İş Dünyası Haberleri

Öğretmenliği bıraktı çiftlik kurdu: 14 yıldır besiciliğin yanı sıra 3 yıldır da örtü altı tarımı yapıyor

İstanbul’un yoğun trafiği ve kalabalığından sıkılan öğretmen, mesleğini bırakarak memleketinde hayalindeki çiftliği kurdu. En büyük hayali olan tarım ve hayvancılık sektörüne yönelen Medet Doğan, 14 yıldır besiciliğin yanı sıra 3 yıldır da örtü altı tarımı yapıyor.

Bayramda 6 bin 500 kişiye istihdam sağlayacak

Mondelez International Türkiye'nin markası Kent, Ramazan Bayramı döneminde artan talebi karşılamak üzere 6 bin 500 kişiye ek istihdam sağlayacak.

Ülker'den dikkat çeken kampanya: 10 bin sanal fidanı gerçeğe dönüştürecek

Sürdürülebilirlik çalışmalarını israfsız şirket modeli ve uzun vadeli hedeflerle yürüten, projeleriyle Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınma hedeflerine katkı sağlayan Ülker; sosyal medyadaki dikkat çekici kampanyasıyla bir ilke imza atıyor. Şirket, Instagram kullanıcılarının “Doğa Bize Emanet” artırılmış gerçeklik filtresiyle dikip büyüteceği “10 bin sanal fidan”ı, gerçeğe dönüştürecek ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı vesilesiyle kampanyaya katılanlarla birlikte çocuklara hediye edec...

Ücretli çalışan sayısı şubatta yüzde 5,1 arttı

Ücretli çalışan sayısı, şubatta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,1 artış gösterdi. Şubatta ücretli çalışan sayısı sanayi sektöründe yıllık bazda yüzde 8,3, inşaat sektöründe yüzde 20,7 ve ticaret-hizmet sektöründe yüzde 0,7 artış kaydetti.

Bakan Selçuk açıkladı: Engelli Hibe Desteği başvuruları yarın sona erecek

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, kendi işini kurmak isteyen engelli vatandaşlarımızın 65 bin TL tutarındaki Engelli Hibe Desteği başvurularının yarın sona ereceğini duyurdu.

Toshiba CEO'su görevinden istifa etti

Japon elektronik üreticisi Toshiba'nın Başkanı ve Üst Yöneticisi Kurumatani Nobuaki, iki yıldır sürdürdüğü görevinden istifa etti. Kararın CVC Capital'in 20 milyar dolar değerindeki teklifle Japon üreticiyi satın alma teklifi sonrası gelmesi ise dikkat çekti.

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye 2 bin 500 geçici istihdam sağlayacak

Avrupa'nın en önemli üretim üslerinden biri olan Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, yıl sonuna kadar 2 bin 500 sözleşmeli çalışan alarak başarılı olan üretimini, ihracatını ve yüksek kalite düzeyini artırarak sürdürmeyi hedefliyor. Normalleşme süreciyle sözleşmeli çalışan alımlarına hız verecek olan Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, nisan ve mayıs aylarında yaklaşık bin kişinin işe başlatılmasını planlarken, ilerleyen aylarda ise her ay 200 civarı yeni çalışanı istihdam edecek.

Uluslararası Nakliyeciler Derneği KDV iadesi için Avusturya’ya dava açıyor

Avusturya’nın Türk araçlarına akaryakıt alımlarında KDV iadesi uygulamasını kaldırmış olmasını ayrımcı bir uygulama olarak niteleyen Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND), düzenleeni iptali için Avusturya’ya dava açacağını duyurdu.

Rekabet Kurulu bazı şirketlerin devralma işlemlerini onayladı

Rekabet Kurulu, bazı şirketlerin devralma işlemlerine onay verdi. Alınan karar sonrasında Farhym Otomotiv Sanayi ve Ticaret Şirketinin tek kontrolü Makel Yalıtım'a geçti.

İhracatçıya üç milyon TL'lik destek

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ile İş Bankası arasında geçtiğimiz yıl imzalanan, ihracatçıların finansmana erişebilmelerine olanak sağlayan protokol, 2021 yılında da yapılan güncellemelerle devam ediyor. Protokol kapsamında Türkiye’nin itici gücü olan ihracatçı firmalara, uygun koşullu kredi ve ürünlerin yer aldığı pakette azami kullandırım tutarlarında artış gerçekleştirildi. Firma özelinde uygun koşullarda 500 bin Dolar-Euro veya 3 milyon TL tutarına kadar kredi imkanı sunuluyor.

Akkuyu Nükleer AŞ 500 milyon dolar sürdürülebilir kredi alacak

Akkuyu Nükleer AŞ ile Otkritie Bankası, 500 milyon dolar ile sınırlı 7 yıllık yenilenmeyen kredi üzerinde anlaşmaya vardı. Şirketten yapılan açıklamada söz konusu anlaşmanın, Rosatom ile Otkritie Bankası arasında 2019 yazında başlayan iş birliğinde önemli bir kilometre taşı olduğuna işaret edildi.

2020’de yüzde 40 büyüyen DemirDöküm 2021’de de büyümesini sürdürmeyi hedefliyor

DemirDöküm, pandemiye rağmen 2020'de büyümesini sürdürdü. Geçtiğimiz yılı yüzde 40 büyüme ile kapattıklarını belirten DemirDöküm CEO'su Alper Avdel "Pandemide ‘önce sağlık’ dedik. Çalışanlarımızın, iş ortaklarımızın ve müşterilerimizin sağlığını güvence altına alarak çalışmalarımızı aksatmadan sürdürdük. DemirDöküm olarak sektör ortalamasının üzerinde büyüyerek 2020’de ısıtma alanındaki etkinliğimizi daha da artırdık. Geleneksel iş kollarımızdaki önemli büyümenin yanında, kaskad, ısı pompası, VR...

Kuyumcular için yeni dönem resmen başladı

İşlenmiş kıymetli maden, kıymetli taşlar ve kıymetli eşyaları içeren kuyum ticareti, yalnızca yetki belgesine sahip kuyum işletmeleri tarafından yapılacak. Kuyum ticareti yapılan iş yerlerinde başka ticaret yapılamayacak ve kuyum niteliği taşımayan ürünler iş yerinde bulundurulamayacak.

Galata Kulesi’nin ağırlığının 120 bin katı kargo taşındı

Bir yılı geçen pandemi sürecinde hem ekonomik hem de sosyal anlamda ekonomiye katkı sağladığını duyuran Aras Kargo, Galata Kulesi’nin ağırlığının 120 bin katı kargo taşıdıklarını açıkladı. Firmanın genel müdürü Utku Ayyarkın, “Yıl sonunda 200 milyon adrese uğramış olduk. Yani Türkiye nüfusunu 2 kereden fazla ziyaret ettik diyebiliriz” dedi.

Namlı Gurme'de Ramazan ayı bambaşka

92 yıllık deneyimi ile hem iftar hem sahur sofralarımızın baştacı olacak ürünlerin vazgeçilmez adresi olan Namlı Gurme’de bu zor günlerden geçtiğimiz zamanlarda da Ramazan ayı bambaşka..

Karaderili Grup’ta aşılama başladı

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı koordinasyonuyla Karaderili Şirketler Grubu bünyesinde bulunan beş otelin personeli aşılanmaya başladı. Turizmde aşı programına dahil olmak için ilk kriter Otelin Güvenli Turizm Sertifikasına sahip olması. Karaderili Grup, güvenli turizm sertifika uygulama programına dahil olan ilk gruplardan.

TÜRSAB ve HURSAD için sözlü savunma toplantısı

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) ve Hac Umre Seyahat Acenteleri Derneği (HURSAD) hakkında yürütülen rekabet soruşturması kapsamında sözlü savunma toplantısı gerçekleştirildi.

Ziraat Bankası'na 1.33 milyar dolarlık sendikasyon kredisi

Ziraat Bankası geçen yıl sağladığı 597 milyon euro ve 415 milyon dolar olarak iki parçadan oluşan 1 yıl vadeli 1.1 milyar dolar büyüklüğünde sendikasyon kredisini "yüzde 125 çevirme oranı" ile yeniledi.

Şubatta işsizlik yüzde 13,4 oldu

Türkiye İstatistik Kurumu, Şubat ayına ilişkin işsizlik rakamlarını açıkladı. İşsizlik Şubat'ta yüzde 13,4 olarak gerçekleşti.

Türkiye'nin ilk akredite deprem ve yangın merkezi oldu

Türkiye’nin toplumsal risk farkındalığını artırma hedefiyle hayata geçirilen Allianz Teknik, Türkiye Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından akreditasyon belgesini alarak Türkiye’nin ilk akredite deprem ve yangın test ve eğitim merkezi oldu.

Microsoft 16 milyar dolara Nuance'ı satın alıyor

Microsoft, ses tanıma teknolojileri geliştiren Nuance Communications şirketini 16 milyar dolara satın almak üzere yürüttüğü görüşmelerin son aşamasına geldi.

40 mesleğe daha belge zorunluluğu getirildi

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca, aralarında, elektrik tesisatçısı, elektrik ve doğal gaz sayaç sökme-takma elemanları, çimento üretim elemanı, tıbbi atık toplayıcısı, mermer doğal taş ocakçısı ve yer altı hazırlık işçisinin de olduğu 40 meslek için yeterlilik belgesi zorunluluğu getirildi.

Yerli savunmaya İSO'dan tam destek: Üzerimize düşeni yerine getirmeye hazırız

İstanbul'un önemli bir savunma sanayi üretim merkezi olması için çalışmalarını daha etkin sürdürdüklerini belirten İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, ''Savunma sanayimizin millileştirilmesine yönelik üzerimize düşen görevi yerine getirmeye hazırız." dedi.

İTO Başkanı Avdagiç: Yüksek kur ya da faizden birini seçmeyi hak etmiyoruz

Ticari kredi faizlerinin 19 ayın ardından yeniden yüzde 21-23 bandına çıktığını ve Türkiye ekonomisinin potansiyelinin yüksek kur ya da yüksek faizden birini seçmeyi hak etmediğine vurgu yapan İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, ''TCMB'nin faiz kararı kadar, ekonomik aktiviteyi gözetecek kararları da önemlidir. Ve tabii ki, fiili icraatı kadar da sözlü yönlendirmesinin gücünün olması da önemlidir. Tek önceliğimiz 'fiyat istikrarı' olmamalı, mutlaka 'ekonominin genel istikrarı' öncelik ...

Ramazan öncesinde gıda fiyatlarında fırsatçılık yapılmaması çağrısı!

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, daha ramazana girmeden fiyatlarda yaşanan artışların spekülatif faaliyetlerin başladığını gösterdiğini belirterek ramazan fırsatçılığı yapılmamasını istedi.

İstanbul'dan iki milyar dolarlık ihracat

İstanbul İhracatçı Birlikleri, yılın ilk çeyreğinde (ocak-mart), geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla, ihracatını arttırarak, bünyesinde bulunan yedi ihracatçı birliği ile toplamda 2 milyar dolar tutarında ihracat yaptı.

Halkbank'tan kadın girişimcilere bir ayda 625 milyon liralık destek

Halkbank'ın kendi işini kurmak ya da daha da büyütmek isteyen kadınları desteklemek amacıyla başlattığı kadın girişimci kredileri yoğun ilgi görüyor. Sadece bir ayda, kadın girişimcilere 625 milyon lira kredi kullandırıldı.

İngiliz bankacılık devi HSBC'den kalıcı olarak evden çalışma kararı

Bankacılık devi HSBC, Britanya'da çağrı merkezi biriminde çalışan bin 200'den fazla çalışanına pandemi sonrasında kalıcı olarak evden çalışabileceklerini iletti.

1 milyar dolarlık merkez için açılan yarışmada birincilik ödülü 'Vaha'ya gitti

Kalyon Holding tarafından 1 milyar dolar yatırımla kurulan Karapınar Güneş Santrali'nin Denetleme, Kontrol ve Veri Merkezi (SCADA) için açılan mimari tasarım yarışması sonuçlandı. Yarışmada Caner Bilgin ve Begüm Yılmaz Bilgin'in "Vaha" isimli projesi birincilik ödülüne layık görüldü.

IST Bilişim’de Üst Düzey Atama

Havacılıkta dünyanın en iyileri arasında yer alan, yolcularına sunduğu teknolojik hizmetlerle ön plana çıkan İstanbul Havalimanı için havacılık sistemleri tasarımı ve uygulanması amacıyla 2018 yılında kurulan IST Bilişim’de üst düzey bir atama gerçekleşerek Genel Müdürlük görevine İbrahim Uğur atandı.

OSTİM Teknik Üniversitesi ve Beykoz Üniversitesi arasında ikili iş birliği protokolü imzalandı

OSTİM Teknik Üniversitesi, Beykoz Üniversitesiyle İstanbul ili için olası Marmara depremi Afet Lojistik Yönetimi Projesi (Acil Lojistik Yardım Operasyonları (ALYO) ve Acil Lojistik Yardım Ağ Yapısı (ALYA)) projesini hayata geçirmek için ikili iş birliği protokolü imzaladı.

YETEV ELT 2021

Yeni Türkiye Eğitim Vakfı'na bağlı YETEV Akademi’nin bu yıl 2.'sini düzenleyeceği YETEV ELT "TIME TO LEARN, UNLEARN AND RELEARN" sloganıyla 10 Nisan 2021 tarihinde alanında uzman isimlerin katılımıyla çevrim içi olarak gerçekleşecek.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+