Foto Galeri Index
,

Foto Galerisi

Elazığda ürettiği yerli solar simülatörü yurt dışına ihraç ediyor

Elazığ'da ürettiği yerli 'solar simülatör'ü yurt dışına ihraç ediyor

Elazığ Fırat Üniversitesi (FÜ) Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fahrettin Yakuphanoğlu'nun teknoloji firmaları ile üniversitelerin güneş pili araştırmalarında ihtiyaç duyduğu yüksek maliyetli ithal cihazlara alternatif ürettiği "solar simülatör" cihazı, yurt dışında da ilgi görüyor.


Selçuk Bayraktar: TEKNOFESTe başvuru rekoru kırıldı

Selçuk Bayraktar: TEKNOFEST'e başvuru rekoru kırıldı

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır ile Baykar Savunma Teknik Müdürü ve TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, bu yıl Gaziantep'te düzenlenen TEKNOFEST Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında düzenlenen insansız hava araçları (İHA) yarışmalarını izledi. Bayraktar, bu yıl TEKNOFEST'e başvuru rekoru kırıldığını söyledi.
Türkiyenin ilk uçan arabasından bir ilk: Kentsel ulaşımı kökten değiştirecek

Türkiye'nin ilk uçan arabasından bir ilk: Kentsel ulaşımı kökten değiştirecek

Baykar tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen Türkiye#39;nin ilk uçan arabası Cezeri, ilk uçuş testlerini başarıyla tamamladı. Baykar Milli SİHA Ar-Ge ve Üretim Merkezi'nde bugün güvenlik halatları olmadan gerçekleştirilen ikinci test uçuşunda ise Cezeri Uçan Araba yerden 10 metre yükseldi.
Pandemi döneminin online alışveriş istatistikleri açıklandı: Mobilden tek çekim yükselişte

Pandemi döneminin online alışveriş istatistikleri açıklandı: Mobilden tek çekim yükselişte

Kovid-19'la mücadele döneminde sosyal mesafe çağrılarına uyan milyonlarca insanın tercihi online alışveriş oldu. Yapılan bir araştırmaya göre pandemi sürecinde tüketicinin e-ticaret algısında değişimler olduğunu ortaya koyuyor.
Bedavaya yolculuk: 1.2 lira ile 100 km gidiyor

Bedavaya yolculuk: 1.2 lira ile 100 km gidiyor

Bartın Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Kulübü öğrencileri tarafından hazırlanan ve 1 lira 2 kuruş ile 100 kilometre yol giden “Simurg" isimli elektrikli otomobil, TEKNOFEST kapsamında düzenlenen 16. TÜBİTAK Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışlarının en hızlı 2'nci otomobili olurken, verimlilikte 7'nci oldu.

Apple tarihinin en büyük değer kaybı: Bir günde 180 milyar dolar kaybetti

Apple tarihinin en büyük değer kaybı: Bir günde 180 milyar dolar kaybetti

Bir dünya markası olan teknoloji devi Apple, iki gün önce 180 milyar dolar kaybetti. İki trilyon dolar değerine sahip olan Apple için bu büyük bir rakam olmasa da herhangi bir şirketin tek bir günde en büyük kaybı olarak tarihe geçti.
Üniversiteden yüzde 100 yerli elektrikli otomobil

Üniversiteden yüzde 100 yerli elektrikli otomobil

Altınbaş Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi koordinatörlüğünde 30 öğrenciden oluşan 'EVA Team' ekibi, yeni elektrikli EVA-2 ve otonom araç EVA-Otonom'un tanıtımını yaptı. Mahmutbey Teknoloji Yerleşkesi'nde gerçekleştirilen etkinlikte, araçların test sürüşü de yapıldı. Proje Koordinatörü Dr. Öğretim Üyesi Süleyman Baştürk, “Yeni araçlar 4-5 saatte şarj oluyor ve 200 kilometre hıza ulaşıyor. Otomobildeki tüm parçaların tasarımı öğrencilere aittir. Elektrikli otomobilin yüzde 100 yerli olduğunu söyleyebiliriz” dedi.
Nesli tükendiği sanılan Bakır kazteresine yeniden rastlandı

Nesli tükendiği sanılan 'Bakır kazteresi'ne yeniden rastlandı

Ege Üniversitesi (EÜ) ile Hacettepe Üniversitesinden (HÜ) araştırmacılar, nesli tükendiği düşünülen bitki türü "Bakır kazteresi"ne yeniden rastlandığını bildirdi.
Modifiye edilen otomobili aldı, Almanyaya götürüyor

Modifiye edilen otomobili aldı, Almanya'ya götürüyor

Edirne'de 4 yıl önce hurdacıdan aldığı 1990 model otomobilini sıfırdan toplayarak modifiye eden ve katıldığı yarışmalarda birincilik alan Onurcan Aksoy, aracı Almanya'dan tatil için gelen İlkay Seleci'ye 45 bin liraya sattı. Aksoy, Kapıkule Sınır Kapısı'ndan yola çıkan otomobiline son kez bakarken duygu dolu anlar yaşadı.
Yerli ve milli elektrikli ekskavatör: Hicon 7W

Yerli ve milli elektrikli ekskavatör: Hicon 7W
Cumhurbaşkanı'nın kullandığı ekskavatör TÜBİTAK desteğiyle Türk firması Hidromek tarafından üretilirken motorunun elektrikli olması ile de dikkat çekiyor. Ekskavatör'ün en önemli özelliği ise muadillerinde bulunmayan 'Güvenli Çevre Sistemi' ile sürücüleri tehlikeden koruyan bir yazılıma sahip olması.

Karamanda pandemi sürecinde sıkılan liseli genç 3 ayda buggy araba yaptı

Karaman'da pandemi sürecinde sıkılan liseli genç 3 ayda 'buggy' araba yaptı

Karaman'ın Ermenek ilçesinde 18 yaşındaki lise öğrencisi, pandemi sürecinde evde sıkılınca çıkma ve hurda parçalar kullanarak 3 ay gibi bir sürede su motorundan 'buggy' araba yaptı.
Güneş enerjisiyle şarj oluyor ve mobil uygulamayla kapısı açılıyor: Elektrikli mini araç yollara çıkacak

Güneş enerjisiyle şarj oluyor ve mobil uygulamayla kapısı açılıyor: Elektrikli mini araç yollara çıkacak

İzmir'de faaliyet gösteren bir teknoloji şirketinin elektrikli mini araçları, aynı firma tarafından geliştirilen araç paylaşım platformu ZOOP aracılığıyla yollara çıktı.

Türk mühendislerin geliştirdiği yeni İHA Alesta uçuşa hazırlanıyor

Türk mühendislerin geliştirdiği yeni İHA Alesta uçuşa hazırlanıyor

Nurol BAE Systems Hava Sistemleri AŞ'nin, sabit ve döner kanatlı İHA'ların kabiliyetlerini barındıran insansız hava aracı Alesta'nın yer testlerinde sona gelindi.
Kuyruklu yıldızın hayran bırakan görüntüleri

Kuyruklu yıldızın hayran bırakan görüntüleri

Dünya'ya 103 milyon kilometre uzaklıktan geçen Neowise isimli bir kuyruklu yıldız Bursa'da fotoğrafçı Uğur İkizler tarafından görüntülendi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.