Dünya Haberleri

Koronavirüs Mart 2020'den bu yana en düşük seviyede: Sonu görüyoruz, fakat orada değiliz

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Kovid-19 salgını nedeniyle haftalık can kayıplarının Mart 2020'den bu yana en düşük seviyeye geldiğini duyurdu. DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, küresel maymun çiçeği vakalarında da düşüş görüldüğünü açıkladı. Ghebreyesus "Salgını bitirmek için hiç bu kadar iyi bir durumda olmamıştık. Sonu görüyoruz, fakat orada değiliz" dedi.

Japonya Başbakanı Kişida Kovid-19'a yakalandı

Japonya Başbakanı Kişida Fumio'nun Kovid-19'a yakalandığı bildirildi. Yaz tatiline 15 Ağustos'ta ayrılan Kişida, 22 Ağustos'ta görevine dönmeyi planlıyordu.

Uğur Şahin yeni aşı için tarih verdi

BioNTech ve Pfizer, Omicron'un BA.4 ve BA.5 varyantlarına uyarlanan Covid-19 aşısının klinik denemesine başlıyor. BioNTech'in CEO'su Prof. Dr. Uğur Şahin, şirketin "uzun süreli ve geniş koruma" hedefleyerek Covid ürün hattını genişlettiklerini söyledi. BioNTech kurucu ortaklarından Prof. Dr. Özlem Türeci ise geliştirilen aşının BA.4 ve BA.5'e ve Omicron'un diğer tüm alt varyantlarına karşı daha güçlü bir bağışıklık tepkisi ortaya çıkardığını açıkladı.

80 bin kişi mahsur kaldı: Çin’de koronavirüs nedeniyle bir kent kapandı, tüm seferler durduruldu

Çin’in güneyindeki Hainan Adası’nda bulunan Sanya kentinde Covid-19 vakalarında görülen artış nedeniyle kapanma tedbirleri uygulanacağının ilan edilmesinin ardından 80 bin turist kentte mahsur kaldı.

Kuzey Kore salgını bitirdiğini iddia ediyor

Kuzey Kore, ülkenin ilk Covid-19 enfeksiyonlarını doğrulamasından bu yana hasta olan herkesin iyileştiğini söyledi.

Yedi hafta sonra ilk kez:. Dünya genelinde Covid-19 vakalarında düşüş var

Dünya genelinde Covid-19 vaka artış oranında 7 hafta sonra ilk defa düşüş gözlemlenirken, son bir haftada vaka sayıları, bir önceki haftaya göre yüzde 9 daha az görüldü.

Almanya Kovid-19'la mücadelede eyaletlere maske zorunluluğu uygulama imkanı verecek

Almanya'da, Kovid-19 salgınıyla mücadelede, eyaletlerin ekimden itibaren yeniden maske zorunluluğu uygulayabilmelerine imkan verilmesi planlanıyor.

ABD Başkanı yeniden korona oldu: Semptom göstermiyor ama karantinaya girecek

ABD Başkanı Joe Biden'ın daha önce negatif çıkan Kovid-19 testinin bugün yeniden "pozitif"e döndüğü ve karantinasının süreceği bildirildi.

Koronavirüs başladığı yere geri döndü

Koronavirüsün çıkış noktası olan Çin'in Wuhan kentinin bir bölgesinde 4 vaka görüldü. Sıfır kovid politikası nedeniyle, bölgede kısıtlamalara gidildi. Bölge sakinlerinin karantina süresi boyunca, evlerinden çıkmamaları istendi.

DSÖ duyurdu: Japonya dünyanın en fazla yeni koronavirüs vakasına sahip ülkesi

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Japonya'nın geçen hafta 969 binden fazla vakayla "dünyanın en fazla yeni Kovid-19 vakasına sahip ülkesi" olduğunu bildirdi.

ABD Başkanı Biden'ın Kovid-19 testi negatif çıktı

ABD Başkanı Joe Biden'ın testinin negatif çıktığı duyuruldu. Geçen hafta Covid-19'a yakalanan 79 yaşındaki Biden'ın izolasyondan çıkacağı belirtildi.

Kovid-19'a yakalanan Biden'dan fotoğraflı Twitter paylaşımı: Millet ben iyiyim

Kovid-19'a yakalanan ABD Başkanı Joe Biden, Twitter üzerinden uzaktan çalışma anına ilişkin bir fotoğrafı paylaşarak, "Millet, ben iyiyim. Beni düşündüğünüz için teşekkürler." ifadesini kullandı.

Veriler küresel aşı eşitsizliğini ortaya çıkardı

Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) dünyanın yüzde 70’ini, 2022'nin ilk yarısı itibariyle aşılama hedefi tutmadı. Kovid-19 aşılama hedefi yüzde 66,8’de kaldığı, düşük gelirli ülkelerde ise bu hedef 19,4 olarak gerçekleştiği ifade edildi. Bu oranlara göre, zengin ülkelerde her 4 kişiden üçü tam aşılanırken yoksul ülkelerde her 7 kişiden biri aşılandı.

DSÖ'den dikkat çeken koronavirüs uyarısı: İlerleyen haftalarda daha fazla ölümler bekleyebiliriz

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), küresel Kovid-19 vaka artış oranının giderek yükseldiğine dikkati çekerek, ilerleyen haftalarda Kovid-19 nedeniyle daha çok hastaneye kaldırılma ve ölüm beklenebileceği uyarısında bulundu.

Kovid-19 vakalarının yeniden artışa geçtiği Avrupa'da yeni virüs dalgası uyarısı yapılıyor

Kovid-19'un hızlı yayılan alt varyantlarından BA.4 ve BA.5'in etki göstermesi, test sayılarının azalması ve virüse karşı tedbirlerin kaldırılması, Avrupa genelinde son 5 haftadır vaka artış oranlarında yükselmeye sebep oluyor. Son bir haftada İtalya'da Kovid-19 kaynaklı can kayıplarında bir önceki haftaya göre yüzde 46'lık artış görülürken Almanya'da ölümler yüzde 15 arttı.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi Novavax'a acil kullanım onayı verdi

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), ülkede Kovid-19'a karşı mücadele için 4'üncü olarak Novavax aşısının acil kullanımına izin verdiğini açıkladı.

Japonya imparatorluk ailesinde korona paniği: 99 yaşındaki Prenses Yuriko’ya bulaştı

Korona virüs vakalarında son günlerde yaşanan artışla gündeme gelen Japonya’da salgın bu kez hanedanı vurdu. Japonya imparatorluk ailesinin yaşayan en yaşlı üyesi 99 yaşındaki Prenses Yuriko’ya Covid-19 bulaştığı açıklandı.

Koronavirüsün 'acil sağlık durumu' olmaya devam ettiğini hatırlatan DSÖ: Vakalar iki haftada yüze 30 arttı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Kovid-19 salgının iki buçuk yılın ardından hala küresel bir acil sağlık durumu olmaya devam ettiği bildirdi. DSÖ, vakaların son iki haftada yüzde 30 oranında arttığını kaydetti.

Yeni Kovid-19 dalgası: Avrupa İlaç Kurumu uyardı, 'Temmuz sonuna kadar tüm varyantların yerini alacak'

Avrupa Birliği'nin (AB) ilaç düzenleyicisi Avrupa İlaç Kurumu (EMA), AB'nin yeni bir Kovid-19 dalgasından geçtiğini belirterek, 60-79 yaş aralığındakiler ve tıbbi açıdan savunmasız kişilerin ikinci takviye doz aşıları yaptırmasını tavsiye etti.

DSÖ son iki haftada küresel Kovid-19 vaka sayısını değerlendirdi: Yüzde 30 arttı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), son iki haftada dünya genelinde Kovid-19 vaka artış oranının yüzde 30'a yükseldiğini bildirdi.

Dünyanın en uzun koronavirüs vakası tespit edildi

ABD’nin Connecticut eyaletinde yaşayan bir kişinin 471 gün boyunca koronavirüs testinin pozitif çıktığı açıklandı. Yale Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, dünyanın en uzun süre koronavirüs olan kişisinin 60'lı yaşlarında lenfoma hastası olduğu ve virüsün vücudunda birçok kez mutasyona uğradığını belirtti.

Koronavirüs aşısına benzer kanser aşısı 'umut verici' sonuçlar çıkardı

Araştırmacılar, COVID aşılarına benzer teknolojiyi kullanan kişiselleştirilmiş bir kanser aşısının "gerçekten umut verici" erken sonuçlar verdiğini söylüyor.

Çin'de Kovid-19'un Omicron alt varyantı 'BA5' ilk kez Şian'da görüldü

Çin'in kuzeyindeki Şaanşi eyaletinin merkezi Şian şehrinde Kovid-19'un Omicron varyantının, dünyada giderek yayılan "BA5" alt varyantını taşıyan vakaların tespit edildiği bildirildi. Dünyada giderek hakim hale gelen alt varyant, daha bulaşıcı olması ve hızlı yayılmasının yanı sıra aşıların sağladığı bağışıklık korumasından daha kolay kurtulabiliyor .

Koronavirüs vakalarının 110 ülkede arttığını açıklayan DSÖ uyardı: Salgın henüz bitmedi

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), koronavirüs vakalarının 110 ülkede artış gösterdiğine dikkati çekerek, salgının bitmediği uyarısında bulundu.

Pekin’de 'sıfır kovid politikasında beş yıl daha' açıklaması paniğe neden oldu

Çin’in başkenti Pekin’de yetkililer, zorunlu toplu Covid testleri ve seyahat kısıtlamalarından oluşan “sıfır Covid politikasının” beş yıl daha sürebileceğini söyleyerek paniğe neden oldu.

Uğur Şahin'den koronavirüs uyarısı: Yeni bir dalga kapıda

"İnsanlığa Üstün Hizmet Ödülü"ne layık görülen Biontech aşısını üreten bilim insanları Özlem Türeci ve Uğur Şahin ödülü almak için İstanbul'daydı. İki bilim insanı, salgına ve yeni aşı çalışmalarına yönelik bilgi verdi. Uğur Şahin, "Yeni bir dalga kapıda, sonbaharda yeniden maske takmaya başlayabiliriz" uyarısında da bulundu.

Tayvan’da koronavirüs olan çocuğun tırnakları beyazladı

Uzakdoğu ülkesi Tayvan’ın Taichung kentinde yaşayan 6 yaşındaki bir çocuğun Covid-19 virüsüne yakalandıktan kısa bir süre sonra el ve ayak tırnaklarının beyazladığı görüldü. Yetkililer, çocuğun kimliğini açıklamazken, ufak çocuğun geçtiğimiz Haziran ayı başında hastalandığı ve yaklaşık iki gün yüksek ateş, burun akıntısı ve öksürük şikayetleri yaşadıktan sonra tırnaklarında renk değişimi meydana geldiğini belirtti.

ABD ülkeye hava yoluyla gelenler için Kovid-19 testi şartını kaldıracak

ABD'nin artık ülkeye hava yoluyla gelenlerden Kovid-19 testi istemeyeceği belirtildi.

DSÖ'den endişelendiren açıklama: Daha tehlikeli bir koronavirüs varyantı her an çıkabilir

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, daha tehlikeli bir koronavirüs varyantının her an çıkabileceğini belirterek, "Çok sayıda insanı korumasız yakalayabilir. Salgın henüz bitmedi ve bunu, salgın bitene kadar söyleyeceğiz" dedi.

Finlandiya Başbakanı Marin Covid-19’a yakalandı

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Covid-19 testinin pozitif çıktığını açıkladı.

Tedirgin eden haber İsveç'ten geldi: Kemirgenler arasında yayılan yeni koronavirüs tespit edildi

İsveç'teki bir fare türünde Grimsö virüsü adı verilen bir koronavirüs saptandı. Virüsün halk sağlığına ne gibi potansiyel tehditler oluşturacağının henüz bilinmediği belirtildi.

Kuzey Kore'de şüpheli Kovid-19 vaka sayısı 2.24 milyona ulaştı

Kuzey Kore’de son 24 saatte 263 bin 370 olan şüpheli Kovid-19 vakalarının sayısı toplamda 2.24 milyona ulaştı. Devlet kontrolündeki haber ajansı KCNA ise, "Salgınla mücadelede iyi sonuçlar elde edildiğini" savundu. Öte yandan ülkede 2 kişinin daha hayatını kaybetmesiyle toplam ölü sayısının da 65'e yükseldiği belirtildi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+