Emlak Haberleri

’Değerli Konut’ düzenlemesi yürürlükte

Değerli Konut Vergisi ile İmar Kanunu’nda önemli değişiklikler içeren yasa Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Egeliler büyük balkon, Doğulular çift mutfak istiyor

Türkiye genelinde yapılan "Konutta Bölgelere Göre Kullanıcı Alışkanlıkları” araştırmasından ilg,n veriler elde edildi. Buna göre, Ege Bölgesi'nde en çok geniş balkona önem verilirken, yemek kültürünün çok güçlü olduğu Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da birden fazla mutfağın olduğu mimari tasarımlar öne çıkıyor.

Konut metrekare fiyatları tarihi zirvesini gördü

Türkiye genelinde konut metrekare ortalama birim fiyatı, 2019 itibarıyla 2 bin 930 liraya yükselerek, tüm zamanların zirvesini gördü.

TOKİ'nin 100 Bin Sosyal Konut Projesi için ilk kura çekiliş tarihi belli oldu

TOKİ, 100 Bin Yeni Sosyal Konut Projesi'nde ilk kura çekilişinin İzmir Karabağ Projesi için 24 Şubat'ta yapılacağını açıkladı. Öte yandan İstanbul'da talep toplanan 3 projedeki 10 bin konutun ilk kurası, Tuzla'da 5 bin 750 konut için 16 Mart Pazartesi, Arnavutköy'de yer alan 3 bin 750 konut için 18 Mart, Başakşehir'deki 500 konut için de 20 Mart'ta yapılacak. Ankara'da da 7 projede talep toplanan 4 bin konut için de kura çekimi, mart ayının ikinci haftası yapılacak. İlk kura Sincan'daki 2 bin 30...

Yusufeli barajı hızla büyüyor: 184 metreye ulaştı

Artvin’in Yusufeli ilçesinde Çoruh Nehri üzerinde yapımı devam eden Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali’nin (HES) Projesi gövde yüksekli 184 metreye ulaştı. Dökülen gövde beton miktarı ise 2.562.000 metreküp seviyesinde olduğu açıklandı.

Başakşehir'de 10. projeye başlıyor

Emlak Konut GYO tarafından düzenlenen 800 milyon liralık ihaleyi alan Fuzul Yapı ve Fuzul Gayrimenkul, 48 bin 674 metrekarelik alanda Başakşehir'deki 10. projesine başlıyor.

Türkiye'den en çok Iraklılar konut aldı

2020 yılının ilk ayında Türkiye'den en çok Iraklılar konut aldı. TÜİK verilerine göre Türkiye'den 739 konut alan Iraklıları, İran, Rus, Afgan ve Almanlar takip etti.

Depremler vatandaşı korkuttu: Yıllık 220 liraya evlerini garantiye alıyorlar

Ankara, Manisa, Elazığ, Malatya'da meydana gelen ve yurdun diğer illerinde de hissedilen depremlerin ardından vatandaşlar sigorta şirketlerine koştu. Sigorta başvurularında yüzde 20-25 artış yaşandığına dikkat çekilirken, 100 metrekare bir konuta ortalama 220-230 liraya yıllık poliçe düzenlendiği belirtiliyor.

Konut satışları Ocak ayında yüzde 55 arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2020 ocak dönemi konut satış istatistiklerini açıkladı. Buna göre; Türkiye genelinde konut satışları 2020 Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 55,8 oranında artarak 113 bin 615 oldu.

Konut satışında lider ilçeler Esenyurt ve Çankaya oldu

Geçen yıl en çok konut satılan ilçeler sıralamasında başı 955 bin nüfusla Türkiye'nin en kalabalık ilçesi olan Esenyurt çekti. 2019 genelinde 33 bin 194 konutun satıldığı Esenyurt'u, 21 bin 120 adetle Çankaya, 20 bin 526 adetle Keçiören, 19 bin 880 adetle Antalya Kepez ve 17 bin 581 adetle Mamak takip etti- En çok konut satılan ilçeler sıralamasında ilk 20'de Ankara'dan 7, İstanbul'dan 4, Antalya'dan 3, Gaziantep'ten 2, Bursa, Konya, Eskişehir ve Kayseri'den birer ilçe yer aldı.

Elazığ'a 3 kat sınırı

Uzmanların Elazığ depreminin ardından yenisafak.com'a yaptıkları değerlendirmede; bölgenin zemininin alüvyon olması ve bunun da depremin rahatlıkla yayılıp yıkıma yol açabilmesinin önünü açtığını belirterek kat sınırı çağrısı yapmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan dikkat çeken bir adım geldi. Erdoğan, şehir merkezinde yıkılan ve yıkılacak olan yapıların yerine inşa edilecek konutlarda sınırın zemin +3 kat şeklinde olacağını belirtti. Depremzedelere yönelik ilk etapta 6 bin 400 konut yapıl...

Kolon kesene 15 yıl hapis!

Elazığ'da 41 kişinin hayatını kaybettiği 6,8'lik depremin ardından bölgede yaralar sarılmaya başlarken, yıkılan 7 binaya yönelik de soruşturma açıldı. Can kayıplarının yaşandığı binalarda incelemeler yapılıp beton örnekleri alındı, belediyelerden ise söz konusu yapılara yönelik ruhsat, proje, plan ve kroki işlemlerinin örnekleri talep edildi. Yürütülen soruşturmanın sonucunda ihmali ve kusuru bulunanlarla ilgili adli süreç başlatılacak. Konuyla ilgili konuşan hukukçular ise kolon kesme gibi işle...

9,6 milyon konutun DASK'ı var

DASK Yönetim Kurulu Başkanı Mete Güler, Türkiye'de DASK kapsamına giren yaklaşık 17 milyon konut olduğunu bildirerek, "Bunun şu anda 9,6 milyonu sigortalı. Genel sigortalılık oranımız yüzde 54'lerde. Geldiğimiz aşamaya bakacak olursak bu iyi bir oran." dedi.

Radarda yüksek gelirli kentler var

Son açıklanan adrese dayalı nüfus kayıt sonuçları müteahhitleri harekete geçirdi. Orta yaşa sahip olan şehirlerde firmalar sosyo ekonomik durum araştırmasına start verdi. Göç alan şehirlerin mercek altına alınmasında erişilebilir arazi, orta yaşın borcuna sadık olması ve yenilikçi proje yapma imkanı etkili oldu.

Değerli konut vergisi ödemeleri ertelendi

Değerli konut vergisi beyanname verilme süresi 20 Mart'a, verginin 1'inci taksitinin ödeme süresi de 31 Mart'a kadar ertelendi.

Kentsel dönüşüm fırsatçıları için çağrı: 'Dur' denilmeli

Riskli binaların yenilenmesi için tüm yasal uygulamalar devreye girdiğini ancak bu konuda atılması gereken bazı adımların olduğunu dile getiren İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, "Kentsel dönüşümü kar amaçlı rekabete sürükleyen ve kat sahiplerine yerine getirilmesi mümkün olmayan taahhütlerde bulunan müteahhitlere ve diğer kat maliklerinin can güvenliğini riske atarak kişisel çıkar peşinde olan birkaç hak sahibine dur diyecek ek düzenlemelere ihtiyaç var" dedi.

Ofis kiralarında İstanbul'un en pahalı bölgesi

Türkiye genelinde en pahalı ofisler İstanbul Levent'te yer alıyor. Bölgede ofis kiraları metrekare başına 170 lirayı buluyor. Bu da 100 m2'lik ortalama bir ofis için 17 bin TL kira anlamına geliyor.

Milyonlarca kiracının kira zam oranı belli oldu

2020 yılı Ocak ayına ilişkin enflasyon oranlarının TÜİK tarafından açıklanmasının ardından kiracıların merakla beklediği zam oranları belli oldu. Ocak ayında kira artış oranlarını belirleyen TÜFE'nin on iki aylık ortalaması yüzde 14,52 oldu. Söz konusu oranın bin TL'lik bir kirada yansıması bin 145 TL olurken, bin 500 TL'de ise bin 717 TL olarak gerçekleşiyor. Bir önceki ayda ise TÜFE'nin 12 aylık ortalaması yüzde 15,18 olmuştu.

Kartal'da çöken bina ve çevresinde yıkılan binalardaki ev sahiplerine yeni daireler teslim edildi

Geçtiğimiz yıl 6 Şubat'ta Kartal'da çöken 8 katlı binanın ardından riskli bulunarak yıkılan 7 binanın yerine yenileri inşa edildi. Yapımı tamamlanan 105 dairenin anahtarları ev sahiplerine teslim edildi.

Türk inşaat şirketinin projesi Avrupa'ya örnek oldu

Türk inşaat şirketlerinin yurtdışında sıra dışı işlere imza attığını söyleyen Peker Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Peker, “İş yapış kültürümüz ve hızlı bitirme kabiliyetimizle Avrupalıları şaşırtıyoruz. Örneğin önceki hafta Alman iş denetim ekipleri Düsseldorf Northgate şantiyemizi teftiş etti. Emniyet kuralları ve şantiyenin genel temizliğini çok beğendiler ve ‘Örnek bir şantiye’ yorumunda bulunup teşekkür ettiler. Hatta şubat başında 40 öğrenci ile gelip, onlara da ‘iyi örnek nasıl olur’...

Merkez Bankası'nın bazı birimleri İstanbul'a taşındı

Uzun zamandır İstanbul'a taşınması planlanan Merkez Bankası'na ilişkin konuşan Başkan Murat Uysal, çalışmaların devam ettiğini, taşınmanın tek seferde dar bir zamana sıkışmış şekilde yapılacak bir mesele olmadığını vurgulayarak, bu süreçte bazı birimlerin önden İstanbul’da bir binaya taşıdığını kaydetti.

Elazığ'daki fahiş kira artışı iddialarına savcılıktan soruşturma

Elazığ'daki depremin ardından evlerinde hasar olan vatandaşlara iki katı fiyatla evleri kiralamaya çalışan fırsatçılara karşı Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'dan açıklama geldi. Olayın münferit olabileceğine dikkat çeken Bakan Kurum, fiyat atışlarıyla ilgili denetimlerin yapıldığını tespit halinde gereken işlemin yapılacağını belirtti. Ardından Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı, deprem sonrasında ev kiralarında fahiş artış olduğu haberleri üzerine ilgililer hakkında araştırma ve soruşturma b...

Konutta en çok Bergama ve Silivri'nin değeri arttı

5 Büyükşehir Değer Endeksi'ne göre, 2019'da önceki yıla göre ortalama konut fiyatları en çok artan ilçeler yüzde 39 ile İzmir Bergama ve yüzde 36 ile İstanbul Silivri oldu.

Deprem kiraları da vurdu: İstanbul'da yüzde 25 artış var

Son zamanlarda çok sık gerçekleşen depremler sonrası vatandaşlar da oturduğu evlerin durumunu sorgulamaya başladı. Yapım yılı ve şekli yüzünden binasından endişen duyanlar ise yeni konutlara geçmek için emlakçıların kapısını aşındırıyor. Öte yandan depremler öncesinde pek de önemsenmeyen detaylar da artık ev tercihlerinde öne çıkıyor. Özellikle sıfır konutlar tercih edilirken yüksek katlardan ise kaçınılıyor. Tabi ortaya çıkan bu yoğun ilgi fiyatlara da yansımış durumda. İstanbul’un lüks semtler...

İşte peş peşe meydana gelen depremlerin nedeni: Türkiye karası kırılarak cevap veriyor

Son 1 ay içerisinde ülke genelinde 15 farklı noktada deprem oldu. Geçtiğimiz hafta meydana gelen 6,8'lik Elazığ depreminde onlarca bina yıkıldı. Binden fazla kişinin yaralandığı 41 kişinin de hayatını kaybettiği Elazığ depreminin yaraları sarılmaya başlarken Manisa dün 4,8 büyüklüğünde bir deprem ile yeniden sallandı. Peş peşe meydana gelen sarsıntılarla ile ilgili konuşan uzmanlar ise depremlerin birbiri ile ilgili olan bağlantılarına açıklık getirirken, neden bu kadar sık yaşandığına ilişkin i...

Yabancıya konut satışını iki il sırtladı

Yabancıya konut satışını 2019 yılında İstanbul ve Antalya sırtlarken Türkiye geneli satışı gerçekleştirilen toplamda 45 bin 483 konuttan yüzde 66'sı (29 bin 808) bu iki ilden yapıldı.

Yapı denetiminin olduğu binalar deprem testini geçti

Yapı Denetim ve Deprem Mühendisliği Derneği Başkanı Nazmi Şahin, Elazığ ve Malatya'da 6,8 büyüklüğündeki depremde, daha önce yapı denetim hizmeti almış binalarda herhangi bir çökme, sehim veya çatlama olmadığını bildirdi.

Bakan Kurum: Yıkılan köylerde tarım köy uygulaması yapılacak

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Elazığ Valiliği'nde depremle ilgili bilgilendirme toplantısında konuştu. Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum da "Yıkılan köylerde tarım köy uygulaması yapılacak" dedi ve "10 bin konutluk uydukent kuracağız" açıklamasını yaptı. Bakan Kurum, Elazığ'da depremin ardından yapılacak konutların yıl sonuna kadar vatandaşlara teslim edileceğini bildirdi.

6,8'lik deprem sonrası 3 kat uyarısı!

Elazığ'daki 6,8'lik depremin ardından bölgedeki yapı stoğu da gündeme geldi. 31 binanın yıkıldığı 657 binanın çeşitli oranlarda hasar gördüğü Elazığ'ın 28 mahallesinde binaların yaşı 25 yıl ve üstüne çıkıyor. Tabi sadece yaş değil binalar mühendislik ve yapı malzemesi bakımından da ciddi anlamda yoksun. Bölgenin zemininin alüvyon olduğunu bunun da depremin hem şiddetini hem de yayılımını arttırıp yıkımlara yol açabildiğine dikkat çeken uzmanlar yeni yapılacak yapılar için temel tipinin doğru seç...

Depremde yıkılan Aykent apartmanı ile ilgili şok iddia: Kolonları kesildi

Elazığ ve Malatya'da yıkıma yol açan 6,8 şiddetindeki depremin yaraları sarılmaya başlarken en fazla can kaybının olduğu 3 apartmandan ikisinde arama kurtarma çalışmaları sona erdi. Enkazı kaldırılmaya başlanan Elazığ'ın Mustafa Paşa mahallesindeki Aykent apartmanı ile ilgili ise dikkat çeken bir iddia ortaya atıldı. Yarısı ayakta kalan 5 katlı apartmanın yıkılan kısmının altındaki dükkanda kolonların kesildiği öne sürüldü. Söz konusu apartmanın enkazında 13 kişi hayatını kaybetmişti.

Gayrimenkul yatırımı yoluyla vatandaşlık ediniminde sınırın 500 bin dolara yükselmesini bekliyoruz

Antalya Homes Yönetim Kurulu Başkanı Bayram Tekçe; İspanya, Portekiz, Yunanistan ve Malta gibi ülkelere kıyasla Türkiye’de oldukça düşük kalan gayrimenkul yatırımı yoluyla vatandaşlık uygulamasında alt sınırın 2020 yılı içerisinde 500 bin dolara yükseltilmesini beklediklerini açıkladı.

Kaçak yapılar mercek altına alınıyor: Yıkılıp, ceza kesilecek!

Kaçak yapıların mercek altına alınmasını öngören kanun teklifinin görüşmeleri bu hafta TBMM Genel Kurulu'nda başlayacak. Kaçak yapılarla ilgili bazı cezai müeyyideler getirilecek. Para cezalarında artırıma gidilecek. Eğer kaçak yapı ortaya çıkmışsa yıkılacak ve para cezası artırılacak.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.