Bilimsel Gelişmeler Haberleri

Kovid-19 yeni yazılımla artık bilgisayarlı tomografiden kaçamıyor

Ege Üniversitesinde (EÜ) yeni tip koronavirüs (Kovid-19) hastalarının akciğer tomografisi görüntülerini kısa sürede detaylı rapor edebilen yazılım geliştirildi. Dr. Öğretim Üyesi Özkan Doğanay'ın da aralarında olduğu ekip tarafından geliştirilen yazılım, Kovid-19 hastalarının akciğer bilgisayarlı tomografi (BT) görüntülerini ayrıntılı şekilde analiz ederek uzmanların kullanımına sunuyor.

Zeytinyağının Kovid-19 tedavisinde etkili olduğunu bilimsel olarak ispatladılar

Koronavirüse yakalanan hastalar üzerinde dünyada ilk defa Giresun’da yapılan çalışma ile zeytinyağının hastalık üzerinde tedavi edici özelliği olduğu ispatlandı.

Turkovac’a bir ödül daha

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen Vakıf Haftası ve Ödül Törenine TURKOVAC damga vurdu. ERÜ tarafından Covid-19’a karşı geliştirilen yerli aşı TURKOVAC çalışmalarından dolayı Vakıf İnsan Ödülü’ne layık görülen Müdürü Prof. Dr. Aykut Özdarendeli, ödülünü Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’dan aldı. İşte detaylar...

Kovid-19 gençlerde 'beyin sisi' bırakabiliyor

Kovid-19 geçiren bazı kişiler, hastalık sonrasında anlık unutkanlıklar, işlerini planlamakta zorluk, konsantrasyon bozukluğu, öğrenmede güçlük, dalgınlık, yorgunluk ya da konuşurken kelime bulmada zorluk yaşadıklarını belirtiyor. Yapılan çeşitli araştırmalar, bu ve benzeri sorunların "beyin sisi"nden kaynaklandığını ve özellikle Kovid'i ağır geçirenlerde buna rastlanıldığı söylerken Kovid-19'un beyin üzerindeki etkisinin kalıcı olup olmadığına dair net bir bilgi ise henüz bulunmuyor.

Uzmanlar açıkladı: Kovid-19 ölüm oranları influenzanın tarihsel evrimindeki gibi düşüşe geçti

Genetik uzmanı Prof. Dr. Nedime Serakıncı, "İnfluenza kaynaklı ölümler, dünya nüfusunda yaklaşık yüzde 1,8 oranında hesaplanırken Kovid-19 kaynaklı ölüm oranlarının yüzde 1,3'lere doğru inmeye başladığını görüyoruz" dedi. Serakıncı, "Bu verilere göre, 2022 Aralık'ta artık virüsle birlikte, maskesiz yaşamayı öğrenmiş olacağımızı öngörüyoruz" ifadelerini kullandı.

Zonguldak'ta uzmanlar araştırdı: Kovid-19'a karşı zerdeçal türevleriyle ilaç yapılabilir

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi'nden Prof. Dr. Kadir Demir ve Doç. Dr. Hakan Alıcı ile Karabük Üniversitesi'nden Doç. Dr. Hakan Tahtacı'nın birlikte yürüttükleri araştırmada, zerdeçal türevlerinin koronavirüs ilacı yapımında kullanılabileceği ortaya çıktı. Akademisyenlerin bilgisayar üzerinde yaptıkları simülasyonda, zerdeçal türevlerinin koronavirüs enzimlerini baskılayarak virüsün çoğalmasını engelleyebildiği belirlendi.

Uzmanlar açıkladı: Kovid-19'un beyni ciddi ve kalıcı etkilediğine dair belirti yok

Türk Nöroloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Akif Topçuoğlu, "Şu anda ibre, Kovid-19 açısından beynin, akciğer gibi diğer organlara göre biraz daha şanslı olduğu yönünde" dedi. Topçuoğlu, "2 yıldır pandeminin uğultusu altında yaşıyoruz, bugüne kadar çok vaka gördük. Eğer beyin üzerinde sık görülen, hepimizi korkutacak ciddi bir etkilenim olsaydı şimdiye kadar belirtileri de fazlasıyla görülürdü, çok şükür bu yok" ifadelerini kullandı.

Pfizer 'Dördüncü doz gerekli' dedi ve ekledi: 'Koronavirüs için bir yıl etkili aşı üzerinde çalışıyoruz'

Amerikan ilaç şirketi Pfizer’ın Üst Yöneticisi (CEO) Dr. Albert Bourla, Kovid-19 salgını için dördüncü destek aşısının gerekli olduğunu söyledi.

Nobel ödüllü bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar: 'Aşı karşıtıysan evine kapan, kimseye bulaştırmaya hakkın yok'

Nobel ödüllü bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar, "Aşı olmamak başkasına da zarar veriyor. Hiç kimsenin başkalarını tehlikeye atmaya hakkı yok. Aşı karşıtı olabilirsin, evine kapan ve aşı olma; ama dışarı çıkarsan millete bulaştırırsan bu hakkın yok" dedi.

Bill Gates'ten çok konuşulacak bir açıklama daha: 'mRNA aşıları ile soğuk algınlığı ve grip de ortadan kalkacak'

Microsoft’un kurucu ortağı Bill Gates, katıldığı bir yayında mRNA aşılarının sadece Covid'i bitirmekle kalmayıp soğuk algınlığı ve gribi de ortadan kaldıracağını söyledi. Dünyanın en zengin insanlarından Gates, "Bir yıl içinde aşı olduğumuz fikri olağanüstü. Geçmişte, aşıları bulmak ortalama beş yıl sürerdi" derken, "Aşılarımız olmasaydı, birçok ülkede ölüm sayısı gerçekte olduğundan iki kat fazla olurdu" diye konuştu.

Uzmanlardan Omicron'a karşı üç doz aşı olanlara uyarı: Etkinliği hızla düşüyor

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri'nin (CDC) ülke çapında yaptığı bir araştırma, şiddetli Covid-19 hastalığına karşı bağışıklığın, bir mRNA aşısının (Pfizer/BioNTech veya Moderna) üçüncü dozunun alınmasından 4 ay sonra azalmaya başladığını ortaya koydu. Üçüncü doz aşının şiddetli Covid-19 hastalığına karşı etkinliği bu süre içinde yüzde 78'e geriledi. Bilim insanları bu nedenle, takviye aşı dozlarının belirli aralıklarla yenilenmesinin gerekebileceğini açıkladı.

DSÖ: Omicron'un hafifliği 'salgının bitti' demek değil

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, "Bazı ülkelerde yüksek aşılama oranı ve Omicron varyantının hafifliği, Kovid-19 salgınının bittiğine dair yanlış söylemler yaratıyor." dedi.

Japonya'dan Pfizer üretimi Kovid-19 haplarına kullanım izni

Japonya'da Sağlık Bakanlığı, Pfizer üretimi Kovid-19 ilacı Paxlovid'e acil kullanım izni verdi. Nirmatrelvir ve ritonavir ilaçlarının kombinasyonundan oluşan Paxlovid ilacı hafif semptom gösteren hastalarda kullanılacak.

Tek düşman yarasa değilmiş: Korona hamsterlardan insanlara bulaştı

Hong Kong Üniversitesi’nden araştırmacılar, ülkede baş gösteren Kovidli Hamster vakalarından sonra hayvandan insana Kovid-19 bulaşmasını konu alan bir vaka incelemesi yaptı. Çalışma sonucunda Hamsterların Delta varyantını insanlara bulaştırdığı sonucuna varıldı. Bu çalışmadan öncesadece bir çiftlik vizonundan insana virüsün geçtiği tespit edilmişti.

Koronavirüs bu yıl bitebilir: DSÖ 'ama' dedi ve uyardı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Kovid-19 ile mücadelede gerekli araçların ihtiyaç sahibi ülkelere ulaştırılması ve Kovid-19'un bu yıl içinde küresel acil durumdan çıkarak kontrol altına alınması için geçen yıl duyurduğu 23 milyar ABD doları yardım talebini yineledi. DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus "Bilim sayesinde dünya Kovid-19 ile mücadele araçlarına erişme imkanı buldu. Bu araçlar dünyada adil olarak dağıtılırsa Kovid-19'u bu yıl içinde küresel acil durum olmaktan çıkarabiliriz"...

Tarih açıklandı: Beş yaş altına koronavirüs aşısı onaylanabilir

ABD'li ilaç şirketi Pfizer ve Alman ilaç firması BioNTech, 5 yaş altı çocuklara Kovid-19 aşısı için ABD Gıda ve İlaç İdaresine (FDA) acil kullanım onayı başvurusu yaptı. FDA, Pfizer ve BioNTech'in bu yaş grubuna Kovid-19 aşısı için yaptığı acil kullanım onayı başvurusunu 15 Şubat'ta görüşecek.

Pfizer'ın hap formundaki koronavirüs ilacına onay

ABD'li ilaç firması Pfizer'ın koronavirüse karşı geliştirdiği hap formundaki ilaç, Avrupa İlaç Ajansı'ndan (EMA) onayı aldı. Böylece Avrupa Birliği'nde (AB), koronavirüse karşı üretilen ilk hap formundaki ilaç onaylanmış oldu.

ABD'de Türk profesör Kovid-19'un tüm varyantlarına karşı etkili tedavi yöntemi geliştirdi

Jackson Laboratuvarı Enstitüsünde baş araştırmacı Prof. Dr. Derya Unutmaz, sentetik biyoloji teknolojisini kullandıkları yeni tedavi yöntemi üzerindeki çalışmalarında önemli aşama kaydettiklerini bildirdi. Unutmaz, "Omicron ile pandeminin önemli bir kısmının biteceğini düşünüyorum" dedi.

DSÖ resmen duyurdu: Omicron yayıldıkça aşıların etkililik oranı azalıyor

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Kovid-19'un Omicron varyantının hızla yayılmasının, salgına karşı m-RNA teknolojisiyle geliştirilen aşıların etkililik oranını azalttığını açıkladı.

Pfizer ve BioNTech’ten 'Omicron'a özel aşı

Pfizer ve BioNTech, Omicron’a özgü geliştirdikleri yeni aşı için klinik çalışmaların 18-55 yaş grubundaki gönüllü kişilerle birlikte başladığını duyurdu.

Dünyada ilk olacak: TURKOVAC için yeni çalışma başlıyor

Yerli aşı TURKOVAC için yeni çalışma bugün başlatılıyor. İki doz BioNTech aşısının üzerine bir doz TURKOVAC aşısı yaptıranların antikor değeri ölçülecek.

Güney Afrika'dan umut veren çalışma: O hastalığa karşı koruyor

Omicron varyantının ilk kez tespit edildiği Güney Afrika'dan pandeminin sonunun yaklaştığını gösteren umut verici bir çalışma geldi. Omicron'a yakalanan kişilerin, ciddi hastalığına neden olan Delta varyantına karşı korunduğunu ortaya koydu

Anne babalar dikkat: Kovid atlatan çocuklarda görülebilir

Uzmanlar, koronavirüs atlatan çocuklarda görülen koku ve tat alma bozukluğunun çocuklarda yemek seçme ve yeme bozukluklarına neden olabileceğini belirtiyor.

Fransa'da koronavirüse karşı Paxlovid hapı kullanıma sunulacak

Fransa, Pfizer şirketinin Covid-19’a karşı hap formunda geliştirdiği Paxlovid adlı ilacın acil kullanımına onay verdi. Ölüm oranını önemli ölçüde azalttığı belirtilen hapın, ay sonunda piyasaya sürülmesi bekleniyor. Bu yıl için üretilmesi hedeflenen miktar belli oldu.

BioNTech’ten yeni hamle: Varyantlar için erken uyarı sistemi

Uğur Şahin ve Özlem Türeci'nin kurduğu BioNTech'ten yeni bir hamle geldi. BioNTech ile InstaDeep’in koronavirüsün yüksek tehlike yaratan varyantlarını önceden bulabilecek bir erken uyarı sistemi geliştirmeyi planlandığı duyuruldu.

Turkovac aşısının Faz 3 sonuçları açıklandı: İzlem süresi 108 gün

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Serhat Ünal Turkovac aşısının Faz-3 sonuçlarını açıkladı. Yapılan açıklamada "İzlem süresi coronavac faz 3'te 43 gün, Turkovac'ta bu süre 108 gündür" ifadeleri kullanıldı.

Araştırmaya göre Omicron yüksek 'asemptomatik taşıyıcı' oranına sahip

Omicron varyantının diğerlerine göre çok daha yüksek "asemptomatik taşıyıcı" oranına sahip olduğunu gösterdi. Araştırmacılar, bu durumun varyantın dünya çapında hızla yayılmasının sonucunun asemptomatik taşıyıcıların olduğunu ifade etti.

Dördüncü doz Biontech aşısının antikora etkisi açıklandı

İsrail’de hükümet tarafından yapılan yeni bir araştırmada Türkiye’de de kullanılan Pfizer - BioNTech aşısının dördüncü dozunun etkinliği incelendi. Çalışmanın bulgularında aşının dördüncü dozunun uygulanmasının üzerinden bir hafta geçmesiyle birlikte antikor seviyesinin beş kat arttığı bildirildi.

Pfizer'ın koronavirüs ilacına acil kullanım onayı çıktı: Hastalığın erken aşamasında etkili

ABD'li ilaç firması Pfizer'ın geliştirdiği koronavirüs hapına İngiltere'de acil kullanım onayı çıktı. BioNTech ile birlikte koronavirüs aşısı geliştiren ABD'li firmanın ürettiği ilacın hastalığın erken aşamalarında alındığında etkili olduğu ve ilk semptomlardan sonraki 5 gün içinde kullanılması gerektiği ifade edildi. Böylece İngiltere'de "Paxlovid" adlı ilacı yetişkinler kullanabilecek.

TURKOVAC'ta son kontroller yapılıyor: Yaygın aşılama başlayacak

Acil kullanım onayı alan ve seri üretimine başlanan yerli koronavirüs aşısı TURKOVAC'ta randevular açılıyor. TURKOVAC aşısıyla vatandaşlara Sinovac ve Biontech aşılarının yanında yeni bir alternatif sunulacak. Bu hafta yerli aşının kullanıma girmesi bekleniyor. TURKOVAC'ın mucidi Prof. Dr. Aykut Özdarendeli "Bütün gönüllülerde yüzde yüz antikor yanıtının olması çok ciddi bir sonuç" dedi.

TURKOVAC şifa dağıtacak: Yüzde 100 koruyucu

Yerli aşı TURKOVAC'ı geliştiren Prof. Dr. Aykut Özdarendeli, geliştirme çalıştırmalarının devam ettiğini ve bu sürecin aşı verimliliğini artıracağını söyledi. İlk COVID-19 vakaları görüldükten sonra çalışmalara başladıklarını ve ay sonunda virüsü izole ettiklerini belirten Özdarenli, "Omicron'a karşı bilmiyoruz ama Delta ve Alfa'da antikor titrelerinde düşüş olsa da biz, transgenik farelerde deney hayvanlarında bunu denediğimizde TURKOVAC'ın yüzde 100 koruyucu olduğunu biliyoruz. Omicron'u bilm...

Omicron'la ilgili güzel haber: Hastanede tedavi görme riski yüzde 70 daha az

İngiltere'de koronavirüsün omicron varyantına ilişkin bir araştırma yapıldı. Yapılan araştırmada enfekte kişilerin hastanede tedavi görme risklerinin diğer varyantlara oranla yüzde 50-70 daha az olduğu belirlendi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+