Türkiye Haberleri

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 3 Haziran koronavirüs sonuçlarını açıkladı: Ölü sayısı 24, vaka sayısı 867

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 3 Haziran günü itibari ile son 24 saatte gerçekleşen koronavirüsle ilgili ölüm ve toplam vaka sayısını açıkladı. Bakan Koca, verileri Sağlık Bakanlığı Korona Tablosunun görseliyle duyurdu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son 24 saatte 24 kişinin hayatını kaybetitğini, 931 kişinin ise iyileşerek taburcu olduğunu açıkladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıkladı: Hafta sonu kısıtlama planı yok

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu, yeni normal sonrası ilk kez toplandı. Toplantıya Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlık etti. Toplantı sonrası açıklamalarda bulunan Bakan Koca, hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasıyla ilgili genel bir kararın alınmadığını, kısıtlamanın koronavirüs vakalarına göre il bazında uygulanabileceğini kaydetti. Tedbirlere uyulmadığı takdirde normalleşmeye başlayan her alanın risk alanı haline geleceğini belirten Bakan Koca, bugüne kadar toplum olarak büyük feras...

İstanbul toplu ulaşımında yeni kararlar: Toplu taşımada ayakta üçte bir oranında yolcu olacak

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya başkanlığında toplanan İl Hıfzıssıhha Kurulu, toplu ulaşımda yeni normal döneme ilişkin kararlar aldı. Karara göre, otobüs ve metrobüslerde oturan yolcu sayısı kadar ve ayakta yolcu kapasitesinin üçte biri kadar yolcu alınacak.

Isparta’da tarım işçisinde korona tespit edildi, 11 kişi gözlem altına alındı

Şanlıurfa’dan Isparta’ya gelen bir tarım işçisinde koronavirüs tespit edildi. İsmi açıklanmayan işçi karantinaya alınırken, temasta bulunduğu 11 kişi de gözlem altına alındı.

Artvin'de de maske takmak zorunlu hale getirildi

Artvin’de İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından Korona virüs ile mücadele kapsamında kamu kurumu ve kuruluşları, özel iş yerleri ile kapalı alanlarda maske takma zorunluluğu getirildi.

Tarihte kaydedilen ilk pandemi Hititler döneminde yaşanmış: 3 bin 500 yıl önce

Hitit Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi ve Hititolog Doç. Dr. Özlem Sir Gavaz, tarihte kaydedilen ilk pandeminin 3 bin 500 yıl önce Hititler döneminde olduğunu açıkladı.

Koronavirüslü kişinin doğum günü partisine polis baskını

Hakkari'de izolasyon kurallarına uymayan koronavirüslü kişinin, arkadaşlarıyla düzenlediği doğum günü partisine polis baskın yaptı. Polis, bir işyerindeki partiye katılan 4 kişiye 392'şer lira, iş yeri sahibine de 3150 lira idari para cezası uyguladı.

Koronavirüs sonrası akciğerleri güçlendirecek egzersizler

Koronavirüs, akciğerleri etkileyerek kişide solunum güçlüğüne neden olan virüs olarak karşımıza çıkıyor. Akciğer kapasitesinin artırılmasına yönelik solunum egzersizleri, koronavirüs ile mücadele ve tedavi sonrası dönemde akciğerlerin rehabilitasyonu için önemli. Medicana Bahçelievler Hastanesi Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Uzmanı Dr. Ergi Hysi, koronavirüs sonrası akciğerlerimizi güçlendirecek egzersizler hakkında önemli bilgiler verdi.

İzolasyon kuralına uymadı: 12 kişiye virüs bulaştırdı

Mersin'den Van'ın Tuşba ilçesinde gelen ve otobüs firmasında şoför olarak çalışan 1 kişi, izolasyon kurallarına uymadı. Birkaç gün sonra rahatsızlanan şoförün koronavirüs testi pozitif çıkarken, 12 kişiye daha virüs bulaştırdığı belirlendi. Şoförün Kalecik Mahallesi'nde yaşadığı apartman karantinaya alındı.

Vatandaşın en güvenilir bilgi kaynağı Bakan Koca çıktı

Koronavirüs salgını sürecinde kişilerin sosyal medyayı ve diğer bilgilenme araçlarını ne düzeyde kullandıklarının tespitine yönelik yapılan bir araştırmada, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "en güvenilir bilgi kaynakları" arasında ilk sırada yer aldı. Uzmanlar, Sağlık Bakanlığının koronavirüs krizinde halkın takdirini kazanacak şekilde yönetim sergilemesinin önemli etkisinin olduğunu söyledi.

Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu: Yurtlarımızdaki karantina sona erdi

Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, 97 ülkeden gelen 77 bin 441 vatandaşın yurtlardaki karantina süreçlerini tamamladığını belirterek, "Yurtlarımızdaki karantina sona erdi. Yurtlarımızı, 700 bine yakın gencimiz için hazırlamaya başladık." dedi.

Kütahya'da açık alanlarda maske takma zorunluluğu getirildi

Kütahya'da koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında il genelinde açık alanlarda ağız ve burnu tam kapatacak şekilde maske takma zorunluluğu getirildi.

Bilim Kurulu Üyesi Hasan Tezer'den vaka sayılarıyla ilgili önemli açıklama: Temmuzda 100'ün altına ineriz

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Tezer, "Maske, sosyal mesafe ve hijyen şartlarına uyarsak bu normalleşme sürecinde de bunlara dikkat edersek aslında bir 15-20 gün içerisinde geçmemiz gerekiyor 500’lü rakamlara. Takip eden 15 gün sonra da 100'ün altına inme durumumuz olacaktır. 500’ün altına inmek için haziranın sonu diyebiliriz. 100'lü rakamların altına herhalde temmuzun ortasına doğru ineriz ama yine söylüyorum kurallara uyarsak" dedi.

Düğün ve taziyeler koronavirüs vakalarını artırdı: Dikkat etmezsek eskisinden daha kötüsünü yaşarız

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde, yapılan düğün ve mevlitler ile kurulan taziye çadırlarının koronavirüs vaka sayısını artırdığına dikkat çeken Dicle Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Recep Tekin, "Vatandaşlarımız, yeni normalleşmeyi eski normalleşmeyle karıştırıyor. Yeni normalleşmenin de belirli standartları var, maske, sosyal mesafe ve temizlik. Bunlara dikkat etmediğimiz sürece vaka sayıları artacak ve eskiden daha kötü ...

Sosyal mesafe hiçe sayıldı: 14 kişilik minibüsten 30 yolcu çıktı

Koronavirüs salgını sürecinde toplu taşımada yüzde 50 yolcu taşıma kuralı önceki gün kaldırılarak araçların koltuk sayısı kadar yolcu taşıyabileceği açıklandı. Ancak İstanbul Esenyurt’ta 14 yerine 30 yolcu taşıyan minibüs sürücüsüne polis tarafından ceza yazıldı. Sürücü, “Mecburen yolcuları aldım” derken, iç içe sosyal mesafesiz yolculuk dikkat çekti.

Bir ambulans uçak operasyonu da Mısır'a yapıldı: Anneleri koronavirüse yakalanan Türk aile Tekirdağ'a getirildi

Daha önce İsveç ve Rusya gibi ülkelerden Türk vatandaşlarını tahliye eden ambulans uçağımız bu sefer Mısır'da rahatsızlanan Türk aile için havalandı. Mısır'da koronavirüs testi pozitif çıkan 38 yaşındaki Kader Biçer ile koronavirüs belirtileri gösteren eşi Veli Biçer ve 3 çocuğu, Sağlık Bakanlığı'nın gönderdiği ambulans uçakla Kahire'den alınıp Türkiye'ye getirildi. Aile, Tekirdağ'da tedaviye alındı.

Minnettarız Tuğba Hemşire

Balıkesir Şehir Hastanesi’nde görevli 2 çocuk annesi hemşire Tuğba Kuşdemir, koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Tuğba hemşire için “2015’te yakalandığı kanseri yenmişti. Görevi sırasında yakalandığı kovid-19 sebebiyle vefat etti. Mücadelesi için minnettarız” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 2 Haziran koronavirüs sonuçlarını açıkladı: Ölü sayısı 22, vaka sayısı 786

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 2 Haziran günü itibari ile son 24 saatte gerçekleşen koronavirüsle ilgili ölüm ve toplam vaka sayısını açıkladı. Bakan Koca, verileri Sağlık Bakanlığı Korona Tablosunun görseliyle duyurdu. Bugün 786 kişiye koronavirüs (Kovid-19) tanısı konuldu, 22 kişi hayatını kaybetti, toplam vaka sayısı 165 bin 555, can kaybı 4 bin 585 oldu.

Plazma bağışıyla ikinci bahar: 90 yaşındaki çift koronayı yendi

Samsun’da 90 yaşındaki Recep ve Ayşe Bayrak çifti uygulanan immün plazma tedavisi sayesinde koronavirüsü yendi.

Kahramanmaraş'ta bir mahalle karantinaya alındı

Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde bir mahalle, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında karantinaya alındı. Karara aykırı hareket edenlere idari para cezası uygulanacağı belirtildi.

58 kişinin yaşadığı 6 apartmandaki karantina bir hafta uzatıldı

Kayseri’de koronavirüs tespit edildikten sonra karantinaya alınan 6 apartmanın karantina süresi bir hafta uzatıldı.

Bakan Koca Çince uyardı: Bir koronavirüs hastasının yoğun bakımda yaşadıkları size Çince kadar yabancıdır

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sokağa çıkma kısıtlamasının kalkmasının her şeyin normale döndüğü anlamına gelmeyeceğini belirterek, ''Eğer tedbirlerle kendinizi virüse karşı güvenceye almazsanız, karşılaşacağınız sonucu bilemezsiniz'' dedi. Çince yazılmış bir görsel de paylaşan Koca, "Türkçesi: Bir Koronavirüs hastasının yoğun bakımda yaşadıkları size Çince kadar yabancıdır." ifadelerini kullandı.

Rize'de testi pozitif çıkan çay üreticisi sayısı 22’e yükseldi

Rize'de koronavirüs tedbirleri kapsamında çay hasadı için özel seyahat izin belgesiyle memleketlerine gelen üreticilerden 11 bin 37'sine test yapıldı. 22 kişinin testi pozitif çıkarken, temas ettikleri belirlenen 202 kişilik aileleri de karantinaya alındı.

Gaziantep'te bayram ziyaretine giden hastanın ailesinden 5 kişi hastaneye kaldırıldı

Gaziantep'te bayram sonrası kutlama için babasının evine giden ve koronavirüs testi pozitif çıkan hastanın ev karantinasında bulunan eşi, oğlu, babası, annesi ve kardeşi durumlarının ağırlaşması nedeniyle hastaneye kaldırıldı.

Adana'da asker adaylarına koronavirüs testi: Hastane önünde metrelerce kuyruk oluştu

Adana'da normalleşme sürecine geçilmesinin ardından askere gidecek olan gençler, Seyhan Devlet Hastanesi'ne gelerek, koronavirüs testi yaptırdı.

Bilim Kurulu Üyesi Demircan: Hastaların yarısı hastaneleri aşırı kullanıyor

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Demircan, koronavirüs döneminde hasta sayısının normalin dörtte bir oranına düştüğünü belirtti. Prof. Dr. Demircan, "Normal Türkiye'de hastaneye başvurması gereken bunun yarısı diye tahmin ediyoruz. Diğer yarısı yani yüzde 50'si biraz daha aşırı kullanan insanımız. Hastanelerimizi çok elzemse kullanmak lazım" dedi.

Nevşehir’de bazı caddelerde maske zorunluluğu getirildi

Nevşehir İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından korona virüs ile mücadele kapsamında bazı cadde ve sokakların yanı sıra kamu kurumu ve kuruluşları ile özel iş yerlerinde maske zorunluluğu getirildi.

İzmir’deki lokantada ilginç korona önlemi

Yeni normalleşme süreci kapsamında bir süredir kapalı olan lokantaların açılması ile birlikte İzmir’in Aliağa ilçesinde hizmet veren bir işletme ilginç koronavirüs tedbirleri aldı. Toplumsal sağlığa önem verilmesi gerektiğini dile getiren işletme sahibi Esrar Acar Kınay, "Ülkemizde koronavirüs ile mücadele kapsamında birçok tedbir alındı. Özellikle de normalleşme sürecinde biz işletme sahipleri de müşterilerimizin sağlığını ve kendi sağlığımızı en üst düzeyde önlemler çerçevesinde sağlamak ile y...

Gurbetçilere 14 gün karantina şartı

Avrupa’da yaşayan gurbetçiler, Türkiye’nin aldığı korona salgını önlemleri kapsamında tatillerinin 14 gününü evlerinde karantinada geçirecek.

'Koronavirüsü atlatmış kişilerin sağlıklı insanlardan farkı yok dışlanmamalı'

Dicle Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Kovid-19 Yoğun Bakım Koordinatörü Prof. Dr. Recep Tekin, koronavirüsü atlatmış insanların sağlıklı insanlardan farksız olduğunu belirterek, bu kişilere karşı dışlayıcı davranılmaması gerektiğini söyledi. Tekin, "Bu kişilere karşı dışlanma, uzak durma ya da geri durma gibi bir durum olmamalı" dedi.

Normalleşme başladı: Ofise dönenler uyum sorununu nasıl aşacak?

Koronavirüs salgını sonrası normalleşme planları hayata geçirilirken, 1 Haziran itibariyle milyonlarca çalışan ofislerine dönmeye başlıyor. 70 günü aşkın süredir 'uzaktan çalışma' sistemine entegre bir şekilde çalışan işçileri yeni dönemde uyum ve entegrasyon gibi bir takım sorunlar bekliyor. Uzmanlar, iş ortamı değişen çalışanın kendini bu dönemde rahatız, güvensiz ve kaygılı hissedebileceğini belirterek "Yeni düzen oluşana kadar ekstra özen göstermemiz gereken bir süreç bizi bekliyor. Normaliz...

İlk uçuş Ankara’ya

Türk Hava Yolları ilk uçuşunu Ankara’ya gerçekleştirdi. Yolculara uçağa biniş esnasında içerisinde maske ve antiseptik mendil bulunan hijyen kiti dağıtıldı. Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu da ilk uçuşta yer aldı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+