Kırklareli Haberleri

Aynı ruhla açılacak: İstanbul'un Fethi'nde kullanılan toplar orada dökülmüştü

Tarihi kaynaklardaki bilgilere göre, Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’un fethinde kullandığı toplar ve gülleler, tarihi Demirköy Fatih Dökümhanesi’nde yapıldı. Dönemin ileri teknolojisi kullanılan dökümhanede, 15. yüzyıl ortalarından 19. yüzyıl sonlarına kadar aralıksız üretim gerçekleştirildi.

Kırklareli'deki 'manyetik yol'da deneme yapıyorlar: Manyetik alan mı göz yanılması mı?

Kırklareli'nin Pınarhisar ilçesine bağlı Yenice beldesi yakınlarındaki yoldan geçenler, vitesi boşa alınan araçlarının yokuş yukarı hareketini şaşkınlıkla izliyor. Halk arasında 'manyetik yol' olarak adlandırılan yolun özelliğini duyanlar, bölgeye gelip, araçlarıyla deneme yapıyor. Bölgede Devlet Su İşleri (DSİ) heyetinin inceleme yaptığını söyleyen, harita yüksek mühendisi Yılmaz Eren, "Nivelman ölçümlerinde anormal durum görmedik. Nivelman dediğimiz, aradaki kot farkını ölçen mesleki alet. Bun...

Kırklareli'de dereye elektrik akımı vererek balık avlayan kişiye 10 bin lira ceza

Kırklareli'nin Demirköy ilçesinde dereye elektrik akımı vererek balık avlayan kişiye 10 bin lira ceza uygulandı.

Kırklareli Ziraat Odası Başkanı Ekrem Şaylan: Yağmur, dolu, fırtına ve hortum hepsi bir arada geldi

Kırklareli'nde etkili olan şiddetli yağış, dolu ve fırtına nedeniyle zarar gören tarım arazilerinde hasar tespit çalışmaları başlatıldı. Bugüne kadar görülmemiş derecede zarar olduğunu ifade edenZiraat Odası Başkanı Ekrem Şaylan "Yağmur, dolu, fırtına ve hortum hepsi bir arada geldi. Üreticilerimizin Allah yardımcısı olsun. Görülmemiş bir şey yaşandı. Yağışın etkili olduğu köylerde 15 ile 20 bin dekar arasında ekili arazi kullanılamaz, biçilemez hale geldi" dedi.

Vatandaşı sokağa döküp hastanelik eden koku: AFAD ekipleri geldi

Kırıkkale’de gece saatlerinde hissedilen LPG kokusu vatandaşları sokağa döktü. Gazdan etkilenen bir vatandaş ambulansla hastaneye kaldırılırken İhbar üzerine bölgeye gelen AFAD, itfaiye ve doğalgaz yetkilileri tüm mahallelerde ölçüm cihazları ile gazın çıkış kaynağını araştırdı.Kokunun mahallelere bir LPG tankerinden yayıldığı tahmin ediliyor.

Kırklareli’ne korkutan görüntü: Eskiden su olan yerde yürüdü

Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesine bağlı Celaliye Köyünün su ihtiyacını karşılayan Celaliye Göleti kuraklık ve aşırı su kullanımı nedeniyle yaz mevsimi başlamadan kritik seviyelere geriledi. Geçtiğimiz günlerde yüzlerce balığın bırakıldığı gölette böyle giderse toplu balık ölümlerinin de yaşanacağı tahmin edilirken eskiden su dolu yerde yürüyen Celaliye Köyü azası Mehmet Akın, “Su bizim için hayattır. Burası biterse bizim için hayat da biter” dedi.

Kırklareli'de 'kırmızı liste'de yer alan geyik böceği bulundu: Zannediyorsam Trakya'da ilk kez bu böcek görüldü

Kırklareli'nin Pınarhisar ilçesi Kaynarca beldesinde, alabalık tesisi işleten Hamit Yen, nesli tükenen ve kırmızı listede bulunan geyik böceği buldu. Koruma altında bulunan geyik böceği, yetkililere teslim edilerek yeniden doğal ortamına bırakıldı.

Kırklareli Valiliği: İnece Belediyesi arıtma tesisinden Teke Deresi'ne arıtılmadan, atık su bırakıldığı tespit edildi

Kırklareli'de, binlerce dönüm tarım arazisinin sulandığı, hayvanların su ihtiyacının giderildiği Teke Deresi'ndeki kirliliğe, CHP'li İnece Belde Belediyesi'nin arıtma tesisinden arıtılmadan bırakılan suyun neden olduğu belirlendi. Valilikten yapılan açıklamada, "Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yapılan incelemeler sonucunda İnece Belediyesi arıtma tesisinden Teke Deresi'ne arıtılmadan, atık su bırakıldığı tespit edilmiştir" denildi.

Karadeniz kıyısında önemli gelişme: Askeri yasak bölge ilan edildi

Kırklareli'nin Karadeniz kıyısında bulunan, Bulgaristan sınırına yaklaşık 5 kilometre mesafedeki alan, ikinci derece askeri yasak bölge ilan edildi. İğneada’nın kuzeyinde yer alan askeri yasak bölge yaklaşık 20 kilometrekarelik bir alanı kapsıyor.

Korona savaşçılarına tekme tokat darp

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınında en ön safhada mücadele veren sağlık çalışanlarına şiddet son bulmuyor. Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde, Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalında Araştırma Görevlisi olarak çalışan Ebubekir Yılmaz ile Simge Katrancı, hamile bir kadının kocası tarafından tekme tokat dövülerek darbedildi.

Dereköy Sınır Kapısı yaya geçişlerine kapatıldı

Kırklareli Valiliği, Bulgaristan’a açılan Dereköy Sınır Kapısı'nın koronavirüs tedbirleri kapsamında yaya yolcu giriş-çıkışlarına kapatıldığını açıkladı.

Maske uyarısı yapan polise tepki gösterdi: Bak ben de jandarmayım

Kırıkkale’deki bir halk pazarında korona virüs önlemleri kapsamında zabıta ile birlikte ortak denetim yapan polis ekipleri, jandarma olduğunu iddia eden bir vatandaşla maske polemiği yaşadı.

Sürücüsünün çalıştırmasıyla alev alan otomobil küle döndü

Kırklareli'nde sürücüsünün çalıştırdığı park halindeki otomobil, motor kısmından alev aldı. İtfaiyenin müdahalesiyle söndürülen yangında, otomobil kullanılmaz hale geldi.

Binlerce dönüm arazinin sulanmasında kullanılıyordu: Umudu buraya bağlamıştık ama bundan da mahrum kalıyoruz

Kırklareli'de, binlerce dönüm tarım arazisinin sulanmasında kullanılan, hayvanların su ihtiyaçlarını giderdiği Teke Deresi, beyaz ve gri renkte akarak çevreye kötü koku yayıyor. Kırklareli'nin sebze ihtiyacının büyük bölümünün karşılandığı Dokuzhöyük köyünde, derenin kirliliği nedeniyle tarım faaliyetleri bitme noktasına gelirken, Mandıralar ve İnece beldesinden gelen atık suların dereyi kirlettiğini savunan köy muhtarı Adem Alsak, "Ürünümüzü bu dereden sulayamadığımız sürece her gün ekonomik ol...

Kırklareli'nin Kofçaz ilçesi koronavirüs tedbirleri kapsamında karantinaya alındı

Kırklareli'nin Kofçaz ilçesi yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında karantinaya alındı. Kararın ardından ilçeye girişler polis tarafından bariyerlerle kapatıldı.

Kırklareli Valisi Osman Bilgin'in koronavirüs testi pozitif çıktı

Kırklareli Valisi Osman Bilgin'in koronavirüs (Kovid-19) testinin pozitif çıktığı bildirildi. Bilgin'in yerine vekil olarak Vali Yardımcısı Bekir Sıtkı Kocakundakçı görevlendirildi.

Kırklareli'de hastane bahçelerine 'acil durum' çadırları kuruldu

Kırklareli'de koronavirüs tedbirleri kapsamında AFAD tarafından Kırklareli il merkezi ile Lüleburgaz ve Babaeski ilçeleri devlet hastanesi bahçelerine ‘acil durum’ çadırları kuruldu.

Avrupa'ya açılan sınır kapılarından geçişler gece yarısından itibaren durduruldu: Son dakika koşa koşa Türkiye'ye girebildi

İçişleri Bakanlığı'nın koronavirüs salgınını önlemek amacıyla gönderdiği genelgenin ardından Edirne ve Kırklareli'den Yunanistan ve Bulgaristan'a açılan kara ve demiryolu sınır kapıları gece yarısından itibaren araç ve yaya geçişlerine kapatıldı. Ancak Kapıkule, Hamzabeyli ve İpsala Sınır Kapısı'ndan yük taşıyan TIR'ların geçişlerine izin veriliyor. Salih Şenoğlu, Bulgaristan sınırından 23.58 sıralarında giriş yaptı.

İnternette tanıştığı ve hiç görmediği iki kadın tarafından 40 bin TL dolandırıldı

Kırklareli’de internet üzerindeki bir arkadaşlık sitesinde tanıştığı S. ve L. isimli kadınlarla buluşmak için çeşitli tarihlerde toplam 40 bin 700 TL para gönderen E.C.E., kadının kendisiyle buluşmaması üzerine dolandırıldığını anladı. E.C.E. suç duyurusunda bulunurken olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Kırklareli’de akılalmaz olay: Planörden atılan 6 çantada uyuşturucu bulundu

Kırklareli'nde, planörden ağaçlık alana atıldığı ileri sürülen 6 çantada uyuşturucu madde ele geçirildi. Akılalmaz yöntem akla dünyaca ünlü uyuşturucu baronu Escobar'ı getirdi. Planör ünlü uyuşturucu baronu Escobar'ın da sevkıyat yöntemleri arasında yer alıyordu.

Marmara’da yakalandı: 3.5 metre boyunda, 120 kilo ağırlığında

Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesinde balıkçılık yapan Sami Küçük, Marmara Denizi’nde yakalanan 120 kilogram ağırlığındaki dev köpekbalığını tezgahında sergiledi. Yaklaşık 3.5 metre uzunluğundaki köpekbalığını görenler şaşkınlığını gizleyemedi.

Baraj suyu azalınca su altındaki köprü gün yüzüne çıktı: Görmek için geliyorlar

Kırklareli'nde baraj suları altında kalan Çağlayan Köprüsü, su seviyesinin düşmesiyle gün yüzüne çıktı. Baraj yapılmadan önce ulaşım için Çağlayan Köprüsü'nü kullandıklarını söyleyen Dereköy'de yaşayan Tamer Kılıç, yıllar sonra ortaya çıkan köprüyü görmek için bölgeye geldiğini belirtti.

Listeye bir çizik daha: Gri kategoride aranan DHKP/C'li yakalandı

Aranan teröristler listesinde "gri" kategoride yer alan, terör örgütü DHKP/C'nin "illegal alan" ve "silahlı propaganda birliği" sorumlusu Seval Yaprak yakalandı.

Atığını ayrıştıran köylüye bedava alışveriş imkanı

Kırklareli Valiliği tarafından başlatılan ‘Sıfır Atık Projesi’ kapsamında atığını ayrıştıran köylüler, geri dönüşüm kartlarında biriken puanlarla köy bakkalından alışveriş yapabilecek. Kırklareli Valisi Osman Bilgin, proje ile hem vatandaşların aile bütçelerine hem de ülke ekonomisine katkı sağlanacağını söyledi.

İhbar üzerine mezarlıkta gömülü bebek cesedi bulundu: Korkunç gerçek ortaya çıktı

Kırıklareli'nde ihbar üzerine evde doğum yapan 14 yaşındaki küçük kızın annesi gözaltına alındı. Yapılan sorgulamada 7 aylık doğan bebeğin kızı ve kızına cinsel istismarda bulunduğu iddia edilen 18 yaşındaki A.C. ile şehir mezarlığındaki bir mezara gömdüklerini itiraf etti. Soruşturma kapsamında bebeğin ölümü ile ilgili ve 14 yaşındaki kız çocuğuna cinsel istismar nedeniyle 6 şüpheli gözaltına alındı.

Antalyaspor'un bilet geliri Emine Bulut'un kızına ulaştı

Antalyaspor'un, Yukatel Denizlispor ile oynadığı karşılaşmadan elde edilen bilet geliri, Kırıkkale'de eski eşi tarafından öldürülen Emine Bulut'un kızına ulaştırıldı.

Polisten kaçarken polise çarptı

Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesinde motosiklet denetim uygulamasında ’dur’ ihtarına uymayan sürücü polise çarparak, yaralanmasına neden oldu. Çarpmanın etkisiyle yere düşen polis memuru yaralandı. Sağlık ekiplerinin olay yerine intikal etmesiyle yaralanan emniyet mensubu sedyeyle Lüleburgaz Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Gözaltına alınan sürücü hakkında tutanak tutuldu.

Emine Bulut'un kızı için yapılan yardımlar güvence altına alınacak

Kırıkkale'de boşandığı eşi tarafından öldürülen Emine Bulut'un 10 yaşındaki kızına yapılan yardımlar güvence altına alınacak.

50 yılda 3 tekstil fabrikası kurdu

Tekstil sektörüne 50 yıl önce adım atan Elazığlı Canpolat Ailesi, bugün Çorlu, Kahramanmaraş ve Kırklareli’ndeki 3 fabrikada ürettiği iplik ve kumaşlarla 20 ülkeye ihracat yapıyor. Yaklaşık 1 milyon dolarlık Ar-Ge yatırımı yaptı.

Emine Bulut’un öldürüldüğü yerde 'idam' istediler

Kırıkkale’de, Emine Bulut’un boşandığı eşi tarafından öldürülmesinin ardından ülke genelinde vatandaşlardan tepkiler gelmeye devam ediyor. 10 yaşındaki kızının yanında bıçaklanarak öldürülen Emine Bulut için toplanan Kırıkkaleliler, cinayetin işlendiği iş yeri önünde protesto edip, karanfil bıraktı. Daha sonra vatandaşlar, "İdam istiyoruz" şeklinde sloganlar atarak yetkililere seslendi.

Emine Bulut'un annesi: Ben ambulans çağırın diyorum, onlar çekim yapıyor

AK Parti Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can, eski eşi tarafından öldürülen Emine Bulut'un ailesine taziye ziyaretinde bulundu. Emine Bulut'un annesi Fadime Bulut, "10 yaşındaki torunum, 'anneanne ben ambulans çağırın diyorum, onlar çekim yapıyor' diyor" dedi.

Emine Bulut cinayetini kameraya çeken kişi gözaltına alındı

Emine Bulut'un eski eşi tarafından 10 yaşındaki kız çocuğunun yanında öldürülmesi olayına ilişkin görüntüleri cep telefonu kamerasıyla çeken kişi gözaltına alındı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+