Yorum Haberleri - Yenisafak.com

Yorum Haberleri

Sahada güçlüysen masada söz sahibi olursun

Cumhurbaşkanı Erdoğan defaatle Suriye’nin kuzeyinde yürürlüğe konmaya çalışan plana karşı mücadelesini sürdürdü: “PKK ile PYD birbirinin aynıdır. Dertleri nedir Kuzey Suriye’de bir devlet oluşturmaktır. Bunu da Afrin, Kobani, Kamışlı’ya kadar Suriye’nin kuzeyinde kurmaktır. Biz Türkiye olarak buna sıcak bakamayız. 07 Ocak 2015” Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tüm dünyaya sesleniyorum: Bedeli ne olursa olsun, Suriye’nin kuzeyinde, Türkiye’nin güneyinde devlet kurulmasına asla müsaade etmeyeceğiz. 26 Hazi...

İsrail’in Suriye politikasının arka planı

İsrail ve Yahudi lobisi tarafından Amerikan kamuoyuna yönelik yapılan algı operasyonunda, PYD/YPG terör örgütü DAEŞ’e karşı mücadeledeki tek bölgesel müttefik olarak gösterilerek ABD’nin müttefiklerini terk etmesinin büyük bir hata olacağı argümanı işlenmektedir. Bunun arkasında ise bunca destek ve yatırıma rağmen PYD/YPG’nin terk edilmesinin, ABD’nin bir gün İsrail’i de bölge yalnız bırakabileceği histerisi yatmaktadır.

Bitmeyen Savaşların bitmesi için Barış Pınarı

Türkiye, Batılı devletler gibi bir terör örgütüne karşı diğer terör örgütlerini beslemek yerine tüm terör örgütlerine ortak ve tutarlı bir duruş sergileyen bir politika izledi. PKK/YPG ile mücadelenin yanı sıra Türkiye aynı zamanda DEAŞ’a karşı sahada göğüs göğüse savaşan tek ordu oldu.

Sudan’da yeni hükümet: Başarı mümkün mü?

iPhone’dan Huawei’ye: Yeni teknoloji jeopolitiği

Ortaya çıkan teknolojik gelişmelerin jeopolitiği, zaten hissediliyor. Çin, kendi modelinden sağladığı yararı projelendirmeye devam ediyor. Pekin, artık kendi bölgesi ile sınırlanmaktan memnun değil. Avrupa, yaklaşımını ikiye katlamayı ve teknoloji şirketlerini teslim almayı, düzenlemeyi tercih ediyor. Buna karşılık ABD, teknoloji ihracatını azaltmak da dahil olmak üzere 14 kritik alanda daha çatışmacı bir tutum benimsiyor.

‘Yeni Dünya Düzeni’nde Almanya’nın pusulası

Almanya uzun yıllardır tarihin doğal akışının dışına çıkmış bir ülke gibi davranıyordu. Küresel liderlik hırsları olmayan, siyasi ve ekonomik etkinliğini uluslararası kurumların üzerinden meşrulaştıran, çatışmaları yatıştıran ve kendi post-modern cennetini jeopolitik güç mücadelelerine olabildiğince uzak kalarak sürdürmeye çalışan bir Almanya vardı.

Ulus devletler, kripto paralardan nasıl faydalanabilir?

Dolar sisteminden kurtulmak, rezervlerini dolardan çıkarmak isteyen ülkeler için en yerinde çözümlerden bir tanesi de üretimi değiştirilemeyen, programında sınırlanmış olan başta Bitcoin olmak üzere benzer kripto paralarla rezerv tutmak olacaktır. Bugün Filistin ya da Kuzey Kore, Amerikan baskısından kurtulmak için kendilerine ait kripto para oluşturma çalışmaları yürütüyor.

ARAMCO saldırısı: Yemen krizinin bölgesel ve küresel boyutları

Yemen’de, İran ile Suudi Arabistan arasındaki bilek güreşin yanı sıra BAE ile Suudi Arabistan arasındaki bu ihtilafın artması ile birlikte, Yemen’in içinde bulunduğu mevcut insani ve siyasi krizi daha da derinleştireceği gibi Suudi Arabistan’ı da daha büyük bir çıkmazın içine sokacağı açık. Bölgedeki olaylar Arap koalisyonu içindeki ayrışmayı açık bir şekilde ortaya koyarken, Yemenlilerin koalisyona güvenini de büyük ölçüde zedelemektedir.

Sarsılmaz Azerbaycan-Türkiye kardeşliği

Azerbaycan Ordusu’nun kurulması, eğitim ve tatbikat çalışmalarının düzenlenmesi, çağdaş düzeye ulaşmasında Türk Silahlı Kuvvetleri`nin çok büyük rolü vardır. (Haydar Aliyev)

İsrail siyasetinin krizi

Geniş bir tarihi perspektifle değerlendirildiğinde, İsrail siyaseti açısından bugünün dünden en bariz farkının Arap monarşileri ve otokrasileriyle olağanüstü bir hız ve içerikle geliştirilen ilişkiler olduğunu görebiliyoruz. Söz konusu dış ve ulusal güvenlik politikası ataklarının bir sonucu olarak değerlendirilebilecek olan bugünün siyasal krizi, aslında İsrail’in kendisine biçtiği siyasal rolle de yakından ilgili.

Körfez’de misilleme mücadelesi

Enerji oyununda kurallar değil, krallar değişir

Dünyanın en büyük üçüncü petrol üreticisi Suudi Arabistan’ın saldırıya uğramasına son zamanların en yüksek fiyat artışıyla cevap veren petrol piyasasının jeopolitik riskler karşısında ne kadar savunmasız olduğu bir kez daha görülmüş oldu. Dünyada arz fazlasının yaşandığı, hatta petrol talebinin zirve noktasına yaklaşmak üzere olduğunun ileri sürüldüğü bir dönemde meydana gelen saldırılar arz krizi olmamasına rağmen fiyat üzerinde Kuveyt’in işgalinden bile daha fazla etkili oldu.

Ankara Zirvesi Diplomasinin güvenliğe etkisi

Ankara zirvesi üç ülkenin Suriye’deki güç dengesinin korunması ve siyasi geleceği konusunda çıkarlarının dile getirilmesi ve aktörler tarafından kabul edilmesi açısından da önemli bir gelişme olarak görülmektedir. Zirvede kabul edilen ortak açıklama Türkiye, Rusya ve İran’ın Suriye’deki çıkar ve hassasiyetlerini kabul edilmesi anlamını da taşımaktadır.

Rüzgar gibi geçti John Bolton

Sahada ve masada İnsani yardım diplomasisinin kısa tarihi

İnsani yardım diplomasisi, Türkiye’nin tarihi derinliğini yarınlara taşıyacak amillerin başında geliyor. İnsani yardım diplomasisini uluslararası ve tarihi perspektiflerden değerlendirdiğimizde geldiğimiz noktanın tatmin edici olmamakla birlikte umut verici bir yer olduğunu görebiliyoruz. Günlük gelişmelerin bir adım gerisine çekilerek baktığımızda ise sahada ter dökenlerin masada da yer almasının sadece çözüm için bir umut değil çözümsüzlüklerin ortaya çıkmasını engellemede de anahtar rol oynay...

Apartheid rejiminin mirası ‘Irkçılık’

Afrika’da Afrikalı göçmenlere karşı uygulanan şiddet, Afrika ülkeleri arasında hem birliğe hem de dayanışmaya zarar veriyor. Afrika kıtasının ekonomik ve politik bütünleşmesini sağlayacak olan bütün oluşumlara da gerçek bir tehdit oluşturuyor. Afrikalının Afrikalı düşmanlığı, neo sömürgeciler tarafından Afrikalıları bölmek için kullandıkları tehlikeli bir adımdır.

İslam: Bir vakıf medeniyeti

Bu iş gerçekten gönül işidir. Türkiye’de birçok vakıf, hem yurt içi hem de yurt dışı garip gurabaya yardım ve hizmetleri için eğitim hizmetleri, burs yurt hizmetleri veriyor. Osmanlı’dan kalan geleneği fedakârca sürdürüyorlar. Son zamanlarda Türkiye’deki gerek özel vakıflar, gerek TİKA, KIZILAY vb. devlet kurumları vasıtası ile yapılan yardımlar önemli miktarları yakalamıştır. Bu işler bizim yüz aydınlığımız ve o coğrafyalarla sevgi ve vefa bağımız olmuşlardır.

İsrail sağının kronik Türkiye sancısı

Türkiye’yi seçim öncesi tartışmaların odağına oturtmanın iki temel sebebi bulunmakta. Birincisi son iki yıldır çeşitli sebeplerle yıpranan Likud kadrolarının her defasında başvurduğu güvenlik politikalarını ön plana çıkartma kapsamı çerçevesinde bir günah keçisi bulmuş olmaları, ikincisi de ABD’ye yakın çevrelerce ve hatta bizatihi ABD’li dış politika kurmaylarınca eleştirileri üzerinde toplayan Yisrael Katz’ın şahsi politik manevra kabiliyetini arttırma ihtiyacıdır.

Bir devlet eylemi olarak soykırım Rohingya meselesi

Bireylerin uluslararası ceza davalarının takibinde büyük ölçüde aldatıcı çabalarla yitip giden bir noktada, Myanmar devleti Rohingya’ya karşı işlenen soykırımdan sorumlu tutulabilir ve tutulmalıdır.

‘Cıvıldayan Makine’ mahkumları

Sosyal medya bir yönüyle sigaraya da benzetiliyor. Sadece sigara değil, alkol ve kahve gibi bir sosyalleşme aygıtı olarak gösteriliyor. İnsanlar birbirleriyle yakınlaşmak için araçlara ihtiyaç duyuyorlar ve dijital zamanlarda bu araç avucumuzun içinde duran akıllı telefonlar.

Hastings Savaşı’ndan Brexit’in demokrasi darbesine

İngiltere tarihinde parlamenter sisteminin temeli çok ağır bedeller ödenen Hastings Savaşı ile atıldı. İngiltere’ye 9. yüzyılda gerçekleşen Norman istilalarının akabinde bu savaşla birlikte ilk meclis kurularak Magnum Consilium adı verildi. 1066’lardan günümüze geldiğimizde, şuna açık bir şekilde şahit olmaktayız: İngiltere parlamentosu Brexit darbesi ile çok sancılı bir sürece girmiş durumda

Televizyon; dost mu düşman mı?

Terörle mücadele ve kayyum ataması

Türkiye Cumhuriyeti devleti bir hukuk devleti olarak, hukuk güvenliği hakkını tesis etmelidir. Eğer bir yanlışlık varsa yanlışlığa anayasa, kanun ve kaidelerle müdahale edilmelidir. Karşımızdaki somut olay da bu şekildedir. Anayasa m. 127/4 sadece terörü değil görevleri ile ilgili bir suç sebebi ile hakkında soruşturma veya kovuşturma açılan mahalli idare organları veya bu organların üyelerinin tedbiren uzaklaştırılabileceğini ifade etmektedir.

Keşmir meselesi Tarihî arka plan ve Hindistancılık projesi

MAHMUD NAEEM

Kadına yer kalmadı dünyada

Amerika’nın FETÖ'sü: The Family

ABD siyasetinin kılcal damarlarına kadar nüfuz etmiş, Washington D.C.’nin koridorlarında etkisi hissedilen dinsel nitelikli paralel bir yapılanmanın ABD’nin iç ve dış politikasına yön verme hikayesi. Netflix dijital platformu üzerinden yayınlanan, The Family: The Secret Fundamentalism at the Heart of American Power (Aile: Amerikan Gücünün Kalbindeki Gizli Örgüt) adlı beş bölümlük mini dizi Evanjelik Hristiyan bir örgütün ABD siyasetindeki etkisini çarpıcı tanıklık ve örneklerle gösteriyor. Dizi,...

Çin Keşmir’de kendini hatırlattı

ABD’nin Ortadoğu politikasında neoconların yeri

Neoconlar, Ortadoğu siyasetinde İsrail, terör örgütü PKK/PYD ve Körfez ülkelerini ABD’nin doğal müttefikleri olarak görmekte ve bu aktörlerle olan ittifak kapsamında bölge ülkelerinin haritalarının değiştirilmesini planlamaktadır. Ancak Amerikan saldırganlığının savunucuları olarak tanımlanabilecek neoconların bölgeye yönelik baskısı arttıkça, algılanan tehdidin dengelenmesi amacıyla bölge ülkelerinin tesis ettiği ittifaklar da derinleşmektedir.

Kültür ve ekonominin başkenti İstanbul

Körfez’deki satranç tahtası: İran’ın ABD’ye karşı oyunu

İran’ın Körfez’deki son eylemleri, onun caydırıcılık esasına dayalı savunma konseptinden saldırı, misilleme ve güç gösterisine dayalı yeni bir proaktif siyasete yöneldiğini göstermektedir. İran’ın Körfez’deki yeni tanker siyaseti, ABD’nin bölgede oluşturmayı planladığı deniz koalisyonundan çok daha büyük olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Nijerya’da Tahran- Riyad rekabetinin etkisi: Zakzaki hareketi

Türkiye’nin artan caydırıcılığı ya da karamsarlar niçin yanıldı?

ABD’nin yaşadığı güç trajedisi üstelik sadece kendi caydırıcılığının başarısızlığını göstermedi, karşısındaki aktörlerin caydırıcılığını da güçlendirdi. Üstelik Türkiye’nin bu açıdan artan caydırıcılığı sadece Ankara’nın cezalandırma kabiliyetine dayanmıyor -ki S-400’lerin edinimi dahi elde edilen askeri-siyasi alan kapatma kabiliyetleri Türkiye’nin sınırlarının ötesinde cezalandırıcı eylem yapabilme gücünü artırmıştır- dahası Ankara ABD gibi güçlü bir askeri-ekonomik devin Ankara’yı dışlayan Or...

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.