• Tarihe göre sırala

Karayollarında yeni dönem

Yabancı plakalı araçlar ülkemizde karayollarında kullanılan ücretleri ödemediğinde ülkeyi terk edemeyecek. Ödemeyenler hakkında idari ceza uygulanacak.

Ford Otosan'ın satış gelirleri 18 milyar TL'ye yükseldi

Ford Otosan'ın 2016 yılı cirosu bir önceki yıla göre yüzde 9 artarak 18 milyar TL'ye ulaştı. Şirketin ihracat gelirleri ise yüzde 15 artarak 12 milyar TL'ye çıktı. Yurt içi satış gelirleri 6 milyar TL olan Ford Otosan, bir önceki yıla göre yüzde 13 artışla 955 milyon TL net kar elde etti.

GM ve Peugeot, Opel'i satın alıyor

ABD'li General Motors (GM) ve Fransız Peugeot Societe Anonyme (PSA) Grubu, GM'nin yan kuruluşu Opel'in PSA Grubu'na satılması konusunda görüşmeler yapıldığını doğruladı.

Yerli otomobilde yol haritası

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, yerli marka otomobil konusunda iş modelinde dönüşüme gidildiğini belirterek, "Şu anda görüştüğümüz birkaç sanayicimiz var. Onlarla beraber çalışıyoruz. Birbiriyle anlaşan sanayicilerimizin oluşturacakları yeni bir şirket, yapı, konsorsiyumla devam edeceğiz" dedi.

Sahte plakaya Darphane önlemi

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, yeknesaklığı sağlamak ve sahte mühür basımını engellemek amacıyla plaka basımında kullanılan mühürlerin Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğünde bastırılmasına yönelik müracaatta bulunduklarını, ilk etapta İstanbul, Ankara, İzmir, Aydın, Balıkesir, Samsun, Bursa il ve ilçelerindeki 115 meslek odasının mühürlerinin yapımına başlandığını bildirdi.

BMW, Çin'deki 41 bin 685 aracını geri çağıracak

BMW, hava yastığındaki arıza nedeniyle Çin'deki 41 bin 685 aracını geri çağıracak. Çin Kalite Denetleme ve Karantina İdaresinden yapılan açıklamada, BMW'ye dair 9 Ekim'de başlayacak geri çağırmaların, araçların hava yastığındaki kusurdan kaynaklandığı belirtildi.

Türkiye'den büyük başarı

Türkiye, yakıt, bakım ve sigorta giderlerinin hesaba katılarak yapıldığı "Otomobil Maliyeti Endeksi"ne göre, aylık otomobil maliyetinde en ekonomik ülkeler arasında yer aldı.

Otogazda indirim beklentisi

PÜİS, otogazın litre fiyatında bu gece yarısından itibaren 4 kuruşluk indirim yapılacağını duyurdu.

İBB 4 bin taksiye asistan kuracak

İBB’nin hayata geçireceği mobil asistan uygulamasıyla İstanbullular akıllı telefonlarından taksi çağırıp, yolculuk sonrasında aldıkları hizmete puan verecek.

Trafik sigortasında aile içi devir oyunu

Trafik sigortası mağduru vatandaş, yüksek prim ödememek için yeni bir yöntem buldu. Aile içinde kim kaza yapmamışsa araç, o kişiye devrediliyor

Masrafta 19. olduk

Türkiye, düşük bakım ve onarım maliyetlerinin etkisiyle toplam aylık araç sahipliği maliyetinde, araştırma yapılan 24 Avrupa ülkesi içinde 19. sırada yer alarak, ekonomik ülkeler arasında yer aldı. Yakıt maliyetinde ise İtalya, Yunanistan ve Portekiz'in ardından 4'üncü olduk.

Rekorlar altüst oldu

Türk otomotiv sanayii ocak ayında tarihinin en iyi başlangıcına imza attı. Üretimde aylık bazda 131 bin seviyesine çıkan sektör, ihracatta ise 103 bin adedini yakaladı. 2 milyar dolarlık toplam ihracata yükselen sektör, otomobilde ise adet bazında geçen yıla göre yüzde 98 sıçrama gerçekleştirdi.

Dizel otomobil sayısı 10 yılda yüzde 400 arttı

Türkiye'de trafiğe kayıtlı dizel otomobillerin sayısı 2007-2016 döneminde yaklaşık yüzde 400 artışla 763 bin 946'dan 3 milyon 803 bin 772'ye yükseldi. Söz konusu dönemde LPG'li otomobillerin sayısı yüzde 143 artış gösterirken, benzinli otomobil sayısı yüzde 18,4 geriledi. Bu dönemde toplam motorlu kara taşıtı sayısı yüzde 62 arttı, en yüksek artış oranı yüzde 82 ile kamyonetlerde gerçekleşti.

Dünyanın en çok satılan otomobili

2016 yılında 150 ülkede satışa sunulan 3 bin 500'ün üzerinde modelin yer aldığı listede ilk sırayı 1 milyon 316 bin adetle Toyota Corolla aldı

En çok bu arabalar tercih edildi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2016 yılı Aralık ayı ’Motorlu Kara Taşıtları İstatistikleri’ni açıkladı. Trafiğe kayıtlı araç sayısı Aralık ayı sonu itibarıyla 21 milyon 90 bin 424 oldu. Peki tüketiciler en çok hangi araçları tercih etti?

Trafiğe kayıtlı araç sayısı 21 milyonu aştı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2016 yılı Aralık ayı 'Motorlu Kara Taşıtları İstatistikleri'ni açıkladı. Buna göre; Aralık ayı sonu itibarıyla trafiğe kayıtlı toplam 21 milyon 90 bin 424 adet taşıtın yüzde 53,7'sini otomobil, yüzde 16,3'ünü kamyonet, yüzde 14,2'sini motosiklet, yüzde 8,4'ünü traktör, yüzde 3,9'unu kamyon, yüzde 2,2'sini minibüs, yüzde 1,1'ini otobüs, yüzde 0,2'sini ise özel amaçlı taşıtlar oluşturdu.

Karayolu taşıtları için LNG satışı yapılabilecek

Doğalgaz piyasasında sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) istasyonlu toptan satış lisansı sahipleri, karayolu taşıtlarında yakıt olarak kullanılmak üzere kuracakları tesislerde LNG satışı yapabilecek.

Yerli oto Mart 2019'da yolda

Yerli otoda devlet destekli yeni bir model belirlendiğini belirten Bilim ve Tekonoloji Bakanı Faruk Özlü, üretim için özel sektörün konsorsiyum kuracağını söyledi. Özlü, “Taksi modeli düşünüyoruz. Daha sonra a,b,c segmenti ile büyüyeceğiz. Hedefimiz 2019 martına yetiştirmek” dedi.

Ford Otosan ihracatta şampiyon

İhracatın lokomotif sektörü, 2017 yılına da hızlı başladı. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre; otomotiv sektörünün ocak ayı ihracatı yüzde 37 artışla 2 milyar 69 milyon dolar oldu.

Egea Tofaş’ı birinci yaptı

Türkiye’nin en büyük otomobil fabrikası Tofaş, ortağı Fiat Chrysler’in en çok üretim yapan fabrikası oldu. Egea projesinin doğru bir iş olduğunu aktaran Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu, “2014 üretim sıralamasında 14. sıradaydık, 2015’te ise 8. olduk. 2016 yılında 383 bin adet ile en çok üretim yapan fabrika unvanını alarak birinci olduk” dedi.

2017'nin en iyi sedan araçları

Bu otomobiller hem çok pahalı hem çok teknolojik. İşte 2017'nin en iyi otomobilleri ve bazı ilginç özellikleri...

Otomotiv ihracatı yüzde 37 arttı

Türkiye ihracatının 11 yıldır üst üste lider sektörü olan otomotivde, 2016 yılı şampiyonları belli oldu. Geçen yıl en çok ihracat gerçekleştiren firmalar sıralamasında zirvede Ford Otomotiv yer aldı. Listede ikinci sırayı bir önceki yıla göre bir basamak yükselen Tofaş alırken, Oyak Renault da üçüncü oldu.

Taksimetre ayarında son gün

İstanbul'da kısa mesafe sorununu çözmek için uygulamaya başlanan indi- bindi tarifesinde taksiciler için taksimetre ayarında bugün son gün.

Köprü ve otoyollar saniyede 38 lira kazandırdı

Günde ortalama 1 milyondan fazla araç geçişinin gerçekleştiği köprü ve otoyollardan, geçen yılın sonu itibarıyla elde edilen gelir, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 37 artarak 1 milyar 204 milyon 205 bin liraya yükseldi. Bir başka ifadeyle köprü ve otoyollardan, saniyede yaklaşık 38 lira gelir elde edildi

Mahmutbey gişelerinde alınan ücretler iade edildi

Mahmutbey gişeleri, trafiğe neden olduğu gerekçesiyle 22 Kasım 2016'da kaldırıldı ve ücret tahsilatı "Serbest Geçiş Sistemi" üzerinden yapılmaya başlandı. Ancak sistem HGS'li araçları tanımadığı için aynı gün ikinci kez otoyolu kullanan HGS'li sürücülerden 7'şer TL fazla para tahsilatı yapıldı. Fazla ücretlerse hesaplara iade edildi.

Yerli otomobilin yola çıkacağı tarih belli oldu

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, yerli otomobilin trafiğe çıkacağı tarihi verdi. Özlü "2019 Mart ayında yerli otomobili yollarda görmeyi hedefliyoruz" dedi.

Vatandaşa 'toplu taşıma' uyarısı

Vatandaşlara, "Tatilin sona ermesiyle birlikte dönüş yollarında trafikte yoğunluk yaşanacaktır. Kış şartlarının ağır yaşandığı bugünlerde yollara çıkacak olanlar mümkünse toplu taşım araçlarını tercih etsinler" uyarısı geldi.

TP ocakta üretim rekoru kırdı

Türkiye Petrolleri (TP), ocak ayı içinde günlük 110 bin varil petrol eşdeğeri üretim yaparak bugüne kadarki en yüksek üretim seviyesine ulaştı.

Araçlar HGS-OGS tipi etiketle takip edilecek

Araçlar için çipli takip sisteminin detayları belli oldu. Kaçak akaryakıt ve terörle mücadele kapsamında tüm taşıtlar HGS-OGS tipi 2-3 TL'lik etiketlerle takip edilecek. Bu sistemle aranan araçların yerinin tespit edilmesi daha kolay hale gelecek.

Anadolu lüksle dolacak

Otomotivin lüks markaları Anadolu’yu radarına aldı. Maserati, başta Ankara olmak üzere Antalya ve Bursa’da şube açacak. Fer Mas Şirket Müdürü Sinan Saip Bel, “1,5 milyonluk yatırımla mart sonunda başkentte şubemizi hayata geçireceğiz” dedi.

Yerli çekici patlaması

Otomotivin 2016 ihracatında mal grupları içinde en fazla artışı %493 ile çekiciler yakaladı. Çekicilerin dış satımı, son 8 yılın en yükseğine ulaştı. Yerli üretim çekicilerin %27’sini alan Almanya’ya ihracat %279 artarken, 2015’te ihracat yapılamayan Fransa’ya da 70,4 milyon $'lık satım oldu.

'Toplu taşımaya 7/24 takip gelsin' talebi

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Odası Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, son dönemde, sürücülerinden kaynaklanan sorunların giderilmesi için toplu taşıma araçlarında 7 gün 24 saat kamera takip sisteminin zorunlu hale getirilmesi gerektiğini bildirdi.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.