Burdur Haberleri

Salda Gölü'ne fosseptik karıştığı iddialarına Burdur Valilği'nden su analizi ile yalanlama

Türkiye'nin Maldivler'i olarak bilinen Salda Gölü için ortaya atılan 'fosseptik suyu karışıyor' iddiaları Valilik tarafından su analiz raporları ile yalanlandı. Burdur Valiliği'nden yapılan açıklamada "Salda Gölü'nden Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından periyodik olarak numune alınmakta ve analiz sonuçlarında yüzme suyu kalitesini etkileyecek bir değer bulunmamaktadır" ifadeleri yer aldı.

Salda Gölü için önlemler artıyor: Kil alan ve çamur çukurlarına girene 392 lira ceza kesiliyor

Burdur'un Yeşilova ilçesindeki beyaz kumsalı ve turkuaz rengi berrak suyunun güzelliğiyle "Türkiye'nin Maldivleri" olarak ünlenen Salda Gölü'nden kil alan ve çamur çukurlarına girene 392 lira idari para cezası kesiliyor.

Göktürk 2'nin gözü Salda’da

Salda Gölü’nü koruma çalışmaları kapsamında önümüzdeki günlerde Bilim Kurulu bir araya gelecek. Türkiye’nin uzaydaki gözü Göktürk-2 ile Salda Gölü’ndeki su seviyesi ve çevresindeki ekolojik gelişimin düzenli olarak izlenmesi, elde edilecek verilerin yapay zekayla otomatik olarak değerlendirilmesi önerilecek.

Salda Gölü'nde boğulan Suriyeli Hamzeh'in babası: Tuttum ama kurtaramadım

Burdur'da yürek yakan bir olay yaşandı. Yeşilova ilçesindeki Salda Gölü'nde Suriye uyruklu Hamzeh Hamamı (13) boğularak hayatını kaybetti. Hamzeh'in cenazesi, yakınlarına teslim edildi. Oğlunun tabutuna sarılan Muhammed Hamamı, "Çocuğun gözden kaybolduğunu gördüm. Kurtarmaya çalıştım. Tuttum ama kurtaramadım" diyerek, gözyaşı döktü.

Salda Gölü görselliğinin yanı sıra bilimsel değeriyle de ön plana çıkıyor: Mars'taki Jezero, Salda'ya çok benziyor

Çevre ve Tabiat Varlıkları Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Candan Gökçeoğlu, NASA'nın Salda Gölü açıklamasına ilişkin, "Şu anda elde edilen veriler, gerek morfolojik gerekse mineralojik açıdan Mars'taki Jezero'nun bizim Salda'ya çok benzediğini gösteriyor, bu benzerliği destekleyen kuvvetli işaretler var. O yüzden NASA Salda Gölü ile yakından ilgileniyor" dedi. Gökçeoğlu, "Gerçekten mineralojik olarak birebir benzerlik çıkarsa insanoğlunun, 'Şu anda Mars dünyadan 3,5 milyar yıl daha genç, dünya gib...

Salda plajında güvenlik onlara emanet

Türkiye'nin Maldivleri olarak adlandırılan Burdur'un Yeşilova ilçesindeki Salda Gölü Halk Plajı'nda güvenliği, bisikletli polis timi sağlıyor.

Salda Gölü'nün suyunun içilebilir kalitede olduğu açıklandı

Burdur'un Yeşilova ilçesinde, beyaz kumsalı ve turkuaz suyuyla ''Türkiye'nin Maldivleri'' olarak ünlenen Salda Gölü'nün suyunun içilebilir kalitede olduğu bildirildi.

Burdur'da koronavirüs alarmı: Düğün yapılan köyde vakalar görülünce karantinaya alındı

Burdur'un Karamanlı ilçesinde düğün sonrası yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakaları görülen köy, karantinaya alındı. Burdur Devlet Hastanesine kaldırılan iki hastanın tedavisinin sürdüğü öğrenildi. Öte yandan, tedavisi süren damadın, düğün yaptığı babaevinin bulunduğu Çavdır ilçesindeki Kızıllar köyü de karantinaya alınmıştı.

Türkiye'nin Maldivleri olarak bilinen Salda Gölü'nün kıyısındaki kaçak yapı yıkılıyor

'Türkiye'nin Maldivleri' olarak bilinen, Burdur'un Yeşilova ilçesinde yer alan Salda Gölü kenarındaki kaçak yapının yıkım işlemine başlandı.

Salda Gölü yine cıvıl cıvıl: Buraya geldiğimiz için memnunuz

Türkiye'nin Maldivleri olarak bilinen, suyunun temizliği ve turkuaz rengiyle her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlayan Burdur'un Yeşilova ilçesindeki Salda Gölü, normalleşme süreciyle birlikte cıvıl cıvıl günlerine döndü. Muğla'dan geldiğini aktaran Erdem Çelebi, "Medyadan gördüğümüz kadarıyla çok güzel bir yer. Daha önce buraya gelen arkadaşlarımız övdüğü için biz de merak ettik. Tam yolumuzun üzeriydi burayı da görmek istedik. Çok güzel. Buraya geldiğimiz için memnunuz" diye konuştu.

Burdur 3.8 şiddetindeki depremle sarsıldı

Burdur'da 3.8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. AFAD İl Müdürü Yasin Tokgöz, kentte herhangi bir hasar olmadığını bildirdi. Depremin en fazla hissedildiği Cimbilli ve Başmakçı köylerinde de herhangi bir can ve mal kaybı yaşanmadığı kaydedildi.

Özüne döndü: Salda Gölü eski görüntüsüne kavuştu

Burdur’da ‘Türkiye’nin Maldivleri’ olarak anılan Salda Gölü eski görüntüsüne kavuştu. Yüklenici firma tarafından iş makinesi ve kamyonlar ile başka noktaya taşınan kumlar yapılan titiz çalışma ile eski yerine bırakıldı. Kumlar, bu kez iş makinesi yerine küreklerle el arabasına yüklenerek, taşındı. Çalışma 20 gün sürdü.

Usulsüz kum alınan 'Türkiye'nin Maldivleri' eski görüntüsüne iş makinesi kullanılmadan kavuşturuldu

Burdur'da, "Türkiye'nin Maldivleri" olarak ünlenen Salda Gölü yakınında, çevre düzenlemesi yapan yüklenici firmanın usulsüz çalışmayla alandan taşıdığı malzeme, bilim insanlarının kontrolünde el işçiliğiyle yapılan hassas çalışmayla eski yerine bırakıldı. İş makinesi kullanılmadan el arabası, kürek ve tırmıklarla yapılan jeoekolojik restorasyonun tamamlanmasıyla kum alınan alan da eski görünümüne kavuştu. Çalışmayı koordine eden Prof. Dr. Candan Gökçeoğlu, "İş makinesi kullanılmadan el maharetiy...

Burdur'da şaşırtan görüntü: Ahırdan kaçan dana çatıya çıktı

Burdur'da Bucak ilçesine bağlı Çamlık köyünde ahırdan kaçan dana, evin çatısına çıktı. Besici Mesut Uğraş'ın anne ineği getirmesiyle dana çatıdan indi.

Yeşilova Belediye Başkanı ve eşine yönelik silahlı saldırıya ilişkin 3 zanlı tutuklandı

Burdur'un Yeşilova ilçesinde Belediye Başkanı Mümtaz ile eşi Fatma Şenel'in yaralandığı silahlı saldırıya ilişkin yakalanan 11 zanlıdan 3'ü tutuklandı.

İçişleri Bakanlığından silahlı saldırı sonucu yaralanan Yeşilova Belediye Başkanı Şenel ve eşine geçmiş olsun mesajı

İçişleri Bakanlığı, evlerinde uğradıkları silahlı saldırıda yaralanan Burdur Yeşilova Belediye Başkanı Mümtaz Şenel ve eşi için geçmiş olsun mesajı yayınladı.

CHP'li belediye başkanı ve eşine silahlı saldırı: Ayaklarından yaralandılar

Burdur'un Yeşilova Belediye Başkanı CHP’li Mümtaz Şenel (68) ve eşi Fatma Şenel (64) evlerinde uğradıkları silahlı saldırıda ayaklarından yaralandı.

Salda Gölü'ndeki yapılar "temelsiz" inşa edilecek

Salda Gölü'ndeki Yeşilova Halk Plajı ile Beyaz Adalar kısmında vatandaşların kullanımına açılacak yapılar, temelsiz ve sökülüp-takılabilir yapıda olacak. Saha dışında tek çivi çakmadan monte edilecek yapılar, ahşap malzemeden üretilecek.

Burdur'da saman balyalarının arasından engerek yılanı çıktı

Burdur’un Gölhisar ilçesinde silajlık yem üretim faaliyetinde bulunan tarım firması tarafından Şanlıurfa’dan getirtilen samanların arasından engerek yılanı çıktı.

6. kez alkollü yakalandı, ehliyetine 2040 yılına kadar el kondu

Burdur'da kırmızı ışık ihlali yapıp, polisten kaçarken ekip aracıyla park halindeki bir kamyonete çarpan alkollü minibüs sürücüsü Mustafa A.İ.'nin (44) ehliyetine 2040 yılına kadar el konuldu.

Mültecilerin yaşadığı konteyner küle döndü: Eşyaları tamamen yandı

Burdur’un Bucak ilçesindeki çöp toplama merkezinde çıkan yangında 3 mültecinin yaşadığı konteyner küle döndü. Olay yerine gelen polis ekipleri inceleme başlattı.

Döverek öldürdü

Burdur’da astsubay Mehmet Efe, oğlunun doğum gününde eşi Gül Efe’yi döverek hastanelik etti. 5 gün boyunca yoğun bakımda kalan talihsiz kadın hayatını kaybetti. Eşinin ölümünün ardından gözaltına alınan astsubayı mahkeme, “basit yaralamadan” tutukladı. Tutuklama gerekçesi büyük tepki çekti.

Çöplük alanı lavanta kokacak

Burdur’da katı atık bertaraf ve enerji üretim tesisinin faaliyete geçmesiyle, eskiden çöp biriktirilen 22 dönümlük alanda 30 bin lavanta fidesi toprakla buluşturuldu. Burdur Belediye Başkanı Ercengiz, “Artık Burdur çöplüğü çöp değil, lavanta kokacak” dedi.

Böceklenen unları piyasaya sürmeye hazırlanırken yakalandılar

Burdur'da böceklenmiş unları araziye kurdukları makinede eleyip, piyasaya sürmeye çalıştığı belirlenen 3 şüpheli, jandarma ekipleri tarafından suçüstü yakalandı. Operasyonda, 66 çuval içerisinde 3 bin 300 kilo ekmeklik un ele geçirildi.

Kara leylekler 25 yıl sonra Salda Gölü'nde

Burdur'un Yeşilova ilçesindeki Türkiye'nin 3'üncü en derin gölü olan ve beyaz kumu dolayısıyla 'Türkiye'nin Maldivleri' ve 'Saldivler' olarak tanımlanan Salda Gölü'ne, 25 yıl sonra kara leylekler geldi. Kayadibi mevkisindeki yuvada 3 yetişkin ve 1 yavru kara leylek, bilim insanlarınca takibe alındı.

Salda çevresine çivi dahi çakılmayacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, bazı basın organlarında yer alan "Salda Gölü çevresinde bungalov evler, betonarme, asansörlü ve klimalı yapıların inşa edileceği"ne dair iddiaların gerçeği yansıtmadığı bildirildi.

Emine Erdoğan Salda Gölü'nde incelemelerde bulunacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, 2 Eylül'de Salda Gölü'ne gidecek. Emine Erdoğan, göl ve çevresinin korunmasına yönelik incelemelerde bulunacak.

Lise atölyesinin enerjisi güneşten

BAKA’nın desteklediği Bucak Organize Sanayi Bölgesi’nde 380 kW’lık elektrik üretecek güneş enerji santrali törenle açıldı. Karbon salınımının azaltılmasına katkı sağlayacak tesiste üretilecek elektrik enerjisi, Bucak OSB Endüstri Meslek Lisesi’nin uygulama atölyelerine hayat verecek.

Tanker ile otomobil çarpıştı: 1 ölü

Burdur'da, süt tankeri ile otomobilin çarpışması sonucu 71 yaşındaki Hasibe Şenkaya hayatını kaybetti, 2'si ağır 3 kişi yaralandı.

Salda Gölü Millet Bahçesi ihalesi yapıldı

Salda Gölü'nde yoğun ziyaretçi baskısının alan üzerinde oluşturduğu tahribatı azaltmak ve ziyaretçilerin ihtiyaçlarına cevap vermek amacıyla yapılacak millet bahçesinin ihalesi gerçekleştirildi.

Uçaktan düştü: Evin çatısını deldi

Burdur'un Yeşilova ilçesinde, Süleyman Ocak'a ait evin çatısına buz parçası düştü. Yolcu uçağından düştüğü değerlendirilen buz parçası, hasara yol açtı.

Burdur'da kuyu faciası: Anne ve dayı öldü, oğul son anda kurtuldu

Burdur’un Bucak ilçesinde, temizlemek amacıyla 20 metre derinlikteki su kuyusuna giren 18 yaşındaki genç, maruz kaldığı metan gazı dolayısıyla fenalaşınca kendisine yardım etmek için kuyuya giren 40 yaşındaki dayısı ve arkasından gelen annesi ile birlikte bir daha dışarı çıkamadı. Feci olayda, anne ve dayı can verirken, oğul son anda hayata döndürülebildi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+