Türkiye Haberleri

Çanakkale'de 7 köy koronavirüs nedeniyle karantinaya alındı

Çanakkale'nin Biga ilçesine bağlı 7 köyde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında karantina uygulaması başlatıldı.

Vaka patladı talepler arttı

Koronavirüs salgınını yenen 36 bin 131 kişinin immün plazma için bağışçı olduğunu belirten Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, “Vakalar patladı. Şu anda günlük aşağı yukarı bin immün plazma talebi var. Ağustos- eylül ve ekim ayının ortalarına kadar 400 civarında plazma talebi vardı” dedi.

Gönüllülere ilk aşı

Türkiye’de Faz-3 çalışmaları yürütülen Çin aşısı, sağlık çalışanlarının ardından gönüllüler üzerinde test edilmeye başlandı. Ankara Şehir Hastanesi’ndeki gönüllüler arasında bulunan öğretmen Ayşegül Durmaz, “Aşıyı kızımla birlikte yaptırdık. Herkes kendi iradesiyle karar verdi” dedi. İlk günkü aşılarda yan etki görülmedi.

İtalya'da Kovid-19'dan ölenlerin sayısı 50 bini geçti

İtalya'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı, son 24 saatte 630 artarak, 50 bin 453'e yükseldi. Öte yandan Sağlık Bakanı Danışmanı Prof. Walter Ricciardi, katıldığı televizyon programında, son bir ayda doktor ve hemşirelerden 27 bin sağlık çalışanına Kovid-19 bulaştığını belirterek, "Şu anda İtalya'daki hastaneler üzerindeki baskı korkunç. Bu baskı devam ederse sadece hastaları iyileştirmeyi imkansız hale getirmekle kalmıyor aynı zamanda cepheden de ayrılmak...

Türkiye'nin 23 Kasım koronavirüs tablosu: Ölü sayısı ve hasta sayısı artıyor

Sağlık Bakanlığı, Türkiye'nin 23 Kasım koronavirüs tablosunu paylaştı. Koronavirüs Bilgilendirme Sayfası'na yüklenen güncel veriler, özellikle hasta ve ölü sayısındaki kritik artışın maalesef sürdüğünü gösteriyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca gittikçe vahimleşen tabloyla ilgili her gün vatandaşı uyarmaya devam ediyor. Bakan Koca, bugünün verilerine ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Aşı kullanıma girene kadar, salgının yayılma hızını kontrol altında tutmaya devam edebilmek için...

Tepki geçen görüntülerin ardından harekete geçildi: AVM’de yerde yemek yiyenler için tedbir alındı

İstanbul Bayrampaşa’da bir alışveriş merkezinde restorandan aldıkları yemekleri yerde yiyen vatandaşlara sosyal medyadan tepki yağmıştı. Gelen tepkilerin ardından AVM yönetimce ek tedbirler alınarak restoran katlarına şeritler çekildi.

Yerli koronavirüs aşısı 44 kişiye uygulandı: Yan etki görülmedi

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, üniversitelerinde Kovid-19'a karşı geliştirilen "ERUCOV-VAC" aşı adayının uygulandığı gönüllü sayısının 44'e ulaştığını ve hiçbirinde yan etki görülmediğini açıkladı.

Çin menşeli koronavirüs aşısı gönüllü vatandaşlar üzerinde uygulanmaya başladı: İnsanlık adına hizmet olsun

Türkiye'de faz-3 çalışmaları yürütülen Çin menşeli Kovid-19 aşısı, sağlık çalışanlarının ardından gönüllüler üzerinde uygulanmaya başlandı. Ankara Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Kliniğindeki aşı uygulamasına, öğretmen anne Ayşegül Durmaz, kızı Gökçe ile gönüllü oldu. Ayşegül Durmaz, "Kendim için yaptırdım çünkü kronik hastalığım var. Hepatit B taşıyıcısıyım, tansiyon hastalığım var. İnsanlık adına hizmet olsun. Bu yüzden gönüllü olmayı tercih ettim" dedi.

Uzmanlar uyardı: Evde yapılan hazır test kitleri tanı koymada güvenilir değil

Koronavirüs salgınında vaka sayıları artmaya devam ederken, kişiler farklı test tipleriyle virüsün kendilerine bulaşıp bulaşmadığını öğreniyor. İzmir Ekonomi Üniversitesi Medical Park Hastanesi Tıbbi Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Gülfem Terek Ece, "Evde yapılabilen hazır test kitleri duyarlı olmadıkları için güvenilirlikleri son derece düşük. Negatif veya pozitif yanıt gerçeği yansıtmayabilir. Mutlaka hastaneye giderek PCR testi yaptırmalı. PCR testi pozitif çıkan kişiler tanıyı desteklemek ve ...

Koronavirüs gıdadan bulaşmıyor diye düşünenlere kötü haber: Mutasyona uğrayabilir

Çukurova Üniversitesinde görevli Prof. Dr. Işıl Var, koronavirüsün gıda yoluyla bulaşmadığının düşünülmemesi ve tedbirli davranılması gerektiğini belirtrek "Bugün Kovid-19 gıda yoluyla bulaşmıyor dersek, iki gün sonra bulaştığına dair bulgularla karşılaşabiliriz. Eğer mutasyona uğruyorsa ve gıda yoluyla bulaşacak bir mutant çıkarsa bu nasılsa bulaşmıyordu deyip ayaklarımızı uzatmamalıyız" dedi.

Türkiye genelinde sokağa çıkma kısıtlaması başladı

Koronavirüsle mücadele tedbirleri kapsamında Türkiye genelinde yarın saat 05.00'e kadar sürecek sokağa çıkma kısıtlaması başladı.

Türkiye'nin 22 Kasım koronavirüs sonuçları: Hasta sayısı 6 bini geçti

Sağlık Bakanlığının Koronavirüs Bilgilendirme Sayfası'nda yer alan veriler güncellendi. Açıklanan 22 Kasım koronavirüs tablosu incelendiğinde ölü ve hasta sayısında düşüş olmadığı gibi hızlı bir artışın olduğu görülüyor. İkinci dalganın sert bir şekilde yaşandığı şu günlerde tedbirlere uymanın önemini sık sık hatırlatan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda bugünün tablosunu değerlendirdi.

İstanbul'da sokağa çıkma kısıtlamasını ihlal edenlere ceza yağdı: 747 kişiye yaklaşık 1 milyon 750 bin TL ceza

İstanbul'da 20 Kasım'dan itibaren uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasını ihlal eden 747 kişiye, 1 milyon 729 bin 723 TL ceza yazıldığı açıklandı.

Sağlık Bakanlığı harekete geçti: RT-PCR testi için fazladan alınan ücretler iade edilecek

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünce, Kovid-19 (SARS-CoV-2) RT-PCR test ücretlerine ilişkin tüm kamu kurum ve kuruluşları ile valiliklere yazı gönderildi- Kovid-19 RT PCR testi çalışmaya yetkili tüm sağlık kuruluşları için Kamu Sağlık Hizmetleri Fiyat Tarifesinde belirlenen fiyatlar üzerinden test ücretinin geçerli olduğu hatırlatılan yazıda, RT- PCR testi için bu ücret dışında herhangi bir bedel talep edilemeyeceği ve ilave ücret alınamayacağı vurgulandı. Mevzuata aykırı uygula...

Türkiye genelinde dün saat 20.00'de başlayan sokağa çıkma kısıtlaması sona erdi

Koronavirüsle mücadele tedbirleri kapsamında Türkiye genelinde dün saat 20.00'de başlayan sokağa çıkma kısıtlaması sona erdi. Ayrıca bu akşam saat 20.00'den 23 Kasım Pazartesi günü saat 05.00'e kadar yeniden sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

Sokağa çıkma yasağında meydanlar sessizliğe büründü: Yollar boş kaldı

Koronvirüs vakalarında yaşanan artış sonrası alınan sokağa çıkma kısıtlaması devam ederken sabahın erken saatlerinde İstiklal Caddesi, Taksim ve Üsküdar Meydanı ve yollar boş kaldı. Görevli polis ekipleri ise dışarıda bulunan vatandaşları durdurarak kontroller yaptı.

Yasağı yanlış anladılar

Kovid-19 tedbirleri kapsamındaki sokak yasağı dün saat 20.00’de başladı. Ancak yasağın, lokanta, kafe kısıtlamasının başladığı Cuma saat 20.00’de başladığını düşünen birçok esnaf dün sabah kepenklerini birkaç saat gecikmeyle saat 10.00’da açtı. Bazı şehirlerde meydanlar boş kaldı. Lokantalar ise sadece paket servis yaptı.

Fas'ta Kovid-19'dan 74 kişi daha hayatını kaybetti

Fas'ta yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında 74 kişi daha yaşamını yitirdi. Son verilerle virüs kaynaklı toplam can kaybı 5 bin 256'ya, vaka sayısı 320 bin 962'ye çıktı.

Sokağa çıkma yasağı başladı

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele kapsamında, 81 ilde yarın saat 10.00'da sona ermek üzere sokağa çıkma kısıtlaması başladı. İçişleri Bakanlığı genelgesine göre, açık olacak iş yeri, işletme ve kurumlarda yönetici, görevli veya çalışanlar, kamu düzeni ve güvenliğinin sağlanmasında görevli olanlar (özel güvenlik görevlileri dahil) ile acil çağrı merkezleri, Vefa Sosyal Destek birimleri, Kızılay, AFAD’da ve afet kapsamında faaliyet yürütenler, görev alanlar kısıtlamadan istisna tutulaca...

Sivas'ta bir köy karantinaya alındı: Giriş çıkışlar yasaklandı

Sivas'ın Suşehri ilçesinde bir köyde, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında karantina uygulaması başlatıldı. İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla karantina nedeniyle köye giriş ve çıkışlar yasaklandı.

Koronavirüs kısıtlamaları yanlış anlaşıldı, Taksim'de restoranların önü doldu taştı

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınının etkileri hala devam ediyor. Türkiye'de son haftalarda vaka sayıları korkutan rakamlara ulaşınca, virüsle mücadele kapsamında yeni kararlar alındı. Ancak kararlar yanlış anlaşılınca dün saatler 20.00'yigösterdiğinde vatandaşlar sokağa çıkma yasağı olduğunu düşünerek evlerine girdi, meydanlar boş kaldı. Bazı esnaf ise bugün dükkanını saat 10.00'dan sonra açtı. Ayrıca yeni kısıtlamalar kapsamındarestoranlar içeriye müşteri almayıp sadece gel al ...

Sanayi esnafı sokağa çıkma yasağını yanlış anladı: İşyerlerini açmadı

İçişleri Bakanlığının koronavirüs tedbirleri kapsamında yayınladığı sokağa çıkma genelgesini yanlış anlayan ve kafası karışan sanayi esnafı bugün saat 10.00’a kadar işyerlerini açmadı. Yasağın bugün geçerli olduğunu düşünen esnaflar saat 10’dan sonra iş yerlerini açtı.

Kayserili kısıtlamayı yanlış anladı, meydan boş kaldı

Kayseri'de bugün akşam başlayacak olan sokağa çıkma kısıtlamasını vatandaşlar yanlış anlayınca, kentin en işlek ve en büyük meydanı boş kaldı. Kısıtlamayı yanlış anladıklarını söyleyen vatandaşlar, sokağa çıkmak için saat 10'u beklediklerini, kısıtlamanın akşam 20.00'de başlayacağını öğrenince ise işlerini halletmek için dışarı çıktıklarını belirtti.

Koronavirüs aşısına gönüllü vatandaşlar nasıl başvuru yapacak?

Koronavirüs salgınına karşı üretilen ve geçtiğimiz haftalarda Çin'den Türkiye'ye getirilerek sağlık çalışanları üzerinde denenmeye başlayan koronavirüs aşısında sıra vatandaşlara geldi. Pazartesi gününden itibaren aşı gönüllü vatandaşlar üzerinde de denenmeye başlayacak. Aşıda gönüllü vatandaş denemelerine yönelik paylaşımın yapılmasının ardından çok sayıda kişi koronavirüs aşısı gönüllü başvuruların nasıl ve nereye yapılacağı, şartların neler olduğunu araştırmaya başladı. İşte koronavirüs aşısı...

Bakan Koca'dan yaşlılara kısıtlama uyarısı: Mesaj yerini bulsun

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 65 yaş ve üzeri vatandaşlara sokağa çıkma kısıtlamasıyla ilgili uyarılarda bulundu. Sosyal medya hesabından açıklama yapan Bakan Koca, "Değerli büyüklerimiz. 10.00-13.00 arası evde olmak yerine, dışarıda olmayı tercih etmişseniz, kurallara eskisiyle kıyaslanmayacak kadar çok dikkat edin. Dışarıda 3 saat yerine, daha az zaman geçirirseniz bu sizin için daha iyi." ifadelerini kullandı.

Bilim Kurulu Üyesi'nden tavsiye: Okul servisleri devreye alınarak, toplu taşımada kalabalık azaltılabilir

Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhan, başta İstanbul olmak üzere büyük şehirlerde koronavirüsün daha fazla görüldüğü 'mavi yakalılar' olarak bilinen bedenen çalışan işçilerin yoğun olduğu bölgeler için okul servisi önerisi getirdi. Prof. Dr. İlhan, "Şimdi okul servisleri olmayacak. Sabah ve akşam saatlerinde okul servisleri devreye alınarak, toplu taşımada kalabalık azaltılabilir" dedi.

Maskesiz alışveriş yapan turist çifti sosyal medyada ifşa etti: Polis cezayı otelde kesti

İstanbul Beşiktaş’ta bir çiğ köftecide maskesiz alışveriş yapan ve kendisini uyaran kadına ise aldırış etmeyerek poz veren turist çiftin sosyal medyada ifşa edilmesinin ardından polis harekete geçti. Koroanvirüs tedbirlerine uymayan turistin çiftin kaldığı otele giden polis ekipleri söz konusu şahıslara idari para cezası uyguladı.

Koronavirüsü yenen çift: Merdivenleri çıkabildiğimiz için kendimizi şanslı hissediyoruz

Gaziantep'te koronavirüse yakalanan sağlıkçı Rabia Meltem ve Mikail Çiftçi çifti, bir aylık tedavi ve karantina sürecinin ardından hastalığı yenerek, görevlerine döndü. Sağlıklarına kavuştuktan sonra koronavirüs hastalarının tedavileri için çalışmaya başlayan çift, yaşadıkları zorlu süreçte merdiven bile çıkamadıklarını belirterek, "Şimdi merdivenleri çıkabildiğimiz için bile kendimizi şanslı hissediyoruz" dedi.

Kısıtlamalar devreye girdi

Kovid-19'a karşı alınan yeni tedbirler dün akşam devreye girdi. Bu kapsamda, bugün itibariyle 65 yaş üstü olanlar saat 10.00 ile 13.00, 20 yaş altı olanlar saat 13.00 ile 16.00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek. AVM, market ve berberler saat 10.00 ile 20.00 arasında hizmet verecek. İlk sokağa çıkma kısıtlaması da bugün saat 20.00 ile yarın sabah 10.00 arasında uygulanacak.

Aydın'da bir mahalle karantinaya alındı

Aydın’ın Karacasu ilçesinde, koronavirüsün yaygın olduğu Yukarı Görle Mahallesi karantinaya alınarak giriş çıkış yasağı konuldu. Tarımsal faliyetlerin aksamaması için hasat zamanı gelen ürünlerin toplanması, ihtiyaç duydukları sulama ve ilaçlama işlemlerinin aksamaması için gerekli izinlerin verilecek.

Koronavirüse karşı yeni kısıtlamalar başladı

İçişleri Bakanlığınca tüm illere gönderilen genelge doğrultusunda koronavirüse karşı uygulanacak olan yeni kısıtlamalar, saat 20.00 itibariyle başladı. Kısıtlamalar kapsamında restoranlar sadece paket servis yapacak.

Tekirdağ'da karantina kuralını ihlal eden yabancı uyruklu aile otogarda yakalandı

Tekirdağ'ın Çerkezköy ilçesinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) testleri pozitif çıkan ve karantina kuralını ihlal eden yabancı uyruklu aile, İstanbul'a gitmek üzereyken otogarda yakalandı. Aile, Çorlu ilçesindeki yurda yerleştirildi

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+