Sosyal Medya Haberleri

ABD, Tiktok'u Microsoft üzerinden almak istiyor

Uzun süredir ABD'nin gündemini meşgul eden TikTok meselesine devlet satın alma şeklinde bir çözüm buldu. Trump'ın yasaklayacağım tehditlerinde bulunduğu şirket ise bu satışa sıcak bakıyor. Microsoft'un talip olduğu şirketin satış süreci önümüzdeki günlerde netleşicek.

Ünlülerin Twitter hesaplarını ele geçiren hackerlar tutuklandı

Daha önce Twitter'ı nasıl hacklediklerini anlattığımız genç hackerlar yakayı ele verdi. ABD'li politikacılar, büyük teknoloji firması sahipleri ve bazı ünlülerin Twitter hesaplarını ele geçiren ve sahte paylaşımlarla 100 bin dolarlık Bitcoin geliri elde eden bir İngiliz ile 2 Amerikalı internet korsanı yakalandı- Korsanlardan, 18 yaşına henüz girmemiş olan Floridalı Graham Ivan Clark'ın yargılamasının bir yetişkin gibi yapılacağı belirtildi.

Microsoft'tan TikTok hamlesi: Satın almaya yönelik görüşmeler gerçekleştiriyor

ABD'nin önde gelen teknoloji firmalarından Microsoft'un, Çinli ByteDance şirketine ait TikTok uygulamasını satın almak üzere görüşmelerde bulunduğu belirtildi. Sürecin hangi aşamada olduğu ise bilinmiyor. ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin de TikTok konusunda çalışma yaptıklarını belirterek, ellerinde birkaç farklı seçenek olduğunu ve Başkan Trump'a bir öneri sunacaklarını söylemişti.

Sosyal medya yasası Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi

Sosyal medyaya ilişkin düzenlemeleri içeren kanun, Resmi Gazete'de yayımlandı ve böylelelikle yürürlüğe girmiş oldu. Kanunla birlikte suç oluşturan kısmi içeriğin çıkarılmasının mümkün olduğu durumlarda, erişimin engellenmesi kararı yerine içeriğin çıkarılması kararının verilmesi imkanı sağlanarak aynı internet sitesinde yer alan ve suç oluşturmayan içerikler yönünden ifade ve haber alma özgürlüğü daha da güvenceli hale getirilecek. Bu ve diğer maddeler sosyal medya kullanımının çok daha güvenli...

Temiz sosyal medya: İşte sosyal medya düzenlemesine ilişkin merak edilen detaylar

AK Parti ve MHP’nin ortaklaşa hazırladığı sosyal medya düzenlemesi, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edildi. Düzenlemeyle, yükümlülüğünü yerine getirmeyen yer sağlayıcılarına, caydırıcılığın sağlanması için verilecek idari para cezası artırılacak.

WhatsApp yerine yerli uygulama: Kamu çalışanlarına ilişkin yeni karar

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, kamu kurumlarının bilgi sistemlerindeki güvenlik risklerinin azaltılması amacıyla çalışanlara milli ve yerli yazılımları kullanmaları tavsiyesinde bulundu. Ofis Başkanı Ali Taha Koç, ulusal verinin güvenliği, kritik altyapı ve sistemlerin sürdürülebilirliğini amaçladıklarını söyledi.

Kamu çalışanlarına Whatsapp gibi uygulamalar yasak

Meclisten geçen sosyal medya yasası kamu çalışanlarını da ilgilendiriyor. Yasayla birlikte kamu çalışanları iş için Whatsapp ya da Telegram gibi yabancı menşeili platformları kullanamayacak. Kişisel işlerinde kullanım konusunda ise bu konuda bir engelleme bulunmuyor. Kamuda kullanımın yasak olmasının sebebi ise bu tarz uygulamalar üzerinden yabancıların bilgilere erişebilmesi ihtimali.

Trump sosyal medya yasasında kararlı

28 Mayıs günü Başkan Trump sosyal medyayı düzenleyecek bir tasarı ortaya atmıştı. Bu konunun peşini bırakmayan Trump yönetimi Pazartesi günü Başkan'ın sosyal medyadaki yürütme emrini yerine getirme yolunda önemli bir adım attı ve resmi olarak FCC'den Facebook, Twitter ve diğer teknoloji platformlarına uygulanabilecek düzenlemeleri geliştirmesini istedi.

Çinliler öğrenci diye ajan gönderiyor: LinkedIn'i de bilgi toplamak için kullanmışlar

Çinli ajanların birçok sosyal medya platformunu ajanlık faaliyeti için kullandığı ortaya çıkmıştı. Şimdi de LinkedIN'e de el attıkları ortaya çıktı. Çin asıllı bir doktara öğrencisi olan Jun Wei'nin hem ABD hükümeti hakkında hem de Güney Doğu Asya ülkeleri hakkında istihbarat toplamak için LinkedIn'i kullandı. Faaliyetleri ortaya çıkan Wei'nin 10 yıla kadar hapis yatması öngörülüyor.

İnternette aranmama özgürlüğü: Kanun teklifi bu hafta TBMM'de gündeme gelecek

Sosyal medya terörüne karşı getirilen kanun teklifi bu hafta Meclis’te. Düzenleme, arama motorları tarafından başvurucunun adı ile ihlale konu içeriğinin ilişkilendirilmemesini sağlayacak. Sosyal ağ sağlayıcıları, para cezaları alabilecek. Kişilik haklarının ihlali halinde erişimin engellenmesi ve içeriğin çıkarılmasına karar verilebilecek.

Twitter'ın yönetici paneli yol geçen hanıymış: Binden fazla kişi erişebiliyor

Twitter'a yapılan hack saldırısından sonra ortaya çıkanlar platformun güvenilirliğinin iyice sorgulanmasına sebep oldu. İddialara göre saldırı öncesi Twitter'ın yönetici paneline ulaşabilen binden fazla çalışan varmış. Hack saldırılarında yönetici paneli de kullanılmıştı. Saldırıyı gerçekleştirenler buradan ekran görüntüleri paylaşmıştı.

Twitter’a abonelik modeli: Twitter artık paralı mı olacak?

Twitter CEO’su Jack Dorsey’den ücretli üyelik açıklaması geldi. Ücretsiz bir platform olan Twitter geçtiğimiz günlerde ücretli abonelik modeli için ilk adımı atmıştı. Dorsey’den paralı aboneliğe ilişkin açıklama geldi. Dorsey yıl sonuna kadar birkaç farklı ücretli üyelik modelini deneyeceklerini söyledi.

Amerikalılar TikTok problemini çözdü: Satın alacağız

Geçtiğimiz günlerde ABD Dış işleri Bakanı Mike Pompeo, TikTok'u yasaklamanın da masada bir seçenek olduğunu söylemişti. Şimdi yeni çözüm ise şirketi satın almak. Amerikan hissedarlar Çinli sosyal medya platformunun çoğunluk hisselerini almak istiyor.

SODİGEM Başkanı sosyal medya yasasını anlattı

Sosyal medya yasa tasarısını alanın yetkili ismi Prof. Dr. Levent Eraslan, Yeni Şafak'a değerlendirdi. Eraslan'a göre bu yasa konusunda en çok sorun yaşanması olası platform Twitter. Eraslan 'Twitter siber egemen bir devlet gibi hareket ediyor. Amerikan başkanının tivitinin altına bu sahte diye yazabiliyor. Bütün ülkelere dönük bir müdahalede bulunabiliyor. Benim öngörüme göre Twitter, Türkiye’den çekilecek. ' derken tasarının muadilleri açısından en çok Almanya'dakine benzediğini söyledi. Platf...

SODİGEM Başkanı sosyal medya yasasını anlattı

Sosyal medya yasa tasarısını alanın yetkili ismi Prof. Dr. Levent Eraslan, Yeni Şafak'a değerlendirdi. Eraslan'a göre bu yasa konusunda en çok sorun yaşanması olası platform Twitter. Eraslan 'Twitter siber egemen bir devlet gibi hareket ediyor. Amerikan başkanının tivitinin altına bu sahte diye yazabiliyor. Bütün ülkelere dönük bir müdahalede bulunabiliyor. Benim öngörüme göre Twitter, Türkiye’den çekilecek. ' derken tasarının muadilleri açısından en çok Almanya'dakine benzediğini söyledi. Platf...

Sosyal medya düzenlemesi neler getiriyor?

Twitter, Facebook, Instagram ve YouTube gibi sosyal ağ platformlarının yaygın olarak kullanıldığı ülkemizde, sosyal ağları yeni bir süreç bekliyor. Sosyal ağların Türkiye’de temsilci bulundurmaması nedeniyle vatandaşların yaşadığı sorunlar, meclise sunulan teklifle giderilmeye çalışılacak.

Sosyal medya terörü bitecek: 9 maddelik yasa teklifi Meclis Başkanlığı’na sunuldu

Teklifle, sosyal ağ sağlayıcıları Türkiye’de temsilci bulunduracak, içerik konusunda sorumlu olacak, yükümlülükleri yerine getirmezse para ve bant daraltma cezaları uygulanacak. Düzenlemeyle, istismar, dolandırıcılık, terör propagandası gibi suçlara son verilmesi amaçlanıyor.

Hackerlar, Twitter'a gerçekleştirdikleri saldırıyı tüm detaylarıyla anlattı

Geçtiğimiz günlerde Twitter üzerinden dünyanın en çok bilinen hesaplarına gerçekleşen hack saldırısının detayları ortaya çıkmaya başladı. Saldırı, salı günü çevrim içihacker platformu Discord'da iki hacker arasındaki mesajlaşma ilebaşladı. Kirk adlı kullanıcıdan gelen 'Twitter’da çalışıyorum. Bu mesajı kimseye gösterme. Çok ciddiyim’ mesajı sürecin ilk adımı. Kirk, ele geçirdiği Twitter hesaplarını Karanlık Web’den satmaları için hack camiasında tanınan iki bilgisayar korsanı ile anlaştı.Hacker...

Twitter, tarihçi Ahmet Anapalı'nın hesabını gerekçe göstermeden sınırlandırdı

Tarihçi Ahmet Anapalı'nın hesabı hiçbir gerekçe gösterilmeden Twitter tarafından sınırlandırdı. Anapalı ise sınırlandırmanın Ayasofya paylaşımlarından sonra geldiğini belirtti.

Twitter'ın kara günü: Obama'yı hackleyen Twitter çalışanları

15 Temmuz Çarşamba günü, Twitter’da sistemli bir hack saldırısı yapıldı. Hacklenen hesaplar arasında; Obama, Joe Biden, Elon Musk, Jeff Bezos, Bill Gates gibi isimler Apple, Uber gibi kurumlar var. Hack olayının en bilinen kurumlar ve isimlere yapılmasının altında yatan ise herkesin tehlikede olduğunu gösteren bir gövde gösterisi. Peki bu gövde gösterisini içeriden bilgi almadan yapabilmek mümkün mü? Dün Twitter’ın yönetici panelinden paylaşılan ekran görüntüleri bunun mümkün olmadığını gösteri...

Twitter'da ünlülerin hesaplarına saldırı: Çok sayıda ünlü ve siyasi ismin hesapları ele geçirildi

Twitter'da ünlülerin hesaplarına siber saldırı düzenlendi. Barrack Obama, Bill Gates, Elon Musk, Joe Biden, Warren Buffett, Kanye West, Michael Bloomberg, Apple, Uber ve Jeff Bezos'un resmi Twitter hesapları hacklendi. Hacklenen hesaplardan bitcoin çekilişi paylaşımı yapıldı. Paylaşımda "Adresime gönderilen tüm bitcoin ödemelerini iki katına çıkarıyorum. Bin dolar gönderiyorsun ve 2 bin dolar geri gönderiyorum" ifadeleri yer aldı. Twitter tarafından yapılan açıklamada sorunu düzeltmek için çalı...

Trump'ın yeni Twitter'ı: Parler

Trump, milyarlarcainsanı ilgilendiren konularda dahi resmi açıklama yapmak yerineABD’nin durduğu noktayı Twitter’dan duyururdu. Trump’ın platforma olan sevgisi iseplatonik. Twitter'ın ABD Başkanı’nın hesabınıkısıtlamasından sonra konu Amerikan sağı için bir varoluşmeselesi haline geldi. Hesabının kısıtlanmasını oldukça içerleyen Trump, internetşirketlerine geniş haklar veren 1996 tarihli ‘Section 230’yasasını dahi değiştirmeye çalıştı. Senato onayı olmadan bugirişimi sonuçsuz kalan başkan şimdi...

Adapha Yapay Zeka projesinin ilk yatırımı milyonu buldu

TÜBİTAK 1512(BİGG) desteğiyle Samsun Teknopark Kuluçka Merkezi’nde Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğr. Gör. Sema Gül Türk tarafından kurulan Adapha Yapay Zeka firması Keiretsu Forum Melek Yatırımcılarından Hulusi Berik ve Ali Aksakarya tarafından 1 milyon 250 bin değerlemeyle ilk yatırımını aldı.Bu yatırımın akademisyen ve girişimcilerimizi teşvik etmesi bekleniyor.

Gündem bağımlılığı sosyal medya bağımlılığına yol açıyor

Sosyal medya platformları ticaretten eğlenceye, eğitimden psikolojik sebeplere kadar pek çok sebeple kullanıcı sayılarını artırmaya devam ediyor. Bu da bağımlılığa yol açıyor.

Fail ve delile anında tespit: Sosyal medyanın düzenlenmesine ilişkin yasa teklifi çalışmaları sürüyor

AK Parti, sosyal medyaya çeki düzen verecek yasa teklifi üzerindeki çalışmalarını sürdürüyor. Soruşturma evresinde sahte hesap ve profil arkasına saklananlar kurtulamayacak. Suçu işleyenlerin yanı sıra suça aracılık eden firmalara da yaptırım uygulanacak. Kaynaklar, caydırıcı olacak yasayla sosyal medya üzerinden işlenen suçlarda %90 oranında azalma olacağını öngörüyor.

Amazon'dan Türk Bayrağı'na çirkin saldırı: Tuvalet paspası olarak satışa sundular

Dünyaca ünlü e-ticaret sitesi Amazon’da satışa sunulan Türk Bayrağı'nın tuvalet paspası olarak satışa sunulması sosyal medyada büyük tepki çekti. Amazon'da daha önce Doğu Türkistan'ın bayrağı da aynı şekilde satışa sunulmuş ve tepki çekmişti. Sosyal medyada büyük tepki gösteren kullanıcılar satışın komple durdurulmasını ve Amazon'un boykot edilmesini istiyor.

Instagram'a erişim sağlanamıyor: Sorunun kaynağına ilişkin şu ana kadar bir açıklama yok

Dünyaca ünlü sosyal medya paylaşım uygulaması Instagram'da erişim sorunu yaşanıyor.Sorunun kaynağına ilişkin henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Twitter'da #instagram hashtagine gelen yorumlarda sorunun global olduğu anlaşılıyor.

Asıl savaş internette: 463 milyon Hintlinin TikTok'u bırakmasının maliyeti 50 milyar dolar

Hindistan-ÇinSavaşını kimin kazanacağına Bordo Klavyeliler karar verecek.Haziran ayında Çin’in 20 Hint askerini öldürmesine Hindistan’ıncevabı 60 Çinli teknoloji şirketini yasaklamak oldu. Hindistan’ınen büyük şirketi TATA 22 milyar dolar değere sahipken TikTok 100milyar doların üstünde. Hindistan açısından konunun trajik yanıise TikTok’un kullanıcılarının yarısından fazlasının Hintliolması. Bir başka deyişle TikTok’un değerinin 50 milyar dolaryükselmesinin arkasında 463 milyon Hintli var. ‘Bor...

ABD, TikTok'u yasaklamayı planlıyor

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, 'TikTok' ve birçok Çinli uygulamayı kapatmayı düşündüklerini söyledi. Geçtiğimiz ay da ABD Savunma Bakanlığı'nın Huawei ve diğer 19 Çinli şirketi Çin ordusundan destek alan kuruluşlar listesine aldığı ortaya çıkmıştı.

TikTok yeni güvenlik yasasından dolayı Hong Kong'dan çekiliyor

TikTok, bölgenin Çin ana karasına genişletilmiş yetkiler veren yeni bir ulusal güvenlik yasasını kabul etmesinin ardından sosyal video uygulamasını Hong Kong'da sunmayı bırakacağını söyledi. Şirket yetkilisi “Son olaylar ışığında, Hong Kong'daki TikTok uygulamasının operasyonlarını durdurmaya karar verdik” dedi. Çin ile ilişkilendirilen TikTok geçtiğimiz günlerde Hindistan tarafından yasaklanmıştı. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ise 'TikTok'u yasaklamayı düşündüklerini söyledi.

Uyumadığımız saatlerin yarısını internette geçiriyoruz

Türkiye'de insanların günün 7 saat 29 dakikasını internette geçirdiği ortaya çıktı. Ortalama bir insanın 8 saat uyuduğu hesapta Türk insanı gününün yarısını internette geçiriyor. Bilgi Güvenliği Derneği Başkanı Ahmet Hamdi Atalay, internette geçirilen sürenin dünya ortalamasının günlük 6 saat 43 dakika, olduğunu söyleyip Türkiye ile arasında 46 dakikalık bir fark olduğunu belirtti.

Sosyal medyanın en sevilenleri belli oldu

SocialBrands'ın her ay yaptığı kapsamlı sosyal medya performansı incelemesinde bu ayın kazananı Netflix oldu. Markaların her ay sosyal medyadaki performanslarını istatistiksel verilere göre tarafsız olarak değerlendiren sosyal medya marka endeksi SocialBrands'in açıkladığı listede Baykar Savunma dikkat çekti. Şirket, vatandaşa ulaşan ürünler üretmemesine rağmen savunma sanayine yaptığı katkılar vatandaş tarafından sempati toplamasını sağladı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+