Foto Galeri Index
,

Foto Galerisi

Dünyanın en küçük oyun konsolu: Posta pulu kadar ama canavar gibi

Dünyanın en küçük oyun konsolu: Posta pulu kadar ama canavar gibi

ABD'li bir firma, kullanıcıların 90'lı yıllarını gidermek amacıyla, içerisinde Tetris, Space Invaders ve Snake gibi klasik oyunları bulunduran dünyanın en küçük oyun konsolunu üretti. Yalnızca bir posta pulu büyüklüğüne sahip olan Thumby adlı cihaz sayesinde oyuncuların kendi oyunlarını da yazabileceği açıklandı. Konsolun piyasaya 19 dolarlık (yaklaşık 175 lira) başlangıç fiyatıyla sürüleceği belirtildi.

Hangisi sağlam: Nokia 3310 ve iPhone 13 Pro, yirminci kattan atıldı

Hangisi sağlam: Nokia 3310 ve iPhone 13 Pro, yirminci kattan atıldı

TechRax YouTube kanalı, Nokia 3310 ve iPhone 13 Pro'yu sağlamlık testine soktu. Her iki telefon da yirminci kattan merdiven boşluğuna bırakıldı. Apple, geçtiğimiz eylül ayında iPhone 13 serisini tanıtarak dikkatleri üzerine çekmişti. Seride yer alan modellerden iPhone 13 Pro, bir zamanların efsanesi Nokia 3310 ile sağlamlık testine girdi.
Uzaya çıkan en yaşlı kişi oldu: 11 dakika içerisinde gidip geri geldiler

Uzaya çıkan en yaşlı kişi oldu: 11 dakika içerisinde gidip geri geldiler

Dünyaca ünlü bilimkurgu dizisi Star Trek'te Kaptan Kirk'ü canlandıran usta oyuncu William Shatner, Jeff Bezos'un sahibi olduğu uzay araştırmaları şirketi Blue Origin'e ait roket ile uzaya çıktı. Sahtner, uzaya çıkan en yaşlı insan unvanının sahibi oldu. Yaklaşık 11 dakika süren yolculuk sırasında uzay aracı dünyadan 106 kilometre yüksekliği çıkarken, yolcular yaklaşık 3 dakika boyunca yerçekimsiz ortamı tecrübe ettiler.
Yerli robot Mini Ada internette satışta: Fiyatı belli oldu

Yerli robot Mini Ada internette satışta: Fiyatı belli oldu

AkınRobotics tarafından geliştirilen yerli robot Mini Ada internetten 162 bin 840 liraya satışa sunuldu. Mini Ada, birçok özelliği sayesinde farklı amaçlarla kullanılabiliyor.

Geçen sene elendikleri TEKNOFESTte bu yıl şampiyon oldular

Geçen sene elendikleri TEKNOFEST'te bu yıl şampiyon oldular

Eskişehir Sabiha Gökçen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Havacılık Kulübü öğrencilerinden oluşan “Crew of Sky" takımı, geçen sene başvuruda bulunarak ön proje aşamasında elendikleri TEKNOFEST Liselerarası Sabit Kanat İHA yarışmasında bu yıl Türkiye Şampiyonu oldular.
Altı günde 15 bin TL maliyetle yaptılar: Elektrikli araçla TEKNOFESTte ​jüri özel ödülü aldılar

Altı günde 15 bin TL maliyetle yaptılar: Elektrikli araçla TEKNOFEST'te ​jüri özel ödülü aldılar

Zonguldak'ta 5 okuldan bir araya gelen 16 lise öğrencisi, 6 günde yaptıkları 15 bin TL maliyetli 'The Gaca' adını verdikleri elektrikli araçla TEKNOFEST'te jüri özel ödülü aldı.
Ağrılı gençlerin atmaca kuşu TEKNOFESTte: İstihbaratta kullanılabilecek

Ağrılı gençlerin 'atmaca kuşu' TEKNOFEST'te: İstihbaratta kullanılabilecek

Ağrılı üniversite öğrencisi 3 gencin, havalimanları ve tarım arazileri çevresindeki kuş sürülerini uzaklaştırmak için tasarladığı ve Türkiye Bilimsel ve Teknoloji Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) yarışmasında geçen yıl Türkiye ikinciliği, bu yıl da birincilik elde eden atmaca görünümündeki robot kuş, İstanbul Atatürk Havalimanı'nda düzenlenen TEKNOFEST'te sergileniyor. Amca ve 2 yeğeninin, havalimanları ve tarım arazileri çevresindeki kuş sürülerini uzaklaştırmak için geliştirdiği ve TÜBİTAK yarışmasında birincilik elde eden atmaca görünümündeki robot kuşun, istihbarat amacıyla kullanılması da amaçlanıyor. Öğrencilerden Kemalettin Demirbaş, "Robot kuş projesi doğayı taklit ettiği için istenilen bölgede karşıdaki kişi ve hedeflere kendini fark ettirmeden bilgiler toplayabilir. Uçtuğunda kuş olarak görülüyor. Diğer insansız hava araçlarından farkı ise çok daha sessiz olması" dedi.
Türk Yıldızlarından nefes kesen gösteri

Türk Yıldızları'ndan nefes kesen gösteri

Türkiye'nin en büyük teknoloji etkinliği TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali (TEKNOFEST İstanbul) Atatürk Havalimanı'nda devam ediyor. Festival kapsamında Türk Yıldızları hayran bırakan bir gösteri uçuşu yaptı.
Ağrılı lise öğrencileri arama kurtarma robotu geliştirdi

Ağrılı lise öğrencileri arama kurtarma robotu geliştirdi

Ağrı'da, lise öğrencilerinin geliştirdiği gece gündüz görüş kameralı robot, deprem ve doğal afetlerde arama kurtarma ekiplerinin giremediği enkaz altına girip afetzedelerin yerini tespit edebilecek.
Dünyanın en beyaz boyası geliştirildi: Klima ihtiyacını ortadan kaldırabilir

Dünyanın en beyaz boyası geliştirildi: Klima ihtiyacını ortadan kaldırabilir

ABD'de bilim insanları, küresel iklim krizi ile mücadele kapsamında dünyanın en beyaz boyasını geliştirdiklerini açıkladı. Purdue Üniversitesi'ndeki bir laboratuvarda oluşturulan boya, Guinness Dünya Rekorları'na girerken, güneş ışığını yüzde 98,1 oranında yansıttığı için bulunduğu ortamı klimadan daha fazla serinlettiği tespit edildi.

TEKNOFEST heyecanı Bayraktarın bu sözleriyle başladı: Bu yolda dönmek yok

TEKNOFEST heyecanı Bayraktar'ın bu sözleriyle başladı: Bu yolda dönmek yok

Türkiye Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali (TEKNOFEST) kapılarını açtı. Binlerce kişi festivali gezmek için Atatürk Havalimanı'na akın etti. T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar yaptığı konuşmada, "Allah güç ve kuvvet verdikçe ülkemizin aydınlık yarınları olan sizlere elimizden gelen desteği vermeye devam edeceğiz. Tam bağımsız, Türkiye yolunda milli teknoloji hamlesi idealinden, Türkiye'yi her alanda lider ülke yapma hedefinden asla vazgeçmeyeceğiz. Bu yolda dönmek yok. Bu yolda durmak duraksamak yok" ifadelerini kullandı.
TEKNOFEST coşkusu başladı

TEKNOFEST coşkusu başladı

Dünyanın en büyük havacılık festivallerinden TEKNOFEST başladı. Ziyaretçiler, sabah erken saatlerden itibaren festival alanını doldurmaya başladı. Festival, 26 Eylül Pazar gününe kadar çeşitli etkinlik ve gösterilerle devam edecek.
Selçuk Bayraktar otonom araç yarışmasına katılan araçları inceledi

Selçuk Bayraktar otonom araç yarışmasına katılan araçları inceledi

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) Mütevelli Heyeti Başkanı ve TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, Kocaeli'nin Gebze ilçesinde TEKNOFEST kapsamında TÜBİTAK, Bilişim Vadisi ve HAVELSAN iş birliğiyle bu yıl 4'üncüsü düzenlenen Robotaksi Binek Otonom Araç Yarışması'nda öğrencilerin yaptığı araçları inceledi.

Börü yerli ve milli duruşuyla göz kamaştırıyor: 6 ayda elektronik olarak üretildi

'Börü' yerli ve milli duruşuyla göz kamaştırıyor: 6 ayda elektronik olarak üretildi

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencileri ile öğretim üyeleri tarafından 'TEKNOFEST 2021 Teknoloji Yarışmaları' kapsamında yaklaşık 6 ay süren çalışmalar neticesinde tamamen elektrikli olarak üretilen 'Börü', yerli ve milli duruşuyla göz kamaştırıyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.