AKTÜEL

Dünyanın en zeki insanları Türkiye'de

Aa Yeni Şafak
Dünya Zeka Oyunları'nda son 9 yılda 6 kez şampiyon olan Ulrich Voigt, zekasını korumak için alkol ve uyuşturucu maddelerden uzak durduğunu, hayatın ve bulmacaların zevkini çıkardığını kaydetti.

Dünyanın en zeki insanlarının bir araya geldiği 18. Dünya Zeka Oyunları, Antalya Belek'te başladı. Son 9 yılda 6 kez şampiyon olan ve dünyanın en zeki kişisi seçilen Alman Ulrich Voigt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'ye unvanını korumaya geldiğini söyledi.

Sürekli bulmaca çözerek ve zamanla yarışarak turnuvalara hazırlandığını belirten Voigt, 'Bulmacaları daha kısa sürede çözmeye önem veriyorum. Bunun için çok antrenman yapıyorum. Çünkü birinci olmak için mümkün olan en kısa sürede soruları çözmelisiniz' dedi.

Almanya'da bulmaca yazarlığı yaptığını anlatan Voigt, geçen yıl da birinci olduğunu, bu yıl kendisine rakip olarak ABD'li yarışmacıları gördüğünü vurguladı. Geçen yıl Mehmet Murat Sevim'in ikinci olduğunu hatırlatan Voigt, sürpriz sonuçların da olabileceğini dile getirdi.

Dünyanın en zeki insanı olmak için özel bir beslenme şeklinin olmadığını ifade eden Voigt, 'Zekamı korumak ve geliştirmek için alkol ve uyuşturucu maddelerden uzak duruyorum, hayatın ve bulmacaların zevkini çıkarmaya bakıyorum. Sürekli soru ve bulmaca çözerek antrenman yapıyorum' diye konuştu.

NEW YORK TIMES BULMACA EDİTÖRÜ WILL SHORTZ

Dünya Zeka Oyunları Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve New York Times Bulmaca Editörü Will Shortz da şampiyona için Antalya'ya gelenlerden... 1992 yılında ilk şampiyonaya ev sahipliği yapan Shortz, şampiyona fikrini ve yarışma formatını belirleyen kişi.

Shortz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1992 yılından önce Doğu Avrupa ülkelerindeki uluslararası kare bulmaca maratonlarında farklı ülkelerden ve dillerden insanların 24 saatte en büyük kare bulmacayı yapmak için yarıştıklarını söyledi.

Her ülkenin kendi dilinde bulmaca hazırladığı için sonuçları karşılaştırmanın mümkün olmadığını dile getiren Shortz, '1992 yılında Games Dergisinde editörlük yaparken New York'ta ilk Dünya Zeka Oyunları şampiyonasını düzenledim. O yıl 12 ülke katıldı. Yarışmalarda kelimeye dayalı bulmaca kullanmadık. Matematik, mantık ve gözleme dayalı oyunlar kullandık. Böylece herkes eşit koşullarda yarışma olanağı buldu' dedi.

Bu yıl 27 ülkeyle en fazla katılımcının yer aldığı şampiyonanın gerçekleştirildiğini belirten Shortz, Antalya'nın da şampiyona tarihindeki en iyi mekan olduğunu bildirdi.

Bulmaca konusunda dünyadaki en önemli otoritelerden birisi kabul edilen Shortz, bulmaca eklerinin gazete satışlarına etkisini de değerlendirdi.

Shortz, şunları söyledi:

'Bulmacaların gazetelerin satışında çok etkili olduklarını düşünüyorum. Bulmacaların kağıtta çözülmesi daha mantıklı ve ideal. Dijital ortamda da bulmacalar satılabilir ama kağıt üzerinde daha kolay ve hoş oluyor. Bulmaca çözmek için gazete satın alan çok sayıda kişi var. Türkiye'de büyük gazetelerin 4 sayfa bulmaca eki verdiğini gördüm. Bu müthiş bir şey. Benim gazetemde sudoku ve kelime bulmacası olmak üzere günde iki bulmaca yayınlıyoruz.'

Kendisini oldukça akıllı bulduğunu anlatan Shortz, 'Sokakta yürüdüğüm zaman kendimi dahi gibi görüyorum ama bu tür yarışmalara geldiğimde kendimi orta zekalı hissediyorum. Bu nedenle bu yarışmalar benim için faydalı' dedi.

GEÇEN YILIN DÜNYA İKİNCİSİ MEHMET MURAT SEVİM

Geçen yıl Belarus'ta yapılan şampiyonada dünya ikincisi olan Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi Mehmet Murat Sevim de bu yıl birinci olmak için yarışacak.

Sevim AA muhabirine yaptığı açıklamada, zekasını zinde tutmak için devamlı soru çözdüğünü söyledi. Çok zeki olup toplumdan kendisini soyutlayan insanlar olduğunu ama kendisinin bu kategoriye girmediğini belirten Sevim, 'Her zeka seviyesinden arkadaşım var. Okuldaki arkadaşlarım zaten ÖSS'de belli bir puanın üzerinde alarak okula gelen kişiler. Ama sadece zeki insanlar değil, her türlü arkadaşım var' diye konuştu.

Matematik olimpiyatlarına hazırlanırken dergilerdeki soruları çözdüğünü, öğretmeninin yönlendirmesi sonucu da dört yıldır şampiyonaya katıldığını vurgulayan Sevim, 'Geçen sene aldığım bir ikincilik var. Bu sene daha iyisini elde etmek istiyorum' dedi.

Sevim IQ'sunu ölçtürmeye gerek duymadığını sözlerine ekledi.

18. DÜNYA ZEKA OYUNLARI GENEL KOORDİNATÖRÜ ALYANAKYAN

Dünya Zeka Oyunları Fedarasyonu yönetim Kurulu Üyesi ve şampiyonanın genel koordinatörü Kamer Alyanakyan da, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye olarak her yıl katıldıkları şampiyonaya bu yıl ikinci kez ev sahipliği yaptıklarını dile getirdi.

Şampiyonanın daha önce 1998 yılında İstanbul'da düzenlendiğini hatırlatan Alyanakyan, Türkiye'nin takım olarak en iyi derecesini 1996'da Hollanda'da düzenlenen şampiyonada üçüncü olarak elde ettiğini kaydetti.

Alyanakyan şöyle konuştu:

'Yarışmacılarımız burada bilgi, dil ve kültür gerektirmeyen; analitik düşünce, mantık ve gözlem yeteneği gibi beceriler gerektiren sorularla yarışacaklar. 27 ülkeden katılımcımız var. 200 kişiyi getirmeyi hedeflemiştik ama yaklaşık 150 katılımcı geldi. Bunlardan 97'si yarışmacı diğerleri konuklar ve takım kaptanları. İlk defa katılan ülkeler var. Türk takımı olarak arkadaşlarımız iyi hazırlandılar. Ama biz onların başarılarının yanında turnuvanın da başarılı geçmesini ve dostluğun kazanmasını istiyoruz.'

Yorum

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.