Öleceği söylenen adamın müthiş değişimi

ABD'nin Indiana eyaletinde yaşayan 42 yaşında Stanley Hollar, 308 kiloydu. Doktorların bir gün kendisine "öleceğini" söylemesi üzerine hayatında büyük değişiklikler yapan Stanley Hollar, 226 kilo vererek bambaşka bir insan oldu.

Verdiğimiz kiloyu alıyoruz

Diyetin kalıcı olarak kilo kaybı sağlamadığını belirten Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Selçuk Özbalcı, diyetle kilo veren hastaların yüzde 95’inin iki yıldan fazla kilolarını muhafaza edemediklerini söyledi.

Sağlık Bakanlığı 'Şeyda Coşkun diyeti'ne el koydu

Sosyetenin ünlü isimlerini zayıflatan Şeyda Coşkun, yine hedefte! Diploması olmamasına rağmen danışanlarına diyet programı uygulatan ve birçok kez Sağlık Bakanlığı’na şikayet edilen Coşkun hakkında adli ve idari işlem başlatıldı.

Kilo almak ve vermek bu formüle bağlı

‘Sağlıklı’ atıştırmalıklar diyetinizi bozuyor mu? Yanıtınız “Evet” ise bu, günde 300 kalori fazla aldığınız anlamına geliyor. İngiliz beslenme uzmanı Julian Gaine, fıstık ezmesinden patlamış mısıra, avokadodan patatese kadar hangi yiyeceği ne kadar yemeniz gerektiğini açıkladı.

Diyabetlilere Ramazan önerileri

Uzmanlar diyabetlilere, "Hekiminizle birlikte hazırladığınız beslenme programını uygulayın. İftar ve sahur arasında az ama sık yeme ilkesini edinin" diyor.

Şok diyetlerden uzak durun

Hızlı kilo verdiren diyet türlerinin sakıncalı olduğuna değinen Diyetisyen Dilara Süngü Bulut, "Şok diyetler sizi sağlığınızdan edebilir. 3-5 günde kilo verirsiniz ama halsizlik yaşarsınız, başınız döner, yağınız gitmez, kas ve su kaybı yaşarsınız" dedi.

Kilo vermek isteyenler dikkat

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Uzmanı Sevil Gülsoy, formda kalmanın yalnızca fiziksel değil, ruhsal ve zihinsel sağlığı da içeren genel bir sağlıklı olma hali olduğunu ifade ederek, yağ tüketmeden kilo vermenin mümkün olmadığını belirtti.

Aç kalma diyetlerini aklınızdan çıkarın

Diyetisyen Laleş Güzel, aç kalma diyetleriyle vücutta yağ kaybı yerine, kas kaybının oluştuğunu belirterek, bu diyetlerin önemli sağlık problemlerine sebep olabileceğini ve diyetin kişiye özel hazırlanması gerektiğini ifade etti.

Türkiye'deki obezlerin çoğu 18 yaşın altında

Türkiye Böbrek Vakfı (TBV) Başkanı Timur Erk, Türkiye'de bilimsel tanımlamalara uygun 3 milyon obez olduğunu belirterek, 3 milyon obezin 1 milyon 800 bininin 18 yaşın altında olduğunu söyledi. Erk, tuz ve şeker tüketiminin azaltılması gerektiğini ifade etti.

’Online diyetle’ 7 ton zayıflattı

Aşırı kilolarından şikayetçi olan ve yaptığı diyetle 30 kilo zayıflayan Esma Özdemir, sosyal medya üzerinden bu durumunu paylaşınca aynı sorunu yaşayanların ilgi odağı oldu. Diyetisyen Özdemir, toplamda ise bin danışanını 7 ton zayıflattı.

60 kiloya veda etti

Aşırı kiloları nedeniyle sorunlar yaşayan 155 kilo ağırlığında ve 27 yaşındaki Nail Köse, tüp mide ameliyatıyla 3 ayda 60 kilo verip hayata yeniden bağlandı. Ameliyat öncesi doyma hissini tamamen kaybettiğini söyleyen Köse, 6 yılda 55 kilo alarak günlük aktivitelerini yapamaz hale geldi. Bir günde ameliyet olmaya karar veren Köse, "Şimdi hayatı dolu dolu yaşıyorum" dedi.

Fazla et şeker gibi tehlikeli çıktı

Etteki proteinin şeker kadar küresel obezitenin yaygınlaşmasına katkıda bulunduğu keşfedildi. Bulgular, etin, etteki yağın şeker kadar aynı derecede obezitenin yaygınlaşmasına katkıda bulunduğunu gösteriyor.

'MR'a sığamazsınız' sözü 84 kilo zayıflattı

Babası için MR filmi randevusu almaya gittiğinde hasta zannedilip "Bu kiloyla MR cihazına giremezsiniz" denilen 170 kilo ağırlığındaki mühendis Battal Murat Öztürk, o gün zayıflamaya karar verdi. Uzman Diyetisyen Aslı Kınsız İnan'ın diyetine uyan Öztürk, azmi sayesinde 1 yılda 86 kiloya düşmeyi başardı. Çevresini de zayıflatan Öztürk, yeni halinden çok memnun.

Diyetin mevsimi olmaz

Diyetisyen Mesude Evirgen, kışın diyetin daha kolay yapıldığına dair bir yanılgı olduğunu ifade ederek, "Diyet, beslenme alışkanlıklarındaki dengeyi sağlamaktır. Dört mevsim diyet yapılabilir. Diyetin mevsimi olmaz" dedi. Yılın her döneminde dengeli beslenilmesi gerektiğini söyleyen Evirgen, diyette karbonhidrat ve şekerin dengede tutulmasının önemli olduğunu kaydetti.

2 yılda 70 kilo verince fenomen oldu

İzmir'de yaşayan ve 2 yılda 70 kilo verip, 145'ten 75 kiloya düşen 24 yaşındaki Gül Baykan, 'Diyet Mevzuları' adı altında açtığı sosyal medya hesabıyla, 23 bin takipçiye ulaştı. Hollanda, İngiltere ve Azerbaycan gibi ülkelerden birçok takipçisi olan Baykan, ilk yıl 50, ikinci yıl 20 kilo vererek yeme alışkanlığını değiştirdiğini söyledi.

Patates yiyen zayıflar mı?

Özellikle batılı tarzda beslenmede önemli bir yeri olan patates ülkemizde de olduğu gibi nerdeyse tüm dünya toplumlarında sofralarda sıkça yer verilen bir besin haline geldi.

Düz bir karın hayal değil

"Göbeğim çıktı", "Karnımı biraz eritsem iyi olur", "Ne yaparsam yapayım göbeğimden kurtulamıyorum" diyenlere düz bir karına ulaşmanın sırları uzmanından geldi...

Obeziteye karşı bir avuç fındık

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Gıda Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Cesarettin Alaşalvar, Fındığın obez olgulardaki yerinin ve mekanizmasının incelenmesi üzerine Türkiye ile Japonya'nın ortak bir çalışma yürüttüğünü söyledi.

Popüler diyetler ölümcül

Diyetisyen Ayşe Şahika Karagöz, son yıllarda popüler olan diyetlerin birçoğunun insanların yanlış beslenmesine ve kimi zaman ölüme varan ağır hastalıklara yol açabildiğini söyledi. Düşük karbonhidratlı, yüksek protein ve yağ içeren diyetlerin kalp krizine neden olabileceğini ifade eden Karagöz, böbreklere de ciddi zarar verebileceğini kaydetti.

Göbek yağına tarçınlı süt

Kilo alanlarda yağlanma göbek ve bel bölgesinde başlıyor. Araştırmalara göre orta dereceli kalori kısıtlaması yapılan bir diyetin uygulandığı kişiye, günde 2 bardak tarçınlı süt içmek yağ yakımı için yeterli oluyor.

Modern zayıflama: Online diyet

Sağlıklı beslenmek ve kilo vermek isteyen ancak diyet uygulamalarına katılmaya vakti olmayanlar, artık online diyet programlarını tercih etmeye başladı. Son günlerde yaygınlaşan online diyet hakkında bilgi veren Diyetisyen Mesuda Evirgen, hastaların öncelikle sitesindeki online diyet formunu doldurduğunu sonrasında ise kan değerleri ve diğer bilgilerini aldıktan sonra hastaya veya danışana özel bir diyet programı hazırladıklarını söyledi.

Diyet içecekler diyabeti artırıyor

Birçoğumuz kalori alımından uzak durmak ve diyetimizi desteklemek için diyet içeceklere yöneliyor. Ancak araştırmalara göre bu sağlık için pek de yararlı değil. Bilimadamları günde 2 bardak diyet içecek tüketmenin diyabet riskini iki katına çıkardığını söylüyor.

Diyetisyen sayısı arttıkça obez sayısı da artıyor

Fizik Tedavi Uzmanı ve Metabolik Balans Danışmanı Zekeriya Gür, “Memleketimizde diyetisyen sayısı arttıkça, obez sayısı da artıyor" diye bir açıklama yaptı. Bugün dünyada Afrika dahil, obeziteden ölen insan sayısının açlıktan zayıflıktan ölenlerden daha fazla olduğunu ifade eden Gür, günde 6 öğün yemek yemenin yanlış bir uygulama olduğunu ve kişinin sürekli yemekle meşgul olamayacağını kaydetti.

Zayıflamanıza düşman 3 neden

Uzun uğraşlar sonucu kilo veremiyorsanız 3 sağlık probleminden birine sahip olabilirsiniz. Tiroit hormonunun yavaşlığı, kansızlık ve D vitamini eksikliğinin kilo vermeye engel olduğunu söyleyen uzmanlar, vücudu kilo konusunda direnç gösteren kişilere endokrinoloji uzmanına başvurmayı tavsiye ediyor.

8 adımda kilo verin

Yıllarca başlanan ve ömrü kısa olan diyetler, uzun süre yaşanan açlıklar, bir türlü verilemeyen kilolar, verilince tekrar fazla fazla alınan kilolar... Birçok etken yüzünden bugüne kadar zayıflayamamış olabilirsiniz. Aslında kilo vermek, veya verilen kiloyu korumak o kadar da zor değil. 8 adımda, uygulanacak basit yöntemlerle sağlıklı beslenmeyi sağlayabilirsiniz.

Ekonomik bir diyet için ipuçları

Diyetisyen Gülay Kızıl, sanılanın aksine diyet yapmanın lüks olmadığını ve doğal besinlere ulaşmanın artık çok kolay olduğunu belirterek, kişinin ekonomik durumuna göre hazırlanan diyet programlarıyla sağlıklı bir yaşam sürdürmenin mümkün olabileceğini kaydetti. Diyetisyen Kızıl, damak tadına ve maddi duruma uygun diyet programının imkansız olmadığını ifade etti.

Zayıflamak isterken bu hatayı yapmayın

Pittsburgh Üniversitesi'nde görevli bilim adamları tarafından yapılan araştırmaya göre adım sayarlar kilo vermeye yardımcı olmuyor. 500 aşırı kilolu insanın incelendiği araştırmada iki yıl boyunca incelenen gruplarda adım sayar kullananların ortalama 3.6, diğer katılımcıların ise 5.9 kilo verdiği tespit edildi.

2 kuralla zayıflayın

Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç, sağlıklı zayıflamanın 2 yöntemini anlattı. Yeterli ve dengeli beslenmenin önemine dikkat çeken Diyetisyen Enç, sabahları kahvaltının muhakkak erken saatte yapılması gerektiğini söyledi. Akşamları metabolizmanın yavaş çalıştığını ifade eden Enç, ara öğünler ile dengeli beslenmenin desteklenmesini önerdi.

Tek bir yiyeceği bırakarak 31 kilo verdi

27 yaşındaki Kristy çikolatalı bisküvi ve portakal suyu alışkanlığını sağlıklı alternatiflerle değiştirerek 85 kilodan 54 kiloya düştü. Toplamda 31 kilo veren bir çocuk annesi kadın, şekeri bırakmasının depresyonla savaşına da yardımcı olduğunu iddia etti.​ Kristy, eski yemek yeme alışkanlıklarını düşündükçe midesinin bulandığını söyledi.

İşte örnek beslenme çantası

Okul zili çalıyor ve yeni eğitim- öğretim yılı başlıyor. Çocuğunuzun dersleri kadar beslenmesi de önemli. Peki onlara neler yedirmemiz gerekiyor? Charlotte Evans Leeds Üniversitesi Diyetisyenleri, anneleri şekerli içecekler konusunda ve yağlı krakerler konusunda uyarıyor.

Obeziteyi önleyen meyve

Greyfurt, ananas gibi iki meyvenin kilo vermeye yardımcı olduğu bilinen bir durum. Şimdi de bilim adamları, yeni bir araştırma peşinde. Bu kez mangoyu hedef alan uzmanlar, bu meyvenin obeziteyi durdurduğuna, tip 2 diyabetin önlendiğine dair bir araştırma yapıyor.

Etten sonra limon

Diyetisyen Derya Zünbülcan, Kurban Bayramı nedeniyle sağlıklı beslenme konusunda uyarılarda bulundu. Kurban Bayramı'nda tüketilen protein, et ve tatlı miktarının oldukça fazla olduğunu belirten Zünbülcan, etten sonra limon, tatlıdan sonra ise sirke tüketilmesi gerektiğini söyledi.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.