Emlak Haberleri

Yargıtay'dan emsal karar: Eş rıza göstermeden müşterek ev satılamayacak, bankaya ipotek verilemeyecek

Küçükçekmece'de aile konutunu çekilen krediye teminat için ipotek göstererek icradan satılmasına neden olan Gıyasettin Sezen'in eşi Bedriye Sezen'in açtığı satışın iptali davasında aile mahkemesi, eşin rızası bulunmadığı gerekçesiyle tapu kaydını iptaline karar verdi. Bu karar, Yargıtay Hukuk Genel Kurulu tarafından onandı. Sezen ailesinin avukatı Dr. Rezan Epözdemir yazılı açıklamasında, "Yargıtay Hukuk Genel Kurulu'nun bu kararı emsal mahiyette bir karar oldu. Artık eşler, diğer eşin rızası ol...

Müteahhitlerden fırsatçılara karşı uyarı!

Orta gelir grubunu ev sahibi yapacak Cumhuriyet tarihinin en düşük konut kredisi oranları yürürlüğe girince, bazı fırsatçılar ev fiyatlarını yüzde 10-20 oranında arttırdı. Adana Kamu Müteahhitleri Derneği Başkanı Mustafa Karslıoğlu ise vatandaşları fırsatçılara karşı uyararak, “Bu fiyat artıranlar müteahhitler değil. Müteahhitlerin ellerinde bulunan daireler pandemi döneminde el değiştirmiştir. Fırsatçılara dikkat edilmesi gerekiyor” dedi.

Konutta faiz fırsatçılığı!

Konutta faizlerin tarihin en düşük seviyelerine gerilemesiyle ortaya çıkan finansman avantajını fırsata çevirmek isteyenler bir gecede satışa çıkardıkları konutların fiyatında 150 bin TL'ye varan artışlar yaptı. Kamu bankları fiyatlarında artış yapanların kredi paketlerinden yararlanamayacağının altını çizip 27 Mayıs uyarısında bulunurken, İstanbul Emlakçılar Odası ise; konut alacak vatandaşa ilan görsellerinin ekran görüntüleri ile itirazda bulunmaları yönünde çağrıda bulunuyor.

İmar alanları dolunca ev fiyatları tavan yaptı

Diyarbakır’da son dönemlerde imar alanlarının dolması ve koronavirüs nedeniyle üretimin düşmesiyle beraber ev fiyatları tavan yaptı. Yatırımcılar normalleşme süresinin başlamasıyla yatırımın yeni yapılması için imar alanlarının açılması talebinde bulundu.

Kira zam oranları belli oldu

Mayıs ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından milyonlarca kiracıyı yakından ilgilendiren kira zam oranları da belli oldu. TÜFE’nin 12 aylık ortalaması baz alınan kira artış oranı haziran ayı için yüzde 12,10 oldu. Bu da söz konusu ayda kontratı yenilecek bir kiracıya bin TL'de 120 TL zam yapılması anlamına geliyor.

Konuta yönelik kredi paketi vatandaşın önünü açacak

GABORAS Üst Yöneticisi (CEO) İshak Kurtuluş Altun, "Sektör kamu bankaları tarafından açıklanan kredi paketi imkanını iyi değerlendirmeli. Bu, özellikle sıkışan ikinci el piyasalarda ve teminatlı gayrimenkullerde vatandaşın önünü açacaktır." ifadelerini kullandı.

Konutta en düşük faiz: 30 bin TL'lik avantaj ortaya çıkacak

Kamu bankaları konutta en düşük faiz oranın içerisinde yer aldığı kredi paketi açıkladı. Konut desteği kapsamında sıfır ve 1. el konutlar için azami 12 ay ödemesiz dönemli, 15 yıl vade ve aylık yüzde 0,64 faizle finansman sunulacakken, ikinci el konutta ise faizler aylıkta 0,74 oldu. Kampanya kapsamında konut alacak bir vatandaş mevcut faiz oranları ile kıyaslandığında 100 bin TL'de yaklaşık 30 bin TL'lik bir finansman avantajı elde etmiş olacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum: Dünyaya örnek gösterilecek

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum "Elazığ'da yaklaşık 19 bin 300 bağımsız bölümden oluşan konut çalışmasını başlattık ve bu çalışma gerçekten yeni Elazığ için Türkiye'ye ve dünyaya örnek gösterilebilecek. Depremin hemen ardından başlayan çalışmayla konutlar bir yıl içerisinde vatandaşlarımıza teslim edilecek" açıklamasında bulundu.

Gayrimenkulde 'ucuz' oyunu: Arkasında dış etkiler var

Zümrüt gibi değerli topraklarımıza karşı dünyada kumdan daha ucuz olduğu şeklinde bir algının var olduğunu belirten Gayrimenkul Borsası AŞ Genel Müdürü Kurtuluş Altun, ''Böyle bir algı olamaz. Gayrimenkul servetimiz erimiş gibi gösteriliyor. Bunun arka planında liraya oynanan oyunun bir benzeri var. Bu manipülasyonun arkasında dış etkiler var" dedi.

Özdil'in villasındaki kaçak eklentiler yıkılıyor

Muğla'nın Bodrum ilçesinde yazar Yılmaz Özdil'in eşi Hülya Özdil'in satın aldığı, imara aykırı yapılaşmayla 142 metrekareden 310 metrekareye çıkarılan villanın kaçak eklentilerinin yıkımına başlandı.

Türkiye uygun fiyat ve kira getirisi ile konutta üç ülkeyi solladı

ABD merkezli gayrimenkul yatırım şirketi Remote Ventures tarafından hazırlanan ve en avantajlı emlak pazarlarının yer aldığı araştırmaya göre, Türkiye, dünyadaki en iyi 25 emlak pazarı endeksinde 14. sırada yer aldı. Zirveye Kolombiya ve Karadağ’ın yerleştiği listede, Türkiye de uygun fiyatlı konut, iyi kira getirisi, uygun yaşam şartları ve 250 bin dolara vatandaşlık teşviği ile İspanya, Portekiz ve Yunanistan’ı solladı.

Bakan Kurum: Antalya’da 413 yapının imara aykırı ve izinsiz yapıldığını tespit ettik

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Antalya’da gerçekleştirdikleri denetimlerde farklı yerlerdeki 413 yapının imara aykırı ve izinsiz yapıldığını tespit ettiklerini belirterek kaçak yapıların yıkımını gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Konut fiyatları mart ayında arttı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından Mart 2020 dönemine ilişkin Konut Fiyat Endeksi verileri açıklandı. Konut Fiyat Endeksi, martta aylık yüzde 1,37, yıllık yüzde 15,01 artışla 125,41 seviyesinde gerçekleşti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum: Bu hafta kuraları çekeceğiz

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 100 Bin Sosyal Konut projesi kapsamında bugüne dek 36 bin 73 konutun hak sahiplerini belirlediklerini belirterek, "Bu hafta 9 ilde 2 bin 788 konutumuzun kuralarını çekeceğiz. Kura çekimlerini temmuz sonunda tamamlayacağız.‬" ifadelerini kullandı.

İki yıl önce sitem ettiği yerde bu kez Bakan Kurum'a teşekkür etti

Saha çalışması esnasında Mamak'ta kentsel dönüşüm yapılmadığı gerekçesiyle kendisine sitem eden mahalle sakinine ''6 ay içinde temel atacağız, atamazsak görevi bırakacağım" sözünü veren Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Mehmet Parlak isimli vatandaş ile inşaat alanında iki yıl sonra yeniden görüştü. Bakan Kurum'a, kentsel dönüşüm projesiyle yakından ilgilendiği için teşekkür eden Parlak, ''Martın 15'inde ilk temeli buraya attılar. Bakan Bey'in sözünün gereğini yerine getirmesi beni mutlu e...

Yapı ruhsatı verilen bina sayısı arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ocak-mart dönemine ilişkin yapı izin istatistiklerini açıkladı. Belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen bina sayısı, bu yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,1 artış gösterdi.

Fatih Portakal'ın çiftliğinde kaçak yapı incelemesi

İzmir'in Seferihisar ilçesinde, gazeteci Fatih Portakal'ın eşi Armağan Portakal tarafından 2015 yılında kurulan çiftlikte, kaçak yapılaşmaya gidildiği şikayeti üzerine Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri inceleme başlattı.

Yabancı Kovid dinlemedi: Nisan’da 790 konut aldı

Ülkeler arası ticaretin durduğu salgın döneminde Türkiye 790 konutu yabancılara sattı. Aynı dönemde Avrupa ve ABD’de yabancıya neredeyse hiç konut satışı gerçekleşmedi. Yabancılar en çok İstanbul’dan konut aldı.

Konut satışlarında büyük düşüş

Türkiye genelinde konut satışları 2020 Nisan ayında geçen aynı ayına göre yüzde 55.5 azalarak 42 bin 783 düzeyine geriledi.

Koronavirüs sonrası arsa, tarla ve bahçelere yoğun ilgi: Fiyatlar yüzde 20 arttı

Koronavirüs nedeniyle arsa, tarla ve bahçelere yönelik talep artışı yaşanıyor. Salgınla birlikte ortaya çıkan ilgi sonrası fiyatların da yüzde 20 oranında arttığını söyleyen Eskişehir Emlak Komisyoncular Odası Başkanı Gazi Çelik, kendilerine gelen telefonlardan artık insanların hava alacakları bağ, bahçe gibi yerleri tercih ettiğini anladıklarını söylüyor.

İş yerleri için beş kritik düzenleme: 8 yıl sonra hayata geçiriliyor

2012 yılında gündeme gelen ve 8 yıl ertelenen düzenleme 1 Temmuz itibariyle yürürlüğe giriyor. Yeni Borçlar Kanunu ile konuttan sonra iş yeri kiracılarını da zor durumda bırakan maddeler geçersiz hale gelecek. Uzun yıllar tartışma konusu olan devir için haklı gerekçe şartı da getirilirken, depozitolar ortak hesaba yatırılacak, yerine aynı şartlarda kiracı bulan ise sözleşme süresinden önce iş yerini tazminatsız tahliye edebilecek.

Tatilcilerin yeni tercihi: Günlük iki bin TL'yi gözden çıkardılar

Koronavirüs salgını ile mücadele sonrası normalleşme takviminin belli olması ve havaların da ısınmasıyla birlikte uzun süredir rafa kaldırılan tatil planları yeninden masaya geldi. Turizmciler yeni sezon için haziran ayını işaret ederken, koronavirüsten kaynaklı bu yıl tercihini otelden yana kullanmak istemeyenler ise daha izole bir tatil için kiralık villa bakmaya başladı. Belli bölgelerde 15 Haziran sonrası için yer kalmaz iken, maksimum 8 kişi konaklamalı günlük fiyatlar ise 500 ile 2 bin TL ...

Bakan Kurum müjdeyi verdi: 100 bin sosyal konutun temellerini Haziran ayı sonunda atmaya başlıyoruz

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “100 bin sosyal konutun temellerini Haziran ayı sonunda atmaya başlıyoruz” dedi. Kurum yaptığı açıklamada "100 bin sosyal konut projemiz kapsamında bu hafta Antalya, Mersin, Isparta, Adana ve Gaziantep’te kuralarımızı çekeceğiz. Böylece 8 bin 900 konutumuzun daha sahipleri belli olacak" ifadelerini kullandı.

Kapalı olan iş yeri sahiplerine kira çağrısı: İhbarda bulunun

Koronavirüs nedeniyle iş yerlerini kapatmak zorunda kalanlara bir iyimser haber de Tüketici Başvuru Merkezi'nden geldi. TBM Hukuk Komisyonu Üyesi Avukat Yunus Gün, Dünya Sağlık Örgütü tarafından ilan edilen pandemi nedeniyle, Covid-19 virüsüyle mücadele kapsamında iş yerleri kapatılan kiracıların kira ödeme yükümlülüğünden kurtulabileceklerini savundu. Gün, bu haktan yararlanmak için mal sahiplerine ihbarda bulunulması gerektiğinin de altını çizdi.

Tartışılan villa ile ilgili yeni gelişme: Villasını kaçak eklentilerle büyüten Özdil'e suç duyurusu

Muğla'nın Bodrum ilçesinde, yazar Yılmaz Özdil'in eşi Hülya Özdil tarafından satın alınan ve imara aykırı yapılaşma nedeniyle mühürlenen villayla ilgili yeni gelişme yaşandı. Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından yalan beyanla yapı kayıt belgesi aldığı belirtilen Hülya Özdil hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunuldu.

Kritik tarih 11 Mayıs: AVM'lere eskisi gibi gezmeye değil alış-verişe gidin

Koronavirüs nedeniyle kapılarını kapatan AVM'ler pazartesi günü yeniden faaliyete başlıyor. Uzmanlar, AVM yönetimlerinin ateş ölçümü, maske zorunluluğu ve sosyal mesafe gibi bir takım kuralların uygulanmasında çok katı olmaları ve vatandaşlara bu imkanların ücretsiz olarak sağlanması gerektiğine dikkat çekiyor. Bir diğer önemli uyarı da vatandaşlara: AVM'lerin koronavirüs öncesi olduğu gibi gezi alanları olmadığı ve daha çok ihtiyaç giderme yerleri olduğunun vatandaşlar tarafından iyi bilinmesi ...

Emlak Vergisi ödemeleri online da yapılabilecek

Manisa’nın Yunusemre ilçesinde mesken ve iş yerlerine ait emlak, çevre temizlik ile ilan ve reklam vergisinin 2020 yılı 1. taksit ödemeleri 31 Mayıs Pazar günü sona eriyor. Mükellefler, ödemelerini e-belediye sistemi üzerinden de yapabilecekler.

AVM'ler için dikkat çeken çağrı: Üç ay kira ödenmesin!

Koronavirüs sonrasına ilişkin normalleşme takvimi belli olurken mağazalarını açmaya hazırlanan işletmeciler ise kira ve ortak giderde dikkat çeken önerilerde bulunuyor. AVM yatırımcılarına; kiracılarının eski faaliyetlerine başarıyla dönebilmesi, üç aydan az olmamak kaydıyla bir müddet kirasız dönem vermelerini öneren Kategori Mağazacılığı Derneği, ortak alan giderinin ise normal dönemde ödenen miktarının yüzde 25’inin ödenmesini istiyor.

AVM’ler için saat tavsiyesi

Alışveriş Yatırımcıları Derneği (AYD), AVM’de mağazalarını açan perakendecilerin 11 Mayıs 2020-1 Haziran 2020 tarihlerinde 11.00-19.00 saatleri arasında, 1 Haziran 2020 itibariyle yeniden 10.00-22.00 olarak belirlenmesi, faaliyet göstermesine izin verilmesi yönünde tavsiye kararı aldı.

Milyonlarca kiracıyı ilgilendiriyor: Kira zam oranı belli oldu

Türkiye İstatistik Kurumu nisan ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. TÜİK tarafından açıklanan rakamlara göre enflasyon aylık bazda 0,85 artışla yıllık bazda yüzde 10,94 oldu. Mayıs ayında kontratı yenilenecek olan milyonlarca kiracının zam oranını belirleyecek olan TÜFE'nin 12 aylık ortalaması ise yüzde 12,66 şeklinde gerçekleşti. Böylece bin TL kirada 126 liralık zam ortaya çıkmış oldu.

Askeri arazi için mutlak koruma kararı

İzmir'in Gaziemir ilçesindeki Tuğgeneral Süleyman Önder Kışlası'nda içme suyu kuyularının bulunduğu bölge "mutlak koruma alanı" olarak belirlendi.

TOKİ’den borcunu erken kapatana yüzde 20 indirim

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı tarafından borcunu erken ödeyip tapusunu almak isteyen konut ve iş yeri alıcılarına yönelik yüzde 20 indirim kampanyasına başvurular 6 Mayıs’ta başlayacak.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+