Bilgi Bilgi Kartları - Teknoloji Haberleri
BİLGİKARTLARI
Teknoloji

Bilgi Kartları

Türkiye’de internetin kısa tarihi
Türkiye’de internetin kısa tarihi
5 KART
Yeni Şafak
Günümüz hayatının vazgeçilmez bir parçası olan internetin başlangıcı 1960’lı yıllara dayanıyor. İlk başlarda askeri ve bilimsel araştırma ve geliştirme alanında kullanılan internet daha sonra kolay iletişimin sağlanması adına insanlığın hizmetine sunuldu. Türkiye’ninse internetle tanışması 1993 yılında gerçekleşti.
5 maddede 5G
Türkiye 5G teknolojisini kullanacak ilk ülkeler arasında yerini alacak.
6 KART
Yeni Şafak
Dünyada 2020 yılında hayata geçmesi planlanan yeni nesil iletişim ağı 5G ile birlikte yeni birçok teknoloji hayatımıza girecek. 5G sadece yüksek hızda bağlantı sunmayacak. Beraberinde nesnelerin interneti, araçlar arası iletişim, daha gerçekçi VR (sanal gerçeklik) deneyimi, uzaktan robotik cerrahi gibi heyecan verici bazı teknolojiler hayatımıza girecek. 5G ile birlikte hayatımıza girecek teknolojileri sizler için derledik.
Teknolojik semboller ne anlama geliyor?
Her gün kullandığımız teknolojik aletlerdeki sembollerin gizli anlamları.
6 KART
Yeni Şafak
Sosyal medya, akıllı telefonlar, elektronik cihazlar ve televizyonlarda karşılaştığımız onlarca sembol var. Bu sembollerin birçoğu aslında yüzyıllardır var fakat bizim son yıllarda daha sık karşımıza çıkmaya başladı. Kökenleri beş yüzyıl öncesine kadar dayanan sembollerin gizli anlamlarını sizin için sıraladık.
Güvenli internet için 9 tedbir
İnternet güvenliği son dönemde oldukça çok konuşulan bir konu olmaya başladı.
9 KART
Yeni Şafak
Yaz tatilinin başlamasıyla okul çağındaki çocukların ve gençlerin internet kullanımında büyük bir artış yaşandı. Günümüzde 12-16 yaş arası çocukların %97’si online ve kişisel verilerin güvenliği hala tartışılıyor. Sanal ortamdaki tehlikeli içeriklerden korunmak için ebeveynlere büyük bir görev düşüyor. İnternette dolaşan birçok zararlı link çocukların çizgi film, oyun ve internet dizisi merakının istismarına neden olabiliyor. Güvenli internet kullanımı için 9 adımı uygulayabilirsiniz.
Mobil cihazlar için Antivirüs rehberi
Dünyada binlerce akıllı cihaz, farklı türde virüs saldırılarına maruz kalıyor.
5 KART
Yeni Şafak
Elimizden düşürmediğimiz akıllı telefonlardaki tehlikenin fakında mısınız? Gelişen teknoloji ile beraber kötü niyetli yazılımlar ve kişiler her alanda çoğalıyor. Bu kötü niyetli yazılımlardan korunabilmek için mutlaka rehberimize göz atın.

Dijital tehditlerin ne gibi sorunlara yol açabileceğini hiç düşündünüz mü? Banka işlemlerimizi dahi gerçekleştirdiğimiz akıllı telefonlarımızı, saldırganlara karşı savunmasız bıraktığımızın farkında değiliz. Peki, korunmak için ne gibi önlemler alıyoruz? Virüslere karşı en kapsamlı korumayı sunan antivirüs uygulamalarını sizler için inceledik.

İnternette bıraktığımız iz: Büyük Veri
Uzmanlar kişisel bilgilerimizin hiçbir şekilde güvende olmadığını belirterek bizden alınan bilgilerle hayatımıza yön verildiğinin vurguluyor.
11 KART
Yeni Şafak
Son günlerde bilgilerin çalınmasına neden olan 'Cambridge Analytica' olayı ve Facebook'un çalınmayı kabul edip özür üzerine özür dilemesiyle tekrar gündeme 'internette ne kadar güvendeyiz' sorusu geldi. Evet, hayatımızın her alanında var olan teknoloji bizim kişisel bilgilerimize ne kadarına ulaşabiliyor ve bizi ne kadar etkileyebiliyor ya da bizi yönlendirebiliyor mu? Bu konuya ilişkin bilişim uzmanları kişisel bilgilerimizin hiçbir şekilde güvende olmadığını belirterek bizden alınan bilgilerle hayatımıza yön verildiğinin vurguluyor.
Clickbait nedir?
yenisafak.com, haberi en doğru şekilde okuyucularına ulaştıran yayın organı olarak seçildi.
4 KART
Yeni Şafak
Çevirimiçi dünyada artan haberlerin güvenilirliğini doğrulamak için kurulan doğrula.org, geçtiğimiz yıl için bir rapor hazırladı. Türkiye ve dünyada ilk kez hazırlanan Clickbait 2017 raporuna göre yenisafak.com haberleri okuyucusuna en doğru şekilde ulaştıran haber portalı oldu. En yakın rakibine göre iki kat daha iyi sonuç alarak birinci sırada yer aldı. Özellikle internet haberciliğinde çok sık başvurulan Clickbait yöntemi çoğu takipçiyi soğutuyor. Okuyucuları yanlış yönlendiren Clickbait hakkında bilgileri derledik.
10 maddede dijital gelecek
Baş döndürücü bir dijital dönüşümden geçiyoruz.
10 KART
Yeni Şafak
Baş döndürücü bir dijital dönüşümden geçiyoruz. Tahminlere göre önümüzdeki on yıl içerisinde dünya genelinde 150 milyardan fazla veri sensörü olacak. Bu şu an dünyamızda yaşayan insanların sayısından 20 kat fazla.
Bütçeye göre toplama bilgisayar rehberi
Bilgisayar donanımlarını satın aldıktan sonra birleştirme işleminin dikkatle yapılması gerekiyor.
6 KART
Yeni Şafak
Toplama bilgisayar yapmanın, hazır bilgisayar satın almaktan çoğu zaman daha karlı olduğu pek çok kişi tarafından biliniyor. İnsanlar ihtiyaçları doğrultusunda istediği bileşeni alarak farklı bilgisayarlar oluşturabiliyor. Bu doğrultuda 800 liraya da bilgisayar toplanabiliyor, 14 bin liraya da... İşte bütçeye göre toplanabilecek en makul bilgisayar rehberi...
Geleceğin otomobillerine güç verecek alternatif yakıtlar
Petrol kaynaklarının azalması nedeniyle büyük üreticiler alternatif yakıtlarla çalışan motorlara yöneliyor.
6 KART
Yeni Şafak
Yeni teknolojiler ve petrol rezervlerinin tükenecek olması ile beraber alternatif yakıtlar kullanan otomobiller rağbet görmeye başladı. Özellikle son yıllarda hibrid ve tam elektrikli otomobiller yükselişe geçti. Avrupa’da Almanya, Norveç, Hollanda, İsveç ve İngiltere fosil yakıtla çalışan otomobillerin satışını durduracaklarını açıkladı. Asya’da ise Çin 2030 yılından itibaren fosil yakıtlı araçların satışını yasaklayacağını açıklamıştı.

Fosil yakıtla çalışan otomobillerin yasaklandıktan sonra hangi enerji kaynağı kullanılacak? Kullanım biçimleri, verimlilik ve maliyete bağlı olarak fosil yakıt yerine tercih edilebilecek neredeyse 10 farklı motor çeşidi bulunuyor. Alternatif enerji kaynakları olan elektrik, doğalgaz, bitkisel yağ ve güneş enerjisiyle çalışan motorlar hali hazırda otomotiv endüstrisinde kullanılıyor.

Bu enerji kaynaklarını göz önünde bulundurarak dünya genelinde mevcut olan alternatif yakıtlı ve gelecekte daha yaygın olması beklenen motor çeşitlerine bir göz atalım.

Sosyal medyada reklam arası: Ne izliyoruz?
Sosyal medya kanallarındaki reklam izleme alışkanlıkları.
5 KART
Yeni Şafak
Sosyal medya mecralarında kullanıcı sayıları artık milyarlar ile ifade edilmeye başlandı. Günlük aktif kullanıcı sayıları yüz milyonlar olan bu devasa kanallardaki video reklam anlayışı artık geleneksel TV reklamcılığı ile rekabet etmeye başladı.

Facebook, YouTube, Instagram ve Snapchat gibi devasa sosyal medya mecraları dijital reklamda ortak bir hedefi paylaşsa da farklı tarzları ile öne çıkmaya çalışıyor. Büyüyen pastadan payını almaya çalışan büyük şirketlerin video reklamlarına dair yaptığımız araştırma üzerinden bir karşılaştırma yapabilirsiniz.

Tüm detaylarıyla Bitcoin ve kripto para piyasası
Birim fiyatı 5 bin doları aşan Bitcoin'in, günlük hayatta yaygın bir şekilde kullanılmaya başlamasıyla çok daha değerleneceği öngörülüyor.
7 KART
Yeni Şafak
2009 yılında Satoshi Nakamoto takma ismine sahip bir kişi veya grup tarafından kurulan Bitcoin, 5 bin doları geçerek kendi rekorunu kırdı. Kripto para piyasasının en güçlü halkası olan Bitcoin, rekor üstüne rekor kırarak pek kişi tarafından ilgi çekici hale gelmeye başladı. Biz de buradan hareketle Bitcoin'i, kripto para borsalarını ve elbette Blockchain teknolojisini inceledik...
İnternetin geleceği: Bulut teknolojisi
Bulut teknolojisi
7 KART
Yeni Şafak
Bulut teknolojisi, düşük özelliklere sahip cihazlarla bile istenilen yerden istenildiği zaman her tür bilgiye ve kişisel veriye ulaşmanızı sağlıyor. Hem kişisel kullanım hem de iş dünyasında büyük kolaylıklar sağlayan bu teknoloji ile bilgiye hızlı erişim mümkün hale geldi. Bazı uzmanlara göre internetin geleceği bulut teknolojisinden geçiyor.
Sürücüsüz otomobiller artık hayatımızda
Yenilenebilir enerji ile çalışan araç teknolojisinin gelişmesi ile birlikte hız kazanan sürücüsüz araç teknolojisi yakın zamanda insanlığın kullanımına sunulmayı bekliyor.
9 KART
Yeni Şafak
1980 yılında bilim kurgu filmlerine konu olan sürücüsüz araç teknolojisi, gelişen teknoloji ile günümüzde gerçeğe dönüştü. Donanım ve yazılım alanında yapılan gelişmelerle birlikte ortaya çıkarılan ürünler, yakın gelecekte yaygın bir şekilde insanlar tarafında kullanılması bekleniyor. Bir zamanların hayali olan otonom araçların doğuşunu ve çalışma prensibini sizin için derledik.
Türkiye'nin teknoloji üssü Teknopark İstanbul
Teknopark İstanbul
7 KART
Yeni Şafak
Kuruluş hikayesi Turgut Özal’ın başbakanlık dönemine dayanan ve 2013’te aktif olarak faaliyete başlayan Teknopark İstanbul’da savunma sanayii için önemli çalışmalar yürütülüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da "Türkiye'nin yüz akı projesi" olarak nitelendirdiği Teknopark İstanbul’daki teknoloji şirketleriyle, Türkiye’ye her anlamda katkıda bulunan yerli ve milli projeleri konuştuk.
Hayal gücünün sınırlarını zorlayan teknoloji: 3 boyutlu yazıcılar
3 boyutlu yazıcılar, tasarlanan objeleri baskı yoluyla katman katman işliyor.
7 KART
Yeni Şafak
Ülkemizde son 20 yıllık süreçte bilgisayar kullanımının yaygınlaşması, beraberinde yazıcı kullanımını da tetikledi. Günümüzde artık hemen her evde bir yazıcı bulunuyor. Tabii bu yazıcılar sizlere sadece baskı, fotokopi ve faks gibi hizmetler sunabiliyor. Örneğin istediğiniz bir objeyi bastırıp kullanamıyorsunuz. Fakat gelişen teknoloji artık bunu da mümkün kılıyor. Birçok kişi hala varlığından haberdar olmasa da, 3 boyutlu yazıcıların gelişimi artarak devam ediyor. 3 boyutlu yazıcıların önemini, Türkiye için değerini ve geleceğini, ülkemizde bu alanda öncü isimler arasında yer alan 3Dörtgen ekibiyle konuştuk.
SMS'i bitiren devrim: WhatsApp
Dünyanın ne çok kullanılan mesajlaşma platformu WhatsApp ve özelliklerini tek tek derledik.
10 KART
Yeni Şafak
SMS’in devrinin kapanmasına neden olan dünyanın en popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp, 2009 yılından bu yana kullanıcılarının taleplerine kulak vererek günlük 1 milyar kullanıcıya ulaşmayı başardı. Akabinde kullanıcılarının tamamının ortak ihtiyaçlarını karşılamak için mesajlaşma platformuna birçok yenilik ekleyen teknoloji devinin platformunu ve özelliklerini sizin için inceledik.
Otomotiv devlerinin tarihi ve ilk otomobilleri
Otomotiv devlerinin tarihleri ve ilk otomobilleri...
7 KART
Yeni Şafak
Günlük hayatta kullandığımız araçların arasında otomobillerin yeri şüphesiz çok ayrı. Zira artık günümüzde milyonlarca insan otomobillere bağımlı hale yaşamaya başladı. Her gün trafiğe yeni otomobil çıkıyor ve sektör büyümeye devam ediyor. Fakat bu gelişim elbette kolay olmadı. Otomotiv sektörünün dev isimlerinin hayli ilginç hikayeleri bulunuyor…
Telefon anlayışını değiştiren devrim: iPhone
Apple'ın 2007 yılında tanıttığı iPhone, telefon anlayışını baştan aşağı değiştirdi.
8 KART
Yeni Şafak
Apple’ın kurucusu ve eski CEO’su Steve Jobs, 2007 yılında düzenlenen etkinlikte çok farklı bir ürün tanıtmıştı. O tarihe kadar ürettiği başarılı bilgisayar, yazılım ve iPod’larla bilinen Apple, ilk kez bir akıllı telefon tanıtımı yaptı. Tanıtım etkinliğinde “iPod, telefon ve internet aracını birleştirdik ve iPhone’u yaptık. iPhone ile telefonu yeniden icat ettik” ifadesini kullanan Jobs, milyarlarca insanı etkileyecek değişimin fitilini de ateşlemişti. iPhone’un piyasaya çıkmasının üzerinden tam 10 yıl geçti. İşte iPhone’dan ön plana çıkanlar…
Tüm yönleriyle 21 Haziran Yaz Gündönümü
Yaz gündönümü olarak kabul edilen 21 Haziran tarihinde kuzey yarım kürede en uzun gündüz yaşanıyor.
7 KART
Yeni Şafak
Dünyanın Güneşin etrafındaki dönüşü, yuvarlak yapısı ve eksen eğikliği nedeni ile ortaya çıkan gündüz gece farklarından bir tanesi bugün, yani 21 Haziran tarihinde gerçekleşiyor. Bu tarihte Dünya’nın kuzey yarım küresinde en uzun gündüzün yaşanırken güney yarım küresinde ise en kısa gündüz yaşanıyor. Bununla birlikte 21 Haziran tarihi Kuzey yarım kürede yazın başlangıcı kabul edilirken, gündüzlerde kısaldığı tarih olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca Kuzey kutup dairesinde yaz gündönümü tarihinde 24 saat gündüz yaşanıyor.
iOS 11 ile yepyeni bir iPhone
Apple, iOS 11 sürümünü eylül ayında yayınlayacak.
10 KART
Yeni Şafak
ABD’li teknoloji ve yazılım lideri Apple, geçtiğimiz hafta herkesin merakla beklediği yeni mobil işletim sistemi iOS 11’in tanıtımını gerçekleştirdi. 64-bit işlemciye sahip iPhone, iPad ve iPod’lar için geliştirilen iOS 11, birçok yeniliği içinde barındırıyor. Apple’ın mobil işletim sistemi, küçük dokunuşlarla çok daha kullanışlı hale geliyor. iOS 10’daki basit gelişmelerin aksine, kullanıcıları mutlu edecek birçok yeniliğe sahip iOS 11’in dağıtımına eylül ayında başlanacak.
Android’in son sürümü 'Oreo'
Android'in yeni sürümü 8.0 Oreo'nun bu yıl 3. çeyrek itibarıyla yayınlanması bekleniyor.
7 KART
Yeni Şafak
ABD’li teknoloji ve yazılım lideri Google, geçtiğimiz günlerde düzenlediği I/O 2017 etkinliğinde milyonlarca akıllı telefon kullanıcısının merak ettiği bir gelişmeyi duyurdu. Bu gelişme şüphesiz Google’ın mobil işletim sistemi Android’in yeni sürümüydü. ‘O’ harfiyle adlandırılan Android 8.0, özellikle geliştirilen batarya tasarrufuyla ön plana çıkıyor. Yeni nesil bildirim özellikleri, emojiler ve klavye ara yüzü de dikkat çekiyor…
Cenevre Otomobil Fuarı’ndaki konsept otomobiller
87.Cenevre Otomobil Fuarı 9-19 Mart arasında gerçekleşti.
9 KART
Yeni Şafak
Her yıl mart ayında İsviçre’nin Cenevre şehrinde düzenlenen ve otomobil dünyasının kalbinin attığı Cenevre Otomobil Fuarı’nda bu yıl birbirinden farklı, önümüzdeki yıllarda yollarda görebileceğimiz geleceğin ihtiyaçlarına cevap verebilecek otomobiller tanıtıldı. Markaların kendileri ya da ünlü tasarımcılarla anlaşarak tasarladıkları konsept otomobiller, farklı özellikleriyle ve tasarımlarıyla geleceğe ışık tutuyor. Tamaman sürücüsüz veya tamamen elektrikli araçlar gibi birçok yeni teknolojinin tanıtıldığı Fuar’daki birbirinden farklı model, segment ve özelliklere sahip 9 konsept aracı sizler için inceledik. İşte detaylar…
Akıllı telefonlarda çift kamera teknolojisi
Çift kamera teknolojisi, özellikle alan derinliği hesaplamasında kullanılıyor ve profesyonel kamerayla çekilmiş fotoğraf deneyimi sunuyor.
11 KART
Yeni Şafak
Akıllı telefon satın alırken hemen herkes kendine bir kriter belirler: Kimi telefonlara tasarım odaklı gözle bakar, kimi telefonun performansına, kimi bataryasının dayanıklılığına, kimisi de kamera kalitesine... Günümüzde akıllı telefonlarda kullanılan kamera teknolojisi o kadar ileri boyutlara gitti ki, neredeyse profesyonel fotoğraf makinesi kalitesine ulaştı. Özellikle manzara fotoğraflarında telefon kameraları ciddi manada güzel işler çıkarıyor. Bu gelişim çift kamera teknolojisiyle de taçlandırılmış durumda. Biz de bu haberde bilgi kartları şeklinde ilk telefonun sahip olduğu özelliklerden, günümüzde kullanılan çift kamera teknolojisine kadar uzanan bir zaman tünelinden geçeceğiz. Bununla çift kameranın kullanan en popüler 3 akıllı telefon modelini (LG G6, Huawei P10, iPhone 7 Plus) mercek altına alacağız.