Dünya Haberleri

Avrupa İlaç Ajansı Moderna aşısının 12-17 yaş grubuna uygulanmasını onayladı

Avrupa Birliği'nin (AB) ilaç düzenleyicisi Avrupa İlaç Ajansı (EMA), Amerikan ilaç şirketi Moderna'nın geliştirdiği yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının 12-17 yaş aralığı için kullanımına onay verdi. Moderna'nın aşısı, Pfizer-BioNTech tarafından geliştirilen Kovid-19 aşısının ardından AB’de onay verilen ikinci aşı olmuştu.

Fransa’da zorunlu aşıya ilk adım: Tartışmalı yasa tasarısı kabul edildi

Fransa’da parlamentonun Ulusal Meclis kanadı, hastane ve bakımevi çalışanlarına koronavirüs aşısı zorunluluğu getiren tartışmalı Covid-19 ile mücadele yasa tasarısını ilk okumada kabul etti.

Dünya diken üstünde: Dördüncü dalga kapıda yüzyüze eğitim tehlikede

Dünyanın en büyük çocuk sağlığı kuruluşu olan ve 1 milyon 200 bin çocuk hekimini temsil eden Uluslararası Pediatri Kurumu (International Pediatric Association) IPA Başkanı Prof. Dr. Enver Hasanoğlu ile Dış İlişkiler Koordinatörü Kerem Hasanoğlu uyardı: “Avrupa ve Amerika dahil dünya koronavirüs açısından 4. dalga alarmı veriyor. Türkiye, dünyada en uzun süre eğitime ara veren ülkelerden biri oldu. Eğitime bir yıl daha ara verilirse bir nesli kaybedeceğiz, eğitime ara verilmemesi için erişkinleri...

İtalya’da koronavirüs: OHAL uzatıldı Yeşil Kart zorunluluğu getirildi

İtalyan hükümeti Delta varyantı nedeniyle Covid-19 vakalarının artması üzerine yeni tedbirler açıkladı. Buna göre olağanüstü hal uygulaması yıl sonuna kadar uzatılırken 6 Ağustos tarihinden itibaren kapalı mekanlar ve etkinliklere giriş için Yeşil Kart uygulaması şartı aranacak.

Japonya koronavirüs karşı antikor kokteylinin ülke içi kullanımını onayladı

Japonya'da hükümet, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı antikor kokteylinin ülke içi kullanımını resmen onayladı.

İtalya'da Kovid-19 salgınına yönelik OHAL yıl sonuna kadar uzatıldı

İtalya'da Mario Draghi liderliğindeki koalisyon hükümeti, ülkede yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına yönelik olağanüstü hal (OHAL) uygulamasını 31 Aralık 2021'e kadar uzattı. Başbakan Draghi yaptığı açıklamada, "Aşı olmayın demek ölün demek. Aşı olmuyorsun, hastalanıyorsun ve ölüyorsun ya da başkasına bulaştırıyorsun, başkası ölüyor. Aşı olmamak demek her şeyin yeniden kapanması demek" ifadelerini kullandı.

Çin DSÖ’nün koronavirüsün kökenine yönelik araştırma planını kabul etmedi

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu Başkan Yardımcısı Zeng Yixin, Dünya Sağlık Örgütü’nün korona virüsün kökenine yönelik araştırmasının ikinci aşamasının virüsün "Wuhan’daki laboratuvardan sızmış olabileceği" ihtimalini içermesi nedeniyle araştırmada yer almayacaklarını söyledi.

Avustralya’da AstraZeneca paniği: Aşı kaynaklı 2 kişi daha öldü

Avustralya'nın Tazmanya ve Victoria eyaletlerinde AstraZeneca aşısının ilk dozunu yaptıran iki kişinin daha, kan pıhtılaşması nedeniyle hayatını kaybettiği açıklandı.

Türkiye en çok aşı yapılan 8'inci ülke

Dünya genelinde yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı uygulanan aşılar, 3 milyar 690 milyon dozu aştı. Türkiye, 63 milyon 826 bin 100 dozla 8. sırada yer aldı. Nüfusa oranla en fazla doz aşı yapılan ülke, her 100 kişiye düşen 165,57 doz sayısı ile Birleşik Arap Emirlikleri oldu.

Afrika'da Kovid-19 vaka sayısı 6 milyon 291 bini aştı

Afrika'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayısı 6 milyon 291 bini geçti. Kıtada en fazla vaka Güney Afrika Cumhuriyeti, Fas, Tunus, Mısır, Etiyopya ve Libya'da tespit edildi.

Rusya'da geliştirilen 4'üncü Kovid-19 aşısının klinik deneylerine başlandı

Rusya'da koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirilen 4'üncü aşının klinik deneylerine başlandığı bildirildi. Bugün başlanan deneylere 18 ile 60 yaş arasındaki 200 kişi katıldı.

ABD hükümeti: Aşı karşıtı yanlış bilgileri 12 kişi üretiyor

ABD Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, perşembe günü yapılan basın toplantısında Dijital Nefretle Mücadele Merkezi (CCDH) tarafından sağlanan rapora atıfta bulanarak “Sosyal medya platformlarında aşı karşıtı yanlış bilgilerin yüzde 65'ini üreten yaklaşık 12 kişi var” ifadelerini kullandı. CCDH ise sosyal medya şirketlerine çağrıda bulunarak, bu 12 hesabın kapatılması gerektiğini belirtti.

Özbekistan'da Kovid-19 aşısı devlet görevlileri ve hizmet sektörü çalışanları için zorunlu oldu

Özbekistan'da yeni tip koronavirüse karşı aşı uygulaması devlet kurumları ve hizmet sektörü çalışanları için zorunlu hale geldi.

Tokyo'ya gelen olimpiyat sporcularında ilk pozitif koronavirüs vakası

Tokyo 2020 Organizasyon Komitesi, olimpiyat semtinde kalan sporcularda ilk pozitif yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakasının tespit edildiğini açıkladı.

Mexico City Sağlık Bakanlığı: Kentteki her 10 koronavirüs vakasından 6’sı delta mutasyonu

Meksika’nın başkenti Mexico City’nin Sağlık Bakanı Olivia Lopez Allerano başkentteki Covid-19 vakalarının yüzde 60’ının delta mutasyonu olduğunu belirterek, son günlerde 18 yaşın altında görülen pozitif vakalarda artış olduğuna dikkat çekti.

Özbekistan'da Kovid-19 nedeniyle bayram namazı ve bir süre cuma namazları kılınmayacak

Özbekistan'da, son dönemde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarının artması üzerine, camilerde bayram namazı ve bir süre cuma namazları kılınmayacak.

İngiltere'de günlük Kovid-19 vaka sayısı 50 bini geçti

İngiltere'de son 24 saatte 51 bin 870 yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakasının tespit edilmesiyle 15 Ocak'tan bu yana en yüksek günlük vaka sayısı görüldü. Başbakan Boris Johnson, ülkede Kovid-19 vakalarının oldukça hızlı yükseldiğine ve hastaneye başvurularda da artış olduğuna dikkati çekti.

İtalya'da koronavirüs tablosu: 2 bin 455 yeni vaka kaydedildi

İtalya'da koronavirüs (Kovid-19) salgınında son 24 saatte 2 bin 455 yeni vaka tespit edildi. Ülkede aktif Kovid-19 hasta sayısı 40 bin 900 olarak kaydedildi.

Yunanistan'da korona alarmı: Günlük vakalar patladı hükümet sert tedbirler aldı

Yunanistan'da son bir ayda yaklaşık 10 katına çıkan günlük yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayıları nedeniyle tedbirler sıkılaştırılıyor. Restoran, kafe ve barların kapalı alanları ile tiyatro, spor salonu ve eğlence mekanları gibi yerlere aşısız kişiler alınmayacak. Sağlık çalışanları için en geç 1 Eylül'e kadar aşı olmak mecburi, 16 Ağustos'a kadar aşı olmayan huzurevi personeli açığa alınacak.

Fransa'da aşı zorunluluğu: Macron 'yaptırım uygulanacak' dedi 900 bin kişi randevu aldı

Fransa'da hükümet, koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında, tüm hastane ve bakımevi personeline aşıyı zorunlu hale getirdi. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un aşı olduklarına ya da negatif testlerinin olduğuna dair belgesi olmayan kişilere kısıtlamalar getirilebileceğini söylemesinin ardından 900 binden fazla kişi aşı randevusu almak için müracaat etti.

Dünya genelinde 3 milyar 440 milyon dozdan fazla Kovid-19 aşısı yapıldı: Türkiye en çok aşı yapılan 9. ülke

Dünya genelinde yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı uygulanan aşılar, 3 milyar 440 milyon dozu aştı. Türkiye 58 milyon 285 bin 510 dozla toplam aşı sayısı bakımından 9. sırada yer aldı.

BioNTech'in kurucuları Özlem Türeci ve Uğur Şahin: 100 gün içinde yeni Kovid-19 aşısı geliştirilebiliriz

Koronavirüs’e karşı aşı geliştiren BioNTech’in kurucuları Dr. Özlem Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin, ortaya çıkan varyantlarla ilgili konuştu. Virüsün varyantlarla daha dirençli hale geldiğini belirten Türeci ve Şahin, gerekmesi halinde 100 gün içinde yeni bir aşının geliştirilebileceğini söylediler.

Fransız Sağlık Bakanı endişeli: Önlem almazsak günde 20 bin vaka göreceğiz

Günlük koronavirüs vakalarının 5 bine dayandığı Fransa'da, Sağlık Bakanı Olivier Veran, 'önlem' çağrısı yaptı. Delta varyantını "yeni bir düşman" olarak nitelendiren Fransız Bakan, "Eğer önlem almazsak ağustos başında günde 20 bin vaka görebiliriz." ifadelerini kullandı.

İsrail’de bağışıklık sistemi zayıf yaşlılara 3. 'güçlendirici' aşı dozu

İsrail, koronavirüs salgını ile mücadelede kapsamında bağışıklık sistemi zayıf yaşlılara Kovid-19 aşısının 3. “güçlendirici” dozunun uygulanacağını açıkladı.

Polonya'dan 'Türkiye' kararı: Karantina uygulaması sona eriyor

Polonya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'den dönen vatandaşları için karantina uygulanmayacağını açıkladı. Bakanlığın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, "Bugünden itibaren Türkiye'den dönen Polonyalılar, 10 günlük karantinaya girmek zorunda değil.'' ifadeleri yer aldı. Yapılan açıklamada ayrıca, salgın sürecinde aşı yaptırmamış kişilerin ülkeye girişinde konum belgesi (location card) adı verilen yeni bir belgeyi ibraz etmeleri gerektiği bildirildi.

Rusya'da korkutan tablo: Vaka artışıyla baş edemediler stadyumu aşı merkezi haline getirdiler

Rusya'da koronavirüse karşı aşılama sürecinin hızlandırılması amacıyla toplu aşılama merkezleri açılıyor. Moskova'daki Lujniki Stadyumu'nda açılan merkezde günde yaklaşık 15 bin kişi aşılanıyor. "Gostinıy Dvor" isimli merkezdeki aşılama noktasında ise 6 bin civarında vatandaş aşı yaptırabiliyor. Aynı anda onlarca kişinin aşılanabildiği merkezlerde, yabancı uyruklular belirli bir ücret karşılığında aşı olabiliyor

Yeni araştırma: ABD'de koronavirüs aşı uygulaması 280 bine yakın ölümü engelledi

ABD’de yapılan araştırmada, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşılarının ülkede yaklaşık 280 bin olası ölümü ve milyondan fazla hastaneye kaldırılmaları engellediği belirtildi.

İngiltere’de günlük vaka sayısı korkutuyor

İngiltere’de koronavirüs salgınında son 24 saatte 32 bin 551 vakanın tespit edilmesi ile toplam vaka sayısı 5 milyon 22 bin 893’e yükseldi. Ülkede son 2 gündür günlük vaka sayısı 30 binin üzerinde seyrediyor.

Dünya genelinde koronavirüsten iyileşenlerin sayısı 170 milyonu geçti

Dünya genelinde yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yakalandıktan sonra sağlığına kavuşanların sayısı 170 milyonu aştı.

İngiltere'de yukarı ivme sürüyor: Günlük vaka sayısı 32 bini geçti

İngiltere'de son 24 saatte 32 bin 548 yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakasının tespit edilmesiyle ocak ayından bu yana en yüksek vaka sayısı kaydedildi.

Biden'dan Kovid-19'un Delta varyantına karşı aşı olma çağrısı: Herkes iki kez düşünmeli

ABD Başkanı Joe Biden, koronavirüs (Kovid-19) salgınında Delta varyantının daha tehlikeli olduğunu belirterek, herkese aşı yaptırması çağrısında bulundu. Biden, "Bana öyle geliyor ki herkesin iki kez düşünmesine, özellikle gençlerin yeniden düşünmesine neden olmalı." dedi.

Rusya'da endişelendiren tablo: 737 ile en yüksek Kovid-19 günlük ölü sayısı kaydedildi

Rusya'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının başlangıcından bu yana son 24 saatte 737 ile "en yüksek" can kaybı kayıtlara geçerken toplam ölü sayısı 140 bine yaklaştı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+