Bilimsel Gelişmeler Haberleri

Koronavirüs aşısı Sputnik V'nin fiyatı belli oldu

Rusya, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirilen Sputnik V aşısının ne zaman satışa sunulacağını ve fiyatını açıkladı. 2021 başından itibaren satışa sunulacak aşının bir dozu 10 dolardan satılacak.

Geleneksel yollarla tespit edilemiyor: İyileşen Kovid-19 hastalarında 3 ay sonra ortaya çıkıyor

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile enfekte olan hastaların 3 ay sonra yeni bir tarama yöntemiyle incelenen akciğerlerinde hasar tespit edildi. Araştırmada, 3 ay sonra "nefes darlığı" ve "yorgunluktan" şikayetçi olan 10 hastadan 8'inin akciğerlerinde hasar tespit edildi.

50 milyon Çin, 25 milyon Alman aşısı gelecek

Türkiye'ye, Aralık-Ocak-Şubat ayında Çin menşeli 50 milyon doz Covid-19 aşısı gelecek. Aralık ayında bir milyon doz alınması planlanan Alman aşısının ise devamında 25 milyona kadar alınması konusunda görüşmeler sürüyor. Yerli aşının ise nisan ayından itibaren devreye girmesi planlanıyor.

Avrupa İlaç Ajansına Kovid-19 aşı onayı için ikinci başvuru yapıldı

Avrupa İlaç Ajansı (EMA), Amerikan biyoteknoloji şirketi Moderna'nın da Pfizer/BioNTech'ten sonra yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirdiği potansiyel aşının Avrupa’da acil kullanımı için başvuru yaptığını açıkladı. Onaya ilişkin görüşün en geç 12 Ocak'a kadar çıkması bekleniyor.

Türk doktorları dünyada bir ilki gerçekleştirdi: Alıcı ve vericinin koronavirüs geçirdiği ilk böbrek nakli yapıldı

Dünyada ilk kez İstanbul'daki devlet hastanesinde yapılan operasyonla koronavirüsü atlatmış alıcıya yine Kovid-19 geçirmiş bir vericiden alınan böbrek nakledildi. 50 yaşındaki Mustafa Yıldırım, yeğeni 31 yaşındaki Ceyhun Yıldırım’a böbreğini verdi. Böbrek Nakli Kliniği Şefi Doç. Dr. Eyüp Veli Küçük, "Hastaların sağlık durumu iyi, tedavileri devam ediyor, koronavirüs organ nakline engel değil" dedi.

Aşı çalışmalarında sona gelindi: Koronavirüse karşı geliştirilen beş aşı, insanlar üzerinde denenecek

Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı Biyoteknoloji Enstitüsü Aşı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tarlan Mammedov ve ekibinin Akdeniz Üniversitesi'ndeki (AÜ) koronavirüs aşısı çalışmalarında sona gelindi. Bitki yapraklarından protein üreterek koronavirüsün tüm mutasyonlarına karşı en etkili beş aşı adayı geliştirdiklerini aktaran Prof. Dr. Mammedov, aşının hayvanlar üzerindeki denemesinin başarıyla sonuçlandığını, insanlar üzerinde denemelere başlayacaklarını duyurdu.

Bu test 10 dakikada sonuç veriyor

Erzurum Teknik Üniversitesi bünyesindeki biyoteknoloji araştırma ekibi 10 dakikada sonuç veren yerli PCR testini hizmete sunmak için gün sayıyor. Kitle ilgili bilgi veren üniversite rektörü Prof. Dr. Bülent Çakmak, “Çalışmalar % 90’ın üzerinde başarı oranı yakalayacağımızı gösteriyor. Bu kit için yurt dışından da talep aldık” dedi.

Moderna ve Pfizer’in geliştirdiği aşılarda yan etkiler belli oldu

Amerikan Tabipler Birliği’nden uzmanlar, Moderna ve Pfizer’ın geliştirdiği koronavirüs aşılarının yan etkilerini açıkladı. Yan etkiler arasında ilk dozda aşının yapıldığı bölgede acı olduğu ifade edilirken, ikinci dozda bazı gönüllülerde eklem, kas ve baş ağrıları saptandığı belirtildi.

Yerli aşıda kritik gün yarın: İkinci dozlama başlıyor

Kayseri'de Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, üniversite bünyesinde geliştirilen yerli ve milli Covid-19 aşısında Faz 1 çalışması kapsamında ikinci doz aşılamanın başlayacağını belirtti. Prof. Dr. Çalış, "Perşembe itibarıyla ikinci dozlamaya geçeceğiz. 15 Aralık itibarı ile de Faz 1 çalışmasını bitirmeyi düşünüyoruz" dedi.

ABD'de koronavirüse karşı aşılama aralık ayında başlayacak

ABD'de yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı aşılamanın aralık ayında başlaması öngörülüyor. Aşılama işlemlerine ilk olarak sağlık çalışanlarından başlanması bekleniyor.

Bilim Kurulu Üyesi Hasan Tezer'den maske uyarısı: Yüzde 100 korumaz

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Tezer, ortada filtre görevi gören yapı yoksa maskelerin koruyuculuğunun azalacağını söyledi. Prof. Dr. Tezer, "Maske bizi yüzde 100 korumaz. Mesafe kuralına uymazsak ve bu süre 15 dakikadan uzun sürer ise her iki tarafta maske olsa da yine bulaştırıcılık kaçınılmaz olacak" dedi.

Aşı olacak gönüllü aranıyor

Türkiye’de Faz-3 çalışmalarına başlanan Çin aşısı, sağlık çalışanlarından sonra vatandaşlar üzerinde de test edilecek. 18-59 yaş arası, daha önce Kovid-19 geçirmemiş vatandaşlar gönüllü olabilecek. Aşının toplam 12 bin 450 gönüllü üzerinde uygulanması planlanıyor.

TÜBİTAK tarafından desteklenmeye hak kazandı: Türk bilim insanları Kovid-19'a karşı etkili olabilecek 'öncü ilaç adayı molekülleri' geliştirecek

Trakya Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Biyokimya Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Lokman Ayaz'ın araştırmacı olarak yer aldığı "Covid-19'un Tedavisi İçin Öncü İlaç Moleküllerinin Geliştirilmesi ve SARS-CoV-2'ye Karşı Antiviral Özelliklerinin Vitro Olarak İncelenmesi" projesi TÜBİTAK tarafından desteklenmeye hak kazandı.

Pfizer/BioNTech koronavirüs aşısının fiyatı belli oldu

Avrupa Birliği'nin Pfizer/BioNTech ile anlaşması kapsamında, 300 milyon doz karşılığında 4,65 milyar euro (Yaklaşık 42 milyar Türk lirası) ödeyeceği açıklandı. İki doz halinde uygulanan aşının maliyeti Avrupa Birliği'nde yaklaşık 280 liraya denk geliyor.

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Mandal: En verimli aşıyı geliştirme konusunda aday ülkelerden biriyiz

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Türkiye'nin yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı en verimli aşıyı geliştirme konusunda aday ülkelerden birisi olduğunu söyledi.

SARS’ta kullanılan C Vitamini Kovid-19 hastalarına da umut oldu

Belçika'nın Leuven şehrindeki Katolik Üniversitesi’de yapılan bir araştırmaya göre, 2003 yılında patlak veren SARS ‐ CoV ‐ 1 salgını sırasında, insanlar için temel bir mikro besin ve serbest radikal temizleyici olarak kullanılan C vitamini, Kovid-19 hastalarına da umut oldu.

Sigara, koronavirüs ile enfekte hücre sayısının üçe katlanmasına yol açıyor

Sigaranın, bağışıklık sisteminin yanıtını azaltarak yeni tip koronavirüs (Kovid-19) enfeksiyonunun ağır geçmesi riskini artırdığı belirtildi. Sigaranın Kovid-19'a etkisi konusunda çelişkili haberler çıkmış, bazı araştırmaların, sigaranın riski azalttığını gösterdiği ileri sürülmüştü.

ABD’de 30 dakikada sonuç veren evde koronavirüs testi kiti FDA tarafından onaylandı

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), acil durumlar için 14 yaşından büyüklerin koronavirüs testini kendilerinin yapabileceği ve 30 dakikada sonuç veren kiti onayladı.

Yeni tip koronavirüsü etkisiz hale getirdiği iddia edilen maske geliştirildi

İngiltere'de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ve grip dahil temas halinde virüsleri öldürdüğü öne sürülen maske geliştirildi.

Dünya Sağlık Örgütü harekete geçti: Koronavirüsün kökenini araştıracak

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), koronavirüs (Covid-19) salgının kökenini araştırmak için harekete geçti. DSÖ yetkililerinin salgını araştırmak için Çin'in Vuhan kentinden başlayarak, dünya geneline kapsayan bir araştırma yapacağını duyurdu.

Koronavirüs aşısı tüm dünyada yankı uyandıran Prof. Dr. Şahin normale dönüş için tarih verdi

Koronavirüse karşı ilk başarılı aşıyı üreten Almanya merkezli BioNTech şirketinin CEO'su Prof. Dr. Uğur Şahin, İngiliz basınına önemli açıklamalarda bulundu. 2021 kışında normal hayata geri dönüleceği öngörüsünde olduğunu belirten Şahin, "Gelecek sonbahar öncesi tüm bağışıklık aşılamasının başarıyla tamamlanabilir. Bunun gerçekleşeceğine eminiz; zira, birçok aşı şirketinden tedariklerini artırması istendi. Yani gelecek yıl normal bir kış yaşayabiliriz" ifadelerini kullandı.

Virüse çare bulan Türk: Uğur Şahin

Uğur Şahin’in hikayesi babasının Köln’de yer alan Ford fabrikasında çalışmaya gitmesiyle başlıyor. Henüz 3 yaşındayken İskenderun’dan Köln’e yerleşen Şahin Köln Üniversitesi'nde tıp okuyarak hekimlik hayatına adım adıyor. Bugün korona virüse karşı başarı oranı en yüksek aşının arkasındaki isim olan Şahin'in şirketi 25 milyar dolar değere sahip. Birçok otorite Uğur Şahin’in Nobel Tıp ödülünün de sahibi olacağı görüşünde.

AB, Pfizer ve BioNTech'in aşısından 300 milyon doz alacak

Avrupa Birliği (AB), Pfizer ve BioNTech'in yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirmekte olduğu aşıdan 300 milyon doz satın alacağını açıkladı. Ayrıca AB Komisyonu Başkanı Von der Leyen, aşının geliştirme aşaması bitene kadar herkesi virüse karşı birbirini korumaya çağırdı.

Tropikal ikliminde öksürük, koronavirüsü 6,6 metreye kadar taşıyabiliyor

Araştırmacılar, Singapur'un tropikal ikliminde öksürükle havaya karışan yeni tip koronavirüsün 6,6 metreye kadar taşınabileceğini ortaya koydu. Enstitü direktörü Lim Keng Hui, öksürük sonucu damlacıkların yayılmasıyla ilgili çalışmalar yapılmasına karşın Singapur'un iklim özelliklerinin hesaba katılmadığını, tropikal iklimde damlacıkların taşınmasının daha kuru olan ılıman iklimlerden farklı olduğunu söyledi.

Ünlü profesör koronavirüs aşısı için gönüllü olmuştu: Aşı karşıtı kampanyalar suç, cezası olmalı

Ankara'da koronavirüs aşısı denemeleri için gönüllü olan Prof. Dr. Necmettin Ünal, aşı karşıtı kampanyaları kırmak için aşı olmasının önemli olduğunu söyledi. Prof. Dr. Ünal, mesnetsiz şekilde aşıların çok zararlı olduğuna yönelik komplo teorilerini topluma yaymaya çalışan kişiler olduğuna dikkat çekerek, "Bu son derece sakıncalı ve benim şahsi görüşüm şu ki, topluma karşı işlenmiş bir suç bu, bu suçun bir cezasının olması lazım" dedi.

İngiltere'den korkutan uyarı: İlk koronavirüs aşıları kusurlu olabilir

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle dünyada bilim insanlarının üzerinde yoğun çalışma yürüttüğü aşı ile ilgili olarak korkutan bir uyarı geldi. Dünyada bir kaç aşının test aşamasında olması ve geliştirilen yüzlerce aşının olduğu dikkate alınırsa bu uyarı pandemi sürecinde insanların canını biraz daha sıkabilir. Konuyla ilgili değerlendirme yapan İngiltere Aşı Görev Gücü Başkanı Kate Bingham, "İlk uygulanacak aşılar kusurlu olabilir ve herkes için faydalı olmayabilir" ded...

Koronavirüsle ilgili çarpıcı araştırma: Kovid-19 sonrası antikor seviyelerinin 'hızla düştüğünü' ortaya koydu

İngiltere'de yapılan bir araştırma, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yakalandıktan sonra enfeksiyonu atlatan kişilerde antikor seviyelerinin "oldukça hızla düştüğünü" ortaya koydu.

Japon araştırmacılar maskelerin koruyuculuğunu kanıtladı

Japonya’dan bir grup araştırmacının yaptığı deney, yüz maskelerinin virüslerin yayılma riskini azaltmada etkili olduğunu ortaya koydu.

Koronavirüsle ilgili çarpıcı araştırma: Kovid-19 insan hücrelerini etkili biçimde enfekte etmek için bir reseptör kullanıyor

Yeni tip koronavirüsün (Kovid-19), insan hücrelerini etkili biçimde enfekte etmek için Neuropilin-1 adlı bir reseptörü kullanabildiği tespit edildi. Bu keşif doğrultusunda çalışma yürüten uluslararası ekip, neuropilin-1'i antikorlarla bloke etti ve laboratuvar hücre kültürlerinde enfeksiyonu önemli ölçüde azaltmayı başardı.

Koronavirüs için çarpıcı araştırma: Tedavi görmüş yaşlı erkekler, plazma bağışı için en güçlü aday

Yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı koruyuculuk sağlayabilen antikorların en yüksek seviyelerine, hastanede tedavi görmüş yaşlı erkeklerde rastlandığı açıkladı. Araştırma çerçevesinde Kovid-19'a yakalanıp iyileşmiş 126 kişinin antikor seviyelerinin incelendiği belirtildi.

Japonya'dan yeni Kovid-19 test yöntemi: Nefesten virüsü tespit eden sistem geliştirildi

Japonya'da bir üniversite ve tıbbi ekipman üreticisi şirket, Kovid-19 enfeksiyonunu nefesten tespit edebilen bir sistem geliştirdiklerini açıkladı. Yaklaşık bir saat içinde sonuç verdiği kaydedilen sistemin seri kullanımına geçilmesi halinde, söz konusu test metodunun kullanımı konusunda dünyada bir ilk olacak.

Bilim insanlarından Kovid-19'a karşı toplumsal bağışıklık yönteminin çok tehlikeli olduğu uyarısı

Farklı ülkelerden önde gelen 80 bilim insanı tıp dergisi Lancet'e yolladıkları ortak mektupta, toplumsal bağışıklığın yeni tip koronavisle (Kovid-19) mücadelede bilimsel bir karşılığının olmadığını belirtti. Bilim insanları, Kovid-19'la mücadelede toplumsal bağışıklık yöntemine ilginin tekrar arttığını belirterek, bu yolla salgını durdurmaya çalışmanın "çok tehlikeli bir yanlış" olduğu uyarısında bulundu.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+