En Güncel Şırnak Haberleri - Yenisafak.com

Şırnak Haberleri

PKK'lı teröristler orman işçilerine saldırdı: 6 yaralı

Şırnak'ın Uludere ilçesinde orman işçilerini taşıyan araca PKK'lı teröristlerin roketatarla düzenlediği saldırıda yaralı sayısının 6 olduğu belirtildi.

Şehit Topçu'nun amcası: Bu bizim düğünümüz, bayramımız

Fırat'ın doğusunda başlatılan Barış Pınarı Harekâtı'nda şehit olan Piyade Sözleşmeli Er Ahmet Topçu'nun (23) amcası Sami Topçu, "Yakın zamanda evlenmeyi düşünüyordu, 'Düğünüme gelirsin' demişti. Bu da bizim bir düğünümüz, bizim bayramımız" dedi.

İşçilere HDP zulmü

Cizre’de seçimi kazanan HDP’li başkan, uyguladığı baskı politikası ve zulümle işçileri yıldırmaya çalışıyor. 6 aydır personelin mesaisini ödemiyor, izinleri de iptal etti.

MHP Şırnak İl Başkanlığı'na silahlı saldırı

MHP Şırnak İl Başkanlığı binasına teröristler tarafından silahlı saldırı düzenlendi. MHP Genel Başkan Yardımcısı Yalçın saldırıya ilişkin yaptığı açıklamada, "Şükür ki saldırıda herhangi bir ölüm ya da yaralanma hadisesi vuku bulmamıştır" dedi.

Kıran-3 Operasyonu'nda 2'si gri kategoride 16 terörist etkisiz hale getirildi

İçişleri Bakanlığı, 21 Eylül'de başlatılan Kıran-3 Operasyonu'nda, ikisi gri listede olmak üzere 16 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı. Kıran-1, Kıran-2 ve Kıran-3 operasyonlarında bugüne kadar 43 teröristin etkisiz hale getirildiği belirtildi.

Şırnak'ta 3 terörist öldürüldü

Şırnak'ın İdil ilçesi kırsalında İl Jandarma Komutanlığınca gerçekleştirilen hava destekli operasyonda 3 terörist etkisiz hale getirildi.

Silopi'de 4'ü kadın 6 PKK'lı terörist teslim oldu

Şırnak'ın Silopi ilçesinde 4'ü kadın 6 PKK'lı terörist güvenlik güçlerine teslim oldu.

İki kız çocuğu PKK'dan kaçtı

Şırnak'ta 1,5 ay önce PKK'nın kaçırdığı 18 yaşından küçük iki kız çocuğu, terör örgütünden kaçtı. Jandarmaya sığınan çocuklar, "Kaç gün işkence ve cinsel istismara maruz kaldık hatırlamıyoruz. Bir gün boyunca hiç durmadan yürüdük" dedi.

PKK'nın kaçırdığı kızlar jandarmaya sığınarak yaşadıkları dehşeti anlattı

Şırnak'ta 1,5 ay önce kaçırılarak PKK'nın dağdaki mağarasına götürülen 18 yaşından küçük iki kız çocuğu, film senaryolarını aratmayan kaçış öyküsüyle jandarmaya sığındı. Jandarmaya sığınan kız çocuğu, "Kaç gün işkence ve cinsel istismara maruz kaldık hatırlamıyoruz. Bir gün işkencenin ardından mağara başında nöbetçi olmadığı bir anda dışarı çıktık, taşların arkasına gizlene gizlene uzaklaştık. Bir gün boyunca hiç durmadan yürüdük" diyerek yaşadıkları dehşeti anlattı.

Şırnak’ta 2 kadın terörist teslim oldu

Şırnak Valiliği, 'Kıran 2 Operasyonu' kapsamında 2 kadın teröristin güvenlik güçlerine teslim olduğu belirtildi. Valilik açıklamasında, terörle mücadele kapsamında operasyonlar kararlılıkla devam ettiği de belirtildi.

Şırnak'ta 15 günlük eylem yasağı

HDP'li 3 büyükşehir belediye başkanlıklarına yapılan görevlendirme sonrası gerçekleşmesi planlanan eylem ve etkinliklere, İçişleri Bakanlığı müdahale etti. Belediye başkanlarının görevden alınmalarını protesto etmek amacıyla açık alanda gerçekleşebilecek yürüyüş, basın açıklaması, mezar başı anma, oturma eylemi, stand açma, çadır kurma, bildiri dağıtma, protesto gibi eylem ve etkinlikler 23 Ağustos 2019 günü saat: 00.01'den 6 Ağustos 2019 günü saat: 24.00'e kadar 15 gün süre ile yasaklandı.

Şırnak'ta 4 terörist teslim oldu

Son dönemde terör örgütüne yönelik yürütülen başarılı operasyonların örgütte çözülme ve kaçışları hızlandı. Şırnak'ta 4 terörist, güvenlik güçlerinin ikna çalışmaları sonucu teslim oldu.

Şırnak'ta terör operasyonu: 1 asker şehit 3 asker yaralı

Silopi ilçesinde gerçekleştirilen operasyonda 1 asker şehit oldu, 3 asker yaralandı.

HDP'li belediye tahrik etti kaçak elektriği önleyen panolar parçalandı

Kaçak elektriğe karşı Silopi'de yıllardır kurulması engellenen panolar gerekli izinlerin alınmasının ardından dün kuruldu. Ancak HDP'li Silopi Belediyesi'nin engellemeleri ve tahriklerinin ardından kurulan kaçak elektrik önleyici panolar 1 saat sonra parçalandı.

HDP’li belediye şehit yakını barındırmıyor

Yerel seçimlerin ardından 4 ayda kazandıkları belediyeleri PKK kamplarına çeviren HDP’liler, şehit yakınlarını bir bir işten çıkartıyor. Hiçbir gerekçe gösterilmeden iş sözleşmeleri feshedilen Kadir Saluci onlardan sadece biri. Saluci, “Suçumuz vatanımızı sevmek, Türk bayrağını sevmektir” diye konuştu.

Jandarma ve MİT'ten ortak operasyon

Jandarma Genel Komutanlığı ve Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı (MİT) tarafından gerçekleştiren ortak operasyonla; Şırnak/Silopi Ortaköy Jandarma yol arama noktasına saldırarak 2 Jandarma personelini yaralayan teröristlerden biri daha etkisiz hale getirildi.

Şırnak'ta terörden gözaltına alınan doktor ve sağlık görevlileri

Şırnak'ın Cizre ilçesinde düzenlenen terör operasyonunda gözaltına alınan 1 doktor ve 3 sağlık personeli tutuklandı.

Şırnak’ta 2 terörist etkisiz hale getirildi

İçişleri Bakanlığı, Şırnak Uludere kırsalında gerçekleştirilen iç güvenlik operasyonları kapsamında 2 silahlı teröristin etkisiz hale getirildiğini bildirdi. Öte yandan bakanlıktan yapılan açıklamada, bölgede operasyonların devam ettiği belirtildi.

Güneydoğu'da sıcaklık 40 dereceyi aştı

Sıcak hava dalgasının etkisi altında bulunan bölgede sıcaklığın 40 dereceyi aşması yaşamı olumsuz etkiliyor. Sıcaklık Diyarbakır'da 42, Şanlıurfa'da 41, Ceylanpınar ilçesinde 42, Siirt'in Baykan ilçesinde 41, Batman'da 42, Şırnak'ın Cizre ilçesinde 44, Silopi ilçesinde ise 41 derece olarak ölçüldü. DÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nizamettin Toprak, "Kalp hastaları, fazla kilosu olanlar, çocuklar, yaşlılar ve gebeler sıcak havada dikkat etmezlerse ciddi problemlerle karşılaşabilir" dedi.

Arama noktasına saldırı düzenleyen terörist yakalandı

Şırnak’ın Cudi Dağı kırsalında hava destekli operasyonda etkisiz hale getirilen 4 teröristten birinin, terör örgütünde sözde tim komutanı olarak faaliyet gösteren "Şervan" kod adlı terörist olduğu tespit edildi. Bu arada, jandarma personelinin yaralanmasına neden olan olayda teröristlere yardım ettiği belirlenen bir şüpheli de yakalanarak tutuklandı.

Ovaköy için hazırız

Ankara-Bağdat ilişkilerini en üst seviyeye taşıyacak Ovaköy Sınır Kapısı için çalışmalar hızlandı. Telafer-Musul üzerinden Bağdat’a ulaşması planlanan hatla ilgili Türkiye’nin tüm etütleri tamamlandı. Irak tarafının yükümlülüklerini yerine getirmesinin ardından Ovaköy’ün hizmete açılması önünde bir engel kalmayacak. Habur, Türkiye-Irak arasında 13 milyar doları aşan ticarette yetersiz kalıyor.

PKK'da çözülme sürüyor: 2 terörist daha teslim oldu

Şırnak'ın Silopi ilçesinde biri kadın 2 PKK'lı terörist güvenlik güçlerine teslim oldu.

Tedavi altındaki asker 7 gün sonra şehit düştü

Şırnak’ta 11 Temmuz günü el yapımı patlayıcının infilak etmesi sonucu yaralanarak hastaneye kaldırılan bir asker, 17 Temmuz günü şehit düştü.

Şırnak'ta yaralanan askerimiz şehit oldu

Şırnak'ta 11 Temmuz'da EYP'nin infilak etmesi sonucu yaralanan askerimiz, tedavi gördüğü hastanede şehit düştü.

Beytüşşebap'ta patlama: 3 işçi yaralı

Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesinde, Kato Dağı'nda bulunan Kerkük askeri üs bölgesi yolunda PKK'lı teröristlerce yola tuzaklanan el yapımı patlayıcının infilak ettirilmesi sonucu 1 işçi hayatını kaybederken, 2 işçi yaralandı. Güvenlik güçleri, yola patlayıcı tuzaklayan teröristlerin etsiz hale getirilmeleri için operasyon başlattı.

Şırnak'ta terör saldırısı: 4 bekçi yaralandı

Cizre'de terör örgütü PKK mensuplarınca güvenlik güçlerine yönelik el yapımı patlayıcı ile gerçekleştirilen saldırıda 4 bekçi hafif yaralandı.

Şırnak'ta PKK'lı teröristler 2 çobanı katletti

Şırnak merkeze bağlı Geçitboyu köyünde, Vali Çevik ve Hekim Demir isimli 2 çoban terör örgütü PKK mensupları tarafından katledildi. Teröristler bölgedeki ağaçları ateşe vererek olay yerinden kaçtı. Teröristlerin yakalanması için geniş çaplı operasyon başlatıldı.

Sınır tellerine takılan çantadan patlayıcı çıktı

Suriye'den Şırnak'ın Cizre ilçesine atılmak istenen, üzerinde kumandalı ateşleme sistemi bulunan 15 kilo patlayıcı, sınır hattındaki modüler beton duvardaki dikenli tellere takıldı. Teröristlerin patlayıcıyla, Türkiye'deki üst düzey görevliler ve güvenlik güçlerine yönelik sansasyonel eylem yapacağı belirtildi. Patlayıcı, sınır hattında kontrollü şekilde imha edildi.

Gabar Dağı'nda operasyon: 2 terörist etkisiz hale getirildi

Şırnak Gabar Dağı kırsalına düzenlenen hava destekli operasyonda 2 terörist etkisiz hale getirildi. Teröristlerden birinin gri kategoride aranan sözde Gabar beşli yürütmede görevli M. Şirin Arslan olduğu tespit edildi.

Bu başkan Şırnak’a iyi geldi

Şırnak’ta yüzde 61,72 gibi rekor oyla belediye başkanlığına seçilen AK Partili Mehmet Yarka, 3 ayda şehrin havasını değiştirdi. Aldığı maaşı üniversite öğrencilerine burs olarak veren Yarka, her gün dolup taşan makamında misafirlerini kendi ağırlıyor. Seyahat masraflarını cebinden ödüyor ve makam aracı da kendisine ait. 7’den 70’e herkesle iletişim halinde olan Yarka, “Vatandaş bana güveniyor. Bu güvenin sarsılmaması için çok çalışacağız” diyor.

Listeye 2 çizik daha

Şırnak'ta etkisiz hale getirilen 8 teröristten birinin Terörden Arananlar Listesi'nde turuncu kategoride aranan Emine Toy, birinin de gri kategoride aranan Yılmaz Begiç olduğu belirlendi.

Kaybolan uzman çavuşun 3,5 yıl sonra şehadet haberi geldi

Şırnak'ta, 12 Aralık 2015'te sınav için şehir merkezine giden ve birliğine dönmeyen Jandarma Uzman Çavuş Ferdi Polat'ın şehit olduğu belirlendi. Yıllardır çocuklarından haber bekleyen Polat'ın Gaziantep'in Nurdağı ilçesinde yaşayan ailesine şehadet haberi verildi.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.