Türkiye Haberleri

Kovid-19 hastalığı nedeniyle 9 ferdini kaybeden Rizeli ailenin genleri temiz çıktı

Rize’de pandemi döneminde 15 ay içerisinde 9 ferdi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden Genç ailesinin yapılan genetik taramasında genetiğe bağlı bir hastalık bulgusuna rastlanılmadı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın koronavirüs testi negatife döndü

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Dün, Covid-19 testimin negatif çıktığı bilgisini aldım ve programlarıma kaldığım yerden devam etmeye başladım" dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca koronavirüse yakalandı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüse yakalandığını duyurdu. Sosyal medya hesabından açıklamada bulunan Koca, "Covid-19 testim beş gün önce pozitif çıktı. Salgınla mücadele kadar önemli bulduğum Sağlıkta Beyaz Reform çalışmalarını online toplantılarla sürdürüyorum. Yakında arkadaşlarımın arasında olacağım." dedi.

Sağlık Bakanı Koca: Kasım Aralık'ta yeni çıkış olabilir

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kovid vakalarında önümüzdeki iki üç hafta içerisinde belirgin bir düşüş olacağını belirterek, "Tahminen kasım-aralık gibi yeniden bir çıkış olabilir. Mevsimsel gripten pek farklı seyretmeyecek. Aşıda hatırlatma dozları ihmal edilmemelidir. Özellikle hazırlık anlamında 65 yaşın üzerinde olan, ek hastalığı bulunan kişilerin hatırlatma dozlarını kasım aralık aylarından önce yaptırmalarını önemsiyoruz" dedi.

Uzmanlar Kovid-19'a karşı uyarıyor: Varyant aşısını beklemeyin

Son dönemde kliniklere başvuran vatandaşların büyük çoğunluğu “Biz hatırlatma dozunu vurulmadık, varyant aşıyı bekliyoruz” diyor. İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Alper Şener, “Bu noktada yanlış bir bilgilenme var. Varyant aşıları hatırlatma dozları dahil olmak üzere tüm aşıları tamamlanan 75 yaş üstü kişilere uygulanacak. Yani tam aşılanma sağlanmadıkça varyant aşısı olma lüksünüz yok." diye konuştu

Dünyadaki tek vaka: 138. testi pozitif çıktı

Türkiye’de en çok korona testi yaptıran kişi olduğu tahmin edilen 62 yaşındaki Kaşif Sevinç’in 138’inci korona testi pozitif çıktı. Sevinç, "O kadar test yaptırdım. Sonunda ben de bu virüse yakalandım" dedi.

Toplum Bilimleri Kurulu Üyesinden koronavirüs açıklaması: Vaka sayıları düşüşe geçebilir

Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, Kovid-19 vaka sayılarındaki artış hızında bir miktar azalma yaşandığını belirterek, "Şu an dünyadaki düşüş eğilimini de dikkate aldığımızda, vaka sayıları bir parça daha böyle gidip sonra sabitleşip ardından da aşağı doğru yön alabilir." dedi.

Kovid'in beyindeki etkileri geçici

Kovid-19 geçirenlerde unutkanlık, anksiyete, kaygı bozukluğu ve koku-tat duyusunda kayıplar yaygın olarak görülüyordu. Ancak iki yıldır devam araştırmalar, virüsün beyinde bıraktığı etkilerin rehabilitasyon, vitamin ve mineral desteğiyle 2 hafta ile 6 ay arasında geçtiğini ortaya koydu.

Sağlık Bakanlığı duyurdu: Vaka sayıları tırmanıyor

Sağlık Bakanlığınca açıklanan haftalık Kovid- 19 tablosuna göre, 25 Temmuz- 1 Ağustos tarihleri arasında vaka sayısı 406 bin 322 olurken, 337 kişi koronavirüsten hayatını kaybetti.

’Virüsün bulaştırıcılık katsayısı 20 kat arttı’

Göğüs Hastalıkları Uzm. Prof. Dr. Şevket Özkaya, “3 yıldır ben bu hastalığa hiç yakalanmadım’ diyen bir grup var. Bu grup yeni dalga da pozitif olarak geliyor. Şuan ki dalgada da virüsün bulaştırıcılık katsayısı 20’yi geçti” dedi.Türkiye’de pandeminin ilk çıktığı zamanlarda 1 kişinin sadece 1 vatandaşa korona bulaştırdığını ve o günlerde virüsün bulaşıcılık katsayısının düşük olduğunu söyleyen Prof. Dr. Şevket Özkaya, bugüne özel önemli açıklamalarda bulundu.

Haftalık Kovid-19 bilançosu: 365 bin 424 yeni vaka

Sağlık Bakanlığı’nın 18-24 Temmuz 2022 tarihlerine dair koronavirüs verilerine göre yedi günde 365 bin 424 yeni vaka tespit edildi, 157 kişi hayatını kaybetti.

Koronavirüste vakalar patladı! Bakan Fahrettin Koca'dan yeni kısıtlama açıklaması

Koronavirüste özellikle Kurban Bayramı sonrası vaka sayıları patladı. Maske ve bazı kısıtlamaların yeniden getirilmesi konusunda sağlık çevrelerinin bazılarından baskı geliyor. Bakan Fahrettin Koca yeniden kısıtlamaların gelip gelmeyeceği ile ilgili açıklama yaptı.

Vakalar artıyor: Sağlık Bakanlığı haftalık Kovid-19 tablosunu açıkladı

Sağlık Bakanlığı haftalık Kovid-19 tablosuna göre, 18-24 Temmuz arasında vaka sayısı 365 bin 424 oldu. 157 kişi hayatını kaybederken, 265 bin 962 kişinin de karantina ve tedavisi sona erdi. Önceki hafta vaka sayısı 226 bin 532, vefat sayısı da 96 olarak açıklanmıştı.

Uzmanlar yeni varyanta karşı uyarıyor: Test negatife dönmezse izolasyon bitmemeli

Kovid-19 vakalarında artış sürerken uzmanlar, yeni varyanta karşı uyarıyor. Hızlı bulaşıcılığa sahip BA.5, kısa sürede enfeksiyona sebep oluyor ve uzun süre vücutta kalıyor. Bu yüzden de karantina süresi bitiminde testler negatife dönmemişse izolasyona dikkat edilmesi isteniyor.

Uzmanlardan dikkat çeken uyarı: Maske zorunluluğu geri mi geliyor?

Koronavirüs salgınında vaka ve ölüm oranı artarken uzmanlar bir an önce kapalı alanlar ile toplu ulaşımda maske zorunluluğunun geri getirilmesi konusunda uyarıda bulundu.

Haftalık koronavirüs tablosu yayımlandı

Sağlık Bakanlığının yayımladığı haftalık koronavirüs tablosuna göre 18-24 Temmuz arasında vaka sayısı 365 bin 424 olarak kayda geçti.

Koronavirüs vakalarında artış başladı: Yoğun bakıma yatış binde bir

Acil Tıp Uzmanları Derneği Başkanı Prof. Dr. Başar Cander vatandaşların tedbirlere uyması gerektiğinin altını çizerek “Bu virüsün bulaşıcılığı çok fazla ama şu anda hiçbir tedbir de kalmadı. Maske ve mesafe yok. Dolayısıyla çok daha çabuk bulaşıyor. Üç yıldır tüm aşılarını olmuş, hiç yakalanmamış veya kovid geçirmiş kişiler bile hastalığa yakalanmaya başladı." dedi

Sonbaharda yeni bir pik görülebilir

Uzmanlar artan koronavirüs vakalarının sonbaharda yeni bir pik yapacağını belirtiyor. Avrupa’da BA1 varyantı giderek artışa geçerken, yeni varyantların Türkiye’de de baskın hale gelmesi bekleniyor. BA1 varyantının klinik durumunun biraz daha ağır seyrettiği biliniyor.

Koronavirüs'ün yeni varyantı çok daha bulaşıcı: 1 kişiden 19 kişiye bulaştırıyor

Omicron varyantının alt varyantları olarak bilinen BA4 ve BA5 varyantında enfekte olmuş bir kişi hastalığı 19 kişiye bulaştırabiliyor. Kovid-19’un ilk varyantında 1 kişi 3 kişiye, Delta varyantında 5 kişiye, Omicron varyantında ise 9 kişiye bulaştırabiliyordu. Bu bulaşma hızı vakalara da yansıyor. Geçen haftanın verilerine göre vaka sayısı 226 bin 532’ye, vefat sayısı ise 96’ya ulaştı.

Hitit Üniversitesinde entübe bebeklerin tedavisi için emzik geliştirildi

Hitit Üniversitesince, yoğun bakım ünitelerinde entübe edilen bebeklerin tedavilerine yardımcı olması ve tedavi sürecinde konforunu artırmasını hedefleyen "mekanik ventilatöre bağlı çocuk emziği" geliştirildi.

Bilim Kurulu Üyesi Özlü: Virüs soğuk algınlığına döndü

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, koronavirüsün artık genellikle akciğerlere inmediğini belirterek, "Gençseniz, kronik bir hastalığınız yoksa ve aşılıysanız çok sorun yok. Hastalanabilirsiniz ama hafif atlatacaksınız; yani endişelenmeye gerek yok. Nasıl ki nezle, grip, soğuk algınlığı nasıl bir hastalıksa bu da öyle bir hastalık haline dönmüş durumda" dedi.

Uzmanlar uyardı: Yaşadığınız grip değil Kovid-19 olabilir

Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Necla Tülek, Kovid-19'un şu an nezle benzeri semptomlarla ilerlediğine dikkati çekerek, "Grip benzeri semptomları yaşayanların kesinlikle Kovid-19 ihtimalini düşünmeleri ve PCR testi yaptırmaları gerekiyor. Semptomları olan kişilerin 7-10 gün kadar maske kullanımını sürdürmesi çok önemli" dedi.

Bilim Kurulu Üyesinden 'hatırlatıcı doz' uyarısı

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, koronavirüsün çok yaygınlaştığını belirterek, "Gençseniz ve bağışıklık sisteminiz sağlamsa yeterli doz aşı olduysanız tekrar hatırlatıcı doz yaptırmayabilirsiniz. Fakat risk grubundaysanız ve son aşı dozundan itibaren en az 6 aylık bir süre geçmişse, hemen gidin ve aşınızı yaptırın." dedi.

Endişe verici açıklama: Acile başvuran 100 hastadan 50'si pozitif

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, Covid-19 vaka sayısındaki artışa dikkati çekerek, hastane acil servisine başvuran 100 hastadan 50'sinin pozitif olduğunu açıkladı.

Kovid-19'da yeni dalgaya hazırlanın: 2 testten 1'i pozitif

Kovid vakaları geçtiğimiz bir ay öncesine göre 8 kat artarken pandemi hastaneleri ‘yeni dalgaya’ hazırlanıyor. Ankara Şehir Hastanesi Acil Tıp Uzmanı Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz da bayram tatili boyunca yaşanan hareketliliğinin önümüzdeki hafta Kovid-19 tablosuna yansıyacağını söyleyerek tedbir ve aşı konusunda uyarıyor.

Vakalardaki artış sonrası fırsatçılar harekete geçti: Maskeye yüzde 300 zam yaptılar

Koronavirüs vakalarında son haftalarda yaşanan büyük artış sonrası fırsatçılar harekete geçti. Vakalardaki artış nedeniyle vatandaşların yeniden maske takmasını fırsat bilenler fiyatlara yüzde 300 zam yaptı. Bazı marketlerde fiyatı 9.90 liraya kadar düşen bir kutu maske fiyatı 40 liraya çıktı.

Koronavirüs'te korkutan rakam: Bir haftada 226 bin vaka

Türkiye’de Kovid-19 verilerine göre, 11-17 Temmuz'da 226 bin 532 kişinin testi pozitif çıktı, 96 kişi hayatını kaybetti. Önceki hafta vaka sayısı 117 bin 95 olarak açıklanmıştı. Aktif vaka bir önceki haftaya göre 101 bin 704 artmış oldu. Günlük ortalama vaka sayısı 32 bin 362 oldu.

Yeni pik endişesi: Koronavirüs yoğun bakımları geri dönüyor

Ankara Şehir Hastanesi'nde vaka sayılarının düşmesiyle birlikte yoğun bakım ünitesi sayısı 10'dan 1'e kadar düştü. Haziran ayı başında 1 olan 24 yataklı Kovid-19 yoğun bakım alanı, son dönemde vakalardaki artışla 2'ye yükseldi.

Samsun'daki bu mahallede 862 gündür korona vakası yok

Türkiye’de görülen ilk vakadan üzerinden 2 yıl 4 ay 10 gün geçti. Samsun’un Bafra ilçesi Gökalan Mahallesi’nde ise bu süreçte hiç koronavirüs vakasına rastlanmadı.

Artan vakalar sonrası kapanma geri mi geliyor? Bilim Kurulu Üyesi Özlü yanıtladı

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, 2020- 2021’deki gibi tekrar kaotik bir ortama geri dönülmesine ihtiyaç olacağını düşünmediğini belirterek, "Yani zorunlu bir kapatma ya da o öyle bir ihtiyaç olacağını düşünmüyorum. Öyle bir şey gündemde değil" dedi.

Koronavirüse karşı bağışıklık kazanıldı

Omicron’la ilgili her gün yeni bir bilgi gelmeye devam ederken bir yandan da çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre Kovid-19 geçiren hastaların vücudunda oluşan antikorlar sayesinde hastalar ikinci defa pozitif olsalar bile süreci hafif geçiriyor.

11-17 Temmuz koronavirüs tablosu: 124 bin kişi iyileşti

Sağlık Bakanlığı, koronavirüs haftalık tablosunu paylaştı. Tabloya göre, vaka sayısı 226 bin 532 olurken koronavirüsten 96 kişi hayatını kaybetti. Koronavirüse yakalanıp iyileşenlerin sayısı ise 124 bin 732 oldu.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+