• Tarihe göre sırala

Lüks araç satışları ÖTV artışıyla frene bastı

Lüks ve ultra lüks araç pazarı, geçen yılın kasım ayındaki ÖTV artışlarının ardından aralıkta bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 50 daraldı. Geçen yılın tamamında ise E ve F segmentinde satışlar 2015'e kıyasla yüzde 3,8 azalarak 27 bin 599 seviyesinde gerçekleşti.

Volkswagen'in çok sayıda aracı geri çağırdığı iddia edildi

Alman otomobil üreticisi Volkswagen (VW) Grubu'na bağlı Volkswagen ve Audi'nin koltuk arkalığındaki hatalı bağlantı nedeniyle, Tiguan ve A4'ün güncel modellerini tamir için atölyelere çağırdığı öne sürüldü.

Türkiye otomobilde Avrupa'nın 6. büyük pazarı

Türkiye 2016 yılında ulaştığı 756,938 adetlik otomobil pazarı ile 28 Avrupa ülkesi arasında altıncı oldu. Otomotiv Distribitürleri Derneği(ODD) tarafından yapılan ACEA verileri üzerinden yapılan derlemeye göre Avrupa'da en büyük pazar 3.35 milyon adet ile Almanya'nın oldu. Almanya'yı İngiltere, Fransa, İtalya, İspanya ve Türkiye izledi.

Uçan otomobil geliyor

Fransa merkezli havacılık ve uzay devi Airbus "Vahana" kod adlı sürücüsüz uçan otomobilleri 2017'de test etmeye başlayacak. Şirket bu tür konseptler için "Urban Air Mobilty" adlı bir bölüm kurdu.

Fırsatçı istasyonlar EPDK radarında

EPDK, akaryakıtı olduğu halde zam saatini bekleyerek vatandaşa satmayan ya da zammı daha önce fiyatlarına yansıtan fırsatçı istasyonların cezalandırılması için harekete geçti. Yakıtı olup da satmayan firmaya cezai işlem uygulanacak

Fiat'tan 10 yılda Türkiye’ye 3 milyar dolarlık yatırım

İtalyanların önemli otomobil firması Fiat, Türkiye'de otomotiv sektörüne son 10 yılda gerçekleştirilen 10 milyar dolarlık yatırımın 3'te birini tek başına gerçekleştirdi.

'Otomotiv 2017'nin de lokomotifi olacak'

KPMG Türkiye Denetim Şirket Ortağı ve Otomotiv Sektör Lideri Ergün Kış, Türkiye ekonomisinin lokomotifi olarak kabul edilen otomotiv sektöründe yakalanan olumlu ivmenin 2017'de üretim, satış ve ihracata daha yüksek rakamlarla yansımasının beklendiğini bildirdi.

Otomotivde Bursa imzası

Adet bazındaki toplam üretimin yüzde 723 bin 495 adet, ihracatın ise yüzde 48,14'ünü karşılayan Bursalı otomotiv "dev"leri, üretim ve ihracatın yaklaşık yarısını karşıladı.

Kaskoya zam gelebilir

Sigorta Bilgi Merkezi rakamlarına göre trafik sigortasına kasım ayından bu yana yüzde 10 zam yapıldı. Ortalama fiyatlar 597 liradan 660 liraya çıktı.

İç pazar 100 bin düşer

Dalgalanan kur ve bu sene yürürlüğe giren ÖTV zammı otomotiv camiasını kaygılandırıyor. 2016’yı 1 milyon satışla kapatan Türk otomotiv pazarının bu yıl en az 100 bin adet düşerek 850 ila 900 bin bandında seyredeceğini söyleyen otomotiv temsilcileri önlem alınmasını istiyor.

MTV’yi fazla ödemeyin

Türkiye'de sayıları 20 milyon 500 bini bulan motorlu taşıtların ilk MTV vergisi bu ay ödenecek.

Paris savcılığı Renault hakkında soruşturma başlattı

Renault Grubu tarafından, Paris savcılığınca “emisyon" konusunda adli soruşturmanın açılacağına dair bilgileri doğruladığı belirtildi.

Elektrikli otomobil üretimi çok yakında başlayacak

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, “Türk tasarımı ile taksi modeliyle bir elektrikli otomobil üretimine geçeceğiz. Küresel bir başarı hedefliyoruz" dedi.

Renault 17. kez binek otomobil lideri

Renault'dan yapılan açıklamaya göre, marka, 2016 yılında gerçekleştirdiği 106 bin 616 binek araç satışıyla yüzde 14,1 pazar payı aldı. Renault, bu performansla 17. kez binek otomobil pazarı lideri oldu.

Akaryakıtta indirim çağrısı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, akaryakıt fiyatlarında acilen indirime gidilmesini, yeniden tavan fiyat uygulamasına geçilmesini istedi.

600 bin kamyoncuya robot rakip

Türkiye'de 600 bin civarındaki kamyon şoförüne rakip yolda. ABD'de pilot çalışmaları başlayan ve 2020'de Avrupa'da yayılacak olan sürücüsüz kamyonlar en yakın tehdit.

ABD’den Volkswagen’e 4.3 milyar dolar ceza

ABD Adalet Bakanlığı, Alman otomobil şirketi Volkswagen'in emisyon değerlerinde hile yaptığı gerekçesiyle açılan davaları karara bağladı. Temiz havayı kirletmek ve dolandırıcılık suçlamalarını kabul eden Volkswagen, 4 milyar 300 milyon dolar cezaya çarptırıldı.

Aracını Fransa'da üretene teşvik

Aşırı sağcı lider Le Pen, Fransa dışında üretim yapan otomotiv firmalarını uyardı. Le Pen, cumhurbaşkanı seçilirse, yurt dışında üretim yapan firmaları Fransa'ya çağıracağını, gelmeyenlere özel vergi uygulayacağını söyledi.

Benzine 7 kuruş zam

Akaryakıt dağıtım şirketleri, bu gece yarısından geçerli olmak üzere benzinin litre fiyatına 7 kuruş zam yaptı. En son 30 Aralık Cuma günü motorinin litresine 12 kuruş zam yapılmıştı

İkinci el araç alacaklar bu habere dikkat

Otomobil almaya karar verdiniz. Ancak sıfır kilometre bir araç almayı düşünmüyorsunuz. Peki ikinci el araç alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

Trafiğe çıkan araç sayısı arttı

TÜİK, kasım ayı motorlu kara taşıtları istatistiklerini açıkladı. Buna göre, trafiğe kayıtlı araç sayısı Kasım ayı sonu itibarıyla 21 milyon 003 bin 368 oldu.

İstanbul'a Mercedes taksi

Ticari araçlara tanınan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) muafiyetiyle birlikte taksici esnafı, üst segmentte otomobil almaya başladı. Hükümetin ticari araçların yenilenmesinde vergi teşvikine ilişkin getirdiği ÖTV muafiyeti, 13 Ekim'den itibaren uygulamaya konuldu. İstanbul'da da yakında lüks araçlar taksi olarak görülecek.

İhracatı 1 milyonu aştı

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) ihracatın ilk kez 1 milyon eşiğini aşarak 1 milyon 141 bin adede ulaştığını ve sektörün 2016da, ekonomideki durgunluğa karşın 2015 rekorlarını yenilediğini açıkladı.

Takside indi-bindi vurgunu

İstanbul'da taksilere indi-bindi ücretinin uygulanacağı haberinin yayılmasıyla bazı şoförlerin erken davranıp fazla ücret talep etmesine ilişkin şikâyetler hakkında görüş veren İTEO Başkanı Yahya Uğur, “Uygulama başlamadı. Fazla ücret talep edenleri bildirin” dedi.

EPDK'dan LPG operasyonu

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), LPG satışlarında piyasa yapısını bozucu yönde hareket ederek araçlara otogaz yerine dökme LPG satan firmaları takibe aldı.

3 cephede de rekor tazeledi

Türk otomotiv sektörü 2016’da üretim, ihracat ve iç pazar olmak üzere 3 cephede de rekor tazeledi. Üretimde geçen yıl 1 milyon 486 bin adetle kapatılırken, ihracat ilk kez 1 milyonu aşarak 1 milyon 141 bin adede ulaştı. İhracatta 24 milyar dolar ile 2008’den sonra yıllık en yüksek ihracat yakalandı. İç pazarda da 1 milyonluk satış elde edildi.

İstanbul'a 15 bin ton tuz

İstanbul'u etkisi altına alan kar için İBB ekipleri, yollar için 15 bin 093 ton tuz ve 132 ton solüsyon kullandı. 7 bin işçiyle çalıştıklarını açıklayan İBB AKOM, İstanbul'un 9 bölgesinde kara karşı mücadelesini sürdürüyor.

İhracatın şampiyonu otomotiv

Otomotiv endüstrisi, geçen yıl gerçekleştirdiği yaklaşık 24 milyar dolar ihracatla üst üste 11'inci kez Türkiye ekonomisinin lider sektörü olmayı başardı.

İthaller yerlileri 3'e katladı

Türkiye'de geçen yıl satılan 983 bin 720 otomobil ve hafif ticari aracın 672 bin 856'sını ithal, 310 bin 864'ünü yerli üretimler oluşturdu.

EPDK'dan akaryakıt sektörüne uyarı

EPDK Başkanı Yılmaz, elektrikte fiyatların manipüle edilmesine izin vermeyeceklerini söylerken, akaryakıt sektörünü uyardı: Dikkatli olsunlar, gerekirse müdahale ederiz.

Trafik sigortacıları dertli

Son dönemlerde artan trafik sigortalarıyla ilgili şikayetlerini dile getiren sigortacılar, araç sürücülerinin primin yüksekliğinden dolayı sigortalarını yaptıramaz hale geldiğine dikkat çekti.

Karda araç kullanmanın püf noktaları

"Karda çok iyi araç kullanırım" diyen herkes yanılabilir. Yetkililer mümkün olduğunca "Karda aracınızla çıkmayın, toplu taşıma kullanın" uyarıları yapsa da mecbur kalıp yola çıkanlar için "Karda nasıl araç kullanılır?" rehberi hazırladık...

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.