Rize Haberleri

Rize’nin ilk hacı kafilesi kutsal topraklardan döndü

Korona virüs pandemisinin etkisini kaybetmesiyle birlikte iki yıl aradan sonra Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından organize edilen 2022 yılının Rize’deki ilk hac kafilesi bayramın ardından bu yıl açılışı gerçekleşen Rize-Artvin Havalimanı’na inen uçak ile döndü.

Rize'de kamyonun iki otomobille çarpıştığı kazada bir kişi öldü bir kişi yaralandı

İlçeye bağlı Balıkçı köyünde, K.K. (37) idaresindeki 61 DC 453 plakalı kamyon, yolun sağ tarafında emniyet şeridinde park halindeki Mustafa Durmaz'ın (32) kullandığı 16 HA 971 plakalı otomobil ile Hamdi Yeşilyurt (39) yönetimindeki 53 FF 556 plakalı otomobile çarptı. Kazada otomobil sürücüleri yaralandı.

Rize'den yılın altı aylık döneminde 25 ülkeye yapılan çay ihracatı 4 milyon 749 bin 567 dolara ulaştı

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) verilerinden yaptığı derlemeye göre, Türkiye'den ocak-haziran döneminde 3 bin 652 tonluk çay ihracatından 12 milyon 234 bin 737 dolar gelir sağlandı.

Çay göçü ile nüfusu katlanacak olan Rize’de hastanelerde Covid-19 hazırlığı

Koronavirüs salgınının en yoğun olduğu dönemlerde risk haritasında ilk sıralarda olan Rize'de, vakalar artışa geçti. Yaz mevsimi ve çay tarımıyla nüfusun 3'e katlandığı kentteki hastanelerde gerekli servis ve yoğun bakım hazır hale getirildi. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Klinik Şefi Öğretim Üyesi Dr. İlkay Bahçeci, "Vakaların bayram sonrası yaklaşık 3-4 katına çıktığını söyleyebiliriz. Tüm önlemler alındı, herkes içini rahat tutsun" dedi.

Rize-Artvin Havalimanı’na ilgi yoğun: Son bir ayda yaklaşık 82 bin yolcuyu ağırladı

Türkiye’nin denize dolgu üzerine yapılan ikinci havalimanı olan Rize-Artvin Havalimanı’nı son bir ayda 81 bin 486 yolcu kullandı.

Rize’de yürekleri ağza getiren kaza: Dinamit yüklü tır altı saat sonra kaldırıldı

Rize’de pikap araçla çarpışan 16 ton dinamit yüklü tırın yola devrildiği kazada kapalı kalan yol 6 saat sonra tekrardan trafiğe açıldı.

Rize'de faciadan dönüldü: 16 ton dinamit yüklü tır ile kamyonet çarpıştı

Rize'nin Pazar ilçesinde yaklaşık 16 ton dinamit yüklü tır ile kamyonet çarpıştı. Faciadan dönülen kazada yaralanan olmadı.

Kurbanlık boğa denize düştü vinçle kurtarıldı

Rize'nin İyidere ilçesinde sahibinin elinden kaçan kurbanlık boğa denize düştü. Dalgalar arasında kalan boğa, vinçle kurtarıldı. Boğanın kurtarıldığı anlar cep telefonu kamerasına yansıdı.

Rize'den yılın ocak-mayıs döneminde yapılan çay ihracatı 3 milyon 483 bin 969 dolara ulaştı

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Hamdi Gürdoğan, Türkiye'nin beş aylık çay ihracatının yüzde 35'inin Rize'den gerçekleştirildiğini belirtti.

Fırtına Deresi'nden ölüme atlayış

Rize'nin Ardeşen ilçesinde debisi yükselen Fırtına Deresi'ne atlayan gençlerden Hasan Gökmen Dedecan (21) boğuldu, arkadaşı Halil İbrahim Bozkan (21) son anda kıyıya çıkmayı başardı. Gençlerin suya atladığı anlar cep telefonu kamerasıyla görüntülendi.

Yaşlı halasını kapıdakinin yılan olduğunu inandırmak için dil döktü

Rize’nin İyidere ilçesinde bir genç evlerinin kapısına geldiklerinde gördüğünün yılan olduğunu inandırmak için halasına dil döktü. Halasının yılanı fark edememesi üzerine "Gözün mi görmeyi, tiss edeyi sade" diyerek yılandan uzaklaştırmaya çalıştı.

Rizeli çay üreticisinden Selçuk Bayraktar'a ilginç çağrı

Rizeli çay üreticisi Türkiye’nin ilk yerli üretim İHA-SİHA sistemlerini yapan Selçuk Bayraktar’dan çay toplama makinesi yapmasını istedi.

Irkçı terörü: Rize'de Afgan öldürüldü, Gaziantep’te yaşlı kadını tekmelediler

Rize’ye çay toplamaya gelen Afganlara ateş eden Gökmen Topal, Afganistan uyruklu Şemsettin Muradi’yi öldürdü. Topal, Ümit Özdağ ve Zafer Partisi sempatizanı çıktı. Gaziantep’te ‘fuhuşa teşvik’ dahil 9 suçtan kaydı olan Şakir Çakır, 70 yaşındaki Suriyeli Leyla Muhammed’in yüzünü tekmeledi.

Denize dolguyla yapılan ikinci havalimanında ilk gün: 2 bin 52 yolcu kullandı

Açılışı dün gerçekleştirilen Rize-Artvin Havalimanı'nı ilk gün 2 bin 52 yolcunun kullandığı bildirildi.

Havadaki yükselişin sembolü: Deniz üzerinde inşa edilen ikinci havalimanı olan Rize-Artvin Havalimanı hizmete girdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarihi açılışta şöyle konuştu: Türkiye’nin kalkınmada ve özellikle hava yolu ulaşımında son 20 yılda kat ettiği mesafenin sembolü olarak gördüğüm bu eser ne dağların ne denizlerin bizim hizmet azmimizin önünde duramayacağının işaretidir.

Çay üreticisine müjde

İkizdere ve Çamlıhemşin’e çay fabrikası yapılacağını söyleyen Erdoğan, Karadeniz’in merakla beklediği yaş çay alım fiyatını da açıkladı: Üreticilerimiz çaylarını yüzde 75’e gelen artışla kilosu 7 liradan fabrikaya verebilecek.

GÖKTÜRK-1 Rize-Artvin Havalimanı'nı fotoğrafladı

Milli Savunma Bakanlığı, Rize-Artvin Havalimanı'nın GÖKTÜRK-1 uydusundan çekilen fotoğraflarını paylaştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Aliyev çalışma yemeğinde görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rize-Artvin Havalimanı'nın açılışı sonrasında, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile çalışma yemeğinde bir araya geldi.

Aliyev’den Rize’ye ve halkına övgü dolu sözler:Burası cennet gibi

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın daveti üzerine Rize-Artvin Havalimanı'nın açılış törenine katıldı. Burada yaptığı konuşmada Rize'nin doğal güzelliğine dikkat çeken Aliyev, kentin cennete benzediğini söyledi. Rize'nin, Artvin'in, Karadeniz bölgesinin doğal güzelliklerinin büyük bir servet olduğunu vurgulayan Aliyev, "Ama en büyük servet bu bölgenin insanlarıdır. Mert, vatanperver, dövüşken... Aşk olsun bu insanlara." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yaş çay alım müjdesi: Alım fiyatına yüzde 75 artış

Rize-Artvin Havalimanı'nın açılışında önemli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan çay üreticilerine müjde verdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2022 yılı yaş çayda alım taban fiyatını açıkladı.

Rize-Artvin Havalimanı'nın açılışına günler kaldı: İlk inişi Erdoğan ve Aliyev'in uçakları yapacak

Rize Artvin havalimanı açılışına günler kaldı. 14 Mayıs'ta açılacak havalimanına ilk inişi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'i taşıyan uçaklar yapacak.

Rize'de Kovid-19 servis sayısı teke düştü

Sağlık Bakanlığının açıkladığı Kovid-19 risk haritasında uzun süre ilk sıralarda yer alan Rize’de vakaların düşüşe geçmesi ile 2’si yoğun bakım ünitesi olmak üzere toplamda 8 koronavirüs servisi kapatıldı. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Gökhan Demiral, "Kovid-19 servis sayımız bire düşmüş durumda " dedi.

Karadeniz'de deniz suyu sıcaklığı artıyor: 'Anormal seviyelerde'

Küresel iklim değişikliğinin etkileri nedeniyle sel ve heyelanların yaşandığı Karadeniz Bölgesi'nde, deniz suyu sıcaklığının da arttığı tespit edildi. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Su Ürünleri Fakültesi Deniz Biyolojisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ertuğrul Ağırbaş son 50 yıllık veri setleri incelediğinde Karadeniz'deki deniz suyu sıcaklarının anormal seviyelerde olduğunu tespit ettiklerini söyledi.

Rize Valisi Kemal Çeber: Devlet Rize’ye dünyanın en güzel havalimanını yapıyor

Rize’de düzenlenen Turizm Değerlendirme Toplantısı’nda konuşan Rize Valisi Kemal Çeber, "Havalimanı turizmle direk ilgili. Devlet Rize’ye dünyanın en güzel havalimanını yapıyor" dedi.

Ayder yolu heyelan nedeniyle kapandı

Rize'nin Çamlıhemşin ilçesinde meydana gelen heyelanda, yamaçtan kopan kaya parçaları nedeniyle Ayder Yaylası'na ulaşımın sağlandığı yol kapandı. Yolun temizlenmesi için çalışma başlatıldı.

Yaşlı adam 171 gündür aranıyordu: Cebindeki 5 bin TL için testereyle 5 parçaya bölüp denize atmış

Rize’de kendisinden 171 gündür haber alınamayan ve televizyon programı sonrasında cinayete kurban gittiği ortaya çıkan yaşlı adamın cebindeki 5 bin lira yüzünden öldürüldüğü ortaya çıktı.

Rize'de heyelan: Kayalar yolu kapattı

Rize'nin Hemşin ilçesinde meydana gelen heyelanda, yamaçtan kopan kaya parçaları nedeniyle kara yolu ulaşıma kapandı.

Rize'de sokak köpeklerinin saldırısına uğrayan çocuk kepenge tırmanarak kurtuldu

Rize'nin Ardeşen ilçesinde bisiklet süren çocuğa sokak köpekleri saldırdı. Bir iş yerinin kepenklerine tırmanarak saldırıdan kurtulan çocuğu bölgeden geçen vatandaşlar kurtardı.

Çaykur’dan yeşil çaylı tahin helvası atağı

Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü gün geçtikçe ürün çeşitliliğini arttırmak adına yaptığı ARGE çalışmalarıyla yeşil çay pudrasından yapılan yeni ürünü Yeşil Çay Pudralı Tahin Helvası’nı piyasaya sürdü. Küçük yaştakilerin ÇAYKUR mağazalarına dikkatini çekebilmesi için küçük çocuklara yönelik yeşil çay ve siyah çaydan gofret üretimine de yakın zamanda başlayacaklarını dile getiren ÇAYKUR Genel Müdürü Ziya Alim, çayla ilgili akla ne geliyorsa yapacaklarının da altını çizdi.

Öğrenci servisi CNG yüklü TIR'a çarptı:1 ölü, 13 yaralı

Rize’de öğrenci servisinin park halindeki sıkıştırılmış doğalgaz (CNG) yüklü TIR'a çarptığı kazada 1 kişi hayatını kaybederken, 13 kişi yaralandı.

Rize'de koronavirüsten dokuz ferdini kaybeden aileye genetik tarama

Rize'nin Güneysu ilçesinde koronavirüs nedeniyle 9 ferdini kaybeden Genç ailesinin çağrıları üzerine devreye giren Sağlık Bakanlığı, aile için genetik araştırma başlattı. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı öğretim üyelerince genetik tarama testi için temasa geçilen aile fertlerinden alınacak numuneler incelenerek koronavirüs ölümlerine yol açan etkenler araştırılacak.

Bu tünelin iki ucu farklı mevsim

Rize'yi Erzurum'a bağlayan Ovit Tüneli'nin iki tarafı farklı mevsim. 2018 yılında açılışı yapılan 14 kilometre uzunluğundaki tünelden geçenleri mevsim farkı şaşırtıyor. Erzurum'dan aracıyla güneşli havada tünele giriş yapan ve rahat bir şekilde gerçekleştirdiği yolculuğunu kayıt altına alan vatandaş, Rize tarafına geçtiğinde ise karlı manzarayla karşılaştı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+