Gümüşhane Haberleri

Balık havuzuna düşen 2 yaşındaki Beren, kurtarılamadı

Gümüşhane’nin Torul ilçesinde ailesiyle alabalık tesisine giden Beren Atalay (2) düştüğü balık havuzunda baygın halde bulundu. Hastaneye kaldırılan küçük kız, yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Dipsiz Göl açıklaması: Suyu doldurursanız ancak havuz olur

Gümüşhane'nin Taşköprü Yaylası’nda yasal izinle yapılan define kazısı sonucu yok olan ve eski haline dönüştürülmesi için su takviye edilen Dipsiz Göl’de inceleme yapan Jeomorfoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Turoğlu, "Kazıldıktan sonra gölün dengesi bozuldu. Gelip bu yeni yapılan çanağa suyu doldurursanız ancak havuz olur" dedi.

Dipsiz Göl'e su verilmeye başlandı

Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek, define aranması için kazılan ve yörede Dipsiz Göl olarak anılan alandaki rehabilitasyon çalışmalarına ilişkin, "Dereden, doğal ortamdan aldığımız suyla besleme yapıyoruz. Uzmanların önerisi doğrultusunda bir, iki gün bu beslemeyi yapacağız. Önümüzdeki günlerde gerçekleşmesi beklenen yağışlarla alanın tamamıyla dolacağını öngörmekteyiz" açıklamasında bulundu.

12 bin yıllık Dipsiz Göl'de define kazısına izin veren 2 müdür ve 1 memur açığa alındı

Gümüşhane'nin merkeze bağlı Dumanlı köyü sınırlarındaki Taşköprü Yaylası'nda Buzul Çağı'ndan kalma 12 bin yıllık Dipsiz Göl'de define kazısına izin veren Gümüşhane Kültür ve Turizm İl Müdürü Hüseyin Ateş, Müze Müdürü Elif Öktem ile müze müdürlüğü personeli Yunus Ağa, haklarında başlatılan soruşturma kapsamında açığa alındı.

Dipsiz Gölü inceleyen Bakan Yardımcısı Birpınar: Burası bir çevre felaketi olarak görülüyor

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar, Gümüşhane'nin Taşköprü Yaylası'nda yasal izinle yapılan define kazısında toprak doldurulup yok edilen Dipsiz Göl ile ilgili, "Burası bir çevre felaketi olarak görülüyor. Gölün yok olması hiç istenmeyen bir durum. Dağın tepesinde olsa, gölün içerisinde de olsa bu tip bir faaliyet öncesinde mutlaka ÇED raporu isteyeceğiz. Bunun yanında üniversite raporu da istenecek. Bilimsel bir rapor olmadan bu tip aramalara müsaade etmeyeceğiz...

Kültür ve Turizm Bakanlığından 'Dipsiz Göl' açıklaması: Görevden uzaklaştırıldılar

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gümüşhane'deki Dipsiz Göl'ün kurumasına sebep olan kişilerin görevden uzaklaştırıldığını açıkladı. Valilik de yapılan define kazısı ile ilgili soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Gümüşhane'de valiliğin eski haline getirildiğini açıkladığı 'Dipsiz Göl' yok oldu

Gümüşhane'de merkeze bağlı Dumanlı köyü sınırlarındaki Taşköprü Yaylası'nda bulunan, kaynağı ve akarı olmayan Dipsiz Göl'de, yasal izinle yapılan kazı tamamlandıktan sonra ekipler alandan ayrıldı. Valiliğin, göl alanının eski haline getirildiğini açıkladığı Dipsiz Göl alanının toprakla doldurularak, kapatıldığı görüldü.

Sular çekilince tarihi Torul Köprüsü ortaya çıktı

Gümüşhane'de elektrik üretimi için kurulan Torul Barajı'nın suları altında kalan tarihi Torul Köprüsü, su seviyesinin azalması sonucu yeniden ortaya çıktı.

Bir ilçeyi dolandırıp kaçtı

Gümüşhane’nin Torul ilçesinde hayvancılıkla uğraşan 10’dan fazla üreticinin çok sayıda büyük ve küçükbaş hayvanları dolandırıcı tarafından bir gecede kaçırıldı. Olayın ardından günler geçmesine rağmen ne üreticilerin hayvanlar geri geldi ne de paralarını alabildiler.

Gümüşhane'de şiddetli yağış beraberinde seli de getirdi

Gümüşhane’de bugün etkili olan yağmur, kuru derelerden sel olup taştı, yaylalar dolu yağışının ardından göle döndü.

Şebeke suyundan zehirlenenlerin sayısı 138 oldu

Gümüşhane Valiliği, şebeke suyundan zehirlenen vatandaşlarla ilgili yaptığı açıklamada "Bugün saat 16.00 itibarıyla hastaneye başvuran hasta sayısı 138 olup, bu kişilerden biri yatarak tedaviye alındı. Diğer hastaların, tedavileri ayaktan düzenlenerek taburcu edilmesi sağlandı" ifadelerine yer verdi.

Köyde 120 kişi hastanelik oldu: Her şey bir sancıyla başladı

Gümüşhane'de zehirlenme şüphesiyle hastaneye kaldırılan 120 kişinin tamamının yapılan müdahalelerinin ardından taburcu edildiği belirtildi. Köylülerin içme suyundaki 'koliform bakteri' nedeniyle zehirlendikleri üzerinde dururken, köydeki tedirgin bekleyiş de sürüyor. Köylülerden Alaattin Demir, "Her şey bir sancıyla başladı, karın ağrısı ve ishal ile devam etti'' dedi.

Gümüşhane'de 118 kişi zehirlenme şüphesiyle hastaneye kaldırıldı

Gümüşhane merkeze bağlı Dibekli köyünde 118 kişi, zehirlenme şüphesiyle hastaneye kaldırılıp, tedaviye alındı. Köylülerin içme suyundaki 'koliform bakteri' nedeniyle zehirlendikleri tahmin ediliyor.

Kayalar mermi gibi ahırın üzerine düştü: Faciadan dönüldü

Gümüşhane'de dağdan kopan dev kaya parçaları 200 metre mesafeden evin bahçesine ve bitişiğinde içerisinde 40 büyükbaş hayvanın bulunduğu ahırın üzerine düştü. Olayda büyük çapta maddi hasar meydana geldi.

Gümüşhane'de bulunan 3 bin yıllık freskleri talan ettiler

Gümüşhane'nin İkisu Mevkii'nde taş ocağı çalışması sırasında tesadüfen bulunan, içinde fresklerin bulunduğu, sarp kayalıklar içindeki mağara, defineciler tarafından talan edildi. Duvarlarında, geçmişi M.Ö. 10. yüzyıla kadar uzanan ve 'Dağ Manastırı' olarak adlandırılan mağaranın, turizme kazandırılması isteniyor.

Gümüşçüden 50 bin TL'lik eşya çaldılar

Şanlıurfa Viranşehir’de bir gümüşçü dükkanına giren hırsızlar, yaklaşık 50 bin TL değerinde gümüş çalarak kayıplara karıştı.

Zigana Dağı'nda kar yağışı

Doğu Anadolu'yu Karadeniz'e bağlayan 2 bin 100 rakımlı Zigana Dağı'nda etkili olan kar ulaşımda aksamalara neden oluyor. Yağış nedeniyle ağır tonajlı araçların zincirsiz yola devam etmesine izin verilmiyor. Kar nedeniyle kayganlaşan yolda bazı araçların kontrolden çıkması sonucu maddi hasarlı kazalar meydana geldi.

Gümüşhane'de yamaçtan kopan kayalar apartmanın üzerine düştü

Gümüşhane kent merkezinde, dağın yamacından kopan kayalar 10 katlı apartmanın üzerine düştü. Olayda şans eseri can kaybı ve yaralanan olmazken, binada ise hasar meydana geldi.

JÖH’ler avda

Gümüşhane’de, PKK'ya karşı jandarmanın en seçkin birliklerinin katılımı ile kış operasyonları başlatıldı. Yayla evlerini kontrol eden özel timler, vatandaşları kullanılmayan köy ve yayla evlerinde erzak bırakılmaması yönünde uyardı.

En seçkin birlikler katıldı: Yayla evleri didik didik aranıyor

Gümüşhane'de terör örgütü PKK'ya karşı jandarmanın en seçkin birliklerinin katılımı ile kış operasyonları başlatıldı. Yayla evlerini kontrol eden özel timler, vatandaşlara da kullanılmayan köy ve yayla evlerinde erzak bırakılmaması yönünde uyardı bulundu.

'Ölüm yolu'nda ulaşım sağlıyorlar: Otomobillerin enkazı dahi çıkarılamıyor

Gümüşhane'nin Kürtün ilçesine bağlı Gürgenli köyü yakınlarından geçen, çok sayıda ölümlü kazanın yaşandığı Mursal Altı yolu, vatandaşların korkulu rüyası oldu. Bölge sakinleri, uçuruma düşen otomobillerin enkazlarının dahi çıkarılamadığı, 'ölüm yolu' olarak adlandırdıkları yol için çözüm bulunmasını istedi.

Zigana dağında kar kalınlığı 80 santimetreye ulaştı

Gümüşhane'nin Torul ilçesi sınırlarındaki Zigana Gümüşkayak kayak tesislerinde kar kalınlığı 80 santimetreye ulaştı. Yüzlerce insan kayak ve kızakla kaymak için Zigana’ya akın etti.

Zigana Dağı'nda kar yağışı sürücülere zor anlar yaşattı

Gümüşhane'nin yüksek kesimlerinde etkili olan kar yağışı sonrası Zigana Dağı'nda bazı sürücüler zor anlar yaşadı. Kent merkezindeki soğuk havanın kara dönüştüğü Doğu Anadolu'yu Doğu Karadeniz'e bağlan Zigana Dağı'nda ulaşımda herhangi bir sorun yaşanmazken, kış lastiği bulunmayan bazı araçlar, soğuk ve yağışlı havanın etkisiyle kayganlaşan yolda kontrolden çıktı.

Fabrika bacası yeniden tütüyor

Gümüşhane Belediyesi 7 yıl önce üretimi durdurulan kuşburnu fabrikasını satın alarak yeniden hayata döndürdü. 30 kişinin istihdam edildiği ve 3 bin aileye ekonomik katkı sağlayan fabrika 5 milyon dolarlık ihracat hedefi planlıyor.

Başıboş köpekler 2 çocuğu ısırdı: Vatandaşlar tedirgin

Gümüşhane'de çok sayıda köpeğin başıboş dolaşması vatandaşları tedirgin etmeye başladı. Geçen hafta iki çocuğun köpekler tarafından ısırılmasının ardından vatandaşlar, önlem alınmasını istedi.

AK Parti Gümüşhane'de Ercan Çimen ile yola devam dedi

AK Parti'nin yerel seçimlerde Gümüşhane Belediye Başkan adayı, mevcut başkan Ercan Çimen oldu.

Bu kez adres Gümüşhane: Ahırdan içeri girdiğinde gözlerine inanamadı

Son dönemlerde ahırlarda toplu hayvan ölüm haberlerine bir yenisi Gümüşhane'den eklendi. Merkeze bağlı Yaydemir köyünde geçimini hayvancılıkla sağlayan bir ailenin 21 büyükbaş hayvanı henüz bilinmeyen bir nedenle telef oldu. Hayvanların sahibi tek geçim kaynaklarından olduklarını belirterek, maddi kayıplarının 200 bin TL'nin üzerinde olduğunu söyledi.

PÖH'ler Karadeniz'de teröristlerin izini sürüyor

Doğu Karadeniz'de son dönemde bölücü terör örgütü PKK'ya yönelik başarılı operasyonlar gerçekleştiren güvenlik güçleri, bölgedeki operasyonlarını ve arama-tarama faaliyetlerini sıklaştırdı. Güvenlik güçleri, yaylalardaki vatandaşları da tek tek uyararak, 'teröristlerin yararlanabileceği erzak ve yaşam malzemesi bırakılmaması' konusunda destek istiyor.

Kırmızı listede yer alıyordu: Gümüşhane'de görüntülendi

Gümüşhane’de Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Şube Müdürlüğü ekiplerince, Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği’nin (IUCN) kırmızı listesinde yer alan Arap tavşanı görüntülendi. DKMP ekipleri görüntülemeyi başardığı hayvanın fotoğraf karelerini de sosyal medyada paylaştı.

Kırmızı listedeki teröristin sığınağı görüntülendi

Gümüşhane'nin Kürtün ilçesinde, PKK'lı teröristlere yönelik sürdürülen operasyonlarda, yaşam malzemelerinin olduğu sığınak tespit edildi. Sığınağın, 22 Ağustos'ta etkisiz hale getirilen, İçişleri Bakanlığı'nın 'Aranan Teröristler Listesi'ndeki 'kırmızı kategori'de başına 4 milyon lira ödül konulan 'Zeynel' kod adlı terörist Mehmet Yakışır ile aynı kategoride yer alan 'Türk Tarık' kod adlı terörist Barış Öner'in de olduğu grup tarafından kullanıldığı sanılıyor.

PKK'lı teröristlerin kullandığı sığınakta dikkat çeken detay

Gümüşhane'nin Kürtün ilçesinde, PKK'lı teröristlere yönelik sürdürülen operasyonlarda, yaşam malzemelerinin olduğu sığınak tespit edildi.

Öldürüp sürüklediği ayıyı uçurumdan attı: 17 bin lira ceza kesildi

Gümüşhane'de genç boz ayıyı öldürdükten sonra iple bağlayarak sürükleyip uçurumdan atan adama 17 bin 455 lira cezası kesildi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+