Böyle savunma bütçesine şahin bakan: Pompeo

Trump, ABD tarihinde ilk kez bir bakanın görevden alınışını sosyal medyadan duyurarak bir dizi krizi tetikledi. Trump’ın kararı, Ortadoğu’dan İngiltere’ye kadar geniş bir jeostratejik alandaki fay hatlarında kırılmaya yol açtı. Şimdi o fay hatlarında biriken gerilim NATO’nun yeniden sahneye döndüğü bir krizin yanısıra Suriye’deki belirsizlikleri canlandırdı.

Almanya’dan PKK terörüne ölüm sessizliği

Almanya devlet aygıtının işleyişini ve Alman yakın tarihini bilenler araçsallaştırılan örgütlere, ulusal menfaatler doğrultusunda bitirilen veya büyütülen terör yapılarına şaşırmazlar. Zehiri de panzehiri de kendi bünyesinde üreten bir yapı ile karşı karşıyayız. Irkçı terör gruplarının devlet aygıtı içerisindeki rolleri ve hareket alanları ile PKK terör örgütünün rol ve hareket alanı birbiri ile paralellikler gösteriyor. Alman istihbaratının bu iki terör örgütü ile ilişkisi yakından takip edilme...

Derinleşme Dönemi: Türkiye ve Sudan İlişkileri

Putin 2018 seçimlerindene vadediyor?

Putin 2018 seçimlerinde başkan olmak için aday olurken hala yayınlamış bir programa sahip değildir. Her yıl geleneksel olarak yaptığı büyük basın toplantıda verdiği cevaplar Putin’in 2018 programın ipuçları olarak algılanıyor. Rusya’nın Batı tarafından uygulanan yaptırımlara rağmen 2017 yılını tek rakamlı düşük enflasyonla kapatması da Putin’in başarısı olarak gösteriliyor.

Ufuk ve bilinç daralması

İslam’ı hayatın ve tarihin dışında, Avrupa tecrübesini ise hayatın tam merkezinde tecrübe ettiğimiz için, Avrupa tecrübesine kendi kendimizi mahkûm etmiş oluyoruz. Farzımuhal, insanlık dünyasının nihai durumunu kapitalist/seküler/liberal ideolojilerin belirleyeceğine inanılacaksa, bu takdirde, İslami siyasal mücadeleye, İslami medeniyet tahayyül ve tasavvuruna ihtiyaç kalmayacak demektir.

Tüketici Hakem Heyetlerinde büyük devrim

Büyük bir devrim olan Tüketici Hakem Heyetlerinin yetkilerinin arttırılmasıyla ilgili reklamlarla ve rehberlerle tüketiciler bilgilendirilmeli ve daha çok tüketicinin haklarını aramak için şikâyet etmeleri istenilmelidir. Tüketici seçmenlerin tüm şikâyetleri hızla çözülmeli ve şikâyetler mutlaka yönetilerek gönüllerin kazanılması ve memnuniyetleri sağlanmalıdır.

28 Şubat’ın karargah medyası

Askeri karargâhlara otobüslerle taşınan ve oradan aldıkları brifingleri manşetlerine taşıyanlar bugün kalkmış, millet iradesiyle iktidara gelmiş hükümete destek veren medyaya ‘yandaş’ diyor. Geçmişi unutan veya okuyup araştırmayanlar da buna destek veriyor. Oysa o günlerde cılız birkaç ses yerine basın tek ses olarak millet iradesinin yanında durmuş olsaydı aradan yıllar sonra 27 Nisan Muhtırası'nı bırakın vermeyi yazmaya bile kimsenin cesareti olmayacaktı.

Milli çıkar ve Zeytin Dalı

Türk Devleti’nin, milli güvenlik zaaflarını bertaraf etmek üzere yaptığı tek taraflı Zeytin Dalı çıkışını, uluslararası kamuoyu, malum güç odaklarının çabaları sonucu NATO ittifak sözleşmesinin ihlali olarak değerlendirmektedir.

Time kapakları ve küresel aktörler

ABD merkezli Time dergisinin kapakları etki sahası anlamında dikkatli bir siyasi okumayı haketmektedir. Derginin kapağında yer verdiği olaylar, olgular ve isimlerin rastlantısal olmaktan öte bir hedefe yönelik değerlendirildiği geçmişe yönelik arşiv taramasıyla ortaya çıkmaktadır. Bu çerçevede derginin Türkiye okumalarını da dikkatle takip etmek gerekmektedir.

Zalim gerçeklikler zalim akılcılıklar

Her türlü meydan okumaya cevap vermesi gereken bir toplumun, her şeyden önce ahlâken yenilenmesi, ahlâken inandırıcı bir noktaya gelmesi, hayati önemi olan bir konudur. Bugün, ne yazık ki, ahlâken bütün tavizlere kapalı ve uzak Müslümanlardan söz edemiyoruz. Ahlâken inandırıcı olmayan bir toplum, anlam ve amacın sıfır noktasına doğru sürüklenen genç kuşaklara hiç bir şey kazandıramaz.

Büyük Oyun’da son perde

Suriye’de 2011 yılı Mart ayında Dera’da başlayan hürriyet isteğinin katliama ve iç savaşa dönüştürülmesi, Türkiye’de FETÖcü darbe girişimi, Mısır’da Mursi iktidarının askeri darbeyle yıkılması, Yemen, Libya, Afganistan ve Irak’ın tarumar edilmesi, Suudi körfez küre grubunun (Mısır, Katar, Bahreyn, BAE ve SA) teslim alınmasıyla beraber düşünüldüğünde, Yeni Roma’nın (ABD, Rusya ve AB) gelecek yüzyılların inşasına Suriye’den başladığı rahatlıkla okunabilmektedir.

Suriye’de İsrail-Rusya örtülü anlaşması

İsrail Batı ile stratejik işbirliği içinde olmasına rağmen Rusya ile ilişkilerinde bağımsız bir çizgi izlemektedir. Rusya İsrail’in Suriye odaklı Ortadoğu politikasına karşı olabilecek yaklaşımlardan kaçınmakta; Tel-Aviv Rusya’nın Suriye’deki askeri ve politik varlığını kendisine tehlike olarak görmemektedir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyareti ve Türkiye-Cezayir ilişkisi

Türkiye Cezayir’i sömürecek diyenler tarih konusunda aşırı cahil ve gerçekten çok utanç vericiler. O cahillere diyorum ki Barbaros Hayrettin’i veya Komutan Aruj’u araştırsınlar belki biraz anlarlar. Endülüs’ün düşüşünden sonra Türkiye müdahale etmeseydi Cezayir’in de düşeceğini belki o zaman anlarlar. Ne yazık ki bugün biz artık dünün Cezayirlileri gibi değiliz.

Kore yarımadasında spor diplomasisi

Şubat ayında iki hafta devam eden Pyeongchang Kış Olimpiyatları’na Kuzey ve Güney Kore’nin aynı bayrak altında katılması, tüm dünyayı heyecanlandırdı. Spor diplomasisinin son yıllardaki en önemli örneklerinden olan bu girişim, aktif siyasi süreçle desteklenmesi halinde verimli sonuçlar üretebilir. Ama her iki tarafın da bu noktada gözetmesi gereken dengeler bulunuyor.

Kırım’ın yasadışı ilhakının dördüncü yılı

Hepimizin, ölçülü ve kararlı bir şekilde Rusya’ya karşı çıkmak gibi bir yükümlülüğümüz var. Bu, Rusya’ya uyguladığımız Kırım ile ilgili yaptırımları, bölge Kremlin’in kontrolü altında kaldığı sürece sürdürmemiz ve Doğu Ukrayna’daki çatışmaya bir son vermeyi amaçlayan Minsk Anlaşmaları ihmal edildiği sürece yeni yaptırımlar uygulamamız anlamına geliyor.

Nevzuhur bazı ilahiyatçı sahte tanrılar

Allah’ın kitabı asırların anlayışlarına göre değiştirilecekse o zaman ilâhî din diye bir şey kalır mı?. O dinin sağlam ve sabit mü’minleri olur mu? Her devirde birilerinin aklına göre uydurma metinler âyetlerin yerine geçecekse, her yeni gelen öncekinin uydurmalarını beğenmeyip, yenilerini ekleyeceklerse orada kutsallık ve ilâhîlik kalır mı?. Böylelikle Kur’ân da modern ve evrensel mi olacak!?..

Çocuklarımızı cinsel istismardan nasıl koruruz?

İstismarın önlenmesinde kilit nokta ailenin çocukla kurduğu ilişkidir. Güvene dayalı yakın bir ilişki kurmak, çocuğun kendini ifade etmesine fırsat vermek, paylaşmak istediği konuları ilgiyle dinlemek, çocuğun sözünü kesmemek, anlattıklarının önemli ve değerli olduğunu hissettirmek, çocuğun karşılaştığı sorunları ebeveynlerine anlatmasının önünü açar.

Entelektüel kölelik ya da gönüllü kölelik

Trump’ın güvenlik stratejisinde Ortadoğu

Tüm savaşların kavşağında: Afrin

Günümüzden 3 bin 292 yıl önce, Türkiye’nin hali hazırda Zeytin Dalı Harekatı’nı yürüttüğü Afrin’in 200 kilometre kadar güneyinde tarihin gidişini değiştiren bir savaş yaşanmış, daha da önemlisi tarihin ilk yazılı barış anlaşması imzalanmıştı. Bugün olduğu gibi, Suriye toprakları milattan önce 1274 yılında dönemin iki süper gücü Hititler ve Mısırlıların karşı karşıya gelmesine tanıklık etti. Galibin belirsiz olduğu savaşın sonunda taraflar tarih yazarken kendilerini muzaffer ilan etmişlerdi. Bug...

Bilinç kaymaları ve bilinç kırılmaları

Bugün tanıklık etmekte olduğumuz siyasal gelişmeler, küresel sistemin çok büyük bir yapısal krizle karşı karşıya bulunduğunu gösteriyor. Bu kriz sebebiyle, İslam dünyası ülkeleri de koşullara göre tercihlerini ve önceliklerini değiştirebiliyor. Müslümanlar olarak bizler de keskin değişimlerle karşılaşıyoruz. İslam’ın milliyetçi amaçlara uyarlanması, bu keskin değişimlerle ilgili talihsiz bir örnektir.

ABD-Pakistan ihtilafıve Çin faktörü

Trump’ın 2018’in ilk twitter mesajında Pakistan’ı hedef almasının ardında yukarıda sayılan bölgesel nüfuz mücadeleleri ve güncel gelişmelerin payı büyüktür. İhtilafın gidişatından hareketle; Pakistan yönünden bakıldığında ABD yerine doğrudan Çin’e yönelmeyi tercih etmek tek taraflı bir değerlendirme olacaktır. Çin’i güvenlik ekseninde Pakistan’ın ABD ile ilişkisine doğrudan alternatif olarak görmek yerinde olmayacaktır.

Almanya’da yeni koalisyon ve Türkiye

Koalisyon sözleşmesi sonucunda Merkel’in partisi beş bakanlık, SPD altı bakanlık ve CSU üç bakanlık kazandı. Merkel dördüncü dönem şansölye kalabilmek için tarihten bu yana CDU için önemli olan iki bakanlık – Maliye ve İçişleri Bakanlığı'ndan vazgeçti. Kendi başbakanlığını garantilemek dışında Savunma, Ekonomi, Sağlık, Eğitim ve Tarım Bakanlığı’nı CDU’ya kazandırdı.

Hamaset avutur, düşünce uyarır

İslam dünyası toplumlarında gerçek bağımsızlık, gerçek özgürlük, gerçek tarih, gerçek siyaset, entegrasyon politikalarına, diline, yapılarına, mantığına, yaklaşımına katlanmanın bir kader olmadığını öğrenmek üzere, muhalif-eleştirel İslami bir dil-düşünce ve yöntem geliştirdiğimizde başlayabilir, başlatılabilir.

Afrin-Menbic'te yeni denklem

Rusya-Türkiye bulundukları coğrafyada bir varlık mücadelesi veriyorlar. Bu mücadelede iki ülke de çıkarları ve güvenliklerini garanti altına almaya çalışıyorlar. Bu derin işbirliği devam edecekse Afrin’den sonra Menbic üzerinden de devam eder.

Postkolonyalizme Zeytin Dalı engeli

Postkolonyalizmin ülkeleri içerden sökmeyi amaçlayan, toplumu kutuplaştırarak farklı kesimleri hasımlaştırma politikası da çok tehlikelidir. Farklı görüşlerin oluşması, farklı tarzların varlığı demokrasilerin gereğidir; ancak söz konusu olan güzel ülkemizin maddi ve manevi bütünlüğü ise “milli tavırlarda” bir araya gelmek zorundayız.

Dış politikada realist dönüşüm

Sürekli tektonik hareketlerin dış politika yapmayı zorlaştırdığı bir coğrafyada dış politikamızın en önemli sorunlarından birisi realist bir bakış açısının eksikliği ve bu bakışın gerektirdiği adımları atabilme kapasitesinin kullanılmamış olması idi. Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekâtları Türkiye’nin daha realist ve sert güç unsurlarını devreye soktuğu bir dış politika anlayışıyla hareket ettiğini göstermektedir.

Yeni bir duyarlılık bilinci oluşturmak

Müslümanlar olarak modern tarih ve modernite karşısında yeni bir seçenek üzerinde çalışmak zorundayız. Yeni seçenekler etrafında bağımsız çalışmalar yapılabilmesi için ontolojik ve epistemolojik emperyalizmin paradigmalarını değersizleştirmek zorundayız.

Taş atanın ikilemi!!!

‘İnsan kalkanının’ geçişini izleyen yolun kenarında dumura uğramış insanların yanında duran genç bir Keşmirli çocuk – elindeki taşı hala tutarken – korku dolu ürpertilerin omuriliğinden aşağıya doğru aktığını hissetti. Benim sonum da böyle mi olacak diye içine doğdu ve düşündü. “Bu insanlık dışı muameleye, işkenceye ve aşağılamaya dayanamıyorum” diye kendi kendisine mırıldandı.

Washington’un teröre içirdiği cesaret hapı

Eski Başkan Barack Obama döneminde başlayan Washington’un YPG sevdası Trump yönetimiyle devam etti. Gözden kaçırılmaması gereken nokta ise her ne kadar yönetim değişmiş olsa dahi, Beyaz Saray’ın DEAŞ’tan sorumlu özel danışmanı Brett McGurk görevinde olması ve herhangi bir strateji değişimine gitmeksizin aynı Obama dönemindeki adımlarını atıyor olmasıdır.

Gerçeğe suikast

Türkiye’nin Afrin’deki bölücü terör örgütü PKK/PYD’ye yönelik düzenlediği Zeytin Dalı Harekatı’na ilişkin ABD merkezli New York Times gazetesi skandal bir baş yazı yayınladı. Yazıda ABD medyasının, yönlendirme, perdeleme, manipülasyon ve çarpıtma konusunda ne kadar mahir olduğu her satır ve paragrafta görülebiliyor. Gazete yazıyı adeta terör örgütüne kalkan olarak kullanarak sahadaki gerçeklere kelimelerle suikast düzenliyor.

Afrin ve 1912 yılının hatırlattıkları

Afrin bana 1912 yılını hatırlattı ve gördüm ki sadece diğerleri suçlu değildir. Asıl suçlu olanlar, “ulusal güvenlikleri” için sınırlarından binlerce kilometre uzakta olan coğrafyalarda bile saldırmadıkları devlet bırakmayanlara kendilerini beğendirmek için kendi ülkeleri ve ülkelerinin politikalarını suçlamaya çalışan zihniyete sahip olanlardır.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.