Sosyal Medya Haberleri

Kaspersky Lab'dan Instagram kullanıcılarına uyarı

Instagram'daki popüler hesapları hedef alan yeni bir kimlik avı yönteminin yoğun bir şekilde kullanılmaya başlandığını belirten Kaspersky Lab uzmanları, Kaspersky Internet Security güvenlik çözümü kullanılmasını öneriyor

Aile ilişkilerinde 'sanal' tehdit

Sanal dünyanın bireyleri yalnızlaştırarak paylaşımı azalttığına, aile ilişkilerinde yaşamsal tehlike oluşturan ciddi sorunlara neden olduğuna işaret eden uzmanlar, aileleri yanlış sosyal medya kullanımı konusunda uyarıyor.

Facebook yapay zekası Yeni Zelanda saldırısını algılayamadı

Facebook’un şiddet veya uygunsuz içerikleri algılayan yapay zeka uygulamasının Yeni Zelanda’da gerçekleşen terör eyleminin görüntülerini yakalayamadığı ortaya çıktı. 50 kişinin şehit edildiği cami saldırısı terörist Brenton Tarrant tarafından Facebook’ta canlı yayınlanmıştı.

WhatsApp Business App Store'da

Kurumsal hesaplar için geliştirilen WhatsApp Business, geçtiğimiz yılın Ocak ayında Android cihazlar için kullanıma sunulmuştu. iOS işletim sistemi kullananlar için müjdeli haber bir yıl gecikmeli olarak geldi. WhatsApp Business artık iOS kullanıcılarına açıldı.

Google Plus kapanmasına kısa süre kaldı

Milyarlarca kullanıcısı olan sosyal ağ Google ’ın (Google Plus) kapanmasına kısa süre kaldı. Mevcut kullanıcılar; Google ’daki fotoğraf ve videoları Nisan ayından önce yapmak kaydıyla içeriğini indirip kaydedebilecek.

Instagram’a ödeme yap butonu geliyor

Alışveriş tutkunlarının uğrak noktası haline dönüşmeye başlayan Instagram’a “Instagram’da Ödeme Yap” butonu geliyor. Yeni buton sayesinde kullanıcılar online alışveriş platformlarında yer alan satın alma işlemi kadar kolay bir şekilde alışverişlerini tamamlama imkanına kavuşacak.

Siber polisler klavye korsanlarına göz açtırmıyor

Terör örgütü mensuplarının deşifresine yönelik "sanal devriye" görevi yürüten siber polisler, geçen yıl 42 bin sosyal medya hesabını inceledi. Siber polisler, aralarında FETÖ/PDY, PKK ve DEAŞ propagandası yapanların da olduğu bin şüphelinin tutuklanmasını sağladı.

Facebook'tan Yeni Zelanda katliamı açıklaması

Yeni Zelanda’da 50 kişinin hayatını kaybettiği cami saldırısı Facebook’tan canlı olarak yayınlanmış ve uzun bir süre yayında kalmıştı. Sosyal medya devinin bu kadar hassas bir konuda geç müdahale etmesi birçok kişi tarafından eleştirilmişti. Facebook yetkilileri saldırı görüntüleriyle ilgili olarak açıklama yaptı.

WhatsApp sahte haberler için yeni bir özellik getiriyor

WhatsApp, sahte haberlerin yayılmasıyla ilgili bir mücadeleye başlamıştı. Popüler mesajlaşma uygulamasının yeni versiyonundaki bir işlev sayesinde artık sahte haberleri doğrulamak kolaylaşacak.

Instagram ve Facebook'a erişim sorunu

Instagram erişim sorunu yaşanıyor. Kullanıcılar Instagram profiline girdiklerinde akış yenilenemedi sorunuyla karşılaşıyor. Kullanıcılar internetten "İnstagram çöktü mü" diye aramalar yapıyor. Ayrıca Facebook kullanıcıları da fotoğraf yükleme sorunuyla karşılaşıyor. Facebook Twitter'dan yaptığı açıklamada "Sorunu en kısa zamanda çözmek için çalışıyoruz." ifadelerini kullandı. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Facebook'taki erişim sorununun global seviyede olduğunu açıkladı.

Yayıncılar için yeni dönem: Instagram Hikayeler

Dünya genelinde hem basılı hem de dijital yayıncılık şirketlerinin çok büyük bölümü Instagram Hikâyeler üzerinden yeni bir pazarlama stratejisi yürütüyor. Biz de GZT.com olarak bu dönüşümü takip ediyoruz. Instagram Hikâyeler'in son yıllarda hayatımıza kattıkları, yayıncılar için fırsatlar ve diğer ayrıntılar haberimizde.

İngiltere Kraliçesi Instagram hesabı açtı

İngiltere Kraliçesi’ne Instagram hesabı açıldı. Londra’daki Bilmi Müzesi’ni gezerken çekilmiş bir fotoğrafını paylaşan İngiltere Kraliçesi’nin Instagram’daki en popüler hesaplardan biri olması bekleniyor.

Elon Musk’a Twitter yasağı geliyor

Tesla ve Space X’in kurucusu ve CEO’su Elon Musk’a Twitter yasağı geliyor. Attığı tweetlerin şirkete ve yatırımcılarına zarar verdiğini savunan yatırımcılar, Musk’ın hesabının sosyal medya uzmanları tarafından yönetilmesi gerektiğini belirtti.

Türkiye'nin 'Momo' tanığı anlatıyor: Kızımı hastanelerden topladım

Son dönemlerde sosyal medya üzerinden yayılan ve küçük yaş grubunda bulunan çocukları hedef alan oyunların sayısı arttı. Oyunların içerisinde intihara kadar sürükleyen ciddi şiddet eğilimleri var. GZT.com, Momo oyununu oynayan çocuklardan birinin annesine ulaştı. GZT.com'a özel açıklamalar yapan anne H.,Ç, ''Kızımı hastanelerden topladım. Ruh sağlığı çok bozuk'' dedi. Bu sözler oyunun ne kadar korkunç bir hal aldığını gözler önüne seriyor. Ayrıca sosyal medya üzerinden de uyarı çağrıları yapıldı...

YouTube'dan Momo açıklaması

Çocukları etkileyen tehlikeli oyun Momo hakkında YouTube yetkilileri yenisafak.com'a açıklama yaptı.Tehlikeli oyun ilk olarak WhatsApp üzerinden yayılıyordu ve diğer sosyal medya platformlarında da yer aldığı gözlemlenmişti.

Whatsapp güvenlik açığını düzeltecek

Whatsapp kullanıcılardan gelen şikayetler üzerine bir yazılım hatasının, yeni sunulan gizlilik özelliğine karşın, uygulamaya erişilmesine neden olduğunu ve söz konusu hatanın düzeltileceğini açıkladı.

Youtube hiçbir gerekçe göstermeden Grup Yürüyüş'ün kanalını kapattı

Popüler video paylaşım platformu YouTube, Grup Yürüyüş ile ilgili skandal bir karar imza attı. Platform, hiçbir gerekçe göstermeden grubun resmi sayfasını kapattı. Grup, kapatma kararını sosyal medya hesabından takipçileriyle paylaştı.

İngilizler sosyal medyaya yasal düzenleme hazırlığında

İngiliz Parlamentosunun Dijital, Kültür, Medya ve Spor Komisyonu, Facebook ve benzeri platformalara yönelik yasal düzenlemeye gidilmesi çağrısı yaptı. Komisyon, seçim yasalarının da sosyal medya kullanımına dair düzenlemeleri içerecek şekilde güncellenmesini istedi. Sosyal medya düzenlemelerini içeren raporda Facebook'tan dijital gangster olarak bahsedildi.

Instagram ve Youtube 35 milyon liralık sektör oluşturdu

Dünyada 1 milyar dolar gibi bir rakama ulaşan influencer marketing, Türkiye'de 35 milyon TL'ye ulaştı. YouTube ve Instagram üzerinden reklam yapan fenomenlerin oluşturduğu bu pazar artık bir endüstri haline geldi. Markalar influencerlar ile çalışmanın kendilerine büyük fayda sağladığını belirtiyor.

Yeni Zelanda dev sosyal medya şirketleri için yeni vergi planlıyor

Yeni Zelanda hükümeti Google ve Facebook gibi sosyal medya şirketlerine yönelik yeni vergi planını duyurdu. Uluslararası şirketlerin ülkede her yıl yaklaşık 1,9 milyar dolarlık iş yaptığı ifade ediliyor.

YouTuberlar ders çalışma akımı başlattı

YouTube’un yeni akımı ders çalışırken, ders çalışan YouTuberları izlemek. ‘Study with me’ başlığıyla paylaşılan videolarda kullanıcılar kendilerini yalnız hissetmeden ders çalışmaya teşvik ediliyor. Dünya genelindeki içerik üreticiler bu yeni akım için genellikle canlı yayınlar yaparak takipçileriyle buluşuyor.

Facebook kendini tehdit eden kişileri izliyor

Popüler sosyal medya devi Facebook, ofislerini ve çalışanlarını tehdit eden ve saldırganlık potansiyeline sahip kişileri kullandığı özel uygulama sayesinde takip ediyor.

Apple kadınların seyahatlerini izleyen uygulamayı inceliyor

Apple, Suudi Arabistan hükümeti tarafından geliştirilen kadınların seyahatlerini takip etmeye ve engellemeye yol açan uygulamayı inceleme altına aldı. App Store'da birçok kullanıcı bu uygulamayı protesto ediyor.

Instagram sahte hesaplara savaş açtı

Dünya genelinde bazı Instagram profillerinin takipçi sayıları bir gecede büyük düşüş yaşadı. Instagram’ın yeni geliştirdiği yapay zeka yazılımı sahte hesapları otomatik olarak platformdan siliyor.

Yerli Facebook’un kullanıcı sayısı yarım milyonu aştı

2017 yılında Malatya’da yurt dışındaki Türklerin sosyal platform sitesi olarak kurulan Community Abroad’ın kullanıcı sayısı yarım milyonu aştı.

Instagram uzun süredir beklenen özelliği test ediyor

Instagram, şu ana dek sadece uygulama üzerinden kullanılabilen direkt mesaj özelliğinin web sitesinde kullanılması için testlere başladı.

İnekler için online arkadaşlık sitesi kuruldu

İnternet üzerinden arkadaş bulmak için kullanılan sitelerin bir benzeri çiftçilerin ineklerini eşlemeleri için de oluşturuldu. Tudder isimli uygulamanın şimdiden 42 bin kullanıcısı bulunuyor.

Eski güvenlik yöneticisi Facebook'u Taht Oyunları'na benzetti

Facebook’un eski güvenlik yöneticisi Alex Stamos, şirketteki üst düzey yönetimin şirket kültürünü Taht Oyunları dizisine benzetti. Sosyal medya devinin yöneticileri arasında dönen entrikaların popüler dizideki olaylara benzediğini söyledi.

Siber zorbalık çocukların gelişimini tehdit ediyor

Sosyal medya uzmanları dünya nüfusunun neredeyse yarısının sosyal medyayı kullandığını ve bunların yüzde 20'sinin siber zorbalığa maruz kaldığını söylüyor. Dünyada 8 milyondan fazla çocuğun sosyal ağlara üye olduğu tahmin ediliyor. Ancak sosyal medya platformlarındaki içerikler çocukların ruh sağlığını ve gelişimini olumsuz etkiliyor.

Instagram IGTV paylaşımlarını ana akışa ekledi

Instagram video paylaşım platformu IGTV içeriklerini artık ana akış içerisinde göstermeye başladı. YouTube’a rakip olarak geliştirilen platform istenen kullanıcı sayısına ulaşamadığı için farklı stratejiler geliştiriliyor.

Instagram ruh sağlığını etkileyecek paylaşımları engelleyecek

Instagram artık kullanıcıların psikolojisini etkileyecek videolar için daha sağlam adımlar atıyor. Popüler sosyal medya platformu kendisine zarar veren kişilerin görüntüleri ve bu eğilimdeki yazılı paylaşımları anında engelleyecek.

Instagram’da hikaye görüntülemeleri kapandı

Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen sosyal medya platformu Instagram yeni bir güncellemeyle gündeme bomba gibi düştü. Yaptığı güncellemelerle kullanıcılarını memnuniyet açısından ikiye bölen Instagram, profile sabitlenen hikayelerin görüntülenmelerini kapattı.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.