Yorum Haberleri

Rusya’nın Karadeniz kazanımları Akdeniz’de alan açıyor

Rusya’nın Gürcistan ve Ukrayna’ya yönelik askeri müdahalelerinin ardından Karadeniz’deki liderliğe yönelik faaliyetleri, Akdeniz’deki yeni çatışma alanlarında çok daha rahat hareket etmesini sağlamaktadır. Bir anlamda Moskova, Batı ile jeopolitik mücadelesini kendi sınırlarından uzaklaştırmayı başarmıştır. Ancak Rusya’nın mevcut ekonomik verileri ve sorunlu sosyal yapısı göz önüne alındığında, sahip olduğu gücün oldukça ötesinde kazanımlar elde ettiği de ifade edilebilir.

20 Ocak’tan 15 Temmuz’a milli direnişin asimetrik savaşı

İnsani boyutu ile 20 Ocak, Haçlı zihniyetinin dini ve milli kimliğe karşı duyduğu nefretin alenen dışa yansımasıdır. 20 Ocak, Azerbaycan Türklerinin kana bulanan, ölümle karartılan bir kış gecesinden aydınlık, beyaz bir sayfanın açıldığı sabaha uyanışıdır.

Süleymani suikastının toplumsal yansıması İntikam mı bilanço mu?

İran’da yönetim karşıtı protestolar zaten giderek sıradan bir hal almaya başlamıştı ancak Süleymani krizini iyi yönetemeyip elde ettiği kazanımları kaybeden İran, sadece muhaliflerin tepkisiyle değil intikam beklentisi yeterince karşılanmayan yönetim yanlılarının tepkisiyle de karşılaşacaktır. Bu prestoların nereye evirileceğini gelecek günlerde göreceğiz. İran-ABD arasındaki gerginlik ise devam edecekken İran bölgedeki vekil gruplar üzerinden asimetrik bir savaş verecektir.

Tunus siyasetinde kritik dönem

Süleymani suikastının küresel yansıması

ABD’nin güç kapasitesi ile İran’ın güç kapasitesi arasındaki fark ABD-İran geriliminde İran’ın bazı rahat tavırlarını açıklamayı güçleştiriyordu. Bu durum ABD üzerinde çeşitli tartışmalara neden oluyor ve ABD’nin bölgede nispeten azalan gücünü ciddi sorgulamalarla baş başa bırakıyordu. Yani İran’ın adeta ABD’nin hegemon imajıyla oynamaya başladığı esnada Trump’ın buna cevabı geç de olsa oldukça sert oldu.

Avrupa’nın yeni rengi Muhafazakâr-Yeşil mi?

33 yaşındaki Sebastian Kurz’un kurduğu ÖVP-Yeşiller hükümeti, 100 gün süren müzakerelerin ardından yemin ederek göreve başladı. Avrupa Birliği içerisinde ilk defa muhafazakâr-yeşil bir hükümetin kurulması, dikkatlerin Avusturya’ya çevrilmesine yol açtı. Siyasi bir deney olarak görülen bu koalisyon modeli başarılı olursa, diğer Avrupa ülkeleri, özellikle de Almanya için alternatif olabilir.

Süleymani’nin ölümüne İran’ın Teo-sosyolojik tepkisi

Taziye ve anma kültürleri biraz da yarım kalmış matemin tamamlanması içindir. Bu yönüyle İran derin belleği doğrudan muhatabı olduğu ve sonunda kaybettiği bir Kerbela üzerinden kurgulanmamış tamamen duygusal olarak dolaylı yollardan kurgulanmış bir Kerbela’yı kök paradigma olarak geliştirmiştir. Dolayısıyla İran doğrudan hedef alarak bir öç alma işine girmeyecektir, bu onların en son bin yıl beş yüz yıl önce terk ettiği bir yöntemdir.

Süleymani suikastı sonrası İran’ın Ortadoğu politikası nasıl şekillenecek?

Körfez’de yaşanan tanker krizi ve sonrasında Irak’ta Haşdi Şabi’nin bir ABD üssüne saldırması ve bu saldırıda bir ABD vatandaşının ölmesi gibi gelişmeler, ABD’nin Ketaib-i Hizbullah üslerini vurmasıyla savaş tamtamlarının çaldığı bir ortam yaratmıştır. Şii milislerin Bağdat’taki ABD Büyükelçiliği’ni basması ise Trump yönetiminde bardağı taşıran son damla olmuştur. Nitekim büyükelçiliğine yapılan saldırıya cevap olarak ABD, Süleymani’nin ölümüne sebebiyet veren suikastı düzenlemiştir.

Suudi istihbaratının operasyon alanı: Twitter

Arap Birliği’nin Libya iki yüzlülüğü

Mısır yönetiminin çağrısı üzerine daimi temsilciler düzeyinde olağanüstü toplanan Arap Birliği’nin oturumunda konuşan Libya Daimi Temsilcisi Salih eş-Şemahi, Birliği Libya konusunda çifte standart uygulamakla suçlayarak sert bir şekilde eleştirdi. Olağanüstü toplantı çağrısının yapıldığı aynı gün çağrıya hemen cevap verilmiş olmasının kendisini şaşkınlığa uğrattığını ifade eden Şemahi, Libya devletinin Trablus’a saldırı düzenlendiğinde yaptığı çağrının dikkate alınmadığını ve Libya’nın çağrısı k...

Katılım bankacılığı niçin gerekli?

Katılım bankacılığı kavramı son zamanlarda tekrar tartışılmaya başlandı. Özellikle sayın Cumhurbaşkanının son konuşmasında katılım bankası kavramı faizi çağrıştırıyor onun yerine katılım finans kavramını kullanmak gerekir demesi büyük bir karşılık buldu. Maalesef yanlış bilgilendirmeden kaynaklanan bu yaklaşıma yer yer içinden ve sessiz itirazlar olmasına rağmen ciddi bir ses çıkmadı. Çalışma hayatının büyük bir çoğunluğunu bu kurumlarda geçiren, hasbelkader gelişmelerine destek olan ve Katılım ...

Lübnan’da çıkmazlar ve yeni siyasi hesaplar

“Yeni hükümetin, ulusal birliği güçlendirmek için devlet ile vatandaşlar arasındaki güveni tekrar sağlamak üzere kurulacağını ümit ediyorum.” Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn’ın 5 Aralık’ta yaptığı konuşma esnasında sarf ettiği bu sözler, ülkedeki ilk ve en önemli soruna işaret etmesi bakımında dikkati çekmektedir. Avn’ın yeni hükümetin ilk işinin devletle Lübnan halkı arasında güvenin yeniden tesis edilmesine yönelik olması gerektiğini belirtmesi, ülkenin içine girdiği açmazın kilit noktasını açı...

Nobel insanlığı dinamitledi

Bir zamanlar Alfred Nobel’in sahibi olduğu BOFORS silah devinin bugün hala Nobel ödüllerinin verildiği İsveç’in en büyük silah şirketi olması, ödülün sakladığı gerçeği bize göstermektedir. Bugün olan “prestijli” bir ödül ile soykırımın karartılması, savaş suçlularının Peter Handke özelinde aklanmasıdır. “Barış” diye en çok bağıran Batı medeniyeti, barışın kökünü dinamitlemeye devam ediyor.

Avrupa’nın makbul göçmenleri!

Bugün, Ege Denizi sularında ömürlerini tamamlayanların tamamına yakını nitelikli olmayanlar olduğundan, hatta Suriyeli mültecilere dair insanlık dışı eylemlerinin Nazi Almanya’sı dönemi uygulamalarına benzer şekilde toplama kamplarında tutulmalarına uzanacak formüller geliştirmelerinden anlaşılıyor ki Avrupalı siyasetçilerin makbul göçmen anlayışı gerçeklik kazanmaktadır.

NATO’ya bir haller oluyor

Her geçen gün daha görünür hale gelen çok-kutuplu dünya düzeninde birçok ülke gibi NATO üyeleri de çok-taraflı ve çok-boyutlu dış politikalar takip ediyor. NATO gibi ikili zıtlıklar üzerine bina edilmiş, net ‘dost ve düşman’ tanımlarına sahip ortak savunma örgütlerinin bu çağda yaşayabilmeleri durmaksızın dönüşmelerine ve esnemelerine bağlı. Devamlı dönüşen ve esneyen bir NATO’nun ise ne kadar askeri güvenlik örgütü ne kadar siyasi bir konuşma kulübü olduğu belirsizleşiyor.

Bölgesel ilişkiler ve iç sorunlar dönemecinde Abiy Ahmed

Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed’in Nobel ödülü alması kendisine özgüven kazandırmış, var olan kararlı politikalarının daha da pekişmesini sağlamıştır. Tüm bu gelişmelere rağmen önümüzdeki yıl yapılacak seçimlere en güçlü aday olarak girecek olsa da önünde duran iç ve dış sorunlar genç başbakanın önümüzdeki dönemde önemli kırılmalar ve kararlar almasını hızlandırmasına vesile olacak gelişmelere ön ayak olacaktır.

Brexit çıkmazı Aramco’yu vurdu

Brexit tartışmalarının ve onun ortaya çıkardığı derin siyasi bölünmelerin kaotik doğası, bir zamanlar İngiltere’yi istikrarlı olarak gören krallığın karar vericilerini ve tedavül piyasasını şaşırtmış durumda. Önceden, Londra (City of London bölgesi) Aramco için en iyi uluslararası finans merkezi olarak görülürken şimdilerde Tokyo’nun daha iyi bir seçim olarak ortaya çıkma ihtimali üzerine duruluyor.

Türkiye’de faizsiz finans sistemi

Kuzey Kutup Bölgesi’nde jeopolitik rekabet

Rusya ve ABD arasında Soğuk Savaş döneminin küresel nükleer savaş tehlikesi olmadığı için, günümüzde Rusya’nın bölgedeki askeri politika ve stratejisi egemenliğinin sağlanması; doğal kaynaklar ve ulaşım yolları üzerinde ekonomik çıkarlarının korunması ve muazzam askeri kapasiteye sahip bir dünya gücü imajı vermek gibi amaçlar üzerine odaklanmıştır.

Afrika zirveleri nasıl okunmalı?

Afrika ülkeleri ile düzenlenen zirvelerin, bölgesel ve/veya küresel aktörlerin nüfuzlarını arttırma girişimlerinin bir parçası olduğu açıktır. Bu nedenle bölgesel ve/veya küresel güç olma iddiasındaki devletler, Afrika’nın ekonomik potansiyelinden olduğu kadar siyasi potansiyelinden de yararlanmak istemekte ve bu amaç doğrultusunda politikalarını şekillendirmektedirler.

Çin’in Ortadoğu’da stratejik rolü

Ortadoğu, büyük güç müdahalelerinin ve bölgelerarası anlaşmazlıkların engellediği, petrol sonrası ekonomiye geçişle karşı karşıya. Sorunlar, bölgenin kendi içinde çözüme kavuşturulmalıdır ancak Pekin, benzersiz bir şekilde bölgede ortak, arabulucu ve müşteri olarak konumlandı.

Gözlerinize inanamayacaksınız: DeepFake

Teknolojik gelişmelerin her biri bizi geleceğe taşıyor. Ama hangi geleceğe? İyi mi, kötü mü? Bu yazıda kötüye taşıdığı taraflardan en tehlikelisini, gördüklerimizi sorgulatacak bir teknolojiyi ele alacağız: “DeepFake”

ABD’nin Kürt raporları tarihi

Irak’ta Ekim ayının ilk günlerinde patlak veren toplumsal olaylar, Suriye’de varılan mutabakatlara rağmen PKK/YPG’nin mevzilerini terk etmemesi hatta petrol bölgelerine ABD’nin desteğiyle daha da kuvvetli şekilde tutunması, İran üzerinde rejim değişikliğini hedefleyen ekonomik ve askeri kuşatmanın vardığı nokta, 1. Dünya Savaşı öncesinde Ortadoğu’nun sınırlarını çizmeye yönelik uygulamaya konan planların yeni tasarımlarının yürürlükte olduğuna işaret ediyor.

İsrail’in siber casusluk silahı: Pegasus

Avrupa Birliği yolun sonunda

Avrupa eğer geleceğini olumlu yönde şekillendirmek istiyorsa, bu konuda ciddi bir özeleştiri yapabilmeli. Çünkü Avrupalıların bölüştükleri ekonomik pasta sonsuza dek büyük kalmayabilir. İlk ciddi ekonomik sıkıntıda yeniden birbirlerinin veya birilerinin boğazına sarılacaklarsa, AB’nin kısa tarihi pembe yalanlar üzerine kurulmuş demektir.

Evladı çalınan annelerin sessiz çığlığı

Bu eylemi sadece Diyarbakır’daki annelerin sırtına yüklemek, vicdana, adalete, insafa sığar mı? Ateş hep düştüğü yeri mi yakmalı? Bu sesi yüksek, umudu canlı tutmak sadece annelere mi düşmeli? Ya özgürlük sevdalıları, sivil toplum örgütleri, film yapımcıları, aktivistler, insan/çocuk hakları savunucuları? Bir kısmı barbarlara göre pozisyon almış olabilirler. Ya diğerleri?

PKK/YPG kaybedince Avrupa da kaybetti

Avrupa Suriye’de ne askeri, ne de siyasi bir aktör. Avrupalı liderler, Türkiye’nin Rusya ile yaptığı anlaşma sonrası bu gerçek ile acı olsa da yüzleşiyor. Peki, ama Avrupa’nın bölge için sorumluluğu başlamadan bitti mi? Bitmesine izin verilmemeli! Bundan sonraki süreçte, Suriye’nin yeniden inşası ve mültecilerin evlerine dönmesinde Avrupa almadığı sorumluluğu alabilir.

Nil nehrinde Rönesans barajı çıkmazı

Lübnan eylemlerinin sosyal yankıları

Lübnan’ın uzun geçmişine bakıldığında mezhep siyaseti yeni olmamakla birlikte çizilen yöntemin halkta yarattığı etkiyi görmek mümkün. Dolayısıyla teknokratik hükümete da karşı olan Lübnan halkı, tamamen mezhep etkisinden sıyrılmış yeni bir siyasi anlayış bekliyor ve sorunların çözümü için buradan başlanması gerektiğine inanıyor.

Mescid-i Aksa’nın kalbinde senin adın yaşıyor

Tüketicinin desteği Erdoğan’la birlikte

Çin’in Barış Pınarı Harekâtı algısı: Nedenler ve sonuçlar

Çinli akademisyen ve uzmanların Suriye’nin kuzeyinde sürmekte olan Barış Pınarı Harekatı’na yönelik bakışları Batı’nın sunduğu perspektiften süzülmektedir, öyle ki verilen rakamlar kullanılan terminolojiler bir tarafa yapılan eleştiriler ironik bir şekilde, Batı’nın taşıdığı liberal demokratik değerler üzerinden yapıldığı görülmektedir. Bu noktada, Çin-Türkiye ilişkilerinin gelişimi için düzenlenen hemen hemen her toplantıda vurgulanmakta olan, ülkelerin birbirlerini Batılı kaynaklar üzerinden d...

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.