Emlak Haberleri

Çocuğu oturmazsa 3 yıl kiraya veremez: ‘Oğlum gelecek’ bahanesine kanmayın

Kiralık evlere yoğun talebi fırsata çevirmeye çalışan ev sahipleri, emlakçılarla iş birliği içinde kiracıyı zora sokuyor. Uzmanlar ‘Çocuğum oturacak’ bahanesiyle kiracının kapı dışarı edilemeyeceğini söylüyor. Ev sahibi ‘Oğlum oturacak’ demesi durumunda da daireyi bir başkasına 3 yıl boyunca kiraya veremiyor. Aksi halde kiracıya tazminat ödemek zorunda. Ev satılsa dahi kiracıya 6 ay süre verilmesi şart.

TOKİ’den İzmir Yenitepe’de 267 konut müzayedesi

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), İzmir Yenitepe’de yatırıma uygun konutları satışa çıkardı. 267 konut için yapılacak açık artırma, 30 Eylül’de Balçova Termal Otel Kardelen Salon’da ve İstanbul’da gerçekleştirecek. Ayrıca açık artırmaya internet yoluyla da katılım sağlanabilecek.

Özelleştirme İdaresi Bodrum'daki üç taşınmazını satışa çıkardı

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Muğla'nın Bodrum ilçesindeki 3 taşınmazı satış yöntemiyle özelleştirecek. Taşınmaz ihalelerine katılacakların tekliflerini 2 Ekim 2021'e kadar elden teslim etmesi gerekiyor.

Yabancılara konut satışına yeni düzenleme: Ülke genelinde uygulanacak

Yabancı gerçek kişilerin taraf olduğu gayrimenkul edinimlerine düzenlenecek olan değerleme raporlarına ek düzenlemeler geldi. Pilot uygulaması geçen ay Antalya’da başlayan Tadebis-Web Tapu düzenlemesi bugün itibarı ile ülke genelinde uygulanacak.

İstanbul'un konut açığı büyüyor

Kovid-19 ve yüksek maliyetlerin konutta stok problemine neden olduğunu söyleyen Mars Investment İcra Kurulu Başkanı Hakan Bucak, “Özellikle Trabzon’un sahil kesiminde, İstanbul’da yabancıların yoğun ilgi gösterdiği Kağıthane, Başakşehir, Maslak, Seyrantepe, Ataşehir ve Kadıköy’de markalı konutlarda stok sorunu yaşamaya başladık” dedi.

Tasfiye edilen ‘evim’ şirketlerindeki 53 bin hak sahibinin akıbeti ekimde belli olacak

Temmuz ayında tasfiye ve iradi tasfiye edilen, 53 bin müşteriyi ilgilendiren tasarruf finansman şirketlerinde büyük resim ekimde netleşecek. Ev veya arabasını teslim alanlar ödemelerine devam ederken, teslim almayanlar, ödedikleri parayı TMSF Tasfiye Komisyonu’nun sıra cetveline göre geri alacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 25 ildeki 235 arsayı satışa çıkarıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca Ankara, İstanbul ve İzmir'in de arasında bulunduğu 25 ilin bazı ilçelerinde atıl durumda bulunan arsalar, yarın düzenlenecek açık artırma ile satışa sunulacak. Ankara ve İzmir'de yarın yapılacak arsa müzayedesinden elde edilecek gelirin tamamı kentsel dönüşüme kaynak oluşturacak.

Türkiye'de ağustosta 141 bin 400 konut satıldı

Türkiye genelinde ağustosta 141 bin 400 konut satışı gerçekleştirildi. Ağustosta satılan konut sayısı temmuza göre yüzde 31,19 artarken, geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 17 azalış gösterdi.

Bakan Kurum TOKİ'nin ikinci kampanyasını duyurdu: Yüzde 22 indirim yapılacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Toplu Konut İdaresi Başkanlığının (TOKİ) her yıl borcunu erken ödeyip tapusunu almak isteyen vatandaşlara yönelik yapılan indirim kampanyasının yoğun talep üzerine bu yıl ikinci kez tekrarlanacağını duyurdu. TOKİ kampanyasının 21 Eylül'de başlayacağını bildiren Bakan Kurum, indirimin detaylarını paylaştı.

20 bin şantiyede inşaat duruyor

Müteahhitler, son bir yılda çimentoda ton fiyatının yüzde 200 artmasına grev kararıyla tepki gösterdi. Çimentocuların ihracatı gerekçe gösterdiğini, ancak tam kapasite üretim yapmadıklarını iddia eden İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu, fiyatların düşmemesi üzerine aldıkları grev kararına 10 bin üyenin katılımını beklediklerini açıklayarak, “20 bin inşaatın duracağını tahmin ediyoruz” diye konuştu.

Kiracıları yakından ilgilendiren zam oranı belli oldu

Türkiye İstatistik Kurumu ağustos ayı enflasyon verisini açıkladı. TÜİK tarafından açıklanan verilere göre enflasyon aylık bazda yüzde 1,12 artarak yüzde 19,25'e yükseldi. Enflasyon verisinin açıklanması ile milyonlarca kiracıyı yakından ilgilendiren kira zam oranı da belli oldu. Kontratı eylül ayında güncellenecek olan kiracılara yapılabilecek en yüksek zam oranı yüzde 15,78'i geçemeyecek.

Yüz yüze eğitim kararı alındı: Ev kiraları 2'ye katlandı

Samsun'da Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve Samsun Üniversitesi’nde eğitim gören ve yüz yüze eğitim kararıyla ev aramaya başlayan öğrenciler, Atakum ilçesinde yoğunlukla kiralık evlere yöneldi. Piyasa hareketlendiği için kiralık ev fiyatları da arttı. Geçen sene 800 lira olan 2+1 kiralık dairelerin fiyatı bin 600 liraya kadar çıktı.

Satılık çok kiralık yok

İstanbul’da üniversitelere yakın semtlerde fiyatlar fırladı. Artış yüzde 30 ile yüzde 100 arasında değişti. Satılıkta sıfır ve bahçeli ev fiyatlarının ikiye katlanması da talebi yine kiraya kaydırdı.

Bakan açıkladı: Selin vurduğu üç ilde 1114 konut yapılarak "Yeni Bozkurt" inşa edilecek

Devletin tüm imkanlarıyla milletin yanında olduğunu ve yaraları sarmak için var gücüyle çalıştığına vurgu yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, sel felaketinden etkilenen 3 ilde 1114 konut üretileceğini, "Yeni Bozkurt" için vakit kaybetmeden çalışmaya başladıklarını açıkladı.

Fiyatlar yüzde 50 artınca dolandırıcılar sahneye çıktı: Aynı daireyi 5-6 kişiye kiraladılar

Edirne’deki kiralık ev fiyatlarında yüzde 50 artış sonrası öğrenciler zor günler yaşarken dolandırıcılık vakalarında da artış yaşanmaya başladı. Aynı evin 5-6 kişiye kiralandığı yönünde şikayetler oluştuğunu dile getiren Trakya Umum Emlak Müşavirleri Derneği Edirne Şube Başkanı Aytaç Feda, uyarılarda bulundu.

Kiralardaki fahiş artış sonrası ortaya çıktılar: Paranızı kaptırmayın!

Kiralarda yaşanan fahiş artışla birlikte dolandırıcılar da sahneye çıktı. Özellikle bazı bölgelerde farklı sebeplerden dolayı konut kiralarında yaşanan fahiş kira artışını fırsat bilen kapora dolandırıcıları uygun fiyatlı sahte ilanlarla vatandaşı tuzağa düşürüp parasını alarak ortadan kayboluyor. Uzmanlar ise elinde çanta kolunda ajanda olan herkesin emlakçı olarak muhatap alınmaması ve yetki belgesi sorulması yönünde çağrıda bulunuyor.

İstanbul'da kira artışının en yüksek olduğu mahalle: Yüzde 290 artış var

İstanbul'da kira fiyatlarının en fazla artış gösterdiği mahalleler belli oldu. Son bir yıl içerisinde konut kategorisinde kira artışının ortalama metrekare fiyatında en yüksek olduğu mahalle yüzde 290 ile Sarıyer'in Rumeli Hisarı semti olarak kayıtlara geçti.

Konut fiyatlarında İstanbul ile yarışıyor: Rakam 1 milyon TL'ye çıktı vatandaş isyan etti

Erzincan'da bir milyon liraya kadar çıkan konut fiyatları İstanbul ile yarışıyor. İl genelinde dairelerin fahiş fiyata satılmak istendiğini ve bu yüzden de kiralarında olurundan oldukça yüksek olduğunu ileri süren bazı vatandaşlar duruma tepki gösterirken, kente tayinle gelen memurlar ve öğrenciler ise kiralık daire bulmakta güçlük yaşıyor.

Kiralık evde en fazla talep gören üç ilçe!

Kiralık ev aramalarında üç büyükşehirde en çok talebin bulunduğu 3 ilçe öne çıktı. Söz konusu ilçeler İstanbul'da Beylikdüzü, Bahçelievler, Pendik, Ankara'da Çankaya, Etimesgut, Keçiören, İzmir'de ise Buca, Karşıyaka, Bornova oldu.

Airbnb'den alkışlanacak hareket: 20 bin Afgan göçmene barınmaları için konut sağlayacak

ABD merkezli ev kiralama şirketi Airbnb, dünya çapında 20 bin Afgan mülteciye geçici olarak barınmaları için konut sağlayacağını açıkladı. Afganlar için sağlanacak olan geçici konutlar şirketin CEO'su ve yapılan bağışlar tarafından finanse edilecek.

Türkiye müteahhitlikte dünya üçüncüsü oldu

Uluslararası inşaat sektörü dergisi Engineering News Record'ın müteahhitlerin bir önceki yılda ülkeleri dışındaki faaliyetlerinden elde ettikleri gelirleri esas alarak yayımladığı listede Türkiye, 40 firma ile Çin (78 firma) ve ABD’nin (41) ardından üçüncü oldu.

İstanbul'da kiralar uçtu: Üç bin liralık ev beş bin liraya çıktı

İstanbul'da kentsel dönüşüm, üniversite için gelen öğrenciler, yabancılar ve pandemiden sonra geri dönüşler derken kira fiyatları adeta uçuşa geçti. Anadolu Yakası'nda Kadıköy, Bostancı, Göztepe gibi semtlerde yüzde 50-60'lara varan, hatta daha fazla artış var. 1-2 sene önce 3 bin TL'ye bulunan ev, şu anda 5 bin TL'ye kadar çıkarken 3+1 evlerde ise kiralar 10 bin TL bandına dayanmış durumda.

Özelleştirme İdaresi'nden iki ilde taşınmaz satışı

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), özelleştirme kapsamında Ankara ve Balıkesir'deki bazı taşınmazların satışına onay verdi.

TOKİ İzmir’de 285 konutu açık artırma ile satışa sundu

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), İzmir Karabağlar Uzundere Mahallesi’nde inşa edilen 285 konutu “Açık Artırma Yöntemi” ile satışa sundu.

Sel bölgeleri için acele kamulaştırma kararı: TOKİ yeni konutlar yapacak

Rize'nin merkez ilçesi ve Çayeli ilçesinde bulunan bazı alanlar, meydana gelen sel ve heyelan afetleri nedeniyle ihtiyaç duyulan yapılaşmanın yapılması için acele kamulaştırıldı.

Konut fiyatları haziranda yüzde 2,7 arttı

Konut Fiyat Endeksi haziranda aylık yüzde 2,7 ve yıllık yüzde 29,2 artışla 180,2 seviyesinde gerçekleşti. Üç büyük il için konut fiyat endeksi değişimine bakıldığında, haziranda bir önceki aya göre İstanbul'da yüzde 2,3'lük, Ankara'da yüzde 2'lik, İzmir'de yüzde 3,4'lük artış kaydedildi.

Yapı ruhsatı verilen bina sayısında büyük artış

Belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen bina sayısı, bu yılın ocak-haziran döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 88,4 artış gösterdi. Söz konusu dönemde yapı ruhsatı verilen binaların toplam yüz ölçümü 65,4 milyon metrekare oldu. Bunun 38,5 milyon metrekaresi konut olarak kayıtlara geçti.

Türkiye'nin deprem gerçeği: Vatandaşların yüzde 71’i depreme karşı hazır hissetmiyor

Araştırma şirketi Areda Survey’in 17 Ağustos 1999 Depremi’nin yıl dönümünde yaptığı 2021 Deprem Araştırması'na göre vatandaşların yüzde 71,3’ü olası bir deprem durumuna kendini hazır hissetmezken, vatandaşların yüzde 66’sı ev alırken/kiralarken deprem araştırması yapmadığını söylüyor. Araştırmaya göre, daha önce deprem tecrübesi yaşayan katılımcıların yüzde 86’sının deprem çantası yok.

İstanbul için korkutan tahmin: 7,5'lik depremde 491 bin bina hasar alacak

İstanbul'da muhtemel 7,5 ve üzeri büyüklüğe sahip bir depremde 301 bin binanın hafif, 137 bin binanın orta, 39,5 bin binanın ağır ve 13,5 bin binanın çok ağır hasar alması öngörülüyor. Bu binalarda 1 milyon 866 bin konutun bulunduğu ve 6 milyon 157 bin kişinin yaşadığı tahmin ediliyor.

Pandemi ile birlikte online ev satışları arttı

Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi, tüketim ve alışveriş alışkanlıklarını etkilediği gibi emlak sektörünü de etkiledi. Gelişen teknolojiyle birlikte pandemi döneminde online gayrimenkul satışlarının da arttığı belirtiliyor.

İnşaatın maliyet yükü ağırlaşıyor

Küresel ölçekte emtia fiyatlarında durulmayan artış inşaat maliyetlerini de etkiliyor. Demir fiyatlarının son bir yılda yüzde 128, hazır betonun yüzde 119, çimentonun yüzde 130, bakırın yüzde 120 artması, bina maliyet endeksinde artışı haziranda yıllık yüzde 42,49’a taşıdı. Metrekare başına geçen yıl ortalama 3 bin lira olan inşaat maliyetlerinin bu yıl 5 bin 500-6 bin liraya çıktığına işaret eden konut geliştiricileri, söz konusu malzemelerdeki yükselişin konut fiyatlarına yansımasının kaçınılm...

Konut satışlarında büyük düşüş

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2021 yılı Temmuz ayı konut satış istatistiklerini açıkladı. Gelen son verilere göre Türkiye genelinde konut satışları temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 53 azalarak 107 bin 785 oldu.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+