Çanakkale Haberleri

Dev platform 57 metre suya batırılarak 1915 Çanakkale Köprüsü altından geçti

BOTAŞ Genel Müdürlüğü uhdesinde yürütülen "Kuzey Marmara Doğalgaz Depolama Tevsi (Faz 3) Projesi İkmal İnşaatı"nda kullanılacak, “Aras Diriller” isimli platform, suya batırılma işleminin ardından Nene Hatun römorkörü tarafından çekilerek, “1915 Çanakkale Köprüsü”nün altından geçirildi.

Dev platform taşıyan gemi Çanakkale Boğazı'ndan geçişine başladı

Çanakkale Boğazı, dev platform taşıyan Marshall Adaları bayraklı geminin geçişi nedeniyle tek yönlü olarak transit gemi geçişlerine kapatıldı. Deniz yüzeyinden yüksekliği 130 metreyi bulan Marshall Adaları bayraklı gemi ve platform, yarın yapılacak işlemlerle 1915 Çanakkale Köprüsü'nün altından geçirilerek Tekirdağ'a seyrini sürdürecek.

Marmara'nın batısı için sağanak uyarısı

Meteoroloji'den yapılan açıklamada Edremit Körfezi ve Çanakkale çevreleri ile Edirne’nin güney, Tekirdağ’ın batı ilçelerinde sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklendiği belirtildi.

Meteorolojiden kuvvetli yağış uyarısı: Olumsuzluklara karşı dikkatli olun

Meteoroloji Genel Müdürlüğü 14 Ekim hava durumu raporunu paylaştı. Yapılan son değerlendirmelere göre Trakya kesimi, Kıyı Ege, Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları, Çanakkale, Malatya, Elazığ, Tunceli ve Bingöl çevreleri ile Antalya'da sağanak yağış bekleniyor. Yağışların, Edirne ve Çanakkale çevrelerinde ise yerel olarak kuvvetli olacağı öngörülüyor. İşte ülke genelinde il il hava durumu..

Çanakkale Boğazı'na 2 bin 500 yıl önce de savaş için köprü yapılmış

1915 Çanakkale Köprüsü, Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine bağlamak için gün sayarken, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Reyhan Körpe, Çanakkale Boğazı'nda ilk köprünün yaklaşık 2 bin 500 yıl önce Nara Burnu ile Bigalı Kalesi arasında, Yunanistan'ı fethetmeye giden Pers ordusu için inşa edildiğini açıkladı. Kaynakların bildirdiğine göre Pers ordusunun 1 milyona yakın askerinin bu köprülerden geçtiğini söyleyen Prof. Dr. Körpe, "2 bin 500 y...

Çanakkale Köprüsü’nde bir ilk: Bisikletle köprüyü geçti

Çanakkale 1915 Köprüsü’nün inşaatında görev alan makine kaynak mühendisi Onur Abdullah Hacıabdurrahmanoğlu, aldığı özel izinle köprüyü bisikletle geçen ilk kişi oldu.

Tuttuğu balıklara kendisi bile inanamadı

Çanakkale’de tekne ile denize açılan amatör balıkçılar, olta ile tuttukları 10 kiloluk balıklara kendileri bile inanamadı.

Bozcaada feribot hattına 12 ek sefer

Yaşanan yoğunluk nedeniyle, mevcut seferler dışında yarın Geyikli'den Bozcaada'ya ve Bozcaada'dan Geyikli'ye 09.00, 11.00, 13.00, 15.00, 17.00 ve 19.00 saatlerinde karşılıklı ek seferler düzenlenecek.

1915 Çanakkale Köprüsü'nde tarihi gün: Bakan Karaismailoğlu 'kedi yolu'nu kullanarak Asya’dan Avrupa’ya yürüyor

Avrupa ve Asya kıtalarını Çanakkale Boğazı'nda ilk kez birbirine bağlayacak olan 1915 Çanakkale Köprüsü'nde sona gelindi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, beraberindeki heyet ile köprünün “kedi yolu”nu kullanarak Asya’dan Avrupa’ya yürüyor. 1915 Çanakkale Köprüsü'nün dünyanın takip ettiği önemli projelerden biri olduğunu söyleyen Karaismailoğlu, "Hem ulaşım açısından hem de teknolojik açıdan çok kıymetli bir proje. Biz de böyle bir projede çalıştığımız için gururlanıyoruz. İnşal...

Çanakkale Boğazı'nda çarpışan gemilerin görüntüleri ortaya çıktı

Çanakkale Boğazı açıklarında çarpışan iki geminin görüntüleri ortaya çıktı. Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğüne bağlı ekipler, bölgede deniz kirliliği konusu ile gemilerde hasar tespiti için inceleme yapıyor.

Çanakkale Boğazı açıklarında gemi kazası: İki gemi çatıştı

Çanakkale Boğazı açıklarında, iki geminin çatıştığı bildirildi. Olayda ilk belirlemelere göre can kaybı yaşanmazken, ekiplerin bölgede deniz kirliliği olup olmadığı konusunda inceleme yapacağı, gemilerdeki hasarın tespiti için ise çalışma gerçekleştireceği öğrenildi.

1915 Çanakkale Köprüsü'nde müjdeyi Bülent Turan verdi: Salı günü köprüyü yürüyerek geçeceğiz

AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Gelibolu ilçesindeki toplu açılış töreninde 1915 Çanakkale Köprüsü ile ilgili müjdeli haberi verdi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun salı günü Çanakkale’ye geleceğini belirten Turan, “İnşallah, bir kaç gün sonra salı günü Ulaştırma ve Altyapı Bakanı’mız Adil Karaismailoğlu Bey gelecekler, köprüyü yürüyerek Asya’dan Avrupa’ya geçeceğiz” dedi.

Çanakkale'de kan donduran olay: Annesini keserle öldürdü

Çanakkale'nin Gelibolu ilçesinde Nermin Güler (66), iddiaya göre psikolojik sorunları olduğu öne sürülen oğlu Kamil Güler (35) tarafından başına keserle vurarak öldürüldü.

Yol göründü: İlk kez böyle görüntülendi

87 tabliyeden 67’sinin monte edildiği 1915 Çanakkale Köprüsü’nde geçiş yolunun büyük bölümü tamamlandı. Köprünün yaklaşık 100 metre yüksekliğinde bulunan tabliye bölgesindeki görüntüsü heyecanlandırdı.

Çanakkale açıklarında 251 kaçak göçmen yakalandı

Çanakkale'nin Bozcaada ilçesi açıklarında göçmenlere yönelik iki ayrı operasyon düzenlendi. Operasyonlarda 251 kaçak göçmen ve iki organizatör yakalandı.

Çanakkale'de yelkenli teknedeki 59 düzensiz göçmen kurtarıldı

Çanakkale'nin Bozcaada ilçesi açıklarında yelkenli teknedeki 59 düzensiz göçmen kurtarılarak karaya çıkarıldı.

Bülent Turan'dan CHP'lilere saldırı iddiasına ilişkin açıklama: İki şoförün münakaşası

Çanakkale İl Emniyet Müdürlüğü, CHP'lilere yönelik saldırıda bulunulduğu iddiasına ilişkin açıklama yaptı. İddiaların gerçeği yansıtmadığının belirtildiği açıklamada olayın şoförler arasındaki münakaşa olduğunun öne sürüldüğü belirtildi. Öte yandan konuyla ilgili sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulunan AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, "Bıktık bu çirkef siyasetinizden" dedi.

Yunanistan'ın Türk karasularına ittiği 47 göçmeni Türk Sahil Güvenliği kurtardı

Çanakkale'nin Ayvacık ilçesi açıklarında Yunanistan unsurları tarafından Türk karasularına itilen 47 göçmen Sahil Güvenlik ekiplerince kurtarıldı.

Çanakkale'de çıkan orman yangınına müdahale ediliyor

Çanakkale'nin Bayramiç ilçesinde çıkan orman yangınının söndürülmesi için çalışma başlatıldı. Bölgedeki vatandaşların durumu bildirmesi üzerine olay yerine Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğünce çok sayıda ekip sevk edildi.

CHP'li belediye meclis üyeleri AK Parti'ye geçti

Çanakkale Geyikli'de, Belediye Meclisi üyeleri Sencer Akçin ve Fatih Özcan ile parti üyesi Naci Sarı CHP'den AK Parti'ye geçti. Rozetlerini, Çanakkale'de temaslarını sürdüren AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan taktı.

Çanakkale’de av sezonu açıldı: Sardalyanın kilosu 35 liraya düştü

Çanakkale’de 1 Eylül'de başlayan yeni av sezonuyla birlikte geçen haftalarda kilosu 80 liraya ulaşan sardalya bollaşınca kilosu 80 liradan 35 liraya düştü.

Kaçak göçmene geçit yok: 204 kişi yakalandı

Çanakkale Boğazı'nda Sahil Güvenlik ekiplerince bir teknede, 1'i kadın, 13'ü çocuk, toplam 204 kaçak göçmen yakalandı.

CHP'nin mülteci çelişkisi: Parti binasında çalıştırdılar

CHP Çanakkale İl Başkanlığı binasının çatı yenileme çalışmalarında mültecilerin çalıştırıldığı ortaya çıktı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Davulla zurnayla ülkelerine göndereceğim" dediği mültecilerin 'Sınır namustur' yazılı pankartın olduğu binada işlerini yaptığı görüldü.

Çanakkale'de otobüs durağındaki şüpheli çanta patlatılmadan müdahale etti

Çanakkale'de otobüs durağında unutulan sırt çantası kısa süreli tedirginliğe neden oldu. Çanta fünye ile patlatılacağı sırada gelen kişi sahibini tanıdığını belirtti. Çanta kontrol edilerek bu kişiye teslim edildi.

59 göçmeni ölüme terk ettiler

Türk Sahil Güvenlik ekibi, Yunanlıların Çanakkale açıklarında Türk kara sularına ittiği 26 göçmeni kurtardı. Ekipler, ayrıca Bababurnu açıklarında Türk kara sularına itildikten sonra karaya çıkmayı başaran 33 göçmene de yardım etti.

Çanakkale'de orman yangını: Aynı bölge son bir ayda 10'uncu kez alevlere teslim

Çanakkale'nin Ezine ilçesine ilçesinde çıkan orman yangını, ekiplerin müdahalesi sonucu büyümeden kontrol altına alındı. Aynı bölgede son bir ay içerisinde 10 orman yangını çıktığı belirtildi.

Gelibolu'da orman yangını: 20 dönüm alan zarar gördü

Çanakkale'nin Gelibolu ilçesinde henüz belirlenemeyen bir nedenle çıkan yangın kısa sürede söndürüldü. Yangında yaklaşık 20 dönüm alanın zarar gördüğü belirtildi.

Ayvacık açıklarında Yunanistan'ın ölüme terk ettiği 52 kaçak göçmen kurtarıldı

Çanakkale'nin Ayvacık ilçesi açıklarında, Yunan Sahil Güvenliği tarafından Türk kara sularına bırakılarak ölüme terk edilen 52 kaçak göçmen, Türk Sahil Güvenlik ekiplerince kurtarıldı.

Zafer anıtında yol göründü

1915 Çanakkale Köprüsü’nün tabliyelerinin yerleştirilmesiyle yol belirginleşmeye başladı. 87 tabliyeden oluşan köprünün şimdiye kadar 33 tabliyesinin montajı yapıldı.

Çanakkale’de aynı bölgede 6’ncı orman yangını: Kontrol altına alındı

Çanakkale'nin Ezine ilçesine bağlı Tavaklı köyünde aynı bölgede 6’ncı kez orman yangını çıktı. Yangın kontrol altına alınırken, soğutma çalışmaları sürüyor.

Çanakkale'deki orman yangınına havadan ve karadan müdahale ediliyor

Çanakkale'nin Bayramiç ilçesinde çıkan orman yangınına havadan ve karadan müdahale ediliyor.

Çanakkale Boğazı’nda korku dolu anlar

Çanakkale Boğazı’nda makine arızası sebebiyle sürüklenen gemi kurtarılarak Karanlık Liman’a demirletildi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+