İş Dünyası Haberleri

Ziraat Bankası'ndan 175 milyar TL'lik tarım kredisi

Ziraat Bankası'nın tarım kredileri, eylül ayı itibarıyla 175 milyar TL'yi aştı. Tarım kredilerinin 152 milyar TL'lik kısmının Hazine ve Maliye Bakanlığının faiz desteği uyguladığı kredilerden oluştuğu belirtildi.

Halkbank’tan kadın girişimcilere 16,8 milyar TL'lik destek

Halkbank’ın kadın girişimcileri iş yaşamında desteklemek üzere geliştirdiği "Kadın Girişimci Destek Paketi" kapsamında toplam desteği 16,8 milyar TL’ye ulaştı.

Ülker'den 2021 Sürdürülebilirlik Raporu: Plastik ve kağıtta bin 462 ton tasarruf sağlandı

Ülker, her yıl ekonomik, sosyal ve çevresel faaliyetlerini kamuoyuyla paylaştığı Sürdürülebilirlik Raporu’nu 7’nci kez yayımladı. Ülker, geçtiğimiz yıl hayata geçirilen enerji verimliliği projeleriyle 7,5 milyon TL, AR-GE projeleriyle 35,8 milyon TL tasarruf sağladı. Ayrıca şirket 2021’de plastik kullanımını 268 ton, kâğıt kullanımını da 1.194 ton azaltmayı başardı.

Meslek liselilere Avrupa’da staj

Meslek liseli öğrenciler, Avrupa'daki MÜSİAD üyesi firmalarda staj yapacak. 1-30 Ekim tarihleri arasında yerinde uygulama eğitimlerine katılacak 42 öğrenci dün İstanbul Havalimanı’ndan Viyana ve Brüksel’e yolcu edildi.

Bursa'da üretim yapan firma 46 ülkeye ev tekstili ürünleri ihraç ediyor

Bursa'da ev tekstili sektöründe 21 yıl önce faaliyete başlayan firma, ürünlerini özellikle e-ticaretle birçok ülkeye ulaştırarak ihracata katkı sağlıyor. Firma sahibi Refik Ceylan, "Bizim için önemli olan ürünlerimizi nihai tüketiciye kendimiz ulaştırabilmemiz, direkt evlere kadar kendi markamızı sunabilmemiz. Şu anda e-ihracata odaklanmış vaziyetteyiz" dedi.

Sabancı yatırımcı ilişkilerinde 9 ödüle layık görüldü

Sabancı Holding, dünyanın dört bir yanından yatırım profesyonellerinin oylarıyla belirlenen 'Yatırımcı İlişkileri Anketi'nde 9 ödüle layık görüldü.

TMO Genel Müdürü Güldal: Fındığın tamamını almak için hazırız

Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürü Ahmet Güldal, “Üreticimizin bize getireceği tüm fındığı depolarımıza almak için hazırlığımızı yapmış durumdayız” dedi.

Türkiye Tarım Kooperatifleri'nden Aynes’e 785 milyon liralık teklif: TMSF satışı onayladı

20 bin çiftçinin süt sattığı Denizli’deki Aynes Gıda iflastan kurtarıldıktan sonra ikinci kere ihaleyle satışa çıkarıldı. İhalede 785 milyon 500 bin TL ile en yüksek teklifi veren Türkiye Tarım Kooperatifleri oldu. Söz konusu teklifi uygun bulan TMSF Fon Kurulu, nihaî kararını verebilmek için ihale sonucunu Rekabet Kurulu’na gönderdi.

TMSF Şanlıurfa Zümrüt Tekstil'i satışa çıkardı

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nca (TMSF), Şanlıurfa Zümrüt Tekstil Ticari ve İktisadi Bütünlüğü satışa çıkarıldı.

Türkiye'deki işverenler 4. çeyrekte harekete geçecek: Güçlü bir işe alım bekleniyor

41 ülke ve bölgede 40 binden fazla işverenle yapılan anketten dikkat çeken sonuçlar çıktı. Türkiye'deki şirketler gelecek çeyrekte yüzde 27'lik Net İstihdam Görünümü ile güçlü bir işe alım piyasası bekliyor. Türkiye’deki işe alım beklentilerinde görülen 3 aylık artış, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgesinde bildirilen en yüksek 3 aylık artış olurken, bölgenin 3 aylık artış ortalamasını ise 16 puan geride bıraktı.

Türk firması, Bosna Hersek'te otoyol inşa edecek

Bosna Hersek'in güneyindeki Mostar'da otoyol projesini Türk firması yapacak.

TMO Başkanı Ahmet Güldal: Üretici sabrederse biz hepsinin ürününü alırız

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Ahmet Güldal, “31 Aralık tarihine kadar bizim alım dönemimiz var. Her gün alım miktarımız biraz daha artıyor. Üretici sabrederse biz hepsinin ürününü alırız” dedi.

Rize’ye iki yeni çay fabrikası daha kuruluyor

Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (ÇAYKUR) Rize’ye yeni 2 tane daha çay fabrikası daha kuruyor. Fabrikaların 2023 yılında hizmete alınması planlanıyor.

ÇAYKUR üçüncü sürgünde 75 bin ton yaş çay alımı gerçekleştirdi

ÇAYKUR Genel Müdürü Yusuf Ziya Alim, üçüncü sürgünde bugün itibarıyla 75 bin ton yaş çay alımı gerçekleştirdiklerini bildirdi.

TMSF Akfel Gaz'ı yeniden satışa çıkarıyor

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), mart ayında ihaleye çıkardığı, ancak gelen teklifin uygun bulunmadığı üç şirketten oluşan Akfel Gaz Grubu’nu, yeniden satışa sunmak için çalışmalarını hızlandırdı.

Sanayiciye lisanssız elektrik üretimi için kolaylık: Başvurular 1 Ocak'ta başlayacak

Sanayicilerin elektrik üretim tesisleri ile tüketimlerinin aynı görevli tedarik şirketi bölgesinde olma zorunluluğu ortadan kaldırılarak OSB içinde veya dışındaki tüketim ve üretimin birbiriyle ilişkilendirilmesine imkan verilmesi karara bağlandı. Üretim tesislerinin farklı görevli tedarik şirketlerinde yer almasına yönelik başvurular 1 Ocak 2023 itibarıyla başlayacak

Malezya'dan Türkiye hamlesi: Yeni roadshow başlattı

Tourism Malaysia, Malezya’ya turist gelişlerini artırma fırsatlarını aramak için turizm ticaret ortaklarıyla yeniden bağlantı kurmak ve yeni ortaklıklar oluşturmak amacıyla Türkiye’ye bir roadshow başlattı.

Sağlık Bakanlığına bin 356 engelli sürekli işçi alımı için kura çekimi bugün yapılacak

Sağlık Bakanlığının engelli statüsünde bin 356 sürekli işçi alımı için saat 10.00'da noter huzurunda kura çekimi gerçekleştirilecek.

Rekabet Kurulu'na üst üste atamalar: Alınan karar Resmi Gazete'de yayımlandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan atama kararlarına göre Rekabet Kurulu İkinci Başkanlığına ve üyeliğine yeni isimler getirildi.

Alışveriş deneyimini Meta evrene taşıdı

LC Waikiki, alışveriş deneyimini Meta evrene taşımak üzere yaptığı çalışmaları tamamlayarak Meta Store’un deneme sürümünü canlıya aldı.

Bilecik'e iki yeni fabrika müjdesi: 2 bin 500 kişi çalışacak

Bilecik Valisi Dr. Kemal Kızılkaya, Söğüt’e 1 milyar TL yatırımla 2 bin 500 kişinin çalışacağı iki yeni fabrika kurulacağı müjdesini verdi.

ASELSAN'a dış ticaret sermaye şirketi statüsü

Ticaret Bakanlığı, Aselsan Elektronik Sanayi ve Ticaret AŞ'ye (ASELSAN) dış ticaret sermaye şirketi statüsü verdi.

Turizmdeki canlanma otel doluluklarına yansıdı: Yüzde 71'in üstüne çıktı

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB), Türkiye'nin temmuz ayı otel doluluklarının 2021'in aynı ayına göre yüzde 7,9 artışla ortalama yüzde 71,3'e yükseldiğini bildirdi.

Yıldız Holding İK uygulamalarıyla dört ödül birden kazandı

Yıldız Holding, uluslararası anlamda en prestijli insan kaynakları ödül programlarından Brandon Hall Group Mükemmellik Ödülleri'nde 3 kategoride Altın, 1 kategoride de Bronz ödül kazandı.

Yerli cep telefonu imalatı yüzde 767 arttı

Yerli cep telefonu üretimindeki kalite ve kapasite artışı, 2021 itibarıyla birçok global firmanın Türkiye'de üretime başlaması, döviz kurlarındaki yükseliş ve ithal ürünlerin fiyatlarındaki yükseklik nedeniyle yerli imalat cep telefonlarına yönelim rakamlara da yansıdı. Türkiye'de imalat yoluyla kayıt altına alınan cep telefonu üretimi, geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 767,43 artarak 6 milyon 904 bin 630 oldu.

Türkiye Nstone ile güzelleşiyor

Nstone markası ile Türkiye’nin en modern Kent Estetik Merkezi’ni kuran Necipoğulları Beton Yapı Elemanları şehirlerin estetiği için önemli bir soruna çözüm üretiyor.

MÜSİAD'tan bankalara çağrı: 'Kârım azalıyor' diye para musluklarını kısmayın

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği Genel Başkanı Mahmut Asmalı, ekonomi yönetiminin son aldığı tedbirleri olumlu karşıladıklarını belirterek, "Buradan bankalara çağrıda bulunmak istiyorum, Türkiye ve tüm dünya bu kadar kritik bir süreçten geçerken, 'kârım azalıyor' diye para musluklarını kısmaları kabul edilemez bir davranış olur." dedi.

Akkuyu NGS'nin inşaatı hızla ilerliyor: Hava kanallarının üretimine başlandı

Türkiye’nin ilk nükleer santrali olan Akkuyu NGS’nin inşaat projesi, planlanan takvime uygun olarak devam ediyor. Akkuyu NGS'nin inşa sahasında havalandırma sistemlerinin montajında kullanılan metal borular olan hava kanallarının üretimi için atölyede çalışmalara başlandı.

Rusya’nın en büyük bankası Kazakistan pazarından çekiliyor

Rusya’nın en büyük bankası Sberbank, Kazakistan pazarından çıkma kararı aldığını duyurdu. Rusya’nın en büyük bankası konumunda bulunan Sberbank, ABD’nin yaptırım uyguladığı Rus bankaları arasında yer alıyor.

Emekliye 8 bin liralık promosyon fırsatı

QNB Finansbank, emekli maaşını kendisinden alma sözü veren emeklilere 7.000 TL’ye varan koşulsuz nakit promosyon kazanma fırsatıyla birlikte emekli yakınını QNB Finansbank’a öneren ve kazandıran herkese kazandırdıkları müşteri başına 1.000 TL sunuyor.

Vakıf Katılım’dan kadın girişimcilere finansman desteği: 1 milyon liraya kadar 36 ay vade

Kuruluşundan bugüne kadar 7 bin kadın girişimciye 3,2 milyar lira finansman desteği sağlayan Vakıf Katılım, yeni bir kampanya kapsamında 1 milyon liraya kadar 36 ay vadeyle finansman olanağı sunuyor.

İnci Gold Genel Müdürü Cüneyt Kurtulmuş: Dijitalleşme ile mücevher sektörü farklı ve cezbedici yenilikler sunmalı

Mücevher satışlarını dijital ortama taşıyan ve mobil uygulamasıyla sektörde bir ilke imza atan İnci Gold Genel Müdürü Cüneyt Kurtulmuş, “İç ve dış pazarın büyümesine büyük katkı sunması beklenen dijitalleşme, sektöre farklı ve cezbedici yenilikler getirecek, mücevher sektörünün hizmet kalitesi artacak. Biz de İnci Gold uygulamamızı yurt dışına açarak yakın dönemde satışlarımızın yüzde 80’ini dijital platformlardan sağlayacağız” dedi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+