Foto Galeri Index
,

Foto Galerisi

Meteor avcıları iş başında: Taşı kapan uzmanlara koşuyor

Meteor avcıları iş başında: Taşı kapan uzmanlara koşuyor

Karadeniz'de geçtiğimiz günlerde gökyüzünü birkaç saniyeliğine aydınlatan ve meteor (gök taşı) düşmesi olduğu öne sürülen ışık huzmesi, heyecan yarattı. Bölgede meteor parçası düşme ihtimali üzerine çok sayıda vatandaş ilginç gördükleri taşları toplamaya başladı. Uzmanlar, meteor parçalarının son dönemde yeniden popüler olduğunnu belirterek, "Her gök taşı düşmesinde o bölgedeki insanlar, buldukları taşları 'meteor mudur' diye bize getirip sormaya çalışıyor. Hem bizim zamanımızı alıyor hem kendileri için masraf oluyor. Bunun önüne geçilmesi için ön tespit yapılmasında fayda var” dedi.
Prof. Dr. Feriha Öz Acil Durum Hastanesi açıldı: 45 günde tamamlandı

Prof. Dr. Feriha Öz Acil Durum Hastanesi açıldı: 45 günde tamamlandı

İstanbul'da inşa edilen iki salgın hastanesinden biri olan, Sancaktepe Prof. Dr. Feriha Öz Acil Durum Hastanesi hizmete girdi. 45 günde tamamlanan 1008 yatak kapasiteli hastanenin yapımında 4 bin personel çalıştı.
74 gün sonra camilerde cemaatle cuma

74 gün sonra camilerde cemaatle cuma

Koronavirüs nedeniyle 16 Mart'tan beri kapalı olan cami ve mescitler 2,5 ay sonra cuma namazıyla toplu ibadete açıldı. Cuma namazını Fatih Camisi'nde kıldıran Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, cuma hutbesinde, sosyal mesafeye dikkat edilmesi uyarısında bulundu.
Ankaranın sağanak çilesi: Ev ve iş yerleirni su bastı

Ankara'nın sağanak çilesi: Ev ve iş yerleirni su bastı

Ankara'da gece geç saatlerde başlayan yağmur, ilerleyen dakikalarda sağanağa dönüştü. Altyapı yetersizliği nedeniyle cadde ve sokaklar sular altına kaldı. Birçok ev ve iş yerini su bastı. Bazı vatandaşlar "Kulağımıza su girince uyandık" dedi.
Tarlada buldu: Sahibinden satılık göktaşı

Tarlada buldu: Sahibinden satılık göktaşı

Çorum'un Alaca ilçesinde çiftçi Mutlu Yılmaz, geçen yıl nisan ayında nohut ektiği sırada tarlasında bulduğu 68 kiloluk gök taşına gözü gibi bakıyor. Yılmaz, dünya literatürüne 'Gerdekkaya' ismiyle giren Türkiye'nin en büyük üçüncü gök taşını, değeri verildiğinde satmak istiyor.
Öldürücü balon balıkları artık Akdenizli

Öldürücü balon balıkları artık Akdenizli

Süveyş Kanalı'nın 1800'lerin sonunda açılmasıyla Kızıldeniz'den Akdeniz'e geçiş yapan balon balığı, günümüzde artık Akdeniz'in bir bileşeni oldu. Mersin Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Deniz Ayas, öldürücülüğü çok yüksek bir toksin içeren ve bu nedenle kesinlikle tüketilmemesi gereken balon balığının Akdeniz'deki varlığına artık alışmak gerektiğini belirterek, “Nasıl ki depremle birlikte yaşamayı öğreneceksek balon balıklarıyla da birlikte yaşamayı öğrenmeliyiz” dedi.
Deniz sevdası aracından etti: 4 günlük yasak hayatının şokunu yaşadı

Deniz sevdası aracından etti: 4 günlük yasak hayatının şokunu yaşadı

Kastamonu'da koronavirüs tedbirleri kapsamında Türkiye genelinde uygulanan 4 gün sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle denizi göremeyen şahıs, yasaklar bittiğinde ilk iş olarak sahile gitti. Kamyonetinin el frenini çekmeyi unutup, deniz manzarasını seyrettiği sırada boşalan kamyonet, 30 metrelik uçuruma yuvarlandı.
Ayder, koronavirüs sonrasına hazırlanıyor

Ayder, koronavirüs sonrasına hazırlanıyor

Rize'nin dünyaca ünlü turizm merkezi Ayder Yaylası'nda turistik işletmeler, koronavirüs salgını sonrası yeni sezona hazırlanıyor. Yol yenileme, altyapı ve kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında otopark inşaatı süren yayladaki turizm işletmecileri, tatilcileri doğa harikası Ayder'e bekliyor.
Orman Genel Müdürlüğünden pandemide nefes aldıracak 19 eşsiz rota

Orman Genel Müdürlüğü'nden pandemide nefes aldıracak 19 eşsiz rota

Pek çok sektörü derinden etkileyen pandemi sürecinin tüm dünyada turizm alışkanlıklarını da değiştireceği öngörülüyor. Normalleşme süreçlerinin kendini hissettirmesiyle eve kapananların tatil planlarına başladığı şu günlerde ekoturizmin daha çok ilgi göreceğini belirten Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, “Doğaya duyarlı bir seyahat olarak nitelendirdiğimiz ekoturizm, son yıllarda yaşanan iklim değişiklikleri ve doğal kaynakları koruma bilincinin artmasıyla tüm dünyada ve ülkemizde ilgi görüyor. Pandemiden dolayı yaşadığımız izolasyon süreci önümüzdeki dönemde ekoturizmi daha da büyütecek. OGM olarak vatandaşlarımıza konaklayabilecekleri, yürüyüş yapıp, bisiklet sürebilecekleri, çocukları ile doğayı keşfedebilecekleri tüm Türkiye genelinde 19 adet eşsiz ekoturizm güzergahı ve toplamda 350 km'lik yürüyüş ve bisiklet parkuru kazandırmak için çalışıyoruz" dedi.
150 yıl öncesinin İstanbul Boğazı

150 yıl öncesinin İstanbul Boğazı

ABD'de bulunan Getty Araştırma Enstitüsü, 6 binden fazla fotoğraftan oluşan Osmanlı arşivindeki özel görüntüler, eski İstanbul'a dair fikir vermeye devam ediyor. Fransız koleksiyoner Pierre de Gigord'ın adını alan fotoğraf arşivi, Osmanlı zamanı ve Cumhuriyet öncesinde çekilmiş kareleri de kapsıyor. Dijital arşivde Gülmez Frères tarafından oluşturulan 1875-1880 arasında oluşturulan Panaromik İstanbul Boğazı albümü, yaklaşık 150 yıl öncesine ışık tutuyor. 9 parçadan oluşan albümde İstanbul Boğazı, 5 farklı karede çekilerek birleştirilmiş.
Erzurum’daki kaya mezarlıklarının sırrı çözülüyor: Yer altı şehri çıkabilir

Erzurum’daki kaya mezarlıklarının sırrı çözülüyor: Yer altı şehri çıkabilir

Erzurum'da Urartular dönemine ait kaya mezarlıklarının sırrı çözülüyor. Defineciler tarafından büyük zarar gören ve 5 yıl önce tescili yapılan mezarlıkların altından yer altı şehri çıkabilir.


Dağlardan 4 saatte ancak 1 kilo toplanabiliyor: Kilosu 200 lira

Dağlardan 4 saatte ancak 1 kilo toplanabiliyor: Kilosu 200 lira

Ordu'nun Fatsa ilçesinde dağ çilekleri toplanmaya başlandı. Bölgede kendiliğinden yetişen ve zor şartlarda toplanan çilekler, kilosu 150-200 liradan satılarak kimi yöre halkının ekonomisine kazanç sağlarken, kimisi de kışlık reçel ihtiyacını da karşılıyor.
Riva Deresinin hali içler acısı: Bir ayda simsiyah oldu

Riva Deresi'nin hali içler acısı: Bir ayda simsiyah oldu

İstanbul Beykoz'da Riva Deresi kirlilik nedeniyle özellikle son bir aydır siyaha döndü. Bir zamanlar balık tutulan, kurbağa sesleri gelen derenin hali içler acısı. Balık kalmadığını, kötü kokudan rahatsız olduklarını söyleyen çevre sakinleri, defalarca İBB yetkililerine talepte bulunmalarına rağmen kimsenin bir faaliyette bulunmadığını belirterek, çözüm bulunmasını istiyor.

Laodikya Antik Kenti’nin gün yüzüne çıkarılması asırlar sürecek

Laodikya Antik Kenti’nin gün yüzüne çıkarılması asırlar sürecek

Denizli'de 17 yıldır kazı çalışmalarının devam ettiği Laodikya Antik Kenti'nde, Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek, asırlar önce kurulan antik kentin tamamının gün yüzüne çıkarılmasının asırlar boyunca süreceğini ifade ederek, "12 ay üzerinden ve geniş ekiple çalışmalar bu şekilde sürerse yaklaşık 750 yıl kazı ve restorasyon çalışmalarının süreceğini söyleyebiliriz. Bu yönüyle zaten hiçbir kazı başkanı kazdığı kentin ayağa kaldırıldığını görememiştir" dedi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.