Elaziğ Haberleri

Enkazdan 3 kişiden birinin cansız bedeni çıkarıldı

Enkazdan 3 kişiden birinin cansız bedeni çıkarıldı

Önce o teyzeyi kurtarın

Elazığ depreminin sembollerinden biri olan Azize Çelik, kendisini enkazdan çıkarmaya çalışan yardım ekibine, “O teyzenin sesi gelmiyor, sesi kesildi. Önce onu çıkarsaydınız, sonra beni çıkarın” diye seslendi. Bu fedakarlıktan çok etkilenen ekipler yine de önce Çelik’i çıkardı. Çelik’in “teyze” dediği 65 yaşındaki Hatun Yamış da kısa süre sonra kurtarıldı. Depremde şu ana kadar 39 kişi hayatını kaybetti, 1607 kişi ise yaralandı.

Süleyman Soylu Elazığ'da yetkililerden bilgi alıyor

Süleyman Soylu Elazığ'da yetkililerden bilgi alıyor.

Bakan Süleyman Soylu canlı yayında açıkladı: Ortak deprem hattı geliyor

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Elazığ depremiyle ilgili son gelişmeleri anlattı. Soylu, deprem sonrası iletişim için ortak bir deprem hattı için çalışma yapıldığını, "Ortak bir deprem hattı oluşturuyoruz. Bunu bütün telefonlara yükleyeceğiz mümkünse bundan sonra satılan bütün telefonlarda olacak" ifadeleriyle açıkladı.

Jandarma ekiplerinden depremde yaralananlara ziyaret

Elazığ İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, depremde yaralananları hastanede ziyaret etti. Yaralıların durumları hakkında bilgi alan ekipler, "geçmiş olsun" dileğinde bulundu.

İsmailağa, Elazığ ve Malatya’da depremzedeler için seferber oldu

Türkiye, Elazığ'da meydana gelen ve birçok şehirde hissedilen depremle sarsılırken, İsmailağa Cemaatinin hocalardan oluşan ekipleri depremin yaşandığı bölgeye intikal ederek bölge halkının yanında yer aldı. Hocalar, arama ve kurtarma faaliyetlerini yürüten ekipler ve resmi görevlilerle de görüşerek kendilerine başarı ve sağlık temennilerini ilettiler.

Depremde hayvanları telef olan vatandaşlara hayvan ve yem desteği

Tarım ve Orman Bakanlığı, Elazığ’daki deprem nedeniyle hayvanları telef olan vatandaşlara hayvan ve yem desteği verilmeye başlandığını bildirdi. Hasar tespit çalışmalarında Orman Genel Müdürlüğü’ne ait 14 adet hizmet aracının görev yaptığı, yıkılan binalarda kullanılmak üzere 1 adet iş makinesi ve operatörlerin de 7 gün 24 saat anlayışıyla çalışmalara katıldığı ifade edildi.

Depreme doğumhanede yakalandılar: Doktor "sakin olun" telkinlerinde bulundu

Malatya’da özel bir hastanede doğum yapan kadın ve sağlık görevlileri, depreme hastanede yakalandı. Sağlık görevlilerinin büyük korku yaşadığı deprem anında doktor "sakin olun" telkinleri ile personeli sakinleştirmeye çalıştı.

Suriyeli genç, tırnaklarıyla kazıyarak enkazdan kurtardığı depremzedeyle buluştu

Elazığ depreminin yaşanmasının hemen ardından Sürsürü mahallesinde yıkılan binaya koşan Suriyeli üniversite öğrencisi Mahmud, elleriyle kazarak enkazdan çıkarttığı Dürdane Aydın ve eşi Zülküf Aydın ile bir araya geldi. Gözyaşlarına hakim olamayan Dürdane Aydın, "O bizim kahramanımız" dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum: Riskli binalar için köklü dönüşüm projesini başlatacağız

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum "Riskli binalar için köklü dönüşüm projesini başlatacağız. Acil olarak yıkılacak binalar önceliğimiz. Dönüştürülecek konutlar için vatandaşlara kira yardımı, taşınma yardımı yapacağız" açıklamasında bulundu.

Sağlık Bakanı Koca açıkladı: Azize'den haber var

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Elazığ'da açıklamalarda bulundu. Enkaz altından çıkarılan Azize Çelik'in sağlık durumu ile ilgili bilgi veren Bakan Koca, "Azize Çelik yoğun bakımda, genel durumu iyi. Eşi ve çocuğu da serviste. Genel durumları iyi" açıklamasında bulundu.

Depremde hayatını kaybedenler son yolculuğuna uğurlandı

Elazığ'da meydana gelen depremde hayatını kaybeden aynı aileden 5 kişinin cenazesi ile Müzeyyen Ayken ve gelini Zehra Ayken toprağa verildi.

İçişleri Bakanı Soylu: Enkaz altından 45 vatandaş kurtarıldı

İçişleri Bakanlı Süleyman Soylu Elazığ'da yaşanan 6.8 şiddetindeki depremle ilgili açıklamalarda bulundu. Soylu depremin öncesi sonrası ve mevcut bilgilerle ilgili açıklamalarda bulundu. 31 vatandaş Elazığ'da 4 vatandaş da Malatya'da toplam 35 vatandaşın hayatını kaybettiğini açıklayan Soylu göçük altından da toplam 45 kişinin sağ olarak kurtarıldığı bilgisini verdi.

Vatandaşlardan CİMER’e Elazığ için destek mesajı yağdı

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Elazığ’ın Sivrice ilçesinde meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki deprem sonrasında Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) çok sayıda destek ve dayanışma mesajı geldiğini aktardı.

AFAD: Depremde 39 kişi hayatını kaybetti, enkazdan 45 kişi kurtarıldı

AFET ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Elazığ'da meydana gelen depremde 39 kişinin hayatını kaybettiğini, enkazdan sağ kurtarılan kişi sayısının 45 olduğunu, 1607 kişinin ise hastanelere başvurduğunu açıkladı.

Hassasiyet çağrısı

Elazığ’ın Sivrice ilçesinde meydana gelen 6.8 büyüklüğünde depreme ilişkin İletişim Başkanlığı, 9 başlıkta hassasiyet çağrısında bulundu.

Doğanyol ağır yaralı

Elazığ’da meydana gelen depremin en şiddetli hissedildiği ikinci kent olan Malatya’da hasar tespit çalışmaları başladı. 25 binanın yıkıldığı Doğanyol vePütürge’de 4 vatandaşımız hayatını kaybetti. 226 vatandaş da yaralandı. Sevindiren haber ise Malatya’da enkaz altında kimsenin kalmaması oldu. Şimdi sıra yaralı sarmada.

Cezaevi boşaltıldı

Elazığ depremi sonrası hasar oluşan Adıyaman Cezaevi boşaltıldı. Cezaevindeki 814 hükümlü ve tutuklu Gaziantep, Şanlıurfa ve Kahramanmaraş’taki cezaevlerine nakledildi.

Türkiye seferber oldu

Elazığ’da meydana gelen 6.8’lik depremin ardından tüm Türkiye’den Elazığ’a ve çevre illere yardım yağdı. AFAD ve Kızılay anında devreye girdi ve arama kurtarma çalışmaları başlatıldı. Elazığ ve çevre illerde okullar ve camiler açıldı. 81 ilde yardım kampanyaları başladı. Belediyeler de ekipleriyle Elazığ için yardıma koştu.

Metin Feyzioğlu:Arama kurtarmada dünya çapında bir iş çıkartıyoruz

Depremin vurduğu Elazığ ve Malatya’da kurtarma çalışmaları devam ederken 6,8 büyüklüğünde sarsıntının ardından bütün Türkiye seferber oldu.Enkazdaki arama kurtarma çalışmalarını yerinde incelemek üzere bölgeye giden Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Türkiye'nin arama kurtarma noktasında dünya çapında bir iş çıkardığını ifade etti. Organizasyonun düzgün şekilde yapıldığı belirten Feyzioğlu, “Allah AFAD, UMKE, Türk Kızılay ve itfaiyeden razı olsun. Organizasyon düzgün yapılmış, dört...

Tek yürek olduk kenetlendik

Elazığ Sivrice merkezli 6,8 büyüklüğündeki depremde Türkiye yekvücut, tek kalp oldu. Hükümet, AFAD, Kızılay başta olmak üzere devletin tüm kurumları, sivil toplum kuruluşları, saatler içinde organize olup âfet bölgesine koştu. Türkiye’nin 81 ilinde 82 milyonun kalbi Elazığ’da, Malatya’da attı. Şu ana kadar toplamda 35 kişi hayatını kaybetti, 1607 kişi ise yaralandı.

Önce kızı sonra anne Ayşe Yıldız sağ olarak kurtarıldı

Elazığ’da enkaz altında kalan 2.5 yaşındaki Yüsra'nın annesi Ayşe Yıldız depremin ardından tam 28 saat sonra sağ olarak çıkarıldı. Yaralı kadın 112 Acil Sağlık ekipleri tarafından hastaneye kaldırıldı. Jandarma timleri, yardım çığlığı yükselen kadınla iletişim kurmuş ve arama kurtarma ekipleri bölgede titiz bir çalışma gerçekleştirmişti.

Bakan Soylu: İki vatandaşımızın sesine ulaşılabildi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 6,8 büyüklüğündeki depremle sarsılan Elazığ'da incelemelerini sürdürüyor.

Elazığ ve Malatya'da SGK prim ödeme süresi 30 Nisan'a uzatıldı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yaşanan deprem nedeniyle Elazığ ve Malatya'da iş yeri ve işverenlerin yanında olmak adına SGK prim ödeme süresinin 30 Nisan 2020 tarihine kadar uzatıldığını bildirdi.

Elazığ'da depremin 23'üncü saatinde çifte mucize

Elazığ'da Jandarma Arama Kurtarma ekipleri depremin 23'üncü saatinde bir anneyi kucağında bebeğiyle kurtardı. Enkazdan şu ana kadar 43 kişi sağ olarak kurtarıldı.

AFAD, Elazığ ve Malatya'ya 4 milyon lira acil yardım ödeneği gönderdi

AFAD, Elazığ Valiliği emrine 2 milyon lira, Malatya Valiliği emrine 2 milyon lira olmak üzere toplam 4 milyon lira acil yardım ödeneği gönderdi.

Elazığ'da yarım saat içinde üst üste dört deprem oldu

AFAD, Elazığ Sivrice'de saat 19:30'da, 5.1 şiddetinde artçı bir depremin meydana geldiğini açıkladı. Bu depremin ardından 4,4-4,1-4,3 büyüklüğünde depremlerin meydana geldiğini bildirdi.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk: Çocuklarımızla bizzat ilgileneceğim ve buradayım

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Elazığ'da meydana gelen deprem sonrası açıklamalarda bulundu. Bakan Selçuk açıklamalarında, "Elazığ'daki okullarda incelemeler devam ediyor. Gerekli planlamaları yapacağız. İkinci yarıyıl faaliyetleri başladığında hiçbir öğrencimiz mağduriyet yaşamayacak" ifadelerini kullandı.

Beşir Derneği'nden afetzedelere destek

Merkez üssü Sivrice Elazığ olan 6.8 büyüklüğündeki yıkıcı deprem sonrası Beşir Derneği bölgeye yönlendirdiği gönüllüleri ile birlikte AFAD koordinesinde çalışmalara başladı.

Elazığ'da 6,8 büyüklüğünde depremde 43 kişi kurtarıldı: 3 binada arama kurtarma devam ediyor

Elazığ'da merkez üssü Sivrice ilçesi olan 6,8 büyüklüğünde depremin ardından 29 kişi hayatını kaybetti, 43 kişi enkazlardan sağ kurtuldu. Elazığ'da yıkılan 3 binada binadaki kurtarma çalışmaları devam ediyor. AFAD, hasar tespit çalışmalarına ilişkin verdiği bilgiler de 81 ağır hasarlı, 53 az hasarlı ve 30 yıkık bina tespit edildiğini açıkladı.

AFAD'dan çok önemli 'yardım' uyarısı

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Twitter'dan "Herhangi bir karışıklığa mahal vermemek adına Cumhurbaşkanlığımızın bildirdiği çerçeve dışında yardım çağrısında bulunulmamasını rica ediyoruz" açıklamasında bulundu.

8 kişinin öldüğü Dilek apartmanının çökmeden önceki fotoğrafları

Elazığ'da meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremde Sürsürü Mahallesi'nde bulunan Dilek Apartmanı'nın çökmeden önceki fotoğrafları ortaya çıktı.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.