Diğer Haberleri

Yerli ve Milli Uçtan Uca 5G Haberleşme Şebekesi Projesi'nde ilk aşama nisana kadar tamamlanacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Türkiye'nin 5G'ye geçişinde donanım ve yazılım ihtiyaçlarının yerli ve milli imkanlarla sağlanması amacıyla geliştirilen 'Uçtan Uca Yerli ve Milli 5G Haberleşme Şebekesi Projesi'nin ilk fazının, bu yılın ilk çeyreği itibarıyla tamamlanmış olacağını söyledi.

İstanbulkart HES kodu eşleştirme işlemi zorunlu mu, nasıl yapılır?

İstanbulkart'a HES kodu eşleştirmeyenler için son gün yaklaşıyor. İstanbulkart'a HES kodunu eşleştirmeyenler toplu ulaşım araçlarını kullanamayacak. Şehirler arası ulaşımda seyahat için bir numaralı kural haline gelen HES kodu artık şehir içi ulaşımda da zorunlu. İstanbulkart'a HES kodu eşleştirilmesi 15 Ocak'a kadar yapılmayan kişiselleştirilmiş kartlar toplu ulaşımda kullanılamayacak. Son güne az bir süre kala İstanbulkart HES kodu eşleştirme işlemi zorunlu olup olmadığı ve nasıl yapıldığı mer...

Microsoft’a 1,5 milyon dolarlık dava: Şirket sırlarını çalmak istiyor

Albayrak Grubu, kurumsal kaynak planlama (ERP) sistemi hizmeti aldığı Microsoft’a, şirketi, merkezi yurt dışında bulunan bir bulut sistemi kullanmaya mecbur etmesi ve teknik aksaklıklar nedeniyle 1,5 milyonluk dava açtı. Çağlayan Adliyesi’ne dilekçe veren Albayrak Grubu’nun avukatı Sefa Karcıoğlu şöyle konuştu: Microsoft’a ‘çalışmayan üründen sorumlusun, zararımızı karşıla’ dediğimizde ‘sadece 5 dolar öderim’ diyor. Daha önemlisi, KVKK mevzuatının hilafına müşterilerini bulut sistemine zorluyor....

İstanbulkart'a HES kodu nasıl yükleniyor: Adım adım İstanbulkart HES kodu eşleştirmesi

HES kodu artık hayatımızda olmazsa olmaz. Şehirler arası ulaşımda seyahat için bir numaralı kural haline gelen HES kodu artık şehir içi ulaşımda da zorunlu. Eylül ayında yayımlanan İçişleri Bakanlığı genelgesi ile şehir içi toplu ulaşım araçlarında HES kodu zorunluluğu getirilmişti. İstanbulkart'a HES kodu eşleştirilmesi 15 Ocak'a kadar yapılmayan kişiselleştirilmiş kartlar toplu ulaşımda kullanılamayacak. Peki, İstanbulkart'a HES kodu yükleme nasıl yapılıyor? İstanbulkart HES kodu eşleştirmesi ...

İş makinaları zirvesi seneye Türkiye’de

Avrupa’da 7’nci, dünyada 11’inci sırada bulunan Türk makine sektörü, Avrasya'nın en büyük iş makinaları fuarını Antalya’da düzenleyecek.

Bitcoin nedir? Bitcoin sisteminin çalışma mantığı nedir?

Kripto paralar hayatımızın bir parçası haline gelirken birçok kullanıcı da Bitcoin'in ne işe yaradığı merak ediyor. Dünyanın en büyük kripto parası olan Bitcoin bir şifreleme sistemi. İnsanların kodları para olarak kullandığı Bitcoin sisteminin en önemli özelliği anonim olmasıdır. Bugünlerde bir tanesi 150 bin TL eden Bitcoin'in özellikleri haberimizde...

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı'nın 'Milli Teknoloji Burs Programı'na başvurular başladı

Teknofest'in arkasında da yer alan Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı'nın, her eğitim döneminde Türkiye'nin yerli ve milli teknoloji hamlesine katkı sağlamak konusunda istekli lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine sunduğu karşılıksız burs desteği başvuruları başladı.

Robot süpürgelere dikkat: Evdeki konuşmaları dinliyor

Son zamanlarda popüler hale gelen robot süpürgelerin evdeki konuşmaları dinleyebileceği iddia ediliyor. Bazı uzmanlar reklam verenlerin, gelir seviyesine ilişkin bir gösterge olarak evin büyüklüğü ve yaşam tarzıyla ilgili ipuçları verebilecek diğer bilgilere erişebileceğine dikkat çekiyor.

Japonlar dünyanın en hızlısı ünvanını kaptırmadı

Daha önce Japonya tarafından geliştirilen Fugaku dünyanın en hızlı işlem yapan bilgisayarı olarak biliniyordu. ABD ve Çin'den yeni gelen rakipleriyle girdiği yarışta bu ünvanı korumaya devam etti.

ABD ordusu ile ilgili şok iddia: Telefonlardan veri topluyorlar

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan iddia telefonların güvenirliğini sorgulayan birçok kişinin haklı olabileceğini düşündürdü. ABD ordusunun, dünyanın dört bir yanında kullanılan ve zararsız gibi görünen telefon uygulamaları üzerinden insanların ayrıntılı hareket verilerini satın aldığı öne sürüldü.

Drone piyasası 100 milyar dolara doğru yol alıyor

İnsansız hava araçları teknolojisi çok yeni olmasına rağmen birçok alanda etkisini göstermeye devam ediyor. Bu etkinin karşılığı ise ekonomik olarak devasa boyutlara ulaşmış durumda. Piyasasın önümüzdeki yıllarda 100 milyar dolarlık bir pazara dönüşmesi bekleniyor.

Çin'den online devlere müdahale geldi

Dünya'nın en büyük online ticaret devleri arasında yer alan birçok şirket Çin merkezli olurken bu kurumların tekelleşmesi Çin hükümetini harekete geçirdi.

İnsansı robotlar yeni çalışan sınıfı olacak: Metal yakalılar

Teknolojik gelişmelerle birlikte yavaş yavaş bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz gerçekliğe doğru ilerliyoruz. 2022'de 130 milyon yeni iş imkanı oluşacağı ve bunların 70 milyonunun robotlara, geriye kalan 60 milyonunun da yeni teknolojiler hakkında bilgi ve yetenek sahibi insanlara ulaştırılacağı iddia edildi.

Teknolojik kısıtlamalar çocuk-anne ilişkilerini de etkiledi

Koronavirüs salgını sonrası birçok aile çocukları ile daha fazla zaman geçirmeye başlarken teknoloji ile olan ilişkilerde sorgulanmaya başladı. Konunun uzmanı Doç. Dr. Şengül Mertol İlgar, "Çocuklarda huysuzluk, sinirlilik, kaygı ve korku düzeyinin artması ile birtakım uyum ve davranış problemleri yaşanmaya başlandı. Birçok ailede ebeveyn-çocuk ilişkilerinin bozulduğunu gördük." dedi.

Avrupa’nın en iyisi THY Cargo

Bayrak taşıyıcı Türk Hava Yolları’nın başarılı hava kargo markası Turkish Cargo, bu yıl 36’ıncısı gerçekleştirilen Air Cargo News Awards 2020’de, Avrupa’nın en iyi hava kargo markası seçildi.

Google Pay, Play Store'a geri döndü

Belli bir süre önce Android telefonlarda kullanılan Play Store'dan kaldırılan Google Pay sisteme geri döndü. Google Pay'in niye kaldırıldığı bilinmemekle birlikte birçok kullanıcı uygulamayı aktif olarak kullanıyordu.

Instagram'a gelen yeni özellik mesajlaşmayı kolaylaştıracak

Uzun süre önce Facebook tarafından satın alınan fotoğraf paylaşım platformu Instagram'a gelen yeni özellik ile artık mesajlaşmak kolaylaşacak. Facebook'un mesajlaşma uygulaması Messenger ile Instagram özel mesajının birleştirilmesiyle birlikte iki uygulama için ortak kullanım yolu açılacak.

Gazi Teknopark'tan yeni girişimcilere destek

Gazi Üniversitesi, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TUBİTAK) ile ortak yürüttüğü BİGG Anahtar programı ile Teknopark kapılarını yeni girişimcilere açmayı planlıyor.

SpaceX uzaya 60 uydu daha fırlattı

Elon Musk'ın kurduğu şirket uzaya 60 iletişim uydusu daha gönderdiğini açıkladı. Şirketin bu uydularla birlikte ucuz internet için geliştirdiği projesi Starlink'i hızlandıracağı öğrenildi.

Diyarbakırlı çocuklar robotik kodlama öğrenecek

Çağın en önemli dallarından biri haline gelen kodlama konusundaki atılımlar devam ediyor. Tam donanımlı 2 adet robotik kodlama atölyesi açan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, verdiği eğitimlerle çocuk ve gençleri bilişim dünyasına hazırlıyor.

Anne karnındaki bebeğin hastalıkları yapay zeka ile tespit edilecek

Türk bilim insanları tarafından geliştirilen yapay zeka anne karnındaki bebekte anomali ya da hastalık var mı tespit edecek.

Türk teknoloji şirketleri globalde Facebook ile iş birliği yapacak

Türkiye'nin dijital ekosisteminde yer alan teknoloji şirketleri global pazarlara Facebook ile açılmayı planlıyor. Teknasyon'un hazırladığı yeni iş birliği konseptiyle global başarı hikayeleri yazılması amaçlanıyor.

Siber saldırıya Microsoft önlemi

Hayatın online hale gelmesinin tehlikelerinden biri de siber saldırılar. ABD merkezli teknoloji devi Microsoft, kasımda yapılacak başkanlık seçimlerini dolaylı olarak etkileyebilecek büyük çaplı siber saldırı altyapısını engellediğini duyurdu.

SİHA nedir, teknik özellikleri neler?

Yurtiçi ve yurtdışında bir çok operasyonda etki bir biçimde kullanılan ve terör unsurlarına karşı kazanılan zaferlere büyük katkı sağlayan SİHA nedir, teknik özellikleri nelerdir?

Dijital dönüşüm yatırımları rekor seviyede arttı

Dijital dönüşümün hızlandığı yıl içerisinde işletmeler tüm planlarını gözden geçirmeye başlarken, sadece bulut yatırımları yüzde 34 arttı, yeni yıl planlarında dijital dönüşüm ilk sırada yer aldı.

Marketlere yüz tanıma sistemi geliyor

Yapay zeka her alanda kullanılmaya başlarken artık alış veriş dükkanlarında da yerini almaya başladı.Rusya'nın biyometrik verilerin kullanım alanını genişeleten yasa tasarısını 2020 sonunda çıkararak, yüz tanıma ile alışveriş dönemine geçeceği ifade edildi.

Üniversiteliden yerli ve milli işletim sistemi: 46 bin kod yazdı

Türkiye'nin teknoloji hamleleri günden güne artarken bir haber de Kocaeli Üniversitesi'nde Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde eğitimi alan Muhammed Ümit Aksoylu'dan geldi. 8 ayda 46 bin satır kod yazarak Linux çekirdeğinden Unix'e geçirilmiş mobile yönelik kişisel kullanım için geliştirilen kapalı kaynak kodlu işletim sistemi üretti.

Oracle, Google'ı hırsızlıkla suçluyor: Kavganın sebebi Java

ABD'li teknoloji şirketi Oracle'ın, Google aleyhine Android işletim sisteminde Java yazılım platformunun kullanılması nedeniyle açtığı fikri mülkiyet davası, Yüksek Mahkemede görülmeye başlandı.

Güvercin drone ilgiyi üzerine topladı

Bugünlerde İHA'lar ve SİHA'lar dikkat çekerken 2. Dünya Savaşı döneminde benzer yöntemler farklı tarzlarla uygulanıyordu. 2. Dünya savaşı döneminde posta güvercinlerine bağlanarak kullanılan İngiltere yapımı casus fotoğraf makinesi Malatya’da bulunan Fotoğraf Makinesi Müzesinde sergileniyor.

Google Pixel’den müjdeli haber: Kullanıcıların beklediği Motion Sense geri dönüyor

Google'ın bir önceki Pixel 4'te kullandığı yerleşik radar özelliği Pixel 5 ile iptal edilmişti. Sensörler üzerinden oluşturulan düzen yerini delikli kameralara terk ediyor. Bir yandan da Google'ın Apple Face ID'ye yanıt olarak oluşturduğu Motion Sense ortadan kalkmıştı. Google Soli Radar ile Motion Sense'in geri döneceğini duyurdu.

TEKNOFEST şampiyonları Türkiye'yi uluslararası arenada temsil edecek

Bu yıl rekor başvuru ile gerçekleşen TEKNOFEST'ten çıkan bir sürü başarılı genç ülkemizi uluslararası arenada temsil etmeye hak kazandı. Festivalde düzenlenen Drone yarışmasının birincisi olan gençler şimdi de Dünya Drone Kupası'nda yarışacak.

TEKNOFEST bu yıl rekor katılımla başlıyor

Milyonlarca gencin katıldığı bilim ve teknoloji festivali TEKNOFEST'te heyecan kaldığı yerden tüm hızıyla devam ediyor. Birçok öğrencinin katıldığı etkinlikle ilgili konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Festivalin en önemli kısımlarından biri olan yarışmalar, geçen seneden daha büyük bir katılımla gerçekleşiyor. Türkiye'nin farklı noktalarında bu heyecana şahit olduk. Bu sene karşılaşılan kısıtlara rağmen, festival coşkusunu tüm Türkiye'ye yaşatmayı arzu ediyoruz. Festivalin sosya...

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+