Türkiye Haberleri

Ardahan'da bir köy karantinaya alındı: Giriş ve çıkışlar kapatıldı

Ardahan'da merkeze bağlı Yukarı Kurdoğlu köyünde, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında karantina uygulaması başlatıldı. Kararın ardından jandarma ekiplerince köye giriş ve çıkışlar kapatıldı.

İstanbul'da sıkı denetim: Hafta sonu 18 bin 805 polis, 2 bin 357 jandarma görev alacak

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Kovid-19 tedbirleri kapsamında sokağa çıkma kısıtlamasının uygulanacağı hafta sonunda 18 bin 805 polis ve 2 bin 357 jandarma ile sahada olacaklarını bildirdi.

Türkiye'nin 16 Nisan koronavirüs tablosu açıklandı: Vaka sayısı hızla yükseliyor

Sağlık Bakanlığı'nın sitesindeki Koronavirüs Bilgilendirme Sayfası'nda 16 Nisan koronavirüs tablosu yayınlandı. Vaka sayılarındaki yükseliş devam etti. İşte 16 Nisan koronavirüs günlük vaka ve ölü sayıları...

Ülke genelinde 58 saat sürecek sokağa çıkma kısıtlaması başladı

Koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında alınan yeni kararlara göre, ülke genelinde cuma akşam 19.00'dan pazartesi sabah 05.00'e kadar uygulanacak 58 saatlik sokağa çıkış kısıtlaması başladı. Peki kısıtlama boyunca hangi işletmeler açık olacak, kimler kısıtlamalardan muaf tutulacak? İşte detaylar...

'Kırmızı kod'lu alanda hasta yaşı 30'lara indi

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Hastanesi Covid Yoğun Bakım 'kırmızı kod'lu alanda koruyucu giysiler altında ter döken sağlık çalışanlarının koronavirüsle mücadelesi görüntülendi. Solunum sıkıntısı çeken kadın hastaya yapılan entübasyon işlemi anbean kayıt altına alındı. Bölümdeki son durumu aktaran Prof. Dr. Melike Cengiz, "Başlangıçta yaşı olan, başka sağlık sorunları nedeniyle çeşitli bağışıklık sistemlerini baskılayan durumları bulunan hastaları daha sık alıyorduk. Ancak aşılama sürecinin etkisi o...

İstanbul Valisi duyurdu: Organize Sanayi için yeni karar

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Ramazan boyunca Organize Sanayi bölgesi ve sanayi tesislerinde çalışanları için 1. Vardiyanın 17.00'de bitirileceğini duyurdu.

Karantinada olması gerekiyordu: Ambulans çarpınca kazada ortaya çıktı

Burdur'da, 2 aracın çarpıştığı kazada yaralanan olmazken, İbrahim A.'nın karantinada olması gerektiği anlaşılınca sağlık ekibi istendi. Ambulansın da otomobile çarpması üzerine İbrahim A., gelen ikinci ambulansla karantina için yurda götürüldü

İstanbul'da AVM ve zincir marketler 17.30'da kapanacak

İstanbul'da AVM ve zincir marketler 17.30'da, Kapalıçarşı ve Mısır Çarşısı 17.00'de kapanacak, organize sanayi bölgesi ve sanayi tesislerinde ise ramazan ayı boyunca 1. vardiya 17.00'de bitirilecek.

Sağlık Bakanı Koca'dan sürpriz telefon: Bir vatandaşı aşı olmaya ikna etti

Sağlık bakanı Fahrettin Koca, sırası gelmesine rağmen aşı olmak istemeyenlerin ikna edilmesi için ekip kuracağını duyurmuştu. Bu kapsamda aşı olmak istemeyen anaokulu öğretmenini arayarak ikna eden Bakan Koca, aşı olmasını sağladı. Koca, öğretmenle konuştuğu o anları da sosyal medya hesabından paylaşarak, "Annenizin aşı olmayı kabul etmesinden hepimiz mutluyuz" ifadelerini kullandı.

Aşılama sonrasında yoğun bakım hastalarının yaş ortalaması düştü: Hastalık 21-60 yaş arası gruba doğru kayıyor

Eskişehir Şehir Hastanesinde yalanan koronavirüs aşı süreci hakkında bilgi veren Başhekim Uzm. Dr. Yaşar Bildirici, “Yoğun bakım servisinde yatan yaşlı hasta sayısı azalıyor. Hasta ortalaması 21-60 yaş arası gruba doğru kayıyor ve buradaki temel farkın sebebi ise aşılamadır” dedi.

Beylikdüzü’nde hastanede koronavirüs testi istemeyen adam sağlıkçılara dehşet yaşattı

İstanbul Beylikdüzü'nde 3 kez üst üste boğaz ağrısı şikayetiyle özel bir hastaneye gelen ve doktorun koronavirüs testi tavsiyesine uymadığı iddia edilen hasta, acil serviste doktoru darp etti. Öfkesini kontrol edemeyen hasta, dışarı çıkıp aracından silah alarak saldırmak istedi.

Türk mühendisler üretti: Koronavirüsü yüzde 97,48 etkisiz hale getiriyor

Türk mühendislerin 4 yıldır üzerinde çalıştığı ve üretimine başladığı elyafın, Kovid-19 virüsünü yarım saatte yüzde 97,48 etkisiz hale getirdiği belirtildi. Üretici firma, ürünün tekstil başta olmak üzere birçok alanda kullanılmasını hedefliyor.

Sadece yüzde 60’ı aşıya geldi

60-64 yaş aralığındaki vatandaşların aşı olmaktan kaçınması Kovid-19 mücadelesini sekteye uğratıyor. İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, “60-64 yaş grubunda sadece yüzde 60’ı aşılayabildik. Randevu kapasitesinin yüzde 20-30’u dolu” dedi.

Aşı sağlıkçılara kalkan oldu: Vaka oranları 4 kat düştü

Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, Kovid-19’la mücadele kapsamında, ülke genelinde şu ana kadar yaklaşık 20 milyon doz aşı yapıldığını belirtti.

Vatandaştan destek var: Tüm şehirler kapatılsın

Areda Araştırma, 9-12 Nisan tarihleri arasında vatandaşlara, “Sizce Türkiye’de korona konusunda ne yapılmalı?” sorusunu yöneltti. Ankete katılanların yüzde 64.3’ü “Tüm şehirlerde kapanma” istedi. Yüzde 22,4 ise “kontrollü serbestlik devam etmeli” dedi.

Üretim hariç tam kapanma: Hemen adım atılmazsa kontrolü kaybedebiliriz

Türkiye’de günlük Kovid-19 vakaları 65 bine ulaşınca salgın alarm vermeye başladı. Salgının kontrolden çıkmaması, hastanelerin kapasitelerini zorlayacak seviyelere gelmemesi için hareketliliği en aza indirmek ve evde kalmak gerekiyor. Bu nedenle Türkiye’nin üretim hariç “tam kapanma”sı şart. Uzmanlar da tehlikeye dikkat çekip uyarıyor...

Sağlık Bakanı Koca: Gece saat 24'e kadar aşı randevusu verilmektedir

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son iki günde aşı kapasitesinin çok az bir bölümüne randevu alındığını ve hastanelerde gece saat 24'e kadar aşı randevusu verildiğini açıkladı.

Türkiye'nin 15 Nisan koronavirüs tablosu açıklandı: Can kaybında korkutan zirve

Sağlık Bakanlığı'nın sitesindeki Koronavirüs Bilgilendirme Sayfası'nda 15 Nisan koronavirüs tablosu yayınlandı. İşte 15 Nisan koronavirüs günlük vaka ve ölü sayıları...

Prof. Dr. Melih Aktan koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti

Koronavirüse yakalanan Prof. Dr. Melih Aktan, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Vaka sayısı düşen iki ilden biri oldu: Denetimler sürüyor

Koronavirüs vaka sayıları ülke genelinde yükselirken son verilere göre Samsun ve Ardahan'da azaldı. Çarşı esnafını ziyaret edip, vatandaşlara uyarılarda bulunan ve maske dağıtan Ardahan Valisi Öner, "Bizler yoğun bir gayret içerisindeyiz. Geçen hafta bir düşüş kaydettik. İnşallah hem bizim çalışmalarımızla hem de vatandaşların hassasiyetini yüksek tutmak, onların özen göstermesini temin etmek suretiyle hastalığı azaltacağız" dedi. Ardahan'da vatandaşlar da oranı daha da aşağılara çekeceklerine ...

Koronavirüs hastası terleyince yakayı ele verdi: Ambulansla karantina yurduna götürüldü

Düzce'de polis ekiplerinin yaptıkları denetim sırasında, koronavirüs pozitif olduğu tespit edilen bir kişi yakalandı. Şahıs, ilaç almak için çıktığını iddia etti.

Sinovac aşısının koruyuculuk etkisi yüksek: Aşı olduktan sonra pozitif olsalar bile hastaneye yatma oranları yüzde 100’e yakın azaldı

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Serhan Sakarya, Sinovac aşısı olan kişilerin sonrasında pozitif olsalar bile hastaneye yatma oranlarının yüzde 100’e yakın azaldığını söyledi.

İstanbul İl Sağlık Müdürü Memişoğlu: Aşı randevu kapasitesinin yüzde 20-30'u dolu

İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, salgının yönetildiği 'Salgın Koordinasyon Merkezi'nde önemli açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Memişoğlu, " Aşı, bu salgınla mücadelede elimizdeki tek silah. 65 yaş üzeri grupta yüzde 85 aşılama oranı ile neredeyse dünya rekoru kırarken, 60-64 yaş grubunda halen yüzde 60'a bile ulaşamadık. İstanbul'da aşı randevu kapasitemizin sadece yüzde 20-30'u dolu. İftar sonrası ve hafta sonu da dahil, tüm kamu hastanelerimizde BioNTech aşılamalarımız ya...

Doç. Dr. İbrahim Erayman: Koronavirüs hastalarında pıhtı atmasına bağlı unutkanlık başladı

Konya'da Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. İbrahim Erayman, bazı koronavirüs hastalarında pıhtı atmasına bağlı unutkanlık belirtilerinin başladığını söyledi. Erayman, ''Kovid-19 hastalığında 'tromboembolik' dediğimiz, pıhtı atması diye tabir edilen olaylar gelişiyor. Bilimsel olarak sonuçlarını görmek gerekiyor, fakat koronavirüs hastaları unutkanlık yaşadıklarını belirtiyor" dedi.

Ankara'da eczanelerin çalışma saatleri değişti

Ankara Eczacılar odası kısmi kapanma genelgesi sonrası eczanelerin çalışma saatlerinin değiştirildiğini duyurdu. Eczaneler hafta içi 08.30-18.00 cumartesi günleri 09.30-17.00 saatleri arasında çalışacak. Benzer değişiklik İstanbul'da da bekleniyor.

Sağlık Bakanlığından esnek mesai ve idari izin genelgesi: İzin istifa ve emeklilik durduruldu

Sağlık Bakanlığı, 81 il valiliğine Sağlık Bakanı Fahrettin Koca imzasıyla “Personel İşlemleri” hakkında genelge gönderdi. İzinlerin durdurulduğu genelgeye göre, istifa ve emeklilik başvuruları kabul edilmeyecek.

Bilim Kurulu üyesi "Vakalar düşmezse önlemler sıkılaştırılacak" diyerek uyardı: Alınacak yeni tedbirleri açıkladı

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, 2 haftalık kısmi kapanma sürecinde öncelikli hedefin vaka sayısını 50 binin altına düşürmek olduğunu söyledi. Prof. Dr. İlhan, "Vakalar düşmezse bundan bir sonraki aşama AVM'lerin, kuaför, berber salonlarının kapatılması, okula giden çocukların artık hiçbirinin okula gitmemesi, özel sektör ve kamuda çalışma ile ilgili kısıtlamanın iyice arttırılması gibi bileşenler söz konusu olabilir" dedi.

Yoğun bakım doluluğu yüzde 80'i geçen Sinop'ta yatak sayısı artırıldı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yoğun bakım doluluk oranlarının yüzde 80'in üzerinde olduğunu açıkladığı iller arasındaki Sinop’ta, yoğun bakım yatak sayısı 54'ten 94'e çıkarıldı.

Kademeli mesai uygulaması İstanbul trafiğini rahatlattı: Yoğunluk yüzde 26'lara düştü

Koronavirüs tedbirleri nedeniyle kamuda bugünden itibaren kademeli mesai uygulamasına geçildi. İstanbul'da alınan tedbirler nedeniyle trafikte sabah yoğunluğunun azaldığı görüldü. Trafik haritası verilerine göre yoğunluk yüzde 26 olarak ölçüldü.

Turizme moral oldu

Turizm sektörü salgın nedeniyle rezervasyonların bu yıl seyahatten kısa süre önce yapılmasını bekliyor. Türkiye Otelciler Birliği Başkanı Müberra Eresin de turizm sektörü çalışanlarının öncelikli aşılama programına alınmasının kendilerine moral verdiğini, bunun uluslararası alanda önemli bir pazarlama aracı olacağını söyledi.

Aşı ikna timi

Sağlık Bakanlığı, sırası gelmesine rağmen aşı olmak istemeyenlerin ikna edilmesi için ekip kuracak. Aile hekimlerinin koordinesindeki çalışmalarda aşı olmama nedenleri sorulacak ve aşının etkinliğiyle ilgili bilgi verilecek.

Yine başarırız: İlk 2 kısıtlamada vakaları düşürdük

15 gün “kısmi kapanma”ya giren Türkiye’nin hedefi 60 binlere dayanan vaka sayısını hızlıca 10 bine ardından da binli rakamlara düşürmek. Daha önce Nisan ve Kasım 2020’de iki kez uygulamaya konulan kısıtlamaların hızlıca sonuçlarını almış ve vaka sayılarını bine kadar düşürmüştük. Türkiye pandemi sürecinde ilk piki Nisan 2020’de gördü. Dört günlük sokağa çıkma yasağı, 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile 20 yaş altı gençlere gelen kısıtlamalar, okullarda uzaktan eğitim ve AVM’lerin belirli günlerde ka...

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+