Malatya Haberleri

Gürkan: Malatya maske üretiminde lojistik merkez olacak

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, katıldığı bir televizyon programında korona virüsü ile ilgili Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı çalışmaları ve tedbirleri anlattı.

Malatya'da 5 mahalle karantina altında: Giriş çıkışlar yasaklandı

Malatya'nın Darende, Hekimhan, Arapgir, Pütürge ve Kuluncak ilçelerindeki 5 mahalle, koronavirüs salgını nedeniyle karantina altına alındı. Karantina kararı ile birlikte toplam nüfusu bini aşan 5 mahalleye giriş ve çıkışlar yasaklandı, güvenlik önlemleri artırıldı.

Koronavirüse rağmen hizmetlere devam

Dünya genelinde yaygınlaşan koronavirüs tehdidine karşı ilk günden itibaren birçok önlem alan Malatya Büyükşehir Belediyesi, rutin hizmetlerin aksamaması için de çalışmalarına devam ediyor. Haşereyle mücadele çalışmalarına başladıklarını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Gürkan, “Amacımız vatandaşlarımızın memnuniyeti” dedi.

Dışarı çıkamayan yaşlı şahsın kayısı bahçesini ekipler ilaçladı

Malatya’da dışarı çıkamayan yaşlı bir çiftin kayısı bahçesi Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri tarafından ilaçlandı.

Malatya'da 4 mahalle karantina altında: Jandarma giriş-çıkışlarda güvenlik önlemi aldı

Malatya'nın Darende, Hekimhan, Arapgir ve Pütürge ilçelerindeki 4 mahalle, koronavirüs salgını nedeniyle karantina altına alındı. Karantina kararı ile birlikte toplam nüfusu bini aşan 4 mahalleye giriş-çıkış yasaklandı. Jandarma, güvenlik önlemi aldı.

İbadethanelerde ilaçlama çalışmaları devam ediyor

Malatya BB Başkanı Selahattin Gürkan dezenfekte ve ilaçlama çalışmaları hakkında konuştu

Malatya salgına hızlı tepki verdi: İlaçlama çalışmaları hızla devam ediyor

Koronavirüs’ün Türkiye’de görülmeye başladığı ilk andan itibaren hızlı tepki veren Malatya Büyükşehir Belediyesi, aldığı genel tedbirlerin yanı sıra ortak kullanım alanlarından toplu taşıma araçlarına kadar her noktada başlattığı ilaçlama çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor.

Malatya Teknopark'ta bitkisel solüsyonlu 3 katmanlı maske üretildi: Teknokentimizde geliştirilen maske 24 saat koruma sağlamaktadır

İnönü Üniversitesi Malatya Teknopark'ta, bitkisel bir solüsyonla kaplanmış bariyere sahip 3 katmanlı maske üretildi. Maskedeki orta katmanın, bitkisel uçucu yağlar, biyo uyumlu hidrojeller ve biyouyumlu polimer yapılar kullanılarak oluşturulduğunu belirten Teknopark Genel Müdürü Doktor Öğretim Üyesi Adnan Fatih Kocamaz, "Piyasada var olan eşlenikleri 4-6 saat arası koruma sağlayabilirken Teknokentimizde geliştirilen maske 24 saat koruma sağlamaktadır" dedi.

Malatyalı esnaftan alkışlanacak hareket: Fırsatçılara inat alışveriş yapana kolonya bedava

Malatya’da bir esnaf, işyerinden alışveriş yapan müşterilerine Korona virüsü salgını ile fiyatları ciddi oranda artan kolonyayı hediye ediyor.

Malatya’da tüm kapılar depremzedelere açıldı

Malatya’da düzenlenen ‘Afet Riski Azaltma ve Deprem İstişare Toplantısı’nda belediyelerde deprem ve diğer doğal afetler konusunda yapılan çalışmalar masaya yatırıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, tüm sosyal tesislerin kapılarının vatandaşların kullanımına açıldığını ifade etti.

Malatya'da deprem söylentisi öğrencileri sokağa döktü

Malatya'da yurtlarda kalan öğrencilerin, Whatsapp gruplarındaki yetkililere dayandırılan büyük ölçekte bir depremin olacağı yönündeki yazışmaları kısa sürede paniğe neden oldu. Deprem olacak söylentisi yüzlerce öğrenciyi sokağa döktü.

Malatya'da deprem

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın (AFAD) resmi internet sitesinden yapılan açıklamada Malatya'nın Pütürge ilçesinde saat 05.08'de 4,1 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiği bildirildi. Depremin yerin 7 kilometre altında meydana geldiği açıklandı.

Malatya'da 4,9 büyüklüğünde deprem: Can kaybı olmadığı açıklandı

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından yapılan açıklamaya göre saat 02.03'te Malatya'nın Kale ilçesinde 4,9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem yerin 10,41 kilometre altında yaşandı. Deprem çevre il ve ilçelerden de hissedildi. Malatya Valisi Aydın Baruş yaptığı açıklamada herhangi bir can kaybı ve yaralanma olayının yaşanmadığı belirtti. 24 Ocak’taki 6,8’lik Sivrice depremin etkisini halen atlatamayan Malatyalılar geceyi sokakta geçiriyor.

Malatya’da vizyon projeler için ilk adım

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından vizyon projeler arasında yer alan Şire Pazarı ve Buğday Pazarı için ilk adım atılarak hazırlanan projelerin sunumu gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “Hazırlanan proje nihai proje değil. Öneri ve talepleriniz sonrasında projede revize yapılacak” dedi.

Baraj gölüne düşen otomobilden son anda kurtarıldılar

Malatya’da baraj gölüne düşen otomobilde bulunan 2 kişi çevredekilerin yardımı ile boğulmaktan son anda kurtarıldı. Yapılan çalışmalar sonucunda kıyıya 20 metre uzaklıkta bulunan araç, çekici yardımı ile sudan çıkartıldı. Olayla ilgili jandarma ekipleri inceleme başlattı.

Meteorolojiden 41 ile kar yağışı uyarısı

Meteorolojinin son hava durumu tahminlerine göre, Güneydoğu Anadolu Bölgesi geneli ile Niğde, Nevşehir, Aksaray, Kayseri, Malatya, Elazığ çevrelerinde kuvvetli kar (10-20 cm kar), Van, Hakkari ve Şırnak'ta yoğun kar şeklinde (20 cm üzeri) olacağı tahmin edilen yağışların İç Anadolu, Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri ile Kütahya, Hatay ve Kahramanmaraş çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar, yağış alan diğer yerlerde ise yağmur ve sağanak şeklinde olması bek...

Elazığ’ın acısına kardeş oldular

Malatya Kent Konseyi Kadın ve Çocuk meclisleri ile Altın Kayısı Tiyatro Topluluğu ve MADEM işbirliğinde Elazığ’da depremi yaşayan çocuklar için bir dizi etkinlik düzenlendi. Çocuk Meclisi Başkanı Yunus Emre Dertli, “Bugün buraya acıya kardeş olmaya geldik” dedi.

6.8'lik depremden sonra Malatya'da dev yarıklar oluştu

Elazığ'ın Sivrice ilçesi merkezli 6.8 büyüklüğündeki depremin şiddetli hissedildiği Malatya'nın Pütürge ilçesinde, derin yarıklar oluştu.

Elazığ il geneli ve Malatya'nın 3 ilçesinde okulların açılma tarihi 17 Şubat’a ertelendi

6.8 8 büyüklüğündeki depremle sarsılan Elazığ ve Malatya'nın 3 ilçesinde 10 Şubat'ta açılması planlanan okullarda eğitim öğretime 17 Şubat’ta devam edilecek.

Tüm ekiplerimizle sahadayız

Malatya’da deprem sonrası yaralar sarılmaya devam ediyor. Evleri zarar gören depremzedeleri ziyaret eden Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “Tüm ekiplerimiz sahada çalışmalarına devam ediyor. Devletimiz ile milletimiz bu sıkıntıları hep birlikte atlatıp yaraları en hızlı şekilde saracağız” dedi.

Elazığ ve Malatya için toplanan yardım 87 milyon lirayı aştı

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Elazığ merkezli depremden etkilenenler için açılan yardım kampanyasında banka hesaplarında 60 milyon 124 bin 993, SMS sisteminde 27 milyon 874 bin 400 lira olmak üzere, toplam 87 milyon 999 bin 393 lira yardım toplandığını bildirdi.

Elazığ ve Malatya'ya 5 milyon TL daha kaynak aktarılacak

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Elazığ Sivrice merkezli 6.8 büyüklüğündeki depremin ardından Elazığ ve Malatya için şu ana kadar 8 milyon liralık kaynak aktarıldığını belirterek, "Ek olarak önümüzdeki hafta 5 milyon lira daha kaynak aktarılacak" dedi.

Malatya'da depremden zarar gören 37 bina yıkılacak

Malatya Valiliğince, merkez üssü Elazığ Sivrice olan depremde kentte ağır hasar gören ve yıkılması planlanan binalarla ilgili değerlendirme toplantısı yapıldı. Toplantıda Malatya'da depremde zarar gören 37 binanın yıkılması kararlaştırıldı.

Meteorolojiden bazı illere yoğun kar yağışı uyarısı

Meteorolojiden yapılan son hava durumu değerlendirmelerine göre, yurdun kuzey ve doğu kesimlerinin parçalı ve çok bulutlu, Karadeniz, İç Anadolu’nun kuzeydoğusu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Karaman ve Niğde çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; kıyı kesimlerde yağmur ve sağanak, yağış alan diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor.

Malatya'da da riskli binalar boşaltıldı: Daha 1 yıl önce yapımı tamamlandı

Elazığ Sivrice merkezli 6.8'lik depremin hissedildiği, çok sayıda binanın yıkıldığı ve can kayıplarının olduğu Malatya'da, riskli binalar boşaltıldı. Merkez ilçe Battalgazi'ye bağlı Alacakapı Mahallesi'nde bulunan 5 katlı 2 riskli bina da tahliye edildi. 1 yıl önce yapımı tamamlandıktan sonra 6.8'lik depremde mühürlenen binada yaşayan Osman Arkın, depremi halen bir rüya gibi şokunu üzerinden atamadıklarını söyledi.

Dilara deprem anını anlattı: Çatıdan taşlar düşmeye başladı kafamıza

Elazığ'ın Sivrice ilçesinde, meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremin şiddetli hissedildiği Malatya'nın Doğanyol ve Pütürge ilçelerinde yaşayan vatandaşlar, kurulan çadırlarda gündelik hayatını sürdürüyor. Evleri depremde hasar gören ve çadırda kalan Dilara Korkut (13), depremde çok korktuğunu belirterek, "Çatıdan taşlar düşmeye başladı kafamıza. Büyük ablam dışarı çıktı, birden kapı kapandı ve elektrikler kesildi. Annem, ben, bir de büyük ablam içeride kaldık. Deprem yavaşlar yavaşlamaz dışar...

Malatya'da deprem

AFAD'ın internet sitesinden yapılan açıklamada Malatya'nın Pütürge ilçesinde saat 5.22'de 4,3 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiği duyuruldu. Depremin yerin 11.5 kilometre derinlikte meydana geldiği bildirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Zemin etütlerinden sonra inşaatlar yapılacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan incelemelerde bulunduğu Malatya'da açıklama yapıyor. Erdoğan "Zemin etütlerinden sonra inşaatları yapacağız, adımlarımızı süratle atacağız" dedi. Artçı sarsıntının ardından Erdoğan, depremzedelerin kaldığı çadırları ziyaret etti.

Depremde hayatını kaybeden anne ile oğlu son yolculuğuna uğurlandı

Elazığ'da meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremden etkilenen Malatya'nın Doğanyol ilçesinde hayatını kaybeden anne ile oğlu toprağa verildi.

Sarsıldık 6.8

Elazığ dün akşam 20.55’te 6,8 büyüklüğünde şiddetli bir depremle sarsıldı. Neredeyse bütün orta ve doğu Anadolu’da hissedilen depremde, sarsıntının merkez üssü Sivrice ve Malatya’nın Doğanyol ilçelerinde bazı binalar yıkıldı. Enkaz altında kalan vatandaşları kurtarma çalışmaları sürerken AFAD'dan saat 10.00'da yapılan açıklamada Elazığ'da meydana gelen depremde 21 kişinin hayatını kaybettiği, 1030 kişinin yaralandığını belirtildi. Enkazdan çıkarılan 12 yaşındaki Miraç, hastanede tüm müdahalelere...

Malatya’da deprem bilançosu: 5 ölü 91 yaralı

Malatya Valisi Aydın Baruş, merkez üssü Elazığ Sivrice olan ve Malatya’da da hissedilen 6.8’lik depremde kentte şu ana kadar 5 kişinin yaşamını yitirdiğini 91 kişinin ise yaralandığını söyledi. Vali Baruş, "1 kişi enkazın altında. Canlı emaresi yok betonarme olduğu için çalışmalar zor ilerliyor." dedi.

AFAD'dan basın açıklaması

AFAD resmi sitesinden yapılan açıklamada ''Elazığ ili, Sivrice ilçesinde, 24 Ocak 2020 tarihinde saat 20.55’de 6,8 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiştir. Deprem sonrasında bölgede 4 büyüklüğü üzeri 11 adet deprem meydana gelmiş olup, toplam artçı deprem sayısı 184’tür.'' ifadelerine yer verildi

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+