Artvin Haberleri

Dünyanın üçüncü en yüksek barajı olan Yusufeli Barajı ile Türkiye'nin hidroelektrik enerji üretim kapasitesi yüzde 2 artacak

Artvin'de yapımı tamamlandığında kemer baraj sınıfında 275 metreyle Türkiye'nin birinci, dünyanın üçüncü en yüksek barajı olacak Yusufeli Barajı ve HES inşaatı tüm hızıyla devam ediyor. Proje, sözleşmesine göre 4 Nisan 2021'de tamamlanacak olan Yusufeli Barajı 2,5 milyon kişinin enerji ihtiyacını karşılayacak.

Firari mahkum Gürcistan sınırında ölü bulundu

Gürcistan’a kaçmaya çalışan firari mahkum, Artvin’in Borçka ilçesi Gürcistan sınırında bulunan ormanlık alanda ölü bulundu. Düştüğü yerden güçlükle çıkarılan şahıs otopsi için Artvin Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı.

Artvin'de dere taştı: Mahallenin tek ulaşım kaynağı olan köprü yıkıldı

Artvin’in Borçka ilçesine bağlı Güreşen köyünde dere taştı. Suadiye mahallesinde ulaşımı sağlayan köprü de taşan dere nedeniyle yıkıldı. Mahalle sakinleri köyden çıkamaz olunca yetkililerden yardım istedi.

Meteorolojiden sağanak ve kuvvetli rüzgar uyarısı

Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusu, Trabzon, Rize ve Artvin çevreleri ile Giresun'un iç kesimlerinde yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak bekleniyor. Ani sel, su baskını, yıldırım ve heyelana karşı tedbirli olunması uyarısı yapıldı.

Meteorolojiden 10 ile sağanak yağış uyarısı

Meteorolojinin son hava durumu değerlendirmelerine göre, Batı Karadeniz'in iç kesimleri, Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları ile Artvin, Kars, Ardahan, Sakarya ve Bursa’nın Yenişehir ilçesinin yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

Artvin-Erzurum kara yolu heyelan nedeniyle kapanmıştı: Kontrollü olarak ulaşıma açıldı

Artvin'in Yusufeli ilçesinde önceki gün etkili olan sağanak sonrası heyelan meydana geldi. Meydana gelen sel ve heyelan nedeniyle kapanan Artvin-Erzurum kara yolu kontrollü olarak ulaşıma açıldı.

Meteorolojiden Karadeniz'de 4 ile kuvvetli yağış uyarısı

Meteorolojinin son hava durumu tahminlerine göre, Marmara’nın doğusu, Batı ve Doğu Karadeniz, Orta Karadeniz kıyıları ile Doğu Anadolu’nun doğusunun yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, Giresun’un doğu ve Trabzon’un batı ilçelerinde kuvvetli, Rize ve Artvin çevreleri ile Trabzon’un doğu ilçelerinde çok kuvvetli ve yer yer şiddetli olması bekleniyor.

Sel ve heyelanın vurduğu Artvin’de büyük hasar: 100'e yakın araç çıkarılıyor

Artvin'in Yusufeli ilçesinde önceki gün etkili olan sağanak sonrası heyelan meydana geldi. Sel ve heyelan nedeniyle kapanan Artvin- Erzurum yolunda yol açma, Yusufeli Barajı şantiyesinde de iş makineleriyle heyelan sonucu yıkıntı altında kalan araçların çıkarılması çalışmaları sürdürülüyor. Hasar gören 100'e yakın aracın da bulunduğu yerden çıkarılması için ekipler çalışıyor.

Sel ve heyelan dört can aldı: Artvin'i sel ve heyelan vurdu

Artvin Yusufeli’nde sel ve heyelan felâket getirdi. Musa Taşdemir, selde aracını bırakıp kaçarken yaralanmış, ardından hastanede hayatını kaybetmişti. Mustafa Sönmaz ile eşi Müşerref ve çocukları Salih Sönmaz da şantiye arazisi içinde, toprak yığınları altından çıkarılan araç içinde ölü bulundu.

Artvin'de selde kaybolan 3 kişilik ailenin içinde bulunduğu otomobilden bir kişinin cenazesi çıkarıldı

Artvin'de 3 kişilik ailenin içinde bulunduğu otomobilden bir kişinin cenazesi çıkarıldı, 2 kişinin daha cenazesine ulaşılmaya çalışılıyor.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay: Artvin'deki kayıp vatandaşlar aranıyor

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Artvin'de yaşanan sel felaketinde kaybolan vatandaşlar için arama-kurtarma çalışmalarının titizlikle sürdüğünü bildirdi. Oktay, "Devlet olarak tüm imkanlarımızla bölgedeyiz. Geçmiş olsun Artvin." ifadelerini kullandı.

Artvin'deki 35 evin yandığı köyde, enkaz altındaki eşyalarını arıyorlar: Altınlarının birçoğunu buldu

Artvin'in Yusufeli ilçesine bağlı Dokumacılar köyünde yanan 35 evde oturanlar, enkaz altında kalan eşyalarını aramaya başladı. Ahırların da yandığı bölgede kullanılamaz hale gelen evinde arama yapan Havva Korkmaz, altınlarını buldu. Korkmaz, “Zararımız gözler önünde, evde 30’a yakın altınım vardı. Onları aradım ve birçoğunu buldum. Birkaç tanesi kaldı, onları da arayacağım. Evdeki tüm eşyalar yanmış durumda” dedi.

Memurda koronavirüs çıkınca kurum kapatıldı

Artvin’in Şavşat ilçesinde, tayinle gelen bir memurun koronavirüs testi pozitif çıktı. Bunun üzerine İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü geçici süreyle kapatıldı. Memur tedaviye alınırken, temas ettiği 15 kişi karantinaya alındı.

Artvin Yusufeli Barajı'nın gövde yüksekliğinde 214 metreye ulaşıldı

Yapımı tamamlandığında temelden 275 metre yüksekliği ile çift eğrilikli beton kemer baraj kategorisinde Türkiye'nin birinci, dünyanın üçüncü en yüksek barajı olacak Yusufeli Barajı ve HES'te 214 metre gövde yüksekliğine ulaşıldı.

Karadeniz'de sahil yolunda 'çatlak' tehlikesi: Uzmanlar uyarıda bulundu

Karadeniz'de deniz dolgusu üzerine inşa edilen, Samsun’dan Artvin’in Sarp Sınır Kapısı’na kadar uzanan 542 kilometrelik sahil yolunda çatlaklar oluşmaya başladı. Karayolları ekipleri, alt katmana suyun sızmasıyla yolun bozulması riskine karşı oluşan çatlaklar için önlem aldı. Uzmanlar, kıyıya yakın deniz tabanından kum çekilmesi sonucu kıyı erozyonuyla yollarda çatlaklar oluştuğuna dikkat çekerek, uyarılarda bulundu.

Altı tünel üstü tarla: Artvin'deki bu tarla görenleri şaşırtıyor

Artvin’in Kemalpaşa içesinde uluslararası kara yolu güzergahında bulunan tünelin üzerindeki tarla görenleri şaşırtıyor. İlçede yaşayan Akdemir ailesi taşıma toprakla oluşturdukları tünel üzerindeki tarlada 20 yıldır tarım yapıyor. Meryem Akdemir, babasının sırtıyla taşıdığı toprakla tünelin üstündeki alanı tarla yaptığını, onun ölümünün ardından 12 kız kardeş olarak anneleriyle birlikte baba yadigarı arazileri işlemeye devam ettiklerini söyledi.

Meteoroloji son tahminlerini açıkladı: Bazı illere sağanak ve kuvvetli yağış uyarısı yapıldı

Meteoroloji son hava durumu tahminlerini açıkladı. Marmara’nın kuzey ve doğusu, Batı Karadeniz, Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları ile Artvin ve Ardahan çevrelerinde yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak tahmin ediliyor. Yağışların, akşam saatlerine kadar Rize çevreleri ile Artvin'in kıyı kesimlerinde yerel olarak kuvvetli geçmesi bekleniyor.

Yılanların son dönemde sıkça görülmesinin sebebini açıklandı: En çok çaylık alanlarda görülüyor

Artvin Çoruh Üniversitesi Orman Entomolojisi ve Koruma Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Göktürk, son günlerce sıkça rastladığımız yılanların aslında popülasyonlarında bir artış olmadığını, kış uykusunun ardından bu dönemde yiyecek aradıkları için sıkça görüldüklerini söyledi.

İki tonluk boğa araba fiyatına satıldı

Artvin'in Yusufeli ilçesinde, 2 ton ağırlığındaki 'Ertuğrul' adlı boğa ikinci el bir araç fiyatına satıldı. 7 kişinin güçlükle kamyona bindirdiği boğaya 60 bin TL verildi.

Artvin'de Kırım Kongo Kanamalı Ateşi tekrar görülmeye başladı

Artvin'de, Kırım-Kongo Kanamalı Ateş (KKKA) hastalığı tanısı konulan 11 kişiden 8 kişinin iyileştiği 3 kişinin ise tedavilerinin devam ettiği bildirildi.

Tonlarca ağırlıktaki iş makineleri Yusufeli Barajı inşaatında bir yamaçtan bir yamaca böyle taşınıyor

Yapımı devam eden ve geçtiğimiz hafta sonu 3 milyonuncu metreküp betonu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımı ile video konferans yolu dökülen Artvin’in Yusufeli Barajı inşaatında yamaçtan yamaca kurulan kablolu vinç sistemi ile havadan taşınan 30 tonluk iş aracı adeta beşik gibi sallandı. O anlar ise cep telefonu tarafından kaydedildi.

Trabzon'da ölüme neden olan yılanlar Artvin’de de görülmeye başlandı

Türkiye'nin batısından doğusuna son dönemde birçok ilde görülen yılanlar Doğu Karadeniz'de de kendilerini göstermeye başladı. Trabzon'da ölüme de neden olan yılanlar bu kez kendini Artvin’de gösterdi. 3 metrelik yılan, Ardanuç ilçesinde korku ve paniğe neden oldu.

Su altında kalacak 70 yıllık okul taşınıyor: Öğretmenlik yapanlar hüznü yaşıyor

Artvin'de, Çoruh Nehri üzerinde yapımı sürdürülen ve tamamlandığında 275 metre gövde yüksekliği ile Türkiye'nin en yüksek barajı olacak Yusufeli Barajı, 70 yıllık Halit Paşa İlkokulu'nu sular altında bırakacak Tarihi okulda okuyan ve öğretmenlik yapanlar, anılarla dolu okulun bu nedenle taşınmasının hüznünü yaşıyor.

Tamamlandığında Türkiye'nin en yüksek barajı olacak: Yusufeli Barajı'nın gövde yüksekliği 205 metreye ulaştı

Tamamlandığında gövde yüksekliği bakımından Türkiye’nin en yüksek, dünyanın ise üçüncü barajı olacak olan Yusufeli Barajı’nın gövde yüksekliği 205 metreye ulaştı. Baraj inşaatında çalışmalar kesintisiz 24 saat sürerken, DSİ 26. Bölge Müdürlüğü tarafından son görüntüler paylaşıldı.

Sınır kapısından kaçak geçmek isterken kameralara yakalandı

Sarp Sınır Kapısı’nda bir TIR'ın çekicisi ile rüzgarlığının arasına saklanmış vaziyette Türkiye’ye girmeye çalışan bir kişi yakalandı.

Bir ay sonra yeni vakalar görülen Artvin'de, 23 kişi karantinada

Koronavirüsle mücadele kapsamında yapılan 'evde kal' çağrılarına uyulmasıyla 30 gündür 'Kovid-19' vakası görülmeyen Artvin'de, yeni vakalar ortaya çıktı. Test sonuçları pozitif çıkan 4 kişi, hastanede tedaviye alınırken, 23 kişi de karantinaya alındı.

Evin bahçesine giren boz ayı görüntülendi

Artvin’in Yusufeli ilçesinde kış uykusundan uyanan boz ayı, bir evin bahçesine girdi. Evin etrafında bir süre yiyecek arayan ayının görüntüleri evde misafir olan Ferhat Kodat, tarafından kayda alındı.

Helikopter ambulans bu kez mantardan zehirlenen hasta için havalandı

Artvin’in Şavşat ilçesine bağlı Ilıca köyünde yaşayan bir kişi sahurda yediği mantardan zehirlenince ambulans helikopterle hastaneye kaldırıldı.

Köylerine veda etmeye hazırlanıyorlar: 5 bin konut sular altında kalacak

Dünyanın 3'üncü en yüksek barajı olacak olan Yusufeli Barajı'nda çalışmalar tüm hızıyla sürerken baraj nedeniyle sular altında kalacak Tekkale köyünde ise taşınma işlemleri başladı. Baraja su verilmesiyle İlçe merkezi ile 4 köydeki yaklaşık 5 bin konut, 270 iş yeri ile 9 bin 430 dönüm tarım arazisi sulara gömülecek.

52 km’lik Türkiye’nin en uzun ekoturizm yolu Artvin’de hayata geçiriliyor

Artvin’de, içerisinde bisiklet yolu, ahşap köprüler, çeşmeler ve seyir teraslarının yer aldığı 52 kilometrelik Türkiye’nin uzun ekoturizm yolu hayata geçiriliyor.

Sarp Gümrük Kapısı'nda bin 500 canlı kraliçe arı ele geçirildi

Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza ekiplerince Sarp Gümrük Kapısı’nda bir tırda bin 500 kraliçe arı, bir kilogram esrar ve muhtelif eşyalar ele geçirildi.

Artvin’de sağlık çalışanlarına anlamlı hediye

Artvin’de sağlık çalışanlarının ailelerinden uzak kalmasına gönlü razı olmayan okul öncesi öğretmeni Büşra Keleş, yastık kılıflarına ailelerinin fotoğraflarını bastırarak sağlık çalışanlarına hediye etti. 32 gündür yeni doğan bebeğini göremeyen sağlık çalışanı Serkan Babacan, bebeğinin resmini görünce duygusal anlar yaşadı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+