Bilgi Bilgi Kartları - Gündem Haberleri
BİLGİKARTLARI
Gündem

Bilgi Kartları

Kadrolu ile sözleşmeli öğretmen ayrımını kaldırıldı: İşte öğretmenlere verilecek yeni haklar
Öğretmenlere verilecek yeni haklar açıklandı.
5 KART
AA
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Öğretmenlik Meslek Kanunu'yla sözleşmeli öğretmen- kadrolu öğretmen ayrımının ortadan kaldırılacağını belirterek, "Mecburi hizmet hariç özlük hakları, atamalar, mazeret tayinleri başta olmak üzere sözleşmeli öğretmenlerimiz kadrolu öğretmenlerimizle aynı haklara sahip olacaklar" dedi. İşte öğretmenlere getirilen yeni haklar.
Yeni askerlik sistemi yürürlüğe girdi
Yeni askerlik sistemi Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
5 KART
AA
Yeni askerlik sistemi resmen yürürlüğe girdi. Yeni askerlik sistemine göre, askerlik süresi 6 aya indi, bedelli askerlik uygulaması kalıcı hale geldi.
35 yıllık sandık başkanı 5 maddede açıkladı: Dikkat edilmezse oylar nasıl çalınır?
Arşiv/Oy zarfları
5 KART
Yeni Şafak

31 Mart seçimlerinde İstanbul’daki sonuçların ardından yapılan itirazlarla birlikte çok sayıda sandıkta şaibelerin oluştuğu ortaya çıktı. Cumhur İttifakı’nın adayı Binali Yıldırım ile CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu’nun arasındaki 29 bin olan oy farkı yapılan itirazlar neticesinde, geçersiz oyların yeniden sayımı ile 13 bine düştü. Yapılan incelemelerde Binali Yıldırım’ın oylarının kaydırıldığı, sayım döküm cetvellerinin imzasız olduğu, sandık başkanlarının ve üyelerinin yasaya aykırı atandığı belirlendi. Bu nedenlerden ötürü AK Parti’nin YSK’ya yaptığı başvurunun ardından seçimlerin 23 Haziran’da yenilenmesine karar verildi. Seçim sisteminin güvenilir ve şeffaf olmasına rağmen “nasıl hile yapılabiliyor” sorusu ise 23 Haziran seçimleri öncesinde hala tartışılıyor. 35 yıldır sandık kurullarında görev alan sandık kurulu başkanlığı yapan Hakkı Bayraktar, sandık başında dikkat edilmez ise yapılabilecek usulsüzlükleri sıraladı.

YKS'ye dair bilinmesi gerekenler
ÖSYM tarafından YKS 15 ve 16 Haziran'da düzenlenecek.
9 KART
Yeni Şafak

ÖSYM, 2019-YKS'ye girecek adaylar için sınavda dikkat edilmesi gerekenlerin neler olduğunu açıkladı. Haberimizde YKS tarihi, oturumlardaki sınav süresi ve soru sayıları ile sınava girişte adayların yanında bulundurması gerekenler ve sınava girişte yasak veya serbest olan araç, gereç ve eşyaların neler olduğunu öğrenebilirsiniz.

10 soruda yenilenen İstanbul seçimi
İstanbul'daki 10 milyon 560 bin 963 seçmen, 31 bin 124 sandıkta 23 Haziran Pazar günü yeniden oy verecek.
10 KART
AA
YSK, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin yenilenmesine ilişkin kararının ardından İstanbul'daki 10 milyon 560 bin 963 seçmen, 31 bin 124 sandıkta 23 Haziran Pazar günü yeniden oy kullanacak.

YSK, AK Parti'nin İstanbul seçim sonuçlarıyla ilgili itirazında kararını verdi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin yenilenmesine, Ekrem İmamoğlu'nun mazbatasının iptaline karar verildi. Bu durumda, İstanbul'daki 10 milyon 560 bin 963 seçmen, 31 bin 124 sandıkta 23 Haziran Pazar günü yeniden oy verecek.

İşte 10 soruda yenilenecek İstanbul seçimleri:

Cemal Kaşıkçı olayında gün gün detaylar
Olay günü güvenlik kameralarının çalışmaması ve konsolosluk araçlarının şüpheli rotaları gibi bir çok konu açıklığa kavuşmayı bekliyor.
38 KART
Yeni Şafak
İstanbul'daki Suudi Arabistan Konsolosluğu'na girdikten sonra bir daha kendisinden haber alınamayan Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın kaybolması tüm dünyayı şaşkına çevirdi. Riyad-Kahire-Dubai bağlantılı özel jetlerin İstanbul'a gelmesi, Kaşıkçı'nın kolundaki akıllı saatle irtibatın kesilmesi, Suudi Arabistan'dan gelen 15 kişilik özel TİM ve Suudilerin cinayeti kabul etmesine rağmen cesedin yerini bilmiyoruz açıklamaları... Tüm bu gizemli olaylar, Türkiye de olduğu gibi dünya kamuoyunda da geniş yankı uyandırdı. Kaşıkçı'nın Konsolosluğa gittiği ilk tarih 28 Eylül'den bu yana yaşananları sizler için derledik.
Cumhurbaşkanlığı Ofisleri kuruldu
Kurulan ofislerin detaylarını haberimizin içerisinde bulabilirsiniz.
7 KART
AA
Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Cumhurbaşkanlığına bağlı, özel bütçeli, kamu tüzel kişiliğini haiz, idari ve mali özerkliğe sahip, Dijital Dönüşüm Ofisi, Finans Ofisi, İnsan Kaynakları Ofisi ve Yatırım Ofisi kuruldu.
Yeni kabinedeki bakanların öz geçmişi
Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni kabineyi açıkladı.
17 KART
Yeni Şafak
Yeni sistemin ilk Başkanı Erdoğan, Meclis'te düzenlenen törenle mazbatasını aldı. Erdoğan kürsüye gelerek yemin etti ve böylece yeni sistem resmen başlamış oldu. Gözler uzun zamandır merak edilen ve 'Yeni kabinede kimler var' sorusunu da beraberinde getiren kabine açıklamasına çevrildi. Başkan Erdoğan yeni kabineyi açıkladı. Erdoğan ayrıca Bakan Yardımcıları ve Kurul Başkanlarını da en kısa sürede açıklayacaklarını söyledi.
İşte 26 maddelik seçim ittifakı teklifi
TBMM'ye seçim ittifakı sunuldu
26 KART
Yeni Şafak
AK Parti ile MHP arasında yürütülen seçim ittifakı görüşmeleri sona erdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ittifakın isminin 'Cumhur ittifakı' olduğunu açıkladı. Seçim ittifakı için teklif, TBMM Başkanlığı'na sunuldu. AK Parti ve MHP temsilcileri, 26 maddelik seçim ittifakı teklifini açıkladı.
7 maddelik vize planı
Plan onaylanırsa Türk vatadaşlarına vizesiz AB kapısı açılacak.
8 KART
Yeni Şafak
Türkiye, vize serbestisine yönelik çalışma planını AB'ye sundu. Planda Türkiye'nin vize serbestisinin hayata geçirilmesi için yerine getirmeyi taahhüt ettiği 7 madde detaylı olarak sıralanıyor. Avrupa Parlamentosu'nun ilgili kurullarında plan onaylanırsa, AB Resmi Gazete'sinde yayınlanacak ve Türk vatadaşlarına vizesiz AB kapısı açılacak. Türkiye, AB'nin taahhüt ettiği vize serbestisinde kalan son kriterlere yönelik çalışma planında “vize serbestisine hazırım” mesajı verdi. Türkiye’nin AB Daimi Temsilcisi Büyükelçi Faruk Kaymakcı’nın, AB Komisyonunun Birinci Başkan Yardımcısı Frans Timmermans’a verdiği vize serbestisine yönelik çalışma planı belgesindeki 7 kriter şöyle:
İşte detayları ile TEOG'un yerine gelen sistem
TEOG'un yerine gelen sistemin detayları açıklandı.
6 KART
Yeni Şafak
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, TEOG'un yerine gelen yeni sistemin detaylarını açıkladı. Peki yeni sistem neler getiriyor? İşte madde madde liseye geçişte yeni sistem…
Okul servis araçları yeni yönetmeliği
Okul servis araçları yönetmeliğinde yeni dönem
7 KART
Yeni Şafak
Geçtiğimiz aylarda serviste unutularak hayatını kaybeden 3 yaşındaki Alperen Şahin’in ölümünden sonra bakanlıklar ve gerekli birimler teyakkuza geçerek 25 Ekim 2017 tarihli 30221 sayılı yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı. Söz konusu yönetmelikte okul servis araçlarının güvenlik tedbirlerinin arttırılması, personellerin bilinçlendirilmesi ve kontrol mekanizmalarının genişletilmeleri ele alınıyor.
10 başlıkta yeni üniversite sınav sistemi: YKS
Arşiv
10 KART
Yeni Şafak
YÖK Başkanı Yekta Saraç, üniversiteye girişte yeni sınav sisteminin detaylarını açıkladı. Adı Yükseköğretim Kurumları Sınavı olarak değiştirilen yeni sistemi, sınav tarihini, sınav süresini, puan türlerini ve merak edilen ayrıntıları 10 başlıkta derledik.
Üniversiteye girişte yeni sistem nasıl olacak?
TEOG'dan sonra üniversiteye girişte de sistem değişikliğine gidildi. YGS-LYS ayrımı kaldırıldı. Yeni sistem bu yıldan itibaren uygulanacak.
5 KART
Yeni Şafak
Üniversite sınavlarında önemli değişiklikler yapıldı. Bu seneden itibaren uygulanacak üniversite sınavı sisteminde YGS-LYS ayrımı kalktı. 5 güne yayılan sınavlar artık bir hafta sonu içinde yapılacak. Puan türü ise 4 başlık altında değerlendirilecek. Bundan sonra uygulanacak sistemin neler getireceğini, üniversiteye girişlerde daha önce uygulanan sistemleri derledik.
TEOG kaldırıldı: İşte Türkiye'nin 'TEOG' tarihi!
Yaklaşık 1.3 milyon öğrencinin katıldığı TEOG sınavı kaldırıldı.
6 KART
Yeni Şafak
TEOG kaldırıldı mı, kaldırılacak mı sorusu gündeme gelirken Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, TEOG ile ilgili merak edilenlere son noktayı koydu. TEOG'un bu yıl yapılmayacağı açıklandı. TEOG'un kaldırılmasıyla birlikte akıllara daha önce yapılan LGS, OKS ve SBS geldi. Türkiye'nin liseye girişte kullandığı farklı sınav sistemlerini derledik, TEOG'un dikkati çeken yanlarını karşılaştırdık.
Kurban ibadeti hakkında bilinmesi gerekenler
Kurban Bayramı 1 Eylül Cuma günü kutlanacak.
12 KART
Yeni Şafak
Önümüzdeki cuma günü Kurban Bayramı'nı kutlayacağız. Bayramın yaklaştığı günlerde merak edilen sorular ve cevaplarını, verilerden ve Diyanet İşleri Başkanlığının açıklamalarından sizler için derledik.

Makus talihin döndüğü yer: Sakarya
Arşiv
3 KART
Yeni Şafak
Ağustos 1921'e gelindiğinde Anadolu'da yürütülen Milli Mücadele hareketi zor durumdaydı. Eskişehir-Kütahya savaşını kazanan Yunan ordusu hızla Ankara'ya doğru ilerlerken I. Meclis'in Ankara'dan Kayseri'ye taşınması gündeme geldi. Sakarya nehri kıyısında savunma hattı çeken Türk Ordusu burada Yunan taarruzunu beklemeye koyuldu. 23 Ağustos günü başlayacak Yunan taarruzu tam 21 gün sürecekti. 21 günün sonunda Türk askeri Kurtuluş Savaşının seyrini değiştirecek bir zafer kazandı.
18. yıldönümünde 17 Ağustos depremi
Arşiv
6 KART
Yeni Şafak
17 Ağustos 1999, saat 03:02. Merkez üssü Gölcük olan deprem Türkiye'nin bugüne kadar gördüğü en büyük doğal afetlerden biri olarak tarihteki yerini alırken, geride binlerce can kaybı bıraktı. Marmara Bölgesinde yıllarca telafi edilemeyecek büyüklükte hasar bırakan depremin üzerinden 18 yıl geçti.
İstanbul'da 7 yıl sonra aynı tablo
İstanbul'da önümüzdeki günlerde sıcak hava etkili olacak ve nem oranı yüzde 90'ın üstüne çıkacak.
5 KART
Yeni Şafak
Son yılların en sıcak günlerini yaşayan İstanbul, önümüzdeki hafta yeni sıcak hava dalgasının etkisi altına girecek. 29 Haziran Cuma günü İstanbul'da sıcaklık 37.2 derece olarak ölçülmüştü. Bu, son 106 yılın en yüksek değeriydi. Ancak önümüzdeki günlerdeki sıcak hava çok daha bunaltacak. Bunun sebebi de yüzde 94'e kadar çıkması beklenen nem oranı. 7 sene önce bugünlerde, 6 Ağustos 2010’da İstanbul’da nem oranı yine yüzde 90’ın üzerine çıkmıştı. Bakırköy ve Şile gibi ilçelerde nem yüzde 96, hissedilen sıcaklık ise 47 derece ölçülmüştü. Termometreler ise 33 dereceyi gösteriyordu. Görüldüğü gibi, yüksek nem, hissedilen sıcaklığın ölçülen sıcaklıktan 14 derece kadar fazla olmasına neden olabiliyor. Önümüzdeki günlerde de böyle bir tabloyla karşılaşmamız muhtemel. Uzmanlar, “Gerekmedikçe dışarı çıkmayın” uyarısı yapıyor. Ancak aşırı nemin ve bunaltıcı sıcaklıkların etkisinden korunmak için evde oturmak yetmiyor.
200 yıllık soygun: Tarihi eser kaçakçılığı
Tarihi eserlerimiz Batı'da sergileniyor.
9 KART
Yeni Şafak
Bu coğrafya, asırlara tanıklık etmenin avantajıyla her karışında tarihi taşıyor. Kadim medeniyetlere ev sahipliği yapan bölgemizdeki külterel miras ise Batı'nın her zaman gölgesi altında! Özellikle 200 yıldır yapılan kazılarla çalınan eserlerimizin izi ABD ve Avrupa'ya kadar uzuyor. İade operasyonları sürüyor, Kültür ve Turizm Bakanlığı çatısı altında önemli faaliyetler gerçekleştiriliyor. Kaçakçılığa karşı önlemler alınıyor. Vatandaşlar ise tespit edilen eserlerimizin iadesini istiyor.
Bağımlılıkla topyekûn mücadele şart
Bağımlılıkla mücadele
5 KART
Yeni Şafak
Türkiye’de ve dünyada uyuşturucu madde, tütün ve alkol bağımlılığı hızla artıyor. Maddeye başlama yaş oranları ise gittikçe düşüyor. İnsanlık için büyük bir risk olan ‘bağımlılık’ dosyasını yenisafak.com açıyor. İşte Türkiye ve dünyadaki uyuşturucu madde bağımlılığı, adım adım ölüme giden hayatlar ve bağımlıları kurtarmanın yolları…
İnsanlığı aç bırakan vicdan: Gıda israfı!
Gıda israfı, küresel ölçekte milyonlarda insanı yakından etkiliyor.
8 KART
Yeni Şafak
İnsanlığın etkilediği ve insanlığı etkileyen küresel sorun gıda israfı, her geçen gün etkisini artırıyor. Milyonlarca insan halen daha açlıktan ölürken, yine milyonlarcası obeziteyle savaşıyor. Ortalama yüzde 40'lara ulaşan israfın boyutu, yüzde 0'lık bölgelerde hissediliyor. Yeni Gıda Bakanı Fakıbaba'nın açık büfeler ve büyük porsiyonlara işaret ederek gündemimize yeniden taşıdığı israfın şiddetine "Yiyin için fakat israf etmeyin" ayetiyle bir kez daha bakmak zorundayız.
OHAL İnceleme Komisyonu nasıl işler, başvurular nasıl yapılır?
OHAL İnceleme Komisyonu, gelen itirazlara yönelik olarak çalışmalarda bulunacak.
10 KART
Yeni Şafak
15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında ilen edilen Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile FETÖ'ye karşı hukuki mücadele başlatıldı. Çok sayıda kişi kurum ve kuruluşlardan ihraç edilirken, bazı kurum ve kuruluşlar ise kapatıldı. Gelen itirazlar üzerine 'iade' KHK'ları yayımlanırken, OHAL İnceleme Komisyonu da hayata geçirildi. Komisyon gelen itirazları değerlendirecek, süreç hızlandırılacak... İşte 17 Temmuz'da göreve başlayan ve 14 Eylül'e kadar çalışacak olan komisyonun görevleri ve işleyişe dair diğer tüm detaylar...
Halk yeni yargılama dizaynı istiyor: 'Tek Tip' Cezaevi Üniforması
FETÖ sanıkları için, turuncu yada siyah-beyaz çizgili gibi tek tip kıyafet isteniyor.
8 KART
Yeni Şafak
15 Temmuz kanlı darbe girişimini gerçekleştiren asker kıyafeti giymiş teröristlerin yurt genelinde yargılanmalarına başlandı. İstanbul ve Ankara başta olmak üzere tutukluların mahkeme salonlarına getirildiği anlara ait görüntüler ise tepki çekiyor. Vatandaşların büyük çoğunluğu sivil giyimli tutuklu FETÖ'cülerin tek tip cezaevi kıyafeti giymesinden yana. ABD başta olmak üzere çeşitli ülkelerde uygulama yıllardır uygulanıyor. Türkiye'de de cezaevleri tüzüğünde benzer düzenlemeler mevcut. 'Tek Tip' tartışmalarında gündeme gelecek tüm sorulara yanıt aradık.
15 Temmuz'un ardından geçen bir senede Türkiye
Arşiv
6 KART
Yeni Şafak
15 Temmuz FETÖ darbe girişiminin ardından Türkiye bir çok olay yaşadı. Bir yandan FETÖ'yle mücadele sürerken diğer yandan PKK, DEAŞ ve sol örgütlere yönelik operasyonlar aralıksız devam etti. Ekonomi, dış politikadaki gelişmeler ve 16 Nisan referandumuyla Türkiye bir seneyi yoğun gündemle geçirdi. İşte Türkiye'nin, 15 Temmuz sonrası ülkede tanıklık ettiği olaylar dizisi.
Türkiye'nin sınır ötesi: 1950'den bugüne harekatlar tarihi
Türkiye'nin sınır ötesi operasyonları
10 KART
Yeni Şafak
Türkiye, Cumhuriyet tarihinde çok sayıda sınır ötesi operasyona ve kapsamlı harekatlara tanıklık etti. TSK'nın sınırları aşan müdahale gücü, 1950'de TBMM'den ilk tezkerenin Kore için çıkmasıyla etki alanını genişletti. Takip eden yıllar boyunca Afrika'dan Avrupa'ya uzanan geniş coğrafyada askeri faaliyetlerde bulunan Türkiye, Körfez Savaşı'nın ardından Kuzey Irak'ta yuvalanan terör örgütü PKK'ya karşı yoğun bir mücadele verdi, vermeye devam ediyor. Yeni Şafak, son olarak Suriye'de Fırat Kalkanı ile taçlandırılan operasyonlar tarihini en çarpıcı bilgilerle sunuyor...
Cumhurbaşkanı yetkileri nelerdir?
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan
4 KART
Yeni Şafak
'Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi'ne geçiş için öngörülen Anayasa değişiklikleri TBMM'nin ardından referandumda da halk tarafından onaylandı. Peki yeni sistemde cumhurbaşkanın yetkileri neler?
İslam'ın büyük düşmanı: FETÖ
FETÖ elebaşı Gülen, yarım asırdır İslam'a karşı attığı adımlar ve giriştiği kirli oyunlarla dikkati çekiyor.
14 KART
Yeni Şafak
FETÖ elebaşı Fetullah Gülen, yarım asırlık örgütlenmesi boyunca İslam’a karşı türlü mücadelelere girişti. İslamiyet’in doğrularını tahrip eden, örgütün çıkarlarına göre dini gerçekleri çarpıtan ve tabanına içi boşaltılmış, örgüt ideolojisine göre 'formatlanmış' bir inanç sistemi sunan elebaşı Gülen, kurguladığı yalanlarla kendisini ulvi bir misyona ulaştırmaya da çalıştı. Kur’an’da ayetlerle sabit olan konulardan, dinin direği namaz başta olmak üzere ibadetlere, Peygamberlerden Mehdi’ye hemen her alanda türlü oyunlar sergileyen FETÖ'nün din tüccarlığını farklı başlıklar altında sizler için derledik...
Demokrasiye ilk darbe: 27 Mayıs
27 Mayıs 1960‘ta gerçekleşen ilk askeri darbe, aradan geçen 57 yıla rağmen, halen güncelliğini koruyor.
5 KART
Yeni Şafak
Türkiye, Cumhuriyet dönemindeki ilk askeri darbesini 27 Mayıs 1960 tarihinde yaşadı. 1923 yılından 1950 yılına kadar devam eden Tek Parti yönetiminden sonra 1950 yılında milletin oylarıyla iktidara gelen Adnan Menderes’in Demokrat Partisi, darbeyle devrildi. Bugün, Türk toplumun hafızasında derin izler bırakan 27 Mayıs darbesinin 57'inci yıl dönümü. İşte sivil iradeyi idam sehpasına çıkaran darbenin nedenleri, sonuçları ve bilinmeyenleri...
Şehit Başsavcı Mustafa Alper
Hayatını hukuk mücadelesine adayan Denizli Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Alper'i binlerce vatandaş gözyaşlarıyla uğurladı.
7 KART
Yeni Şafak

Denizli Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Alper... 15 Temmuz gecesi art arda aldığı çok kritik kararlarla darbenin seyrini değiştiren ve sonrasında da FETÖ'ye adeta göz açtırmayan Başsavcı, makam aracına bir kamyonun çarpması sonucu göreve giderken şüpheli bir kazayla şehit oldu. Alper'in bıraktığı iz ise yıllar geçse dahi unutulmayacak...

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.