Emlak Haberleri

Üç ayda yabancıya 10 bine yakın konut satıldı

Bu yılın ocak-mart döneminde yabancıya konut satışında 9 bin 887 adet rakamına ulaşılırken, zorlu salgın şartları ve uluslararası seyahat kısıtlamalarına rağmen tarihin en yüksek ikinci ilk çeyrek rakamı görüldü.

Konut satışları 6 ay sonra tekrar yükselişe geçti

Konut satışları, geçen ay 2020'nin aynı dönemine göre yüzde 2,4 artarken, 6 aylık aranın ardından da yıllık bazda ilk kez yükseliş kaydedildi. Ülke genelinde konut satışları Eylül 2020'de yüzde 6,9, Ekim 2020'de yüzde 16,3, Kasım 2020'de yüzde 18,7, Aralık 2020'de yüzde 47,6, Ocak 2021'de yüzde 31,5 ve Şubat 2021'de yüzde 31,6 azalmıştı.

Satışlar 2,4 arttı: Türkiye genelinde mart ayında 111 bin 241 konut satıldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mart ayına ilişkin konut satış istatistiklerini açıkladı. Türkiye genelinde martta 111 bin 241 konut satışı gerçekleştirildi. Martta satılan konut sayısı şubat ayına göre yüzde 36,95 ve geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 2,4 artış gösterdi. Türkiye'de yabancılara yapılan konut satışları, martta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 39,9 artarak 4 bin 248'i buldu.

Konutta kiralar uçtu: Yedi ilde yüzde 50'den fazla artış var

Türkiye genelinde kira fiyatlarındaki artış oranı ortalamada yüzde 23,5 ile tüketici fiyat endeksinin üzerine çıktı. Deprem başta olmak üzere yeni konut arzında yaşanan durgunluk ve kentsel dönüşümün kiralık konut fiyatlarını yükselttiğini dile getiren uzmanlar artışlarda yasal düzenlemeye göre hareket edilmesi yönünde çağrıda bulunuyor. Öte yandan kira rayiçlerinin son bir yıl içinde yüzde 50’den fazla artış gösterdiği iller ise Muş, Karaman, Kahramanmaraş, Uşak, Bilecik, Bingöl ve Burdur olara...

Yabancılar konutun yanında ev eşyasına 4,3 milyar lira harcadı

2020 yılında yabancılar, Türkiye'den aldıkları 40 bin 812 konut için 6,2 milyar dolar öderken iç dizayn, mobilya, beyaz eşya ve küçük ev aletleri gibi ev eşyasına ise 4,3 milyar lira harcadı.

Çevre ve şehircilik harikası olacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kanal İstanbul Projesi’nin temellerini yaz aylarında atacaklarını söyledi. Kurum, “Kanal İstanbul’u 5 yılda bitirip açılışını yapacağız. Bir çevre ve şehircilik harikası olacak. Akıllı şehir olduğu kadar, yatay mimariye, doğal dokuya ve mahalle kültürümüze uygun inşa edilecek” dedi.

2020'nin en itibarlı markası 'Avrupa Konutları' oldu

Markalı konut sektöründe bugüne dek onlarca yeniliğe imza atan Avrupa Konutları markası, “2020’nin En İtibarlı” marka ödülüne layık görüldü. Marketing Türkiye tarafından Gayrimenkul kategorisinde “Avrupa Konutları” markasına verilen ödül, ülke genelinde çok sayıda markanın incelenmesi sonrası geldi.

Emlak Katılım dört yeni şubesini daha hizmete açtı

Emlak Katılım, müşterilerinin bankacılık ihtiyaçlarını karşılamak üzere şube ağını genişletmeye devam ediyor. İstanbul'da 28'inci, Manisa ve Denizli'de birinci, Konya'da ise 3'üncü şubesini hizmete sunan Emlak Katılım, Türkiye genelinde 62 şubeye ulaştı.

Nazmi Durbakayım yeniden İNDER'in başkanı oldu

İstanbul İnşaatçılar Derneği'nin (İNDER) olağan genel kurulunda Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım yeniden İNDER Yönetim Kurulu Başkanlığına seçildi.

Artvin'in Dereiçi köyünde evleri yananlar için inşa edilecek konutların projesi hazırlandı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı Artvin'in Yusufeli ilçesi Dereiçi köyünde evleri yanan vatandaşlar için inşa edilecek konutların projesini hazırladı.

Her binaya bir kimlik uygulaması başlıyor: Depreme dayanıksız ise kiraya verilemeyecek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 1,5 yılda alt yapısı tamamlanan Bina Kimlik Sistemi uygulaması nisan ayında başlıyor. Uygulama kapsamında ilk etapta yıl sonuna kadar 100 bin binaya QR kodlu ve RFID çipli elektronik etiketlerin yer aldığı levhalar yerleştirilmeye başlanacak. 70 metre uzaktan okutulabilecek yapı bilgi kimlik kartlarında kat planlarından, kullanılan malzeme ve zemin bilgisine, yapının genel verilerinden binada ikamet eden vatandaş bilgisine kadar ihtiyaç duyulan tüm bilgil...

Tapuda değerleme altyapısı hazır

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, gayrimenkulün gerçek değerinin hesaplanması için başlattığı çalışmayı tamamladı. Uygulamanın devreye girmesiyle rayiç değer ve gerçek rayiç bedel arasındaki fark ortadan kalkacak. Tapu Genel Müdürü Zeki Adlı, “Sistem çalışır vaziyette istendiği an uygulamaya alabiliriz” dedi.

Bakanlıktan maille 1 Nisan uyarısı: Artık her önüne gelen ev kiralayıp satamayacak!

Türkiye genelinde kayıtlı kayıtsız 300 binden fazla emlakçıyı yakından ilgilendiren düzenlemede geri sayım başladı. Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik ile emlakçılık işiyle uğraşan kişilere tanınan süre 31 Mart'ta sona eriyor. Yönetmelik kapsamında yaklaşık 26 bin emlak işletmesi yetki belgesi alırken, söz konusu tarihe kadar başvuru yapmayanlar ise 1 Nisan itibariyle emlakçılık yapamayacak. Ticaret Bakanlığı bünyesinde yetkisiz emlakçılık yapanların ihbar edilmesi için bir şikayet hattı kuru...

Emlak Katılım’dan kentsel dönüşümde güven verici finansman çözümleri

Türkiye Emlak Katılım Bankası, kentsel dönüşüm ile riskli yapılarda veya riskli alanlarda ikamet eden kat maliklerinin daha sağlam ve modern binalarda oturmalarını sağlamak için yeni finansman çözümleri geliştirdi. Emlak Katılım, can ve mal güvenliğini tehdit eden güçlendirmeye uygun yapıların güçlendirilmesine yönelik veya güçlendirmeye uygun olmayan yapıların yıkılıp yeniden yapılmasına yönelik finansman çözümlerini müşterilerinin hizmetine sundu.

Otopark yönetmeliği Resmi Gazete'de: Şarj ünitesi zorunlu olacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca hazırlanan yeni Otopark Yönetmeliği, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmeliğe göre, 20 ve üzeri araçlık otopark alanlarının yüzde 5'i elektrikli araçlara ayrılacak ve şarj ünitesi zorunlu olacak. Binalarda, 80 metrekare altı her 3 daire için 1 adet, 80 metrekare ile 120 metrekare arası her 2 daire için 1 adet otopark zorunlu.

İstanbul'da deprem öncesi 3,1 milyon konut var: En yaşlı binalar Fatih, Üsküdar ve Bağcılar'da

İstanbul genelinde yapım yılı 2000 ve öncesine ait bina sayısı 817 bin adedi aşarken, bu binalar toplamın yüzde 70,2'sini oluşturuyor. Bu alanda 39 bin 786 adet binayla Fatih başı çekerken, Fatih'i 35 bin 353 ile Üsküdar ve 34 bin 618 ile Bağcılar izliyor. Yapım yılı 2000 ve öncesine ait en az bina sayısı 5 bin 325 adetle Adalar, 6 bin 262 adetle Beylikdüzü ve 9 bin 800 adetle Güngören'de bulunuyor.

Vakıflar Genel Müdürlüğü'nden Gezi Parkı açıklaması: Emanete sahip çıkıyoruz

Taksim Gezi Parkı'nın mülkiyetinin Sultan Beyazıt Hanı Veli Hazretleri Vakfı'na devredilmesiyle ilgili kurumdan açıklama geldi. Vakıflar Kanunu'nun ilgili maddeleri uyarınca evveliyat kayıtlarının incelendiğini ve bu taşınmazların Sultan Beyazıt Hanı Veli Vakfı'na ait taşınmazlardan olduğunun tespitinin yapıldığını kaydeden vakıf yönetimi, görevlerinin emanet edilen vakıf mallarına sahip çıkmak olduğunu kaydetti.

Fırsatçı müteahhit mercek altında

Son dönemde Avcılar’da yeniden gündeme gelen fırsatçı müteahhit şikayetleri mercek altında. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı zaten gelen her şikayeti dikkate alıyor. Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli de, münferit olayların ilçede dönüşümün önüne geçmesine izin vermeyeceklerini, takipte olacaklarını söyledi.

TOKİ Elazığ'da 1564 köy evinin ihalesini yaptı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), Elazığ ve Malatya’da deprem konutlarının yapımını sürdürüyor. Elazığ’da depremden etkilenen Baskil, Sivrice ve Maden ilçeleri ile merkeze bağlı köylerde 4 etap şeklinde toplam 1564 ev ihale edildi.

Konut satış rakamları açıklandı: Şubatta 81 bin 222 konut satıldı

Türkiye genelinde şubat ayında 81 bin 222 konut satışı gerçekleştirildi. Şubatta satılan konut sayısı ocak ayına göre yüzde 15,06 artarken, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 31,6 azaldı. Konut satışları yıllık bazda gerilemesine karşın aylık bazda temmuz ayındaki tarihi zirvenin ardından ilk kez artış kaydetti.

Aylık 560 lira ve üstünde kira alan vergi ödeyecek

Kirada beyanname süresi 31 Mart’ta sona erecek. Konut kira gelirinde beyan sınırı yıllık 6 bin 600 lira, işyerinde ise brüt-stopaj dahil 49 bin lira olarak hesaplanacak. 2020’de hem işyeri, hem de konut kirası elde edenler, 6 bin 600 liralık konut kira istisnasını düşebilecek. Kirada oturan ev sahibi de beyanname verecek.

Milyonlarca kiracıyı ilgilendiren karar: Eskimeden sorumlu tutulamaz

Yargıtay 3. Hukuk Dairesi milyonlarca kiracıyı yakından ilgilendiren bir karara imza attı. Yüksek mahkeme, kiracının mülkteki kullanımdan meydana gelen eskime ve bozulmadan sorumlu tutulamayacağına hükmetti.

Kamulaştırmaya beşli çözüm!

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kamuoyuna açıklanan İnsan Hakları Eylem Planı'yla kamulaştırma uygulamalarından kaynaklı hak ihlallerinin önlenmesi adına önemli değişiklikler yapılması da planlanıyor. Mülkiyet hakkı ihlalleri noktasında Türkiye'nin kanayan yarası haline gelen kamulaştırmasız el atma sürecine ilişkin yasal faize TÜFE şartı ve valilikler üzerinden idari başvuru yolu gibi dikkat çeken detayların da yer aldığı beş yeni düzenleme birden geliyor.

Kentsel dönüşüme kamu garantisi: Emlak Katılım müdahil olacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kentsel dönüşümde güvensizliği ortadan kaldıracak düzenlemeye imza attı. Vatandaş ile müteahhit uzlaşmasına kamu bankası Emlak Katılım da dahil olacak. Vatandaşın parası bankada bekleyecek. İşin ilerleme durumuna göre para müteahhit firmaya aktarılacak.

Kentsel dönüşüme Emlak Katılım güvencesi

Emlak Katılım Bankası'nın geliştirdiği yeni finansman modelleriyle hem güçlendirmede hem yerinde dönüşümde hem de alansal dönüşümde vatandaşlar ile müteahhit firmalar arasındaki imzalanacak sözleşmelerin içerisinde bir garantör rolü oynayacağına vurgu yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ''Vatandaşımız oturduğu binanın kentsel dönüşümü sürecini başından sonuna kadar güven içerisinde, mağduriyet yaşamadan gerçekleştirebilecek” dedi.

Konut satışında vites büyüten hamle: Faizsiz konut finansmanı artık BDDK denetiminde

Faiz hassasiyeti olan tüketicilerin tercih ettiği faizsiz konut edindirme sistemi artık hem yasal hem daha sağlam zeminde hizmet verecek. TBMM Genel Kurulunda kabul edilen yasayla birlikte yeni bir dönemin başladığını belirten sektör temsilcileri, büyüklüğün ikiye katlanacağını ve mağduriyetlerin önüne geçildiğini söyledi.

10 yatırımcıdan yedisi Türkiye'de yeni konut alımına sıcak bakıyor

GİGDER’in geçen ay tanıtımını yaptığı ve yabancı yatırımcıların eğilimlerini ortaya koyan araştırmanın ikinci bölümü yayınlandı. Verilere göre, Türkiye’de gayrimenkul satın alanların memnuniyet oranı %83,2 olurken, yatırımlarından memnun olan ülkeler sıralamasında ilk sırayı %95,8 ile Cezayir aldı. Onu %92,6 ile Rusya, %92 ile Almanya, %91,7 ile İngiltere, %89,7 ile Ürdün, %86,5 ile Irak, %76,9 ile İran, % 66,7 ile Suudi Arabistan izledi.

Olası İstanbul depreminde 53 bin bina ağır hasar alacak!

İstanbul'da muhtemel 7,5 ve üzeri büyüklüğe sahip bir depremde 13 bin 492'si çok ağır olmak üzere 53 bine yakın binanın ağır hasar alması bekleniyor. Çok ağır hasar alması beklenen binaların en yoğun bulunduğu ilçeler 2 bin 83 adetle Fatih, 1.240 adetle Küçükçekmece, 796 adetle Bağcılar ve Bahçelievler olurken, Büyükçekmece'de 6 bin 622, Fatih'te 3 bin 496, Küçükçekmece'de 2 bin 616 adet binanın ağır hasar alması bekleniyor.

Yabancıya konutta fiyat oyunu deşifre oldu: Yeni uygulama geliyor

Koronavirüs salgınına rağmen 2020 yılını 40 bin adedin üzerinde bir rakam ile kapatarak rekor kıran yabancıya konut satışına yönelik dikkat çeken bir adım daha atılıyor. Yabancıların karşılaşması olası yüksek fiyatlandırma için getirilen değerlendirme raporu zorunluluğunda ortaya çıkan yüksek fiyat oyununa karşı gayrimenkul değerlendirmelerini artık tapu daireleri tarafından yönlendirilen uzmanlar yapacak.

10 saatte 25 kişiyi dolandırdı: Değerinin çok altında bir fiyatla ilan çıkıyorlar

Gayrimenkul ilanları üzerinden gerçekleştirilen kapora dolandırıcılığına bir yenisi daha eklendi. İzmir'de, başkasına ait arsayı değerinin çok altında bir fiyatla internet üzerinden satışa çıkaran kimliği belirsiz kişi, 10 saatte 25 kişiyi 20 ile 90 bin TL arasında kapora alarak dolandırdı.

Konut üretiminde dipten dönüş başladı

Konut stokunun yüksek olduğu 2019’da dip yapan yeni inşaat başvuruları geçen yıl yeniden yükselişe geçti. Pandemiye inat İstanbul’da ruhsat sayısı 2020’de yüzde 46 arttı. Ankara ve İzmir’de de yüzde 70’in üzerinde artış yaşandı. Yeni konut için gaza basılan bazı illerde artış oranı yüzde 200’leri geçti.

Türkiye'deki konutların neredeyse yarısının deprem sigortası yok!

Depreme karşı en önemli finansal güvence olan zorunlu deprem sigortası sayesinde halihazırda Türkiye'de 10 milyonu aşkın konutun güvence altında. Doğal Afet Sigortaları Kurumu'ndan yapılan açıklamada ise yüzde 57 düzeyindeki bu rakamın yüzde 100'e çıkarılması gerektiği belirtiliyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+