Rize Haberleri

Rize'deki sel sonrası yeni bir felaket önlendi

Rize Merkez’e bağlı Gündoğdu Mahallesi’nde 2010 yılında meydana gelen ve 12 kişinin hayatını kaybettiği, 2 kişinin ise kaybolduğu sel felaketinin ardından alınan tedbirler yeni bir facianın yaşanmasının önüne geçti. Bölgede dün öğle saatlerinde etkili olan yağışlar sonrası taşan Veliköy-Gündoğdu deresi önceden yapılan ıslahlar sonucu kontrol altına alındı. Dere suları kontrollü bir şekilde Karadeniz sahil yoluna indirildi.

Meteorolojiden 7 ile kuvvetli ve gök gürültülü sağanak yağış uyarısı yapıldı

Meteorolojinin son hava durumu tahminlerine göre, Doğu Akdeniz'in iç kesimlerinde akşam saatlerine kadar kuvvetli gök gürültülü sağanak bekleniyor. Öte yandan Doğu Karadeniz kıyılarının da şiddetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Üreticiler uyarıyor: Dünyaca ünlü Anzer Balı tehdit altında

Rize’nin İkizdere ilçesine bağlı Anzer Yaylası’nda üretilen ve pek çok hastalığa iyi geldiği için alıcısı bir yıl önceden sıraya giren Anzer balı, küçükbaş hayvancılık nedeniyle tehdit altında. Üreticiler yaylarında küçükbaş hayvancılığın devam etmesi halinde 40’ı endemik 300’e yakın çiçekten oluşan zengin Anzer Yaylası florasının bozulacağını, yetkililerden bu konuda yardım istiyor.

Meteoroloji hava durumu raporunu açıkladı: Yedi il için sağanak yağış uyarısı!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü 8 Ağustos 2020 hava durumu raporunda yedi il için yağış uyarısında bulundu. Son açıklanan hava durumu raporuna göre; Balıkesir, Bursa, Kütahya, Ordu, Giresun, Trabzon ve Rize’yi etkileyecek yağışların sağanak ve gök gürültülü şeklinde olması beklenirken, sıcaklıkların ise İç Ege'de 2 ila 4 derece azalacağı tahmin ediliyor.

'Vampir kelebek' istilası yeniden başladı: 12 yıldır olduğu gibi yine yörede tarım alanlarına zarar veriyor

Doğu Karadeniz’in korkulu rüyası 'vampir kelebekler' 12 yıldır olduğu gibi yine yörede tarım alanlarına zarar vermeye başladı. Her yıl temmuz ayının başında ortaya çıkan ve bitkilerin özünü emdiği için halk arasında 'vampir kelebek’ olarak bilinen Ricani Simulans isimli böcekler Doğu Karadeniz’de tarımı 2008 yılından buyana olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor.

Meteoroloji'den 4 il için uyarı: Sağanak yağış bekleniyor

Yaz havası yurdun dört bir yanında etkisini göstermeye devam ederken Meteoroloji'den yapılan son tahminlere göre dört ilde sağanak yağış bekleniyor. Hava sıcaklıklarının Ege ve Akdeniz kıyılarında ise mevsim normallerinin biraz üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor. İşte il bazında tahmin edilen hava sıcaklıkları...

Rize'de ahırdan kaçan kurbanlık boğa önüne geleni kovaladı

Rize'de kesim alanına götürüleceği sırada bulunduğu ahırda sahibinin elinden kaçan kurbanlık boğa, vatandaşları kovaladı. Uyuşturucu iğne atılan boğa, uzun uğraşlar sonucu yakalanırken, vatandaşlar öfkeli boğadan ellerindeki sopalarla korunmaya çalıştı.

Rize'de koronavirüs aktif vaka sayısında artış: Son bir haftada tırmanışa geçti

Rize İl Sağlık Müdürlüğü, son bir ay içinde il genelinde koronavirüs vaka sayılarının arttığını, bu artışın özellikle son bir haftada tırmanışa geçtiğini belirterek, "Aktif pozitif vaka sayımız 100'ün üzerindedir. Rize merkez ve bağlı köyler, Çayeli ve Kalkandere'de vaka sayılarımız hızlı artmaktadır" dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum: Artvin ve Rize'deki sel nedeniyle ulaşılamayan vatandaş kalmadı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, şu an itibarıyla Artvin ve Rize'deki sel nedeniyle ulaşamadıkları vatandaş kalmadığını belirtti.

Rize'deki selde hayatını kaybedenlerin sayısı ikiye yükseldi

Şiddetli yağış nedeniyle sel ve heyelanların yaşandığı Rize'den acı haberler geliyor. Madenli beldesinde Ali Uzun'un cesedinin toprak altından çıkarılmasının ardından, Rize Sağlık Müdürü Mustafa Tepe, selden yaralı olarak kurtarılan 82 yaşındaki Havva Tüysüz'ün de müdahaleye rağmen hayatını kaybettiğini bildirdi.

İçişleri Bakanı Soylu: 12 köye ulaşım konusunda sıkıntı yaşıyoruz

İçişleri Bakanı Soylu, Rize'de yaşanan sel felaketi sonrasında bölgeye giderek yaptığı incelemeler sonrasında açıklamalarda bulundu. Bakan Soylu bölgede 12 köye ulaşımda sıkıntı yaşandığını ifade etti. Soylu "Toplam 11 yaralımız söz konusu ve 1 de kaybımız var. Sayın Cumhurbaşkanımız özellikle de hem müdahale hem de yaraların sarılması hususunda talimatları söz konusudur. Bütün çalışmalar ona göre yapılacak. Hasar tespitleri ona göre yapılacak" dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'tan Ayasofya açıklaması: İçinde sadece ibadet etmekle kalınmasın bir mektep ve bir medrese olsun

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Ayasofya'nın ibadete açılmasına ilişkin, “Bizim gençliğimiz zincirler kırılacak, Ayasofya açılacak sloganlarını söyleyerek geçti” dedi. Eksiklikleri 24 Temmuz’a kadar tamamlamayı planladıklarını vurgulayan Erbaş, “Biz önce camimizi ziyaret ederek neler gerekiyor hangi konularda ihtiyaç var bunları tespit edeceğiz. Şuana kadar yaptığımız çalışmalar var. Bundan sonra da eksikleri ne ise onları tamamlayacağız. Bunu inşallah 24 Temmuz’a kadar tamamlamayı planlıyoruz...

Meteorolojiden 16 ile sağanak ve kuvvetli yağış uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü son hava durumu tahminlerini açıkladı. Yapılan hava durumu değerlendirmelerine göre, Orta ve Doğu Karadeniz (Çorum dışında) ile Doğu Anadolu'nun kuzeyinin yerel olmak üzere aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Doğu Karadeniz kıyıları ile Artvin çevrelerinde kuvvetli, Rize ile Artvin kıyılarında çok kuvvetli ve yer yer şiddetli olması bekleniyor.

Meteoroloji uyardı: Doğu Karadeniz'de şiddetli yağış bekleniyor

Doğu Karadeniz'de yerel olarak çok kuvvetli ve şiddetli yağış bekleniyor. Giresun, Ordu ve Trabzon'da yerel olarak kuvvetli, Giresun'un doğu ilçeleri, Trabzon'un batı ilçeleri ile Rize ve Artvin çevrelerinde yerel olarak çok kuvvetli ve şiddetli sağanak ile gök gürültülü sağanak görüleceği tahmin ediliyor.

Meteorolojiden 8 ile yağış uyarısı yapıldı

Meteorolojiden yapılan son hava durumu değerlendirmelerine göre, Erzurum, Kars, Ardahan, Bayburt ve Artvin çevreleri, Rize'nin iç kesimleri ile Van ve Hakkari'nin doğusunun yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

Rize’de bir ev yanarak kullanılmaz hale geldi

Rize’nin Güneysu ilçesinde çıkan yangında bir ev yanarak kül oldu. Olay yerine gelen itfaiye ekiplerinin tüm çabalarına rağmen ev kullanılamayacak hale geldi.

Meteoroloji'den Marmara ve Karadeniz için sağanak uyarısı

Marmara'nın kuzey ve doğusu, Batı Karadeniz, Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları ile Artvin ve Ardahan çevrelerinde sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. Yağışların yarın sabah saatlerinden itibaren Rize çevreleri ile Artvin kıyı kesimlerinde yerel olarak kuvvetli olması öngörülüyor.

Senegalli işçiler çay toplamayı internetten öğrenmiş

Rize'de çay hasadında günlük 250 TL yevmiye ile çalışan Senegal uyruklu işçilerin, çay toplamayı, internette izledikleri hasat görüntüleri ile öğrendikleri ortaya çıktı. Kaynak ustası 3 Senegalli, yöre sakinlerinin sevgisini kazandı.

Kurduğu devrim niteliğindeki sistemle çay toplamak artık daha kolay: Evin yanına iniyor

Rize’nin Kalkandere ilçesine bağlı Çayırlı köyünde çay üreticisi Aydın Yavuz geliştirdiği devrim niteliğindeki sistemle çay kesmeyi, kesilen çayları taşımayı artık daha zahmetsiz gerçekleştiriyor. Kurduğu sistem ve icatla Rize’de kriz haline gelen çay toplama sorununun artık tarihe karışacağını belirten Aydın Yavuz, “Her yıl çay sezonu geldiğimizde ‘İşçi bulabilecek miyiz?’ diye düşünüyorduk. Bu pandemi süreci de işin gerçeği bu işi körükledi. Buna istinaden de yaklaşık 2 yıldır Ar-Ge’sini tasar...

Çay bahçeleri Birleşmiş Milletler gibi: İlginç görüntüler oluşturuyor

Rize’de koronavirüs tedbirleri kapsamında bu yıl başlangıcı sancılı olan yaş çay hasadı devam ediyor. Pandemi tedbirleri kapsamında sınır kapılarının kapatılması nedeniyle Gürcistan’dan her yıl gelen yaş çay işçileri bu yıl bölgeye gelemezken, Gürcü işçiler yerine bölgeye İstanbul gibi büyük illerden çay toplamak için getirilen Senegalli, Afgan ve Özbek çay işçileri ilginç görüntüler oluşturuyor.

Sıcak hava ve nemden bunalan Rizeliler çareyi çayı akşam toplamakta buldu

Rize'de güneşin altında çay toplarken gerildikleri için sürekli tartışan çift çareyi akşam çay toplamakta buldu. Güneşin batmasına yakın saat 17.00 sularında çay bahçesine girdiklerini ifade eden Metin Akıncı, bahçesine çektiği elektrik tesisatı sayesinde gece saatlerine kadar çay toplayabildiklerini dile getirdi. Akıncı, "Gündüz çok sıcak oluyor. Aşırı güneş olduğundan dolayı sabah 09.00’a kadar çay topluyorum. Sonra bir daha akşam 17.00’da giriyorum çay bahçesine, 23.00’a kadar çay toplamaya d...

Rize'de cadde ve sokaklar yine doldu: Valilik uyarı yaptı

Rize'de, koronavirüs vaka sayılarının azalması ile cadde ve sokaklardaki hareketlilik uyarılara rağmen sürüyor. Rize Vali Yardımcısı Ahmet Dalkıran, kentte rehavet havası oluştuğunu belirterek, "Bu rehavetle ilgili vatandaşlarımızı tekrar uyarmaya başladık" dedi.

Rize’de havalimanından sonra şehir hastanesi de deniz doldurularak yapılacak

Rize’de deniz dolgusu üzerinde yapımı süren Rize-Artvin Havalimanı’nın ardından şehir hastanesi de deniz doldurularak dolgu sahası üzerine inşa edilecek. Milli bütçe ile inşa edilecek hastane 800 yataklı olacak.

Rize'de ATV ile 2 dakikalık tur attı: 25 bin TL’ye mal oldu

ATV tipi motor almak için Rize’ye oğlunun yanına gelen Artvinli 63 yaşındaki Mehmet Demir, aracı oğlundan teslim aldıktan 2 dakika sonra ehliyetsiz araç kullanmaktan kendisine ceza kesilince "Mutluluğum 2 dakika sürdü" dedi.

Rize'de köylüler 'internetimiz ve telefon hattımız yok' deyince gerçek ortaya çıktı

Rize’de 5 gündür internet ve telefonlarını kullanamayan köy sakinleri, ihbarda bulununca telefon direklerindeki kablolarının kesilerek çalındığı ortaya çıktı.

Yaş çay üreticileri 30 Nisan'a kadar Rize'ye gelebilecek

Rize'de İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi kararıyla yaş çay üreticilerinin 30 Nisan'a kadar kente gelebileceği bildirildi. Valilik, "30 Nisan'a kadar ilimize gelen tüm vatandaşlarımız, eğer misafir oldukları ev halkı varsa onlarla beraber 14 gün mutlak izolasyon altına alınacaklardır. İzolasyon sürecini geçirmeyen hiçbir vatandaş kesinlikle çay tarımı dahil sokağa çıkamayacaktır" açıklamalarında bulundu.

Bakan Soylu'nun istifası üzerine intihara kalkışan kişi ikna edildi

Rize'nin Pazar ilçesinde, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun istifa ettiğini duyunca oturduğu beş katlı binanın çatısına çıkarak intihara kalkışan F.Y. (25), polis ve itfaiye ekiplerince ikna edildi.

Herkese umut olalım: Korkmayın ve cesur olun

Rize’de, Kovid-19 hastalığın tedavisinde görev aldıkları sırada virüs kaparak hasta olan 2 hemşire, tedavilerinin ardından alkışlar eşliğinde göreve döndü. Hemşirelerden Derya Yazıcı yaşadığı sürecin herkese umut olmasını istediğini belirterek, “Lütfen korkmayın ve cesur olun” dedi.

Rize'ye girmek için WhatsApp grubu kurmuşlar

Rize Valisi Kemal Çeber, büyük şehirlerden Rize'ye gelmek isteyen vatandaşların aralarında WhatsApp grubu kurarak iletişime geçtiklerini belirlediklerini, buna göre de tedbir aldıklarını söyledi. Çeber, "Rize'ye nasıl ulaşabileceklerini harita üzerinde yaptıkları çalışmalarla belirlemişler. Bunları da gördük. WhatsApp gruplarını yine bize kendi hemşehrilerimiz söyledi. Karadeniz insanının içi neyse dışı da odur. Haritayı birkaç hemşehrimiz bana gönderdi" ifadesini kullandı.

Pes artık: Kontrol noktalarını aşmak için WhtasApp grubu kurmuşlar

Rize Valisi Kemal Çeber, koronavirüs tedbirleri kapsamında kent girişlerinde oluşturulan kontrol noktalarını aşmak isteyenlerin, aralarında oluşturdukları WhatsApp grupları ile haberleştiklerinin tespit edildiğini açıkladı. Vali Çeber, ‘Şu köyden geçin orada uygulama yok veya varış noktasına 2 saat kala şu ilacı için, ateşiniz düşüyor, kontrole yakalanmıyorsunuz' gibi örnekleri maalesef görüyoruz. Bir taraftan da bunlarla mücadele ediyoruz” ifadelerini kullandı. .

Rizeli Sena 'Biz Bize Yeteriz Türkiyem' dedi: 3 buzağısını bağışladı

‘Biz Bize Yeteriz’ kampanyasına duygulandıran destek Rize’den geldi. Keçiyi sırt çantasına, yavrusunu ise köpeğinin sırtına bağladığı okul çantasına koyarak ahıra götürdüğü fotoğrafıyla sembolleşen 15 yaşındaki Rizeli Hamdu Sena Bilgin, 3 buzağısını bağışladı. Baba Bilgin, kızı Sena’nın yaptığından büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

Türkiye'nin 'Heidi'si Hamdu Sena 'Milli Dayanışma Kampanyası'na 3 buzağı bağışladı

Yeni doğum yapmış keçiyi sırt çantasına, yavrusunu ise köpeğinin sırtına bağladığı okul çantasına koyarak ahıra götürdüğü fotoğrafıyla tüm Türkiye'nin gönlünde taht kuran Hamdu Sena, "Milli Dayanışma Kampanyası"na 3 buzağı bağışlayarak destek verdi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+