Artvin Haberleri

Su altında kalacak 70 yıllık okul taşınıyor: Öğretmenlik yapanlar hüznü yaşıyor

Artvin'de, Çoruh Nehri üzerinde yapımı sürdürülen ve tamamlandığında 275 metre gövde yüksekliği ile Türkiye'nin en yüksek barajı olacak Yusufeli Barajı, 70 yıllık Halit Paşa İlkokulu'nu sular altında bırakacak Tarihi okulda okuyan ve öğretmenlik yapanlar, anılarla dolu okulun bu nedenle taşınmasının hüznünü yaşıyor.

Tamamlandığında Türkiye'nin en yüksek barajı olacak: Yusufeli Barajı'nın gövde yüksekliği 205 metreye ulaştı

Tamamlandığında gövde yüksekliği bakımından Türkiye’nin en yüksek, dünyanın ise üçüncü barajı olacak olan Yusufeli Barajı’nın gövde yüksekliği 205 metreye ulaştı. Baraj inşaatında çalışmalar kesintisiz 24 saat sürerken, DSİ 26. Bölge Müdürlüğü tarafından son görüntüler paylaşıldı.

Sınır kapısından kaçak geçmek isterken kameralara yakalandı

Sarp Sınır Kapısı’nda bir TIR'ın çekicisi ile rüzgarlığının arasına saklanmış vaziyette Türkiye’ye girmeye çalışan bir kişi yakalandı.

Bir ay sonra yeni vakalar görülen Artvin'de, 23 kişi karantinada

Koronavirüsle mücadele kapsamında yapılan 'evde kal' çağrılarına uyulmasıyla 30 gündür 'Kovid-19' vakası görülmeyen Artvin'de, yeni vakalar ortaya çıktı. Test sonuçları pozitif çıkan 4 kişi, hastanede tedaviye alınırken, 23 kişi de karantinaya alındı.

Evin bahçesine giren boz ayı görüntülendi

Artvin’in Yusufeli ilçesinde kış uykusundan uyanan boz ayı, bir evin bahçesine girdi. Evin etrafında bir süre yiyecek arayan ayının görüntüleri evde misafir olan Ferhat Kodat, tarafından kayda alındı.

Helikopter ambulans bu kez mantardan zehirlenen hasta için havalandı

Artvin’in Şavşat ilçesine bağlı Ilıca köyünde yaşayan bir kişi sahurda yediği mantardan zehirlenince ambulans helikopterle hastaneye kaldırıldı.

Köylerine veda etmeye hazırlanıyorlar: 5 bin konut sular altında kalacak

Dünyanın 3'üncü en yüksek barajı olacak olan Yusufeli Barajı'nda çalışmalar tüm hızıyla sürerken baraj nedeniyle sular altında kalacak Tekkale köyünde ise taşınma işlemleri başladı. Baraja su verilmesiyle İlçe merkezi ile 4 köydeki yaklaşık 5 bin konut, 270 iş yeri ile 9 bin 430 dönüm tarım arazisi sulara gömülecek.

52 km’lik Türkiye’nin en uzun ekoturizm yolu Artvin’de hayata geçiriliyor

Artvin’de, içerisinde bisiklet yolu, ahşap köprüler, çeşmeler ve seyir teraslarının yer aldığı 52 kilometrelik Türkiye’nin uzun ekoturizm yolu hayata geçiriliyor.

Sarp Gümrük Kapısı'nda bin 500 canlı kraliçe arı ele geçirildi

Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza ekiplerince Sarp Gümrük Kapısı’nda bir tırda bin 500 kraliçe arı, bir kilogram esrar ve muhtelif eşyalar ele geçirildi.

Artvin’de sağlık çalışanlarına anlamlı hediye

Artvin’de sağlık çalışanlarının ailelerinden uzak kalmasına gönlü razı olmayan okul öncesi öğretmeni Büşra Keleş, yastık kılıflarına ailelerinin fotoğraflarını bastırarak sağlık çalışanlarına hediye etti. 32 gündür yeni doğan bebeğini göremeyen sağlık çalışanı Serkan Babacan, bebeğinin resmini görünce duygusal anlar yaşadı.

Baraj havzasındaki Artvin Yusufeli'nin İnanlı köyü başka bir bölgeye naklediliyor

Yerleşim yerleri baraj su toplama havzasında kalan Artvin'in Yusufeli ilçesi İnanlı köyü halkının başka bir bölgeye nakli ve yerleştirilmesine ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

İlçe gece yarısı koronavirüs karantinasına alındı: 15 gün boyunca giriş çıkışlar yasaklandı

Artvin’de Borçka ilçe merkezi ile ilçeye bağlı Aralık köyü yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle gece yarısı itibariyle 15 günlük süreyle karantinaya alındı. Jandarma ve polis ekipleri tüm giriş çıkışları tutarak geçişlere izin vermedi.

İlçe gece yarısı koronavirüs karantinasına alındı: 15 gün boyunca giriş çıkışlar yasaklandı

Artvin’de Borçka ilçe merkezi ile ilçeye bağlı Aralık köyü yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle gece yarısı itibariyle 15 günlük süreyle karantinaya alındı. Jandarma ve polis ekipleri tüm giriş çıkışları tutarak geçişlere izin vermedi.

Artvin'in Borçka ilçesi için karantina kararı: 00.00 itibariyle başlayacak

Artvin Valiliği’nin aldığı karar gereği Borçka ilçesi ile ilçeye bağlı Aralık köyü Covid-19 tedbirleri kapsamında karantina altına alındı. Karantina bu gece saat 00.00 itibariyle başlayacak.

Artvin'de köy muhtarlığı kendi karantinasını oluşturdu

Artvin merkeze bağlı Sarıbudak köyünde yaşayan vatandaşları korumak için muhtarlığının aldığı kararla köy girişi dubalarla kapatılıp gelenler kayıt altına alınıyor. Gelen araçları durdurup içindekilerin ateşini ölçen gençler 14 gün kuralını ve sosyal mesafeyi hatırlatarak gerekli bilgileri aktarıyor.

Bu köy kendinden izole: Gelenlerin ateşini ölçüyorlar

Artvin’in Yusufeli ilçesi Zeytincik köyü Gökçele Mahallesi sakinleri, dört yıl önce güvenlik amaçlı köyün tek ulaşımı olan asma köprünün üzerine yaptıkları demir kapıyı, bu kez koronavirüsünden korunmak için kullanıyor. Demir kapıya, ’korona var misafir kabul etmiyoruz’ yazısını asan bölge halkı, gelenlerin ise ateşini ölçerek içeri alıyorlar.

Doğu Karadeniz'de 2 köy daha karantinaya alındı: Bağlantı yolu da tedbir amaçlı kapatıldı

Doğu Karadeniz Bölgesi'nde, Artvin'in Borçka ilçesindeki Camili köyü ile Gümüşhane'nin Şiran ilçesindeki Yukarı Kulaca köyü koronavirüs tedbirleri kapsamında karantina altına alındı.

Dünyada ilk üçte: Türkiye'nin en yüksek baraj inşaatında 193 metreye ulaşıldı

Artvin'de, Çoruh Nehri üzerinde yapımı sürdürülen ve tamamlandığında 275 metre gövde yüksekliği ile Türkiye'nin en yüksek, 'çift eğrilikli ince kemer baraj tipi' kategorisinde ise dünyanın 3'üncü en yüksek barajı olacak Yusufeli Barajı ve HES projesinde, 193 metre gövde yüksekliğine ulaşıldı. Türkiye'nin en prestijli projelerinden Yusufeli Barajı'nın, 2021 yılında devreye alınması planlanıyor.

Evi yıkmaya kıyamadı: Temelinden ayırıp vinçle taşıdı

Artvin’in Borçka ilçesinde yaşayan Hasan Altıparmak, babasından kalan tek katlı ahşap evi, yıkmaya kıyamayarak vinç yardımıyla 50 metre taşıyarak bal evin üzerine kurdu. Komşuların ahşap eve uçan ev ismini taktığını ifade eden Hasan Altıparmak "Ev ’baba yadigarı’ olduğu için bu zahmete katlandım. Babamdan kalan bu yadigar evi yaşatmak istedim" dedi.

Şavşat Ardahan yoluna çığ düştü: İki saat ulaşıma kapalı kaldı

Artvin-Ardahan kara yolu, Sahara Geçidi'nde düşen çığ nedeniyle yaklaşık 2 saat ulaşıma kapalı kaldı. Karayolları ekiplerinin 2 saatlik çalışmasının ardından yol, kontrollü olarak ulaşıma açıldı.

Artvin'de kaydedilen görüntüler şaşırttı: Kar fırtınası anbean kaydedildi

Artvin Hopa'da deniz üzerinden gelen yoğun kar fırtınasının hızlandırılmış görüntüsü, Meteoroloji Genel Müdürlüğü Resmi Twitter Hesabından yayınlandı. Görüntüler büyük ilgi çekti.

Çatı kara dayanmadı

Çetin kış şartları kazaları da beraberinde getiriyor. Arhavi’de 3 gündür etkili olan kar nedeniyle belediyeye ait kapalı pazar yerinin çatısı çöktü, bir vatandaş çatının altında kaldı.

Elazığ'a yardım kampanyası için gönderilen ceketten bir deste para çıktı: Zabıta ekipleri 80 yaşındaki amcayı buldu

Artvin’in Borçka ilçesinde, Elazığ ve Malatya’daki depremzedeler için toplanan yardım kolilerinin içinde bulunan ceketten 10 bin lira para çıktı. Zabıta ekipleri ceketin sahibini bularak parayı teslim etti. Paranın sahibi 80 yaşındaki Mahmut Güveli, "Yardım etmek için elimin altında o an gömlek, ceket ne varsa torbaya koydum, helal paraymış bulandan Allah razı olsun" dedi.

Şaşırtan görüntü: Kar kalınlığı 3 metreyi buldu

Artvin’in bin 900 rakımda Camili bölgesinde bulunan Türkiye’nin ilk ve tek biyosfer rezerv alanında 3 metreyi bulan kar kalınlığı, bölge halkının gelir kaynağı haline geldi.

Sarp Sınır Kapısı'nda 5 bin 450 su kaplumbağası ele geçirildi

Artvin'deki Sarp Sınır Kapısı'nda, Türkiye'ye kaçak yollardan sokulmak istenen 5 bin 450 su kaplumbağası ele geçirildi.

Meteorolojiden 10 ile yağış uyarısı yapıldı

Meteorolojiden yapılan hava durumu tahminlerine göre, Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları ile Şırnak çevrelerinin yağmurlu, Artvin'in iç kesimleri ile Ardahan ve Hakkari çevrelerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Kışın kimsenin yaşamadığı köylerinde 3 yıldır dönüşümlü nöbet tutuyorlar

Artvin merkeze bağlı Ballıüzüm köyünde kış aylarında hiç kimsenin yaşamaması nedeniyle muhtarlık tarafından 2016 yılında alınan karar doğrultusunda nöbet uygulaması hayata geçirildi. Mazereti olanlar, günlük 100 lira yevmiye ile başkasına nöbet tutturuyor. Nöbetçilerden 70 yaşındaki Dursun Beyaz, hava kararınca sabaha kadar mahalle mahalle, sokak sokak gezdiğini söyledi.

Artvin'de ekipleri şoke eden olay: 3 bin 400 tanesi pizza kutusundan çıktı

Artvin’deki Sarp Sınır Kapısı’nda, Türkiye’ye kaçak yollardan sokulmak istenen 3 bin 400 su kaplumbağası ele geçirildi.

Türkiye'nin en yüksek baraj inşaatı Yusufeli Barajı ve HES projesinde 145 metre gövdeye ulaşıldı

Artvin'de Çoruh Nehri üzerinde yapımı süren ve tamamlandığında 275 metre gövde yüksekliği ile Türkiye'nin en yüksek, çift eğrilikli ince kemer baraj tipi kategorisinde ise dünyanın 3'üncü en yüksek barajı olacak Yusufeli Barajı ve HES projesinde 145 metre gövde yüksekliğine ulaşıldı. Türkiye'nin en prestijli projeleri arasında yer alan Yusufeli Barajı'nın, 2021 yılında devreye girmesi planlanıyor.

Baraj altında kalan köy su seviyesi düşünce yeniden ortaya çıktı: Yöre halkının ilgi odağı oldu

Artvin'de 2012 yılında hizmete açılan Deriner Barajı ve Hidroelektrik Santrali (HES) suları altında kalan Narlık köyünün, barajda su seviyesinin düşmesi üzerine bazı yapıları yeniden gün yüzüne çıktı. Baraj gölü ortasındaki minare, yöre halkının da ilgi odağı oldu.

Göle buz tuttu

Doğu Anadolu Bölgesi’nde kar, yerini dondurucu soğuklara bıraktı. Türkiye’nin en soğuk yerleşim birimi sıfırın altında 20 dereceyle Ardahan’ın Göle ilçesi oldu.

Meteoroloji'den Karadeniz için kuvvetli sağanak uyarısı

Meteoroloji'den yapılan son değerlendirmelere göre, orta ve doğu Karadeniz'de kuvvetli sağanak yağış bekleniyor. Diğer bölgelerde ise güneşli hava etkili olacak. Sıcaklıklarda ise önemli bir değişiklik beklenmiyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+