Elaziğ Haberleri

Doğu Anadolu fay hattı için tedirgin eden açıklama: Suskunluk döneminden aktif döneme geçti

Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ercan Aksoy, Doğu Anadolu fay hattının 24 Ocak 2020'de Elazığ'da meydana gelen 6.8'lik depremin ardından suskunluk döneminden aktif döneme geçtiği uyarısında bulundu. Tarihsel dönemlerde yazılı kaynaklardan edinilen bilgilere göre Doğu Anadolu fay hattında birkaç yüzyıl aralıklarla deprem meydana geldiği bilgisini paylaşan Aksoy, yakın zamanda olan depremleri hatırlatarak, "Bu hattın, deprem düzeninde bir değiş...

Şehit Fethi Sekin külliyesi bu yıl inşa edilecek

Elazığ Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, projesi hazır olan Fethi Sekin Külliye inşasına ilişkin ihalenin 2021 yılı içerisinde yapılarak inşa çalışmalarının yıl içerisinde tamamlanmasının planlandığı bildirildi.

Vasiyeti yerine geldi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Elazığ’da 106 yaşında vefat eden kanaat önderi Hafız Abdullah Nazırlı’nın cenaze törenine katıldı. Erdoğan, Elazığ’a deprem konutlarının teslimi için geldiklerinde ziyaret ettikleri Nazırlı’nın vefatında cenazesine katılmalarını istediğini söyledi. Erdoğan “Vasiyet olarak kabul ettik. Bugün Hakk’a uğurlama merasiminde biz de burada bulunuyoruz” dedi. Erdoğan, binlerce hafız yetiştiren Nazırlı’yı büyük bir fazilet erbabı olarak niteledi.

HDP’li meclis üyesi resmi mühürlü belgeleri zorla alıp çoğalttı

Elazığ’da Karakoçan Belediyesi Denetim Komisyonu’nda görevli HDP Grubu Meclis üyesi tarafından resmi mühürlü belgeler zorla alınıp çoğaltılınca ortalık karıştı. Diğer grup üyeleri ile HDP’li üye arasında yaşanan gerginlik güvenlik kameralarına yansıdı.

Elazığ'da yüksek lisans öğrencisi hocalarıyla roket üretti: Test uçuşları başlatıldı

Fırat Üniversitesi’nde (FÜ) yüksek lisans öğrencisi tez çalışması için danışmaları 2 öğretim üyesiyle birlikte paraşütle inişini sağlayan roket üretti. Motoru ve yakıtı başta olmak üzere tüm teknik malzemeleri de kendileri üreten ekip, roketin 500 metrelik test uçuşlarını yapmaya başladı.

Ağaçlarını keseni 17 bin lira vererek foto kapanla yakaladı

Elazığ’da bir kişi kayısı bahçesindeki ağaçları kesip, kıran kişiyi yakalamak için 17 bin TL masraf edip foto kapan yerleştirdi. Şahıs ağaçlara zarar verirken görüntülenip, yakalandı hakkında yasal işlem yapıldı.

CHP bir parti değil

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP’nin ne politika geliştirdiğine ne de proje ürettiğine dikkat çekerek şu tespitte bulundu: CHP diye bir partinin olup olmadığı tartışmalıdır. İfa ettiği görevi teraziye benzetebiliriz. Bir kefede HDP, diğer kefede İYİ Parti var. CHP’ye verilen vazife iki kefeyi dengede tutarak kurulan yarı gizli, yarı açık ittifakın bozulmasını engellemektir. AK Parti Denizli, Mersin, Uşak kongrelerine canlı bağlantıyla katılan Erdoğan, Kılıçdaroğlu için şöyle konuştu: Partisini bu duru...

Bir yıl sonra yeni evdeler

Elazığ’da yıkıma yol açan 6,8’lik depremin üzerinden bir yıl geçti. Şehirde depremin izleri hızla silindi. Bugün 5 bin 500 konut daha depremzedelere teslim edilecek. Böylece bir yıl içinde 8 bin konut tamamlanmış oldu. Sayı haziran ayına kadar 20 bine ulaşacak. Elazığ ve Malatya’da hak sahipleri konutların sadece %60’ının bedelini ödeyecek. Taksitler 600 liradan başlıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum 8 bin konutu teslim ederek verdikleri sözü tutmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi...

Bakan Kurum: Elazığ ve Malatya’da dönüşüm süreci tüm Türkiye ve dünyaya örnek olacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum "Elazığ'da depremzedeler için yapılan konutlar) İnşallah yarın Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle Elazığ'daki 8 bininci konutu teslim edeceğiz. Söz verdiğimiz gibi diğer konutlarımızı da etaplar halinde teslim etmeye devam edeceğiz." açıklamasını yaptı. Kurum Elazığ ve Malatya'daki dönüşüm sürecinin tüm Türkiye ve dünyaya örnek olacağını söyledi.

Elazığ'da 4.1 büyüklüğünde deprem

Elazığ Merkezde saat 12:24'te 4.1 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Elazığ Valisi Erkaya Yırık, olumsuz bir ihbarda bulunulmadığını söyledi.

Elazığ'da depremzedeler için yapılan 676 konutun kurası çekildi

Elazığ'da geçen yıl 24 Ocak'ta meydana gelen depremde evleri yıkılanlar için Bizmişen Mahallesi'nde inşa edilen 676 konutun kura çekimi yapıldı.

Ankara'nın ardından bir korkutan deprem de Elazığ'da meydana geldi

Dün saat 22.53'te Ankara’nın Kalecik ilçesinde meydana gelen 4,5 büyüklüğündeki deprem ardından gece saatlerinde bir deprem de Elazığ'da meydana geldi. Saat 01.28 sıralarında Sivrice ilçesi merkez üssü olan 3.2 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Elazığ’da deprem sonrası yapılan konutlar 100 bin kişiye sıcak yuva olacak

Elazığ’da yaşanan depremin ardından biten konutlar depremzedelere teslim edilmeye başlanırken, yakın zamanda 8 bin konut, yılın ortasına kadar ise 19 bin 500 konutun bitirilerek sahiplerine teslim edilmesinin planlandığı bildirildi. Elazığ Valisi Erkaya Yırık, haziran ayı sonuna kadar tamamı bitirilmesi planlanan konutların 100 bin kişiye sıcak yuva olacağını kaydetti.

Kongre'deki bu fotoğraflar Elazığ'ı korkuttu: Endişeliyiz!

Kongre binasında çekilen bazı fotoğraflar o günün sembolü oldu. Baskın sonrasında ise dikkat çekici bir çıkış da Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları'ndan geldi. Şerifoğulları Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Kongre baskınındaki fotoğraflardan birine yer vererek "Endişeliyiz! Vişne çürüğü mermerimize bir şey olur diye" ifadelerini kullandı. Dünyada nadir bulunan, Türkiye'de de sadece Elazığ'da çıkarılan vişne mermeri, 60 ülkede seçkin mekânları süslüyor.

Yüzde 97 bedensel engelli Muhammet tek parmağıyla 3 yılda film senaryosu yazdı

Elazığ'da yaşayan 26 yaşındaki yüzde 97 bedensel engelli Muhammet Uçur , 3 yılda tek parmağını kullanarak Gazi Osman Paşa'nın Plevne Zaferi'ni anlatan 5 bölüm halinde 80 sayfalık senaryo yazdı. Hayalinin, yazdığı senaryonun dizi veya film olarak yayınlanması olduğunu söyleyen Uçur, "İlk başta yazarken zor oldu ama 'İnanıyorsanız üstünsünüz' diyerek yazdık. Vefat eden ağabeyimin de katkısı oldu. Birlikte uzun metrajlı bir film hikayesi yazdık. Bir parmağımla mouse kullanarak yazdım. Ailemin de ya...

Dayısı şehit polis Fethi Sekin'i anlattı: Onun şehadeti bu ülkenin bir bütün olduğunun göstergesidir

5 Ocak 2017'de PKK'lı teröristlerin saldırısı ile şehit olan Fethi Sekin'i dayısı Hikmet Kurum anlattı. Kurum; "Onun şehadeti bu ülkenin Türk, Kürt, Alevi, Sünni, Laz, Çerkez bir bütün olduğunun en büyük göstergesidir. Bütün dünyaya bu ülkeyi kimsenin bölemeyeceğini ve ayrıştıramayacağını göstermiş oldu. Yeğenimin şöyle bir hayali vardı, kabrinden 200 metre aşağıda babasına ait bir mülkiyeti var, bahçe ve küçük bir ev yapıp emekli olduktan sonra oraya yerleşmek istiyordu. Ancak o bahçeli evi yap...

Elazığ'da otomobil ile su damacanaları yüklü hafif ticari araç çarpıştı: 4 kişi öldü, 2 kişi yaralandı

Elazığ'da otomobil ile su damacanaları yüklü hafif ticari aracın çarpışması sonucu 4 kişi öldü, 2 kişi yaralandı. Kaza nedeniyle yol trafiğe kapatıldı.

Elazığ'da korkutan iki deprem

Elazığ’da saat: 16.30 sıralarında meydana gelen 3.6 büyüklüğündeki depremin ardından saat: 17.17'de yeni bir deprem daha meydana geldi. AFAD'ın paylaştığı bilgilere göre merkez üssü Elazığ'ın Sivrice ilçesi olan depremin büyüklüğü 4,2 olarak ölçüldü.

Elazığ’da 3.6 büyüklüğünde deprem

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'ndan alınan bilgiye göre Elazığ’da saat: 16.30 sıralarında Sivrice ilçesi merkez üssü olan bir deprem meydana geldi. Depremin büyüklüğü 3.6 olarak ölçüldü.

Elazığ'daki 5,3'lük depremde pencereden atlayan genç: Gözümü açtığımda hastanedeydim

Elazığ'da 5,3 şiddetinde meydana gelen depremde paniğe kapılıp ikinci kattaki dairenin penceresinden atlayan Kadir Yıldız, yaşadıklarını anlattı. Deprem anında telefon görüşmesi yaptığını söyleyen Yıldız, "Panikleyip kendimi attım. Çok korktum. Gözümü açtığımda hastanedeydim. Sadece kolumda çatlak var, ayaklarım sağlam" dedi.

Elazığ'daki deprem sonrası dikkat çeken açıklama: Bizim için sürpriz olmadı

Elazığ'da dün meydana gelen 5.3 büyüklüğündeki depremle ilgili konuşan uzmanlar, son depremin kendileri için sürpriz olmadığının altını çizerek Doğu Anadolu fay hattı üzerinde sürekli deprem beklediklerini bu yüzden de 4-5-6 büyüklüğündeki depremlerin olağan olarak görüldüğünü dile getiriyor.

Elazığ’da 5,3’lük artçı deprem

Elazığ, dün sabah 5,3’lük deprem ile sarsıldı. Malatya, Adıyaman, Şanlıurfa, Mardin, Batman ve Diyarbakır’da da hissedilen depremde can ve mal kaybı olmadı. Kandilli Rasathanesi Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, depremin 24 Ocak 2020’de Sivrice’de yaşanan 6,8’lik depremin gecikmiş bir artçısı olduğunu söyledi.

Elazığ’da son 7 saatte 44 artçı deprem meydana geldi

Elazığ’da bugün meydana gelen 5.3 büyüklüğündeki depremin ardından birçok artçı deprem meydana geldi. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre son 7 saat içerisinde 44 artçı deprem meydana geldi.

Sağlık Bakanı Koca'dan Elazığ depremiyle ilgili açıklama: Can kaybı yaşanmaması sevindirici

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Elazığ merkezde gerçekleşen 5,3 büyüklüğündeki depremde can kaybı yaşanmaması sevindiricidir. Durumu ciddi olan bir vatandaşımız bulunmamaktadır." ifadelerini kullandı.

Elazığlı vatandaş deprem sırasında korkudan pencereden atladı

Elazığ’da meydana gelen 5.3 büyüklüğündeki depremde panikleyen bir vatandaş, kendini pencereden aşağı attı. Şahsın düşme anı kameralara saniye saniye yansıdı.

Elazığ'da şiddetli deprem: 5.3 büyüklüğündeki deprem çevre illerde de hissedildi

AFAD’dan gelen son dakika açıklamasına göre Elazığ’da 5.3 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremin yaklaşık olarak 16 kilometre derinlikte gerçekleştiği bildirildi. İçişleri Bakanı Soylu, " Şu ana kadar olumsuz bir durum yok. Tüm ekiplerimiz sahada taramalarına devam ediyor. Bilgilendirmeye devam edeceğiz" açıklamasında bulundu.

Elazığ'da deprem: 11.57 kilometre derinlikte 4.1 şiddetinde gerçekleşti

Elazığ son dakika bir deprem ile sallandı. Sivrice’de saat 14.09’da 4.1 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremin kent merkezinde de hissedildiği ancak şu ana kadar herhangi bir olumsuzluk bildirilmediği aktarıldı.

Kısıtlamalar sonuç verdi vaka oranı yüzde 70 düştü: Elazığ'da renk yeşile döndü

Koronavirüs ile mücadele kapsamında özellikle hafta sonu kısıtlamaların büyük fayda sağladığını ve Elazığ’da vaka sayısında yüzde 70’e yakın oranda azalma olduğunu belirten Vali Erkaya Yırık, “Ayrıca test ve vaka sayısı oranlamasında yüzde 30’larda olan rakam, yüzde 25’lere ve bugün itibari ile yüzde 10’lara kadar düşmüş oldu. Elazığlı vatandaşlarımız sağ olsunlar maske, mesafe ve hijyen kurallarına azami riayet gösteriyor” dedi.

1,5 ton bozulmuş hurma ile yakalandı: Yiyerek bozuk olmadığına inandırmaya çalıştı

Elazığ’da gelen ihbarı değerlendiren zabıta ekipleri boş bir dükkanda, bozuk ve küflenmiş 1,5 ton hurma ele geçirdi. Dükkan mühürlenirken hakkında işlem yapılan şahıs ise hurma yiyerek zabıta ekiplerine bozuk olmadığını inandırmaya çalıştı.

Sosyal medyada tanıştılar: Tartışınca olaylar büyüdü

Elazığ'da sosyal medya üzerinden tanışıp tartıştığı 21 yaşındaki D.S. adlı kadını çağırdığı iş yerinde tabancayla vurarak, yaralayan 28 yaşındaki Ali Sinanoğlu, çıktığı mahkemece tutuklandı. Tartışma sırasında Sinanoğlu, tabancayla ateş ettiği D.S.'yi bacağından yaraladı. İhbar üzerine olay yerine sağlık ve polis ekipleri sevk edildi.

Yurt dışından geldi, Türkiye’nin en büyük ve teknolojik mobil arı tırını yaptı

Almanya’dan memleketi Elazığ’a gelerek Türkiye’nin en büyük ve teknolojik mobil arıcılık tırını yapan Arafat Tuncer, yılda 5 sağım yaparak 25 ton bal almayı kendine hedef koydu.

Elazığ’da 3.7 büyüklüğünde deprem

AFAD'dan alınan bilgiye göre, merkez üssü Kovancılar’ın Aşağı Kanatlı köyü olan 3.7 büyüklüğünde bir sarsıntı kaydedildi. Depremin derinliği ise 12.23 kilometre olarak bildirildi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+