Ruhun Allah ile buluştuğu ibadet: Hac

Sözlük anlamı "yönelmek" olan hac, Müslümanların her sene kutsal mekanları ziyaret edip, ibadetleri yerine getirmek için Mekke'ye gitmesiyle gerçekleşiyor. Müslümanları aynı çizgide birleştiren, kulu Allah'a yaklaştıran ve benliğe 'biz' olmayı tattıran bu kutsal ibadetin detaylarını ele aldık.

Otostopu en çok asfalt için özlüyorum

Geçtiğimiz yıllarda “Her Şey Biraz Eksik, Otostop Hariç” isimli kitabıyla tanıdığımız Ümit Aksoy, “İnsan bazen bir fren sesine âşık olabilir” diyor ve otostopun ‘fren sesinden ibaret’ şeklinde özetliyor. Otostopu en çok asfalt için özlediğini söyleyen Aksoy, “Yağmur yağınca yalnızca toprak değil asfalt da bir kokuyor, havalanıyor ki sormayın. Buram buram, tane tane zift kokuyor” diyor.

Bayramda et tüketimine dikkat

Kurban Bayramı’nda tüketilen et miktarı kadar, etlerin saklanma, hazırlanma ve pişirme yöntemlerinin de aynı öneme sahip olduğunu söyleyen Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Görevlisi Funda Esin Fakılı, doğru saklama, pişirme ve tüketme yöntemlerini anlattı.

Hayata geride başlayan insanlar

Dijital medyanın mizah alanındaki boşluğunu dolduracak olan gztmzt.com'da birbirinden eğlenceli videolar yer alıyor. İşte ebeveynlerin kurbanı olan bazı şanssız insanlar...

Mısırlı imamdan duygulandıran Türkiye desteği

Kuveyt'te imamlık yapan Mısırlı Seyyid Muhammed Mustafa, ABD'nin yaptırımlarına karşı Türkiye'ye destek için eşine ait altınları hibe etmek istedi.

Tek parmakla hayata tutundu

Yüzde 98 engelli olan ve sadece sağ elini kullanabilen 43 yaşındaki Erdal Yalçın, tek parmağıyla yazdığı 17. kitabını okuyucuyla buluşturmaya hazırlanıyor. Kitaplarında engellilerin sesini duyurmaya çalışan Yalçın, "Kitap yazmak, duyguları paylaşmak harika bir duygu. Engelinizden utanmayın, evlere kapanmayın. Herkesin yapabileceği bir şey mutlaka vardır" dedi.

Ani'nin görünmeyen yüzü ortaya çıkartılıyor

"Dünya kenti", "medeniyetler beşiği" olarak nitelendirilen Ani Örenyeri'nde yapılan arkeolojik kazılarla tarihi zenginlikler gün yüzüne çıkartılıyor.

Yavuz Bingöl ve İzzet Yıldızhan’dan birlik beraberlik çağrısı

Türkiye'ye karşı yapılan ekonomik saldırılar için sanatçı Yavuz Bingöl, “1 dolara vatanını satanlarla, canını vatanına feda edenlerin savaşı bu. Birlik beraberlikle aşacağız”, sanatçı İzzet Yıldızhan ise “Ülkemizin üstüne oynanan son oyun, başka oyunları kalmadı” diyerek iki sanatçı sosyal medya hesabından birlik beraberlik çağrısı yaptı.

Ünlü yönetmen vefat etti

90'lı ve 2000'li yıllar arasındaki etkileyici aile dizilerine imza atan ve Kaygısızlar dizisinin yönetmenliğini yapan Cankat Ergin, ALS hastalığından dolayı bir süredir tedavi olduğu hastanede hayatını kaybetti.

Haluk Levent'ten Trump'a tepki: Faşist

ABD Başkanı Donald Trump'un Türkiye'ye yönelik dolar kuruyla ilgili attığı tweete şarkıcı Haluk Levent'ten cevap geldi. Levent, "Faşist ve zayıf yönetiminiz ülkemi tehdit ediyor" dedi. Trump'a daha önce de Filistin yüzünden tepki gösteren Haluk Levent,"Dünyayı gittikçe daha berbat bir yer haline getirmek istiyor" demişti.

Devleti düşünmek; en eski, yeni uğraşımız…

Devlet dediğimiz büyük yapı, ait olduğu milletin kültür ve iradesini dikkate alacak tarzda icra-ı faaliyet etmek zorundadır. Bu denklemde siyaset ve idare, mahiyet itibariyle farklı tarafları değil aynı tarafın farklı yüzlerini teşkil ederler. Demokrasi, bu aynîliği zarurî hâle getiren ve güçlendiren şeydir. Zira devletler milletlerin kendilerini ifade tarzından başka bir şey değildir.

Stres çarkındaki bilinmeyen tehlike

Stres çarkının çocuklarda dikkat dağınıklığına sebep olabileceğini ileri süren Uzman Psikolog Seda Gün, ilerleyen yaşlarda büyük sorunlar doğurabileceğini söyledi.

Boncuklara adanan bir ömür

Mesleğini ilk günkü aşkla sürdüren nazar boncuğu ustası Mahmut Sür, Türkiye'nin "Yaşayan İnsan Hazinesi" listesinde yer alıyor. 'Bir usta bin usta yetiştiriyor' projesi ile 20 usta yetiştirecek olan Sür, ilerleyen yaşına rağmen 3 bin yıllık kültürü yaşatmaya çalışıyor.

Dünyanın en hızlı batan şehri: Cakarta

Endonezya’nın başkenti Cakarta’nın dünyanın en hızlı batan şehirlerinden biri. Araştırmacılar, önlem alınmazsa şehrin büyük kısmının 2050’ye kadar deniz altında kalacağı konusunda uyarıyor.

Türk Kızılayı'na rekor kan bağışı

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Spor A.Ş tarafından düzenlenen "Her Adım Bir Hayat" yürüyüşünün ardından Türk Kızılayına 4 saat içerisinde 200 ünitenin üzerinde kan bağışı gerçekleştirildi. Etkinlikler hakkında bilgi veren Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, "Bir etkinlikte en fazla kan bağışı yapılma rekorunu kırdık" dedi.

İştah azaltan yiyecekler

Uzun süre tok tutan ve iştahı azaltan gıdalar diyetlerin başarılı olmasını sağlayan etkenlerin başında geliyor. Yumurta, bakla, nohut, mercimek, fasulye, barbunya, armut gibi yiyecekler sağlıklı olmasının yanı sıra doğru tüketildiğinde tok kalmanıza da yardımcı oluyor.

Kavga eden balıklar

Dijital medyanın mizah alanındaki boşluğunu dolduracak olan gztmzt.com'da birbirinden eğlenceli videolar yer alıyor. İşte kavga eden balıklar...

Dombıra sesleri Ankara'dan yükselecek

Geleneksel Türk müziğinin kadim çalgılarından olan ve bağlamanın atası olarak tanımlanan dombıra, Ankara’da bir grup müziksever tarafından üretime alındı.

Ceviz Ağacı’ndageri sayım

Yönetmen Faysal Soysal, Ceviz Ağacı isimli filmi için çekimlere başlıyor. Geçtiğimiz günlerde Priştine Film Festivali’nden senaryo özel ödülü alan film, Kültür Bakanlığı’ndan da senaryo yazım desteği almıştı.

Turandot’a Karahan ses verecek

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü, tenor Murat Karahan, 4 Eylül’de başlayacak Aspendos Opera Bale Festivali’nde Turandot Operası ile seyirci karşısına çıkacak.

Kirli bencillikler

İdlib’dekisüreci anlamak

Esad’ın İdlib’e yönelik muhtemel müdahalesinde gerek Rus Hava Kuvvetleri gerekse Suriye ordusunun hava unsurları –daha önce pek çok yerde olduğu gibi– sivil hassasiyetini göz ardı ederek yoğun bir bombardıman gerçekleştirecektir. Bu tür bir müdahale hem insani kayıpları artıracak hem de bölgeden yeni sivil kaçışları tetikleyecektir.

Yeni Şafak Pazar Eki'nde bu hafta

Yeni Şafak Pazar Eki, bu hafta birbirinden farklı haberleriyle dikkat çekiyor. Müslüman yazarları Türk yayıncılığı ile tanıştıran Ahmet Kot röportajı, çarşıya bayrama gelen Kurban Bayramı hareketliliği ve birbirinden kaliteli içerikler Yeni Şafak Pazar ile evlerinize konuk oluyor.

Kudüs’e sanatımızladestek veriyoruz

Vakt-i Kıraat Derneği, Kudüs’deki kutsal mekanlara dikkat çekmek ve genç ressamları desteklemek amacıyla Filistin’de 'Mobil Resim Atölyesi' gerçekleştirdi.

Hacı adayları kutsal topraklarda dua ediyor

Hac ibadetlerini yerine getirmek için kutsal topraklara gelen yüz binlerce hacı adayı, günlerini ibadet ve dua ederek geçiriyor. Umre sırasında hacı adayları, Kabe'yi tavaf edip Safa ve Merve tepeleri arasında umre sayi yapıyor.

İtalya'nın en iyi dondurmacıları

Türkiye'de sıkça aranan bir lezzet olan Roma Dondurmacısı'nın İtalya'da hiç olmadığını öğrendiğimizde biz de İtalya'da 'Gelato' olarak adlandırılan en iyi dondurmacıları sizler için derledik.

Tatlıses: Avuçlarını ovuşturanlar yine avuçlarını yalayacaklar

ABD yaptırımları ve dövizdeki spekülatif ataklarla Türk ekonomisine yönelik gerçekleştirilen saldırılar karşısında ünlü türkücü İbrahim Tatlıses'ten Cumhurbaşkanı Erdoğan'a destek mesajı geldi. Erdoğan'ın Türk Bayrağını yerden alıp göğsüne koyduğu görüntüleri sosyal medya hesabından paylaşan Tatlıses, paylaşımının altına ise ''Şimdi avuçlarını ovuşturanlar, yine avuçlarını yalayacaklar" notunu düştü.

Bayramınalternatif rotaları

Dokuz günlük Kurban Bayramı tatili yaklaştıkça planlar da netleşmeye başladı. Ancak henüz planını yapamamışlar için büyük şehirlere yakın birkaç lokasyon seçtik.

Kızılcığın tam mevsimi

Kızılcık, “üçüncü göz” olarak adlandırılan ve beyinde bulunan epifiz bezini temsil eder. Yani kızılcık beyin, beyinde bulunan epifiz bezi, göz gibi bir çok organ ve sağlıklı yaşamayı sağlayacak vücut saatimizin düzeni için çok değerli bir meyve… Üstelik tam mevsimi.

MutfaktaOsmanlı tarifleri var

Binlerceyıllık yemek kültürümüzün içinde binlerce de tarif var. Bamya Çalkalaması veya Gülbeşeker Şemsiyesi 19. yüzyıldan sonra unuttuğumuz lezzetlerden.

Bayram alışverişini fırsata dönüştürün

Bayram alışverişinizi fırsata dönüştürebilirsiniz. Sezon sonunda kıyafetler indirime girmişken hem bayram için hem gelecek sezon için alışveriş yapma olanağına sahipsiniz. Kıyafetlerin sezon trendi değil her zaman giyilebilecek bir tarzda olmasına dikkat edin.

Ok atmayaüç yaşındabaşladım

Bulgaristan’da düzenlenen Avrupa Grand Prix müsabakalarında milli okçu Mete Gazoz, şampiyon oldu ve altın madalya kazandı. 19 yaşındaki milli sporcu üç yaşından beri okçulukla ilgileniyor. Gazoz, “Babam başta olmak üzere ailem okçuluk dünyasının merkezinde yer aldığı için oyuncaklarım da doğal olarak ok ve yaylar oldu.“ diyor.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.