Dünya Haberleri

Hızla yayılıyor: Çin'de Delta varyantı endişesi

Çin’de yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) Delta varyantını taşıyan yerel kaynaklı vakalar 11 bölgeye yayıldı.

Romanya'dan 30 günlük koronavirüs karantinası

Romanya, artan koronavirüs vakaları nedeniyle 25 Ekim'den itibaren 30 gün geçerli olacak karantina uygulanacağını duyurdu. Buna göre, ülkede gece 22.00'den 05.00'e kadar sokağa çıkma yasağı uygulanacak.

Pfizer-BioNTech üçüncü doz aşısının etkinlik oranını açıkladı

ABD’li ilaç şirketi Pfizer, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının takviye dozunun virüse karşı yüzde 95,6 oranında etkili olduğunu açıkladı.

DSÖ salgının 2022'de de devam edeceği uyarısında bulundu

Dünya Sağlık Örgütü, yoksul ülkeler yeterince aşıya erişemedikler için Covid salgınının "gereğinden bir yıl daha uzun süreceğini" söyledi. Bunun Covid salgınının "2022'de de etkili olabileceği" anlamına geldiğini kaydeden örgütün üst düzey yöneticilerinden Dr. Bruce Aylward, varlıklı ülkelere aşı kuyruğundaki yerlerini yoksul ülkelere bırakma çağrısı yaptı.

Koronavirüs aşısında yeni dönem: ABD ilk adımı attı

Dünyanın koronavirüs ile mücadelesi sürerken ABD Gıda ve İlaç Dairesi'nden (FDA) koronavirüs aşıları ile ilgili çok konuşulacak bir karar geldi.

Rusya'da bilanço ağırlaşıyor: Putin'den radikal koronavirüs kararı

Rusya'da koronavirüs yüzünden yaşanan can kayıpları her gün rekor tazeliyor. Ülkede hastaneler vakalar yüzünden çok ağır bir yükle çalışıyor. Bu durumun önüne geçmek isteyen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bir haftalık ücretli tatil emri verdi.

Avrupa'da son bir haftada Kovid-19 vakaları yüzde 7 arttı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarının Avrupa genelinde son bir haftada bir önceki haftaya göre yüzde 7 arttığını duyurdu.

Koronavirüsün en bulaşıcı türü 'AY 4.2 varyantı' yayılıyor: Bir ülkede daha görüldü

İngiltere’deki vaka artışının nedeni olduğu açıklanan ve en bulaşıcı tür olabileceği belirtilen AY 4.2 varyantının İsrail’de tespit edildiği duyuruldu. Delta varyantının alt varyantı olduğu açıklanan türün Avrupa’dan gelen 11 yaşındaki bir çocukta tespit edildiği belirtildi.

Brezilya Devlet Başkanı Bolsonaro'ya cinayet suçlaması: 600 bin kişinin ölümünden sorumlu tutuluyor

Brezilya senatosunun ülkedeki koronavirüs krizine ilişkin rapor taslağında, Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro'nun devasa ölüm bilançosundaki rolü nedeniyle cinayet suçlamalarıyla karşı karşıya olması gerektiği belirtildi. Pandemi nedeniyle 600 bini aşkın kişinin öldüğü Brezilya'da Bolsonaro, etkisiz tedavi yöntemlerini teşvik etmiş ve ülkeye sunulan aşıları reddetmişti. Raporda Bolsonaro'ya şarlatanlık, cinayet, bilim karşıtı olmak ve insanlık suçları da dahil olmak üzere toplam 11 suç yöne...

Bulgaristan’da korona alarmı: Yeşil sertifika zorunluluğu getirildi

Koronavirüs salgınının dördüncü dalgasının yaşandığı Bulgaristan’da vaka sayısı ve ölümlerin artması nedeniyle alınan ilave önlemler kapsamında “yeşil sertifika” zorunluluğu getirildi.

ABD yeni verileri açıkladı: Aşısız yetişkinlerin koronavirüsten ölme riski tam aşılılardan 11 kat fazla

ABD'de açıklanan yeni veriler, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı olmayan yetişkinlerde virüsten ölme riskinin, tam aşılı yetişkinlere göre 11 kat daha yüksek olduğunu ortaya koydu. Öte yandan aşısız yetişkinlerin, aşı yaptıranlara göre Kovid-19 nedeniyle hastaneye yatma riskinin ise 19 kat daha yüksek olduğu tespit edildi.

İngiltere'de akılalmaz olay: Yanlışlıkla 43 bin kişiye Kovid-19 testlerinin negatif olduğu söylendi

İngiltere ve Galler'deki yaklaşık 43 bin kişiye, özel bir laboratuvardaki hata nedeniyle yanlışlıkla yeni tip koronavirüs (Kovid-19) testlerinin negatif olduğunun söylendiği belirtildi.

Letonya Cumhurbaşkanı Egils koronaya yakalandı: Finlandiyalı mevkidaşı karantinada

Letonya Cumhurbaşkanı Egils Levits’in koronavirüs testinin pozitif çıktığı açıklandı. Dün Levits ile bir araya gelen Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto da tedbir amacıyla kendini izole etti.

Rusya'da endişelendiren bilanço: 'Günlük en yüksek' Kovid-19 vaka ve ölüm sayısı kaydedildi

Rusya'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının başlangıcından bu yana son 24 saatte "günlük en yüksek" vaka ve virüs kaynaklı can kaybı sayısı kayıtlara geçti.

DSÖ'den umutlandıran açıklama: Korona ölümleri bu yılın en düşük seviyesinde

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), dünyada koronavirüs kaynaklı ölümlerde düşüşün sürdüğünü ve bu yılın en düşük can kaybı rakamlarının görüldüğünü açıkladı.

DSÖ koronavirüsün kökeninin araştırılması için danışma grubu kurdu

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), koronavirüsün patojenlerinin kökenini saptamak için uzmanlardan oluşan danışma grubu kurduğunu duyurdu. Bu kapsamda 700'ün üzerinde başvuru yapan uzmandan 26'sının seçildiği belirtildi.

Texas’ta dikkat çeken Kovid-19 aşısı kararı: Şirketlere yasak getirildi

ABD’nin Texas eyaletinde özel şirketler dahil olmak üzere herhangi bir kurumun çalışanlarını ya da müşterilerini yeni tip koronavirüs aşısı olmaya zorlaması valilik kararnamesiyle yasaklandı.

İngiltere'den bomba iddia: Rus ajanlar aşı formülümüzü çaldı

İngiliz medyası Rusya'nın Oxford/AstraZeneca aşısının formülünü çaldığını ve kendi koronavirüs aşısı Sputnik V'yi oluşturmak için kullandığını iddia etti. Rusya Devlet Başkanı Putin'in casuslarından birinin aşının formülünün yanı sıra şirketin hayati verileri çaldığına dair kanıtları olduğunu aktardı. İddialar üzerine açıklama yapan Kremlin ve Sputnik V aşısının geliştiricileri haberin ‘yalan’ olduğunu belirtti.

Almanya'da tepki çeken karar: Koronavirüs testleri ücretli oldu

Almanya'da koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında daha çok kişinin aşı olmasını teşvik etmek için ücretsiz Kovid-19 testleri uygulaması bugünden itibaren kaldırıldı. Alman Tabipler Odasından yapılan açıklamada ise testlerin ücretli olması eleştirilirken, bu durumun vatandaşların hiç test yaptırmaması anlamına gelebileceği, bu nedenle vaka sayılarında yükselme yaşanabileceği ifade edildi.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un gizli bilgileri sızdırılmıştı: Kartı kullanan kişi yakalandı

Fransa’da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un koronavirüs aşı bilgisini içeren aşı kartını kullandığı tespit edilen 19 yaşındaki şahıs, 135 euro (1400 lira) para cezasına çarptırıldı.

'Aşı olanlardan daha fazla antikorum var': Brezilya Devlet Başkanı Bolsonaro futbol maçına alınmadı

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı yaptırmadığı için Santos-Gremio futbol maçının oynandığı stadyuma alınmadığını açıkladı. Bolsonaro, stadyuma alınmadığı için duyduğu rahatsızlığı, "Niye aşı kartı, aşı pasaportu? Santos'un maçını izlemek istiyordum, aşı olmak gerekiyor dediler. Niye? Aşı olanlardan daha fazla antikorum var." sözleriyle dile getirdi.

İngiltere Sağlık Güvenliği Ajansı'ndan çifte virüs uyarısı: Ölüm oranı iki kat fazla

Kış aylarının yaklaşması ile birlikte koronavirüs salgını ile ilgili tedirginlikler daha da arttı. İngiltere Sağlık Güvenliği Ajansı başkanı Dr Jenny Harrie, hem grip hem de koronavirüsün bu kış pek çok kişiyi hedef alacağını açıkladı. Harries'e göre aynı anda iki hastalığa da yakalanan kişilerin ölme olasılığı, yalnızca koronavirüs olanlara göre iki kat daha fazla.

Rusya'da ağır bilanço: Kovid-19 günlük ölüm vakaları dört gündür 900'ün üzerinde seyrediyor

Rusya'da, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının başlangıcından bu yana son 24 saatte 968 kişinin ölümüyle virüs kaynaklı "günlük en yüksek can kaybı" kayıtlara geçerken ölüm vakaları 4 gündür 900'ün üzerinde görülüyor.

BM'den dünyanın yüzde 40'ına aşı için 8 milyar dolar yardım çağrısı

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, yıl sonuna kadar dünya nüfusunun yüzde 40'ına yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı yapılabilmesi için 8 milyar dolar yardım çağrısında bulundu.

Yunanistan’da aşı kararı: Özgürlükleri genişletilecek

Yunanistan Sağlık Bakanı Thanos Plevris, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşı sertifikası olanlar için özgürlüklerin genişletileceğini duyurdu.

Karantinada kalma rekorunun yeni sahibi: Melbourne

Avustralya'nın Melbourne şehri, 245 gün ile koronavirüs karantinasında en çok gün geçirilen şehir rekorunun yeni sahibi oldu. Önceki rekor 244 gün ile Arjantin'in başkenti Buenos Aires'ti.

Kovid-19'a karşı ilaç geliştirildi: Can kaybını yüzde 50 azaltan hapın fiyatı açıklandı

ABD’li ilaç şirketi Merck, Kovid-19'a karşı geliştirdikleri deney aşamasındaki hapın, virüse yeni yakalanmış kişilerde hastaneye yatmayı ve can kaybı riskini yarıya düşürdüğünü duyurdu. İlacın bir hasta için ücretinin yaklaşık 700 dolar yani 6 bin 200 Türk Lirası olacağı öngörülüyor.

ABD'de bir ilk: 12 yaş ve üstü çocuklara aşısı zorunluluğu

ABD'de California Valisi, 7 ila 12'nci sınıf öğrencilerine koronavirüs (Kovid-19) aşısının eyalet çapında zorunlu olacağını bildiren genelge yayımladı.

ABD'li şirket duyurdu: Koronavirüs hapı ölüm riskini yüzde 50 azaltıyor

ABD’li ilaç şirketi Merck, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirdikleri deney aşamasındaki hap ile ilgili umut veren açıklamalarda bulundu. Merck şirketi, ilacın virüse yeni yakalanmış kişilerde hastaneye yatmayı ve ölüm riskini yarıya düşürdüğünü duyurdu.

Brezilya'da hastane skandalı: Koronavirüs ölümlerini sakladı yaşlılar üzerinde ilaç test etti

Brezilya'nın en büyük hastane zincirlerinden biri olan Prevent Senior, koronavirüs ölümlerini örtbas etmekle, doktorlara etkisiz tedaviler yazmaları için baskı yapmakla, kanıtlanmamış ilaçları yaşlı hastalar üzerinde test etmekle suçlandı. Hastanenin ayrıca, Devlet Başkanı Jair Bolsonaro ile çelişen ideolojik fikirlere sahip olan doktorları işten çıkardığı öne sürüldü.

Koronavirüs aşısı olmayan 175 çalışanını işten çıkardı

ABD'nin Teksas eyaletinde bulunan Houston Methodist hastanesinde aşıyı reddettiği için 150 sağlık çalışanın işten çıkarılmasının ardından benzer bir uygulama bu sefer de Kuzey Carolina eyaletindeki hastane zincirinde hayata geçirildi. Sağlık kuruluşu yeni tip koronavirüs aşısı olmayan 175 çalışanının işine son verdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü koronavirüse yakalandı

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, koronavirüs testinin pozitif çıktığını açıkladı. Price, 10 gün karantinada kalacağını duyurdu.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+