Foto Galeri Index
,

Foto Galerisi

NASA’da çalışan bilim insanından ışık süzmeleri yorumu: Bu seferki farklı

NASA’da çalışan bilim insanından ışık süzmeleri yorumu: Bu seferki farklı

Türkiye'nin özellikle Doğu, Güneydoğu ve Doğu Karadeniz bölgelerinde gökyüzünü birkaç saniyeliğine aydınlatan ışık hüzmesi, heyecan oluşturdu. NASA'da yörüngesel mekanik alanında çalışmalar yapan İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde Havacılık ve Uzay Mühendisliği bölümünde görevli Dr. Öğr. Üyesi Fabrizio Pinto, meteor olayının Türkiye'de ve dünyada sıklıkla görüldüğünü söyledi. Görülen meteorların büyük çapta olduğunu tahmin eden Pinto, "Her zaman bu şekilde ışık süzmelerini görürüz ancak bu seferkiler normal ışık hüzmelerinden fazla ve büyük. Yine de bunlar neredeyse bir kum tanesi büyüklüğündeler. Dolayısıyla herhangi bir tehlike yok. Eğer meteor bir futbol topu büyüklüğünde olursa hızlı bir şekilde çarpabilir ve yeryüzündeki insanlar zarar görebilir" dedi.
Bilim insanlarından kritik açıklama: Dünya milyonlarca yıl önce meydana gelen kitlesel yok oluşu tekrar yaşayabilir!

Bilim insanlarından kritik açıklama: Dünya milyonlarca yıl önce meydana gelen kitlesel yok oluşu tekrar yaşayabilir!

360 milyon yıl önce ozon tabakası erozyonu, bitkilerin ve tatlı su hayvanlarının pek çoğunu yok eden kitlesel bir yok olma olayına sebep oldu. Bilim insanları, antik orman ekosistemini tahrip eden yüksek düzeyde ultraviyole radyasyonun varlığına dair kanıt bulduklarını bildirdi. Araştırmacılar, dünyanın iklim değişikliği nedeniyle milyonlarca yıl önceki küresel sıcaklıklılara yöneldiğini ve benzer bir kitlesel yok oluşun tekrar yaşanabileceğini söyledi.
Mucit öğretmenden sosyal mesafeyi koruyan cihaz

Mucit öğretmenden sosyal mesafeyi koruyan cihaz

Batman'da özel bir okulda elektrik elektronik teknolojisi bölümü öğretmenleri tarafından sosyal mesafe koruma cihazı yapıldı.
Yıldırımların da kendilerine has kokuları var

Yıldırımların da kendilerine has kokuları var

Hayatımız boyunca bir kaç kere şahit olduğumuz doğa olayı yıldırımlar hakkında ilginç bir bilgiye ulaşıldı. Gerçekleştiği anda havayı 30 bin °C'ye kadar yükseltecek enerjiye sahip olan yıldırımların kendilerine ait kokularının bulunduğu ortaya çıktı.
Şirketler ve çalışanlar ofise dönmeye hazır mı: Evden ofise geçecek şirketler için 7 güvenlik adımı

Şirketler ve çalışanlar ofise dönmeye hazır mı: Evden ofise geçecek şirketler için 7 güvenlik adımı

İki ay boyunca evden çalıştıktan sonra yeni normale geçişle birlikte bazı şirketler birkaç hafta içerisinde ofislerine dönmeye başlayacaklar. Peki çalışanlar ve şirketler ofise dönmeye hazır mı? Tüm cihazlara virüs bulaşmış gibi yaklaşılması gerektiğini belirten uzmanlar, ofise dönerken göz önünde bulundurulması gereken siber güvenlik adımlarını sıralıyor.
Vanda akıllı maske tasarladılar: Verileri anında sağlık kuruluşuna iletecek

Van'da akıllı maske tasarladılar: Verileri anında sağlık kuruluşuna iletecek

Van Teknokent'te girişimci yerli bir firma, koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı tam koruma sağladığını belirttiği yapay zeka teknolojisi ile geliştirilen bir akıllı maske tasarladığını duyurdu. Firmanın verdiği bilgiye göre test amaçlı 50 tane üretilen akıllı maskelerin seri üretimi için gerekli olan ürün testi onay sürecinin 2 ayda tamamlanacağı ve ağustos ayında tüketicilerle buluşacağı belirtildi. Akıllı maskeyi üreten firmanın yetkilisi Mustafa Çalış, "Maskemiz bünyesinde dijital ateş ölçer ve akıllı teknolojiler bulundurarak istenildiğinde oluşturduğu verileri yapay zeka yazılımı sayesinde ilgili kurum bilgisayarıyla iletişime geçerek aktaracak" dedi.
Taşınabilir fototerapi cihazıyla evde mavi ışık tedavisi dönemi

Taşınabilir fototerapi cihazıyla evde 'mavi ışık' tedavisi dönemi

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesindeki bilim insanları, yerli ve milli taşınabilir fototerapi cihaz geliştirdi. Bu sayede sarılığı olan bebekler, hastaneye yatırılmadan evlerinde "mavi ışık" tedavisi alabilecek. Cihazın özellikle yeni tip koronavirüsle mücadele sürecinde salgının yayılmasının önlenmesine büyük katkı sunması bekleniyor.
Atlas Kuyruklu Yıldızı görüntülendi: Güneşe doğru yaklaştıkça parçalanıyor

Atlas Kuyruklu Yıldızı görüntülendi: Güneş'e doğru yaklaştıkça parçalanıyor

URSA Major Takım Yıldızı bölgesinde 29 Aralık 2019 tarihinde keşfedilen ve 'Atlas' adı verilen kuyruklu yıldız, Antalya Bakırlıtepe'deki TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi'nde, T100 teleskobu ile görüntülendi. TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi Müdürü Prof. Dr. Sacit Özdemir, Atlas Kuyruklu Yıldızı'nın Güneş'e doğru yaklaştığını ve parçalanmaya başladığını açıkladı.
Dünya felaketin eşiğinden döndü: En tehlikeli göktaşı!

Dünya felaketin eşiğinden döndü: En tehlikeli göktaşı!

Koronavirüs salgınıyla boğuşan dünyada bir felaketin daha kıyısından dönüldü. Uzayın en tehlikeli göktaşı "1998 OR2"nin dünyayı teğet geçtiği belirtildi. İstanbul Üniversitesi Gözlemevi Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından görüntülenen gök taşı çarpmaya ramak kala yönü değiştirdi.
Türk astrofotoğrafçı, uzaydaki ender anı görüntüledi

Türk astrofotoğrafçı, uzaydaki ender anı görüntüledi

Dünyaca ünlü Türk astrofotoğrafçı Mehmet Ergün (40), Uluslararası Uzay İstasyonu'nun (ISS) Güneş'in önünden geçişini görüntülemeyi başardı. Ergün, 1 saniyeden az süren geçiş sırasında çektiği 34 kare fotoğraftan timelapse (zaman atlamalı) video oluşturdu.
İlk defa keşfedildi: Dinozorların su altında yaşayanı da varmış

İlk defa keşfedildi: Dinozorların su altında yaşayanı da varmış

Sahra çölünde bilim insanları tarafından önemli bir keşif gerçekleştirildi. Su altında yüzen, yaşayan ve avlanan bir dinozorun ilk kanıtı bulundu. Bilim insanları, 100 milyon yıl önce bu bölgenin nehirlerle dolu yeşil bir vaha olduğunu tahmin ettiklerini açıklarken araştırmacılar, yapılan keşifle birlikte dünyada su altında yaşayan dinozorların varlılığının ilk kez kanıtlandığını bildirdi.
NASA en iyi dünya fotoğrafını seçti

NASA 'en iyi dünya' fotoğrafını seçti

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) düzenlediği yarışma ile en iyi dünya fotoğrafını çekti. Kazanan fotoğraf ise Bahamalar oldu.
Yerli yoğun bakım solunum cihazı muadillerinden üstün: İlk kullanımda doktorlardan tam not

Yerli yoğun bakım solunum cihazı muadillerinden üstün: İlk kullanımda doktorlardan tam not

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinesinde, Sağlık Bakanlığının iş birliğiyle Arçelik, Aselsan, Baykar ve Biosys tarafından geliştirilen ve testlerden başarıyla geçtikten sonra hastanedeki ilk kullanımlarında hekimlerden tam not alan yerli yoğun bakım solunum cihazının, yurt dışından ithal edilen muadillerinden de üstünlüklerinin bulunduğu görüldü.
WhatsApp hacklenebilir mi?

WhatsApp hacklenebilir mi?

Son yılların yükselen uygulaması WhatsApp, iki milyara ulaşan kullanıcı sayısıyla neredeyse her telefonda yüklü. Mesajlar şifrelenmiş aktarılıyor, yani özel konuşma doğrudan okunamaz. Ama yine de hesap ele geçirilebilir mi? Güvenlik Uzmanı Jake Moore, durumu test etmeye karar verdi ve WhatsApp hesabını daha iyi korumanın yollarını paylaştı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.