Diğer Haberleri

Ay'a gidecek uzay aracı ilk kez ateşlendi: Milli roket motoru ilk sınavını başarıyla geçti

Milli Uzay Programı kapsamında 2023 yılında Ay'a gönderilmesi hedeflenen insansız uzay aracında kullanılacak milli ve özgün hibrit roket motoru, ilk sınavını başarıyla geçti.

Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Yıldırım: Rusya ile anlaşma imzalayabiliriz

Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Hüseyin Yıldırım, Rusya'yla uzay alanında işbirliği anlaşmasının yakın zamanda imzalanabileceğini söyledi. Yıldırım, Rus kozmonot Gagarin'in gerçekleştirdiği uzaya ilk insanlı uçuşun insanların hayal gücünün neler başarabileceğinin sembolü olduğunu vurguladı.

Türkiye'yi sarsan 'hack' sonrası korkulan oldu: Yemek Sepeti’nden sızan veriler satışa çıktı bile

Türkiye’de 2001 yılında kurulan online yemek satış sitesi Yemek Sepeti geçtiğimiz hafta hacklendi ve 21,5 milyondan fazla kullanıcının kişisel bilgileri çalındı. Bilgilerinin çalınması şokunu yaşayan kullanıcılar ikinci sarsıntıyı Yemek Sepeti’nin, “Panik yok, hack’lendik, geçti gitti. Ana yemekten sonra tatlı servisimiz başlayacaktır” sakinliğindeki açıklaması ile yaşadı. Yemek Sepeti neden olağan bir durum varmış gibi davranıyor? Bunun birkaç sebebi var. İlki alacağı ceza. Kişisel Verileri Kor...

Myanmar'daki 'itiraf videosunun' sahte olduğunu Türk yapay zeka çözümü ortaya çıkardı

Dünyanın ilk çevrim içi deepfake algılama motoru olan "Deepware Scanner", hapisteki politikacıya ait olduğu iddia edilen videonun gerçek dışı bir deepfake video olduğunu raporladı. Zemana Kurucu Ortağı Orhan Akyürek, "Deepfake tarama ve algılama motoru 'Deepware Scanner' teknolojisiyle videoyu taratarak gerçek olmadığını öğrenen dünyanın dört bir yanındaki kullanıcılar, darbecilerin dezenformasyon tuzağına düşmekten kurtuldular" dedi.

Dolandırıcıların son yöntemi: WhatsApp'tan yayılan '8 Mart Dünya Kadınlar Günü hediyesi' yalanına kanmayın

Bir spor markasının 8 Mart Dünya Kadınlar Günü hediyesi olarak 1 milyon çift ayakkabı verdiğini içeren mesaj WhatsApp'ta hızla yayılıyor. Ancak uzmanlar asılsız olan bu mesajdaki linke tıklanmaması konusunda uyarıyor.

Dünyada bunu yapabilen yok: Türk savunma sanayisi şirketi, tozu milli zırha dönüştürüyor

Yüksek saflıktaki tozları kullanarak balistik çözümler üreten Nurol Teknoloji, dünyada ham maddeden son ürüne tek çatı altında üretim yapan tek firma özelliğine sahip bulunuyor. Türkiye'nin tek ileri teknik seramik üreticisi olan şirket, geliştirdiği proseslerle ürettiği bor karbür seramikler sayesinde Türkiye'nin adını bu alanda dünyadaki sayılı ülkeler arasına yazdırdı.

Huawei'den Türkiye’nin dijital dönüşümüne destek

Çinli teknoloji şirketi Huawei tarafından düzenlenen Ekosistem İş Ortakları Zirvesi'nde konuşan Huawei Türkiye Genel Müdürü Jing Li, Türkiye'nin başlattığı dijital dönüşüme destek verdiklerini belirterek, "Bugün yaklaşık 300 kamu kurumuna ve başta finans sektörü olmak üzere, büyük ölçekli özel şirkete dijital dönüşüm desteği sağlıyoruz" dedi.

Dijitalde büyük sıçrama başlıyor

Pandeminin hızlandırdığı dijitallleşme çalışmaları bankacılıkta zirve yaptı. Bu sürede evden çalışmayı deneyimleyen sektör tüm işlemlerin dijital ortamda yapılabileceğini görerek tamamen şubesiz bankacılığa geçiş için alt yapısını kurmaya başladı. Uçtan uca dijitalleşen müşteri olma süreciyle birlikte sektörde yeni bir dönem başlayacak.

Dijital arşiv tarihin tozunu siliyor

Son dönemde popüler olan e-devlet hizmetlerinin ardında dev bir arşivcilik sektörü bulunuyor. Ustalıkla taranan tarihi belgeler tozlu raflardan, dijitale aktarılıyor. Milyonlarca sayfalık Osmanlı arşivi, kamunun evrakları derken; arşivcilik şimdiden geleceğin yatırım alanları arasında gösteriliyor.

Uzaya harcanan para boşa gitmez

“Milli Uzay Programı” uzay alanında çalışan bilim insanlarını heyecanlandırdı. Ankara Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölüm Başkanı Prof. Selim Osman Selam, uzay teknolojilerine harcanan bütçenin boşa gitmeyeceğini, Türkiye’nin bilim ve sanayisinin gelişmesine katkı sağlayacağını söyledi. Selam, “Uzay teknolojilerine daha evvelden başlamış olsaydık çoktan yerli otomobil üretmiştik” dedi.

Göbeklitepe'deki gizemli monolitin sırrı çözüldü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şanlıurfa'da Göbeklitepe yakınlarındaki tarlaya kimler tarafından hangi amaçla dikildiği ve nasıl ortadan kaldırıldığı belirlenemeyen metal blokun üzerinde Göktürk alfabesiyle yazılan "Gökyüzüne bak, Ay'ı gör" ifadesini tanıtım toplantısında kullandı. Konuşması sırasında bu sözleri sarf ettiği anda, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın arkasındaki ekrana, sırrı çözülemeyen monolitin görüntüsü yansıtıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Milli Uzay Programı'ndaki yol haritasını açıkladı: Hedefimiz 2023'te Ay'a gitmek!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin Milli Uzay Programı'nın 10 yıllık uzay vizyonu ve yol haritasını on madde halinde açıkladı. Milli uzay Programı'ndaki birincil ve en önemli hedefin, Cumhuriyetin 100. yılında Ay'a ilk teması gerçekleştirmek olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye'yi astronomik gözlemler ve uzay nesnelerinin yerden takibi konularında daha ileri bir seviyeye ulaştırmaktır. Türkiye'ye ait bölgesel konumlama ve zamanlama sistemi geliştirmektir" ifadelerini kullandı. Cumhu...

Geri sayım başladı: Türkiye'nin uzay programı açıklanacak

Türkiye'nin uzay alanındaki hedef ve projelerinin açıklanacağı Milli Uzay Programı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla yarın 19.00'da tanıtılacak.

Yerli ve Milli Uçtan Uca 5G Haberleşme Şebekesi Projesi'nde ilk aşama nisana kadar tamamlanacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Türkiye'nin 5G'ye geçişinde donanım ve yazılım ihtiyaçlarının yerli ve milli imkanlarla sağlanması amacıyla geliştirilen 'Uçtan Uca Yerli ve Milli 5G Haberleşme Şebekesi Projesi'nin ilk fazının, bu yılın ilk çeyreği itibarıyla tamamlanmış olacağını söyledi.

İstanbulkart HES kodu eşleştirme işlemi zorunlu mu, nasıl yapılır?

İstanbulkart'a HES kodu eşleştirmeyenler için son gün yaklaşıyor. İstanbulkart'a HES kodunu eşleştirmeyenler toplu ulaşım araçlarını kullanamayacak. Şehirler arası ulaşımda seyahat için bir numaralı kural haline gelen HES kodu artık şehir içi ulaşımda da zorunlu. İstanbulkart'a HES kodu eşleştirilmesi 15 Ocak'a kadar yapılmayan kişiselleştirilmiş kartlar toplu ulaşımda kullanılamayacak. Son güne az bir süre kala İstanbulkart HES kodu eşleştirme işlemi zorunlu olup olmadığı ve nasıl yapıldığı mer...

Microsoft’a 1,5 milyon dolarlık dava: Şirket sırlarını çalmak istiyor

Albayrak Grubu, kurumsal kaynak planlama (ERP) sistemi hizmeti aldığı Microsoft’a, şirketi, merkezi yurt dışında bulunan bir bulut sistemi kullanmaya mecbur etmesi ve teknik aksaklıklar nedeniyle 1,5 milyonluk dava açtı. Çağlayan Adliyesi’ne dilekçe veren Albayrak Grubu’nun avukatı Sefa Karcıoğlu şöyle konuştu: Microsoft’a ‘çalışmayan üründen sorumlusun, zararımızı karşıla’ dediğimizde ‘sadece 5 dolar öderim’ diyor. Daha önemlisi, KVKK mevzuatının hilafına müşterilerini bulut sistemine zorluyor....

İstanbulkart'a HES kodu nasıl yükleniyor: Adım adım İstanbulkart HES kodu eşleştirmesi

HES kodu artık hayatımızda olmazsa olmaz. Şehirler arası ulaşımda seyahat için bir numaralı kural haline gelen HES kodu artık şehir içi ulaşımda da zorunlu. Eylül ayında yayımlanan İçişleri Bakanlığı genelgesi ile şehir içi toplu ulaşım araçlarında HES kodu zorunluluğu getirilmişti. İstanbulkart'a HES kodu eşleştirilmesi 15 Ocak'a kadar yapılmayan kişiselleştirilmiş kartlar toplu ulaşımda kullanılamayacak. Peki, İstanbulkart'a HES kodu yükleme nasıl yapılıyor? İstanbulkart HES kodu eşleştirmesi ...

İş makinaları zirvesi seneye Türkiye’de

Avrupa’da 7’nci, dünyada 11’inci sırada bulunan Türk makine sektörü, Avrasya'nın en büyük iş makinaları fuarını Antalya’da düzenleyecek.

Bitcoin nedir? Bitcoin sisteminin çalışma mantığı nedir?

Kripto paralar hayatımızın bir parçası haline gelirken birçok kullanıcı da Bitcoin'in ne işe yaradığı merak ediyor. Dünyanın en büyük kripto parası olan Bitcoin bir şifreleme sistemi. İnsanların kodları para olarak kullandığı Bitcoin sisteminin en önemli özelliği anonim olmasıdır. Bugünlerde bir tanesi 150 bin TL eden Bitcoin'in özellikleri haberimizde...

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı'nın 'Milli Teknoloji Burs Programı'na başvurular başladı

Teknofest'in arkasında da yer alan Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı'nın, her eğitim döneminde Türkiye'nin yerli ve milli teknoloji hamlesine katkı sağlamak konusunda istekli lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine sunduğu karşılıksız burs desteği başvuruları başladı.

Robot süpürgelere dikkat: Evdeki konuşmaları dinliyor

Son zamanlarda popüler hale gelen robot süpürgelerin evdeki konuşmaları dinleyebileceği iddia ediliyor. Bazı uzmanlar reklam verenlerin, gelir seviyesine ilişkin bir gösterge olarak evin büyüklüğü ve yaşam tarzıyla ilgili ipuçları verebilecek diğer bilgilere erişebileceğine dikkat çekiyor.

Japonlar dünyanın en hızlısı ünvanını kaptırmadı

Daha önce Japonya tarafından geliştirilen Fugaku dünyanın en hızlı işlem yapan bilgisayarı olarak biliniyordu. ABD ve Çin'den yeni gelen rakipleriyle girdiği yarışta bu ünvanı korumaya devam etti.

ABD ordusu ile ilgili şok iddia: Telefonlardan veri topluyorlar

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan iddia telefonların güvenirliğini sorgulayan birçok kişinin haklı olabileceğini düşündürdü. ABD ordusunun, dünyanın dört bir yanında kullanılan ve zararsız gibi görünen telefon uygulamaları üzerinden insanların ayrıntılı hareket verilerini satın aldığı öne sürüldü.

Drone piyasası 100 milyar dolara doğru yol alıyor

İnsansız hava araçları teknolojisi çok yeni olmasına rağmen birçok alanda etkisini göstermeye devam ediyor. Bu etkinin karşılığı ise ekonomik olarak devasa boyutlara ulaşmış durumda. Piyasasın önümüzdeki yıllarda 100 milyar dolarlık bir pazara dönüşmesi bekleniyor.

Çin'den online devlere müdahale geldi

Dünya'nın en büyük online ticaret devleri arasında yer alan birçok şirket Çin merkezli olurken bu kurumların tekelleşmesi Çin hükümetini harekete geçirdi.

İnsansı robotlar yeni çalışan sınıfı olacak: Metal yakalılar

Teknolojik gelişmelerle birlikte yavaş yavaş bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz gerçekliğe doğru ilerliyoruz. 2022'de 130 milyon yeni iş imkanı oluşacağı ve bunların 70 milyonunun robotlara, geriye kalan 60 milyonunun da yeni teknolojiler hakkında bilgi ve yetenek sahibi insanlara ulaştırılacağı iddia edildi.

Teknolojik kısıtlamalar çocuk-anne ilişkilerini de etkiledi

Koronavirüs salgını sonrası birçok aile çocukları ile daha fazla zaman geçirmeye başlarken teknoloji ile olan ilişkilerde sorgulanmaya başladı. Konunun uzmanı Doç. Dr. Şengül Mertol İlgar, "Çocuklarda huysuzluk, sinirlilik, kaygı ve korku düzeyinin artması ile birtakım uyum ve davranış problemleri yaşanmaya başlandı. Birçok ailede ebeveyn-çocuk ilişkilerinin bozulduğunu gördük." dedi.

Avrupa’nın en iyisi THY Cargo

Bayrak taşıyıcı Türk Hava Yolları’nın başarılı hava kargo markası Turkish Cargo, bu yıl 36’ıncısı gerçekleştirilen Air Cargo News Awards 2020’de, Avrupa’nın en iyi hava kargo markası seçildi.

Google Pay, Play Store'a geri döndü

Belli bir süre önce Android telefonlarda kullanılan Play Store'dan kaldırılan Google Pay sisteme geri döndü. Google Pay'in niye kaldırıldığı bilinmemekle birlikte birçok kullanıcı uygulamayı aktif olarak kullanıyordu.

Instagram'a gelen yeni özellik mesajlaşmayı kolaylaştıracak

Uzun süre önce Facebook tarafından satın alınan fotoğraf paylaşım platformu Instagram'a gelen yeni özellik ile artık mesajlaşmak kolaylaşacak. Facebook'un mesajlaşma uygulaması Messenger ile Instagram özel mesajının birleştirilmesiyle birlikte iki uygulama için ortak kullanım yolu açılacak.

Gazi Teknopark'tan yeni girişimcilere destek

Gazi Üniversitesi, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TUBİTAK) ile ortak yürüttüğü BİGG Anahtar programı ile Teknopark kapılarını yeni girişimcilere açmayı planlıyor.

SpaceX uzaya 60 uydu daha fırlattı

Elon Musk'ın kurduğu şirket uzaya 60 iletişim uydusu daha gönderdiğini açıkladı. Şirketin bu uydularla birlikte ucuz internet için geliştirdiği projesi Starlink'i hızlandıracağı öğrenildi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+