Sosyal Medya Haberleri

Emniyet'ten 12 Nisan paylaşımlarıyla ilgili açıklama: Sosyal medya terörüdür

Emniyet Genel Müdürlüğü, sosyal medya platformları üzerinden #12Nisan etiketi adı altında yapılan paylaşımlarla ilgili bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada "12.04.2021 tarihinde sosyal medya platformları üzerinden #12Nisan etiketi adı altında paylaşımlar yapılmaktadır. Bu paylaşımlar içerikleri itibariyle sosyal medya terörüdür" ifadeleri kullanıldı.

Pinterest de temsilci atayacak

Türkiye'de günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı son sosyal ağ sağlayıcısı Pinterest de temsilci atayacağını bildirdi.

Facebook, Instagram ve WhatsApp çöktü

Sosyal paylaşım ağı Facebook, Instagram ve WhatsApp platformları çöktü. Facebook’a girmek isteyen kullanıcılar “Maalesef bir şeyler ters gitti. Elimizden geldiği kadar hızlı şekilde düzeltmeye çalışıyoruz” ifadelerinin yer aldığı hata ekranı ile karşılaşıyor.

Facebook hakkında inceleme başlatıldı

Kişisel Verileri Koruma Kurulu, Facebook hakkında, kullanıcı verilerinin sızdırılması nedeniyle resen inceleme başlattı. Facebook'taki 533 milyon kullanıcının verilerinin bir hacker platformunda ücretsiz olarak paylaşıldığı ortaya çıkmıştı. Bilgileri sızdırılanlar arasında 20 milyon Türk vatandaşı da bulunuyor.

İlk tweeti Türk asıllı iş adamı satın aldı: 2.9 milyon dolar ödeyecek

TwItter’ın CEO’su Jack Dorsey’in 15 yıl önce yazdığı ilk tweet dijital müzayedede satışa çıkarıldı.Türk asıllı iş insanı Sina Estavi tarafından satın alınan tweet için 2.9 milyon dolar ödenecek.

Eski ABD Başkanı Trump kendisine ait bir platformla sosyal medyaya dönecek

Eski ABD Başkanı Donald Trump'ın birkaç ay içinde kendisine ait bir platformla sosyal medyaya döneceği belirtildi.

Yeni hırsızlık yöntemi: Geri almak için 50 bin lira istiyorlar!

Gelişen teknolojiyle hayatın bir parçası haline gelen sosyal medyada ortaya çıkan hesap hırsızlığı gün geçtikçe büyürken, çalınan hesapları kurtarmak için ise yeni bir sektör ortaya çıkmış durumda. Hesabı, çalanlardan geri almak için 'sosyal medya uzmanı' adı verilen kişilerin bin lira ile 50 bin lira arasında ücret talep ettiği öğrenildi.

Twitter'daki ilk tweet 2.5 milyon dolara satıldı: Alıcı Türk çıktı

Twitter CEO'su Jack Dorsey'in ilk tweet'i açık artırmada 2,5 milyon dolara satıldı. Alıcının Malezya'da yaşayan Türk asıllı Cryptoland'in ve Bridge Oracle'ın CEO'su Sina Estavi olduğu ortaya çıktı.

Sosyal medya SeeTalk ile konuşacak

Sunny, topluluk önünde yapılan konuşmaları kolaylaştırmak için mikrofon ve prompter teknolojisini bir araya getiren ‘SeeTalk’ isimli ürünü tanıttı. Dünyada tek olan bu teknoloji Youtuber’lardan sunuculara kadar birçok iş kolunu etkileyecek.

Twitter, İran, Rusya ve Ermenistan'la bağlantılı 373 hesabı kaldırdı

ABD merkezli sosyal paylaşım platformu Twitter, manipülasyon politikalarını ihlal ettiği gerekçesiyle Rusya, İran ve Ermenistan ile bağlantılı 373 hesabı kapattığını duyurdu.

Facebook, Avustralya yasağını kaldırmaya hazırlanıyor

Sosyal medya kuruluşu Facebook’un Avustralya haber sitelerine koyduğu yasağı kaldırmayı planladığı belirtildi.

Trump sahaya iniyor: Twitter çok sıkıcı

Twitter hesabı silinen eski ABD Başkanı Trump, Twitter’ın “çok sıkıcı” hale geldiğini ve milyonlarca kişinin bu siteyi terk ettiğini söyledi. Trump, 20 Ocak’ta Beyaz Saray’ı terk ettikten sonra ilk kez bir konuşma da yapacak. The Hill sitesi, Trump’ın, bu ay içinde Florida’da “Muhafazakar Siyasi Hareket Birliği”nin yıllık toplantısına katılacağını yazdı.

Facebook Avustralya’ya savaş açtı

Facebook, paylaşılan haberler için medya kuruluşlarına ödeme yapılmasını isteyen Avustralya’ya ambargo başlattı. Avustralyalılar artık Facebook üzerinden haber paylaşamayacak. Halkın sağlık ve acil yardım hizmetlerine erişimi de kesildi. Başbakan Morrison “Bizi korkutamayacaklar” diyerek tepki gösterdi.

BİP fırsatı kaçırıyor

WhatsApp’tan “gizlilik sözleşmesi” nedeniyle kaçan milyonlarca kişi alternatif uygulamalara yöneldi. Areda Survey’in 12-13 Şubat anketine katılanların %40,8’i, yerli olduğu için krizin ilk günlerinde ilgi odağı olan BiP’in bunu fırsata çeviremediği görüşünde. Eleştiriler uygulamanın yavaş ve menünün karmaşık olması. Görüntülü konuşmanın zayıflığı ve durum paylaşma özelliğinin olmaması de eksiklik olarak görülüyor.

Ürün değil Youtuber patlayabilir: Şirketin itibarı zedelenmesin

Daha fazla takipçi ve tıklanma için sosyal medya fenomenlerini seçen firmalar, büyük bir riskle karşı karşıya. Küfürlü ve hakaret içeren videolar, şirketin itibarının zedelenmesine ve satışların düşmesine neden olabiliyor. İşbirliği yapılan Yotuber patlamaya hazır bir bombaya dönüşebiliyor.

YouTuber'lara geriye dönük vergi: Bakanlık inceleme başlattı

Hazine ve Maliye Bakanlığı, başta YouTube olmak üzere sosyal medyada özel içerik oluşturarak izlenme sayısına bağlı olarak gelir elde edenlerin vergilendirilmesi konusunda özel inceleme başlattı.

Twitter’dan Bahçeli’ye skandal sansür

Son zamanlarda ifade özgürlüğünün önündeki en büyük engellerden birisi haline gelen Twitter, bu sefer de MHP lideri Bahçeli’yi hedef aldı. Bahçeli’nin Boğaziçi Üniversitesi’ndeki terörist ve öğrenci ayrımını ortaya koyduğu tweeti sansürlenerek yayından kaldırıldı.

Twitter Boğaziçi provokasyonuna karışanları deşifre edeceğini açıklayan Erciş’in hesabını kapattı

Provokatif olayların yaşandığı Boğaziçi Üniversitesi’ndeki olayların sokak eylemlerine dönüştürülmeye çalışılması sonrası, Boğaziçi provokasyonuna karışanları deşifre edeceğini açıklayan Emre Erciş, Twitter tarafından engellendi.

WhatsApp’tan yazılı savunma istendi

Rekabet Kurulu, soruşturma açtığı WhatsApp’tan ilk yazılı savunmasını istedi. Kurul, soruşturma kapsamında 6 ay içerisinde bir rapor hazırlayacak ve daha sonra nihai kararını verecek.

WhatsApp'a inceleme: Kişisel Verileri Koruma Kurulu bilgi ve belge talep etti

Türkiye’deki kullanıcıları, gizlilik sözleşmesini 8 Şubat’a kadar imzalamaya zorlayan WhatsApp tepkiler üzerine geri adım atıp güncelleme tarihini 15 Mayıs’a ertelediğini duyururken Kişisel Verileri Koruma Kurumu Başkanı Faruk Bilir, hakkında inceleme başlatılan WhatsApp'tan tebligat yapılarak bilgi ve belge talep edildiğini açıkladı.

Türkiye'yi ağlatan videosu kurgu çıkan YouTuber Fariz Bakshshaliyev gözaltına alındı

Sosyal medyada yayılan su satan çocukla ilgili bir videonun kurgu olduğu ortaya çıkmasının ardından Youtuber Fariz Bakshshaliyev, Bağcılar İlçe Emniyet Müdürlüğünce tarafından gözaltına alındı.

Sosyal medya için sahte video kurgulayan Youtuber Fariz hakkında gözaltı kararı

Bağcılar'da yaşı küçük bir çocukla mizansen video çeken youtuber Fariz B. hakkında soruşturma başlatılarak, gözaltı kararı verildi. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube ekiplerinin çalışması sonucu videonun kurgu olduğu ortaya çıkmıştı.

Google ve Facebook’tan Avustralya’ya tehdit

Avustralya'da internet sitelerini haber medyası şirketlerine ödeme yapmasını öngören yasal düzenleme, Google ve Facebook'u kızdırdı. Google ve Facebook'un temsilcileri, Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu'nca hazırlanan düzenlemeyle ilgili olarak senatörlere itirazlarını aktardı.

Twitter Trump’ı tehdit eden Hamaney’in hesabını askıya aldı

Twitter, İran Lideri Ayetullah Ali Hamaney'in bir Twitter hesabını, ABD'nin eski Başkanı Donald Trump'a yönelik tehdit içeren bir paylaşımda bulunması nedeniyle askıya aldı.

WhatsApp'ı silen BiP indiriyor: Yurt dışında yeni kullanıcı sayısı 8 milyona ulaştı

Mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ın ‘yeni sözleşme dayatması’ sonrası yerli uygulama BİP’e olan yoğun ilgi ülke sınırlarını aştı. BiP, dünya çapında daha fazla kullanıcı tarafından tercih edilerek Bahreyn, Bangladeş, Katar, Pakistan, Suudi Arabistan ve Umman’da tüm rakiplerini geride bırakarak online mağazalarda birinci sıraya yerleştiğini duyurdu. Toplamda 65 milyondan fazla indirilen platform, yurt dışındaki yeni kullanıcı sayısı ise 8 milyona yaklaştı.

Temsilcilik atamayan Twitter'a yönelik beklenen adım atıldı: Reklam alamayacak

Türkiye'ye temsilci atamayan sosyal medya ağlarına yönelik beklenen adım atıldı. Resmi Gazete'de yayımlanan karar doğrultusunda Türkiye'de milyonlarca kullanıcısı bulunan Twitter, Periscope ve Pinterest gibi sosyal medya ağlarının Türkiye'den reklam alması yasaklandı.

Bakan Varank'tan Facebook açıklaması: İsabetli karar oldu

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Facebook'un Türkiye'de temsilcilik açma kararına ilişkin, "Facebook açısından bu isabetli bir karar olmuştur. Türkiye'de artık herkesin eriştiği, haberlerin, bilgilerin çok hızlı dolaşıma sokulduğu bu platformların yerel kanunlardan bağımsız olması düşünülemez." dedi.

WhatsApp krizi erteledi

Türkiye’deki kullanıcıları, gizlilik sözleşmesini 8 Şubat’a kadar imzalamaya zorlayan WhatsApp tepkiler üzerine geri adım attı. Güncelleme tarihini 15 Mayıs’a ertelediğini duyuran WhatsApp, açıklamada, Facebook ile veri paylaşmayacağını öne sürdü.

AK Parti BiP’e geçti

AK Parti, WhatsApp’ın yeni sözleşme dayatması nedeniyle ‘Sanal Genel Merkez Projesi’ni BİP üzerinden hayata geçirdi. BİP uygulamasıyla AK Parti teşkilatları ve üyeler parti çalışmalarından anında haberdar olurken, parti üyeleri görüş ve önerilerini bağlı bulundukları teşkilat yönetimine hızlı bir şekilde ulaştırabilecek.

Sosyal paylaşım platformu "LinkedIn" de Türkiye'ye temsilci atayacağını bildirdi

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, sosyal iş ağı ve paylaşım platformu olarak faaliyet gösteren "LinkedIn'in de Türkiye'ye temsilci atayacağını bildirdi. Sayan, "Amacımız ne sosyal ağ sağlayıcılarının ne de vatandaşlarımızın ülkemizde sağlanan hizmetlerden mahrum kalmaları. Bizler sadece ve sadece ikircikliğin ortadan kalkması ve vatandaşlarımızın taleplerinin yerine getirilmesini istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Yerlilerin dayanışması: BİP ve Yaay'da kotadan gitmeyecek

Türkiye’nin telekomünikasyon devleri Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone yerli uygulamalar için güçlerini birleştirdi. İş birliği kapsamında Türk Telekom müşterileri BiP’i, Turkcell kullanıcıları ise Türk Telekom’un sosyal medya platformu Yaay’ı internet kotalarından harcamadan kullanabilecek. BiP ve Yaay, diğer uygulamalarla birlikte Vodafone’un İletişim Pass paketinde ücretsiz sunulacak.

Türkiye’deki GSM şirketlerinden büyük anlaşma: Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone yerli mesajlaşma uygulaması için anlaştı

Dünyanın en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması WhatsApp'ın 2021 itibarıyla yeni kullanıcı sözleşmesini uygulamaya sokacak olması ve Türkiye'deki abonelerinin kullanabilmesi için 8 Şubat'a kadar kabul etme şartı koşması büyük tepki toplamıştı. Kullanıcılar WhatsApp'ı boykot ederek, farklı uygulamalara yönlendi. Şirket giderek kan kaybederken, son hamle Türkiye'nin 3 GSM operatöründen geldi. Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone yerli mesajlaşma ve sosyal medya uygulamaları için iş birliğine imza a...

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+