Türkiye Haberleri

Vakalar tırmanışta

Kovid-19 vakaları son haftalarda artış eğilimine girdi. Vaka sayısının 100 bin kişide 200’ün üstünde olduğu il sayısı 2-8 Ekim’de 51 iken 9-15 Ekim’de 56’ya yükseldi. 737,03 ile Kastamonu birinci sırayı alırken, onu, 702,63 vaka ile komşusu Zonguldak izledi.

Türkiye'nin 24 Ekim koronavirüs tablosu açıklandı: Vaka ve vefat sayısında az da olsa düşüş var

Sağlık Bakanlığı'nın sitesindeki Koronavirüs Bilgilendirme Sayfası'nda 24 Ekim koronavirüs tablosu yayınlandı. Vaka ve vefat sayılarında az da olsa düşüş olduğu görülürken, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca aşı çağrısını yineledi. İşte 24 Ekim koronavirüs günlük vaka ve ölü sayıları...

TURKOVAC Faz 3 kapsamında 400'ün üstünde gönüllüye hatırlatma dozu olarak uygulandı

Ankara Şehir Hastanesi Tıbbi Mikrobiyoloji Kliniği İdari ve Eğitim Sorumlusu Doç. Dr. Bedia Mert Dinç, yerli Kovid-19 aşısı TURKOVAC'ın, iki doz Sinovac aşısı yaptıranlara hatırlatma dozu olarak uygulandığı Faz 3 çalışmasında aşılanan gönüllü sayısının 400'ü aştığını bildirdi. Dinç, "Bu çalışmayı ne kadar hızlı tamamlarsak TURKOVAC'ın yaygın kullanıma girmesi o kadar hızlı olacak. Ülkemizin dışa bağımlılığını azaltmak, kendi aşımızı kullanmak için o kadar hızlı yol almış olacağız" dedi.

Üçüncü dozların zamanını geçirmeyin

Türkiye’de aşılama hızı yavaşlarken 3. doz aşısını yaptırmayanların oranı oldukça yüksek. Türkiye’de toplam 115 milyonu aşkın doz aşı yapıldı.

Aşı kaygıyı yüzde 20 azalttı

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre Kovid-19 aşısı olduktan sonra kişilerdeki kaygı bozukluklarının yüzde 20 oranında azaldığı belirlendi. Bu sonucun ‘kişinin kendini ve çevresini güvende hissetmesi’ ile ilgili olduğunu söyleyen Psikolog Ünal Erdem Elli, “Aşılanma bize yakın zamanda kişilerde, özellikle depresyon ve kaygıyla ilgili semptomların sıklığında azalmalar olduğunu gösterdi” dedi.

Türkiye'nin 23 Ekim koronavirüs tablosu açıklandı: Bakan Koca kritik ortalamaya dikkat çekti

Sağlık Bakanlığı'nın sitesindeki Koronavirüs Bilgilendirme Sayfası'nda 23 Ekim koronavirüs tablosu yayınlandı. Vaka tablosunu sosyal medya hesabından paylaşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ağır hasta, zatürre geçiren hasta ve yatarak tedavi gören hastaların oranını da açıkladı. Tabloyu sosyal medya hesabından paylaşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İşte 23 Ekim koronavirüs günlük vaka ve ölü sayıları...

Bakan Koca haftalık koronavirüs vaka haritasını paylaştı: Kastamonu zirveye çıktı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, haftalık koronavirüs vakasının yer aldığı haritayı sosyal medya hesabından paylaştı. Sağlık Bakanı Koca, "9-15 Ekim arasında, 100 bin kişi içinde bir haftalık toplam yeni Covid-19 vaka sayısı il bazında neydi? Yaşadığınız, gidip geldiğiniz ildeki durumu haftalık İnsidans haritamızdan öğrenebilirsiniz." dedi. Kastamonu ise 737 bin ile vaka yoğunluğu ile zirveye çıktı.

Turkovac insanlığa faydalı olacak: Şahin ve Türeci'ye İspanya'dan ödül

BioNTech’in kurucuları Prof. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci, geliştirdikleri Kovid-19 aşısı nedeniyle İspanya’nın en prestijli ödülü olan Asturias Prensesi Ödülleri’ne layık görüldü. Türeci, Türkiye’de geliştirilen yerli Turkovac aşısı için “Onay alan tüm aşılar gibi salgının aşılmasında insanlığa yardımcı olacaktır” diye konuştu.

Türkiye'nin 22 Ekim koronavirüs tablosu açıklandı

Sağlık Bakanlığı'nın sitesindeki Koronavirüs Bilgilendirme Sayfası'nda 22 Ekim koronavirüs tablosu yayınlandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, günlük vaka tablosunu yayımladığı paylaşımında, vakaların genç yaşlara göre oranlarını da paylaştı. İşte 22 Ekim koronavirüs günlük vaka ve ölü sayıları...

'Hiçbiri keşke olmasaydım demedi': Sağlık Bakanı Koca 'Lütfen bugün aşınızı yaptırın' dedi

Bakan Koca yaptığı aşı çağrısında; "Aşılarını yaptırdığı halde Covid-19’a yakalanan ve hasta olan da var. Ama hiçbiri keşke aşı olmasaydım demedi. Lütfen aşınızı yaptırın." paylaşımında bulundu.

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Şener'den 'Kovid-19 aşısı zorunlu olsun' önerisi

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, kış ayları öncesi yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayılarının yükselişe geçtiğini belirterek, salgınla mücadelede tüm yaş grupları için aşının zorunlu hale gelmesi gerektiğini savundu.

Prof. Dr. Yavuz'dan okullarda düzenli tarama önerisi: Havuzlanmış PCR

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, "havuzlanmış PCR" ile okullarda düzenli tarama ile semptom olmasını beklemeden tüm öğrencilere düzenli olarak test yapılabileceğini söyledi. Havuzlanmış PCR testte, herkese tek tek test yapmak yerine, "havuz" denilen küçük gruplar oluşturuluyor ve gruptaki herkesten alınan ağız sürüntü (tükürük) örnekleri, tek bir testmiş gibi çalışılıyor. Bu da daha az test kullanarak daha düşük maliyet ve işgücü ile daha fazla kişiye...

Gençler aşı karşıtı değil öz güvenli

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca “Sorumluluk sırası gençlerde” mesajıyla aşı çağrısı yaptı. Uzmanlar gençlerin aşıya mesafesini üç nedene bağlıyor: Gençler aşı karşıtı değiller tam aksine öz güvenden dolayı aşı yaptırmıyorlar. Hastalığı daha önce atlattıkları ya da hastalığa yakalansalar bile ayakta atlatabilecekleri düşüncesi var.

Tüm dünyada Kovid-19 tedavisinde yeni bir sayfa açılıyor

“İnhale Ozon Yöntemi” bilimsel çalışması ile Kovid-19 tedavisinde dünyada yeni bir sayfa açan Türk eczacının makalesi dünya tıp otoriterlerinin kabul gördüğü “Medical Gas Research” dijital platformunda yayınlanarak bilim dünyasında gündem oldu .

21 Ekim koronavirüs tablosu: Vakaların yarıya yakını 30 yaşın altında

Sağlık Bakanlığının sitesinde yer alan Koronavirüs Bilgilendirme Sayfası'ndaki veriler güncellendi. 21 Ekim koronavirüs tablosu incelendiğinde vaka ve vefat sayısında düne göre düşüş olduğu gözleniyor. Öte yandan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile artık vakaların yarıya yakının 30 yaşın altında olduğunu duyurdu ve vatandaşları uyardı.

Kovid-19 akciğerde iz bırakıyor

Kovid-19 geçiren kişilerin ciğerlerinde oluşan sis görüntüsü, ilerleyen dönemde hastalık riskini arttırabiliyor.

Bilim Kurulu toplantısının ardından yazılı açıklama: Ön safta mücadele etme sırası gençlerimizde

Koronavirüs Bilim Kurulu bugün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplandı. Toplantının ardından yazılı bir açıklama yapıldı. Bakan Koca, 'Bugün sorumluluk alma, ön safta mücadele etme sırası gençlerimizde' başlığıyla yayımlanan açıklamasında, "Gençler, sorumlu davranarak evlerinize, sevdiklerinize, büyüklerinize virüs taşımamak için tedbirlere uymalı ve en kısa sürede tam aşılı hale gelmelisiniz. Gençler, sizleri mücadelede ön safa davet ediyorum." dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca "Çağrılarıma kulak verin" diyerek duyurdu: Bugünkü vefat sayımız 214

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bugünkü vefat sayısını sosyal medya hesabından duyurdu. "Sağlık bakanı ve yol arkadaşınız olarak, salgın tedbirleriyle aşı konusundaki çağrılarıma lütfen kulak verin." diyen Bakan Koca, "Bugünkü vefat sayımız 214" ifadelerini kullandı.

Uzman uyardı: Toplum bağışıklığı için 30 yaş grubunun aşılanması şart

Türkiye'de günlük ve toplam aşı miktarında rekor üstüne rekor kırılıyor. Aşı programında yer alan 18 yaş üstü nüfusun yüzde 50'sinden fazlası ilk veya ikinci doz aşısını yaptırdı. Yerinde aşılama uygulamaları ile bu daha da hız kazandı. Aşısızların büyük çoğunluğunu ise 30 yaş grubu oluşturuyor. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Demirhan, ''Toplumun yüzde 75'i çift doz aşısını yaptırdı, tek doz aşı daha fazla. Özellikle 30'lu yaş grubunda aşıda bir esneme var, isteksizlik var. O g...

Bilim Kurulu Üyesi Kayıpmaz uyardı: Şu anda aktif vakalarımızın yüzde 40’ını 23 yaş altındaki gençlerimiz oluşturuyor

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, gençlerin aşılarını olmaları gerektiğini belirterek, "Bilindiği üzere şu anda aktif vakalarımızın yüzde 40’ını 23 yaş altındaki gençlerimiz oluşturuyor. Gençlerimiz eğitim, iş yaşantısı, ulaşım ve sosyal yaşantı gibi faktörler dolayısıyla günlük hayat içerisinde en aktif olan grubumuz" dedi.

Koronavirüs Bilim Kurulu bugün toplanıyor

Koronavirüs salgınında vaka sayılarında artış devam ederken aşılama tarafında ise iki doz aşısını yaptıranların oranı 33 ilde yüzde 75'i geçti. Koronavirüs Bilim Kurulu bugün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplanacak. Toplantının ardından yazılı açıklama yapılacak.

Çift doz aşıda 33 şehirde yüzde 75’i aştık

Türkiye, koronavirüse karşı çift doz aşılama oranındaki artışla toplumsal bağışıklığa her geçen gün biraz daha yaklaşıyor. İki doz Kovid-19 aşısı olanların oranı 33 ilde yüzde 75’i aşarken, 68 ilde de nüfusun yarısından fazlası aşılandı. Prof. Mustafa Necmi İlhan, “Çift doz oranlarının yüzde 80’ler düzeyine gelmesiyle toplumsal bağışıklığa çok daha yakın olacağız” dedi.

Türkiye'nin 19 Ekim koronavirüs tablosu açıklandı: Vaka sayısı yeniden 30 binin üzerinde

Sağlık Bakanlığı'nın sitesindeki Koronavirüs Bilgilendirme Sayfası'nda 19 Ekim koronavirüs tablosu yayınlandı. Günlerdir 30 binin altında seyreden vaka sayısının açıklanan tabloda yeniden yükseldiği görüldü. İşte 19 Ekim koronavirüs günlük vaka ve ölü sayıları...

Koronavirüsün mevsimsel gribe evrilmesi aşılama ile olur

Ankara Şehir Hastanesi Acil Servis Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Hakan Oğuztürk, Covid-19 pandemisinin mevsimsel gribe evrilebilmesi için aşılamanın artması ve toplumsal bağışıklığın sağlanması gerektiğini söyledi. Oğuztürk, "Pandemi devam ettikçe tekrarlayan doz aşılar da devam edecektir. Koronavirüsün sonbahar ya da kış gibi artık insanlarda hastalık oluşturabilecek bir duruma indirgenme durumu söz konusu olabilirse büyük oranda dünya gündeminden uzaklaşmış olacak" dedi.

Osmanlı da aşıdan yararlandı

Koronavirüse karşı yürütülen aşı politikası, Osmanlı’da da uygulanıyordu. Prof. Nuran Yıldırım, “1. Dünya Savaşı’nda koleralı mıntıkalarda oturanlara aşı mecburiyeti getirildi. 1916’da kolera aşısı belgesi olmayanlara ekmek verilmiyordu” diye konuştu.

Türkiye'nin 18 Ekim koronavirüs tablosu açıklandı: İki kesim için hayati uyarı

Sağlık Bakanlığı'nın sitesindeki Koronavirüs Bilgilendirme Sayfası'nda 18 Ekim koronavirüs tablosu yayınlandı. Tabloyu sosyal medya hesabından paylaşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, her gün gençler için tekrarladığı aşı çağrısını bu kez de kronik hastalar ve yaşlılar için yaptı. İşte 18 Ekim koronavirüs günlük vaka ve ölü sayıları...

Zonguldak'ta endişelendiren tablo: Koronavirüs vakalarında iki haftanın birincisi

Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan koronavirüs tablosuna göre Zonguldak ikinci haftada da yüksek vaka sayıları nedeniyle birinci oldu. Vatandaşlar alınan tedbirlere uyulması gerektiğini söylerken, aşının önemine vurgu yaptı.

TURKOVAC aşısı 2 doz Sinovac aşısı olmuş gönüllülere uygulanmaya başlandı

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) tarafından geliştirilen yerli koronavirüs aşısı TURKOVAC'ın hatırlatma dozu 2 doz Çin aşısı Sinovac yaptıran gönüllüye uygulandı. Pandeminin belirli bir noktada sonlanmayacak gibi gözüktüğünü dile getiren ERÜ Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Dalı Başkanı Prof. Dr. Orhan Yıldız, her yıl aşılanmanın gerekeceğini söyledi.

Korona hastası oğlu ölen anneden 12 yaş üstü çocuklar için aşı çağrısı: Bugün belki de oğlum hayatta olacak

İzmir'in Torbalı ilçesinde koronavirüse yakalanan, kaldırıldığı hastanede kalp büyümesi rahatsızlığı olduğu ortaya çıkan ve evdeki karantinada fenalaşarak hayatını kaybeden Furkan Esen'in annesi Sevim Esen, ailelere aşı çağrısı yaptı. Esen, "Eşim ile aşımızı olduk. Ancak bize herhangi bir bilgi gelmediği için çocuğumuza aşı yaptıramamıştık" dedi.

Koronavirüs vakaları 46 ilde arttı

Sağlık Bakanlığının açıkladığı 2-8 Ekim'i kapsayan verilere göre, her 100 bin kişide görülen vaka sayısı, 3 ilde 100'ün üstünde, 8 ilde 50-100, 35 ilde 1-50 aralığında yükseldi. Her 100 bin kişideki vaka sayısı Ankara'da azalırken İstanbul ve İzmir'de arttı. Buna rağmen Ankara, üç büyükşehir içinde 100 bin kişiye en fazla vakanın görüldüğü il olmayı sürdürdü. Vaka sayısı en fazla düşen iller sırasıyla Yozgat, Niğde, Kayseri, Bitlis ve Bayburt oldu. Ülke genelinde sadece Yozgat ve Niğde'deki azal...

Şehir hastanesi koronavirüs dönemi boyunca 3 milyondan fazla kişiye hizmet verdi

Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Nurettin Yiyit, Pandemi döneminde burada 9 bin vatandaşımız yatarak tedavi gördü. Pandemi hastaneleriyle birlikte bu büyük metropolün en büyük yükünü burası sırtladı. Bu sayede vatandaşlarımızın yataksız ve yoğun bakımsız kalmadığı bir dönemi yaşadık" dedi.

Bilim Kurulu Üyesi İlhan: Kısıtlama zamanı değil

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, vaka sayılarındaki artışın devam etmesi halinde kısıtlamaların gündeme gelip gelmemesine ilişkin, "Kısıtlama yapmanın zamanı değil. Elimizde çok güçlü bir silah, aşımız var. Aşısı eksik olanlar ya da hiç aşı olmamış olanlar aşılarını yaptırırsa bu konuları hiç konuşmamıza gerek olmayacağı kanısındayım" dedi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+