Bilimsel Gelişmeler Haberleri

600 kişi inceleme altına alındı: Koronavirüsü geçirenlerin yüzde 75’inde etkileri sürüyor

Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde açılan Post Covid Polikliniği'nde, hastalığı geçiren kişilerin iyileştikten sonra devam eden semptomları ve yaşadıkları psikolojik sorunlar takip ediliyor. Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Emel Azak Karali, "İnceleme yaptığımız hastaların yüzde 75'inin semptomlarının hala devam ettiğini gördük" dedi.

Kovid-19 aşısının üçüncü dozu ikincisine oranla 10 kat daha fazla antikor üretiyor

İsrail'de yapılan bir araştırmada, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının üçüncü dozunun ikincisine kıyasla 10 kat daha fazla antikor ürettiği ortaya çıktı.

Japonya'da Pfizer üretimi koronavirüs aşısı şişeciklerinde yabancı madde saptandı

Japonya'da, Tokyo ve Osaka'ya yakın ilçelerde uygulanan Pfizer üretimi yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının şişeciklerinde yabancı madde saptandı. İçeriğinde yabancı madde saptanan Moderna üretimi bazı aşı serilerinin kullanımının askıya alınması sonrasında, Pfizer aşıları da araştırıldı.

Bilim Kurulu üyesinden umutlandıran açıklama: Salgın mevsimsel sirkülasyona dönerse kontrol altına alınabilir

Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Alper Şener, iki yıldır rastlanmayan grip belirtilerine ilk kez bu sene rastladıklarını belirtip, "Grip benzeri solunum yolu enfeksiyonu olgularını görmeye başladıkça, bunun olumlu olduğunu algılıyorum. Covid-19 mevsimsel sirkülasyona dönmeye başlarsa salgının kontrol altına alınması mümkün hale gelir" dedi.

BioNTech 5-11 yaş grubu için koronavirüs aşısı kullanım izni isteyecek

Alman biyoteknoloji firması BioNTech, koronavirüs (Covid-19) aşısının 5 ila 11 yaş grubu çocuklarda kullanım izni için gelecek haftalarda yetkili makamlara başvuracağını açıkladı.

ABD'li bilim insanlarından çarpıcı araştırma: Koronavirüs aşısı olmayanların ölüm riski 11 kat yüksek

ABD'de yapılan araştırmada, koronavirüs aşısı olmayanların, olanlara göre hastalanma riskinin 4,5, ölüm riskinin ise yaklaşık 11 kat yüksek olduğu bildirildi.

VLP temelli yerli aşıyı geliştiren bilim insanından çağrı: Türk aşısı gelene kadar mevcut aşıları olun

Türkiye'nin virüs benzeri parçacık (VLP) temelli ilk yerli Kovid-19 aşısını eşi Prof. Dr. Mayda Gürsel ile birlikte geliştiren Prof. Dr. İhsan Gürsel, aşıya olan tereddüdün, aşı ve bilim karşıtlığının sadece Türkiye'de değil dünyada da arttığını, bir grup insanın ne maske taktığını ne de aşı olduğunu belirterek, "Bunun özgürlükle alakası yok. Ben maske takmayarak başkasını öldürme hakkına sahip değilim. Görünmeyen bir düşmana karşı savaşıyoruz. Bu bizim için bir sıkıntı ve herkesin aşı olması la...

Müjdeyi Prof. Dr. Uğur Şahin verdi: Bir trilyon dozdan fazla aşı üreteceğiz

Biontech Üst Yöneticisi (CEO) ve kurucu ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin, 6. Avrupa İmmünoloji Kongresi'nde (ECI), "Aşı üretimimiz 2019'da 10 bindi. Ortağımız Pfizer ile yıl sonuna kadar 1 trilyon dozdan fazla aşı üreteceğiz. Bu müthiş bir artış." dedi.

Korkutan açıklama: Daha hızlı yayılan yeni bir virüs varyantı ortaya çıktı

Güney Afrika Ulusal Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü, Çin'den Portekiz'e kadar pek çok ülkede görülen yeni bir koronavirüs varyantının tespit edildiğini açıkladı. C.1.2 kodlu varyantın, bugüne kadar tespit edilmiş tüm varyantlardan daha hızlı yayıldığı belirtilirken, virüsün ilk haline göre yaklaşık 42 kere mutasyona uğradığı aktarıldı.

Delta varyantı ile ilgili önemli araştırma: Hastaneye yatış riski daha fazla

İngiliz araştırmacılar, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) Delta varyantında hastaneye yatış riskinin daha fazla olduğunu tespit etti.

TURKOVAC aşısı faz 3 çalışması kapsamında gönüllülere uygulanmaya başlandı

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) ile Sağlık Bakanlığı Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) iş birliğiyle geliştirilen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı TURKOVAC, faz 3 çalışmaları kapsamında ERÜ'de gönüllülere uygulanmaya başlandı.

Ankara'da üretilen koronavirüse karşı sprey ilaç için geri sayım başladı: Aralık ayında kullanıma sunulması planlanıyor

Ankara, Bilkent ve Hacettepe Üniversitesi bilim insanları tarafından geliştirilen ve hayvan deneyleri başarıyla tamamlanan Kovid-19'a karşı burundan sprey şeklindeki "koruyucu ilaç" için geri sayım başladı. İlacın Faz 1 çalışmaları için gerçekleştirilecek numune üretimlerinin ardından etik kurul onayı ile gönüllüler üzerindeki araştırmalar başlayacak. Her şey yolunda giderse aralık ayında kullanıma sunulması planlanan ilaç, Bilkent Üniversitesi Ulusal Nanoteknoloji Araştırma Merkezi (UNAM) bünye...

Hollanda'da yeni araştırma: Kovid aşısı olanlardaki virüs daha az bulaşıcı

Aşı karşıtlarının "Aşı olanlar da olmayanlar gibi Kovid-19'u yayıyor" argümanı Hollanda'da yapılan yeni bir araştırmayla çürütüldü. Araştırmaya göre, Kovid-19'a yakalanan aşılı kişilerde boğaz ve burunlarında yüksek miktarda virüs bulunmasına rağmen bu virüslerin hepsinin bulaşıcı olmadığı tespit edildi.

Bilim insanlarından ebeveyni endişelendirecek araştırma: Salgında doğan bebeklerin IQ’larında azalma görüldü

ABD'de yapılan bir araştırmaya göre; koronavirüs pandemisinde dünyaya gelen bebeklerin IQ'sunda; sözel, motor ve genel idrak performansı noktasında düşüklük olduğu tespit edildi.

Sigara içenlere bir kötü haber daha: Aşı sonrası antikor seviyesini etkileyebilir

Japon bilim insanları tarafından yapılan bir araştırmaya göre, sigara içenlerin koronavirüs aşısına verdiği bağışıklık tepkisinin daha düşük olabileceği ortaya çıktı.

DSÖ'den 'sıfırıncı hasta' açıklaması: Vuhan laboratuvarından çıkmış olma ihtimali kuvvetli

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) kökenine ilişkin çalışmalara devam etmek için yeni ekip (heyet) oluşturdu.

Okyanuslarda 1,6 milyar maske ‘yüzüyor’: Birinin yok olması 450 yıl sürecek

Okyanusların korunması için çalışan OceansAsia kuruluşunun Aralık 2020 tarihli ‘Masks on the Beach: The Impact of COVID-19 on Marine Plastic Pollution ’başlıklı raporunda okyanuslarda yaklaşık 1,6 milyar maskenin ‘yüzdüğü' kaydedildi. Raporu inceleyen Online PR Servisi B2Press’in paylaştığı verilere göre, maskelerin 4 bin 680 ila 6 bin 240 ton arasında ek bir deniz kirliliğine yol açtığı ve tek bir maskenin tamamen yok olmasının 450 yıl kadar süreceği belirtildi.

Uğur Şahin'den sevindiren haber: BioNTech aşısı Delta varyantına karşı halen koruyor

Yaklaşık iki yıldır dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınında aşılarla mücadele geliştirilmesine karşın, yeni varyantların ortaya çıkması, aşıların ne kadar etkili olduğu sorularını da beraberinde getirdi. BionTech CEO'su Uğur Şahin, geliştirdikleri aşının mevcut varyantlara karşı koruyucu olduğunu söyledi. Şahin, aşılarda şimdilik bir güncellemeye gerek olmadığını belirtti.

TURKOVAC yüzde 100 etkili

TURKOVAC Aşısı Proje Lideri Prof. Dr. Aykut Özdarendeli, aşının İngiliz varyantına (Alfa) karşı yüzde 100 koruma sağladığını tespit ettiklerini açıkladı. Özdarendeli, “Delta varyantı ile ilgili çalışmalar sürüyor. Bununla ilgili şu anda tam bir veri olmadığı için onu söyleyemiyorum” dedi.

TURKOVAC aşısı proje lideri güzel haberi duyurdu: Yerli aşı İngiliz varyantına karşı yüzde 100 etkili

TURKOVAC Aşısı Proje Lideri Prof. Dr. Aykut Özdarendeli, "İngiliz varyantına karşı yaptığımız çalışmalarda, TURKOVAC aşısı yüzde 100 etkili. Transferik farelerde yaptığımız çalışmalarda yüzde 100 etkin olduğunu bulduk. Delta varyantı ile ilgili çalışmalar sürüyor" dedi. Özdarendeli "Aşılama yaşının 12-15 arasına düşürülmesi söz konusu. Zaten 1,5 yıl gibi önemli bir zaman kaybedildi. Bu jenerasyon için daha fazla zaman kaybetmemek lazım. Toplum yüzde 70'in üzerinde aşılandığı takdirde, bu pandem...

Yerli aşı Turkovac ile ilgili önemli gelişme: Sinovac'tan çok daha etkili

Erciyes Üniversitesi tarafından geliştirilen ve Sağlık Bakanlığı ile Türkiye Sağlık Enstitüsü Başkanlığı (TÜSEB) desteğiyle son aşamaya gelinen yerli Turkovac aşısının raporlama çalışmasında yer alan Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Orhan Yıldız, “Bizim aşımız inaktif bir aşı. Çin aşısıyla benzer bir aşı ancak, biz yaptığımız Faz-1 ve Faz-2 çalışmalarında aşımızın Sinovac'tan çok daha etkili olduğunu gördük. Çok daha yüks...

İngiliz varyantı ile enfekte olan ilk kedi bilimsel araştırma konusu oldu

Yakın Doğu Üniversitesi bilim adamlarının Covid-19 İngiliz varyantına sahip kedi hakkında hazırladığı makale, veterinerlik dergisi Australian Veterinary Journal’da yayınlanacak.

Yeni araştırma: Burun yoluyla uygulanan koronavirüs aşısı yüzde 100 etki sağlıyor

ABD’de bir grup araştırmacı, burun yoluyla uygulanan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının etkili bağışıklık ve sıfır virüs yayılımı gösterdiği sonucuna ulaştı.

Kovid-19'un iki varyantına aynı anda yakalanmak mümkün

Uzmanlar, Kovid-19'un iki farklı varyantına aynı anda yakalanmanın mümkün olduğunu açıkladı. Brezilya'daki bilim insanları, çift varyantın tek bir kişi tarafından veya birden fazla kişiyle temas yoluyla geçebileceğini söyledi.

Yerli aşıda yeni gelişme: Turkovac'ın Faz 3 aşaması gönüllülere uygulanmaya başlandı

TURKOVAC aşısının Faz 3 aşaması gönüllülere uygulanmaya başlandı. Başakşehir Çam ve Sakura Hastanesi'nden yerli aşı Turkovac gönüllülere vuruldu.

Biontech'in koruyuculuğu geriledi: Delta varyantı olumsuz etkiledi

Bilim insanları tarafından yapılan araştırmaya göre; Biontech aşısının koruyuculuğunun delta varyantı nedeniyle azaldığını ortaya koydu. Araştırmacılar aşının koruyuculuğunun, yayılan varyanta bağlı olarak yüzde 64'e gerilediğini açıkladı. Öte yandan aşının halen hastaneye yatışları önemli ölçüde engellediği belirtildi.

Faz-3'ten müjdeli haber bekleniyor: Turkovac’ın seri üretimine hazırız

Koronavirüse karşı geliştirilen yerli aşı Turkovac’ın Faz-3 çalışmaları, 500 kişilik bir ekiple tüm hızıyla sürüyor. Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) Başkanı Prof. Erhan Akdoğan, güvenliği ve etkinliği kanıtlanan Turkovac için, “Gözümüz Faz-3’ten gelecek müjdeli haberde. Bittiğinde tüm alt yapımız hazır. Aşı fabrikalarından yüksek kapasiteli olanı yerli aşının üretimine başlayacak” dedi.

Bilim insanları araştırdı: BioNTech aşısı delta varyantına karşı etkili mi?

İsrail'de yapılan bir araştırmaya göre, Pfizer-BioNTech'in ortaklaşa geliştirdiği aşının koronavirüsün delta varyantına karşı yüzde 70 etkili olduğunu ortaya koydu.

5 ila 11 yaş arasına aşı yolda: Pfizer/BioNTech FDA’ya başvuracak

Pfizer/BioNTech Covid-19’a karşı geliştirdiği aşının sonbahara kadar 5 ila 11 yaş arası çocuklarda kullanımı için Amerikan Gıda ve İlaç Dairesinin (FDA) onayını istemeyi planladığını aktardı.

Uzmanlar araştırdı: Kovid-19 evcil kedi ve köpeklerde yaygın görülüyor

Hollanda'da Utrecht Üniversitesinden uzmanlar, Kovid-19'a yakalanan kişilerle aynı evi paylaşan kedi ve köpeklere swap ve kan testleri yaptı. Yeni tip koronavirüsün sahipleri enfekte olan kedi ve köpeklerde yaygın görüldüğü belirtildi.

Sputnik V’nin yeni etkinlik oranı açıklandı: Biontech ve Sinovac'tan daha fazla koruma sağlıyor mu?

Türkiye’de önümüzdeki dönemde kullanıma geçecek olan Rusya’nın corona virüs aşısı Sputnik V’nin yeni etkinlik verileri açıklandı. Birleşik Arap Emirlikleri’nde 81 binden fazla kişi üzerinde yapılan çalışmada aşının corona virüse karşı yüzde 97,8 oranında koruma sağladığı belirtilirken, ciddi vakaları önlemede yüzde 100 etkili olduğu bildirildi.

Korkutan uyarı: Kovid-19'un Beta varyantı aşılara daha dirençli olabilir

Bilim insanları, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) ilk kez Güney Afrika'da ortaya çıkan Beta varyantının, virüsün yabani tipine (doğal fenotipine) göre geliştirilen aşılara karşı dirençli olabileceği uyarısında bulundu.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+