Konutta yeniden patlama olacak

İngiltere merkezli gayrimenkul teknoloji şirketi Homsters'in yaptığı araştırma Türkiye'nin en yüksek potansiyel taşıyan 10 küresel gayrimenkul pazarlarından biri olduğunu ortaya koydu. Konut sektöründe yaşanan durumun normal olduğuna dikkat çeken Homsters'in CEO'su Andrew Olejnik ise Türk konut sektöründe yeniden patlamanın 3. aşamada gerçekleşeceğini vurguladı.

3. havalimanına sıfır görüşte iniş imkanı

29 Ekim'de açılışı yapılacak olan İstanbul Yeni Havalimanı'nda görüş mesafesinin sıfıra indiği sisli, yağmurlu ve karlı hava şartlarında dahi uçakların iniş yapabilmesini sağlayacak ILS sisteminin uçuş kontrol testleri tamamlandı.

Günlük kiralanan evler mercek altında

İzmir'de günübirlik olarak kiralanan evler kayıt dışı ekonomiyle mücadele, genel güvenlik ve genel sağlık açısından mercek altına alındı.

İstanbul'daki iki metro hattı için önemli karar

İstanbul'daki metro hatlarıyla ilgili çok önemli bir karar Resmi Gazete'de yayımlandı. Yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararı'na göre Altunizade-Sabiha Gökçen ve Söğütlüçeşme-İncirli metro hatları ve Sabiha Gökçen Havalimanı raylı sistem bağlantısı işini Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı üstlenecek.

Gayrimenkule tek fiyat geliyor

Gayrimenkul sektöründeki fiyat farklılarını ortadan kaldırarak tek fiyat getirecek olan Taşınmaz Değerleme Sistemi hayata geçiyor. Sektöre yönelik gerçek fiyatların sisteme aktarılmasını sağlayacak uygulama ile ileriye dönük alıcı ve satıcıya yönelik sürpriz ek vergiler de sona erecek.

Emlakta yep dönemi

Yeni Ekonomi Programı’nda (YEP) gayrimenkul sektörünü ilgilendiren önemli maddeler yer aldı. Artık tapu harçları ve emlak vergilerinde daha adil bir süreç işleyecek. Sektörde bu konuyla ilgili bir sessizlik hakim. Ancak kararı yerinde bulanlar da var.

Milyonlarca kiracı en az yüzde 6 indirim alacak

Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak'ın dün açıkladığı 3 yıllık Yeni Ekonomi Programı'nda milyonlarca kiracıyı yakından ilgilendiren bir detay yer aldı. YEP'e konulan bir madde ile bundan sonra kira artış oranları ÜFE yerine TÜFE üzerinden yapılacak. Bu da bin TL'lik bir kirada son ÜFE-TÜFE baz alındığında kiracının 1 yılda en az 720 TL'sinin cebinde kalacağı anlamına geliyor.

Ankapark ihalesini kazanan belli oldu

Ankara’daki dev eğlence parkı Ankapark'ın eksik evrak nedeniyle ertelenen ihalesi bugün yeniden düzenlendi. İhalenin kazananı yıllık 26 milyon 400 bin lira üzerinden 29 yıllığına GBM Ticaret A.Ş. ile Çelik Ortak Girişim Grubu oldu.

Bakan açıkladı: 3 binden fazla satış oldu

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, daha güçlü bir ekonomi için başlatılan, "Türkiye İçin Kazanç Vakti" kampanyası kapsamında, bugüne kadar 3 binin üzerinde konut satışının gerçekleştiğini bildirdi.

Yabancıya 50 bin konut

Vatandaşlık sınırının 250 bin dolara düşürülmesi gayrimenkul sektörüne yeni bir ivme kazandırdı. İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım bir yılda yabancıya 50 bin konut satıp, ülkeye 10 milyar dolarlık girdi sağlanabileceğini söyledi. KONUTDER Başkanı Altan Elmas ise Ağustos’ta yabancıya konut satışında rekor kırıldığına dikkat çekti.

Yoğun talep geldi: İkinci indirim kampanyası geliyor

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) borcunu erken kapatıp tapusunu almak isteyen konut ve iş yeri alıcılarına sunduğu indirim kampanyasını yoğun talep nedeniyle ikinci kez yapacak. Cuma günü başlayacak kampanya kapsamında borcunu erkenden ödeyeceklere sunulacak indirim oranı da yüzde 24'e çıkarıldı.

İsteyen yerini otopark olarak işletebilecek

Her daireye bir otopark zorunluluğu getiren 'Otopark Yönetmeliği' yürürlüğe girdi. Yönetmelik sadece her daire için bir otopark zorunluluğu da getirmiyor. Yeni düzenlemedeki dikkat çeken bir maddeyle İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirlerdeki otopark sorununa kısmen de olsa çözüm bulacak bir uygulama da hayata geçiyor. Kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sıra artık yeteri büyüklükte alanı olan herkes otopark olarak yerini işletebilecek.

Türk Lirası'na 10 milyarlık destek

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatı sonrası kiralarda dövizden Türk Lirası'na geçiş için 30 gün süre verildi. Türkiye'de 400'ye yakın AVM'de 63 binden fazla kiracı olduğu biliniyor. Erdoğan'ın talimatı sonrasında sadece AVM tarafında TL'ye geçişin 10 milyar lirayı bulması bekleniyor.

3. havalimanındaki işçi sorunlarına bakanlık el attı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada 3. havalimanındaki çalışan sorunlarına yönelik somut adımların atıldığı belirtildi. Havalimanı inşaatında iş yapan 500'e yakın firma patronuna sorunların giderilmesi yönünde talimat verilirken, alana üstü kapalı servis bekleme alanları konulacağı da ifade edildi.

Yaylalardaki kaçak yapılara yıkım

Ülke genelindeki imar sorunu olan 15 milyon konutu devletle barıştıran 'İmar Barışı' uygulamasını fırsat bilen bazı vatandaşların betonarme kaçak yapılar inşa etmeye başladığı yaylalar için harekete geçildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Ayder’i kirlettik, rezil ettik" çıkışı sonrasında bölgede ilk yıkımlar başladı.

Bakan'dan Kanal İstanbul açıklaması

Kanal İstanbul projesi ile ilgili taşınmazların devirlerinin yapılacağını kaydeden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ihale uygulamasının netleşmesine müteakip süreci Ulaştırma Bakanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile birlikte koordineli bir şekilde yürüteceklerini söyledi.

Fırsatçılar Euro'yu 9 TL yaptı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla dövizle kira uygulaması sona ererken bu sefer de TL'ye geçişte kur fırsatçılığı haberleri gelmeye başladı. Kiraları yüksek kurdan TL'ye döndürme telaşına giren kimi mülk sahiplerinin yıl sonu beklentisi diyerek euro da geçişi 9 TL üzerinden fiyatladığı belirtildi.

Erdoğan'ın döviz talimatı kiracıları sevindirdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın menkul ve gayrimenkul alım satımı ile kiralama sözleşmelerinin döviz cinsinden veya dövize endeksli yapılmamasına ilişkin kararı, AVM kiracılarını sevindirdi. Erdoğan'ın talimatı ile Resmi Gazete'de yayımlanan yeni düzenleme 30 gün içerisinde AVM yönetimleri tarafından hayata geçirilecek.

Aydın-Denizli Otoyolu ihalesi ertelendi

18 Eylül olarak duyurulan Aydın-Denizli Otoyolu ihalesi ek süreye duyulan ihtiyaçtan ötürü 16 Ekim'e ertelendi.

450 bin metrekare imalat tamamlandı

Sur Yapı, Antalya’da 93 bloktan ve 6417 daireden oluşan ilk etabın 450 bin metrekarelik imalatını tamamladı.

Haluk Ulusoy'un oteli satıldı

Türkiye Futbol Federasyonu eski başkanı Haluk Ulusoy’un sahip olduğu Kuşadası'nda denize sıfır 335 odalı Türkiye’nin en ünlü turistik tesisleri arasında yer alan oteli 75 milyon liraya Garanti Bankası'na satıldı.

Bakan Turhan 299 kilometre rüzgar hızında yapılan testi izledi

18 Mart 2022'de hizmete açılması hedeflenen 1915 Çanakkale Köprüsü, Kanada ve Danimarka'nın ardından Çin'de yapılan testlerden de başarıyla çıktı. Ulaştırma Bakanı Turhan'ın da yakından izlediği Çin'in Southwest Jiaotong Üniversitesindeki testlerde saatte 299 kilometre rüzgar hızında köprünün kule ve tabliyelerinin davranışları gözlemlendi.

3. havalimanında 5 bin kişiyle dev prova

29 Ekim’deki açılış öncesi İstanbul Yeni Havalimanı’nda sistemlerin test edilmesi amacıyla üniversite öğrencilerinin temsili yolcu olacağı üç büyük prova yapılacak. 15 Eylül’de başlayacak ve 3 gün sürecek provada 5 bin öğrenci işlemleri deneyecek.

Komşu komşuyabarışta muhtaç

Barıştan yararlanmak isteyenler tek tek komşuların olurunu almak zorunda. Vatandaşlar bunun sıkıntılı olduğunu belirtip devletten çözüm istiyor. Öneriler ise “Birey-daire, sınıflandırma veya üçte bir çoğunluk” olarak sıralanıyor. Uzmanlar da yanlış beyan endişesi taşıyanlara harita mühendislerine başvurmasını tavsiye ediyor.

Vatandaş dolar bozdurup ev aldı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın geçen hafta açıkladığı “Türkiye İçin Kazanç Vakti” kampanyasına vatandaşın ilgisi yoğun oldu. Emlak Konut GYO Genel Müdürü Hakan Gedikli, “38 projede 12 bin konutla kampanyaya katıldık. Şimdiden 500 kişi kapora yatırdı. Peşinatı döviz ve altınla yapmak isteyen de var” dedi.

Emlak Konut yurt dışına açılıyor

Emlak Konut Genel Müdürü Gedikli, "Yurt dışında birkaç noktada temsilcilik açmayı düşünüyoruz. Emlak Konut olarak birkaç nokta belirleyeceğiz. Bununla ilgili çalışmalarımızı yapıyoruz. Girdiğimiz noktalar başlangıç için doğru olmalı" dedi.

İBB: Martı Projesi iptal edilmedi

Kabataş Meydan Projesi'nin iptal edildiğine yönelik haberlere İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yalanlama geldi. Belediyeden yapılan açıklamada projenin iptal edilmediği ve en kısa sürede tamamlanarak İstanbulluların hizmetine sunulacağı belirtildi.

Asansör firmalarını huzursuz eden ücret

Asansörlere periyodik bakım uygulanması zorunluluğu sonrası bazı belediyelerin haksız ücretler istendiğine yönelik iddialar sektörde huzursuzluğa yol açtı. AYSAD Yönetim Kurulu Başkanı Sefa Targıt asansörlerde en önemli noktanın emniyet olduğunu vurgulayarak, "Ancak muayenelerin bunun ötesinde bir mali kaynak olarak görülmesi, sektörün de aleyhine olacaktır" dedi.

Gedizler Yapı’da Türkiye İçin Kazanç Vakti

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı liderliğinde Emlak Konut, KONUTDER, GYODER ve İNDER’in başlattığı “Türkiye İçin Kazanç Vakti” Kampanyasına Gedizler Yapı da katıldı.

Telefonlarına çıkmayan AVM sahiplerine veryansın etti

Orka Holding Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu'nun 'Sanki uzayda yaşıyorlar' diyerek tepki gösterdiği AVM yönetimlerine bir tepki de Uluslararası Franchising Derneği'nden geldi. Bakan Berat Albayrak'ın 'dövizle kira ve satış olmayacak' açıklamasına rağmen telefonlara bile çıkmayan AVM sahipleri olduğunu belirten UFRAD Genel Başkanı Mustafa Aydın ''Vicdanları ile baş başa bırakıyorum'' diyerek sitem etti.

5 Eylül'de başlıyor: Yetkisi olmayana ruhsat yok

Emlak sektörüne yönelik düzenleme getiren yönetmeliğe göre 5 Eylül'den itibaren yetki belgesi olmayan emlak işletmelerine ruhsat verilmeyecek. Yetki belgesi almak için ise 30 metrekarelik işletmeye sahip olma, meslek odası kaydı, vergi mükellefi olma ve eğitim gibi şartlar aranacak.

Üniversitelere yakın evlerin satışı arttı

Konutta yeni kampanyanın üniversite yerleştirme sonuçlarının açıklandığı döneme denk gelmesi kampanyaya ilgiyi artırdı. Aileler okul döneminde kira vermek yerine kendi evinin taksidini ödemeyi tercih ediyor. Parası mevduatta olan da ev alıyor. Müteahhitler, projelerde satış hızının yükseldiğini dile getirdi.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.