İş Dünyası Haberleri

Ülker yeni yatırımlar için fırsat kolluyor

Son 5 yılda Türkiye'deki yatırımlarının toplamının 3,9 milyar TL olduğuna vurgu yapan pladis Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, yeni yatırım fırsatlarını kolladıklarını belirterek, "Cebimizde bir para var, bütçemiz var ama bu fırsattır yani... Mesela Godiva'da da bana bunu çok sormuştunuz hatırlarsanız, 'niye aldın' diye. Satılıyordu ondan aldık yani. Godiva'yı alalı kaç yıl oldu? Ondan sonra başka bir çikolata markası falan da satılmadı. Kimse kimseye bir şey satmadı. Demek ki almasaydık bir d...

Çinliler Türk tavuğunu sevdi: Bir yıllık hedefe sekiz ayda ulaşıldı

Türkiye’den Çin’e tavuk ihraç eden ilk firma olan Gedik Piliç, yıllık ihracat hedefine 8 ayda ulaşarak büyük bir başarıya imza attı. Çin’in de aralarında bulunduğu 55 ülkeye ihracat yapan şirket 2021 yılında 80 milyon dolar ihracat hedefliyor.

Her bir çalışanına bin dolar ikramiye verecek

ABD'li dev teknoloji şirketi Apple, ABD'deki Apple mağazalarında çalışanları için ikramiye dağıtmaya hazırlanıyor. Her bir personele tek seferlik ödenmesi planlanan ikramiyelerin bin dolar olduğunu açıklandı.

ASO Başkanı Özdebir'den büyüme açıklaması: 2021’in tamamında çift haneye ulaşacağız

Ekonominin 2021’in tamamında çift haneli bir büyümeye ulaşacağına vurgu yapan Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, bunu destekler mahiyette son dönemde birçok uluslararası kuruluşun büyüme beklentilerini revize ederek yukarı yönlü tahminlerini ortaya koyduğunu belirtti.

Nestlé yenileyici bir gıda sistemine geçiyor

Nestlé, gezegenin geleceği için yenileyici bir gıda sistemine geçişi desteklemek amacıyla "Generation Regeneration" çatısı altında yeni bir plan ortaya koydu. Sürdürülebilirliğin ötesine geçmeyi hedefleyen Şirket, güçlü planı kapsamında, önümüzdeki beş yıl içinde 1,2 milyar İsviçre frangı yatırım yapacak.

‘Türkiye’nin Mühendis Kızları’ yeni iş birlikleri ile güçleniyor

Türkiye’de kadınların, mühendislik alanı gibi erkek egemen bir sektörde daha fazla yer almasını ve eşit koşullarda temsilini sağlamak amacıyla hayata geçirilen ‘Türkiye’nin Mühendis Kızları (TMK)’ projesi, SOCAR Türkiye işbirliğiyle daha da güçleniyor. Yapılan işbirliği ile projeye kimya mühendisleri de dahil edildi.

BAT Türkiye sektörünün en büyük ihracatçısı oldu

2020 yılında gerçekleştirdiği 195,8 milyon dolarlık ihracatla, sektörünün en büyük ihracatçısı olan BAT, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından ödüllendirildi.

İşverenlere borç yapılandırma uyarısı!

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Van İl Müdürü Abidin Göksoy, vatandaşların teşviklerden faydalanmaları için Türkiye geneli SGK’ya borçlarının olmaması veya varsa borçlarını yapılandırmış olmaları gerektiğini söyledi.

TÜRKLİM’den limancılık eğitimine simülatör desteği

Türkiye Liman İşletmecileri Derneği (TÜRKLİM), İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) ile imzalamış olduğu protokol kapsamında, bünyesinde bulunan liman vinç simülatörünü Barbaros Hayrettin Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi’ne hibe ederek limancılık eğitimine anlamlı bir destek gerçekleştiriyor. İleri teknoloji ile donatılan ve gerçek iş makinesi ile ayni özelliklere sahip simülatör; fırtınalı, yağmurlu, karlı gibi farklı hava durumları, gemi ve yük tipleri ile gece- gündüz gibi 30’un üzerinde...

Tarım ve Orman Bakanlığı 118 işçi alımı yapacak

Tarım ve Orman Bakanlığı, çeşitli birimlerde istihdam edilmek ve belirsiz süreli iş sözleşmesiyle çalıştırılmak üzere 118 işçi istihdam edecek.

Yıldız Holding’de iki üst düzey atama

Yıldız Holding’de Kurumsal Strateji ve İş Geliştirme Başkanlığı’na Fezal Okur Eskil; Yıldız Holding şirketlerinden Donuk Fırıncılık Ürünleri A.Ş. Genel Müdürlüğü’ne Ilgın Hasırcıoğlu atandı.

GÜBRETAŞ'tan eğitim bursu: Başvurular 4 Ekim'de başlayacak

70 yıla yaklaşan kurumsal tecrübesi ve sektörünün öncüsü olmanın verdiği sorumlulukla tüm çalışmalarında toplumsal faydayı ön planda tutan GÜBRETAŞ topraklara değer katmak için başarılı ziraat fakültesi öğrencilerine eğitim bursu desteği sağlıyor. Eğitim bursuna başvurular 4 Ekim'de başlayacak.

Fransa'daki 11 mağazasını kapattı

Marks & Spencer, Brexit'ten bu yana yaşadığı tedarik sorunları nedeniyle Fransa'daki 11 mağazasını kapattı.

Türk şirketten ABD'de 10 milyon dolarlık yatırım

Türk madencilik şirketi ABD'de 10 milyon dolarlık yatırım yapacak. Barit üretimi ve satışı alanında faaliyet gösteren CS Global'in Batı Virginia'daki ilk üretim tesisi 2022'nin ilk çeyreğinde faaliyete geçecek.

Konya'da üretiliyor: ABD başta olmak üzere 70'ten fazla ülkeye ihraç ediliyor

Konya'da bir firma, ABD'nin turizm merkezi Florida eyaletindeki villalar için havuz temizleme tuzu üretiyor. İşletmenin Genel Müdürü Ömer Çetiner "İnsanların havuzlarında güvenli şekilde yüzebilmesi için havuzun ve suyun mutlaka iyi dezenfekte edilip, iyi klorlanması gerekiyor ve bu, çok özel tuzlarla yapılabiliyor. Biz Florida'nın ihtiyacı olan özelliklerde, ambalajda, büyüklükte üretim yapıyoruz ve en çok bizim tuzumuz tercih ediliyor. Son 5 yılda çok ciddi bir pazar payına ulaştık. Florida'ya...

İşsizlik rakamları açıklandı

Türkiye'de işsizlik oranı, temmuzda bir önceki aya göre 1,4 puanlık artışla yüzde 12'ye yükseldi. Söz konusu dönemde işsiz sayısı 3 milyon 902 bin kişi oldu.

KOBİ’ler Türkiye’nin Trendyol’u ile büyüyor

Trendyol, teknoloji, pazarlama, finansman, operasyonel ve eğitim gücüyle platformundaki esnaf ve KOBİ’lerin yanında olmaya devam ediyor. Nisan 2020’de başlattığı KOBİ Destek Paketi ile KOBİ’lere toplam 600 milyon TL katkı sağlayan Trendyol, 2021 Ekim sonuna uzattığı paket ile 150 milyon TL daha destek sağlayacağını duyurdu. Böylelikle Trendyol’un esnaf ve KOBİ’lere sağladığı destek 750 milyon TL’ye ulaşacak.

ŞOK Marketler'den yeni limitsiz ev interneti hizmeti

Kaliteli ürünleri uygun fiyatlarla sunarak ülke ve hane ekonomisine katkı sağlayan ŞOK Marketler, ŞOK NET ile müşterilerinin ihtiyaçlarına yönelik yenilikçi bir hizmet sunuyor. Türkiye’nin 81 illindeki ŞOK Marketler mağazalarında satılmaya başlayan internet hizmeti ŞOK NET ile ‘evde internet’ artık taahhütsüz, limitsiz ve en uygun fiyatlarla sunuluyor.

Fesleğen ve yumurta mantarı köylülere ek gelir kapısı oldu: Kilosu 35-40 liradan satılıyor

Sinop’ta ormanlık alanlardan toplanan fesleğen ve yumurta mantarı köylerde yaşayan vatandaşların ek gelir kapısı oldu. Köylüler tarafından toplanan mantarlar, toptancılar tarafından kilosu 35-40 TL’ye varan fiyatlarla satın alınıyor.

Kredi kartıyla alışverişte ödemeleri iki ay erteliyor

VakıfBank ekstre erteleme imkanı sağlayan bir kampanya başlattı. Kampanya kapsamında eylül ayı boyunca gıda, akaryakıt ve e-ticaret alışverişinde VakıfBank kredi kartını kullananlar, harcamalarına ait ödemelerini ücretsiz ve faizsiz olarak iki ay sonraya erteleyebilecek

Tottenham'ın resmi sponsoru Getir oldu

İngiltere’de hizmet vermeye başlayan Getir, Tottenham Hotspur ile yaptığı ‘Global Sponsorluk’ anlaşmasını bir adım ileri taşıdı. İmzalanan yeni anlaşma ile Getir, Tottenham Hotspur’un ilk resmi ‘Antrenman Forması Sponsoru’ oldu.

THK'nın yangın uçaklarını TUSAŞ tamir edecek

Türk Hava Kurumu (THK) Kayyum Heyeti Başkanı Cenap Aşcı, yangın uçaklarının tamir ettirilerek faaliyete geçirilmeleri konusunda Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) ile çalışma yaptıklarını söyledi. Aşçı, uçakların bakımına ilişkin maliyetin aşağı yukarı 750 bin dolarlık kısmının ise kurum bünyesinden karşılanacağını belirtti.

Rekor büyümede dikkat çeken detay: En son 2010 yılında böylesi görülmüştü

Türkiye ekonomisi ikinci çeyrek yüzde 21,7'lik rekor bir büyüme oranına erişti. Verilere bakıldığında ise rekor büyümeyi sanayi sektörünün sırtladığı görüldü. İkinci çeyrekte sanayide yüzde 40'ın üzerinde artış yaşanırken dikkat çeken bir detay ise gözlerden kaçmadı. Pandemi sonrası ortaya çıkan talebi karşılamak için firmalar kapasite artışına giderken makine ve teçhizat yatırımları ise 2010 yılında olduğu gibi üç çeyrektir peş peşe artış gösterdi. Uzmanlar ise bu tabloyu büyümedeki ivmenin üçü...

Vakıf Katılım'a Brandon Hall Mükemmellik Ödülleri'nde 9 dalda ödül

Vakıf Katılım, dünyanın en prestijli danışmanlık kurumlarından Brandon Hall’un düzenlediği Mükemmellik Ödülleri’nde, 5 altın, 1 gümüş ve 3 bronz olmak üzere toplam 9 ödüle layık görüldü.

Tarım Kredi ürünleri satılacak: KoopGrooss ilk mağazasını Gaziantep'te açtı

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri (Tarım Kredi) ürünlerinin toptan ve perakende satışının yapılacağı KoopGrooss Mağazası'nın ilki Gaziantep'te hizmete başladı. Açılış töreninde konuşan Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, ''Tüm Türkiye'de market ve işletme yapılanmamızı tamamladıktan sonra şu konuda iddialı olacağız; en sağlıklı ve doğal ürün, en uygun şekilde bizim marketlerimizden alınacak" dedi.

BM Net-Sıfır Bankacılık Birliği'ne katılan Türkiye'deki ilk banka oldu

Garanti BBVA, Birleşmiş Milletler Çevre Programı Finans Girişimi (UNEP FI) tarafından nisan ayında lansmanı gerçekleştirilen Net-Sıfır Bankacılık Birliği'ne (Net Zero Banking Alliance- NZBA) katılan Türkiye'deki ilk banka oldu.

Rekabet Kurulu koronavirüs sürecinde fiyatı artan ürünleri takibe aldı

Çimento sektörüne ilişkin maalesef bazı eksik ve yanlış bilgilerin kamuoyunda dolaştığını belirten Rekabet Kurulu Başkanı Birol Küle, çimento sektöründe bu yılın dördüncü ayında başlamış kapsamlı bir soruşturma sürdüğünü, öte yandan tarımsal girdiler ve diğer bazı tüketici ürünleri ilgili soruşturmaların da gündemde olduğunu dile getirdi. Küle, yoğun şikayetler sonucu başlatılan dosyaların da önümüzdeki aylarda nihai karara dönüşerek kamuoyuyla paylaşılacağını da sözlerine ekledi.

Hazırlıklar tamamlandı: Fındık alımları yarın başlıyor

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü Ahmet Güldal, fındık alımlarında depo, finans ve personel konusunda tüm hazırlıkları tamamladıklarını belirterek, "Fındık alımlarında üreticilere ödemelerini bir hafta ile 10 gün içinde gerçekleştiriyoruz." dedi.

Sinoz Kozmetik'e siber saldırı sonrası açıklama: Suç duyurusunda bulunacağız

Türkiye’nin yerli kozmetikte örnek gösterilen markası Sinoz Kozmetik, uluslararası hackerların saldırısına uğradı. 15 yıla yakın süredir e-ticaret üzerinden satış yapan Sinoz Kozmetik'in, sinoz.com.tr adlı web sitesine hackerlar tarafından saldırı yapıldığı ve saldırının yurt dışı kaynaklı olduğu iddia edildi. Sinoz Kozmetik CEO'su Yasin Çörekçi konu ile ilgili yaptığı açıklamada "İhlalin detayları üzerine tüm yazılım ekibimiz ve güvenlik danışmanlarımız ile birlikte çalışmalarımız devam etmekte...

İş dünyası bunu tartışıyor: Aşı olmayan personel işten çıkarılabilir mi?

Koronavirüs (Covid-19) pandemisi ile mücadele kapsamında aşılama çalışmaları devam ederken, aşı olmayı kabul etmeyenlere yaptırım uygulanıp uygulanmayacağı tartışılan konular arasında yerini koruyor. Aşı olmayanların işlerine son verilip verilemeyeceği tartışması ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan avukat Ali Onar, iş yerinin niteliğine ve koşullara göre kıdem-ihbar tazminatları ödenerek geçerli fesih yapılabileceğini söyledi.

TMSF Aynes Gıda'yı satışa çıkardı

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Satış Komisyonu Başkanlığı, Aynes Gıda Ticari ve İktisadi Bütünlüğünü 667 milyon lira muhammen bedel ile satışa çıkardı.

Antalya'da iki yılda üretti yurt dışına açıldı: Kilosunu 40 liradan satıyor

Antalya’da yaşayan ev hanımı Güllü Gürler, 2 yıl önce ekmeye başladığı ejder meyvelerini yurt dışına ihraç etmeye başladı. Üreticilere ejder meyvesi ekmeleri tavsiyesinde bulunan Gürler, “Üreticilere tavsiye ediyorum. Bu ürünü üretmekte geç kaldığımı düşünüyorum” dedi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+