Emlak Haberleri

1280 metrelik tünelde ışık görüldü

Ordu Valisi Tuncay Sonel, Ordu Çevre Yolu’nda 1280 metre uzunluğundaki çift tünelin bugün itibarıyla açıldığını ve ışığın görüldüğünü söyledi. Her iki tüpte 692 metre iç kaplama betonunun da tamamlandığını kaydeden Vali Sonel, beton ve üstyapı imalatlarının akabinde elektromekanik imalatlarının da yapılmasıyla birlikte Terzili Tüneli’nin trafiğe açılmaya hazır olacağını ifade etti.

Koronavirüs fiyatları uçurdu: Yazlıklar Cote d’Azur’la yarışıyor

Kovid-19 salgınıyla balkonlu, bahçeli evlere yoğun ilgi yazlık bölgelere talebi artırdı. Son bir yılda satılıklar Datça’da yüzde 68, Bodrum ve Kaş’ta yüzde 60 artarken, fiyatlar 165 milyon liraya kadar çıktı. Fransa’nın sahil bölgesi Cote d’Azur’da 11-15 milyon euroya (113-155 milyon TL) lüks villa satın alınabilirken, deniz manzaralı bir daireyi 700 bin euro (7.1 milyon TL), İbiza'da 565 bin euroya (5,8 milyon TL) bulmak mümkün.

İstanbul'un kentsel dönüşümü için 5 bin konutluk yeni proje

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un katıldığı törenle, Üsküdar'da kentsel dönüşüm projesi olarak faaliyete geçen '5 bin Yeni Konut Projesi'ne başlandı. projenin mahalle kültürüne uygun şekilde hazırlandığını belirten Kurum, "Gerçekten Üsküdar'a yakışır bir proje oldu. Kirazlıtepe'de başlatılan dönüşüme Ferah Mahallesi'nde, Küplüce'de ve Mehmet Akif Mahallesi'nde devam ediyoruz" dedi.

Konut fiyatları nisan ayında yüzde 2 arttı

Nisan 2021 dönemine ilişkin Konut Fiyat Endeksi verileri açıklandı. Açıklanan rakamlara göre Türkiye genelinde konut fiyatları Nisan'da aylık bazda yüzde 2.0, yıllık bazda yüzde 32.4, yıllık reel yüzde 13 yükseldi.

TOKİ'den çok sayıda ile yeni konutlar geliyor: 388 TL taksitle satılacak

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nın dar gelirli vatandaşlar için 14 bin lira peşinat ve 388 TL taksitle satışa çıkardığı evlere yoğun talep olunca yeni konut projeleri de hızla hayata geçiriliyor. TOKİ, İstanbul'un da aralarında yer aldığı çok sayıda ilde yeni konut yapımı için haziran, temmuz ve ağustos aylarında ihaleye çıkacak.

Yabancıya konutta rekor beklentisi: 50 bin adedi zorlayacak

Yabancıya konut satışından 2021 sonu itibarıyla 7 milyar dolarlık gelir bekleyen sektör temsilcileri, özellikle batı ülkelerinde ve ABD'de yaşayan Müslüman gurbetçilerin Türkiye'ye ilgisinin arttığına dikkat çekerek, adet bazında bu yıl 50 binlerin zorlanarak yabancıya konut satışında yeni bir rekor tazelemesi yapılabileceğine vurgu yapıyor.

Mayıs ayında yüzde 16 artış var: 59 binden fazla konut satıldı

Türkiye İstatistik Kurumu mayıs ayına ait Konut Satış İstatistikleri'ni açıkladı. TÜİK tarafından açıklanan verilere göre, Türkiye genelinde konut satışları mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 16,2 artarak 59 bin 166 oldu.

Akıllı AVM 14 ülkeden yatırımcı çekti

Salgına rağmen yabancı yatırımcının Türkiye’ye ilgisinin sürdüğünü belirten İsra Holding Başkanı Abdurrahim Tavlı, Başakşehir’de geliştirdikleri 1.2 milyar lira yatırım değerine sahip ilk dijital alışveriş merkezi V Mall İstanbul'un 14 ülkeden yatırımcı çektiğini söyledi.

İstanbul'un arsa değeri 23,4 trilyon liraya ulaştı

Yapılan araştırmaya göre 2018'de 9,4 trilyon lira olarak ölçülen İstanbul'un arsa değeri, 2020 sonu itibarıyla yüzde 149'luk artış kaydederek 23,4 trilyon liraya (2,7 trilyon dolar) ulaştı. Arsa değeri en yüksek ilçelerin başında 28 bin 270 liralık ortalama metrekare fiyatıyla Şişli gelirken, Şişli'yi, 27 bin lirayla Beyoğlu ve 22 bin 746 lirayla Beşiktaş takip etti. Arsa ticaretinin Silivri, Çatalca ve Arnavutköy'de yoğunlaştığı görülürken, Esenler ve Güngören'de neredeyse boş arsa kalmaması di...

Türkiye’ye 265 milyon dolarlık deprem ve enerji finansmanı

Dünya Bankası Türkiye’ye kamu binalarının depreme karşı dayanıklılığının ve binaların enerji verimliliğinin artırılması için 265 milyon dolar finansman sağladı.

TOKİ’den işçi ücretlerine ilişkin açıklama: Herhangi bir ihmal yok

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ)’den bir şantiyede işçilere ücretlerinin ödenmediğine dair çıkan haberler üzerine yapılan açıklamada, "Provokatif tavırlar sergileyen ve idaremize başvurmak suretiyle yüklenici ya da alt yüklenici işçisi olduklarını belgelendirmeyen bu kişilere ilişkin TOKİ’nin herhangi bir ihmal ve sorumluluğu söz konusu değildir" denildi.

Demir altını solladı

Küresel talep artışıyla demir fiyatlarında hızlı yükseliş inşaatçıları endişelendirdi. Son bir yılda yüzde 106’lık oranla 7 bin 190 liraya çıkan demir cevheri, altındaki yüzde 43'lük artışı da geçti. Maliyetin konuta yansımasının kaçınılmaz olduğunu vurgulayan konut geliştiricileri, hızlı yükselişe denetim istedi.

Kiralara yapılacak zam oranı belli oldu

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan mayıs ayı enflasyon verilere göre TÜFE aylık bazda yüz 0,89 artarken, yıllık bazda ise yüzde 16,59 oldu. Mayıs ayında kira zam oranları için belirleyici olan on iki aylık TÜFE ortalaması ise yüzde 14,13 oldu. Bu da haziran ayında sözleşmesi yenilenecek kiracıların kiralarına yapılacak zam oranının yüzde 14,13'ü geçemeyeceği anlamına geliyor.

Naksan Plastik'in Yenibosna'daki taşınmazı satışa çıkarıldı

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu, Naksan Plastik ve Enerji Sanayi ve Ticaret AŞ'nin Yenibosna'daki taşınmazı ve muhdesatını 35 milyon 170 bin lira bedelle satışa çıkardı.

Süre uzatıldı: Üretim yapanlara OSB'lerde ücretsiz arazi

OSB'lerde bedelsiz veya kısmen bedelsiz arsa tahsisi uygulamasının 31 Aralık 2024'e kadar uzatılması sektörde sevince yol açtı. Sektör temsilcileri bedelsiz arsa tahsisi uygulamasının OSB'lerde boş durumda bulunan sanayi parsellerinin üretime kazandırılması için 'can suyu' niteliğinde olduğunun altını çiziyor.

Ev bütçesi 500 binin altı

Satılık ev arayan her 10 kişiden 7’sinin bütçesinin 500 bin liranın altında olduğu belirlendi. Konut almak için 25-40 yaş grubu 250-500 bin lira bütçe ayırırken, yüzde 39’luk oranla 55 yaş üzerinde bu rakamın 500 bin lirayı aştığı görüldü. En fazla arama İstanbul, Ankara, Antalya ve Bursa’da gerçekleşti.

TOKİ'nin indirim kampanyasından bir ayda 11 bin 768 kişi yararlandı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığınca (TOKİ) konut ve iş yeri sahipleri için 21 Nisan'da başlatılan indirim kampanyasından, 28 Mayıs itibarıyla 11 bin 768 kişi faydalandı. Söz konusu kampanyada 9 bin 631 kişi, borç bakiyesinin tamamını kapatarak tapularını almaya hak kazandı.

Ne konut ne ofis ne de rezidans: Kira fiyatı uçuşa geçen gayrimenkul!

Koronavirüs salgını sonrası müstakil evlere olan ilgi ve fiyatlarda yaşanan artışın yanı sıra kira fiyatları uçuşa geçen başka bir gayrimenkul ise fabrikalar oldu. Özellikle iç talepteki artış ve imalat sektöründe ek yer ihtiyacı sonrası ortaya çıkan talep yoğunluğundan kaynaklı kira artışları İstanbul'da yüzde 55 seviyesine kadar çıktı. Fabrika kiralarında mega kenti ise sırasıyla Ankara ve İzmir izledi. Fabrikaların yanı sıra pandemi nedeniyle çok sayıda şirket evden çalışma uygulamasına geçin...

DAP Yapı’dan Nişantaşı’na ‘Sağlıklı Evler’

DAP Yapı, yeni projesiyle sağlıklı ev konseptini lüksün merkezi Nişantaşı’na getiriyor. Amerikan Hastanesi ile Ihlamur Kasrı arasında konumlanan projede, yüksek tavanlı evlerde ve daire büyüklüğünde geniş teraslarda kendi havuzuna girebilecek ve eşsiz Boğaz, koru ve Nişantaşı manzarasının tadını doyasıya çıkarabileceksiniz. Her detayın titizlikle düşünüldüğü proje, Nişantaşı’nda Lüksün ötesini tanımlayacak.

Konutta yatırımcısını sevindiren iki il: 18 yılda parasını kazandırıyor

Türkiye genelinde konut yatırımının en hızlı döndüğü iller arasında ortalama 18 yıl ile Ankara ve Şanlıurfa başı çekiyor. En uzun amortisman süresi 31 yıl ile Muğla'da olurken, Muğla'yı, 28 yıl ile Kayseri, 27 yıl ile Trabzon ve Aydın takip ediyor. Araştırmaya konu iller arasında ortalama metrekare satış fiyatı Muğla'da 7 bin 771 lira, İstanbul'da 4 bin 587 lira ve Aydın'da 4 bin 169 lira olarak belirlendi.

TOKİ 32 ilde 60 ay taksitle arsa satacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, Ankara, İstanbul ve İzmir'in de aralarında bulunduğu 32 ildeki 278 arsayı satışa, Ankara Çankaya'da bulunan iki meskeni de kiraya sunacak. Konut, ticaret, sanayi, plansız arsa, sosyal kültürel tesis alanları ile akaryakıt istasyon alanları niteliğindeki arsalara alıcılar, yüzde 25 peşinat, 60 ay vade ile sahip olabilecek

Resmen talep yağdı: Çeşme'deki konut ve arsa fiyatları 2,5 kat arttı

İzmir'in bazı ilçelerindeki imarlı arsaların, deprem ve pandemi nedeniyle son 1 yılda çok değer kazandığını söyleyen İzmir Emlak Komisyoncuları Oda Başkanı Mesut Güleroğlu, "İnsanlar maskelerden kurtulmak istiyor. Bu nedenle şehir merkezinden uzak bölgeler talep görmeye başladı. Hal böyle olunca fiyatlar yükseldi. Çeşme'de ihaleye açılan arsaların fiyatları daha önce 2 milyondan başlarken bugün 5 -5,5 milyon TL'den satılır hale geldi" dedi.

Emlak vergisinde son hafta

Bina, daire, arsa, arazi sahiplerinin emlak vergisinde ilk taksit ödemeleri 31 Mayıs’ta sona erecek. Bu yıl yüzde 4,55 yeni değerleme oranıyla vergi değeri 230 bin liraya çıkan bir mülk için 460 lira emlak vergisi ödenecek. Ancak, 200 metrekare tek evi olan emekli, dul, yetim ve hiç geliri olmayan işsizler bu vergiden muaf tutuluyor.

Konut fiyatları mart ayında yüzde 2,4 arttı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Mart 2021 dönemine ilişkin Konut Fiyat Endeksi verilerini açıkladı. Konut Fiyat Endeksi martta aylık yüzde 2,4, yıllık yüzde 32 artışla 165,5 seviyesinde gerçekleşti.

Ev alacak vatandaşlara kritik uyarı: Bodrum katına bakın!

Türkiye’nin deprem kuşağında yer aldığını anımsatan uzmanlar deprem sırasında binanın dolgu duvarlarında meydana gelen çatlakların yapısal hasar olmadığına dikkat çekerken, ev alacak vatandaşlara ise yapısal tasarım projesini kimin yaptığını öğrenmelerini ve bodrum katına inip taşıyıcı sistem elemanlarında korozyon, çatlak ve rutubet olup olmadığına bakmalarını öneriyor.

Demir ve beton fiyatlarındaki artış için Rekabet Kurulu'na inceleme çağrısı

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonları (İMKON) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, demir, çimento ve beton fiyatlarında görülen artışların Rekabet Kurulunca incelenmesi gerektiğini bildirdi.

İnşaat demirlerine yeni alternatif

Türkiye ve dünyadaki inşaatlarda yaygın olarak kullanılan yapı malzemesi çeliğe yenilikçi ve çevre dostu bir alternatif olarak son yıllarda ortaya çıkan Basalt Rebar, çeliğin dezavantajlarını ortadan kaldıran özellikleri ile sektörde dikkatleri üzerine çekiyor.

Emlak Katılım'a faizsiz finans için danışmanlık izni

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Türkiye Emlak Katılım Bankası AŞ'ye faizsiz sermaye piyasası ürünleri ve işleyişi konusunda danışmanlık hizmeti sağlaması için izin verdi.

Adalarda sezonluk daire kiraları dudak uçuklattı: 120 bin TL'ye kadar çıkıyor

Koronavirüs salgınının devam ettiği bu süreçte izole tatil geçirmek isteyen vatandaşlar kiralık dairelere yöneldi. Vatandaş yakın lokasyondaki adalara yöneldi. Adalarda kiralık dairelerin fiyatları ise 120 bin liraya kadar çıktı.

Konutta Türkiye'nin en değerli ilçeleri Beşiktaş ve Sarıyer

Türkiye'nin en yüksek fiyatlı konutlarının bulunduğu ilçeleri baz alan araştırmaya göre, 25 bin 984 lirayla Beşiktaş zirvede yer aldı. Beşiktaş'ı, 19 bin 134 lirayla Sarıyer, 16 bin 941 lirayla Bozcaada ve 15 bin 481 lirayla Bakırköy izliyor. Türkiye'nin en değerli ilk 10 ilçesi arasında İstanbul'dan 7, Muğla, İzmir ve Çanakkale'den birer ilçe bulunuyor.

Yabancıya dört ayda 14 bin konut satıldı

Yabancıya konut satışı yılın ilk dört ayında yüzde 19 artış kaydetti. Satışlar, ilk 4 ayda yüzde 19 yükselişle 13 bin 964 adede ulaşırken en çok konutu ise 2 bin 156 adetle İranlılar aldı.

Konut satışlarında yüzde 124'lük artış!

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan 2021 yılı nisan ayı konut satış verilerine göre konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 124,1 artarak 95 bin 863 oldu.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+