir Salim, "Oğlumu HDP götürdü, başka kimse götürmedi. HDP oğlumu nasıl götürmüşse öyle getirsin. Evladım gelene kadar buradan gitmeyeceğiz" dedi.

Diyarbakır'da PKK'lı teröristlerce kullanılan sığınak imha edildi

Diyarbakır'ın Lice ilçesindeki operasyonda, terör örgütü PKK mensuplarınca kullanılan sığınak imha edildi. Sığınağın içinde yaşam malzemeleri ve esrar bulundu.

HDP önünde eylem yapan bir ailelerin zaferi büyüyor: Bir aile daha evladına kavuştu

Çocuklarının terör örgütü PKK mensupları tarafından dağa kaçırıldığı iddiasıyla HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde oturma eylemi başlatan ailelerden biri daha evladına kavuştu. 2015 yılında teröristler tarafından kaçırılan Veysi Birlik, güvenlik güçlerine teslim olarak annesi Muhteber Birlik ile kucaklaştı. Veysi ile birlikte evladına kavuşan aile sayısı 9’a yükseldi.

HDP önündeki evlat nöbetine 2 aile daha katıldı

Çocuklarının terör örgütü PKK'dan kurtarmak için HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde evlat nöbeti başlatan ailelere 2 yeni aile daha katıldı. Oturma eylemi yapan aile sayısı böylelikle 91 olurken bugüne kadar 8 aile evladına kavuştu.

HDP’den Kobani’ye terör hattı

Barış Pınarı Harekatı’nda Rasulayn’da yakalanan terörist Makbule. S., PKK ile HDP arasındaki bağlantıyı deşifre etti. HDP Diyarbakır İl Binası’ndan Suriye’ye gönderildiğini anlatan terörist, “5-6 bayan ile birlikte geceyi geçirdim. Sabah bizi Kobani’ye götürdüler” dedi.

PKK'dan kaçan Pelda'nın 'sığınaklarda çok üşüdüm anne' demesi üzerine evde kızı için sobanın yanına yer yatağı hazırladı

Diyarbakırda HDP il binası önünde oturma eylemi yapan ailelerden Gevriye Ayhan, önceki gün, terör örgütü PKK barınaklarından kaçıp, güvenlik güçlerine teslim olan 21 yaşındaki kızı Pelda'ya, kavuştu. Pelda'nın Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'nde ifade işlemleri devam ederken, evde ise heyecanlı bir bekleyiş sürüyor. İlk buluşmada kızının sığınaklarda çok üşüdüğünü söylemesi üzerine anne Gevriye Ayhan, 6 yıl sonra tekrar evinde kalacak olan Pelda için sobanın bulunduğu odada yer yatağı yaparak bekle...

Oğluna sımsıkı sarıldı

Diyarbakır’da, evlat nöbetine katılan ailelerden Melik Aslan’ın oğlu Volkan (20), Irak’taki PKK barınaklarından kaçıp, Türkiye’ye sığındı. Diyarbakır’a gelen Volkan, 6 yıl sonra anne ve babasına kavuştu. Buluşmada duygusal anlar yaşandı.

HDP önünde eylem yapan bir aile daha evladına kavuştu: Evladına kavuşan aile sayısı 8'e yükseldi

Diyarbakır'da HDP il binası önünde oturma eylemi yapan bir aile daha güvenlik güçlerine teslim olan oğluna kavuştu. Erzurum'un Karaçoban ilçesinden Diyarbakır'a gelerek oturma eylemi yapan baba Melik ve anne Melek Aslan, güvenlik güçlerine teslim olan oğulları Volkan'a 6 yıllık hasretin ardından sarıldı.

HDP önünde eylem yapan bir aile için daha mutlu son

Dağa kaçırılan çocuğu için Diyarbakır HDP İl Başkanlığı önünde "evlat nöbeti" tutan baba Melik Aslan, polisin ikna çalışmasıyla evladına kavuştu.

HDP önünde eylem yapan bir anne daha evladına kavuştu: 5 yıllık hasret sona erdi

Diyarbakır’da 13 Ocak’ta HDP il binası önünde oturma eylemine katılan Gevriye Ayhan’ın kızı Pelda güvenlik güçlerine teslim oldu. Gevriye Ayhan, kızı Pelda ile 5 yıl aradan sonra kucaklaştı. Anne Gevriye Ayhan, kızı ile kucaklaştığı esnada baygınlık geçirdi.

Diyarbakır'da HDP önünde eylem yapan annelerden Gevriye Ayhan evladına kavuştu

Dağa kaçırılan çocuğu için Diyarbakır HDP İl Başkanlığı binası önünde "evlat nöbeti" tutan Gevriye Ayhan polisin çalışmasıyla evladına kavuştu. Böylelikle Diyarbakır'da süren evlat nöbetinin başlangıcından bu yana aileleriyle kucaklaşan çocuk sayısı 7 oldu.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinden dekoratif şehir aydınlatması iddialarına yalanlama

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinden, kentin 13 noktasına yaptırılan ve maliyeti 324 bin lira olan 36 dekoratif şehir aydınlatmasına 1 milyon 210 bin lira ödeme yapıldığına yönelik iddiaların gerçeği yansıtmadığı bildirildi.

'Kapan-6 Müşterek Operasyonu'nda 10 kış sığınağı imha edildi

Diyarbakır ve Batman'da İl Jandarma komutanlıklarınca terör örgütü PKK'ya yönelik düzenlenen "Kapan-6 Müşterek Operasyonu"nda tespit edilen 10 kış sığınağı imha edildi, 830 kilogram esrar, 4 ruhsatsız av tüfeği, tabanca, çok sayıda mühimmat, yaşam ve giyim malzemesi ile örgütsel doküman ele geçirildi.

Gizemli hayırsever bu kez Diyarbakır’da ortaya çıktı: Bakkaldaki veresiye defterini kapattı

Türkiye’nin birçok ilinde veresiye defterlerindeki borçları ödeyerek vatandaşlara para dağıtan gizemli hayırsever, bu kez Diyarbakır’da ortaya çıktı. Kentteki bazı bakkalları gezen hayırsever, toplam 12 bin 500 liralık borcu sildirdi. Borçlarının silindiğini öğrenen vatandaşlar sevinç yaşarken bazıları inanamayarak tekrar tekrar sorarak şaşkınlıklarını dile getirdi.

Diyarbakır’a 4 yıl sonra kar yağdı

Diyarbakır’da akşam saatlerinde etkili olan kar yağışı kısa sürede kenti beyaza bürürken, 4 yılın ardından yağan kar vatandaşları sevindirdi.

5 yıl sonra evlatlarına kavuştular

Diyarbakır’da dağa kaçırılan çocukları için HDP İl Başkanlığı binası önünde oturma eylemi yapan ailelerden birinin daha evlat hasreti son buldu. Nizamettin ve Aslıhan Eşrefoğlu’nun 5 yıl önce dağa götürülen oğulları teslim oldu. Evladına kavuşan aile sayısı 6 oldu.

HDP önünde eylem yapan ailelerinden biri daha evladına kavuştu: Çocuklarını terörden kurtaran aile sayısı 6'ya yükseldi

Diyarbakır’da 6 Şubat’ta HDP il binası önünde oturma eylemine katılan Nizamettin-Aslıhan Eşrefoğlu’nun 5 yıl önce terör örgütü tarafından kaçırılarak dağa götürülen oğulları Hüseyin’in güvenlik güçlerine teslim olduğu bildirildi. Eşrefoğlu ailesi ile birlikte HDP önündeyken çocuklarını terörün elinden kurtaran ailesi sayısı 6’ya yükseldi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+