Emlak Haberleri

635 bin kişi başvurdu: 388 TL taksitli konutta süre bugün doluyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın müjdesini verdiği ve 6 Mart'ta talep toplama işleminin başladığı 50 bin sosyal konut projesinde başvuru süresi bugün sona eriyor. 4 kategoriye ve farklı zaman aralıklarına yayılarak alınan başvurular kapsamında Toplu Konut İdaresi Başkanlığı hak kazananları kura çekimi ile belirleyecek. Kura takvimi ise 22 Nisan'da açıklanacak. Konutlara şu ana kadar 635 bin kişi başvuru yaparken, proje kapsamında konut fiyatları 116 bin 400 liradan başlayacak ve '2+1' konut...

TESK'ten kirada stopaj kaldırılsın çağrısı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Odası Genel Başkanı Bendevi Palandöken kiralarda stopaj uygulamasının esnafın omzunda büyük bir yük olduğunu ifade ederek, bu konuda acil bir düzenleme beklediklerini söyledi.

Mardan Palace 1,5 yıl sonra yeniden açılıyor

Antalya'da Mardan Palace Hotel'i, alacakları karşılığında haciz yoluyla devralan Halkbank'tan 15 yıllığına kiralayan Titanic Hotels, 1,5 yıldır kapalı olan oteli ultralüks hizmet kalitesiyle ay sonunda açıyor.

Ev satışından iyi sinyal

Martta 105 bin konut satıldı. İpotekli satışlar ocak ve şubata göre bir miktar artış yaşansa da yetersiz kaldı. Martta 3 bin 129 olarak gerçekleşen yabancıların konut alımı ilk çeyrekte rekor kırdı.

Mart ayında 105 bin 46 konut satıldı

Türkiye genelinde mart ayında 105 bin 46 konut satışı gerçekleştirildi. Martta satılan konut sayısı bir önceki aya göre yüzde 33,9 artarken, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,3 geriledi.

Konut fiyatları yüzde 3,81 arttı

Konut fiyat endeksi 2019 yılı Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre nominal olarak yüzde 3,81 oranında arttı.

Rami Kışlası’nın son durumu havadan görüntülendi

1960’lı yıllarda ordunun terk ettiği ve uzun müddet bakımsız kalan Eyüpsultan’daki tarihi Rami Kışlası’nın restorasyon çalışmaları hızla sürüyor. Türkiye’nin en büyük kütüphanesi olacak tarihi kışlada ikinci etap çalışmalarındaki son durum havadan görüntülendi.

Faizsiz konut talebi iki kat arttı

Fuzulev Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Akbal, yüksek konut kredisi faizi sebebiyle, faizsiz konut edindirme sistemine talebin iki katına çıktığını söyledi. Akbal, “2017’de 27 binlerde olan faizsiz konut satışı 2018’de yüzde 110 artışla 60 bin adede çıktı. Türkiye’de halihazırda bu sistemle konut alabilecek 5 milyon aile var” dedi.

Faizsiz konutta talep patlaması yaşanıyor

Yüksek konut kredisi faizi ve bunun getirdiği yük başta olmak üzere istenilen gelire sahip olamama ve faiz hassasiyeti gibi nedenlerle son yıllarda faizsiz konut edindirme sistemine talepte patlama yaşandığı belirtildi. 2017'de 27 binlerde olan faizsiz konut satışı, geçen yıl yüzde 110 artışla 60 bin adede çıktı.

Yüzde 22 indirimden binlerce kişi yararlandı

Toplu Konut İdaresi Başkanlığınca (TOKİ) borcunu hemen ödeyip tapusuna sahip olmak isteyenler için başlatılan yüzde 22 indirim kampanyasından ilk 16 günde 4 bin 389 konut ve iş yeri alıcısı yararlandı.

Avrupalı’ya gerçeği anlatıp ev satacak

Uluslararası gayrimenkul şirketi ERA, Türkiye’deki gayrimenkulleri Avrupalı’ya pazarlamak için kolları sıvadı. Yabancı basında, Türkiye ile ilgili gerçeği yansıtmayan haberlerle karşılaşıldığını belirten ERA Avrupa Başkanı François Gagnon, “Türkiye’nin güvenli ve yatırım yapılabilir ülke olduğunu anlatacağız” dedi.

TOKİ'nin sosyal konutları için 621 bin başvuru yapıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın müjdesini verdiği 50 bin yeni sosyal konut projesi için başvurular 621 bin 513'e ulaştı. 6 Mart’ta başlayan talep toplama ve başvuru süreci 19 Nisan tarihinde sona erecek.

Kat sakinlerine yönetim şirketi uyarısı

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, "Bina yönetim şirketleri binlerce binanın yönetimine baktığı için ciddi para topluyor. Yaz aylarında doğal gaz ödemesi olmadığı için çok masraf olmuyor ve şirketlerin kasasında fazla para birikiyor. Bunu da bankaya yatırıp faiz geliri elde ediyorlar." dedi.

Binlerce kişi evini taşıyacak

Aylardır planı yapılan dev taşınma işlemi 33 saatte tamamlandı. Atatürk Havalimanı'ndaki tüm ekipmanlar ve uçaklar İstanbul Yeni Havalimanı'na aktarıldı. Taşınma işlemi sadece ekipman ve uçak boyutunu kapsamıyor. Yeni Havalimanı'na geçiş yapan binlerce personel de evini taşımak için harekete geçti. Bölgede iş yapan gayrimenkul uzmanları önümüzdeki günlerde yoğunluğun giderek artacağına dikkat çekerken kiralık tarafta yeni havalimanına yakın en uygun fiyatlı evler Hadımköy'de yer alırken, en yüks...

TOKİ’nin 583 lira taksitli konutlarına rekor başvuru

TOKİ’nin 67 şehirdeki 50 bin yeni sosyal konutuna vatandaşlardan talep yağıyor. 19 Nisan’da başvurusu son bulacak Bursa’daki 280 konut için şimdiden 43 bin 119 kişi başvurdu. Taksitler ise 240 aylık vadede 583 liradan başlıyor. Kura çekim takvimi ise TOKİ tarafından duyurulacak.

Büyük marketler Torkam’da yarışacak

TOKİ güvencesiyle hayata geçirilen Torkam E5 Açık Çarşı’daki ilk etap 124 ticari ünite satışa çıkarıyor. 21 Nisan’da açık artırımla yapılacak satışları değerlendiren Torkam Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Dereli, ihaleye talebin yoğun olacağını söyledi. Dereli, “Bölgenin en büyük market alanı için şimdiden 5 market grubunun talebi var” dedi.

TOKİ 198 iş yeri ile 25 konutu satışa çıkardı

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, 22 ilde 198 iş yeri ile 6 ilde 25 konutu açık artırma yöntemiyle satışa sundu.

Evde fiyatlar sınırlı yükseldi

Müteahhitler yeni konutlarda yüksek maliyetleri fiyata yansıtmadı. Şubat ayı verileri baz alındığında artış, yeni konut fiyat endeksinde bir önceki sene yüzde 3,52 iken bu yıl yüzde 2,62’de kaldı. 2017-2018 dönemine kıyasla 2018-2019 döneminde fiyatı tek artan konut tipi 1+1 oldu. Değer artışı yüzde 1,71’den 2,13’e çıktı.

Dünya gazetesi binasını satışa çıkardı

Türkiye'nin en köklü ekonomi gazetesi olan Dünya gazetesinin İstanbul Bağcılar'da bulunan binası satışa çıkarıldı. İnternet üzerinden satışa çıkarılan bina için 66 milyon TL fiyat biçildi.

Nef, 50 milyon liralık tahvil ödemesi gerçekleştirdi

Nef, 50 milyon liralık tahvil ödemesi gerçekleştirdi. Toplamda 275 milyon lira tutarında tahvil ihracı gerçekleştiren Nef, bu ödemeyle herhangi bir yeni borçlanmada bulunmadan, kalan tahvil ödemesini 50 milyon liraya indirdi.

Dev taşınma havadan görüntülendi: 6 saatte yüzde 38'i tamamlandı

Gece yarısından sonra başlayan, Atatürk Havalimanı'ndan İstanbul Havalimanı'na "Büyük Göç" olarak adlandırılan tarihi taşınma işlemi devam ediyor. 6 saat içerisinde yüzlerce TIR ve binlerce personel ile yüzde 38'i başarı ile tamamlanan taşınma işleminin 45 saatte bitirilmesi planlanıyor.

Divan City Kayseri, kapılarını açtı

Koç Topluluğu bünyesinde faaliyet gösteren Divan Grubu'nun Kayseri'deki yeni oteli Divan City Kayseri, kapılarını açtı.

Alanya'nın gözde oteli satılıyor

Antalya Alanya'daki Utopya Turizm'e ait Utopia World Hotel satılıyor. Rusya, Ukrayna, Kazakistan gibi ülkelerin en büyük tur operatörlerinden birisi olan Anex Tour'un otelcilik birimi olan ATG Anex Tourizm Grubuna kiralanması planlanan otel için 4 ay sonra alınan karar doğrultusunda satış süreci başlatıldı.

İki yeni millet bahçesi daha geliyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın startını verdiği millet bahçelerine yenileri ekleniyor. Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından, Trabzon'un Akçaabat ve merkez Ortahisar ilçelerinde yapılacak millet bahçelerinin ihaleleri yapıldı. Eski statların yerine yapılacak millet bahçelerinde gün doğumu ve gün batımı için seyir terasları da bulunacak.

Ev yatırımında geri dönüş süresi uzadı

İstanbul genelinde gayrimenkul yatırımının geri dönüş süreleri uzadı. En yüksek geri dönüş 46 yılla Beykoz’da gözlendi. İlçede konut satış fiyatı 1.782.450 TL, kira bedeli 1.958 TL olarak hesaplandı. Beykoz’u 37 yılla Beşiktaş, 36 yılla Bakırköy izledi.

Projeye inanan konutta seçimi beklemiyor

Sinpaş GYO Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Sefa Çelik, vatandaşın güvendiği ve prim potansiyeline inandığı projede alımı ötelemediğini söyledi. Çelik, “Seçime sayılı günler kalmasına karşın satış ofislerine yeni gelen ziyaretçi sayısı 100-150 civarında. 45+5 dakikadaki gibi vatandaş güvene yatırım yapıyor” dedi.

Sabancı Holding'i dünya lideri yapan satın alma

Sabancı Holding iştiraki olan Çimsa'nın satın almak için görüşmeler yürüttüğü Meksikalı Cemex Espana S.A.'nın sahip olduğu Bunol Beyaz Çimento Fabrikası'nda imzalar atıldı. Beyaz çimento alanında dünyanın ilk üç markasından biri olan Çimsa, 180 milyon dolar üzerinden yapılan satın alma ile birlikte beyaz çimentoda küresel lider olacak.

27 yıl sonra yıkımına başlandı

Geçtiğimiz Şubat ayında Kartal’da çöken 7 katlı binanın ardından yenisafak.com’un gündeme getirdiği olay yerine 5 dakika mesafede yer alan ve 27 yıldır eğik bir şekilde durarak olası bir tehlikeye davetiye çıkaran 6 katlı bina ile birlikte aynı alan içerisinde yer alan 5 binanın daha yıkımına başlandı.

TOKİ 32 ilde 242 arsayı satışa sundu

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) 32 ilde 242 arsayı 'açık artırma' yöntemiyle satışa sunduğunu açıkladı.

Yüksek kiradan kaçana tazminat şoku

Türkiye genelinde AVM'lerdeki 5 binden fazla mağaza yüksek kira oranları yüzünden boş şekilde duruyor. Geçtiğimiz yıl döviz kurlarındaki artıştan kaynaklı kiralarda TL'ye geçiş zorunlu kılınırken, 3 ay önceden bildirmek suretiyle tazminatsız çıkış için ise karar alınmıştı. Ancak bazı AVM'lerde döviz bazlı fatura düzenlenmeye devam edildiği, yüksek kiralardan dolayı çıkmak isteyenlere ise tazminat dayatması yapıldığı ortaya çıktı.

Ucuz konutta sıra emeklilerde

TOKİ’nin 67 ilde satışa çıkardığı 50 bin ucuz sosyal konutta başvuru sırası emeklilerde. Emekliler pazartesi gününden yani 25 Mart’tan itibaren bankalara müracaat edecek. Emeklilerin başvurusu 5 Nisan’a kadar devam edecek. 2+1 daireler için 500 lira, 3+1’ler için 1000 lira başvuru bedeli ödenecek.

Yabancı fırsatı değerlendiriyor

Yabancıya konut satışları son yılların en yüksek seviyesine ulaştı. Boğaz’da yalı isteyen de Esenyurt’ta küçük daire isteyen de var. Yabancı alımlarında ağırlıklı tercih ise vatandaşlık sınırı olan 250 bin dolarlık evler.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.