Saraçoğlu'ndaki duvar ve çitler kaldırılacak

Yaklaşık bir yıl önce başlatılan Saraçoğlu Projesinde gelinen noktaya ilişkin bilgilendirmede bulunan Maliye Bakanı Naci Ağbal, Saraçoğlu'nun etrafındaki duvarları, çitleri ve güvenlik noktalarını kaldıracaklarını söyledi.

120 ay taksitle ev

TOKİ, orta ve dar gelirlileri uygun fiyatlarla ev sahibi yapmaya devam ediyor. Bu kez de İstanbul Kayaşehir'de ev sahibi olmak isteyenlere ev satışı yapılacak. TOKİ Kayaşehir evlerinin fiyatı ne, TOKİ'den ev almanın şartları neler? İşte TOKİ Kayaşehir evleriyle ilgili tüm detaylar.

Konut sektöründe hayat kurtaracak gelişme: Erken uyarı sistemleri

Depremler, çağlar boyunca insanlığın en büyük doğal korkularının başında geliyor. Özellikle İstanbul gibi, fay hatlarının üzerine kurulu bir şehir için deprem erken uyarı sistemleri hayati öneme sahip. Konut sektöründe hayat kurtaracak erken uyarı sistemleri sektöre hakim olmaya başladı.

Ev sahipleri dikkat! Son 1 hafta

2017’de yılına ilişkin kira gelirleri olan mükellefler için Gelir Vergisi Beyannamelerinde 26 Mart Pazartesi son tarih. Hesaplanan Gelir Vergisi ise Mart ve Temmuz aylarında olmak üzere iki eşit taksitte ödenmesi gerekiyor.

TOKİ'den 160 bin TL'ye konut

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Mehmet Ergün Turan, "Kayaşehir’de yapımı süren 605 konut için 2 Nisan ile 11 Nisan arasında talep toplayacağız. Vatandaşlarımız ilgili bankalara müracaat ederek istediği daire tipine 5 bin lira peşinat bedeli yatırarak kuraya katılacaklar. İnşallah 25 Nisan’da da kurasını çekip hak sahibi vatandaşları belirleyeceğiz" açıklamasında bulundu.

Ucuza ev bulan vade farkına bakmadı

Bankalar ve finansman şirketlerinden son bir yılda çekilen konut kredisi rakamı 23 milyar 786 milyon 369 bin lira oldu. Söz konusu kredi talebinde yıllık artış yüzde 14 olarak hesaplandı. Vade farkının yüzde 11’den yüzde 14,64’e çıkmasını gözardı eden konut alıcısının en büyük gerekçesi ise ucuz evi bulması oldu.

'Yeni Yüksekova' havadan görüntülendi

Terör örgütü PKK'nın büyük zarar verdiği Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde başlatılan konut hamlesi kapsamındaki çalışmalar havadan görüntülendi. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, "Projelerimiz tamamlandığında yeni bir Yüksekova inşa edilmiş olacak" ifadelerini kullandı.

Kanal İstanbul patlama yaşatacak

Gayrimenkul sektörü temsilcileri, bu yıl yabancılara en az 7,5 milyar dolar değerinde 30 bin konut satışı bekliyor. Yabancılara geçen yıl 4,6 milyar dolar değerinde 2016'ya göre yüzde 22,2'lik artışla 22 bin 234 konut satılmıştı. Bu yılın ocak ayında ise yabancılara yapılan konut satışları 2017'nin aynı dönemine göre yüzde 25,7 artarak bin 742 oldu. Temsilciler Kanal İstanbul'un yabancıya emlak satışında patlama yapacağını söyledi.

MIPIM'de Türk projeleriyle şov

Fransa’nın Cannes kentinde kapılarını açan MIPIM 2018’in ikinci gününe, Türk şirketleri projeleri ile damgasını vurdu. Türkiye'den 250 şirket ve 700 ziyaretçinin katıldığı fuarda Yeni Şafak Gazetesi’nin özel olarak İngilizce hazırladığı ‘Yeni Şafak MIPIM’ eki yoğun ilgi gördü.

Nişantaşı’ndaki araziye 6 talip çıktı

Emlak Konut, İstanbul Nişantaşı’ndaki 25 bin metrekarelik Marmara Üniversitesi Kampüsü arazisini satışa çıkardı. Nişantaşı’ndaki son büyük parça araziye, dün yapılan ihalenin ilk oturumunda 6 firma talip oldu. İhalenin önümüzdeki günlerde yapılacak ikinci oturumunda açık artırma ile nihai fiyat ve kazanan belli olacak

Çanakkale Köprüsü havadan görüntülendi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz yıl temeli atılan 1915 Çanakkale Köprüsü'nün bu yıl 18 Mart'ta fore kazıklarının çakılacağının müjdesini verirken köprüdeki son durum ise havadan görüntülendi. Toplam uzunluğunun 2023 metre olması planlanan Çanakkale Köprüsü Sütlüce ile Şekerkaya mevkii arasına kurulacak ve 2023 yılına kadar hizmete alınacak.

İBB en değerli arazisini satışa çıkardı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından kendisine devredilen 31 bin 885 metrekare büyüklüğündeki Etiler Polis Meslek Yüksekokulu arazisini satışa çıkardı. Muhammen bedeli 1 milyar 356 milyon 600 bin TL olarak belirlenen taşınmaz için düzenlenecek ihalede 40 milyon 698 bin lira geçici teminat isteniyor.

Ev alacaklar tapu fiyatına dikkat!

Vergi Denetim Kurulu gayrimenkullerini gerçek değeri üzerinden satmayanları tespit etmek için harekete geçti. Çapraz kontrolle yapılan denetimlerde geçen yıl konut satışları için 155.6 milyon lira matrah farkı, 23.3 milyon lira da vergi farkı tespit edildi. Maliye Bakanlığı uygunsuz satışlar için ise 28.6 milyon lira ceza kesti.

Havadan görüntülerle işte yeni Şırnak

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Şırnak'ta PKK'lı teröristlerin saldırıları sonucu evleri yıkılan veya kullanılamayacak durumda olan vatandaşlar için 9 bin 215 konut inşa ediyor. Şırnak Cizre ve Silopi'de inşa edilip, teslimlere başlanan konutlar insansız hava aracı (İHA) ile havadan görüntülendi. Yeni bir Şırnak inşa ettiklerini dile getiren TOKİ Başkanı Ergün Turan, Şırnak’a terörden zarar gören aileler için 9 bin 215 konutun inşasına devam ettiklerini belirterek, Silopi’de 236 konutu va...

Bakanlık ev alacakları veya kiralayacakları uyardı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ev alırken ya da kiralarken binanın Enerji Kimlik Belgesi (EKB) olup olmadığına dikkat edilmesi gerektiğini açıkladı.

Fuzul'dan Cannes’a 'Avrasya' çıkarması

Fuzul Yapı, gayrimenkul sektörünün uluslararası platformda projelerini tanıttığı en önemli fuarlardan biri olan MIPIM’e TEM Avrasya projesiyle katılıyor.

12,4 milyon lira ceza verildi

Kamuoyunda "günübirlik kiralama" olarak bilinen kısa süreli konut kiralamaları kapsamında geçen yıl 10 bin 503 mükellef denetlendi, Maliyenin bu alana yönelik kestiği ceza tutarı 12,4 milyon lira oldu.

Fenerbahçeli basketbolcu 450 bin TL'sini istiyor

Fikirtepe'deki kentsel dönüşüm kapsamında bazı projelerde vatandaşların mağdur edilmesi üzerine geçtiğimiz ay Çevre ve Şehircilik Bakanlığı konuya el atmıştı. Bakanlık mağduriyetlerin hızlı şekilde çözüme kavuşturulması amacıyla irtibat ofisi açılacağını duyururken mağdurlardan birinin de Fenerbahçe forması giyen milli basketbolcu Ahmet Duverioğlu olduğu ortaya çıktı. Basketbolcu ödediği 450 bin TL'yi firmadan geri istiyor.

Yıktıran milyoner oldu: 100 m2'ye 2 milyon lira

Riskli yapıların yıkılarak yenilenmesi için başlatılan kentsel dönüşüm seferberliğine katılan ev sahipleri hem güvenilir bir eve hem de hatırı sayılır bir rakama sahip oluyor. Evi dönüşüme giren vatandaş doğru ve güvenilir bir firma ile anlaşırsa eski evinin 10 katı fazla değerde yeni bir mülke kavuşabiliyor.

Dünya 5’incisi olduk

Türkiye konut fiyat artışında dünyada ilk 5’e girdi. Uluslararası araştırma şirketi Knight Frank, 2017 yılında Türkiye’de konut fiyatlarının 2016’ya göre yüzde 11.2 oranında arttığını açıkladı.

Dönüşüme bakanlık onaylı 'aracı kurum' önerisi

Mimar Nihat Şen, hızlı kentsel dönüşüm için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan onaylı aracı kurumlara ihtiyaç olduğunu söyledi. Bakanlığın denetleyeceği şirketler, vatandaşa hem bilgi hem de finansal çözüm önerileri sunabilecek.

Ev alana yüzde 10primi garantiliyor

Teknik Yapı Kartal’da ön talep toplamaya başladığı yeni projesi Yücel Park’ta ev alana yüzde 10 prim garantisi veriyor.

Akıllı evde siber korku

Teknoloji hayatımızın her alanına girdi. Yeni nesil evler son teknolojilerle donatılıyor. Akıllı ev konseptini artık çoğu projede duyar olduk. Ancak evler akıllandıkça siber saldırılara açık hale geliyor. Uzmanlar, bu tür projelerde siber saldırı olmaması için müteahhitlere, site yönetimlerine ve kullanıcıya büyük iş düştüğünü belirtiyor.

Yarısını ver 12 ay taksitle iş yeri al

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), Trabzon Ortahisar’ın Pelitli Mahallesi’nde prestij projesi inşa ediyor. 41 iş yeri açık artırmayla satılacak. İş yerleri yüzde 50 peşinat, 12 ay taksitlerle satılacak.

Almanlar şaşkın: Türkler nasıl bu kadar hızlı

29 Ekim'de ilk etabının açılması planlanan 3.havalimanı Almanya'da yeniden gündeme geldi. Ülkede yayın yapan Stern Gazetesi'nde çıkan bir haberde havalimanının rekor sürede tamamlanmasına yönelik "Türkler nasıl bu kadar hızlı inşa edebiliyor" ifadeleri kullanıldı.

Moody’s’e bir cevap da TOKİ’den

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in Türkiye’nin kredi uzun vadeli tahvil notunu Ba1’den Ba2’ye düşürmesine bir cevap da TOKİ’den geldi. TOKİ Başkanı Ergün Turan, yaptığı açıklamada, "Yatırımcıdan gelen bu yoğun talep hem bizim için hem de ekonomimiz için olumlu bir göstergedir" dedi.

İstanbul'a 70 km'lik yeni metro geliyor

İBB, İstanbul’da 70 kilometrelik yeni metro hattı için düğmeye bastı. İstanbul genelini kapsayan 70 kilometrelik yeni hat 26 Mart’ta yapılacak olan ihale ile start alacak. Hattın güzergahının ne olacağının ise önümüzdeki aylarda açıklanması bekleniyor.

Ev alacaklara güzel haber: Büyük destek geliyor

Gözlerden kaçtı; Meclis’te görüşmeleri süren ve önümüzdeki günlerde yasalaşacak olan Torba Yasa Tasarısı’nda, konut hesabı ile ilgili çok önemli düzenlemeler yer alıyor. Ev alacaklara büyük destekler geliyor.

Ev alacaklara uyarı: Fiyatlar artacak

Antalya Müteahhitler Derneği Başkanı Deniz Karataş, "Demir fiyatlarındaki önlenemez yükseliş, hafriyat maliyetleri, otopark zorunluluğu, KDV oranları, tapu harcı, altyapı bedelleri ve kredi faizleri dikkate alındığında Türkiye’de konut fiyatlarının düşmesi mümkün görünmüyor, hatta artacak" dedi.

Bakan tehlikeye dikkat çekti: Tedirginim

Olası bir deprem karşısında mevcut binaların durumunu sıklıkla gündeme getirerek endişesini belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, son konuşmasında yine deprem konusunda değinerek ''Hükümetin bir bakanı olarak tedirginlik yaşıyorum." dedi. Bakan dönüşüm ile ilgili ise rantın çok yüksek olduğu yerlerde bu işin dağları delmek kadar zor olduğunu söyledi.

Yüzde 33'ü uygunsuz çıktı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının piyasa gözetim denetim (PGD) faaliyetleri kapsamında, geçen yıl toplam 41 bin 81 sanayi ürünü uygunsuz bulunurken, üreticilere 11,4 milyon lira para cezası kesildi. Bu dönemde en çok ceza uygulanan ürün grubu ise asansörler oldu.

TOKİ'den satılık iş yeri

Ordu’nun Altınordu ilçesi eski kamyon garajında Başbakanlık Toplu konut İdaresi (TOKİ) tarafından halen inşaatı süren konutların altında bulunan 31 adet iş yeri açık artırma ile satışa sunulacak.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.