Bilimsel Gelişmeler Haberleri

Türk bilim insanı koronavirüsü 48 saat içinde yok edecek ilaç üzerinde çalışıyor

ABD'deki bir enstitü bünyesinde çalışmalarını yürüten İzmirli bilim insanı Serhat Gümrükçü ve ekibi, "içindeki bileşenleri kullanarak virüsü hücresel düzeyde yok edebilmeyi hedefleyen tedavi yöntemi" geliştirdi. Hijack RNA adlı yöntem ile geliştirilen ve hayvan denemeleri başarılı olan sprey şeklindeki ilacın insanlar üzerindeki denemelerine yakında başlanacak. Dr. Gümrükçü, "Bizim geliştirdiğimiz ilaç virüsün kendi yaşamını devam ettirmesi için çok önemli olan enzimi hedef aldığı için mutasyonl...

Yerli aşı da acil kullanım onayı alabilir: Çin aşısında da bu yol izlenmişti

Yerli aşıdan gelen haber sevindirdi. Erciyes Üniversitesi’nde, insan denemelerine ilk geçilen koronavirüs aşısında Faz-3 aşamasına geçildi. Rektör Prof. Mustafa Çalış, “Faz-3 aşaması güvenlik verileri iyi çıkarsa kullanıma geçeceğiz. Çin aşısı da Faz-3 devam ederken, belli güvenlik aşamasından sonra ‘acil kullanım’ ile onay almıştı. Yerli aşımızda da böyle bir şey olabilir” dedi.

Koronavirüsü hafif atlatan 10 kişiden 1’inde hastalığın etkisi uzun sürüyor

İsveçli bilim insanları tarafından yürütülen araştırmaya göre, yeni tip koronavirüsü (Kovid-19) hafif atlatan 10 kişiden birinde hastalığın etkisi uzun süre devam ediyor.

Sinovac aşısının bağışıklığı yüzde 99 kuvvetlendirdiği kanıtlandı

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi sağlık çalışanlarının yürüttüğü 'SARS CoV-2 İnaktif (Sinovac-Coronavac) aşısının bağışıklık yanıtı' araştırması sonuçlandı. Araştırmaya göre aşının ikinci dozundan sonra kadınlarda yüzde 99.2 erkeklerde ise yüzde 95.7 oranında etkili antikor yanıtı tespit edildi.

Koku kaybıyla ilgili şaşırtan araştırma: Koronavirüs geçiren erkek 'yanık lastik', kadın 'çürümüş soğan' kokusu alıyor

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Altaş ve Dr. Murat Duyan, Covid-19 ve koku alma kaybıyla ilgili bir araştırma gerçekleştirdi. Araştırma, Covid-19 geçirenlerde koku kaybının kalıcı olmadığı, ancak hastalık tarihinden sonraki 6 ayın ardından, kokuları farklı algılama olasılığının daha fazla olduğunu ortaya koydu. Dr. Murat Duyan, koronavirüs atlatan kadınların 72, erkeklerin ise 87 gün sonra koku alma yetilerini tekrar kazandığını, ancak erkeklerin 'yanık lastik', kadınları...

Burundan sprey aşı yeni mutantlara karşı hızla değiştirilebilecek

Geçen hafta Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Faz 1 çalışmasına başlanacağını açıkladığı yerli "intranazal", yani burundan sprey şeklinde tasarlanan Kovid aşısının, başarılı olması halinde yılda 250 milyon doz üretilebileceği ve aynı zamanda mutant virüslere karşı da hızla modifiye edilebileceği belirtildi.

İngiltere'de Pfizer-BioNTech aşısının ilk dozunu yaptıranların yüzde 99'unda güçlü bağışıklık tepkisi oluştu

İngiltere'de yapılan bir araştırmada, ABD'li ilaç firması Pfizer'ın, Türk bilim insanları Uğur Şahin ve Özlem Türeci'nin kurucu ortağı olduğu Alman biyoteknoloji firması BioNTech ile geliştirdiği yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının ilk dozunu yaptıranların yüzde 99'unda "güçlü bağışıklık tepkisi" oluştuğu bildirildi.

Pfizer/BioNTech ve Moderna'nın Kovid-19 aşıları hamile kadınlarda etkili: Koruyucu antikorlar yeni doğan bebeklere de geçiyor

Pfizer/BioNTech ve Moderna ilaç firmalarının yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirdiği aşıların, hamile ve emziren kadınlarda etkili olduğu ve koruyucu antikorların yeni doğan bebeklere de geçtiği bildirildi.

BioNTech ilk kez aşı olacaklara vurulacak

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kemalettin Aydın, Türkiye’ye gelecek 4.5 milyon doz BionTech aşısının ilk kez aşılanacaklara vurulacağını söyledi. Prof. Aydın, “Birinci doz aşı olanların, ikinci doz Çin aşıları stokta bekliyor. İlk dört haftalık arayla yapılacak aşılarda aynı aşı tercih edilir” dedi.

DSÖ'den AstraZeneca açıklaması: Faydası riskinden fazla

Avrupa'da birçok ülke tarafından kullanımı askıya alınan İngiliz aşısı AstraZeneca ile ilgili Dünya Sağlık Örgütü'nden (DSÖ) açıklama geldi. DSÖ, "AstraZeneca aşısının faydası risklerinden daha fazla, aşılama sürmeli" dedi.

Hollanda ve İrlanda AstraZeneca aşısının kullanımını askıya aldı

Son olarak Hollanda ve İrlanda'nın geçici durdurma kararıyla, Oxford Üniversitesi ve AstraZeneca tarafından geliştirilen Covid-19 aşısının kullanımını askıya alan ülke sayısı 12’e yükseldi. Ayrıca AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Frans Timmermans, Kovid-19 aşılarının hem geç hem de yetersiz sayıda sipariş edilmesi ile ilgili "hatalar yaptıklarını" söyledi.

Yüzde 99,6 antikor oranı

Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında uygulanmaya başlanan Çin’den alınan Sinovav’ın ürettiği Coronavac aşısından bir güzel haber daha geldi. Yakın Doğu Üniversitesi ve Girne Üniversitesi “Kovid-19 Aşısı Uygulanan Kişilerde Antikor Yanıtının Değerlendirilmesi” adlı bir çalışma başlattı.

Yerli aşıda ikinci doz

Koronavirüsle mücadelede en önemli silah olan aşıda yerli çalışmalarda ikinci doz sürecine geçildi. Erciyes Üniversitesi’nde geliştirilen aşı adayının faz-2 çalışmasının ikinci dozu gönüllülere uygulanmaya başlandı. Rektör Prof. Mustafa Çalış, “Nisan ayı ortasında da faz-2 dozlamamızın biteceğini ümit ediyoruz” dedi.

Yerli aşıda ikinci doz: Faz-2 çalışmaları kapsamında gönüllülere uygulanmaya başlandı

Kayseri'de Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Aşı Araştırma ve Geliştirme Merkezi'nde (ERAGEM), koronavirüse karşı geliştirilen yerli ve milli inaktif aşının Faz-2 çalışmaları kapsamında ikinci doz uygulama başladı.

Yeni Kovid-19 testi geliştirildi: Sadece öksürmek yeterli

İngiliz araştırmacılar, insanların öksürüğünü ayırt ederek yüzde 98 oranında doğru tahmin yapan yeni bir Kovid-19 testi uygulaması geliştirildi. DeepCough adı verilen uygulamanın burundan sürüntü alınarak yapılan PCR testlerinden çok daha hızlı sonuç verdiği, aynı zamanda daha az maliyetli ve kolay uygulanması nedeniyle kurumlar tarafından geniş kapsamlı bir şekilde kullanılabileceği açıklandı.

Yerli aşı gün sayıyor

Koronavirüs aşılamasında hızı ile göz dolduran Türkiye’de yerli 17 farklı aşı çalışması yürütülüyor. Bu konuda bir adım önde olan Erciyes Üniversitesi, Faz-2 çalışmalarını sürdürüyor. 84 denek aşılanırken, Faz-3’e nisanda geçilmesi planlanıyor. Üretime ise ekimde başlanacak.

Türkiye’ye güzel haber: Aşı yüzde 83,5 etkili

Hacettepe Üniversitesi, Türkiye’nin 9,5 milyon doz uyguladığı Çin menşeli Sinovac aşısının faz-3 sonuçlarını açıkladı. Aşının etkinliği yüzde 83,5 olarak tespit edildi. Aşının hastanede yatışı engelleme oranı yüzde 100 olarak görüldü. Bu, aşı olanların Kovid-19’a yakalansa da hastalığı hafif atlattığı anlamına geliyor. Hacettepe Üniversitesi çalışma süresince aşı olanlarda ölüm vakasına da rastlamadı.

Koronayı yenen her 5 kişiden birinde görülüyor: 6 aydan daha uzun sürüyor

Koronavirüs salgını nedeniyle tüm dünyada vaka sayısı 113 milyona yaklaşırken, hastalığın ardından uzun süreli etkileri ortaya çıkmaya devam ediyor. Çin’de yapılan yeni bir araştırma, Covid-19’u yenen ortalama her 5 kişiden birinin 6 aydan daha uzun süren saç dökülme problemi yaşadığını ortaya koydu.

Dikkat çeken araştırma: Korona antikorları hamilelikte bebeğe geçiyor

ABD'de yapılan bir araştırma hamile kadınlarla ilgili dikkat çeken veriler ortaya koydu. Uzmanlar, koronavirüs testi sonucunda bebeklerde aktif virüsün bulunmadığını, antikorun anneden plasenta yoluyla transfer edildiğini belirtti.

Korona erkekleri daha çok etkiliyor: 16 yıl daha az yaşıyorlar

Bilim insanları tarafından yapılan araştırmaya göre, dünyada Covid-19 sebebiyle ölen kişilerin yaklaşık 20,5 milyon yıl daha az yaşayacakları açıklandı. Ortalama bir insanın 73 yaşında hayatını kaybetmesi hesaplamasıyla yapılan araştırmada, Covid-19 sebebiyle ölen kişilerin ortalama 16 yıl daha az yaşadıkları açıklandı. Virüsten erkeklerin kadınlara göre yüzde 44 daha fazla etkilendiği tespit edilen araştırmada, 55 ila 75 yaş arası kişilerin Covid-19’dan en çok etkilenen yaş grubu olduğu belirti...

Bill Gates’ten mutasyona karşı üçüncü doz aşı uyarısı

AstraZeneca, Johnson Johnson ve Novavax aşılarına maddi destek sağlayan Bill Gates, mevcut aşıların Güney Afrika ve Brezilya mutasyonlarına karşı daha az etkili olduğu haberlerinin gelmesi üzerine, mutasyonlara karşı üçüncü doz Covid-19 aşısına ihtiyaç duyulabileceğini söyledi.

ABD'de uzmanlar araştırdı: C vitamini ve çinkonun koronavirüs tedavisinde önemli bir etkisine rastlanmadı

ABD'de yapılan araştırmada, çinko ve C vitamini takviyelerinin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedavisinde ciddi bir etkisi olmadığı tespit edildi.

Oxford-AstraZeneca aşısı çocuklarda test edilecek

Oxford Üniversitesi ile AstraZeneca ilaç firması, koronavirüse kaşı geliştirdikleri aşıyı, çocuklarda test etmeye hazırlanıyor. İlk kez yapılacak çalışmada 6-17 yaş arası 300 çocuk yer alacak.

Çin'e giden DSÖ uzmanı: Vuhan'da Aralık 2019'daki salgının boyutu düşünülenden daha büyük

Çin'de yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) kökenini araştıran Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) uzmanlarından Peter Ben Embarek, Vuhan'da Aralık 2019'daki salgının boyutunun düşünülenden daha büyük olduğuna dair bulgular topladıklarını bildirdi.

İngiliz matematikçi dünyadaki tüm koronavirüslerin kola kutusuna sığdığını hesapladı

İngiliz matematikçi Dr. Kit Yates, yaptığı hesaplamada, dünyada Covid-19 hastalığına yol açan tüm koronavirüslerin, bir kola kutusuna sığabileceğini tespit etti. Virüsün çapı 80-120 nanometre olduğunu belirten Yates, belli bir zaman diliminde dünyadaki koronavirüs sayısının 2x10¹⁸ adet (iki kentilyon ya da iki milyar milyar) olduğunu hesapladı. Bir başka ifadeyle bu durum gezegendeki kum taneleri sayısına karşılık geliyor.

Oxford Üniversitesi araştırdı: Astım ilacı koronavirüsün etkisini azaltabilir

İngiltere'de Oxford Üniversitesi 'Kovid-19 erken belirti teşhisi' için yapılan araştırma sonuçlarına göre, koronavirüsün (Kovid-19) erken teşhisinde astım ilacının kullanılmasının etkili olabileceğini ve hastalığın kötüleşme riskini azalttığını tespit etti.

Aşıda ikinci doz 11 Şubat’ta

Koronavirüs aşılama takvimine göre, 14 Ocak’ta ilk doz aşının uygulandığı sağlık çalışanlarına, ikinci dozlar 11 Şubat’ta yapılmaya başlanacak. İkinci parti aşılar ise güvenlik testleri tamamlandıktan sonra ikinci doz olarak 65 yaş üstü vatandaşlara uygulanacak. Türkiye’de bugüne kadar 2 milyon 620 binden fazla kişiye ilk doz aşı yapıldı.

Mutasyon inaktif aşıyı etkilemiyor

Koronavirüsün mutasyona uğraması yayılma hızının yüksekliği nedeniyle tehdit oluşturuyor. Prof. Dr. Taner Demirer, inaktif (ölü virüs) aşının, mutasyona uğramış koronavirüsten etkilenmeyecek ya da en az etkilenecek aşı türü olduğunu söyledi. Uzmanlar, rehavete kapılmadan maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyulması çağrısı yaptı.

Uzmanlar açıkladı: Mutasyon, inaktif Kovid-19 aşılarının etkinliğini azaltmayacak

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Taner Demirer, "Bu zamana kadar ülkemizde de 2 milyon kişiye yapılan ölü aşılar, güvenli aşılar. Bunlar mutasyondan etkilenmeyecek veya en az etkilenecek aşılar. Çünkü virüsün bütün bileşenlerine karşı antikor oluşumu söz konusu. Bu nedenle Kuzey Avrupa'da da ölü aşı çalışmaları başladı" dedi. Demirer, "Ülkemizde hedef, nisan sonuna kadar 25 milyon insanımızın, toplumumuzun üçte birinin aşılanması. Mutasyonların varlığı göz önüne alındığı...

Aşı ekonomisi 25 milyar dolar

Morgan Stanley ve Credit Suisse araştırmasına göre ortalama tek doz Kovid-19 aşısı 20 dolar olarak hesaplandığında ilaç firmaları sadece ABD, Avrupa ve diğer gelişmiş ülkelerden yılda 10 milyar dolar gelir elde edecek. Gelir küresel çapta ise 25 milyar dolara ulaşabilir.

Mutasyon virüsü etkilemez

Aşıların İngiltere ve Brezilya’da mutasyona uğrayan virüs türüne karşı etkili olup olmadığı tartışılıyor. Acil Tıp Uzmanı Nedim Uzun, “Virüs tamamen farklı bir virüse dönüşmediği için aşılamayı çok etkileyeceğini düşünmüyorum” diye konuştu.

Kocaeli'de 40 binden fazla kişiye koronavirüs aşısı yapıldı

Kocaeli'de tüm Türkiye ile birlikte başlayan koronavirüs aşılamaları hız kesmeden devam ediyor. Kentte şu ana kadar 40 binin üzerinde kişi aşılandı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+