Yorum Haberleri

Ateşkeste ‘ilerleme’ var anlaşma yok

Küre İttifakı’nın yeni arayışı: Varşova Zirvesi ve yansımaları

Varşova Zirvesi’ne Cemal Kaşıkçı cinayetinin gölgesinin düştüğü de söylenebilir. Kaşıkçı cinayeti ABD ve Suudi Arabistan için bölgede attıkları adımları ciddi anlamda sekteye uğratan bir sonucu beraberinde getirmiştir. ABD’nin Suudi Arabistan üzerinden bölgede geliştirmeye çalıştığı siyaset birçok yönden yara almaya devam etmektedir. Suudi Arabistan ve Fas arasındaki gerilimin büyümesi, Katar ambargosu sonrası Katar’ın tüm girişimlere rağmen zorlu süreci atlatmayı başarması ve OPEC’ten ayrılması...

II. Abdülhamit ve muhafazakar modernleşme

Enerji güvenliğinde hızla yükselen ülke: Türkiye

Devletlerin güç hiyerarşisindeki yerinin enerji kaynaklarına erişimlerindeki kabiliyetleriyle ölçüldüğü günümüz dünyasında Türkiye de etkin aktör rolüyle sahada faaliyet gösteriyor. Suriye, İran, Irak, Akdeniz, Körfez ülkeleri, Yeni İpek Yolu Projesi, Dünya’nın enerji çanağı Orta Asya gibi enerjinin politik bir silah işlevi kazandığı bölgelerde; aktif, vizyon ve politika sahibi bir ülke olarak yer almanın kaçınılmaz olduğunu bilmekte ve dış politika adımlarını bu doğrultuda kuvvetlendirmektedir.

Keşmirli annelerin umudu: Erdoğan

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hindistan’a ve dünyanın diğer ülkelerine kendi ağırlığını hissettirerek Keşmir’in özgürlüğü için evlatlarını şehit veren ve halen de şehit vermekte olan mazlum annelerin yanan yüreklerine su serpebilir. Keşmirli anneler, dertlerini, acılarını savunabilecek, BM, Amerika Birleşik Devletleri ve İsrail’e meydan okuyabilecek İslam dünyasındaki tek liderin Cumhurbaşkanı Erdoğan olduğunun farkındadırlar.

İnsani yardımda yeni ve güçlü bir bölgesel aktörOIC-RED Network

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 13. İslam Zirvesi’nde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı çağrı hayat buluyor. İİT bölgesi Kızılay ve Kızılhaç ulusal dernekler ağı İstanbul’da kuruluyor. Kurulacak ağ, Kızılhaç Kızılay ulusal dernekleri arasında daha sistematik, yapısal bir işbirliği ve iştirak ile insani diplomasi yürüterek ve insani sorunları gidererek İİT bölgesinde politika oluşturma konusunda bir platform olarak hizmet edecektir.

Müteşebbislik her zaman iyi bir şey midir?

Müteşebbis/girişimci diye adlandırılan kesimler dışardan bakıldığında gayet konforlu (!) bir hayat içinde görünmekle birlikte içine nüfuz etmeye çalışıldığında, taşımak zorunda oldukları hem insani hem de maddi büyük yükler altındadırlar.

2019 projeksiyonu:Avrupa’nın rotası ne?

Brexit, Avro krizi, göç ve yabancı düşmanlığı: Avrupa’nın son yıllarında gündemi oluşturan bu konular siyaseti ve toplumu dönüştürdü. Tarihçi Heinrich-August Winkler’in vurguladığı gibi‚ Avrupa Birliği istikrarın ve gelişmişliğin hayat bulduğu coğrafyadır ve öyle kalacaktır’ genel kabülü son yıllardaki gelişmeler ile yerle bir oldu. Gün geçtikçe belirsizliğin ve güvensizliğin hakimiyet alanı genişliyor. 2018 yılı Avrupa Birliği için sancılı geçti ancak 2019’da beklenen yeni meydan okumalar siyas...

ABD’den sonraİran’ın Suriye açmazı

ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’den geri çekilme kararı, bölge içi ve dışındaki aktörler tarafından tartışılırken, çekilme sürecinden sonra bir sonraki hedefin İran mı olacağı konusu akıllardaki en önemli soru. Bu bağlamda Tahran yönetiminin nasıl bir strateji izleyeceği de tartışma konusu. Washington’un son dönemde İran’ı hedef alan açıklama ve eylemleri de, Tahran’ın bölgede kartlarını doğru oynaması gerektiğini göstermekte.

Yüzde 100 yerli tohum ıslahı şart

Akça Tohumculuk Arge A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Metin Yerlikaya, Türkiye’nin tohumculukta esas eğilmesi gereken meselenin yüzde 100 yerli tohum ıslahı olduğunu söyledi. Tohumda kafa karışıklığı ve bilgi kirliliği olduğuna dikkat çeken Yerlikaya, “Türkiye, üretim ile ıslah arasındaki farkı ayırt etmeli. Yüzde 100 yerli tohum ıslahı yapanların payı yüzde 1-2 civarında. 100 yerli tohum ıslahına eğilmeliyiz. Bu yerli otomobil hedefiyle özdeştir. Ancak bu şekilde dışa bağımlılığa son verebiliriz” ded...

İnsani yardımda değişen paradigma

Türkiye’nin insani yardım sektörüne getirdiği temel değişim, insani krizlerin güvenlik temelli değil insanlık temelli çözülmesi tezi oldu. Gazze Şeridi’nden Suriye’nin kuzeyine Yemen’den Afganistan’a ve hatta Somali’ye kadar geniş bir coğrafyaya yayılan tecrübe aktarımları yeni politikalar üretilmesine imkân sağlıyor.

181 yıllık yasağı kaldıran Somalili

Kuşaklararası kopuşun yakın tarihi

Çin Suriye’de ne düşünüyor?

ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’den çekilmesi Çin’de de geniş yankı buldu. Pekin yönetimi ve medyası, ABD’nin kararının Asya Pasifik bölgesine yönelimin bir neticesi olduğunu vurgularken, Türkiye’nin de bölgede elinin rahatladığının altını çizdi.

Yemen’e barış aramak

İsveç müzakerelerinde, Hudeyde Limanı ve Sana Havalimanının Husiler tarafından meşru hükümete teslimi konusu, gerek müzakereleri gerekse sahadaki reel durumunu etkileme konusunda kilit rol oynamaktadır. Bu maddeler üzerindeki anlaşmazlık İsveç görüşmelerinin seyrini olduğu kadar Yemen’deki savaşın geleceğini de belirleyecek iki ana faktör olarak değerlendirilmekte.

Kızıldeniz bloğunun hedefi Türkiye mi?

Karadeniz’i ısıtan gerilim: Kerç

Afrika’daki tehlikeli virüs: BAE

BAE’nin Afrika Boynuzu’ndaki faaliyetleri Yemen’deki savaşın şiddetlenmesi ile beraber ortaya çıkan güvenlik boşluğu kadar ticari öneme sahip Hint Okyanusu’na açılan kapı görevi gören Kızıldeniz’e hakim olma çabası ile de yorumlanabilir. Cibuti ve Eritre’nin stratejik konumu ve limanları Somali ile yaşanan kriz sonrası alternatif olarak BAE için önemli hale gelmiştir. Yemen’in Sokotra Adası’ndaki BAE işgal girişimi de bu çerçevede ele alınan diğer önemli gelişmelerden biridir.

Merkel sonrası Almanya nereye gidiyor?

Cuma günü gerçekleşen CDU kongresinde, Angela Merkel’in desteklediği Annegret Kramp-Karranbauer kıl payı farkla parti genel başkanlığına seçildi. Avrupa ve Almanya siyasetinin son 20 yılına damga vuran Merkel dönemi sona ererken, muhafazakar rengi daha koyu olan yeni CDU başkanının izleyeceği politika merak konusu.

Paris’ten Turuncu Devrim çıkar mı?

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un acı reçeteleri, dört haftadır Paris’te şiddet gösterilerine sebep oluyor. Kendilerine Sarı Yelekliler diyen göstericiler, artan gelir adaletsizliği ve yaşam şartlarının zorlaşmasından Macron’u sorumlu tutuyor. Göstericiler refah dönemi Avrupa’sına geri dönüş hayali kurarken, olaylar Avrupa çapına yayılma eğilimi gösteriyor.

Huawei mesajı: Kuşatma devam edecek

Çin’in “ulusal şampiyonları”ndan Huawei’n kurucusunun kızı ve CFO’su Meng Wanzhou’nun Kanada’da tutuklanması, ABD-Çin arasındaki küresel rekabetin sertleştiğinin bir göstergesi. 5G ve yapay zeka çalışmalarında liderlik iddiası taşıyan Huawei’ye yönelik ABD baskısı, ticaret savaşlarının ötesinde 21. Yüzyıl’da Washington’un mu Pekin’in mi hakim güç olacağına dair küresel bilek güreşinin bir yansıması.

Veliaht Prens Mekke’yi suistimal ediyor

Ekonomiyesaldırı bertaraf edildi

Kaşıkçı cinayetiSuud ve terör devleti

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın 2 Ekim’de Suudi Arabistan Konsolosluğu’nda katledilmesiyle, hukuk devleti misyonunun gerekliliği konusu bir kez daha uluslararası alanda kendini gösterdi. Kaşıkçı cinayetiyle hukuksuz devletin olamayacağını, hukuk devleti olmadan yapılan adalet ve demokrasi tartışmalarının boş bir tartışmadan ibaret olduğunu idrak ettik.

Suriye’de terör üçgeni ABD, DEAŞ ve PKK

Son dönemde yaşanan gelişmeler, PKK’nın da DEAŞ’ın yoğun bir şekilde başvurduğu bombalı araç saldırılarını gerçekleştirmek istediğini göstermektedir. Suriye’nin doğusunda terör örgütü PYD/YPG’ye yapılan ABD askeri desteği dikkate alındığında, ilerleyen süreçte daha da karmaşık saldırı yöntemlerine başvuran bir PKK görebiliriz.

BAE ve Suud’un yeni Esed planı

Enerjide proaktif Türkiye duruşu

Türkiye’nin enerji arz kaynaklarını çeşitlendirmesi için enerji bağımlılığını azaltması ve arz güvenliğini artırması önemlidir. Bu çerçevede TürkAkım ve TANAP gibi kapsamlı projelerde yer almak bölgesel ve küresel enerji denkleminde Türkiye’nin yer alması açısından kritik bir öneme sahiptir.

Siber istihbaratve teknoloji şirketleri

Çölleşen OrtadoğuSuyun petrolleşmesi

Ortadoğu’da su kıtlığı her geçen gün kendini hissettiriyor. Eğer bölgede, su kıtlığını yönetecek bir “Su Barışı” devreye sokulmazsa, 2040’lı yıllarda petrol yerine su için yaşanacak savaşları görmemiz işten bile değil.

İmar ve İrfana Adanmış Bir Ömür:Abdullah Tivnikli

Abdullah Tivnikli ülkesi ve İslam coğrafyasının imar ve irfanı için samimi gayret gösteren örneğine az rastlanan güzel bir iş adamıydı. Ülkemizin ve İslam dünyasının maddi ve manevi alanda kalkınması ve daha güzel bir noktaya gelmesi için ekonomik ve finans alanındaki öncü çalışmaları yanında vakıf, eğitim ve araştırma kurumlarının oluşumu ve gelişiminde önemli roller oynadı.

Bir beka meselesi:Doğu Akdeniz

Doğu Akdeniz’de giderek artan küresel rekabet ve bölge ülkelerinin askerileşme faaliyetleri, Türkiye için bir beka meselesine evrilmektedir. Güney Kıbrıs, İsrail, Yunanistan, Mısır, Fransa ve ABD’nin bölgedeki hidrakorban rezervlerine ilişkin işbirliği çabası, Türkiye’nin ve KKTC’nin Akdeniz’deki meşru hak ve çıkarları aleyhine gelişmektedir. Türkiye söz konusu ihlaller karşısında sessiz kalmayacağını en üst düzeyde dillendirmektedir.

İslami sorumluluğun izinden giderek

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.