Yorum Haberleri

Salgın dönemi sosyolojisi: Fırsatlar ve tehditler

Çin kaynaklı yeni tip koronavirüs (Kovid-19), küresel sistemi, devletlerarası ilişkileri etkilediği kadar, birçok ülkenin sosyolojik yapısında da önemli değişimler oluşturmaya aday. Şimdiden bu sosyolojik değişime, salgının etki edeceği devlet-toplum, toplum-din ilişkisi ve diğer toplumsal ilişkiler üzerine araştırmalar yapılmakta. Salgın dönemi sosyolojisi birçok ülke için fırsatları ve tehditleri birarada bulundurmakta.

Avrupa Birliği’ne tarihi meydan okuma: Koronavirüs salgını

Avrupa Birliği ülkeleri 2. Dünya Savaşı’ndan sonra tarihi bir sınamayla karşı karşıya. Çin kaynaklı yeni tip koronavirüs salgını, Avrupa devletlerinin, siyasi, ekonomik ve sosyal düzenlerini şimdiden alt üst etti. Avrupa bir taraftan güçlenen ulusçu ve devletçi siyasete karşı daha savunmasızken, öte yandan ekonomide 2008 yılında yaşanan ekonomik krizden daha derin bir krizle karşı karşıya. Bu krizin sosyal yansımaları da kaçınılmaz. Avrupalı liderler de salgın karşısında, Almanya Şansölyesi Merk...

Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak…

Piyasalar sürekli denetlenmeli ve tüketiciler eğitilmeli

İnsanların sağlığı Amerika’nın art niyetli politikalarının hedefi haline gelmiştir

Vefatının 60. Yılında Bediüzzaman Said Nursi

Bediüzzaman Said Nursî, Hz.Peygamber’in (SAV) ecel gelmeden önce vasiyette bulunma sünnetine uygun olarak ilk vasiyetini Ocak 1948’de Emirdağ’da yazdı. Bizzat kaleme aldığı bu vasiyetinde; şahsi eşyalarını ve kendisine ait Risale-i Nur nüshalarını talebelerinden bir heyete miras bıraktı.

Çağ kapatıp çağ açan tehdit COVID19

COVID19 salgını sonucu, devlet aygıtı ile siyasetin temsilcilerini çok yönlü zorlu bir görevler dizisi bekliyor. Küresel bir krize karşı uluslararası dayanışmanın da yardımıyla ulusal düzeyde mücadele verirken, eş zamanlı doğacak tehditlere yanıt verme kapasitesini edinmek ve salgın sona erdiğinde değişecek dünyaya hazır olmak gibi iç içe geçmiş süreçlerin yönetimi daha önce benzeri görülmemiş sorumluluk alma özverisi ve liderlik kapasitesi gerektiriyor.

Çin-ABD arasında virüs jeopolitiği

Hayaller kentinden gerçekler şehrine: Neom-Riyad ekseninde yeni Suudi Arabistan

Dünya ekonomisi nereye?

Şimdi klasik medya ‘keşke şu virüs ve petrol şokları olmasaydı ne güzel borsalar yükselmeye devam edecekti’ diyor. Ancak küresel ekonomide işler aslında 2008 Krizi’nden bu yana hiç tam olarak düzelmedi.

Moskova-Riyad gerilimi: Petrol piyasasında tavuk oyunu mu?

“Petrol selinin” ilk darbesi, Ocak 1991’deki Körfez Savaşı’ndan bu yana yüzdelik bazda en sert düşüş oldu. Bununla birlikte, “tavuk oyununun” taraflarının açıklamaları ve piyasaların tepkileri fiyatın ibresinin aşağı yönlü olduğu anlamına geliyor. Rusya ve Suudi Arabistan’ın farklı stratejilere yönelmesiyle başlayan petrol savaşı talep ülkeleri cephesinde olumlu bir hava yaratırken arz ülkeleri cephesinde karamsarlık hakim olmuş durumda.

Yunus Emre ve Konfüçyus Enstitüleri

Türkiye’nin Afrika’daki varlığı mecburiyet esasına göre değil, “Yaradılanı Yaradan da ötürü sevmek” düsturuyla gerçekleşmektedir. Enstitüler kuruldukları ülkelerde kültürel yozlaşmaya izin vermemiş ve kültürlerarası etkileşime yeşil ışık yakmıştır. Bu sebeple, Afrika’daki Türk şirketlerinde çalışan Afrikalı personel Türkçe bilmek zorunda değildir.

Afrika Boynuzu’nda yeni adım: Somali-Türkiye enerji işbirliği

Irkçı terör Türkleri tehdit ediyor

Devrim otomobilinden devrin otomobiline

O doğduğunda 7-8 yaşlarında olanlar söz sahibi oldu ülke yönetiminde. Ustanın yarım bıraktığı rüyayı gerçekleştirmek için kolları sıvadı. Yanına beş babayiğit aldı. Ve Devrin Otomobilini yaptılar. Estetik, ekonomik, teknolojik. Bu satırların yazarı ve onun nesli Devrim Otomobiline binemedi ama Devrin Otomobiline bineceği günleri iple çekiyor...

Çin’in enerji ithalatında can damarı: Hürmüz Boğazı

İran ile petrol alımı noktasında ticaretini düşüren Çin, diğer taraftan bu düşüşü telafi etmek için Suudi Arabistan seçeneğini değerlendirmiş ve Riyad’dan ithal ettiği petrolü 2019’da rekor seviyeye çıkarmıştır. Bu noktada altı çizilmesi gereken nokta; Suudi Arabistan’ın Çin’e ihraç ettiği petrolün yine Basra Körfezi – Hürmüz Boğazı üzerinden ikmal ediliyor olmasıdır.

CHP’nin tek tip medya hayali

AK Parti’nin Türkiye vizyonunu savunan bir ismin en ufak bir hatasını gazeteciliğine mal olduracak kadar linç kampanyasına dönüştürebilen bu acımasız güruh söz konusu Rahmi Turan gibi sorumsuz, iftira ve yalan odaklı haberciliğe sahip isimlere fosilleşene kadar sahip çıkmasını ihmal etmiyor. Eskiden müesses nizam eliyle doğrudan medyayı dizayn eden CHP, demokratikleşen Yeni Türkiye’deki gayrimeşru imtiyazlarını kaybettikçe yan yollara başvuruyor.

Hz. Mevlana ve eğitim

Mevlana’ya göre akıl ve eğitim birbiriyle ilişkilidir. Eğitimde aynı zamanda sevgi dili kullanmalı, sevdirerek öğretmek gerekmektedir. Eğitim insanın eksiklerini gidermek, Allah’a yaklaştırmak, insanı mükemmel hale getirmeye çalışmaktır. Eğitim yolu ile kişiler daha iyi insan olabilirler. Aynı zamanda eğitimde değişim önemlidir.

Barışı bitiren barış: Trump’ın Filistin rüyası

Filistin devletinin İsrail için en pasifize edilmiş şekilde kurulması, İsrail’in Necef’in Sina’ya komşu ve kendisi için güvenlik endişesi oluşturan birkaç bölgede toprak takasına gidiyor olması haricinde çok da alışılmadık şeyler içermeyen plan yer yer Filistin devletinin bağımsız(!) ve müreffeh(!) olacağını vaat etse de Filistin halkının meşru haklarını ve self-determinasyon ilkesini alelen çiğnemektedir.

Fransız Macron’un cüzdanı

Türk dış politikasını anlamak: Doğu Akdeniz stratejisi

Türkiye’nin son dönemde Doğu Akdeniz’de kendisine yönelik AB ve ABD patentli çevreleme kuşağının etkisini sınırlama stratejisi, esnek ortaklıklara dayalı günümüz jeopolitiğini iyi anladığını gösteriyor. Ankara, Libya ile yaptığı deniz yetki anlaşması örneğinde olduğu gibi kimi zaman rakiplerine kendisiyle birlikte hareket etmenin getireceği kazancın şimdiki kayıplarından çok daha fazla olacağını gösteriyor.

İngiltere’de “kimlik politikası”: Brexit vs. Megxit

Tüm dünya, Kraliçenin ülkesinin Brüksel saatiyle 31 Ocak gece yarısı itibariyle büyük umutlarla üyesi olduğu Avrupa Birliği’nden ayrılmasına şahit olurken “kimlik politikası” yine tüm gerçekliğiyle bir ülkenin kaderini değiştirmiş oldu. Muhtemelen, bu boşanma olayına şahit olmayı en çok arzulayan kişi Charles de Gaulle olurdu.

Çin’in virüsle kritik mücadelesi

Çin’de Sars kahramanı olarak anılan solunum yolu hastalıkları uzmanı Zhong Nanshan, insandan insana daha güçlü yayılmaya başlayan korona virüsün 10 gün içinde zirveye ulaşacağını, ancak daha sonra büyük bir artış olmayacağını öngörüyor. Şimdi herkes Zhong Nanshan’in işaret ettiği 10 günlük kritik sürece kilitlenmiş durumda.

Mavi Vatan’da Türk hamlesi

Türkiye, gerek enerji konusunda son dönemde gerçekleştirmiş olduğu işbirlikleri, gerek Libya anlaşması, gerek Çin, İran, Rusya ile yakın işbirliği içerisinde olması, gerek ABD, AB ve NATO ile olan ilişkileri ve gerekse bölgesinden başlayarak Antarktika’ya kadar olan coğrafyada son derece stratejik bir aktör, yine son derece önemli katalizör konumunda, denge unsuru olarak görülmektedir.

Rusya’nın Karadeniz kazanımları Akdeniz’de alan açıyor

Rusya’nın Gürcistan ve Ukrayna’ya yönelik askeri müdahalelerinin ardından Karadeniz’deki liderliğe yönelik faaliyetleri, Akdeniz’deki yeni çatışma alanlarında çok daha rahat hareket etmesini sağlamaktadır. Bir anlamda Moskova, Batı ile jeopolitik mücadelesini kendi sınırlarından uzaklaştırmayı başarmıştır. Ancak Rusya’nın mevcut ekonomik verileri ve sorunlu sosyal yapısı göz önüne alındığında, sahip olduğu gücün oldukça ötesinde kazanımlar elde ettiği de ifade edilebilir.

20 Ocak’tan 15 Temmuz’a milli direnişin asimetrik savaşı

İnsani boyutu ile 20 Ocak, Haçlı zihniyetinin dini ve milli kimliğe karşı duyduğu nefretin alenen dışa yansımasıdır. 20 Ocak, Azerbaycan Türklerinin kana bulanan, ölümle karartılan bir kış gecesinden aydınlık, beyaz bir sayfanın açıldığı sabaha uyanışıdır.

Süleymani suikastının toplumsal yansıması İntikam mı bilanço mu?

İran’da yönetim karşıtı protestolar zaten giderek sıradan bir hal almaya başlamıştı ancak Süleymani krizini iyi yönetemeyip elde ettiği kazanımları kaybeden İran, sadece muhaliflerin tepkisiyle değil intikam beklentisi yeterince karşılanmayan yönetim yanlılarının tepkisiyle de karşılaşacaktır. Bu prestoların nereye evirileceğini gelecek günlerde göreceğiz. İran-ABD arasındaki gerginlik ise devam edecekken İran bölgedeki vekil gruplar üzerinden asimetrik bir savaş verecektir.

Tunus siyasetinde kritik dönem

Süleymani suikastının küresel yansıması

ABD’nin güç kapasitesi ile İran’ın güç kapasitesi arasındaki fark ABD-İran geriliminde İran’ın bazı rahat tavırlarını açıklamayı güçleştiriyordu. Bu durum ABD üzerinde çeşitli tartışmalara neden oluyor ve ABD’nin bölgede nispeten azalan gücünü ciddi sorgulamalarla baş başa bırakıyordu. Yani İran’ın adeta ABD’nin hegemon imajıyla oynamaya başladığı esnada Trump’ın buna cevabı geç de olsa oldukça sert oldu.

Avrupa’nın yeni rengi Muhafazakâr-Yeşil mi?

33 yaşındaki Sebastian Kurz’un kurduğu ÖVP-Yeşiller hükümeti, 100 gün süren müzakerelerin ardından yemin ederek göreve başladı. Avrupa Birliği içerisinde ilk defa muhafazakâr-yeşil bir hükümetin kurulması, dikkatlerin Avusturya’ya çevrilmesine yol açtı. Siyasi bir deney olarak görülen bu koalisyon modeli başarılı olursa, diğer Avrupa ülkeleri, özellikle de Almanya için alternatif olabilir.

Süleymani’nin ölümüne İran’ın Teo-sosyolojik tepkisi

Taziye ve anma kültürleri biraz da yarım kalmış matemin tamamlanması içindir. Bu yönüyle İran derin belleği doğrudan muhatabı olduğu ve sonunda kaybettiği bir Kerbela üzerinden kurgulanmamış tamamen duygusal olarak dolaylı yollardan kurgulanmış bir Kerbela’yı kök paradigma olarak geliştirmiştir. Dolayısıyla İran doğrudan hedef alarak bir öç alma işine girmeyecektir, bu onların en son bin yıl beş yüz yıl önce terk ettiği bir yöntemdir.

Süleymani suikastı sonrası İran’ın Ortadoğu politikası nasıl şekillenecek?

Körfez’de yaşanan tanker krizi ve sonrasında Irak’ta Haşdi Şabi’nin bir ABD üssüne saldırması ve bu saldırıda bir ABD vatandaşının ölmesi gibi gelişmeler, ABD’nin Ketaib-i Hizbullah üslerini vurmasıyla savaş tamtamlarının çaldığı bir ortam yaratmıştır. Şii milislerin Bağdat’taki ABD Büyükelçiliği’ni basması ise Trump yönetiminde bardağı taşıran son damla olmuştur. Nitekim büyükelçiliğine yapılan saldırıya cevap olarak ABD, Süleymani’nin ölümüne sebebiyet veren suikastı düzenlemiştir.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+