Emlak Haberleri

İmar barışı ödemeleri için son 3 hafta: Süreyi kaçırmayın, hakkınızı kaybedebilirsiniz

İmar barışına başvuranların Yapı Kayıt Belgesi bedelini yatırma süresi 31 Aralık'ta sona erecek. Gayrimenkul Hukuku Enstitüsü Başkanı Ali Yüksel "İmar barışına başvuranların Yapı Kayıt Belgesi bedelinin yüzde 25'ini 31 Temmuz'a kadar ödemesi gerekiyordu. Kalan yüzde 75'lik kısmın son ödeme tarihi ise 31 Aralık. Bu süreyi geçirenlerin belgesi iptal edilebilir" açıklamasında bulundu.

Dev AVM için 'el konuldu' haberlerine yalanlama: Kendi isteğimizle devrettik

Ankara’daki 'Next Level' alışveriş merkezinin Ziraat Bankası tarafından el konulduğu yönündeki haberlere AVM'nin sahibi Pasifik İnşaat'tan yalanlama geldi. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Erdoğan, Next Level AVM'yi başka alanlara odaklanmak için kendi istekleriyle Ziraat Bankası'na varlık borç takas yöntemiyle sattıklarını belirterek, "(Bu yetkiyi) Çok sayıda banka, müşterisi ile kullandı. Sadece bize özel bir durum değil. Takasta 412 milyon lira düştü borcumuzdan." dedi.

Nevbahar Üsküdar ve Nevçarşı Perakende Günleri’ne damgasını vurdu

Kalyon Gayrimenkul’un, Üsküdar’daki yeni itibar projesi Nevbahar Üsküdar, 4-5 Aralık tarihlerinde 19’uncusu düzenlenen Perakende Günleri’nde tanıtıldı.

5,8'lik deprem sonrası DASK başvuruları 6 kat arttı

26 Eylül'deki Silivri açıklarında meydana gelen 5.8’lik deprem sonrası online deprem sigortası başvuruları 6 kat arttı. DASK adedi ve toplam prim tutarı Eylül, Ekim ve Kasım’da art arda rekorlar kırarak aylık bazda son üç yılın en yüksek poliçe adedine ulaştı.

Yapı Kredi Bankası'nın ardından Akbank da konutta faizleri indirdi

Kamu bankalarının başlatmış olduğu ve son olarak bu sabah itibariyle Yapı Kredi Bankası'nın da dahil olduğu konutta kredi faizi indirim kampanyasına Akbank da katıldı. Banka konutta sınır olmaksızın faizleri aylık bazda yüzde 0,99'a çekti.

Bağdat Caddesi'nde dönüşüm yeniden başlayacak

Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYİDER) Başkanı Melih Tavukçuoğlu, geçen 2 yılda Bağdat Caddesi'nde hız kesen kentsel dönüşüm çalışmalarının 2020'de yüzde 30 artacağını bildirdi.

Bir banka daha konutta faizleri yüzde 1'in altına indirdi

Konut kredisi faiz indirimi kampanyasına bir banka daha katıldı. Yapı Kredi konut kredisi faiz oranını aylık bazda yüzde 0,99'a çekti. Yeni konut kredisinden faydalanmak isteyenler kredi tutarı üst limiti olmadan, 120 aya kadar tüm vadelerde yüzde 0.99 faizle konut kredisi alabilecek.

Konutta yeni dönem başladı: 8 sınıfa ayrılıp 10 yıla kadar cezası olacak

Mart ayında yayınlanan yönetmelikle çerçevesi belirlenen ve geçtiğimiz eylül ayında yürürlük tarihi 3 ay ertelenen müteahhitlere yetki belgesi kapsamında sınıflandırma zorunluluğu dün itibariyle sessiz sedasız başladı. Yeni uygulama ile inşaat sektörüne gireceklerden belli yetkinlikler istenecekken, bu yetkinlikler üzerinden her müteahhit için yüklenebilecekleri proje büyüklüğü de önden belirlenmiş olacak. Yeni dönemde iflas eden, işlerini askıya alan ve usulsüz hareket eden müteahhitlere inşaat...

Yeni projeler geliyor

Nevbahar Üsküdar projesiyle gayrimenkul sektörüne giren Kalyon Holding, gayrimenkulde hedef büyüttü. Kalyon Holding Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Kalyoncu, “Projede 2019’u yüzde 40 satışla tamamlayacağız” dedi. Kalyoncu, gayrimenkule 3 yılda 300 milyon avroluk yatırım yapacaklarını da aktardı.

Kredi iştahı sürüyor

Konut kredi hacmi yükselmeye devam ediyor. Faizlerin düşmesiyle alıma geçen vatandaş, geçen hafta bankalardan 720 milyon liralık konut kredisi kullandı. Oranlar anlaşmalı bankalarda 0,79’a kadar geriledi.

Yıllarca para ödedi Tapu Dairesi’nde hayatının şokunu yaşadı

Isparta’da yıllardır aidat ödediği kooperatifteki evini üzerine almak isteyen vatandaş, Tapu Müdürlüğü’nde hayatının şokunu yaşadı. Yaşadığı mağduriyeti anlatan Mehmet Çetin, “2015 yılından bütün ödemelerimi eksiksiz şekilde tamamladım. Tapuların dağıtılmaya başladığı süreç içerisinde benim tapum verilmedi. Tapu Müdürlüğü’ne gidip, tapumu sorduğumda, benim tapumun olması gereken dairemin bir başkası adına tescil edildiğini öğrendim" dedi.

Bodrum’da 3 ayda 11 otel, 2 bin 100 villa ve rezidans yıkıldı: Aralık ayında yıkım tamamlanacak

Muğla’nın Bodrum ilçesinde kaçak olan 11 otel, 2 bin 200 villa ve rezidans yıkımı tamamlandı. İmara aykırı olan 19 projenin 18’i yıkıldı. BESA gruba ait olan ’The Bo Viera’ projesinin yıkımının ise yüzde 95’i bitti.

Çılgın Proje'de son aşamaya gelindi: 2 gün sonra ÇED raporuna son şekli verilecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 2011'de açıklanan ve kamuoyunda "çılgın proje" olarak bilinen Kanal İstanbul Projesi'nin ÇED raporuna son şeklinin verilmesi amacıyla 28 Kasım'da 1. İnceleme Değerlendirme Komisyon toplantısı düzenlenecek.

TOKİ Ankara, İstanbul, İzmir'in de aralarında bulunduğu 24 ile 252 arsayı satışa çıkardı

Ankara, İstanbul, İzmir'in de aralarında yer aldığı 24 ilde toplam 4 milyon 367 bin 296 metrekare büyüklüğündeki arsalar satışa çıkarıldı. Açık artırma 12 Aralık'ta İdarenin Ankara Bilkent'teki merkezinde yapılacak.

3 ilin trafiğini rahatlatacak dev projede sona gelindi

İki kıtayı birbirine bağlayarak ulaşımda büyük bir rahatlama sağlayacak ve dünyada eşi görülmeyen yapıları ile de adından sıkça söz ettirecek olan Kuzey Marmara Otoyolu'daki çalışmalarda sona geliniyor. Geçtiğimiz aylarda belli kesimleri açılarak hizmet vermeye başlayan otoyolun inşaatı devam eden kısımlarının da 2020 yılında tamamlanmasıyla birlikte 3 ilin trafiği büyük anlamda rahatlamış olacak. Dünyada eşi görülmeyen yapıları ile adından söz ettirecek Kuzey Marmara Otoyolu'nun 4 şeritli tünel...

TOKİ, 19 ilde 186 iş yeri ile 56 konutu satışa çıkardı: Açık artırma 10 Aralık'ta gerçekleştirilecek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), 19 ilde 186 iş yeri ile 15 ildeki 56 konutu açık artırma yöntemi ile satışa sundu. Açık artırma, 10 Aralık Salı günü saat 11.00'de TOKİ'nin Ankara Bilkent'teki merkez binası ve Van Erciş Hükümet Konağı'nda gerçekleştirilecek.

'Enerji kimlik belgeli' bina sayısı 1 milyona yaklaştı, denetimler ara vermeden devam ediyor

Türkiye'de, enerji kaynaklarının etkin ve verimli kullanılması, israfın önlenmesi ve çevrenin korunmasını sağlamak için asgari olarak binanın enerji ihtiyacı, enerji tüketim sınıflandırması, sera gazı salımı seviyesi, yalıtım özellikleri ve ısıtma/soğutma sistemlerinin verimiyle ilgili bilgileri içeren Enerji Kimlik Belgesi'ne (EKB) sahip bina sayısı 920 bine ulaştı.

Deprem Güçlendirme Derneği Başkanı Türkkan: 2 milyon riskli konutun yarısı güçlendirilerek kurtarılabilir

Deprem Güçlendirme Derneği Başkanı Sinan Türkkan " İstanbul'da 2 milyon civarında riskli konut bulunuyor. (Bu konutların) yarısı, bir milyon adedi, güçlendirmeyle kolaylıkla kurtarılabilir. Kriterlere uygun şekilde güçlendirilen binaların, deprem güvenliği açısından yeni yapılan binadan hiçbir farkı kalmaz" açıklamasında bulundu.

Konut satışında en fazla artışın yaşandığı 3 il

Son 10 yıl içerisinde gayrimenkul tarafında yapılan satış verilerine göre en fazla artış yüzde 2 bin 919 ile Mardin'de yaşandı. Mardin'in ardından 2008-2018'de Türkiye'de konut satışları en fazla artan diğer iki il ise yüzde 2 bin 753 ile Muğla ve yüzde 1694 ile Muş oldu.

Türklerin Karadağ’dan aldığı konut sayısı 1500'ü aştı

Türklerin Karadağ'da yaptığı konut yatırımları son yıllarda önemli bir artış kaydetti. Era Gayrimenkul'ün araştırmasına göre, Türklerin Karadağ'daki konut yatırımı ivme kazanırken Türkiye'deki kurumsal gayrimenkul danışmanlık markaları da bu ülkeye özel tanıtım etkinlikleri düzenlemeye başladı.

Evini kiraya verenler dikkat: Kişi başı bin TL cezası olacak

Özellikle belli il ve ilçelerde artış gösteren düzensiz yabancı göçmenlerin kontrolü için çok kritik bir adım atılıyor. Resmi makamlarca verilmiş herhangi bir izni olmayan yabancılara evini kiralayan mülk sahiplerine her bir yabancı sayısınca bin TL idari para cezası uygulanması gündemde. Verilen para cezaları için ise tebliğ tarihinden itibaren otuz gün ödeme süresi tanınacak. Komisyonda görüşülen düzenlemenin önümüzdeki günlerde karara bağlanması bekleniyor.

Emlakçılık yapmak isteyenler bu belgeyi mutlaka almalısınız: Son gün 5 Aralık

Mevcut emlak işletmelerinin 5 Aralık tarihine kadar yetki belgesi alması gerekiyor. 5 Haziran 2018 tarihinde yürürlüğe giren ve taşınmaz ticaretiyle iştigal eden emlak işletmeleri yetki belgesi alınması için verilen 18 aylık süre 5 Aralık tarihinde doluyor. Bu süreye kadar belgesini almayanlar emlakçılık yapamayacak.

Emlak vergisi ödemelerinde son 10 gün: Ödenmezse her ay için yüzde 2 gecikme zammı uygulanıyor

Emlak Vergisi'nin ikinci taksitinin ödemesinde son tarihin 30 Kasım olduğunu belirten uzmanlar, mükellefleri cezalı duruma düşmemesi için uyardı. TÜDER Genel Başkanı Levent Küçük "Vergi, süresi içinde ödenmezse her ay için yüzde 2 gecikme zammı uygulanıyor. Belediyelerin internet siteleri üzerinden yapılacak ödemelerde, dolandırıcılara karşı önlem olarak, web sitesinin sahte web sitesi olmamasına dikkat etmeliyiz" açıklamasında bulundu.

Faizler düştü konutta yüzde 525'lik artış yaşandı

Türkiye genelinde ipotekli konut satışları, son aylarda politika faizlerinde yapılan indirimlerin etkisiyle, ekim ayında geçen yılın aynı ayına göre 6,3 katına çıkarak (yüzde 525,1) 8 bin 65'ten 50 bin 411'e yükseldi ve tüm zamanların en yüksek ekim ayı satış performansı elde edildi.

Gaziantep ve İzmir satış payını yükseltti

Faizlerin yüzde 1’in altına çekilmesi ipotekli konut satışlarını ekimde bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 525,1 oranında arttırdı. Türkiye genelinde ekimde 142 bin 810 konut satıldı. 10 büyük şehirden aralarında İstanbul’un da olduğu 3 ilde satışlar düşerken, 7 ilde ise yükseldi.

Yabancılara konut satışı 10 ayın zirvesinde

Yabancılara konut satışı son üç aydır kademeli olarak artış gösteriyor. Yıla hızla başlayan ve 40 bin hedefine doğru adım adım gidilirken, ekimde yabancılar 4 bin 272 konut satın aldı. Geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 32'lik düşüş yaşansa da eylül ayına kıyasla yüzde 2'lik artış görüldü. Böylece 10 ayın en yüksek aylık rakamına ulaşıldı.

Toprak seramik fabrikası tekrardan satışa çıkarıldı

Bir zamanlar Türkiye’nin önde gelen sanayi kuruluşları arasında yer alan 185 bin 76 metrekare yüz ölçümüne sahip Toprak Seramik Fabrikası, Vakıfbank tarafından tekrar satışa çıkartıldı.

Tapu'dan yabancılara özel gayrimenkul portalı: 'Your Key Turkey' 7 dilde hizmet verecek

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, Türkiye'de taşınmaz edinmek isteyen yabancıların başvuru sürecinden itibaren doğru yönlendirilmesi amacıyla istatistiki veriler, gayrimenkul edinimi yoluyla vatandaşlık kazanımı hakkındaki bilgiler ve tapu müdürlüklerinden randevu alınması gibi her türlü bilgi akışının sağlandığı bilgi portalını kurdu. "Your Key Turkey" web adresli, Türkçe dahil 4 dilde aktif hizmet veren portalda, ilerleyen günlerde Rusça, Fransızca ve İspanyolca hizmet de sunulacak.

Türkiye'de 2019 Ekim ayında 142 bin 810 konut satıldı

Türkiye genelinde konut satışları 2019 Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,5 oranında azalarak 142 bin 810 oldu. İlk defa satılan konut sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 32,9 azalarak 50 bin 181 oldu. İkinci el konut satışları ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 29,2 artış göstererek 92 bin 629 oldu.

Ev almak isteyenlere güzel haber: TEB konut kredisi faizlerini yüzde 0.99'a indirdi

Türk Ekonomi Bankası (TEB), konut kredisi faiz oranında bir indirim daha yaparak, faiz oranını yüzde 0.99’a düşürdü. Krediden faydalanmak isteyenler kredi tutarı üst limiti olmadan, 120 aya kadar olan tüm vadelerde yüzde 0,99 faiz oranlı konut kredisi alabilecek.

Bakan Kurum: Dar gelirliye 100 bin konut için çalışma başlattık

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın müjdesini verdiği dar gelirliye 20 yıl vadeli düşük faizli yıllık 100 bin konut için Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'dan açıklama geldi. Bakan Kurum, dar gelirlilere yönelik yapılacak olan 100 bin konut için çalışmayı başlattıklarını ifade etti.

Maket ev mağdurları: Dolandırıldık, ne evimizi alabiliyoruz ne de paramızı

Esenyurt'tan maket üzerinden aldıkları evlerin başkalarına satıldığı ya da paralarını alamadıklarını söyleyen çok sayıda mağdur, mahkeme kapılarında sorumluların cezalandırılmasını istiyor.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.