Dünya Haberleri

Brezilya zor günlerden geçiyor: Kovid-19'dan son 24 saatte 3 bin 305 kişi öldü

Brezilya'da koronavirüs nedeniyle son 24 saatte 3 bin 305 kişi yaşamını yitirdi. Brezilya, son haftalarda hem yoğun bakım ünitelerindeki doluluk hem de ülkenin Amazonas eyaletinde ortaya çıkan Kovid-19'un daha bulaşıcı türü P1'in yayılması nedeniyle zor günlerden geçiyor.

Fas 13 ülkeyle daha uçak seferlerini askıya aldı

Fas, mutasyona uğramış koronavirüsün ülkede yayılmasını engellemek amacıyla 13 ülkeyle uçuşların ikinci bir açıklamaya kadar askıya alındığını duyurdu. Fas Sağlık Bakanlığı verilerine göre, yaklaşık 36 milyon nüfuslu ülkede bugüne kadar 8 bin 927 kişi Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetti.

Dünya genelinde Kovid-19 vaka sayısı 140 milyonu geçti

Dünya genelinde koronavirüs vaka sayısı 140 milyonu aştı. ABD, 32 milyon 228 bin 968 ile en fazla vakanın olduğu ülke konumunda bulunuyor. Kovid-19 nedeniyle dünya genelinde 3 milyon 4 bin 102 kişi ise yaşamını yitirdi.

Almanya Başbakanı Merkel AstraZeneca aşısı oldu

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in yeni tip koronavirüs (Kovid-19) için geliştirilen Alman aşısı Biontech yerine Avrupa Birliği ülkelerinden çoğunun yan etkileri nedeniyle kullanımını askıya aldığı tartışmalı İngiliz aşısı Astra Zeneca’yı yaptırdı.

Güney Sudan'da 59 bin doz Kovid-19 aşısının son kullanma tarihi geçti

Afrika Birliği'nin Güney Sudan'a bağışladığı 59 bin doz AstraZeneca aşısının kullanım süresinin dolduğu bildirildi.

Dünya genelinde Kovid-19'dan ölenlerin sayısı 3 milyona yükseldi

Dünya genelinde Kovid-19'dan ölenlerin sayısı 3 milyona yükseldi

Pfizer Kovid-19 aşısında üçüncü doza ihtiyaç duyulabileceğini açıkladı

ABD'li ilaç firması Pfizer, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşılarını yaptıran kişilerin en geç 12 ay içinde üçüncü doz aşıya ihtiyaç duyabileceklerini duyurdu.

İsrail'de normalleşme adımı: Açık alanlarda maske zorunluluğu kaldırılıyor

İsrail'de koronavirüs önlemleri kapsamındaki maske takma zorunluluğu 18 Nisan'dan itibaren açık alanlarda uygulanmayacak. Sağlık Bakanlığının verilerine göre, ülkede son günlerde günlük Kovid-19 vaka sayısı 200'ün altına düşmüş durumda.

Kıtlık riski ile boğuşan Yemen'de Kovid-19 hızla yayılıyor

Birleşmiş Milletler dünyanın en büyük insani krizinin yaşandığı ve kıtlık riskinin bulunduğu Yemen'de, koronavirüs salgınının hızla yayıldığı ve yeni enfeksiyon dalgası yüzünden vaka sayılarında iki kattan fazla artış yaşandığı uyarısında bulundu.

ABD rakamları açıkladı: Aşılandıktan sonra virüse yakalanma oranı 100 binde 8 kişi

Koronavirüs salgınının en çok etkilediği ülke olan ABD'de, geliştirilen aşıların uygulandığı 66 milyon kişiden yalnızca 5 bin 800'ünün virüse yakalandığı açıklandı. Yetkili makamlardan yapılan açıklamaya göre, söz konusu vakaların yüzde 40'ı 60 yaş ve üzerinde görülürken, cinsiyet açısından da yüzde 65 oranında kadınların daha fazla virüse yakalandığı bildirildi.

Avrupa’da koronavirüs kontrolden çıktı: Her dakika 160 kişide Kovid-19 tespit ediliyor

Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölge Direktörü Hans Henri Kluge, "Her hafta 1,6 milyon yeni vaka rapor ediliyor. Yani her saat 9 bin 500 yeni vaka, dakikada 160 vaka rapor ediliyor" dedi. Avrupa bölgesi genelinde yoğun bakım kapasitesinin aşıldığını kaydeden Kluge, Şubat ayından bu yana, Avrupa’da 80 yaşın üstündekiler arasında Covid-19 ölümlerinin oranı kademeli olarak pandeminin başlangıcından bu yana en düşük seviye olan yüzde 30’a yaklaştığını belirtti.

Almanya’da kırmızı alarm: Yoğun bakım servislerinde yer kalmadı

Almanya’da doktorlar, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle yoğun bakım servislerinde kapasitenin sınırına geldiği yönünde uyarıda bulundu.

DSÖ Avrupa Direktörü Kluge: Bölgemizde koronavirüsten 1 milyon kişi öldü durum ciddi

Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Direktörü Hans Kluge, yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle Avrupa'da ölenlerin sayısının geçen hafta 1 milyonu aştığını belirterek "Bölgemizde durum ciddi. Her hafta 1,6 milyon yeni vaka bildiriliyor. Yani saatte 9 bin 500, dakikada 160 kişi" uyarısında bulundu.

Brezilya'da salgın daha şiddetli hale gelebilir: P1 varyantı mutasyona uğradı

Bilim insanları, yeni bir çalışmada Brezilya’da uluslararası alarmı artıran ölümcül Covid-19 salgının arkasındaki P1 varyantının antikorlardan daha iyi kaçmasını sağlayacak şekilde mutasyona uğradığını açıkladı. Araştırmacılar bu durum nedeniyle orjinal koronavirüsten 2,5 kat daha hızlı bulaşan mutasyonlu virüsün salgının şiddetini artırabileceği konusunda uyardı.

Kovid-19 nedeniyle hastanede yatan ağır hastaların büyük kısmında diyabet var

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Ghebreyesus, dünya genelinde son 40 yılda şeker hastalarının sayısının 4 katına çıktığını belirterek, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle hastanede yatan ağır hastaların büyük kısmının diyabet olduğunu belirtti.

MSB duyurdu: Libya'ya 150 bin doz aşı gönderildi

Milli Savunma Bakanlığınca, 150 bin doz koronavirüs aşısının, bugün Hava Kuvvetlerine ait uçakla Libya'ya gönderildi.

Fransa'da koronavirüs bilançosu: Son 24 saatte 39 bin 113 vaka tespit edildi

Fransa'da son 24 saatte 39 bin 113 kişiye koronavirüs tanısı konuldu. Kovid-19 testlerinin pozitif çıkma oranı yüzde 9,1'e yükseldi. Sağlık Bakanlığının paylaştığı verilere göre, 27 Aralık 2020'den bu yana Kovid-19 aşısı yapılanların sayısı 11 milyon 340 bin 564'e çıktı.

Pentagon, Johnson&Johnson aşısının kullanımını askıya aldı

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), ABD Federal İlaç ve Gıda Yönetimi (FDA) ile Hastalıkları Kontrol Merkezinin (CDC) tavsiyesi ile Johnson amp; Johnson şirketinin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının kullanımına ara verdi.

ABD'de Johnson & Johnson aşısı kullanımı durdurma çağrısı: Kan pıhtılaşmasına neden oluyor

ABD’li sağlık yetkilileri, ülkede Johnson Johnson’ın tek dozluk koronavirüs aşısına derhal ara verilmesi çağrısında bulundu. Sebebinin aşıyı alan altı kadının kan pıhtısı sorunu geliştirmesi olarak belirtilirken, bunun nadir görülen bir olay olduğunun altı çizildi. ABD’nin en önemli iki sağlık kuruluşu Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) ve Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), yaptıkları açıklamalarda aşıyı durdurma planını doğruladıklarını bildirdi.

DSÖ'den 'canlı hayvan pazarı' açıklaması: Salgın bitsin istiyorsanız acilen kapatılmalı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), canlı hayvan pazarlarının koronavirüs (Kovid-19) gibi birçok bulaşıcı hastalığın ortaya çıkmasına neden olabileceğini ifade ederek bu tip pazarların kapatılması çağrısında bulundu.

Pfizer-BioNTech ABD'de 12-15 yaş aralığına aşı için acil kullanım başvurusu yaptı

ABD merkezli ilaç şirketi Pfizer ve Almanya merkezli biyoteknoloji firması BioNTech, ortak geliştirdikleri Kovid-19 aşısının 12-15 yaş aralığındaki çocuklara uygulanması için ABD Gıda ve İlaç Dairesine (FDA) acil durum kullanımı başvurusunda bulundu.

İtalya'da koronavirüs bilançosu: Son 24 saatte 358 kişi hayatını kaybetti

İtalya'da koronavirüs salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı, son 24 saatte 358 artarak 114 bin 612 oldu. İyileşenlerin sayısı ise 18 bin 10 artışla 3 milyon 140 bin 565'e ulaştı.

Rusya Türkiye'ye uçuşlara kısıtlama getirdi

Rusya, 15 Nisan-1 Haziran arasında Türkiye'ye uçuşlara kısıtlama getirildiğini duyurdu.

DSÖ uyardı: Salgının sona ermesi için çok uzun bir yol var

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Ghebreyesus, koronavirüs salgınının sonlanması için "çok uzun bir yol" olduğu uyarısında bulunarak, "Ancak iyimser olmak için birçok nedenimiz var. Yılın ilk iki ayında vaka ve ölü sayılarındaki düşüş, bu virüs ve varyantlarının durdurulabileceğini gösteriyor." ifadelerini kullandı.

Dünya genelinde Kovid-19'dan iyileşenlerin sayısı 110 milyonu geçti

Dünya genelinde yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yakalandıktan sonra sağlığına kavuşanların sayısı 110 milyonu aştı. ABD'de 24 milyon 480 bin 794, Hindistan'da 12 milyon 156 bin 529 ve Brezilya'da 11 milyon 880 bin 803 kişi virüsü yenmeyi başardı. Türkiye'de bugün itibarıyla Kovid-19 tespit edilen 3 milyon 331 bin 411 kişi sağlığına kavuştu.

İngiltere'de kontrollü normalleşme: Mağazalar ve berberler 97 günün ardından yeniden açıldı

İngiltere'de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadelede 5 Ocak'tan bu yana devam eden "ulusal karantina" kısıtlamalarının hafifletilmesi kapsamında mağaza, berber, spor salonları ve kütüphaneler 97 günün ardından yeniden hizmete girdi.

Almanya'da kırmızı alarm: Vaka sayısı 3 milyonu aştı

Almanya’da son 24 saatte 13 bin 245 yeni tip koronavirüs vakasının daha tespit edilmesiyle salgının başlangıcından buyana kaydedilen toplam vaka sayısı 3 milyon 11 bin 513’e yükseldi.

Prof. Dr. Mehmet Boynukalın koronavirüse yakalandı

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi eski imamı Prof. Dr. Mehmet Boynukalın, koronavirse yakalandı. Haberi sosyal medyadan duyuran Boynukalın, "Dualarınızla çabuk atlatırız inşallah" dedi.

Merkel’e salgında tam yetki

Almanya’da salgınla daha etkili mücadelede hükümetin yetkilerinin artırılması amacıyla Enfeksiyona Karşı Koruma Yasası’nda değişikliğe gidiliyor. Değişiklikle eyaletlerin elindeki yetkilerin çoğu merkezi hükümete geçmesi planlanıyor. Yasayla Başbakan Merkel’in eyaletler karşısında eli güçlenecek.

Koronavirüsün ABD’de görülen yeni mutasyonu Japonya’ya sıçradı

Koronavirüsün ABD’de yayılan L452R mutasyonu Japonya’ya sıçradı. İlk kez Okinawa eyaletinde tespit edilen virüse karşı vatandaşlara yeni virüs mutasyonlarının daha bulaşıcı olduğunu hatırlatılarak gereksiz seyahatlerden kaçınma çağrısında bulunuldu.

Koronaya benzer bir milyon virüs var!

Birleşmiş Milletler'de görev alan bilim insanlarının yaptığı bir araştırmaya göre doğada henüz keşfedilmemiş 1.7 milyon virüs bulunurken bu virüslerin bir milyonunun ise koronavirüs etkisine sahip olduğu ifade ediliyor.

Koronavirüsün İngiliz varyantı 1,32 kat daha bulaşıcı

Japon araştırmacılar, yeni tip koronavirüsün İngiltere'de tespit edilen varyantının, ilk ortaya çıkan virüsten 1,32 kat daha bulaşıcı olduğunu açıkladı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+