Diyarbakır Haberleri

Vanlı annenin isyanı: Çocuğumun yemeğine ilaç katıp dağa kaldırdılar

Evladı PKK terör örgütü tarafından 6 yıl önce 17 yaşındayken dağa kaçırılan Atiye Dayan, PKK ve HDP’ye isyan ederek, “Çocuğumun yemeğine ilaç katıp dağa kaldırdılar” dedi.

Evlat nöbetindeki babanın isyanı: PKK yöneticileri sıcak yataklarında yatarken sizi ölüme mahkum ediyor

Diyarbakır'da terör örgütü PKK tarafından kaçırılan çocuklarının bulunmasını isteyen 207 ailenin HDP binası önündeki oturma eylemi, 540'ıncı günde de sürüyor. Diyarbakır'da 2015 yılında 15 yaşındayken, kaçırılan oğlu Özkan için eyleme devam eden Süleyman Aydın, oğluna teslim olması yönünde çağrı yaparak, "PKK yöneticileri sıcacık yataklarında yatarken, sizi orada ölüme mahkum ediyorlar. Anne babalarınızı da HDP'nin önünde ölüme mahkum ediyorlar. Güvenlik güçlerine teslim olun. Devletimiz büyük b...

Evlat nöbetindeki aileden Kılıçdaroğlu'na tepki: Cumhurbaşkanına laf söyleyeceğine ailelerin yanında ol

Diyarbakır'da HDP binası önünde 2 yıl önce 16 yaşındayken kaçırılan oğlu Yusuf için evlat nöbetini sürdüren Celil Begdaş, kendilerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sahip çıktığını belirterek, CHP ve İYİ Parti'ye tepki gösterdi. Begdaş, "Kemal Kılıçdaroğlu’nun ne yaptığını biz de bilmiyoruz. Cumhurbaşkanı’na ve diğerlerine laf söyleyeceğine gel burada ailelerin yanında dur. Buradaki anne ve babaların yürekleri yanıyor. Kar-kış, yağmur demeden canlarını ortaya koymuşlar. Biz diyoruz ki de...

HDP'li Buluttekin'e terör örgütü üyeliğinden 7 yıl 6 ay hapis cezası

Terör soruşturması kapsamında görevden alınan HDP'li eski Sur Belediye Başkanı Filiz Buluttekin, "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Buluttekin'in, Eren Bülbül'ü şehit eden teröristin cenazesine katıldığı belirlenmişti.

Çocuğunu Gara’da şehit veren aile evlat nöbetindeki aileleri yalnız bırakmadı

Çocuklarının terör örgütü PKK mensuplarınca dağa kaçırıldığı iddiasıyla HDP Diyarbakır il binası önünde oturma eylemi başlatan aileler, İçişleri Bakanlığınca Türkiye genelinde uygulanan 56 saatlik sokağa çıkma kısıtlaması nedeni ile nöbetlerine kaldıkları otelde devam ediyor. Gara’da terör örgütü PKK mensuplarınca kalleşçe katledilen 13 şehitten biri olan er Müslüm Altıntaş’ın babası Şevket ve annesi Songül Altıntaş, aileleri telefonla arayarak, "Kimseden korkuyoruz. Evlat nöbetine tekrar katıla...

8 yaşında kaçırılan ağabeyi için evlat nöbetine katıldı

Diyarbakır'da terör örgütü PKK tarafından kaçırılan çocuklarının bulunmasını isteyen ve HDP binası önünde oturma eylemi yapan ailelerin nöbeti, 535'inci günde de sürüyor. Aile sayısı, Siirt'in Şirvan ilçesi Ormanbağ köyünde, 8 yaşında çobanlık yaparken terör örgütü PKK tarafından kaçırılan ağabeyi Ekrem için gelen Erdal Şeflek ile 206 oldu.

Diyarbakır'da sokak ortasında ablasını vurmuştu: Cinayetten sonra tutuklandı

Diyarbakır'ın Yenişehir ilçesinde Gülistan Şaylemez'i, sokak ortasında tabancayla vurarak öldüren kardeşi Abdullah Şaylemez, tutuklandı.

Diyarbakır'da Daban ailesi HDP'den AK Parti'ye geçti

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde Daban ailesinden yaklaşık 200 kişi, HDP'den AK Parti'ye geçti. AK Parti Sur İlçe Başkanı Murat Unat, katılımlarından dolayı Daban ailesi fertlerine teşekkür ederek, "Partinize, evinize tekrar hoş geldiniz, sefalar buyurdunuz" dedi.

Evlat nöbeti devam ediyor: Aile sayısı 203’e yükseldi

Diyarbakır'da, terör örgütü PKK tarafından kaçırılan çocuklarının bulunmasını isteyen ailelerin HDP'nin Diyarbakır'daki il binası önündeki oturma eylemi 529'uncu günde de sürüyor. Bir ailenin daha eyleme katılmasıyla aile sayısı 203’e ulaştı.

Evlat nöbetinden 527'nci gün: Aile sayısı 201 oldu

Diyarbakır'da, terör örgütü PKK tarafından kaçırılan çocuklarının bulunmasını isteyen ailelerin HDP binası önündeki oturma eylemi, 527'nci günde de sürüyor. Aile sayısı, 2014'te Hakkari'de 14 yaşında lise öğrencisiyken kandırılarak, dağa götürüldüğünü belirttiği kızı Viyan için gelen Nihai Turan ile 201 oldu.

Twitter'ın 'Diyarbakır Anneleri' hesabını kapatmasına ailelerden tepki: Terör örgütünün binlerce hesabı var annelerin feryadını kesiyorlar

Terör örgütü PKK tarafından kaçırılan çocuklarının bulunmasını isteyen ve HDP Diyarbakır il binası önünde 525 gündür eylem yapan ailelere destek amaçlı, 'Diyarbakır Anneleri' adıyla açılan hesabın Twitter tarafından kapatılmasına evlat nöbetindekiler, tepki gösterdi. Twitter daha önce de terör örgütü SDG’nin lideri Mazlum Kobani’nin hesabını mavi tik ile onaylamıştı.

Onur’una kavuştu: Evladına kavuşan aile sayısı 23 oldu

PKK’nın kaçırdığı evlatları için Diyarbakır HDP binası önünde nöbet tutan ailelerden Han ailesi de çocuğuna kavuştu. 2019’da eyleme katılan Selma Han, 6 yıl sonra oğlu Onur’a doya doya sarıldı. Anne Han, emeği geçen herkese teşekkür etti. Evladına kavuşan aile sayısı 23’e ulaşırken, İçişleri Bakanı Soylu, “PKK ve tüm terör örgütlerini anneler çökertecek” mesajı paylaştı.

HDP önünde eylem yapan ailelerden biri daha evladına kavuştu

Diyarbakır HDP İl Başkanlığı önünde evlat nöbeti tutan bir aile daha evladıyla buluştu. 13 Eylül 2019’da evlat nöbeti eylemine katılan Selma Han’ın oğlu Onur, Şırnak’ta güvenlik güçlerine teslim olmasının ardından Diyarbakır’da ailesi ile bir araya geldi. Evladına kavuşan aile sayısı 23’e yükseldi.

Evlat nöbetinde 521’nci gün: Aileler, çocuklarını PKK’dan almakta kararlı

Çocuklarının terör örgütü PKK mensupları tarafından kaçırıldığı iddiasıyla HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde başlatılan evlat nöbeti eylemi 521’nci gününe girdi.

Evlat nöbetindeki aileleri ziyaret eden AK Parti'li Çam: Zafer işareti yapanlar, hezimete uğrayacak

Diyarbakır'da, terör örgütü PKK tarafından kaçırılan çocuklarının bulunmasını isteyen 197 ailenin HDP binası önündeki oturma eylemi, 520'nci günde de sürüyor. Kente gelerek, ailelere destek ziyaretinde bulunan AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Lütfiye Selva Çam, "Burada zafer işareti yapanlar, hezimete uğrayacak. O zafer işaretini buradaki annelerimiz yapacak. Evlatlarına kavuştukları gün, hep birlikte bayram edeceğiz" dedi.

Oğlun Mehmet için dön yavrum

HDP kapısındaki evlat nöbetinde 518 gün geride kaldı. 3 Eylül 2019’da başlatılan oturma eylemine dünkü yeni katılımla aile sayısı 197’ye çıktı. HDP Diyarbakır il binası önüne 8 yaşındaki torunu Mehmet’le gelen Selvi Öztürk, oğluna, “Beni düşünmüyorsan ciğerini, oğlunu düşün. Mehmet için dön yavrum” diye seslendi.

Diyarbakır'daki evlat nöbetine bir aile daha katıldı: Bu hasreti bitir yavrum

Diyarbakır annelerinin dağa kaçırılan çocukları için HDP İl Başkanlığı binası önündeki evlat nöbetine bir aile daha katıldı. Kilis'ten 6 yıl önce dağa götürülen oğlu için gelen anne Selvi Öztürk "Oğlum beni duyarsan, görürsen çık gel. Bu hasreti bitir yavrum" diye konuştu.

İşinden 50 kuruşluk kraker için atılan işçi 35 bin lira tazminat kazandı

Diyarbakır'da çalıştığı markette 50 kuruşa satılan çubuk krakeri kasadan geçirmediği ve fişini kesmediği gerekçe gösterilerek iş akdi feshedilen işçi, açtığı davada 35 bin 888 lira 490 kuruş tazminat almaya hak kazandı.

Yangına TOMA ile müdahale: Diyarbakır'daki yangın korkuttu

Diyarbakır'ın Bağlar ilçesinde, Galericileri Sitesi içerisinde bulunan boya deposunda çıkan yangın, itfaiye ekipleri ve Toplumsal Olaylara Müdahale Araçlarıyla (TOMA) kontrol altına alındı. Can kaybının yaşanmadığı yangında, depo kullanılamaz hale geldi.

Diyarbakır'da HDP binası boşaltıldı: Nereye giderlerse gitsinler peşlerini bırakmayacağız

Diyarbakır'da terör örgütü PKK tarafından kaçırılan çocuklarının bulunmasını isteyen 196 ailenin 515 gündür önünde eylem yaptığı HDP İl Başkanlığı, tadilat gerekçesiyle boşaltıldı. Evlat nöbetindeki Süleyman Aydın, tadilatın bahane olduğunu belirterek, "Nereye giderlerse gitsinler, kesinlikle biz bunların peşini bırakmayacağız. Anne ve babaların gözyaşlarına dayanamayıp kaçtılar" dedi.

Diyarbakır'da vahşet: Baba evine sığınan eşini öldürdü, oğlu, baldızı ve yeğenini yaraladı

Diyarbakır'da korkunç bir olay meydana geldi. Kentte eşinden şiddet gören Süryan Büyük, baba evine sığındı. Cani koca ise barışma vaadiyle tekrar eve götürdüğü eşini kurşuna dizip öldürürken, oğlu, baldızı ve yeğenini de yaraladı

Diyarbakır, Mardin, Batman ve çevre illerde hissedilen bir deprem meydana geldi

Diyarbakır, Mardin, Batman ve çevre illerde hissedilen bir deprem meydana geldi. Kandilli Rasathanesi'nden yapılan açıklamaya göre depremin merkezi Suriye, şiddeti ise 5,3.

Diyarbakır'da gönüllerde taht kuran şehit Gaffar Okkan unutulmuyor

20 yıl önce düzenlenen silahlı saldırıda 5 meslektaşı ile şehit edilen İl Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan, kentte sevgiyle yad ediliyor. Dönemin Diyarbakırspor Kulübü futbol takımı kaptanı Şenol Demir; "Bu şehirde inanılmaz bir tarih yazdı" dedi. Gazeteci Saffet Azbay ise "Bizim için rahmetli Gaffar Okkan ölümsüz bir kahramandır. Yaşadığımız sürece de unutulmayacak" ifadelerini kullandı. Ali Gaffar ismi Türkiye'nin çeşitli yerlerindeki polis meslek yüksekokulu, sokak, cadde ve salonlarda yaşatıl...

Evlat nöbetindeki ailelerden kaçan HDP'li Katırcıoğlu 'zafer işareti' yapıp kışkırttı

HDP'li isimler, terör örgütü PKK tarafından kaçırılan çocukları için HDP Diyarbakır İl Binası önünde 507 gündür nöbetlerini sürdüren ailelere yönelik kışkırtmalarını sürdürüyor. Binadan ayrılışı esnasında ailelerin "Evladımız nerede?" sorusunu yanıtsız bırakan HDP'li Katırcıoğlu, 'zafer işareti' yapıp gerginliğe neden oldu.

Lice’de Eren-2 operasyonu

Terör örgütü PKK’ya yönelik başlatılan Eren operasyonlarının 2’ncisi Diyarbakır’ın Lice ilçesinde başlatıldı. 116 tim, 2 bin 24 personelin katıldığı Eren-2 Operasyonu’nda PKK’nın mağaraları tek tek temizlenecek. 11 Ocak’ta başlatılan operasyonlara 2017’de şehit edilen Eren Bülbül’ün hatırasına ithafen ‘Eren’ adı verilmişti.

Evlat nöbetindeki aileler kar kış dinlemiyor

Çocukları terör örgütü PKK mensupları tarafından dağa kaçırılan ailelerin evlat nöbeti, HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde kar yağışı altında da sürüyor. Hava sıcaklığının eksi bir dereceye kadar düştüğü kentte evladını alıncaya kadar nöbete devam edeceklerini belirten kanser hastası Ayşegül Biçer, "Bizim yüreğimiz yanıyor, karın yağması hiçtir. Kar, kış, yağmur ve çamur bizi bu eylemimizde geri attırmayacaktır" ifadelerini kullandı.

Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu'nun koronavirüs testi pozitif çıktı

Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) testinin pozitif çıktığını belirtti.

Genişleme çalışmaları başlatılıyor: Tarihi Mardin yolu ’şen olacak’

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Sur ilçesinde eski Mardin yolunu yeni Mardin yoluna bağlayan 4 buçuk kilometrelik yolda genişletme ve yenileme çalışması başlatıyor. Eski Tekel fabrikasının olduğu yerde bulunan altgeçit genişletilerek, devamında bulunan Çarıklı Mahallesi’ne bağlantıyı sağlayan eski köprü yerine ise 71 metrelik yeni köprü yapılacak.

Diyarbakır'da 6 ayaklı doğan kuzu görenleri şaşırttı

Diyarbakır'ın Çınar ilçesinde 6 ayaklı doğan kuzu sahibini ve görenleri şaşırttı. Şehirde uzun yıllardır hayvancılık ile uğraşan Bulut; "Doğum esnasında ters dünyaya geldi, ancak sağlığında her hangi bir sıkıntı yok, sütünü içiyor. Diğer kuzularla birlikte koşup eğleniyor. Onlardan tek farkı sadece 6 ayaklı olması." dedi.

Kavgada kulağını ısırdılar: Koparılan parçayı bekçiler hastaneye ulaştırdı

Diyarbakır'da, alkol alan grubun mahalledeki gençlere saldırması üzerine çıkan kavgada, 17 yaşındaki çocuğun sol kulağından parça, ısırılarak koparıldı. Olay yerine gelen mahalle bekçileri, yaptıkları aramada buldukları kulak parçasını çocuğun kaldırıldığı hastaneye götürdü. Kulak parçasının bulunma anı ise cep telefonu kamerasına yansıdı.

Evlatlarımızı alacağız: Nöbette 500. gün

PKK’ya götürülen çocukları için HDP’nin kapısına dayanan ailelerin evlat nöbetinde 500 gün geride kaldı. HDP il binasına siyah çelenk bırakan aileler, “Evlatlarımızı HDP’den istiyoruz” sloganları attı. Oğlu Yusuf için oturma eylemine katılan Celil Begdaş, “Hastalık, yağmur, çamur demeden evlatlarımızın peşindeyiz, kazanacağız. Evlatlarımızı bu zalimlerin elinden aldık” dedi.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Demircan evlat nöbetindeki aileleri ziyaret etti

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Diyarbakır’da dağa kaçırılan çocukları için HDP İl Başkanlığı binası önünde 499 gündür evlat nöbeti tutan aileleri ziyaret etti. Demircan, "Bu sene inşallah PKK’nın son yılı olsun. Annelerin, babaların bu konudaki azimli, kararlı duruşu bizim için en büyük moraldir" dedi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+