BilgiBilgi Kartları
BİLGİKARTLARI
Teknoloji
Devrimin dördüncü halkası: Sanayi 4.0
Sanayi 4.0
5 KART
Yeni Şafak
Geleceğin akıllı üretim ekonomisi olarak sanayi devriminin dördüncü halkasını oluşturan Sanayi 4.0 büyük bir dönüşümün adı olarak karşımıza çıkıyor. Bilgi-iletişim teknolojileri ile makinaların ve değer zincirindeki tüm unsurların birbirine bağlı çalıştığı bir üretim modeli vizyonu olarak tanımlanan Sanayi 4.0'ın geçmişten günümüze geçen hikayesi, dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmelerini sizin için derledik.
İnternette bıraktığımız iz: Büyük Veri
Uzmanlar kişisel bilgilerimizin hiçbir şekilde güvende olmadığını belirterek bizden alınan bilgilerle hayatımıza yön verildiğinin vurguluyor.
11 KART
Yeni Şafak
Son günlerde bilgilerin çalınmasına neden olan 'Cambridge Analytica' olayı ve Facebook'un çalınmayı kabul edip özür üzerine özür dilemesiyle tekrar gündeme 'internette ne kadar güvendeyiz' sorusu geldi. Evet, hayatımızın her alanında var olan teknoloji bizim kişisel bilgilerimize ne kadarına ulaşabiliyor ve bizi ne kadar etkileyebiliyor ya da bizi yönlendirebiliyor mu? Bu konuya ilişkin bilişim uzmanları kişisel bilgilerimizin hiçbir şekilde güvende olmadığını belirterek bizden alınan bilgilerle hayatımıza yön verildiğinin vurguluyor.
Geçmiş ve geleceğin izinde: Nükleer Enerji
Nükleer enerjinin dünü ve bugünü..
7 KART
Yeni Şafak
Türkiye 1956 yılında Atom Enerji Komisyonu ile başlayan nükleer enerji hikayesinde bugün tarihi bir güne tanıklık edecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından Akkuyu NGS'nin temeli atılarak 2023 yılında Türkiye’nin enerji ihtiyacının yaklaşık yüzde 10’unu karşılaması hedefleniyor. Kademeli olarak hizmete girecek proje ile Türkiye nükleer enerjide önemli bir aktör olacak.
Bitmeyen dolandırıcılık hikayeleri: Ponzi, Çiftlik Bank ve diğerleri
Bitmeyen dolandırıcılık hikayelerinin baş aktörleri.
5 KART
Yeni Şafak
Çiftlik Bank ismi son günlerde oldukça popülerlik kazanmış durumda. Bu popüler konunun temelinde de sistemi hiç değişmeyen bir dolandırıcılık sistemi var. Piramit satış sistemi olarak adlandırılan bu dolandırıcılık hikayesi başta Ponzi oyunuyla yani bu güne kadar yaşanmış bir kişi tarafından yapılan en büyük dolandırıcılık olayıyla başlayarak ülkemizde Titan saadet zincirine ve arada sayamayacağımız çeşitleri olmakla birlikte Çiftlik Banka kadar gidiyor…
Yaşlıya 797 TL maaş
65 yaş üstü vatandaşlara devlet yaşlılık maaşı veriyor.
5 KART
Yeni Şafak
Sosyal güvencesi olmayan ve ekonomik durumu yetersiz olan 65 yaş üstü vatandaşlara devlet yaşlılık maaşı veriyor.


Yaşlılık sebebiyle çalışma imkanı bulamayan kişilerin ve bu kişilere bakmakla yükümlü olan vatandaşların bulunmaması durumlarında devlet tarafından bağlanan aylığa SGK 65 yaş aylığı bir diğer adıyla da yaşlılık aylığı deniliyor. Halk dilinde muhtaç aylığı da denilen uygulama ile yaşlıların azda olsa bir gelirlerinin olması ve muhtaç durumuna düşmemeleri adına bu aylık bağlanıyor.


Yaşlılık maaşı (65 yaş aylığı) kimlere bağlanır? Yaşlılık maaşı ne kadar? Yaşlılık maaşı için başvuru şartları neler? İşte merak edilen tüm soruların cevabı....

Yeni denklemlerin eski anahtarı: Altın
Geçmişten günümüze altın madeni.
8 KART
Yeni Şafak
Ekonomideki yeni küresel denklemin eski 'altın' anahtarı olan altın madeni geçmişte olduğu gibi günümüzde de insanoğlunun vazgeçilmez bir parçası durumunda. Asırlardır kendine has özellikleri dolayısıyla değer atfedilen ve bu değeri koruyan altın madeninin tarihi, yapısı, piyasalardaki seyri ve dijitalle bağını sizin için derledik.
2 milyon kişiye büyük kolaylık
2017 yılına ait beyannamenizi 01 - 26 Mart 2018 tarihleri arasında vermeyi unutmayın.
6 KART
Yeni Şafak
Her gün gelişen teknolojinin imkanları kullanılarak mükelleflerin işlerinin kolaylaştırılması ve aynı zamanda kayıt dışılıkla etkin olarak mücadele edilmesi için çalışmalar yapılıyor. Söz konusu hedef doğrultusunda bugüne kadar çok sayıda uygulama hayata geçirildi. Bunlardan biri de 2 milyon kişiyi ilgilendiren Hazır Beyan Sistemi.


Vatandaşlar artık sadece kira geliri için değil, ücret, menkul sermaye iradı ile diğer kazanç ve iratları için de hiçbir zahmete katlanmadan, internet üzerinden kendileri için hazırlanan beyannameyi onaylayarak, işlemlerini tamamlayabiliyor.


2017 yılına ait beyannamenizi 01 - 26 Mart 2018 tarihleri arasında vermeyi unutmayın.

Afrin yolunda ilerleyiş sürüyor!
Türk Silahlı Kuvvetleri, Zeytin Dalı Harekatı'nda ilerleyişini sürdürüyor.
7 KART
Yeni Şafak
Zeytin Dalı Harekatı'nın başlangıcından bu yana etkisiz hale getirilen terörist sayısı 3347'ye yükseldi. Yaklaşık 1100 kilometrekare alanın terörden arındırıldığı harekat kapsamında Afrin merkezinin kuşatılmasına 1 buçuk kilometre kaldı. Şu ana kadar şehit olan Mehmetçik sayısı 43...
Vergide yeni dönem
‘İnteraktif Vergi Dairesi’ uygulaması hizmete girdi.
6 KART
Yeni Şafak
Birçok vergi işlemini online ortama taşıyan ‘İnteraktif Vergi Dairesi’ uygulaması hizmete girdi. Her türlü işlemin internet ortamından yapılacağı uygulama ile vatandaşa büyük kolaylık sağlanacak.


Hükümet, vatandaşın iş yükünü kolaylaştıracak ve ekonomiye katkı sağlayacak önemli bir düzenlemeyi daha hayata geçirdi. Bilindiği gibi gelişen teknoloji ile birlikte vatandaşlar artık birçok devlet işlerini internet üzerinden kolaylıkla halledebiliyor. E-devlet portalında en kısa, kolay ve güvenli bir şekilde devlet hizmetlerine ulaşabilen vatandaşlar, online olarak ve sıra beklemeden dakikalar içerisinde işlemlerini kolayca yapabiliyor.


Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) elektronik ortamdaki vergi işlemleri için ‘İnteraktif Vergi Dairesi’ uygulaması hizmete girdi. Zaman kaybı yaşamadan tüm işlemlerin tek bir şifre ile yapılacağı yeni sistem ile vergi dairesi de tarihe karışacak.

2018’in Doğu Akdeniz ajandası
Doğu Akdeniz'de Kıbrıs merkezli enerji mücadelesi devam ediyor.
5 KART
Yeni Şafak
Doğu Akdeniz tarihin her döneminde medeniyetlerin çekişme ve çatışma hinterlandı içinde olmuştur. Günümüzde de hem stratejik konumu hem de enerji kaynaklarının varlığı bölgeyi daha da önemli hale getiriyor. Orta Doğu’ya açılan kapı konumundaki Doğu Akdeniz 2018 yılında da yeni krizlere gebe durumda… Kıbrıs merkezli yaşanan gelişmeler, Suriye ve enerji savaşlarındaki son durum 2018 Doğu Akdeniz ajandasında.
Devletten müthiş teşvik: Kendi işinin patronu ol
'Köyüne dönene 300 koyun’ projesinde detaylar belli oldu ve başvurular başladı.
6 KART
Yeni Şafak
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan ve devlet desteğiyle verilecek olan ‘köyüne dönene 300 koyun’ projesinde detaylar belli oldu ve başvurular başladı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba'nın “Köyden şehire gitme. Hem maaşını al hem kendi işinin patronu ol” açıklaması ile gündeme gelen proje büyük ilgi görüyor.


Çok geniş bir kesimi kapsayan ve araştırma konusu haline gelen 300 koyun projesine nasıl başvuru yapılır? İşte, TİGEM tarafından sözleşme imzalanacak yetiştiricilere verilecek 300 başa kadar küçükbaş hayvan başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşlar için en merak edilenler…

İşte 26 maddelik seçim ittifakı teklifi
TBMM'ye seçim ittifakı sunuldu
26 KART
Yeni Şafak
AK Parti ile MHP arasında yürütülen seçim ittifakı görüşmeleri sona erdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ittifakın isminin 'Cumhur ittifakı' olduğunu açıkladı. Seçim ittifakı için teklif, TBMM Başkanlığı'na sunuldu. AK Parti ve MHP temsilcileri, 26 maddelik seçim ittifakı teklifini açıkladı.
Kanser hastalarına 18 ay malullük aylığı
Malulen emeklilik şartlarında yapılan değişikliklerle kanser hastalarına 18 ay malullük maaşı ödeniyor.
6 KART
Yeni Şafak
Sosyal güvenlik mevzuatında engellilere kolay emeklilik imkanı sağlanırken çalışırken işgücü kaybına uğrayan yani malul olan sigortalılar için de erken emeklilik hakkı bulunuyor. Malulen emeklilik şartları özellikle kanser ve türevlerine yakalananlar için farklılık gösteriyor.

Kanser hastalığı bütün dünyada artarak devam eden bir sağlık problemi. Dünyada ölüm nedenlerinin en üst sırasında kanser yer alıyor. Kanser tanısı konulan kişileri uzun ve meşakkatli bir tedavi süreci bekliyor. Çalışanların kanser hastalığına yakalanması halinde maluliyet durumu söz konusu olabiliyor. Bu sayede tedavi alınırken masrafların karşılanması sağlanmaya çalışılıyor.

Clickbait nedir?
yenisafak.com, haberi en doğru şekilde okuyucularına ulaştıran yayın organı olarak seçildi.
4 KART
Yeni Şafak
Çevirimiçi dünyada artan haberlerin güvenilirliğini doğrulamak için kurulan doğrula.org, geçtiğimiz yıl için bir rapor hazırladı. Türkiye ve dünyada ilk kez hazırlanan Clickbait 2017 raporuna göre yenisafak.com haberleri okuyucusuna en doğru şekilde ulaştıran haber portalı oldu. En yakın rakibine göre iki kat daha iyi sonuç alarak birinci sırada yer aldı. Özellikle internet haberciliğinde çok sık başvurulan Clickbait yöntemi çoğu takipçiyi soğutuyor. Okuyucuları yanlış yönlendiren Clickbait hakkında bilgileri derledik.
ABD'nin bölmek için 4 trilyon harcadığı ülke: Irak
Irak topraklarında yıllardır devam eden savaşta, onbinlerce kişi hayatını kaybetti.
5 KART
Yeni Şafak
Irak... Yanıbaşımızdaki savaşlar ülkesi. İçindeki farklı etnik ve dini kimliklerle, uluslararası güç odaklarının 'bölmek' için yıllarını ve büyük paralarını harcadığı topraklar. 2003'te ABD tarafından işgal edilen Irak, son yıllarda da terör örgütü DEAŞ'la gündeme geldi. ABD'nin işgali için 4 trilyon dolar harcadığı Irak, bugün yeniden imar edilmeye çalışılıyor.
10 bin TL’lik 'kupon' modeli
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ilk defa İstihdam Şurası’nda açıklanan ‘Kupon’ sisteminin detayları beli oldu.
5 KART
Yeni Şafak
Gençlerin eğitim düzeylerinin artırılması ve iş gücü piyasasının nitelikli eleman ihtiyacının karşılanması için mesleki eğitimde yeni bir modele geçiliyor. Mesleki eğitim alacak tüm çalışanlara verilmesi planlanan 10 bin TL'lik kuponlar ile isteyen istediği kurumda ücretsiz olarak eğitim görebilecek.
7 maddelik vize planı
Plan onaylanırsa Türk vatadaşlarına vizesiz AB kapısı açılacak.
8 KART
Yeni Şafak
Türkiye, vize serbestisine yönelik çalışma planını AB'ye sundu. Planda Türkiye'nin vize serbestisinin hayata geçirilmesi için yerine getirmeyi taahhüt ettiği 7 madde detaylı olarak sıralanıyor. Avrupa Parlamentosu'nun ilgili kurullarında plan onaylanırsa, AB Resmi Gazete'sinde yayınlanacak ve Türk vatadaşlarına vizesiz AB kapısı açılacak. Türkiye, AB'nin taahhüt ettiği vize serbestisinde kalan son kriterlere yönelik çalışma planında “vize serbestisine hazırım” mesajı verdi. Türkiye’nin AB Daimi Temsilcisi Büyükelçi Faruk Kaymakcı’nın, AB Komisyonunun Birinci Başkan Yardımcısı Frans Timmermans’a verdiği vize serbestisine yönelik çalışma planı belgesindeki 7 kriter şöyle:
Hem borçlu hem alacaklı korunacak
Hem borçlunun hem de alacaklının menfaatini koruyan  konkordato mahkemeleri kuruluyor.
7 KART
Yeni Şafak
"Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Amacıyla İcra ve İflas Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı" Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) gönderildi.


Tasarı kapsamında aralarında İcra ve İflas, Türk Ticaret, Kooperatifler, Hukuk Muhakemeleri, Milletlerarası Tahkim, Tebligat, Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında kanunlar olmak üzere bazı kanunlarda değişiklik öngörüldü. Düzenlemeyle 2003'ten bu yana uygulanan iflas erteleme de yürürlükten kaldırılacak.


Reform niteliğindeki değişiklikle, iflas ertelemenin yerine ‘konkordato’ uygulanacak. Peki konkordato nedir? Nasıl uygulanır? Konkordato hakkında merak ettiğiniz başlıkları sizler için derledik…

Çalışan anneye devletten destek
Yarım çalışma ödeneği ile kadın çalışanların mesleki faaliyetlerini ve kariyerlerini devam ettirirken aynı zamanda da çocuğuna da zaman ayırabilmesi sağlanıyor.
6 KART
Yeni Şafak
Bilindiği gibi kadın çalışanlara doğum ya da evlat edinme sonrasında gerekli şartları sağlamaları halinde Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından yarım çalışma ödeneği veriliyor. Hükümetin kadınların çalışma hayatından kopmadan çocuğunu büyütebilmesi için 2016 başında yasalaştırdığı yarım çalışma ödeneğine ilgi artarak devam ediyor.
Vatandaşı konut sahibi yapacak sistem
Yapı Tasarruf Sandığı Sistemi (YTS) 5 aşamadan oluşacak.
5 KART
Yeni Şafak
Yeni torba yasaya girmesi beklenen, milyonlarca vatandaşın konut sahibi olmasına imkan tanıyacak sistem 'Yapı Tasarruf Sandığı' 5 aşamadan oluşacak. Birçok yönden Bireysel Emeklilik Sistemi'ne de benzeyen Yapı Tasarruf Sandığı'nın en önemli avantajı ise katılımcısına sunduğu sabit faiz avantajı olacak. Sistemde birikimin enflasyona ezdirilmemesi için yüzde 30'ları bulabilecek devlet katkısı da gündeme gelebilecek.
Davos 2018 zirvesi
Dünya Ekonomik Forumu - Davos Zirvesi (WEF)
5 KART
Yeni Şafak
Dünya Ekonomik Forumu'nun düzenlediği Davos Zirvesi (WEF), İsviçre'nin Davos kasabasında başladı. 'Parçalanan Dünyada Ortak Gelecek Oluşturmak' sloganıyla başlayan zirvede ülkeler arasındaki ortak sorunlarla mücadele ve uluslararası iş birliğini canlandırmaya odaklanılacağı vurgulanırken, uluslararası güvenlik, çevre ve küresel ekonomi gibi konular ele alındı. Başbakan Yardımcısı düzeyinde katılımın yapıldığı Türkiye’den, Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya katıldı.
Esnafa büyük kolaylık
‘Defter Beyan Sistemi’ hayata geçti.
7 KART
Yeni Şafak
Esnaf ve sanatkarların daha rahat koşullarda çalışabilmesi için birbiri ardına düzenlemeler yapılıyor. Bu bağlamda tüm esnaf odalarının internet ortamında yazılıma erişebilmesi ve tutulan tüm defter ve bilgilerin internet ortamında kayıt altına alınması amacıyla ‘Defter Beyan Sistemi’ hayata geçti.


1 Ocak 2018 tarihi itibarıyla kullanıma açılan sistem ile artık basit usul mükellefler esnaf odalarında tutulan defterlerini, kayıtlarını Maliye Bakanlığının geliştirdiği sistemde tutma imkanına kavuştu.

5 başlıkta Zeytin Dalı Harekatı'nın önemi
Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Afrin'e düzenlediği 'Zeytin Dalı Harekatı' başladı. Peki, harekat bundan sonra nasıl işleyecek?
5 KART
Yeni Şafak
Geçtiğimiz hafta ABD'nin 30 bin kişilik yeni bir güvenlik gücü kuracağını duyurması, Türkiye açısından artık tahammül sınırlarının aşılması anlamına geldi. Ve sıklıkla dillendirilen Afrin Harekâtı başlamış oldu. TSK tarafından ‘Zeytin Dalı Operasyonu’ olarak adlandırılan bu harekât, belki de gelecekte Türkiye'nin başına gelebilecek pek çok tehlikenin de bertaraf edilmesi anlamına geliyor. Afrin’e biraz daha yakından bakalım…
Sırasını bekleyen muazzam enerji: Toryum
Türkiye dünyanın en zengin Toryum madenlerine sahip ülkelerden biri olarak gösteriliyor.
8 KART
Yeni Şafak
Silahlanma yarışı ve güvenlik kaygılarının ön plana çıktığı günümüzde uranyum kadar ilgi görmeyen toryum madeni henüz ekonomik boyutta devreye girmemekle birlikte sırasını bekleyen muazzam bir enerji kaynağı durumunda. Yeşil nükleer enerji olarak adlandırılan toryumun, dünyadaki enerji problemini büyük ölçüde çözebileceği ifade ediliyor. Yapılan araştırmalar ile toryum madeni kanser tedavisi başta olmak üzere yeni teknolojilerin geliştirilmesinde de kullanılacak.
2018 GSS primi 81 TL
2018 yılında Genel Sağlık Sigortası primi 81 TL olarak geçerli olacak.
5 KART
Yeni Şafak
Bildiğiniz üzere Genel Sağlık Sigortası (GSS) sisteminde 01 Nisan 2017 tarihi itibariyle yeni bir sisteme geçildi. 6824 Sayılı Kanunla getirilen yeni düzenleme ile birlikte Genel Sağlık Sigortasında tek tip prim sistemi düzenlemesi yapıldı. Genel Sağlık Sigortası kapsamında olanlar gelir durumu yetersiz ise eski adıyla yeşil kart yeni adıyla 60/C-1 kapsamında sağlıktan herhangi bir prim ödemeden ücretsiz olarak yararlanabiliyor. Hane halkı ortalama geliri asgari ücretin net tutarının 1/3’ünden fazla olanlar ise 60g kapsamında brüt asgari ücretin yüzde 3 ü oranında prim ödeyerek sağlıktan faydalanabiliyor.


Peki, GSS nedir, neyi ifade ediyor, kimler GSS kapsamında sayılır, başvuru nasıl yapılır, 2018 GSS primleri ne kadar? Merak edilen tüm soruların cevaplarını sizler için araştırdık…

İstanbul’un en uzun otobüs hatları
İstanbul'daki bazı otobüs hatlarının uzunlukları dikkat çekiyor.
6 KART
Yeni Şafak
İstanbul’da son yıllarda ulaştırmaya yapılan yatırımlarla toplu ulaşım alternatifleri arttı. Ancak kentin iki ucu arasında hizmet veren öyle otobüs hatları var ki, yolculuk yapan vatandaşların kat ettikleri mesafe hayret edilecek seviyelere çıkabiliyor.


İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün (İETT) bünyesinde yüzlerce hat bulunuyor. Çeşitli analiz ve yöntemler kullanılarak, en etkin verimli hatlar oluşturulurken, artan nüfus sayısı ile halktan gelen talepler de değerlendiriliyor. Bazı hatların uzunlukları ise dikkat çekiyor. İstanbul’daki en uzun 5 otobüs hattını sizler için araştırdık...

En 'baba' izin
Artık babalar da doğum izninden faydalanabiliyor.
5 KART
Yeni Şafak
Çalışma hayatında erkeklerin ağırlığı kadınlara göre daha fazla. Ancak son yıllara kadar baba olmak bir ayrıcalık sağlamıyordu. Yeni yasalarla artık çocuk sahibi olan erkekler de birçok haktan yararlanır oldu. Son olarak çıkartılan düzenleme ile artık babalar da doğum izninden faydalanabiliyor. Üstelik sadece biyolojik babalar değil bu haktan evlat edinenler de yararlanıyor. Babaları da ilgilendiren doğum izni konusunu sizler için araştırdık…
Bu sene hayatımız değişecek
Toplumun her kesimini ilgilendiren önemli düzenlemeler ve projeler hayata geçecek.
16 KART
Yeni Şafak
2018 yılının ilk günlerine girdiğimiz şu günlerde toplumun her kesimini ilgilendiren önemli düzenlemeler ve projeler hayata geçecek. Önemli başlıkları sizler için derledik…
Faturaları düşürmenin 8 yolu
Küçük tedbirler ve pratik çözümlerle enerjide tasarruf yaparak faturaları bir nebze de olsa kısmak mümkün.
8 KART
Yeni Şafak
Bir evin aylık masrafları içinde elektrik ve doğalgaz faturaları bütçenin önemli bir bölümünü oluşturuyor. Kış aylarının gelmesi ve havaların soğumasıyla birlikte de kombinin petek ayarı artıyor, elektrikli ısıtıcılar çalışıyor, faturalar kabardıkça kabarıyor. Fakat küçük tedbirler ve pratik çözümlerle enerjide tasarruf yaparak faturaları bir nebze de olsa kısmak mümkün. Sizlere fatura maliyetinizi düşürecek adımları sunuyoruz…
Piyasaya güven veren uygulama
Karekodlu çek dolandırıcılık riskinin azaltılmasına büyük katkı sağlıyor.
6 KART
Yeni Şafak
Ticaretle uğraşan vatandaşların önemli ödeme ve borçlanma araçlarından biri çeklerdir. Ülkemizde her yıl ortalama 25 milyon çek bankalara ibraz ediliyor. Ancak çekle yapılan ödemelerin yaygınlaşmasıyla karşılıksız çek, sahte çek, ikiz çek, dolandırıcılık gibi sorunlarda artış yaşandı. Tahsilatta sorun çıkaran tüm bu durumlar ‘karekodlu çek’ sistemi ile tarihe karıştı.