Sivas Haberleri

Park halindeki pikap alev alev yanarak küle döndü: Faciayı itfaiye ekipleri önledi

Sivas'ta boş bir arazide park halindeki pikap alev alarak ateş topuna döndü. İtfaiye ekipleri, yangında alev topuna dönen aracın bitişiğindeki yalıtım kaplamalı binaya sıçramadan kontrol altına alınması olası bir faciayı önledi.

3 bin 500 yıllık Hitit Barajı: Aradan geçen çağlara rağmen su tutmaya devam ediyor

Sivas’ın Altınyayla ilçesinde 2 bin yüz rakımlı tepede bulunan 3 bin 500 yıllık Hitit Barajı, aradan geçen çağlara rağmen su tutmaya devam ediyor. Barajın Hitit kralları tarafından havuz olarak da kullanıldığı rivayet ediliyor. Köy sakinlerinden Hüseyin Boran, tarihi barajın 2 bin rakımda olduğunu belirterek, "Kral Hattuşaş’tan buraya geldiği zaman direkmen oraya çıkıyor. Orada tapınıyor. Orası yazlıkmış, orada tapınağı da var. Oralar kazılmadı. Haliyle zamanla baraj 6.5 metre dolmuş. Oranın suy...

Göç veren şehirde genç nüfus azalıyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) "İstatistiklerle Gençlik 2019" araştırmasının sonuçlarına göre Sivas’ta 110 bin 882 genç bulunduğunu açıkladı. Sivas’ta genç nüfusun toplam nüfus içindeki oranı yüzde 17,4 olarak kayıtlara geçti.

Sivas'ta 4 ilçedeki kısıtlama sona erdi

Sivas’ta yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında Koyulhisar, Suşehri, Akıncılar ve Gölova ilçelerinden il merkezine gelişte uygulanan kısıtlama kaldırıldı.

Jandarmanın geldiğini görünce otomobili ateşe verdi: Neden yaktığı araştırılıyor

Sivas’ın Gürün ilçesinde kaçak balık avlayan üç kişi, jandarmaya ihbar edildiklerini öğrenince kullandıkları otomobili ateşe verdi.

Çaptığı yayaya 'Abartıyorsun' diyerek tepki gösterdi

Sivas’ta iki çocuğunun içinde olduğu bebek arabasıyla yaya geçidinden geçen kadına çarpan kadın sürücü, ‘Abartıyor’ diyerek yaralı kadına tepki gösterdi. Polis ekipleri kazayla ilgili inceleme başlattı.

Sivas'ta, sosyal mesafeli 'fanus kafe'

Sivas'ta, kışın müşterilerin soğuktan korunması için yapılan 'iglo' tarzı cam fanuslu kafede, sosyal mesafeli tasarımla bu kez koronavirüse karşı önlem hedefleniyor.

EBA TV'yi izleyemeyen Miraç'a televizyon hediye edildi

SİVAS'ta, televizyonları bozuk olduğu için EBA TV'den yapılan uzaktan eğitime katılamayan Miraç Göçgün'e (9), televizyon hediye edildi.

Sivas'ta minik bebek annesinin 3 bin liralık tek taş yüzüğünü yuttu

Sivas’ta annesinin 3 bin lira değerindeki tek taş yüzüğünü yutan 1.5 yaşındaki bebek, yüzüğü 6 gün sonra doğal yollarla çıkardı. Çıkan yüzük aileye rahat bir nefes aldırdı. Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op.Dr. Mahmut Aluç “Çocuklar tahmin edemeyeceğimizden çok daha büyük şeyleri rahatlıkla yutabilirler. Çocuk bir yabancı cisim yuttuktan sonra eğer yemek borusunda kalırsa ona erken müdahale yapılması gerekir. Eğer yemek borusundan midesine düşmüşse beklemek gerekiyor" dedi.

Sivas'ta son 3 günde yeni vakaya rastlanılmadı

Sivas Valiliğinin sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, kentte son 3 günde koronavirüs vakasına rastlanılmadığı belirtilerek, "Halkımızın çoğunluğu tedbirlere uymakta. Son 3 gün içerisinde vaka olmaması da bunun en somut göstergesi. Normalleşme için sunduğunuz katkılardan dolayı tüm Sivas halkına teşekkür ediyoruz" ifadelerine yer verildi.

Kağıt toplamak için çıktığı sokakta ceza yiyen gencin imdadına vali yetişti

Kağıt toplamak için çıktığı sokakta ceza yiyen gencin görüntüsü izleyenleri üzse de Sivas Valisi Salih Ayhan’dan gelen haber üzülenleri sevindirdi. Ayhan, sosyal medya paylaşımında cezanın iptal edilmeyeceğini, ancak ödeme kolaylığı sağlanarak ehliyet alması için kendisine yardımcı olacaklarını duyurdu.

Sivas’ta bir köy ve 4 mezranın korona karantinası kaldırıldı

Sivas’ın Zara ilçesinde koronavirüs tedbirleri kapsamında karantina altına alınan bir köy ve 4 mezranın karantinası kaldırıldı.

Sokağa çıkan gence çifte ceza: Toplamda 7 bin 890 TL ceza kesildi

Sivas’ta yaşı küçük ehliyetsiz motosikletli kuryeye hem koronavirüs tedbirleri kapsamında hem de trafik yönünden toplamda 7 bin 890 lira para cezası kesildi.

Sivas'ta koronavirüs önlemi: Hayvan pazarları kapatıldı

Sivas'ta, yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında hayvan pazarlarının kapatıldığı bildirildi. Yasağa uymayanlar hakkında Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 262. maddesi gereğince ayrı ayrı işlem yapılacak, bu işte kullanılan motorlu taşıtlar 30 gün trafikten men edilecek.

Koronavirüs bu ilçeye uğramadı

Koronavirüs salgını yurdun dört bir yanına yayılırken, Sivas’ın 17 bin nüfuslu Gürün ilçesinde şimdiye kadar hiçbir vakaya rastlanmadı. korona virüse rastlanılmadı. İlçe Belediye Başkanı Nami Çiftci, ilçe dışında olan Gürün sakinlerine “Olduğunuz yerde kalın” çağrısı yaptı.

Sokağa çıkması yasaktı, valiye yakalandı

Sivas’ta sokağa çıkması yasak olmasına rağmen dışarıda dolaşan ve ve valiye yakalanan yaşlı vatandaş, "112’ye ulaşamıyorum" diye bahane uydurdu. Vatandaştan telefonunu isteyen vali, 112’yi aradığında ilk çalmada karşılık verildi.

KYK yurdunda karantinaya alınan öğrenciler şartlardan memnun: Sanki 5 yıldızlı oteldeyiz, herkese pilates seti dağıtıldı

Mısır, İskoçya, İrlanda ve Sudan'dan Sivas'a getirilerek, koronavirüs tedbirleri kapsamında KYK bağlı yurtlarda gözlem altında tutulan öğrenciler, kendilerine adeta 5 yıldızlı otel konforunda hizmet sunulmasını sağlayan yetkililer ve yurt çalışanlarına teşekkür ediyor. Öğrencilerden Çağla Kayasaroğlu, "Buraya ilk geldiğimizde odalarımızın kapısını açtık ve hepimiz çok şaşırdık. Sanki karantinada değil de 5 yıldızlı oteldeymişiz gibi. Herkese pilates seti dağıtıldı. Ayrıca burada zamanımızı güzel...

Din görevlilerinden alkışlanacak hareket: 65 yaş ve üst vatandaşların evine giderek temizlik yaptı

Sivas’ın Divriği ilçesinde görevli bazı din görevlileri evlerinden çıkmaları kısıtlanan 65 yaş ve üst vatandaşların evine giderek temizlik yaptı. Bu durumu fark eden Divriği Kaymakamlığı görevlilerin temizlik yaptığı esnada çekilen fotolarını, “Bugün imam arkadaşlarımız herhangi bir talimat ve görevleri olmamasına rağmen farklı bir hizmette bulunmuş,65 yaş üstü vatandaşlarımızdan bazılarının evinde temizlik yapmışlar ve yaşlılarımızın dualarını almışlar" yazarak sosyal medya hesabını paylaştı.

Her istedikleri ayaklarına gitti: Evden çıkma yasağı gelince 112’yi arayıp maden suyu siparişi verdi

Sivas'ta koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında alınan karar doğrultusunda evden çıkamayan Ethem Koçak'ın (68) maden suyu isteğini polis karşıladı. Koçak, "Biz başka su içemiyoruz. Maden suyu içiyoruz. Ben 48 sene yurt dışında kaldım. 112'yi aradım, polisler geldi. Sağ olsunlar milletimiz için çalışıyorlar" dedi.

Sivas'ta iki kişi otogarda karantina talep etti

Sivas'ta Afrika'dan geldiğini iddia eden 2 kişi indikleri otogarda karantinaya alınmaları için polise başvuruda bulundu. İki kişi ambulansla gözlem altına alındı.

Sivas'ta Taylandlı turist kafilesi şaşkınlığı: Vatandaşlar tek sıra halinde yürüyen kafileyi dikkatli gözlerle izledi

Sivas'ın Suşehri ilçesinde yöresel kıyafetleri ile dolaşan bir grup Taylandlı turist şaşkınlıkla karşılandı. Birçok kişinin meraklı bakışları altında yürüyen turistler, etrafı selamladı.

Sivas'ta 4.2 büyüklüğünde deprem meydana geldi

Sivas'ta saat 11.04'ta deprem meydana geldi. AFAD depremin büyüklüğünü 4.2 olarak açıkladı.

900 km uzaktan gelip eşini bıçaklayan katilden kan donduran ifadeler: 'Benden iz kalsın' diyerek yüzünü kesmiş

Boşanmak istediği eşinden kaçarak İstanbul’a gelen genç kadını Sivas'tan gelerek defalarca kez bıçaklayan Mehmet Katar hakkında, 20 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Kan donduran detayların yer aldığı iddianamede, şüphelinin "al bu da benden sana iz kalsın" diyerek bıçakla eşinin yüzünü kestiği anlatıldı.

Kayak üstünde değerler eğitimi

Sivas’ta ‘Kışlar Daha Güzel’ projesi kapsamında ilçelerden gelen öğrencilere Yıldız Dağı Kış Sporları ve Turizm Merkezi’nde kayak ve değerler eğitimi veriliyor. Sivas Valisi Salih Ayhan, “Büyüdükleri zaman bu çocuklar ülkemizin bayrağını dalgalandıracaklar” dedi.

Engelli satıcıya da acımadılar: Sahte parayla dolandırdılar

Sivas’ta seyyar satıcılık yaparak geçimini sağlayan bedensel engelli Nihat Çakmak, dolandırıcıların kendisine verdiği sahte parayı fark etmeyerek iki günlük kazancından oldu. Bir şeyler satarak çoluk çocuğunu geçindirmeye çalıştığını belirten Çakmak, "Yüzde 69 engelliyim. Malulen emekliyim ama geçinebilmek için çalışmak zorundayım. Bu gençlerden hiçbir şey olmaz. Bana bunu yapanlar çok daha kötü şeylerde yapar" şeklinde konuştu.

Sivas'ta koronavirüs paniği: Şüpheli hastayı gözlem altına aldılar

Sivas'ta Afganistan uyruklu Najibullah Sultani, yüksek ateş ve grip şikayetiyle kaldırıldığı hastanede koronavirüs şüphesiyle gözlem altına alındı. Sultani'yi karşılayan hastane personelinin özel tulum giyerek, maske taktıkları görüldü.

Tamamen kaybolmuştu yağışlarla geri geldi: Son 15 yılın en yoğun karı yağdı

Sivas’ta son yıllarda yaşanan kuraklıkla tamamen kuruyan Kellah gölü, yağan yoğun karlarla yeniden su tuttu. Sivas Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, son 15 yılın en yoğun yağışlarının yaşandığını belirterek, “Son birkaç yıldır kuraklık ilimizi ve ülkemizi olumsuz yönde etkilemişti. Bu yıl Sivas’ta son 15 yılın en yoğun karı yağdı" dedi.

4 metrelik kardan adama 'Gulyabani' adını verdi

Sivas'ta Abdurrahman Deveci'nin yaptığı ve ismini 'Gulyabani' koyduğu 4 metre boyundaki kardan adam, görenleri şaşırttı.

Sivas’ta hissedilir ısı eksi 24 olarak ölçüldü

Sivas’ta hissedilen sıcaklık sıfırın altında 24 derece olarak ölçüldü. Şehrin içerisinden geçen, Türkiye’nin en uzun nehri olan Kızılırmağın yüzeyi kısmen buz tuttu. Soğuk nedeniyle il genelinde okullar da bir gün süre ile tatil edildi.

Kangal köpekleri için 7 milyon liralık yeni tesis: Sivas'a gelen birinin ilk uğramak isteyeceği yer olacak

Sivas Valiliği, dünyaca ünlü Kangal köpeklerini daha iyi tanıtmak amacıyla 7 milyon lira bütçeli Sivas Kangal Köpeği Üretim Eğitim ve Satış Merkezi projesi hayata geçirecek. Yapım sözleşmesi imzalanan projenin kısa sürede bitirilmesi planlanıyor. Proje hakkında bilgi veren Sivas Valisi Salih Ayhan, "Sivas'a gelen birinin ilk uğramak isteyeceği yer olacaktır. Şu anda mevcut bir tesis var ama standartları çok düşük bir vaziyette. Merkezin cazibe merkezi olarak işlev göreceğini inanıyoruz. Kangal k...

Prof. Dr. Tatar 18 ili tek tek sayıp uyardı: Deprem master planları hazırlanmalı

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Jeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Tatar, 18 ilin kent merkezlerinden doğrudan doğruya diri faylar geçtiğini belirtti. Bu kentlerde çok hızlı bir şekilde deprem master planları hazırlanması gerektiğini belirten Prof. Dr. Tatar, depremin sadece olduğu yerde değil kilometrelerce ötedeki yerleşim yerlerine de hasar verebildiğini ifade etti. Tatar, Türkiye'de 500 aktif fay hattının bulunduğunu ve insanların öncelikle psikolojik olarak buna hazırlanması gerekti...

Sivas- Malatya karayolu tipi nedeniyle ulaşıma kapandı

Sivas'ın Ulaş ilçesinde kar yağışı ve tipi nedeniyle Sivas-Malatya karayolu ulaşıma kapandı. Kentte sabah saatlerinde başlayan kar yağışı hayatı olumsuz etkiliyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+