Sivas Haberleri

Sivaslılar telefon görüşmesi yapmak için 500 metre yürüyüp Kayseri'den sinyal arıyor

Sivas'taki bir köyde yaşayan vatandaşlar, evlerinde telefonları çekmeyince köyün zirvesine çıkıyor. Sinyal yakalayabilmek için 500 metre yol yürüyen vatandaşlar, Kayseri'den gelen sinyallerle telefon görüşmesi yapıyor.

Sivas'ta bulunan bu su haftanın iki günü kırmızı akıyor: Su kadar rivayet de dikkat çekiyor

Sivas’ın Zara ilçesinde haftanın iki günü kırmızı akan su kadar, suyla ilgili rivayet de dikkat çekiyor. Mineral değeri yüksek olan sodalı bu su, aktığı yere de demir pası renginde iz bırakıyor. Ayrıca köy sakinleri asırlardır anlatılan bir rivayete inanıyor. Köy sakinlerinden Murat Öğretmen, rivayeti anlatarak, “Moğol askerlerince şehit edilen 7 yaşında bir çocuk var. Şehit edildikten sonra suda bir kızarıklık meydana geliyor ve her perşembe akşamı ikindiden sonra kırmızı su akmaya başlıyor" de...

Sivas Kongresi'nin 101. yıl dönümü: Sivas Kongresi kaç yılında yapıldı, hangi kararlar alındı?

Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerinin atıldığı ve milli iradenin hakim kılındığı Sivas Kongresi 101 yaşında. Mustafa Kemal Atatürk’ün, Amasya Genelgesi ile yaptığı çağrı üzerine, 1.Dünya Savaşı’ndan sonra toplanan Sivas Kongresi'nde alınan kararlar, Misak-ı Milli’nin belirlenmesinde, Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışında, Kurtuluş Savaşı’nın tüm safhalarında ve Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atılmasında etkili oldu. Cumhuriyet tarihi için çok büyük öneme sahip olan Sivas Kongresi'ne gi...

Sivaslı üçüzlerin hayalleri gerçek oldu: Üçü de tıp fakültesini kazandı

Üniversite hayali kuran öğrenciler bekleyişi sona erdi ve geçtiğimiz gün YKS yerleştirme sonuçlarının açıklandı. Yurdun dört bir yanından on binlerce aday büyük mutluluk yaşadı. Dikkat çeken bir başarı hikayesi de Sivas'tan geldi. Fen Lisesi'nde eğitim gören tek yumurta üçüzleri Senay, Beyzanur ve Feyza Köksal kardeşler, tıp fakültesini kazandı.

Bu köy gölüyle dikkat çekiyor: Rüzgar ne taraftan eserse o tarafa gidiyorlar

Sivas’ın Zara ilçesine bağlı Gölbaşı köyünde bulunan göl içerisindeki adacıklar rüzgarla yer değiştiriyor. Bazen göl yüzeyi açık yeşil renkli yosunlarla kaplanıyor. Köy sakinleri gölün tanıtılmasını istiyor. Köy sakini İbrahim Vural, "Kamışlar göl üzerinde devamlı geziyor. Devamlı gidip geliyor. Rüzgar ne taraftan eserse o tarafa gidiyorlar. Göl ilgimizi çekiyor ama bakım yok. Göl biraz derin. Aşağı yukarı 40-50 metre derinliği var. Göl hafif dolsa burada balık tesisi olabilir.” dedi.

Sivas'ta bir çiftçi tarlasında buldu: Normalden iki kat daha ağır araştırılmasını istiyor

Sivas’ın Altınyayla ilçesinde bir çiftçi, tarlada bulduğu, bölgede bulunmayan türde ve normalin iki katı ağırlığındaki ilginç taşın araştırılmasını istedi.

Ağustos ayında kışı yaşadılar: Türkiye'nin en düşük hava sıcaklığı Sivas'ın İmranlı ilçesinde ölçüldü

Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre, Türkiye’nin en düşük hava sıcaklığı 2.2 derece ile Sivas’ın İmranlı ilçesinde ölçüldü. Bugüne kadar 20 Ağustos tarihlerinde Sivas’ta ölçülmüş en düşük hava sıcaklığı ise 6.2 derece olarak kayıtlara geçmişti.

Toplaması saatler alıyor, faydası ise saymakla bitmiyor: Kilosu 60 liraya satılıyor

Enfeksiyon gidermeden bağışıklığı güçlendirmeye pek çok faydasının olduğu bilinen karamuk bitkisinin bir ağacının hasadı 7-8 saat zaman alıyor. Şifa deposu olarak bilinen bitkinin meyvesi, kurutulmuş şekilde kilosu 60 Türk Lirasına satılıyor. 30 yıldır Aktarlık yapan Emin Şarkışla, "Çok mayhoş, ekşimsi bir tadı vardır. Lezzetlidir, tatlı bir ekşiliği vardır’’ dedi.

Sivas'ta 65 yaş ve üstündekilerin sokağa çıkma saatleri kısıtlandı: İkametgahında bulunmayanlara ceza uygulanacak

Sivas Valiliği, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında 65 yaş ve üstündekilerin 10.00 ila 17.00 saatleri dışında sokağa çıkmalarının kısıtlandığını bildirdi. Valilikten yapılan açıklamada "Kolluk kuvvetlerimiz ve denetim ekiplerimizle evde izolasyon altında tutulan vatandaşlarımız ikametgahlarında kontrol edileceklerdir. İkametgahlarında bulunmayanlara hem cezai işlem uygulayacağız hem de adli işlem için savcılıklara bildireceğiz" ifadeleri yer aldı.

Sivas'ta bir kişi temizliği abarttı: Komşular kimyasal sızıntı sandı, ekipler alarma geçti

Sivas’ta bir kişi ev temizliğini abartınca karıştırdığı kimyasal temizleyicilerden çıkan koku apartmanda paniğe neden oldu. Koku şikayeti üzerine binada inceleme yapan AFAD ekipleri, herhangi bir olumsuzluğa rastlamadı.

Kangal köpeklerine çipli takip geliyor: Genetiği koruma altına alınacak

Vahşi hayvanlara karşı sürüleri koruyan dünyaca ünlü kangallara çipli takip geliyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN), teknolojinin tüm imkanlarının kullanılacağı “Kangal Köpeği Üretim, Eğitim ve Koruma Merkezi” kuracak. Merkezde safkan kangalların genetiği koruma altına alınacak. ORAN Genel Sekreteri Ahmet Emin Kilci, “Biz bu merkez sayesinde küçükbaş hayvancılığı da bir nevi desteklemiş olacağız" dedi.

Sivas'ta kurbanlıklar iş makinasıyla kesildi

Sivas'ta Kurban Bayramı alışıldık görüntülere sahne oldu. Kesim için traktörlerin yanı sıra, iş makineleri de kullanıldı. Kendilerini yaralayan acemi kasaplar ise hastanelere akın etti.

Sivas'ta Uzuntepeliler yeniden köylü olabilmek için referandumda 'evet' dediler

Sivas şehir merkezine 9 kilometre uzaklıktaki Uzuntepe Mahallesi, 2003 yılında köy sakinlerinin yaptığı referandumla mahalle oldu. Referandumla köylerini mahalleye dönüştüren Uzuntepeliler, 17 yıl sonra yeniden köylü olabilmek sandığa giderek "evet" dedi.

Sivas’ta bir köy karantina alındı

Sivas Valiliği, İlçe Hıfzıssıhha Kurulu tarafından alınan kararla Zara ilçesinde bulunan Göhertaş köyünün karantina alındığını duyurdu. Yapılan soysal medya paylaşımıyla köyün 10.07.2020 tarihi itibariyle karantinaya alınarak, köye giriş ve çıkışlar yasaklandığını söylendi.

Sivaslı yaşlı adam balık tutma yöntemiyle şaşırttı: 10-15 kilo balık tutuyorum

Sivas’ta 71 yaşındaki Osman Yükçeker, Kızılırmak’ta ilginç balık tutma yöntemi ile görenleri şaşkına çevirdi. Mevsim normallerinin üzerindeki sıcaklardan bunalan Yükçeker, Kızılırmağın içerisine koyduğu taburesine oturarak hem serinleri hem de balık tutmayın keyfini yaşadı. Yaklaşık 2 saatte 40 balık tutan Yükçeker, “Sivas’ta hava çok sıcak, hem serinlemek için geldim hem de basma torumu getirdim, balığımı tuttum. İşim olmasaydı akşama kadar tutacaktım. 10-15 kilo balık tutuyorum" dedi.

Köylüler gözü gibi bakıyor: 904 yıllık ardıç ağaçları zamana meydan okuyor

Sivas'ın İmranlı ilçesine bağlı Karacaören köyünde, 904 yıllık 2 ardıç ağacı zamana meydan okuyor. 'Boylu ardıç' türünden olan dev ağaca, vatandaşlar da itinayla bakıyor. Boyu 10, gövdesi ise 5 metre genişliğinde olan ağaçlar görkemli yapılarıyla da dikkat çekiyor.

Sivas'ta salep toplayan 5 şahsa rekor ceza: 365 bin Türk lirası idari para cezası kesildi

Sivas’ta koruma altında olan salep bitkisini toplayan 5 şahıs yakalandı. Salep bitkisini toplayan sahıslara toplamda 365 bin Türk Lirası idari para cezası kesildi.

Yıkılan caminin bir tek minaresi kalmıştı halat yardımıyla o da yıkıldı

Sivas’ta yol çalışmaları kapsamında yıkılan caminin kalan minaresi de halat yardımıyla yıkıldı, vatandaşlar o anları cep telefonu kamerası ile kaydetti.

Sivas'ta yağmur altında cuma namazı: Şemsiye, poşet ve kartonlarla önlem aldılar

Sivas'ta cuma namazı, tarihi kent meydanında yağmur altında kılındı. Cuma namazına gelenler şemsiye, poşet ve kartonlarla önlem aldılar. Sosyal mesafe kuralına dikkat edilerek oluşturulan saf düzeninde, binlerce kişi yağmura rağmen namaz kıldı.

Sivas'ta kene görüldüğü iddia edilen cami, 2 gün ibadete kapatıldı

Sivas'taki Ensar Cami, kene ilaçlaması yapılıp, 2 gün süreyle ibadete kapatıldı. Caminin kapısına, "Değerli cemaatimiz. Camimizin içi ve bahçesinde kene ilaçlaması yapılmıştır. Bu sebeple tedbir amaçlı cuma gününe kadar namazlarımızı diğer camilerde kılalım. Camimiz cuma günü ibadete açılacaktır" yazısı asıldı.

KKKA'yı yenip sağlığına kavuştu: Keneyi kopartıp çıkardıktan 3 gün sonra rahatsızlandım

Sivas'ın İmranlı ilçesinde kene ısırması sonucu Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığına yakalanan Özkan, sağlığına kavuştu. Özkan, dizini ısıran keneyi kendisinin çıkarmasıyla hastalandığını belirterek, "Bu hastalığı yenmenin en önemli yanı moraldir. Morali yüksek tuttuktan sonra, doktorlar da tedavisini uyguladığı zaman herhangi bir sıkıntı kalmıyor" dedi.

Mantar toplarken karşısına çıkan 3 ayıyı cep telefonuyla görüntüledi

Sivas'ın Doğanşar ilçesinde, arkadaşıyla birlikte mantar toplamaya giden İlker İncir'in karşısına, ormanlık alanda 3 ayı çıktı. İncir, o anları cep telefonu kamerasıyla kaydetti.

Sivas Valisinden 'kene' uyarısı: 101 vakadan 5’i hayatını kaybetti

Sivas Valisi Salih Ayhan sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımla KKKA hastalığı vakalarının bu yıl daha erken görülmeye başlandığını vurgulayarak kırsal alanda yaşayan vatandaşlara uyarıda bulundu. Kentte Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine başvuran 101 vakadan 5’i hayatını kaybetti.

Keneyi kendi çıkardı: Hastanede hayatını kaybetti

Sivas'ta, vücuduna yapışan keneyi çıkartan 2 çocuk babası Bilal Selvi (31), Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) tedavisi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Selvi'nin cenazesi, köyünde toprağa verilecek.

Sivas'ta orman bölgesini tırtıllar istila etti: Günlük 10 kişi hastaneye gidiyor

Sivas'ın Zara ilçesinde ormanlık alanı istila eden tırtıllar, 6 köyü tehdit etmeye başladı. Diyarbakır'dan köye gelen orman işçisi Yakup Aksakal ise 80 hane olarak köye çadır kurduklarını belirterek, "Tırtıllardan dolayı çalışamaz hale geldik. Günlük 10 kişi hastaneye gidiyor. Bu yıl her tarafı tırtıl sarmış durumda. Ormanlarımızı mahvetmiş, bizler de çalışamaz durumda bekliyoruz" diye konuştu.

Prof.Dr. Çetin: Kene vakalarının artışını koronavirüs etkiledi

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlhan Çetin, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığının sayısal artışında koronavirüse yoğunlaşılmasının etkili olduğunu belirterek, "Bu dönemde tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin azalması ve yeterli ilaçlamaların yapılmamasının da kene sayısını artırdığını düşünüyoruz" dedi.

Korkusuz dede ve torunun arılarla ilişkisi şaşırtıyor

Sivas’ta gezgin arıcılık yapan dede ve torunu koruyucu elbise giymeden binlerce arıyı çıplak elleriyle kovana yerleştiriyor. Dede Mehmet Akgün, arılara nazikçe yaklaşılması gerektiğini belirterek, “Ben memur emeklisiyim ve 1970’li yıllardan beri bu arıcılık sektörünün içindeyim. 20 sene çocuklarımla beraber arıcılık yaptık. Daha sonra 30-35 senedir aktif olarak bu mesleği yapmaktayız. Arının bir doğal yapısı vardır. Bizi sokmamasının sebebi ise bizim doğamızdan ve kokumuzdandır. Arı bizi seviyor...

Anadolu'nun en büyük 'Millet Bahçesi' bugün açılıyor

Sivas Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan ve Anadolu'nun en büyüğü olarak nitelendirilen Millet Bahçesi 5 Haziran Dünya Çevre Günü kapsamında bugün hizmete açılacak.

Prof. Dr. İlhan Çetin'den açıklama: Kene aşısında insanda denemeler yıl sonu başlıyor

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (SCÜ) Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlhan Çetin, özellikle koronavirüs pandemisi sürecine odaklanıldığı için dikkattten kaçtığını ancak bu yıl kene ısırmasıyla bulaşan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı vakalarında artış yaşandığını söyledi. Kenelerin yaşaması için en uygun ekolojik alanın Kelkit Vadisi olduğunu ve bu bölgeden yayıldığını belirten Çetin, tedavi için başlatılan aşı çalışmalarının son aşamaya geldiğini, yıl sonunda insan üzerinde denemelerin...

3 bin 500 yıllık küvet: Yaz aylarını Sarissa’da geçiren Hitit krallarının duş aldığı düşünülüyor

Sivas’ta bulunan tarihi Hitit kenti, Sarissa’daki arkeolojik kazılarda bulunan 3 bin 500 yılık küvetin aslı Sivas Müzesinde imitasyonu ise tarihi kentte sergileniyor. Küvette, yaz aylarını Sarissa’da geçiren Hitit krallarının duş aldığı düşünülüyor.

30 yıl aradan sonra ilk kez görüntülenmişti: Tekrar suya gömüldü

Sivas’ın Suşehri ilçesine baraj sularının çekilmesiyle 30 yıl aradan sonra ilk kez görüntülenen tarihi cami tekrardan sular altında kaldı. Havadan görüntülenen tarihi caminin sadece üst duvar kısmı görüldü. İlçe sakinleri suların dolmasıyla tarihi caminin kaybolduğunu belirterek, “Caminin hikayesi şöyle, Fatih Sultan Mehmet Han zamanın da yaptırıldığı söylenmektedir. Daha önce burası yerleşim yeri, köydü. Barajın gelmesi ile birlikte köyler daha yüksek tepelere taşındı. Tarihi caminin de sadece ...

Mağarada organik hayvancılık: Beton yok, harç yok, çimento yok

Sivas’ta Sözer ailesi asırlardır Olukmak köyünde bulunan mağarada hayvancılık yapıyor, mağarada yetişen koyunların daha erken geliştiğine inanan aile, üretim döneminde koyunlar gibi mağarada konaklıyor. Mahmut Sözer, “Mağarada yaşam gerçekten çok güzel, temiz hava, doğal ısıtma ve soğutma. Meleğimiz peygamber mesleği. Hayvancılıkta mağaraların kullanımı işimizi kolaylaştırıyor. Beton yok, harç yok, çimento yok. Burada her şey organik. Geçmişte dedelerimiz yapmış burayı, bizde bugün geçimimizi bu...

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+