En Güncel Diyarbakır Haberleri - Yenisafak.com

Diyarbakır Haberleri

4 çocuğu daha kaçıracaklardı

Van’da PKK’lı teröristler tarafından dağa kaçırılmak istenen 4’ü çocuk 6 kişi kurtarıldı. Çocukları dağa götürecek 8 işbirlikçi tutuklanırken, çocuklar ailelerine teslim edildi. Diyarbakır HDP il binası önündeki evlat nöbeti ise 50’nci gününde. Oğlu Mustafa’yı bekleyen anne Ayşegül Biçer, HDP’lilerin kendisini defalarca tehdit ettiğini söyledi.

HDP önündeki eylemde 49'uncu gün: Evlat nöbetinde çocuklarını bulunmasını isteyen 55 aile

Diyarbakır'da, terör örgütü PKK tarafından kaçırıldığını belirttikleri çocuklarının bulunmasını isteyen 55 aile, HDP binası önündeki oturma eylemini 49'uncu günde de sürdürdü.

Gri listeye aile darbesi

Diyarbakır’da ailelerin kaçırılan evlatları için tuttukları nöbette 48 gün geride kaldı. PKK’dan kaçışlar da artıyor. Gri listede 300 bin lira ödülle aranan 2 terörist ailelerin ikna etmesi sonucu jandarmaya teslim oldu.

Evlat nöbetinin simge ismi Hacire ana, terör örgütü PKK'nın elinden kurtardığı oğlunu evlendirdi

Diyarbakır'da anne Hacire Akar'ın, HDP İl Başkanlığı önünde yaptığı oturma eyleminin ardından terör örgütü PKK'nın pençesinden kurtardığı oğlu Mehmet Akar, dünyaevine girdi.

Evlat nöbetindeki anne: Diyarbakırlı anneler mücadelelerinden vazgeçmesin

Diyarbakır'da öldürülen kadın teröristin annesi Hatice Aydemir, "Diyarbakırlı anneler mücadelelerinden ve çocuklarından hiç vazgeçmesinler. Bu çocuklar da hiçbir zaman devletten korkmasın. Gelip teslim olsunlar, devlet onlara yardımcı olur" dedi.

Diyarbakır anneleri 47 gündür HDP önünde evlatlarını bekliyorlar: Oğlumun hasretinden geceleri yatamıyorum

HDP'liler tarafından PKK'nın dağ kadorusuna kaçırılan çocuklarının bulunmasını isteyen aileler, HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önündeki oturma eylemini, 47’nci gününe girdi. Oğlu Azad Akkoyun’un 4 yıl önce PKK üyeleri tarafından kaçırıldığını öne süren anne Remziye Akkoyun, “Artık tahammülüm kalmadı. Oğlumun hasretinden geceleri yatamıyorum, hasta oldum. Oğlumu getirmeseler Suriye’ye gideceğim. Ya oğlumu verecekler ya da ben Suriye’ye gidip oğlumu almadan gelmeyeceğim” dedi.

HDP'lilerden oturma eylemini engellemek için yaptıkları çirkin harekete annelerden tepki: Onların sonu geldi artık

Diyarbakır annelerinin, dağa kaçırılan çocuklarına kavuşma ümidiyle 3 Eylül'den bu yana sürdürdüğü oturma eylemini engellemek isteyen partililer HDP il binası önüne parti otobüsünü park etti. Polisin ihtarı ile yerinden kaldırılan otobüsün ardından eylemine devam eden anneler HDP'lilere tepki gösterdi. Acılı anne Süheyla Demir ise "Biz onları yenene kadar buradayız. Çocuklarımızı almadan buradan gitmiyoruz. Her gün oturduğumuz yere aracı çekmişler, sanıyorlar ki bizi yıldıracaklar. Biz yılmıyoru...

Feryatlar üzerine komşuları yetişti: Cinnet getiren baba kendini, eşini ve kızını benzin dökerek yaktı

Diyarbakır'da cinnet getiren baba, evde yaşanan tartışmanın ardından 12 yaşındaki kızı ve 30 yaşındaki eşinin üzerine benzin dökerek ateşe verdi. 32 yaşındaki adam alev topuna dönen kızının ve eşinin ardından kendini de yaktı. Feryatların üzerine komşularının haber vermesi ile olay yerine gelen ekipler vücutlarında ağır yaralar oluşan aileye müdahale etti. Olay sırasında evde bulunmayan diğer 3 kardeş eve geldiklerinde korkunç manzara ile karşılaştı. 3 kardeşe polis ekipleri sahip çıktı.

Sesimize ses verin

Dağa kaçırılan çocuğu için HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde eylem yapan Şevket Altıntaş, tüm Türkiye’ye seslendi: 45 gündür biz buradayız. Benim bu ünlü kişilerden bir ricam olacak. Bizi burada yalnız bırakmasınlar, sesimize ses versinler.

HDP önündeki ailelerin evlat nöbeti 45’inci gününde: Evladım kandırılmadı kaçırıldı

Diyarbakır'da terör örgütü PKK tarafından kaçırılan çocuklarının bulunmasını isteyen aileler, HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önündeki oturma eylemini, 45'inci günde de sürdürdü. Tunceli Pülümür’de kaçırılan Müslüm Altıntaş’ın babası Şevket Altıntaş, "Ben burada çocuğumuzun bizlere kavuşmasını bekliyorum. Benim oğlum 5 yıldır PKK’nın elinde zorla kaçırılmış. Dikkat edin, kaçırılmış, kandırılmamış. 5 yıldan beridir PKK’nın elinde. Bu bir Türk askeri" dedi.

Acınızı paylaşıyoruz

Çocukları soykırımda katledilen Srebrenitsa anneleri, Diyarbakır’da HDP binası önünde evlat nöbeti tutan ailelere destek ziyareti yaptı. Foça Savaş Kurbanları Derneği Başkanı Mithedo Oruli, “Aynı acıları paylaşıyoruz. Değerli anneler her zaman yanınızda olacağız. Herkes bizi duysun. Teröre ‘hayır’ diyorum” dedi.

HDP önündeki eylemde 43'üncü gün, aile sayısı 55 oldu: Gözü yaşlı baba kızına seslenirken fenalaştı

Diyarbakır'da terör örgütü PKK tarafından kaçırılan çocuklarının bulunmasını isteyen aileler, HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önündeki oturma eylemini, 43'üncü günde de sürdürdü. Ağrı'nın Taşlıçay ilçesine bağlı Kumluca köyünde yaşayan Yasin Kaya'nın, 2015 yılında dağa kaçırılan kızı Çiğdem Kaya (21) için gelmesiyle oturma eylemi yapan aile sayısı 55'e çıktı. Gözyaşları içinde kızına teslim olması için çağrıda bulunan baba Kaya fenalaştı

Yanınızdayız

HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde oturma eylemi başlatan ailelerin evlat nöbetinde 42 gün geride kaldı. Çocuklarına ‘Teslim olun’ çağrısında bulunan ailelere Srebrenitsa Anneleri de destek verdi. Bosna-Hersek’ten yola çıkan 100’e yakın kadın Diyarbakır’a geliyor.

Evlat nöbeti tutan babadan harekata destek: Oğlum, o silahı at ve teslim ol

Diyarbakır'Da HDP önünde oturma eylemi yapan Süleyman Aydın, TSK'nın Barış Pınarı Harekatı'nı desteklediğini belirterek, terör örgütü tarafından kaçırılan oğlu Ömer'e silahını bırakıp, güvenlik güçlerine teslim olması çağrısında bulundu.

Diyarbakır zirve peşinde

Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Hasan Basri Güzeloğlu’nun talimatıyla başlatılan ‘Kırsal Kalkınma Hamlesi’ kapsamında bin çiftçiye 500 ton sertifikalı tohum dağıtımı gerçekleştirildi. Güzeloğlu, “Silvan Projesi ile üretimin zirvesinde, kalkınmanın en önde giden ili olacağız” dedi.

PKK'ya yönelik operasyonda 5 ton esrar, 1 milyon 337 bin kök Hint keneviri ele geçirildi

Diyarbakır'da terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonda, 5 ton 312 kilogram esrar ile 1 milyon 337 bin kök Hint keneviri ele geçirildi.

HDP önündeki eylemde 38'inci gün: Barış Pınarı Harekatı kaçmak için bir fırsat

Diyarbakır'da, terör örgütü PKK tarafından kaçırıldığını belirttikleri çocuklarının bulunmasını isteyen 54 aile, HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önündeki oturma eylemini 38'inci günde de sürdürdü. 2014'te lise 3'üncü sınıf öğrencisiyken PKK'lı teröristler tarafından kaçırıldığını iddia ettiği kızı Hayal için Ağrı’nın Hamur ilçesinden gelerek 3 Ekim'de HDP Diyarbakır İl Binası önünde oturma eylemine başlayan Süheyla Demir, Barış Pınarı Harekatı'nı, kızı Hayal'in dağdan kaçıp, güvenlik güçlerine tesl...

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi: Çocuğa tokat atan zabıta değil

Diyarbakır'da zabıta kıyafetli bir kişinin kağıt toplayan bir çocuğa tokat attığı görüntüleri sosyal medyada yer almasının ardından Büyükşehir Belediyesi'nden açıklama yapıldı. Açıklamada, çocuğa tokat atan kişinin zabıta olmadığını ve hakkında soruşturma başlatıldığını belirtildi. Öte yandan zabıta kıyafeti girerek, kağıt toplayan çocuğa tokan atan kişi yakalanarak, gözaltına alındı.

PKK'nın kaçırdığı kızını alyansını satarak okutuyordu

Kütahya'dan, Diyarbakır'a gelerek HDP il başkanlığı önündeki oturma eylemine katılan Hatice Levent, 4 yıl önce terör örgütü tarafından kaçırılan üniversite öğrencisi kızı Fadime'yi, alyansını satarak okuttuğunu söyledi. İki yıl önce kızının öldüğüne dair internette bilgi paylaşıldığını ancak kendisinin buna inanmadığını belirten Hatice Levent, "Ben yavrumu istiyorum. Çok hastayım. Kızımın öldüğünü internette yayınlamışlar ama ben inanmıyorum. Fadimem, beni duyuyorsan dizimin dibine gel. Senin ye...

Deterjan fabrikası gibi lise

Diyarbakır’da bulunan bir Anadolu Lisesi öğrencilerinin ürettiği temizlik malzemeleri ‘VGA’ markasıyla resmi kurum ve okullara satılıyor. Okul Müdürü Sezai Güçmen, “Satıştan elde edilen kazançla öğrencilerimize katkıda bulunuyoruz. Ülke ekonomisine de katma değer sağlıyoruz” dedi.

PKK oğlumu vermek için 20 bin lira istedi

Diyarbakır’da PKK’nın kaçırdığı çocukları için nöbet tutan ailelerden baba Salih Gökçe, terör örgütünün oğlunu geri vermek için 20 bin lira istediğini söyledi. Oğlunun izini bulduğu Kobani’de parayı teröristlere verdiğini anlatan acılı baba, “Ancak yine de oğlumu alamadım” dedi. Evlat nöbetindeki aile sayısı ise 36. gününde 54’e ulaştı.

HDP önünde eylem yapan baba: Teröristler 20 bin lira aldı, oğlumu da vermedi

Ağrı'daki evinin kapısına kilit vurup, geldiği Diyarbakır'da terör örgütü tarafından kaçırılan oğlu Ömer için HDP il binası önündeki oturma eylemine katılan çoban Salih Gökçe, oğlunu geri almak için teröristlere 20 bin lira para verdiğini söyledi. Gökçe "Bazen gizli numaradan biri arıyor. Ben konuşuyorum, ağlıyorum telefonu kapatıyor, tekrar arıyor. Orada olduğunu biliyorum, bana bulunduğu yerin sesleri geliyor, dinlettiriyorlar sadece" dedi.

Ağrılı 124 anne Diyarbakır annelerine destek ziyaretinde bulundu

Beyaz tülbentleriyle Ağrı'dan yola çıkan 124 anne, çocuklarının dağa kaçırılmasından HDP'yi sorumlu tutarak 3 Eylül'de HDP İl Başkanlığı binası önünde oturma eylemi başlatan Diyarbakır annelerine destek ziyaretinde bulundu. Ziyarete gelen annelerden Kelime Dinç, "Buraya, annelere desteklerimizi iletmek için geldik. Hepimizin çocuğu var. İnşallah onlardan bu annelerin çocuklarını alacağız" ifadelerini kullandı.

HDP önünde 18 gündür evlat nöbeti tutan baba: Üzüntüden felç geçirdim

İstanbul'dan Diyarbakır'a gelen, Bitlisli Fahrettin Akkuş, 2015'te Sultangazi ilçesinde, 19 yaşındayken oğlu Erkan'ın kaçırıldığını, bu nedenle 20 Eylül'de HDP binası önündeki evlat nöbeti eylemine katıldığını söyledi. Terör örgütü PKK tarafından kaçırılmasaydı oğlunun 2 ay sonra askere gideceğini ifade eden acılı baba, ''Çocuğumu nasıl götürdüler, farkına varmadım. Evladımın peşine düştüm. Türkiye'de gitmediğim yer kalmadı. O üzüntüyle felç geçirdim. Evladımı onların elinden koparmak için çok m...

Psikoloji eğitimi Müdür Bey’den

Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürü Doç. Dr. Feysel Taşçıer, çocuklar için sahaya indi. “Terörün panzehiri eğitimdir” diyerek yola çıkan Taşçıer, lise çağındaki öğrencilere psikoloji dersi vermeye başladı.

2 yılda 25 bin kişiye iş

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Hasan Basri Güzeloğlu şehirde istihdam seferberliği başlattı. Esnaf ve sanatkarlarla bir araya gelen Güzeloğlu, 2 yılda en az 25 bin kişiye istihdam sağlayacaklarını söyledi.

Devlet ve annen arkanda

‘Diyarbakır anneleri’nin kaçırılan evlatlarına kavuşmak için HDP önünde yaptığı eylemde 34. gün geride kaldı. Ünzüle Yabalak, 2015’te kaçırılan oğlu polis memuru Sedat Yabalak’a seslendi: Oğlum dik dur yıkılma, devlet ve annen arkanda. PKK’yı sıfır edeceğiz, çocuklarımızı alacağız.

Hayalleri yarım kaldı

Diyarbakır’da Kurban Bayramı’nda et dağıtırken PKK yandaşlarınca vahşice katledilen gençlerin yakınlarının matemi, aradan geçen 5 yılda dinmedi. Yasin Börü’nün babası Fikri Börü, oğlunun acısını unutamadıklarını belirterek, “Sağ olsaydı 21 yaşındaydı, belki de üniversitede olacaktı. Hayalleri yarım kaldı” dedi.

Evlat nöbeti tutan ailelerin sayısı her geçen gün artıyor: Eylem yapan aile sayısı 53 oldu

Çocuklarının dağa kaçırıldığını iddia eden ailelerin HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde başlattıkları oturma eylemi, 33’ncü gününe girerken, çocuklarının PKK tarafından kaçırıldığını iddia eden 2 aile daha eyleme katıldı. Yeni katılan iki aile ile birlikte eylem yapan aile sayısı 53 oldu. Oturma eylemine katılan aileler çocuklarının dağa kaçırılmasından HDP’yi sorumlu tuttuklarını söyledi.

HDP’nin işi çocuk kaçırmak

Diyarbakır HDP il binası önünde 32 gündür süren evlat nöbetindeki aileler, PKK’nın hedefinde. Teröristler, aileleri “Hepinizi tararız” diye tehdit ediyor. 5 Eylül’den bu yana eylemde yer alan babalardan Şeyhmus Kaya, “HDP, hiçbir açıklama yapmadı şu güne kadar. Bunların işi çocuk kaçırmaktır. Artık herkes uyandı” dedi.

İddialar asılsız çıktı: Bismil’de ücretsiz hastane servislerini Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi devam ettirecek

Bismil Devlet Hastanesine ücretsiz ulaşım sağlayan iki belediye otobüsünün kayyum kararıyla geri alındığı iddialarına Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nden açıklama geldi. İddiaların asılsız ve gerçeğe aykırı olduğunun belirtildiği Büyükşehir belediyesi tarafından yapılan açıklamada, hizmetin iptal edilmediği sadece Bismil belediyesinden alınarak Büyükşehir Belediyesi bünyesine alındığı vurgulandı. Öte yandan açıklamada, "Gerçek dışı iddiaları öne süren ve yalan haber yaparak bu asılsız iddialar...

Diyarbakır'da eylem hazırlığında 2 terörist yakalandı, patlayıcı maddeler ele geçirildi

Emniyet Genel Müdürlüğünden, Diyarbakır'da eylem hazırlığındaki 2 teröristin yakalandığı operasyonda patlayıcı maddelerin ele geçirildiği bildirildi.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.