İki dev birleşebilir

Çinli otomobil üreticisi Great Wall Motor Co'dan bir yetkili, şirketin Fiat Chrysler Automobiles'e (FCA) ortak olmakla ilgilendiğini söyledi.

Motorine indirim geliyor

İndirimle birlikte İstanbul'da motorinin litre fiyatı ortalama 4.49 TL seviyesine gerileyecek.

Hyundai kendi rekorunu kırdı

Hyundai Assan, 2002 yılında başladığı ihracatta tarihinin en yüksek seviyesine ulaşarak kendi rekorunu kırdı. Hyundai Assan, 2017 yılının ilk 7 ayında 120 bin 482 adet ihracat gerçekleştirdi ve 4 milyar liradan fazla ciro yaparak ülke ekonomisine büyük katkı sağladı.

Fransız tankı yola çıkıyor

Peugeot, tasarımıyla göz kamaştıran tank görünümlü 5008 modelini Eylül’de vitrine çıkaracak. Peugeot Türkiye'nin, bu yıl sonuna kadar 3 bin adet satmayı hedeflediği 5008 modelinin fiyatı 153 bin 900 liradan başlıyor.

Okul servisi uyarısı

Tüketici Hakları Derneği (THD) Genel Başkanı Turhan Çakar, okul servislerinde yaşanan sorunların tekrarlanmaması için Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliği'nin toplumcu ve sosyal devlet anlayışına uygun olarak değiştirilmesi gerektiğini belirtti.

100 kilometreye 1.5 lira yakıyor

Tokat'ta 100 kilometreyi sadece 1.5 lira elektrik harcayarak gidebilen 'Gopower' adı verilen elektrikli araç 'Efficiency Challenge Electric Vehicle' yarışmasına katılacak.

Dünyanın en pahalı taksisi

Farklı ülkelerde bulunan 18 şehirde yapılan araştırmaya göre, taksi ücretlerinin en yüksek olduğu yerin İsviçre'nin Zürih kenti olduğu ortaya çıktı.

Valelere ceza yağdı

İstanbul'da da terör estiren valelere, trafik ekipleri peş peşe operasyonlar yapıyor. 2017 yılı içerisinde, trafik güvenliğini tehlikeye düşüren 756 valeye 95'er TL para cezası verildi. Kaçak otopark şeklinde çalışan 15 valeye de adli işlem yapıldı.

İkinci el otomobil alırken dikkat

Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Genel Başkanı Aziz Koçal, vatandaşları internet üzerinden ikinci el araç satışlarında karşılaşılan yeni dolandırıcılık yöntemlerine karşı uyardı.

İkinci el otomobil satışı yapanlar için yeni dönem

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından ikinci el araç satışına çekidüzen verilmesi amacıyla hazırlanan “İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkındaki Yönetmelik"in yürürlüğe girmesi galericiler tarafından merakla bekleniyor.

Vergiye baktık C sedan aldık

Türkiye’de otomotiv pazarı vergiye göre şekillendi. İlk 7 ayda otomobil pazarının %84,1’ini vergi oranları düşük olan A, B ve C segmentleri oluşturdu. En yüksek satışa 193 bin adetle C segmenti ulaştı. Kasada ise sedanlar %49,5 ile ipi göğüsledi.

2030’a yatırım 1 trilyonluk pazarı gördü

Karsan, Finlandiyalı mobilite servis operatörü MaaS Global’e yatırım yapan ilk otomotiv şirketi oldu. 2030’da mobilitenin 1 trilyon dolarlık pazara ulaşacağını öngören şirket, şehiriçi ulaşımda mobiliteyi de kullanarak çığır açmaya hazırlanıyor.

Sürücülerin tercihi dizel ve LPG'li araçlar

Türkiye'de haziran ayı itibarıyla trafiğe kayıtlı 11 milyon 666 bin 779 otomobilin yüzde 73,3'ünü benzine göre daha tasarruflu dizel ve LPG yakıtlı araçlar oluşturdu. Son 10 yılda trafiğe kayıtlı LPG'li otomobil sayısı 2 kat, dizel araçlar 4,2 kat arttı. Benzinli otomobillerin sayısı bu dönemde yüzde 13 azaldı.

Mevzuata uymayan araçlara ceza yağdı

Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü ekiplerince; Adana, Ankara, Antalya, Bolu, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Samsun, Sivas ve Trabzon bölge müdürlüklerine bağlı yol kenarı denetim istasyonlarında, 1 Ocak-1 Ağustos döneminde toplam 7 milyon 545 bin 857 araç denetlenirken, 37 bin 900 araca, 29 milyon 610 bin 965 lira ceza kesildi.

Yerli otoya ortak girişim

Yerli otomobil çalışmalarında kritik viraj aşıldı. Projeyi ünlü firmalarla oluşturulan 'ortak girişim grubu' üstlenecek. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ile TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu tarafından birebir yapılan görüşmelerle ortak girişim grubu oluşturulurken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayıyla kamuoyuna açıklanacak.

2 yeni otomobil modeli geliyor

Ekonomi Bakanlığı Türk otomotiv sanayiine 2 yeni model daha kazandıracak. Bakan Nihat Zeybekci, “Modelleri dünyada sadece Türkiye’de üretecekler; bu konuda son noktaya geldik. Bu yılsonuna kadar netleşecek. Normal teşvik vereceğiz” dedi.

Ozon kirliliğine karşı 'benzini gece alın' uyarısı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca "yaz aylarında oluşan kötü ozon kirliliğine" ilişkin hazırlanan kitapçıkta, ozon kirliliğine karşı alınması gereken tedbirler sıralanarak, vatandaşlara önerilerde ve uyarılarda bulunuldu.

İki yeni otomobil Türkiye'de üretilecek

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, otomotivde Türkiye'de üretim yapan firmaların iki yeni modelini sadece burada üretmeleri için teşvik verileceğini belirterek, "Modelleri dünyada sadece Türkiye'de üretecekler, bu konuda son noktaya geldik, sonbaharın sonuna doğru netleşir. Normal teşvik vereceğiz" dedi.

Toyota C-HR Hybrid satışları tam gaz sürdürüyor

C-HR'den Türkiye'de yılın ilk 7 ayında 3 bin 448 adet satılırken hibrit versiyonun satış rakamı 1671 olarak gerçekleşti.

Dünyada otomotivin rengi beyaz geleceği mavi

PPG, otomotiv sektöründe 2016 yılının en çok tercih edilen renklerini açıkladı. Rapora göre geçtiğimiz yıl dünyada otomotivin renginin yüzde 75’ini beyaz, siyah, gri ve gümüş renkleri oluşturdu.

Dünyada otomotivin rengi beyaz geleceği mavi

PPG, otomotiv sektöründe 2016 yılının en çok tercih edilen renklerini açıkladı. Rapora göre geçtiğimiz yıl dünyada otomotivin renginin yüzde 75’ini beyaz, siyah, gri ve gümüş renkleri oluşturdu.

C-HR rekor getirdi

145 bin 230 adet üretimiyle 2016'nın tamamının üretimine yaklaşan Toyota Otomotiv Sanayii, yılın ilk altı ayında hibrit C-HR etkisiyle 128 bin adet otomobil ihrac etti. Böylece 6 ayda 1 yılın üstünde rekor kırdı.

Dünya beyazı tercih etti

Boya ve yüzey kaplama şirketi PPG, otomotiv sektöründe 2016 yılının en çok tercih edilen renklerini açıkladı.

Temmuz'da dalider otomotiv

Türkiye ekonomisinin lokomotifi otomotiv, genel ihracatın beşte birinden daha fazlasını tek başına gerçekleştirmeyi sürdürdü. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği verilerine göre lider sektörün Temmuz ayı ihracatı yüzde 41,1 artışla 2 milyar 434 milyon dolar olurken, toplam ihracattaki payı da yüzde 21,2’ye çıktı.

Temmuz'da dalider otomotiv

Türkiye ekonomisinin lokomotifi otomotiv, genel ihracatın beşte birinden daha fazlasını tek başına gerçekleştirmeyi sürdürdü. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği verilerine göre lider sektörün Temmuz ayı ihracatı yüzde 41,1 artışla 2 milyar 434 milyon dolar olurken, toplam ihracattaki payı da yüzde 21,2’ye çıktı.

Otomotiv ihracatı temmuzda yüzde 41 arttı

Temmuz ayı ihracatı yüzde 41,1 artışla 2 milyar 434 milyon doları bulan sektörün Türkiye'nin genel ihracatındaki payı yüzde 21,2'ye çıktı.

'İkinci el araç piyasasında satışlar arttı'

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Başkanı Aydın Erkoç, yılbaşında artırılan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranları ve dövizdeki kur farkı nedeniyle sıfır araç pazarındaki daralmanın devam ettiğini, ikici el araç piyasasında ise hem satışların hem de fiyatların yükseldiğini söyledi.

Elektrikli araç savaşı başlıyor

Tesla, elektrikli araçları teslime başlayınca savaş kızıştı. 17 Alman şirketi bir giga-fabrika kurarak pil üretecek. Mazda ve Toyota, ABD’de 1.6 milyar dolara elektrikli araç teknolojisi merkezi açacak.

Türkiye’de 3 adet bulunan araç 2,6 milyon TL’ye satıldı

Türkiye’de sadece 3 adet bulunan, Ferrari 599 GTO , 2 milyon 600 bin TL’ye satıldı.

Ford Otosan'dan dev adım

Ford Otosan artan ihracat talebini karşılamak için Transit ve Custom modellerini üreten fabrikasında 52 milyon dolar yatırım ile kapasite artışı yapacak. Böylece şirketin toplam üretim kapasitesi 415,000 adetten 455,000 adete yükselecek.

Hasarlı araca değer parası

Trafik kazası yapan aracınızı tamir ettirdiğinizde değeri kayboluyor. Bu değer kaybını çoğu sigortalı ihmal edip almıyor. Oysa hem kasko hemde karşı tarafın sigortasından bu parayı almak için işlemler çok kolay...

Opel'in PSA Grubu'na satışı tamamlandı

Otomobil üretici Opel'in, Opel ve Vauxhall markaları ile birlikte Fransız Peugeot Societe Anonyme (PSA) Grubu’na satışının tamamlandığı bildirildi. PSA böylece Volkswagen'in ardından Avrupa'nın en büyük ikinci üreticisi oldu.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.