Ardahan Haberleri

Bir ilimizi istila eden kargalar görenleri tedirgin ediyordu: Uzmanından rahatlatan açıklama

Uzman Biyolog ve Çevre Mühendisi Kemal Kayatürk, Ardahan'da yaşanan karga istilasıyla ilgili değerlendirmede bulundu. Kayatürk, kargaların tarım arazilerine zararının olmadığını belirterek, "Özellikle beslenme biçimi nedeni ile kargalar insanlara son derece yarar sağlayan canlılardır" dedi.

Doğu Anadolu'da gece en düşük sıcaklık Ardahan'da ölçüldü

Doğu Anadolu Bölgesi'nde gece en düşük sıcaklık sıfırın altında 11 dereceyle Ardahan'da ölçüldü.

Doğu Anadolu'nun en soğuk yerleşim yeri: Eksi 26'yı gördü

Meteoroloji 12. Bölge Müdürlüğü Doğu Anadolu Bölgesi için buzlama ve don uyarısında bulunurken bölgede gece en düşük hava sıcaklığı, sıfırın altında 26 dereceyle Ardahan'ın Göle ilçesinde ölçüldü.

Baharın habercisi leylek erken geldi: Bu yıl bizi şaşırttı

Ardahan’da, "baharın habercisi" olarak nitelendirilen leyleğin kente gelmesi vatandaşların ilgisini çekti. Önceki yılların aksine bu kış mevsiminde hava sıcaklıklarının genel olarak mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği kentte, bir leylek aile hekimliği üzerindeki yuvaya geldi.

Eşinin burnunu kıran Gelecek Partisi Ardahan İl Başkanı tutuklandı

Gelecek Partisi Ardahan İl Başkanı Celil Toprak eşini sürekli darp ettiği ve burnunu kırdığı iddiasıyla gözaltına alındı. Toprak 'kasten yaralama' suçundan tutuklandı.

Doktora tezi için 8 aydır göçerlerle birlikte yaylada yaşıyor

Ardahan Üniversitesinde doktora yapan Özlem Akgün, doktora tez konusu olan ’Göçebe aşiretlerde hayvancılık ve doğa kültür ilişkisi: Alikan, Düderan ve Soran aşiretleri örneğinde halk bilim açısından karşılaştırılmalı bir inceleme’ için 8 aydır göçerlerle birlikte yaylada çadırlarda kalıyor. 3 büyük göçer aşiretlerle ilgili saha çalışması yapan, Mardin’in Nusaybin ilçesinde göçerlerle kalan Akgün, saha çalışmasının yüzde 95’lik kısmını tamamlayarak teslim edecek.

Ekipler fazla arabayı görünce nöbetçi savcıdan talimat isteyip eve girdi: Kumar oynayan 8 kişiye 30 bin ceza

Ardahan'da yapılan denetimlerde bir ikamette çok sayıda araç görülmesi nedeniyle ekipler şüphelenerek nöbetçi savcıdan talimat istedi. İlgili ikamete giren ekipler, 8 kişiyi bir masanın etrafında kumar oynarken yakaladı. Evdeki tüm kişilere toplam 30 bin lira ceza kesildi.

Çıldır Gölü'nde yıldızların görsel şöleni

Kars-Ardahan sınırları içerisinde yer alan ve yüzenin bir kısmı buz tutan Çıldır Gölü'nde gece gökyüzü uzun pozlama tekniğiyle görüntülendi.

Kar bir anda bastırdı: Kent merkezinde her yer beyaza büründü

Ardahan, kasım ayının sonlarında karla tanıştı. Sabah saatlerinde başlayan kar kent merkezinde ve kırsal kesimlerde evlerin çatılarını, otomobillerin üstünü ve yolları karla kaplandı.

Ardahan'da bir ilçe 3 gün susuz kaldı, belediye başkanı isyan etti: Bu şahıs şizofren bile olamaz

Ardahan'ın Göle ilçesinde içme suyunu taşıyan boru, kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce odun koyulup, tıkandı. Güvenlik güçleri, ilçeyi susuz bırakanları bulmak için çalışma başlattı. Göle Belediye Başkanı İlhan Gültekin, sosyal medyadan yaptığı açıklamayla olaya tepki gösterdi. Gültekin, "İlçe halkı susuz kalınca bir insan tatmin olabiliyorsa bu şahıs şizofren hasta bile olamaz. Buna yakışacak kelime bulamıyorum" açıklamasını yaptı.

Ardahanlı emekli öğretmen soyadını aldığı arıcılığı 64 yıldır bırakmadı 64 yıldır arıcılık yapıyor

Ardahan'da yaşayan 97 yaşındaki emekli öğretmen Kazım Arıcı, ilerleyen yaşına rağmen yıllara meydan okuyarak, soyadını aldığı arıcılık mesleğini sürdürüyor. Kazım Arıcı, uzun ve sağlıklı yaşamını arılara, bala ve doğal yaşamaya bağlıyor. Mesleğe bir kovan arıyla başladığını ve birkaç yıl içerisinde bu sayının 50’ye kadar çıktığını söyleyen Arıcı, "Dedem zamanında Ahıska’dan arı getirmiş 2 kovan. O zamandan bu zamana devam ettiriyoruz. Soy ismimi aldığım arıcılık mesleğini de devam ettiriyorum. ...

Ardahan'da kayıp koyun sürüsü, dronla bulundu

Ardahan'ın Damal ilçesinde, Feramuz Edemir'e ait olan ve kaybolan koyunlardan 130'u, jandarma ekiplerince yapılan dronlu çalışma sonucu bulundu.

Boz ayı yiyecek aramak için şehre indi

Ardahan'da boz ayı yiyecek aramak için şehre indi. Uzun süre sanayi bölgesinde dolaşan bozayı, cep telefonu kamerasıyla görüntülendi.

Ardahan'da korkunç olay: Çay yapmak isterken bir anda alevler içinde kaldı

Uzmanların tüm uyarısına rağmen sobayı benzinle yakmak isteyen bir vatandaş ölümden döndü. Ardahan'da yaşayan 81 yaşındaki Kadim Ercan, çay yapmak için benzinle yaktığı sobada meydana gelen parlama sonucu feci şekilde yandı. Acı içinde çığlıklar atan yaşlı adam hastanede tedavi altında.

Yağmur, dolu, fırtına ve hortum Ardahan'ı felç etti

Yurdun büyük bölümü sıcak havalar nedeniyle kavrulurken Ardahan'da ise etkili olan yağmur, fırtına, dolu ve hortum ili adeta felce uğrattı. Çok sayıda mahallede su baskınları yaşanırken hortumdan dolayı ise bazı evlerin çatıları uçtu, enerji nakil hatlarında kopmalar meydana geldi.

Ardahan'da sıcaktan bunalanlar yazın ortasında karla serinliyor

Ardahan’da hava sıcaklıklarının mevsim normalllerinin üstüne çıkmasıyla bunalan halk, yaylada gölge alanda kalan karla serinlemeye çalışıyor. Serinlemek için kar yiyen vatandaşlar, “Milletin sıcaktan yandığı bu günlerde Posof için bulunmaz bir nimet" dedi.

Ardahan'da aniden bastıran şiddetli dolu birçok araca zarar verdi

Ardahan'da aniden bastıran dolu, şehir merkezini beyaza bürüdü. Yaklaşık 15 dakika etkili olan doludan birçok araç zarar gördü.

Ardahan'daki bu adalar yüzüyor: Dipsiz Göl keşfedilmeyi bekliyor

Ardahan'ın Posof ilçesindeki Dipsiz Göl, el değmemiş doğası, yeşil örtüsü ve yüzen adalarıyla doğaseverleri ağırlamayı bekliyor. Posof Belediye Başkanı Cahit Ulgar, "İlçemizin birçok güzelliği mevcut ancak Dipsiz Göl, yüzen adaları, bünyesinde barındırdığı balıkları, daha da önemlisi yemyeşil örtüsüyle insanı cezbediyor" dedi.

Ardahan'da mayıs ayında lapa lapa kar yağdı

Ardahan merkez ile Göle ilçesinde akşam saatlerinde lapa lapa kar yağdı. Akşam saatlerinde lapa lapa yağan karı gören vatandaşlar, "Kışın yağmayan kar Mayıs ayında yağdı. inşallah yollar kapanmaz. Lapa lapa yağıyor. Biz kar yağışına alışığız" diye konuştu.

Ardahan'da nisan karı: Görenler şaşkınlık yaşadı

Ardahan'da, nisan ayının son günlerinde kar yağışı etkili oldu. Kent merkezini bu sabah bembeyaz görenler, şaşkınlık yaşadı.

Ardahan Göle'de hava sıcaklığı eksi 25'i gördü

Kar yağışının ardından aşırı soğukların etkili olduğu Doğu Anadolu Bölgesi'nde gece en düşük hava sıcaklığı Ardahan'ın Göle ilçesinde sıfırın altında 25 derece ölçüldü.

Doğu buz kesti: Eksi 28’i gördü

Sibirya soğuklarının etkili olduğu Doğu Anadolu Bölgesi buz kesti. Gece en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında 28 dereceyle Ardahan’ın Göle ilçesinde ölçüldü.

Buzdan şehir

Sibirya soğuklarının yaşandığı ve sıfırın altında 40 derece ile yurt genelinde en düşük sıcaklık değerinin ölçüldüğü Ardahan’ın Göle ilçesinde vatandaşların evlerinden dışarı çıkmakta zorlanması sebebiyle hayat donma noktasına geldi.

Ardahan'da beklenen kar gelmeyince çareyi suni karda buldular

Ardahan'da yeterli yağış olmaması nedeniyle sezonu açamayan Ardahan'daki Yalnızçam Kayak Merkezi'nde, yarıyıl tatili için yapay kar üretme makineleri çalıştırıldı. Ardahan Valisi Mustafa Masatlı, "Her alanda olduğu gibi bu alanda da amacımız vatandaşımıza hizmet etmek. Öğrencilerimiz tatile girdi, haklı olarak değerlendirmek isteyecekler. Onlar için en ideal yer de Yalnızçam'dır. Biz de buna altyapı oluşturmak istedik" dedi.

Türkiye'nin en soğuk yerleşim yeri: Sıfırın altında 25,8 derece ile Ardahan'ın Göle ilçesi oldu

Kar yağışının etkisini kaybettiği Doğu Anadolu Bölgesi'nde dondurucu soğuklar yaşanıyor. Türkiye'nin en soğuk yerleşim birimi sıfırın altında 25,8 derece ile Ardahan'ın Göle ilçesi oldu. Bölgedeki diğer illerde ise termometreler, yine sıfırın altında olmak üzere Ağrı'da 24,7, Kars'ta 22,1, Erzurum ve Ardahan'da 15, Muş'ta 13, Erzincan'da 9, Iğdır'da ise 7 derece olarak belirlendi.

Çıldır'da Eskimo usulü balık avlıyorlar: Ekmeklerini gölden çıkartıyorlar

Ardahan'ın Çıldır ilçesinde dondurucu soğuklar nedeniyle yüzeyi buzla kaplanan Çıldır Gölü'nde balıkçılar, Eskimo usulü balık avlıyor. Geçimini yıllardır gölde balık avlayarak sağladığını söyleyen 6 çocuk babası Atanur Dursun, "Bu baba mesleği. Balığın kilosunu 20 liraya satıyoruz. Günde ortalama 10 ila 15 kilo arasında çıkıyor. Çıkan balıkları da kızağa koyun köye götürüyoruz." dedi.

Ardahan'da çekilen fotoğraf sosyal medyada gündem oldu

Ardahan'ın Damal ilçesine bağlı Yukarı Gündeş köyünde Cengiz Morkoç'un yeni doğan danasını çektiği fotoğrafa yansıyan siluet, sosyal medyada tartışma konusu oldu.

Doğu Anadolu'da soğuk hava etkili oluyor: Ardahan eksi 13'ü gördü

Doğu Anadolu Bölgesi'nde en düşük hava sıcaklığı, sıfırın altında 13 derece ile Ardahan'da ölçüldü. Günün en yüksek sıcaklıklarının ise Tunceli'de 14, Erzincan'da 10, Ağrı ve Iğdır'da 9, Ardahan ve Erzurum'da 8, Kars'ta ise 7 derece olması öngörülüyor.

Ardahan'da tarihi eser kaçakçılığı: Osmanlı dönemine ait tas ve kase bulundu

Ardahan'ın Damal ilçesinde Jandarma Komutanlığı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele ekipleri, tarihi eser satmak için girişimde bulunulacağı bilgisi üzerine operasyon düzenledi. Operasyonda bir tas ile iki kase ele geçirildi.

Ayının saldırdığı çoban, canını kurtarmak için uçurumdan atladı

Ardahan'ın Bağdeşen köyünde, koyun otlatan Onur Beşli (24), ateş yakmak için odun topladığı sırada karşılaştığı boz ayının saldırısına uğradı. Saldırıdan kurtulmak için uçurumdan atlayan Beşli, hastaneye kaldırıldı.

Ayının saldırdığı çoban, canını kurtarmak için uçurumdan atladı

Ardahan'ın Bağdeşen köyünde, koyun otlatan Onur Beşli (24), ateş yakmak için odun topladığı sırada karşılaştığı boz ayının saldırısına uğradı. Saldırıdan kurtulmak için uçurumdan atlayan Beşli, hastaneye kaldırıldı.

Ardahanlılar lösemi hastaları için seferber oldu

Türkiye genelinde ilik nakli bekleyenler için Ardahanlılar harekete geçti. Sosyal medyada başlayan kök hücre çağrısı, Ardahan Valiliği ve Türk Kızılayı işbirliği ile kampanyaya dönüştü. Kızılay Kan Merkezinde gerçekleştirilen kan ve kök hücre kampanyasına büyük ilgi oldu. Uzun kuyruklar oluşturan Ardahanlılar, kök hücre bağışında bulundu.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+