Emlak Haberleri

İstanbul’da 5 millet bahçesi hizmete açıldı

İstanbul’da yapımı tamamlanan Başakşehir, Çırpıcı, Baruthane, Kayaşehir ve Hoşdere Millet Bahçeleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla düzenlenen törenle hizmete açıldı. 5 millet bahçesi ile İstanbul'a 1,5 milyon m2 daha yeşil alan kazandırılacağını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaklaşan yerel seçimlere dikkat çekerek yeniden hortlatılmaya çalışılan eski oyunlara karşı ise çözümün adresi olarak milleti gösterdi.

İmar Barışı ile fiyatların en fazla arttığı 4 il

İmar barışı başladığından beri aradan geçen 5 ayı aşkın sürede konut fiyatları en çok 6,7 ile Zonguldak'ta artarken, Zonguldak'ı bu alanda yüzde 6,6 ile Giresun, Yozgat ve Edirne izledi.

Dev proje 3 milyon turist çekecek

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Yenikapı'da yapılacak kruvaziyer limanının, İstanbul'a yaklaşık 3 milyon turist getireceğini belirterek, projenin önümüzdeki yıl ihalesini tamamlayıp limanı kısa sürede hizmete almayı planladıklarını söyledi.

Berat Albayrak: 9 ayda 1 milyon konut satıldı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Twitter'dan yaptığı açıklamada "GYODER tarafından yapılan çalışma, konut sektörünün ilk 9 ayda yaptığı 1 milyon konut satışı ile 2017 yılındakine yakın bir performans sergilediğini ortaya koyuyor." dedi.

Yıllık 100 liraya kiralık arazide son 3 gün

100 bin liralık tarlanın yıllık 100 liraya kiralanmasını öngören proje kapsamında belirtilen süre 19 Kasım'da sona eriyor. 90 bin çiftçinin şimdiye kadar başvuruda bulunduğu projeye yönelik Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ise çağrıda bulundu: Hazine arazilerini neredeyse bedavaya kiralayabilecek. Bu fırsatı kaçırmayın.

Yeni rotasıOrta Avrupa

Önce Balkan ülkelerine açılan Türk müteahhitler şimdi de rotayı Orta Avrupa ülkelerine çevirdi. İçlerinde bina alıp yenileyen ve satan da var, sıfırdan proje geliştiren de. Son olarak Polat Holding, Macaristan’da proje geliştireceğini duyurdu. Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat, “Karma veya sadece işyeri ve rezidans projeleri yapacağız” dedi.

Katı çıkacak parayı sonra alacak

Ege Yapı, Kağıthane Kordon İstanbul ve Çekmeköy ÇamlıYaka Konakları projelerinde farklı bir kampanyaya imza attı. Projelerden ev alanlar inşaat aşama aşama tamamlandıkça ödeme gerçekleştirecek.

Çamlıca Kulesi'nin açılış tarihi belli oldu

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Çamlıca Kulesi'ni 2019 yılının Temmuz ayında hizmete açmayı planladıklarını söyledi. Kule bittiğinde toplam yüksekliği 388,5 metre olacak ve zirvesi deniz seviyesinden yaklaşık 576,5 metre yüksekliğe ulaşacak.

Dövizle sözleşmeye istisna getirildi

Döviz cinsinden ve dövize endeksli sözleşmelere yönelik kısıtlamalara bazı istisnalar getirildi. Türkiye'deki yerleşik kişiler serbest bölgelerde gayrimenkul satış ve kiralama sözleşmelerini döviz cinsinden veya dövize endeksli yapabilecek.

Pendik-Halkalı banliyö hattının açılış tarihi yine değişti

Geçtiğimiz aylarda deneme sürüşleri yapılan ve yıl sonuna kadar açılacağı belirtilen Pendik-Halkalı banliyö hattında açılış tarihi bir kez daha değişti. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan Pendik-Halkalı banliyö hattının 2019'un ilk çeyreğinde hizmete açılacağını açıkladı.

5 ilde taşınmaz satışına onay

Özelleştirme İdaresi Başkanlığınca (ÖİB), Yalova, Samsun, Artvin, Balıkesir ve Elazığ'daki bazı taşınmazların satışı onaylandı.

Hazineye ait tarım arazileri için 90 bin başvuru

Yaklaşık 3 milyar 400 milyon metrekare Hazine arazisinin ecrimisil bedelinin yarısı üzerinden kiralanmasını içeren düzenlemeye şimdiye kadar 90 bin başvuru geldi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum başvuru sürecinin 19 Kasım'da sona ereceğine yönelik uyarıda bulundu.

İstanbul'a 10 köprü daha geliyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, ulaştırma ve altyapı projeleri için bakanlığa 14 milyar lira ek ödenek sözü verildiğini bunu ay ay müteahhitlerimize ödeyeceklerini söyledi. Bakan Turhan Kanal İstanbul'la ilgili ise proje kapsamında 10 köprü daha yapılacağını kaydetti.

İstanbul'un yeni metrosu Avrupa birincisi oldu

Türkiye'nin ilk sürücüsüz metrosu Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe Metro Hattı, Brüksel merkezli Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği (International Association of Public Transport-UITP) tarafından yapılan araştırmada, dünyada üçüncü, Avrupa'da ise birinci seçildi.

3 ilde imar değişikliği

Özelleştirme İdaresi Başkanlığınca hazırlanan Bolu, İzmir ve Elazığ'da bulunan bazı taşınmazların imar planı değişiklikleri Cumhurbaşkanı Kararı ile onaylandı.

TOKİ 26 ilde 87 arsa satıyor

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), 26 ilde toplam 993 bin metrekare büyüklüğünde 87 adet arsayı satışa sundu. Peşin ödeme yapmak isteyen alıcılara vadeli satış bedeli üzerinden yüzde 12,5 indirim uygulanacak.

50 milyondan fazla boş ev satın aldılar

Çin'de boş evlerin toplam konut stoku içindeki oranı yüzde 22 olarak gerçekleşti. Chengdu Southwestern Finans ve Ekonomi Üniversitesi tarafından yürütülen araştırmaya göre, bu oran, yatırımcıların satın aldığı 50 milyondan fazla evin halen kullanılmadığını gösteriyor.

Bakan Kurum: Yüksek binalara müsaade etmeyeceğiz

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yüksek katlı binaların yapılmaması için yeni bir strateji geliştirdiklerini belirterek, “Gecekondu yapılarının yerine 15 katlı veya 20 katlı binalar istemiyoruz ve bunun yapılmasına da müsaade etmeyeceğiz” dedi.

GAP'ın iki dev barajı tamamlanıyor

Dünyanın en iddialı kalkınma yatırımlarından Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) kapsamında Dicle Nehri üzerine inşa edilen Ilısu Barajı'nın yüzde 90'ının, Silvan Barajı'nın ise yüzde 50'sinin tamamlandığı belirtildi.

GAP'ın iki dev barajı tamamlanıyor

Dünyanın en iddialı kalkınma yatırımlarından Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) kapsamında Dicle Nehri üzerine inşa edilen Ilısu Barajı'nın yüzde 90'ının, Silvan Barajı'nın ise yüzde 50'sinin tamamlandığı belirtildi.

Gayrimenkul hisseleri dalgalı

Gayrimenkulde yaşanan stok sorunu borsa hisselerini de etkiledi. Kurların ve faizin yüksek seyretmesiyle gayrimenkul almayı bırakan yatırımcının yüzü, borsada da gülmedi. 32 gayrimenkul yatırım ortaklığının 17'sinde son bir ayda hise senedi fiyatları değer kaybetti. Bazı hisselerde ise spekülatif hareketler hızlandı.

512 ilçede bedelsiz arazi

200 bin kişiye iş kapısı açması beklenen organize sanayi bölgelerine yönelik bedelsiz arazi tahsisi düzenlemesi 512 ilçeyi kapsıyor. Bedelsiz olarak verilmesi planlanan 4.,5. ve 6. kademe gelişmiş bölgelerde ise 178 OSB bulunuyor. İllere bakıldığında ise en fazla OSB Bursa, İzmir ve Ankara'da yer alıyor.

Çinliler emlak piyasalarını uçurdu

Çinliler başta Avustralya olmak üzere, Malezya, Yeni Zelanda ve Kanada'da gayrimemkul satın alarak yabancı ülkelerde yatırım yapma ve oturum almaya çabalıyor. Çin hükümeti halen paranın yurtdışına çıkmasını engellemek için sıkı denetimler uyguluyor. Hükümet, içerdeki paranın ülkenin gelişimi ve üretimine harcanmasını istiyor.

Dar gelirliyi ev sahibi yapacak fırsat: 77 bin TL'den başlıyor

Yurdun birçok bölgesinde konut yapımına tüm hızıyla devam eden TOKİ, 2019’da alt gelir grubu konut satışlarında enflasyon artış oranını yüzde 4’e sabitledi. TOKİ'de dar gelirli vatandaşların bütçesine özel konutların fiyatı 77 bin liradan başlıyor ve 20 yıl da ödeme imkanı bulunuyor. İşte kira öder gibi alınabilecek evler...

İmar Barışı uyanıkları drone'a yakalandı

Büyükçekmece'de bir vatandaş iddiaya göre İmar Barışı’ndan yararlanarak hazineye ait arazide konutu olduğunu belirterek Yapı Kayıt Belgesi aldı. Belge sonrası devlet arazisini başka bir vatandaşa kiralayan uyanık girişimcinin yapı oyunu drone ile bozuldu. Havadan görüntülenen bölgede yapı olmadığı tespit edildi.

TOKİ'den tüketiciye enflasyon müjdesi

Toplu Konut İdaresi Başkanı Turan, TOKİ’den konut, iş yeri ve arsa alan vatandaşların geri ödemelerinde 6 ayda bir uygulanan dönemsel artış oranını 2019 yılı için sabitlediklerini, artış oranının enflasyon, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ve yurtiçi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) oranlarının altına çekildiğini bildirdi.

Bedava arsalar 200 bin kişiye iş kapısı olacak

Organize sanayi bölgelerinde (OSB) bedelsiz arsa tahsisi uygulamasıyla, yaklaşık 200 bin kişiye ilave istihdam sağlanması mümkün olacak. Uygulama kapsamında 4. kademe gelişmiş ilçelerde bulunan OSB arazileri de bedelsiz tahsis edilebilecekken 5 ve 6. kademede bulunan ilçelerde ise mevcut "bedelsiz arsa" uygulamasına devam edilecek.

Erdoğan'ın sitem ettiği iptalin faturası 1.2 milyar dolar

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçtiğimiz günlerde sitem ederek dile getirdiği İzmir Limanı’nın özelleştirilmesine yönelik iptal ile Türkiye'nin doğrudan kaybettiği yatırımın boyutu 1 milyar 275 milyon dolar. Bu rakam 2018 yılı Ocak-Ağustos döneminde elde edilen 7 milyar dolarlık doğrudan yatırımın da yüzde 17’sini oluşturuyor. Uzmanlar ise söz konusu iptalle çok avantajlı bir kaynağın da kaçtığını ifade ediyor.

Engelli, yaşlı ve dar gelirliye konut

Engelli, yaşlı, öğrenci ve dar gelirlilerin konut ihtiyacı için özel çalışma yapılacak. Her ilin sosyal analiz haritası çıkarılacak ve buna göre konut alanları geliştirilecek.

Yeni konutlarda tasarruf dönemi

Türkiye'de küçük metrekareli konutlara talep artmaya başladı. Şu anki konutlarda ortalama net büyüklük 110 metrekare olarak hesaplanıyor. Bunun 2040'a kadar 60 metrekareye inmesi bekleniyor. Uzmanlar, ihtiyaç üstü büyüklükte konut üretmeye devam edilirse konutta israfın 400 milyar dolara ulaşacağını söylüyor.

1500 Arap konut için geliyor

Gayrimenkule yatırım yoluyla, Türkiye vatandaşlığı verilmesinde 1 milyon dolarlık yatırım koşulunun, 250 bin dolara indirilmesi, konutta Türkiye’ye olan Arap ilgisini daha arttırdı. Arap yatırımcılar, ev sahibi olmak için soluğu Türkiye’de alıyor.

Konut sektöründe bir ilk

Nef, konut sektöründe bir ilke daha imza atmaya hazırlanıyor. Nef Global çatısı altındaki ilk projesini Brentford Londra’da geliştirecek olan şirket sadece yurtdışında proje geliştirmekle kalmıyor, aynı zamanda Foldhome gibi patentli inovasyonlarının da yurtdışına ihracatını gerçekleştiriyor.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.