Açılışına 3 ay var ama fiyatları uçurdu

İstanbul Yeni Havalimanı, son 4 yılda bölgede yer alan Çatalca, Arnavutköy ve Eyüp'te konut fiyatlarını artırdı. Metrekare fiyatlarında en yüksek artış yüzde 42,2 ile Çatalca'da oldu.

İmar Barışı'nda başvurunuzun iptal olmaması için dikkat

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca uygulamaya konulan "İmar Barışı" düzenlemesi kapsamında toplanan para 500 milyon liraya yaklaşırken, yaklaşık 100 bin yapı için de Yapı Kayıt Belgesi verildi. Gayrimenkul Hukuku Enstitüsü Başkanı Avukat Ali Yüksel, "İmar Barışı düzenlemesine başvurularda en çok yapılan hata binanın oturumunun, kat sayısının ve katların metrekaresinin yanlış ölçülmesi" dedi.

Türk müteahhitler dünyanın konutunu inşa etti

Türk müteahhitlerin bugüne kadar üstlendiği projelerin toplam bedeli geçen ay itibarıyla 366,5 milyar doları bulurken, bu yılın ilk yarısında alınan işlerin tutarı 9,2 milyar dolara ulaştı.

İstanbul'un konutta en ucuz ilçesi

Türkiye Veri İşleme Merkezi'nin araştırmasına göre İstanbul'da en düşük konut metrekare fiyatı 2 bin 204 TL ile Esenyurt'ta yer alıyor. 100 metrekarelik bir dairenin 220 bin TL'den satıldığı Esenyurt'u metrekarede 2 bin 312 ile Çatalca, 2 bin 378 ile Sultanbeyli takip ediyor. Rakamın en yüksek olduğu ilçelere bakıldığında ise listenin başını 11 bin 409 lirayla Beşiktaş çekiyor.

Galatasaray Adası'nın yıkım sonrası son hali

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Galatasaray Adası'ndaki imara aykırı yapıların yıkmasının ardından metruk bir şekilde kalan adanın son durumu havadan görüntülendi.

Aylık ödeme 326 TL arttı

Faizler yükselince konut kredisi maliyetleri 6,5 aydayüzde 22 arttı. Aylık faiz oranları yüzde 1,05’lerden yüzde 1,48’e yükseldi. Her 100 bin liralık kredide aylık ödeme 10 yıl vadede 326 lira arttı. Mayıs ayında birkaç bankanın faiz oranlarını 0,98'e çekmesi ve ardından konut üreticilerinin yaptığı yüzde 20 indirim ilecanlanan sektör, yeniden yüksek faiz sarmalına girdi.

500 milyon lira toplandı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca uygulamaya konulan "İmar Barışı" düzenlemesi kapsamında Yapı Kayıt Belgesi bedeli olarak 474 milyon lira toplandı. Toplam başvuru sayısı 2 milyon 279 bine ulaşırken, bugüne kadar bedelini ödeyenler için 97 bin 693 yapı için Yapı Kayıt Belgesi verildi.

3 köy Türkiye’nin Hollywood’u olacak

İstanbul Büyükşehir Belediye(İBB) Meclisi’nde oy çokluğuyla kabul edilen plan değişikliği ile 3. Havalimanı ile Şile arasında kalan 3 köy Türkiye’nin Hollywood’u olmaya aday olacak. Yeni plana göre Karadeniz kıyısında yer alan Ağaçlı, Çiftalan ve Odayeri köyleri film platosu olacak.

İflas eden 7 yıldızlı otel için yeni talip

Antalya Kundu turizm bölgesinde 2009 yılında Azeri asıllı Rus işadamı Telman İsmailov tarafından 1.4 milyar dolar harcanarak hizmete açılan ancak borçları nedeniyle icralık olup tapusu Halk Bankası’na devredilen Mardan Palace Hotel için Türkiye ve yurt dışında 9 oteli bulunan Titanic Hotels harekete geçti.

14 kat talep geldi izdiham yaşandı

İzmir’in Torbalı ilçesinde TOKİ konutları için yapılan kura çekiminde izdiham yaşandı. 315 TOKİ konutu için binlerce kişi kura çekimine katılmak için kültür merkezine akın etti. Noter huzurunda gerçekleşen kura çekimlerinde sevinçle üzüntü bir arada yaşandı.

TOKİ İzmir Torbalı Ayrancılar Kura Sonuçları İsim Listesi açıklanıyor

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı İzmir'de Torbalı Ayrancılar konut projesi kapsamında kura çekilişi ile hak sahiplerini belirlemeye başladı. Torbalı Ayrancılar konut projesi kura sonuçları TOKİ tarafından açıklanmaya başlandı. Orta gelir grubu konut projesi kapsamında üretilecek 315 adet konut için rekor sayıda başvuru yapıldı. İşte Torbalı Ayrancılar kura sonuçları...

Dev AVM'nin satışı için onay çıktı

Doğuş Holding'in 102.5 milyon euro karşılığında satışı için Seyir Gayrimenkul Yatırım AŞ ile anlaştığı Gebze Center Alışveriş Merkezi, otel binası ve ticari alanları için beklenen onay geldi. Rekabet Kurulu'ndan gelen izin ile birlikte Gebze Center AVM'nin yeni sahibi Seyir Gayrimenkul oldu.

1 ayda 315 milyon lira toplandı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, "İmar Barışı kapsamında yapılan başvurulardan, şu ana kadar 65 bin 361 yapının ödemesi alındı. Bu kapsamda Yapı Kayıt Belgesi bedeli olarak 315 milyon lira hesabımızda toplandı" dedi.

İlçelerinsatış yarışı

Mayıs ayı kampanyaları İstanbul gayrimenkul piyasasını hareketlendirdi. 20 milyar liralık satışa imza atan müteahhitler, satışlarını Avrupa yakasında en çok Beylikdüzü’nde, Anadolu yakasında Kartal’da artırdı. 39 ilçenin 36’sında satış grafiği bir önceki aya göre yönünü yukarı çevirdi. Satışın azaldığı ilçeler ise Şişli, Gaziosmanpaşa ve Kağıthane oldu.

Kanal İstanbul'da 30 milyarlık değişiklik

Bu yıl temelinin atılacağı Kanal İstanbul Projesi'nde büyük tasarruf getirecek düzenlemeye gidildi. 65 milyar liraya mal olması beklenen projenin yapım maliyeti, kanal genişliği 400 metreden 275 metreye çekilerek yarı yarıya azaltılacak. Böylece projeden yaklaşık 30 milyar lira tasarruf elde edilmesi bekleniyor.

Başvuru sayısı 2 milyona ulaştı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Fatma Varan, Türkiye genelindeki 13 milyondan fazla konutun imar ve iskan sorununu çözecek olan 'İmar Barışı' kapsamında başvuru sayısının 2 milyona yaklaştığını belirtti.

TOKİ 286 gayrimenkulü satışa çıkardı

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı, 36 ilde 262 iş yeri ile 12 ilde 24 adet konutu ’Açık Artırma Yöntemi’ ile satışa sundu.

Turizmde devrim gibi karar: Otel odasına tapu

Turizmde devrim niteliğinde bir karar alan hükümet, tahsisli otellerde odanın yüzde 20’lik kısmını satma hakkı tanıdı. Çalışmayla turizmin 12 aya yayılacağını belirten TTYD Başkanı Oya Narin, “4 milyar dolarlık gelir sağlanacak” dedi.

TOKİ 26 ilde 108 arsayı satışa sundu

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), 25 ile 108 adet arsayı satışa sundu. Arsalar 'açık artırma' yöntemi ile satılacak.

5 ilde başvuru rekoru kırıldı

İmar Barışı'na başvuru sürecinde bir aylık veriler ortaya çıkmaya başladı. 13 milyon konutun imar ve iskan sorununu çözmesi hedeflenen düzenleme kapsamında rakam 2 milyona yaklaşırken il bazında ise 5 ilin ön plana çıktığı görüldü.

Yüz binlerce vatandaş akın etti: 5 il rekor kırdı

İmar Barışı’na başvurular 1.8 milyonu buldu. İstanbul’da 330 bin, İzmir’de 172 bin başvuru var. Ankara’nın ilgi göstermediği barış, Konya, Bursa ve Kocaeli’nden büyük ilgi görüyor.

Son hali gece görüntülendi

Dünyanın en büyüğü olacak havalimanının yüzde 92’si tamamlanırken, son hali gece görüntülendi. Açılışına 120 gün kala İstanbul yeni havalimanının ödüllü kulesi Türk bayrağı renklerinde ışıklandırıldı.

Tatil planı yapanlara 'çantacı' uyarısı!

Tatilini otel yerine kiraladıkları evde geçirmek isteyenlere uyarı geldi. Yazlık bölgelerde 'çantacı' olarak tabir edilen emlakçılara karşı dikkatli olunması yönünde çağrıda bulunan yetkililer, ev kiralayacaklara mağdur olmamaları için belgeli, bürosu olan emlakçılardan kiralama işlemi gerçekleştirmesini öneriyor.

Konutta indirim kampanyası için yarın son gün

İnşaat sektöründe mayıs ayında başlatılan seferberlik kampanyası için yarın son gün. Faizi yüzde 0.98'e, peşinatı yüzde 5'e düşüren ve konut fiyatlarında yüzde 20 indirim uygulanan kampanya, konut alıcısından gelen yoğun istek üzerine 30 Haziran'a kadar uzatılmıştı.

Dev parkın ihalesinde ikinci erteleme

Ankara’daki dev eğlence merkezi Ankapark için düzenlenen ikinci ihaleye tek firma teklif verdi. Azeri firmanın belgelerinin eksik olduğu belirtilerek ikinci ihalede iptal edildi.

3. köprüdeki payını satıyor

Astaldi, Türk ortağı IC İçtaş ile birlikte 2012 yılında işletme hakkını aldığı, 3. köprü olarak bilinen Yavuz Sultan Selim Köprüsü'ndeki yüzde 33 hissesinin satışı için yapılan görüşmelerde ileri aşamada olduğunu açıkladı.

107 bin nüfuslu ilçenin taşınacağı yer belli oldu

Bursa'nın Gemlik ilçesinde deprem riski altında bulunan yerleşim yerlerinde yaşayanların daha güvenli bölgeye nakledilmesiyle ilgili düzenleme kapsamında yeni yerleşim yerleri belirlendi. Gemlik ilçesi için uygun bulunan yeni yerleşim yeri 266,05 hektar olacak.

TOKİ’nin Silivri konutlarına başvuru için son iki gün

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından İstanbul Silivri’de dar ve orta gelirli vatandaşlara yönelik satışa sunulan bin 356 konutun başvuruları 29 Haziran Cuma günü sona eriyor.

Survivor'da nefes kesen ödül

Survivor tarihinin gelmiş geçmiş en büyük ödülü sahiplerini buldu. Kıbrıs’taki büyük finale sayılı günler kala düzenlenen ödül oyununu kazanan yarışmacılar Nef Sancaktepe’de dört adet 2+1 dairenin sahibi oldu.

Seçim sonrası rekor bekleniyor

Seçim sonuçlarının Türkiye için bir dönüm noktası olacağını belirten gayrimenkul sektörünün temsilcileri, belirsizliklerin sona ermesinin ekonomide yaratacağı pozitif etki sayesinde tüm sektörle gibi gayrimenkulde de önemli bir canlanma yaşanacağını ve konut satışlarında rekor kırılacağını görüşünde.

Fransız Tatil Köyü'ne yabancı ilgisi arttı

Türkiye'nin ilk tatil köylerinden olan ancak 13 yıl önce kapılarını kapatan Foça'daki Fransız Tatil Köyü için Özelleştirme İdaresi Başkanlığının açtığı ihaleye yabancı yatırımcılar da ilgi gösterdi. ETİK Başkanı Mehmet İşler, "Burası son derece bakir, güzel bir botaniği olan bir yer. Burası için ısrarlı olan şirketler var, çeşitli ülkelerden talepler geliyor, bunlardan bir tanesi de İspanyollar" diye konuştu.

Mutluluğa kapı açıyor

Kiptaş İstanbul genelinde dönüşüm projelerine odaklandı. Devam eden projelere ek Bayrampaşa cezaevinin dönüşümü ve Esenler’deki askeri alanın dönüşümü de Kiptaş imzasını taşıyacak. Genel Müdür İsmet Yıldırım, dönüşümün tek başına bina dönüşümü olarak ele alınmaması gerektiğini söyledi. Yıldırım, “Biz evleri ve bölgeyi dönüştürürken aynı zamanda mutluluğa da kapı açıyoruz” dedi.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.