Elaziğ Haberleri

Depremin yükünü alan Şehir Hastanesinde maske ve dezenfektan üretimi başladı

Korona virüs salgının ülke genelinde görülmeye başlamasının ardından şehir hastanelerinin önemi bir kaz daha ortaya çıktı. Elazığ depremin de önemli bir görev üstlenen Fethi Sekin Şehir Hastanesinde, hem ihtiyaç duyulan sağlık hizmeti veriliyor, hem de artan talep nedeniyle cerrahi maske, antiseptik solüsyon, el ve cilt dezenfektanı üretiliyor.

Üretici depremi kuzu sesiyle unuttu

Küçükbaş hayvancılığın yoğun olarak yapıldığı Elazığ’da, 24 Ocak’ta yaşanan depremden maddi olarak zarar gören hayvan yetiştiricileri, devletin desteği ve bereketli kuzu doğumları ile moral buluyor. İl Tarım ve Orman Müdürü Turan Karahan, “350 bin civarındaki yavru, mera ve çayırlarla bulaşacak. İnşallah bu bereketle Elazığ’da depremin yaralarını bir an önce sarmış olacağız” dedi.

Elazığ’da 12 saatte 55 deprem meydana geldi

Elazığ’da dün akşam meydana gelen 5 büyüklüğündeki deprem kentte kısa süreli panik oluştururken, 12 saatte 55 deprem meydana geldiği belirtildi.

Elazığ'da art arda iki deprem oldu

AFAD verilerine göre, Elazığ'da merkez üssü Sivrice ilçesinde 20.53'de 5,0 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremin, 21,34 kilometre derinlikte olduğu belirlendi. Bu depremin ardından 3.7’lik bir deprem daha meydana geldi.

Elazığ’da 3.6 büyüklüğünde deprem

Sabah saat 08.14’te merkez üssü Elazığ merkez olan 3.6 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremin 4.68 kilometre derinlikte meydana geldiği belirtildi.

Elazığ için flaş karar: Merkezdeki bölge riskli ilan edildi

Elazığ'da Merkez ilçe sınırları içindeki yaklaşık 6 hektar büyüklüğündeki bölge "riskli alan" ilan edildi.

Elazığ’da sabah saatlerinde korkutan deprem

Elazığ'da sabah saatlerinde merkez üssü Sivrice ilçesi olan 3.8 büyüklüğünde deprem meydana geldiği açıklandı.

Elazığ'da depremde hasar gören evinden anten almaya gitti balkonun çökmesi sonucu hayatını kaybetti

Elazığ'da 6.8'lik depremde ağır hasar görünce boşalttığı, 2 katlı kerpiç evine televizyon antenini almaya giden Murat Demir, balkonun çökmesi sonucu yaşamını yitirdi.

Depremzede öğrencilere ücretsiz servis

Elazığ’da depremzede öğrenciler için ücretsiz servis hizmeti başlatıldı. Öğrenci velisi Nursen Ardıç, servis hizmetinden çok memnun olduklarını belirterek, “Devletimiz elinden geleni yapıyor. Hemen hemen istediğimiz her şey yerine getiriliyor” dedi.

Elazığ'ın Sivrice ilçesinde 4.6 büyüklüğünde deprem

Elazığ'ın 4.6 büyüklüğünden deprem oldu. AFAD, saat 15.29'da meydana gelen depremin merkez üssünü Sivrice ilçesi olarak açıkladı. Sivrice'de geçtiğimiz ayda 6.8 büyüklüğünde bir deprem olmuştu.

Depremzedelere dubleks evler: Anahtarlar teslim edilmeye başlandı

Elazığ’da meydana gelen depremin ardından çift katlı konteynerlerden oluşan geçici barınma merkezi evlerinin anahtarları ailelere teslim edilmeye başlandı. 456 ailenin kalacağı ikinci konteyner kentte anahtarları teslim edilen 40 ailenin bugünden itibaren taşınmaya başlayacağı belirtildi.

Elazığ’da kira yardımı ödemeleri başladı, sadece nüfus cüzdanı yeterli

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Elazığ’da depremden etkilenen vatandaşlara yönelik kira yardımı ödemelerine başladı. Bakanlık ilk etapta iki mahallede 797 hak sahibine, 2 milyon 935 bin TL yardımda bulundu. Kira yardımı almak isteyen depremzedelerin sadece nüfus cüzdanları ile bakanlığın açtığı “İletişim ve İrtibat Ofislerine” başvurmasının yeterli olduğu bildirildi.

Elazığ'da kurulan konteyner kentte 500 depremzede anahtarını teslim aldı

Elazığ'ın Sivrice ilçesindeki depremin ardından evleri yıkılan ya da hasar gören afetzedeler, kendileri için geçici barınma yeri olarak inşa edilen konteyner kentte anahtarlarını aldı.

Elazığ'da depremin ardından ilk ders zili çaldı: Okulu yıkılan öğrenciler en yakın okullara nakil edildi

Elazığ'da 24 Ocak'ta meydana gelen depremin ardından ara verilen eğitime ildeki 515 okulda 8 bin 895 öğretmen ve ‪126 bin 276‬ öğrenci ders başı yaptı. Depremde hasar gördüğü için boşaltılan il merkezi ve ilçelerdeki 33 okuldaki 11 bin 371 öğrenci, yeni okullar inşa edilene kadar en yakın okulda eğitim görecek. Depremde hayatını kaybeden Muhammet Salih Civelek’in okuduğu Vali Lütfullah Bilgin İlkokulunda, Civelek’in masasına resmi ve çiçek bırakılırken, arkadaşlarının üzüntüsü yüzlerine yansıdı.

Bakan Kurum: Elazığ'da yaklaşık 19 bin bağımsız bölümden oluşan konut projelerini başlattık

Depremin vurduğu Elazığ ve Malatya'daki çalışmalara ilişkin bilgi veren Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, devam eden projelere ilişkin ayrıntılar verdi. "Kolları sıvadık" diyen Bakan Kurum, "Elazığ'da yaklaşık 19 bin bağımsız bölümden oluşan konut projelerini başlattık" dedi.

TDV’den depremzede aileler için konteyner ev: Milletimizin emanetlerini güvenli bir şekilde ihtiyaç sahiplerine ulaştırdık

Merkez üssü Elazığ’ın Sivrice ilçesi olan ve civar illerde de hissedilen 6.8’lik depremden etkilenen ailelerin kullanımı için bölgeye konteyner evler gönderildi. Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti II. Başkanı İhsan Açık, "Hayırseverlerimizle yaptığımız görüşmeler sonrasında 21 metrekarelik içerisinde lavabo, banyo ve mutfağı olan 1 1’lik konteyner evleri göndermeye başladık. Yaklaşık 50 evin kurulumu tamamlandı. Milletimizin emanetlerini güvenli bir şekilde ihtiyaç sahiplerine ulaştırdık ve ...

Depremin ana merkezi Çevrimtaş’a ilk ‘örnek ev’ kuruldu: Gelip bakıyorlar

Elazığ’da 24 Ocak’ta meydana gelen depremin ana merkezi Çevrimtaş köyünde evleri yıkılan depremzedeler için ilk örnek evin kurulumu yapıldı, hafif çelikten örnek ahırın da kurulma çalışması başlatıldı. Yaşanan deprem sonrası evi yıkılan ve isteği üzerine arazisi içerisinde ‘örnek’ ev yapılan iki çocuk babası Ramazan Ernek, “Depremde evimiz zarar gördü şuan enkazı kaldırılıyor. Onun için bizlere de bir ev yaptılar. Allah razı olsun. Örnek ev yaptılar ve gelip bakıyorlar. Elazığ ve Malatya’da bu ç...

Depremin vurduğu Elazığ’da su 3 ay ücretsiz oldu

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, deprem nedeniyle kent genelinde hiçbir aboneden 3 ay süreyle su ücreti alınmayacağını bildirdi.

Elazığ’da depremde hasar gören 50 yıllık okullar yıkılıyor

Elazığ’da 6.8’lik depremin ardından hasar gören okulların yıkımı yapılıyor. Hasar gören okullar da eğitim öğretim gören yaklaşık 11 bin öğrencinin başka okullara naklinin yapıldığı kaydedildi.

Elazığ'da depremzedeler evlerinin anahtarını almanın sevincini yaşadı

Depremzedeler için ayrılan 132 konutun hak sahipleri evlerinin anahtarlarını almaya başladı. Enkaz altından 14 saat sonra kurtarılan Nazmiye Düşmez, "Allah herkesten razı olsun. Evi çok sevdim, mutlu oldum. İnsanın evi olunca hayata yeniden bağlanma hissi duyuyor. Cumhurbaşkanımıza, İçişleri Bakanımıza, Valimize, herkese teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

Çadır kentte yangın çıktı: 8 kişi dumandan etkilendi

Elazığ’da depremde evleri hasar gören vatandaşların kaldığı çadır kentte yangın çıktı, 8 kişi dumandan etkilendi.

AFAD açıkladı: Depremzedeler için 99,4 milyon lira yardım toplandı

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Elazığ depremi yardım kampanyasında şu ana kadar 99 milyon 449 bin 710 lira yardım toplandığını açıkladı.

Elazığ'da 4.2'lik depremin ardından hasarlı bina çöktü

Elazığ’da bugün meydana gelen 4.2 büyüklüğündeki depremin hemen ardından daha önce hasar gördüğü için boşaltılan 6 katlı bina kendiliğinden çöktü.

Elazığ'da 4,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi

AFAD verilerine göre, Elazığ'ın Sivrice ilçesinde saat 14.42'de 4,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Meteorolojiden 13 ile yağış uyarısı yapıldı

Meteorolojiden yapılan son hava durumu değerlendirmelerine göre, Doğu Anadolu’nun güneydoğusu ve Güneydoğu Anadolu ile Elazığ, Bingöl, Muş, Kars, Ağrı ve Iğdır çevrelerinin çok bulutlu ve yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, Güneydoğu Anadolu’da yağmur, yağış alan diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olmak üzere Hakkari ve Şırnak çevrelerinde yoğun olması bekleniyor. Doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum'dan Elazığlılar'a teşekkür: Devletimiz sağ olsun dediler

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Elazığ'da depremde hasar gören yerler ile yıkım çalışmalarının sürdüğü alanlarda incelemelerde bulundu. Bakan Kurum, "Elazığ'ımızı bu çektiği sıkıntıdan, acıdan kurtaracak ve gerçekten yaşanabilir, depremle ilgili mücadele noktasında sağlam ve güvenli konutları inşa edeceğimiz bir Elazığ'ı hayal ediyoruz ve bu hayal ettiğimiz projeyi de en yakın zamanda gerçekleştireceğiz" ifadelerini kullandı.

Bakan Soylu Elazığ'da depremzedelerle buluştu: Emrinize amadeyiz

İçişleri Bakanı Soylu, Elazığ'da depremzedelere nakdi yardım ulaştırılması için kurulan çadırı ziyaret etti ve Hasar İtiraz Merkezinde vatandaşların sorunları ve taleplerini dinledi. Soylu, halkla sohbeti sırasında, "Dertlerinize, sıkıntılarınıza gücümüz yettiğince derman olmaya çalışıyoruz. Yaraları birlikte sarmaya çalışıyoruz. Herkes güvenli, hem de güzel yerlerde oturuncaya kadar emrinize amadeyiz. Allah bizi mahcup etmesin. El birliğiyle inşallah burayı çok iyi bir noktaya getireceğiz" diye...

Elazığ'da okulların açılma tarihi 24 Şubat'a ertelendi

6.8 büyüklüğündeki deprem nedeniyle daha önce 17 Şubat'ta başlaması planlanan eğitim öğretimin, yeni bir kararla 24 Şubat'a ertelendiği duyuruldu.

Elazığ Sivrice'de 3,8 büyüklüğünde deprem

Elazığ'ın Sivrice ilçesinde 3,8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. 24 Ocak’ta meydana gelen 6.8’lik deprem sonrasında bugüne kadar 2 bin 400’den fazla artçı sarsıntı oldu. Dün geceden itibaren de Elazığ’da 3 şiddetinin altında 15 deprem meydana geldiği belirtildi.

Elazığ’da hasarlı binalardan hırsızlığa 6 tutuklama

24 Ocak'ta Elazığ'ın Sivrice ilçesinde meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremin ardından ağır hasar alan binalarda bulunan dairelerle inşaattan hırsızlık yapan 6 şüpheli tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Fırsatçılara müsaade yok

Elazığ’daki depremde evleri hasar gören vatandaşların eşya taşımada talebi artınca, farklı illerden gelip fiyatlarını 2-3 katına çıkartan nakliyecilere karşı önlem alındı. Kentte askeri kamyonlar devreye girerek ihtiyaç sahibi vatandaşların eşyalarını ücretsiz taşımaya başladı.

10 gün içinde temel atılacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Elazığ’da kentsel dönüşümün 10 gün içerisinde başlayacağını söyledi. Kurum, “Sürsürü Mahallesinde 10 gün içerisinde temel atacağız.” dedi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+