Silueti bozan yapılar için iki seçenek

İstanbul'un yeni imar yönetmeliği Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelikte yapılan değişiklikle, silueti bozan imara aykırı rezidanslar için iki seçenek gündeme gelecek. Söz konusu yapılar İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nden çıkacak karar ile ya yıkılacak ya da kısaltılacak.

Günlük kur perakendecinin belini büktü

Döviz kurlarındaki yükselişten dolayı maliyeti artan perakendecilerin, bazı AVM'lerin günlük kurdan fatura düzenlemekte ısrar etmesi nedeniyle beli iyice bükülüyor.

İnanlar İnşaat'ın patronuna suç duyurusu

İflasını isteyen İnanlar İnşaat’a ait Çekmeköy Terrace Koru sitesinden aldıkları evlerde dolandırıldıklarını iddia eden 16 kişi, nitelikli dolandırıcılıktan suç duyurusunda bulundu. Yurtdışında olduğu bilinen İnanlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Serdar İnan hakkında da kırmızı bültenle arama kararı çıkarılması istendi.

Ev indirimi kampanyası telefonları kilitledi

41 firmanın başlattığı yüzde 20 indirim kampanyasının açıklanmasının ardından vatandaş soluğu satış ofislerinde aldı. Sektörde canlanma olduğunu belirten patronlar, telefonların kilitlendiğini söyledi.

İşyeri satışında da KDV %8’e indi

Hükümet, konuttan sonra iş yerlerinde de KDV’yi indirdi. 31 Ekim 2018’e kadar ticari alanlarda KDV yüzde 18’den yüzde 8’e düşürüldü. İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, ofis yatırımlarındaki durgunluğun aşılmasın- da, yapılan 10 puanlık KDV indiriminin çok büyük etkisi olacağını söyledi.

Ramazan'da 24.00'e kadar açık olacak

Türkiye genelinde bazı AVM'ler iftarın geç saatlerde olması dolayısıyla şimdiden, bazıları da alışveriş yoğunluğunun yaşandığı Ramazan Bayramına yakın günlerde kapanış saatlerini 24.00'e kadar uzatma kararı aldı.

İkinci kez uzatıldı, binlerce kişi için son şans

2B arazileri için satın alma başvurusunda bulunmayanlarla başvuru yapıp peşinat bedelini veya ikiden fazla taksitini ödemediği için haklarını kaybedenlere tanınan süre yeniden uzatıldı. İkinci kez yapılan 6 aylık süre uzatımı ile 30 Kasım 2018 tarihine kadar başvuru yapılabilecekken, düzenlemeden 136 bin vatandaşın da yararlanması bekleniyor.

Plazasını zararına sattı

Doğuş Holding'in gayrimenkul şirketi Doğuş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, 3 yıldır alıcı bekleyen Antalya'daki plazasını ekonomik koşulları gerekçe göstererek değerinin altına ve zararına sattı.

Yüzde 20 indirim yapılacak 150 proje açıklandı

KONUTDER, GYODER ve İNDER üyesi 41 firma dün, 15 Mayıs-15 Haziran tarihleri arasında konutları yüzde 20 indirimle satacaklarını duyurmasının ardından firmaların indirim yapacağı 150 projenin ismi duyuruldu.

Konutta büyük indirim

Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER), İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) ve Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği’nin (KONUTDER) üyesi 41 inşaat firması sattıkları konutların fiyatlarını yüzde 20 indirme kararı aldı. Kampanya kapsamında alınacak 400 bin TL'lik bir konutun fiyatı indirim sonrası 320 bin TL'ye kadar inmiş olacak.

CarrefourSA'dan gayrimenkul satışı

CarrefourSA Carrefour Sabancı Ticaret Merkezi AŞ (CarreourSA), İstanbul ili, Maltepe İlçesi Cevizli Mahallesi'ndeki taşınmazların Bakırköy Gayrimenkul Yatırım İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret AŞ'ye 835 milyon TL KDV bedelle devredilmesi amacıyla satış sözleşmesi imzaladığını duyurdu.

İmar affı yüzde 16’lık farkı kapatacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ruhsatsız, imar mevzuatına aykırı inşa edilen yapılara getireceği af Meclis’ten geçti. Bu yapılar ‘Yapı Kayıt Belgesi’ alıp kaçak statüsünden çıkacağı için bankalar kredi verebilecek.

Gerçek Ataşehir'de gerçek bir yaşam

Anadolu yakasının en değerli lokasyonu Ataşehir’de modern bir yaşamın tüm olanaklarını sunan yepyeni bir proje start aldı: Ataşehir Modern. Ataşehir’in merkezi noktasındaki değerli bir arazi üzerinde yükselen Ataşehir Modern, yatırım gücü en yüksek “yeni” proje olarak öne çıkıyor. Lens Yapı Grup tarafından hayata geçirilen Ataşehir Modern’de fiyatlar 577 bin TL’den başlıyor.

6 bin restoran ışıklarını kapatacak

AVM'lerde dolar veya euro üzerinden kira ödeyen 6 bin restoran ışıklarını kapatmaya hazırlanıyor. Işık kapatma protestosunu gündeme getiren Tüm Restoranlar, Lokantalar ve Tedarikçiler Derneği (TÜRES) Genel Başkanı Ramazan Bingöl, ''Ya kiralar TL üzerinden olmalı ya da 3-5 yıl kiracı kalma şartı kaldırılmalı. Bu durum sürdürülebilir değil.'' diye konuştu.

Konuta yüzde 20 indirim geliyor

Tapu harcı, KDV ve faizlerde geçen hafta yaşanan düşüşün ardından sektörün 3 büyük çatı kuruluşu GYODER, İNDER ve KONUTDER konut satış fiyatlarında yüzde 20 indirim kampanyası yapmaya hazırlanıyor. Kampanyanın resmi duyurusu yarın yapılacak ve 400 bin TL'lik bir konut indirim sonrası 320 bin TL'ye inmiş olacak.

KİPTAŞ "Çatalca Konutları" hak sahipleri belirlendi

KİPTAŞ'ın mahalle konseptinde hayata geçirdiği "Çatalca Konutlarını"nın hak sahiplerini belirlemek için noter huzurunda kura çekimi gerçekleştirildi.

Konutta faiz düştü zamma dikkat

Bankaların konut kredilerinde faizi yüzde 1,25’lerden 0,98 çekmesi emlak sektörünü hareketlendirdi. Ancak uzmanlar ev alacakları uyarıyor: Bazı firmalar düşen faiz farklarını zam olarak yansıtabilir. Ev alırken fiyatları iyi kontrol edin, pazarlığınızı ona göre yapın.

Araba parası cepte kalacak

Çok sayıda bankanın peş peşe konut kredi faizi ve getiri oranlarını 0,98’e indirmesi hem konut alacak vatandaşı hem de sektör temsilcilerini heyecanlandırdı. Yapılan indirimlerle ilgili konuşan sektör temsilcileri 200 bin liralık kredide bir otomobil parasının vatandaşın cebinde kalacağını söylüyor.

Faiz indirimi rekor getirecek

KONUTDER Yönetim Kurulu Başkanı Elmas, "Konut kredi faizlerinin inmeye başlamasıyla telefonlarımız daha çok çalmaya başladı. Vatandaşımız avantajlı fırsatları değerlendirmek istiyor. Böyle olursa 2018'de yine rekor kırabiliriz. 1 milyon 450 bin konut satışını yakalayabiliriz" dedi.

Bugün konut alan 75 bin TL az ödeyecek

Konut kredi faizlerinde beklenen ilk indirim Ziraat Bankası'ndan geldi. Banka 1,23'lük faiz oranını 0,98'e çektiğini açıkladı. KDV ve tapu harcının ardından faizlerde de indirim yapılması ev alma planı yapan vatandaşı heyecanlandırırken, son 1 haftada yapılan 3 indirim ile 300 bin TL'lik bir evde elde edilecek kazanç ise 75 bin TL'yi buldu.

Kenya 2030 hedefleri için TOKİ’de

TOKİ Başkanı Ergün Turan, Kenya Vizyon 2030 Uygulamaları Müsteşarı Dr. Julius M. Muia ile görüştü. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, dünya çapında model olduklarını, TOKİ modelini öğrenmek ve uygulamak isteyen ülkelere tecrübelerini ve finansman modelini aktardıklarını belirtti.

İndirim haberi heyecana yol açtı

Konut kredi faizlerinin 0.99’a indirecek kampanya gayrimenkul pazarını hareketlendirdi. Sektör temsilcileri son 2 gündür bilgi almak isteyen vatandaşların yoğun ilgisi ile karşılaştıklarını belirtiyor. Faiz kampanyasının devreye girmesiyle ‘bekle-gör’ durumundaki vatandaşın harekete geçeceği söyleniyor.

Çok sayıda talip çıktı, Bankasya'nın borcu kapatılacak

TMSF tarafından dün satışa çıkarılan Antalya’nın en büyük AVM’si MarkAntalya’ya Türkiye ve dünyadan birçok taliplinin çıktığı belirtilirken, satıştan elde edilmesi planlanan 1 milyar 278 milyon lira paranın nereye gideceği de açıklandı. TMSF Başkanı Muhiddin Gülal, satıştan elde edilecek olan parayla Bankasya’nın borcunun silineceğini söyledi.

9 yılın zirvesini gördü

Konut kredisi faiz oranları son bir yıldır yükseliş eğilimini sürdürürken, nisan sonu itibarıyla konut kredisi faizi aylık yüzde 1,24 ile son 9 yılın zirvesini gördü.

3,5 yıllık konut stokunu KDV indirimi eritecek

Hükümetin seçim öncesi aldığı ekonomik tedbirler, konut sektöründe yüzleri güldürdü. KDV oranlarının yüzde 18’den 8’e, tapu harçlarının yüzde 4’ten 3’e indirilmesinin yanı sıra konut kredisi faizlerinin de yüzde 1’e düşürüleceği açıklaması, konut satışlarını artıracak. Söz konusu önlemler ile son 5 yılda birikmiş olan 2 milyon 130 bin konut stoku da eriyecek.

Ayda 990 liraya kredi

Konut kredi faizleri son zamanların en merak edilen konuların başında geliyor. Ev almak isteyen ama banka kredi faizlerinden dem vurup alamayan vatandaşlar 2018 konut kredi faiz oranlarını öğrenmek istiyor. Başbakan Binali Yıldırım da konut kredisi faizi ile ilgili açıklama yaptı ve "Ziraat Bankası konut sektöründe stokları azaltmaya yönelik bir kampanya başlatacak" dedi. 2018 konut kredi faizi oranı kaç, konut kredisi faizleri ne kadar? Detaylar haberimizde.

Siltaş Yapı 'Adalara karşı, bulutlara komşu' yeni projesi Siltaş Marinayı satışa sundu

İş dünyasındaki köklü geçmişinde biriktirdiği tecrübe ve güvenin ışığında yeni nesil iş merkezleri ve konut projelerine imza atan Siltaş Yapı, Pendik Marina’nın karşısında konumlanan yeni projesi Siltaş Marina’yı satışa sundu.

Lise mezunu olmayan ev satamayacak

Emlak sektörüne yönelik hazırlanan yönetmelik 4 ay içerisinde yürürlüğe girecek. Yönetmelik kapsamında artık lise mezunu olmayan kişiler emlakçılık yapamayacak. Ofis sahipleri 'sorumlu emlak danışmanı' olarak ifade edilecek. 'Ayakçı' diye tabir edilen vergi mükellefi olmayan emlakçılar için ise ciddi oranlarda ceza uygulaması getirilecek.

1,5 milyon kişi yararlanacak, tarihi açıklandı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İstanbul ulaşımına ciddi anlamda etki etmesi beklenen Gebze-Halkalı demiryolu hattı için tarih verdi. Bakan Arslan projenin inşaatının Ağustos ayında biteceğini ardından 1,5-2 aylık periyotta da sinyal sistemlerinin tamamlanıp hattın hizmete alınacağını açıkladı. Hattın entegrelerle birlikte günlük 1,5 milyon kişiye hizmet vermesi bekleniyor.

TMSF'den satılık AVM

2016 yılında kayyum atanan Antalya'nın en büyük AVM'lerinden MarkAntalya Alışveriş Merkezi için satış kararı verildi. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), tarafından satışa çıkarılan dev AVM için belirlenen muhammen bedel ise 1,3 milyar lira...

Konut kredisine yüzde 0.99 faiz

Konut kredi faizinde büyük bir kampanya başlıyor. Ziraat’in öncülüğündeki eylem planında faiz 1.23’ten 0.99’a inecek. 600 bin liralık evde 200 bin lira cepte kalacak.

Konut alacaklar dikkat: Yüzde 1'in altına inebilir

Başbakan Binali Yıldırım'ın konutta stokları eritmek üzere başlatılacağını açıkladığı konut kampanyasında ilk detaylar belli oldu. Çok sayıda bankanın dahil olmasının beklendiği kampanya kapsamında konut kredilerinde yüzde 1 ve altı faiz oranlarının uygulanması planlanıyor.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.