Emlak Haberleri

Enflasyonun üstünde kira artışına önlem

Kira bedellerinin belirlenmesinde, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) yerine bir önceki kira yılında Tüketici Fiyat Endeksi'ndeki (TÜFE) 12 aylık ortalamalara göre değişim oranının baz alınması, ilgili kesimlerce olumlu bulundu.

Dev taşınma dünyaya resmen duyuruldu

29 Ekim'de ilk etabının açılışı yapılan İstanbul Havalimanı’na merakla beklenen büyük taşınmanın tarihinin belli olmasının ardından transfer programı dünyaya da resmen duyuruldu. NOTAM olarak adlandırılan havacıları bilgilendirme notu ile İstanbul Havalimanı'na transfer tarihi ile programı paylaşıldı.

3 Katlı Büyük İstanbul Tünel Projesi'ne onay

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde, İstanbul Boğazı'nın altından geçecek Anadolu ile Avrupa yakasındaki kara yollarını birbirine bağlayarak ulaşımda büyük rahatlık sağlayacağı belirtilen "3 Katlı Büyük İstanbul Tünel Projesi"nin plan değişikliği teklifleri oy birliğiyle kabul edildi.

Bakan'dan Emlak Bankası açıklaması: Çok yakında açıyoruz

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum 18 yıl önce kapatılan Emlak Bankası'na ilişkin müjdeyi verdi. Bakan Kurum bankanın Türkiye Emlak Katılım Bankası adı ile çok yakın zamanda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılacağı törenle hizmete alınacağını açıkladı.

421 bin konutu kadınlar satın aldı

Türkiye genelinde geçen yıl satılan 1 milyon 375 bin 398 konuttan yüzde 30,6'sı yani 421 bin 286 adedi kadınlar tarafından alındı. Satılan konutlarda kadınların en yüksek oranı yakaladığı il 39,7 ile Balıkesir oldu.

Geleceğin konutları 4 akımla şekillenecek

Sinpaş GYO Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Sefa Çelik, geleceğin konut trentlerine 4 akımın şekil vereceğini söyledi. Çelik, “Sürdürülebilirlik, duyarlı mimari, birlikte yaşam ve yapay zeka sektöre yön verecek” dedi.

Peşinde yüzde 30 indirim cezbetti

Peşin alımlarda indirim oranlarının yüzde 30’lara varması, vatandaşı konut alımında peşin para ile ev almaya yönlendirdi. Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı, peşin alımda 500 bin liralık bir evin 150 bin lira indirimle 350 bin liraya indiğini söyledi.

50 bin tonluk temel denizle buluşacak

1915 Çanakkale Köprüsü'nün Avrupa tarafındaki kule kesonu yarın denizle buluşuyor. Genişliği 74, uzunluğu 83,3, yüksekliği de 16 metre olan kule kesonun ağırlığı ise yaklaşık 50 bin ton olacak.

Milyonlarca kiracının kirası düşecek

20 milyon kiracının yüzünü güldürecek düzenleme Meclis'ten geçti. Kira fiyat artışlarında yüzde 27 olarak uygulanan tavan artış oranı yüzde 16'ya indi. Düzenlemenin kabul edilmesiyle birlikte bin liralık kirada 270 lira olan tavan artış oranı da 110 lira azalarak 160 liraya inmiş oldu.

250 bin doları duyan geldi tüm zamanların rekoru kırıldı

Konut satışlarına yönelik 2018 yılının son verisi dün açıklandı. TÜİK tarafından açıklanan rakamlara göre geçen yılın tamamında konut satışlarında daralma meydana gelirken, özellik geçtiğimiz Eylül ayında oturum izni için konut alımındaki rakamın 1 milyon dolardan 250 bin dolara indirilmesiyle yabancıya konut satışında tüm zamanların rekoru kırıldı. 2017'ye göre yüzde 80'lik artışın yaşandığı yabancıya konut satışında rakam 40 bin bandına çıktı, gelir ise 8 milyar dolara ulaştı.

Yüksek faiz konutu vurdu

Faizlerin yüksek olması kredili konut alımlarını olumsuz etkiledi. Banka kredili alımlar yüzde 41 azaldı. 2017’de her 3 konuttan 1’i banka kredisi ile satılırken, bu rakam 2018’de her 5 konutta 1’e geriledi. 2018’de el değiştiren konut sayısı 1 milyon 375 bin 398’te kaldı. Yabancılara konut satışı geçen yıl 2017’ye kıyasla yüzde 78,4 arttı.

Konutta ihtiyaç sahibi faizi umursamadı

Türkiye 2018 genelinde 1 milyon 375 bin konut satıldı. Azalış sadece yüzde 2,4’te kaldı. Sektör temsilcileri ise; ipotekli konut satışları yüzde 60’a yakın azalmışken, genel satışlarda sadece yüzde 2’lik bir düşüşün olmasının talebin ne kadar ihtiyaç kaynaklı olduğunu gösterdiğini belirtiyor.

Mudurnu'daki şato tipi konutların inşaat ve satışına devam izni

Bolu'nun Mudurnu ilçesinde yalnızca Arap müşterilere satış yapılması ve şato tipi mimarisiyle tepki çeken Burj Al Babas projesi için İstanbul Ticaret Mahkemesi İflas Müdürlüğü'nden alınan izinle inşaat ve satış faaliyetlerinin yeniden başladığı belirtildi.

8,5 milyon hektar arazi toplulaştırılacak

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "2018 yılsonu itibariyle 496 bin hektar alanda daha toplulaştırma çalışmasını tamamladık. 2023’e kadar 8,5 milyon hektar alandan toplulaştırma çalışmalarını tamamlamış olacağız" dedi.

Tasarım gözetimi artık ehil ellerde

Bina deprem tasarım gözetim ve kontrol hizmetleri esasları belirlendi ve Resmi Gazete’de yayımlandı.

TOKİ’den gayrimenkul atağı

Toplu Konut İdaresi (TOKİ), 17 şehirde 3 bin 926 adet konutu 91 bin 151 liradan başlayan fiyatlar ve 304 liradan başlayan taksitlerle satıyor. Konutlar; kurasız ve başvuru önceliğine göre alıcıya sunuluyor. TOKİ’nin kuralı konut ve ticari ünite satışı da sürüyor. İdarenin yeni konut projeleri de ihale gününü bekliyor.

TOKİ 29 ilde 161 arsayı satışa sundu

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), 29 ilde toplam bir milyon 593 bin 654 metrekare büyüklüğünde 161 adet arsayı satışa sunduğunu açıkladı.

'Konut almak için en uygun dönem'

Edirne Genç İş Adamları Derneği Başkanı İnci, konut almak için en uygun dönemin içerisinde olunduğunu söyledi. İnci, "Şu anda müteahhitlerin en ucuz satış yaptığı dönem. Ben paramı vadeli yapayım bir yıl sonra daha iyi bir ev alırım şeklinde düşünmesinler. Asla alamazlar. İnşaat maliyetleri yükseldi ve buna bağlı olarak ev fiyatları da artacak" dedi.

Bakan'dan poşet uygulamasına ilişkin yeni açıklama: Ücretsiz olacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, poşetlerin ücretle satışı ile ilgili olarak Eczacılar Odası ile Bakanlık arasında bir çalışması yürütüldüğünü ve poşetlerin ücretsiz olması noktasında önümüzdeki hafta usul esasların yayınlanacağını açıkladı.

Büyükçekmece Yat Limanı için durdurma kararı

İstanbul 8. İdare Mahkemesi, inşaatı yılan hikâyesine dönen Büyükçekmece Yat Limanı projesi için yürütmeyi durdurma kararı verdi. Mahkemenin durdurma kararında gerekçe olarak ise “Yapılan incelemeler sonucunda dava konusu Büyükçekmece Yat Limanı planına yönelik işlemlerin şehircilik ilkeleri, planlama esasları ve teknikleri ile kamu yararına uygun olmadığı” nedenleri yer aldı.

Dar gelirliye yeni yıl müjdesi

TOKİ , bu ay 3 Millet Bahçesi ihalesi yapacak. Başkan Ömer Bulut, “Dar gelirlinin kolay ödeyebileceği önemli sayıda konut uygulamasını gerçekleştireceğiz” dedi.

İstanbul'un ilçeleri birbiriyle yarıştı

Geçen yıl İstanbul genelinde Ocak-Kasım döneminde 200 bin 123 adet konut el değiştirdi. İlçelerin birbiriyle yarıştığı İstanbul'da Bakırköy, bir önceki yıla göre satışını en çok arttıran ilçe oldu ve toplam 3 bin 526 konut satışına imza attı. Değişim oranı yüzde 26,22 oldu. Adet bazlı satışta ise 33 bin satışla Esenyurt liderliğini açık ara korudu.

Dar gelirliye konut müjdesi

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) Başkanı Ömer Bulut, 2018 yılında 53 bin konutun satışını, 43 bin evin teslimini gerçekleştirdiklerini söyleyerek, "Önümüzdeki süreçte dar gelirli vatandaşlarımızın rahat satın almalarını sağlayacak koşullarda önemli bir sayıda düşük taksitle konut uygulamasını gerçekleştirmiş olacağız" dedi.

20 milyon kiracının zam oranı belli oldu

2018 yılı enflasyon rakamlarının belli olmasının ardından 20 milyon kiracının merakla beklediği kira zam oranı da belli oldu. Yeni düzenlemeyle kira artış oranlarının ÜFE yerine TÜFE'nin on iki aylık ortalaması ile belirleneceği açıklanmıştı. Son açıklanan verilere göre TÜFE'nin on iki aylık ortalaması yüzde 16,33 şeklinde gerçekleşti. Bu da kontratını yenileyecek vatandaşın kirasına bin lirada 160 lira zam anlamına geliyor. Ancak kira artışlarını ÜFE'den TÜFE'ye geçiren düzenleme henüz Meclis't...

İmar fırsatçısı vazgeçmiyor

İmar Barışı 31 Aralık 2017 öncesi yapılan yapıları kapsıyor ancak her süre uzatma ardından balkonunu içeri alan, binaya kat çıkan, kıyıya gecekondu diken artmaya devam ediyor. 31 Aralık’ta son bulacak uygulama, önceki gün alınan karar ile 15 Haziran'a kadar uzatıldı.

Bank Asya’nın borcunu sıfırlayacak AVM internette satışa çıktı

3 yıl önce kayyum atanan ve satılması halinde Bank Asya’nın borcunu sıfırlayacağı ifade edilen Antalya’nın en büyük alışveriş merkezi Haziran ayında yapılan ihaleden sonuç çıkmayınca yeniden satışa çıktı. Fiyatı yüzde 20 artırılıp internetten de ilan çıkılan dev AVM’ye Samsunlu bir grubun talip olduğu belirtildi.

Tapuda yeni dönem

Tapu senetlerinde başlayacak yeni dönem, ev alım ve satımında dolandırıcılığa kadar uzanan önemli bir karışıklığın da son bulmasını sağlayacak.

Kedili Yalı 95 milyon liraya satışa çıktı

Boğazın gözde yalılarından biri daha satışa çıkarıldı. 1850 yılı yapımı yalı ikinci derecede tarihi eser konumunda. 6500 metrekare büyüklüğü sahip Kedili Yalı (Fatma Yaşa Yalısı) için belirlenen bedel 95 milyon TL. Yalı sarayların tam karşısında ,Kuzguncuk'ta tüm boğaza hakim konumu ile ilgi görüyor.

30 yıllık hayal gerçek oluyor

Trabzon’un Çaykara ilçesi sınırları içinde bulunan ülkemizin ve Doğu Karadeniz Bölgesi’nin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Uzungöl için teleferik projesinde hayaller artık gerçek oluyor.

Yeni projeler outeski projeler in

Müteahhitler 2018’de ağırlığı devam eden projelere verdi. Ocak-eylül döneminde yapı ruhsatı alınan daire sayısı 2017’ye göre yüzde 58,6 azaldı. Aynı dönemde yapı kullanım izni verilen daire sayısında yüzde 3,8’lik artış meydana geldi. Sektör temsilcileri 2019’dan ise umutlu. Müteahhitler 2019’un yeni projelerin yılı olacağını dile getiriyor.

Kamuda hafta sonu barış mesaisi

9 milyon 500 bin kişinin imar barışından faydalandığını açıklayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bugün ve yarın tüm kamu bankalarının imar barışı için açık olacağını söyledi. Bankalar bu hafta sonu, 10.00-16.30 saatleri arası hizmete devam edecek.

İstanbulluların beklediği test sürüşü başladı

Halkalı-Sirkeci arasında devam eden banliyö tren hattındaki yolcuları taşıyacak Marmaray treni test sırasında ilk kez havadan görüntülendi. Hat boyunca test seferleri yapan trende bulunan çalışanlar şerit değiştirilen makas noktalarında pür dikkat çalıştı.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.