Çanakkale Haberleri

Çanakkale'de orman yangını çıktı

Çanakkale'nin Yenice ilçesinde orman yangını çıktı. Yangına havadan ve karadan müdahale ediliyor.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli: 12 yerdeki yangınlar kontrol altına alındı

Çanakkale’nin Eceabat ilçesinde 5 farklı noktada çıkan orman yangınları kontrol altına alındı. Yangın söndürme çalışmalarını havadan inceleyen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Tüm yangınlar şu saat itibariyle, şöyle söyleyebilirim ki, hepsi kontrol altında. Hepsinde soğutma faaliyetleri sürdürülüyor” dedi.

Çanakkale'de orman yangını: Bölgeye çok sayıda ekip gönderildi

Çanakkale'nin Eceabat ilçesinde çıkan orman yangınına müdahale ediliyor. Alevlere iki uçak, 10 helikopter, 35 arazöz, beş dozer ve 175 personel ile kontrol altına alınmaya çalışılıyor.

Gökçeada açıklarında 4,2 büyüklüğünde deprem oldu

Ege Denizinde bulunan Çanakkale’nin Gökçeada ilçesinde saat 23.41’de 4.2 büyüklüğündeki deprem oldu. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Deprem Dairesi’nin verilerine göre deprem 43.58 kilometre derinlikte meydana geldi.

Yandaki inşaat, penceresine kadar gelince isyan etti: Aile mahremiyeti diye bir şey kalmadı

Çanakkale'nin Biga ilçesinde, bir inşaatın 95 santimlik çıkıntısı, yanındaki 4 katlı apartmanın penceresine dayandı. Cengizhan ve Hilal Öksüz çifti, "Tıpkı fıkra gibi. Aile mahremiyeti diye bir şey kalmadı. Balkonla yandaki komşumuzun arasında 50 santim mesafe var. Sosyal mesafe dahi yok" diyerek, tepki gösterdi. İnşaatı yapan firmanın ortağı Adem Kızılcık ise "Gelinip, bakıldı. Projeye, imara uygun bir şekilde inşaat yapıldığı tespit edildi. Bunların şikayetinin anlamsız, yersiz olduğu tespit e...

Yunanistan'ın ölüme terk ettiği 31 göçmeni Türk Sahil Güvenlik ekipleri kurtardı

Çanakkale'nin Ayvacık ilçesi açıklarında, Yunan Sahil Güvenliği tarafından Türk karasularına bırakılarak ölüme terk edilen 31 kaçak göçmen, Türk Sahil Güvenlik ekiplerince kurtarıldı.

Türkiye'nin ilk projesi: Fabrika bacasından çıkan atık gazla ısıtılan çevreci sera

Çanakkale'nin Çan ilçesinde salkım domates üretmek için kurulan seranın ısıtma ihtiyacı, 4.5 kilometre mesafedeki bir seramik fabrikasının bacasından çıkan atık gaz ile karşılıyor. Çevreci seranın kurucusu ve ortağı Cengiz Genç, "Bu anlamda Türkiye’nin ilk projesi, geçtiğimiz yıl sürdürülebilir iş ödülü kazandı. Çok gururlu ve mutluyuz. Umarız ki hem bölgeye hem de Türkiye’ye önemli bir rol modeli teşkil eder" dedi.

Çanakkale'de orman yangını çıktı

Çanakkale merkeze bağlı Kemel köyü yakınlarında henüz bilinmeyen bir nedenle orman yangını çıktı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli yangına ilişkin yaptığı açıklamada, "Ekiplerimizin anında müdahalesi sonucunda yangın kontrol altına alınmıştır. Şükürler olsun can kaybı yoktur. Soğutma çalışmalarına başlanmıştır" dedi.

Dünyanın ilk ve tek sakin adası Gökçeada’dan korkutan görüntüler: Artan uğur böceği nedeniyle kaynaklandı

Çanakkale’nin Gökçeada ilçesinde toplu uğur böceği ölümleri, görenleri tedirgin etti. Uzmanlar yaşanan uğur böcekleri ölümleriyle ilgili, zararlı haşerelerin engellenmesi için pestisitin fazla kullanılması ya da artan uğur böceği popülasyonunun artmasından kaynaklı olduklarını belirtiyor. Prof. Dr. İsmail Kasap ise, "Bunlar bizim insan eliyle yapmış olduğumuz sıkıntılar. Bu böceklere ve canlılara karşı.” ifadelerini kullandı.

Akşener helikopter ve uçakla söndürülen Gelibolu yangını hakkında konuştu: Ne yangın söndürme uçağı var ne de alacak para

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Gelibolu'da çıkan yangın üzerinden hükümete çattı. Yangın söndürme helikopterleri ve uçaklarıyla mücadele edilen afetle ilgili Akşener, "Geçen seneki yangınlardan yine ders almak yok. Yangın söndürme uçaklarını alacak para yok. Allah bunları ıslah etsin" ifadelerini kullandı.

Gelibolu kül oldu: Çiftçiler rekor verim bekliyordu

Çanakkale Gelibolu Ilgardere’de ormanlık alanda çıkan ve kısa sürede yayılan yangın 19 saatte kontrol altına alındı. 450 hektar alanın zarar gördüğü yangında köylüler büyük üzüntü yaşadı. Tarım alanları yanan çiftçiler, “Rekor verim bekliyorduk. Emeklerimize yazık oldu” dedi. Bölgede soğutma çalışmaları gün boyunca havadan ve karadan devam etti.

Ciğerlerimiz yanıyor: Tesadüf mü yoksa terör örgütünün kullandığı şifre mi?

Dün Gelibolu'da çıkan yangında 450 hektar alan kül oldu. Bugün Çekmeköy'de çıkan yangında ise 15 dönümlük alan zarar gördü. Gazeteci Mehmet Ali Önel "Gelibolu orman yangını saat 15 sularında çıktı. Ağva'daki sabotaj saati 15.08. Her iki yangının aynı saatte çıkarılmış olması bir tesadüf mü yoksa terör örgütünün kullandığı şifre mi? Bu sabotajlar terör suçu kabul edilmeli!" ifadelerini kullandı.

Gelibolu'da tarlaları yanan köylülerin üzüntüsü: Rekor verim bekliyorduk, böyle dağınık yangın hiç görmedik

Çanakkale'nin Gelibolu ilçesine bağlı Ilgardere mevkisindeki ormanlık alanda çıkan ve 19 saatte kontrol altına alının yangında ekili tarlaları zarar gören köylüler, büyük üzüntü yaşadı. Köyüler biri, "Buğday tarlamızdan rekor verim bekliyorduk. Emeklerimize yazık oldu" derken, bir başkası ise, "Geçmiş yıllarda yangın gördük ama bunun gibi zarar vereni görmedik. Böyle dağınık yangın hiç görmedik" açıklamasında bulundu.

İHA’lar sıra orman yangınlarında görev almaya başladı: Koordinat verdi orman ekipleri söndürdü

Sınır ötesi operasyonlarda üstlendikleri görevleri büyük bir başarı ile yerine getirip tüm dünyanın parmak ile gösterdiği Türk İHA’ları bundan böyle orman yangınlarında da görev yapacak. İlk kez Çanakkale’nin tarihi Gelibolu Yarımadası’ndaki yangında görev alan İHA’lar gece ve gündüz verdikleri koordinatlar sayesinde yangının yer ekipleri tarafından büyümeden söndürülmesine yardımcı oldu.

Bakan Pakdemirli: Gelibolu Yarımadası'nda dün çıkan orman yangını kontrol altına alındı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, tarihi Gelibolu Yarımadası'nda dün çıkan orman yangınının kontrol altına alındığını açıkladı. Pakdemirli, "Yaklaşık şu ana kadar 450 hektar alanımız etkilenmiş gözüküyor. Kesin tespitler yangın tamamen söndürüldükten sonra yapılır" dedi.

Gelibolu Yarımadası'ndaki orman yangınına havadan müdahale yeniden başladı

Çanakkale'de, Tarihi Gelibolu Yarımadası'nda devam eden orman yangınına havanın aydınlanmasıyla birlikte havadan müdahale yeniden başladı.

Çanakkale'de orman yangını: 20 helikopter, 2 amfibik uçak, 107 arazöz, 7 dozer ve 400 personelle müdahale ediyoruz

Çanakkale'nin Gelibolu ilçesinde çıkan orman yangınının söndürülmesine çalışılıyor. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Orman Genel Müdürümüz bölgeye intikal etti. Çalışmalar sürüyor. Tüm ekiplerimiz orada. Helikopter filomuzun çok önemli bir kısmı orada. Yangına şu an 20 helikopter, 2 tane amfibik uçak, 107 arazöz, 7 dozer ve 400 personelle müdahale ediyoruz" dedi. Pakdemirli, Manisa'daki son programını iptal ederek Çanakkale'deki yangın bölgesine ulaştı.

Sosyal medyadan devlete hakaret eden şahıs tutuklandı

Çanakkale’de, sosyal medya hesabından Türklüğü, cumhuriyeti, devletin kurum ve organlarını aşağılayan paylaşımda bulunan zanlı çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Çanakkale'de taş evlerle çevrili 50 haneli tarihi köy yılda 200 bin ziyaretçiyi ağırlıyor

Çanakkale'nin Ayvacık ilçesine bağlı Adatepe köyü, taş evleri ve tabii güzellikleriyle her yıl yerli ve yabancı 200 bin turisti ağırlıyor. Köyde az da olsa bulunan otel ve kafeler gelen kalabalık turistlere hizmet vermekte güçlük çekiyor.

Bilezikleri çaldı: Beş dakika sonra kuyumcuya mesaj atıp yerini söyledi

Çanakkale'nin Kepez beldesinde, bozdurmak istediği altın bilezikleri, çalıntı olduğu anlaşılınca bırakıp kaçan D.H., hırsızlığı gerçekleştirdiği kuyumcu dükkanının sahibine cep telefonundan 'Senden aldığım bilezikler Ayvacık'taki kuyumcuda, irtibata geç bileziklerini oradan al' diye mesaj attı.

Yunanlar ölüme terk etti, Türk Sahil Güvenliği kurtardı

Çanakkale'nin Ayvacık ilçesi açıklarında, Yunan Sahil Güvenlik ekipleri tarafından Türk karasularına bırakılarak ölüme terk edilen 3 ayrı lastik bottaki toplam 100 kaçak göçmen, Türk Sahil Güvenlik ekiplerince kurtarıldı. Göçmenler, kendilerini kurtaran Türk ekipleri, alkışlarla karşıladı.

Yunanlar ölüme terk etti, Türk Sahil Güvenliği kurtardı

Çanakkale'nin Ayvacık ilçesi açıklarında, Yunan Sahil Güvenlik ekipleri tarafından Türk karasularına bırakılarak ölüme terk edilen 3 ayrı lastik bottaki toplam 100 kaçak göçmen, Türk Sahil Güvenlik ekiplerince kurtarıldı. Göçmenler, kendilerini kurtaran Türk ekipleri, alkışlarla karşıladı.

Meteorolojiden sağanak uyarısı: 4 ilde etkili olacak

Çanakkale, Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli çevrelerinde bugün yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak bekleniyor. Hava sıcaklığı, ülke genelinde 2-4 derece artacak ve mevsim normallerinin üzerinde seyredecek.

Yunan ölüme terk etti, yine Türkler kurtardı

Çanakkale'nin Ayvacık ilçesi açıklarında, Yunan Sahil Güvenlik ekipleri tarafından Türk karasularına bırakılarak, ölüme terk edilen 2 lastik bottaki 85 kaçak göçmen, Türk Sahil Güvenlik ekiplerince kurtarıldı.

Gökçeada feribot seferleri 7 güne çıkıyor

Çanakkale’de, boğaz ve adalar hattında araç ve insan taşımacılığı yapan Gestaş A.Ş., yeni tip korona virüs (Covid-19) salgını nedeniyle Kabatepe-Gökçeada seferlerini haftada 5 güne indirmişti, firmadan yapılan yeni açıklamada seferlerin yarın itibariyle 7 güne çıkarılacağı bildirildi.

Yunanistan'ın ölüme terk ettiği 40 göçmen kurtarıldı

Çanakkale'nin Gökçeada ilçesi açıklarında, Yunan Sahil Güvenlik unsurları tarafından motoru ve benzin bidonu alınarak, Türk karasularına geri itilen lastik bot içerisindeki 12’si çocuk toplam 40 göçmen, Türk Sahil Güvenlik ekipleri tarafından kurtarıldı.

Akdeniz'deki depremler sonrası iki il için tsunami uyarısı!

Akdeniz'de, Girit Adası bölgesindeki depremleri yorumlayan uzmanlar tsunami uyarısında bulundu. Uzmanlar bölgede meydana gelebilecek 7,5 büyüklüğünde depremin Kuzey Anadaolu Fayı'nın batıdaki ucunu tetiklemesi durumunda Çanakkale, güneydeki fayları etkilemesi durumunda ise İskenderun ve Kıbrıs taraflarında bir tsunaminin oluşabileceğini vuguluyor.

Kırmızı listeyle koruma altına alınan köpek balığı Çanakkale'de sahile vurdu

Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği (IUCN) tarafından kırmızı listeyle koruma altında tutulan, nesli tükenmekte olan altı solungaçlı köpek balığı Çanakkale'de sahile vurdu. 1,5 metre uzunluğunda ölü köpek balığını sahilde gören vatandaşlar ise şaşkınlıklarını gizleyemedi.

Yalancı katil balinalar Kuzey Ege’de ilk defa görüntülendi

Nesli tükenme tehlikesi altında olan yalancı katil balinalar, Kuzey Ege'de ilk, Ege Denizi'nde ise 25 yıl sonra görüntülendi. İÜ Su Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Arda M. Tonay, "Yalancı katil balinaların son 30 yıldır tüm Akdeniz'de kaydı 20'den azdır. Ege Denizi'nde ise son 25 yıldır ve Kuzey Ege'de ilk defa yalancı katil balinalar kayıt altına alındı. Bu tip deniz memelisi gözlemleri, türlerin dağılımlarını anlamamız ve dolayısıyla koruma çalışmaları için çok önemli veri kaynaklar...

Eşinin bıçakladığı boşanma aşamasındaki kadın öldü

Çanakkale'de bir kadın, boşanma aşamasında olduğu eşi tarafından bıçaklanarak öldürüldü.Evin bulunduğu sokakta bekleyen kadının boşanma aşamasındaki eşi Aydın K, anne ile kızının önünü kesti. Çift arasında çıkan tartışmanın kavgaya dönüşmesi üzerine Aydın, K, yanında taşıdığı bıçakla eşini yaraladıktan sonra kaçtı

Rus savaş gemisi Çanakkale Boğazı'ndan geçti

Rus Donanması'na ait 150 borda numaralı Saratov isimli savaş gemisi, Çanakkale Boğazı'ndan geçerek, Ege Denizi?ne doğru yol aldı.

Çanakkale'nin bu köyünde fotoğraf çekmek parayla: Köylüler ve turistler rahatsız olunca bu karar alındı

Çanakkale'de bulunan tarihi ve turistlik Yeşilyurt köyünde fotoğraf çekmek isteyenler muhtarlığa para ödemek zorunda. Köy muhtarlığı, fotoğrafçılar işi çığırından çıkartıp köyde bulunan evlerin içine fotoğraf çektirmek için izinsiz girmeye ve turistler de rahatsız olmaya başlayınca bu kararı almış. Köyde geçen yıl gelin çekimleri 150 lira, mezuniyet çekimleri ise 200 lira olarak belirlenmiş, bu yıl ise fiyatlarda artış olması bekleniyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+