18,5 yıldır komisyon başkanı

Sağlık Bakanlığı bünyesinde ilaç ruhsatları için görüş bildiren 19 ayrı komisyon bulunuyor. Bu komisyonlardan birinin başkanlığını ise 1999 yılından bu yana Prof. İsmail Balık yapıyor. Komisyon üyelerinden görev yapıları nedeniyle kendilerini ifşa etmemeleri isteniyor. Balık ise sosyal medya hesabı Linkedin’deki bilgilerinde İlaç Ruhsat Komisyonu Başkanı olduğunu gizlemiyor. Balık, ilaç firmalarının sponsorluğundaki kongreleri düzenleyen İlaç Bilincini Geliştirme ve Akılcı İlaç Kullanımı Derneği...

'Osmanlı Devleti Atlası' yeniden hazırlanıyor

Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Turan, "Osmanlı Devleti Atlası ve genel anlamda bir Türk Tarihi Atlası yok. Var tarihte ama yeterli değil. En azından güncel ve daha yeterli hale getirmek için çalışmalarımız var" dedi.

Diriliş Ertuğrul'un 108. bölüm fragmanı: Ertuğrul tevkif ediliyor

Bu hafta izleyenleri ekranlara kilitleyecek olan Diriliş Ertuğrul 108.bölüm fragmanı TRT 1 tarafından yayınlandı. Peki Diriliş Ertuğrul yeni bölümünde neler olacak? Ertuğrul Bey tevkif mi ediliyor? İşte tüm detaylar...

Türkiye'nin cüce su aygırı 'Mela' 1 yaşında

Darıca'daki hayvanat bahçesinde Türkiye'nin ilk cüce su aygırı olarak dünyaya gelen Mela'nın birinci doğum günü, hazırlanan özel pastayla kutlandı. Doğada 2 ya da 3 bin civarında bulunan cüce su aygırıları, nesilleri tehlikede olduğu için kırmızı listeye alındı.

Doktorları şaşkına çeviren çocuk: Tavuk gibi yumurtluyor

Endonezya'da yaşayan 14 yaşındaki Akmal, iki yıldır "yumurtladığını" iddia etti. Çocuğun babası, oğlunun 'yumurtladığı' yumurtaların akının olmadığını söyledi.

Kültür ve Sanat Özel Ödülleri verildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Sanat Özel Ödülleri Töreni'nde konuştu. Erdoğan, 'Türkiye'nin 2023 hedeflerinin somut unsurları için gece, gündüz çalışırken kültür ve sanatı da asla ihmal edemeyiz' dedi. Sinema dalında Safa Önal, Musiki dalında Cüneyt Kösal, Sanat Tarihi dalında Prof. Dr. Nurhan Atasoy, Tasavvuf Tarihi dalında Prof. Dr. Süleyman Uludağ, Kültür ve Sanat Kurumu dalında Baksı Müzesi ödüle layık görüldü.

Alper Kul: Beni Hasan Şaş sandılar ikram ettiler ben de yedim

Ünlü oyuncu Alper Kul, yıllar sonra bir itirafta bulundu. Sık sık Hasan Şaş'a benzetildiğini ifade eden Alper Kul, yıllar önce başından geçen komik bir anıyı anlattı. Yıllar önce bir otelde Hasan Şaş sanılarak ağırlandığını söyleyen Alper Kul, "'Hasan değilim' deyince bozuldular ama her şeyi yedim" dedi.

Muazzez Ersoy konser gelirini Mehmetçik'e bağışladı

Muazzez Ersoy’un geçtiğimiz gün verdiği konserin gelirini ‘14 Şubat’ta Sevgilimiz Mehmetçik’e hareketinden yola çıkarak Mehmetçik Vakfı’na bağışladığı ortaya çıktı.

'İkna odasını hatırladığım zaman hala çok kötü oluyorum'

Dr. Arzu Tatlı, başı açık fotoğraf vermediği için ikna odasına çağrıldığını, hocaları tarafından çeşitli baskılara maruz kaldığını belirterek ikna odasını hatırladığı zaman hala çok kötü olduğunu söyledi. Dr. Tatlı, "İlginç bir şekilde benim başımdaki iğnemin renginden hangi cemaatten olduğumu falan söylüyorlardı. Başına taktığın iğnenin rengiyle yani kendi kafalarında birtakım teoriler kurmuşlardı'' dedi.

Halit Bekiroğlu'nun 'Düşünce Mola' kitabı çıktı

ÖNDER Genel Başkanı Halit Bekiroğlu’nun çeşitli konulardaki yazılarından oluşan Düşünce Mola kitabı, İlke Yayınları’ndan çıktı.

"Google'ı Sultan İkinci Abdülhamid Han buldu"

Sakarya Üniversitesi'nden Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu, Kütahya'da düzenlenen "Vefatının 100. Yılında Ulu Hakan 2. Abdülhamid Han Konferansı"nda konuştu. Sofuoğlu ilginç bir iddia ortaya atarak, "Gidemediği yerlerin fotoğrafını çektirip izliyor" dediği Sultan Abdülhamid'i, 'Google'ı kullanan, ilk icat eden kişi' olarak tanımladı.

Ortaokul öğrencilerinden Afrin başvurusu

Sakarya’nın Karasu ilçesinde 2 ortaokul öğrencisi Afrin’e giderek Mehmetçiğe destek olmak için askerlik şubesine başvurdu. 10 yaşındaki Kerem Yetgin ve 11 yaşındaki Sezgin Düzenli, Afrin'e giderek Mehmetçiğe yardım etmek istediklerini söyledi.

Yirminci asrın vahşeti: Hocalı Soykırımı

Ermenilerce 26 yıl önce işgal edilen Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında gerçekleştirilen katliamın acısı ilk günkü gibi tazeliğini koruyor. Doç. Dr. Elçin Zamanov, "Bu facia çok büyük bir soykırımdı. Birçok halkın tarihinde facialar, soykırımlar olmuş ama bu Hocalı Soykırımı görülmemiş vahşilikle hayata geçirilmişti" dedi.

21 Şubat Çarşamba reyting sonuçları: Diriliş Ertuğrul mu, Sen Anlat Karadeniz mi?

21 Şubat Çarşamba günü reyting sonuçları açıklandı. AB ve ABC1 gruplarında Diriliş Ertuğrul birinci olurken, Total'de birincilik yine Sen Anlat Karadeniz'in. Ayrıca ABC1'de yarım puanla ikinci olan Sen Anlat Karadeniz'in Diriliş Ertuğrul'u önümüzdeki hafta geçeceği konuşuluyor. İşte 21 Şubat Çarşamba reyting sonuçları...

Tombi yeniden ders başı yaptı

İzmir Bayraklı’daki bir ilkokulun 3. sınıfında yaşayan, öğrencilerin de severek baktığı kedi Tombi, bir velinin şikayeti nedeniyle sınıftan ayrılmak zorunda kaldı. Milli Eğitim Müdürü'nün talimatıyla çocukları sevindirecek haber geldi. Tombi, tekrar okula dönecek ve bakımı için tüm şartlar sağlanacak.

Bu hafta 6 film vizyona girecek

Türkiye'deki sinema salonlarında bu hafta 2'si yerli 6 film vizyona girecek. Demet Akbağ ve Zafer Algöz'ün rol aldığı "Görevimiz Tatil" yıllardır tatile gitmemiş bir ailenin tatil yolculuğunda yaşadıkları maceraları beyaz perdeye taşıyacak. Ridley Scott'ın yönettiği "Dünyanın Bütün Parası" dünyanın sayılı zenginlerinden petrol milyarderi Jean Paul Getty'nin, kaçırılan torununun fidyesini ödemek istememesi sonrası gelişen olayları konu alıyor. İşte bu hafta vizyona girecek filmler...

Diriliş Ertuğrul 107. bölümde Ertuğrul'un düşmanı Ares Müslüman oldu

Diriliş Ertuğrul dizisinin 107. bölümünde sürpriz bir gelişme yaşandı. Ertuğrul, büyük düşmanı Ares'i düşmanlarının elinden öldürülmek üzereyken kurtardı. Ertuğrul'un düşmanına olan merhametinden duygulanan Ares, 'Tanrı bana son şans olarak dostluğunu ve dinini gönderdi. Dinine girmek için ne yapmam lazım' dedi. Diriliş Ertuğrul'un son bölüm final sahnesinde, Ares kelime-i şehadet getirerek Müslüman oldu. İşte Ares'in Müslüman olduğu o sahne...

Trump’ın güvenlik stratejisinde Ortadoğu

Modernleştikçekültürü kaybettik

İtalyan yönetmen Giulia Frati Tarlabaşı, Sulukule, Eminönü’ndeki seyyar satıcıların seslerinden yola çıkarak “İstanbul Yankıları” adlı belgeseli çekti. Kenar mahallelerinin sesini yansıtmak istediğini belirten yönetmen, “Çok kültürlü mahalleler yok oluyor. Değişim kaçınılmaz ama önemli olan modernleşme adına insanlığımızı kaybetmememiz” diyor.

Hedef% 100 yerli

Yeni Şafak’ın açtığı ilaç dosyası hem sektör hem vatandaş nezdinde büyük memnuniyet oluşturdu. Zam ve kar beklentisiyle eczanelere verilmeyen pek çok ilaç bulunur hale geldi. Sektör temsilcileri ilaç dosyasının yüzde 100 yerli ilaç hedefi için ışık tuttuğuna dikkat çekiyor.

Beyninden 2 kilograma yakın tümör alındı

Hindistan'da 31 yaşındaki bir kişinin beynindeki 1 kilogram 873 gram ağırlığındaki tümör ameliyatla alındı.

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan'dan mektupla yardım istedi

Amasya'da yaşayan ve obezite hastalığı ile buna bağlı çeşitli hastalıklarla mücadele eden Name Koç, Sağlık Bakanı Ahmet Demircan'a mektup yazarak yardım istemesinin ardından tedavi görmeye başladı.

'Aşırı kilo erken yaşta diz kireçlenmesi yapıyor'

Diz kireçlenmesinin en sık eklem hastalığı olduğunu belirten Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Burak Demirağ, "Aşırı kilolu hastalarda yük taşıyan diz ekleminde, daha büyük kuvvetler oluşturarak ve yağ dokularına salınan bazı enzimlerin etkisiyle eklemde dejenerasyon daha hızlı ve fazla olmaktadır" dedi.

Fas'ın geleneksel müzik aletleri ilgi görüyor

Fas'ın turistik kenti Marakeş'teki Geleneksel Sanatlar Çarşısı'nın en eski dükkânlarından birini işleten Mustafa ez-Zevatini'nin yerel ve uluslararası müzisyenler için yaptığı müzik aletleri büyük ilgi görüyor.

Atatürk'ün Latife Hanım'a hediye ettiği atın eyeri satışta

Atatürk'ün Latife Hanıma hediye gönderdiği "Sakarya" isimli atının eyeri, internet üzerinden online düzenlenen müzayedede satışa çıkarıldı. Atatürk'ün Latife Hanım'a hediye ettiği bu özel eyerin yanı sıra Zübeyde Hanım'a ait gümüş el işlemeli yastık yüzü ve Yörük Ali Efe'ye ait bir de cepken yer alıyor.

Emrah Serbes'e 4,5 milyonluk tazminat davası

İzmir-Aydın Otoyolu'nda önünde seyreden otomobile çarparak aynı aileden 3 kişinin ölümüne neden olan yazar Emrah Serbes'ten, 4,5 milyon liralık tazminat talep edildi.

Somali’de Türk dizileri furyası

Hollywood yapımlarındaki şiddet, Bollywood kökenli dizilerdeki dans sahnelerinden bıkan Somalililer, Türk dizilerinin bağımlısı oldu. En sevilen dizi ise atv’nin Kara Para Aşk'ı seçildi.Popülaritesini fark eden televizyon kanalları, Türk filmlerini de satın almaya başladı.

Fatih Sultan Mehmet'in babasını Taner Birsel oynayacak

Fatih Sultan Mehmet'in hayatını anlatan dizi Mehmed: Bir Cihan Fatihi'nin mart ayında ekrana gelmesi bekleniyor. Dün yayınlanan ikinci tanıtımıyla izleyici heyecanlandıran dizi ile ilgili ayrıntılar da belli olmaya başladı. Dizide Fatih Sultan Mehmet'in babası Sultan Murat'ı Taner Birsel'in oynayacağı ortaya çıktı.

Malcolm X kimdir?

Amerikalıların topraklarından kopararak köle olarak ülkelerine getirdikleri ve tüm yaşamlarını belirledikleri atalarının sancısını yıllarca içinde taşımış, özgürlüğe ve adalete olan inancıyla bir ömür sürmüş Malcolm X'in 1925'te başlayıp 1965 yılında bugün sona ermiş hayatından kalanlar.

Suzan Avcı'nın sağlığı için dua istendi

Yeşilçam'ın oyuncusu Suzan Avcı, geçirdiği enfeksiyon sonrasında Ulus’taki bir hastanede tedavi altına alındı. Binnaz Avcı annesi Suzan Avcı'nın sağlık durumu ile ilgili bilgi verdi. Hastalığının teşhisinin henüz belirlenmediğini söyleyen Binnaz Avcı, "Suzan Avcı’nın sevenlerinden dua bekliyoruz" dedi.

Çukur dizisinden tepki çeken sahneye özür geldi

Çukur son bölümünde yayınlanan trafik polisi sahnesi, sosyal medyanın gündemine oturmuştu. Trafikte makas atarak ilerleyen Emrah Komiser'in kendisini durduran polis memuruna 'Haritadan yer seç' ifadesinde bulunması, izleyicilerin tepkisini çekti. Ay Yapım tepkiler sonrasında, Emrah Amir'in trafik polisinden özür dileme sahnesini yayınladı. İşte Emrah Komiser'in trafik polisinden özür dileme sahnesi...

İlaç karnemiz zayıf

Yeni Şafak, Türkiye ilaç pazarının en çok ciro yapan ilk 100 firmasının yerli ve yabancı ilaç sayıları ile cirolarına ulaştı. İlk 100 şirket arasında 43 yerli firma görünse de asıl pazarı ilk 40 firma paylaşıyor. Yaklaşık 19 milyar TL'nin bölüşüldüğü ilk 40 içinde ise 12 yerli firma var. Bu yerli firmaların da sadece 3 tanesi yabancı ilaç satmıyor.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.