Emlak Haberleri

Bozulan beyaz eşyadan kim sorumlu

Son dönemlerde dayalı döşeli ev kiralamaları arttı. Dayalı döşeli evlerde bozulan eşyalar ise demirbaş mı değil mi sorusunu gündeme taşıdı. Gayrimenkul hukuku uzmanı Avukat Ali Güvenç Kiraz konu ile ilgili net bilgi verdi. Kiraz, “Kiraya verilen evde arızanın giderilmesi belli şartlar çerçevesinde kiracıya aittir” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum açıkladı: LPG'li araçlar için otopark şartlarını sağlayan AVM'leri ilan edeceğiz

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum "(Elazığ depremi) İlk konutlarımızı Sürsürü'de bitirdik, teslimlerini gerçekleştireceğiz. Bu yıl sonuna kadar 8 bini Elazığ'da, 2 bini Malatya'da olmak üzere 10 bin konutumuzu bitirip vatandaşlarımıza teslim edeceğiz." dedi. Otopark Yönetmeliği ile ilgili de açıklamalarda bulunan Bakan Kurum, "Muayeneleri yapılan, uygun olan LPG'li araçlar AVM otoparklarına girebilecek"dedi.

Yerli inşaat malzemesi konut fiyatlarını yüzde 15 düşürebilir

Tedarikçiler ile müteahhitler arasında mal-hizmet alışverişi için oluşturulan proje veri ve talep bankası YapıRadar'ın Genel Müdürü Saygın, maliyetleri artan inşaat malzemelerinin yerine, yerli malzemelerin ve teknolojik partnerlerin kullanılmasıyla konut fiyatlarını yüzde 15 oranında düşeceğini belirtti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da sektörün ithal inşaat malzemeleri yerine yüzde yüz yerli kaynaklardan ihtiyacını karşılaması için çalışmalara başladı. Yerlilik oranının artmasıyla düşen inşaat...

Ağustos ayında konut satışları yüzde 54,2 artarak 170 bin 408 oldu

Son dakika haberine göre Türkiye genelinde konut satışları ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 54,2 artarak 170 bin 408 oldu.

Gayrimenkulde dikkat çeken uygulama: Güvenlik değeri ölçülecek

Gayrimenkul sektörünün güvenli alım-satım platformu GABORAS dikkat çeken bir uygulamayı daha hayata geçiriyor.Dünyanın en büyük güvenlik şirketi G4S ile iş birliği yapan kurum gayrimenkullerin artık risk durumunu da eş zamanlı izleyip, analiz ederek, raporlayabilecek.

Koronavirüs sonrası konut kiraları da değişti

GABORAS, pandemi sonrası konut kira fiyatlarındaki değişimi inceledi. 2019 ve 2020 yılındaki fiyatların ele alındığı çalışmada Adana, Çanakkale, Mersin ve Kayseri’de kira fiyatlarında düşüşler yaşanırken, İzmir, Muğla ve Antalya’da yüzde 20’nin üzerinde artış görüldü.

Kuşadası’nda bin 500 yıllık zeytin ağacına bitişik yapılan villa yıkıldı

Aydın’ın Kuşadası ilçesinde bin 500 yıllık olduğu tahmin edilen zeytin ağacının hemen yanına yapılan villanın beş yıllık yapı ruhsat süresinin dolduğu ortaya çıktı. Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği’nin (EKODOSD) şikayeti üzerine harekete geçen Kuşadası Belediyesi Yapı Kontrol Müdürlüğü, villayı sahibine yıktırdı.

Milyonlarca kiracıyı ilgilendiren zam oranı belli oldu

TÜİK tarafından ağustos ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla kiralara yapılacak zam oranı da belli oldu. Kira zam oranlarında baz alınan Tüketici Fiyat Endeksi'nin (TÜFE) 12 aylık ortalamasındaki artış oranı yüzde 11,27 oldu. Eylül ayında sözleşmesi yenilenecek bir kiracıya yapılacak zam oranı da yasal olarak yüzde 11,27'yi geçemeyecek.

Fay hattı geçen 18 ilde 100 bin bina taşınacak!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından gündeme getirilen ve çalışmalarına başlanıp çok yakında Meclis'e sunulması planlanan 'Fay Yasası' kapsamında fay hatları üzerine yapılan binaların dönüştürülmesi ve daha güvenli bölgelere taşınması gündemde. Yapılan bir araştırmaya göre ise aralarında İzmir, Balıkesir, Aydın ve Muğla gibi illerin de yer aldığı 18 şehrin içerisinden fay hattı geçerken söz konusu hatlar üzerinde yer alan bina sayısı ise 100 bini bulunuyor. 11. Kalkınma Planı'nda da kısmen ...

Kredisini yapılandıranlara dikkat çeken çağrı: Ödeyen varsa iade için başvursun!

Konut kredisi yapılandırmalarına yönelik çok sayıda yargı kararına rağmen bazı bankalar komisyon ya da erken ödeme tazminatı almaya devam ediyor. Hiç bir yasal dayanağı olmayan söz konusu ücretler için gerekli yasal mercilere başvuranlar ise parasını geri alıyor. Son olarak kendisinden kredi yapılandırmasında alınan yüzde 1’lik ücreti şikayet eden vatandaşı tüketici hakem heyeti haklı buldu ve ödenen ücretin iadesine yönelik karar verdi. Konuyla ilgili konuşan tüketici birlikleri ise kredi yapıl...

Emlak danışmanları yeni döneme hazırlanıyor

Gayrimenkul ticaretiyle uğraşan kişilere getirilen zorunlu Emlak Danışmanlığı Mesleki Yeterlilik Belgesi 1 Eylül itibariyle yürürlüğe girecek. Gayrimenkul sektörünün en kapsamlı veri havuzunu yöneten GABORAS, yoğun şekilde devam eden Dijital Gayrimenkul Okuryazarlığı (DGO) ve Yerel Ağ programlarıyla emlak danışmanlarını yeni döneme ve menkulleşme atağına hazırlıyor.

Sahte emlakçıya yasal düzenleme: 1 Eylül’den itibaren yetkisi olmayan çalışamayacak

Emlak sektörüne yönelik düzenleme uyarınca 1 Eylül’den itibaren yetki belgesi olmayan işletmeler ruhsat alamayacak ve bu kişiler emlakçılık yapamayacak. İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, “Artık internetteki sahte ilanlar kaldırılacak ve belgesiz işletmeler bu platformlara ilan veremeyecek” dedi.

Emlakçılıkta yeni dönem 1 Eylül'de başlıyor: Yetki belgesi olmayanlar emlakçılık yapamayacak

Emlak sektörüne yönelik düzenleme uyarınca 1 Eylül'den itibaren itibaren yetki belgesi olmayan işletmeler ruhsat alamayacak ve bu kişiler emlakçılık yapamayacak. İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa "Uygulama, sektörde mağduriyetlerin ve kayıt dışılığın önüne geçilmesini hedefliyor. (Bu sayede) Sektöre kalite ve disiplin gelecek. Tüketicilerimiz mutlaka yetki belgeli emlakçılarla çalışmalı. Ofise gittiğinde bu belgeyi sormalı. Artık internetteki sahte ilanlar kaldırılacak ve belgesiz...

TOKİ’den 120 bin TL'ye konut: 9 ilde 400 adet satılacak!

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nın konut satışları devam ediyor. TOKİ tarafından 9 ilde toplam 400 konut dar ve orta gelirli vatandaşlar için kurasız, uygun fiyattan satışa sunuldu. Konutların 2+ 1 ile 3+1 daireler şeklinde olduğu belirtilirken, fiyatların ise 120 bin liradan başlayıp 260 bine kadar çıktığı öğrenildi. İşte TOKİ'nin uygun fiyatlı konutlarının satışa çıkarıldığı iller ile başvuru tarihleri ve şartları..

Konutta asıl rekor salgın sonrasında: Artık herkes Türkiye diyecek

Konut sektöründe önümüzdeki dönemde yabancı yatırımcı hareketliliği bekleniyor. Dövizde yaşanan yükseliş ile sağlık alanında yürütülen başarılı çalışmaların bunda etkili olacağını belirten Yılmaz İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Yılmaz, yurt dışı hava trafiğinin normalleşmesiyle yabancıya satışın eski rakamların 4 katına çıkacağını söyledi.

Yabancıya en fazla konut satılan ikinci il oldu

Temmuz ayı konut satışları dün açıklandı. Kamu bankalarının başlattığı düşük faiz kampanyası ile konut satışları temmuz ayında rekor kırdı. Türkiye genelinde konut satışları 2020 Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 124,3 artarak 229 bin 357 olurken, Antalya yabancılara konut satışında ikinci sırada yer aldı.

GİGDER Başkanı Akbal: Uçuşların başlamasıyla olumsuz tablo ortadan kalkmaya başladı

Temmuz ayında uluslararası yatırımcıya 2 bin 772 konut satıldı. Özellikle uluslararası uçuşların açılmasının pandeminin ortaya çıkardığı olumsuz tabloyu ortadan kaldırmaya başladığını söyleyen Gayrimenkul Yurt Dışı Tanıtım Derneği Başkanı (GİGDER) Ömer Faruk Akbal, özellikle doğayla bütünleşik evlerin satışlarındaki artışa dikkati çekti.

Su altında kalacak: Yeni Yusufeli ilçesi hızla inşa ediliyor

Artvin’de yapımı devam eden ve bittiğinde Türkiye’nin birinci, dünyanın üçüncü en yüksek kemer barajı olacak Yusufeli Barajı nedeniyle sular altında kalacak Yusufeli ilçesinin taşınacağı yeni yerleşim alanındaki çalışmalar da tüm hızıyla sürüyor. Yeni yerleşim yeri çalışmaları 3 bölgede yürütülürken, projenin yüzde 40'ı da tamamlandı.

İstanbul'un deprem hazırlık kapasitesi yetersiz çıktı!

1999 yılından bu yana İstanbul’un deprem hazırlık kapasitesi mercek altına alındı. Yapılan değerlendirmede İstanbul’un depreme hazırlık kapasitesinin 64 üzerinden 28 puan alırken bu hazırlıkların İstanbul gibi bir şehir için yeterli olmadığı belirtildi. Uzmanlar riskli alanlardaki eski konutlar için hızlı menkulleşme ve eski-yeni konut takası için doğru zamanı olduğunu belirtiyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum: Acil öncelikli dönüştürülmesi gereken 1,5 milyon konut var

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Acil dönüştürülmesi gereken 1,5 milyon konutun dönüşümünü önümüzdeki 5 yıl içerisinde tamamlayacağız. Çalışmalarımızı, yerinde ve gönüllü dönüşüm ilkesiyle, vatandaşlarımızı mağdur etmeden, taşınma, kira yardımı gibi desteklerle süreci kolaylaştırarak sürdürüyoruz" dedi.

Bakan Albayrak: Konut satışları temmuzda tüm zamanların en iyi rakamlarına ulaşarak tarihi rekor kırdı

Türkiye genelinde konut satışları temmuzda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 124,3 artarak 229 bin 357 oldu ve rekor seviyeye ulaştı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, konut satışı rakamlarına ilişkin açıklamada bulunarak, "Konut satışları temmuzda tüm zamanların en iyi rakamlarına ulaşarak tarihi rekor kırdı" ifadelerini kullandı.

Konut satış rakamları açıklandı: Yüzde 124,3 artarak 229 bin 357 oldu

TÜİK konut satış rakamlarını açıkladı. Türkiye genelinde konut satışları 2020 yılı temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 124,3 artarak 229 bin 357 oldu. Konut satışları aylık bazda ise yüzde 20 oranında artış gösterdi.

Bakan Karaismailoğlu açıkladı: Bölünmüş yolların uzunluğu yüzde 350 arttı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından atılan adımlar sonrası bölünüş yol uzunluğu 18 yıl içerisinde yüzde 350 arttı. Konuyla ilgili son verileri sosyal medya hesabı üzerinden paylaşan Bakan Karaismailoğlu, bölünmüş yol uzunluğunun 27 bin 470 kilometreye çıktığını, yollar üzerinden ise 306 milyon saat (11.5 milyar lira) zaman ve toplam 6.8 milyar liralık akaryakıt tasarrufu sağlandığını belirtti.

Başakşehir Belediyesi'nden çok konuşulacak sosyal konut projesi: Yuvam Bahçeşehir Evleri

Başakşehir Belediyesi vatandaşlara modern bir yaşam alanı sunmak için sosyal konut projesini hayata geçirdi. ‘Yuvam Bahçeşehir Evleri’ projesi vatandaşlara modern yaşam alanları ve çocuklar için güvenli bir ortam sağlamayı vaad ediyor. Günün 24 saati güvenlik, açık kapalı otopark, spor salonu, sosyal alanlar, camiler, eğitim kurumları, üniversiteler ve hastaneler imkanı sağlıyor. 2+1 ve 3+1 olmak üzere farklı planlara sahip daire seçeneklerine sahip Yuvam Bahçeşehir Evleri, 344.bin TL’den başlay...

Kayıt dışılık ortadan kalkarsa kişi başı milli gelir 25 bin dolara çıkabilir

Son 20 yılda gayrimenkul sektöründe 34 milyon alım satım işlemi gerçekleştiğini ve bu satışların toplamının bilançolara 933 milyar dolar olarak işlendiğini söyleyen GABORAS CEO’su Kurtuluş Altun, ancak big data teknolojisiyle yaptıkları tespitlere göre aslında toplam satış hacminin 2.8 trilyon dolar olduğunun altını çiziyor.

FETÖ'den alınan Zaman gazetesi binası Bakırköy Adliyesi'ne ek hizmet binası oluyor

15 Temmuz'da yaşanan darbe girişimi sonrasında kapatılan FETÖ terör örgütüne ait Zaman Gazetesi'nin binasına ne olacağı belli oldu. Akşam saatlerinde binaya Bakırköy Adliyesi Ek Hizmet Binası yazılı tabela asıldı.

Diyarbakır'da fırsatçılar nedeniyle ev kiraları yüzde 300 arttı: Fiyatlar son 2 haftada aniden arttı

Diyarbakır'da Kurban Bayramı öncesi bin 500 ile bin 600 TL arasında kiralanan daireler, tayin ve üniversite öğrencilerinin geleceği dönemle birlikte, fırsatçılar tarafından yüzde 300'e kadar oranla zamlandı. Diyarbakır Emlakçılar Derneği Başkan Yardımcısı Fırat Akçakmak, kentteki en büyük sorunlardan birinin de son 2 haftada aniden artan kiralar olduğunu söyledi. Emlak ve gayrimenkul danışmanı Cezayir Tunçbilek ise, yapılan zamla kentte bin TL'ye kiralanan dairelerin fiyatlarının 4 bin liraya ka...

Emlakçılıkta yeni dönem: Satış ve kiralamaya dört şart geliyor

Emlakçılıkta yeni bir döneme giriliyor. Geçtiğimiz yıllarda uzun istişareler sonrası hazırlanan yönetmeliğin uygulanması için tanınan süre 31 Ağustos'ta doluyor. Düzenleme ile birlikte artık her önüne gelen gayrimenkul alım satım işi yapamayacak. Emlakçılık yapanların yetki belgesi olması zorunlu olacak. Şimdiye kadar 3'te 1'i oranında başvuru yapılan belgenin yanı sıra m2, mezuniyet, 12 aya kadar çalışma şartı da aranacak. Sahte ve yanıltıcı ilanlardan internet siteleri de sorumlu olacak. Birde...

Avrupalı karadan ulaşacağı eve talip

Türk gayrimenkullerine ilgi rakamlara yansıdı. 145’ten fazla yabancı ülke vatandaşı 5 yılda 148 bin 996 konut satın aldı. Alımda Iraklılar öne çıktı. Emlak komisyoncuları pandemi sonrasında ise Avrupa’ya kara yolu ile geçişin kolay olduğu yerlerde AB ülkesi vatandaşların konut ve arazi arayışlarının arttığını söyledi.

Kredili konut satışı yüzde 1000 arttı

Kredi oranlarının düşmesiyle Temmuz ayında kredili konut satışı, 141 bin 434’le geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1000 arttı. En çok konutun satıldığı iller İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Kocaeli oldu. İstanbul’da 27 bin 424 kredili konut satılırken, Ankara 18 bin 566 kredili satış işlemiyle ikinci sırada yer aldı.

Kredili konut satışı, geçen yılın temmuz ayına göre yüzde 1000 arttı

Koronavirüs salgınının ardından normalleşme çalışmalarının ardından kredi faiz oranları düşürüldü. Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, temmuzda kredili konut satışının 141 bin 434 işlemle geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1000 arttığı bildirildi.

Kentsel dönüşüm için yılın ilk yarısında 307 milyon kira yardımında bulunuldu

Kentsel dönüşümde kira yardımları devam ediyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kentsel dönüşüm alanlarında yılın ilk yarısında 307 milyon lira kira yardımında bulundu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, 2020 yılının ilk 6 ayında en fazla kira yardımı yapılan iller İstanbul, Ankara, Elazığ, Antalya ve İzmir oldu.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+