Bilimsel Gelişmeler Haberleri

Yeni bir araştırma: Yüksek tansiyon ilaçları Kovid-19’a karşı hastayı güçsüz hale getirmiyor

Tıp dünyasında “hipertansiyon ilacı kullanan hastalarda Kovid-19’un daha ağır seyrettiğine” dair tartışmalar, yüksek tansiyon hastalarında ciddi bir endişeye yol açtı. Dünya bu sorunun yanıtını ararken bu hastaların endişesini giderecek yeni araştırma, Acıbadem Sağlık Grubu’nda yapıldı. Araştırma; 247 hastayı kapsadı ve kalp sağlığı alanında referans dergilerin başında gelen Journal of Human Hypertension’da yayınlandı. Sonuç; yüksek tansiyon ilaçları, Kovid-19’a karşı, hastayı güçsüz hale getirm...

Almanya'dan koronavirüs aşısı için flaş açıklama: İlk onay alınabilir

Almanya'da devam eden koronavirüs aşısı çalışmalarında geliştirilen aşının 1. aşama ve 2. aşama klinik deneylerinde koronavirüse karşı etkin bir bağışıklık tepkisi oluşturduğu belirtildi. Çalışmalar neticesinde ilk onayın 2020 sonu ya da 2021 başında olabileceği aktarıldı.

İngiliz doktorlar Kovid-19'lu hastalar üzerinde 'antikor kokteyli' denemeye hazırlanıyor

Oxford Üniversitesi bilim insanları, koronavirüs hastalığını tedavi edip etmediğini görmek için hastanede yatan hastalar üzerinde özel yapım Kovid-19 'antikor kokteyli' ile ilgili ilk büyük denemeyi gerçekleştirmeyi planlıyor. Gerçek iyileşmiş hastalardan alınan bağışıklık sistemi antikorları kullanılarak geliştirilen REGN-COV2 isimli tedavisi İngiltere hastanelerinde 2 bin kişi üzerinde denenecek.

Horlayan kişilerin koronavirüs olduklarında hayatlarını kaybetme oranları daha yüksek

Yapılan yeni bir araştırmaya göre obstrüktif uyku apnesi durumunu inceleyen 18 çalışma gözden geçirildi. Araştırma sonucuna göre koronavirüsten ölüm için ek bir risk faktörü olduğu sonucuna varıldı. Durum diyabet, obezite ve yüksek tansiyon ile ilişkili olmakla beraber araştırmaya göre horlayan kişilerin hastaneye kaldırıldıklarında koronavirüsten ölme olasılığının üç kat daha fazla olabileceği yönünde. Koronavirüsten kimlerin hayatını kaybedeceğine dair yeni bir araştırma böylece gün yüzüne çık...

Salgının başladığı Vuhan'dan kritik koronavirüs uyarısı

Dünyayı kasıp kavurmaya devam eden koronavirüs salgınıyla ilgili araştırmalar sürüyor. Salgının ortaya çıktığı Çin'in Vuhan kentinde salgına ilişkin yapılan araştırmada, kentte koronavirüs testi yapılan kedilerden yüzde 10 ila 15’inin hastalığa yakalandığı ortaya çıktı. Çalışmanın sonucunda, evcil hayvanlardaki enfekte olma seviyesinin düşünülenden daha yüksek olduğu belirtildi.

Çarpıcı koronavirüs araştırması: Koronavirüsün enfekte ettiği solunum yolu hücrelerinin görüntüleri tıp dergisinde yayımlandı

Koronavirüs salgını tüm dünyada etkisini sürdürmeye devam ediyor. Bilim insanları da koronavirüsle ilgili kapsamlı araştırmalar yapıyor. Son olarak yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) enfekte ettiği, laboratuvarda büyütülen solunum yolu hücrelerinin görüntüleri tıp dergisinde yayımlandı.

Çin'de çarpıcı araştırma: Koronavirüs karşı bağışıklık bir ayın ardından hızlıca düşüşe geçiyor

Yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yakalandıktan sonra tedavi olanların virüse karşı bağışıklığının bir ayın ardından hızlıca düşüşe geçtiği belirtildi. Uzmanlar Kovid-19'u hafif atlatan 19 kişi ve ağır geçiren 7 hastayı belirtilerin ilk görüldüğü tarihten itibaren 7 hafta boyunca takip etti. Hastaların yüzde 80,7'sinde Kovid-19'a karşı çeşitli düzeylerde antikor geliştiği saptandı. Araştırmada Kovid-19 tedavisi görüp iyileşen kişilerin ürettikleri antikorların virüsü nötralize edici etkisinin 3 i...

Çin, burun spreyi formundaki koronavirüs aşı adayının klinik denemelerine onay verdi: İlk örnek olacak

Çin, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı burun spreyiyle tatbik edilen bir aşı adayının insanlar üzerinde test edilmesini onayladı. Aşı adayı, potansiyel Kovid-19 aşıları arasında enjektör yerine spreyle tatbik edilen ilk örnek olacak.

Bilim insanlarından sıra dışı iddia: Maskeler kaba bir aşı etkisi yapabilir

Koronavirüs salgını tüm dünyada etkisini sürdürüyor. Bilim insanları ise salgının son bulması için aşı çalışmalarını hız kesmeden devam ediyor. ABD’li bilim insanları, vücuda sızan az sayıda patojenin neden olduğu enfeksiyonların bağışıklık oluşturabileceğini ve buna göre de maskelerin bazı insanlarda kaba bir aşı etkisi yapabileceğini iddia ediyor.

Koronavirüsten korunurken yapılan yanlışa dikkat: Yanlış maske kullanımı gözleri kurutabilir

Koronavirüs salgının korunmak için en önemli araç olan maskenin yanlış kullanılması durumunda göz kuruluğuna neden olacağı belirtildi. Dr. Sezer Hacıağaoğlu, “Maske burnunuzu tam kapatmazsa çıkan hava göz yüzeyindeki koruyucu gözyaşı film tabakasını buharlaştırarak göz kuruluğuna yol açıyor. Hastalık günün büyük bölümünü maskeyle geçirmek zorunda olanlarda göz kızarıklığı, batma, yanma, bulanık görme, yabancı cisim hissi gibi şikayetlerle ortaya çıkıyor” diyerek yapılan yanlışla büyük bir risk a...

Prof. Dr. Cinel'den korkutan koronavirüs açıklaması: Programlanabilir hücre ölümünü tetikliyor

Son günlerde hem Türkiye'de hem de dünyada artan koronavirüs vaka sayısına dikkat çekerek uyarıda bulunan Prof. Dr. İsmail Cinel, koronavirüsün programlanabilir hücre ölümünü tetiklediğini belirtti. Cinel, "koronavirüsün ümmin hücrelerde programlanabilir hücre ölümünü tetikliyor. '5 gün sonraya, 1 haftaya sonraya öleceksin' diyor, hücre de 'emredersin' diyor ve ölüyor. Mikroplara, bakteriye karşı antibiyotikler var. Virüse karşı antiviral ajanımız yok, aşımız yok. Bu şartlarda biz kendimizi koru...

Koronavirüs aşısında kötü haber: Oxford Üniversitesi ve AstraZeneca'nın testleri durduruldu

Oxford Üniversitesi ve ilaç şirketi AstraZeneca'nın birlikte geliştirdiği koronavirüs aşısının son aşamadaki klinik testleri, bir deneğin aşıya olumsuz tepkiler vermesi üzerine askıya alındı.

Dünyada bir ilk: ÇOMÜ'de 8 dakikada sonuç veren çift antikorlu Kovid-19 tanı kiti geliştirildi

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde (ÇOMÜ) yeni tip koronavirüsü tespit eden, çift antikorlu bir tanı kiti geliştirildi. Seri üretimine başlanacak kit ile 8 dakikada yüzde yüze yakın doğru sonuç alınabilecek. ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat, Prof. Dr. Mustafa Kemal Sezgintürk tarafından geliştirilen test kitinin dünyada ilk defa yapıldığını belirtti.

Bakan Koca, koronavirüse ilişkin "bilimsel araştırmalara müdahale" iddiasını The Lancet'te yalanladı

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, dünyanın önde gelen hakemli tıp dergilerinden The Lancet'te yayımlanan makalesinde, Türkiye'de yeni tip koronavirüse (Kovid-19) ilişkin "bilimsel çalışmalara müdahale edildiği" iddialarına karşı çıkarak, "Türkiye'de herhangi bir araştırmacının çalışmasına yönelik herhangi bir kısıtlama yoktur. Sağlık Bakanlığı, daha önce olduğu gibi bilime ve bilimsel çabalara verdiği önemi ve desteği sürdürecek." ifadelerini kullandı.

Koronavirüse karşı sevindiren gelişme: Geniş çaplı antikor araştırması, Kovid-19 aşısı için ümidi artırdı

Yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı sevindiren bir gelişme yaşandı. İzlanda'da 30 binden fazla kişi üzerinde yapılan araştırma, antikorların yeni tip koronavirüs (Kovid-19) teşhisinin ardından en az 4 ay koruyuculuk sağladığını gösterdi.

ABD'de ikinci kez koronavirüse yakalanan gençteki virüsün genetik dizilimi farklı çıktı

ABD'de yeni tip koronavirüse (Kovid-19) iki kez yakalanan genci enfekte eden virüslerin genetik diziliminin farklı olduğu tespit edildi. The Lancet dergisinin ön baskısında yer alan makaleye göre, hastanın tedavisinin ardından taburcu edildiği ifade edilirken vakanın, ikinci bir enfeksiyonun, genç ve görünürde sağlıklı bireylerde bile ilkinden daha ağır geçme olasılığını gözler önüne serdiği belirtildi.

Bilim Kurulu Üyesi Taşova açıkladı: Sağlık Bakanlığı grip ve koronavirüsü ayırt eden tanı testleri geliştirdi

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi ve Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yeşim Taşova, sonbahar mevsiminin başlamasıyla grip ve koronavirüs vakalarının artış göstereceği uyarısında bulundu. Taşova, Sağlık Bakanlığının her ikisini de ayırt edebilecek şekilde tanı testlerini geliştirdiğini kaydetti. Taşova, Türkiye'de de üretimine başlanan ve koronavirüs hastalarının tedavisinde kullanılan 'favipiravir' ilacın, grip ...

Bilim Kurulu Üyesi Ateş Kara'dan grip aşısı uyarısı: Dünyada sıkıntı olacağı kesin

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, koronavirüsün yayılmasından sonra grip aşısının önerilmesine dikkat çekerek, "Kovid salgınının boyutlarının bu kadar büyük olmasının mart, nisan, mayıs ayı gibi görüldüğünü düşünürsek bu sene dünya genelinde grip aşısıyla ilgili bir miktar talebi karşılama konusunda sıkıntı olacağı kesin. Bu sıkıntıyı ülkemiz de yaşayabilir" ifadelerini kullandı.

Bilim Kurulu üyesi Yavuz'dan 'bağışıklık kazanılmıyor mu?' sorusuna yanıt: Bu korktuğumuz bir durumdu

Koronavirüs tedavisi ile iyileştikten 4 ay sonra tekrar koronavirüse yakalanan Hong Kong'lu vaka ile ilgili yayınlanan bilimsel makalenin ardından, tüm dünyada 'hastalığa karşı bağışıklık gelişmiyor mu?' korkusu oluştu. Bu gelişmeleri değerlendiren Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, "Bu zaten koronavirüsler konusunda beklediğimiz ama aynı zamanda da korktuğumuz bir durumdu. Ama tek bir vaka üzerinden endişeye kapılmak da yersiz." dedi.

Kadınların koronavirüse karşı daha dayanıklı olmalarının sebebi T lenfositleri

ABD’de yürütülen bir çalışmada, kadınların, virüsleri tanıyabilen ve onları ortadan kaldırabilen bir tür beyaz kan hücresi olan "T lenfositleri" içeren daha güçlü bağışıklık sistemine sahip bulunduğu gözlendi.

Bilim Kurulu Üyesi açıkladı: Sonuca en yakın iki aşının Türkiye'deki gönüllü denemeleri eylülde 10 merkezde başlıyor

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, Kovid-19’a karşı Çin ile Almanya ve ABD’nin ortak yürüttüğü iki ayrı aşı çalışmasının son aşaması olan Faz 3 gönüllü insan denemelerinin Türkiye’de 10'a yakın merkezde yapılacağını söyledi. Dünyada 10'dan fazla Kovid aşısı çalışmasında sona yaklaşıldığını vurgulayan Yavuz, "İnsanlarda etkili olduğunun ve olası yan etkilerinin tekrar değerlendirildiği son aşama olan Faz 3’e gelen aşı çalışmaları bunlar. Geçtiğimiz günle...

ABD'li bir firmadan koronavirüs aşısı açıklaması: Yaşlı ve gençlerde aynı sonucu verdi

Amerikan ilaç firması Moderna, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirdiği aşının, yaşlılar ve gençlerde benzer bağışıklık tepkisi gösterdiğini bildirdi. Piyasada daha önce ürettiği bir ilaç bulunmayan Moderna, ABD'de bir an önce Kovid-19'a karşı aşı bulunması için başlatılan Warp Speed Operasyonu kapsamında ABD hükümetinden yaklaşık 1 milyar dolar destek almış ve 1,5 milyar dolarlık tedarik anlaşması imzalamıştı.

İngiliz ilaç devi AstraZeneca koronavirüse karşı sentetik antikor ilacının denemelerine başladı

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüse karşı ilaç ve aşı çalışmaları tüm hızıyla devam ederken İngiliz ilaç devi AstraZeneca, virüse karşı sentetik antikor ilacın birinci faz klinik denemelerinin başladığını duyurdu. İlaç firması gönüllü olan ilk deneklere ilk dozların verildiğini belirtti.

Dünya Sağlık Örgütü'nden önemli koronavirüs aşısı açıklaması: Tünelin sonunda ışık göründü

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) için çok uluslu COVAX aşı çalışmalarına 172 üye ülkenin dahil olduğunu belirtti. Ghebreyesus, "9 aşı adayımız var. Hatta şimdi dört ayrı üretici ile görüşmeler devam ediyor. Bir dizi aşı, şu anda klinik araştırmaların son aşamasında. Tünelin sonunda ışık göründü" dedi.

Bilim Kurulu Üyesi Ateş Kara'dan ebeveynlere kritik uyarı: 2 yaşına kadar olan çocuklara asla maske takmamalı

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, koronavirüsle mücadelede en önemli tadbirlerin başında yer alan maskelerin hangi yaş gruplarının kullanması gerektiğini tek tek açıklayarak iki yaşından küçük çocuklara kesinlikle takılmaması gerektiğini belirtti. Prof. Dr. Kara, '2 yaş altı çocuklar maske takmalı mı? sorusuna ise ağız ve burundan nefes alma sisteminin 2 yaşından küçük çocuklarda tam gelişmediğini ifade ederek, "2 yaşına kadar olan çocuklara asla ve asla maske takılmamalı. Küçük bebeklerde...

Prof. Dr. Oğuztürk'ten koronavirüs uyarısı: Deride döküntü belirtisi olabilir

Ankara Şehir Hastanesi''nde görev yapan Prof. Dr. Hakan Oğuztürk, koronavirüs tanısı konan hastalarda, semptomların ve şikayetlerin değişiklik gösterebildiğini belirterek “Deri döküntülerinin başka sebeplerini dışladıktan sonra, Kovid-19 ile ilintili olabilecek bu problemlerin de karşımıza çıktığını net olarak söyleyebilirim” dedi. Oğuztürk, ayrıca, "Kovid-19 şüphesi ile sağlık kuruluşlarına gelen kişilere PCR ve antikor testleri yapılıyor. Gerçekten oldukça güvenilir testler. Ama bazı durumlard...

Çin'de böcek hücrelerinden geliştirilen koronavirüs aşı adayı klinik denemeler için onay aldı

Çin’de böcek hücrelerinden geliştirilen bir yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşı adayına klinik denemeler için onay verildi. Aşı, maymun ve fareler üzerinde yapılan denemelerde virüse karşı koruyucu etki gösterirken yan etki görülmedi.

İngiliz profesörden korkutan iddia: Koronavirüs stresi bebeklerin küçük doğmasına neden olacak

İngiltere’nin Loughborough Üniversitesi’nde sağlık bilimleri Profesörü Barry Bogin, koronavirüs salgınının kişilerde yarattığı stresi inceleyerek, gelecek nesil bebeklerin bu stresten dolayı küçük (prematüre) doğacağını öne sürdü.

Aşıda son plazma toplandı: Projenin eylül ayında sonuçlanması planlanıyor

Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü Etlik Veteriner Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve Kovid-19’a Karşı Terapötik Amaçlı Hiperimmun Serum (Antiserum) Üretimi Projesi’nde çalışmalar yaklaşık beş aydır sürüyor.

Avustralya AstraZeneca ile anlaştı: Koronavirüs aşısı ücretsiz olacak

Avustralya hükümeti, aşı üretiminde lisans sahibi olacak İngiliz-İsveç ortaklığındaki ilaç şirketi AstraZeneca ile anlaştı. Hükümetin amacı yeni tip koronavirüs aşısını tüm vatandaşlarına ücretsiz ulaştırabilmek olacak.

Rusya'nın ardından Çin'den flaş açıklama: Koronavirüs aşısı hazır

Rusya'nın geçtiğimiz günlerde koronavirüse karşı etkili olduğunu duyurduğu aşının seri üretime geçildiğini duyurmasının ardından Çinli ilaç firması da aşının hazır olduğunu açıkladı. Çin'de devlete ait olan SinoPharm şirketinin koronavirüse karşı geliştirdiği aşının yıl sonuna doğru piyasaya sunulacağı belirtildi.

Koronavirüs tedavisinde yeni umut: Kanda kalabilen T hücresi Kovid-19'u tanıyor

Enfeksiyon sonrası kanda yıllarca kalabilen T hücreleri, bağışıklık sisteminin hafızası gibi. Araştırmalar daha önce SARS ve MERS tipi koronavirüs geçiren insanlarda oluşan T hücrelerinin Kovid-19’u tanıdığını ortaya koydu. Prof. Dr. Güner Sönmez, “Uzmanlar virüsü yenenlerin bu nedenle erken iyileştiği üzerinde duruyor. Bu, tedavide önemli bir umut ışığı” dedi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+