İş Dünyası Haberleri

Türkiye ile Azerbaycan'ın ortak medya platformuna Kırgızistan da katıldı

Albayrak Medya Grubu’yla Azerbaycan’ın “Trend” Haber Ajansı’nın ortaklaşa başlattığı ve Türkçe konuşan ülkelerden haberlerin yayınlandığı www.turkic.world projesine Kırgızistan'ın ulusal haber ajansı “Kabar” da katıldı.

THY Genel Müdürü Bilal Ekşi açıkladı: Bugün itibariyle başlıyor

Türk Hava Yolları bugünden itibaren yurt dışı uçuşlarda koronavirüs salgını nedeniyle ara verdiği ikram hizmetine yeniden başlıyor.

Yaş meyve sebzede rekor ihracat bekleniyor

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Uçak, bu yılın ilk 5 ayındaki artış ivmesinin sürmesi halinde 2021 yılını rekor ihracatla kapatmayı beklediklerini söyledi.

Topraksız tarım iş kapısı oldu: Yılın 10 ayında üretim yapılmaya başlandı

Elazığ’da 30 dönümlük alanda kurulan topraksız serada yılın 10 ayında 900 ton salkım domates üretimi yapılması kadınlara iş kapısı oldu. Elazığ başta olmak üzere komşu illerin ihtiyacını karşılamaya başladı.

Avrupalı yatırım fonundan Türkiye'ye büyük yatırım

Orta ve Doğu Avrupa ile Orta Asya ülkelerinde faaliyet gösteren özel sermaye fonu CEECAT Capital, Türkiye’de sağlık alanında önemli bir yatırıma imza attı. Sterilazyon konteyneri alanında dünyanın en büyük 2'nci üreticisi Aygün Cerrahi Aletler A.Ş.’nin çoğunluk hissesini satın aldı.

Genç Albayraklılar İşbaşı Eğitim Programı başladı

Albayrak Grubu’nun yeni mezunlara yönelik Genç Albayrak İşbaşı Eğitim Programı açılış etkinliğiyle başladı. Albayrak Grubu çatısı altında farklı sektörlerdeki şirketlerin mali işler ve finans departmanlarında yetiştirilmek üzere belirlenen yeni mezunlar, staj süresinin sonunda Albayraklı olma imkanı bulacak.

Teknoloji devi milyonlarca cihazı geri çağırdı: Zehirlenme riski var

Teknoloji şirketi Philips, dünya genelinde 3-4 milyon civarındaki Sürekli Pozitif Havayolu Cihazı ve ventilatörünü, içlerindeki köpüklerin zehirlenmeye yol açma riski nedeniyle geri çağırdı.

ATO üyeleri kooperatifleşmeye hazırlanıyor

Ankara Ticaret Odası (ATO) pandemi sürecinde değişime uğrayan ticaretin yapısını da dikkate alarak üyelerinin kooperatifleşme modeliyle dayanışma ve yardımlaşma içinde gelişmelerini ve ekonomiye katkılarını artırmalarını sağlamak için çalışmalar yapıyor. ATO Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz, kooperatif sisteminin birlikte aynı hedefe doğru yol almanın en verimli yolu olduğunu belirterek, “Zaten yardımlaşma ve dayanışma bizim geleneklerimizde mevcut. Üyelerimizin kooperatifleşerek güçlenmes...

Üretim arttı iki ilde yer sıkıntısı başladı: Devlet bu konuya el atsın!

Üretim kapasitesinin artmasıyla birlikte organize sanayi bölgelerinde yatırım yapmak isteyen sanayiciler yer bulmakta güçlük çekiyor. Özellikle İstanbul ve Kocaeli'ndeki OSB'lerde bu durumun ciddi anlamda gözlemlendiğini dile getiren yatırım danışmanları doluluk oranlarının geçtiğimiz yıllara göre çok üst düzeyde olduğuna dikkat çekerek, bölgedeki sanayicinin diğer illerde yer bulması anlamında devletin bu konuya el atması gerektiğine vurgu yapıyor.

Trendyol futbol milli takımları resmi sponsoru oldu

Trendyol, Futbol Milli Takımları resmi sponsoru oldu. Ülkemizi EURO 2020’de temsil eden milli gururumuz ay-yıldızlı takıma desteğini açıklayan Trendyol, A Milli Futbol Takımının yanı sıra Kadın Milli Takımlar ve eMilli Takımlarının da resmi sponsorluğunu üstlendi.

Türk lirası ile 200 ülkeye ihracat: Rakam 25 milyar lirayı aştı

Türk ihracatçısının, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin öncülüğünde 200 ülke ve bölgeye TL ile yaptığı ihracat 25 milyar lirayı geçti. Bu yılın 5 ayında, ihracat ailesine yeni katılımların sayısının da 7 bini aşması dikkat çekti.

Emlak Katılım'dan üç yeni şube daha

Mart 2019'da faaliyete geçen Emlak Katılım, şube ağını hızla genişletmeye devam ediyor. Banka, 3 yeni şubesini daha hizmete sundu.

İnşaat malzemeleri ihracatında uzun yıllar sonra bir ilk: 2,5 milyar doları aştı

İhracattaki yüksek performansını nisan ayında da koruyan inşaat malzemeleri sanayisinin aylık dış satımı uzun yıllar sonra ilk kez 2,5 milyar dolar seviyesini aştı.

Fındıkta 3,5 dolarlık fiyat beklentisi

Üreticiler bu yıl da artan girdi maliyetleri göz önünde bulundurularak fındık taban fiyatının 3.5 dolar dolara denk gelecek bir rakamdan açıklanmasını talep ediyor.

Rekabet Kurulu'ndan beş şirketin devralma işlemine onay

Rekabet Kurulu, bir dizi birleşme ve devralma başvurusunu karara bağladı. Karar doğrultusunda AdColony Holding AŞ’nin tek kontrolünün Digital Turbine Media Inc. tarafından, Orange Concessions SASU’nun ortak kontrolünün ise Caisse des Dépôts et Consignations ve Électricité de France SA tarafından devralınmasına onay verildi.

Beş yıl önce TMSF devredilen Aynes Gıda hızla büyüyor: Çalışan sayısı bini aştı

Denizli'deki FETÖ soruşturması kapsamında 5 yıl önce TMSF'ye devredilen Aynes Gıda, üretim, ciro, ihracat ve istihdamda hızlı büyümesiyle dikkati çekti. Şirketin Üst Yöneticisi Murat Hocalar tesiste 2016 yılında günde ortalama 528 ton süt işlenirken bu yıl mayıs ayında bu rakamın günlük ortalama 1090 tona çıktığını ve çalışan sayısının 1060'a ulaştığını belirtti.

Yıldız Holding en gözde ikinci şirket oldu

70 binin üzerinde üniversite öğrencisinin görüşleriyle şekillenen "En Gözde Şirketler" araştırmasının sonuçlarına göre Yıldız Holding, “holdingler” sıralamasında ikinci sırada yer aldı.

Berko İlaç’tan hayatın engellerine “Kapak Olsun”

Sosyal konulara duyarlılığı ve toplumda fark yaratma bilinciyle, sosyal sorumluluk projeleri üreten ve STK’ları destekleyen Berko İlaç, TOFD’un (Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği) yürüttüğü “Kapak Olsun” projesine dört yıldır katkı sağlıyor. Berko İlaç, proje kapsamında 5 ton plastik kapak toplanmasına ve 12 manuel tekerlekli sandalye alınmasına vesile oldu.

15 gün yakıyorlar: Evladın gibi yanında bakıyorsun ki sana para kazandırsın

Bilecik'in orman köylerinden Hasandere'de düzenli şekilde istifleyip küçük bir tepe haline getirdikleri odunları yakan vatandaşlar, ayda ortalama 10 ton meşe kömürü üretiyor. Köy muhtarı Erkut Akmanlar, "İçindeki odunun miktarına göre gün önemlidir. 1 ton koyarsan 3-5 günde yanar. 10 ton koyarsan 15 günde yanar" dedi.

Uçak ve helikopter bakımlarını Türkiye'de yapacak

Türk Hava Kurumu (THK) Teknik AŞ, Tesis Güvenlik Belgesi ile hem ulusal hem de uluslararası alanda uçak ve helikopterlere bakım yapma yetkisine sahip oldu.

Orman Genel Müdürlüğünün 2 bin 83 işçi alacak

Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Orman Genel Müdürlüğü (OGM), taşra teşkilatında istihdam edilmek üzere 2 bin 80'i geçici, 3'ü daimi olmak üzere toplam 2 bin 83 işçi alımı yapacak. OGM işçi alımı ne zaman? Orman Genel Müdürlüğü (OGM) personel işçi alımı başvurusu nasıl yapılır, şartları nelerdir?

Şanlıurfalı genç uğraş olarak kültür mantarı işine girdi: Şimdi siparişleri yetiştiremiyor

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde yaşayan üniversiteli Ahmet Parlak, pandemi döneminde uğraş olarak başladığı kültür mantarı yetiştiriciliğinde siparişlere yetişemeyecek noktaya geldi.

Bin 556 takım Ülker Hanımeller için yarıştı

Üniversitelerin 3., 4. sınıf ve yüksek lisans öğrencilerinin Ülker’in en sevilen markaları için geliştirdiği yenilikçi pazarlama fikirlerinin yarıştığı ‘bizz@kampüs’te “Cookie Monsters” takımının “Ülker Hanımeller” için hazırladığı proje birinci oldu.

Sigortacılardan 'Çatı Kanun' talebi

Başkent Sigorta Acenteleri Derneği (BASİAD) Başkanı Hacı Ali Yücel, sektörün hak ettiği düzeye gelebilmesi için tüm paydaşların katkılarıyla Sigortacılık Çatı Kanunu'nun çıkarılması gerektiğini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarihi açıkladı talep patlaması oldu: Binlerce kişi boş yer arıyor

Evlenme hazırlığı yapan 500 binden fazla çiftin uzun süredir beklediği müjdeli haber geçtiğimiz günlerde düzenlenen Kabine toplantısının ardından geldi. Normalleşme takvimine alınan düğün salonları 1 Haziran itibariyle kapılarını aylar sonra ilk defa açarken, taleplerde ise patlama yaşandı. Sektör yetkilileri haziran ve temmuz ayları için yer bulunamayabileceğinin altını çizerken, evlenecek çiftlere ise bir an önce tarihlerini belirleyip sözleşme yapmaları yönünde çağrıda bulunuyor.

TÜMOSAN'dan büyük başarı: Hasılatını yüzde 141 artırdı

2021 yılı ilk çeyrek finansal sonuçlarını açıklayan TÜMOSAN, bu dönemde hasılatını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 141 artırdı. Yılın ilk çeyreğinde 27 milyon 249 bin 163 TL net kâr elde eden şirket, geçen yılın aynı dönemine göre satış adedini ise yüzde 72 artırmayı başardı. Üç aylık verilere ilişkin konuşan TÜMOSAN Genel Müdürü Halim Tosun, koronavirüs salgını sürecinde tarım sektöründeki büyüme performansına işaret ederek milli bir tarım politikası oluşturulmasının önemine vurgu yaptı. İ...

Rekabet Kurumu’ndan onay çıktı: Aslı Börek resmen satıldı

Türkiye’nin pastane zincirlerinden Aslı Börek’in Eksim Holding’in gıda alanındaki amiral gemisi Eksun Gıda’ya satışına Rekabet Kurumu’ndan onay çıktı.

Genç Albayraklılar Staj Programı başlıyor

Albayrak Grubu’nun yeni mezunlara yönelik Genç Albayraklılar Staj Programı’na başvurular başladı. Albayrak Grubu çatısı altında farklı sektörlerdeki şirketlerin mali işler ve finans departmanlarında yetiştirilmek üzere başvuran adaylar 3 aylık staj süresinin sonunda Albayraklı olma imkanı bulacak

Türkiye'ye örnek olabilecek bir proje: Tavuklarını 'gezen kümes' ile yaylaya çıkaran üretici yumurta talebine yetişemiyor

Çorum'da traktörüyle istediği yere götürdüğü "gezen kümes" ile 500 civarında tavuğu yüksek rakımlı bölgeye çıkaran üretici, günde ortalama 350 yumurta elde ediyor. Yumurta üreticisi Yücel Uzuncaköse, "Burada beslenen tavukların yumurtası, kabuğu bile çok farklı oluyor. Farklı bir tonda oluyor. Lezzeti bambaşka oluyor" dedi.

Gübretaş tüm zamanların üç aylık hasılat rekorunu kırdı

2021 yılının ilk çeyreğine ilişkin rakamlarını paylaşan Gübretaş, tüm zamanların üç aylık hasılat rekorunu kırarken, karlılık bazında son 7 yılın en iyi ilk çeyrek sonuçlarına ulaştı. Şirketin yılın ilk çeyreğinde ana ortaklık net dönem karı ise 123 milyon TL olarak gerçekleşti. Üç aylık verilere ilişkin konuşan Gübretaş Genel Müdürü İbrahim Yumaklı "Yakaladığımız bu başarı ivmesini sürdürerek önümüzdeki dönemlerde de rekorlar kırmaya devam edeceğiz" dedi.

Bakanlıktan üç ürüne yönelik yeni karar: İhracı kayda bağlandı

Ticaret Bakanlığı'nın Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği ile ihracı kayda bağlı ürünler listesine makarna, bulgur ve buğday irmiği de dahil edildi.

Kafe ve restoranlarda kademeli normalleşme temizliği

Bugünden itibaren uygulanmaya başlanacak olan kademeli normalleşme süreci kapsamında kafe ve restoran esnafı geceden temizliğe başladı. Masaları servise hazır hale getiren esnaflar, İl Hıfzıssıhha Kurulu kararını beklemeye koyuldu.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+