Bilgi Bilgi Kartları
BİLGİKARTLARI

Bilgi Kartları

2022 Dünya Kupası: Gruplar, fikstür, stadyumlar, takımlar ve kadrolar
2022 Dünya Kupası heyecanı devam ediyor...
16 KART
Yeni Şafak
Dünya futbolunun en büyük organizasyonu Dünya Kupası, Katar'da başladı. 32 ülkenin mücadele edeceği turnuva, tarihte ilk defa kışın düzenleniyor. Ortadoğu topraklarının ilk defa ev sahipliği yaptığı Dünya Kupası için Katar'ın yaklaşık 300 milyar dolar para harcadığı belirtiliyor. Peki Dünya Kupası'nda hangi takımın final yolu açık? Dünya Kupası grupları, fikstürü ve milli takım kadrolarının detaylı analizini haberimizde bulabilirsiniz.
Trabzonspor'un şampiyonluk yarışındaki kırılma anları
Trabzonspor'un şampiyonluk posteri
18 KART
Yeni Şafak
Süper Lig 2021-2022 Ahmet Çalık Sezonu Şampiyonu Trabzonspor oldu. Bordo-mavili takım ligin bitimine 3 hafta kala, kendi evinde şampiyonluğunu ilan etti. ‘Karadeniz Fırtınası’ bu süreçte birçok kırılma anı yaşadı. Önemli oyuncuları transfer etti, derbilerde rakiplerine geçit vermedi, geriden gelerek birçok maçı çevirdi. İşte Trabzonspor’un şampiyonluk sezonundaki kırılma anları...
Türkiye'de teknik direktör sorunu: Neden hep aynı isimler gündeme geliyor?
Türk antrenörlerden bazıları
5 KART
Yeni Şafak
Türkiye’de bir takımda hoca ayrılığı yaşandığı zaman, genellikle hep aynı grup teknik direktörlerin isimleri anılmaya başlar. Peki bu bir menajerlerin pazarlama stratejisi mi yoksa kalifiye yerli genç hoca sayısının az olmasından mı kaynaklanıyor? Özellikle dünyada Alman teknik direktörlerin belirgin bir hegemonyası göz önüne çıkmaya başlarken, onlar nasıl oldu da bu kadar kendini geliştirebildi? Türkiye’de hoca mı yetişmiyor? Ve aslında en önemli soru: Neden, yurt dışına oyuncu göndermeye çalışırken, hiç teknik direktör gönderemiyoruz? Bahsettiğimiz bu sorulara yanıt ararken Konyaspor Teknik Direktörü İlhan Palut, teknik direktör Mehmet Altıparmak ve Spor Yazarı Ergin Aslan ile konuştuk.
Kadrolu ile sözleşmeli öğretmen ayrımını kaldırıldı: İşte öğretmenlere verilecek yeni haklar
Öğretmenlere verilecek yeni haklar açıklandı.
5 KART
AA
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Öğretmenlik Meslek Kanunu'yla sözleşmeli öğretmen- kadrolu öğretmen ayrımının ortadan kaldırılacağını belirterek, "Mecburi hizmet hariç özlük hakları, atamalar, mazeret tayinleri başta olmak üzere sözleşmeli öğretmenlerimiz kadrolu öğretmenlerimizle aynı haklara sahip olacaklar" dedi. İşte öğretmenlere getirilen yeni haklar.
Servet sahipleri neden kulüp satın alıyor?
Avrupa'nın önde gelen kulüplerinin sahipleri
7 KART
Yeni Şafak
İngiltere Premier Lig ekiplerinden Newcastle United’ın yüzde 80 hissesi, Suudi Arabistan kaynaklı şirketlerden oluşan konsorsiyuma 300 milyon sterlin karşılığında satıldı. Peki milyarderler neden kendilerine özel kulüp almak istiyor? Alınan kulüplerde yasa dışı işler mi yapılıyor? Newcastle United’ın satılması İngiltere’de nasıl bir tehdit ortaya çıkardı? Taraftarlar bu konuda ne düşünüyor? Bu soruların, cevaplarını araştırdık.
Parkede 'Dünya Savaşı'
FIBA Dünya Kupası’nın statüsünü, grup analizlerini, fark yaratacak oyuncularını sizler için derledik…
5 KART
Yeni Şafak
Basketbol Dünya Kupası, eski adıyla Dünya Basketbol Şampiyonası 31 Ağustos Cumartesi günü Angola – Sırbistan maçı ile başlıyor. Turnuva önem açısından Olimpiyatların önüne geçmesi ve gelir açısından 2018 FIFA Dünya Kupası ile aynı tarihte olmaması adına 2019 yılında oynanmasına karar verildi. Adaylık sürecinde Çin’in rakibi Filipinler oldu ve Çin oylamada 14 oy alarak 2019 Dünya Kupası düzenlemeye hak kazandı. Değişen statü, elemeler ve maçların oynanacağı tarih birçok tartışmayı beraberinde getirdi. Tarihte ilk kez turnuvaya 32 takım katılacak. Çin’in başkenti Pekin 15 Eylül’de oynanacak finale ev sahipliği yaparken toplam 8 şehir maçlara kapılarını açacak. Turnuva 3. kez Asya’da düzenlenecek. Daha önce 1978’de Filipinler ve son olarak 2006’da Japonya turnuvaya ev sahipliği yapmıştı. FIBA Dünya Kupası’nın statüsünü, grup analizlerini, fark yaratacak oyuncularını sizler için derledik…
Yeni askerlik sistemi yürürlüğe girdi
Yeni askerlik sistemi Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
5 KART
AA
Yeni askerlik sistemi resmen yürürlüğe girdi. Yeni askerlik sistemine göre, askerlik süresi 6 aya indi, bedelli askerlik uygulaması kalıcı hale geldi.
35 yıllık sandık başkanı 5 maddede açıkladı: Dikkat edilmezse oylar nasıl çalınır?
Arşiv/Oy zarfları
5 KART
Yeni Şafak

31 Mart seçimlerinde İstanbul’daki sonuçların ardından yapılan itirazlarla birlikte çok sayıda sandıkta şaibelerin oluştuğu ortaya çıktı. Cumhur İttifakı’nın adayı Binali Yıldırım ile CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu’nun arasındaki 29 bin olan oy farkı yapılan itirazlar neticesinde, geçersiz oyların yeniden sayımı ile 13 bine düştü. Yapılan incelemelerde Binali Yıldırım’ın oylarının kaydırıldığı, sayım döküm cetvellerinin imzasız olduğu, sandık başkanlarının ve üyelerinin yasaya aykırı atandığı belirlendi. Bu nedenlerden ötürü AK Parti’nin YSK’ya yaptığı başvurunun ardından seçimlerin 23 Haziran’da yenilenmesine karar verildi. Seçim sisteminin güvenilir ve şeffaf olmasına rağmen “nasıl hile yapılabiliyor” sorusu ise 23 Haziran seçimleri öncesinde hala tartışılıyor. 35 yıldır sandık kurullarında görev alan sandık kurulu başkanlığı yapan Hakkı Bayraktar, sandık başında dikkat edilmez ise yapılabilecek usulsüzlükleri sıraladı.

YKS'ye dair bilinmesi gerekenler
ÖSYM tarafından YKS 15 ve 16 Haziran'da düzenlenecek.
9 KART
Yeni Şafak

ÖSYM, 2019-YKS'ye girecek adaylar için sınavda dikkat edilmesi gerekenlerin neler olduğunu açıkladı. Haberimizde YKS tarihi, oturumlardaki sınav süresi ve soru sayıları ile sınava girişte adayların yanında bulundurması gerekenler ve sınava girişte yasak veya serbest olan araç, gereç ve eşyaların neler olduğunu öğrenebilirsiniz.

10 soruda yenilenen İstanbul seçimi
İstanbul'daki 10 milyon 560 bin 963 seçmen, 31 bin 124 sandıkta 23 Haziran Pazar günü yeniden oy verecek.
10 KART
AA
YSK, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin yenilenmesine ilişkin kararının ardından İstanbul'daki 10 milyon 560 bin 963 seçmen, 31 bin 124 sandıkta 23 Haziran Pazar günü yeniden oy kullanacak.

YSK, AK Parti'nin İstanbul seçim sonuçlarıyla ilgili itirazında kararını verdi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin yenilenmesine, Ekrem İmamoğlu'nun mazbatasının iptaline karar verildi. Bu durumda, İstanbul'daki 10 milyon 560 bin 963 seçmen, 31 bin 124 sandıkta 23 Haziran Pazar günü yeniden oy verecek.

İşte 10 soruda yenilenecek İstanbul seçimleri:

20 başlıkta 31 Mart yerel seçimlerinin merak edilenleri
Yerel seçimler 31 Mart'ta yapılacak.
20 KART
AA
YSK'nın belirlediği seçim takvimi süreci işliyor. Türkiye'de 57 milyon seçmen, 5 yıl boyunca görev yapacak yerel yöneticilerini seçmek için 31 Mart'ta sandığa gidecek. İşte 31 Mart'ta yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nin merak edilenleri...

Ortodoks dünyası krizde
Fener Rum Patrikhanesi ile Rus Ortodoks Kilisesi arasındaki gerilim bir süre daha devam edeceğe benziyor.
6 KART
Yeni Şafak
Rusya ile Batı arasında yıllardır süregelen eski Sovyet coğrafyası üzerindeki nüfuz savaşında bu sefer bir kilise krizi patlak verdi. Ukrayna’nın bağımsız kilise talebi, Rus Ortodoks Kilisesi ile İstanbul’daki Fener Rum Patrikhanesini karşı karşıya getirdi. Peki bu süreçte neler yaşandı? Yakından bakalım...
Türkiye’de internetin kısa tarihi
Türkiye’de internetin kısa tarihi
5 KART
Yeni Şafak
Günümüz hayatının vazgeçilmez bir parçası olan internetin başlangıcı 1960’lı yıllara dayanıyor. İlk başlarda askeri ve bilimsel araştırma ve geliştirme alanında kullanılan internet daha sonra kolay iletişimin sağlanması adına insanlığın hizmetine sunuldu. Türkiye’ninse internetle tanışması 1993 yılında gerçekleşti.
5 maddede 5G
Türkiye 5G teknolojisini kullanacak ilk ülkeler arasında yerini alacak.
6 KART
Yeni Şafak
Dünyada 2020 yılında hayata geçmesi planlanan yeni nesil iletişim ağı 5G ile birlikte yeni birçok teknoloji hayatımıza girecek. 5G sadece yüksek hızda bağlantı sunmayacak. Beraberinde nesnelerin interneti, araçlar arası iletişim, daha gerçekçi VR (sanal gerçeklik) deneyimi, uzaktan robotik cerrahi gibi heyecan verici bazı teknolojiler hayatımıza girecek. 5G ile birlikte hayatımıza girecek teknolojileri sizler için derledik.
Cemal Kaşıkçı olayında gün gün detaylar
Olay günü güvenlik kameralarının çalışmaması ve konsolosluk araçlarının şüpheli rotaları gibi bir çok konu açıklığa kavuşmayı bekliyor.
38 KART
Yeni Şafak
İstanbul'daki Suudi Arabistan Konsolosluğu'na girdikten sonra bir daha kendisinden haber alınamayan Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın kaybolması tüm dünyayı şaşkına çevirdi. Riyad-Kahire-Dubai bağlantılı özel jetlerin İstanbul'a gelmesi, Kaşıkçı'nın kolundaki akıllı saatle irtibatın kesilmesi, Suudi Arabistan'dan gelen 15 kişilik özel TİM ve Suudilerin cinayeti kabul etmesine rağmen cesedin yerini bilmiyoruz açıklamaları... Tüm bu gizemli olaylar, Türkiye de olduğu gibi dünya kamuoyunda da geniş yankı uyandırdı. Kaşıkçı'nın Konsolosluğa gittiği ilk tarih 28 Eylül'den bu yana yaşananları sizler için derledik.
Ruhun Allah ile buluştuğu ibadet: Hac
Hac vazifesi, Hz. İbrahim’den bugüne Müslümanların hayatına yeni bir şuur katarak her sene yüz binlerce Müslümanın ‘hacı’ olmasına vesile oluyor.
16 KART
Yeni Şafak
Sözlük anlamı "yönelmek" olan hac, Müslümanların her sene kutsal mekanları ziyaret edip, ibadetleri yerine getirmek için Mekke'ye gitmesiyle gerçekleşiyor. Müslümanları aynı çizgide birleştiren, kulu Allah'a yaklaştıran ve benliğe 'biz' olmayı tattıran haccın detaylarını ele aldık.
7 maddede ABD-Türkiye krizi
ABD Başkanı Donald Trump, Brunson serbest bırakılmazsa Türkiye'ye yaptırım yapılacağı konusunda açıkça tehdit savurmuş Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, 'Tehdit diline prim vermeyiz' açıklamasını yapmıştı.
7 KART
Yeni Şafak
15 Temmuz darbe girişiminin mimarı Gülen'in ABD tarafından tıkanıklığa uğratılan 'iade' süreci ve Türkiye'deki tutuklu papaz Brunson'ın ABD'ye verilmemesi... Türk-ABD ikilisi arasında ipler gerildi. İki tarafın da öfkesi artık daha belirgin hale geldi, ne Ankara ne de Washington geri adım atmaya niyetli değil. Ve son olarak ABD, 2 Türk Bakan hakkında yaptırım kararları aldı. Süreç nasıl gelişti? Brunson neden bu kadar önemli? Dünyadan ve Türkiye'den krize gelen ilk tepkiler neler? Sizler için derledik...
Teknolojik semboller ne anlama geliyor?
Her gün kullandığımız teknolojik aletlerdeki sembollerin gizli anlamları.
6 KART
Yeni Şafak
Sosyal medya, akıllı telefonlar, elektronik cihazlar ve televizyonlarda karşılaştığımız onlarca sembol var. Bu sembollerin birçoğu aslında yüzyıllardır var fakat bizim son yıllarda daha sık karşımıza çıkmaya başladı. Kökenleri beş yüzyıl öncesine kadar dayanan sembollerin gizli anlamlarını sizin için sıraladık.
Altın jenerasyonun zaferi: 2018 Dünya Kupası
Fransa, ikinci kez Dünya Kupası zaferini elde etti.
8 KART
Yeni Şafak
Rusya’da düzenlenen FIFA Dünya Kupası’nda 1 aylık maraton sona erdi. Fransa, finalde Hırvatistan'ı 4-2 mağlup ederek turnuvayı kazanan ülke oldu. Yakaladığı jenerasyonla turnuvanın favorilerinden biri olarak gösterilen Fransa, futbolseverleri kazandığı başarıyla şaşırtmasa da oynadığı oyun pek çoğuna göre tat vermedi. Ancak şu bir gerçek ki Fransa, Dünya Kupası'nı kazandığı bu kadro ve turnuvaya getirmediği bir çok futbolcuyla daha turnuvalar kazanmaya şimdiden aday.
Yeni sistemin ekonomi birimleri
Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi
4 KART
AA
Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile ekonomi yönetiminde, birleştirilen bakanlıklar, oluşturulan ofis ve kurullarla yeni döneme girildi. Seri karar almayı sağlayacak şekilde sadeleştirilen ekonomi yönetimi, üretim, finans ve ticaret alanları üzerine inşa edilecek.
Cumhurbaşkanlığı Ofisleri kuruldu
Kurulan ofislerin detaylarını haberimizin içerisinde bulabilirsiniz.
7 KART
AA
Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Cumhurbaşkanlığına bağlı, özel bütçeli, kamu tüzel kişiliğini haiz, idari ve mali özerkliğe sahip, Dijital Dönüşüm Ofisi, Finans Ofisi, İnsan Kaynakları Ofisi ve Yatırım Ofisi kuruldu.
Yeni kabinedeki bakanların öz geçmişi
Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni kabineyi açıkladı.
17 KART
Yeni Şafak
Yeni sistemin ilk Başkanı Erdoğan, Meclis'te düzenlenen törenle mazbatasını aldı. Erdoğan kürsüye gelerek yemin etti ve böylece yeni sistem resmen başlamış oldu. Gözler uzun zamandır merak edilen ve 'Yeni kabinede kimler var' sorusunu da beraberinde getiren kabine açıklamasına çevrildi. Başkan Erdoğan yeni kabineyi açıkladı. Erdoğan ayrıca Bakan Yardımcıları ve Kurul Başkanlarını da en kısa sürede açıklayacaklarını söyledi.
Güvenli internet için 9 tedbir
İnternet güvenliği son dönemde oldukça çok konuşulan bir konu olmaya başladı.
9 KART
Yeni Şafak
Yaz tatilinin başlamasıyla okul çağındaki çocukların ve gençlerin internet kullanımında büyük bir artış yaşandı. Günümüzde 12-16 yaş arası çocukların %97’si online ve kişisel verilerin güvenliği hala tartışılıyor. Sanal ortamdaki tehlikeli içeriklerden korunmak için ebeveynlere büyük bir görev düşüyor. İnternette dolaşan birçok zararlı link çocukların çizgi film, oyun ve internet dizisi merakının istismarına neden olabiliyor. Güvenli internet kullanımı için 9 adımı uygulayabilirsiniz.
Yeni Şafak Spor Dünya Kupası rehberi: Rusya'da ilklerin turnuvası
Dünya Kupası.
18 KART
Yeni Şafak
2018 Dünya Kupası, 14 Haziran Perşembe günü Rusya'da Rusya-Suudi Arabistan maçıyla başlıyor. Dünyanın en iyi oyuncularının sahne alacağı turnuva TRT'den yayınlanacak. Rusya'nın ev sahipliği kontenjanı nedeniyle doğrudan katıldığı FIFA 2018 Dünya Kupası'nda yer alan 32 takım, 8 gruba ayrılıyor. Gruplarını ilk iki sırada tamamlayan takımlar, adlarını son 16 turuna yazdıracak. 2018 Dünya Kupası'ndaki grupların analizi, maç fikstürü ve turnuvada yaşanacak ilkleri sizler için bilgi kartında maddelendirdik.
41 soruda imar barışı
14 milyon yapıyı ilgilendiren İmar Barışı, bazı bölgelere özel düzenleme getiriyor.
41 KART
Yeni Şafak
Yeni Şafak, 13 milyon konutun imar ve ruhsat sorununu çözecek ‘imar barışı’yla ilgili kamuoyunun merak ettiği konuları 41 soruda derleyip cevap aradı. İmar barışı 31 Aralık 2017’ye kadar inşa edilen binaları kapsıyor. Vatandaşlar 31 Ekim 2018’e kadar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile yetkilendirdiği kurumlarla başvurabilecek. Aftan faydalanmak isteyenler “yapı kayıt belgesi” bedeli ödemek zorunda. Ücret konutlar için yüzde 3, ticari yapılar için yüzde 5. Yapı kayıt belgesiyle konutlara su, elektrik ve doğalgaz bağlanabilecek. Tapu alınabilecek. Yıkım kararı verilmiş ise iptal edilecek. Satış işlemlerinde kredi kullanım imkanı olacak. Riskli konutlar bu kapsama girmeyecek.
Süper Lig'in en değerli şampiyonluğu Galatasaray'ın
Galatasaray, 2017-2018 sezonunu şampiyonlukla tamamladı.
14 KART
Yeni Şafak
Galatasaray, 2017-2018 sezonunu şampiyon tamamlayarak 21. kez Süper Lig’i zirvede tamamladı. 4 takımın şampiyonluk yarışının içinde olduğu sezonda son haftaya kadar hesap makineleri elden düşmedi. 34. hafta maçında Göztepe karşısında hata yapmayan ve zafere uzanan sarı kırmızılılar böylelikle Süper Lig tarihinin de en değerli şampiyonluğunu elde etti. Şampiyonlar Ligi’ne direkt katılım hakkı elde eden ve ligde değişen yayın gelirleriyle 600 milyon TL’yi bulan bir parayı kasasına koyacak olan Galatasaray, şimdiye kadarki en büyük şampiyonluk gelirini elde etti.
5 maddede İran'la nükleer anlaşma
ABD Başkanı Donald Trump
5 KART
Yeni Şafak
ABD, 2015 yılında İran'la yapılan nükleer anlaşmadan çekilebilir. Bugün açıklanacak olan çekilme, çekilmeme durumu, dünya gündeminin en önemli maddelerinden birisi. İran'la yapılan nükleer anlaşma neden önemli? ABD anlaşmadan çekilirse ne olur? 5 maddede sizler için derledik...
AK Parti'nin 4 maddelik seçim manifestosu
Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Seçim Manifestosunu açıkladı
4 KART
Yeni Şafak
Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti’nin merakla beklenen 24 Haziran manifestosunu “Ahdim olsun ki” diyerek açıkladı. Erdem, irade ve cesaretle Türkiye’yi şahlandırdıklarını söyleyen Erdoğan, “Yeni dönemde Türkiye muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkacak. Türkiye küresel bir güç olarak dünya sahnesindeki yerini alacak” dedi.
Seçimden isyana: 5 başlıkta Ermenistan'daki ayaklanmaların perde arkası
Ermenistan'da yaşanan eylemler nedeniyle gündelik hayat durma noktasına geldi. Ulaşım sekteye uğradı, komşu ülkelerle iletişim kesildi.
5 KART
Yeni Şafak
Ermenistan sıkıntılı günlerden geçiyor. Sokaklara dökülen halkın yaptığı eylemler sebebiyle hayat durma noktasına geldi. Peki, muhalif lider Paşinyan’ın başlattığı ve ‘kadife devrim’ adını verdiği hareketin ardında neler var? Ne oldu da Ermenistan’da protesto eylemleri had safhaya ulaştı? Yakından bakalım.
8 maddede İmar Barışı
İmar barışı uygulaması başlıyor.
8 KART
Yeni Şafak
13 milyon konutu ve milyonlarca insanı ilgilendiren imar ve ruhsat sorununu çözecek imar barışı düzenlemesi hayata geçiyor. İmar barışından elde edilecek gelir genel bütçeye aktarılacak ve Türkiye’deki 7 milyonu aşkın riskli yapının dönüşümünde kullanılacak. İmar barışına ilişkin tüm detayları sizin için derledik…

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.