Diğer Haberleri

Dijitalleşen öne geçiyor

İşletmelerin salgın süreciyle birlikte e-ticarete ilgisinin katlandığını aktaran Paraşüt CEO’su Sean X Yu, “Şirketlerin kapalı olduğu karantina döneminden en az etkilenenler, işini dijitale taşımış firmalar oldu” dedi. Yu, e-ticaret hacminin 2020 yılında bir önceki yıla göre yüzde 66 arttığını hatırlattı.

Milyarder işadamı Jeff Bezos bugün uzaya gidiyor

Amazon'un kurucusu Jeff Bezos kendisine ait roket şirketi Blue Origin’in uzay aracında, bugün kısa bir uçuşla Dünya'dan ayrılıp tekrar yere dönecek. Tarihteki ilk "mürettabatının tamamı sivillerden oluşan ve pilotsuz uzay uçuşu" olma niteliği taşıyan yolculukta, Bezos’a kardeşi Mark Bezos, 82 yaşındaki Wally Funk ve 18 yaşındaki Oliver Daemen da eşlik edecek.

THY'den yeni rekor: Günlük bin 144 sefer sayısıyla Avrupa'da ikinci oldu

Türkiye'nin marka değeri en yüksek firması THY Avrupa'da ilkler arasına girmeye devam ediyor. THY günlük 1144 seferle Avrupa'da en çok uçuş icra eden 2. havayolu oldu.

Pandemi tüm kuralları yeniden yazdırıyor

Dünyayı etkisi altına alan ve bir çok iş kolunu derinden etkileyen koronavirüsten en çok değişim yaşayan sektör şüphesiz Bilişim Teknolojileri grubu oldu. Yapılan araştırmalara göre pandemi sonrası Avrupa'nın en büyük bilişim şirketleri farklı arayışlara ve daha fazla yatırıma yöneldi.

Tarım teknolojisine akıllı yatırım

Konya Karatay Üniversitesi; Türkiye’nin tahıl ambarı Konya’yı akıllı tarımın merkezi haline getirecek AKİTEK projesi geliştirdi. Sanayi-üniversite işbirliğiyle; tarım makineleri ihracatının %45’ini, üretiminin ise %65’ni üstlenen Konya’da ekipmanlarının yerlilik oranı artırılması ve ithalatın önüne geçilmesi hedefleniyor.

Dijital dünyanın “Türkçe” kodlarını yazmak isteyenlere müjde: TEKNOFEST Türkçe Doğal Dil İşleme Yarışması'na başvuruları kaçırmayın

TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında Bilişim Vadisi’nin yürütücülüğünde düzenlenen Türkçe Doğal Dil İşleme Yarışması teknolojik ve yenilikçi fikirlere sahip olanlara proje geliştirme fırsatı sunuyor. Bilişim Vadisi tarafından Türkiye Açık Kaynak Platformu paydaşlığında ülkemizde açık kaynak ekosisteminin geliştirilmesi konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla çevrimiçi düzenlenen yarışma, stratejik sektörlerde teknolojinin geliştirilmesine katkı sağlıyor.

Windows 11 tanıtıldı: İşte yeni sürümdeki değişiklikler ve bilinmesi gerekenler

Microsoft, internet üzerinden yayınladığı etkinlikle birlikte yeni nesil Windows’u resmen duyurdu. Şirketin ürün yöneticisi Panos Panay'ın tanıttığı Windows 11'le birçok yeni özellik geliyor. Dünyaca ünlü teknoloji devi Microsoft'un duyurduğu 'Windows 11' ne zaman çıkacak? Yeni Windows 11'i nasıl indirebilirsiniz ve son olarak sistem gereksinimleri neler? İşte Windows 11'e dair tüm detaylar...

Siber Vatan’a yerli kalkan

Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi’nin (USOM) siber saldırılara karşı yerli yazılımlar Avcı, Azad ve Kasırga ile verdiği mücadeleler ile Siber Vatan zararlı yazılımlardan korundu.

Zyxel, yeni multigigabit switch’ini tanıttı

Zyxel Network, evden çalışan profesyoneller ve içerik üreticileri için yeni multigigabit switchi XGS1250-12'yi piyasaya sürdü. Zyxel yeni ürünüyle kullanıcıların mevcut cihazları ile tam hızda ağa bağlanmasını hedefliyor.

Doğa sporcularına vericili bileklik

Tarım ve Orman Bakanlığı, dağcılık, tırmanış gibi doğa sporlarında yaşanabilen tatsız olayların önüne geçmek için doğaseverlerin güvenliğini ‘vericili bileklik’ ile sağlayacak.

Ebeveynlere yol gösterecek "Dijital Oyunlarda Mahremiyet Rehberi" yayımlandı

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunca (BTK) yayımlanan "Dijital Oyunlarda Mahremiyet Rehberi"nin, ebeveynler açısından yol gösterici olacağını belirtti. Yaptığı açıklamada Sayan; "İnternetin uçsuz bucaksız dünyasında, milletimizi ve çocuklarımızı dijital tehlikelere karşı korumak için elimizden gelenin fazlasını yapmak zorundayız" ifadelerini kullandı.

Rusya robot asker seri üretimine başladı

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Rusya’da kendi başına savaşabilme yeteneği olan robotların seri üretimine başlandığını bildirdi.

Hem güvenli hem sağlıklı

Bir dönemin nostaljisi tuşlu cep telefonları vitrinlere geri döndü. Z kuşağının hiç tanışmadığı bu modellere artan ilgisi yanında, psikologlar da internet bağımlısı danışanlarına öneriyor. Bu furyaya; kişisel veri güvenliği kaygısı, askere gidecekler de eklenince, bazı kullanıcılar akıllıya yedek ikinci bir telefon daha alıyor.

Türkiye'nin gücüne güç katacağız

AK Parti’nin Bilgi ve İletişim Teknolojileri Başkanlığı’ndan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ömer İleri, başkanlığın hedeflerini, “partinin teknoloji kullanımı noktasında liderliğini pekiştirmek, genç nüfusla iletişim ve dijitalleşmenin getireceği toplumsal değişimlerle ilgili politika üretmek” olarak tanımladı. İleri, “Temel olarak dijitalleşme sürecinde Türkiye’nin önünü açacak, gücüne güç katacak politikaları belirlemek istiyoruz” dedi.

Sahte emekli bayram ikramiyesi SMS'lerine dikkat: Bu linke tıklamayın

Emeklilere verilecek olan bayram ikramiyesi ödemeleri, 6-7 mayıs tarihleri arasında, hesaplara yatırılacak. Uzmanlar, bu dönemde vatandaşlara gönderilebilecek, sahte bayram ikramiyesi mesajları konusunda uyarılarda bulundu.

Ay'a gidecek uzay aracı ilk kez ateşlendi: Milli roket motoru ilk sınavını başarıyla geçti

Milli Uzay Programı kapsamında 2023 yılında Ay'a gönderilmesi hedeflenen insansız uzay aracında kullanılacak milli ve özgün hibrit roket motoru, ilk sınavını başarıyla geçti.

Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Yıldırım: Rusya ile anlaşma imzalayabiliriz

Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Hüseyin Yıldırım, Rusya'yla uzay alanında işbirliği anlaşmasının yakın zamanda imzalanabileceğini söyledi. Yıldırım, Rus kozmonot Gagarin'in gerçekleştirdiği uzaya ilk insanlı uçuşun insanların hayal gücünün neler başarabileceğinin sembolü olduğunu vurguladı.

Türkiye'yi sarsan 'hack' sonrası korkulan oldu: Yemek Sepeti’nden sızan veriler satışa çıktı bile

Türkiye’de 2001 yılında kurulan online yemek satış sitesi Yemek Sepeti geçtiğimiz hafta hacklendi ve 21,5 milyondan fazla kullanıcının kişisel bilgileri çalındı. Bilgilerinin çalınması şokunu yaşayan kullanıcılar ikinci sarsıntıyı Yemek Sepeti’nin, “Panik yok, hack’lendik, geçti gitti. Ana yemekten sonra tatlı servisimiz başlayacaktır” sakinliğindeki açıklaması ile yaşadı. Yemek Sepeti neden olağan bir durum varmış gibi davranıyor? Bunun birkaç sebebi var. İlki alacağı ceza. Kişisel Verileri Kor...

Myanmar'daki 'itiraf videosunun' sahte olduğunu Türk yapay zeka çözümü ortaya çıkardı

Dünyanın ilk çevrim içi deepfake algılama motoru olan "Deepware Scanner", hapisteki politikacıya ait olduğu iddia edilen videonun gerçek dışı bir deepfake video olduğunu raporladı. Zemana Kurucu Ortağı Orhan Akyürek, "Deepfake tarama ve algılama motoru 'Deepware Scanner' teknolojisiyle videoyu taratarak gerçek olmadığını öğrenen dünyanın dört bir yanındaki kullanıcılar, darbecilerin dezenformasyon tuzağına düşmekten kurtuldular" dedi.

Dolandırıcıların son yöntemi: WhatsApp'tan yayılan '8 Mart Dünya Kadınlar Günü hediyesi' yalanına kanmayın

Bir spor markasının 8 Mart Dünya Kadınlar Günü hediyesi olarak 1 milyon çift ayakkabı verdiğini içeren mesaj WhatsApp'ta hızla yayılıyor. Ancak uzmanlar asılsız olan bu mesajdaki linke tıklanmaması konusunda uyarıyor.

Dünyada bunu yapabilen yok: Türk savunma sanayisi şirketi, tozu milli zırha dönüştürüyor

Yüksek saflıktaki tozları kullanarak balistik çözümler üreten Nurol Teknoloji, dünyada ham maddeden son ürüne tek çatı altında üretim yapan tek firma özelliğine sahip bulunuyor. Türkiye'nin tek ileri teknik seramik üreticisi olan şirket, geliştirdiği proseslerle ürettiği bor karbür seramikler sayesinde Türkiye'nin adını bu alanda dünyadaki sayılı ülkeler arasına yazdırdı.

Huawei'den Türkiye’nin dijital dönüşümüne destek

Çinli teknoloji şirketi Huawei tarafından düzenlenen Ekosistem İş Ortakları Zirvesi'nde konuşan Huawei Türkiye Genel Müdürü Jing Li, Türkiye'nin başlattığı dijital dönüşüme destek verdiklerini belirterek, "Bugün yaklaşık 300 kamu kurumuna ve başta finans sektörü olmak üzere, büyük ölçekli özel şirkete dijital dönüşüm desteği sağlıyoruz" dedi.

Dijitalde büyük sıçrama başlıyor

Pandeminin hızlandırdığı dijitallleşme çalışmaları bankacılıkta zirve yaptı. Bu sürede evden çalışmayı deneyimleyen sektör tüm işlemlerin dijital ortamda yapılabileceğini görerek tamamen şubesiz bankacılığa geçiş için alt yapısını kurmaya başladı. Uçtan uca dijitalleşen müşteri olma süreciyle birlikte sektörde yeni bir dönem başlayacak.

Dijital arşiv tarihin tozunu siliyor

Son dönemde popüler olan e-devlet hizmetlerinin ardında dev bir arşivcilik sektörü bulunuyor. Ustalıkla taranan tarihi belgeler tozlu raflardan, dijitale aktarılıyor. Milyonlarca sayfalık Osmanlı arşivi, kamunun evrakları derken; arşivcilik şimdiden geleceğin yatırım alanları arasında gösteriliyor.

Uzaya harcanan para boşa gitmez

“Milli Uzay Programı” uzay alanında çalışan bilim insanlarını heyecanlandırdı. Ankara Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölüm Başkanı Prof. Selim Osman Selam, uzay teknolojilerine harcanan bütçenin boşa gitmeyeceğini, Türkiye’nin bilim ve sanayisinin gelişmesine katkı sağlayacağını söyledi. Selam, “Uzay teknolojilerine daha evvelden başlamış olsaydık çoktan yerli otomobil üretmiştik” dedi.

Göbeklitepe'deki gizemli monolitin sırrı çözüldü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şanlıurfa'da Göbeklitepe yakınlarındaki tarlaya kimler tarafından hangi amaçla dikildiği ve nasıl ortadan kaldırıldığı belirlenemeyen metal blokun üzerinde Göktürk alfabesiyle yazılan "Gökyüzüne bak, Ay'ı gör" ifadesini tanıtım toplantısında kullandı. Konuşması sırasında bu sözleri sarf ettiği anda, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın arkasındaki ekrana, sırrı çözülemeyen monolitin görüntüsü yansıtıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Milli Uzay Programı'ndaki yol haritasını açıkladı: Hedefimiz 2023'te Ay'a gitmek!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin Milli Uzay Programı'nın 10 yıllık uzay vizyonu ve yol haritasını on madde halinde açıkladı. Milli uzay Programı'ndaki birincil ve en önemli hedefin, Cumhuriyetin 100. yılında Ay'a ilk teması gerçekleştirmek olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye'yi astronomik gözlemler ve uzay nesnelerinin yerden takibi konularında daha ileri bir seviyeye ulaştırmaktır. Türkiye'ye ait bölgesel konumlama ve zamanlama sistemi geliştirmektir" ifadelerini kullandı. Cumhu...

Geri sayım başladı: Türkiye'nin uzay programı açıklanacak

Türkiye'nin uzay alanındaki hedef ve projelerinin açıklanacağı Milli Uzay Programı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla yarın 19.00'da tanıtılacak.

Yerli ve Milli Uçtan Uca 5G Haberleşme Şebekesi Projesi'nde ilk aşama nisana kadar tamamlanacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Türkiye'nin 5G'ye geçişinde donanım ve yazılım ihtiyaçlarının yerli ve milli imkanlarla sağlanması amacıyla geliştirilen 'Uçtan Uca Yerli ve Milli 5G Haberleşme Şebekesi Projesi'nin ilk fazının, bu yılın ilk çeyreği itibarıyla tamamlanmış olacağını söyledi.

İstanbulkart HES kodu eşleştirme işlemi zorunlu mu, nasıl yapılır?

İstanbulkart'a HES kodu eşleştirmeyenler için son gün yaklaşıyor. İstanbulkart'a HES kodunu eşleştirmeyenler toplu ulaşım araçlarını kullanamayacak. Şehirler arası ulaşımda seyahat için bir numaralı kural haline gelen HES kodu artık şehir içi ulaşımda da zorunlu. İstanbulkart'a HES kodu eşleştirilmesi 15 Ocak'a kadar yapılmayan kişiselleştirilmiş kartlar toplu ulaşımda kullanılamayacak. Son güne az bir süre kala İstanbulkart HES kodu eşleştirme işlemi zorunlu olup olmadığı ve nasıl yapıldığı mer...

Microsoft’a 1,5 milyon dolarlık dava: Şirket sırlarını çalmak istiyor

Albayrak Grubu, kurumsal kaynak planlama (ERP) sistemi hizmeti aldığı Microsoft’a, şirketi, merkezi yurt dışında bulunan bir bulut sistemi kullanmaya mecbur etmesi ve teknik aksaklıklar nedeniyle 1,5 milyonluk dava açtı. Çağlayan Adliyesi’ne dilekçe veren Albayrak Grubu’nun avukatı Sefa Karcıoğlu şöyle konuştu: Microsoft’a ‘çalışmayan üründen sorumlusun, zararımızı karşıla’ dediğimizde ‘sadece 5 dolar öderim’ diyor. Daha önemlisi, KVKK mevzuatının hilafına müşterilerini bulut sistemine zorluyor....

İstanbulkart'a HES kodu nasıl yükleniyor: Adım adım İstanbulkart HES kodu eşleştirmesi

HES kodu artık hayatımızda olmazsa olmaz. Şehirler arası ulaşımda seyahat için bir numaralı kural haline gelen HES kodu artık şehir içi ulaşımda da zorunlu. Eylül ayında yayımlanan İçişleri Bakanlığı genelgesi ile şehir içi toplu ulaşım araçlarında HES kodu zorunluluğu getirilmişti. İstanbulkart'a HES kodu eşleştirilmesi 15 Ocak'a kadar yapılmayan kişiselleştirilmiş kartlar toplu ulaşımda kullanılamayacak. Peki, İstanbulkart'a HES kodu yükleme nasıl yapılıyor? İstanbulkart HES kodu eşleştirmesi ...

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+