Bilimsel Gelişmeler Haberleri

Tesadüfen bulundu: Mide ilacı koronavirüs hastasında bir günde iyileşme belirtisi gösterdi

İngiltere'de koronavirüs salgınına ilişkin yayımlanan araştırmaya göre, koronavirüs (Kovid-19) hastası 10 kişi evde mide ekşimesi ilacı ile tedavi edildiğini ve iyileşme belirtisi gösterdiğini duyurdu. Semptomları olanların ilk 10 gün içinde ilacı aldığı ve tüm hastaların durumunda 24 ile 48 saat içinde iyileşme olduğu belirtildi. "Bu bulgular famotidinin koronavirüsün seyrini etkileyebileceğini düşündürmektedir" açıklaması yapıldı.

DSÖ koronavirüs hastaları için 'hidroksiklorokin'in denemelerini tekrar başlatıyor

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) hastalarının tedavilerinde kullanılan "Hidroksiklorokin" isimli ilacın denemelerinin yeniden başlatılacağını duyurdu.

Kızılay Başkanı Kerem Kınık'tan koronavirüse karşı 'pasif aşı' müjdesi

Kızılay Başkanı Dr. Kerem Kınık, Türkiye’de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) hastaları için plazma arayışına gerek kalmadığını söyleyerek, "Stoklarımızda da 3 bin ünite dondurulmuş plazma var. Türkiye, koronavirüs salgınında plazma bağışı konusunda dünyada birinci sırada. Hastalarımızın yüzde 95’i bağış yaptı. Plazmanın para karşılığı satılması kanunen suçtur" dedi. Kınık bir de müjde vererek, "Pasif bağışıklık olarak bilinen hiperimmünglobulin’in endüstriyel üretimine başlayacağız. Yani plazma i...

Türk bilim insanı Uğur Şahin: Ekonomik destek sağlanırsa aşıyı 6 aydan daha kısa bir zamanda üretebiliriz

Almanya’da koronavirüs aşı çalışmaları yapan BioNTech araştırma şirketi sahibi Prof. Dr. Uğur Şahin, "Ekonomik destek sağlanırsa aşıyı 6 aydan daha kısa bir zamanda üretebiliriz" dedi. Şahin, aşının seri üretime geçmesi durumunda birlikte çalıştıkları şirketlerin üretim kapasitesine değinerek, 100 milyonlarca kutu aşı üretebileceklerini belirtti.

Çin korona aşısını buldu: Yüzde 99 etkili olacak

Çinli bilim insanları, yüzde 99 başarı oranına sahip olması beklenen koronavirüs aşısı geliştirdiklerini açıkladı. Yetkililer, aşıyla ilgili bazı Avrupa ülkeleri ile temas halinde olduklarını belirtti.

Fransa'da yapılan araştırmadaki çarpıcı detay: Her 10 şeker hastasından biri koronavirüsten ölüyor

Fransa'da yapılan bir araştırma, her 10 şeker hastasından birinin, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle hastaneye kaldırıldığı ilk hafta içinde yaşamını yitirdiğini ortaya koydu.

Tek yazılımla ateş maske ve dezenfektan kontrolü: Kameralar sosyal mesafeyi uymayanları tespit edecek

Yıldız Teknopark’ta faaliyetlerini sürdüren Yıldız Kuluçka firması Ayvos’un geliştirdiği yapay zeka destekli yazılım koronavirüse geçit vermiyor. Yazılımın kameralara entegre edilmesiyle sistem devreye giriyor ve sosyal mesafenin ihlal edildiği, maske kullanılmadığı durumlar tespit edilerek yetkililere bildiriliyor. Termal IP kameralar üzerinden 6 metre mesafeden temassız bir şekilde serbest geçiş sağlayarak anında ateş ölçümü yapabilen bu yazılım, kişi özelinde dezenfektan kullanılıp kullanılma...

Aksaray Üniversitesi öğretim üyelerince virüsleri yok eden elektronik maske üretildi

Aksaray Üniversitesi öğretim üyelerince üretilen, ultraviyole ışınlarının ve elektriksel alanın kullanıldığı maske ile başta Kovid-19 olmak üzere virüs ve mikropların vücuda girmesi ve dışarı çıkması engellenecek. ASÜ Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Yılmaz, "Hem hastaların kullanması hem de solunum yoluyla insan vücuduna girebilecek virüsleri öldürebilmek için elektrikli ve filtreli maske ürettik" açıklamasında bulundu.

İstanbul'da 4 hastadan alınan Kovid-19 virüsünün genomu dizilendi

İstanbul Medeniyet Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sadrettin Pençe, "Çalışmamızda Kovid-19 genomunu dizilemeyi ve Türkiye'de görülen Kovid-19'un genomik varyasyonlarını, tiplerini, bugüne kadar sekanslanmış genomlar ile filogenetik ilişkilerini ve varyasyonların viral protein modellemelerini etkileyip etkilemediğini belirlemeyi amaçladık" dedi.

Dünyada ilk kez incelendi: Çamurda koronavirüse rastlandı

Türkiye'de koronavirüsün atık sulardaki varlığının araştırılması için devam eden çalışmalarda, önemli sonuçlar elde edildi. Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bilge Alpaslan Kocamemi, "Dünyada ilk kez, çamur örneklerinden SARS-CoV2 taraması yapan ülke olarak literatürde yerimizi aldık. Bu çok önemli bir gelişmeydi. Bu analizler bize gösterdi ki çamur örneklerinde SARS-CoV2 daha yoğun olarak bulunuyor. Giriş sularından çok, çamur örneklerinde takip ile devam edebilme ihtimali ortaya çıkt...

Bilim Kurulu Üyesi Pınar Okyay açıkladı: Sinekler koronavirüs bulaştırır mı?

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Pınar Okyay, "Aslında dışkıda bu virüsün (Kovid-19) RNA’sı dediğimiz bazı genetik materyalin izleri saptanmıştı. O yüzden özellikle karasinekler bazı dışkılara konuyor ve oradan bizlere ulaşabilir mi diye hep tartışıldı. Ama bilinen şey şu, zaten böyle bir bulaş yolu yok, damlacık enfeksiyonu değil bu yol. Aslında dışkıda kalan canlı virüs değil, sadece orada virüsün bir parçası" dedi. Okyay, sivrisinekler ve karasineklerle Kovid-19'un bulaştığının ş...

Avrupa Hastalık Kontrol Merkezi: Sınır kapatmaları virüsün yayılımını engellemiyor

Avrupa Hastalıkların Önlenmesi ve Kontrol Merkezi (ECDC), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgının ardından Avrupa Birliği (AB) üye ülkelerinin başvurduğu sınır kapatma uygulamasının virüsün yayılımının engellenmesine çok az katkı sağladığını bildirdi.

Oxford Üniversitesi koronavirüs aşısını Afrika’da denemeyi planlıyor

Oxford Üniversitesi, yeni tip korona virüse (Covid-19) karşı geliştirmeye çalıştığı aşıyı Afrika ülkelerinde gönüllü yetişkinler üzerinde deneyeceğini duyurdu.

Avustralya'da Kovid-19 aşısı insanlarda denenmeye başladı: İlk olarak 131 gönüllüye yapılacak

Avustralya'da yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirilen bir aşının insanlar üzerindeki deney süreci başladı.

Yeni araştırmada ortaya çıktı: Koronavirüs hastaları 11. günün ardından bulaşıcı değil

Singapur’da yapılan bir araştırmada yeni tip koronavirüs (Kovid-19) hastalarının testlerde pozitif çıksa bile virüse yakalandıktan 11 gün sonra bulaşıcı olmadığı belirtildi. Bilim insanları, hastalığın yayılma yeteneği üzerine yaptıkları araştırmanın, hastanede tedavi olan Kovid-19 hastalarının ne zaman taburcu edileceğine ve normal hayata dönebileceklerine dair karar alınmasına ilişkin yardımcı olabileceğini bildirdi.

ABD kesenin ağzını açtı: Aşı için İngiltere'ye 1.2 milyar dolar ödeyecek

ABD yönetiminin ekim ayının başlarında hazır olabileceği belirtilen koronavirüs aşısının temini için İngiltere merkezli bir ilaç firmasınasına 1.2 milyar dolar ödeyeceği öğrenildi.

3 doktora öğrencisinin koronavirüs aşı çalışmasına TÜBİTAK desteği

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi Viroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz, "Aşının bu dönemlerde üretilmesi zor, sonbaharda üretime geçilebilir. Risk grubundaki insanlarımızın hala riski devam ediyor. Yani virüsle başa çıkabiliriz, bu virüsü yenebiliriz. Eninde sonunda insanların bağışıklık sistemi bu virüsü yenecek. Bir yandan antikor testi geliştirirken, diğer yandan da bu proteine karşı oluşacak immünolojik yanıta bakmaya çalışacağız. Bu bağlamda da bizim 3 ...

Eski Harvard profesörü : Aşı yakın zamanda bulunmayacak

Eski Harvard profesörü Dr. William Haseltine koronavirüs (Covid-19) aşısının yakın zamanda bulunamayacağını söyledi. Haseltine "Şu an için alınacak en iyi önlem fiziksel mesafe kurallarına uymak, maske takmak ve ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nin (CDC) koronavirüs yönergelerini takip etmek" ifadelerini kullandı.

Bilim insanlarından heyacanlarından araştırma: Koronavirüs antikorları virüse karşı bağışıklık kazanılmasını sağlayabilir

İki yeni çalışma, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) antikorlarının virüse karşı bağışıklık geliştirilmesini sağlayabileceğini ortaya koydu. Çalışmalardan birinde 9 makak maymununa Kovid-19'a neden olan SARS CoV-2 virüsü enjekte edildi. Virüs, makak maymunlarında hızla yayılarak viral pnömoni gelişmesine yol açtı. Hayvanların hepsi 28 gün içinde iyileşti. İyileştikten bir hafta sonra hayvanlara yeniden virüs verildi. Maymunların hiçbiri hastalanmazken bazılarının akciğerlerinde az miktarda virüs t...

Koronavirüsün bulaşmaması için açık havada 2 metre sosyal mesafe yeterli olmayabilir

Yeni bir araştırma, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) açık havada bulaşmasını engellemek için insanlar arasında 2 metre mesafenin yeterli olmayabileceğini gösterdi. Araştırmada, tükürük damlacıklarının, saatte 4 kilometre hızla esen hafif bir rüzgar olması halinde 5 saniyede 5 metreden uzağa gidebildiği gözlendi.

Koronavirüsün gen haritası çıkarıldı: İstanbul'daki vakaların çoğu Avrupa kaynaklı

Türk bilim insanlarının koronavirüsün gen haritasına yönelik çalışmasında çarpıcı sonuçlar elde edildi. 30'dan fazla virüs genomundan yapılan çalışmaya göre, İstanbul'daki vakaların çoğunun Avrupa kaynaklı olduğu sonucuna ulaşıldı. Genom sekansları incelenen ilk vakanın ABD, ikincisinin Avustralya ve üçüncüsünün ise İngiltere kaynaklı olduğu tespit edildi.

SARS geçiren kişiler koronavirüse karşı bağışıklık sahibi olabilirler

ABD'li ve İsviçreli bilim insanlarından oluşan bir grubun araştırmasında, 2003 salgınında ağır akut solunum yolu yetersizliği sendromu olan SARS ya da diğer adıyla atipik zatürre geçiren kişilerin Kovid-19'a neden olan koronavirüse karşı bağışıklık sahibi olabilecekleri ileri sürüldü.

Çinli bilim insanları duyurdu: Geliştirilen ilaç aşıya ihtiyacı ortadan kaldırabilir

Çinli bilim insanlarının geliştirdikleri ilacın koronavisüs salgınını durdurabilecek düzeyde başarı gösterdiği açıklandı. Uzmanlar söz konusu ilacın aşının bulunmasına gerek kalmadan salgının önüne geçebileceği iddiasında.

Oxford uzmanlarından korkutan koronavirüs açıklaması: Aşı kısmi koruma sağlıyor

İngiltere'de faaliyet gösteren Oxford Üniversitesi'nde yürütülen aşı çalışmasında koronavirüsünün aşıya karşı direncini gözler önüne serdi. Maymunlar üzerindeki testlerde, aşı uygulanan denekler arasında virüsün yayıldığı görüldü.

İngiltere’de 6 ay içinde tüm ülkeye yetecek aşı üretilebilecek

İngiltere hükümeti, Oxford Üniversitesi’nde devam eden koronavirüs (Covid-19) aşı denemelerinin başarılı olması halinde 6 ay içinde tüm İngiltere’ye yetecek kadar doz üretimi için harekete geçti.

İngiltere'de köpekler koronayı koklayacak

İngiltere'de köpeklerin, koku alma duyuları sayesinde semptomlar ortaya çıkmadan önce insanlarda koronavirüs tespit edip edemeyecekleri araştırılacak.

İstanbul Tıp Fakültesi'nde immün plazma tedavisinde yeni cihaz: Plazmadaki virüs ve patojenler temizleniyor

İstanbul Tıp Fakültesi, immün plazma tedavisinde yeni bir cihaz kullanmaya başladı. Cihaz yardımıyla plazmadaki virüs ve diğer patojenlerin arınması sağlanıyor. Prof. Dr. Sevgi Kalayoğlu Beşışık, "Bazen virüs 14 gün değil 35 gün değil daha uzun süre bile barınabiliyor. Biz bu riski düşünerek patojen inaktivasyonu yöntemini kullanma gerekliliği hissettik" dedi.

İkinci dalgaya bağışıklık testi: Türkiye’den dünyaya bir örnek daha

Koronavirüse karşı bağışıklık haritasının çıkarılması için Türkiye genelinde 150 bin kişi üzerinde çifte test yapılacak. Dünyaya yeni bir örnek teşkil edecek bu çalışma ile olası ikinci dalgaya karşı toplumun yüzde kaçının bağışık hale geldiği de tespit edilecek. Test sonuçları salgının bitiş tarihine de ışık tutacak.

Eylül 2021’de aşımız hazır: Oda sıcaklığında bozulmayacak

Boğaziçi Üniversitesi'ndeki aşı çalışmaları, planlanan tarihin önünde gidiyor. Prof. Dr. Nesrin Özören, "Projede ikinci ayın sonunda planladığımız şeyleri bir ayda yapmış olduk. Haziran başında da hayvan deneylerine başlayacağız. En iyi ihtimalle Eylül 2021'de aşı adayının hazır olduğu faz-3'e gelmiş oluruz" dedi.

Boğaziçi Üniversitesi koronavirüs aşısı için tarih verdi: En iyi ihtimalle Eylül 2021'de

Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nesrin Özören, "Projede ikinci ayın sonunda planladığımız şeyleri bir ayda yapmış olduk. Yakında da hücre ve hayvan deneylerine başlıyoruz. Haziran başında hayvan deneylerine başlamak istiyoruz. En iyi ihtimalle Eylül 2021'de aşı adayının hazır olduğu faz-3'e gelmiş oluruz" dedi.

Üçlü antiviral kombinasyonu yeni tip koronavirüs tedavisinde iyileşmeyi hızlandırdı

Hong Konglu bilim insanları, bir ilaç kokteylinin SARS-CoV-2 olarak da adlandırılan yeni tip koronavirüsü (Kovid-19) hafif geçirenlerin tedavisinde kullanılabileceğini açıkladı.

DSÖ'den koronavirüs aşısı açıklaması: Bu tip virüslere karşı aşı geliştirmek de oldukça zorludur

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Sözcüsü Dr. Margaret Harris, ABD ve Brezilya’nın koronavirüs (Kovid-19) salgınını ve bu kapsamda yapılan uyarıları dikkate almadığını belirtti. Harris, "Kovid-19'a karşı 100'den fazla aşı adayımız var. Fakat koronavirüsler çok aldatıcı virüsler. Bunlara karşı aşı üretmek zor" dedi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+