Kriptografi Haberleri

Twitch Bitcoin bağışlarını kaldırdı

Ünlü yayın platformu Twitch Bitcoin bağışlarını kaldırarak ilginç bir adım attı. Twitch’in yeni bir kirpto borsasıyla anlaşması bekleniyor.

Bitcoin ile maaş alacak mühendisler aranıyor

Ödeme platformu Square, Bitcoin ile maaş alacak mühendisler arıyor. Kripto para piyasasını canlandırmak isteyen Twitter ve Square kurucusu Jack Dorsey, iş ilanını kendi Twtter hesabı üzerinden de paylaştı.

Madencilik cihazı 20 dakikada tükendi!

Bitmain isimli madencilik şirketi, yeni nesil madencilik cihazı Antminer Z11’i satışa çıkardı. Büyük ilgi gören cihazlar satışa çıktıktan 20 dakika sonra tükendi.

Turkcell MWC 2019'da Blockchain teknolojilerini tanıttı

Turkcell, pek çok sektörde dönüştürücü etkisini göstermeye başlayan Blockchain teknolojisi ile geliştirdiği çalışmalarını, Barcelona’daki Mobil Dünya Kongresi’nde tanıttı. Turkcell’in uluslararası dolaşım, kimlik yönetimi ve bağış gibi alanlarda gerçekleştirdiği projeler sayesinde zaman tasarrufu sağlanacak, hızlı, şeffaf ve güvenilir bir dijital dünya oluşumuna imkan sunulacak.

Samsung Galaxy S10 kripto paralarınızı depolayabilecek

Bizzat Samsung tarafından açıklanan özelliğe göre Galaxy S10, blok zinciri anahtarları için özel bir güvenli depolama birimine sahip. Global pazarda liderliği kimselere kaptırmamak için elindeki tüm kozları ortaya koyan firma, popüler trandleri yeni cihaları ile buluşturmaya devam ediyor.

Facebook blockchain ekibini büyütüyor

Popüler sosyal medya devi Facebook, kendi kripto parasını geliştirmek ekibi büyütmeye devam ediyor. Messenger ve WhatsApp üzerinden para gönderme fikrini hayata geçirmeyi planlayan sosyal medya devi, blockchain ekibi için 13 kişiyi daha işe almayı planlıyor.

Gizli madencilik Türkiye'de 4 kat artış gösterdi

Gizli madencilik yazılımları Türkiye’de geçtiğimiz yıla oranla tam 4 kat artış gösterdi. Bilgisayar korsanlarının kolay gelir elde etmek için kullandığı yazılımlar grafik kartı, işlemci, anakart gibi parçaların performansını düşürüyor.

Türkiye, Twitter'da Bitcoin'i konuştu

Dünyada ve Türkiye’de olan ne varsa aynı anda Twitter’da da oldu. 2018 yılında Türkiye’nin en çok konuştuğu konuları açıklayan Twitter, Türkiye’deki teknoloji eğilimini de ortaya koyan veriler paylaştı. Twitter’ın verilerine göre Türkiye, teknoloji alanında bu yıl en çok bitcoini konuştu.

Bitcoin'in düşüşü Nvidia'yı vurdu

Geçtiğimiz günlerde yaşanan ani bir düşüş ile birlikte bitcoin 4 bin doların altına geriledi. Söz konusu düşüş ise dünyanın en büyük ekran kartı üreticilerinden biri olan Nvidia'yı vurdu.

Bitcoin madencileri fişini çekti

Bitcoin’in bir ayda yüzde 40 değer kaybetmesinin ardından madencilerini de kaybetmeye başladığı ortaya çıktı. F2pool kurucusu Mao Shixing’e göre işi bırakan madencilerin sayısı 600 bin ila 800 bin arasında.

İsveç nakit parayı kaldırıyor

Ülkedeki nakit kullanımı ile ilgili istatistikler yapan İsveç hükümeti, nakit kullanımının neredeyse yok denecek kadar az olması sebebiyle 2025'te nakit parayı kaldırmayı planlıyor.

Maaşları kripto para ile ödeyecek

Japonya merkezli bir gemicilik şirketi, kripto para ile maaş ödeme dönemine geçiyor. Böylelikle şirketin mali süreçleri tamamen dijitalleşecek.

Bitcoin 12 günde yüzde 40 değer kaybetti

Bitcoin, sert bir düşüş gerçekleştirerek 4 bin doların altını gördü. Son 12 gün içinde yüzde 40 değer kaybeden kripto para birimi 5 yıl önceki seviyelerine geriledi.

Kamuda veri güvenliği için blokzinciri önerisi

Blokzinciri alanında araştırmalar yapan Projesium'un kurucu ortağı Phillips, "Blokzincir sistemi hem veri tabanı kullanımında hem de kripto para aktarımında kullanılabilecek. Bürokratik işlemler ve iş yükü azalacak." dedi.

Bitcoin madencilik şirketi iflas etti

Bitcoin yatırımcıları birbiri ardına iflaslar açıklıyor. Bir zamanlar 18 bin boları aşan Bitcoin, şimdi 4 bin dolarları test ediyor. Bu sert düşüş sonrası ABD merkezli Giga Watt da iflasını istedi.

Bitcoin Dolandırıcıları Google G Suite Hesabını Çaldılar

Bitcoin dolandırıcısı hackerlerin kurbanları arasına ünlü isimler ve milletvekillerinden sonra Google G Suite hesabı da katıldı.

Petrol şirketleri blockchain kullanacak

Petrol şirketleri blockchain teknolojisini iş süreçlerinde kullanmak için bir araya geldi. BP, Shell ve Equinor blockchain projesi üzerinde çalışıyor.

Kripto para ile ulaşım hizmetine başlıyor

Japonya’da kripto para ile ulaşım hizmeti verilmeye başlanıyor. Lüks araçlar ile gerçekleştirilecek olan bu ulaşım, dijitalleşmeye de örnek olacak.

Bitcoin 20 yıl içinde bir felakete neden olabilir

Bir bilimsel çalışmaya göre, Bitcoin için harcanan enerji 20 yıl içinde bir iklim kaosuna neden olabilir. Üretim için madencilerin kullandıkları mining cihazları, aşırı elektrik tüketimine neden oluyor.

Kripto para madencileri çiftçilere para kazandırıyor

İzlandalı çiftçiler kripto para madencilerinin ilgi odağı olmaya başladı. Kendi elektriğini fazlasıyla üretebilen bu çiftçiler madencilere ucuz elektrik sağlıyor.

Madenciliğe 12 ay yasak getirdi

ABD’nin Washington eyaletindeki Ephrata Belediyesi, önümüzdeki 12 ay boyunca kripto para madenciliği yapılmasını yasakladı. Alınan bu kararla birlikte kripto madenciliğinin elektrik alt yapısına etkileri de araştırılacak.

Japonya’ya Bitcoin'ci bakan

Japonya'da, ülkede kripto para borsalarının yasallaştırılmasına katkı sağlayan ve blockchain teknolojisini destekleyen Takuya Hirai’yi Bilim ve Teknoloji Bakanı oldu.

Sahte diplomalar Bitcoin teknolojisiyle tespit edilecek

Güvenli bir veri tabanı olan Blockchain teknolojisi; sağlık, hukuk, eğitim gibi birçok alanda kişisel bilgilerin korunmasını ve paylaşılmasını sağlıyor. Türkiye’de üniversiteler arasında ilk olma özelliği taşıyan BlockchainIST merkezi ile diplomalar kağıt belgelerin yanı sıra dijital ortamda da verilecek.

Blockchain girişimi 'En Dahi 50 Şirket' listesinde

Blockchain (blok zinciri) teknolojisini tapu sicili kapsamında kullanan ilk girişimlerden biri olan Bitland, Time dergisinin “En Dahi 50 Şirket” listesine girdi. Bitland'ın en önemli özelliği, arazi mülkiyeti doğrulandıktan sonra, söz konusu mülkiyet geçmişe dönük olarak değiştirilemiyor.

Google Bitcoin reklamları engelini kaldırdı

Google, geçtiğimiz aylarda Bitcoin reklamlarını yasaklamıştı ancak bugün itibariyle bu yasağı kaldırma kararı aldı. Aynı şekilde Facebook da ilk önce reklamları engelleme kararı alıp daha sonra bu engeli kaldırmıştı.

Blockchain teknolojisi Borsa İstanbul'da hayata geçirildi

Türkiye'de finans kurumları arasındaki iş akışlarında kullanılan ilk Blockchain projesi Borsa İstanbul tarafından hayata geçirildi.

Hydrocoin'in teknolojisi Google Authenticator'u tahtından edebilir

Bitcoinin popüler hale gelmesi ile birlikte alt coin piyasası da her geçen gün büyümeye devam ediyor. Arkasına aldıkları proje, yazılım veya teknoloji gibi alt yapılardan doğan alt coinlerin bir kısmı başarılı olurken bir kısmı da ortaya koydukları projeleri tamamlayamadıkları veya yatırım alamadıkları için yok olup gidiyor. Lakin son dönemde alt yapısını diğer alt coinlere göre çok farklı bir taban üzerine kuran Hydrocoin, kripto piyasasının güvenliğini sağlamak adına bir atılımda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'elektronik para' açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, elektronik paraya ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "Sıcak bakıyoruz, bu para birimiyle ticaret yapmak istiyoruz" diye konuştu.

Bilgisayar ve akıllı telefonlar için kripto para uyarısı

Siber güvenlik uzmanı Başaran, zararlı yazılımlarla bilgisayar ve cep telefonlarında kullanıcının haberi olmadan kripto para madenciliği yapılabileceği uyarısında bulundu.

Amazon'a kripto para hırsızlığı için siber saldırı

Amazon’un bulut servislerinde kullanılan IP adreslerini yönlendiren bilgisayar korsanları, MyEtherWallet uygulamasını kullanan kişilerin kripto paralarını çaldı.

Google Bitcoin teknolojisi kullanacak

Teknoloji devi Google, Bitcoin'de kullanılan Blok Zincir teknolojisine benzer bir teknoloji üzerinde çalışmaya başladı. Kripto paralarla beraber hayatımıza giren teknolojiyle firma rakiplerine büyük bir fark atabilir.

Google'dan kripto paralara yasak

İnternet arama motoru Google, haziran ayından itibaren Bitcoin ve altcoin olarak adlandırılan paraların reklamlarını yasaklayacağını bildirdi.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.