Diğer Haberleri

Xiaomi'nin merakla beklenen serisi Redmi 9A ve 9C tanıtıldı: Fiyatı ve özellikleri ile dikkat çekiyor

Çinli teknoloji devi Xiaomi, Redmi 9A ve Redmi 9C telefonlarını Malezya’daki bir etkinlikle tanıttı. Xiaomi telefonlar her zaman kameralarıyla ön plana çıkarken Redmi 9A ve Redmi 9C telefonlar da 13 mp kamerasıyla dikkat çekiyor. Muadili telefonlara göre fiyat performans özellikleri en uygun marka olan Xiamoi'nin yeni serisi de bu özellikleri koruyor.

Hindistan- Çin Savaşı'nın dijital ayağı: TikTok dahil hepsini yasakladılar

Geçtiğimiz günlerde sınır çatışmaları yaşayan iki ülkede şimdi de dijital savaş başladı. Hindistan'ın Çinli şirketlere ait 59 mobil uygulamaya yasak getirdiği bildirildi. Bu şirketler arasında TikTok, Clash of Kings gibi popüler uygulamalar da var. Geçtiğimiz haftalarda da ABD, Çinli şirketleri Çin Ordusuna çalışan ajanlar olmakla itham etmişti.

Trump'a bir darbe de Twitch'ten geldi: Hesabını engellediler

Geçtiğimiz aylarda Twitter ile bir savaşa giren Trump'ın şimdi de arası Twitch ile bozuldu. Twitter tarafından birçok tweete nefret suçundan silinirken benzer bir sebepten Twitch de müdahale etti. Twitch hesabı üzerinden eski bir mitingini yayınlayan Trump'ın buradaki söylemlerinden dolayı Twitch hesabı askıya alındı.

Türk astrofotoğrafçı çektiği Samanyolu fotoğraflarıyla ödül aldı

Türk astrofotoğrafçı Mehmet Ergün'ün İspanya'da çektiği fotoğraf, 'En İyi 25 Samanyolu Fotoğrafları' arasına seçildi. Uluslararası seyahat fotoğraf bloğu 'Capture The Atlas' tarafından her yıl düzenlenen 'En iyi Samanyolu Fotoğrafları' yarışması sonuçlandı. Yarışma dünyanın en prestijli fotoğraf yarışmalarından biri. Yarışmaya İtalya'dan Avustralya'ya dünyanın farklı yerlerinde çekilmiş yüzlerce fotoğraf katıldı. Ergün, daha önce de Uluslararası Uzay İstasyonu'nun (ISS) Güneş'in önünden geçişin...

Türkiye'de ücretsiz dijital dönüşüm desteği: Uzaktan çalışanlara erişim 90 gün boyunca ücretsiz

Schneider Electric, teknik IT desteğine ihtiyaç duyan Türkiye merkezli kuruluşlara şirketin dijital araçlarına ve çevrim içi izleme hizmetlerine erişim olanağını 90 gün boyunca ücretsiz sunacak.

İha ve Dronelar için hava sahası oluşturdular

Ankara'nın Kalecik ilçesi Belediye Başkanı Duhan Kalkan, insansız hava araçları (İHA) ve drone test uçuşları için ilçede Sürekli Tahsisli Hava Sahası'nın açılacağını bildirdi. Yapılan alandan teknoloji firmalarının, kamu kuruluşlarının ve projesi olan öğrencilerin yararlanabileceği belirtildi.

Girişim kuran gençlere 15 milyon dolar yatırım

Girişim fikri olan ya da start-up kurmuş gençlere bir destek de QNB Finansbank'tan geldi. QNB Finansbank kurduğu QNBEYOND Ventures ile girişimlere 15 milyon dolar yatırım yapacak. Bankadan yapılan açıklamaya göre, QNBEYOND Hızlandırma Programı ile startup ekosisteminde önemli bir yer edinen QNB Finansbank, şimdi de QNBEYOND Ventures ile erken aşama girişimlere yatırım yapmaya başlıyor.

ABD, Huawei'yi Çin ordusuna çalışmakla suçladı

ABD ile Huawei arasında sular durulmuyor. Şirketin ürünlerinde Amerikan malı kullanmasına izin vermeyen ABD makamları şimdi de şirketi Çin ajanı olmakla itham etti. ABD Savunma Bakanlığı'nın Huawei ve diğer 19 Çinli şirketi Çin ordusundan destek alan kuruluşlar listesine aldığı ortaya çıktı. Washington, ulusal güvenlikle ilgili endişelerden dolayı geçen yıl Huawei ve Hikvision’ı ticari kara listeye aldı ve yakın olduğu ülkelerin 5G iletişim şebekelerine Huawei ekipman kurmaması için uluslararası...

Japon yapmış: Dünyanın en hızlı bilgisayarı Fugaku

Japon üretimi süper bilgisayar "Fugaku", TOP500 listesinde saniyede 415 petaflop hızıyla dünyanın en hızlı bilgisayarı seçildi. Yılda iki kez güncellenen TOP500, dünyanın en hızlı süper bilgisayarlar seçkisinde haziran itibarıyla Japonya’dan Fugaku birinci oldu.

Apple yıllardır şikayetçiydi: Sonunda işlemci firmasını değiştirdi

Apple Apple Silicon ile Intel işlemcilere veda ediyor. Bu kararın arka planını ise Intel'in eski bir çalışanı ifşa etti. Intel'deki işinden ayrılan François Piednoel, Apple'In Intel kararının arkasında Skylake mimarisi ve bu tasarımla gelen sorunlar olduğunu söyledi.

Siber suçlarla mücadele: Polis, gençleri tehlikeleri konusunda uyardı

Toplum Destekli Polislik ekipleri, çocuklara, gençlere ve yetişkinlere yönelik siber suçlarla ilgili bilgilendirme çalışması yaptı.

Bursalılar kaçırmayın: Belediye çocuklara ücretsiz kodlama öğretiyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin çocukların bilim ve teknolojiyi sevmeleri, teknolojiyi sadece tüketen değil, aynı zamanda üreten bireyler haline gelmeleri için başlattığı ‘Robokod Robotik Yazılım ve Kodlama Otobüsündeki yüz yüze eğitimler pandemi nedeniyle yaz döneminde online olarak devam edecek.

Turkcell Akademi'den 60 bin kişiye eğitim fırsatı

Turkcell açıklamasında görüşlerine yer verilen Turkcell Akademi Genel Müdürü Banu İşçi Sezen, eğitim ve gelişim platformlarına yıllardır yaptıkları yatırımla Kovid-19 sürecine en hazırlıklı giren şirket olduklarını belirterek, "Bu süreçte kurumsal müşterilerimize verdiğimiz eğitimlerle dijital dönüşüm konusunda destek olmaya başladık. Kurumların kendi çözümleri için dijital içeriklerini nasıl hazırlayacaklarına dair uzaktan eğitimler veriyoruz." ifadelerini kullandı.

Dijital nesil: Her şeye kolay ulaşabildikleri için mutsuzlar

Marmara Üniversitesi (MÜ) Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Ayşe Rodopman Arman, günümüz dijital neslinin dürtü kontrolü konusunda desteğe ve yönlendirilmeye ihtiyacı olduğunu, dahası hiçbir neslin sahip olmadığı kadar seçenek fazlalığına maruz kalmalarının, onların irade gücünü ve hayattan keyif almasını azaltabildiğini belirtti.

Ar-Ge’ye 14,9 milyar lira harcandı: Miktarın çoğu üniversitelere gitti

Merkezi yönetim bütçesinden Ar-Ge faaliyetleri için gerçekleştirilen harcama 2019 yılı için 14 milyar 924 milyon TL oldu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Merkezi Yönetim Bütçesinden AR-GE Faaliyetleri İçin Ayrılan Ödenek ve Harcamalar verisini açıkladı. Buna göre, merkezi yönetim bütçesi üzerinden gerçekleştirilen hesaplamalara göre 2019 yılında Ar-Ge faaliyetleri için bir önceki yıla göre yüzde 14,6 artışla 14 milyar 924 milyon TL harcama yapıldı.

ABD, Çin'in gönderdiği öğrencilerle ar-ge çalmasını engellemeye karar verdi

ABD'de, üniversitelerdeki Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarının Çinli ve diğer ülke casusları tarafından çalınmasının önüne geçmeyi hedefleyen bir tasarı Senatoya sunuldu.

Almanya’da koronavirüs krizinde bilişim teknolojilerine talep arttı

Almanya’daki şirketlerin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) krizinde, öncelikle bilişim teknolojileri uzmanı istihdamı arayışına girdikleri bildirdi.

Koç Üniversitesi'nden yapay zeka burs programı

Koç Üniversitesi ve İş Bankası iş birliğiyle yapay zeka alanında ileri düzeyde çalışmalar gerçekleştirmek, bu alanda bilimsel ve akademik faaliyetlere katkıda bulunmak amacıyla kurulan Koç Üniversitesi İş Bankası Yapay Zeka Araştırma Merkezi (KUIS AI Lab), teorik ve uygulamalı yapay zeka ve yapay öğrenme konularında araştırma yapmak üzere yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin başvurularını kabul ediyor

Dünya klavye şampiyonalarına Türk damgası

Türk Milli Klavye Takımı, 1965'ten beri düzenlenen dünya daktilografi, bilgisayar ve internet klavye şampiyonlarında 100 dünya şampiyonluğu kazandı. Merhum eğitimci Dr. İhsan Sıtkı Yener, 1955'te Türk dili ve alfabesine en uygun olan F klavyeyi icat ederek, klavyenin on parmakla, bakmadan bilimsel olarak kullanılması metodunu geliştirdi.

Teknopark İstanbul Kuluçka Merkezi'ne Rejenerasyon-20 projesi

Teknopark İstanbul'un kuluçka merkezi Cube Incubation, İstanbul Kalkınma Ajansı'nın (İSTKA) Kovid-19 ile Mücadele ve Dayanıklılık Programı kapsamında "Girişimcilik Ekosistemi Yenilenme Projesi: Rejenerasyon-20" ile destek almaya hak kazandı.

Yüksek teknolojiye yatırımlar artacak

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, “Otonom sistemler, nesnelerin interneti, 5G ve sonrası için iletişim sistemleri, robotik, tıbbi cihaz gibi konular elektronik sanayinin temelini oluşturuyor. Bu sebeple elektronik ve yazılım sanayiinde bu alanlara yönelik yatırımlarımız öncelikli olacak”dedi.

Bilgi teknolojilerinden üniversite mezunu 700 gence iş

Sivas Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ile Alonet Bilgi Teknolojileri AŞ arasında istihdam taahhüt ve işbirliği protokolü imzalandı. Bu kapsamda ilk etapta 500 toplamda 700 gence iş verilmesi planlanıyor. Sivas Valiliği’nde gerçekleşen protokol töreninde konuşan Sivas İŞ-KUR İl Müdürü Hikmet Canpolat, özellikle genç ve üniversite mezunu işsizlerin bu süreçten faydalanacağını söyledi.

Öğrenciler Frig vadisindeki eserleri 3 boyutlu olarak tasarlayacak

Zafer Kalkınma Ajansı, İhsaniye Kaymakamlığı ve İhsaniye Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ortaklaşa kurulan “İhsaniye Kendin Yap Atölyesi” öğrencilere eğitim verecek. Eğitim atölyesi İhsaniye Atatürk Ortaokulu Okulu ve Gazlıgöl Ortaokulu olmak üzere 2 okulda eğitim vermeye başladı. Eğitim alan öğretmen ve öğrenciler tarafından Frig vadisinde buluna eserler 3 boyutlu olarak tasarlanacak.

Bakan Varank, TVNET'te ilk kez yerli tanı kitini tanıttı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TVNET'te merak edilen soruları cevapladı. Yerli tanı kitini ilk defa Türkiye ile paylaşan Bakan Varank, Türkiye'nin yerli üretimde hız kesmeden devam edeceğini belirtti. Aşı konusunda hayvanlı deneylere gelindiğini belirten Bakan sadece Türkiye için değil tüm dünyaya faydalı olmak için çalışıldığını belirtti. Geçtiğimiz günlerde Türkiye'nin ilk yerli ve milli yüksek çözünürlüklü yer gözlem uydusu İmece'nin son montajı, Varank, Akar ve Karaismailoğlu tar...

Teknoloji sektörü büyüyor: Hacim 150 milyar lirayı aştı

Bilgi ve iletişim teknolojileri sektörü, 2019 yılında 152,7 milyar TL'lik hacme ulaştı. İstihdamını 143 bin kişiye çıkaran sektörde 6,5 milyar TL ihracat gerçekleşti. Bilişim Sanayicileri Derneği'nin (TÜBİSAD) verilerine göre, bilgi ve iletişim teknolojileri sektörü, TL bazında bir önceki yıla oranla yüzde 14 büyüme ile 152,7 milyar TL hacme ulaştı.

Eğitimde dijital dönüşüm: Harmanlanmış Öğrenme Modeli

Eğitim de koronavirüs ile birlikte dijital dönüşüme ayak uydurmada hızlanma sürecine geçti. Bu kapsamda, İstanbul Aydın Üniversitesi, ‘yüz yüze eğitim ortamının çevrimiçi öğrenme ortamı ve dijital araçlarla pedagojik olarak entegrasyonunu sağlamak’ amacıyla ‘Harmanlanmış Öğrenme Modeli’ne geçtiğini duyurdu.

Video takibi en sistemli kullanan ülke: Çin

MarketsandMarkets'in raporuna göre, 2020 45.5 milyar dolar olan video takip sistemi sektörünün büyüklüğü 2025 yılına gelindiğinde ise 74,6 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Çinli şirketler yapay zeka destekli video gözetleme sistemlerini şimdiye kadar aralarında İran ve Myanmar'ın da bulunduğu 60'tan fazla ülkeye ihraç etti. IHS Markit'in araştırmasına göre 2018 verileri dikkate alındığında Çin'de kamera başına 4,1 kişi düşerken, ABD'de kamera başına 4,6 kişi düşüyor.Sistemi dünyada en etkili k...

Fatih’in Akıncılarından Göklerdeki Bayraktarlara: Yeni Yüzyılın Türküsü

Atını yoldaşı bilen Mete Han, az nüfuslu milletini birleştirmiş,10 bin atlıyla Çin’i dize getirmişti. Islık oklarınınçıkardığı sesi takip eden okçuların bir senfoni gibi aynıhedefi yok edişine ilk defa tanık olan Çinliler de tıpkı Bizans ahalisininşahi topları ile ilk kez karşılaştığında yaşadığı dehşetiderinden hissetmişti. Fatih, İstanbul’u fethetmenin tek yolununbinlerce yıla dayanmış surları yıkmaktan geçtiğini biliyordu.Kendi geliştirdiği Şahi toplarının etrafını sardığısurlardan bakanlar t...

Ayvalık’ta Elon Musk’ın Starlink uydularının geçişi net olarak izlendi

Elon Musk’ın kurucusu ve CEO’su olduğu uzay taşımacılığı şirketi SpaceX’in 22 Nisan’da uzaya gönderdiği Starlink uyduları Türkiye semalarından geçerken, Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde de net olarak izlendi.

Excalibur laptop serisi yenileniyor

En son teknolojik donanımları kullanıcılarla buluşturmaya devam eden Türkiye'nin güçlü markası Casper Excalibur, oyun dünyasını sarsacak yepyeni model ve seçenekleri ile mayıs ayında oyun severlerle buluşmaya hazırlanıyor.

Türkiye'de Ramazan ve koronavirüs etkisiyle dijital davranışlar da değişti

Araştırmaya göre katılımcıların yüzde 32'si Ramazan döneminde akıllı telefonlarında daha fazla zaman geçireceklerini söylüyor. Katılımcıların yüzde 75'i ise gün içinde; iftardan sonra (yüzde 18) ve salonda (yüzde 8) mobil cihazlarıyla vakit geçirdiklerini ifade ediyor.

Yerli termal silah dürbünleri Jandarma'ya teslim edildi

Savunma Sanayii Başkanlığı, termal silah dürbünlerinin Jandarma Genel Komutanlığı’na teslim edildiğini açıkladı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+