Yorum Haberleri

Libya darbesinde BAE parmak izi

BAE, çıkarları doğrultusunda kendisi gibi Hafter’i destekleyen Mısır ve Suudi Arabistan ile birlikte Libya’da herhangi bir Müslüman Kardeşler etkisinin önüne geçmek istiyor. Abu Dabi yönetimi, 2013 sonrası Mısır modelini Libya’da uygulamak istiyor; askeri yönetim kurmak, demokrasiyi baltalamak, İslamcıların varlığını zayıflatmak ve ülkeyi BAE’ye bağımlı tutmayı hedefliyor.

Kızıldeniz’de güç mücadelesi: Sudan ve Türkiye

Günümüzde Afrika kıtası jeopolitiği itibariyle dünya genelinde güvenliğin sağlanabilmesi ve ticaretin sürdürülebilmesi için son derece stratejik bir konuma sahiptir. Kızıldeniz söz konusu konumda başat rol oynamaktadır. Türkiye’nin bölgedeki dengeleri değiştirebilecek Sevakin hamlesinin bölge içinden ve dışından birçok aktörü rahatsız etmesi, bu durumun en önemli göstergesidir.

Su uyur, düşman uyumaz…

Çin’in arka kapısı: İsrail

Çinli firmaların İsrailli şirketlerle bu kadar yakın ilişki kurması doğal olarak İsrail’in en yakın müttefiki ABD’yi de rahatsız ediyor. 90’lı yıllarda da Çin’in İsrail’den askeri teknoloji ithal etmesi ABD’yi kızdırmış, “Batı’nın satmadığı askerî teknoloji, İsrail aracılığıyla temin ediliyor. Çin batının ambargosunu İsrail üzerinden yıkıyor” yorumlarına neden olmuştu.

Erzurum’un değerini trafik canavarı aldı

Erzurumlu olmak Dadaş olmaktır, bir ırkın değil bir kimliğin sembolü olarak… Erzurumluyu tanımlayan yöresel bir sıfattır aslında “Dadaş”. Dadaş vatanını sever, dinine bağlıdır.... Muhafazakardır ama tüm inançlara da saygılıdır…. Gözü gönlü toktur Dadaşın…. Fedakardır, vefalıdır… Kısacası bütün erdemlilikleri, yiğitlikleri kendinde toplayan adamdır Dadaş….

Beka konusunda vatandaş olarak sorumluluğumuz nedir?

Beka, özgürlüğün teminatıdır, huzurun sembolüdür, ferahın bütünlüğüdür. Beka, kamu sisteminin garantisi ve kalkınmanın ilk adımıdır. Esaretin yok sayıldığı, cesaretin iri ve diri olduğu bir devlet anlayışıdır. Bu minvalden yola çıkarak değerlendirdiğimizde ülkemiz jeopolitik olarak beka konusuna her zaman önem vermek zorundadır. Devlet nizamı için bu husus öncelikli düşünülen bir stratejidir. Bu konuya yönelik dış güçlerin devletimizin düzenini bozmak üzere yakın zamanda gireceğimiz yerel yöneti...

Erdoğan ve beka meselemiz

Avrupa’yı bölen proje Nord Stream 2

İsrail’de taktik savaşları ve değişim rüzgarı

İsrail siyasetinde, ABD destekli tek lider konumunu sağlamlaştıran Bünyamin Netanyahu, Nisan ayındaki erken seçim öncesi, merkezde kurulan Mavi-Beyaz ittifakı ile hiç beklemediği bir darbe aldı. Mavi-Beyaz’ın kamuoyunun beklediği “güçlü lider” imgesini sunma imkanı olması, 1970’lerden bugüne İsrail siyasetinin domine eden Likud Partisi ve Netanyahu için seçimleri bıçak sırtında bir sürece dönüştürdü.

Güney Asya krizi: Nükleer güçlerin restleşmesi

Afganistan’da kalıcı barış mümkün mü?

Siber evrende kimlik, politikleşme ve linç

Libya: Fransa-İtalya rekabetinde son raunt

NATO’nun 2011 yılında başlattığı “Şafak Yolculuğu” operasyonunun üzerinden tam sekiz sene geçti ama barış hala Libya kıyılarının çok uzağında. Muhalif gruplarla Kaddafi güçleri arasındaki büyüyen kriz, sınırların ötesine geçip, çok aktörlü ve çok boyutlu bir bölgesel krize dönüştü.

Ateşkeste ‘ilerleme’ var anlaşma yok

Küre İttifakı’nın yeni arayışı: Varşova Zirvesi ve yansımaları

Varşova Zirvesi’ne Cemal Kaşıkçı cinayetinin gölgesinin düştüğü de söylenebilir. Kaşıkçı cinayeti ABD ve Suudi Arabistan için bölgede attıkları adımları ciddi anlamda sekteye uğratan bir sonucu beraberinde getirmiştir. ABD’nin Suudi Arabistan üzerinden bölgede geliştirmeye çalıştığı siyaset birçok yönden yara almaya devam etmektedir. Suudi Arabistan ve Fas arasındaki gerilimin büyümesi, Katar ambargosu sonrası Katar’ın tüm girişimlere rağmen zorlu süreci atlatmayı başarması ve OPEC’ten ayrılması...

II. Abdülhamit ve muhafazakar modernleşme

Enerji güvenliğinde hızla yükselen ülke: Türkiye

Devletlerin güç hiyerarşisindeki yerinin enerji kaynaklarına erişimlerindeki kabiliyetleriyle ölçüldüğü günümüz dünyasında Türkiye de etkin aktör rolüyle sahada faaliyet gösteriyor. Suriye, İran, Irak, Akdeniz, Körfez ülkeleri, Yeni İpek Yolu Projesi, Dünya’nın enerji çanağı Orta Asya gibi enerjinin politik bir silah işlevi kazandığı bölgelerde; aktif, vizyon ve politika sahibi bir ülke olarak yer almanın kaçınılmaz olduğunu bilmekte ve dış politika adımlarını bu doğrultuda kuvvetlendirmektedir.

Keşmirli annelerin umudu: Erdoğan

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hindistan’a ve dünyanın diğer ülkelerine kendi ağırlığını hissettirerek Keşmir’in özgürlüğü için evlatlarını şehit veren ve halen de şehit vermekte olan mazlum annelerin yanan yüreklerine su serpebilir. Keşmirli anneler, dertlerini, acılarını savunabilecek, BM, Amerika Birleşik Devletleri ve İsrail’e meydan okuyabilecek İslam dünyasındaki tek liderin Cumhurbaşkanı Erdoğan olduğunun farkındadırlar.

İnsani yardımda yeni ve güçlü bir bölgesel aktör OIC-RED Network

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 13. İslam Zirvesi’nde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı çağrı hayat buluyor. İİT bölgesi Kızılay ve Kızılhaç ulusal dernekler ağı İstanbul’da kuruluyor. Kurulacak ağ, Kızılhaç Kızılay ulusal dernekleri arasında daha sistematik, yapısal bir işbirliği ve iştirak ile insani diplomasi yürüterek ve insani sorunları gidererek İİT bölgesinde politika oluşturma konusunda bir platform olarak hizmet edecektir.

Müteşebbislik her zaman iyi bir şey midir?

Müteşebbis/girişimci diye adlandırılan kesimler dışardan bakıldığında gayet konforlu (!) bir hayat içinde görünmekle birlikte içine nüfuz etmeye çalışıldığında, taşımak zorunda oldukları hem insani hem de maddi büyük yükler altındadırlar.

2019 projeksiyonu: Avrupa’nın rotası ne?

Brexit, Avro krizi, göç ve yabancı düşmanlığı: Avrupa’nın son yıllarında gündemi oluşturan bu konular siyaseti ve toplumu dönüştürdü. Tarihçi Heinrich-August Winkler’in vurguladığı gibi‚ Avrupa Birliği istikrarın ve gelişmişliğin hayat bulduğu coğrafyadır ve öyle kalacaktır’ genel kabülü son yıllardaki gelişmeler ile yerle bir oldu. Gün geçtikçe belirsizliğin ve güvensizliğin hakimiyet alanı genişliyor. 2018 yılı Avrupa Birliği için sancılı geçti ancak 2019’da beklenen yeni meydan okumalar siyas...

ABD’den sonra İran’ın Suriye açmazı

ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’den geri çekilme kararı, bölge içi ve dışındaki aktörler tarafından tartışılırken, çekilme sürecinden sonra bir sonraki hedefin İran mı olacağı konusu akıllardaki en önemli soru. Bu bağlamda Tahran yönetiminin nasıl bir strateji izleyeceği de tartışma konusu. Washington’un son dönemde İran’ı hedef alan açıklama ve eylemleri de, Tahran’ın bölgede kartlarını doğru oynaması gerektiğini göstermekte.

Yüzde 100 yerli tohum ıslahı şart

Akça Tohumculuk Arge A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Metin Yerlikaya, Türkiye’nin tohumculukta esas eğilmesi gereken meselenin yüzde 100 yerli tohum ıslahı olduğunu söyledi. Tohumda kafa karışıklığı ve bilgi kirliliği olduğuna dikkat çeken Yerlikaya, “Türkiye, üretim ile ıslah arasındaki farkı ayırt etmeli. Yüzde 100 yerli tohum ıslahı yapanların payı yüzde 1-2 civarında. 100 yerli tohum ıslahına eğilmeliyiz. Bu yerli otomobil hedefiyle özdeştir. Ancak bu şekilde dışa bağımlılığa son verebiliriz” ded...

İnsani yardımda değişen paradigma

Türkiye’nin insani yardım sektörüne getirdiği temel değişim, insani krizlerin güvenlik temelli değil insanlık temelli çözülmesi tezi oldu. Gazze Şeridi’nden Suriye’nin kuzeyine Yemen’den Afganistan’a ve hatta Somali’ye kadar geniş bir coğrafyaya yayılan tecrübe aktarımları yeni politikalar üretilmesine imkân sağlıyor.

181 yıllık yasağı kaldıran Somalili

Kuşaklararası kopuşun yakın tarihi

Çin Suriye’de ne düşünüyor?

ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’den çekilmesi Çin’de de geniş yankı buldu. Pekin yönetimi ve medyası, ABD’nin kararının Asya Pasifik bölgesine yönelimin bir neticesi olduğunu vurgularken, Türkiye’nin de bölgede elinin rahatladığının altını çizdi.

Yemen’e barış aramak

İsveç müzakerelerinde, Hudeyde Limanı ve Sana Havalimanının Husiler tarafından meşru hükümete teslimi konusu, gerek müzakereleri gerekse sahadaki reel durumunu etkileme konusunda kilit rol oynamaktadır. Bu maddeler üzerindeki anlaşmazlık İsveç görüşmelerinin seyrini olduğu kadar Yemen’deki savaşın geleceğini de belirleyecek iki ana faktör olarak değerlendirilmekte.

Kızıldeniz bloğunun hedefi Türkiye mi?

Karadeniz’i ısıtan gerilim: Kerç

Afrika’daki tehlikeli virüs: BAE

BAE’nin Afrika Boynuzu’ndaki faaliyetleri Yemen’deki savaşın şiddetlenmesi ile beraber ortaya çıkan güvenlik boşluğu kadar ticari öneme sahip Hint Okyanusu’na açılan kapı görevi gören Kızıldeniz’e hakim olma çabası ile de yorumlanabilir. Cibuti ve Eritre’nin stratejik konumu ve limanları Somali ile yaşanan kriz sonrası alternatif olarak BAE için önemli hale gelmiştir. Yemen’in Sokotra Adası’ndaki BAE işgal girişimi de bu çerçevede ele alınan diğer önemli gelişmelerden biridir.

Merkel sonrası Almanya nereye gidiyor?

Cuma günü gerçekleşen CDU kongresinde, Angela Merkel’in desteklediği Annegret Kramp-Karranbauer kıl payı farkla parti genel başkanlığına seçildi. Avrupa ve Almanya siyasetinin son 20 yılına damga vuran Merkel dönemi sona ererken, muhafazakar rengi daha koyu olan yeni CDU başkanının izleyeceği politika merak konusu.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.