İş Dünyası Haberleri

40 mesleğe daha belge zorunluluğu getirildi

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca, aralarında, elektrik tesisatçısı, elektrik ve doğal gaz sayaç sökme-takma elemanları, çimento üretim elemanı, tıbbi atık toplayıcısı, mermer doğal taş ocakçısı ve yer altı hazırlık işçisinin de olduğu 40 meslek için yeterlilik belgesi zorunluluğu getirildi.

Yerli savunmaya İSO'dan tam destek: Üzerimize düşeni yerine getirmeye hazırız

İstanbul'un önemli bir savunma sanayi üretim merkezi olması için çalışmalarını daha etkin sürdürdüklerini belirten İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, ''Savunma sanayimizin millileştirilmesine yönelik üzerimize düşen görevi yerine getirmeye hazırız." dedi.

İTO Başkanı Avdagiç: Yüksek kur ya da faizden birini seçmeyi hak etmiyoruz

Ticari kredi faizlerinin 19 ayın ardından yeniden yüzde 21-23 bandına çıktığını ve Türkiye ekonomisinin potansiyelinin yüksek kur ya da yüksek faizden birini seçmeyi hak etmediğine vurgu yapan İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, ''TCMB'nin faiz kararı kadar, ekonomik aktiviteyi gözetecek kararları da önemlidir. Ve tabii ki, fiili icraatı kadar da sözlü yönlendirmesinin gücünün olması da önemlidir. Tek önceliğimiz 'fiyat istikrarı' olmamalı, mutlaka 'ekonominin genel istikrarı' öncelik ...

Ramazan öncesinde gıda fiyatlarında fırsatçılık yapılmaması çağrısı!

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, daha ramazana girmeden fiyatlarda yaşanan artışların spekülatif faaliyetlerin başladığını gösterdiğini belirterek ramazan fırsatçılığı yapılmamasını istedi.

İstanbul'dan iki milyar dolarlık ihracat

İstanbul İhracatçı Birlikleri, yılın ilk çeyreğinde (ocak-mart), geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla, ihracatını arttırarak, bünyesinde bulunan yedi ihracatçı birliği ile toplamda 2 milyar dolar tutarında ihracat yaptı.

Halkbank'tan kadın girişimcilere bir ayda 625 milyon liralık destek

Halkbank'ın kendi işini kurmak ya da daha da büyütmek isteyen kadınları desteklemek amacıyla başlattığı kadın girişimci kredileri yoğun ilgi görüyor. Sadece bir ayda, kadın girişimcilere 625 milyon lira kredi kullandırıldı.

İngiliz bankacılık devi HSBC'den kalıcı olarak evden çalışma kararı

Bankacılık devi HSBC, Britanya'da çağrı merkezi biriminde çalışan bin 200'den fazla çalışanına pandemi sonrasında kalıcı olarak evden çalışabileceklerini iletti.

1 milyar dolarlık merkez için açılan yarışmada birincilik ödülü 'Vaha'ya gitti

Kalyon Holding tarafından 1 milyar dolar yatırımla kurulan Karapınar Güneş Santrali'nin Denetleme, Kontrol ve Veri Merkezi (SCADA) için açılan mimari tasarım yarışması sonuçlandı. Yarışmada Caner Bilgin ve Begüm Yılmaz Bilgin'in "Vaha" isimli projesi birincilik ödülüne layık görüldü.

IST Bilişim’de Üst Düzey Atama

Havacılıkta dünyanın en iyileri arasında yer alan, yolcularına sunduğu teknolojik hizmetlerle ön plana çıkan İstanbul Havalimanı için havacılık sistemleri tasarımı ve uygulanması amacıyla 2018 yılında kurulan IST Bilişim’de üst düzey bir atama gerçekleşerek Genel Müdürlük görevine İbrahim Uğur atandı.

OSTİM Teknik Üniversitesi ve Beykoz Üniversitesi arasında ikili iş birliği protokolü imzalandı

OSTİM Teknik Üniversitesi, Beykoz Üniversitesiyle İstanbul ili için olası Marmara depremi Afet Lojistik Yönetimi Projesi (Acil Lojistik Yardım Operasyonları (ALYO) ve Acil Lojistik Yardım Ağ Yapısı (ALYA)) projesini hayata geçirmek için ikili iş birliği protokolü imzaladı.

YETEV ELT 2021

Yeni Türkiye Eğitim Vakfı'na bağlı YETEV Akademi’nin bu yıl 2.'sini düzenleyeceği YETEV ELT "TIME TO LEARN, UNLEARN AND RELEARN" sloganıyla 10 Nisan 2021 tarihinde alanında uzman isimlerin katılımıyla çevrim içi olarak gerçekleşecek.

Ev kadınlarının yeni geçim kapısı: Youtube’da anne yemeği furyası

Dikkat çekmek isteyen Youtuber’lar atlayıp zıplayadursun, ev kadınlarının yemek tarifi videoları tıklanma garantisi ile tozu dumana katıyor. Altın günlerinin vazgeçilmezi kısır tarifi 15 milyon, izlenme başarısı gösteren örneklerden sadece biri. Takipçileri sayesinde mekanını açan, programlara katılan, sponsor bulan ve siparişlere yetişemeyen girişimciler mevcut.

ÇAYKUR yaş çay destekleme primi bedellerini üreticilerin hesabına aktardı

ÇAYKUR, 2020 yılı yaş çay destekleme primi bedellerini üreticilerin hesabına aktardı. 2020 yaş çay destekleme primi olarak üreticilere ödenen rakam ise toplamda 188 milyon 561 bin lira oldu.

125 ton lokum üretilen Afyonkarahisar'dan 24 ülkeye ihracat

Afyonkarahisar'da fıstıklı, fındıklı, meyveli ve çikolatalı olmak üzere çeşitli tatlarda lokum üretimi yapılıyor. Kentte 70 firma tarafından yılda 125 ton üretimi yapılan lokum 24 ülkeye ihraç ediliyor.

Moda devinin 45 ülkedeki lojistik operasyonlarını Türk şirket yönetecek

Türkiye’nin en büyük lojistik şirketi Netlog’un iştiraki Bleckmann, dünyanın önde gelen moda markalarından Karl Lagerfeld’in 45 ülkedeki lojistik operasyonlarını yönetecek.

Artema’dan A Sınıfı Su Tasarrufu

Artema, su tasarrufu yaptıran ileri teknolojiyle donatılmış armatürleriyle A sınıfı su verimliliği sunuyor.

Gazi Üniversitesi ile ATO arasında iş birliği protokolü imzalandı

Gazi Üniversitesi ile Ankara Ticaret Odası (ATO) arasında iş birliği protokolü imzalandı. Törende imzalar, Rektör Prof. Dr. Musa Yıldız ile ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran tarafından atıldı. Törende, Rektör Prof. Dr. Musa Yıldız'a, Gazi Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Cevriye Gencer ve Enstitü Müdür Yardımcıları Doç. Dr. Uğur Gökmen ile Doç. Dr. Gürhan İçöz de eşlik etti.

İTO Başkanı Avdagiç: Paket servis saati sahur vaktine kadar uzatılsın

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, Ramazan’da lokanta, restoran, pastane ve tatlıcı gibi işyerlerinin paket servis saatlerinin sahur vaktine kadar uzatılması yönünde çağrıda bulundu.

İstikbal Azerbaycan'daki mağaza ağını genişletiyor

Türk mobilya sektörünün lider markalarından biri olan İstikbal, yurtdışındaki yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. Erciyes Anadolu Holding çatısı altında faaliyet gösteren şirket, kardeş ülke Azerbaycan’daki mağaza ağını genişletiyor.

Kısa çalışma ve işsizlik ödeneğinin hesaplara yatırılacağı tarih belli oldu

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, mart ayına ilişkin kısa çalışma ve işsizlik ödemelerinin 5 Nisan'da yapılacağını duyurdu.

Bartın'dan 24 ülkeye sandalye: Yıllık 2 milyon euro gelir elde etti

Bartın'ın Ulus ilçesindeki ahşap sandalye fabrikasında kayından üretilen sandalyeler 24 ülkeye ihraç ediliyor. İşletme sahibi Sabri Altınkum, sandalye ihracatından yıllık 2 milyon euro gelir elde ettiklerini belirtti.

26 binden fazla kişiye iş kapısı açacak 943 yatırım için teşvik verilecek

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, şubatta 943 yatırım teşvik belgesi düzenlerken, sabit yatırım tutarı 15 milyar 562 milyon 851 bin 58 lira olarak hesaplanan yatırımlar ile 26 bin 886 kişinin istihdam edilmesi planlanıyor.

KOSGEB'ten 30 bin girişimciye destek

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) bu yıl 30 bin girişimciyi destekleyecek. Girişimcilik destekleri kapsamında geçen yıl 11 bin 809 kadın girişimciye destek veren kurum, bu yıl da 12 bin kadını desteklemeyi planlıyor

TABGİS'ten akaryakıtta tavan fiyat uygulaması için 'bitirilsin' çağrısı

Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol ve Gaz Şirketleri İşveren Sendikası (TABGİS), Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) aldığı akaryakıtta tavan fiyat uygulaması kararının iptal edilmesini istedi.

PTT'den ek ücret ödemeden POS hizmeti

PTT'den esnaf, sanatkar, KOBİ ve tüm girişimcilere işlerini büyütüp, maliyetlerini düşürecekleri önemli bir destek müjdesi geldi. Şirket hiçbir ek ücret ödemeden POS hizmeti sunulmasını sağlayan PTT Akıllı Esnaf Projesi'ni hayata geçirdi.

ATO'dan kısa çalışma ödeneği için 'devam etsin' çağrısı

Ankara Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, hizmet sektörü başta olmak üzere, yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle iş hacmi gerileyen ve ciro kaybı yaşanan sektörlere yönelik 31 Mart'ta sona erecek kısa çalışma ödeneği desteğinin devam etmesi gerektiğini bildirdi.

Tasarruf finansman yasası A. Emin Üstün'ün en büyük hayaliydi

Tasarruf finansman yasasının yürürlüğe girmesiyle yasanın çıkması için uzun yıllar büyük çaba sarf eden, sektörün kurucusu merhum iş insanı A. Emin Üstün’ün hayali gerçeğe dönüştü.

Motosikletin en itibarlı markası yine Suzuki

Motosiklet dünyasının efsanevi ismi Suzuki, hayata geçirdiği proje ve uygulamalarıyla birlikte elde ettiği sürdürülebilir başarısının ardından iki yıl üst üste “Yılın İtibarlısı” ödülüne layık görüldü. Suzuki, Marketing Türkiye tarafından düzenlenen ve yıl içinde itibarını en çok artıran markaları ödüllendirdiği “The ONE Awards Bütünleşik Pazarlama Ödülleri”nin “Motosiklet Kategorisi”nde yine “Yılın İtibarlısı” seçildi. Doğan Trend Otomotiv Motosiklet Pazarlama ve Teknik Hizmetler Müdürü İlker İ...

Oyak Tadelle ve Sarelle'yi satın alıyor

Sanset Gıda ile satın alma anlaşmasını imzalayan OYAK, Türkiye çikolatalı ürünler pazarının köklü markası Sagra ile birlikte Tadelle, Saralle ve Gol markalarını da OYAK Grup Şirketleri bünyesine katmak için Rekabet Kurumu’na başvurdu.

Kaplan Kardeşler Halı canias4.0 Teknolojilerini Tercih Etti

Türk Teknoloji firması IAS ve Gaziantep’in önde gelen halı firmalarından Kaplan Kardeşler Halı iş birliklerini başlattı. Kaplan Kardeşler Halı, dijital dönüşüm sürecinde rehber olarak IAS’yi tercih etti. Firma, iş süreçlerini canias4.0 Teknolojileri ile yönetecek.

Çekya’nın en zengini Kellner helikopter kazasında öldü

Çekya’nın en zengin iş adamı Petr Kellner, Alaska’da bir helikopter kazasında hayatını kaybetti.

Golf arabasından düşerek ağır yaralanan ünlü iş adamı taburcu oldu

Muğla'nın Bodrum ilçesinde, Hamdi Akın'ın kullandığı golf arabasından, oturduğu arka koltuktan yol kenarına savrularak ağır yaralanan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) eski Başkanı ve iş insanı Oğuz Satıcı (56), tedavi gördüğü hastanede 16 gün sonra taburcu oldu.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+